LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

SOCIALINIŲ REIKALŲ IR DARBO komitetas

 

PAGRINDINIO KOMITETO PAPILDOMA IŠVADA (2)

DĖL IŠMOKŲ VAIKAMS ĮSTATYMO NR. I-621 8 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-291(2)

 

2017-03-29 Nr. 103-P-14

 

            1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Komiteto nariai: A. Sysas – Komiteto pirmininkas, R. Baškienė, R. J. Dagys, A. Dumbrava, L. Matkevičienė, M. Navickienė, G. Skaistė, T. Tomilinas, J. Varkalys, G. Vasiliauskas; Komiteto biuro patarėjos: A. Dolmantienė, D. Jonėnienė, I. Kuodienė, padėjėja I. Žukauskaitė; kviestieji asmenys: R. Guobaitė-Kirslienė – LR Prezidentės patarėja, A. Aranauskienė – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinio draudimo ir pensijų departamento direktorė, D. Buivydaitė-Garbštienė – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja, K. Tumienė – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Piniginės paramos skyriaus  vyr. specialistė, V. Kalinauskas – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinio draudimo skyriaus vedėjas, A. Vareikytė – Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėja, J. Mickus – Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėjas, J. Nagienė - Lietuvos globėjų ir įtėvių asociacijos valdybos pirmininkė, K. Rimkuvienė – Lietuvos globėjų ir įvaikintojų asociacijos valdybos narė.

            2. Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvados ir kitų ekspertų pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2017-03-17

1

 

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams ir teisės technikos taisyklių reikalavimams, atkreipiame dėmesį, kad įstatymo projekte vartojama sąvoka „globėjų centras“, o kartu su šiuo įstatymo projektu teikiamuose Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo Nr. X-493 2, 9, 13, 18, 19, 34 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 191 straipsniu įstatymo projekte (reg. Nr. XIIIP-293(3) ir Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.172, 3.176, 3.180, 3.183, 3.210, 3.212, 3.217, 3.219,  3.222, 3.223,  3.224, 3.243, 3.249, 3.250, 3.252, 3.253, 3.254, 3.256,  3.257, 3.262, 3.264, 3.265, 3.266, 3.267, 3.269, 3.271, 3.274 straipsnių pakeitimo ir kodekso papildymo 3.2761 straipsniu įstatymo projekte (reg. Nr. XIIIP-288(2) vartojama sąvoka „globos centras“, todėl siekiant teisinio aiškumo reikėtų vartoti vienodas sąvokas.

Pritarti.

Pasiūlymas:

Pakeisti Įstatymo projekto 1 straipsnį, jį pernumeruoti 4 straipsniu ir išdėstyti taip:

1 4 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 8 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Vaikui, kuriam nustatyta globa (rūpyba) šeimoje, šeimynoje, globos globėjų centre ar vaikų globos institucijoje, jo globos (rūpybos) laikotarpiu skiriama 4 bazinių socialinių išmokų dydžio išmoka per mėnesį.“

2. Papildyti 8 straipsnį nauja 5 dalimi ir ją išdėstyti taip:

„5. Vaiko globėjui (rūpintojui) už vaiką, kuriam globa (rūpyba) nustatyta globos globėjų centre, mokamas 4 bazinių socialinių išmokų dydžio globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas.“

3. Buvusias 8 straipsnio 5–8 dalis laikyti atitinkamai 6–9 dalimis.“.“

3. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.1

Seimo nariai Rimantas Jonas Dagys ir Algirdas Sysas,

2017-03-28

 

 

 

I

Argumentai: Siekiant paskatinti įvaikinimą, palengvinti adaptacinį periodą ir užtikrinti finansinę paramą vaikus įvaikinusioms šeimoms, siūlome įtvirtinti naują išmokų rūšį – išmoką įvaikinus vaiką, kuri būtų mokama iš valstybės biudžeto lėšų. Pritarus šiam pasiūlymui, įvaikinusiai šeimai 24 mėnesių laikotarpiu nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo, nepaisant vaiko amžiaus, būtų skiriama 8 bazinių socialinių išmokų dydžio (304 eurai) valstybės finansinė parama (tokio pat dydžio, kaip ir vaikus globojančiai šeimai ar šeimynai).

Pasiūlymas: Atsižvelgiant į aukščiau išdėstytus argumentus siūlome:

 

1. Pakeisti Įstatymo projekto pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

LIETUVOS RESPUBLIKOS IŠMOKŲ VAIKAMS ĮSTATYMO NR. I-621 1, 3, 8, 12, 13 STRAIPSNIO STRAIPSNIŲ, TREČIOJO SKIRSNIO PAVADINIMO PAKEITIMO IR ĮSTATYMO

PAPILDYMO 81 STRAIPSNIU

ĮSTATYMAS“.

Pritarti.

 

1.2

Seimo nariai R. J. Dagys, A. Sysas

1

 

 

N

2. Įstatymo projektą papildyti 1 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

1 straipsnis. 1 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Vienkartinė išmoka vaikui skiriama, jeigu nors vienas iš vaiko tėvų (įtėvių), globėjų (rūpintojų) ir vaikas atitinka šio straipsnio 2 dalies 1, 2 ar 7 punkto nuostatas. Išmoka vaikui skiriama, jeigu šio straipsnio 2 dalies 1, 2, 4, 5 ar 7 punkto nuostatas atitinka nors vienas iš vaiko tėvų (įtėvių), globėjų (rūpintojų) ir vaikas arba jeigu šio straipsnio 2 dalies 6 punkto nuostatą atitinka nors vienas iš vaiko tėvų (įtėvių), globėjų (rūpintojų) ir vaikas gyvena Europos Sąjungos valstybėje narėje ar Europos ekonominės erdvės valstybėje, ar Šveicarijos Konfederacijoje. Išmoka privalomosios pradinės karo tarnybos kario vaikui skiriama, jeigu nors vienas iš vaiko tėvų (įtėvių) ir vaikas atitinka šio straipsnio 2 dalies 1 ar 2 punkto nuostatas. Vienkartinė išmoka įsikurti skiriama asmenims, nurodytiems šio straipsnio 2 dalies 1 ar 2 punkte. Vienkartinė išmoka nėščiai moteriai skiriama asmenims, nurodytiems šio straipsnio 2 dalies 1, 2 ar 7 punkte. Išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai ir išmoka gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui skiriama, jeigu nors vienas iš vaiko tėvų (įtėvių) ar globėjas ir vaikas atitinka šio straipsnio 2 dalies 1 ar 2 punkto nuostatas. Išmoka įvaikinus vaiką skiriama, jeigu nors vienas iš vaiko įtėvių ir vaikas atitinka šio straipsnio 2 dalies 1 ar 2 punkto nuostatas.

Pritarti.

 

1.3

Seimo nariai R. J. Dagys, A. Sysas

2

 

 

N

3. Įstatymo projektą papildyti 2 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

2 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 3 straipsnį nauju 5 punktu:

5) išmoka įvaikinus vaiką;“.

2. Buvusius 3 straipsnio 5-9 punktus atitinkamai laikyti 6-10 punktais.

Pritarti.

 

1.4

Seimo nariai R. J. Dagys, A. Sysas

3

 

 

N

4. Įstatymo projektą papildyti 3 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

3 straipsnis. Trečiojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Pakeisti trečiojo skirsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

TREČIASIS SKIRSNIS

GLOBOS (RŪPYBOS) IŠMOKA IR GLOBOS (RŪPYBOS) IŠMOKOS TIKSLINIS PRIEDAS, IŠMOKA ĮVAIKINUS VAIKĄ IR VIENKARTINĖ IŠMOKA ĮSIKURTI“.

Pritarti.

 

1.5

Seimo nariai R. J. Dagys, A. Sysas

1

 

 

 

5. Įstatymo projekto 1 straipsnį pernumeruoti ir laikyti 4 straipsniu.

Pritarti.

 

1.6

Seimo nariai R. J. Dagys, A. Sysas

5

 

 

N

6. Įstatymo projektą papildyti 5 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

5 straipsnis. Įstatymo papildymas 81 straipsniu

1. Papildyti Įstatymą 81 straipsniu:

81 straipsnis. Išmoka įvaikinus vaiką

1. Įvaikinus vaiką, jį auginančiam vienam iš vaiko įtėvių, 24 mėnesius nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo (skubaus vykdymo atveju – nuo sprendimo vykdymo pradžios) dienos skiriama 8 bazinių socialinių išmokų dydžio išmoka per mėnesį ir mokama ne ilgiau kaip iki vaikui sukanka 18 metų, išskyrus atvejus, kai įtėviai, pagal Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą turi teisę gauti vaiko priežiūros išmoką ir jos dydis ne mažesnis už šioje dalyje nustatytą išmokos įvaikinus vaiką dydį.

2. Jeigu vaiko priežiūros išmokos, skiriamos pagal Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą, dydis mažesnis už šio straipsnio 1 dalyje nurodytą dydį, išmokos įvaikinus vaiką dydis yra lygus skirtumui tarp išmokos įvaikinus vaiką dydžio ir gaunamos vaiko priežiūros išmokos dydžio.

3. Išmoka įvaikinus vaiką neskiriama, kai kitam iš vaiko įtėvių už tą patį įvaikintą vaiką paskirta vaiko priežiūros išmoka pagal Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą.

4. Jeigu nuo teisės gauti vaiko priežiūros išmoką pagal Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą atsiradimo dienos nepraėjo 24 mėnesiai, išmoka įvaikinus vaiką mokama nuo teisės gauti vaiko priežiūros išmoką pabaigos iki šio straipsnio 1 dalyje nurodyto termino pabaigos.

5. Išmoka įvaikinus vaiką neskiriama, kai sutuoktinio (sugyventinio) vaiką įvaikina kitas sutuoktinis.

Pritarti.

 

1.7

Seimo nariai R. J. Dagys, A. Sysas

6

 

 

N

7. Įstatymo projektą papildyti 6 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

6 straipsnis. 12 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 12 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Vienkartinės išmokos vaikui, vienkartinės išmokos įsikurti ir vienkartinės išmokos nėščiai moteriai dydis apskaičiuojamas pagal teisės į išmoką atsiradimo dieną galiojusius išmokos ir bazinės socialinės išmokos dydžius. Išmokos vaikui, išmokos privalomosios pradinės karo tarnybos kario vaikui, išmokos besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai, išmokos gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui, ir globos (rūpybos) išmokos, išmokos įvaikinus vaiką dydis ir globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas apskaičiuojami pagal tą mėnesį, už kurį išmoka mokama, galiojančius išmokos ir bazinės socialinės išmokos dydžius.

Pritarti.

 

1.8

Seimo nariai R. J. Dagys, A. Sysas

7

 

 

N

8. Įstatymo projektą papildyti 7 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

7 straipsnis. 13 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 13 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai, išmoka gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui, išmoka privalomosios pradinės karo tarnybos kario vaikui, globos (rūpybos) išmoka, išmoka įvaikinus vaiką, globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas ir išmoka vaikui skiriami ir mokami nuo teisės gauti išmoką atsiradimo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 12 praėjusių mėnesių nuo visų dokumentų, būtinų išmokai skirti, pateikimo savivaldybės administracijai dienos. Išmoka vaikui skiriama 12 mėnesių laikotarpiui arba trumpesniam laikotarpiui, jeigu vaikui sukanka šio įstatymo 6 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytas amžius, iki kurio gali būti mokama išmoka vaikui, arba ši išmoka pradedama mokėti ir kitam tų pačių bendrai gyvenančių asmenų auginamam ar globojamam (rūpinamam) vaikui. Pasibaigus paskirtos išmokos vaikui mokėjimo laikotarpiui, dėl tolesnio išmokos vaikui skyrimo asmuo turi teisę kreiptis ir pateikti būtinus dokumentus išmokai gauti, taip pat nurodyti duomenis apie bendrai gyvenančių asmenų pajamas.

Pritarti.

 

1.9

Seimo nariai R. J. Dagys, A. Sysas

2

 

 

 

9. Pakeisti Įstatymo projekto 2 straipsnį, jį pernumeruoti, laikyti 8 straipsniu ir išdėstyti taip:

2  8 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 3 dalį, įsigalioja 2018 m. sausio 1 d.

2. Jeigu vaikas įvaikintas iki šio įstatymo įsigaliojimo ir nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo (skubaus vykdymo atveju – nuo sprendimo vykdymo pradžios) dienos nepraėjo 24 mėnesiai, išmoka įvaikinus vaiką vienam iš vaiko įtėvių skiriama ir mokama nuo įstatymo įsigaliojimo už likusius mėnesius iki 24 mėnesių termino pabaigos, bet ne ilgiau kaip iki vaikui sukaks 18 metų.

3. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministras iki šio įstatymo įsigaliojimo priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

Pritarti.

 

4. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

 

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                  Algirdas Sysas

 

 

 

 

 

 

Komiteto biuro patarėja A. Dolmantienė