LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS
IŠVADA
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS CIVILINIO PROCESO KODEKSO 621, 304 IR 441 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR KODEKSO PAPILDYMO 622 IR 623 STRAIPSNIAIS ĮSTATYMO PROJEKTO
2023-06-05 Nr. XIVP-2827
Vilnius
Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.
1. Projekto 2 straipsniu keičiamo Civilinio proceso kodekso (toliau – keičiamas kodeksas) 622 straipsnio 1 dalyje nurodoma, kad bylos, kurios šio Kodekso nustatytais atvejais apylinkės teismuose gali būti nagrinėjamos rašytinio proceso tvarka ir kurioms nėra taikomos išimtinio teismingumo taisyklės, automatizuotai paskirstomos tarp apylinkių teismų ir jų rūmų. Nuostata diskutuotina šiais aspektais.
Pirma, atkreiptinas dėmesys, kad nėra aiškus projektu siūlomos „automatizuoto paskirstymo“ sąvokos turinys ir veikimo principas, t. y. ar asmenų pareiškimai (ieškiniai, skundai) po jų pateikimo bet kuriam Lietuvos Respublikos teismui, būtų automatinių būdu skirstomi pačios sistemos (kuri be kita ko savarankiškai vertintų visų Lietuvos Respublikos teismų darbo krūvį), ar šiam automatizuotam skirstymui būtų paskirtas įgaliotas subjektas. Iš projekto nuostatų taip pat nėra aiškus ir bylų „automatizuoto paskirstymo“ atsižvelgiant į teismų darbo krūvį santykis su keičiamo kodekso 621 straipsniu, kuriame bylų skirstymas „atsitiktine tvarka“ priklauso atitinkamai apygardos teismo ar Lietuvos apeliacinio teismo pirmininko kompetencijai, konstatavus esminio darbo krūvio skirtumą. Taigi, iš projektu siūlomo teisinio reguliavimo nėra aišku, ar ir kokia apimtimi bylų „automatizuoto skirstymo“ procedūroje būtų atsižvelgiama į keičiamo kodekso 621 straipsnyje nustatytą teisinį reguliavimą.
Antra, projekto aiškinamajame rašte išvardijami konkretūs keičiamo kodekso straipsniai, kuriuose numatytas bylų nagrinėjimas rašytinio proceso tvarka ir nurodoma, kad būtent šios bylos galėtų būti „automatizuotai paskirstomos“. Tuo tarpu projekte įtvirtinama tik bendro pobūdžio nuostata, kad „bylos, kurios šio Kodekso nustatytais atvejais apylinkės teismuose gali būti nagrinėjamos rašytinio proceso tvarka ir kurioms nėra taikomos išimtinio teismingumo taisyklės, automatizuotai paskirstomos tarp apylinkių teismų ir jų rūmų“, nedetalizuojant konkrečių keičiamo kodekso straipsnių. Svarstytina, ar toks projektu siūlomas teisinis reguliavimas yra pakankamas, ypač atsižvelgiant į tai, kad ne visais atvejais bylos nagrinėjimas žodinio ar rašytinio proceso tvarka priklauso tik nuo konkrečios bylos (ieškinio, skundo) rūšies. Pavyzdžiui, keičiamo kodekso 235 straipsnio 6 dalyje nurodoma, kad „byla gali būti nagrinėjama rašytinio proceso tvarka, kai viena proceso šalis pareiškia prašymą bylą nagrinėti rašytinio proceso tvarka, o kita šalis per teismo nustatytą terminą nepareiškia prieštaravimo dėl tokio bylos nagrinėjimo“. Atsižvelgiant į tai, projekto nuostatas siūlytina detalizuoti.
2. Teismų įstatymo 14 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad apylinkės teismas gali būti sudarytas iš teritorinių padalinių – apylinkės teismo rūmų. Vadovaujantis Teisėjų tarybos 2015 rugsėjo 25 d. Nutarimo Nr. 13P-123-(7.1.2) “Dėl bylų paskirstymo teisėjams ir teisėjų kolegijų sudarymo taisyklių aprašo patvirtinimo“ nuostatomis, bylos priskiriamos nagrinėti apylinkės teismui, o kai teismas sudarytas iš rūmų - teismo rūmams. Atsižvelgiant į galiojantį teisinį reguliavimą, svarstytina ar neturėtų būti patikslinta projekto 2 straipsniu keičiamo kodekso 622 straipsnio 1 dalyje vartojama formuluotė „tarp apylinkių teismų ir jų rūmų“, nurodant „tarp apylinkių teismų arba jų rūmų“. Pažymėtina, kad tokia formuluotė vartojama ir keičiamo kodekso 34 straipsnyje.
3. Projekto 2 straipsniu keičiamo kodekso 3 dalyje nurodoma, kad automatizuoto paskirstymo būdu perduotą bylą gavusiam teismui nusprendus, kad ši byla turėtų būti nagrinėjama žodinio proceso tvarka, „bylos nagrinėjimas vyksta tame apylinkės teisme arba tuose teismo rūmuose, kuriems byla teisminga“. Pastebėtina, projektu siūlomu teisiniu reguliavimu nėra įtvirtinama nuostatų, kad bylą nusprendus nagrinėti žodinio proceso tvarka, ji turėtų būti grąžinama į teismingą apylinkės teismą ar jo rūmus. Atsižvelgiant į tai, projekto nuostatos atitinkamai tikslintinos. Ta pati pastaba taikytina ir projekto 3 straipsniu keičiamo kodekso 623 straipsnio 3 daliai.
Departamento direktorius Dainius Zebleckis
E. Drėgvaitė, tel. (8 5) 239 6891, el. p. [email protected]
M. Masteikienė, tel. (8 5) 239 6843, el. p. [email protected]
S. Švedas, tel. (8 5) 239 6165, el. p. [email protected]