Projektas Nr. XIVP-4011(2)
LIETUVOS RESPUBLIKOS
ŽEMĖS REFORMOS įstatymo Nr. I-1607 8, 9, 10, 13 IR 19 STRAIPSNIŲ pakeitimo
ĮSTATYMAS
2024 m. d. Nr.
Vilnius
1 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 8 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
„1. Asmenims žemės reformos metu žemė, miškas ir vandens telkiniai (suformuotais žemės sklypais) parduodami laikantis šio įstatymo 10 straipsnyje nurodytos eilės ir pagal žemės reformos žemėtvarkos projektus, kitus žemės valdos projektus ar teritorijų planavimo dokumentus. Asmenys, pirkdami iš valstybės žemę, išskyrus miškų ūkio paskirties žemę, gali įsigyti ją iš karto arba išsimokėtinai, bet per ne ilgesnį kaip 10 metų laikotarpį, jeigu Nacionalinė žemės tarnyba prie Aplinkos ministerijos (toliau – Nacionalinė žemės tarnyba) Vyriausybės nustatyta tvarka patikrinusi nustato, kad asmuo, siekiantis įsigyti valstybinės žemės sklypą ar jo dalį išsimokėtinai, nėra skolingas ir laikomas neskolingu valstybės biudžetui ir (ar) savivaldybių biudžetams, ir (ar) fondams, į kuriuos mokamus mokesčius administruoja Valstybinė mokesčių inspekcija. Asmenys, pirkdami iš valstybės miškų ūkio paskirties žemę, privalo iš karto sumokėti visą žemės kainą. Asmenims žemė, miškas ir vandens telkiniai, žemės reformos metu suformuoti žemės sklypais, parduodami Vyriausybės nustatyta tvarka.“
Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2024-11-11):
Pagal projekto 4 straipsniu siūlomą Žemės reformos įstatymo (toliau - keičiamas įstatymas) 13 straipsnio 4 punkto pakeitimą, galėtų būti privatizuojama buvusių dvarų sodybų, neįrašytų į neprivatizuotinų istorijos ir kultūros paminklų sąrašą, teritorijoje esanti valstybinė žemė. Pažymėtina, kad pagal galiojantį keičiamo įstatymo 13 straipsnio 4 punkte nustatytą teisinį reguliavimą tokia žemė neprivatizuojama. Iš projekto nuostatų nėra aišku, kokio dydžio valstybinės žemės sklypai galėtų būti parduodami buvusių dvarų sodybų, neįrašytų į neprivatizuotinų istorijos ir kultūros paminklų sąrašą, teritorijoje. Svarstytina, ar, siekiant pašalinti šį neaiškumą, neturėtų būti papildytas keičiamo įstatymo 9 straipsnis, kuriame yra nustatomi parduodamų valstybinės žemės sklypų dydžiai, nurodant, kokio dydžio valstybinės žemės sklypai galėtų būti parduodami buvusių dvarų sodybų, neįrašytų į neprivatizuotinų istorijos ir kultūros paminklų sąrašą, teritorijose.
Komiteto nuomonė - Pritarti.
Komiteto pasiūlymas:
Balsavimo rezultatai:
Pritarta bendru sutarimu
2 straipsnis. 9 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 9 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:
„3. Miesto gyvenamosiose vietovėse (iki 1995 m. birželio 1 d. miestams priskirtoje teritorijoje), išskyrus Neringos miestą, fiziniams asmenims, turintiems nuosavybės teise priklausančius gyvenamuosius namus, parduodami jų namų valdų naudojami žemės sklypai, pažymėti namų valdos techninės apskaitos bylose, teritorijų planavimo dokumentuose ar žemės valdos projektuose nustatytų ribų, bet ne didesni kaip 0,2 ha Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Druskininkuose, Palangoje, Birštone ir ne didesni kaip 0,3 ha kituose miestuose. Parduodamo žemės sklypo plotas Nacionalinės žemės tarnybos vadovo arba jo įgalioto viešojo administravimo funkcijas vykdančiame Nacionalinės žemės tarnybos padalinyje vadovaujamas pareigas einančio valstybės tarnautojo sprendimu gali būti padidintas, bet ne daugiau kaip atitinkamai iki 0,3 ha arba iki 0,4 ha ir gali būti parduotas visas naudojamas namų valdos žemės sklypas, jeigu šio žemės sklypo arba jo dalies pagal teritorijų planavimo dokumentus ar žemės valdos projektus nenumatoma panaudoti miesto ūkio, visuomenės poreikiams ar individualiai statybai suformavus atskirą atidalijamą žemės sklypą.“
3 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 10 straipsnio 1 dalies nuostatą iki dvitaškio ir ją išdėstyti taip:
„1. Vykdant žemės reformą, kaimo gyvenamojoje vietovėje žemės sklypai asmenims formuojami žemės reformos žemėtvarkos projektuose ar kituose žemės valdos projektuose, ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentuose šia eilės tvarka:“.
4 straipsnis. 13 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 13 straipsnio 4 punktą ir jį išdėstyti taip:
„4) yra kultūros paveldo objektų – buvusių dvarų sodybų, įrašytų į neprivatizuotinų istorijos ir kultūros paminklų sąrašą, teritorijose, išskyrus šiose teritorijose esančius žemės sklypus prie privačių gyvenamųjų namų ir kitų namų valdos statinių;“.
5 straipsnis. 19 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 19 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
„1. Žemės reformai reikalingi žemės reformos žemėtvarkos projektai rengiami ir tvirtinami Vyriausybės nustatyta tvarka pagal aplinkos ministro tvirtinamą metodiką. Kai priėmus sprendimą dėl žemės reformos žemėtvarkos projektui rengti parinktos teritorijos ribų patvirtinimo pateikta iki 10 prašymų atkurti nuosavybės teises į žemę, mišką ir vandens telkinius, suteikti nuosavybėn neatlygintinai, parduoti, išnuomoti, perduoti neatlygintinai naudotis ar patikėjimo teise valstybinę žemę, aplinkos ministro nustatyta tvarka pagal šio įstatymo 10 straipsnyje nustatytą eiliškumą rengiami žemės sklypų planai, kurie prilyginami žemės reformos žemėtvarkos projektams. Žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo darbai yra šie: sprendimo dėl žemės reformos žemėtvarkos projektų organizavimo priėmimas, reikalavimų žemės reformos žemėtvarkos projektams rengti išdavimas, žemės reformos žemėtvarkos projektų sprendinių viešinimas, derinimas, tikrinimas ir žemės reformos žemėtvarkos projektų patvirtinimas. Patvirtinus žemės reformos žemėtvarkos projektus, atliekami projektų įgyvendinimo darbai – vietovėje paženklinamas žemės sklypas, nustatant jo ribų posūkio taškų ir riboženklių koordinates valstybinėje koordinačių sistemoje, parengiama nekilnojamojo daikto kadastro duomenų byla ir nustatyti kadastro duomenys Nekilnojamojo turto kadastro įstatymo nustatyta tvarka įrašomi į Nekilnojamojo turto kadastrą ir registrą.“
6 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir taikymas
1. Šis įstatymas įsigalioja 2025 m. sausio 1 d.
2. Prašymai dėl valstybinės žemės sklypo pirkimo išsimokėtinai, kurie buvo pateikti, bet neišnagrinėti iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, turi būti nagrinėjami ir procedūros pabaigtos iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos galiojusia tvarka ir sąlygomis.
· Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2024-11-11):
Keičiamo įstatymo 8 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad ne žemės ūkio paskirčiai žemė miesto ir kaimo gyvenamosiose vietovėse parduodama Vyriausybės nustatyta tvarka. Atsižvelgiant į tai, kad projekto 4 straipsnyje siūloma nustatyti naujas nuostatas dėl valstybinės žemės, esančios buvusių dvarų sodybų, neįrašytų į neprivatizuotinų istorijos ir kultūros paminklų sąrašą, teritorijoje, pardavimo, svarstytina, ar iki įstatymo įsigaliojimo neturėtų būti pakeistas aukščiau minėtas Vyriausybės nutarimas, nustatant valstybinės žemės, esančios buvusių dvarų sodybų, neįrašytų į neprivatizuotinų istorijos ir kultūros paminklų sąrašą, teritorijoje, pardavimo tvarką. Tokiu atveju reikėtų papildyti projekto 6 straipsnį nauja dalimi, pasiūlant Vyriausybei iki įstatymo įsigaliojimo priimti įstatymui įgyvendinti reikalingą teisės aktą. Ši dalis turėtų įsigalioti anksčiau nei visas įstatymas, todėl išlyga dėl minėtos dalies ankstesnio įsigaliojimo turėtų būti nustatyta projekto 6 straipsnio 1 dalyje.
Komiteto nuomonė - Pritarti.
Komiteto pasiūlymas:
„6 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas
1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 3 dalį, įsigalioja 2025 m. sausio 1 d.
2. Prašymai dėl valstybinės žemės sklypo pirkimo išsimokėtinai, kurie buvo pateikti, bet neišnagrinėti iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, turi būti nagrinėjami ir procedūros pabaigtos iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos galiojusia tvarka ir sąlygomis.
3. Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2024 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.“
Balsavimo rezultatai:
Pritarta bendru sutarimu
Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.
Respublikos Prezidentas