LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

 

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO STATUTO

„DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO STATUTO NR. I-399

155 STRAIPSNIO PAKEITIMO

 PROJEKTO NR. XIVP-182

 

2022-04-13  Nr. 102-P- 14

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras, komiteto pirmininko pavaduotoja Agnė Širinskienė, nariai: Irena Haase, Česlav Olševski, Julius Sabatauskas, Algirdas Stončaitis.

            Komiteto biuro vedėja Dalia Komparskienė, patarėjai: Martyna Civilkienė, Jurga Janušauskienė, Rita Karpavičiūtė, Dalia Latvelienė, Irma Leonavičiūtė, Rita Varanauskienė, Loreta Zdanavičienė, vyriausioji specialistė Aidena Bacevičienė,  padėjėjos: Meilė Čeputienė, Rivena Zegerienė.

 

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2021-02-02

1

(4)

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, galiojantiems įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1.   Projektu keičiamo Seimo statuto 155 straipsnio 4 dalies pirmajame sakinyje tikslintina nuoroda – „Konstitucijos 63 straipsnio 1 punkte (o ne punkto) numatytu atveju“.

Pritarti

 

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2021-02-02

1

(4)

 

2.   Projektu keičiamo Seimo statuto 155 straipsnio 4 dalies pirmajame sakinyje turėtų  būti nurodyta kokiomis dalimis (pavyzdžiui, lygiomis) kas mėnesį mokama nustatyta išmokos suma.

Pritarti

Patobulintame projekte siūloma nustatyti, kad  buvusiam Seimo nariui priklausanti išeitinės išmokos suma išmokama lygiomis dalimis kas mėnesį, pradedant artimiausiu kalendoriniu mėnesiu nuo išmokos mokėjimo pagrindo atsiradimo:

„4. Nutrūkus Seimo nario įgaliojimams Konstitucijos 63 straipsnio 1 punkte numatytu atveju, šio straipsnio 2 dalyje nustatyta buvusiam Seimo nariui priklausanti išeitinės išmokos suma išmokama lygiomis dalimis kas mėnesį, pradedant artimiausiu kalendoriniu mėnesiu nuo išmokos mokėjimo pagrindo atsiradimo.“

3.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2021-02-02

1

(4)

 

3.   Projektu keičiamo Seimo statuto 155 straipsnio 4 dalies pirmajame sakinyje nustatoma, kad išmoka buvusiam Seimo nariui išmokama “kas mėnesį“, nenurodant išmokos mokėjimo pradžios momento ir nesiejant išmokų su kalendoriniais mėnesiais. Tačiau šios dalies trečiajame sakinyje išmokos mokėjimas siejamas su kalendorinio mėnesio dienomis nuo pirmos mėnesio dienos. Šios nuostatos tarpusavyje turėtų būti suderintos aiškiai  nurodant ar skaičiuojamas kalendorinis mėnuo, ar mėnuo po Seimo nario įgaliojimų nutrūkimo.

Pritarti

Patobulintame projekte siūloma nustatyti, kad buvusiam Seimo nariui priklausanti išeitinės išmokos suma išmokama lygiomis dalimis kas mėnesį, pradedant artimiausiu kalendoriniu mėnesiu nuo išmokos mokėjimo pagrindo atsiradimo.

4.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2021-02-02

1

(6)

 

4.   Projektu keičiamo Seimo statuto 155 straipsnio 4 dalies antrajame sakinyje nurodoma, kad išeitinės išmokos „<...> mokėjimas nutraukiamas, jeigu buvęs Seimo narys <...> pradeda eiti valstybės tarnautojo pareigas ar priimamas į darbą valstybės ar savivaldybės įstaigoje, išlaikomoje iš valstybės ar savivaldybės biudžeto, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto ar iš kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų, valstybės ar savivaldybės įmonėje, viešojoje įstaigoje, kurių savininkė yra valstybė arba savivaldybė, ar Lietuvos banke“. Su šia nuostata suderintinas ir trečiasis Seimo statuto 15straipsnio 4 dalies trečiasis  sakinys, nurodant, kad „Jeigu buvęs Seimo narys pradeda eiti valstybės tarnautojo pareigas arba priimamas į darbą valstybės ar savivaldybės įstaigoje, išlaikomoje iš valstybės ar savivaldybės biudžeto, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto ar iš kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų, valstybės ar savivaldybės įmonėje, viešojoje įstaigoje, kurių savininkė yra valstybė arba savivaldybė, ar Lietuvos banke ne pirmą mėnesio dieną <...>“ (toliau – kaip projekto tekste).

Pritarti

Pastabai, kad aptariamos nuostatos turi būti suderintos pritartina, tačiau konkretus pasiūlymas nebeaktualus, nes Projekto nuostatos iš esmės patobulintos (nurodant kitus išeitinės išmokos mokėjimo nutraukimo pagrindus) pagal Teisės ir teisėtvarkos komiteto pasiūlymą.

5.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2021-02-02

1

(5,

6)

 

5.   Projektu keičiamo Seimo statuto 155 straipsnio 4 dalies antrojo sakinio loginė struktūra suponuoja, kad „vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymo 97 straipsniu“ asmuo tampa ir Seimo nariu, ir pradeda eiti valstybės tarnautojo pareigas, ir priimamas į darbą atitinkamoje institucijoje. Projekto nuostata turėtų būti dėstoma  „buvęs Seimo narys tampa Seimo nariu, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymo 97 straipsniu, pradeda eiti [ŽP1] valstybės tarnautojo pareigas ar priimamas į darbą <...>“.

Neatsižvelgti

Seimo 2022 m. kovo 10 d. posėdyje po pateikimo pritarta Rinkimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo konstitucinio įstatymo projektui Nr. XIVP-1279(2), kurio 3 straipsnio 1 punkte nurodoma, kad įsigaliojus Lietuvos Respublikos rinkimų kodeksui, Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymas netenka galios. Atsižvelgiant į tai, svarstomas Seimo statuto Nr. I-399 155 straipsnio pakeitimo projektas XIVP-182 turi būti patobulintas atsisakant nuorodų į Seimo rinkimų įstatymą ir konkrečius jo straipsnius.

Dėl šios nuorodos atsisakymo neturėtų kilti taikymo neaiškumų, nes patobulintose projekto nuostatose aiškiai nurodoma, kad tapimas Seimo nariu pagrindu išeitinės išmokos mokėjimo nutraukimui būtų tuo atveju, jei Seimo nariu būtų tampama išmokos mokėjimo laikotarpiu.

6.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2021-02-02

1

(6)

 

6.   Projektu keičiamo Seimo statuto 155 straipsnio 4 dalies paskutiniajame sakinyje nurodoma, kad „Buvusiam Seimo nariui mirus, išeitinės išmokos dalis, priklausanti buvusiam Seimo nariui už tą mėnesį, kurį jis mirė, neišmokėta iki buvusio Seimo nario mirties dienos, išmokama įpėdiniui, pateikusiam paveldėjimo dokumentus“. Ši nuostata papildytina taisykle, kaip turėtų būti paskirstoma neišmokėta išeitinės išmokos dalis, jei įpėdinių būtų daugiau nei vienas.

Pritarti

Projektas patobulintas nurodant, kad „<...> Buvusiam Seimo nariui mirus, išeitinės išmokos dalis, priklausanti buvusiam Seimo nariui už tą mėnesį, kurį jis mirė, neišmokėta iki jo mirties dienos, išmokama įpėdiniui, pateikusiam paveldėjimo dokumentus jo įpėdiniams, teisės aktų nustatyta tvarka paveldėjusiems mirusio (paskelbto mirusiu) buvusio Seimo nario turtą, pateikusiems paveldėjimo teisės liudijimą.“

7.

Teisės ir teisėtvarkos komiteto biuro patarėja M. Civilkienė

 

1

(5,

6)

 

Projekte nurodoma, kad išeitinės išmokos <...> mokėjimas būtų nutraukiamas, jeigu išmokos mokėjimo laikotarpiu buvęs Seimo narys tampa Seimo nariu. Tuo tarpu šis išeitinės išmokos mokėjimo nutraukimo pagrindas toliau dėstomoje išmokos mokėjimo nutraukimo tvarkoje, kai išmokos mokėjimo nutraukimo pagrindai atsiranda ne pirmą mėnesio dieną, nebenurodomas. Siūlytina nuostatas suderinti.

Pritarti

Projektas patobulintas.

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: nėra.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: nėra.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: nėra.

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai: nėra.

 

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

7.1. Sprendimas: Pritarti komiteto patobulintam Lietuvos Respublikos Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 155  straipsnio pakeitimo“ projektui Nr. XIVP-182(2) ir komiteto išvadoms.

 

7.2. Pasiūlymas:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas

1

(5,

6)

 

 

Argumentai:

Projektu siūloma nustatyti reguliavimą, pagal kurį buvusiam Seimo nariui išeitinės išmokos mokėjimas būtų nutraukiamas, jei išmokos mokėjimo laikotarpiu buvęs Seimo narys taptų Seimo nariu, pradėtų eiti valstybės tarnautojo pareigas  ar būtų priimamas į darbą valstybės ar savivaldybės įstaigoje, išlaikomoje iš valstybės ar savivaldybės biudžeto, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto ar iš kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų, valstybės ar savivaldybės įmonėje, viešojoje įstaigoje, kurių savininkė yra valstybė arba savivaldybė, ar Lietuvos banke.

 Tuo tarpu (pagal siūlomą reguliavimą) išeitinės išmokos mokėjimo laikotarpiu buvusiam Seimo nariui pradėjus dirbti kitur (pavyzdžiui, privačiame sektoriuje), Seimo statuto 155 straipsnyje nurodyta išeitinė išmoka būtų mokama.

Siekiant neatgrasyti buvusių Seimo narių dirbti tiek valstybiniame, tiek privačiame sektoriuje, projektas patobulintas suvienodinant teisinį reguliavimą nepriklausomai nuo to kur pradėtų dirbti buvęs Seimo narys, t.y. nustatant, kad išeitinės išmokos mokėjimas būtų nutraukiamas, jeigu išmokos mokėjimo laikotarpiu buvęs Seimo narys taptų Seimo nariu arba pradėtų dirbti pagal darbo sutartį ar darbo santykiams prilygintų teisinių santykių pagrindu.

Pasiūlymas:

4. Nutrūkus Seimo nario įgaliojimams Konstitucijos 63 straipsnio 1 punkto numatytu atveju, šio straipsnio 2 dalyje nustatyta Seimo nariui priklausanti išmokos suma išmokama dalimis kas mėnesį. Jos mokėjimas nutraukiamas, jeigu buvęs Seimo narys, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymo 97 straipsniu, tampa Seimo nariu, pradeda eiti valstybės tarnautojo pareigas ar priimamas į darbą valstybės ar savivaldybės įstaigoje, išlaikomoje iš valstybės ar savivaldybės biudžeto, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto ar iš kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų, valstybės ar savivaldybės įmonėje, viešojoje įstaigoje, kurių savininkė yra valstybė arba savivaldybė, ar Lietuvos banke. Jeigu buvęs Seimo narys pradeda eiti valstybės tarnautojo pareigas ne pirmą mėnesio dieną, išeitinė išmoka mokama tik už to mėnesio dienas iki priėmimo į valstybės tarnautojo pareigas ar priėmimo į darbą valstybės ar savivaldybės įstaigoje, išlaikomoje iš valstybės ar savivaldybės biudžeto, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto ar iš kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų, valstybės ar savivaldybės įmonėje, viešojoje įstaigoje, kurių savininkė yra valstybė arba savivaldybė, ar Lietuvos banke dienos. Buvusiam Seimo nariui mirus, išeitinės išmokos dalis, priklausanti buvusiam Seimo nariui už tą mėnesį, kurį jis mirė, neišmokėta iki buvusio Seimo nario mirties dienos, išmokama įpėdiniui, pateikusiam paveldėjimo dokumentus.

5. Išeitinės išmokos mokėjimas šio straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka nutraukiamas, jeigu išmokos mokėjimo laikotarpiu buvęs Seimo narys tampa Seimo nariu arba pradeda dirbti pagal darbo sutartį ar darbo santykiams prilygintų  teisinių santykių pagrindu.

6. Jeigu šio straipsnio 5 dalyje nurodytas buvęs Seimo narys tampa Seimo nariu arba pradeda dirbti pagal darbo sutartį ar darbo santykiams prilygintų  teisinių santykių pagrindu ne pirmą mėnesio dieną, išeitinė išmoka mokama tik už to mėnesio dienas iki šių aplinkybių atsiradimo dienos. Buvusiam Seimo nariui mirus, išeitinės išmokos dalis, priklausanti buvusiam Seimo nariui už tą mėnesį, kurį jis mirė, neišmokėta iki jo mirties dienos, išmokama jo įpėdiniams, teisės aktų nustatyta tvarka paveldėjusiems mirusio (paskelbto mirusiu) buvusio Seimo nario turtą, pateikusiems paveldėjimo teisės liudijimą.

Pritarti

 

 

 

 

8. Balsavimo rezultatai: už – 6, prieš – nėra, susilaikė – nėra.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: Stasys Šedbaras, Agnė Širinskienė.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: nėra.

 

PRIDEDAMA. Komiteto siūlomas Seimo statuto projektas, jo lyginamasis variantas.

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                         (Parašas)                                                                      Stasys Šedbaras

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teisės ir teisėtvarkos komiteto biuro patarėja Martyna Civilkienė