Stenogramas galima rasti |
Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija |
|
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
IX (RUDENS) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 430
STENOGRAMA
2024 m. lapkričio 12 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkė V. ČMILYTĖ-NIELSEN,
Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas J. RAZMA
ir Seimo Pirmininko pavaduotojas V. MITALAS
PIRMININKĖ (V. ČMILYTĖ-NIELSEN). Labas rytas. Gerbiami kolegos, pradedame lapkričio 12 d., antradienio, rytinį Seimo posėdį. (Gongas) Kviečiu registruotis.
Užsiregistravo 81 Seimo narys.
10.02 val.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Kazimiero Motiekos 95-ųjų gimimo metinių paminėjimas
Gerbiami kolegos, mes pradedame šios dienos posėdį nuo Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro K. Motiekos 95-ųjų gimimo metinių paminėjimo. Šiandieną minėjime dalyvauja signataro artimieji, Signatarų klubo atstovai, pirmasis atkurtos valstybės vadovas V. Landsbergis.
Gerbiami kolegos, kviečiu Nepriklausomybės Akto signataro K. Motiekos atminimą pagerbti tylos minute.
Tylos minutė
Kalbėti norėčiau pakviesti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą E. Bičkauską.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Egidijaus Bičkausko kalba
E. BIČKAUSKAS. Gerbiami Seimo nariai, nedidelė ta Lietuvėlė. Pirmą kartą su Kazimieru susipažinau nei daug, nei mažai – maždaug prieš 45 metus, ir ne kur nors kitur, o Lukiškių kalėjime. Tada aš dar jaunas, ką tik žaliai iškeptas prokuratūros tyrėjas, kalėjimo tardymo kabinete kartu su mano vienu iš pirmųjų „grobių“ – plėšiku, prievartautoju – laukiau pasirodant jo advokato. Pamenu ir šią bylą – apiplėšimas ir nužudymas tuomet viename iš butų Vilniuje, tuometinėje V. Šopeno gatvėje. Pamenu, jo kankinimo įrankis buvo įkaitintas lygintuvas.
Advokato laukiau su tam tikru nerimu, nes ateiti turėjo ne bet kas, o jau tuomet garsus advokatas K. Motieka. Garsus bent man ne tik savo advokatine veikla, bet ir tuo, kad prieš tapdamas advokatu taip pat buvo tyrėju, po to ypač svarbių bylų tardytojų, po to ir Generalinės prokuratūros tardymo dalies viršininku. Ką aš, jaunuolis, galiu jam priešpriešinti? Nerimavau veltui. Nepamačiau jame nei velnio, nei pasikėlusio žmogaus. Pamačiau teisininką, pasirengusį man visame kame, aišku, neviršijant savo, kaip advokato, pareigų ribų padėti, patarti. Pamačiau žmogų, gerbiantį save ir gerbiantį kitus. Ko jau ko, tuomet tikrai negalvojau, jog tenka bendrauti su vienu iš būsimų Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio lyderių, signataru, Aukščiausiosios Tarybos, dabar pervadintos Atkuriamuoju Seimu, pirmininko pavaduotoju, vienu iš labiausiai nusipelniusių istorinių asmenybių dabartinėje Lietuvoje.
K. Motieka gimė 1929 m. lapkričio 12 d. 1949 metais įstojo į VU Teisės fakultetą. Po aukštojo mokslo baigimo, 1954–1961 metais, dirbo prokuratūroje, kaip minėjau, ypač svarbių bylų tardytoju, tardymo dalies viršininku. Vėliau – darbas advokatūroje. 1988 metais išrinktas į Sąjūdžio Seimo tarybą, o remiant Sąjūdžiui ir vykdant jo strategiją, 1989 metais – į Lietuvos TSRS Aukščiausiąją Tarybą, tais pačiais metais išrinktas į TSRS Liaudies deputatų suvažiavimą. Gotlando komunikato signataras.
1990 metų vasario mėnesį, įveikęs konkurentus Raseinių rinkiminėje apygardoje, išrinktas Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos deputatu, tapo šios Tarybos pirmininko pavaduotoju, Nepriklausomybės Akto signataru. Kaip jis pats tuo metu sakė, „Aukščiausiosios Tarybos nariu tapau laimėjęs rinkimus, o apskritai į politiką pasukti mane paskatino laisvės siekis, noras, kad Lietuva taptų nepriklausoma valstybė“.
Per dvejus įtempto darbo metus Atkuriamajame Seime, be savo, kaip pirmininko pavaduotojo, tiesioginio darbo, jis buvo Pilietybės komisijos pirmininkas, Valstybinės komisijos Rytų Lietuvos problemoms spręsti narys, Politinio, teisinio, diplomatinio pasirengimo deryboms su TSRS komisijos narys, Piliečių teisių ekspertų grupės vadovas, Malonės komisijos pirmininkas, Valstybinės komisijos TSRS ginkluotųjų pajėgų nusikaltimams, padarytiems 1991 m. sausio 13 d. ir toliau tebedaromiems Lietuvoje, pirmininko pavaduotojas, Komisijos, tyrusios Ministro Pirmininko A. Šimėno dingimo aplinkybėms išsiaiškinti, pirmininkas. Agresijos dienomis – Aukščiausiosios Tarybos rūmų apsaugos komendantas. Laikinosios tyrimų komisijos TSRS KGB veiklai Lietuvoje ištirti komisijos pirmininko pavaduotojas, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Laikinosios komisijos Konstitucijos projektui parengti narys, ir taip toliau.
Beje, nepamirškime, jis – šaudymo sporto meistras – aktyviai dalyvavo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto atkūrime, šio komiteto viceprezidentas.
Nuo 1993 metų Kazimieras – vėl advokatas. Mirė 2021 m. rugpjūčio 31 d.
Ko jau ko, bet drąsos ir ryžto jam netrūko. Daug ką pasako kad ir tas faktas: juk būtent jam kartu su M. Laurinkumi lemtingomis 1991 metų sausio dienomis buvo pavesta nugabenti į saugią vietą Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo Akto originalą. Asmeniškai man įstrigo jo aktyvi pozicija priimant sprendimą, jog Nepriklausomybės atkūrimas būtų paskelbtas būtent kovo 11 dieną ir nė trupučio vėliau.
Ypač atmintina 1989 m. gruodžio 22 d. Maskvoje TSRS Liaudies deputatų suvažiavime pasakyta kalba, kurioje buvo tiesiai įvardintos Lietuvos nepriklausomybės praradimo priežastys, išsakytas reikalavimas atkurti Lietuvos nepriklausomybę. Gerai pamenu, kokia įtampa tvyrojo tuomet suvažiavimų rūmuose. Pamenu dalyvaujančių TSRS deputatų pasipiktinimo šūksnius. Pamenu daugelio deputatų su kariška uniforma perkreiptus veidus. Ar reikėjo drąsos pasakyti šią kalbą? Taip, reikėjo. Ar ši kalba buvo pasakyta laiku ir vietoje? Taip, laiku ir vietoje. Taip, ji ženkliai paskatino procesus, vykusius TSRS. Paskatino juos griūti, padėjo Lietuvai atgauti nepriklausomybę. Pasakodamas apie šį istorinį įvykį, aš leisiu sau šiek tiek nukrypti, juolab kad šioje salėje daug naujai išrinktų Seimo narių, daug tokių, kurie gal po naujų rinkimų vėl sugrįš į Seimą. Nukrypimu nuo bendros temos to negalėčiau pavadinti, nes šiais klausimais ne kartą kalbėta ir diskutuota su Kazimieru.
Istoriniu aspektu pažvelgę į Lietuvos valstybingumą pamatysime, kad jis glaudžiai susijęs su globaliais pasaulinio masto įvykiais ir globalaus masto karais. 1918 metai. Šiuolaikinės nepriklausomos Lietuvos valstybės susikūrimas. Pirmasis pasaulinis karas, revoliucija Rusijoje, Versalio susitarimai. 1940 metai. Nepriklausomybės praradimas. Antrasis pasaulinis karas. 1990 metai. Lietuvos valstybės atkūrimas. Šaltojo karo pabaiga, TSRS griūtis. Tai, kas vyksta šiuo laiku, mano galva, dar nėra revoliucinis, globalus, karinis, prievartinis pokytis pasaulyje. Tačiau ar neartėjama prie dar vieno globalaus karinio konflikto? Ar mūsų veiksmai ir pastangos nukreipti tiesiogine linkme? Norėtųsi, kad į visus procesus šalia Lietuvos ar aplink ją bent jau šioje salėje būtų žiūrima tik per vieną prizmę – vertinant tai, kiek ir kaip tas ar kitas procesas gali paliesti Lietuvos nepriklausomybę. Beje, nesu iš naiviųjų, suprantu, kad nepriklausomybės samprata praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje skiriasi nuo dabartinės jos sampratos ar de facto situacijos.
Galbūt galima kalbėti, kad globalūs procesai nuo mūsų visai nepriklauso. Iš dalies tai tiesa, tačiau ne visai. Deja, mano galva, ir ta minimali įtaka, kurią mes galime padaryti, dažnai remiasi tik emocijomis ar fasadiniu blizgesiu ir būna ne pati geriausia. Remsiuosi istorija. V. Čerčilis savo memuaruose apžvelgdamas Antrojo pasaulinio karo priešistorę mini, kad kai kurie galimi susitarimai nebuvo pasiekti labiausiai dėl Lenkijos ir Baltijos valstybių, tarp jų ir Lietuvos, kategoriškai neigiamo nusistatymo prieš šiuos susitarimus. Pasak jo, jeigu jų, tai yra ir mūsų, nebūtų paklausyta, tai (cituoju): „Istorija galėjo pasukti kita vaga arba bent jau ne blogesne.“ Prisiminkime, kad ši skaudi istorija betarpiškai palietė ir mus. Kam šie mano, tiksliau, V. Čerčilio vertinimai yra šioks toks netikėtumas, siūlau patiems perskaityti V. Čerčilio atsiminimus, juolab kad minimas keturtomis yra išleistas ir lietuvių kalba.
Tad veikti globalius įvykius kai kada vis tik galime, tačiau nepamirškime, kad drąsa ir bravūra tarptautinėje politikoje negali būti atsieta nuo išminties ir milžiniškos atsakomybės, kuria ir pasižymėjo Kazimieras. Mes, bendražygiai, vertinome jį už darbštumą ir kompetenciją, tvirtą valią ir ryžtą, drąsą sakyti tiesą ir konstruktyvią politinę veiklą. 1990 metais K. Motieka savo kolegoms sakė: „Mylėkite savo gimtąjį lopšį – Lietuvą, auginkite tautos protus, sugebančius dirbti, valdyti ir ginti Lietuvos reikalus taip, kad ji būtų saugi, klestėtų ir kad joje visiems būtų gera gyventi. Būkite veržlūs, drąsūs, protingi ir teisingi Lietuvos kūrėjai.“
Ačiū, kad mane išklausėte. Ačiū, kad prisiminėte K. Motieką. Dėkui. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju signatarui E. Bičkauskui. Norėčiau dabar į tribūną pakviesti Signatarų klubo prezidentę B. Valionytę.
Signatarų klubo prezidentės Birutės Valionytės kalba
B. VALIONYTĖ. Gerbiama Seimo Pirmininke, Seimo nariai, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai ir K. Motiekos artimieji, minime Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro K. Motiekos 95-metį.
Kazimieras yra Lietuvos karininko sūnus, tai rodė jo visa povyza, stotas. Jis visada kalbėjo drąsiai, tvirtai ir kalbėjo tada, kada reikėjo kalbėti, ir žinojo, ką pasakyti, ir turėjo ką pasakyti. Jis iš tikro buvo autoritetas. Aukščiausiojoje Taryboje, jam būnant Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pavaduotoju, jo vaidmuo buvo labai reikšmingas. Vien ką reiškia – čia Egidijus paminėjo – 1989 m. gruodžio 22 d., kai, sakydamas savo garsiąją kalbą TSRS pirmajame suvažiavime Maskvoje, jis pasakė labai aiškiai ir konkrečiai vieną sakinį. Tas sakinys buvo toks: „Mes, Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos deputatai, išrinkti TSRS deputatais, reikalaujame atkurti Lietuvos Respublikos nepriklausomybę.“ Tada tai pasakyti reikėjo drąsos. Tada buvo svarstomas Ribentropo–Molotovo pakto dokumento nepripažinimas niekiniu, būtent šitas dokumentas. K. Motieka visada demonstravo tvirtumą ir tvirtą žodį.
Šiandieną su mumis yra jo anūkė Indrė, kuriai labai tinka suteiktas vardas, nes iš tikro Motiekos pasižymi ūgiu. Miela Indre, Signatarų klubas nori pačiai padovanoti tradicinį „Laisvės vėją“, kurį tikrai labai mylėjo senelis, jį vertino, kuris ateina iš tarpukario Lietuvos į jūsų giminę. Nešk šitą vėliavą ir toliau pakelta galva, kaip darė ir senelis. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Gerbiami kolegos, baigiame Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro K. Motiekos 95-ųjų gimimo metinių paminėjimą. Dėkoju K. Motiekos artimiesiems, visiems dalyvavusiems signatarams, pirmajam atkurtosios valstybės vadovui V. Landsbergiui.
10.18 val.
Seimo seniūnų sueigos patikslintos 2024 m. lapkričio 12 d. (antradienio) posėdžių darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Pereiname prie šios dienos darbotvarkės. Darbotvarkės 1-2 klausimas – darbotvarkės tvirtinimas. Ar turėtumėte pasiūlymų? Taip, S. Gentvilas, prašau.
S. GENTVILAS (LSF*). Laba diena, kolegos. Formuojant darbotvarkę pasimetė vienas Vyriausybės teikiamas klausimas – Akcizų įstatymo projektas Nr. XIVP-4295. Vyriausybės vardu jis yra įregistruotas Seime, jis dėl biometano akcizo lengvatos iki nulio eurų.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Prašau dėl darbotvarkės taip pat B. Pietkiewicz.
B. PIETKIEWICZ (LRPF). Aš ne dėl darbotvarkės. Noriu pasveikinti savo svečius, geriausius iš geriausių Šalčininkų rajono ir Vilniaus rajono gyventojus, kurie šiandien atvyko į paskutinį šio Seimo posėdį. (Plojimai) Labai ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju. Pasiūlymų daugiau nėra gauta. Dėl S. Gentvilo pasiūlymo atkreipiu dėmesį, kad Teisės departamento išvados dar nėra. Mes galėtume, Seimui pritarus, šį klausimą įtraukti į šios dienos rezervinių sąrašą ir, atsiradus Teisės departamento pastabai… ne pastabai, atsiprašau, išvadai, apsvarstyti jį. Ar galime pritarti bendru sutarimu, kad į šios dienos darbotvarkės rezervinių klausimų sąrašą įtraukiame Akcizų įstatymo pakeitimo projektą Nr. XIVP-4295? Nematau prieštaraujančių. (Balsai salėje) Balsuojame. Gerai, pabalsuojame. Kas pritariate projekto Nr. XIVP-4295 – Akcizų įstatymo pakeitimo įtraukimui į rezervinių klausimų sąrašą, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip. Čia yra pateikimas.
Balsavo 84: už – 57, prieš – 1, susilaikė 26. Įtraukiamas į rezervinių klausimų sąrašą.
Ir visai darbotvarkei ar galėtume pritarti bendru sutarimu? Galime, ačiū. Atkreipiu dėmesį, kolegos, kad yra numatyta tikrai labai daug priėmimų, jie daugiausia be pasiūlymų, todėl balsuosime nuo pat pirmojo klausimo. Balsavimo langas prasideda jau dabar, iškart.
10.20 val.
Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 23 ir 210 straipsnių pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-4073(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-3 klausimas – Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 23 ir 210 straipsnių pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-4073. Yra dvi Teisės departamento pastabos, gal gerbiama pirmininkė galėtų ateiti į tribūną ir jas pakomentuoti?
Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio pasiūlymų nėra gauta. Yra gauta viena Teisės departamento pastaba. Seimo narių pasiūlymų nėra, o Teisės departamentas išsakė pastabą.
I. HAASE (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiama Pirmininke. Teisės departamentas pateikė pastabą ir nurodė, kad reikia patikslinti būtent kitos dienos Seimo posėdžio darbotvarkę, tą pasakymą. Komitetas pritarė ir siūlo įrašyti tokį sakinį: „Seimo nario asmens neliečiamybės atėmimo klausimas įrašomas į artimiausio kitos dienos Seimo posėdžio darbotvarkę“.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Gerbiami kolegos, turime balsuodami apsispręsti ir dėl atskirų teisės… atsiprašau, Statuto pakeitimo straipsnių. Primenu, kad pagal Statutą kiekvienas straipsnis gali būti keičiamas daugiau nei pusės Seimo narių balsų skaičiumi. Taigi apsispręskime dėl 1 straipsnio, suredaguoto pagal Teisės departamento pastabas. Kas pritariate, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Balsavo 89: už – 83, prieš – 1, susilaikė 5. Pritarta 1 straipsniui.
Dėl 2 straipsnio taip pat buvo Teisės departamento pastaba, ji yra, kaip suprantu, labiau redakcinio pobūdžio ir komitetas jai pritarė. Balsavimo rezultatai: už – 5, prieš nebuvo, susilaikiusių nebuvo. Apsispręskime balsuodami dėl Statuto 2 straipsnio pakeitimo.
Balsavo 90: už – 83, prieš – 1, susilaikė 6. Pritarta 2 straipsniui.
Apsispręskime dėl viso 1-3 klausimo, projekto Nr. XIVP-4073. Priėmimo stadija. Balsuojame.
Šio statuto priėmimas
Balsavo 88: už – 84, prieš – 1, susilaikė 3. Statutas (projektas Nr. XIVP-4073) priimtas. (Gongas)
10.24 val.
Įstatymo dėl Lietuvos komunistų partijos veiklos vertinimo projektas Nr. XIIIP-2422(3) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 1-4 klausimas – įstatymo dėl Lietuvos komunistų partijos veiklos vertinimo projektas Nr. XIIIP-2422(3). Priėmimo stadija. Liko tiktai balsavimas. Jis yra atidėtas. Motyvai išsakyti. Balsuokime. Kas pritariate, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Balsavo 59: už – 56, prieš nebuvo, susilaikė 3. Šiam klausimui reikalingų dalyvaujančių Seimo narių nėra, taigi jis bus atidėtas.
10.25 val.
Elektros energetikos įstatymo Nr. VIII-1881 16, 22 ir 482 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 733 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-4169(2) (priėmimas)
Toliau 1-5 klausimas – Elektros energetikos įstatymo Nr. VIII-1881 kelių straipsnių pakeitimo projektas Nr. XIVP-4169. Priėmimo stadija. Kviečiu M. Skritulską, kad pristatytų Teisės departamento pastabas. Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio yra viena Teisės departamento pastaba. Ji, atrodo, redakcinio pobūdžio, bet gal komiteto pirmininkas pristatys. Pirmiausia dėl 1 straipsnio.
M. SKRITULSKAS (TS-LKDF). Gerbiama Pirmininke, gerbiami kolegos, ji yra redakcinio pobūdžio ir vienbalsiai šiai pastabai buvo pritarta.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ar galime pritarti visam 1 straipsniui? Pritarta. Dėl 2 straipsnio yra Teisės departamento viena pastaba. Prašau.
M. SKRITULSKAS (TS-LKDF). Taip pat pritarta šiai pastabai vienbalsiai.
PIRMININKĖ. Ačiū. Ar galėtume 2 straipsniui, suredaguotam pagal Teisės departamento pastabą, pritarti? Pritarta.
Dėl 3 straipsnio yra viena Teisės departamento pastaba. Prašau.
M. SKRITULSKAS (TS-LKDF). Irgi vienbalsiai komitetas pritarė šiai pastabai.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ar 3 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta.
Dėl 4 straipsnio yra Teisės departamento keturios pastabos. Prašau pristatyti.
M. SKRITULSKAS (TS-LKDF). Taip pat pritarta bendru sutarimu šioms pastaboms.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ar galime pritarti 4 straipsniui, suredaguotam pagal Teisės departamento pastabas? Ačiū, pritarta.
Dėl 5 straipsnio yra dvi Teisės departamento pastabos. Prašau.
M. SKRITULSKAS (TS-LKDF). Šioms pastaboms lygiai taip pat bendru sutarimu visi komiteto nariai pritarė.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ar galėtume pritarti 5 straipsniui, suredaguotam pagal Teisės departamento pastabas? Ačiū, pritarta. Ačiū, gerbiamas pirmininke.
Apsispręskime balsuodami, nes dėl motyvų niekas neužsirašė, dėl 1-5 klausimo – įstatymo projekto Nr. XIVP-4169.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 86: už – 79, prieš – 1, susilaikė 6. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4169) priimtas. (Gongas)
10.28 val.
Atsiskaitymų baigtinumo mokėjimo ir vertybinių popierių atsiskaitymo sistemose įstatymo Nr. IX-1597 2, 4, 5 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4171(2) (priėmimas)
Toliau 1-6.1 klausimas – Atsiskaitymų baigtinumo mokėjimo ir vertybinių popierių atsiskaitymo sistemose įstatymo pakeitimo projektas Nr. XIVP-4171(2). Jį sudaro penki straipsniai. Pasiūlymų nėra gauta. Ar galėtume pritarti kiekvienam iš jų bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta.
A. Butkevičius norėtų dėl motyvų pasisakyti už.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Dėkoju, Seimo Pirmininke. Aš norėčiau pasisakyti už dėl to, kad tai yra europiniai įstatymų projektai ir jie labai svarbūs ypač verslo atstovams ir kitiems ūkio subjektams, kurie galės atlikti momentinius mokėjimus.
Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad jau nuo ateinančių metų sausio mėnesio iš esmės momentinius mokėjimus turės atlikti visos finansinės institucijos, kurios vykdo finansines paslaugas, o įsigalios nuo ateinančių metų balandžio mėnesio. Tai yra labai svarbu dėl to, kad dažnai verslo atstovai skundžiasi, kad yra sulaikomi pinigų pervedimai iš vieno ūkio subjekto į kitą ūkio subjektą. Kad tokių dalykų nebūtų, iš esmės yra sukurta Mokėjimų taryba. Jeigu tik tokių atvejų atsitinka, iš karto ūkio subjekto atstovai gali kreiptis į Mokėjimų tarybą. Tada Mokėjimų taryba turėtų išsiaiškinti, kodėl tam tikri bankai arba tam tikros finansinės institucijos tam tikrus momentinius mokėjimus užlaiko ir neatlieka operacijos tuo pačiu metu, kai ji buvo pradėta. Aš siūlau pritarti šitam įstatymo projektui.
Taip pat bus galima išvengti įvairiausių tarpinių finansinių institucijų, kurios šiuo metu atlieka tam tikras paslaugas vykdydamos finansines operacijas tarp atskirų ūkio subjektų (aš nenoriu minėti tam tikrų pavadinimų) ir kurios be pagrindo gauna tam tikras pajamas. Aš manau, įsigaliojus šitai direktyvai, tokių atvejų tikrai irgi sumažės ir bus… Ypač viešojo sektoriaus įmonės, kurios šioje veikloje veikia, tikrai galės ir finansiškai turėti tam tikrą naudą. Ačiū.
PIRMININKĖ. Motyvai išsakyti. Apsispręskime balsuodami dėl projekto Nr. XIVP-4171, darbotvarkės 1-6.1 klausimo. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 88: už – 86, prieš nebuvo, susilaikė 2. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4171) priimtas. (Gongas)
10.30 val.
Mokėjimų įstatymo Nr. VIII-1370 9, 81 straipsnių ir priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 91 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-4172(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-6.2 klausimas – lydimasis Mokėjimų įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4172(2). Pakeitimą sudaro penki straipsniai. Pasiūlymų nėra gauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu kiekvienam iš jų? Ačiū, pritarta. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 83: už – 81, prieš nebuvo, susilaikė 2. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4172) priimtas. (Gongas)
10.31 val.
Mokėjimo įstaigų įstatymo Nr. XI-549 17 straipsnio ir priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 211 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-4173(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-6.3 klausimas – lydimasis Mokėjimo įstaigų įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4173. Pakeitimą sudaro keturi straipsniai. Dėl 1, 2, 3 straipsnių pasiūlymų nėra gauta. Ar galėtume pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. Dėl 4 straipsnio yra gauta Teisės departamento pastaba dėl įsigaliojimo dienos. Jai komitetas pritarė bendru sutarimu. Ar galėtume pritarti visam 4 straipsniui, suredaguotam pagal Teisės departamento pastabą? Ačiū, pritarta. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 83: už – 81, prieš nebuvo, susilaikė 2. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4173) priimtas. (Gongas)
10.32 val.
Elektroninių pinigų ir elektroninių pinigų įstaigų įstatymo Nr. XI-1868 11, 25 straipsnių ir priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 271 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-4174(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-6.4 klausimas – lydimasis Elektroninių pinigų ir elektroninių pinigų įstaigų įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4174(2). Pakeitimą sudaro penki straipsniai. Dėl pirmų keturių pasiūlymų nėra gauta. Ar galime kiekvienam iš jų pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl 5 straipsnio yra gauta analogiška Teisės departamento pastaba. Ji yra susijusi su įsigaliojimo diena. Jai komitetas pritarė, pritarė bendru sutarimu. Ar galėtume pritarti 5 straipsniui, suredaguotam pagal Teisės departamento pastabą? Ačiū, pritarta. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 82: už – 77, prieš nebuvo, susilaikė 5. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4174) priimtas. (Gongas)
10.33 val.
Valstybės skolos įstatymo Nr. I-1508 2, 3, 4 ir 7 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4226(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-7 klausimas – Valstybės skolos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4226. Aš norėčiau trumpam pakviesti Biudžeto ir finansų komiteto pirmininką, kad jis pakomentuotų tiesiog dėl 1 straipsnio gautą Teisės departamento pastabą. Komiteto nuomonė dėl jos.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Teisės departamentas redakciškai siūlo vietoje nacionalinės plėtros įstaigos vartoti nacionalinės plėtros banko sąvoką. Komitetas pritarė ir patikslino pagal šią pastabą bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ar galime pritarti 1 straipsniui, suredaguotam pagal Teisės departamento pastabą? Pritarta. Dėl 2, 3, 4, 5 straipsnių pasiūlymų nėra gauta. Ar galėtume pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Apsispręskime balsuodami dėl Nacionalinio plėtros banko įstatymo. Kas pritariate, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip. (Šurmulys salėje) Nacionalinio plėtros banko. (Šurmulys salėje) Mano klaida. Taip, aš labai atsiprašau. Taip – Valstybės skolos įstatymas. Atsiprašau. Galime dėl visa ko pakartoti balsavimą, nes aš suklydau įvardindama klausimą.
Darbotvarkės 1-7 klausimas – Valstybės skolos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas. Priėmimo stadija. Balsuojame. Kas pritariate, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 88: už – 79, prieš – 4, susilaikė 5. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4226) priimtas. (Gongas)
10.35 val.
Nacionalinio plėtros banko įstatymo projektas Nr. XIVP-4145(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-8 klausimas – Nacionalinio plėtros banko įstatymo projektas Nr. XIVP-4145. Pranešėjas M. Lingė. Kviečiu į tribūną. Tai yra priėmimo stadija. Dėl 1 ir 2 straipsnių pasiūlymų nėra gauta. Ar galėtume pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta.
Dėl 3 straipsnio yra gauta Teisės departamento pastaba. Prašom.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Tai techninio pobūdžio pataisymas, kurį patikslinome, kaip siūlo Teisės departamentas, komitete bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ar galėtume ir mes 3 straipsniui pritarti bendru sutarimu? Jis yra suredaguotas pagal Teisės departamento pastabą. Ačiū, pritarta.
Dėl 4 straipsnio yra gautos dvi Teisės departamento pastabos.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Viena Teisės departamento pastaba, nes siūloma išskaidyti vieną straipsnį į dvi dalis, tai tiesiog reikėtų patikslinti vienoje dalyje straipsnio pavadinimo nuorodą. Ir patiksliname, kaip siūlo Teisės departamentas, tam pritardami bendru sutarimu. Taip pat redakcinio pobūdžio, patikslinta ir 4 dalies penkto punkto korekcija, pagal tą patį principą, nuorodą duodant į 3 straipsnio 1 dalį.
PIRMININKĖ. Dėkoju, ar galėtume 5 straipsniui pritarti bendru sutarimu? Sekundėlę. 4 straipsniui pritarti bendru sutarimu, suredaguotam pagal dvi Teisės departamento pastabas? Pritarta.
Dėl 5 straipsnio pasiūlymų nėra gauta. Ar galėtume pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Nuo 6 iki 21 straipsnių pasiūlymų nėra gauta. Ar galėtume pritarti bendru sutarimu kiekvienam iš jų? Ačiū, pritarta. Dėl 22 straipsnio yra gautos Teisės departamento dvi pastabos. Prašom.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Taip, viena iš pastabų yra ta pati, kuri susijusi, dėl to, kad skaidomas vienas straipsnis, 22 straipsnio 1 dalis, jos turinys išskiriamas į dvi atskiras dalis, todėl reikia patikslinti. O kita dalis – siūloma tikslinti sąvoką, kuri jau nebėra naudojama teisėkūroje. Tai yra iki šio įstatymo įsigaliojimo tiesiog pakeičiant formuluotę pagal ankstesnį teisinį reguliavimą. Komitetas pritarė abiem šiems patikslinimams bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ar galėtume 22 straipsniui, suredaguotam pagal Teisės departamento pastabas, pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Motyvai dėl viso. G. Skaistė kalba už.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Nuosekliai užbaigiama viena esminių reformų, sujungiant keturias nacionalinės plėtros įstaigas į vieną. Padidintas įstatinis kapitalas nuo 50 iki 200 mln. eurų. Priemonių portfelis išaugo iki milijardų, kelis kartus. Savo esme ši Nacionalinė plėtros įstaiga įgijo naujų funkcijų, padidėjo tiesioginio skolinimosi apimtys, planuojama leisti naujus vertybinius popierius, kokių iki šiol nebūdavo. Investuojama į gynybos pramonę, atsinaujinančią energetiką ir savo esme Nacionalinė plėtros įstaiga išauga nacionalinės plėtros įstaigos rūbą. Šiandien savo esme ir atliekamomis funkcijomis tai yra Nacionalinis plėtros bankas, kokius turi ir kitos valstybės kaip Vokietija, Lenkija, Prancūzija. Todėl siūloma ir šiai Nacionalinės plėtros fondo įstaigai suteikti Nacionalinio plėtros banko statusą. Savo esme funkcijos bus vykdomos tokios pačios, kurios jau buvo po reformos, tačiau pavadinimas labiau atlieps tuos uždavinius, kuriuos šiandien sprendžia Nacionalinis plėtros bankas ILTE. Ir man atrodo, kad ši įstaiga, Nacionalinis plėtros bankas, tikrai prisidės prie valstybės strateginių uždavinių įgyvendinimo ir Lietuvos verslo skatinimo, perėjimo prie aukštesnės pridėtinės vertės ekonomikos. Todėl kviečiu pritarti ir suteikti ILTE Nacionalinio plėtros banko statusą.
PIRMININKĖ. Motyvai prieš – S. Gentvilas.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamieji, kviečiu visus dešiniuosius nepritarti šitam įstatymui. Laisvės frakciją, Liberalų sąjūdžio frakciją ir konservatorius, nes valstybinis bankas nėra ir nebuvo mūsų koalicinės sutarties dalis. Nacionalinė plėtros įstaiga ir turi apsiriboti pavadinimu „Nacionalinė plėtros įstaiga“. Pavardinčiau keletą argumentų, kodėl.
Visų pirma, kaip Lietuvos bankas savo išvadoje sako, tai nėra institucija, kuri turi kredito įstaigos licenciją, ir nereikia to suponuoti, nes ateinanti dauguma greitai prisigalvos, kad reikia priiminėti indėlius, dalinti paskolas ar regionams, ar pirmai būsto paskolai. Atvirkščiai, Lietuvos bankas sako konkrečiai, kad reikia sustiprinti šitos plėtros įstaigos veiklos ir priežiūros reikalavimus. Tai neatlikta šitame projekte.
Gal numeskime šydą nuo paties projekto, nes aiškinamasis raštas susideda, atsiprašau, bet teko suskaičiuoti, iš 13 sakinių. Teikiant bet kokį naują įstatymą, o ką jau kalbėti apie Valstybinio nacionalinio banko įstatymą, aiškinamajame rašte Finansų ministerija parašo 13 sakinių. Tai kokį standartą mes uždedame, pavyzdžiui, R. Žemaitaičio svajonėms apie mokėjimo platformos įkūrimą? Lygiai taip pat kita dauguma ims ir rodydama į šitą įstatymą sakys, kad 13 sakinių sugebėję parašyti mes įsteigėme nacionalinį banką.
Šiai įstaigai reikia palinkėti sėkmės, jinai tikrai turi misiją, bet jinai turi apsiriboti nacionaline plėtros įstaiga ir turi sustiprinti savo valdymą. „Enerstenos“ finansavimas, kai visas Kaunas ir verslo bendruomenė kalbėjo apie tai, kad valstybiniai pinigai (7 mln.) kišami į bankrutuojančią bendrovę, nebuvo išspręstas, nebuvo padarytos radikalios pertvarkos. Todėl aš kviesčiau mus visus susikoncentruoti į tai, kad valstybės investuoti pinigai į plėtros įstaigą turi būti saugomi.
PIRMININKĖ. Laikas!
S. GENTVILAS (LSF). Todėl pasisakau ir raginu dešiniuosius nebaigti šitos kadencijos įsteigiant valstybinį banką. Ačiū.
PIRMININKĖ. Motyvai išsakyti. Apsispręskime balsuodami dėl darbotvarkės 1-8 klausimo – Nacionalinio plėtros banko įstatymo Nr. XIVP-4145 projekto. Kas pritariate, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 89: už – 75, prieš – 3, susilaikė 11. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4145) priimtas. (Gongas)
Toliau apsvarstykime 1-10 klausimą. Noriu pakviesti grįžti į salę kolegas Seimo narius, kas galbūt stebi mus iš kitur, nes netrukus svarstysime sutarties denonsavimo klausimą, o ten reikalinga 3/5 Seimo narių dauguma. Tad labai kviečiu užimti balsavimo vietas.
10.43 val.
Įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos ir Andoros Kunigaikštystės sutarties dėl pajamų bei kapitalo dvigubo apmokestinimo išvengimo ir mokesčių slėpimo ir vengimo prevencijos ratifikavimo“ projektas Nr. XIVP-4156(2) (priėmimas)
Kol kas apsvarstykime 1-10 klausimą – įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos ir Andoros Kunigaikštystės sutarties dėl pajamų bei kapitalo dvigubo apmokestinimo išvengimo ir mokesčių slėpimo ir vengimo prevencijos ratifikavimo“ projektą Nr. XIVP-4156(2). Priėmimo stadija. Vienas straipsnis. Pasiūlymų nėra gauta. Ar galėtume pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Dėl motyvų niekas neužsirašė. Balsuokime dėl 1-10 klausimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 91: už – 91, prieš nebuvo, susilaikiusių nebuvo. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4156) priimtas. (Gongas)
10.44 val.
Įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Baltarusijos Respublikos Vyriausybės susitarimo dėl bendradarbiavimo kovojant su muitinės įstatymų pažeidimais denonsavimo“ projektas Nr. XIVP-4193(2) (priėmimas)
Tada grįžtame prie 1-9 klausimo – įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Baltarusijos Respublikos Vyriausybės susitarimo dėl bendradarbiavimo kovojant su muitinės įstatymų pažeidimais denonsavimo“ projekto Nr. XIVP-4193(2). Priėmimo stadija. Dėl motyvų užsirašiusių nėra. Apsispręskime balsuodami. Atkreipiu dėmesį, kad pritarimui dėl denonsavimo reikalinga trijų penktadalių Seimo narių dauguma.
Balsuojame. Kas pritariate projektui Nr. XIVP-4193, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 95: už – 93, prieš nebuvo, susilaikė 2. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4193(2) priimtas. (Gongas)
10.45 val.
Įstatymo „Dėl Berno konvencijos dėl literatūros ir meno kūrinių apsaugos ratifikavimo“ Nr. I-1351 2 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-4095(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-11 klausimas – įstatymo „Dėl Berno konvencijos dėl literatūros ir meno kūrinių apsaugos ratifikavimo“ pakeitimo projektas Nr. XIVP-4095(2). Priėmimo stadija. Pakeitimą sudaro vienas straipsnis. Pasiūlymų nėra gauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Balsuokime dėl 1-11 klausimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 90: už – 90, prieš nebuvo, susilaikiusių nebuvo. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4095(2) priimtas. (Gongas)
10.46 val.
1988 metų Jungtinių Tautų Konvencijos dėl kovos su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta ratifikavimo įstatymo Nr. VIII-660 1 ir 3 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4096(2) (priėmimas)
Toliau 1-12 klausimas – 1998 metų Jungtinių Tautų konvencijos dėl kovos su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta ratifikavimo įstatymo pakeitimo projektas Nr. XIVP-4096(2). Pakeitimą sudaro trys straipsniai. Pasiūlymų… Atsiprašau, du straipsniai. Pasiūlymų nėra gauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Apsispręskime balsuodami dėl 1-12 klausimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 92: už – 91, prieš – 1, susilaikiusių nebuvo. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4096(2) priimtas (Gongas)
10.47 val.
Įstatymo „Dėl Jungtinių Tautų Organizacijos konvencijos prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą ratifikavimo“ Nr. IX-794 1 ir 3 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4097(2) (priėmimas)
Toliau 1-13 klausimas – įstatymo „Dėl Jungtinių Tautų Organizacijos konvencijos prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą ratifikavimo“ pakeitimo projektas Nr. XIVP-4097(2). Priėmimo stadija. Projektą sudaro du straipsniai, pasiūlymų nėra gauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu kiekvienam iš jų? Ačiū, pritarta. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 86: už – 86, prieš nebuvo, susilaikiusių nebuvo. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4097(2) priimtas (Gongas)
10.48 val.
Įstatymo „Dėl Susitarimo dėl neteisėtos prekybos jūra, įgyvendinančio Jungtinių Tautų Organizacijos konvencijos dėl kovos su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta 17 straipsnį, ratifikavimo“ Nr. IX-1025 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4098(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-14 klausimas – projektas Nr. XIVP-4098(2). Pakeitimą sudaro trys straipsniai, pasiūlymų nėra gauta. Ar galime kiekvienam iš jų pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Apsispręskime balsuodami dėl projekto Nr. XIVP-4098(2).
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 87: už – 87, prieš nebuvo, susilaikiusių nebuvo. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4098(2) priimtas. (Gongas)
10.48 val.
Įstatymo „Dėl Konvencijos dėl nusikaltimų, padarytų tarptautiniu mastu saugomiems asmenims, įskaitant diplomatus, prevencijos ir baudimo už juos ratifikavimo“ Nr. IX-1084 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4099(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-15 klausimas – įstatymo „Dėl Konvencijos dėl nusikaltimų, padarytų tarptautiniu mastu saugomiems asmenims, įskaitant diplomatus, prevencijos ir baudimo už juos ratifikavimo“ pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4099(2). Pakeitimą sudaro vienas straipsnis. Pasiūlymų nėra gauta. Ar galėtume pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Apsispręskime balsuodami dėl 1-15 klausimo, projekto Nr. XIVP-4099(2).
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 93: už – 93, prieš nebuvo, susilaikiusių nebuvo. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4099(2) priimtas. (Gongas)
10.49 val.
Įstatymo „Dėl Tarptautinės konvencijos dėl kovos su terorizmo finansavimu ratifikavimo“ Nr. IX-1216 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4100(2) (priėmimas)
Toliau 1-16 klausimas – įstatymo „Dėl Tarptautinės konvencijos dėl kovos su terorizmo finansavimu ratifikavimo“ pakeitimo projektas Nr. XIVP-4100(2). Pakeitimą sudaro du straipsniai. Pasiūlymų nėra gauta. Ar galime kiekvienam iš jų pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. Ar visam 1 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Dėl motyvų niekas neužsirašė. Balsuokime.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 92: už – 92, prieš nebuvo, susilaikiusių nebuvo. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4100) priimtas. (Gongas)
10.50 val.
Įstatymo „Dėl Protokolo dėl prekybos žmonėmis, ypač moterimis ir vaikais, prevencijos, sustabdymo bei baudimo už vertimąsi ja, papildančio Jungtinių Tautų Organizacijos konvenciją prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą, ratifikavimo“ Nr. IX-1525 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4101(2) (priėmimas)
Toliau 1-17 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-4101.
Šiame įstatymo pakeitimo projekte yra vienas straipsnis. Dėl jo pasiūlymų nėra gauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Ir turime apsispręsti dėl viso 1 straipsnio. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta.
Dėl motyvų niekas neužsirašė. Balsuojame dėl 1-17 klausimo – įstatymo projekto Nr. XIVP-4101.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 86: už – 86, prieš nebuvo, susilaikiusių nebuvo. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4101) priimtas. (Gongas)
10.51 val.
Įstatymo „Dėl Protokolo prieš neteisėtą šaunamųjų ginklų, jų dalių ir komponentų bei šaudmenų gamybą ir prekybą jais, papildančio Jungtinių Tautų konvenciją prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą, ratifikavimo“ Nr. IX-2020 1 straipsnio pakeitimo ir 3 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-4102(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-18 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-4102.
Įstatymo pakeitimo projektą sudaro du straipsniai. Pasiūlymų nėra gauta. Ar kiekvienam iš jų galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Ar galime visam 1 straipsniui pritarti bendru sutarimu? Pritarta.
Dėl motyvų niekas neužsirašė. Balsuojame dėl 1-18 klausimo – įstatymo projekto Nr. XIVP-4102.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 92: už – 91, prieš nebuvo, susilaikė 1. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4102) priimtas. (Gongas)
R. Šarknickas. Prašau. Replika.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Noriu ištaisyti klaidą – mano balsas už. Ačiū.
PIRMININKĖ. Gerai, įskaitysime dėl protokolo. Dėkoju.
10.52 val.
Teisėkūros pagrindų įstatymo Nr. XI-2220 5, 6 ir 19 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4033(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-19 klausimas – Teisėkūros pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4033.
Pakeitimą sudaro keturi straipsniai. Pasiūlymų nė dėl vieno nėra gauta. Ar galėtume kiekvienam iš jų pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta.
Dėl motyvų niekas neužsirašė. Balsuokime dėl Teisėkūros pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-4033.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 89: už – 87, prieš nebuvo, susilaikė 2. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-4033) priimtas. (Gongas)
10.53 val.
Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo Nr. VIII-1591 12 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3665(2) (priėmimas)
Toliau 1-20 klausimas – Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3665. Priėmimo stadija.
Du straipsniai sudaro šį projektą. Pasiūlymų nėra gauta Ar kiekvienam iš jų galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta.
Dėl motyvų niekas neužsirašė. Balsuokime dėl 1-20 klausimo – įstatymo projekto Nr. XIVP-3665.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 89: už – 88, prieš nebuvo, susilaikė 1. Įstatymas (projektas Nr. XIVP-3665) priimtas. (Gongas)
10.54 val.
Azartinių lošimų įstatymo Nr. IX-325 2, 10, 103, 21 ir 292 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3481(2) (priėmimas)
Toliau 1-21 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-3481. Matau, kad du kolegos priėjo prie mikrofono. M. Lingė, atrodo, buvo pirmas. Prašau.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Ar jūs jau klausimą paskelbėte? Aš dėl…
PIRMININKĖ. Taip, 1-21 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-3481.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Aš norėčiau frakcijos vardu paprašyti pusvalandžio pertraukos.
PIRMININKĖ. Ar galime bendru sutarimu sutarti dėl pusvalandžio? (Balsai salėje) Balsuojame. Kas pritariate, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Balsavo 78: už – 58, prieš – 15, susilaikė 5. Pusvalandžio pertraukai pritarta. Taigi, darome pertrauką. Kadangi gerokai lenkiame darbotvarkę, norėčiau pakviesti L. Kasčiūną pristatyti darbotvarkės 2-15 klausimą. Tuoj įvardinsiu. Atsiprašau, ne 2-15 klausimą – tuoj, sekundėlę! – visgi 2-16 klausimą.
10.55 val.
Lietuvos šaulių sąjungos įstatymo Nr. VIII-375 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4288 (pateikimas)
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Ilgai netrukdysiu, čia pateikimas, vis tiek bus nukeltas svarstymas į kitą kadenciją, į kitą Seimą, į kitą Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą. Tai dar vienas bandymas sustiprinti mūsų Šaulių sąjungą – šiuo atveju: gerinti šaulių socialines garantijas, nustatyti bendrą darbo apmokėjimo sistemą, supaprastinti valstybės turto perdavimo Šaulių sąjungai procedūras, kurios kartais užtrunka iki 9 mėnesių, sugriežtinti reikalavimus šauliams ir asmenims, norintiems tapti šauliais, dėl atitikties nacionalinio saugumo reikalavimams. Žinia, mes dabar esame registravę panašią nuostatą dėl mūsų karių, kariuomenės.
Svarbiausias dalykas iš šito paketo, iš tokio gana kompleksinio pasiūlymo, tai yra tolesnė Šaulių sąjungos integracija į mūsų gynybos architektūrą. Žinia, jog koviniai šauliai dabar kartu su krašto apsaugos savanoriškosiomis pajėgomis atlieka teritorinės gynybos funkcijas, komendantiniai šauliai, kurių yra per 2 tūkst., eina į komendantūras. Bet šaulių yra įvairių, įvairių profilių, yra vadinamųjų nekinetinių šaulių, tai inžineriniai, logistika užsiimantys, kibernetiniu saugumu, informaciniu saugumu ir kitais aspektais. Iki šiol vėlgi jų vieta gynybos planuose, prasidėjus mobilizacijai arba paskelbus karo padėtį, nebuvo aiškiai reglamentuota. Šiuo atveju mes tą reglamentuojame, įkuriame tuos Šaulių sąjungos specializuotus vienetus, ir visi šauliai po truputį integruojasi į gynybos planus. Tai, noriu pasakyti, dar vienas žingsnis link visuotinės gynybos, dar vienas žingsnis link stipresnės Šaulių sąjungos ir labiau integruotos Šaulių sąjungos į gynybos planus. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju už lakonišką pristatymą. Jūsų norėtų paklausti trys Seimo nariai. Pirmoji klausia L. Nagienė. Ruošiasi A. Skardžius.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiama Pirmininke. Gerbiamas ministre, prašom pasakyti, kiek papildomai lėšų gali prireikti būtent šitai reorganizacijai, net darbo apmokėjimo sistema keičiasi, einama prie biudžetinių įstaigų? Ar yra numatytos biudžete tos lėšos, jeigu jos bus reikalingos papildomos? Ačiū.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Labai ačiū už klausimą. Galiu atsakyti, kad visa tai bus vykdoma iš Šaulių sąjungos biudžeto, jokių papildomų lėšų tam neprireiks. Mes per pastaruosius ketverius metus septynis kartus padidinome valstybės finansavimą Šaulių sąjungai. Jinai didėja, potencialas auga, natūralu, tai reikalauja tam tikrų pertvarkų, ir esame numatę, kad kasmet Šaulių sąjungos biudžetas augtų dar po 30 %. Pavyzdžiui, kitais metais mes radome lėšų tiek veiklai 30 %, tiek tam, kad šauliai susiremontuotų savo mokymo centrą Kaune, kurį perdavė Viešojo saugumo tarnyba. Mes turėsime Šaulių sąjungą jau su mokymo centru, su instruktoriais, čia yra didžiulis pajėgumų sustiprinimas. Kitaip tariant, visa tai vyksta remiantis biudžetu, jokių papildomų finansavimų nereikės.
PIRMININKĖ. Klausia A. Skardžius. Ruošiasi K. Vilkauskas.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamas ministre, juk turbūt suprantate, kad šaulys be šautuvo yra ne šaulys, ar ne? Tai kaip jūs, gerbiamas ministre, vis dėlto užtikrinsite tai, kad šaulys ginklus turėtų visą laiką prie savęs namuose, kovinius ginklus? Kiek tam skirsite lėšų ir kaip dabar tai atsispindės jūsų naujai teikiamuosiuose pasiūlymuose? Izraelis – geriausias pavyzdys, ar ne? Turbūt ne kartą ten lankėtės ir matėte, kad ginklas turi būti visą laiką šalia ir parengtas naudoti, tai yra šaulio turbūt pagrindinis instrumentas. Ačiū.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Jūs žinote, kad Šaulių sąjungos nariai turi teisę nusipirkti A kategorijos automatinius ginklus iš savo lėšų ir juos turėti namuose, jeigu jie turi tam tinkamas saugojimo vietas, seifus ir panašiai. Kitaip tariant, jau ir dabar jie turi teisę turėti juos šalia savęs. Aš visiškai pritariu jūsų matymui dėl pačios gynybos koncepcijos. Tai jau ir dabar taip yra.
Toliau. Augant finansavimui, apie kurį kalbėjau, Šaulių sąjungos organizacija jau, pavyzdžiui, šiais metais įsigijo 1,5 tūkst. G-36 automatų. Jie dabar yra rinktinėse ir rinkinių vadai sprendžia, ar palikti juos, sakykime, šauliams, ar turėti savo saugyklose ir išduoti pratybų metu ir taip toliau. Čia jau pačios Šaulių sąjungos klausimas sprendžiamas. Tai mūsų tikslas yra užtikrinti finansavimą, o šauliai, Šaulių sąjunga pati spręs, kur tie ginklai ir kokio lygmens turėtų būti. Mano įsitikinimu, visos ginklų saugyklos, ginklinės turi būti kuo arčiau, kuo platesnis ir decentralizuotas jų tinklas, o yra įmanoma ir šaulių namuose.
PIRMININKĖ. Ir paskutinis klausia K. Vilkauskas.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama Pirmininke. Klausimas šalia, susijęs su šiuo klausimu. Dėl Pilietinio pasipriešinimo strategijos veiksmų plano įgyvendinimo. Tai gal galite pasakyti, gerbiamas ministre, kaip sekasi vis dėlto su tuo veiksmų planu? Ar tos priemonės įgyvendintos?
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Dėl komendantūros, kurios irgi yra dalis to veiksmų plano, atvertas naujas puslapis, tai ten dabar jau baigiasi antras kursas. Šią savaitę prasideda trečias, gruodį bus ketvirtas. Judame šita kryptimi. Krašto apsaugos ministerija atidarė naujus pilietinio pasipriešinimo ir išgyvenimo srities kursus: pirmoji pagalba, priešiškos ginkluotės atpažinimas, kiti dalykai. Jau ne tik, kad tu nuotoliu klausai kursą, bet atvažiuoja į regionus žmonės. Atidarėme dronų centrą prie Karo akademijos. Tai einame į visuomenę. Šia prasme, man atrodo, judame visai gerai į priekį. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju, jūs atsakėte į visus Seimo narių klausimus. Dėl motyvų dėl Lietuvos šaulių sąjungos įstatymo pakeitimo užsirašė A. Pocius, kalbės už. Prašom.
A. POCIUS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš tikrai noriu tiesiog paantrinti ministrui, kuris gana aiškiai pristatė būtinybę daryti tam tikrus pokyčius Šaulių sąjungoje, būtent orientuoti į tam tikrą specializaciją. Visi šauliai negali būti snaiperiais arba visi negali būti koviniais šauliais. Būtent dronų valdymo įgūdžiai reikalingi, kai kuriems kitiems reikia, galų gale, išmokti ir košę virti, ir taip toliau. Tai ta specializacija Šaulių sąjungoje irgi tikrai yra reikalinga ir visi tie numatyti pokyčiai yra būtini. Aš raginu visus tikrai palaikyti šį įstatymą ir balsuoti už.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Motyvai išsakyti, apsispręskime balsuodami. Kas pritariate 2-16 klausimui, Lietuvos šaulių sąjungos įstatymo pakeitimo projektui Nr. XIVP-4288, po pateikimo, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Balsavo 80: už – 80, prieš nebuvo, susilaikiusių nebuvo. Pritarta po pateikimo. Siūlomas komitetas – Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Ir siūloma svarstyti kitoje kadencijoje. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta.
11.03 val.
Produktų saugos įstatymo Nr. VIII-1206 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4142(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-22.1 klausimas – Produktų saugos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4142. Tai yra priėmimo stadija. Norėčiau pakviesti A. Bagdoną, kad pristatytų Ekonomikos komiteto išvadą, ten bus Teisės departamento pastabų.
Toliau posėdžiui pirmininkaus pirmasis Seimo Pirmininko pavaduotojas J. Razma. Dėkoju.
PIRMININKAS (J. RAZMA, TS-LKDF). Gerbiami kolegos, pagrindinis projektas turi du straipsnius. Vienas straipsnis sudėtinis, iš daugelio vidinių straipsnių. Čia yra Teisės departamento pastabų. Galbūt komiteto atstovas tas visas pastabas ir perbėgtų?
A. BAGDONAS (LSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Komitetas apsvarstė Teisės departamento pateiktas pastabas ir iš esmės joms visoms pritarė bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Niekas nereikalauja turbūt balsuoti dėl atskirų straipsnių? Nematau. Tai balsuosime iš karto dėl viso įstatymo projekto su dėl atskirų straipsnių priimtomis Teisės departamento pastabomis. Balsuojame dėl įstatymo projekto.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 74: už – 74, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.05 val.
Maisto įstatymo Nr. VIII-1608 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4143(2)ES (priėmimas)
Maisto įstatymo 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4143(2). Du straipsniai. Jokių pastabų negauta. Niekas nereikalauja dėl atskirų straipsnių balsuoti. Balsuojame dėl viso projekto, ar jį priimame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 74: už – 74, prieš, susilaikiusių nėra. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.06 val.
Vartotojų teisių apsaugos įstatymo Nr. I-657 12 ir 491 straipsnių bei priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4144(2)ES (priėmimas)
Vartotojų teisių apsaugos įstatymo kai kurių straipsnių bei priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4144(2). Jo yra keturi straipsniai. Jokių pastabų ir pasiūlymų nėra, niekas nereikalauja balsuoti dėl atskirų straipsnių. Apsispręsime dėl viso projekto, ar jį priimame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 74: už – 74, prieš, susilaikiusių nėra. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.06 val.
Tautinio paveldo produktų įstatymo Nr. X-1207 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4141(2) (priėmimas)
Tautinio paveldo produktų įstatymo pakeitimo įstatymo projektas. Jo 1 straipsnis yra kaip sudėtinis straipsnis, kuriame dėstoma nauja redakcija. Tada aš paeiliui kviesiu, kad komiteto atstovas pakomentuotų Teisės departamento gautas pastabas. Pirmoji pastaba yra dėl pavadinimo. Kviečiu komiteto atstovą į tribūną.
J. BAUBLYS (LSF). Po svarstymų KRK gautos dvi Teisės departamento pastabos, kurioms Kaimo reikalų komitetas pritarė. Balsavimo rezultatai: už – 5, susilaikiusių ir prieš nebuvo. Taigi šitai pritarta ir kitai.
PIRMININKAS. Fiksuojame, kad komitetas pritarė visoms Teisės departamento pastaboms ir atitinkamai buvo paredaguoti straipsniai. Niekas nereikalauja balsuoti dėl atskirų straipsnių. Čia yra 25-i vidiniame straipsnyje ir dar iš viso trys straipsniai, jeigu žiūrėtume tuos pagrindinius straipsnius.
Balsuosime dėl viso projekto, ar jį priimame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 78: už – 78, prieš, susilaikiusių nėra. Įstatymas priimtas. (Gongas)
Vieną projektą praleidžiame, nes nėra parengto suvestinio, konsoliduoto projekto. Dirbame tokiais tempais, kad ir Sekretoriatas man nebespėja paduoti. Dabar taip.
11.10 val.
Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo Nr. IX-987 2, 3, 4, 8, 10 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4089(2) (priėmimas)
Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4089(2). Tai vėl komiteto atstovą kviečiu pakomentuoti Teisės departamento pastabas. Jų yra dvi dėl 3 straipsnio. Nematome komiteto atstovo. Ir dėl 7 straipsnio dar viena pastaba. Taip, J. Gudauskas, kaip suprantu, tą atliks.
J. GUDAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, Kaimo reikalų komiteto, kaip pagrindinio komiteto, papildoma išvada dėl gautų naujų pastabų ir pasiūlymų dėl Lietuvos Respublikos žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo Nr. IX-987 2, 3, 4, 8, 10 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-4089. Buvo gautos Seimo kanceliarijos Teisės departamento trys pastabos. Komiteto sprendimas – nepritarti. Balsavimo rezultatai: už – 5, prieš ir susilaikiusių nebuvo. O dėl lydimųjų?..
PIRMININKAS. Tai viskas gerai, pavardinkite kiekvieną tą pastabą.
J. GUDAUSKAS (TS-LKDF). Dėl lydimojo pagrindinis komitetas…
PIRMININKAS. Ne, ne apie lydimuosius kalbame. Jeigu dėl pagrindinio visas paminėjote, tai viskas gerai tada. Trys pastabos buvo.
J. GUDAUSKAS (TS-LKDF). Taip. Ir visoms buvo nepritarta.
PIRMININKAS. Komitetas visoms pastaboms nepritarė. Taigi projekto tekstas lieka pirminio pavidalo. Niekas nereikalauja balsuoti dėl atskirų straipsnių. Apsispręsime iš karto, ar priimame visą projektą. Balsuojame dėl jo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 71: už – 71, prieš ir susilaikiusių nėra. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.12 val.
Žemės įstatymo Nr. I-446 2, 7, 32, 41, 45, 49, 50, 51 ir 52 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4090(2) (priėmimas)
Kolegos, neišsibėgiokime, nes pasiekėme priėmimui reikalingą ribą. Lydimasis Žemės įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4090(2). Čia taip pat buvo Teisės departamento pastabų dėl 10 straipsnio. Matau, čia yra dvi pastabos.
J. GUDAUSKAS (TS-LKDF). Dvi pastabos. Komitetas pritarė vienbalsiai: 5 – už.
PIRMININKAS. Niekas nereikalauja balsuoti dėl atskirų straipsnių, tai apsisprendžiame dėl viso projekto, dėl 10 straipsnio priėmę ir Teisės departamento pastabas, atitinkamai pakoregavę tekstą.
Na štai, jau blogai. Užsiregistravo 67: už – 67, prieš nėra, susilaikiusių nėra.
Bet, man atrodo, kai kurie Seimo nariai tiesiog stoviniavo, sėdėjo ir nebalsavo, tai kviesčiau visus grįžti į savo vietas. Gal nėra čia kažkokio nusiteikimo politiškai blokuoti lydimuosius, tai mėginsiu pakartoti balsavimą. Visus kviečiu grįžti į savo vietas, nes didelis tempas ir tiesiog nespėjate prieiti. Kartojame balsavimą dėl projekto Nr. XIVP-4090(2). Priėmimo stadija.
Šio įstatymo priėmimas
Na, iškart žymus pagerėjimas. Balsavo 81: už – 81, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.15 val.
Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo Nr. IX-1314 4 ir 5 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4091(2) (priėmimas)
Kitas – Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pataisų projektas Nr. XIVP-4091(2). Dėl 1 straipsnio yra Teisės departamento pastaba. Komiteto nuomonė.
J. GUDAUSKAS (TS-LKDF). Komiteto išvada – pritarti, 5 – už.
PIRMININKAS. Komitetas pritarė ir paredagavo 1 straipsnį. Niekas nereikalaujate balsuoti atskirai dėl kiekvieno straipsnio. Balsuojame dėl viso projekto, ar jį priimame?
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 78: už – 76, prieš nėra, susilaikė 2. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.16 val.
Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo Nr. VIII-1183 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4092(2) (priėmimas)
Dar vienas lydimasis – Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4092(2). Du straipsniai. Dėl 1 straipsnio buvo Teisės departamento pastaba. Komiteto pozicija.
J. GUDAUSKAS (TS-LKDF). Komiteto išvada – pritarti, 5 – už.
PIRMININKAS. Komitetas pritarė ir patikslino 1 straipsnį. Niekas nereikalauja balsuoti atskirai dėl straipsnių. Balsuojame, ar priimame visą projektą.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 82: už – 78, prieš nėra, susilaikė 4. Įstatymas priimtas. (Gongas)
Dėl techninės problemos vieną lydimąjį kol kas praleidžiame.
11.17 val.
Valstybinės kultūros paveldo komisijos įstatymo Nr. IX-2453 4 ir 8 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4153(2) (priėmimas)
Dabar nagrinėjame 1-26 darbotvarkės klausimą – Valstybinės kultūros paveldo komisijos įstatymo dviejų straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-4153(2). Priėmimas. Trys straipsniai. Jokių pastabų nėra, niekas nereikalauja balsuoti dėl atskirų straipsnių. Balsuojame dėl viso projekto.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 78: už – 77, prieš nėra, susilaikė 1. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.18 val.
Visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-1418 47 ir 49 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4154(2) (priėmimas)
Visuomenės informavimo įstatymo dviejų straipsnių pakeitimo įstatymo projektas. Čia iš viso yra du straipsniai, yra Teisės departamento pastabų. Gal aš nevarginsiu komiteto atstovo, tiesiog pats paskelbsiu, kad komitetas pastaboms pritarė ir atitinkamai patikslino straipsnių nuostatas. Dėl atskirų straipsnių, kaip ir anksčiau, niekas nereikalauja balsuoti. Iš karto balsuosime dėl viso projekto ir apsispręsime, ar jį priimame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 76: už – 74, prieš nėra, susilaikė 2. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.19 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2024 metų Laisvės premijos paskyrimo Juliui Sasnauskui“ projektas Nr. XIVP-4237 (priėmimas)
Darbotvarkės 1-28 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2024 metų Laisvės premijos paskyrimo Juliui Sasnauskui“ projektas. Priėmimas. Čia nebuvo pagrindinio komiteto dėl nutarimo projekto. Tiesiog paminėsiu, kad yra gautos Teisės departamento pastabos ir pagal tai projektas papildytas 3 straipsniu, nustatant, kad šis nutarimas įsigalioja nuo jo oficialaus paskelbimo. Todėl pirminis projektas keistųsi, būtų pridedamas mano minėtas 3 straipsnis.
Dabar dėl motyvų už nori pasisakyti G. Surplys. Nėra. Tada balsuojame, ar priimame šį nutarimo projektą, nes niekas nereikalavo atskirai balsuoti dėl straipsnių.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 79: už – 79, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Nutarimas priimtas. (Gongas)
11.21 val.
Sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 8 ir 49 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4178(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-29 klausimas, paketas. Pirmasis – Sveikatos sistemos įstatymo 8 ir 49 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4178(2). Trys straipsniai, jokių pastabų nėra. Niekas nereikalauja balsuoti dėl atskirų straipsnių. Balsuojame, ar priimame visą šį projektą.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 72: už – 61, prieš nėra, susilaikė 11. Įstatymas priimtas. (Gongas)
Pastebėsiu, kad vėl šiek tiek atsipalaiduojame. Pasiekėme kvorumo ribą.
11.22 val.
Sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 8, 11, 13 ir 76 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIV-2790 1 ir 4 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4179(2) (priėmimas)
Dabar lydimasis – Sveikatos sistemos įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4179(2). Du straipsniai, dėl jų pastabų nėra. Niekas nereikalauja balsuoti dėl atskirų straipsnių. Balsuojame dėl viso projekto priėmimo.
Balsavo 69, pritrūkome balsų. Aš matau, kad yra Seimo narių, kurie randa svarbesnių darbų užkulisiuose. Pakvieskite kolegas atlikti pareigą ir pabandome dar kartą balsuoti. (Šurmulys salėje) Šiuo atveju, matyt, yra kita situacija. Esama šio projekto politinio blokavimo, todėl kol kas nevarginsiu kartodamas balsavimą. Dabar šį paketą kol kas pristabdome.
Ar atspausdinote tą, kurį praleidau? Mes prieš tai buvome praleidę vieną lydimąjį projektą, nes nebuvo atspausdinta.
11.24 val.
Žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą įstatymo Nr. XI-2411 2 ir 4 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4093(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-25.5 klausimas – Žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą įstatymo 2 ir 4 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4093(2). Trys straipsniai, dėl jų jokių pastabų negauta. Niekas nereikalauja balsuoti dėl atskirų straipsnių. Balsuojame dėl viso projekto.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 88: už – 85, prieš nėra, susilaikė 3. Įstatymas priimtas. (Gongas)
Taigi, darbotvarkės 1-25 klausimų paketą baigėme.
11.25 val.
Žemės įstatymo Nr. I-446 2, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 22, 23, 29, 32, 34, 35, 37, 40, 41, 43, 45, 47, 54, 55, 56, 64, 66 straipsnių ir VI1 skyriaus pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4009(2) (priėmimas)
Mes buvome praleidę vieną projektą, nes neturėjome suvestinio varianto. Žemės įstatymo daugelio straipsnių ir vieno skyriaus pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4009(2). Čia dabar yra Teisės departamento pastabų, tai, matyt, vėl mums prireiks tribūnoje komiteto atstovo. Iš Kaimo reikalų komiteto? Aš suklydau. Čia, pasirodo…
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Čia Aplinkos apsaugos komiteto svarstytas projektas.
PIRMININKAS. Aplinkos apsaugos komitetas. Komiteto pirmininkė pasisakys dėl gautos Teisės departamento pastabos dėl 2 straipsnio.
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Komitetas kaip tik šiandien buvo susirinkęs ir svarstė papildomas pastabas. Visoms pastaboms iš principo pritarė, kadangi į jas pažiūrėjo kaip į teisines, redakcines, korekcines pastabas.
PIRMININKAS. Tada neapsistodami prie atskirų straipsnių fiksuojame, kad visoms Teisės departamento pastaboms komitetas pritarė, yra atitinkamai paredaguoti straipsniai. Jau turime omenyje balsuodami, kad straipsniai yra atitinkamai pakeisti. Tai dabar buvo S. Gentvilo pasiūlymai, bet, kaip suprantu, jis juos atsiėmė?
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Taip, jis juos atsiėmė.
PIRMININKAS. Tada daugiau ir nėra ką komentuoti. Niekas nereikalauja balsuoti dėl atskirų straipsnių? Apsispręsime balsuodami dėl viso projekto.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 89: už – 71, prieš nėra, susilaikė 18. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.28 val.
Teritorijų planavimo įstatymo Nr. I-1120 17, 18, 20, 25, 27, 28, 30, 31, 39 ir 45 straipsnių, septintojo skirsnio pavadinimo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 421 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-4010(2) (priėmimas)
Lydimasis – Teritorijų planavimo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4010(2). Čia vienintelė Teisės departamento pastaba, kuriai komitetas pritarė. Turime tai omenyje. Niekas nereikalauja balsuoti dėl atskirų straipsnių. Balsuojame dėl viso projekto.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 87: už – 68, prieš nėra, susilaikė 19. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.29 val.
Žemės reformos įstatymo Nr. I-1607 8, 9, 10, 13 ir 19 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4011(2) (priėmimas)
Dar vienas lydimasis šiame pakete – Žemės reformos įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas. Teisės departamento pastaba iš tikrųjų čia neteisingai įtraukta, ji yra dėl 2 straipsnio, taip pat dėl 6 straipsnio. Komitetas abiem pastaboms pritarė, pakoregavo straipsnius. Niekas nereikalauja balsuoti dėl atskirų straipsnių. Balsuojame dėl viso projekto.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 90: už – 83, prieš nėra, susilaikė 7. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.29 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 110, 112, 113, 1131, 351 ir 589 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4012(2) (priėmimas)
Paskutinis lydimasis šiame pakete – Administracinių nusižengimų kodekso kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas. Čia iš viso yra septyni straipsniai. Dvi Teisės departamento pastabos. Joms pritarta. Priimame domėn. S. Gentvilo pasiūlymas atsiimtas. Galime balsuoti dėl viso projekto. Niekas nereikalauja balsuoti dėl atskirų straipsnių.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 90: už – 83, prieš nėra, susilaikė 7. Įstatymas priimtas. (Gongas)
Kol kas paliekame ramybėje tą paketą, kurį dalis opozicijos blokuoja, tai yra 1-29 klausimą.
11.31 val.
Farmacijos įstatymo Nr. X-709 2, 9, 56 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4148(2) (priėmimas)
Dabar imamės darbotvarkės 1-30 klausimo – Farmacijos įstatymo kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-4148(2). Priėmimas.
Penki straipsniai. Jokių pastabų, pasiūlymų nėra. Dėl motyvų turbūt nėra užsirašiusių? Patikrinkime. Nėra. Niekas nereikalauja balsuoti dėl atskirų straipsnių. Balsuojame dėl viso projekto.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 90: už – 86, prieš nėra, susilaikė 4. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.32 val.
Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymo Nr. XIII-2771 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3953(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-31 klausimas – Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymo 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3953(2).
Du straipsniai. Niekas nereikalauja balsuoti dėl atskirų straipsnių. Dėl motyvų dėl viso nėra užsirašiusių. Balsuojame, ar priimame šį projektą.
Šio įstatymo priėmimas
Už – 89, prieš nėra, susilaikė 2. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.33 val.
Veterinarijos įstatymo Nr. I-2110 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4003(2) (priėmimas)
Toliau – dviejų projektų paketas. Pirmas yra Veterinarijos įstatymo 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4003(2).
Du straipsniai. Jokių pastabų nėra. Dėl atskirų straipsnių balsuoti niekas nereikalauja. Galime balsuoti, ar priimame visą projektą.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 90: už – 88, prieš nėra, susilaikė 2. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.34 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 589 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4004(2) (priėmimas)
Lydimasis – Administracinių nusižengimų kodekso 589 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4004(2).
Vienas straipsnis. Buvo gauta Teisės departamento pastaba. Komitetas jai pritarė. Balsuojame dėl viso projekto.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 90: už – 85, prieš nėra, susilaikė 5. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.35 val.
Azartinių lošimų įstatymo Nr. IX-325 2, 10, 103, 21 ir 292 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3481(2) (priėmimo tęsinys)
Baigėsi pusvalandžio pertrauka dėl Azartinių lošimų įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projekto. Kviečiu į tribūną komiteto pirmininką ir nagrinėsime pastraipsniui pastabas, pasiūlymus. 1 straipsnis. Prašau išsakyti…
M. LINGĖ (TS-LKDF). Čia yra Teisės departamento pastaba. Komitetas patikslina lošimų verslo subjekto sąvoką taip, kaip siūlo Teisės departamentas. Kadangi yra keičiamas, papildomas įstatymas, tai 2 straipsnio dalis numeracijos turėtų būti tikslinama. Tą taip pat padarėme ir pritarėme komitete bendru sutarimu šiam Teisės departamento pasiūlymui.
Toliau dėl to paties straipsnio buvo kita Teisės departamento pastaba – dėl bendrovių pavadinimo. Kad nekiltų dviprasmybių taikymo metu, tiesiog yra patikslinama tai, kadangi tos pačios bendrovės vykdo kelių rūšių lažybų, azartinių lošimų veiklą, kad būtų grynai apibrėžta, kad kalbama apie lažybas vykdančių bendrovių pavadinimus. Taip pat pritarėme bendru sutarimu.
Ir dar, matau, yra redakcinio pobūdžio Teisės departamento pastaba: tiesiog žodis „neviršija“ keičiamas į „negali viršyti“. Taip pat pritarėme bendru sutarimu. Toliau jau bus pasiūlymai Seimo narių, kurie…
PIRMININKAS. Vėliau aptarsime, dabar balsuojame dėl Teisės departamento pastabų, išsakytą komiteto poziciją turėsime omenyje.
Dėl pasiūlymų. Tai pirmasis yra A. Bagdono ir kolegų pasiūlymas. Čia komitetas yra pritaręs iš dalies, tai aš ir klausiu A. Bagdono, ar tenkina pritarimas iš dalies? Jeigu ne, tai tada pristatykite pasiūlymą ir tikrinsime, ar yra 29 balsai, kurie leidžia jį svarstyti.
A. BAGDONAS (LSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke, už suteiktą žodį. Tai, gerbiami kolegos, visi trys siūlymai nėra niekaip susiję su įstatymu, pagal kurį nuo 2028 metų būtų apskritai uždrausta azartinių lošimų reklama. Jie yra dėl sklandesnio pereinamojo laikotarpio, kad visi suinteresuotieji nukentėtų minimaliai.
Tai pristatau pasiūlymus. Pasiūlymai teikiami dėl trijų žiniasklaidos priemonių, transliuotojų, taip pat tai svarbūs kompromisiniai siūlymai dėl sporto bendruomenės, siekiant tobulinti Azartinių lošimų įstatymo projektą. Pirmiausia siūloma pereinamuoju laikotarpiu trumpinti lošimų reklaminių intarpų trukmę per televiziją. Aš atsiprašau, galime tyliau truputėlį? Ačiū. Negalima tyliau, tai aš pasistengsiu vis tiek tęsti. Dar kartelį: pirmiausia siūloma pereinamuoju laikotarpiu trumpinti lošimų reklaminių intarpų trukmę per televiziją iki 10 sekundžių vietoj dabar numatomų 20 sekundžių. Jie dabar projekte yra per ilgi, siūloma leisti juos vakaro ar dienos metu transliuoti vieną arba du kartus reklamos pertraukos metu, o ne kas valandą. Tai suteiktų komerciniams transliuotojams galimybę palaipsniui prisitaikyti prie visiško reklamos draudimo, kartu mažintų koncentruotos lažybų reklamos per televiziją kiekį.
Antras siūlymas, kadangi jau dabar leidžiama remti sportą…
PIRMININKAS. Kalbėkime apie vieną siūlymą. Siūlymai svarstomi iš eilės.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Pirmą siūlymą aš jau pristačiau. Manau, kad jisai yra kompromisinis, ir kviesčiau kolegas jį palaikyti. Ačiū.
PIRMININKAS. Dabar patikrinsime, ar yra 29 balsai, kurie leistų tą pasiūlymą svarstyti paspaudžiant mygtukus. Nėra reikiamo skaičiaus balsų. Tada komiteto pasiūlymas, kur pritarta iš dalies.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Komitetas, ieškodamas balanso ir kompromiso, siūlo galimą reklamos intarpų dažnį šiek tiek padidinti, negu buvo numatyta pirminiame projekte. Dienos laikotarpiu numatytus du padidinti vienu, būtų trys galimybės, o vakariniu laiku vietoj numatyto vieno numatyti du. Ir trumpinti tokių reklamos pobūdžio pranešimų intervalų trukmę nuo 20 iki 15 sekundžių. Už tokį kompromisinį komiteto suformuluotą pasiūlymą balsavo 7 nariai, prieš – 3, susilaikiusių nebuvo.
PIRMININKAS. Dabar padarome nedidelę pauzę svarstydami. Pirmiausia E. Zingeris nori replikuoti.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Aš labai atsiprašau, puikią darbinę nuotaiką trukdau. Čia atėjo mus pasveikinti vienos iš geriausių žydų mokyklų mokiniai, iš Šolomo Aleichemo mokyklos, mūsų jaunoji karta. Sveikiname jus. (Plojimai) Jie puikūs vaikai ir puikūs jų pažymiai. Ačiū.
PIRMININKAS. R. Baškienė taip pat dėl vedimo tvarkos.
R. BAŠKIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Aš taip pat noriu savo kolegų dėmesio, pakviesti pažvelgti į labai šaunius Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono gimnazistus, kurie, lydimi S. Jakės, atvyko čia, į mūsų Lietuvos Respublikos Seimą, stebėti posėdžio ir mokytis būti būsimais politikais. (Plojimai) Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkui. Taigi dabar spręsime dėl komiteto siūlomos pataisos. Ar bendrai sutariame, kad yra 29 balsai? (Balsai salėje) Gerai. Tikriname, ar yra 29 balsai dėl komiteto siūlymo.
Už – 45. Yra pakankamai.
Pirmininkas pristatys siūlymą ir komiteto poziciją ir bus galima išsakyti motyvus.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Komitetas reaguodamas į A. Bagdono teiktą pasiūlymą pataisė. Aš jau šiek tiek įvardinau, kad yra trumpinama numatyta laiko trukmė: vietoj 20 sekundžių – 15 sekundžių, ir šiek tiek padidinami intervalų skirtumai, bet lieka pririšta prie valandų, tai yra kad per 1 valandos intervalą būtų galima, o ne prie reklaminių intarpų, kiek jie yra leidžiami, nes per valandą reklaminių intarpų gali būti ir 5. Vadinasi, daug daugiau išaugtų pačios reklamos rodymo intensyvumas, jeigu būtų prisirišta ne prie valandos, o prie reklaminių intarpų.
PIRMININKAS. Ar L. Nagienė pasisako ir prieš šį kompromisinį pasiūlymą?
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, pirmininke. Gal ne tiek… Aš dabar skaitau, kas yra jūsų pasiūlyme. Aš nematau tų 15 sekundžių. Kodėl 15 sekundžių? Sutrumpinote kažkiek laiko. Man norėtųsi, kad būtų likę tos 10 sekundžių, ir pritariu jūsų tam intervalui, kur jūs sakote, per valandą gali būti ir kitų variantų. Iš dalies ir taip, ir taip. Man tas 10 sekundžių laiko tarpas būtų geriau.
PIRMININKAS. Čia jūsų dar kitokia nuomonė. Daugiau dėl motyvų niekas neužsirašė. Balsuojame dėl komiteto suformuluoto pasiūlymo, kuris atsirado A. Bagdono pasiūlymui pritarus iš dalies.
Balsavo 66: už – 56, prieš – 5, susilaikė 5. Komiteto pasiūlymui pritarta. Čia buvo Teisės departamento pastaba, kuriai komitetas pritarė. Jau, man atrodo, minėjo pirmininkas.
Toliau yra turbūt dėl 4 dalies A. Bagdono ir kolegų dar vienas pasiūlymas. Prašau pristatyti.
A. BAGDONAS (LSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke, už suteiktą žodį. Antras pasiūlymas. Kadangi jau dabar leidžiama remti sportą, kultūrą ir meną, antru siūlymu siūloma leisti remti sporto, kultūros ir meno renginių transliacijas. Taip komerciniai transliuotojai galėtų išlaikyti finansinę paramą, reikalingą transliacijos teisėms įsigyti, o sporto bendruomenė – matomumą didelėse auditorijose. Pristatytas. Ačiū.
PIRMININKAS. Vėl tikrinsime, ar yra 29 balsai, leidžiantys svarstyti šį pasiūlymą. (Balsai salėje)
Balsavo už 26. Deja, nėra 29. Nesvarstome šio pasiūlymo. Kaip ir ankstesniu atveju, yra komiteto siūlymas pritarus iš dalies.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Kadangi komitete mes svarstėme, buvo pristatyti ir balsuojama dėl visų, tai ši pasiūlymo dalis išsiskaido, bet iš esmės jinai yra sutampanti su projekto autoriaus. Mes apsisprendėme, kad transliacijų rėmimas būtų leistinas. Kviečiame ir Seimą apsispręsti, nes čia yra tokia pereinamojo laikotarpio… kad šalia sporto renginių, šalia kultūros renginių būtų vienodai traktuojamos ir sporto transliacijos. Kviečiu palaikyti tiek autoriaus, tiek komiteto redakcinę formuluotę iš dalies, ji yra išdėstyta patikslinta.
PIRMININKAS. Vėl, kad nebūtų ginčų, prašysiu balsuojant patvirtinti, ar yra 29 už tokio siūlymo svarstymą. (Balsai salėje) Yra 56 balsai. Pirmininkas pristatė siūlymą. Dabar už, prieš, matau, nėra užsirašiusių. Balsuojame, ar pritariame šiam pasiūlymui, kurį suformulavo komitetas, iš dalies pritaręs A. Bagdono ir kolegų pasiūlymui.
Balsavo 66: už – 63, prieš – 1, susilaikė 2. Taigi pasiūlymui pritarta.
Dėl 2 straipsnio visus siūlymus ir pastabas aptarėme. Dėl 1 straipsnio aš gal aiškiai nepasakiau. Fiksuojame, kad jam pritariame bendru sutarimu. Dabar dėl 2 straipsnio, nes čia buvo daug ginčų, daug diskusijų, aš prašysiu balsuoti atskirai. (Balsas salėje: „Čia transliacija.“)
Balsavo 74: už – 69, prieš nėra, susilaikė 5. Pritarta 2 straipsniui.
Dėl 3 straipsnio jokių pastabų nėra. Galime bendru sutarimu jį priimti? (Balsai salėje) Galime.
4 straipsnis. Čia vėl yra A. Bagdono pasiūlymas. Prašau jį pagarsinti.
A. BAGDONAS (LSF). Čia ir kolegų, ar mano vieno čia yra?
PIRMININKAS. Čia jūsų vieno dėl 4 straipsnio.
A. BAGDONAS (LSF). Tą siūlymą, kurį aš teikiau vienas, jam komitetas vieningai nepritarė, aš atsiimu.
PIRMININKAS. Taip, autorius siūlymą atsiima. Ar galime tada pritarti 4 straipsniui bendru sutarimu? (Balsai salėje) Galime, pritariame.
Dėl 5 straipsnio pasiūlymų nėra. Pritariame bendru sutarimu. Dėl 6 straipsnio yra M. Lingės pasiūlymas.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Taip, čia yra techninio pobūdžio suderinamoji nuostata su jau anksčiau priimtu Seimo įstatymu. Praeitą savaitę buvo priimtas Azartinių lošimų įstatymas, tai kad neįsigaliotų dvi to paties įstatymo skirtingos redakcijos, tiesiog yra suvienodinamos nuostatos ir yra įrašomi straipsnių papildymai į straipsnių pavadinimus.
PIRMININKAS. Sutariame, kad 29, palaikantys siūlymą, yra. (Balsai salėje) Ar galime pritarti siūlymui bendru sutarimu? (Balsai salėje) Pritariame. Visam straipsniui taip pat bendru sutarimu pritariame.
Toliau. Atsiranda 7 straipsnis. Čia yra A. Bagdono ir kolegų siūlymas. Prašysiu pagarsinti ir atsakyti, ar tenkina pritarimas iš dalies.
A. BAGDONAS (LSF). Dėkoju. Ne, netenkina, ir aš pasakysiu, kodėl. Dėkoju, posėdžio pirmininke, dar kartelį už suteiktą žodį. Trečiu siūlymu siūloma įstatymo pakeitimo įsigaliojimą nukelti pusmečiui, suteikiant tiek žiniasklaidai, tiek sporto bendruomenei daugiau laiko pasirengti iki reklamos ribojimų įgyvendinimo ir išvengti finansinių sunkumų dėl staigių pokyčių. Svarbu ir tai, kad kitų metų rudenį taip pat vyks Europos vyrų krepšinio čempionatas, dėl kurio transliacijų rėmimo sąlygų jau yra sutarta, ir komiteto siūloma liepos 1 diena tikrai, manau, netenkins nė vieno krepšinio aistruolio Lietuvoje, nes tokios transliacijos nebus galimybės rodyti. Todėl aš siūlau pritarti šiam pasiūlymui. Ačiū.
PIRMININKAS. Kaip ir ankstesniais atvejais, tikriname, ar yra 29 Seimo nariai, leidžiantys svarstyti šį pasiūlymą. Deja, yra tik 15 norinčių tokio svarstymo. Tai nesvarstome. Dėl šio straipsnio yra Teisės departamento… Tiesa, komiteto pritarimas iš dalies čia yra fiksuotas.
V. Ąžuolas – dėl vedimo tvarkos.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Jeigu galima, suklydau, dėl protokolo mano balsas buvo kaip susilaikiusio, o ne už. Ačiū.
PIRMININKAS. Fiksuojame dėl protokolo patikslinimą. Tai komiteto pritarimas iš dalies. Ar galime jam pritarti bendru sutarimu? Pritariame bendru sutarimu. Dėl šio straipsnio dar yra Teisės departamento viena, dvi, trys pastabos.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Bet jos visos yra redakcinio pobūdžio, dėl jų komitetas ir formuluoja, būtent išdėsto taip teksto redakciją, kaip siūlo Teisės departamentas. Ir tam komitetas yra pritaręs bendru sutarimu. Kai kur yra atsisakoma perteklinių nuostatų. Siūloma jas išbraukti ir suredaguojama.
PIRMININKAS. Atsižvelgiame į komiteto poziciją dėl Teisės departamento pastabų ir to išdava – čia bus pridedami nauji straipsniai, kaip yra matoma suvestiniame projekte. Niekas dėl jų atskirai balsuoti nereikalauja. Galiausiai spręsime dėl viso projekto priėmimo.
Motyvai už ir prieš. Prieš – A. Širinskienė.
A. ŠIRINSKIENĖ (MSNG). Mieli kolegos, aš tik noriu atkreipti dėmesį, kad kol kas esanti valdančioji dauguma, matyt, bando palikti didelius finansinius įsipareigojimus, kurie buvo prižadėti žiniasklaidai kaip kompensacijos forma. Tie įsipareigojimai buvo prižadėti, matyt, turint tam tikrų lūkesčių dar prieš Prezidento rinkimus, bet panašu, kad dabar, kiek mes skaitome iš asociacijų kreipimųsi, tie pažadėjimai nėra suplanuoti valstybės biudžete. Iš esmės jūs paliekate pažadus žiniasklaidai kompensuoti už reklamos netekimus, ir tie pažadai siekia trejus metus. Dabar tų lėšų trejiems metams jūs nei planuojate, nei diskutuojate su asociacijomis ir paskutinę šio Seimo veikimo dieną nutrenkiate visiems ant galvų. Aš labai tikiuosi, kad kolegoms tikrai užteks politinės valios šiame jūsų farse nedalyvauti ir nepalikti kitai valdančiajai daugumai tų įsipareigojimų, kurių jūs nesugebėjote realizuoti. Nesugebėjote adekvačiai susitarti su žiniasklaidos lauku, prisimelavote ir kaip daug kur dabar nutrenkiate kitiems ant galvų, išeidami paliekate. Tai tikrai labai raginu kolegas ištraukti korteles, nukelti tą įstatymo priėmimą ir normaliai pradėti šnekėtis su žiniasklaidos lauku, o ne švaistytis pažadais ir tuomet, kai keičiasi valdžia, priimti tokius sprendimus.
PIRMININKAS. Už – M. Lingė.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Labai džiaugiuosi, kad galiu čia vietoje ir paneigti eilinį A. Širinskienės melą. 2025 metų biudžete yra suplanuoti Medijų fondui papildomi pinigai. Šalia 5 mln. yra įdėti 4 mln., kuriuos Seimas numatė ir pakeldamas pavasario sesijoje lošimo mokestį nuo 20 iki 22 %, ir čia jau yra avansu įskaičiuota. Kai mes dėl šio pasiūlymo dar nesame balsavę, iš to pasitikėjimo, kad lėšos bus numatytos. Nėra gal tik sutarta iki galo tvarka, kaip tai bus paskirstyta. Bet tai yra įgyvendinamieji dalykai ir procesai.
Jeigu Seimas neapsispręstų, tai tektų turbūt išimti tuos 4 mln. Nes kodėl reikia mokėti kompensacijas, jeigu pats įstatymas nėra pakeistas ir jisai galiotų? Iš tikrųjų, kolegos, noriu tik priminti, kad dar nesant numatytiems jokiems kompensaciniams mechanizmams, nesant jokių pereinamųjų laikotarpių numatytų, kai šis įstatymo variantas buvo pateiktas pateikimo stadijoje, tiesiog be jokių išlygų, šis Seimas balsavo labai vieningai. 107 Seimo nariai iš visų frakcijų palaikė, kad į priklausomybes būtų žiūrima vienodai. Todėl kviečiu: ir mes žiūrėkime taip, kaip Seimas ankstesnėse kadencijose, uždrausdamas tabako reklamą ar alkoholio reklamą. Priklausomybės forma yra tokia pati ir sukelianti, ir dar netgi sudėtingesnė, sukeliama lošimų ir vykstančių pačių įvairiausių formų, sukeliančių kompleksines priklausomybes. Todėl tikrai būkime labai nuoseklūs. Pereinamieji laikotarpiai tikrai yra adekvatūs, dideli. Panašiu keliu yra nuėjusi Belgija, kuri yra uždraudusi ir 2028 metais pas juos įsigalios visiškai tiek rėmimo, tiek reklamos draudimai. Tikrai nekuriame dviračio, bet būkime jautrūs svarbioms visuomenės grupėms.
PIRMININKAS. Matau, A. Širinskienė nori. Turbūt dėl vedimo tvarkos?
A. ŠIRINSKIENĖ (MSNG). Aš noriu dėl to melo replikuoti. Iš tikrųjų išeitų, kad vienintelis ponas M. Lingė teisus, o žiniasklaidos asociacijos, tarp jų ir didžiausius portalus vienijanti Interneto žiniasklaidos asociacija, vadinasi, išeitų, laiškuose Seimo nariams meluoja. Tai kaip čia dabar yra? Jūs ką tik didžiausią žiniasklaidą apkaltinote melu.
PIRMININKAS. Toliau A. Navickas pasisako už projektą.
A. NAVICKAS (TS-LKDF). Labai dėkui. Nėra paprasta kalbėti po tokios didžiausios Lietuvos krikščionės kalbėjimo, bet norėčiau priminti, kad kaip tik sekmadienį vyko „Aš Esu“ pagalbos priklausomiems žmonėms bendruomenės 15 metų šventimas Vilniaus Žvėryno bažnyčioje, kuri buvo pilna. Ten buvo daugybė žmonių, kurie kaip ir išsigelbėję iš įvairiausių priklausomybių, ten buvo skaitoma paskaita apie elgesio priklausomybes. Na, bet turbūt tai yra kita Bažnyčia, negu priklauso ponia A. Širinskienė. Turbūt kita krikščionybė, negu ji čia skelbia iš tribūnos. Ir turbūt aišku, kur kas svarbiau ištraukti korteles ir pagalvoti apie žiniasklaidą, negu pagalvoti apie tuos žmones. Nes kas tie žmonės, iš tiesų? Jie juk… Tarp jų gal kokių netyčia ir žydų buvo, tai, žinote, irgi problema. Tai kam jiems išlikti? Man tikrai labai skaudu girdėti tokį kalbėjimą, kokį mes ką tik išgirdome iš tribūnos. Gerai, kad ponia Agnė dabar išeina iš tribūnos, iš salės. Gerai. Galbūt bent kiek gėda.
PIRMININKAS. V. Aleknaitė-Abramikienė pasisako.
V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Mane asmeniškai kur kas labiau negu įvairių lobistinių organizacijų ir interesų grupių kreipimaisi jaudina šeimų, tarp kurių yra priklausomybę lošimams turinčių asmenų, kreipimaisi. Visi gavome tų laiškų ir galime tik įsivaizduoti, ką išgyvena tos šeimos, turinčios tokius asmenis. Tai palikti reklamą nevaržomą, kaip tam tikrą gundymą, kaip galimybę ir toliau skatinti tuos žmones tęsti savo priklausomybę, yra nusikalstama ir amoralu. Manau, jeigu Seimas suvokia tų šeimų dramą, tai tikrai šiandien paspaus mygtuką „už“. Už šitą įstatymą. Ačiū.
PIRMININKAS. Motyvai išsakyti. Apsispręsime dabar dėl Azartinių lošimų įstatymo pataisų priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 74: už – 73, prieš nėra, susilaikė 1. Įstatymas priimtas. (Gongas)
I. Šimonytė – replika po balsavimo.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Aš dėkoju visiems Seimo nariams, kurie balsavo už šitą įstatymą, juoba kad prie jo buvo dirbama labai ilgai. Neatsitiktinai tas projektas atsirado šiandien darbotvarkėje, jis galėjo būti priimtas anksčiau. Be jokios abejonės, kalbėjusi ponia puikiai žino, kad jį reikėjo notifikuoti Europos Komisijai.
Aš noriu priminti vieną neseną istoriją iš Lietuvos politikos, tokius vartojimo kreditus, apie kurių reklamą buvo labai labai panašių debatų. Paskui pasirodė, kad tie debatai vyksta neatsitiktinai, kai kas ir baudžiamąsias bylas už tai užsidirbo. Tai labai linkiu, kad tokių dalykų neišaiškėtų kada nors, ir labai dėkoju, kad Seimo nariai šiandien apsisprendė.
Tikrai patikinu, kad biudžete yra numatytos lėšos Medijų fondui tam, kad netekimai būtų kompensuojami. Tvarka bus sutarta, nusistovės tam tikri principai, kaip tas lėšas paskirstyti medijų laukui. Bet visa tai girdime atidžiai, tikrai esame suinteresuoti, kad demokratiška Lietuvos žiniasklaida veiktų ir klestėtų. Vis dėlto tai neturėtų vykti žmonių tragedijų sąskaita. Labai ačiū dar kartą.
PIRMININKAS. Repliką – V. Mitalas. Jis po replikos ateis pakeisti mane posėdžio pirmininko vietoje.
V. MITALAS (LF). Mielai. Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Aš irgi dėkoju visiems balsavusiems. Tiktai dar noriu priminti vieną nebaigtą reikalą, matyt, jau kitos kadencijos Seimui, kad spręsdami sistemiškai žiniasklaidos klausimus mes turėsime Seime priimti LRT finansavimo pokyčius, nes šiuo metu mes didinome akcizus tam, kad didintume investicijas į gynybą, bet padidinome investicijas į LRT, ir neproporcingai padidinome investicijas į LRT. To klausimo pateikimas padarytas, svarstymas padarytas, liko vienas balsavimas, bet, deja, Biudžeto ir finansų komitetas nesugebėjo to klausimo apsvarstyti iki galo šioje kadencijoje, jis keliamas į kitą kadenciją. Bet turime būti objektyvūs ir šį klausimą taip pat išspręsti, kad žiniasklaidos laukas būtų kaip įmanoma adekvačiau subalansuotas. Ačiū.
PIRMININKAS. Kviečiu perimti pirmininkavimą.
12.01 val.
Seimo nutarimo „Dėl pirmalaikių Panevėžio miesto savivaldybės mero rinkimų paskelbimo“ projektas Nr. XIVP-4280(2) (priėmimas)
Skelbiu kitą darbotvarkės klausimą – Seimo nutarimo „Dėl pirmalaikių Panevėžio miesto savivaldybės mero rinkimų paskelbimo“ projektą Nr. XIVP-4280(2). Priėmimas.
PIRMININKAS (V. MITALAS, LF). Gerbiamieji Seimo nariai, priėmimas pastraipsniui, yra trys straipsniai. Dėl jų pastabų, pasiūlymų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl viso projekto norinčių kalbėti nematau. Kviečiu apsispręsti balsuojant. Priėmimas. Svarbus jūsų dalyvavimas, ar Panevėžys turės naują merą.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 72: už – 72. Nutarimas yra priimtas. (Gongas)
12.03 val.
Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo Nr. VIII-1666 2, 28 ir 29 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4268(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-34 klausimas, projektų paketas, irgi priėmimas. Pirmasis – Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo kelių straipsnių pakeitimo įstatymo projekto priėmimas. Trijų straipsnių pakeitimas. Galime jiems pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl viso nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 72 – visi 72 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.04 val.
Viešojo saugumo tarnybos įstatymo Nr. X-813 12 ir 14 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4269(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-34.2 klausimas – Viešojo saugumo tarnybos įstatymo Nr. XIVP-4269(2) priėmimas. Dviejų straipsnių pakeitimas, dėl jų pastabų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl šio įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 72: už – 71, susilaikė 1. Įstatymas yra priimtas. (Gongas)
12.05 val.
Policijos įstatymo Nr. VIII-2048 2, 27 ir 28 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4270(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-34.3 klausimas – Policijos įstatymo priėmimas. Trys straipsniai. Dėl jų pastabų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl viso nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl Policijos įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 71: už – 66, prieš – 1, susilaikė 4. Įstatymas yra priimtas. (Gongas)
Darbotvarkės 1-34.4 klausimas – Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos įstatymo pakeitimo projektas. Tuoj, minutėlę. Gerai.
12.06 val.
Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo Nr. IX-1005 2, 41 ir 43 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4272(2) (priėmimas)
Paimkime 1-34.5 klausimą – Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo trijų straipsnių pakeitimo projektą. Yra trys straipsniai. Dėl jų pastabų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl viso nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl 1-34.5 klausimo – Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 72: už – 69, prieš nebuvo, susilaikė 3. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.07 val.
Bausmių vykdymo sistemos įstatymo Nr. XIII-1387 2, 13 ir 14 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4273(2) (priėmimas)
1-34.6 klausimas – Bausmių vykdymo sistemos įstatymo keleto straipsnių priėmimas. Trys straipsniai. Dėl jų pastabų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl Bausmių vykdymo sistemos įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 74: už – 70, prieš nebuvo, susilaikė 4. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.08 val.
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos įstatymo Nr. IX-816 3, 15 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4271(2) (priėmimas)
Gerai. Dabar radome 1-34.4 klausimą – Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos įstatymą. Jį buvome šiek tiek praleidę. Yra taip pat trys straipsniai. Dėl jų pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl įstatymo nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos įstatymo Nr. XIVP-4271. Čia ta pati paketo dalis.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 77: už – 74, prieš nebuvo, susilaikė 3. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.08 val.
Muitinės įstatymo Nr. IX-2183 3, 22 ir 23 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4274(2) (priėmimas)
Toliau 1-34.7 klausimas – Muitinės įstatymo projektas Nr. XIVP-4274(2). Yra trys straipsniai. Dėl jų pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl viso nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl Muitinės įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 80: už – 77, prieš nebuvo, susilaikė 3. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.09 val.
Specialiųjų tyrimų tarnybos įstatymo Nr. VIII-1649 2, 67 ir 68 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4275(2) (priėmimas)
1-34.8 klausimas – Specialiųjų tyrimų tarnybos įstatymo pakeitimo projektas. Trys straipsniai, dėl jų pastabų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl viso nėra norinčių kalbėti. Balsuokime.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 78: už – 75, prieš nebuvo, susilaikė 3. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.10 val.
Vadovybės apsaugos įstatymo Nr. IX-1183 2, 70 ir 71 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4276(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-34.9 klausimas – Vadovybės apsaugos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas. Priėmimas.
Trys straipsniai. Dėl jų pastabų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. Kviečiu balsuoti dėl šio įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 76: už – 74, prieš nebuvo, susilaikė 2. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.10 val.
Žvalgybos įstatymo Nr. VIII-1861 2, 48 ir 49 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4277(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-34.10 klausimas – Žvalgybos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas. Priėmimas.
Trys straipsniai. Dėl jų pastabų nėra. Galime pritarti? Ačiū, pritarta. Kviečiu balsuoti dėl Žvalgybos įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 69 Seimo nariai, bet užsiregistravo tik 70, trūksta vieno balso, kad būtų priimta. Kviečiu visus dar kartelį susikaupti. Žvalgybos įstatymo priėmimas tikrai reikalingas. Kviečiu balsuoti.
Balsavo 78: už – 77, prieš nebuvo, susilaikė 1. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.11 val.
Aviacijos įstatymo Nr. VIII-2066 2 ir 18 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4278(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-34.11 – Aviacijos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas.
Taip pat du straipsniai. Dėl jų pastabų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Kviečiu balsuoti dėl viso įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 76: už – 75, susilaikė 1. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.12 val.
Politinių organizacijų įstatymo Nr. XIV-1415 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 21, 23, 24, 26, 33, 35 ir 38 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3949(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-35.1 klausimas – Politinių organizacijų įstatymo pakeitimo įstatymo projektas. Priėmimas.
Priėmimas pastraipsniui. Nuo 1 iki 3 straipsnių nėra pastabų, pasiūlymų. Galime pritarti? Ačiū, pritarta.
Dėl 4 straipsnio yra Seimo nario J. Razmos pasiūlymas. Kviečiu ir Jurgį pristatyti, ir komiteto pranešėją, nes reikės pakomentuoti. Prašau, gerbiamas Jurgi.
J. RAZMA (TS-LKDF). Kaip aš minėjau svarstymo stadijoje, jeigu būtų likusi ankstesnė šio straipsnio redakcija, būtų atvertos neribotos galimybės partijoms teikti įvairiausius juridinius asmenis. Komitetas mano pasiūlymui pritarė iš dalies. Kaip aš ir siūliau, paliko galimybę steigti tik partijų institutus, analitinius centrus. Pritarimas iš dalies mane tenkina. Aš dėl viso pasiūlymo nereikalauju balsuoti.
PIRMININKAS. Pritarimas iš dalies tenkina. Ar galime mes salėje fiksuoti, kad tokiam pasiūlymui galime pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Gerai, balsuojame. Ar komiteto redakcija pritarti iš dalies J. Razmos siūlymui tenkina Seimą? (Balsai salėje)
Už – 66, prieš – 1, susilaikė 3. Tikrai pritarta pasiūlymui. Tuomet 4 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Dėl 5, 6, 7 straipsnių pasiūlymų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta.
Aš suprantu, kad dėl 8 straipsnio taip pat yra J. Razmos siūlymas, kuris su tuo susijęs.
J. RAZMA (TS-LKDF). Taip, ta pati situacija. Tenkina komiteto pritarimas iš dalies.
PIRMININKAS. Taip. Ar galime tuomet bendru sutarimu pritarti tokiai redakcijai, kaip komitetas nustatė? Galime. Ar visam 8 straipsniui galime pritarti? Ačiū, pritarta.
Nuo 9 iki 16 straipsnių daugiau nėra pastabų, pasiūlymų. Galime jiems pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Daugiau čia kalbančių nėra. Kviečiu balsuoti dėl Politinių organizacijų įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 75: už – 72, susilaikė 3. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.15 val.
Civilinio kodekso 2.70 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3950(2) (priėmimas)
Civilinio kodekso 2.70 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas iš dviejų straipsnių. Dėl jų pastabų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Kviečiu balsuoti dėl šio įstatymo, ar jį priimame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 71: už – 67, susilaikė 4. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.15 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 223 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4248(2) (priėmimas)
Administracinių nusižengimų kodekso 223 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas. Priėmimas. Iš dviejų straipsnių… trijų straipsnių. Dėl jų pastabų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl viso kviečiu apsispręsti balsuojant. Prašom susikaupti ir balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 74: už – 70, susilaikė 4. Įstatymas yra priimtas. (Gongas)
12.16 val.
Viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, įstatymo Nr. XI-1491 34 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4254(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-36 klausimas – Viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, įstatymo pakeitimo įstatymo projektas. Iš dviejų straipsnių. Dėl jų pastabų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl viso nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl šio įstatymo, ar jį priimame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 81: už – 75, prieš – 1, susilaikė 5. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.17 val.
Viešųjų pirkimų įstatymo Nr. I-1491 46 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4255(2) (priėmimas)
Lydimasis – Viešųjų pirkimų įstatymo 46 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas. Priėmimas. Iš dviejų straipsnių. Dėl jų pastabų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Dėl viso nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 82: už – 77, susilaikė 5. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.17 val.
Viešųjų įstaigų įstatymo Nr. I-1428 1, 3, 5 ir 20 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4125(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-37 klausimas – Viešųjų įstaigų įstatymo pakeitimo įstatymo projekto priėmimas. Kviečiame pranešėją G. Burokienę, ji šiek tiek padės mums išgirsti komiteto nuomonę. Priėmimas pastraipsniui. Teisės departamentas siūlo išbraukti 1 straipsnį, taip?
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Taip.
PIRMININKAS. Ir sunumeruoti iš naujo. Prašom, Guoda, gal galėtumėte?
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Komitetas pritarė šitam pasiūlymui bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Supratau. Ar mes galėtume bendru sutarimu irgi pritarti? Galime pritarti. Labai ačiū.
Tada dėl naujo 1 straipsnio yra dvi Teisės departamento pastabos. Komitetas joms pritarė.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Pritarė bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Bendru sutarimu. Ar galime tada naujam 1 straipsniui pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl naujo 2 straipsnio pastabų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Ir dėl naujo 3 straipsnio taip pat yra Teisės departamento pastabos. Į jas, aš matau, komitetas atsižvelgė.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Taip, į visas atsižvelgta ir pritarta.
PIRMININKAS. Tiek dėl 3 straipsnio. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Ir dėl 4 straipsnio pastabų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Dėl viso projekto nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl įstatymo, ar jį priimame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 78: už – 74, susilaikė 4. Įstatymas priimtas. (Gongas)
Dabar turėtų būti pateikimas dėl Joniškio rajono mero rinkimų, bet nematau Seimo Pirmininkės.
Gal tada mes popietinės darbotvarkės klausimus galime toliau priimti?
12.20 val.
Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo Nr. XIII-2166 2 ir 19 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3621(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-1.1 klausimas – Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo pakeitimo projektas. J. Urbanavičius yra pranešėjas, atsiprašau, teikėjas. L. Jonauskas – pranešėjas. A. Gedvilienė galėtų mums padėti priimti klausimą pastraipsniui. Aš suprantu, čia yra siūlymų. Dėl 1, 2 straipsnių nėra pasiūlymų. Galime jiems pritarti? Ačiū, pritarta.
Dėl 3 straipsnio buvo tiek Vyriausybės, tiek Teisės departamento pastabų. Tai, gerbiama pirmininke…
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Taip, Teisės departamento pastabai, kur yra siūloma suderinti teisės aktus, yra pritarta ir įsipareigota, kad priimti teisės aktai bus suderinti.
PIRMININKAS. Dėkoju, tai Teisės departamentui pritarta. Tvarka. Tai ar 3 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. Dėl viso įstatymo nėra norinčių kalbėti.
Kviečiu tada balsuoti. Kas pritaria Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo priėmimui?
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 77: už – 75, prieš nebuvo, susilaikė 2. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.21 val.
Reklamos įstatymo Nr. VIII-1871 2 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3622(2) (priėmimas)
Lydimojo Reklamos įstatymo priėmimas. Dėl 1 straipsnio yra Teisės departamento pastaba. Komitetas?
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Komitetas bendru sutarimu jai pritarė, tai yra techninio, tikslinamojo pobūdžio pastaba.
PIRMININKAS. Dėkoju. Ar galime 1 straipsniui pritarti? Ačiū, pritarta. Dėl 2 ir 3 straipsnių nebebuvo pastabų. Galime jiems pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Dėl viso įstatymo kviečiu apsispręsti balsuojant. Darbotvarkės 2-1.2 klausimas – projektas Nr. XIVP-3622(2).
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 77: už – 76, prieš nebuvo, susilaikė 1. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.22 val.
Kelių įstatymo Nr. I-891 2 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3623(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-1.3 klausimas – Kelių įstatymo dviejų straipsnių pakeitimo projektas. Yra iš trijų straipsnių. Dėl jų pastabų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl viso nėra norinčių kalbėti.
Kviečiu balsuoti dėl Kelių įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 69, visi 69 – už. Užsiregistravusių pakanka. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.23 val.
Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3624(2) (priėmimas)
Kviečiu vėl labiau susikaupti, negu susikaupėte prieš 10 sekundžių. Saugaus eismo automobilių keliais įstatymas. Dar vienas lydimasis projektas pakete, darbotvarkės 2-1.4 klausimas. Čia yra taip: pagal Teisės departamento pastabą atsiranda naujas 1 straipsnis, komitetas jam pritarė. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Tada analogiškai pasislenka 2 ir 3 straipsniai. Galime pritarti šiems straipsniams bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. Dėl viso nėra norinčių kalbėti.
Kviečiu balsuoti dėl šio įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 74: už – 73, prieš nebuvo, susilaikė 1. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.24 val.
Seimo nutarimo „Dėl pirmalaikių Joniškio rajono savivaldybės mero rinkimų paskelbimo“ projektas Nr. XIVP-4296 (pateikimas)
Galbūt… taip. Seimo Pirmininkė, matau, yra salėje, aš kviečiu ją pristatyti, kada vyks Joniškio rajono mero rinkimai. Prašau.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos Seimo nariai, Vyriausioji rinkimų komisija šių metų lapkričio 7 dienos, atsiprašau, sprendimu patenkino Joniškio rajono savivaldybės mero V. Gailiaus rašytinį prašymą atsistatydinti ir pripažino jo įgaliojimus nutrūkusiais nesuėjus terminui. Rinkimų kodekso 13 straipsnio 5 dalis numato, kad tokiais atvejais rengiami pirmalaikiai mero rinkimai, kurie turi būti surengti ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo įgaliojimų nutrūkimo. To paties straipsnio 6 dalis numato, kad pirmalaikių mero rinkimų datą ne vėliau kaip per 30 dienų nuo tos dienos, kurią atsirado pagrindas rengti tokius rinkimus, nustato Seimas.
Atsiklausus Vyriausiosios rinkimų komisijos nuomonės, Seimo nutarimo projektu siūloma pirmalaikius Joniškio rajono savivaldybės mero rinkimus skelbti 2025 m. kovo 16 d. Tą pačią dieną vyks ir pirmalaikiai Jonavos rajono ir Panevėžio miesto savivaldybių merų rinkimai.
Gerbiami kolegos, teikiu šį nutarimo projektą ir prašau jūsų palaikyti.
PIRMININKAS. Dėkoju, klausiančių nematau. Ačiū Seimo Pirmininkei. Dėl viso projekto dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Kviečiu apsispręsti, ar pritariame po pateikimo.
Balsavo 76: visi 76 balsavo už.
Pagrindiniu komitetu siūlomas Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Siūloma svarstyti naujojo Seimo naujoje kadencijoje.
Gerbiami kolegos, mes vėl tada gal grįžtame į popietinę darbotvarkę. Yra dar įvairių įstatymų.
12.26 val.
Kelių įstatymo Nr. I-891 20 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4191(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-2.1 klausimas – Kelių įstatymo 20 straipsnio pakeitimo projektas. Taip pat priėmimas. Dėl 1 straipsnio yra Teisės departamento pastaba, pagal kurią tikslinama 1, 2 straipsnių dalys. Tai ar galime, komitetas pritarė, jiems, šiems straipsniams, pritarti pagal komiteto redakciją? Ačiū, pritarta. Dėl viso nėra norinčių kalbėti. Kviečiu apsispręsti, ar pritariame Kelių įstatymo priėmimui.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 74: už – 71, susilaikė 3. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.27 val.
Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4192(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-2.2 klausimas – Saugaus eismo automobilių keliais įstatymas. Iš dviejų straipsnių. Dėl jų pastabų nėra. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl viso nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl šio įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 75: už – 71, prieš nebuvo, susilaikė 4. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.28 val.
Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 23 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3742(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-3 klausimas – Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo vieno straipsnio pakeitimo projektas. Iš dviejų straipsnių. Dėl jų pastabų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl viso nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl šio įstatymo priėmimo.
Užsiregistravo 66. Įstatymą priimti balsų nepakanka.
Bandau suprasti, kad čia opozicija vėl savo tokią politinę nuomonę bando pareikšti šio įstatymo atžvilgiu. Mes tada šio įstatymo… Na, galės kitas pirmininkas pabandyti, bet dabar paliekame nepriimtą.
12.29 val.
Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 272 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1241(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-4 klausimas – taip pat Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 272 straipsnio pakeitimo projektas. Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui. J. Sabatauskas yra TTK pranešėjas, bet jo aš nematau. Dėl 1 straipsnio buvo Teisės departamento pastabų, kurioms visoms komitetas nepritarė. Gal pirmininkė galėtų šiek tiek pakomentuoti motyvus ir mes tada apsispręsime dėl priėmimo pastraipsniui.
I. HAASE (TS-LKDF). Komitetas nepritarė visoms Teisės departamento pastaboms. Argumentai. Komitetas atkreipė dėmesį, kad įstatymo projekto autorių tikslas nėra transporto priemonės savininko nustatymas, o tikslas – sužinoti transporto priemonės būklę, kas nėra asmens duomenys. Šiuo metu galiojančio Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 272 straipsnio 6 dalyje yra numatyta teisė tikrinantiems pareigūnams vykdant eismo priežiūrą gauti duomenis iš registrų ir kitų informacinių sistemų, todėl 272 straipsnio taikymas jau anksčiau priimtu teisiniu reguliavimu yra išplėstas.
Taip pat, komiteto nuomone, pagal Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo 2 straipsnį duomenų tvarkymas – tai informacinių technologijų priemonėmis su duomenimis atliekama operacija ar operacijų seka, tai rinkimas, įrašymas, rūšiavimas, apdorojimas, sisteminimas, saugojimas, adaptavimas, keitimas, tai yra pildymas ar taisymas, susipažinimas, naudojimas, teikimas, atskleidimas kitu būdu sudarant galimybę jais naudotis, sujungimas su kitais duomenimis, apribojimas, ištrynimas ar sunaikinimas, todėl manytina, kad siūlomas keitimas nėra tikslingas.
Dėl trečios pastabos komiteto argumentai. Kadangi patobulinto projekto 272 straipsnio 8 dalyje numatyta, kad duomenys yra vieši, tai yra laisvai prieinami Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuro interneto svetainėje, pasiūlymas tikslinti šią dalį, manytina, būtų perteklinis. Balsavimo rezultatai: už nepritarimą visoms Teisės departamento pastaboms – 5, prieš ir susilaikiusių nebuvo, tai yra bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Ar galime pritarti šiam straipsniui pagal komiteto redakciją? Galime. Ačiū. Pritarta bendru sutarimu. Ir 2 straipsniui be pastabų galime pritarti? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. Dėl viso nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo priėmimo. Įstatymo projektas Nr. XIVP-1241.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 74: už – 67, prieš nebuvo, susilaikė 7. Įstatymas priimtas.
12.33 val.
Užimtumo įstatymo Nr. XII-2470 301 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4199(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-5.1 klausimas – kito Užimtumo įstatymo pakeitimo įstatymo projekto priėmimas. Iš dviejų straipsnių. Dėl jų pastabų nėra. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl viso įstatymo nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl Užimtumo įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 74, visi 74 balsavo už. Įstatymas yra priimtas. (Gongas)
12.33 val.
Įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ Nr. IX-2206 1 ir 44 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4200(2) (priėmimas)
Yra lydimasis įstatymas „Dėl užsieniečių teisinės padėties“. Jis yra iš trijų straipsnių. Dėl jų pastabų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl viso nėra norinčių kalbėti. Kviečiu apsispręsti balsuojant, ar laikyti šį įstatymą priimtą.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 74: už – 71, prieš nebuvo, susilaikė 3. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.34 val.
Atmintinų dienų įstatymo Nr. VIII-397 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3960(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-6 klausimas – Atmintinų dienų įstatymo projekto priėmimas. Priėmimas. Vienas straipsnis. Dėl jo pastabų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl viso projekto nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl šio įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 77: už – 76, susilaikė 1. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.35 val.
Tikslinių kompensacijų įstatymo Nr. XII-2507 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3494(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-7 klausimas – Tikslinių kompensacijų įstatymo 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas. Vienas straipsnis. Dėl jo pastabų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl šio įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 82: už – 80, prieš nebuvo, susilaikė 2. Įstatymas yra priimtas. (Gongas)
12.36 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2023 m. birželio 1 d. nutarimo Nr. XIV-2030 „Dėl Viešųjų objektų atitikties totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo juose draudimui vertinimo tarpinstitucinės komisijos sudarymo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-4215(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-8 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2023 m. birželio 1 d. nutarimo Nr. XIV-2030 „Dėl Viešųjų objektų atitikties totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo juose draudimui vertinimo tarpinstitucinės komisijos sudarymo“ pakeitimo“ projektas. Priėmimo stadija. Projektas iš dviejų straipsnių. Nėra pastabų, pasiūlymų. Galime jiems pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl viso nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl nutarimo priėmimo.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 83: už – 80, prieš nebuvo, susilaikė 3. Nutarimas priimtas. (Gongas)
12.37 val.
Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo Nr. I-1143 11 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3847(3) (priėmimas)
Tabako įstatymo priėmimas. Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pakeitimo įstatymo priėmimas. A. Matulą kviečiu į tribūną. Dėl 1 straipsnio pastabų, pasiūlymų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl 2 straipsnio yra Seimo narių A. Matulo, R. Šalaševičiūtės, L. Slušnio pasiūlymas, kuriam komitetas pritarė. Prašom. Gerbiamas pirmininke, ar jūs pakomentuosite siūlymo esmę?
A. MATULAS (TS-LKDF). Aš siūlymą pakomentuosiu. Ačiū, gerbiamas pirmininke. Siūlymas naikinti visas licencijas už prekybą falsifikuotais ir kontrabandiniais tabako gaminiais, manome, yra proporcingas, nes šie pažeidimai yra ypač pavojingi ir žalingi visuomenei, jais yra kėsinamasi ir į šalies finansus. Tačiau licencijų panaikinimas visoms prekybos tinklų parduotuvėms, nustačius tik vienoje prekybos be įsigijimo dokumento faktą arba radus vieną cigarečių pakelį su nuplėšta banderole arba be atsekamumo dokumentų, yra pažeidimui neproporcinga sankcija. Tokie pažeidimai paprastai yra susiję su konkrečia prekybos vieta, o ne su visu prekybos tinklu, ir paprastai padaromi ne dėl atsargumo bei dažniausiai nulemia gamintojų klaida. Komitetas… Yra kitų argumentų. Komitetas pritarė tokiam siūlymui: už balsavo 7, susilaikė 1.
Noriu priminti, kad šitas siūlymas suderintas su visomis įmanomomis institucijomis, tarp jų Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Ar yra 29 nariai, pritariantys šitam siūlymui? (Balsai salėje) Balsuojame. Gerai, apsispręskime balsuodami. (Šurmulys salėje)
Už – 62. Tikrai pasiūlymas svarstomas. Komitetas, už balsavus 7, prieš nebuvo, susilaikius 1, pritarė šiam siūlymui. Ar galime tam siūlymui tada bendru sutarimu pritarti pagal komiteto redakciją, ar balsuojame? (Balsai salėje) Balsuojame dėl to, ar pritarti komiteto siūlymui… Pritarti ir Seimo narių, ir komiteto siūlymui, nes komitetas pritarė.
Balsavo 79: už – 71, prieš – 1, susilaikė 7. Siūlymui pritarta.
Dėl šio straipsnio taip pat yra Seimo narių A. Matulo, R. Šalaševičiūtės ir L. Slušnio siūlymas, tai kviečiu ir jį pristatyti.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, siūlome keičiamame įstatyme nustatyti tokį teisinį reguliavimą, pagal kurį pažeidimo dalykas, elektroninės cigaretės (būtent to siekė įstatymo projekto autorius) ar elektroninių cigarečių pildiklis, būtų traktuojama kaip veiką kvalifikuojantis požymis ir atitinkamai užtrauktų griežtesnę atsakomybę, lyginant su atvejais, kai nepilnamečiams yra parduodami įprastiniai tabako gaminiai.
Elektroninių cigarečių apyvartoje taisyklių pažeidimų, vienaip ar kitaip susijusių su nepilnamečiais, skaičius išaugo kartais. Čia Narkotikų departamento duomenys. Apskritai apie 90 % visų tabako apyvartos taisyklių pažeidimų dalykas yra elektroninės cigaretės. O prokuratūra pažymėjo, kad atkreipia dėmesį į tai, kad elektroninės cigaretės tampa ne tik tabako, bet ir kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo įrankiu. Todėl ir komitetas, ir įstatymo teikėjai sutinka, kad jeigu pažeidimas pasikartos ne per trejus metus, bet per metus, nes per trejus metus – išties pernelyg griežta sankcija. Todėl prašome pritarti šitam komiteto siūlymui, kuriam komitetas irgi pritarė.
PIRMININKAS. Dėkoju. Ar yra 29 norintys svarstyti šitą? Balsuokime, kadangi, žinau, yra skirtingų nuomonių.
Už – 42. Pasiūlymas svarstomas. Komitetas šitam pasiūlymui pritarė. Aš matau, yra norinčių pakalbėti dėl šio pasiūlymo dėl motyvų. Prieš – I. Kačinskaitė-Urbonienė. Prašom.
I. KAČINSKAITĖ-URBONIENĖ (MSNG). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Jau kažkaip negalvojau, kad tame paskutiniame posėdyje reikės pasisakyti, bet visgi teks. Ką sako šita pataisa, kad dėl nelegalaus pardavimo elektroninių cigarečių, kitaip negu kitų cigarečių rūšių, yra užkraunama ženkliai didesnė bauda. Kas man atrodo nelogiška šitoje srityje, tai nesvarbu, koks tabako gaminys, jis gali būti parduodamas tik tam tikrose vietose ir tik tiems žmonėms, kuriems galima pagal įstatymą.
Kodėl dabar diferencijuojamos tabako rūšys, man nėra suprantama. Aš čia matau tik tam tikrus interesus tam tikrų gamintojų, kurie šioje salėje tam tikromis rankomis padarė didžiulę įtaką. Nedarykime gėdos sau, gerbiamieji kolegos. Jeigu jau norime apriboti pardavimą ir pritaikyti baudas už tai, turime vienodai traktuoti visus gaminius. Todėl siūlyčiau nepritarti šitam pasiūlymui ir pritarti komiteto anksčiau suredaguotam, vienodai lygias galimybes užtikrinančiam variantui. Šitai, ką mes čia svarstome, yra nepaprastai gėdinga.
Kitas dalykas, praeitą savaitę gavau pavyzdžius tiesiai iš Santariškių, kokiais būdais dabar jau plinta narkotikai. Saldainių pavidalais. Tai dabar viską nurašyti tik elektroninėms cigaretėms yra didžiulė klaida. Mes turime kovoti su ištakomis, per kur atkeliauja šitie narkotikai. O darydami tokius dalykus mes tik skatiname juodąją rinką ir pirkti tose vietose, kur ir šiaip neturėtų būti prieinama nepilnamečiams.
Kolegos, labai nepalaikau šito pasiūlymo. Nedarykite klaidos, įsigilinkite, ką komiteto pirmininkas su kolegomis čia siūlo. Kviečiu nebalsuoti, tiksliau, balsuoti prieš, palikti originalų, anksčiau komiteto suredaguotą variantą, taikantį lygiai visiems vienodą taikymą.
PIRMININKAS. Dėkoju. Už kalbės J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Čia kolegė taip įsismagino su kaltinimais, tai turiu patikslinti, kad tie kaltinimai skrieja Prezidentui, nes toks turinys, pasiūlytas A. Matulo projekte, buvo būtent pirminiame Prezidento projekte. Nėra čia nieko originalaus, ką A. Matulas būtų sugalvojęs, tiktai svarstymo stadijoje per pasiūlymą tai buvo iškreipta. O kad elektroninės cigaretės šiuo metu yra aiškiai didžiausia problema, ypač kalbant apie moksleivius, jaunimą, tai tą irgi turime matyti. Todėl ir išskirtinis reagavimas į pažeidimus jų prekyboje taip pat gali būti. Aš kviečiu ramiai pritarti pasiūlymui.
PIRMININKAS. Dėkoju. I. Kačinskaitė-Urbonienė dėl vedimo tvarkos.
I. KAČINSKAITĖ-URBONIENĖ (MSNG). Tos ausys kyšo taip stipriai, kad net konservatoriai Prezidentui pradėjo atstovauti! Bravo! Tiesiog malonu girdėti.
Bet kitas dalykas – pasiūlymas yra užregistruotas ne Prezidento, o jūsų, gerbiamieji konservatoriai, tai jūs ir turėsite šitą atsakomybę.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar balsuokime, ar bus čia ta atsakomybė, ar nebus. Kas už pasiūlymą, balsuoja už, kas prieš pasiūlymą, balsuoja prieš arba susilaiko.
Balsavo 71: už – 25, prieš – 13, susilaikė 33. Pasiūlymui yra nepritarta.
Replika po balsavimo – I. Kačinskaitė-Urbonienė.
I. KAČINSKAITĖ-URBONIENĖ (MSNG). Ačiū išmintingiems konservatoriams, kurie balsavo prieš ir susilaikė. Labai atsiprašau tų, kuriems ši prieš tai buvusi pastaba nebuvo skirta. Gerbiama Ingrida, jūsų ypač.
PIRMININKAS. Dėkoju. Ne tik konservatoriai balsavo prieš.
Dabar dar yra… Taigi, dėl 2 straipsnio nėra daugiau pastabų, pasiūlymų? Ar galime 2 straipsniui pritarti taip, kaip ką tik ir nubalsavome – bendru sutarimu? Galime. Ačiū, pritarta.
Dabar dėl viso įstatymo projekto nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl šio įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 75: už – 74, prieš nebuvo, susilaikė 1. Įstatymas yra priimtas. (Gongas)
12.47 val.
Elektros energetikos įstatymo Nr. VIII-1881 2, 481, 483, 59 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4289, Elektros energetikos sistemos sujungimo su kontinentinės Europos elektros tinklais darbui sinchroniniu režimu įstatymo Nr. XI-2052 preambulės, 2, 3, 61 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-4290 (pateikimas)
Gerbiamieji kolegos, dabar mes dar grįžtame šiek tiek į rytinę darbotvarkę. Yra 1-39 klausimas – Elektros energetikos įstatymo kelių straipsnių pakeitimo projektas ir lydimasis. Kviečiu viceministrą A. Zananavičių pateikti šiuos įstatymo projektus.
A. ZANANAVIČIUS. Gerbiamas pirmininke, gerbiami Seimo nariai, teikiame svarstyti Elektros energetikos įstatymo ir Elektros energetikos sistemos sujungimo su kontinentinės Europos elektros tinklais darbui sinchroniniu režimu įstatymų pakeitimo projektus. Kaip žinoma, 2025 metų vasario mėnesį atsijungsime nuo IPS/UPS sinchroninės zonos BRELLʼo žiedo ir Baltijos elektros energetikos sistemos pradės veikti sinchroniškai su kontinentinės Europos tinklais.
Vadovaujantis Kontinentinės Europos sinchroninės zonos reikalavimais, balansavimo pajėgumai turės būti palaikomi savarankiškai ir pradės veikti bendra Baltijos šalių balansavimo pajėgumų rinka. O balansavimo paslaugų kainos nebus reguliuojamos. Kol kas rinkoje turime ribotą kiekį lanksčių generuojančių įrenginių, kurie galėtų efektyviai teikti balansavimo paslaugas, nors visas reikiamas balansavimo pajėgumų kiekis gali būti užtikrintas aktyvuojant dujines elektrines.
Tačiau jau dabar turime galimybių veikti efektyviau, panaudojant turimas priemones. Šiam tikslui yra teikiamos įstatymų pataisos, kad balansavimo paslaugų teikimui po sinchronizacijos būtų galima panaudoti 200 megavatų elektros energijos kaupimo įrenginių sistemą. Tokia reguliavimo galimybė Baltijos šalių prašymu buvo numatyta šių metų birželio mėnesio patikslintoje direktyvoje Nr. 200 2019/944 dėl elektros energijos vidaus rinkos bendrųjų taisyklių. Įstatymų projektais perkėlus šią direktyvos išimtį, atsiras galimybė perdavimo sistemos operatoriui po sinchroninio susijungimo su kontinentinės Europos tinklais išnaudoti Lietuvoje veikiančią 200 megavatų elektros energijos kaupimo įrenginių sistemą balansavimo pajėgumų įsigijimo sąnaudoms mažinti. Tai savo ruožtu sudarys prielaidas užtikrinti balansavimo paslaugų kainų stabilumą pereinamuoju laikotarpiu iki naujų energijos kaupimo įrenginių atsiradimo ir visavertės balansavimo paslaugų rinkos susiformavimo. Stabili veiklos aplinka ir prognozuojamos sąnaudos yra svarbios kiekvienam elektros energijos vartotojui. Prašome pritarti įstatymų projektų svarstymui. Ačiū už dėmesį.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausimų nėra. Ačiū gerbiamam viceministrui. Gal bendru sutarimu galime pritarti po pateikimo? Galime? Ačiū. Pritarta bendru sutarimu.
Kaip pagrindinis komitetas dėl abiejų įstatymų projektų numatytas Ekonomikos komitetas. Siūloma svarstyti, be abejo, kitoje Seimo kadencijoje. Galime tam pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
12.50 val.
Seimo narių pareiškimai
Dabar Seimo narių pareiškimai. Kviečiu pirmąjį pareiškimą pareikšti (tuojau, minutę, pas mus šiek tiek lėčiau reikalai vyksta) E. Zingerį frakcijos vardu. Nėra Emanuelio. Tai V. Valkiūnas. Prašom.
V. VALKIŪNAS (MSNG). Gerbiami ir nelabai gerbiami kovotojai už teisybę ir teisingumą! Cenzūra, žodžio laisvės nebuvimas tapo Lietuvos gyvenimo standartu. Lietuvą užvaldė prisitaikėliai, konjunktūrininkai ir narcizai. Ne gėlės, o žmonės, kuriems svarbiausi tik savi egoistiniai poreikiai ir siekiai. Ar tokios Lietuvos mes siekėme? Ir toliau puoselėsime piktžoles? Ciniškas kapitalizmas pateikiamas kaip gėris. Nesvarbu, koks partijos pavadinimas, programos panašios. Ne gėris, o neteisybė ir melas. Subkultūra tampa kultūra, gėriu tampa apgaulė, manipuliacijos ir melas, civilizacijos griovėjai šlovinami ir reklamuojami. Parduota dalis energetikos įmonės „Ignitis“, išparceliuota, papigiai atiduota globalizmo rykliams. Tai įvyko jau 2019 metais, kai toje erdvėje vadovavo ir pagrindiniai veikėjai buvo S. Skvernelis, V. Šapoka, Ž. Vaičiūnas. G. Nausėda turbūt pramiegojo ar nepastebėjo. Ir visokie niewierowicziai, ir buvo kitų, kuriems turbūt nesvarbi Lietuva, nesvarbu tai, kad elektra dvigubai pabrango, kad verslas negali konkuruoti pasaulyje ir Europoje. Visi tyli, visi turbūt susitaikė su ta blogybe.
Keisti jūs, mano kolegos, Lietuvos piliečiai. Jus skriaudžia, o jūs palaikote savo skriaudėjus. Negaliu su tuo susitaikyti. Niekada nepasiduokite ir kur bebūtumėte kovokite už teisybę ir sąžiningumą, už sąžiningą teisingumą!
PIRMININKAS. Ačiū. Į tribūną kviečiu E. Zingerį.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Bičiuliai, aš norėčiau jus pasveikinti (priešingai) su viskuo, ką jūs priėmėte užsienio srityje per tuos ketverius metus. Tai buvo žmogaus teisių ir drąsos parodymas. Šiandien, po kelių minučių, Užsienio reikalų komitetas renkasi galutinai peržvelgti visus punktus, kai mes kartu su jumis balsavome beveik vienbalsiai, daugeliu atvejų ir kartu su opozicija.
Galėčiau priminti. Dėl paramos ir tikrų santykių su Kinijos Respublika, tai yra Taivanu. Kiti dalykai, susiję su rezoliucija dėl Ukrainos. Ir šiandien mes svarstome rezoliuciją, kurioje esminę dalį sudaro Šiaurės Korėjos karių išsilaipinimas ir vykdymas jau oficialiai dviejų valstybių karo prieš Ukrainos žmones. Ačiū jums Užsienio reikalų komiteto vardu (šneku kaip Užsienio reikalų komiteto pirmininkas) už visus jūsų balsus. Beveik visais atvejais kartu balsavome dėl visų krizių pasaulyje. Ačiū už tuos ketverius metus, kuriuos mes užsienio srityje patvirtinome mūsų vidines Lietuvos vertybes, susijusias su mūsų Kovo 11-ąja. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Labai ačiū. Kviečiu E. Gentvilą.
E. GENTVILAS (LSF). Mieli kolegos, norėjau kalbėti visai kitokia intonacija ir mintimis, negu kalbėjo V. Valkiūnas. Baigėme šitą kadenciją, kuri, turėdamas patirties, drįstu sakyti, parlamentarizmo istorijoje buvo viena sudėtingiausių kadencijų, gal išskyrus pirmąją, kai ir tankai važinėjo miesto gatvėmis, ir buvo Sausio 13-oji. Per šią kadenciją ir COVID-19 pandemija, ir migrantų krizė Lietuvos pasienyje, ir infliacijos siautulys Europoje, ir karas Ukrainoje – iš tiesų buvo didžiuliai iššūkiai šitam Seimui ir pirmiausia, žinoma, valdančiajai daugumai. Tačiau reikia pripažinti, kad net ir tokių krizių akivaizdoje šitas Seimas, kuris šiandien baigia savo darbą, garbingai baigia, ir garbingą kadenciją baigia, atliko didžiulius darbus: gynybos stiprinimą, gynybos papildomą finansavimą. Prisiminkime: 106 balsai, dar kolegė R. Budbergytė pasakė, kad ne taip pabalsavo, tai 107 balsai! Tai ne vien valdantieji, bet ir daugybė opozicijos žmonių palaikė tuos sprendimus.
Kitas dalykas, kas labai išskiria mus Europos Sąjungoje, tai nuolatinis ekonomikos augimas ir vienas didžiausių ekonomikos augimo tempų, išlaikytas Europos Sąjungoje, nepaisant tų pasaulinių krizių ar tokių specifinių krizių, kurios kitose šalyse nepasireiškė, pavyzdžiui, migrantų krizė. Subalansuoti biudžetai. Čia norėčiau padėkoti finansų ministrei G. Skaistei, kuri vis dėlto leido užtikrinti Lietuvos kasdienį gyvenimą labai pozityvų.
Išsaugotas europinių vertybių kelias, grįstas teisės viršenybe, pagarba žmogaus teisėms. Aš noriu pasakyti, kolegos, kad aš didžiuojuosi, kad buvau kartu su šituo Seimu, buvau šitoje valdančiojoje daugumoje, kuri tokiu sunkiu laikotarpiu užtikrino mano minėtus ir nepaminėtus pozityvius dalykus.
Kartu noriu padėkoti Seimo Pirmininkei V. Čmilytei-Nielsen… (Plojimai) …kuri, kaip aš jai linkėjau, taip ir buvo geroji šių namų dvasia visą kadenciją.
Noriu padėkoti mūsų koalicijos ašinei figūrai, tai yra Ministrei Pirmininkei I. Šimonytei, už jos tvirtybę, už jos nuoseklumą, už jos sarkazmą, kuris daugelį žmonių nervino, tačiau iš tikrųjų tai buvo sveiko humoro pasireiškimai.
Noriu padėkoti visai koalicijai. Atskirą ačiū aš noriu pasakyti opozicijai, su kuria, natūralu, kad pasibardavome, natūralu, kad skirtingas nuomones turėjome, natūralu, kad ir piktai pasišnekėdavome, bet dėl svarbiausių dalykų mes tikrai sutarėme, dėl svarbiausių valstybės dalykų.
Kolega prašo padėkoti opozicijos vicepirmininkams, kurie tikrai profesionaliai vykdė darbą, kad nepamirščiau, – J. Jarutis, A. Mazuronis, J. Sabatauskas.
Ir ačiū tiems, kurie apsisprendėte nedalyvauti Seimo rinkimuose ir palikote šitą Seimą. Ačiū tiems, kurie dalyvavote, bet neišrinko. Tačiau noriu pasakyti: ką tik įvykę Seimo rinkimai parodė, kad net 19 buvusių Seimo narių vėl grįžo į Seimą, todėl jeigu jūs norėsite tęsti politinę karjerą, politinė istorija rodo, kad tai tikrai yra įmanoma.
Neturiu jokių įgaliojimų atsiprašyti už visus. Aš galiu tik asmeniškai pasakyti: jeigu ką nors užgavau, o turbūt taip buvo, jeigu ką nors įžeidžiau, o turbūt taip buvo, žinodamas savo ilgą liežuvį ir smailų charakterį, turbūt taip padariau, tai aš atsiprašau. Kiekvienas pagalvokime apie tai, ar užgavome ką nors, įžeidėme, ir skirkimės iš šito Seimo paskutinę Seimo darbo dieną su žmogiškomis simpatijomis vieni kitiems. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Labai ačiū. Ir kviečiu A. Matulą.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, gal simboliška yra, kad paskutinę savo kalbą parlamente sakau, kada dalyvauja mano draugas pasvalietis P. Karoblis, labai sąžiningas, pamaldus žmogus. Išties pirmą kartą į parlamentą buvau išrinktas 1996 metais. Pamenu, kai buvau paskirtas komiteto pirmininku, tai mane porą parų I. Degutienė mokino, kaip reikia dirbti, kaip reikia mąstyti. Per visas šitas šešias kadencijas, kai buvau rinktas vienmandatėje, man teko dirbti su 17 ministrų ir daugumą jų mokyti, nes visi kreipėsi, kad papasakočiau, kaip veikia ta sistema.
Išties 1996 metais radome veikiančią Semaškų sistemą ir kartu su J. Galdiku, su D. Jankauskiene ir kitais pradėjome kurti privalomojo sveikatos draudimo sistemą. Važinėjome po miestus, ieškojome patalpų ligonių kasoms veikti, kūrėme apmokėjimo tvarką ir per tą laikotarpį kelis kartus buvau komiteto pirmininku. Žinote, pagrindinė problema, dėl ko sveikatos sistemoje nepasiekėme tiek, kiek reikėtų, kad nebuvo užtikrintas tęstinumas. Pasikeitus politinėms partijoms, netgi valdžioms, tiesiog daugelis dalykų buvo stabdoma arba net atšaukiama. Kuriozinis pavyzdys, kai kolega V. Andriukaitis priėmė 17 teisės aktų ir išeidamas sakė: negrįžtamai sutvarkiau sistemą, bet atėjusi tos pačios partijos kolegė per 1 savaitę visus 17 įsakymų atšaukė.
Aš tikrai džiaugiuosi, kad ilgą laiką buvau kovos prieš alkoholizmą veidu. Esu paskaičiavęs, kad apie 90 priimtų projektų yra rengti mano ir mano kolegų ir kolegių, tokių kaip V. M. Čigriejienė. Aš džiaugiuosi, kad mes parengėme įstatymo projektą, kuriuo buvo uždrausta rūkyti kavinėse, restoranuose. Reakcija buvo baisi, buvo grasinimų iki nužudymo, bet pasitvirtino faktas, kad po 2–3 mėnesių tiesiog padaugėjo lankytojų, nes pradėjo eiti šeimos.
Aš džiaugiuosi, kad vadovavau tokiam įstatymui kaip Pacientų teisių ir žalos atlyginimo įstatymas, buvau darbo grupės pirmininku. Jis buvo vienas pirmųjų Europoje, ir iš to įstatymo parašytos dvi disertacijos. Džiaugiuosi, kad vadovavau darbo grupei dėl Medicinos praktikos įstatymo, kur gydytojus rezidentus įteisinome ne tik kaip studentus, bet ir dirbančiuosius, suteikėme jiems visas socialines garantijas.
Na, ir tikriausiai kuriozinis dalykas šitoje kadencijoje, kai mes, turėdami 73 balsus, priėmėme absoliučiai visus sistemai pertvarkyti, sistemai modernizuoti reikalingus teisės aktus. Primenu, kad praeitoje kadencijoje panašius darbus norėjo nudirbti koalicija iš 87 balsų, – nepavyko nieko padaryti. Mes su 73 balsais padarėme viską. Iš esmės tai galėtų įeiti į vadybos vadovėlius.
Ir noriu padėkoti Sveikatos reikalų komitetui: per visas šešias kadencijas tai buvo pats kompetentingiausias komitetas, pats kompetentingiausias, visi ateidavo įsiskaitę, pasiskaitę. Ir lygiai taip pat kaip ir mano kolega dėkoju už bendravimą, už bendrą darbą. Be abejo, įgijau neįkainojamos patirties – ir politinės, ir vadybinės, ir atsiprašau visų, kuriuos įžeidžiau vienaip ar kitaip, žodžiu ar kitais veiksmais. Labai atsiprašau dėl to ir linkiu jums geros sveikatos, gero gyvenimo, o naujam parlamentui – pasimokyti iš mūsų klaidų ir dirbti Lietuvos labui. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju, gerbiami kolegos. Tai buvo paskutinis pareiškimas. Man irgi buvo malonu ir miela dirbti kartu su jumis. Skelbiu posėdį baigtą. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; LF – Laisvės frakcija; LRPF – Lietuvos regionų partijos frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.