2018-09-26

PASIŪLYMAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS LYGIŲ GALIMYBIŲ ĮSTATYMO NR. IX-1826  1 IR 16  STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 151 STRAIPSNIU ĮSTATYMO PROJEKTUI NR. XIIIP-941

 

 

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į tai, kad JT Neįgaliųjų teisių konvencijos Fakultatyvaus protokolas  įtvirtina Komiteto papildomas funkcijas, susijusias su individualių skundų dėl asmenų su negalia teisių pažeidimų tyrimą, todėl Fakultatyvaus protokolo įgyvendinimo stebėsena ir kontrolė nėra atliekama. Siūloma Įstatymo projekte atsisakyti nuorodų į  Fakultatyvų protokolą  ir atitinkamai pakeisti įstatymo projekto 1 straipsnio 2 dalį  ir  projekto 2 straipsnį.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Įstatymo projekto 1 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Pakeisti 1 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Šiuo įstatymu siekiama užtikrinti Europos Sąjungos teisės aktų, nurodytų šio įstatymo priede, taikymą, Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos ir jos Fakultatyvaus protokolo įgyvendinimo stebėseną ir kontrolę.“

2

 

 

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į Teisės departamento ir  LR Vyriausybės pastabas siūloma Įstatymo projekte patikslinti, kad Komitetas vykdys JT neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimo stebėseną, o Lygių galimybių kontrolierius - konvencijos įgyvendinimo kontrolę. Taip pat siūloma Įstatymo projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 151 straipsnyje numatyti, kad Komitetas  nėra juridinis asmuo,  patikslinti Komiteto sudarymo tvarką,  nustatyti kadencijų skaičių, komiteto narių įgaliojimų trukmę bei nustatyti, kad Komitetą techniškai ir ūkiškai aptarnauja Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. Atsižvelgiant į LR Vyriausybės pateiktą siūlymą, siūloma atsisakyti įstatymo projekto 151 str. 5 d. 1 p. ir 2 p.  nuostatų.

 

Pasiūlymas:

,,2 straipsnis. Įstatymo papildymas 151 straipsniu

Papildyti Įstatymą 151 straipsniu:

151 straipsnis. Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos ir jos Fakultatyvaus protokolo įgyvendinimo stebėsena ir kontrolė

1. Komitetas, veikdamas pagal lygių galimybių kontrolieriaus patvirtintus nuostatus, vykdo Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos ir jos Fakultatyvaus protokolo įgyvendinimo stebėseną ir kontrolę bei rengia šios konvencijos įgyvendinimo stebėsenos ataskaitas. Komitetas nėra juridinis asmuo.

2. Komitetas sudaromas lygiateisės partnerystės pagrindu iš neįgaliųjų, nevyriausybinių organizacijų, valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, akademinės bendruomenės bei Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovų komiteto nuostatuose nustatyta tvarka. Komitetą sudaro 5 nariai, iš jų 4 yra asmenų su negalia asociacijų atstovai ir vienas Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovas. Per lygių galimybių kontrolieriaus nustatytą terminą ir jo nustatyta tvarka kandidatus į komitetą siūlo skėtinės neįgaliųjų asociacijos bendru sutarimu. Skėtinės neįgaliųjų asociacijos, teikdamos komiteto narių kandidatūras, turi užtikrinti, kad būtų proporcingai atstovaujami neįgaliųjų, atsižvelgiant į negalios pobūdį ir įvairovę, ir jų interesams atstovaujančių neįgaliųjų asociacijų, atsižvelgiant į veiklos sritį, interesai.

3. Komitetas sprendimus priima atviru balsavimu paprasta balsų dauguma, komiteto nuostatuose ir komiteto darbo reglamente nustatyta tvarka. Komiteto personalinę sudėtį tvirtina bei komiteto narių darbo apmokėjimo tvarką nustato lygių galimybių kontrolierius. Komitetas sudaromas 4 metų kadencijai. Tas pats asmuo komiteto nariu gali būti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

4. Komiteto nario įgaliojimai nutrūksta, kai pasibaigia jo kadencija, jis atsistatydina, jį atšaukia lygių galimybių kontrolierius jo kandidatūrą pasiūliusio subjekto teikimu arba jis miršta. Tokiais atvejais, kai Komiteto nario įgaliojimai nutrūksta nepasibaigus jo kadencijai, iki jos pabaigos siūloma nauja Komiteto nario kandidatūra, kuri tvirtinama šio įstatymo nustatyta tvarka.

5. Komitetą techniškai ir ūkiškai aptarnauja Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka saugomi komiteto veiklos dokumentai.

6. Komiteto darbas organizuojamas bei sprendimai priimami komiteto nuostatuose ir komiteto darbo reglamente, kurį tvirtina komitetas, nustatyta tvarka. Komiteto darbui vadovauja Komiteto pirmininkas, jei jo nėra – pirmininko pavaduotojas. Komiteto pirmininkas ir jo pavaduotojas renkami pirmojo komiteto posėdžio metu iš komiteto narių jo įgaliojimų laikotarpiui. Komiteto pirmininkas ir jo pavaduotojas renkami paprasta balsų dauguma, dalyvaujant visiems komiteto nariams.

4.7. Vykdydamas Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos ir jos Fakultatyvaus protokolo įgyvendinimo stebėseną ir kontrolę komitetas turi teisę vykdo šias funkcijas:

1) nuolat tikrintia, kaip įgyvendinama Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija ir jos Fakultatyvus protokolas;

2) reikalauti iš fizinių, juridinių asmenų, kitų organizacijų ir jų padalinių pateikti visą informaciją būtiną jo funkcijoms atlikti;

3) sudaryti darbo grupes, pasitelkti ekspertus, atlikti tyrimus;

42) Lietuvos Respublikos Seimui, Lietuvos Respublikos Vyriausybei, valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms, lygių galimybių kontrolieriui bei kitiems fiziniams ir juridiniams asmenims, kitoms organizacijoms ir jos padaliniams teikti teikia rekomendacijas dėl Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos ir jos Fakultatyvaus protokolo įgyvendinimo;

3) rengia Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimo stebėsenos ataskaitas.

5) teikti išvadas dėl galiojančių teisės aktų ir teisės aktų projektų atitikties Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijai ir jos Fakultatyvaus protokolo įgyvendinimui.

8. Vykdydamas Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimo stebėseną, komitetas turi teisę:

1) gauti iš fizinių, juridinių asmenų, kitų organizacijų ir jų padalinių informaciją būtiną jo funkcijoms atlikti;

2) pasitelkti ekspertus, siūlyti lygių galimybių kontrolieriui atlikti tyrimus, sudaryti darbo grupes;

3) teikti nuomonę bei pastabas dėl galiojančių teisės aktų ir teisės aktų projektų atitikties Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijai.

5. Fiziniai, juridiniai asmenys, kitos organizacijos ir jų padaliniai privalo:

1) komiteto reikalavimu pateikti įstatymų nustatyta tvarka prašomą informaciją, dokumentus ir kitą medžiagą, būtiną jo funkcijoms atlikti, leisti susipažinti su reikalaujamais dokumentais bei kita medžiaga;

2) komiteto, komiteto sudarytų darbo grupių nariams ir komiteto pasitelktiems ekspertams sudaryti sąlygas patikrinti Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos ir jos Fakultatyvaus protokolo įgyvendinimą vietoje, kai šie fiziniai, juridiniai asmenys turi pareigą įgyvendinti Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos ir jos Fakultatyvaus protokolo nuostatas teisės aktų nustatyta tvarka;

3) išnagrinėti komiteto rekomendacijas, konsultuotis su komitetu dėl rekomendacijų įgyvendinimo priemonių ir informuoti komitetą apie jo pateiktų rekomendacijų įgyvendinimo rezultatus.“

9. Fiziniai, juridiniai asmenys, kitos organizacijos ir jų padaliniai privalo išnagrinėti komiteto pateiktas rekomendacijas ir apie nagrinėjimo rezultatus bei rekomendacijų vykdymą informuoti komitetą. Informacija komitetui pateikiama nedelsiant priėmus sprendimus dėl priemonių, kurių bus imamasi, atsižvelgiant į komiteto rekomendacijas, bet ne vėliau kaip per 30 dienų nuo rekomendacijos gavimo dienos.“

 

3

 

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į tai, kad Įstatymo 16 straipsnio 2 dalis numato, kad kai lygių galimybių kontrolierius atostogauja, yra išvykęs į komandiruotę už Lietuvos Respublikos ribų ilgiau kaip vienai dienai arba yra laikinai nedarbingas ir dėl to laikinai negali eiti savo pareigų, tuo laiku jį pavaduoja vaiko teisių apsaugos kontrolierius, o kai jis negali pavaduoti, – Seimo kontrolierius. Siūloma, kad pavadavimas būtų įforminamas Seimo valdybos sprendimu, kaip tai yra įtvirtinta ir Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstatyme.

Pasiūlymas:

Pakeisti 16 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

,,2. Kai lygių galimybių kontrolierius atostogauja, yra išvykęs į komandiruotę už Lietuvos Respublikos ribų ilgiau kaip vienai dienai arba yra laikinai nedarbingas ir dėl to laikinai negali eiti savo pareigų, tuo laiku,  Seimo valdybos sprendimu jį pavaduoja vaiko teisių apsaugos kontrolierius, o kai jis negali pavaduoti, – Seimo kontrolierius.“

4

 

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į Teisės departamento pastabas ir  LR Vyriausybės  siūlymą nustatyti, kad Konvencijos įgyvendinimo kontrolę vykdys Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, o šios Konvencijos įgyvendinimo stebėseną – Komitetas, siūloma atitinkamai tikslinti įstatymo projektą  ir papildyti  įstatymo projektą nauju  Įstatymo 17 straipsnio pakeitimu, kuriame būtų numatyta, kad Lygių galimybių kontrolierius vykdo Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimo kontrolę.

Pasiūlymas:

4 straipsnis. 17 straipsnio pakeitimas

Papildyti 17 straipsnį 4 dalimi:

4.  Lygių galimybių kontrolierius vykdo Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimo kontrolę.“

5

 

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į Teisės departamento pastabą,  siūloma patikslinti įstatymo projekto 5 straipsnį ir numatyti vėlesnę Įstatymo įsigaliojimo datą.

Pasiūlymas:

4 5 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2018 2019 m. sausio 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2017 2018  m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

 

Teikia

 

Seimo narys                                                                                          

 

 

Valerijus Simulik