LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PAVELDIMO TURTO MOKESČIO ĮSTATYMO NR. ix-1239 7 straipsnio pakeitimo

ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2017-05-29 Nr. XIIIP-751

Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1. Projektu siūloma nustatyti, kad paveldimo turto mokesčiu neapmokestinamas partneriui mirus kito partnerio paveldimas turtas, jeigu notarine tvarka buvo sudarytas susitarimas dėl bendro gyvenimo. Projektu siūloma nuostata diskutuotina.

Pirma, pastebėtina, kad pagal galiojančias įstatymo nuostatas paveldimo turto mokesčiu neapmokestinamas vienam sutuoktiniui mirus kito sutuoktinio paveldimas turtas ir vaikų (įvaikių), taip pat tėvų (įtėvių), globėjų (rūpintojų), globotinių (rūpintinių), senelių, vaikaičių, brolių, seserų paveldimas turtas. Pritarus projekto nuostatai dėl paveldėto partnerio turto neapmokestinimo, susidarytų situacija, kad tuo atveju, kai buvo susitarta su partneriu dėl bendro gyvenimo (nesiekiant sukurti šeiminių teisinių santykių, kaip nurodyta projekto aiškinamajame rašte), mokestinė lengvata taikoma, tačiau tuo atveju, kai paveldimas mirusio sugyventinio, su kuriuo daug metų buvo vedamas bendras ūkis ir netgi susilaukta bendrų vaikų, turtas, ši lengvata netaikoma. Manytina, kad toks reguliavimas galėtų būti vertinamas kaip diskriminuojantis sugyventinius. Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys į tai, kad CK normos dėl bendro gyvenimo neįregistravus santuokos iki šiol neįsigaliojo, nors pagal Civilinio kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo 50 straipsnį, partnerystės įregistravimo tvarką reglamentuojančio įstatymo projektas turėjo būti parengtas iki 2002 m. sausio 1 d.

Antra, vertinamas projektas susijęs su Civilinio kodekso 6.589, 6.969, 6.971, 6.973, 6.978 straipsnių pakeitimo įstatymo projektu (reg. Nr. XIIIP-751). Pastebėtina, kad CK projekte nesiūloma nustatyti privalomos notarinės susitarimo dėl bendro gyvenimo formos. Pagal siūlomas CK 6.969 straipsnio nuostatas, susitarimas dėl bendro gyvenimo gali būti tiek žodinis, tiek rašytinis. Todėl nustatyti mokestinę lengvatą vien dėl to, kad susitarimas dėl bendro gyvenimo buvo patvirtintas notarine tvarka, nėra teisinio pagrindo.

 

 


 

 

Departamento direktorius                                                                                         Andrius Kabišaitis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D. Petrauskaitė, tel. (8 5) 239 6376, el. p. daina.petrauskaite@lrs.lt

D. Zebleckis, tel. (8 5) 239 6906, el. p. dainius.zebleckis@lrs.lt