Stenogramą galima rasti |
Seimo posėdžių stenogramų rinkinyje Nr. 19, 2023 |
(Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija) |
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VI (PAVASARIO) SESIJOS
VAKARINIO posėdžio NR. 256
STENOGRAMA
2023 m. kovo 30 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininko pavaduotojai
A. MAZURONIS, J. SABATAUSKAS ir P. SAUDARGAS
PIRMININKAS (P. SAUDARGAS, TS-LKDF*). Skelbiu vakarinį posėdį pradėtą. (Gongas) Pradedame. (Balsas salėje) Gerai, galime registruotis tada. Vakarinio posėdžio… Registruojamės. (Balsas salėje) Prašom per šoninį mikrofoną, jeigu norite ką nors pasakyti. (Balsas salėje)
Užsiregistravo 77 Seimo nariai.
Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos darbotvarkė
Dabar nežinau, kuris pirmas? Atrodo, Petras buvo… Tada gerbiama A. Kubilienė per šoninį mikrofoną.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Aš noriu pasakyti du dalykus. Pirmiausia noriu jūsų paprašyti, kad diskutuoti buvo numatytas laikas pusantros valandos. Matyt, įsivėlė klaida ir prašysime jūsų, kad būtų pusantros valandos, nes norėsime dar paklausti. Kiek žinau, ir iš valdančiųjų taip pat bus klausimų.
Kitas dalykas dėl Seimo Pirmininkės. Labai gaila, kad jos čia nėra. Aš noriu pasakyti, kad ji šiandien mus iš tribūnos apgavo sakydama, kad balsavimo biuletenis yra standartinis. Jis nėra standartinis, nes paprastai būna už, prieš, susilaikau. Tokį biuletenį mes turėjome balsuodami dėl kolegos A. Stončaičio. Čia buvo visai kitoks biuletenis. (Šurmulys salėje)
PIRMININKAS. Aš galėčiau pakomentuoti. Dėkui, išgirdome jūsų du dalykus.
Dėl pirmo klausimo aš manau, kadangi darbotvarkė yra opozicinė, tikiuosi, kad niekas tada neprieštaraus, kad visai diskusijai „Koks bus Lietuvos atsakas demografiniams iššūkiams?“ numatytume pusantros valandos jūsų pageidavimu. Gerai. Čia jūsų darbotvarkė. Aš manau, kad niekas neprieštaraus. Visi nori užduoti klausimų, padiskutuoti.
Dėl antro klausimo, tai pati Seimo Pirmininkė turbūt galėtų geriau pakomentuoti, bet kadangi aš čia pirmininkavau, kai tvirtinome balsavimo biuletenį dėl A. Stončaičio, tai irgi buvo toks pats. Vadinasi, jis yra standartinis dėl nepasitikėjimo projekto. Pagal Statutą. Todėl ir pasakė, kad standartinis, nes jis yra standartinis. Ne visi standartai vienodi. Standartai tik tarpusavyje vienodi.
Dabar gerbiamas P. Gražulis. Prašau.
P. GRAŽULIS (MSNG). Noriu pirma pasveikinti valdančiuosius, ypač krikščionis demokratus, išsaugojus M. Danielę komisijos pirmininke. Tegyvuoja narkotikai ir jų propagavimas!
Antras dalykas. Noriu pasakyti, kad D. Kepenis už mane užsiregistravo, supainiojo vietą atsisėsti, bet aš nepykstu, aš nesiskųsiu.
Trečias dalykas. Žiūrėkite, valgau valgykloje ir valgo šitas, kuris nuolat į mane žiūri – T. V. Raskevičius. Net ir valgykloje į mane žiūri. Dvi merginos sėdi šalia, į jas nežiūri, o į mane žiūri. Jau jis man nusibodo su tuo žiūrėjimu. Nuolat žiūri ir žiūri į mane. Darykite ką nors, pirmininke.
PIRMININKAS. Dėkoju, gerbiamas Petrai. Tik trys dalykai, taip? Tada dėkoju.
14.04 val.
Diskusija „Koks bus Lietuvos atsakas demografiniams iššūkiams?“
Toliau galime dirbti pagal darbotvarkę. Taigi darbotvarkės 2-1 klausimas – diskusija „Koks bus Lietuvos atsakas demografiniams iššūkiams?“ Pirmoji pranešėja – gerbiama A. Kubilienė jau pasiruošusi, eina į tribūną. Pranešimas „Ar valdžia ir toliau baus piliečius už pasyvumą politikoje?“ Prašom.
Seimo narės Astos Kubilienės pranešimas „Ar valdžia ir toliau baus piliečius už pasyvumą politikoje?“
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, mano tikslas – pradėti šitą diskusiją ir padaryti tokią įžangą, bet vis tiek reikėjo pavadinimo šitam mano pasisakymui, tai jisai vadinasi, aš užrašiau tokią antraštę: „Ar valdžia ir toliau baus piliečius už pasyvumą politikoje?“. Atsakymą duosiu po savo pasisakymo.
Gerbiami kolegos, šiandien tikrai nėra srities, kurioje nebūtų keliamos demografinės problemos. Paskutiniais metais ypač didelį pagreitį įgauna Lietuvos nykimas ir tai tikrai kelia nerimą. Kokią sritį bepaimtume, ar tai būtų švietimas, ar tai būtų mokytojai, mokiniai, ar tai būtų gydytojai, ar tai būtų slaugytojos, ar tai būtų pensijos, ar tai būtų nacionalinis saugumas, ar tai būtų skurdo problema, – visur, visose srityse mes matome vieną pagrindinę problemą, tai yra demografinę problemą. Matydami tai šiandien mes kviečiame diskutuoti iš šios pagrindinės tribūnos ir norime atkreipti visų dėmesį, o ypač valdančiųjų dėmesį, į tai, kad vykdoma demografinės politikos kryptis yra netinkama ir todėl ją būtina keisti.
Gerbiami kolegos, aš esu Ateities komiteto narė ir esu Valstybės pažangos tarybos koordinacinės grupės narė. Ši darbo grupė, kaip žinote, rengė Lietuvos ateities vizijos „Lietuva 2050“ projektą. Jeigu jūs paskaitysite šitą projektą, pamatysite, kokia kryptimi mes būsime vedami: tai yra Lietuva be lietuvių, o Lietuva su emigrantais. Ši kryptis iš tikrųjų yra priešinga tai, kurią Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga siekė įtvirtinti 2018 m. sausio 20 d. Seimo nutarime „Dėl Demografijos, migracijos ir integracijos politikos 2018–2030 metų strategijos patvirtinimo“.
Gerbiami kolegos, išankstinė 2022 metų statistika rodo, kad Lietuvoje mirė beveik dvigubai daugiau žmonių, negu gimė. O 2021 metai iš tikrųjų buvo rekordiniai metai neigiama to žodžio prasme, nes mirtingumas buvo pats didžiausias, o gimstamumas buvo pats mažiausias per 60 metų. Ir šitas santykis įgauna pagreitį. 2021 metais suminis gimstamumo rodiklis buvo 1,34. Tai atrodo ypatingai tragiška tendencija žinant, kad palankiausia demografinė pusiausvyra, užtikrinant kartų kaitą, yra tada, kai suminis gimstamumas svyruoja apie 2,1. Tai kaip čia yra? Ar iš tikrųjų Lietuvos žmonės, Lietuvos šeimos nenori turėti vaikų?
Bendraujant su rinkėjais ir aiškinantis demografijos problemas, jų priežastis, darosi akivaizdu, kad dabartinė politika ir siūlomas gyvenimo standartas tikrai nėra palankus šioms problemoms spręsti, dar daugiau – jis visuomenei yra nepriimtinas. Tarsi mes ir bandome kurti tą ekonominės gerovės valstybę, tačiau visos tos priemonės, teisės aktai, kuriami Seime, niekaip nepasiekia to standarto minimumo, kad demografija keistųsi. Dar daugiau, įvairiais kanalais yra transliuojama žinutė, kad turėti vaikų, ypač daug jų turėti, yra neprotinga, labai sunku ir tarsi nepriimtina ir tai gali daryti tik asocialūs asmenys. Ši žinutė kuria visuomenėje nepalankų šeimai foną ir tikrai čia ištirpsta tos kuklios pastangos pabrėžti, kad vaikų auginimas turi prasmę ir džiaugsmą. Manau, kad daugelis asmenų, kurie yra priversti atidėti šeimos kūrimą, jau ir pateikė tą savo įvertinimą mano anksčiau minėtoje statistikoje. Bet aš noriu atkreipti dėmesį į tai, kad net valdančiųjų atstovai pripažįsta tai, kad demografijos sprendimo problemos turi ne tą kryptį.
Pateiksiu pavyzdį. Diskusijoje, kurią surengė Ateities komitetas kartu su Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Strateginio prognozavimo skyriumi (šita diskusija vadinosi „Skurdas Lietuvoje: šiandienos situacija, tendencijos, skurdo mažinimo galimybės“), pasisakiusi valdančiųjų atstovė M. Ošmianskienė apgailestavo, kad priimami įstatymai ir vykdoma politika skatina nesituokti ir taip didina skurdą. Kolegos, kyla klausimas, kodėl, valdantieji, jūs teikiate tokius įstatymų projektus ir kodėl juos priimate? Kolegos, šiandien mes turime įvairių su demografija susijusių dokumentų ir jų vis gausėja. Visai neseniai įvyko verslo konferencija demografijos tema ir aš paklausiau, kaip vertinate 2018 metų demografijos strategiją? Niekas neprisiminė, kad tokia yra. Todėl iš tikrųjų labai stebiuosi, kad vis kuriamos tokios strategijos ir jos yra nukreiptos keletu dešimtmečių į priekį.
Puikus pavyzdys yra „Lietuvos strategija 2050“, kuriai jau išleista daugiau kaip 0,5 mln. Visiškai akivaizdu, kad šis dokumentas, pasikeitus politinei jėgai, atsiguls į apatinį stalčių. Tikrai šiandien manau, kad mes išgirsime ekspertų nuomonę ir tam tikras diskusijas, bet kaip politikė aš matau tik vieną sprendimo būdą ir jį pateikiau šioje konferencijoje, verslo konferencijoje, kurioje buvo kalbama apie demografines problemas, tai yra nacionalinį susitarimą. Noriu atkreipti jūsų dėmesį, kad nacionalinis susitarimas nebus lengvai pasiekiamas, nes būtent čia, kaip niekur kitur, yra svarbiausi vertybiniai skirtumai.
Kalbant apie demografinių problemų sprendimą, be nacionalinio susitarimo, mes turime galvoti ir apie du planus, būtent du planus. Pirma, mes turime šiandien problemą, ypač aštrią žmogiškųjų išteklių problemą, ir mes turime turėti planą šiandien čia ir dabar, taip pat turime turėti kitą planą, kaip sako ekspertai, iki 2050 metų normalizavę demografinę politiką, mes galime Lietuvoje turėti vėl 3 mln.
Kolegos, visuomenėje paplitusi nuomonė, kad reikia išsirinkti gerą valdžią ir visos problemos išsispręs. Deja, ne. Reikia stebėti ir įvertinti, ar išrinktoji valdžia tikrai tarnauja žmonėms, ar tik imituoja problemų sprendimą. Gali būti ir dar blogiau. Galbūt Vyriausybės vairas yra sukamas priešinga tautos interesams kryptimi. Todėl mano atsakymas į klausimą, ar valdžia ir toliau baus piliečius už pasyvumą, yra vienareikšmis, – taip. Todėl kviečiu nebūti pasyvius ir spręsti problemą. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Gal net ir šiek tiek sutaupėte laiko.
Dabar tada pakviesiu Lietuvos socialinių mokslų centro direktorių profesorių B. Gruževskį, jis nori perskaityti pranešimą „Lietuvos demografinės situacijos pokyčių rizikos ir jų šalinimo galimybės“. Prašom į tribūną.
Lietuvos socialinių mokslų centro direktoriaus profesoriaus Boguslavo Gruževskio pranešimas „Lietuvos demografinės situacijos pokyčių rizikos ir jų šalinimo galimybės“
B. GRUŽEVSKIS. Labai ačiū, gerbiamas pirmininke. Mielieji kolegos, tikrai esu taip sužavėtas, tiesą pasakius, jaučiu, kad tai yra aukščiausia tribūna Lietuvoje ir ta garbė čia būti ir pasidalinti, tikrai kažkaip pagalvojau, kad čia rimtas dalykas. Tikrai labai jums ačiū už galimybę pasinaudoti.
Labai trumpai. Aš, kiek suprantu, klausimas nėra naujas. Daugelis čia dirbote prie šių dokumentų, tad labai trumpai. Gal einame į priekį, nes buvau paprašytas labai nepiktnaudžiauti numatytu laiku. Taigi aptarsiu porą pagrindinių klausimų iš pokyčių. Tai, ką jūs žinote, aš manau, skaidrės bus turbūt išdalintos. Jeigu ko nors tiksliai nepaaiškinsiu, galėsime per diskusiją patikslinti arba jūs patys galėsite pažiūrėti. Taigi, aišku, tos bendros tendencijos yra suprantamos, aš gal šį bei tą patikslinsiu.
Tada labai svarbi skaidrė būtų tas blokas dėl tų pokyčių rizikų, kadangi, aišku, geriausia suprasti ir matyti tai, ką faktiškai jau turėsime nuo kitų metų vis intensyviau.
Na ir paskutinis, gal pagrindinis klausimas ir blokas, yra grynai tų rizikų mažinimo priemonės. Kaip čia ponios Astos buvo paminėta, kad tikrai faktiškai klausimas labai rimtas ir tie pokyčiai mums bus labai nenaudingi ir labai sunku bus juos greitai spręsti.
Bet pradėsiu, mieli kolegos, nuo kito klausimo. Realiai beveik nieko negalėsiu pasakyti naujo. Jūs viską žinote. Čia buvo profesorė V. Stankūnienė prieš 30 metų, buvo prieš 25 metus, po to buvo profesorė A. Sipavičienė, dabar jaunimas ateina ir štai aš dabar esu. Faktiškai mes visą laiką prašome jūsų: susimąstykite, mes juk turėsime daug problemų, mes juk savo rankomis išvarėme šimtus tūkstančių žmonių. Aišku, visų nesulaikytume, negalėjome to padaryti, bet daug kas galėtų likti, jei būtume labiau socialiai atsakingi. Jūs žinote, aišku, kad mūsų piliečiai perka vis geresnes vilas Ispanijoje, Maljorkoje, tai labai gerai, žinokite, turtingi piliečiai, džiugu, tikrai malonu sutikti užsienyje, kai kultūringai elgiasi, matyti, važiuoja gera mašina, bet politikui tai yra daugiau negu privatus interesas. Bet mums labai sunku skirti, nes faktiškai dažnai ateina į politiką tęsti savo privačią veiklą. Tai negerai. Čia yra ta problema, kaip atskirti, ne kompetencijos svarbios, o dorovinės nuostatos, jų labai trūksta.
Mieli kolegos, kokios problemos ir ką norėčiau pasakyti. Šiandien demografinės politikos sėkmė priklauso ne tiek nuo atskirų priemonių efektyvumo, dėl jų čia vėl norėtume diskutuoti, bet tai mažai ką duos, nes faktiškai viskas priklauso nuo efektyvesnio valstybės valdymo. Net tie sprendimai, kurie tiesiogiai neliečia demografinių sprendimų, apsprendžia, kaip demografinės problemos bus sprendžiamos. Todėl kitas klausimas ne tas, kad mes nieko nedarome. Visos vyriausybės nuo pirmos darė, visos. Bet faktiškai problema, kad darė chaotiškai, keisdamos kryptis, prioritetus ir principus. Taip faktiškai dažnai liekame toje pačioje vietoje, nors padaryta daug. Mes turime geriausią pasaulyje, pasaulyje geriausią motinystės apsaugos sistemą! Ar dažnai kas tai pažymi? Dažnai kritikuoja, kaltina, kad pririša moterį prie šeimos. Dieve mano, ką mes galime daugiau padaryti? Sudarome galimybę, galite išeiti, galime dar pasitarti, galime galvoti, kaip labiau paskatinti išeiti, bet mes garantavome tokias galimybes, geriausias pasaulyje. Kaip mes džiaugiamės tuo, kaip tai akcentuojame? Ne, aš dažniausiai girdžiu priešingai, kad tai yra priemonė pririšti motiną prie vaiko, prie šeimos, prie nelaisvės. Na gerai.
Okay, mieli kolegos. Čia labai svarbus dalykas. Aš nežinau, gal ir nespėsime to sukurti. Mes šiandien neturime centro, valstybės valdymą konsoliduojančio centro, kad tos mintys liktų, kad tos geros idėjos ne dalytų jus, o jungtų, kad vienaip ar kitaip sistema tarnautų perspektyvai, o ne dalytų, kad čia yra konservatorių pasiūlymas, čia liberalų. Faktiškai vis tiek jis turi bendrą kryptį, jis gali būti labiau našus ar mažiau našus sistemos efektyvumui išsaugoti, bet mes tokio centro neturime, todėl kryptis keičiasi, viskas normalu, viskas suprantama. Tie pagrindiniai trukdantys dalykai, aišku, yra mokesčių politika, per mažas perskirstymas ir net, įsivaizduojate, Pasaulio banko rekomendacijos, Pasaulio banko, to aš niekaip negalėčiau įsivaizduoti, atveža mums aukštesnę progresyvumo mokesčių sistemą. Pristatant tą savo galutinį produktą Vyriausybei, salėje nėra nė vieno Finansų ministerijos atstovo. Aišku, galima suprasti, kad su jais buvo atskirai susitarta, bet čia Vyriausybėje, nors dėl skonio buvo galima pasiųsti vieną kitą kokio nors skyriaus darbuotoją, kad pakeltų ranką. Nepatogu, kai buvo paklausta, ar yra Finansų ministerijos atstovų, ir niekas nepakėlė rankos.
Tiek, mieli kolegos. Čia faktiškai yra demografija, o visa kita, taip, aš pasakysiu tai, ko buvau prašytas, bet aš sakau jums – tai, ką pasakysiu, jūs beveik viską žinote. Bet mes nesusitvarkome su štai šiais klausimais ir kiekvienais metais turime vis blogesnę padėtį.
Gerai, čia jūs matote, kaip atrodys viskas ateityje. Faktiškai per tą laikotarpį, žiūrėkite, per 20 metų mes praradome, na, dar nepraradome, faktiškai prarasime, čia toks optimistinis scenarijus, apie 0,5 mln. darbingo amžiaus gyventojų. Taip, tai bus mūsų darbo ištekliai, nėra išeities. Ružava spalva tai yra pensinio amžiaus augimas, žmonių pensinio amžiaus, taip, jeigu tas amžius nesikeis. Atitinkamai vaikų skaičius, jis stabilizuosis, apie 350 tūkst., daugmaž tokį skaičių turėsime.
Čia jau bendra struktūra, irgi turbūt dažnai matote šitą paveikslėlį, kuris parodo, kaip deformavosi mūsų amžiaus struktūra. Toks grybas. Taip, ten viršuje yra ta baby boom karta, ta 1960–1970 metų gimimo karta, kuri dabar yra gausiausia, jinai stabilizavo mūsų visuomenę. Todėl kiekviena karta iki to, nors mes kalbėjome, sakiau jums, kad nuo XXI amžiaus pradžios įtampos dar neturėjome, nes šita karta ėjo per visą darbingą amžių. Ir viskas, ir baigėsi. Šiandien jinai išeina į pensiją. Tokiu būdu bus didesnis mirtingumas, aišku, bus didesnis pensijų gavėjų skaičius, atitinkamai bus mažesnis sistemos stabilumas. Tos duobės pakeičia… Kaip matote, po kiekvieno piko eina duobė. Matote, kad dabar baigiasi vienas pikas ir vėl turėsime dar didesnę duobę. Tokiu būdu gimstamumas bus dar mažesnis, nes fiziškai jo negalima kompensuoti.
Čia jūs matote jau Europos Sąjungos vertinimus, kaip atrodys vyresnio amžiaus gyventojų dominavimas mūsų visuomenėje. Ta ruda spalva yra vyresnio amžiaus žmonės – 65+, kokį procentą Lietuvoje jie sudarys bendrai darbingo amžiaus gyventojų atžvilgiu. Ta pilka spalva – tai Europos Sąjungos vidurkis. Ta žalia linija yra mums rekomenduojama proporcija, kuri būtų sveika ir dar leistų garantuoti socialinės apsaugos sistemos ir darbo rinkos stabilumą. Kaip matote, mes šitą ribą pasieksime maždaug 2026–2027 metais. Taip ir yra. Jau čia jums nepateikiau skaidrės, bet mes paskaičiavome, kad nuo 2025 metų jau pasiekiančių 65 metus ir pasiekiančių 25 metus fiziškai bus apie 1 tūkst. mažiau. Nekalbame apie migrantus, nekalbame, kad dalis gali išvykti.
Čia yra labai svarbi skaidrė, nes dažnai girdime, kad gimstamumas gali padėti, reikia galvoti ir skatinti gimstamumą. O šita skaidrė jums parodo, kad gimstamumas mums jau nepadės. Jis galėjo padėti dar prieš 20 metų, o dabar jūs matote – šita skaidrė rodo, kad mes neturime tokio amžiaus moterų, kurios galėtų gimdyti vaikus. Todėl ir trys vaikai vienoje šeimoje nieko nepakeis, nes bendras to fertilaus amžiaus moterų skaičius mažėja. Tokiu būdu, aišku, turi būti žymiai aktyvesnės priemonės. Iš to, aišku, lieka mums migracinės, atsakingai valdomos ir panašios priemonės. Bet apie tai galėsime pakalbėti detaliau.
Čia buvo minėta, kad galima turėti tuos 3 mln. Tai buvo 2016 metų tuometinės Vyriausybės prognozė. Aišku, pagrindas… Matote, visos kitos prognozės, ar tai būtų Eurostato, ar tai būtų OECD, EBPO šalių, jos visos prognozuoja mums nykimą, paprasčiausiai labiau aktyvų ar mažiau aktyvų tautos nykimą. Bet aš čia buvau vienas iš autorių, kad tikrai galima stabilizuoti gyventojų mažėjimą. Bet iš principo šiandien jums pasakysiu, kad, aišku, geriau būtų stabilizuoti, geriau būtų turėti didesnę tautą, bet tai nebūtina, mieli kolegos. Per jėgą, dirbtinai šito neturime daryti, nes reikia pagaliau suprasti, kad svarbiausia ne kiekis, o kokybė. Mes prarandame apie 60 % vaikų, kuriuos pagimdė mūsų bendrapilietės, kurios yra mūsų žemėje, bet negauna išsilavinimo, negauna tinkamos motyvacijos. Suprantate? Jos šiandien yra, bet jų nebuvo turbūt dabar studijų mugėje, kuri vyksta. Puiki priemonė, ypač žmonėms, sergantiems depresija, tikrai rekomenduočiau. Taip atsigavau. Skubėjau pas jus, kad nepavėluočiau. Gerai, mieli kolegos.
Čia irgi mūsų perspektyva. Matote, mūsų gyvenimo trukmė labai atsilieka nuo Europos Sąjungos vidurkio. Tai tikrai vienas iš rezultatų, kalbant apie švietimo, atleiskite, apie sveikatos apsaugos sistemos principus. Tikrai turime didelį rezervą. Jeigu vidutiniškai mūsų vyrai, moterys gyvens, moterys jau mažiau galėtų prisidėti, nes jų vidurkiai kol kas nėra tokie blogi, bet vyrai labiau galėtų sustiprinti savo rodiklius, nes iš esmės šitą vyrų mažą, žemą gyvenimo trukmę charakterizuoja mirtys darbingame amžiuje. Jūs visa tai žinote.
Čia jūs matote tą efektyvų sprendimą, kuris galėtų garantuoti mums socialinį stabilumą. Tai, aišku, yra migracija. Aš manau, sakau, per diskusiją aptarsime detaliau, kad neprimesčiau jums savo nuomonės, bet tikrai problema yra, čia ponia Asta minėjo, kad migracija siūloma kaip atsakas. Nėra kito būdo – migracija yra vienintelė galimybė. Problema yra ne migracija, ne imigracija, problema yra nevaldoma imigracija. Problema yra Lietuvos piliečių išstūmimas iš darbo rinkos dėl imigrantų. Problema yra imigrantų išnaudojimas, atitinkamų mokesčių nemokėjimas ir absoliutus informacijos neturėjimas, kas atvyksta, kodėl atvyksta. Taip negalima. 30 metų negalime sudaryti. Žiūrėkite, kaip puikiai mes susitvarkėme su ukrainiečių imigracija. Tikrai, Statistikos departamentas naktimis nemiegojo, per mėnesį padarė online veikiančią sistemą. Aš nežinau, kaip ji dabar funkcionuoja, kas ja naudojasi, bet buvo puikūs rezultatai, aš mačiau pirmus pasiekimus. Puikiai padaryta. O su migrantais negalime susitvarkyti. Kodėl mums kiekvienais metais reikia po 13 tūkst. ir po to kitas metais vėl reikia tų pačių 13 tūkst.? Tai kur jie dingo, kur jie išvyko? Taip negalima. Koks čia darbas, koks čia ūkininkavimas? Nesuprantu, ar jie piktnaudžiauja mūsų sąlygomis, ar mes piktnaudžiaujame jais? Visą laiką pralošiame. Ir vienas, ir kitas variantas mums nėra efektyvus.
Gerai, einu į pabaigą. Aišku, tuos 3 mln. galima atstatyti. Mums, aišku, reikėtų stiprinti tą imigraciją, nes mes jau be jokių išlygų kiekvienais metais dėl gimimų ir mirčių skirtumo prarasime nuo 12 iki 15 tūkst. Galiu čia sėdėti neišeidamas iš salės ir tie žmonės dings. Nėra kitaip. Jūs matėte grybą. Jau viskas, žmonės gyvena iki 100, ilgiau negyvena kol kas. Na, kai kurie, nesvarbu. Vienu žodžiu – pasmerkti. Kita vertus, nuo 2019 metų auga imigracija. Kokia imigracija? Kaip ji valdoma? Kiek žmonės norės užsikabinti už Lietuvos? Kiek yra reemigracijos? Mes gi turime, tie 600–700 yra mūsų piliečiai, kalba lietuviškai, daugelis dar turi lietuviškus pasus. Tai yra mūsų perspektyva.
Ir, aišku, Ukrainos pabėgėliai – tikrai laimingas šansas. Žinote, kad pas mus atvyko virš 70 tūkst. pabėgėlių. Aišku, ten daug vaikų, moterys dominuoja, bet iš jų – 60 % darbingo amžiaus. Mūsų puikūs rezultatai dėl jų integracijos. Jeigu mums būtų svarbus skaičius, tai dar kokie penkeri ar šešeri metai ir mes turėsime 3 mln. Todėl vėl yra klausimas, kaip mes su jais gyvensime? Kaip integruosime? Tikrai padaryta daug gerų žingsnių, ypač daug. Aš pats rašiau ataskaitą Europos Komisijai. Tikrai puikus pavyzdys, aš manau, tikrai vienas iš geriausių pavyzdžių Europos Sąjungoje, ką mes padarėme 2022 metais su šita grupe. Bet, sakau, toks pasyvus augimas, didinimas iki 3 mln. nėra būtinas ir geriausias sprendimas.
Apibendrindamas šitą dalį turiu pasakyti, kad, jeigu Lietuvos demografinė ateitis ir toliau priklausys nuo atsitiktinių svyravimų, aišku, Lietuva neturės demografinės ateities. Nors jūs ir organizuokite tokius susitikimus kiekvieną dieną ir vakarais, ir prieš miegą, niekas nepasikeis.
Mieli kolegos, demografinių pokyčių Lietuvoje rizikos. Pagrindiniai dalykai. Darbo rinkos pusiausvyros praradimas dėl plataus darbuotojų trūkumo. Žinote, kad šiandien 70 % darbdavių, Lietuvos darbdavių, gal dalis ir čia esančių, turi problemų dėl personalo? Suprantate? 70 %. Čia verslo atstovai galėtų patikslinti. Įvairios tos problemos: vieno – rimtesnės, kito – mažesnės, bet kiekvienais metais jie atlieka tyrimus. Aš žinau, kad kiekvienais metais jie tyrimus atlieka, jau šešeri metai ar kiek. Kiekvienais metais didesnis procentas darbdavių praneša, kad turi problemų, norėtų ir galėtų pasipildyti, patobulinti savo personalo skaičių.
Kita rizika – socialinio draudimo sistemos nestabilumas. Jūs suprantate. Aišku, dabar dar nėra baisu, kadangi auga atlyginimai. Mūsų darbuotojų skaičius gali mažėti, kadangi auga atlyginimai. Aukštesni atlyginimai garantuoja mums išmokų, pensijų stabilumą, bet iki tam tikro lygio. Rezervas nėra didelis. Metus, dvejus galime tai kompensuoti, bet ne daugiau. Tokiu būdu tikrai šita rizika išlieka, ji faktiškai aktuali visiems. Todėl, aišku, ir Prancūzijos įvykiai, bet čia galėtume kalbėti atskirai.
Šalies investavimo patrauklumas, investicinio patrauklumo mažinimas – tai lazda su dviem galais, ar ne? Arba vėl atsistoti ant to grėblio. Išvažiavo žmonės, išvažiuos ir kapitalas. Negalvokime, kad tas argumentas, kad mums negalima kelti mokesčių, reikia kovoti už mažą apmokestinimą… Tie, kurie ateina dėl pigios darbo jėgos, greitai ir išeina. Mes visą laiką tą sakėme. Reikia ieškoti patikimumo, stabilumo. Čia yra mūsų erdvė. Mes – Europos Sąjungos valstybė ir daugiausia dėl to pas mus ateina. O mes 20 metų ieškome orientuotų į pigesnę darbo jėgą ir mūsų privilegijas. Kokios čia privilegijos, kam privilegijos? Piktiname savo tautą ir faktiškai visiškai ištuštinome visus rezervus. Okay, mieli kolegos, taigi tikrai tų pinigų nebus, jeigu paprasčiausiai nebus žmonių, jeigu nebus garantuota, kad užsakymus bus galima atlikti kokybiškai, tvarkingai. O lietuvių motyvacija, kokybė, išsilavinimas yra labai aukštas. Pažiūrėkite, kokie pasiekimai mūsų darbuotojų užsienyje. Malonu žiūrėti, sakau, galima antologijas rašyti.
Paskutinis punktas – šalies nacionalinio saugumo sumažėjimas. Tikrai neturėsiu čia jums aiškinti, bet mobilizacinės jėgos ir pajėgumai, aišku, labai sumažėjo. Pagrindinė išvada iš to, kad pagal depopuliacijos ir gyventojų senėjimo tempus iki 2019 metų buvome pirmi pasaulyje, nors dabar nuo 2019 metų pasikeitė, taip, pas mus dabar atvyksta daugiau, negu išvyksta. Todėl šiandien sunku objektyviai įvertinti visas rizikas, tačiau didžiausia yra šalies socialinės degradacijos rizika.
Nežinau, ar jums čia buvo pateikta, bet Detroitas, gal kas nors prisimenate, atsimušė į jūsų ausis, tai yra tas Detroitas, taip, tai yra milžiniškas centras, vienu metu perspektyviausias JAV miestas, faktiškai tuo metu gal net pasaulio, galima sakyti, dar nebuvo pakilę Azijos centrai, ir jis žlugo per dešimt metų. Žiūrėkite, iš jo išvyko faktiškai daugiau negu pusė gyventojų: iš 2 mln. liko 700 tūkst. Miestas viduryje, na, ne visai viduryje, bet, sakykime, viduryje, JAV dešimt metų negalėjo surinkti savo biudžeto, remiamas federalinių lėšų. Policijos patrulių ekipažo reikėjo laukti vidutiniškai 58 minutes. Policijos ekipažo. Čia yra socialinė degradacija. Nekalbant, aišku, apie senelių prieglaudų priežiūrą ar greitąją pagalbą.
Ir visai į pabaigą. Taigi yra grupė veiksnių. Pirmas. Mano jau buvo pateikta susitikime su verslo darbdaviais, kad demografinės politikos sėkmė priklauso ne tiek nuo atskirų priemonių, jų įvairovės, kiek nuo tvarumo, kompleksiškumo ir ilgaamžiškumo. Čia jau buvo minėta STRATA’os studija. Nepamirškite, STRATA yra Vyriausybės strateginės analizės centras. Ten turi būti kaupiami visi tie pasiūlymai, ten turi būti kažkokia kontrolė suteikta, kad kažkas turėtų gal globoti, gal čia ir yra tas centras, kuris išsaugotų geras mintis, nepriklausomai, kokiai jūs…
PIRMININKAS. Tik aš labai atsiprašau, atkreipsiu dėmesį, kad šiek tiek viršijate savo laiką. Prie pabaigos prašom.
B. GRUŽEVSKIS. Jau viršijau. Bijojau, kad taip bus. Viskas, einu į pabaigą. Taigi programos yra, bet, sakau, ne ten yra problema. Problema yra kur kas sudėtingesnė. Demografinė politika tai yra sistema, ji reikalauja kompleksiškumo.
Konkretūs sprendimai. Pirmas. Aišku, centralizuotas demografinės politikos horizontalus valdymas: kokia nors institucija pagaliau turi būti ir kad ji labai principingai tą prižiūrėtų.
Imigracijos politikos sistematizavimas: tai ne užsidaryti – atsidaryti, bet atsakingai, kontroliuojant viską, prižiūrint ir panaudojant maksimaliai pagal savo poreikius.
Kryptingas antimigracinių nuostatų formavimas bendrojo ugdymo mokykloje ir, aišku, kryptingos, finansiškai aprūpintos reemigracijos priemonės. Finansiškai aprūpintos reemigracijos priemonės, o ne tik geri norai, pavyzdžiui, ir deklaracijos, atitinkamai tinklapių atidarymas. Ne, ne, čia taip nebus.
Aktyvus ir tinkamai koordinuojamas užsienio reikalų institucijų įtraukimas. Užsienio reikalų ministerijos atsakomybė yra demografinė padėtis šalyje ir darbo rinkoje. Užsienio reikalų ministerijos, nes ten yra žmonės, ten yra ta imigrantų eilė, kuri galėtų būti efektyviai panaudota čia. Reemigracijos šaknys irgi tenai. O mes neturime jokios responsibility.
PIRMININKAS. Atkreipiu dėmesį, kad laikas gerokai pasibaigęs.
B. GRUŽEVSKIS. Gal tada gražiau būtų baigti, tai aš taip ir baigsiu, mieli kolegos, kad tikrai tų sprendimų yra gatavų, galima imti ir daryti, bet reikia labai principingai žiūrėti, kad tai, kas nutarta, būtų daroma, nesvarbu, kas yra valdžioje. Aš manau, jums pasiseks. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. (Plojimai)
Dabar kviečiu į tribūną Laisvos visuomenės instituto valdybos narį daktarą D. Alekną. Mums perskaitys pranešimą „Demografinė politika be liberalios demokratijos prietarų“. Prašom.
Laisvos visuomenės instituto valdybos nario daktaro Dariaus Aleknos pranešimas „Demografinė politika be liberalios demokratijos prietarų“
D. ALEKNA. Gerbiamieji Seimo nariai, visos Lietuvos atstovai, akivaizdu, kad Lietuva šiandien turi du egzistencinius iššūkius: grėsmę krašto saugumui ir tautos nykimą. Su pirmuoju dorojamės, mūsų kariuomenė auga ir stiprėja. Antrasis – demografinio nykimo – iššūkis visiškai ignoruojamas. Kodėl taip yra?
Čia matau dvi priežastis. Pirmiausia, demografiniai pokyčiai vyksta lėtai ir greitai juntamo poveikio neturi. Vadinasi, eiliniams rinkimams besiruošiantys politikai gali į juos nekreipti dėmesio. Antra priežastis – šiandien vyraujanti vadinamosios liberaliosios demokratijos ideologija. Jos prietarais tikintys politikai demografijos problemas mato iškreiptai ir perša mintį, kad šioje srityje nieko nebegalima padaryti. Jų valia mąstyti ir veikti paralyžiuota.
Apie ką kalbu? Pasižiūrėkime į čia jau minėtą Vyriausybės strateginės analizės centro rengiamą dokumentą „Lietuvos strategija 2050“. Jei jis Seime virs įstatymu, visos būsimos Seimo daugumos ir vyriausybės turės prie jos derinti priimamus įstatymus ir nutarimus. Tai klasinis politikos išeinant pasilikti pavyzdys.
Pažiūrėkime, ką šios strategijos rengėjai sako apie demografijos problemas, kurioms skyrė atskirą 25 puslapių studiją, ji pasirodė visa neseniai, vasario 10 dieną. Čia randame vertingų statistinių duomenų, buvusios valdančiosios daugumos parengtų strateginių dokumentų kritiką, striuką vadinamųjų gerųjų praktikų apžvalgą ir pesimistinę išvadą, kad nieko padaryti nebeįmanoma. Lietuva ir toliau mažės, trauksis, nebent padėtį išgelbės emigracija iš trečiųjų šalių.
Iš kur tokios pralaimėjimo nuotaikos? Kaip jau sakiau, iš tikėjimo liberaliosios demokratijos dogmomis. Visų pirma, atliepdami šiandien vyraujančios ideologijos madas, strategijos autoriai visaip menkina šeimos institutą ir bet kokią jai remti skirtą politiką. Gimstamumą skatinanti šeimos politika laikoma tik pačių blogiausių Lietuvos scenarijų atributu. Kodėl? Todėl, kad (cituoju) „šeimos politika išreiškiamas palankumas tam tikrai šeimos organizacijos formai, neretai įnešantis diskriminacinių elementų.“ Citatos pabaiga.
Šiuos žodžius turime išgirsti ir suprasti. Lietuvos ateities strategijos autorius įkvepianti ideologija moko, kad parama vaikus gimdančiai ir auginančiai šeimai yra blogis, nes kažką diskriminuoja. Tokio požiūrio autoriams taip pat atrodo, kad pagrindinė mažo gimstamumo problema – nepakankama moterų ir vyrų lygybė ir kad ji turi būti sprendžiama įvairiuose kursuose perauklėjant visuomenę. Cituoju: „Gimstamumo rodiklių persilaužimas tikėtinas tik po vertybinio pokyčio visuomenės požiūryje į šeimą. Tvaresnės demografinės raidos siekis gali būti įgyvendintas sinergijoje su švietimo ekosistema skatinant visuomenės vertybines transformacijas.“
Mano aptariamas ideologinis akiraištis stabdo bet kokią pozityvią strategijos autorių mintį šeimos politikos srityje. Neatsitiktinai pats striukiausias skyrius – gerųjų praktikų analizė, kur apsiribojama Prancūzijos ir Švedijos, į Lietuvą visiškai nepanašių dviejų labai turtingų šalių, pavyzdžiais ir priduriama, kokią nesėkmingą gimstamumo skatinimo politiką vykdo Lenkija ir Vengrija. Tad vienintelis, jų manymu, kelias keisti demografinę Lietuvos padėtį – nevaržoma imigracija iš trečiųjų šalių.
Neatsitiktinai geriausiu pavyzdžiu laikoma šiandien nuo nežaboto atvykėlių nusikalstamumo dūstančios Švedijos emigrantų prieglobsčio sistema. Pagrindinis aptariamos Lietuvos strategijos autorių rūpestis, kad šalis būtų patraukli migrantams ir pabėgėliams. Tokia ji aprašyta jų svajonių scenarijuje „Šiaurinė žvaigždė“. Ar Lietuva tikrai nori, kad panašiai kaip Švedijoje mūsų miestuose būtų emigrantų gaujų kontroliuojamų rajonų, į kuriuos bijo įžengti policija? Tokia tad liberali „Lietuvos strategija 2050“. Reziumuojant – gyventojų mažėja ir jie sensta. Bus pastatyta keletas naujų darželių, kur kūdikius galima palikti nuo pirmos savaitės. Visomis teisėmis lygūs vyrai ir moterys dirba veik iki mirties. Lietuva pilna visų tautų rasių emigrantų. Ar tikrai negalima geriau? Neabejoju, kad galima, bet ne nevaržoma imigracija yra sprendimas. Jos ribas pirmiausia turi brėžti ne verslo pageidavimai, bet nacionalinio saugumo ir visiškos imigrantų integracijos į Lietuvos visuomenę galimybės. Daug svarbiau yra susigrąžinti Lietuvos emigrantus. Čia verta labiau pasistengti, bet svarbiausia – gimstamumas. Taip, Lietuvos padėtis sudėtinga, nes ją paliko labai daug jaunų ir vyrų, ir moterų, ypač 2008–2012 metais. Tikiuosi, vis dar rašomame ekonomikos vadovėlyje, kaip didvyriškai vienas politikas tais metais suvaldė finansų krizę, atsiras vietos skyriui ir apie iš Lietuvos išstumtus 255 tūkst. darbingiausių krašto žmonių. Kad ir kaip būtų, Lietuvos gyventojų skaičiaus mažėjimas dėl labai didelės kartų disproporcijos išties užprogramuotas.
Visas klausimas, kokiu greičiu jis vyks, tai yra kiek vaikų užaugins Lietuvoje gyvenančios jaunos šeimos: nė vieno, vieną, du, tris ar daugiau? Kaip tik į tai ir turi būti sutelkta valstybės politika. Kaip ją būtų galima įsivaizduoti? Visų pirma, jos neturi varžyti jokios ideologijos. Pavyzdžiui, turėtume kalbėti ne apie lygias teises, o, vartojant Jungtinėse Valstijose įprastus terminus, apie pozityvią diskriminaciją, nes moteris, pagimdžiusi ir auginanti tris vaikus, be jokios abejonės, sukuria daugiau bendrojo gėrio ir yra verta didesnės visuomenės pagarbos; tas pats ir su trijų vaikų tėvu. Kas, pavyzdžiui, trukdytų šiandien tobulinant Valstybės tarnybos įstatymą senovės Romos pavyzdžiu įtraukti nuostatą, kad ceteris paribus, tai yra, esant vienodam konkurse surinktų balų skaičiui, pirmenybė atitenka tris ir daugiau vaikų auginančiam vyrui ar moteriai. Žiniasklaidoje turėtų vyrauti nuostata, kad daug vaikų auginanti šeima yra visuomenės ypač vertinamas gėris. Kartu būtinos įvairios tą daryti padedančios priemonės.
Čia turėtume kreiptis į Lietuvos mokslininkus. Šalys yra skirtingos ir tai, kas veikia vienoje visuomenėje, nebūtinai veiks kitoje. Mokslininkai turėtų ištirti ir patarti politikams, kokios priemonės padrąsintų Lietuvos jaunus žmones anksčiau kurti šeimas, anksčiau susilaukti pirmojo, antrojo, trečiojo ir daugiau vaikų. Pagaliau turėtume visą vienos ar kitos krypties politiką vertinti pagal demografinius rodiklius. Mokslininkai gal net galėtų parengti specialų indeksą, nes tuose rodikliuose atsispindi labai daug dalykų: ir krašto saugumas, ir pasitikėjimas ateitimi, ir socialinės paramos, medicinos, švietimo ir dar daugelio kitų valstybės sistemų patikimumas ir efektyvumas. Įsivaizduoju didelius įgaliojimus turinčią Nacionalinę šeimos tarybą, ji privalomai vertintų kiekvieną įstatymo projektą palankumo šeimai požiūriu, panašiai kaip STT tikrina įstatymų projektus korupcijos prevencijos požiūriu.
Šiandien svarstome apie mokesčių įstatymų keitimą. Ar naujieji Finansų ministerijos siūlymai palankūs vaikus auginančioms šeimoms, ar nepalankūs? Profesionalo balsas čia būtų labai vertingas. Galų gale matant problemos gylį ir plotį galbūt verta kviestis sudaryti nacionalinį partijų susitarimą, kuriame būtų ilgam laikui įsipareigota vykdyti Lietuvą vėl vaikų krykštavimo pripildysiančią politiką.
Gerbiami Lietuvos Seimo nariai, tautos atstovai, kalbą pradėjau primindamas du Lietuvos egzistencinius iššūkius – grėsmę krašto saugumui ir grėsmingai nykstančią tautą. Greta prasidėjęs karas išgąsdino mūsų visuomenę. Susiėmę pradėjome taisyti pavojingą padėtį. Lygiai taip pat išsigąskime ir katastrofiško Lietuvos gyventojų skaičiaus nykimo. Hannibal ad portas – Hanibalas prie vartų. Išsigąskime ir pradėkime mąstyti ir veikti. Ačiū už dėmesį. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar norėčiau pakviesti į tribūną Nacionalinės šeimos tarybos pirmininkę daktarę R. Jurkuvienę. Pranešimas „Demografijos klausimas šeimos politikos kontekste“. Prašom.
Nacionalinės šeimos tarybos pirmininkės daktarės Ramunės Jurkuvienės pranešimas „Demografijos klausimas šeimos politikos kontekste“
R. JURKUVIENĖ. Laba diena, gerbiamieji Seimo nariai. Labai dėkoju už tai, kad tokia konferencija yra, kad šitam klausimui skiriamas dėmesys, dėkoju už tai, kad galiu pasisakyti.
PIRMININKAS. Tuoj pataisysime, čia gal ne visai ta skaidrė, jūs turite omenyje. Akivaizdu, kad ne to lektoriaus skaidrės. Tuoj pakeisime, techninė klaida.
R. JURKUVIENĖ. Ir dabar aš tiesiog norėčiau priminti, kad demografijos klausimas nėra naujas ir viskas, ką mes čia girdėjome, tikrai nėra naujas dalykas. Bet man norisi prisiminti, kad jau 1996 metais mes gavome perspėjimų, kaip atrodys ateitis, jeigu nesiimsime rimtų priemonių. Dabar mes esame maždaug trečiame skyrelyje, tai yra 2023 metai, ir tie dalykai pildosi. Kitas momentas – Lietuvos prognozės kitų Europos šalių kontekste (tai yra žalias čia), bet mes matome, kad tos prognozės 2013 metais, maždaug po 20 metų po perspėjimo, tiesiog nesikeičia.
Kaip į tai reagavo Lietuva? Taip, 2004 metais buvo priimta Nacionalinė 2005–2008 metų demografinės (gyventojų) politikos strategija. Ir tikrai buvo numatytos rimtos priemonės, teko jas matyti ir teko žiūrėti ataskaitą. Faktiškai nė viena priemonė neįgyvendinta dėl to, kad nebuvo skirta lėšų. Lėšų faktiškai nebuvo skirta. Tada nuspręsta, kad šita strategija neveikia, ir 2018 metais buvo sukurta nauja Demografijos, migracijos ir integracijos politikos 2018–2030 metų strategija. Deja, šitai strategijai irgi nebuvo lemta būti įgyvendintai.
Jeigu mes rimtai pažiūrime į šiuos klausimus, iškyla labai rimtas klausimas: kodėl tokiai skvarbiai sričiai nebuvo skirtas prioritetas? Ir pagal ką mes tuos prioritetus skirstome? Atlikus labai rimtą Europos Sąjungos šalių ir pasaulio šalių analizę… Aš nenorėčiau dėl laiko stokos kalbėti apie tai, kaip skirtingai žmonės matė šeimos prioritetus ir kokie atskiri modeliai susiformavo tradiciškai įvairiose šalyse. Ir vieningai sutarta, kad Europos Sąjungos šalyse išskiriami penki pagrindiniai šeimos politikos prioritetai. Čia jie atsiskleidžia: gimstamumo didinimas, aukštas moterų užimtumo lygis, aukštas vaikų išsilavinimo lygis, žemas šeimų skurdo rodiklis ir moterų ir vyrų lygybė darbo ir šeimos įsipareigojimų derinimo kontekste.
Kas mums yra aktualiausia iš šitų prioritetų? Šiaip šalys iš šitų prioritetų pasirenka ne tą, kuris pakliuvo, bet tą, kuris yra jiems aktualiausias. Dabar apie gimstamumo situaciją mes čia kalbėjome ir daug iliustracijų buvo, ir akivaizdus dalykas, kad dvigubai sumažėjęs gimstamumas absoliučiais skaičiais ir dvigubai mažėja reprodukcinio amžiaus moterų. Tokią turime situaciją.
Dabar pasižiūrėkime, o koks yra vyrų ir moterų užimtumo lygis, kuris yra vienas iš galimų prioritetų: Lietuva ilgą laiką užėmė aukščiausią moterų užimtumo lygį, dabar yra antra po Švedijos. O tada iškyla klausimas: dėl ko būtent šiam prioritetui mes suteikiame daugiausia svorio? Jeigu mes pažiūrėtume pagal finansavimą, kiek yra skiriama, kad būtų skatinami šeimos politikos įvairūs efektyvūs būdai, kuriuos galėtų įgyvendinti visa apimantis, ne vieną tik tam tikrą dalį šeimos problemų, o tiesiog matantis šeimą kaip visumą, tai Nacionalinei šeimos tarybai skiriama 67 tūkst., o kontroliuojančioms šeimą institucijoms matome, kiek kartų yra daugiau. Bet mes labai gerai suprantame, kad šeima yra kur kas daugiau negu bazinių poreikių užtikrinimas arba užtikrinimas, kad nebūtų smurto šeimoje. Tai yra jeigu mes norime, kad Lietuvoje gyventų ir norėtų šeimos gyventi, gimdyti vaikus ir turėti perspektyvą, tai turi apimti įvairiausias sritis, ir šeima yra atrama vienas kitam. Tai yra irgi viena iš funkcijų. Jeigu ateina visiškai išvargusi mama po darbo, ši funkcija gali būti sunkiai įgyvendinama. Ir apie tai mes irgi turime pagalvoti, kalbėdami apie šeimos integraciją į bendruomenę. Ir apskritai mes labai siaurai suvokiame šeimos funkcijas. Atiduodant viską kontrolei, labai maža tikimybė, kad skatinimas ir šilta atmosfera gali būti šeimoje.
Taigi kaip dabar realiai demografijos klausimas yra sprendžiamas? Pavyzdžiui, paimkime Sveikatos apsaugos ministeriją. Kokie teisės aktai yra priimti? Yra įteisinamos lyties keitimo operacijos, atimančios galimybę būti vaisingam, cheminis abortas, kuris irgi labai kontroversiškai vertinamas, kontraceptinių priemonių paauglėms prieinamumo lengvinimas, tačiau niekaip nepatvirtinamas pagalbos krizinėje situacijoje atsidūrusioms nėščioms moterims įteisinimas. Ir tai mes laikome gimstamumo prioritetu?
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje nuolat vyksta kovos dėl Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programos, iš kurios intensyviai norima pašalinti būtent tą dalį, kuri susijusi su rengimu šeimai. Tikrai intensyviai vis dėlto yra skatinamas neigiamas požiūris į besilaukiančią moterį, į gimdančią moterį. Informacijos apie vaisingumą faktiškai vaikai negauna. Aš tą galiu patvirtinti. Kai ateina į universitetą, apie savo vaisingumą faktiškai apskritai nieko nebūna išmokę.
PIRMININKAS. Aš labai atsiprašau, labai įdomus pranešimas, bet artėkite jau prie pabaigos, nes jūs laiką panaudojate, paskui kolegos neturės galimybės paklausti ir pyks, aišku, ant manęs.
R. JURKUVIENĖ. Taip, į pabaigą. Dar tuomet aš tik labai norėčiau pabrėžti vieną dalyką, kaip pas mus suprantama būsto politika. Žinome, kad būsto politika yra tikrai labai tampriai susijusi ir su gimstamumu, ir net su migracija. Bet mes neturime strategijos. Ar strategija, pavyzdžiui, yra, kad jauna šeima turėtų nuomotis būstą? Kai kuriose šalyse yra taip. Tada sudaromos visos sąlygos, kad jos nuomotų. Gaunami nuomos pinigai, žiūrima… iš viso pašalinamos visos kliūtys, dėl kurių jaunos šeimos negali nuomotis. Ar mes kreditavimo sistemą taikome? Bet toks įspūdis, kad mes tiesiog paliekame: tegul šeima sukasi kaip nori, kai uždirbs pinigų, tada galės įsigyti.
Aš tik norėjau pabrėžti vieną dalyką, kad deklaracijomis šitų dalykų mes neišspręsime. Turėtų būti labai konkreti analizė ir grįžtamojo ryšio surinkimas, kodėl vienas ar kitas dalykas neveikia. Tam neužtenka tik rodiklių, tam reikia rimtų, moksliškai pagrįstų analizių. Mes, Nacionalinė šeimos taryba, siūlėme šeimai palankios aplinkos indekso patvirtinimą. Tai yra rimtas darbas, kuris neleistų keičiantis kadencijoms išleisti to, kas yra valstybei svarbiausia. Labai jums ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkoju. Kadangi pagal eilę numatytas pranešėjas dar pakeliui, tai dabar aš kviečiu gerbiamą kolegą… Ai, kaip tik jau ateina, tai gal tuomet pagal eilę ir pakvieskime. Jūs, gerbiamas Robertai Dargi, jau ir nesėskite, o tiesiai tuomet į tribūną. Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidiumo narys R. Dargis ir jo pranešimas „Būtini pokyčiai demografijos, migracijos politikoje, užtikrinantys valstybės ateities augimą“. Jūs tiesiog pasirodėte sekundė į sekundę, kaip Filijas Fogas. Prašau.
Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidiumo nario Roberto Dargio pranešimas „Būtini pokyčiai demografijos, migracijos politikoje, užtikrinantys valstybės ateities augimą“
R. DARGIS. Gerą dieną. Aš atsiprašau, kad taip iš karto, nedavus net apšilti, kalbu, bet visada kalbėti, aš manau, svarbu, visada svarbu būti išgirstam. Labai džiaugiuosi, kad Seimas atkreipė dėmesį ir koncentruojasi į, mano galva, labai svarbų valstybei dalyką, tai būtent į mūsų demografiją ir migraciją. Aš pats pradėjau domėtis šia Lietuvos demografine situacija dar 2006 metais. Pradėjome rašyti apie tai, kad mūsų laukia tikrai sudėtingi laikai. Nuo 2009 metų mes kartu su profesoriumi B. Gruževskiu pradėjome sistemingai daryti tyrimus, kaip atrodo Lietuva, kaip atrodo regionai, kaip atrodo mūsų ateitis. Reikia pripažinti, kad tos kreivės, kurias mes piešėme 2009 metais, dabar yra žymiai blogesnės. Kaip jūs visi puikiai suprantate, demografija yra būtent ta sritis, kur greitų pokyčių pasiekti neįmanoma. Reikės metų, dešimčių metų, kad mes galėtume turėti ją šiek tiek geresnę. Vien apie tai turbūt jau kalbėjo ir profesorius, kad mūsų laukia rimtas dirbančių žmonių skaičiaus nuosmukis. Iš esmės mes iki 2025 metų turėsime apie 225 tūkst. žmonių, išeinančių į pensiją būtent to darbingo amžiaus. Iš paskos ateina apie 200 tūkst. žmonių. Kuo toliau imsime, tuo mažiau tų žmonių.
Kai mes kalbame apie tai, kad demografinė politika, kuri yra tikrai labai svarbi valstybei, gali būti pataisyta, tai gal jau skambėjo šitoje salėje skaičiai, kad mūsų moterų, kurios šiandien gali gimdyti, kurios gali turėti vaikų, skaičius per paskutinius nuo nepriklausomybės laikus turbūt per pusę sumažėjo. Kitaip tariant, jeigu mes ir norime pagerinti situaciją, tai reikėtų prognozuoti tokius sunkiai prognozuojamus dalykus, kad kiekviena moteris pagimdys po keturis ar penkis vaikus. Turbūt sunkiai tikėtina, kad taip gali atsitikti, nes labai pasikeitęs yra ir apskritai moterų požiūris šiandien į tai. Jos nori irgi savo gyvenimus gyventi, kurti ir taip toliau.
Tą situaciją, aišku, kad vien tiktai su demografinėmis priemonėmis, su demografiniais paskatų dalykais turbūt pakeisti bus sunkiai įmanoma, todėl pradėjome kalbėti apie tai, kad turbūt reikės galvoti apie bendrą politiką – apie demografijos ir migracijos politiką, nes tai turbūt yra neišvengiama. Vien tiktai pagalvokime apie tai, kad jeigu Lietuvoje 1990 metais, kai mes iškovojome nepriklausomybę, gimė 56 tūkst. vaikų, tai pernai, kaip jūs visi puikiai žinote, gimė 23 tūkst. vaikų. Mokyklas baigė tiktai 22 tūkst. vaikų. Jeigu pasižiūrėtume į visą mūsų švietimo infrastruktūrą, tai šiandien jos laukia didžiulis iššūkis, kaip reikės įdarbinti infrastruktūrą, į kurią, beje, kaip jūs puikiai žinote, yra investuoti milijardai. Iš esmės 16 universitetų, 12 kolegijų, 46 profesinės mokyklos, kurios šiandien dėl savo užkrovimo tikrai gyvena tokį išgyvenimo laiką.
Be jokios abejonės, reikia pasidžiaugti, kad Seimas atkreipė dėmesį ir pernai J. Džiugelio vadovaujama komisija padarė savo išvadas apie tai, kas mūsų laukia, kaip mes atrodome. Kelis svarbius akcentus aš norėčiau pasakyti nuo gamybininkų, nuo pramonininkų, apie ką reikėtų diskutuoti šiandien. Reikia suprasti, kad mūsų sistemos, kurios labiausiai ryja pinigus, tai yra sveikatos sistema, socialinė sistema, pensijų sistema, švietimo sistema, tiesiogiai priklauso nuo mokesčių mokėtojų. Tokia yra realybė. Kiek mes šiandien turėsime tų mokančių mokesčius, tiek mes galėsime skirti šitoms konstitucinėms svarbioms sritims ir konstituciniams įsipareigojimams.
Kalbos apie pensinio amžiaus didinimą, aišku, labai gražiai skamba. Jos labai gražiai atrodo popieriuje – paėmėme, pailginome, ir viskas, susieina galai, užtenka pinigų, ir viskas gerai. Bet patys matote, kas vyksta Prancūzijoje, ką bando padaryti prezidentas E. Makronas – pailginti dvejais metais nuo 62 metų iki 64 metų. Tikėtis, kad lietuviai dirbs iki 72 metų, turbūt yra sudėtinga.
Nepamirškime, kad dar vienas aspektas – lietuvių sveikatos būklė irgi labai liūdina, nes mes esame turbūt prie mažiausiai Europos Sąjungoje gyvenančių, arba gyvenimo trukmę turinčių, žmonių. Jau šiandien galvoti, kad mes 70 metų žmogų galėsime laikyti prie konvejerio ar dar kur nors jis fizinį darbą atliks, turbūt sudėtinga. Kas įdomiausia, kad tuos samprotavimus daugiausia daro žmonės, kurie patys ne prie konvejerio, o sėdi šiltai kabinete prie kompiuterių ir svarsto apie tai, kaip reikėtų pailginti tą amžių.
Aš manau, kad darbo jėgos trūkumas šiandien jaučiamas ne tik pramonėje, darbo jėgos trūkumas jaučiamas šiandien ir viešajame sektoriuje. Puikiai žinote, kiek neužimtų etatų yra įvairiose įstaigose tiek municipaliniu lygiu, tiek ir valstybiniu lygiu. Aš esu įsitikinęs, kad šiandien pramonės įmonių augimas tiesiogiai yra susijęs su mūsų demografijos situacija, su mūsų galimybėmis turėti pakankamos darbo jėgos. Mes iš tikrųjų džiaugiamės, kad robotai ateina, kad keičia tuos žmones, ypač sunkiausius jų darbus, bet tai nėra išeitis. Vis tiek paslaugų sektorius ypač daug ir ateityje reikalaus žmonių. Norime, nenorime, bet šitą problemą mums reikės spręsti.
Manau, kad yra laikas šiandien pripažinti problemą, yra laikas šiandien rimtai pasižiūrėti Seimui. Kaip tik aš pats inicijavau prieš 2 savaites būtent Verslo tarybos ir dviejų komitetų – Seimo Ateities komiteto ir Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto – bendrą konferenciją, kurioje mes atkreipėme dėmesį į esamas problemas ir iš esmės priėmėme net rezoliuciją, ją esame išplatinę. Beje, mes ją esame išsiuntę ir į Seimą, ir Seimas ją turi.
Šiandien aš gal tik atkreipsiu dėmesį į kelis aspektus. Vienas, mano galva, iš tokių sprendimų, kurie galėtų būti priimti ir kurie galėtų būti tikrai šiandien kaip kelias, kaip tvarkyti mūsų migraciją, be abejonės, yra mūsų aukštosios universitetinės sistemos įveiklinimas. Tai reiškia, kad mes šiandien, kai pradedame kalbėti apie tai, kad mums trūksta darbo jėgos, iš karto gauname tokį kamuolį, kuris yra suformuotas labiau žmonių pasąmonėje, kad mums reikia pigios darbo jėgos. Mums svarbi tik pigi darbo jėga, mums nesvarbu Lietuva ir taip toliau. Aš manau, kad šiandien universitetai būtų geras atsakymas, kaip pritraukti studentus iš kitų šalių į universitetus. Kalbama apie tas šalis, kurios gali būti tiek pagal religiją artimos, tiek pagal mentalitetą artimos. Sakykime, mums dvi tokios paminėtinos galėtų būti Argentina ir Venesuela, kur žmonės tikrai puikiai išmoksta lietuvių kalbą, gali mokytis universitete. Man atrodo, reikėtų padaryti sistemą, kad tie vaikai, baigę mokslus čia, aš turiu omenyje bakalaurą, magistrantūrą, gautų teisę čia gyventi ir dirbti. Jie patys galėtų kurti verslus, jie patys galėtų įsidarbinti įmonėse. Aš manau, tai tikrai būtų kelias, kaip mes galėtume truputį pasipildyti žmonių iš išorės, tuo labiau kad tai būtų būtent universitetų žmonės. Pavyzdžiui, Estijoje universitetų žmonių, baigusių universitetus, apie pusė lieka – 50 % jų lieka Estijoje dirbti. Lietuvoje, kaip žinote, kol kas lieka tik 7 %, vadinasi, mes esame visiškai nepatrauklūs.
Nenoriu sakyti, kad tik tai čia būtų sprendimas. Konferencijoje nuskambėjo labai įdomiai ir mūsų įmonių vadovų diskusija apie tai, kaip galėtų priimti. Pasirodo, kad mūsų visa įmonių atsakomybių sistema, apskritai visos instrukcijos yra lietuviškai, o čia jau norime ar nenorime mums reikėtų ir kitą kalbą turėti, ir priėmimas kitaip kalbančių į įmones nebus toks lengvas ir nebus toks paprastas.
Baigdamas savo pranešimą norėjau tik pacituoti kai kuriuos, mano galva, svarbius dalykus, kurie galėtų būti priimti Seime, iš mūsų paskutinės konferencijos. Pirmas ir svarbus dalykas – parengti ilgalaikę demografinių problemų ir depopuliacijos sprendimo strategiją ir konkretų jos įgyvendinimo priemonių planą iki šių metų rugsėjo mėnesio.
Antras dalykas, manau, čia yra būtent ta sritis, kuri valstybės ateičiai ypač svarbi, mums reikia pasirašyti nacionalinį susitarimą dėl demografijos ir darbo rinkos politikos per šiuos metus. Aš manau, kad būtų galima Socialinių reikalų ir darbo komitetą įpareigoti parengti tokį projektą per vasarą.
Kitas labai svarbus dalykas, ko pasigendame iš tikrųjų, aš manau, kad pas mus nėra vieningo centro, kuris šiandien valstybėje užsiimtų būtent demografijos ir migracijos problemų politikos formavimu. Kai mes pradedame kalbėti apie tuos dalykus, iš karto visi prisimena Migracijos departamentą, bet Migracijos departamento funkcijos apskritai yra tikrai labai labai siauros ir jos absoliučiai neatspindi valstybės ateities situacijos, realijų. Aš manyčiau, kad vienas iš svarbių dalykų, kurį mums reikia turėti – aiški institucija, atsakinga už demografijos, migracijos politikos formavimą. Aš siūlyčiau tą, ką mes ir savo konferencijos rezoliucijoje priėmėme, kad reikėtų įsteigti tokio pareigūno, kuris atsakingas už demografijos ir migracijos klausimus, pareigybę tiesiogiai Vyriausybėje. Aš manau, kad tai leistų žymiai greičiau reaguoti į situaciją ir, aišku, greičiau ieškoti sprendimų. Labai ačiū jums, kad klausėte.
PIRMININKAS. Labai ačiū. (Plojimai) Norėčiau pakviesti paskutinį, finalinį mūsų pranešėją, tai gerbiamą kolegą A. Verygą. Pranešimas – „Kodėl demografijos strategija turėtų būti nacionalinio saugumo klausimas?“. Prašom.
Seimo nario Aurelijaus Verygos pranešimas „Kodėl demografijos strategija turėtų būti nacionalinio saugumo klausimas?“
A. VERYGA (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Tikrai labai ačiū visiems pranešėjams už labai ir svarbius, ir įdomius pranešimus. Aš gal ne tiek pranešimą paskaitysiu, kiek gal keletą tokių pastabų, refleksijų to, ką aš išgirdau, gal tam tikrus apibendrinimus išsakysiu. Paskui, manau, turėsime šiek tiek laiko klausimams užduoti.
Pradėsiu gal nuo tokios pastabos, kad, mano manymu, mes skęstame liberalaus hedonizmo jūroje, kur „aš“, „mano“ ir „man“ užgožia bet kokį bandymą pasakyti, kad „aš“ negali egzistuoti be „mes“, nes mes nė vienas po vieną egzistuoti negalime. Ką kalbėjo ir verslo atstovai, mes visi puikiai suprantame, kad net ir vartotojiškoje visuomenėje kažkas tuos vartojamus produktus turi pagaminti. Anksčiau ar vėliau ateina laikas, kai mums reikia eiti į ugdymo įstaigas – ten turi būti dėstytojų, sveikatos priežiūros įstaigoje turi būti sveikatos darbuotojų ir tai yra apie „mes“. Ne tik apie „aš“.
Vis vėliau susilaukiama vaikų. Čia nebuvo minėtas amžius, bet amžius, kai gimsta pirmas vaikas, mes jį analizavome dėl kitų dalykų, kurie yra susiję su tam tikromis sveikatos rizikomis, yra pavėlėjęs, man atrodo, nuo 21 metų iki 28 metų. Vaikų turima vis mažiau. Ir tie patys, kurie yra, sulaukę paties jautriausio brandos laikotarpio yra vedami prie tam tikro sumišimo keliant jiems įvairiausius klausimus apie jų tapatybę ir kitus dalykus. Šeima darosi nepopuliari, nes ji reiškia įsipareigojimą, o mes įsipareigoti nebenorime. Mes norime tiesiog patogiai gyventi.
Bet ar tikrai neturime sėkmės istorijų? Aš pasigedau pranešimuose pavyzdžio apie, rodos, 2008 metais buvusį dar vieną vadinamąjį baby bumą. Jis buvo ne tik po karo – jis buvo ir tada, kai buvo sukurtos tam tikros sąlygos gauti, matyt, adekvačias garantijas ir išėjus motinystės ar tėvystės atostogų tiesiog ekonomiškai jaustis saugiai. Buvo šeimų, kurios vaikus gimdė ne po vieną, išeidavo vieno paskui kitą vaiko auginimo atostogų. Tie vaikai buvo pasiekę mūsų ugdymo įstaigas ir po duobės buvo atsiradęs laikotarpis, kai tiesiog trūko vietų vaikų darželiuose arba net ir kai kuriose mokyklose.
Vadinasi, tam tikros patirties mes kaip valstybė turime. Jau net ir ne pokariniu laikotarpiu, bet ir dabartiniu, modernioje valstybėje. Tuos pavyzdžius vadinti netikusiais, atgyvenusiais arba atsilikusiais, mano supratimu, nėra jokios logikos. Aš tikrai nedrįsčiau kvestionuoti, ar toks pat modelis pasiteisintų ir pavyktų dar kartą. Ko gero, mes to negalime žinoti, jeigu toks modelis nėra tiesiog pabandomas. Ar nėra per toli nueita, kaip sako demografai, ir ar mes tikrai nepraradome to momento, bet ką reiškia pasakyti, kad iš principo toks siekis nebeturi jokios ateities?
Tokiu atveju mes tada kaip valstybė susitaikome su regionuose esančios infrastruktūros iš esmės naikinimu. Mes atsisakome ugdymo įstaigų, mes atsisakome sveikatos įstaigų ir iš esmės kaip valstybė pasakome, kad ateities nėra. Tam tikri dalykai privalo būti išlaikomi tol, kol tai yra įmanoma, nes tai teikia viltį ten esantiems žmonėms, kad kažkokia ateitis egzistuoja. Sunaikinus kritinę infrastruktūrą ten niekada nieko nebeatsiras. Mažai šansų, kad ten privažiuos iš kokio nors krašto atskirų bendruomenių, jos ten apsigyvens. Net jeigu taip ir bus, klausimas, kas iš to?
Jeigu mes kalbame, vis dėlto supratome rizikas, kad mums dabar gresia tikrai didžiulės rizikos, tai yra išgyvenimo rizikos, susijusios su mūsų išorės grėsmėmis, su grėsmingais kaimynais, kurie yra už sienos, ir dabar darome viską, kad nuo tų grėsmių apsisaugotume, tai nesuvokti, kad yra vidinių rizikų, apie kurias mes šiandien kalbame, kad vieną dieną mums tiesiog neliks ką ginti ir neliks kam ginti, yra tiesiog nusikalstamas šitas nesuvokimas. Jeigu kažkas pas mus atvažiuos, mes turime vilties, kad tas kažkas atvažiavęs mus ir gins. Koks jam bus reikalas čia atvažiavus užsiimti mūsų valstybės gynyba, kai tokių pačių paskatų vedami, ieškodami geresnio ekonominio gyvenimo, jie tiesiog išvažiuos į kitą valstybę, kurioje nebus jokių grėsmių ir kurioje uždarbis bus dar geresnis. Tai yra trumparegiškas požiūris.
Aš suprantu verslą ir tikrai, matyt, mes turime turėti trumpo laikotarpio strategiją, kuri užtikrintų mūsų verslo gyvybingumą, ir galvoti, kaip žmonės, kurie čia atvyksta, ypač iš tokių valstybių, kurių integracija, kurių piliečių integracija į mūsų visuomenę nėra sudėtinga, nes mūsų galbūt religiniai įsitikinimai, mūsų kiti sociokultūriniai dalykai yra panašūs ir jiems tikrai nėra problemų gyventi pas mus. Čia buvo teisingai paminėta ir ukrainiečių integracija. Mes iš tiesų esame daug kuo panašūs ir mums nekyla jokių sunkumų. Bet pažiūrėkite, su kokiais sunkumais susiduria Prancūzija, su kuo susiduria Vokietija, „integruodama“ tuos atvykėlius, kai susikuria atskiri rajonai, savotiški getai, kur net ir ta valstybinė kalba nėra išmokstama. Turbūt tokios „integracijos“ ir tokio „gelbėjimo“ mes nė vienas nenorėtume.
Galima, aišku, galvoti, kokiu būdu prisikviesti specialistų, nežinau, ar čia tikęs, ar netikęs pavyzdys, bet amerikiečiai apie tai galvoja, netgi pasiūlo tam tikrą mechanizmą. Jų ta žinoma žalioji korta, kuria ir mūsų piliečiai yra pasinaudoję ir išvažiavę, galbūt galima trumpo laikotarpio perspektyvoje galvoti apie kažką panašaus. Bet ilgo laikotarpio perspektyvoje mes privalome galvoti, kaip padaryti, kad mūsų šeimos būtų gausesnės ir kad mes turėtume savų vaikų, nes tai yra vienintelis būdas pasiekti, kad Lietuvoje būtų lietuvių.
Tiesą sakant, aš nežinau, kuo vadovaujasi demografai sakydami, kad ši situacija stabilizuosis. Jeigu mes turime dabar gimstamumo rodiklį žemesnį nei 2, tai niekada nesistabilizuos. Jeigu šeima nebeturi nė vieno vaiko arba turi tik vieną, apskritai demografinė situacija yra pasmerkta palaipsniui vis blogėti ir blogėti. Iš kur gali atsirasti stabilizacija? Stabilizacija geriausiu atveju gali būti, aš kalbu apie mūsų pačių tautiečius, tik tuo atveju, jeigu šeima turi bent du vaikus, tai reiškia, kad iš dviejų žmonių lieka po jų bent du.
Norisi iš tikrųjų palinkėti, kad mes svarstydami, čia buvo išsakyti pasiūlymai ir dėl nacionalinės politikos vertinimo, kiekvieną kartą įvertintume, kaip tai paveiks šeimų gyvenimą, atsižvelgtume į šiuos dalykus ir iš tiesų dirbtume taip, kad kalbėdami apie emigraciją neužmirštume pirmiausia savo piliečių ir kad Lietuvoje praėjus tam tikram laikotarpiui liktų būtent lietuvių. To ir noriu palinkėti.
PIRMININKAS. Dėkoju gerbiamam kolegai. Dėkoju jau dabar visiems pranešėjams ir lieka laiko paklausti. Tai dabar pirmas klausia gerbiamas A. Butkevičius. Prašau.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Aš galvojau, kad bus galima dar truputį padiskutuoti. Aišku, aš irgi norėčiau padėkoti pranešėjams ir tikrai pritariu tai minčiai, kad be migracijos turimos programos nieko mes nepasieksime, žiūrėdami į perspektyvą, spręsdami demografines problemas.
Kalbėjo kai kurie apie tam tikras strategijas. Strategijų tikrai turime daug, ypač man kai kada, ne tik man, bet ir pasaulio politikams, verslininkams, tampa juokinga, kai kalbame apie 2050 metus. Dabar kalba apie 2030 metus. Yra atlikta aibė analizių, gerbiamieji, ir pavyzdžių pateikta, kaip Kanada, viena sėkmingiausių valstybių, išsprendė migracijos klausimus pritraukdama studentus iš užsienio. Baigiant studijas duoda darbo vizas. Vienas yra kelias.
Taip pat yra politikai, verslininkai Jungtinėse Amerikos Valstijose susirūpinę ir susijungę kuria, kaip gyvensime 2030 metais, matydami, kad perkamosios galios centras persikelia į Aziją, mažėja Europos Sąjungoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Irgi yra tam tikrų pasiūlymų. Yra įvardintos klaidos, kurios padarytos verslo, kad žmonėms, kurie buvo sulaukę 50 metų, buvo aiškinama, kad netinka darbo rinkai, o ten ekspertų analizė rodo, kad reikės motyvuoti žmogų, kad dirbtų nuo 50 metų ar iki 70 metų, bet gal nekalbant apie pensinio amžiaus pailginimą ir taip toliau. Aš manau, kad po šitos diskusijos turi būti pirmiausia sutarimas, kad ir politikai, ir verslas tikrai užsibrėžtų keletą tikslų ir juos įgyvendintų realybėje, bet ne tik popieriuje ir dokumentuose. Ačiū.
PIRMININKAS. Laikas, laikas. Aš atsiprašau, aš irgi nepasekiau. Maniau, kad 2 minutės, bet minutė klausti. Labai atsiprašau. Čia buvo turbūt daugiau retorinis. Niekas nenorėtų atsakyti.
Tada klausia R. Tamašunienė. Prašom.
R. TAMAŠUNIENĖ (MSNG). Labai dėkoju visiems prelegentams už tikrai įdomią diskusiją ir įkvepiančią mus, politikus. Pirmiausia ir prieš 10 metų, ir prieš 20 metų demografai ir mokslininkai signalizavo, kad visuomenė sensta ir kad šiandien yra ta paskutinė diena, kai mes turime priimti sprendimus, kurie ateityje darys įtaką natūraliai mūsų kartų kaitai. Man susidarė toks įspūdis, kad mes labai blaškomės. Tarkime, pradėta kurti šeimos stiprinimo politika, ji turėjo būti nukreipta į tai, kad mūsų šeimos susilauktų daugiau vaikų, tokias priemones kaip vaiko pinigai, pirmojo būsto įsigijimas, darbo ir motinystės derinimas. Lyg mes tai ir kūrėme. Dabar matome, kad galbūt mažai veikia, arba mes nemokame, kad tos priemonės veiktų taip, kaip mes tikimės. Jau kalbame apie didesnę emigraciją ir, aš taip supratau, mūsų valstybei jau yra panacėja imigrantai, kurie atvyks į mūsų valstybę ir taip papildys darbingų žmonių ratą ir kurie uždirbs pensijas mūsų senstančiai visuomenei.
Aš noriu dar vis dėlto atsiklausti mokslininkų. Mano vertinimu, mes turime paklausti jaunų žmonių, ko jiems reikia, kad jie norėtų turėti vaikų. Tas priežastis jie labai aiškiai, man atrodo, įvardija ir signalizuoja. Kaip mes, kaip politikai, priimdami įstatymus, Vyriausybėje savo nutarimus turėtume vertinti, ar kiekvienas mūsų priimamas sprendimas yra skirtas demografiniams rodikliams gerinti? Aš tokį retorinį klausimą, bet galbūt ir mokslininkai man galėtų sukonkretinti. Čia tokios informacijos gavome daug. Aš vis dėlto matyčiau kaip politikė ir labai norėčiau, kad mes gebėtume šeimų stiprinimo, jaunų žmonių rėmimo politika bandyti iš to tokio jau pasiekto demografinio dugno augti.
PIRMININKAS. Oi, labai atsiprašau, aš ir vėl pagalvojau, kad 2 minutes turite, bet iš tikrųjų tik minutę, tai stipriai viršijote. Labai atsiprašau.
Toliau klausimą užduos B. Pietkiewicz. Kaip aš suprantu, visi daugiau… Atsiprašau, prašom atsakyti.
B. GRUŽEVSKIS. Labai ačiū. Labai trumpai – reglamentas, tvarka. Mieli kolegos, supraskite, nėra čia prieštaravimo. Nežinau, kam jūs priekaištaujate, bet kai pasakiau, kad gimstamumas neišgelbės, tai paprasčiausiai skaičiai neišgelbės, bet niekas nepasisakė prieš šeimos politiką. Vaikui, motinai, tėvui – visai brigadai turi būti kuo geriau Lietuvoje. Mes jau turime geriausias sąlygas. Galima jas tobulinti? Galima. Turime? Turime. Nėra čia prieštaravimų. Čia atsakau ponui Aurelijui ir poniai Ritai. Išgirskite, ką mes sakome. Tai, kad jie turi geriausias sąlygas, o tie pagimdyti vaikai išvyksta iš šalies, tie pagimdyti vaikai negauna tėvų globos. 60 % vaikų turi santykį su neharmoningomis šeimomis. Supraskite, išgirskite, ką kalbu. Jeigu jau pagimdome… Mes imame tuos pinigus, paimsime dar 2–3 mlrd. ir po to sulaukusio 25 metų to vaiko nerasi Lietuvoje. O aš sakau – suvokite, turime kurti tokią aplinką, kad jie norėtų čia būti ir gyventi. Ne problema pagimdyti, problema ugdyti, kaip ponas Aurelijus sako, lietuvį Lietuvai. Čia yra grožis. Ugdyti ukrainietį Lietuvai, ugdyti filipinietį Lietuvai. Žiūrėkite, kas žaidė už Prancūzijos rinktinę, ten nėra Prancūzijoje gimusių, faktiškai antros, trečios kartos migrantai. Tokios stiprios Lietuvos reikia. Suprantate? Todėl taip turime projektuoti. Aišku, ilgas procesas, bet, supraskite, nėra prieštaravimo. Stipri šeima – taip, imigracija irgi taip, nes kitaip neišsisuksime. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar klausimą užduotų B. Pietkiewicz.
B. PIETKIEWICZ (MSNG). Ačiū, pirmininke.
PIRMININKAS. Prašom.
B. PIETKIEWICZ (MSNG). Aš labai trumpai. Lietuvos demografinis portretas iš tikrųjų šiandien yra niūrokas, bet yra Europos Sąjungos šalių, kuriose tas natūralus gyventojų prieaugis yra pozityvus. Aš čia kalbu apie Čekiją. Ir labai norėčiau mūsų gerbiamo mokslininko paklausti, ko galime pasimokyti iš Čekijos ir kokie veiksniai lėmė tokius rezultatus? Gal profesorius B. Gruževskis atsakys man į šį klausimą? (Balsai salėje)
B. GRUŽEVSKIS. Gal galite pakartoti? Sąžininga būtų.
PIRMININKAS. Laikas pakartoti baigėsi. Įjunkime mikrofoną Beatai. Va, įjungiau.
B. PIETKIEWICZ (MSNG). Aš klausiau apie Čekijos gimstamumo politiką, nes čia yra vienas iš tokių pozityvių pavyzdžių Europos Sąjungoje. Ko mes galime pasimokyti iš čekų?
B. GRUŽEVSKIS. Noriu pasakyti, kad jis yra pozityvus kaip tik dėl kompleksiškumo, to, ko labiausiai reikia. Iš jų faktiškai ir emigracija nėra didelė, suprantate, nors gyvenimo lygis nėra aukščiausias. (Balsai salėje) Nežinau. Bet, matau, dar iš salės yra.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, nederinkime tarpusavyje diskusijų.
B. GRUŽEVSKIS. Bet matau dar iš salės. Prašom, trumpai sureaguokime.
PIRMININKAS. Labai atsiprašau, tokio žanro nėra. Dabar aš pirmininkauju posėdžiui. Dabar J. Džiugelis užduos klausimą. Prašom. D. Kepenis. Kažkodėl mes jį padarėme pilką. Atstatome ir prašom.
D. KEPENIS (LVŽSF). Dėkoju. Iš tiesų dėkoju prelegentams už pasisakymus, labai svarbias mintis. Dėkoju kolegoms A. Kubilienei, A. Verygai, kitiems mūsų frakcijos žmonėms, kuriems rūpi Lietuvos demografija ir migracijos problemos.
Žiūriu į gerbiamąjį R. Dargį. Jau antrą dešimtmetį, aš matau, jis tuos klausimus kelia, organizavo konkursą, žmonės teikė pasiūlymus. Gerbiamas Robertai, gal galite prisiminti, negi nieko gero neįvyko per tą laiką? O gal buvo kas nors tokio, kas sustabdė tą mūsų emigraciją arba tą spartų šeimų nykimą? Gal ką nors prisimintumėte? Ir gal verta kažkuo sekti, kažkas pavyko? Negi niekas nepavyko?
Jūs vėl minite, kad reikia priemonių plano, reikia nacionalinio susitarimo, reikia specialaus… darbuotojų tiems klausimams, institucijų. Bet visa tai yra buvę, tų nacionalinių susitarimų mes turime ne vieną. Bet nė karto negirdėjome jokių ataskaitų ir pristatymo, ką žmonės padarė. Žmonės keičiasi, bet nieko naujo nevyksta. Gal galima ką nors gero prisiminti? Ir tą pavyzdį, dabar sekti juo.
PIRMININKAS. Dėkoju, laikas. Ar norės kas nors atsakyti? Prašom, įjungsime mikrofoną.
R. DARGIS. Klausimą gavau, ar nieko gero. Prisimename, kai buvo įvesta gimdymo paskatų sistema, atlyginimai buvo palikti ir taip toliau, tai tas davė Lietuvai 1 tūkst. papildomai vaikų. Visa ta sistema davė, kad tuo laiku, per tą laiko tarpą gimė 1 tūkst. daugiau negu vidutiniškai. Vadinasi, paskatų sistema veikia. Bet mano pagrindinė idėja, kad (ir tai profesorius B. Guževskis aiškiai sako), vien tik galvodami apie demografinius sprendimo būdus ir kokias norite paskatų sistemas, mes vis tiek jau esame šiandien žemiau vandens, kad vien tos paskatos leistų valstybei visų pirma ekonomiškai augti ir užtikrinti visas gyvybines funkcijas. Apie krašto apsaugą labai teisingai kalbėjo ponas A. Veryga.
Aš manyčiau, kad šiandien reikės mums galvoti ir politikoje miksuoti. Migracija. Aš nekalbu apie tai, kad migracija – tai tiesiog atidarome vartus ir visus priimame. Jokiu būdu. Reikia turėti labai aiškią politiką, iš kur mes norime žmonių, kokie jie turi būti, ką valstybė padarys, kad jie čia integruotųsi, ir taip toliau.
Bet aš tik vieną esminį dalyką norėjau pabrėžti savo pranešime, kad šiandien tai yra lygiai tokio pat gyvybės svarbumo klausimas kaip mūsų buvimas NATO (jeigu nebūtume NATO, iš karto suprantame, kur būtume) ir lygiai taip pat mūsų buvimas Europos Sąjungoje. Aš manyčiau, kad čia yra tikrai to lygio klausimas, kuriuo Seimas turi, atmetęs savo skirtingus požiūrius, sutarti ir, kaip jūs labai teisingai pastebėjote, sekti, kad būtų vykdoma tai, kas yra sutarta. Tai yra labai svarbu. Mes galime prisipiešti planų, kokių norime, bet jeigu jų niekas nevykdys, tai čia tik tuščios fantazijos. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar gerbiamas J. Džiugelis. Prašom.
J. DŽIUGELIS (TS-LKDF). Labai ačiū. Mieli kolegos, pirmiausia dėkoju organizatoriams už svarbią ir reikšmingą diskusiją, dėkoju prelegentams, ypač demokratams. Man atrodo, labai svarbu, kad mes diskutuojame šia tema. Ir mano pasisakymas bus labiau pasisakymas negu klausimas.
Daug Seimo narių iš skirtingų frakcijų dalyvavo kovo 20 dienos Verslo tarybos, Ateities komiteto ir Socialinių reikalų ir darbo komiteto diskusijoje, kuri nepasibaigė vien tik diskusija, bet yra ir formalus dokumentas, rezoliucija, raginanti padaryti tam tikrus sprendimus. Iš tiesų naudodamasis proga norėčiau pakviesti visų frakcijų atstovus kitą savaitę į neformalias diskusijas ir konsultacijas dėl nacionalinio susitarimo parengimo. Mes turbūt turime sutarti, kad nesutarsime dėl visų aspektų, bet mes galime sutarti dėl vieno pagrindinio dalyko – kad depopuliacija kelia grėsmę valstybės išlikimui. Aš prisiimu šią atsakomybę moderuoti šio formato pokalbius su siekiu, kad mes vasaros viduryje turėsime nacionalinio susitarimo dokumentą, kurį galės pasirašyti visų partijų atstovai. Kitą savaitę tikrai gausite formalų kvietimą…
PIRMININKAS. Dėkoju, bet laikas jau. Ačiū.
J. DŽIUGELIS (TS-LKDF). …bet kviečiu labai aktyviai įsitraukti į tokio dokumento rengimą. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju, laikas. Čia ar norėtų kas specifiškai reaguoti? Turbūt ne. Gerbiamas K. Masiulis tada klausimą užduos arba pasisakys.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Pasisakys.
PIRMININKAS. Dauguma čia pasisako.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Be abejo.
PIRMININKAS. Lyg ir žanras tarsi…
K. MASIULIS (TS-LKDF). Turime savo nuomonę. Aš tikrai jau seniai turiu savo nuomonę ir netikiu idealizmu. Čia daug skambėjo tokių idealistinių visokių kvietimų. Tas idealizmas Vakarų pasaulyje niekur nesuveikė. Man pats įspūdingiausias pavyzdys – turtinga valstybė Pietų Korėja, ji milijardų milijardus išleido populiacijai didinti. Ir rezultatas toks, kad Seule vienai moteriai tenka 0,6 vaiko. Pats žemiausias rodiklis pasaulyje. O šiukšlynuose, kur nors Afrikoje, Indijoje daugybė tų vaikų, jie ten gimsta ir miršta, bet vis tiek populiacija auga.
Taigi baikime mes su tais pagraudenimais ir paskatinimais. Visos tos skatinimo priemonės, kaip Lenkijoje, suveikė, taip, įvedi. Tai va tas uždelstas noras. Šeimas, kurios planuoja vaikus, įvedus priemonę, paskatina. Tai metus ar dvejus yra augimas ir vėl grįžta į kritimą. Visur yra tokios skatinimų kreivės. Tikrai pritariu B. Gruževskiui – reguliuojama, kontroliuojama, griežta, sąmoninga, kokybiška imigracija.
PIRMININKAS. Laikas!
K. MASIULIS (TS-LKDF). Taip. Vakar girdėjau, kaip viena rusė nori gauti Lietuvos pilietybę, kalba lietuviškai. Ir ką? Dešimt metų pragyveno. Blogai?
PIRMININKAS. Laikas. Buvau griežtas kitų kolegų atžvilgiu, tada ir jūsų būsime griežti. G. Burokienė toliau. Prašom.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Dar laikas nesibaigė. Labai dėkoju visiems už tikrai geras įžvalgas, kurias girdėjome ir ne kartą, ir ne du. Praeitą kadenciją buvo ne vienas bandymas stabdyti. Kai kas pavyko, kai kas buvo įkišta ir vėl į stalčių. Norėčiau vis dėlto jūsų paklausti, kiek piliečių įsitraukimas į valstybės gyvenimą pagerintų, pablogintų šią situaciją? Nes pas mus dabar yra vienas mažiausių piliečių įsitraukimas į valstybės gyvenimą. Ir ką reiktų daryti, kad jie norėtų įsitraukti? Kas yra tas kabliukas, kuris paskatintų žmones domėtis? Nes aš įsitikinusi, kad jeigu jie domisi valstybės gyvenimu, jie nenori emigruoti, jie nori keisti valstybę ir daryti ją geresnę tiek sau, tiek savo vaikams. Gal kiekvienas po sakinį galėtumėte?
PIRMININKAS. Dėkoju. Gal iš tikrųjų kiekvienas po finalinį sakinį, bet po sakinį. Nes laikas baigėsi jau. Prašom atsakyti į klausimą ir užbaigiame. Prašom.
B. GRUŽEVSKIS. Visiškai pritariu. Pradėti reikėtų nuo socialinio dialogo. Pirmiausia žmonės mokosi tos kultūros darbo vietoje. Sąlygos formaliai yra, bet, aišku, sprendimų turi būti kur kas daugiau. Jeigu žmogus patikės, kad jo įtaka, jo balsas girdimas darbo vietoje, jis tikės ir aukštesniu lygiu. Paprasčiausiai pradėkime nuo artimesnio lygmens, tai yra socialinis dialogas. Jis būtų ir efektyviausias sprendimas dėl imigracijos, nes būtų mažiau chaoso, būtų daugiau pilietinės kontrolės. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Kas toliau norėtų sureaguoti ir jau finalizuoti diskusiją?
D. ALEKNA. Manau, svarbiausia, kas pririštų žmones likti Lietuvoje, yra jų tėvai. Jų tėvai, jų draugai, bendras gyvenimas. Na, galai griebtų, lieki Lietuvoje, neišvažiuoji, tai bent jau valdžią gali pakeikti, nes tavo valdžia. O išvažiavęs kur nors kitur, kas tu ten esi? Samdinys? Lenki nugarą kokiems švedams, norvegams, vokiečiams ir panašiai. Kiekvienas žmogus yra tikrai žmogus ir visavertis žmogus savo tėvynėje. Manau, apie tai turėtume kalbėti.
R. JURKUVIENĖ. Aš labai dėkoju už esminį klausimą. Tiek, kiek man tenka važinėti po Respubliką ir panašiai, kai tik žmonės pamato, kad po jų pasisakymo tikrai kas nors keičiasi, tai jie tikrai yra labai motyvuoti. Ir tada nei pinigų reikia, nei nieko. Bet jie yra, kaip čia pasakyti, įsitraukia automatiškai. Juos nepaprastai nuvilia, kai tarp keturių sienų priimamas įstatymas, jie visi aiškina, kad ne taip, ne taip, ir vyksta nuolatinė kova. Šitas dalykas tikrai padaro žmones pasyvius, jie netenka vilties, kad ką nors gali padaryti, ir paprastai būna pabėgimo strategija. Štai tas, kad būtų realiai sureaguojama, tikrai yra labai svarbus dalykas.
R. DARGIS. Jei trumpai tik galėsiu. Aš prisimenu vieną tyrimą, kurį darė Pasaulio ekonomikos forumas 2017 metais. Apklausa vyko 150 valstybių. Buvo klausta jaunimo iki 30 metų, ar jie ruošiasi judėti iš savo gimtųjų šalių. Atsakymas aiškus buvo: 75 % jaunimo yra pasiruošę judėti. Klausimas buvo toks toliau… (Balsas salėje) Kaip? Taip, taip, ir Vokietijoje lygiai tas pats, čia neišskiriu, aš tikiu, kad į 150 šalių Vokietija tikrai pakliuvo.
Klausimas yra, kur jūs norite judėti, ką jūs norite daryti? Svarbiausias dalykas, mums ir reikėtų šiandien labiausiai ne tik tarp savęs diskutuoti, o paklausti tų, kurie ruošiasi tam gyvenimui Lietuvoje: kaip jūs manote, kas jus čia paliktų, ko reikia, kad jūs čia dirbtumėte, kurtumėte, gimdytumėte ir augintume valstybę? Atsakymai labai paprasti. Tie žmonės nori realizacijos, jie nori būti gerbiami, jie nori turėti atsakomybių, jie nori matyti, kad politikai irgi dirba dėl jų, dėl jų ateities. Aš manau, čia svarbiausias dalykas, jie turi jausti tai, kad valstybės bendruomenė yra vis tiek daugiau mažiau vieni kitus girdintys žmonės. Aš manau, jei mes padarysime valstybę, į kurią patrauklu atvažiuoti, kuri yra saugi, patrauklu čia veikti, čia yra kur pramogauti ir taip toliau, tai čia žmonės pradės judėti. Kaip jūs patys puikiai žinote, ne valstybės yra ateitis, ateitis yra dideli konglomeratiniai miestai. Jei mes tapsime tuo aktyviu, įtraukiančiu magnetiniu miestu, aš turiu omeny Lietuvą, nes ji nėra labai didelė, aš įsivaizduoju, kad mes ateitį tikrai turėsime. Priešingu atveju, mes tiesiog toliau pavirsime vis mažiau ir mažiau žmonių turinčia šalimi, ir viskas. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Šia pozityvia nata ir užbaikime mūsų diskusiją. Dėkoju dar kartelį visiems pranešėjams ir visiems dalyvavusiems diskusijoje.
15.39 val.
Farmacijos įstatymo Nr. X-709 35 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2571 (pateikimas)
Kitas mūsų darbotvarkės 2-2 klausimas – Farmacijos įstatymo 35 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2571. Pateikimas. Gerbiamas A. Veryga mums pateiks šį projektą. O toliau posėdžiui pirmininkaus Pirmininko pavaduotojas gerbiamas J. Sabatauskas.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, norėčiau jums pristatyti įstatymo projektą, jį tikrai nemažai kolegų ir pasirašė. Tai nėra kokia nors didelė naujiena, praėjusioje kadencijoje buvo bandyta priimti, bet pritrūko labai nedaug ir šiandien šitas mechanizmas nefunkcionuoja.
O idėja yra labai paprasta. Mes siūlome, kad vaistinės, kurias turi ligoninės, nes kiekviena ligoninė turi turėti vidaus vaistinę tam, kad galėtų aprūpinti vaistais ten gydomus pacientus, galėtų juos išduoti, kad tokia ligoninės vaistinė galėtų parduoti vaistus ir į išorę, vadinasi, galėtų parduoti iš esmės bet kam, kas norėtų vaistų įsigyti.
Kodėl dabar tokia idėja čia yra teikiama, kokia iš jos būtų nauda, ar Lietuvoje trūksta vaistinių, nes jų ir taip yra labai daug? Jau girdžiu tokius savotiškus pasvarstymus, kad čia gal Konstitucijai netgi prieštarautų ir dar kažkam, nežinau, konkurencijos teisei. Sugalvojama daug visokių argumentų. Pirmiausia vienas iš esminių motyvų, dėl ko aš apie tai kalbu, tai yra pati vaistininkystė kaip reiškinys, kaip mes žiūrime į vaistinę. Ar mes vaistinę matome kaip parduotuvę, kurioje yra parduodami vaistai, ar mes vaistinę matome kaip tam tikrą integralią sveikatos priežiūros teikimo vietą, kurioje teikiamos kai kurios galbūt ir asmens sveikatos priežiūros paslaugos. Žinote, kad buvo suteikta teisė vaistinėse ir skiepyti vakcinomis. Galbūt galėtų ateityje ir tam tikrus nedidelius tyrimus atlikti. Čia kalbu apie kraujo tyrimus. Užsienyje tokių praktikų yra.
Kalbu apie tai, kokią mes matome vaistininkystę, nes kas atsitikę dabar yra Lietuvoje, tai Lietuvoje mažoji vaistininkystė yra iš esmės sunaikinta didžiųjų vaistinių tinklų. Yra susikūrusios tam tikros vadinamosios oligopolijos, kurios dabar jau pradeda mums diktuoti sąlygas. Mums – tai yra pacientams, valstybei. Ir ar pastebėjote, kad mes dabar jau nebeturime iš esmės jokio sverto, kai pradeda gamintojai arba pardavėjai sakyti, kad nebėra vaistų, didinkite kainas, mažinkime reguliavimą, kitaip neturėsite vaistų. Mes galime nebent tik pagūžčioti pečiais ir pasakyti: ką padarysi, tai gal leiskime, nes o ką mes turime pasiūlyti kaip alternatyvą.
O valstybė turi ką pasiūlyti kaip alternatyvą. Aš tik priminsiu, kad ligoninių vaistinės jau ir dabar vaistus didžiąja dalimi perka per Centrinę perkančiąją organizaciją. Vadinasi, valstybė turi didmenininką, tai yra turi instituciją (mano manymu, ji puikiausiai galėtų tą vaidmenį atlikti), per kurią gali įsigyti vaistus ir įsigyja. Jinai tik neturi būdo, kaip juos parduoti, tai yra realizuoti. Čia taip pat, kaip prisipirkti, sakykime, susikurti alternatyvą įsigyti kurui, bet neturėti nė vienos degalinės, per kurią tą kurą gali parduoti. Ir taip atsitiko, čia tokį gal ne visai tikusį palyginimą aš pasakysiu, bet jis gal tinka kaip tam tikra paralelė, tai yra paralelė su suskystintųjų gamtinių dujų terminalu. Juk esmė yra turėti alternatyvą ir galimybę įsigyti iš kažkur kitur ir aprūpinti paskui savo piliečius. Ligoninių vaistinės ir galėtų turėti tą būdą, kai, įsigijus per Centrinę perkančiąją organizaciją vaistų, būtų galima juos realizuoti be lentynų mokesčių, be verslo planų vaistininkui, kurie yra sudėliojami ir yra pasakoma, kiek ir ko reikia parduoti.
Kai sakoma, kad tai galbūt kažkaip prieštarautų Konstitucijai ir tai sako vaistinių tinklai, aš tik priminsiu, kad vaistinių tinklams visai nekliūva asmens sveikatos priežiūros paslaugos, kurias leidžiame teikti. Aš čia jau paminėjau vakcinavimą, nors tą šiaip daro asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Kai gauna privatus sektorius kokių nors tokių funkcijų, už kurias atsiskaito valstybė, jie nemato čia jokios bėdos, bet jeigu ta įstaiga, kuri jau turi vaistinę, galėtų parduoti vaistus, tada iškart pradedama šnekėti apie konkurenciją, apie valstybės kišimąsi, apie neracionalų pinigų naudojimą ir panašiai. Tikrai manau, kad nereikėtų taikyti tokių dvejopų standartų.
Iš tikrųjų šiandien mes matome, kad vaistinės virsta didžiąja dalimi vaistų parduotuvėmis. Matome, kai kalbama apie tai, kad vaistinėje netgi vaistininko nebereikia. Yra sakoma, kad užtenka ten farmakotechniko, tegul jis būna, jis žinos, kaip paduoti vaistus. Jeigu taip galvotume, tai ir farmakotechniko nereikia, bet kuris skaityti mokantis, pradinę mokyklą baigęs žmogus, kuris moka perskaityti elektroninį receptą ir sugretinti tekstą su tekstu ant dėžutės ar pakuotės, gali parduoti vaistus. Tai yra tiesiog kasininkas, jis yra ne vaistininkas. Ir mes tikrai kaip valstybė padarėme, aš manau, didelę žalą vaistininkystei, didžiulę žalą. Ir aš ko labiausiai bijau, kad kuo toliau, tuo bus mažiau norinčių studijuoti farmaciją ir mes galime susidurti su dar viena sritimi, kur mums pradės trūkti žmonių, pradės trūkti specialistų.
Manau, kad ligoninių vaistinės gali kurti tam tikrą alternatyvą tai visai komercializacijai, kuri dabar yra, ir tam apsimoka – neapsimoka, nes dabar daug kas pradeda neapsimokėti. Budinčių vaistinių yra mažai, nes neapsimoka. Dar ko nors nėra, kokių nors vaistų neužsakoma, nes neapsimoka, yra mažai pirkėjų ir panašiai. Tai yra kritinės sritys. Viena iš tų kritinių sričių, kurias valstybė privalo savo piliečiams garantuoti, yra vaistai, tai yra vaistininkystė. Valstybė negali šitos srities visiškai paleisti iš savo rankų ir pasikliauti tik laisva rinka, kuri, kaip sakoma, viską sureguliuos. Deja, bet ji visko sureguliuoti, ypač tokiose srityse, kur ne viskas apsimoka, negali.
Tai aš tikrai, kolegos, kviečiu palaikyti šitą siūlymą ir tikiuosi, kad tai sukurtų pakankamas prielaidas galbūt net ir vaistų kainoms mažėti, nes nusipirkus vaistus per valstybinę didmeną ir pasiūlius be lentynų mokesčių, aš manau, tada ir tos komercinės vaistinės būtų priverstos mažinti vaistų kainas mūsų piliečiams.
PIRMININKAS (J. SABATAUSKAS, LSDPF). Ačiū, kolega. Jūsų nori paklausti šeši Seimo nariai. Pirmas klausia T. Tomilinas. Ruošiasi L. Nagienė.
T. TOMILINAS (DFVL). Dėkoju, pirmininke. Džiaugiuosi jūsų iniciatyva, tikrai palaikau ir manau, kad ir daugiau mūsų frakcijos narių palaiko. Mes tikrai turime daugiau panašumų negu įvairių skirtumų savo požiūriu į įvairius klausimus. Noriu paklausti jūsų. Nuo to laiko, kai buvo leista prekiauti ligoninėse, kokios yra kainų tendencijos ir galbūt rinkos tendencijos kažkokios? Apskritai ar mūsų vaistinės, kurios faktiškai virto, kaip jūs sakote, parduotuvėmis, nėra toks sveikatos komercializacijos veiksnys, kuris iš esmės gali kenkti sveikatai, jeigu viskas yra nukreipiama į kuo didesnį vaistų pardavimą? Norisi sužinoti jūsų pastabas apie tai, kas įvyko rinkoje po to, kai ligoninėse, bent jau stacionarinėse, kaip suprantu, pacientams buvo leista pirkti, o dabar jūs siūlote pirkti apskritai visiems klientams, nepriklausomai nuo to, ar jie gydosi, ar ne. Ar teisingai suprantu?
A. VERYGA (LVŽSF). Ačiū už klausimą. Šiuo metu neleidžiama stacionaro pacientams pirkti. Jiems nereikia, tiesą sakant, nieko pirkti, nes jeigu žmogus gulasi į ligoninę, tai jis visus vaistus ir gauna, kurie jam reikalingi gydymui. Ligoninės vaistinė perka per Centrinę perkančiąją organizaciją, o pacientui ta paslauga yra apmokama kompleksu, vadinasi, sumokama už gydymą. Taip yra tiesiog, kaip pasakyti, atlyginama ir už vaistus, ir už visus kitus dalykus. Mes siūlome, kad ligoninės vaistinė, kuri nusiperka per Centrinę perkančiąją organizaciją, galėtų parduoti į išorę. Ji dabar išduoda tiesiog tuos vaistus, pacientai juos gauna, bet jų nereikia pirkti. Jiems jie priklauso tiesiog dėl to, kad jie gydosi tuo metu stacionare, jie juos ir privalo gauti, tai yra įskaičiuota į paslaugos kainą. O dabar jie galėtų įsigyti, jeigu būtų tas pasiūlymas priimtas, galėtų nebūtinai besigydantys stacionare, galėtų bet kas atėjęs ten imti ir įsigyti vaistus.
O dėl komercializacijos aš jau minėjau, iš tikrųjų yra vaistininkams sudaromi ir pardavimų planai, ir panašiai. Nes, kaip sako, čia būtų neracionalu finansų prasme, o išsinuomoti didžiules patalpas dideliame prekybos centre yra racionalu. Paskui kažkas už jas visgi sumoka. Kai mūsų pacientai skundžiasi dėl didelių vaistų kainų, jos šiaip iš niekur neatsiranda, už viską reikia susimokėti. Žmonės to gal nelabai ir supranta.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia L. Nagienė. Ruošiasi A. Matulas.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamas kolega, iš tikrųjų mes žinome, kad kiekvienoje ligoninėje yra privati vaistinė. Tai tikrai dėl to, kad mes panaikinome, nebeliko valstybinių vaistinių, kai ėjome, atsidarė, išnuomojo patalpas ligoninės. Realiai gauna leidimą iš savivaldybių, jeigu savivaldybės ligoninė. Tokiu atveju jie turi šiandien patalpas ir jie galėtų tą veiklą vykdyti. Sutinku, galbūt mano kolega pasakydamas, kad pirko… Buvo tokia situacija, kad iš tikrųjų mes iš dalies… Kartais išrašo medikas esant stacionare, sako, reikės jums tokių vaistukų, jūs nueikite, pasirūpinkite, jūs juos gaukite. Iš tikrųjų taip yra.
Bet mano klausimas, prašom pasakyti, kaip kitose Europos Sąjungos šalyse, sakysime, šalia Estija, Latvija, Lenkija, yra, gal turite tokios patirties ir esate pasidomėję? Ačiū.
A. VERYGA (LVŽSF). Labai ačiū už klausimą. Iš tikrųjų valstybėse praktika yra labai skirtinga. Iš principo, kaip yra reguliuojamos vaistinės, labai skirtingai valstybės apsisprendžia ir gal lenkų pavyzdį būtų verta paminėti. Aš dabar paskutinių tendencijų nepasakysiu, bet jie tikrai, žinau, priėmė tam tikrus sprendimus būtent dėl tinklų, kad nebūtų galima visko koncentruoti vienose rankose, kad steigėjas turėtų būti vaistininkas, kad jis negalėtų turėti daugiau kaip kažkiek vaistinių. Nenoriu suklaidinti, bet žinau, kad valstybės tikrai ieško sprendimų.
To, kas dabar darosi Lietuvoje, žmonės gal nelabai mato. Mes dabar sukuriame absoliučiai uždarą ciklą. Tai reiškia, kad atsiranda net tokių precedentų, kai tinklai turi savo gamybą, savo didmeną, savo mažmeną, be to, dar nusiperka šeimos klinikas ir visiškai uždaro ciklą. Vadinasi, to paties tinklo veikėjai išrašo, parduoda, atsiveža, pagamina ir viso šito niekas nemato. Kiek mes turėjome bandymų kreiptis į Konkurencijos tarybą dėl vadinamojo lentynų mokesčio. Dabar čia skambėjo dėl vaistų trūkumo, kad kažkas kažką laikė sandėliuose, ir niekas netyrė, nes sako, kad tai yra komerciniai santykiai, mes neturime kaip kištis. Aš būtent apie tai ir kalbėjau.
Tikrai nenoriu suklaidinti, ar Latvijoje, Estijoje ligoninių vaistinės gali į išorę parduoti, nenoriu meluoti. Nežinau, tiesą sakant, ar ten turi tokią praktiką.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia A. Matulas. Ruošiasi K. Vilkauskas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiamas kolega, praeitoje kadencijoje jūsų dauguma siūlė sukurti valstybinius bankus, valstybines vaistines ir panašius dalykus, bet kažkodėl nieko nepriėmėte. Dabar vėl norite, teikiate įstatymo projektą, kuris akivaizdžiai sukurs Europos Sąjungos valstybėje skirtingas konkurencines sąlygas. Jūs ne veltui neatsakėte, kai jūsų paklausė, kaip yra Lenkijoje, kitose šalyse. Todėl, kad tokių valstybinių vaistinių, kurias subsidijuotų valstybė, o šiuo atveju viešoji įstaiga subsidijuotų patalpas, darbuotojų išlaikymą ir panašiai, tokių dalykų nėra. Tai vis dėlto kodėl jūs teikiate įstatymo projektą tiksliai žinodamas, kad tiek Europos Komisija, tiek Konkurencijos taryba nepritars tam, kad būtų sudarytos skirtingos konkurencijos sąlygos verslui?
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju už klausimą. Kai kuriuos dalykus aš jau bandžiau paliesti, kalbėdamas apie tas skirtingas konkurencines sąlygas, ir paminėjau, ką mes leidžiame toms viešosioms vaistinėms. Mes joms leidžiame atlikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas ir nemanome, kad tai yra kažkokie išskirtinumai, ar ne? Nors iš esmės jų pirminis tikslas toks nėra.
Dabar dėl subsidijavimo. Jūs puikiai žinote, kad ligoninės turi vaistines, turi patalpas, turi darbuotojus, net ir oficinas turi – viską jos turi. Čia nieko nereikia subsidijuoti. Ir mes nenorime pasakyti, kad iš pacientų pinigų tai turi būti išlaikoma. Parduodant vaistą yra nustatomas tam tikras antkainis ir iš jo paprastai yra išlaikomi ir darbuotojai, ir patalpos ar kokios nors sąnaudos, su tuo susijusios. Tai čia jokių subsidijų nereikia. Aš kalbu apie alternatyvius mechanizmus, kaip yra įsigyjami vaistai, kai jie yra įsigyjami per konkursus, per kitą didmeną, kur valstybė gali pridėti tam tikrą savo ranką. Jūs tikrai, gerbiamas Antanai, žinote, nes mes komitete ne vieną kartą šnekėjome ir apie vaistų trūkumus, ir apie tai, kaip yra šokdinama tam tikra prasme valstybė dėl šių dalykų, ir mes nelabai ką galime padaryti. O ką mes galime padaryti, kai pasakoma, kad tai tiesiog verslo tarpusavio santykiai.
Jeigu mes tokį mechanizmą įgyvendiname, mes turėsime mechanizmą bent jau šiame tinkle kažką daryti. Ar pavyks, ar nepavyks, sunku nuspręsti, viskas priklausys nuo to, kaip bus įgyvendinta. Bet manau, kad čia tikrai nei konkurencijos, nei Europos teisės tas niekaip nepažeidžia, nes ir Teisės departamento išvadose tokie dalykai neminimi apie kokius nors pažeidimus.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia K. Vilkauskas. Ruošiasi J. Sejonienė.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiamas kolega, norėjau paklausti. Gal jūs turite žinių, kiek tokių ligoninių norėtų užsiimti ta veikla, apie kurią jūs šiandien kalbate? Ir galbūt dar vienas iš variantų – galėtų tos didesnės ambulatorijos, kurios gal mažiau turi apkrovos ir mažiau paslaugų po tos sveikatos reformos, galėtų ir ten atsirasti mažųjų vaistinių ir jos labai pagelbėtų nutolusių regionų gyventojams?
A. VERYGA (LVŽSF). Ačiū už klausimą. Neturiu tokių duomenų, nes apklausos nedarėme, kiek jų būtų norinčių. Pamenu, kai praėjusioje kadencijoje mes tokį siūlymą teikėme, tikrai ne vienas vadovas buvo išsakęs norą tą daryti. Žinau, kad net laukė sprendimo, nes buvo kaip tik ant ribos dėl konkurso skelbimo, dėl patalpų nuomos privačioms vaistinėms. Aišku, dabar tos patalpos yra išnuomotos, bet jos paprastai turi terminą. Tai, matyt, tam terminui sukapsėjus įstaigos ir apsispręstų.
Ko gero, kad ne visiems tą apsimokėtų daryti, nes vis dėlto tai turi kaštus. Ambulatorijos, aš bijau pameluoti, mažosios, na, tikrai neturi vaistininkų, neturi oficinos. Čia kažkaip kitaip gal reikėtų šį klausimą bandyti spręsti, kažkokį variantą, nes ligoninės viską turi, čia nėra jokių net ir kaštų papildomų. Ir tai, matyt, čia gi ne prievolė yra, čia yra galimybė, jos galėtų nuspręsti, kaip jos nori – darys ar ne.
Bet šiaip tikrai tokios apklausos nedarėme, nes nėra prievolės, kiek bus, tiek. Bet aš manau, kad tikrai atsiras, nes praėjusioje kadencijoje ne viena buvo išsakiusi tokį norą.
PIRMININKAS. Nors skirtas laikas šiam klausimui baigėsi, jau buvau paskelbęs dar vieną Seimo narę J. Sejonienę, tai ji dabar klausia paskutinė.
J. SEJONIENĖ (TS-LKDF). Dėkui, gerbiamas posėdžio pirmininke. Aš pratęsiu, matyt, jau buvusius klausimus. Kadangi šis projektas jau teikiamas ne pirmą kartą, ir praeitoje kadencijoje, visi esame susipažinę, tikiuosi, su Konkurencijos tarybos, su Teisės departamento išvadomis. Taip pat buvo užsakytas ir ekspertinis vertinimas. Visi jie, na, neigiamai vertina tokią iniciatyvą. Kaip jūs pats galėtumėte pakomentuoti visų šių vertinimų ir išvadų kontekstą?
A. VERYGA (LVŽSF). Gal į du vertinimus galėčiau atsakyti labai aiškiai. Pirmiausia, dėl Teisės departamento vertinimo. Teisės departamentas, mano supratimu, pirmiausia vertina atitiktį teisei, ar tai galų gale prieštarauja, ar neprieštarauja Konstitucijai. Aš skaičiau dabartinį įvertinimą ir ten yra išsakytos pastabos dėl galimo racionalumo ar neracionalumo. Aš labai abejoju, kad Teisės departamentas tiek domisi farmacija, vaistų tiekimu, kad gali svarstyti apie racionalumą ar ne. Na, aš gerbiu – išsakytos pastabos, bet jos nėra teisinės pastabos, tai yra labiau pasvarstymai apie tai, ar reikia, ar nereikia daryti. Čia yra politikų, tai yra jūsų visų, apsisprendimas. Jūs salėje balsuodami ir nuspręsite, reikia ar nereikia. Kokio nors prieštaravimo jis neįžiūrėjo kam nors, nežinau, ar Konstitucijai, ar Europos teisei.
Dabar dėl ekspertinių vertinimų. Kaip paprastai atsitinka, kas atlieka tuos ekspertinius vertinimus? Jeigu jūs pasižiūrėsite į institucijas, kurios paprastai su noru tą padaro, pažiūrėkite į jų narių sąrašą, tai yra iš ko tos ekspertinės institucijos gauna pinigus savo veiklai, ten jūs rasite atsakymus, dėl ko vienokia ar kitokia išvada atsiranda ar neatsiranda. Šiuo atveju paaiškinimas yra labai paprastas: kai kurių išvadų teikėjai yra tiesiogiai suinteresuoti, kad, vadinkime, valstybinių, bet iš tikrųjų tai ligoninių vaistinių… Čia nėra diskriminacijos pagal turto kilmę. Realiai bet kuri privati ligoninė galėtų daryti lygiai tą patį. Čia nėra parašyta, kad tik, sakykime, valstybinės ligoninės galėtų tai daryti. Tie, kas teikė išvadas, dažnu atveju yra suinteresuoti, kad nebūtų tokių vaistinių, nes atstovauja tiesiog kitam sektoriui, kuris mato čia konkurenciją.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas kolega. Dėl balsavimo motyvų už gali kalbėti D. Kepenis.
D. KEPENIS (LVŽSF). Dėkoju. Iš tikrųjų labai savalaikis ir labai prasmingas pasiūlymas, nes ligoninė yra būtent ta vieta, kai žmogui reikalingi vaistai čia ir dabar, ir greitai. O labai dažnai artimieji turi ieškoti tų vaistų kažkur kitur, netgi važiuoti į kitą miestelį, jeigu taip atsitinka. Vaistinė ligoninėje yra būtent ypač svarbi ir reikalinga, bet jinai sprendžia ir kitą klausimą. Mes žinome, kiek šimtų tonų vaistų kasmet žmonės išmeta. Oficialiai yra vieni skaičiai, neoficialiai dar didesni skaičiai. Gamtos tarša. Medikai, padėję ranką ant širdies, prisipažįsta, kad iš trijų tablečių gal, sako, viena ir reikalinga, dvi visiškai būtų nebūtinos, jeigu žmogus išmoktų gyventi prasmingai, sveikai. Gyvensenos medicina, kuri taip lėtai eina į gyvenimą, čia galėtų tą klausimą spręsti. Bet grįžtant prie ligoninių, tikrai palaikau iniciatyvą, kad ne pelnas bus pagrindinis vaistinės tikslas, o pagalba žmogui. O mes visi būtent apie tai ir šnekame. Suprantu kolegas, kurie nori padėti ir pelno siekiantiems savo bičiuliams, bet pirmiausia yra žmogaus sveikata, jo gerovė, apie ką mes čia labai dažnai šnekame, todėl kviečiu visus palaikyti šitą įstatymą. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Dėl balsavimo motyvų prieš – A. Matulas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Kolegos, neminiu paprastai pavardžių kalbėdamas, bet paminėsiu, kad kolega D. Kepenis kaip nendrė pelkėje – į kurią pusę nori, į tą ir linksta. Visą laiką šneka, kad reikia kuo mažiau skirti lėšų vaistams, sveika gyvensena, sveika mityba, o dabar jisai pasisako už tai, kad vaistinės atsirastų ligoninėse, ir kalba, kad neva ligoninėje vaistų pritrūks, į kitą miestelį reikės važiuoti. Kažkoks nusišnekėjimas. Jums kolega Aurelijus pasakė, kad iš PSDF biudžeto apmokamoms paslaugoms turi būti aprūpinta vaistais ir visais kitais dalykais. Kas gali paneigti, kai atsiras ligoninei priklausoma vaistinė, kad tie medikai nerašys specialiai įvairių papildų, vaistų tam, kad biznis didesnis būtų, nes ir dabar nuoma poliklinikos, ligoninės patalpose, už nuomą yra mokama milžiniška kaina. Tiesa, pasakysiu dešimties metų senumo pavyzdį. Pasvalyje buvo paskelbtas konkursas poliklinikos patalpoms, tai už kvadratą mokėjo, atrodo, 108 eurus, bet Vilniaus vienoje ligoninėje už paskelbtas patalpas, kur apyvarta žymiai didesnė, užteko 12 eurų. Čia pagalvokime apie tuos dalykus.
Kolegos, tikrai negalime pritarti Europos Sąjungos valstybėje tokiam mechanizmui, pagal kurį bus subsidijuojama. Kolega minėjo, kad ir dabar yra vaistinės, yra vaistininkai. Iš ko jie dabar išlaikomi? Jie išlaikomi iš PSDF uždirbtų lėšų aprūpinti vaistais ligonines. Jų nepakaks, dar daugiau mes jų išlaikysime už lėšas, kurios dabar skirtos ligoniams gydyti. Kas paneigs, kaip minėjau, galimybę, kad tiesiog bus užsiimta tuo bizniu, komercija, o ne ligonių gydymu, nes tai tikrai greičiausiai bus naudinga? Tikrai siūlau nepriimti, mano manymu, nepritarti antikonstituciniams teisės aktams, nes jeigu tai būtų buvę įmanoma, tai praeitos daugumos kolegos, kurie turėjo, atrodo, 87 balsus daugumos, būtų padarę ir valstybinius bankus, ir valstybines vaistines, bet, deja, to nepadarė, o dabar jau gudraujate.
PIRMININKAS. Ačiū. Dėl motyvų jau nuomonės išsakytos. Balsavimo intervalas turėtų prasidėti 16 val. 40 min.
Kadangi buvo paminėta pavardė, per šoninį mikrofoną – D. Kepenis.
D. KEPENIS (LVŽSF). Gerbiamas Antanai, jeigu dabar ranką ant širdies padėjęs čia visiems prisiektumėte, kad joks lobistas jums nepadarė įtakos, kalbate nuoširdžiausiu būdu, nuo savo širdies, tai patikėčiau. Bet jeigu mes užregistruotume, pastebėtume, kiek lobistų jus lanko ir kiek jus agituoja jokiu būdu neleisti, tai viskas būtų aišku. Ačiū.
16.05 val.
Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymo Nr. XIII-2771 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2528 (pateikimas)
PIRMININKAS. Ačiū. Kolegos, kitas darbotvarkės klausimas – Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymo 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2528. Pateikimo stadija. Pranešėja – R. Šalaševičiūtė.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Ačiū. Gerbiami kolegos, šio įstatymo projektą paskatino parengti siekis praplėsti asmenims, norintiems praktikuoti papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugas ir gauti sveikatos priežiūros natūraliosios ir liaudies medicinos srities biologinio poveikio paslaugų grupės paslaugų teikimo specialisto licenciją naujoms studijų programoms…
Šiuo metu minėto įstatymo 10 straipsnyje yra reglamentuojama, kokią auštojo mokslo kvalifikaciją įgijus galima praktikuoti natūraliosios ir liaudies medicinos srities biologinio poveikio paslaugų grupes. Šiai grupei yra priskirta ir miško terapijos paslauga, kurios negali teikti asmenys, baigę psichologijos studijų krypties studijas. O šiandien būtent didelė dalis psichologų tiek Lietuvoje, tiek užsienio šalyse yra įsisavinę miško terapijos programas ir jas integruotai taiko klinikinėje bei pedagoginėje praktikoje.
Be to, biologinio poveikio grupei yra priskirta ir endobiogenikos paslauga, kurios šiandien negali praktikuoti asmenys, turintys aukštojo mokslo kvalifikaciją, įgytą baigus slaugos ir akušerijos studijų programas, o tai diskriminuoja šiuos specialistus prieš kitus nurodytus medicinos specialistus. Todėl yra siūloma papildyti naujomis sritimis biologinio poveikio paslaugų grupę – psichologijos, akušerijos ir slaugos studijų programomis. Tiek trumpai ir aiškiai.
PIRMININKAS. Ačiū. Gerbiama kolege, jūsų nori paklausti viena Seimo narė – J. Sejonienė.
J. SEJONIENĖ (TS-LKDF). Labai dėkui už pristatymą. Ačiū, pirmininke, kad leidote paklausti. Aš visiškai ne prieš tų specialistų įtraukimą į alternatyviosios ir papildomosios medicinos specialistų sąrašą. Bet jūs ir savo pristatyme akcentavote būtent specialistus. Tai aš norėčiau paklausti, koks yra tokios terapijos žmonių poreikis ir kokią naudą gaus pacientai? Nes vis dėlto pirmiausia turėtume savo paslaugas orientuoti į pacientą.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Ačiū, gerbiama Jurgita. Labai geras klausimas. Iš tiesų gamtos ir miško terapijos poreikis, teigiama, yra apie 30 % nuo visų tų paslaugų, kurias teikia, būtų teiktinos, tiek procentų būtų klientų, kurie norėtų šitų paslaugų.
Dabar atskira tema, čia turbūt reikia pabrėžti tai, kai aš pati buvau darbo grupėje, kai mes svarstėme (2021 m. birželio 17 d. buvo papildytas šitas įstatymas), darbo grupėje buvo keliamas klausimas dėl akušerijos ir slaugos. Iš tikrųjų gavę aukštąjį išsilavinimą ir įgiję tikrai daug žinių šitie žmonės, baigę tas programas, negali teikti paslaugų, nors toks paslaugų poreikis tikrai yra didelis. Ir aš manau, kad jūs kaip medikė suprantate, todėl labai apsidžiaugiau, kai diskusijose, kad gal reikėtų dar kuo papildyti, su Sveikatos apsaugos ministerijos specialistais buvo iškeltas būtent akušerijos ir slaugos klausimas.
PIRMININKAS. Ačiū. Dėl balsavimo motyvų yra vienas norintis už. A. Matulas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Kolegos, aš džiaugiuosi, kad išties teikiamas laiku ir reikalingas pasiūlymas. Tikslas yra praplėsti grupes žmonių, kurie galėtų užsiimti vadinamąja miško terapija, supaprastinsiu, gyvūnų terapija ir natūraliomis liaudies medicinos biologinio poveikio paslaugomis. Tiesiog noriu padėkoti ir Rimantei, ir Aurelijui už tą pasiūlymą ir raginu balsuoti už šitą įstatymo projektą ir už kitą 2-4 klausimą, už kitą įstatymo projektą, pritarti po pateikimo ir paskirti Sveikatos reikalų komitetą kaip pagrindinį.
PIRMININKAS. Ačiū. Kadangi nėra norinčių kalbėti prieš, kolegos, ar galime pritarti bendru sutarimu po pateikimo? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. Siūlomas pagrindinis komitetas – Sveikatos reikalų komitetas. Siūloma svarstyti gegužės 16 dieną. Galime pritarti? Ačiū, pritarta.
16.11 val.
Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymo Nr. XIII-2771 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2582 (pateikimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – taip pat to paties Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymo, ne tik įstatymo, bet ir to paties 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2582. Pateikimas. Pranešėjas – A. Veryga.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju, pirmininke. Ačiū kolegai Antanui už agitaciją avansu net nepristačius dar projekto. Bet pirmininkas jau susipažinęs. Labai trumpai pristatysiu, kas čia yra siūloma.
Kadangi Papildomosios ir alternatyviosios medicinos įstatymas yra naujas įstatymas ir jį kuriant visi atsimenate, kiek daug buvo visokių ir diskusijų, ir klausimų, ar mes viską apgalvojome, ar įtraukėme. Tikrai ne viską apgalvojome ir kai kurie dalykai tik dabar gimsta. Atsiranda studijų programų, atsiranda norinčių tas paslaugas teikti. Mes, kaip įstatymų leidėjai, privalome į tą gyvenimą atsižvelgti ir tiesiog papildyti ten, kur yra galbūt pamatyta kokių nors spragų.
Viena iš papildomosios ir alternatyviosios medicinos sričių yra liaudies medicinos srities psichosocialinio poveikio paslaugų grupės, paslaugas teikiant yra naudojami gyvūnai. Tai pačios įvairiausios terapijos. Čia tikrai aš tų gyvūnų nevardinsiu. Bet prieš tai nebuvo įstatyme numatyta, kad tokias paslaugas, baigę specialiuosius mokymus, galėtų teikti tie specialistai, kurie būna baigę gyvūno ir žmogaus sąveikos bei gyvūnų mokslų studijų programas.
Šis siūlymas yra parengtas bendradarbiaujant su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, jis rengia tokius specialistus, jo pateikta medžiaga rodo, kad tokios praktikos yra taikomos ir kitose valstybėse, pavyzdžiui, Italijoje. Tikrai tie specialistai, kurie studijuoja jau mano paminėtas programas, įgyja pakankamai žinių tiek apie gyvūnų fiziologiją, sveikatą, jų elgseną, tiek ir apie žmogaus fiziologiją. Baigę specialiuosius mokymus jie galėtų reikšmingai prisidėti prie to, kad šios paslaugos taptų labiau prieinamos žmonėms, kuriems jos yra reikalingos. Kviečiu palaikyti ir pritarti.
PIRMININKAS. Ačiū. Jūsų nori klausti du Seimo nariai. Pirmasis – D. Kepenis.
D. KEPENIS (LVŽSF). Dėkoju. Gerbiamas kolega, prieš turbūt desėtką metų Lietuvos sveikatos rūmai susibūrė ir kaip tik inicijavo šį Papildomosios ir alternatyviosios medicinos įstatymą. Ten buvo žmonių, kurie ne visuomet atitiko tas sąlygas, apie kurias jūs dabar šnekate. Sakysime, turi aukštąjį išsilavinimą, bet jo nėra tame sąraše, kuris yra čia. Nors turi daug įvairiausios sėkmingos patirties, kurią galėtų įvertinti tam tikros komisijos, kurias sudarytų ekspertai, Sveikatos apsaugos ministerijos ar universiteto darbuotojai, ir tiems žmonėms išimties tvarka, jeigu jų negalima čia įrašyti, tai suteiktų galimybę dirbti. Nes būtent nuo jų viskas ir prasidėjo. Aš turiu mintyje ajurvedos žmones, daugybę kitų. Jie ir iki šiol tai daro, nors negauna, sakysime, pritarimo, nepatenka į šitą įstatymą, bet jie dirba. Tai gal įvertinkime juos ir, jeigu jie tikrai verti, duokime jiems teisę dirbti. Ačiū.
A. VERYGA (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas Dainiau, už klausimą. Iš tiesų jūs esate teisus, kad ilgą laiką šie žmonės siūlė sprendimą, pirmiausia siūlė tą sprendimą dėl to, kad yra daug tokių, kurie bando žmones apgauti, apsimetinėti kažkuo, prisidengti. Vardan pačių pacientų saugumo ir buvo priimtas įstatymas, kad būtų aiškiai reglamentuota, kas ir ką ten gali daryti. Aš tikrai dabar neturiu gero atsakymo jums, kaip galima tokias situacijas išspręsti, apie kurias jūs kalbate. Mano paprasčiausias siūlymas ir palinkėjimas tiems žmonėms – baigti kai kurias iš tų studijų, kurios yra siūlomos kaip galimos, kai jau gali gauti licenciją, nes tai nėra tik medicina, ten spektras yra gana platus, įvairus. Tai, matyt, suteikia tam tikrą galimybę paskui praktikuoti. Kokių nors išimtinių atvejų gal irgi gali būti, bet reikia pasižiūrėti, kaip tai būtų suderinama apskritai su specialistų licencijavimu. Tiesiog negaliu nei taip, nei ne pasakyti. Manau, kad gali būti įvairiausių sprendimo būdų, vienas iš jų, tiesiog sakau, – pabaigti studijas, kurios leidžia paskui gauti licenciją.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Ačiū, pirmininke. Aš matau, kad čia chirurgas ar koks reabilitologas, ar socialinio darbo žmogus, veterinarijos specialistas, pedagogas dabar jau galės užsiimti psichoterapija?
A. VERYGA (LVŽSF). Ne, ne visai…
K. MASIULIS (TS-LKDF). Taip aš suprantu.
A. VERYGA (LVŽSF). Ačiū už klausimą.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš net su išgąsčiu klausiu.
A. VERYGA (LVŽSF). Ne, čia ne visai yra psichoterapija, nes psichoterapija užsiima žmonės, kurie yra baigę psichoterapijos studijas. Čia nėra psichoterapijos studijos, tai yra psichoemocinio poveikio, kitokios pagalbos priemonės, kurias teikiant yra naudojami gyvūnai, na, tiesiog dalyvauja gyvūnai. Čia kaip pavyzdį galiu pasakyti, kad yra kaniterapija, apiterapija, visokios kitokios. Atsiprašau, ne apiterapija, bet terapija, kai yra naudojami žirgai, pavyzdžiui, šunys, delfinai ir panašiai. Tai čia norima pasakyti, kad žmonės, kurie baigę ir gyvūnų studijas, jeigu jie įgyja papildomų žinių, taip pat galėtų tokią paslaugą teikti. Tai nėra psichoterapija, tai yra visai kitokio tipo paslaugos, jie neužsiima psichoterapija. (Balsai salėje) Ne, jie nėra dviejų savaičių, jie yra tikrai ilgesni, bet, sutikime, beje, tie visi jūsų prieš tai kiti paminėti, chirurgas ar pedagogas, tai jie jau buvo įstatyme, čia mes įrašome tik tuos, kurie yra baigę gyvūnų mokslų studijas.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas kolega. Daugiau nėra norinčių jūsų klausti, dėl balsavimo motyvų taip pat nėra norinčių pasisakyti. Įvertinus ankstesnį pasisakymą, ar galime bendru sutarimu pritarti po pateikimo šiam projektui? Negirdžiu prieštaraujančių. (Balsai salėje) Ne, vienas kolega nepritaria, tai, deja, turėsime tada balsuoti per balsavimo intervalą.
16.19 val.
Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 12, 16, 24 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-997(2), Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo Nr. I-1143 10, 11 ir 24 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-998(2) (pateikimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Alkoholio kontrolės įstatymo 12, 16, 24 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-997(2). Pateikimas. Pranešėjas – A. Veryga. Ir lydimasis – Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo keleto straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-998(2).
A. VERYGA (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Tai šis įstatymų paketas taip pat nėra kokia nors didelė naujiena jums, juo labiau, kad priimtume pirminį variantą, tikrai buvo pasirašę labai daug kolegų iš Seimo, ir iš pačių įvairiausių frakcijų. Tikrai bandėme tada surinkti kuo daugiau žmonių. Jis įstrigo Teisės ir teisėtvarkos komitete, nes prieš tai buvusiame pakete buvo teikiamas ir Vietos savivaldos įstatymo pakeitimo projektas, kuriame buvo numatyta prievolė dėl šitos idėjos surinktas lėšas skirti būtent priklausomybėms gydyti, prevencijai. Dabar pakeitėme šituos įstatymų projektus ir teikiame iš naujo.
Idėja yra labai paprasta. Mes siūlome nustatyti, kad tabako ir alkoholio licencijos, kurios yra neterminuotos, ir netaptų kokios nors terminuotos. Tiesiog jas reikėtų savotiškai atnaujinti ir pratęsti kasmet, o rinkliava, kuri būtų gaunama už tą pratęstą licenciją, keliautų į tą savivaldybę, kurioje veikia įstaiga, kuri prekiauja tabako arba alkoholio gaminiais, tai yra ten, kur yra išduota licencija. Tie pinigai galėtų būti naudojami psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijai, teikiant pagalbą priklausomiems asmenims. Bent jau vieną tokį dalyką mes tikrai turime Lietuvoje, sakykime, nepadengtą finansų, kol kas tie finansai yra tokie labai, sakykime, epizodiniai. Aš kalbu apie reabilitacijos bendruomenes, kurios šiuo metu turi nuolat teikti projektus, jeigu nori teikti paslaugas. Tam, kad gautų finansavimą, jos turi aplikuoti dėl Europos Sąjungos fondų teikiamo finansavimo ir panašiai, ir tas finansavimas nėra tvarus.
Taip pat yra ir su priklausomybių konsultantais, kurie atsiradę, jų tinklas yra sukurtas, bet finansavimas irgi yra toks, sakykime, ant ribos. Mes šitą idėją, kurią čia siūlau, esame nusižiūrėję nuo kolegų lenkų, jie šitą mechanizmą turi jau daug metų. Tiesa, nuo kolegų lenkų mes nusižiūrėjome ir priklausomybių konsultantų idėją, kurią Lietuvoje jau esame įdiegę. Esame parengę ir mokymus, jie dabar vyksta. Pradžioje bandomasis projektas vyko per Visuomenės sveikatos stiprinimo fondą, dabar jau tas mechanizmas yra įsisukęs plačiau. Tie priklausomybių konsultantai jau yra prieinami tikrai daugelyje Lietuvos vietų. Dabar tam, kad mes turėtume tvarų finansavimo mechanizmą visoms šitoms iniciatyvoms, ir siūloma šita idėja, kad ten, kur atsiranda žala, atsirastų ir tam tikras finansavimas tai žalai savotiškai mažinti arba net jos ir išvengti. Kviečiu ir prašau pritarti. Atsakysiu į jūsų klausimus.
PIRMININKAS. Ačiū. Jūsų nori klausti penki Seimo nariai. Klausia E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas pranešėjau. Iš tiesų iš aiškinamojo rašto buvo sunku suprasti. Daug kalbate apie prevenciją, iš tikrųjų apie tai, kad alkoholis kenkia, pabaigoje rašote, kad reikia pinigų. Šiuo atveju nebūtų galima turbūt uždėti verslui tam tikros naštos, nes, aš prisimenu, dar meru dirbau, krūvos licencijų buvo, administravimo našta. Sėdi, pasirašinėji paprasčiausiai, kas nors patikrina, tau atneša popierių krūvą. Ar nebūtų galima išspręsti kitokiu būdu? Įvesti kokį nors papildomą mokestį tiems, kas prekiauja alkoholiu, tiktai nedidinti tos administracinės naštos, kad kažkas rašytų, pasirašinėtų, vaikščiotų, trukdytų ir ant mūsų pyktų, nes iš esmės vis tiek, savaime suprantama, gal ir galima įžiūrėti žalą, bet žala turbūt šalinama kitu būdu, bet čia tam tikras verslas. Kam didinti administracinę naštą? Ačiū.
A. VERYGA (LVŽSF). Labai ačiū. Geras klausimas. Iš tikrųjų nebūtinai reikia čia tą administracinę naštą užkrauti, ypač ant savivaldybės, kaip jūs ir sakote. Mes turime instituciją, kuri šiuo metu užsiima licencijavimu ir galėtų puikiausiai tokią sistemą administruoti. Tai galėtų būti kažkoks nesudėtingas mechanizmas, jeigu mes kalbame apie pratęsimą, nes nebūtina kiekvienu atveju iš naujo vertinti sąlygų. Tai tiesiog yra papildoma rinkliava, kuri nukeliautų savivaldybei, bet labai tikslinga rinkliava. Savivaldai tai kokios nors administracinės naštos neužkrautų.
O kokiu kitu būdu tada tą žalą sumažinti, kas turėtų už jos mažinimą sumokėti? Logiška, kad jeigu yra parduodamas produktas, už jį yra uždirbami pinigai, tai tam tikra tų lėšų dalis turėtų būti skiriama ir žalai mažinti. Logiška, kad ten, kaip aš ir sakiau, kur yra sukuriama žala, turėtų atsirasti ir lėšos tai žalai tam tikra prasme neutralizuoti. Tai nebūtinai turi būti kažkoks sudėtingas mechanizmas. Galėtų būti kažkoks nesunkus būdas pratęsti, tiesiog rinkliava, kuri nukeliautų į tą savivaldybę, kurioje yra registruotas verslo subjektas.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia T. Tomilinas.
T. TOMILINAS (DFVL). Gerbiamas pranešėjau, gerbiamas posėdžio pirmininke, jau antrą kartą šiandien noriu pasakyti, kad pritariu jūsų iniciatyvai. Aš atsimenu, kad praeitoje kadencijoje jau buvo tokia idėja iškelta, bet mes jos nerealizavome iki galo.
Mano klausimas būtų apie poveikį verslo sąlygoms. Ar jums neatrodo, kad rinkliavos nustatymo aplinkybės ir principai turėtų būti reglamentuojami būtent įstatymu ir galbūt smulkiajam verslui galėtų galioti kokios nors nuolaidos arba tos rinkliavos galėtų priklausyti nuo prekybos ploto ar prekybos apyvartos? Šiuo atveju, kiek man žinoma, Konstitucinis Teismas visą laiką yra linkęs pasakyti, kad visi mokesčiai turėtų būti reglamentuojami įstatymu, ne poįstatyminiais aktais arba savivaldybių taisyklėmis. Tai gal verta pagalvoti apie tam tikras nuolaidas smulkiausiam verslui?
A. VERYGA (LVŽSF). Ačiū. Irgi labai geras ir labai logiškas klausimas, nes tikrai turėtų būti tam tikra diferenciacija pagal verslo dydį, nes nėra logikos lygiai taip pat apmokestinti didžiulę parduotuvę, didelę prekybos vietą ir kažkokią mažą krautuvėlę.
Dėl įstatymo. Aš nedrįsčiau ginčytis. Pagal dabartinę idėją tvarką turėtų nustatyti Vyriausybė ir tikėtina, kad ji įvertintų šiuos aspektus. Bet jeigu būtų mintis, kad tai reikėtų perkelti į įstatymą, aš manau, kad jokia problema, jeigu Vyriausybė organizuotų apskritai tokią diskusiją su verslu – tiek su smulkiuoju, tiek su stambiu, nes tie kaštai turi dengti tam tikrus administracinius kaštus, kurie atsiranda, plius sukurti papildomą tam tikrą pinigų srautą į savivaldą, kad ji galėtų spręsti su tuo susijusias problemas. Bet kokia tai turėtų būti rinkliava, mes sąmoningai čia į įstatymą nedėjome, nes tokios diskusijos tiesiog nebuvo. Čia yra labiau paties principo atnešimas ir įgyvendinimas. Bet jeigu Vyriausybėje prasidėtų diskusija, būtų apsispręsta dėl konkrečių sumų, aš tikrai nematyčiau problemos, jeigu mes paskui čia ir Seime tai apsvarstytume ir sudėtume į įstatymą.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia A. Bagdonas.
A. BAGDONAS (LSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke, už suteiktą žodį. Šis įstatymo projektas niekaip nei padidins alkoholio vartojimą, nei sumažins. Labai panašu, kad tuo noru perregistruoti licencijas mes sudarome tam tikrą administracinę naštą ne tik verslo atstovams, bet ir pačių savivaldybių administracijų atsakingiems specialistams, kurie turėtų pratęsti tas licencijas. Kaip jūs galvojate, ar tikrai teisinga apmokestinti per licencijų išdavimą? Galbūt reikėtų kalbėti apie tai: didinti prevencijos finansavimą per akcizais sumokamą mokestį, per mokesčiais sumokamą mokestį. Tiesiog ieškoti kito šaltinio tam, kad daugiau finansų būtų skiriama būtent prevencijai. Ačiū.
A. VERYGA (LVŽSF). Ačiū už klausimą, bet didesnių lėšų skyrimas per akcizą neprieštarauja šitam principui. Aš suprantu dėl administracinės naštos, bet dabar, informacinių technologijų amžiuje, aš manau, tikrai galima rasti kokį nors nesudėtingą, verslo labai neapkraunantį sprendimą, kad jis tai galėtų padaryti greitai, lengvai, be kažkokių vaikščiojimų po kabinetus, ir jeigu nesikeičia jokios licencijos sąlygos, kad jis galėtų ją tiesiog prasitęsti, elementariai sumokėdamas vadinamąjį mokestį.
Dabar kodėl akcizas nevisiškai išsprendžia šitą situaciją? Todėl, kad jis turbūt labai retu atveju pasiekia savivaldybes kaip per savo priemones, ar ne, nes jį surenkame į valstybės biudžetą, o kaip jau paskui yra padalinama, tai nebūtinai pinigai atsiduria ten, kur žala ir sukuriama, ar ne. Čia yra susiję, nežinau, kaip tą principą įvardinti, bet čia ir su šiukšlėmis yra sukuriamas. Kažkokia panaši logika veikia ten, kur atsiranda tam tikra žala, tai ten atsiranda ir tam tikras mokestis, ir sprendimas. Žodžiu, tai yra susiję su ta vieta. Kuo daugiau yra pardavimo taškų, kuo daugiau susikuria kažkokios žalos, tuo daugiau susikuria ir pinigų tai žalai neutralizuoti. Akcizas ne visai gal yra tas mechanizmas, kuris būtent šią problemą išsprendžia. Bet už akcizo didinimą, žinoma, jeigu jūs jį pasiūlysite, aš visomis keturiomis būsiu visada už. Dar daugiau galima didinti ir tikrai valstybė ras, kur panaudoti tuos pinigus.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Iš tikrųjų tai visais atvejais (nesvarbu), Teisės departamento pastabų yra, bet mano klausimas… ir palaikysiu. Vienas iš klausimų yra dėl prieštaravimo Konstitucijai. Tiesiog yra Teisės departamentas pasisakęs. Kaip jūs manote, kurioje vietoje mes galėtume pataisyti šį projektą? Kurioje vietoje? Gerai atsimenu, kai siūliau, kad akcizo mokestis už kurą visas atitektų kelių infrastruktūros sutvarkymui, tai aiškiai po to mes pasižiūrėjome, Konstitucijoje buvo prieštaravimas, kad turi suplaukti į vieną biudžetą ir panašiai.
Antras mano klausimas. Kokia yra ta maža tos licencijos išdavimo kaina? Kokio dydžio ta kaina? Dabar trupučiuką mes visi galvojame, kad čia dideli pinigai, bet aš manau, kad tai tikrai visiškai nesudarys labai didelės naštos ir tikrai savivaldybėje elektroninėmis priemonėmis visa tai galima susitvarkyti. Kokio dydžio kaina iš viso dabar už licenciją yra? Ačiū.
A. VERYGA (LVŽSF). Licencijos dabar Lietuvoje kainuoja tikrai labai nebrangiai. Aš nenoriu sumeluoti konkrečios sumos pasakydamas, bet tai yra vienkartinis mokestis iš esmės visam gyvenimui. Ten labai nedidelė suma. Yra kažkada buvę dideli mokesčiai už licencijas, bet dabar tai yra labiau, sakykime, simboliniai mokesčiai. Čia mes kalbėdami apie tą tokį nuolatinį periodinį apmokestinimą tikrai nekalbame apie kažkokius didelius pinigus, nes, natūralu, tai neturi sužlugdyti paties verslo ir sukelti kažkokių nepageidaujamų pasekmių. Turi būti toks mokestis, kuris, kaip ir sakiau, pirmiausia padengia administracinius kaštus ir plius sukuria tam tikrą papildomą pinigų srautą į savivaldybę, kad ji galėtų kažkiek pinigų skirti prevencijai. Bet tikrai nesiryžčiau dabar prognozuoti, kokia tai galėtų būti suma. Vyriausybė apsispręstų, matyt, diskutuodama su pačiu verslu.
Dabar dėl Konstitucijos. Kiek aš suprantu, dabar jau dėl šio projekto kokių nors įžiūrėjimų, kad galėtų prieštarauti Konstitucijai, lyg ir nėra. Prieš tai buvęs projektas, kai buvo nurodyta, kam būtinai turėtų būti skirtos lėšos, prieštaravo. Dabar jau mes išėmėme šiuos dalykus ir parašėme, kad gali būti skiriama. Tokiu būdu mes pasakome, kad savivaldybė galės ir neskirti tvirtindama savo biudžetą šitam, turėdama pinigus. Tada jau yra bendruomenių reikalas reikalauti, prašyti. Galime šnekėti apie dalyvaujamąjį biudžetą ir panašius dalykus, kad jau kai yra pinigai, tada yra daug lengviau apsispręsti, kad vis dėlto šių pinigų reikia priklausomybių problemoms spręsti.
PIRMININKAS. Ačiū. Kadangi baigėsi laikas, atsiprašau, vienam likusiam Seimo nariui jau nebeleisiu paklausti. Dėl balsavimo motyvų už kalba T. Tomilinas.
T. TOMILINAS (DFVL). Gerbiami kolegos, bet kuri iniciatyva, ypač įstatyminė, o dar specifiškiau, ypač mokestinė, turi šansų išvysti dienos šviesą tik tada, kai tenkina ne vieną, o du ar daugiau tikslų. Šiandien mes matome iniciatyvą, kuri, viena vertus, suteikia papildomą finansinį savarankiškumą savivaldybėms ir kartu sprendžia alkoholio prevencijos klausimus. Dar daugiau, ši iniciatyva remiasi kitų šalių praktika. Labai sunku, valdantieji gali patvirtinti, kad ieškant papildomų šaltinių valstybės ar savivaldos biudžetui labai sunku atrasti tų nišų, kurios nėra užpildytos. Prigalvoti naujų mokesčių ir panašiai neįmanoma, nes viskas yra seniai sukurta ir dviračio neišrasi.
Tam tikra prasme A. Verygos iniciatyvą galima pavadinti lengva mokesčių reformos preliudija, nes tai yra konkretus pasiūlymas, kaip pagrįstai, grindžiant ir kitų šalių praktika, sustiprinti mūsų savivaldą ir spręsti alkoholio prevencijos klausimus. Tikrai labai kviečiu valdančiuosius leisti iniciatyvai pereiti pateikimą. Žinoma, iš karto reikia imtis pataisų tam, kad nenukentėtų smulkusis verslas, nes bet kokia papildoma našta kaimo parduotuvei gali reikšti tiesiog uždarymą ir tai reikia labai atidžiai Ekonomikos komitete apsvarstyti, bet blokuoti tikrai nesiūlau, nes tai yra gana protinga mokestinė ir sveikatos iniciatyva.
PIRMININKAS. Ačiū. Dėl balsavimo motyvų prieš – J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, suprantami iniciatoriaus siekiai savivaldybėms turėti daugiau lėšų alkoholio prevencijos programoms, bet, kaip ir pats autorius pabaigoje pasakė, kad jeigu ir būtų tie pinigai už licencijų perregistravimą, įstatymas neužtikrina, kad jie atitektų būtent toms programoms. Savivaldybės iš esmės galėtų juos naudoti ten, kur nori. Pats pasiūlytas metodas, įvedantis tokį papildomą nemenką biurokratizmą, manau, taip pat yra nepriimtinas, kai būtų verčiami visi alkoholio licencijų turėtojai kasmet jas perregistruoti. Ką reiškia perregistruoti? Tai iš esmės reikėtų teikti tuos pačius dokumentus kaip ir licencijai gauti, tokia yra paprasta perregistravimo samprata, aš manau. Jeigu jau norima iš šito verslo gauti daugiau lėšų, tam, man atrodo, daug paprastesnis būdas yra peržiūrėti licencijų išdavimo įkainius, ypač tais atvejais, kur yra didelė apyvarta ir didelės įplaukos, bet nepakankamai dideli įkainiai, ką ir autorius paminėjo, bet neįvesti papildomų biurokratinių procedūrų, kaip čia dabar siūloma projekte.
PIRMININKAS. Ačiū. Gerbiami kolegos, iki balsavimo intervalo liko 2 minutės. Pabaigiame. Kadangi du projektai, aš taip suprantu, kad nori dar kalbėti kolegos. A. Bagdonas dėl motyvų prieš.
A. BAGDONAS (LSF). Dėkoju posėdžio pirmininkui už suteiktą žodį. Manau, kad kiekvienais metais perregistruojant licencijas bus sukurta ne tik administracinė našta verslui, bet, kaip ir minėjau, savivaldybės administracijoje dirbantiems specialistams. Esu tikras, kad papildomas apmokestinimas licencijų, už kurias jau verslo subjektai yra susimokėję, apskritai nėra teisingas. Puikiai pamenu savivaldybių tvarką, kai verslo subjektams, kurie keletą metų nevykdydavo veiklos, būdavo išsiunčiamas net neregistruotas laiškas ir, jeigu į jį neatsakydavo per 30 dienų, apskritai licencija būdavo panaikinama. Šiuo atveju pavėlavus nors ir vieną dieną pratęsti jau turimą licenciją, už kurią jau yra sumokėta, ar ne, tai tiesiog ūkio subjektas prarastų galimybę prekiauti alkoholiniais gėrimais arba prekiauti tabako gaminiais. Aš manau, kad mūsų šalyje šiandien yra surenkami akcizai, mokami mokesčiai ir papildomas apmokestinimas šiuo atveju nėra teisingas. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Dėl balsavimo motyvų už – J. Varkalys.
J. VARKALYS (LSF). Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Tikrai norėčiau siūlyti visiems pritarti šiam įstatymo projektui, kadangi iš tikrųjų ta akcizo dalis, kuri surenkama už alkoholį, nepasiekia to tikslo, o ji gali būti skiriama priklausomybių prevencijai ir pasekmėms šalinti. Sakykime, kad ir Plungės pavyzdį paėmus. Visuomenės sveikatos biure padaryta programa ir ją lanko apie 100 priklausomų žmonių. Iš Sveikatos apsaugos ministerijos ir kitų žinybų, iš centro neskiriama nė vieno euro tokiai programai palaikyti. Visa tai daro savivaldybė iš savo biudžeto skirdama kasmet po 35 tūkst. eurų, bet ir tai yra problemiška.
Dėl akcizo, dėl papildomų lėšų paskyrimo iš verslo perregistruojant licencijas. Žinoma, visa tai verslas perkels vartotojams. Bet jeigu mes norime būti vartotojais ir didinti tą prieigą prie alkoholio priėjimo, prie jo platinimo ir didinti alkoholio arba priklausomybių pasekmes, sakykime, tai iš tikrųjų turime patys prisidėti prie tų pasekmių mažinimo. Iš tikrųjų siūlau mažinti paklausą, tiksliau sakant, pasiūlą tokiu būdu, o tą perregistravimą, jeigu jis yra sudėtingas, padaryti supaprastintą, bet lėšas, skirtas perregistravimui, skirti būtent priklausomybių prevencijos programai įgyvendinti savivaldybėse. Siūlau pritarti.
PIRMININKAS. Ačiū. Dėl balsavimo motyvų pasisakyta.
Gerbiami kolegos, premjerė turi teisę kalbėti be eilės per šoninį mikrofoną.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Gerbiamas posėdžio pirmininke, kai aš klausau, kas čia dabar yra kalbama, tai negaliu atsistebėti, nes toks jausmas, kad kažkas bando laiko mašiną pasukti prieš 20 metų. Kokiais 1997–1998 metais buvo tokia tvarka, kad licencijos kainavo labai brangiai, jas reikėdavo prasitęsti kiekvienais metais ir buvo būtent taip, kaip dabar siūlo ponas A. Veryga. Po to, jau 20 metų, Lietuvoje visi tokių dokumentų išdavimai yra paremti kaštų principu. Jie negali būti nei dideli, nei maži, nei žali, nei dryžuoti. Jie kainuoja tiek, kiek kainuoja atlikti veiksmą. Jeigu jūs galvojate, kad iš to biurokratinio veiksmo atlikimo kiekvienais metais čia kažkas galės prisemti prūdus pinigų ir juos kažkam skirti, tai aš vis dėlto siūlyčiau atsiversti Rinkliavų įstatymą ir pasiskaityti, kas ten yra parašyta. (Plojimai)
PIRMININKAS. Kolegos, kadangi jau atėjo balsavimo laikas, tai kaip tik dabar balsuosime dėl paskutinių dviejų įstatymų projektų, nes jų yra paketas, tai klausimai 2-5.1, 2-5.2 – Alkoholio kontrolės įstatymo keleto straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-997(2) ir Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo projektas Nr. XIVP-998(2). Pateikimo stadija. Balsuojame.
Užsiregistravo 100, balsavo 100: už – 37, prieš – 39, susilaikė 24. Projektams po pateikimo nepritarta.
Kolegos, turime apsispręsti, ką toliau darysime, ar grąžinsime iniciatoriams tobulinti bendru sutarimu, ar atmesime. Apsispręsime balsuodami: už – grąžinimas, prieš – atmetimas.
Užsiregistravo 100, balsavo 100: už – 49, prieš – 51. Projektai atmesti.
16.44 val.
Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymo Nr. XIII-2771 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2582 (pateikimo tęsinys)
Balsuojame dėl Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymo 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-2582, nes iki bendro sutarimo pritrūko vieno balso. Balsavimas, kolegos, po pateikimo.
Užsiregistravo 101, balsavo 100 Seimo narių: už – 87, prieš nėra, susilaikė 13. Po pateikimo projektui pritarta. Siūlomi komitetai. Pagrindinis – Sveikatos reikalų komitetas. Siūloma svartyti gegužės 16 dieną. Galime pritarti dėl komitetų ir svarstymo datos? Prieštaraujančių nematau. Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
16.45 val.
Farmacijos įstatymo Nr. X-709 35 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2571 (pateikimo tęsinys)
Balsuojame dėl Farmacijos įstatymo 35 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-2571. Pateikimas.
Užsiregistravo 101, balsavo 101 Seimo narys: už – 43, prieš – 42, susilaikė 16. Projektui nepritarta. Ką darome toliau? Grąžiname tobulinti ar atmetame? Balsuojame.
Užsiregistravo 104, balsavo 104 Seimo nariai: už – 45, prieš – 59. Projektas atmestas.
Kolegos, toliau dirbsime jau balsavimo režimu, balsuosime po kiekvieno projekto. Dėl vedimo tvarkos ar replika po balsavimo – per centrinį mikrofoną E. Rudelienė.
E. RUDELIENĖ (LSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Mano balsą įskaitykite prieš dėl paskutinio balsavimo.
PIRMININKAS. Protokole E. Rudelienės balsas prieš dėl paskutinio balsavimo.
16.47 val.
Asmens sveikatos priežiūros praktikos įstatymo Nr. XIII-3222 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2470, Asmens sveikatos priežiūros praktikos įstatymo Nr. XIII-3222 2 ir 3 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2471 (pateikimas)
Kaip ir sakiau, po kiekvieno projekto bus balsavimas. Dviejų įstatymų projektų paketas. Asmens sveikatos priežiūros praktikos įstatymo 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2470. Pateikimas. Ir Asmens sveikatos priežiūros praktikos įstatymo 2 ir 3 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2471. Pranešėja – R. Šalaševičiūtė.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Gerbiami kolegos, aš pristatysiu turbūt abu kartu, nes antras yra lydimasis ir ten kalbama tik apie įgyvendinimo datos pailginimą.
Šio įstatymo projekto tikslas yra labai paprastas, tai yra siekis užtikrinti įstatymu reglamentuojamą asmens sveikatos priežiūros specialistų profesinės kvalifikacijos įgijimą ir įstatymų, reguliuojančių kitas sritis, suderinamumą. 2021 m. lapkričio 1 d. įstatymu buvo įtvirtinta nauja gydomojo masažo specialisto profesinė kvalifikacija, išskiriant ją iš masažuotojo profesinės kvalifikacijos. Ir nustatyta, kad gydomojo masažo specialisto profesinė kvalifikacija įgyjama baigus masažuotojo formaliojo profesinio mokymo programą ir papildomą gydomojo masažo profesinio mokymo modelį. Tačiau Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pastebėjo, kad priimant minėtą įstatymą jis nebuvo derintas su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir kad toks profesinės kvalifikacijos būdas, kai baigiama kitą profesinę kvalifikaciją suteikianti programa ir papildomai baigiamas tik tam tikras profesinio mokymo modulis, yra negalimas. Trumpai sakant, tiesiog reikia suderinti tai, ką mes buvome priėmę. Yra numatyta įgyvendinimo terminą pratęsti nuo 2023 metų iki 2025 metų, kad tie asmenys, kurie dabar mokosi ne pagal visai tinkamą modulį, sakykime, tiesiog turėtų galimybę įsigyti šią specialybę ir toliau dirbti. Kadangi pats faktas, kad yra būtent trūkumas tos kvalifikacijos masažuotojų, kurie buvo pradėti rengti, ir buvo sukėlęs būtinybę pakeisti 2021 metais buvusį Asmens sveikatos priežiūros įstatymą, tai prašau pritarti. Tai yra tik teisės aktų derinimas, projektas aptartas ir būtent bendradarbiaujant su Sveikatos apsaugos ministerija yra parengtas.
PIRMININKAS. Ačiū. Jūsų nori klausti viena Seimo narė – S. Lengvinienė.
S. LENGVINIENĖ (LF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Šiuo metu vyksta modulinės masažuotojų programos mokymai. Ta masažuotojų programa, kuri pavadinta dabar gydomuoju masažu, vadinamoji masažuotojo programa, susideda iš keturių modulių: klasikinio, segmentinio, gydomojo, sportinio masažo. Kaip jūs manote, ar šiuo pakeitimu nebus vėlgi užmetama mokykloms papildoma biurokratinė našta keisti programas, gauti licencijas? Ar nebūtų lengviau paprasčiausiai iš gydomojo masažo padaryti paprastą, grįžti prie masažuotojo profesijos? Tik masažuotojo.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Gerbiama Silva, čia ir yra ta problema, kad gydomajam masažui ir masažuotojams yra keliami truputį didesni reikalavimai. Matyt, todėl švietimo… 2021 metais, kai buvo priimamas įstatymas, dirbo darbo grupė, toje darbo grupėje, beje, ir aš buvau. Mes ir diskutavome, ir manęs paprašė pažiūrėti ir padaryti, kaip dabar tą klaidą pataisyti. Tada mes tiesiog toje darbo grupėje neturėjome Švietimo ir mokslo ministerijos atstovų. Aš nemanau, kad bus pasunkinta. Yra pereinamasis periodas, jis yra gana ilgas – iki 2025 metų, ir bus taikomas tiems, kurie pradėjo mokytis pagal šias programas iki įstatymo įsigaliojimo. Nemanau, kad bus biurokratinių kliūčių. Bet jūs turbūt puikiai žinote, nes, kaip sakėte šiandien, dalyvavote tas programas rengiant, kad masažuotojo atliekami masažai arba gali labai padėti žmogui, arba gali ir pakenkti. Todėl norima, kad teisinė bazė būtų suderinta ir tinkama, kad nebūtų jokių problemų.
PIRMININKAS. Ačiū. Paklausė visi norintys paklausti.
Dėl balsavimo motyvų vienas – už. A. Matulas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Kolegos, liudiju, kad R. Šalaševičiūtė komitete kuruoja šį klausimą. Jis tikrai yra laiku, suderintas su Sveikatos ministerija ir Švietimo ministerija, todėl po pateikimo siūlau pritarti. Dėkoju už pagalbą sprendžiant sveikatai aktualias problemas.
PIRMININKAS. Dėl balsavimo motyvų prieš nėra norinčių kalbėti. Ar, kolegos, galime pritarti po pateikimo bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu abiem įstatymų projektams. Siūlomas pagrindinis komitetas – Sveikatos reikalų komitetas. Svarstyti siūloma gegužės 25 dieną.
S. Lengvinienė – per centrinį mikrofoną.
S. LENGVINIENĖ (LF). Vyriausybės išvados norėčiau paprašyti. Vyriausybės išvados.
PIRMININKAS. Vyriausybės išvados? Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas, matau, reaguoja, kad nereikia išvados, bet yra kolegės siūlymas. Per šoninį mikrofoną – A. Matulas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Kolegos, nebūkime formalistai. Paliudiju, kad tikrai kolegės Rimantės projektas derintas su ministerija, todėl nereikia. Čia vienas projektas tik datą koreguoja, kitas – atitinkamai daugiau techninio pobūdžio, todėl nesiūlyčiau apkrauti papildomai Vyriausybės ir…
PIRMININKAS. Premjere, gal visi jau suprato pirmininką? Prašom.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Jūs visada baratės, kad mes vėluojame pateikti išvadas.
PIRMININKAS. Ne, aš noriu dabar paadvokatauti.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Aš siūlyčiau komitetui pasikviesti ministerijas į komiteto posėdį ir susiderinti, ką reikia, ir tada nereikės sukti to rato, kuris užima laiko. Ačiū.
PIRMININKAS. Iš tikrųjų aš labiau linkęs, kad būtų derinama su ministerijomis, nebent būtų ypatingas visiškai naujas teisinis reguliavimas. Kolegos, ar dar lieka prašymas dėl Vyriausybės išvados? (Balsas salėje) Lieka. Na, tada balsuojame. Balsuojame dėl Vyriausybės išvados, ar prašyti Vyriausybės išvados, ar ne.
Užsiregistravo 98, balsavo 98: už – 10, prieš – 61, susilaikė 27. Nepritarta prašyti Vyriausybės išvados.
16.56 val.
Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo Nr. IX-1675 8, 10, 14, 16, 17, 22, 23, 25 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2204(2) (pateikimas)
Kolegos, kitas darbotvarkės klausimas – Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo keleto straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2204(2). Pateikimo stadija. Pranešėja – R. Šalaševičiūtė. Prašom, kolege.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Gerbiami kolegos, 2022 metais būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijas gavo apie 153 tūkst. asmenų, o bendras gavėjų skaičius per šį laikotarpį sudarė apie 367 tūkst. asmenų, arba 13,2 % visų šalies gyventojų. Šia parama pasinaudojo 17 % šalies namų ūkių. Palyginus su 2021 metais, būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijų gavėjų skaičius pernai išaugo apie 53 %, išlaidos kompensacijoms padidėjo daugiau kaip tris kartus – nuo 20 mln. eurų iki beveik 73 mln. eurų.
Pandemijos metu, vėliau įvertinus jos padarinius, mūsų pačių buvo priimtas Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas, kuris buvo pakeistas taip, kad skiriant piniginę socialinę paramą nuosavybės teise turimas asmenų turtas nevertinamas. Ši nuostata dabar galioja iki 2024 m. balandžio 30 d. Tačiau, atsižvelgusi į tai, kad būdavo įvairių pranešimų, skundų ir klausimų dėl šitos paramos gavimo, jos teikimo ir nustatytos tvarkos, aš apklausiau visas 60 savivaldybių, tai yra visų 60 savivaldybių socialinės paramos skyrius. Jie pateikė, nurodė tikrai daug problemų ir pateikė siūlymus, kaip reikėtų spręsti socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams klausimus.
Apie 80 % savivaldybių pasisakė, kad nustatant teisę į piniginę socialinę paramą ir kompensacijas būtų tikslinga vertinti asmens turtą. Visų pirma buvo nurodyti tiesiog konkretūs faktai iš atskirų savivaldybių, kad asmenys gauna socialinę paramą įvairiomis formomis, nepriklausomai nuo to, kad jau po mūsų įstatymo priėmimo įsigijo butus, brangų turtą Palangoje, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, įsigijo brangiai kainuojančius automobilius. Kitaip tariant, nevertinant turimo turto yra sudaromos sąlygos piktnaudžiauti. Kartu savivaldybės pateikė nuomonę, kad netikslinga, tiksliau, reikėtų keisti, vertinti asmens šeimos turtą, didinant turto normatyvus, kurie dėl šalies išorėje vykstančių įvykių ir infliacijos šiandien jau yra per maži.
Būtent Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo projekto tikslas – sureguliuoti kai kurias teisines normas taip, kad socialinė parama būtų suteikiama tikslingai tiems, kuriems to labiausiai reikia, tai yra mažas pajamas gaunantiems asmenims, šeimoms, neturinčioms brangaus turto ar neįsigyjančioms jo socialinės paramos gavimo metu, kartu efektyviai naudoti finansinius valstybės išteklius. Tuo pačiu projektu siūloma pusantro karto didinti turto normatyvus siekiant gauti piniginę socialinę paramą.
Be to, atsižvelgus į savivaldybių socialinės paramos centrų siūlymus, projekte numatoma, kad būtina sureguliuoti, kad socialinę pašalpą ir kompensacijas gautų mažas pajamas gaunantys asmenys, neturintys brangaus turto ar neįsigyjantys jo socialinės paramos gavimo metu; nustatyti teisę į socialinę paramą teismo sprendimu paskirtiems rūpintojams ir globėjams, neišskiriant rūpinamų ar globojamų asmenų negalios pobūdžio, vaikus auginantiems vieniems ar skyrium gyvenantiems asmenims, sudariusiems notarinę vaiko išlaikymo sutartį (šiuo metu tik teismo sprendimas yra kaip pagrindas), mediacijos ar tėvystės nustatymo bylos nagrinėjimo teisme laiku; taip pat pakeisti nuostatą dėl teisės į socialinę paramą, kai asmuo augina po nusikalstamos veikos (kaip pasekmės) gimusį vaiką. Konkrečiai čia kalbama apie tuos vaikus, kurie gimsta po išžaginimo. Dėl tos priežasties moterys, augindamos vaiką ir nenorėdamos, kad būtų žinoma tokia situacija, nesikreipia į teismus, todėl negali pagrįsti to fakto ir nesikreipia paramos. Socialinės paramos centrų nuomone (daugumos iš jų), užtektų Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos pažymos apie tai, kad nėra galimybių pateikti dokumento, įrodančio tėvystę. Trumpai tiek.
PIRMININKAS. Ačiū. Jūsų nori klausti septyni Seimo nariai. Klausia E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiama kolege, vienu požiūriu tikrai man patinka šis projektas, nes jūs didinate socialinės paramos gavėjų aprėptį ir rašote, kad jokių papildomų biudžeto lėšų nereikės. Gal galėtumėte paaiškinti, kaip čia įvyks, kodėl tų biudžeto lėšų nereikės, kaip yra jūsų aiškinamajame rašte?
Kitas klausimas. Daug buvo ginčytasi, ypač dėl tų asmenų, kurie niekur nedirba arba vengia dirbti ir gauna tam tikrą paramą, ar vis dėlto jie neturėtų kažkiek to darbo atidirbti? Jūs išbraukėte tą punktą, pagal kurį socialinę paramą gaunantys gyventojai privalo Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka dirbti organizuojamoje visuomenei naudingoje veikloje. Kodėl jūs tai išbraukėte? Du klausimai – dėl biudžeto ir… Ačiū.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Supratau, supratau. Aš pirmiausia atsakau į antrą klausimą. Iš tikrųjų aš pati visada buvau ir esu tos nuomonės, kad turi atidirbti, bet, įvertinus Teisės departamento išvadoje pateiktas pastabas, man tiesiog neliko kito varianto kaip atsisakyti šitos nuostatos. Mes jau kalbėjome su gerbiama L. Nagiene šiandien. Sakiau, siūlykite, mes tikrai galime sugrįžti prie pirmojo varianto, nes pirmajame variante šita nuostata buvo ir aš labai labai norėjau, kad jinai būtų.
Dabar dėl biudžeto. Jūs čia kalbate apie tai, kad jeigu mes didiname normatyvus, tada išplečiame ratą, bet aš nemanau, kad tai… Visų pirma, pirma dalis, mes ribojame tiems, kurie yra įsigiję brangaus turto, o čia padedame tiems, kurie dėl 20 arų, įvertintos turimos žemės ir įvertintos tos dalies negali gauti paramos. Aš tiesiog manau (čia aš manau, aš nesu finansininkė), kad turbūt gyvenime maždaug išsilygintų, nes iš kai kurių atimame ir atiduodame. Būtų toks socialinis teisingumas. Čia tokia mano nuomonė.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiama kolege, palaikau, kad dydžiai turi būti indeksuojami. Tvarkos – kitas reikalas. Dėl galbūt pirmųjų pataisų ir yra pastabos iš Teisės departamento būtent. Jūs ten labai suktai prirašėte apie tėvystę, gal galėtumėte dar kartą aiškiau pasakyti?
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Algirdai, aš labai aiškiai ir pasakiau, kad tai yra moterys, kurios buvo išžagintos ir pagimdė kūdikius. Joms reikia teismo spendimo, kad buvo toks faktas ir kūdikis gimė dėl šių aplinkybių. Tik tada jos įgyja teisę, kai nėra tėvo, pateikusios dokumentus, įgyja teisę į visą socialinę paramą. Tokios moterys paprastai, čia yra savivaldybių socialinės paramos skyrių nuomonė, ir ne vienos, niekur nesikreipia, kadangi gal Vilniuje niekam ir nerūpi, bet tokiuose Telšiuose ar Kupiškyje, ar Pasvalyje, man atrodo, labai greitai pasklistų ta informacija. Tai atvejais, kai iš tikrųjų moteris nenori, kad būtų žinoma, kaip atsirado tas vaikelis.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Iš tikrųjų ačiū Edmundui, jis iš dalies uždavė ir mano klausimą. Bet aš vis tiek dar prie to klausimo norėčiau grįžti. Prašom pasakyti, jūs minėjote, kad apklausėte visas savivaldybes, tai galite pasakyti mums konkrečiai, ką tuo klausimu būtent pasakė savivaldybės? Būnant savivaldybėse ar dalyvaujant seniūnijose susitikimuose su gyventojais, pasipiktinimas yra didžiulis būtent dėl to, kad jie nenori atidirbti.
Dabar apie užimtumo programą. Aiškinamajame rašte jūs komentuojate ir sakote, kad tai juos paskatins dalyvauti užimtumo programoje. Žinote, šiandien teko paskaityti ir pasidomėti, kiek Vilniaus mieste dalyvauja užimtumo programoje, tai per Vilniaus miestą vos per 200 asmenų, kurie dalyvauja užimtumo programoje. Tai aš nemanau, kad išbraukę šitą mes išlošime kokį nors rezultatą, ir tai suvoksime, vėl mokėsime visiems išmokas. Tai aš manau, kad tikrai turėtume…
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Gerbiama Laima, viskas aišku. Jūs labai gerai dabar paklausėte. Pirmiausia, iš tikrųjų jūs užeikite pas mane, aš jums duosiu… Aš neskaičiavau, kiek pasisakė. Pasisakė įvairiai. Ten, kur turi teisės skyrius ir teisininkus, pasisakė būtent, kad tegu eina dirbti per užimtumo programas. Todėl ir buvo išbraukta. Aš tiesiog jums duosiu susipažinti su medžiaga ir matysite.
Dėl užimtumo programų ir atidirbimo visuomenei naudingo darbo, kaip sakiau, ir gerbiamas E. Pupinis, ir jūs, teisingai paklausėte. Aš nemanau, kad užimtumo programos pritrauks tuos, kurie turi problemų, kurie nedirbo galbūt visą gyvenimą, ir tikėtis, kad įsidarbins, – ne. Bet kad gautų socialinę paramą, jie nors dvi valandas, vos pastovėdami ant kojų, ką nors padaro kapinėse, šaligatvius šluoja, valo ar dar ką nors. Aš sutinku su jumis ir sutinku su tuo, kad iš tikrųjų galbūt tikslinga būtų grąžinti šią nuostatą į projektą, kaip buvo pirmame variante.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia M. Ošmianskienė.
M. OŠMIANSKIENĖ (LF). Dėkoju. Noriu paklausti. Jūsų projekte pasakyta, kad teisę į piniginę socialinę paramą įgyja asmenys, kai nėra galimybių slaugomam ar prižiūrimam asmeniui, vaikui organizuoti ir teikti socialines paslaugas, ugdymą ir kitą pagalbą. Gal galite detalizuoti, kas čia per situacija, kai nėra galimybių vaikui ar asmeniui teikti ugdymą ar socialines paslaugas Lietuvoje?
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Tai čia turbūt, aš taip manau, žinote, dabar per tą mano ilgą aiškinamąjį raštą, čia yra kalbama apie prižiūrimus ar globojamus asmenis, turinčius negalią. Būtent tų asmenų atžvilgiu, nes ir yra papildyta, jeigu žiūrėjote lyginamąjį variantą su rūpintojais ir globėjais, kadangi jų nebuvo iš viso įstatyme. Dabar atsiranda būtent ši kategorija ir jau aiškinamajame rašte yra pabrėžta ir apie tuos, kurie turi negalią, neišskiriant negalios dydžio.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia R. Baškienė.
R. BAŠKIENĖ (DFVL). Dėkoju. Gerbiamoji kolege, ačiū už suteiktą viltį, kad jūs vis dėlto manote, kad būtų tikslinga grįžti prie nuostatų dėl atidirbimo už gaunamas pašalpas. Tai tikėsimės galbūt tokio pasiūlymo ar antrojo varianto, matysime, kaip tai pavyks.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Tai jau būtų trečias, gerbiama Rima.
R. BAŠKIENĖ (DFVL). Dėkoju. Teisės departamentas pateikė tam tikrą kiekį išvadų, jūs tikriausiai jas matėte ir įvertinote. Jūsų teiginys dėl moterų, kurios buvo išžagintos, ir dėl vaiko teisės žinoti savo tėvystę, tėvus, ar apriboja tik būtent tas moteris, ar yra ir platesnis, kad nebūtų sąvoka suprantama plačiau? Taip pat yra Teisės departamento pastaba, kad reikalinga Vyriausybės išvada. Kaip jūs vertinate Teisės departamento argumentus?
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Dėl Teisės departamento tai ir pirmame variante, ir antrame išliko ta pati nuostata, ta pati pastaba, sakykime. Aš bendravau su kai kuriais socialinės paramos skyriais, jie vis tiek pasiliko prie savo nuomonės, todėl ir aš, žinodama, kad reikia pasverti vaiko teisę žinoti savo tėvą, iš tikrųjų būdama vaiko teisių kontroliere, visada akcentavau šią poziciją, bet turint omenyje, kad mes Lietuvoje neturime tiek daug tokių atvejų, kai vaikai gimsta po išžaginimo ir mamos nenori, kad būtų žinoma net tėvui, tai aš manau, kad socialinę paramą tokia moteris turėtų gauti.
O dėl Vyriausybės išvados – kaip nuspręsite. Jeigu manote, kad reikia, balsuokite. Čia jau yra Seimo prerogatyva, ne mano pačios.
PIRMININKAS. Paskutinis klausia G. Kindurys.
G. KINDURYS (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamoji pranešėja, kadangi minėjote, kad apklausėte savivaldybes, sakykite, gal jos minėjo, kokie savivaldybių dar resursai ar galimybės būtų mokėti toliau paramą nevertinant turto, jeigu šis įstatymas, kurį siūlote, būtų nepriimtas?
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Savivaldybės ir akcentuoja tai, kad jeigu nevertinant turto reikėtų mokėti, tai iš tikrųjų būtų apsunkinta savivaldybių galimybė būtent teikti socialinę paramą. Faktiškai turbūt beveik pusė parašė apie tai, kad žino apie turimą brangų turtą, apie gyvenimo būdą, apie visa tai. Tai buvo jų siūlymas. Todėl aš… Jeigu tai būtų mano sumanyta, tai aš taip aršiai neginčiau, bet kadangi tai savivaldybių pozicija, aš ją ir pristatau šiandien Seimui.
PIRMININKAS. Ačiū. Jūsų paklausė visi norintys paklausti. Dėl balsavimo motyvų nėra norinčių kalbėti. Kolegos, ar galime pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Balsuojame dėl Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-2204(2). Pateikimo stadija.
Užsiregistravo 92, balsavo 91: už – 36, prieš – 19, susilaikė 36. Projektui po pateikimo nepritarta. Dėl grąžinimo tobulinti. Galime grąžinti bendru sutarimu? (Balsai salėje: „Taip, taip!“) Grąžiname bendru sutarimu. Taigi, kolegos… (Balsai salėje) Yra reikalaujančių balsuoti. Balsuojame dėl grąžinimo tobulinti – už, dėl atmetimo – prieš.
Balsavo 90… 88 Seimo nariai: už – 54, prieš – 34. Grąžinta tobulinti. (Balsas salėje: „Jo, laimėjome. Liuks!“)
17.15 val.
Pensijų kaupimo įstatymo Nr. IX-1691 4, 5, 6, 13, 29, 30 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2423 (pateikimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Pensijų kaupimo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2423. Pateikimo stadija. Pranešėja – G. Burokienė. Toliau pirmininkaus Seimo Pirmininko pavaduotojas A. Mazuronis. Prašom, kolege.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Labai ačiū. Gerbiami kolegos, tikrai nenorime nieko per daug keisti, tiesiog pamąstymui, galbūt pozicija pagalvos ir bus dėmesingesnė, neatmetinės, jeigu ne tas žmogus pateikė.
Mūsų siūlymas yra tiesiog suteikti daugiau pasirinkimų II pensijos pakopos dalyviui. Siūloma koreguoti pataisas, kad žmogus galėtų laisvanoriškai rinktis, atsiradus finansinio nemokumo situacijai sustabdyti iki to laikotarpio, kol situacija pasitaisys. Kitas pasiūlymas yra leisti atsiimti sukauptas lėšas jau išėjus į pensiją ir pasirinkti, kokiu būdu jis nori atsiimti, ar visas iš karto, ar po truputėlį, ar kažkokias periodines išmokas imti. Na, žmogus vis tiek planuoja savo gyvenimą. Jeigu jis kaupia 20–30 metų pensiją II pakopoje, galbūt jo gyvenimo svajonė yra išvažiuoti į pasaulinę kelionę ir jis norėtų tuos visus pinigus vienu metu išsiimti ir tiesiog juos išnaudoti. Taigi žmogus planuoja gyvenimą, žino, ko nori, tai leiskime žmogui rinktis. Tiesiog taip. Ačiū.
PIRMININKAS (A. MAZURONIS, DPF). Labai dėkui, gerbiama pranešėja. Jūsų paklausti nori šeši Seimo nariai. Pirmasis klausia A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū. Kadangi jau atsakė į mano norimą klausimą, tai aš neklausiu.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiama kolege, ar jūs galvojate, kad, sakysime, jeigu sukaupiau 50 tūkst., o paskirta pensija, tarkime, yra 500 eurų, tai jūs galvojate, kad iš karto reikėtų atiduoti visus pinigus? Man trupučiuką būtent šitas aspektas labiausiai užkliuvo. Kodėl jūs priėmėte tokį sprendimą? Išleisti tai aš labai greitai išleisiu tuos pinigus, o po to eisiu į socialinės paramos skyrių. Jeigu kaupimo tikslas yra išlikęs tas pats, jūs kalbate apie valstybės prisidėjimą, paliekate visą šitą dalyką, ir dabar sukaupė, valstybė irgi davė, ir leidžiate pasiimti iš karto visus pinigus neribojant sumos. Va, man tai svarbiausia.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Aš manau, kad mes galime diskutuoti, nes čia yra pasiūlymas. Galime diskutuoti, iki kokios ribos, iki 20, 30 tūkst., bet, kita vertus, jeigu aš 30 metų kaupiau be valstybės paramos ar su valstybės parama, jeigu aš 30 metų kaupiau, sukaupiau 30 tūkst. ir aš dabar noriu dvejus metus pakeliauti, o paskui gyvensiu ramiai. Tai kodėl žmogui negalima leisti rinktis, jūs man pasakykite. Na, žmogus planuoja, kaip jis darys, ką jis darys išėjęs. Žinome tokių situacijų, kad jis išeina į pensiją ir kitą dieną jau važiuoja…
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama pranešėja. Per šoninį mikrofoną dėl vedimo tvarkos – E. Zingeris.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Aš čia stoviu nuo praeito balsavimo. Prašau už…
PIRMININKAS. Dėl praeito klausimo jūsų balsą įskaityti už.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Už tobulinimą. Ačiū.
PIRMININKAS. Ir R. Petrauskienės irgi. Gerai, jūsų abiejų balsas dėl praeito klausimo įskaitytas už. Toliau klausia V. Mitalas.
V. MITALAS (LF). Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Jūs savo projekte siūlote, kad dalyvis turi teisę sustabdyti pensijų įmokų pervedimą neribotą skaičių kartų ir dar lengvai išsiimti tuos pinigus, ką yra sukaupęs. Kitaip tariant, jis gali kaip nori elgtis su valstybės iš esmės duodama paskata kaupti II pensijų pakopoje, kas yra ne pensijų kaupimas, bet tiesiog žaidimas su ne tik savo, bet ir valstybės pinigais. Tai ar jūs turite bent menkiausią supratimą, kaip ta sistema veikia?
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Kadangi aš apsidraudusi esu, aš nežinau, ar jūs esate apsidraudęs, tai turiu šiokį tokį supratimą. Matyt, jūs nesate apsidraudęs, tai neturite to supratimo. Aš žiūriu, kaip gyvena kitos Europos Sąjungos šalys ir užsienio šalys. Jeigu man šiuo metu yra piniginė krizė, aš neturiu iš ko mokėti ir neturiu darbo, susirgau, galų gale kažkas atsitiko, visokių dalykų būna, aš galiu sustabdyti tokiu atveju. Ir kam tada žaisti tuos žaidimus? Juo labiau kad valstybės pinigai yra lygiai taip pat sunešti mano pinigai.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama pranešėja. Jūsų paklausti nori V. Ąžuolas.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Gerbiama pranešėja, į jus turbūt taip pat kreipiasi žmonės, pavyzdžiui, susirgę onkologinėmis ligomis, turintys kitų problemų, ir jie išgirsta atsakymą, kad netgi išėję į pensiją vis tiek negali pasiimti sumos, gaus išmoką po kelis eurus. Ta situacija turbūt yra neadekvati?
Kaip jūs vertinate kitą situaciją, kai pensijų fondai, netgi praradę krūvą kaupiančiųjų pinigų, dar paprašo ir administravimo mokesčio? Ar tai nėra pasityčiojimas iš žmonių, kurie kaupia?
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Žinote, jeigu būtų teisingi, neimtų to administravimo mokesčio už tai, kad prarado pinigus, bet kadangi tai yra privatus, ne valstybinis sektorius, jie iš kažko gyventi turi, tad jie gyvena iš valstybinių pinigų, kuriuos mes sunešame į tą fondą. Iš tikrųjų neblogas verslas yra. Visas tas modelis yra daugiausia skandinavų fondai, tai… Daugiausia.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia V. Valkiūnas.
V. VALKIŪNAS (DPF). Ačiū, pirmininke. Miela Guoda, labai geras pasiūlymas. Aišku, čia socialdemokratai gal daugiau turėtų, bet jūs jautrus žmogus ir gerus pasiūlymus duodate. Mano klausimas: II pakopos administravimas valstybei kainuoja maždaug 3 %, vadinasi, visų tų mokesčių mokėtojų pinigai, kurie nedalyvauja II pakopoje, kodėl visi turi apmokėti tuos administravimo pinigus, jeigu jie nedalyvauja II pakopoje? Ar nėra apiplėšimas tos dalies kitų žmonių, kurie nedalyvauja čia?
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Į tokį jūsų gudrų klausimą tikrai neturiu atsakymo.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Ir paskutinė klausia Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Viskas būtų labai puiku, jeigu žmonės būtų tiek įžvalgūs, kaip jūs dabar bandote įteigti, nes galbūt visiems norisi kartais pakeliauti ir žmonės dėl tų savo norų pakeliauti visokių sprendimų kartais priima. Pavyzdžiui, pasiima greitąjį kreditą, nes labai nori pakeliauti, ar dar kokių nors nelabai išmintingų dalykų, o paskui, kai prispaudžia bėdos, tada taip jau atsitinka, kad ranka vis tiek yra ištiesta į valstybės socialinę paramą ir tikimasi, kad valstybė įjungs savo socialinės paramos mechanizmus ir kažkaip padės senatvėje susimokėti komunalines sąskaitas ir nemirti iš bado.
Mano klausimas yra, kuo jūs (neneigiu, kad kai kuriuos dalykus būtų galima toje sistemoje patobulinti ir ministerija jau prie to klausimo dirba), bet kuo jūs vis dėlto remiate tą savo įsitikinimą, kad galimybė atsiimti pinigus visa suma tiesiog nereikš, kad tą sprendimą padarys absoliuti dauguma, tai yra kad ši II pakopa negalės funkcionuoti? Ir kodėl jūs tada nesiūlote tiesiog ją uždaryti?
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Aš nemanau, kad II pakopa yra visiškai blogas sprendimas. Galbūt reikėtų galvoti ir tobulinti ją, bet vis dėlto mes, kai dirbame, tai ir atsidedame pinigus, kažkam taupome ir planuojame savo biudžetą. Aš noriu tikėti, kad ir išėjusi į pensiją aš lygiai taip pat planuosiu savo biudžetą. Ne kiekvienas draudžiasi II, III pakopa. Tiktai tie, kurie supranta, kam reikės, kaip reikės. Bet jeigu man kas mėnesį išmokės po 20–30 eurų, gal geriau tuos 15–20 eurų aš atsiimsiu ir pasisveikatinsiu ar dar kažką padarysiu, kad mano vis dėlto kokybiškas gyvenimas būtų nors tuos 2–3 metus.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama pranešėja. Jūs atsakėte į visus Seimo narių klausimus.
Pasisakymai dėl motyvų. Už pasisako A. Dumbrava.
A. DUMBRAVA (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Tikrai aš manau, kad tai yra vienas iš tokių liberalesnių pasiūlymų mūsų frakcijos, tačiau aš žinau, kad ir kitos frakcijos rengia panašius siūlymus. Aš manyčiau, kad mes galėtume pritarti visiems siūlymams ir po to komitetuose svarstyti ir ieškoti bendrų sąlyčio taškų. Aš pritariu Guodai, kad žmogus tikrai gali pats nustatyti, kur jam tuos pinigus ir panaudoti, ir kada panaudoti, ypač dėl ligų. Į mus, vienmandatininkus, kreipiasi žmonės ir prašo, sako: susirgau, kodėl aš negaliu paimti tų pinigų ir pasinaudoti jais?
Premjerei aš gal turėčiau pasakyti, kad jeigu žmonės dalyvauja II pakopoje, tikrai jie nėra eilėje tų žmonių, kurie kreipsis į socialinės paramos skyrių. Vis tiek jie turi tam tikras atsargas ir, ko gero, turi gerą atlyginimą. Taigi tikrai, kolegos, kviečiu pritarti, sudėti visus tuos projektus į vieną vietą ir pabandyti svarstyti komitete. Ačiū.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Prieš pasisako M. Lingė.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Dėkui. Iš tikrųjų nėra labai lengva suprasti, kada yra daugiau nuoširdumo ar kai 2018 metais jūs siūlėte, reformavote ir tobulinote šią sistemą, kūrėte tokią, kokia ji dabar yra, ar šiuo metu, kai teikiate šį pasiūlymą, kad iš esmės griautume tuo pasiūlymu, kada galima būtų vienkartinėmis išmokomis atsiimti tai, kas yra kaupta pensijai. Būtent ir paties įstatymo žodžiu užprogramuota, kad mes taupome, siūlome taupyti ir kviečiame žmones taupyti pensijai. O siūlymai yra dėl vienkartinių pirkinių, brangių pirkinių, dėl kelionių, dėl kruizų ir dar prisidedant mokesčių mokėtojų pinigus. Buvo toks „Sekundės“ banko šūkis: „Reikia pinigų – pinigų yra!“. Tai galima eiti ir toliau. Galima iš tos pačios „Sodros“ paprašyti pinigų pakeliauti, kad būtų galima realizuoti svajones, bet supraskime, kad toli su tokiais pasiūlymais nenueitume.
Iš tiesų yra palaikytinas jūsų matymas, kad norite išsiaiškinti, ar nėra kokių nors sisteminių klausimų, kurie galėtų prieštarauti Konstitucijai. Esate kreipęsis į Konstitucinį Teismą, tai, matyt, dėl esminių klausimų bus pasisakyta. Kadangi sistemai tikrai svarbus stabilumas ir užtikrintumas, tai reikėtų mažiau tokio blaškymosi, sulaukti ir to Teismo vienokio ar kitokio sprendimo. O dėl tų kitų keliamų klausimų, ar tai būtų termino sustabdymas, ar kalba apie automatinį įtraukimą ir šito klausimo sprendimą, tai iš tikrųjų yra svarbūs klausimai, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija diskutuoja ir svarstė tuos pasiūlymus. Manau, kad mes greitu laiku sulauksime taip pat ir jų siūlymų. Šiuo etapu siūlau nepritarti šitam po pateikimo.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Gerbiami kolegos, išklausėme visų pasisakymų dėl motyvų. Dėl įstatymo projekto apsispręsime balsuodami. Kas pritariate 2-8 klausimui – įstatymo projektui Nr. XIVP-2423, – balsuojate už, kas nepritariate, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 85 Seimo nariai: už – 32, prieš – 26, susilaikė 27. Įstatymo projektui po pateikimo nepritarta. Apsisprendžiame, ką darome toliau. Alternatyvus balsavimas: tie, kas balsuojate už, balsuojate už tai, kad įstatymo projektą grąžintume iniciatoriams tobulinti, o tie, kas balsuojate prieš, balsuojate už tai, kad įstatymo projektas būtų atmestas.
Balsavo 89 Seimo nariai: už – 39, prieš – 50. Įstatymo projektas atmestas.
Replika po balsavimo per šoninį mikrofoną – V. Ąžuolas.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Na ką, ankstesnė pensijų fondų investicija į konservatoriaus verslą veikia iki šiol, su tuo ir sveikinu.
17.28 val.
Rinkimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo konstitucinio įstatymo Nr. XIV-1381 92 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2541 (pateikimas)
PIRMININKAS. Labai dėkui. Darbotvarkės 2-9 klausimas – Rinkimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo konstitucinio įstatymo Nr. XIV-1381 92 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2541. Pranešėjas – G. Kindurys. Pateikimas.
G. KINDURYS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, Rinkimų kodekse yra nurodyta, kad rinkimų stebėtojai turi teisę fotografuoti, daryti vaizdo ir garso įrašus, užtikrindami asmens duomenų apsaugą ar gavę asmenų sutikimą. Taigi, rinkimų stebėtojui nėra galimybės nufotografuoti ir nufilmuoti galimą rinkimų pažeidimą, nes prieš tai stebėtojas turi gauti to galimo pažeidėjo sutikimą. Akivaizdu, kad, paprašius norimo nufotografuoti ar nufilmuoti asmens sutikimo, jo nebus gauta. Taigi, taip yra užkertamas kelias užfiksuoti pažeidimą ir nėra galimybės įrodyti tą nusižengimą ateityje. Dėl šios priežasties siūloma pakeisti minėtą kodekso nuostatą, aišku, paliekant teisę filmuoti, tačiau neprašant galimo pažeidėjo ir greta esančių asmenų sutikimo. Tokiu būdu būtų didesnė tikimybė užtikrinti skaidrius ir sąžiningus rinkimus.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kolega. Jūsų paklausti nori šeši Seimo nariai. Pirma klausia R. Tamašunienė.
R. TAMAŠUNIENĖ (MSNG). Gerbiamas pranešėjau, mano vertinimas kalbant apie, tarkime, balsavimą namuose. Ir taip žmonės, kurie balsuoja namuose, senyvo amžiaus, neįgalūs, visada skundžiasi, kad ateina būrys žmonių, be abejo, du komisijos nariai ir būrys stebėtojų. Dažniausiai jie tarpusavyje konfliktuoja, aiškina komisijos nariams, kas ten turėtų įvykti, ir taip situacija ne visada būna rami ir gražiai praeina tas balsavimas namuose. Ir dabar jūs siūlote tuos žmones dar ir filmuoti. Pirmiausia, jau dabar stebėtojai parašo, kad balsavimo slaptumas dažnai neužtikrinamas tiek komisijos narių ar kitų stebėtojų, kurie dalyvauja tame balsavime. Tai dabar bus dar ir filmuojama. Ar mes dar nepabloginsime tos situacijos, nes, sutikime, žmonėms įleisti į namus visą būrį žmonių, dar jaustis filmuojamiems, nežinau, ar tą demokratinių rinkimų principą užtikrinsime. Būtent mes orientuojamės į tą daugiau pažeidžiamą mūsų piliečių dalį, tai yra senyvo amžiaus žmones ir neįgaliuosius.
G. KINDURYS (LVŽSF). Ačiū už klausimą. Iš tiesų leidimas filmuoti yra dabar galiojančiame kodekse ir yra išlygos būtent užtikrinant asmens duomenų apsaugą ir nepažeidžiant teisės į slaptą balsavimą. Na, teisė suteikiama ne bet kam, o stebėtojui, tai jis turi pagal įstatymą, aišku, savo teises ir pareigas, turi pažymėjimą ir šitą dalyką turi užtikrinti.
Dabar, dėl ko aš teikiu būtent šį projektą. Paskutinių rinkimų pats paprasčiausias pavyzdys – buvo labai teisingai nufilmuotas vykdomas komisijos pažeidimas, kai komisijos nariai aiškino, kur ką braukti, už ką balsuoti, bet stebėtojo labai šauniai padaryta – uždengti veidai žmonių, girdisi garsas, galima atskirti, kur yra balsuotojas, kur yra komisijos narys. Tai labai aiškus įrodymas. Aš manau, tas skaidrumo įnešimas yra daug svarbiau negu filmavimas. Filmuojant draudžiama asmens duomenis atskleisti. Tai, aš manau, labai teisinga.
Kita vertus, žiūrint daug plačiau, žmonės yra pilietiški ir balsuoja, ateina tiek į apylinkes, tiek namuose. Tam tikra prasme jie įsileidžia valstybės institucijų atstovus tam, kad išreikštų savo pilietinę valią, ir valstybė nustato sąlygas ir tvarką, ir taisykles. Valstybė tokiu būdu užtikrina, aš pakartosiu, sąžiningus rinkimus. Tikrai tas filmavimas, jeigu neatitiks įstatymo nuostatų, bus neteisėtas. Lygiai taip, kaip ir komisijos darbas, jeigu neskaidriai dirba, irgi yra neteisėtas. Tie dalykai turi būti abipus užtikrinti.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia R. Baškienė. Tik primenu, klausti – minutė, atsakyti – 2 minutės.
R. BAŠKIENĖ (DFVL). Ačiū. Tikrai labai trumpas klausimas. Aš suprantu kolegos norą, kad sąžiningi ir skaidrūs būtų rinkimai ir jų užtikrinimas. Tačiau sakykite, ar Rinkimų kodekse jūs įžvelgėte tik šią problemą, ar jūs manote, kad yra svarstytinų, probleminių ir kitų taisytinų Rinkimų kodekso vietų?
G. KINDURYS (LVŽSF). Kadangi Rinkimų kodeksas yra didelis dokumentas, tai, aišku, tų klausimų tikrai bus. Mano noras buvo toks – paimti siaurą, visiškai aiškų ir pateikti Seimui tokiu būdu, kad klausimas būtų aiškus ir aiški tikimybė jį greitai priimti.
O kitais klausimais, aišku, galima diskutuoti ir tikrai rasime kokių nors neatitikimų, bet tam sugaišime daug laiko.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia V. Semeška.
V. SEMEŠKA (TS-LKDF). Norėjau jūsų pasiteirauti, ar jūs siekiate šia pataisa to, kad rinkimų stebėtojas pastatytų vaizdo kamerą apylinkėje ir fiksuotų (noriu pasakyti, jau būtų jam suteikiama tokia teisė be asmenų sutikimo) visą rinkimų dieną, ir vėliau galėtų analizuoti, kas eina į rinkimus ir ne? Kad žinotumėte, rinkėjų sąrašai Lietuvos Respublikoje nėra viešai prieinami, kas eina į rinkimus, kas neina į rinkimus. Šiuo gi pasiūlymu jūs sudarote galimybę rinkti duomenis stebėtojams, juos analizuoti, kas dalyvauja, kas ateina, ir vėliau tam tikrą kontrolę turėti.
G. KINDURYS (LVŽSF). Na, labai plačiai galima pasižiūrėti į tai. Galima sakyti, kad tuos duomenis turi teisę rinkti visa komisija, gal irgi gali analizuoti ir rinkti, nes mato, kas ateina balsuoti. Labai panaši yra Teisės departamento pastaba, ar leisti filmuoti. Dabar jiems yra leista viską filmuoti, tik sutikimo reikia, pakartosiu. Teisės departamento yra labai tiksli pastaba, ar leisti filmuoti tik kai daromas pažeidimas, gal reikia sakyti – galimas pažeidimas, nes pažeidimą įrodys tik komisija ar pareigūnas, ar visą procesą. Tai čia tokia, sakyčiau, diskusija.
Ar filmuoti bent įtariamą pažeidimą, aš manau, tai tikrai, o dėl platesnės diskusijos, kiek laisvai ir papildomai gali tai fiksuoti, aišku, jeigu pateikimas pereitų, komitetas apsispręstų. Aš esu įsitikinęs, kad, aišku, reikėtų leisti filmuoti tik tada, kai yra argumentų, tada ir pats stebėtojas galės pateikti priežastį, kodėl filmavo. Šiuo atveju išgirdau norą iš komisijos balsuoti, šiuo atveju balsavau, kad buvo parodytas kažkam biuletenis… Tik tada, manau, turėtų būti leidžiama, kai įtariama, kad daromas pažeidimas.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Dėkoju už šį įstatymo projekto pateikimą, jis yra labai laiku, gal anksčiau reikėjo ir kitoms valdžioms taip daryti. Manau, skaidrumo būtų kur kas daugiau, jeigu būtų, pavyzdžiui, kaip Australijoje – Konstitucijoje įrašyta pareiga balsuoti, tai gal mažiau būtų ir nesusipratimų. Kol kas ydinga praktika yra ypač tada, kai balsavimas vyksta namuose, ir tai tęsiasi jau kone 32 metus. Kaip ten sutvarkyti, kaip ten tą Rinkimų kodeksą patobulinti ir panašiai, kol kas yra sudėtinga. Mes matėme keliose savivaldybėse, kad už vieną asmenį jau anksčiau laiko yra atkeliavusios fotografijos, už ką balsuoti ir panašiai. Vadinasi, kažkas žino, kur tie asmenys gyvena, apsilanko prieš komisijai ateinant. Šita vieta mane visada intriguoja, kaip būtų galima tai sutvarkyti.
Mano klausimas būtų toks: ar nebūtų laikas įvesti internetinį balsavimą? Ačiū.
G. KINDURYS (LVŽSF). Šitas klausimas labai platus ir, kaip sakoma, čia ta lazda, kuri turi du galus. Jeigu būtų 100 % užtikrintas saugumas, tai sakyčiau tikrai už. Kol kas, matyt, taip nėra, todėl abejotina.
O ką minėjote dėl filmavimo balsuojant namuose ar kaip, įvairiausiai, ne tik namuose balsuojant, tik mano pavyzdys toks buvo, kai tas filmavimas buvo įrodymas. Per šiuos rinkimus matėme ir per žinių laidas, kad žurnalistai nufilmuoja asmenis, pavežusius į balsavimo vietą, jokio sutikimo net neprašo ir jie net nėra stebėtojai. Tiesiog žiniasklaida padarė gerą darbą, paviešino atvejį, kai buvo pavežami rinkėjai. Taigi tą oficialiai galėtų padaryti ir stebėtojas, jis neliktų kaltas.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Paskutinis klausia S. Tumėnas.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū. Gerbiamas kolega Gintautai, dažniausiai pataisos atsiranda iš gyvenimo kokių nors atsitikimų. Ir jūs šiandien vis minite kažkokį konkretų atvejį. Mes dažnai kaltiname žmones, kad jie nepilietiški, kad nebendruomeniški, kad nepraneša apie nusižengimus. Ar tikrai buvo toks atvejis, kaip man teko girdėti, Ignalinos rajone, kad rinkimų metu buvo užfiksuotas konkretus nusižengimas ir tas žmogus, kuris tai užfiksavo, buvo nubaustas ar jam gresia, kad jis bus nubaustas? Ačiū.
G. KINDURYS (LVŽSF). Ačiū už klausimą. Iš tiesų panašiai taip ir buvo. Stebėtojas užfiksavo, pateikė komisijai medžiagą, komisija, bijau pasakyti, ar atleido tą apylinkės komisijos narį, ar pažemino pareigas, bet kartu atleido ir stebėtoją. Stebėtojas, žinau, šitą veiksmą buvo apskundęs, dabar rezultato nežinau.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kolega, jūs atsakėte į visus klausimus.
Pasisakymai dėl motyvų. Už pasisako I. Kačinskaitė-Urbonienė.
I. KAČINSKAITĖ-URBONIENĖ (DPF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Iš tiesų girdėjome daug ir klausimų, ir atsakymų. Panašu, kad yra erdvės tobulinti šį įstatymo projektą. Mano supratimu, tas tobulinimas turėtų būti tada, kai fiksuojami pažeidimai. Tai rašo ir Teisės departamento teisininkai savo išvadoje.
Bet kodėl tai yra svarbu? Juk stebėtojų pareiga yra užtikrinti skaidrius rinkimus, o kaip tai kartais padaryti, kai tu net neturi elementarių priemonių užfiksuoti vieną ar kitą daromą pažeidimą. Kad tokių atvejų tikrai būna ir pasitaiko, mes esame visi čia dalyvavę rinkimuose, ir ne po kartą, ir žinome, kad tikrai būna, kai net toje pačioje rinkimų apylinkėje, žmogui galbūt ten sunkiau susigaudant, užeina komisijos narys ir kažką ten padeda. Žmogus iš šono tarsi gali nufotografuoti, o jau stebėtojas negali nufotografuoti. Tokių situacijų, esame visi tikriausiai susidūrę, būna ir tą klausimą būtina spręsti.
Ar šis kelias yra geriausias, išaiškės diskusijų metu, bet pradėti diskusiją, kaip fiksuoti pažeidimus, galbūt turint kokias nors nuolatines kameras komisijų nariams, panašiai kaip turi pareigūnai, ar dar kokie nors momentai, būtina daryti, nes tikrai kartais būna: žodis prieš žodį ir įrodymų nepasilieka. Taigi agituoju balsuoti už šį įstatymo projektą ir pradėti diskusiją, kaip užtikrinti skaidrumą ir sąžiningumą rinkimų sistemose.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Prieš pasisako A. Vyšniauskas. Jis šiuo metu kalba su premjere. Gerbiamas Andriau, gal jūs perleidžiate tada? Ne?
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Ne, ne, ne. Tikrai. Gerbiami kolegos, aš norėčiau pasisakyti prieš šį įstatymą dėl labai paprastos priežasties. Aš suprantu, ką kolega teikia. Teikia tikrai ir neblogą idėją, bet su ta nebloga idėja gali būti ir nelabai gerų dalykų.
Jūs įsivaizduokite situaciją, kai balsavimo vietoje stovi stebėtojas ir filmuoja. Tiesiog filmuoja visus, kas ateina, kas išeina. Galbūt net viešai transliuoja. Iš to kyla kelios problemos. Vienas dalykas. Kažkas gali bandyti nustatinėti, kurie žmonės atėjo, ir taip daryti spaudimą.
Kitas dalykas. Vien jau kameros buvimas balsavimo vietoje irgi yra kaip tam tikra spaudimo priemonė balsuoti, nes stebėtojai visi dažniausiai būna iš kurios nors politinės jėgos. Man atrodo, gera intencija mes galime padaryti ganėtinai daug negerų dalykų. Dėl to siūlyčiau nesiblaškyti ir tam visgi nepritarti.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Išklausėme visų pasisakymus dėl motyvų. Dėl įstatymo projekto apsispręsime balsuodami. Kas pritariate 2-9 klausimui – įstatymo projektui Nr. XIVP-2541, – balsuojate už, kas nepritariate, balsuojate kitaip.
Balsavo 86 Seimo nariai: už – 32, prieš – 34, susilaikė 20. Įstatymo projektui po pateikimo nepritarta.
Alternatyviai balsuodami apsispręsime, ką darome toliau. Kas balsuojate už, balsuojate už tai, kad įstatymo projektą grąžintume iniciatoriams tobulinti, kas balsuojate prieš, balsuojate už tai, kad įstatymo projektas būtų atmestas.
Balsavo 84 Seimo nariai: už – 38, prieš – 46. Įstatymo projektas atmestas.
17.44 val.
Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo Nr. I-1571 13 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2390 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-10 klausimas – Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo Nr. I-1571 13 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2390. Pranešėja – A. Kubilienė. Prašau. Pateikimas.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Gerbiami kolegos, labai trumpas projektas. Aš pacituosiu vieną sakinį: „LRT generalinio direktoriaus pareigas gali eiti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.“
Gerbiami kolegos, esu įsitikinusi, ir tie kolegos, kurie kartu teikia su manimi šį projektą, kad amžinų ir nepakeičiamų vadovų saugojimo praktika bet kokioje aukštesnėje pozicijoje jau yra atgyvenusi ir tai nedemokratijos rudimentas. Atkreipiu jūsų dėmesį, kad Lietuvos Respublikos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymas jau numato kadencijų skaičių ribojimą daugelyje LRT organų, tai yra LRT tarybai, tarybos pirmininkui, LRT etikos kontrolieriui, LRT vidaus audito tarnybos vadovui. Kviečiu pritarti.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama kolege. Jūsų paklausti nori trys Seimo nariai. Pirmasis klausia V. Juozapaitis.
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Dėkoju. Gaila, nematau pirmosios autorės, ar jūs abi vienodomis teisėmis?
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Ji išvykusi į laidą.
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Išvykusi į laidą. Laida, aišku, svarbiau už darbą Seime. Bet aš noriu paklausti. Praėjusioje kadencijoje jūs turėjote 85, ar kiek ten, savo daugumos atstovų ir jūs iš esmės keitėte LRT įstatymą, iš esmės keitėte. Kodėl šitos nuostatos jūs tuomet neįdėjote? Kas sutrukdė?
Ir kitas paralelinis klausimas. Dabar ir kitose nacionalinėse institucijose kultūros srityje ištinka tokių dalykų, kad žmonės jau po pirmos kadencijos netenka savo pareigų, nes laimi geresni. Ar tikrai yra būtina dabar skaičiuoti kadencijas, ta prasme riboti? Nes jeigu ateina geresnis… Sakysime, dabar vyko LRT konkursas, jis neįvyko, nes nesurinko tam tikro balsų skaičiaus. Valstybinėse institucijose: teatruose, koncertinėse ir kitose valstybinėse kultūros įstaigose, skaičius yra neribojamas. Tai ar mums nereikėtų sugrįžti prie tos sistemos kaip ir savivaldoje, ką mes ir padarėme visose srityse, leidžiame žmonėms tiesiog nuspręsti – komisijoms arba valdžiai. Pradėkite nuo to, kodėl jūs nepadarėte ir kas dabar atsitiko? Ačiū.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Jeigu leisite, aš pradėsiu nuo antros dalies. Iš tikrųjų manau, kad šitie paskyrimai, tie žmonės, kurie kartais vykdo tuos konkursus, vienaip ar kitaip yra susiję su tais savo skiriamais žmonėmis į tam tikras pozicijas. Todėl, manau, tai ir yra vienas iš saugiklių. Antra vertus, kaip jau ir minėjau, manau, kad nėra nepakeičiamų žmonių, ir atsinaujinimas, o ne suaugimas su tam tikru postu yra labai svarbu.
Kodėl mes nepadarėme šito praeitoje kadencijoje? Jeigu jūs atkreipsite dėmesį, tai pamatysite, kad iš tikrųjų praeitoje kadencijoje mes kai kurių dalykų nepadarėme dėl to, kad mes neturėjome tokios, kaip yra jūsų frakcijoje, griežtos tvarkos, kad yra pašalinami iš frakcijos žmonės, kurie balsuoja kitaip. Mes turėjome kitokių nuomonių ir nesutarėme vieningai dėl šito.
PIRMININKAS. Labai dėkui.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Vienas iš pavyzdžių būtų vaistinių projektas, jis buvo pristatytas. Kaip žinote, viena kolegė balsavo prieš ir to vieno balso pakako.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia V. Valkiūnas.
V. VALKIŪNAS (DPF). Gerbiama Asta, daug kalbama apie patriotizmą, ir krikščionys, ir ne krikščionys kalba apie patriotizmą, kad nacionalinius interesus reikia ginti. Bet kaip užtikrinti, kad ateitų į vadovaujantį postą, Nacionaliniam radijui ir televizijai vadovauti iš tiesų Lietuvos patriotas, kuris gins Lietuvos nacionalinius interesus, galima sakyti, bus tas nacionalistas, o ne liberalanarchistas? Kaip užtikrinti?
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Iš tikrųjų klausimas labai sudėtingas ir tikriausiai čia yra daugybė dalykų. Bet aš manau, kad šitas projektas yra būtent vienas iš tų, kuris ir įdeda tuos saugiklius, kad žmogus neužsisėdėtų ir būtų keičiamas, ateitų žmonės su naujomis idėjomis, nauju požiūriu.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Paskutinis galbūt šiek tiek lengvesnį klausimą paklaus A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiama kolege, skaitau tekstą, matau penkerių metų vieną kadenciją ir nesuprantu, kas paskatino jus teikti šį įstatymo projektą? Ar tai, kad galbūt neefektyviai naudojami valstybės asignavimai, daugiau negu 60 mln.? Ar kad LRT atstovauja vienai politinei jėgai? Bet tai tęsiasi tiek, kiek turbūt egzistuoja LRT. Buvo ne vienas parlamentinis tyrimas ir mes įsitikinome. Ar jūs turite dar kokių pastebėjimų teikdama šį įstatymo projektą su kolegomis Seimo nariais ir apie juos nenorite kalbėti? Bet, mano asmeniniu įsitikinimu, turbūt ar bus penkerių metų kadencija, ar dvi kadencijos, niekas dėl to turbūt nepasikeis. Ar jūs nemanote taip?
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Gerbiamas kolega, tai, kas vyksta LRT, aš manau, yra skandalinga situacija, bet mes, dirbdami opozicijoje, darome tai, ką galime padaryti. Tai šitas projektas yra vienas iš tų.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Jūs atsakėte į visus Seimo narių klausimus. Dėl motyvų už nori kalbėti D. Griškevičius.
D. GRIŠKEVIČIUS (DFVL). Gerbiami kolegos, aš tiesiog kviečiu būti Seimą nuoseklų. Vien šiandien svarstėme klausimą, tiksliau, bandymą sugrąžinti senąją tvarką ir savivaldybių bei valstybinių įmonių vadovų kadencijų panaikinimą. Dabar šis klausimas visiškai analogiškas. Aš manau, jeigu jau Seimas, tiek praėjusios kadencijos, tiek šis, pasirinko kryptį, ypač einantiems tas pareigas, kurios yra penkerių metų, pavadinkime taip, kadencijas riboti iki dviejų, tai to nuoseklumo reikėtų laikytis ir čia.
Aš manau, tikrai daroma didžiausia klaida, kai yra bandoma prisirišti prie personalijų. Nes turbūt jeigu mes šiandien kalbėtume ne apie dabartinę LRT vadovę, o, tarkime, apie prieš tai buvusį LRT vadovą, kuris irgi buvo gana ilgą laiką, turbūt gal net ir pasikeistų tos pusės, kurios palaiko ar nepalaiko. Man atrodo, reikia nusišalinti konkrečiai nuo personalijų, o kalbėti apie principus iš esmės. Man atrodo, kad šios tikrai svarbios institucijos vadovui dirbti ir savo idėjas įgyvendinti dešimties metų laikotarpiu, jeigu jo kadencija yra pratęsiama po pirmosios, tikrai yra pakankamas laiko tarpas įgyvendinti tuos darbe užsibrėžtus pokyčius.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Panašu, kad kitokią nuomonę turi K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Taip, norėjau pritarti šitam įstatymo projektui, bet po pristatymo praėjo noras, nes nematau to pristatymo logikos. Buvo paaiškinta, kad asmenys, kurie skiria, yra susiję ir dėl to nepaskiria. Jeigu susiję, tai turėtų paskirti susiję asmenys. Ar turi nepaskirti? Dabar nepaskyrė. Susiję asmenys nepaskiria. Kažkaip nelogiška. Tai tada reikia nesusijusių asmenų, tada gal paskirs antrai kadencijai?
Ir dar kodėl nepadarė? Nes buvo labai demokratiški valstiečiai. O kadangi demokratiški, tai tada frakcija iš karto skyla, tą pačią akimirką, nes demokratija yra blogai. Tai visi tie paaiškinimai yra tokie alogiški, kad aš manau, kad prie to įstatymo reikia dar padirbėti.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Kadangi, kaip suprantu, pritarimo bendru sutarimu nebus, apsisprendžiame dėl įstatymo projekto balsuodami. Kas pritariate 2-10 klausimui – įstatymo projektui Nr. XIVP-2390, – balsuojate už, kas turite kitokią nuomonę…
Balsavo 80 Seimo narių: už – 34, prieš – 22, susilaikė 24. Įstatymo projektui po pateikimo nepritarta.
Alternatyviai balsuodami apsisprendžiame, ką su juo darome toliau. Kas balsuojate už, balsuojate už tai, kad įstatymo projektą grąžintume iniciatoriams tobulinti, kas balsuojate prieš, balsuojate už tai, kad įstatymo projektą atmestume.
Balsavo 76 Seimo nariai: už – 38, prieš – 38.
Na, dar kartelį pamėginkime apsispręsti, ką su įstatymo projektu darome toliau. Kas balsuojate už (lygiai taip pat, kaip ir per prieš tai buvusį balsavimą), balsuojate už tai, kad įstatymo projektą grąžintume iniciatoriams tobulinti, kas balsuojate prieš, balsuojate už tai, kad įstatymo projektą atmestume.
Balsavo 77 Seimo nariai: už – 35, prieš – 42. Įstatymo projektas atmestas.
Kitas darbotvarkės klausimas, paskutinis. Per šoninį mikrofoną replika po balsavimo – A. Pocius.
A. POCIUS (TS-LKDF). Prašau įskaityti prieš, nes nesuveikė.
PIRMININKAS. Gerai, protokole jūsų balsas bus įskaitytas prieš. Labai dėkui. Atsiprašau, per šoninį mikrofoną – J. Džiugelis.
J. DŽIUGELIS (TS-LKDF). Ačiū. Mieli kolegos, iš tiesų balsavau už įstatymo projektą, nepaisant to, kad jis buvo atmestas. Aš norėčiau atkreipti dėmesį, kad klausdamas pranešėjos kolega A. Skardžius aiškiai ir nedviprasmiškai pasakė šioje posėdžių salėje, kad nacionalinis transliuotojas atstovauja vienai politinei jėgai. Aš giliai susirūpinęs dėl šio klausimo ir norėčiau sužinoti – kuriai? Kreipiuosi į Etikos ir procedūrų komisiją, kad būtų išsiaiškinta, na, kuriai gi čia jėgai atstovauja nacionalinis transliuotojas.
Taip pat norėčiau atkreipti dėmesį nacionalinio transliuotojo, kad jis, man atrodo, gindamas savo reputaciją ir užtikrindamas visų politinių jėgų lygiateisiškumo principą, turėtų kreiptis į teismą ir išsiaiškinti, ar nėra Seimo salėje daromas šmeižtas nacionaliniam transliuotojui. Prašom šitą taip pat fiksuoti protokole, kad aš kreipiuosi į Etikos ir procedūrų komisiją.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Nebūtinai Etikos ir procedūrų komisija gali išaiškinti, kuriai partijai atstovauja, užtenka pažiūrėti gal kokią nors vieną žinių laidą. Tvarka.
17.55 val.
Seimo savaitės (2023-04-03 – 2023-04-07) – 2023 m. balandžio 4 d. (antradienio) ir 6 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės pateikimas ir tvirtinimas
Kitas rezervinis klausimas, rezervinis 1 klausimas – Seimo savaitės, prasidedančios balandžio 3 diena, Seimo posėdžių darbotvarkės tvirtinimas. Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas J. Razma. Prašau.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, kitos savaitės antradienio posėdį siūlome pradėti nuo tų projektų, dėl kurių šiandien padaryta pertrauka, – tai S. L. Kalėdos kandidatūros siūlymas, valstybės kontroliuojamų įmonių vadovų kadencijos. Atkreipsiu dėmesį, kad antradienio darbotvarkės projekte yra du Visuomenės informavimo įstatymo pataisų projektai, taip pat Prezidento siūlymas G. Godos kandidatūros į Konstitucinio Teismo pirmininkus, na, įvairūs kiti svarstymo ir pateikimo stadijų projektai. Ketvirtadienį, kaip įprasta, priėmimai tų projektų, kuriuos matėme šią savaitę darbotvarkėse, ir siūloma ketvirtadienį jau užbaigti apsispręsti dėl S. L. Kalėdos skyrimo. Turbūt toks nekasdienis dalykas – pasiūlymas skelbti privalomą referendumą dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo.
Po pietų taip pat keli Vyriausybės teikiami projektai ir nemažai Seimo narių projektų pagal jų registracijos eilę: Religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymo pataisos, mūsų kolegai R. Lopatai aptikus dar vieną tradicinę religinę bendriją Lietuvoje, taip pat čia ir opozicinių frakcijų projektai posėdžio pabaigoje.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kolega. Jūsų paklausti nori vienas Seimo narys. Klausia V. Valkiūnas.
V. VALKIŪNAS (DPF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiamas Jurgi, aš maniau, kad Konstitucinio Teismo pirmininku bus mūsų buvęs kolega S. Šedbaras. Kodėl mano teisėti lūkesčiai nepasitvirtina?
J. RAZMA (TS-LKDF). Kai atsakinės Prezidento teikiamas kandidatas, jūsų paklauskite, kodėl jis neatsisakė S. Šedbaro naudai ir kodėl nepadėjo jūsų lūkesčiams išsipildyti. (Juokas salėje)
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kolega, atsakėte į visus klausimus. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui, pritarta ir džiaugsmingai… Tiesa, dar registruojamės. Šios dienos darbotvarkė baigta.
Užsiregistravo 48 Seimo nariai.
Džiaugsmingai pranešame, kad kovo 30 dienos vakarinis Seimo plenarinis posėdis baigtas. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: DPF – Darbo partijos frakcija; DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; LF – Laisvės frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.