2017-04-24

    

PASIŪLYMAI

LIETUVOS RESPUBLIKOS

LOBISTINĖS VEIKLOS ĮSTATYMO NR. VIII-1749 PAKEITIMO

ĮstatymO projektUI (Nr. XIIP-2731(2))

 

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Str.

Str. d.

P.

1

 

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į tai, kad Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO), dėl kurios narystės Lietuva dabar derasi, tarpiniuose Lietuvos vertinimuose kritiškai vertinami pakeitimai, kuriuos priėmus atsirastų pareiga įrodyti, jog teisės aktai, administraciniai sprendimai, dėl kurių asmuo siekė daryti įtaką iš tiesų tenkino užsakovo privačius interesus, tai yra, įrodyti rezultatą, nors lobistinės veiklos reguliavimo tikslas - proceso skaidrumas nepriklausomai nuo galimo rezultato. Be to, VTEK, kaip Įstatymo priežiūrą vykdančiai institucijai, tektų sudėtingas uždavinys įrodyti, kad priimami arba nepriimami teisės aktai, administraciniai sprendimai, dėl kurių asmuo siekė daryti įtaką iš tiesų tenkino užsakovo privačius interesus, tokiu būdu didelė dalis informacijos apie vykdytą lobistinę veiklą Įstatymo nustatyta tvarka nebūtų atskleista visuomenei. Verslo asociacijos, kaip ne pelno siekiantys juridiniai asmenys, galimai argumentuotų, jog jokių privačių interesų neturi ir atitinkamai lobistinės veiklos nedeklaruotų. Siekiant užtikrinti sėkmingą pasirengimo narystei EBPO procesą, įvertinti EBPO išdėstytas pastabas ir suderinti jas  su  Lobistinės veiklos įstatymo projekto nuostatomis, siūlome atitinkamai patikslinti įstatymo projektą.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 1 straipsnį ir  jį išdėstyti taip:

1 straipsnis. Įstatymo tikslas ir paskirtis

1. Šiuo įstatymu siekiama užtikrinti lobistinės veiklos viešumą ir skaidrumą, užkirsti kelią neteisėtai lobistinei veiklai.

2. Šis įstatymas reglamentuoja lobistinę veiklą, jos priežiūrą ir atsakomybę už šio įstatymo pažeidimus.“

2

3

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 2 straipsnio 3 dalį ir  ją išdėstyti taip:

„3. Lobistinė veiklafizinio asmens veiksmai, kuriais siekiama daryti įtaką šio įstatymo 2 straipsnio 1 dalyje nurodytiems asmenims, kad lobistinės veiklos užsakovo interesais būtų priimami arba nepriimami teisės aktai, administraciniai sprendimai.“

2

4

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 2 straipsnio 4 dalį ir  ją išdėstyti taip:

„4. Lobistinės veiklos užsakovas fizinis ar juridinis asmuo, arba kita organizacija ar jos padalinys, taip pat šių asmenų interesus tenkinti įkurtas privatus ar viešasis juridinis asmuo, kurie sudarė dvišalę rašytinę sutartį su lobistu dėl lobistinės veiklos vykdymo  arba trišalę sutartį su lobistu ir jam pavedusiu arba nurodžiusiu vykdyti lobistinę veiklą juridiniu asmeniu arba juridinis asmuo, kuris savo dalyviui, valdymo organo nariui ar darbuotojui pavedė arba nurodė vykdyti lobistinę veiklą.“

2

5

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 2 straipsnio 5 dalį ir  ją išdėstyti taip:

„5. Nevyriausybinė organizacija – nuo valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų nepriklausomas savanoriškumo pagrindais visuomenės ar jos grupės naudai veikiantis viešasis juridinis asmuo, kurio tikslas nėra politinės valdžios siekimas arba vien tik religijos tikslų įgyvendinimas. Valstybė ar savivaldybė, juridinis asmuo, kurio visuotiniame dalyvių susirinkime valstybė ar savivaldybė turi daugiau kaip 1/3 balsų, negali turėti daugiau kaip 1/3 balsų nevyriausybinės organizacijos visuotiniame dalyvių susirinkime. Prie nevyriausybinių organizacijų nepriskiriamos:

1) politinės partijos;

2) profesinės sąjungos bei darbdavių organizacijos ir jų susivienijimai;

3) įstatymų nustatyta tvarka steigiamos organizacijos, kuriose narystė yra privaloma tam tikros profesijos atstovams;

4) susivienijimai, kurių daugiau kaip 1/3 dalyvių yra privatūs juridiniai asmenys;

5) sodininkų bendrijos, daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijos ir kitokios bendro nekilnojamojo turto valdymo tikslu įsteigtos bendrijos;

6) šeimynos.

5

2

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 5 straipsnio 2 dalį ir  ją išdėstyti taip:

2. Asmuo, kuriam lobistine veikla siekiama daryti įtaką, privalo:

 1) įsitikinti, kad lobistinę veiklą vykdantis asmuo yra įrašytas į lobistų sąrašą;

 2) paaiškėjus, kad lobistinę veiklą vykdo į lobistų sąrašą neįrašytas asmuo, per penkias darbo dienas apie tai informuoti Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją.“

5

3

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 5 straipsnio 3 dalį ir  ją išdėstyti taip:

„3. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija privalo sudaryti sąlygas asmeniui, kuriam lobistine veikla siekiama daryti įtaką, elektroninėmis priemonėmis deklaruoti kontaktą su lobistu.“

7

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 7 straipsnį ir  jį išdėstyti taip:

„7 straipsnis. Veikla, kuri nelaikoma lobistine

Lobistine veikla nelaikoma:

1) viešosios informacijos rengėjų, skleidėjų, jų dalyvių, žurnalistų veikla renkant, rengiant, skelbiant ir skleidžiant viešąją informaciją pagal Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymą;

2) asmenų veikla, kai jie valstybės ir savivaldybių institucijų ar įstaigų iniciatyva ir kvietimu atlygintinai ar neatlygintinai kaip ekspertai ar specialistai dalyvauja susitikimuose, posėdžiuose, pasitarimuose teisės aktų projektams rengti pagal Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymą;

3) valstybės politikų, valstybės pareigūnų ar valstybės tarnautojų veiksmai inicijuojant, rengiant, svarstant ir priimant įstatymų ar kitų teises aktus ar teisės aktų projektus, atliekami pagal teisės aktų nustatyta tvarka jiems suteiktas pareigines funkcijas ir  kitų asmenų, kurie pagal teisės aktų nustatyta tvarka jiems suteiktas pareigines funkcijas dalyvauja rengiant, svarstant ir priimant teisės aktus ar administracinius sprendimus, veikla;

4) konsultavimasis konsultavimosi su visuomene ir jo metu gauti pasiūlymai bei vertinimai pagal Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymą;

5) peticijos, referendumo, piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos teisės įgyvendinimas atitinkamai pagal Lietuvos Respublikos peticijų įstatymą, Lietuvos Respublikos referendumo įstatymą ir Lietuvos Respublikos piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos įstatymą;

6) fizinio asmens pareikšta nuomonė dėl teisėkūros;

7) kitos specialiųjų įstatymų nustatyta tvarka vykdomos veiklos rūšys.“

10

7

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 10 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Asmuo, gavęs pranešimą apie sprendimą įrašyti jį į lobistų sąrašą, per vieną mėnesį nuo pranešimo gavimo dienos turi sumokėti valstybės rinkliavą ir pateikti Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai jos sumokėjimą patvirtinantį dokumentą. Jeigu prašymą įtraukti fizinį asmenį į lobistų sąrašą pateikia juridinis asmuo, jis taip pat turi sumokėti valstybės rinkliavą. Asmeniui, nustatytu laiku pateikusiam valstybės rinkliavos sumokėjimą patvirtinantį dokumentą, išduodamas lobisto pažymėjimas. Šioje dalyje nustatytas reikalavimas dėl valstybės rinkliavos netaikomas, kai lobistas yra asmuo, kuriam lobistinę veiklą kaip savo dalyviui, valdymo organo nariui ar darbuotojui pavedė ar nurodė vykdyti nevyriausybinės organizacijos ar religinės bendruomenės.“

10

9

 

Pasiūlymas:

 Pakeisti įstatymo projekto 10 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip:

 „9. Šio straipsnio 7 dalyje nustatytas reikalavimas dėl valstybės rinkliavos netaikomas nevyriausybinių organizacijų ir religinių bendruomenių atstovams.

10. 9. Jeigu asmuo nustatytu laiku nepateikia valstybės rinkliavos sumokėjimą patvirtinančio dokumento, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija sprendimą įrašyti asmenį į lobistų sąrašą pripažįsta netekusiu galios.“

 

 

 

Pakeisti Įstatymo projekto 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2018 2017 m. sausio 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ir kitos valstybės ir savivaldybių institucijos iki 2017 2016 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

3. Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2016 m. lapkričio 1 d. pateikia Lietuvos Respublikos Seimui Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo ir kitų įstatymų pakeitimo projektus, reikalingus Lietuvos Respublikos lobistinės veiklos įstatymo 4 straipsnio 1 dalies ir 5 straipsnio 1 dalies nuostatoms įgyvendinti.“

 

 

Teikia

Seimo nariai                                       

Virginijus Sinkevičius

                                                                                   

                                                                                                            Dainius Kreivys