PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮSTATYMO

Želdynų įstatymo Nr. X-1241“

PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

Nr. XIIIP-4383(2)

 

2020-12-10

 

Eil.

Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

    str.

str.

d.

p.

ą

1.

1

14

15

16

21

24

 

 

Argumentai:

Siekiant ilgalaikių želdynų būklės gerinimo tikslų, būtina arboristikos specialybę, kaip specialybę skirtą želdynų ir medžių priežiūrai, įtraukti į želdynų įstatymo pakeitimus.

 

Siūlymai paruošti pagal Kraštovaizdžio ir želdynų ekspertų grupės ir LARA pasiūlymus.

 

Pasiūlymai:

 

1.      Pakeisti 1 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Arboristika – teorinės, ekspertinės ir praktinės veiklos, taikant sumedėjusių augalų ir jų aplinkos puoselėjimo (priežiūros) priemones, visuma;”

 

2.      Buvusias 1 straipsnio 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20, 21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33 dalis atitinkamai laikyti  2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20, 21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34.

 

3.      Pakeisti 14 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Viešieji atskirieji želdynai tvarkomi ir prižiūrimi pagal želdynų projektus, išskyrus šiuos želdinių priežiūros ir tvarkymo darbus: kasmetinį medžių ir krūmų genėjimą, nudžiūvusių, pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams ar eismo saugumui keliančių, invazinių medžių ir krūmų kirtimą, medžių ir krūmų atžalų pašalinimą, tręšimą, želdynų statinių ir įrenginių tvarkymą ir kitus želdynų ir želdinių priežiūros darbus, skirtus gerai fizinei ir estetinei želdyno būklei palaikyti.“

 

4.      Papildyti 15 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Želdynų ir želdinių inventorizavimą gali atlikti asmenys, baigę kraštovaizdžio architektūros, biologijos, ekologijos, gamtinės geografijos, miškininkystės, agronomijos krypties studijas ir įgiję aukštąjį koleginį arba aukštąjį universitetinį išsilavinimą, ir ar turintys arboristikos žinių bei turi ne mažesnę kaip vienų metų patirtį želdynų priežiūros ir tvarkymo srityje. Jeigu inventorizavimas atliekamas ne distanciniu metodu ir yra būtinybė patekti į teritorijas, kuriose auga želdiniai, želdynus ir želdinius inventorizuojantys specialistai, pateikę asmens dokumentą ir savivaldybės vykdomosios institucijos išduotą patvirtinimą raštu apie savivaldybės vykdomosios institucijos pavedimu atliekamus inventorizavimo darbus, turi teisę darbo dienomis šviesiu paros metu įeiti į teritorijas, kuriose auga želdiniai, atlikti inventorizavimo darbus. Žemės sklypų savininkai ir valdytojai apie želdynų ir želdinių inventorizavimą informuojami šio įstatymo 20 straipsnio 5 dalyje nustatyta tvarka.

 

5.      Pakeisti 16 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

16 straipsnis. Želdynų ir želdinių būklės stebėsena

Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose esančių želdynų ir želdinių būklės stebėseną vykdo savivaldybės pagal aplinkos ministro tvirtinamą Želdynų ir želdinių būklės stebėsenos programą individualią stebėsenos programą ir programos priemonių planą, parengtus aplinkos ministro tvirtinamos Želdynų ir želdinių būklės stebėsenos programos pagrindu.“

 

6.      Pakeisti 21 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Viešųjų želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo darbų vadovai privalo būti baigę kraštovaizdžio architektūros, biologijos, ekologijos, gamtinės geografijos, architektūros, miškininkystės, agronomijos, aplinkos inžinerijos, statybos inžinerijos ar transporto inžinerijos krypties studijas ir įgiję aukštąjį koleginį arba aukštąjį universitetinį išsilavinimą arba privalo turėti jam lygiavertę aukštojo mokslo kvalifikaciją, taip pat asmenys, arba būti iki 2009 metų įgiję aukštesnįjį išsilavinimą ar iki 1995 metų įgiję specialųjį vidurinį išsilavinimą ir turintys ne mažesnę kaip 5 metų patirtį želdynų priežiūros ir tvarkymo srityje., taip pat būti kompetentingi želdynų planavimo, projektavimo ir (ar) arboristikos srityse arba turi ne mažesnę kaip 5 metų patirtį želdynų priežiūros ir tvarkymo srityje.”

 

7.      Pakeisti 21 straipsnio 5 dalį ir išdėstyti jį taip:

„5. Viešųjų želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo specialistai, atliekantys viešųjų želdynų įrengimo, pertvarkymo, viešųjų želdinių veisimo, genėjimo, apsaugos nuo ligų ir kenkėjų darbus, privalo būti išklausę švietimo įstaigos, mokslo ir studijų institucijos ar kito švietimo teikėjo organizuojamus neformaliojo mokymo kursus želdynų apsaugos, priežiūros ir tvarkymo srityje ir turėti tai patvirtinantį dokumentą. Švietimo įstaigos, mokslo ir studijų institucijos ar kiti švietimo teikėjai rengia Želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo veiklą vykdančių asmenų mokymo programą pagal aplinkos ministro nustatytus reikalavimus.

Viešųjų želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo specialistai, atliekantys viešųjų želdynų  pertvarkymo, želdinių veisimo, medžių ir krūmų kirtimo, genėjimo, vejų ir gėlynų įrengimo, želdinių apsaugos nuo ligų ir kenkėjų darbus, privalo būti išklausę švietimo įstaigos, mokslo ir studijų institucijos ar kito švietimo teikėjo organizuojamus neformaliojo mokymo kursus želdynų apsaugos, priežiūros ir tvarkymo srityje, turėti tai patvirtinantį dokumentą, arba būti įgiję tarptautinių arboristikos organizacijų pripažintų mokymo institucijų išduotus sertifikatus. Švietimo įstaigos, mokslo ir studijų institucijos ar kiti švietimo teikėjai rengia Želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo veiklą vykdančių asmenų mokymo programą  pagal Aplinkos ministerijos nustatytus reikalavimus.

 

8.      Pakeisti 24 straipsnio 2 dalį ir jį išdėstyti taip:

„2. Fizinis asmuo, norintis gauti nepriklausomo želdynų ir želdinių eksperto kvalifikacijos atestatą, privalo:

      1) būti baigęs kraštovaizdžio architektūros, biologijos, ekologijos, gamtinės geografijos, architektūros, miškininkystės, agronomijos krypties studijas ir įgijęs aukštąjį koleginį arba aukštąjį universitetinį išsilavinimą arba turėti jam lygiavertę aukštojo mokslo kvalifikaciją, taip pat asmenys, iki 2009 metų įgiję aukštesnįjį šiame punkte nurodytos krypties išsilavinimą,  ar iki 1995 metų šiame punkte nurodytos įgiję specialųjį vidurinį išsilavinimą;

      2) turėti ne mažesnę kaip 5 metų praktinio darbo patirtį želdynų ir želdinių projektavimo ir (ar) priežiūros ir tvarkymo srityje arba turėti ne mažesnę kaip 5 metų mokslinio darbo patirtį šioje srityje;

     3) arba būti įgijęs tarptautinių arboristikos organizacijų pripažintų mokymo institucijų išduotus sertifikatus, suteikiančius teisę užsiimti želdynų ir želdinių būklės ekspertizės atlikimą atitinkančia veikla;

     3)4) pateikti Aplinkos ministerijos įgaliotai institucijai aplinkos ministro nustatytos formos prašymą, kvalifikaciją ir patirtį patvirtinančius dokumentus.

 

1 2.

14

 

 

 

Argumentai:

 

Pasiūlymu siekiama  kitų, į įstatymo projektą neįtrauktų, mokslinių institucijų specializuotos paskirties želdynų tvarkymo reglamentavimo. Tokio reglamentavimo nebuvimas labai apsunkintų botanikos sodų ir arboretumų tvarkymo ir priežiūros darbus.

 

Pasiūlymas parengtas pagal Lietuvos universiteto botanikos sodo asociacijos siūlymus.

 

Pasiūlymas:

Papildyti 14 straipsnį nauja 8 dalimi ir ją išdėstyti taip:

„8)Mokslinių institucijų specializuotos paskirties želdynų ir želdinių tvarkymo darbai vykdomi vadovaujantis želdynų tvarkymo ir kūrimo projektais arba individualiais apsaugos ir tvarkymo reglamentais, parengtais vadovaujantis Aplinkos ministro patvirtintais pavyzdiniais apsaugos ir tvarkymo reglamentais;“

 

 

 

 

 

 

 

Teikia

 

Seimo narys                                                                                                              

Simonas Gentvilas