Stenogramas galima rasti |
Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija |
|
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VIII (PAVASARIO) SESIJOS
VAKARINIO posėdžio NR. 379
STENOGRAMA
2024 m. gegužės 21 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininko pavaduotojai
V. MITALAS ir R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ
PIRMININKĖ (R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ, TS-LKDF*). Gerbiami kolegos, pradėsime 21 dienos vakarinį posėdį. Registruojamės. (Gongas)
Užsiregistravo 58 Seimo nariai.
Pradedame darbą pagal mūsų numatytą darbotvarkę.
14.01 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2023 metų valstybės metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIVP-3774 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-1 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2023 metų valstybės metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIVP-3774. Matyt, organizuojame darbą taip, kad pranešėjai, premjerė, finansų ministrė ir valstybės kontrolierius, pasisakys, pristatys ir tuomet pereisime prie klausimų žanro. Prašau, premjere, į tribūną.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, šiandien turiu garbės pristatyti pirmąją metinę Valstybės pažangos ataskaitą, kuri pakeičia anksčiau Seimui teiktas metines Vyriausybės veiklos ataskaitas. Kartu šis dokumentas yra ypatingas tuo, kad tai paskutinė šios kadencijos Vyriausybės ataskaita, todėl aš stengsiuosi apžvelgti ne tik 2023 metų, bet ir visos mano vadovaujamos Vyriausybės kadencijos kontekstą.
Vyriausybė savo programoje buvo nusistačiusi 12 svarbiausių misijų: nuo švietimo ir mokslo iki Lietuvos įtakos užsienyje didėjimo. Kita vertus, kiti įvykiai neleido Vyriausybei susitelkti ir vien tik vykdyti programoje iškeltas užduotis, kadangi susidūrėme tiek su COVID-19 pandemija, kuri pareikalavo nuolatinio visos Vyriausybės ir institucijų dėmesio, tiek su Baltarusijos diktatoriaus organizuota hibridine ataka prieš Lietuvą telkiant ir nukreipiant nelegalių migrantų srautus. Prasidėjo Rusijos plataus masto invazija į Ukrainą, susidūrėme su Kinijos taikoma ekonomine prievarta prieš mūsų verslą, infliacijos šuoliu, energetikos ir kitų žaliavų kainų šuoliu, ir visas šitas problemas reikėjo spręsti tuo pačiu metu, kai siekėme maksimaliai įvykdyti Vyriausybės programą.
Tad šių misijų siekiai ir rezultatai bei Vyriausybės pastangos kovoti su krizėmis gali būti nuosekliai stebimi kiekvienų metų Vyriausybės veiklos, o dabar ir valstybės pažangos ataskaitose. Dokumentai yra labai išsamūs, labai detalūs, tikrai ten daug informacijos, kurią bus galima vėliau detaliai aptarti komitetuose ir per vėlesnes diskusijas. Todėl per šį pristatymą, vengdama tiesiog cituoti nesibaigiančius skaičius ir lenteles, norėčiau susitelkti į keletą svarbiausių temų ir aptarti pasiektą pažangą.
Pirmiausia, žinoma, saugumas ir gynyba. Rusijos pradėtas plataus masto karas prieš Ukrainą ir destabilizuota geopolitinė situacija regione neabejotinai yra svarbiausias ilgalaikį poveikį Lietuvai turintis ir dar turėsiantis įvykis saugumo, gynybos, energetikos srityse. Vyriausybė pirmiausia darė tai, kas būtina Lietuvos gynybai ir saugumui stiprinti: daug dėmesio skirta darbams paspartinti modernizuojant ir gausinant ginkluotę, karinei infrastruktūrai įrengti, NATO priešakinių pajėgų plėtrai Lietuvoje, plėtojant energetinę nepriklausomybę stiprinančius projektus, taip pat stiprinant valstybės sienos apsaugą, žvalgybą, civilinę ir kibernetinę saugą. Dar 2021 metų rudenį pradėtas statyti apie 500 kilometrų fizinis barjeras su Baltarusija buvo baigtas mažiau nei per metus, laikantis grafiko ir biudžeto. Prisiminkime, kad tai buvo gana sunkiai prieinamuose ruožuose statomas barjeras, kas reikalavo valdyti daugybę rangovų ir preciziškai atlikti darbus.
2023 metais gynybai skirta daugiau nei 2 mlrd. eurų, arba 2,77 % nuo mūsų atitinkamų metų BVP. Palyginus su 2022 metais, gynybos išlaidos išaugo apie 22 % ir pasiekė rekordinį lygį. Lietuva tarp NATO šalių pagal gynybos išlaidų procentą nuo BVP užima penktą vietą. 2023-iųjų metų Lietuvos kariuomenės pajėgumams modernizuoti skirta 29 % gynybos biudžeto. 2023 metais NATO ekspertai Lietuvą įvertino kaip vieną iš geriausiai NATO įsipareigojimus vykdančių šalių, turinčią stiprią valstybės vadovų ir visuomenės paramą. Itin sveikintinas suderintas nacionalinis Lietuvos gynybos planavimas ir NATO gynybos planavimas, leidžiantis užtikrinti sklandų NATO ir nacionalinių tikslų įgyvendinimą, taip pat realistiški ir ištekliais pagrįsti gynybos planai.
Mūsų NATO sąjungininkų saugumo garantijų Lietuvai stiprinimas – viena esminių veiklos krypčių, kur jau pasiekta itin reikšmingų rezultatų. Pasiektu istoriniu susitarimu su Vokietija dėl brigados Lietuvoje dislokavimo Lietuvos gynybinį potencialą nuolatinai papildys 5 tūkst. Vokietijos karių ir civilių. Vokietijos 45-osios mechanizuotosios brigados „Lietuva“ štabo pirminė valdymo grupė – 21 karys jau atvyko į Lietuvą 2024 m. balandžio 8 d. Jie įsikūrė Vilniuje ir toliau planuoja brigados perkėlimo į Lietuvą logistiką. Iš viso į Lietuvą bus perkelta apie 4 tūkst. 800 Vokietijos karių ir 200 civilių. Brigados dislokavimas turėtų būti baigtas ir visiškas operacinis pajėgumas pasiektas iki 2027 metų.
Lietuva sėkmingai suorganizavo Vilniaus NATO viršūnių susitikimą, kuriame priimti Lietuvos saugumo stiprinimui svarbūs sprendimai, patvirtinti naujos kartos NATO regioniniai gynybos planai, žymintys esminį lūžį NATO gynybos planavimo srityje, kai realiai įtvirtintas pasiryžimas ginti kiekvieną Aljanso teritorijos centimetrą nuo pat pirmųjų agresijos akimirkų. Konsoliduota ir įtvirtinta Aljanso ir šalių partnerių politinė ir praktinė parama Ukrainai. Patvirtinta, kad Ukraina taps NATO nare, atsisakyta Ukrainai taikyti narystės veiksmų planą, taip sutrumpinant būsimą Ukrainos kelią į NATO.
Toliau pagal išgales rėmėme Ukrainą. Dvišalė Lietuvos parama 2023 metų pabaigoje pasiekė 1,5 % BVP – maždaug 1 mlrd. 150 mln. eurų. Lietuva išlieka trejetuke didžiausių pasaulio donorų, remiančių Ukrainą, pagal Kylio instituto skaičiavimus, lyginant nuošimtį nuo BVP. Taip pat Vyriausybės parengtas ir su Ukraina suderintas susitarimas dėl saugumo garantijų, prisijungiant prie G7 saugumo garantijų, numato tolesnę nuolatinę karinę paramą Ukrainai, siekiant, kad ji kasmet būtų ne mažesnė nei 0,25 % atitinkamų metų bendrojo vidaus produkto.
Energetika. Po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo sava gamyba siekė iki 35 % viso energijos poreikio. Nepaisant jungčių su Švedija ir Lenkija, mūsų priklausomybė nuo energijos iš Rytų buvo milžiniška ir siekė apie pusę viso importo. To pasekmes pajutome Rusijai pradėjus energetinį Europos šantažą, kai ji sumažino dujų tiekimą – elektros kainos tuo pat metu pašoko iki dešimties kartų, o energijos kainų šuoliui kompensuoti Lietuvoje skyrėme beveik 2 mlrd. eurų. Tai leido suvaldyti energijos kainų šuolio pasekmes verslams ir namų ūkiams.
Mūsų neatidėliotini veiksmai energetikos srityje davė akivaizdžius rezultatus. Pirmieji Europos Sąjungoje visiškai atsisakėme energetinių išteklių importo iš Rusijos ir Baltarusijos, tad mūsų priklausomybė nuo elektros ir dujų importo iš Rytų sumažėjo iki nulio. Vietinė elektros gamyba nuo trečdalio išaugo ir jau tenkina beveik 60 % mūsų poreikio. Atsinaujinantys ištekliai sudaro daugiau nei 70 % vietinės elektros gamybos. Gamyba iš vėjo išaugo 3 kartus, o saulė per mėnesį dabar pagamina elektros tiek, kiek per visus 2020 metus.
Pagal dabartines tendencijas jau 2027 metais Lietuva galės pati užtikrinti sau reikalingą elektros poreikį, ir tai yra trejais metais anksčiau, nei buvo įsipareigota Vyriausybės programoje. Tokiu būdu per keletą metų iš vienos paskutinių šalių pagal gamybą iš atsinaujinančių išteklių Europos Sąjungoje tapome viena iš lyderių.
Kitas svarbus aspektas – mūsų elektros tinklo priklausymas Maskvos valdomam BRELL’o žiedui. Kažkada atrodė neįmanoma Lietuvos energetikos sistemą nuo jo atjungti, bet kartu su Latvija ir Estija pasiekti susitarimai, pagal kuriuos visos trys šalys vienu metu atsijungs nuo BRELL’o žiedo 2025 metų vasarį ir sinchronizuosis su Europos Sąjungos elektros tinklais. Bendru darbu pavyko šį terminą paankstinti.
Norėčiau pabrėžti, kad persijungimas nuo BRELL’o tinklo prie Europos Sąjungos elektros tinklų nėra vien grynos politinės valios išraiška. Tam reikalingas nuoseklus, ilgas, detalus techninis pasirengimas, infrastruktūros pertvarka ir ženklios investicijos. Pavyzdžiui, prisijungimui prie Europos Sąjungos tinklų mums reikalingi dideli rezerviniai pajėgumai tinklo stabilumui užtikrinti. Sakyčiau, nepastebėtai buvo pastatytas ir paleistas milžiniško sudėtingumo didžiausias regione baterijų parkas, kuris absoliučiai būtinas mūsų sinchronizacijai su europiniais tinklais ir augantiems atsinaujinantiems energijos ištekliams balansuoti.
Sveikata. Pradėsiu nuo greitosios pagalbos pertvarkos. Lietuvoje esame iškėlę tikslus Greitosios medicinos pagalbos tarnybai į pirmos kategorijos (tai yra tuos, kurie kelia pavojų gyvybei) iškvietimus mieste atvykti per 15 minučių, o kaime – per 25 minutes. Iki šiol turėjome labai netolygų greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimą skirtingose savivaldybėse, jis kai kuriais atvejais skyrėsi net iki pusantro karto. Tai reiškia, kad turėjome teritorijų, kuriose mūsų gyventojai nuolatos sulaukdavo pagalbos vėliau nei kitose savivaldybėse. Įgyvendinus Greitosios medicinos pagalbos tarnybos reformą, centralizavus greitosios medicinos paslaugų teikimą ir įkūrus bendrą Greitosios medicinos pagalbos tarnybą, nuo reformos pradžios, tai yra nuo praėjusių metų liepos 1 dienos, visais ketvirčiais greitosios medicinos pagalbos atvykimo į pirmo skubumo kategorijos iškvietimus operatyvumas pagerėjo. Per nepilnus metus po reformos pavyko ne tik išlaikyti atvykimo į iškvietimus standartą, bet net 14 savivaldybių jį reikšmingai pagerinti. O svarbiausia, kad ši reforma leis žengti tolesnius žingsnius, peržiūrėti keliamus paslaugų standarto tikslus naujai tarnybai ir nustoti skirstyti miestą ir kaimą. Sieksime vienodinti standartą, nes atvykimas į gyvybei grėsmingas situacijas neturi priklausyti nuo to, kur žmogus gyvena.
Vėžio prevencija. Nors vėžio prevencinės programos Lietuvoje vykdomos jau daugiau kaip dešimtmetį, tačiau, deja, jos vis dar nepasiekia savo galimo efektyvumo. Tad paskutinių metų laikotarpiu gimdos kaklelio vėžio programoje vidutiniškai dalyvavo apie 66 %, krūties vėžio – apie 48 %, storosios žarnos vėžio – apie 46 % tikslinės populiacijos gyventojų. Pažymėtina, kad, siekiant efektyvios prevencijos, šis rodiklis turėtų būti per 90 %. Suprasdami, kad prevencinėmis priemonėmis išvengdami mirtingumo sukuriame milžinišką vertę tiek žmogui, tiek visuomenei, etapais pereiname prie centralizuoto vėžio prevencinių programų organizavimo. Aktyviai ėmė veikti įkurti du prevencinių programų koordinavimo centrai Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose ir Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose. Šie centrai atsakingi už programų kriterijus atitinkančių visų Lietuvos gyventojų kvietimą periodiniams tyrimams, taip pat, esant poreikiui, siuntimą toliau ištirti. Labai svarbu, kad ši sistema leis laiku stebėti, kaip vykdomos programos, analizuoti skirtingų veiksmų efektyvumą ir nuolat ieškoti geresnių sprendimų.
Vaistų kainos. Lietuva Europos Sąjungos statistikoje nuolat figūruodavo kaip šalis, kurioje už vaistus vartotojas turi primokėti gana daug. Nuo 2023 metų, įsigaliojus naujiems vaistų kainodaros principams ir vaistų kainynui, daugiau nei pusė iš sąraše esančių kompensuojamųjų vaistų gyventojams tapo pigesni. Kartu buvo pradėtas taikyti vadinamasis priemokų krepšelis, juo apmokamos paciento priemokos už vaistus, jei sukaupta priemokų suma sudaro daugiau nei 48,36 euro. Tai reiškia, kad galima tikslingai padėti tiems gyventojams, kurie, susidūrę su liga, patiria didžiausias išlaidas vaistams. Nuo šios priemonės įsigaliojimo 2023 metų II pusmetį daugiau nei 60 tūkst. asmenų pasinaudojo priemokų krepšeliu. Padengiamų priemokų suma sudarė 2 mln. eurų.
Socialinė apsauga. Socialinės apsaugos sistema nuolat veikia milžiniškų iššūkių sąlygomis. Aukštos infliacijos, energetikos kainų kilimo, tokių sukrėtimų kaip COVID akivaizdoje ypač svarbu užtikrinti pažeidžiamų visuomenės sluoksnių apsaugą. Kartu būtina plėtoti tokią socialinės apsaugos sistemą, kurioje pagalba žmogų pasiektų tada, kai to labiausiai reikia, suteikiama parama būtų taikli ir veiksminga, patenkintų tikruosius asmens poreikius ir kiekvienam padėtų jaustis svarbiu visuomenės nariu, o ne prašytoju.
Apžvelkime pažangą. Labai akivaizdžiai didėjo visų rūšių pensijos ir socialinės išmokos. Vidutinė senatvės pensija nuo 2021 metų padidėjo 182 eurais ir sudaro 595 eurus; turint būtinąjį stažą – panašia suma (194 eurais, tai yra tais pačiais 44 %) ir sudaro 635 eurus. Socialinių išmokų baziniai dydžiai, kurie naudojami… (Balsai salėje: „Kitos skaidrės…“) Skaidrės jums iliustracija, jūs tiesiog stebėkite. Čia ne tam, kad aš kalbu pagal skaidres, aš ir nesiruošiau kalbėti pagal skaidres, nes grafikai yra tiesiog vizualumui to, ką aš kalbu. Socialinių išmokų baziniai dydžiai, kurie naudojami apskaičiuojant didžiąją dalį socialinių išmokų, palyginti 2021 ir šiuos metus, padidėjo 38 %. Minimalioji mėnesio alga – 44 %: nuo 642 eurų iki 924 eurų.
Žmonių pajamas didinantys sprendimai prisidėjo prie skurdo rizikos lygio stabilizavimo. Naujausi skurdo rizikos lygio duomenys rodo, kad 2023 metais, o, kaip žinome, skaičiuojant tuos rodiklius yra naudojami dar ankstesni duomenys de facto, šis rodiklis šalyje sumažėjo 0,3 procentinio punkto. 65 metų ir vyresnių amžiaus grupėje sumažėjo net 3,4 procentiniais punktais.
Noriu atkreipti dėmesį į tai, kad svarbu ne tik, ką darome, bet ir kaip darome. Štai 2021 metais įvesta vienišo asmens išmoka galėjo būti išmokama kaip visada. Tai yra žmogus, prašantis išmokos, būtų galėjęs užpildyti reikiamą popierinį ar elektroninį prašymą ir jį pristatyti „Sodrai“. Suprantama, kad daugeliui vienišų pensininkų šis veiksmas būtų buvęs nelengvas. Tačiau matydami tikslą sugebėjome padaryti kitaip. Iš skirtingų informacinių sistemų gavusi duomenis „Sodra“ gali nuspręsti, ar konkretus pensininkas yra vienišas, ir skirti išmoką be prašymo pateikimo.
Negalios reforma. 2023 metais sudaryta daugiau galimybių žmonėms su negalia aktyviai įsitraukti į darbo rinką. Žmonės su negalia turi laisvę pasirinkti: jiems įsidarbinus kitoje vietoje, pagalba keliauja paskui žmogų, o jos apimtis nepriklauso nuo darbdavio statuso.
Dar vienas pavyzdys. Iki 2024 metų per 200 tūkst. nepasiturinčių asmenų gaudavo paramą maisto produktais ir higienos prekėmis. Nuo 2024 metų šie asmenys gauna pasirinkto prekybos tinklo korteles ir turi galimybę pasirinkti ne tik jiems patinkančius produktus ar prekes, bet ir tai daryti jiems patogiu laiku. Man atrodo, šie pavyzdžiai labai svarbūs ir parodo, kad valstybė, teikdama paslaugas, gali kiekviename žingsnyje rodyti pastangas žmogaus orumui išsaugoti.
Švietimas. Lietuvos mokinių pasiekimai tarptautiniuose tyrimuose gerėja arba išlieka stabilūs. Remiantis 2023 metais paskelbtais EBPO tarptautinio penkiolikmečių tyrimo PISA duomenimis, atskleidžiančiais penkiolikmečių skaitymo gebėjimų, matematinio ir gamtamokslinio raštingumo rezultatus, Lietuva yra 13–24 pozicijoje tarp Europos ekonominės erdvės šalių. Rezultatai pagerėjo, palyginti su 2018 metais, kuomet Lietuva buvo 20–26 pozicijoje. Europos ekonominės erdvės šalių kontekste Lietuva padarė pažangą, o Lietuvos mokinių pasiekimai buvo panašaus lygio kaip daugiau nei trečdalio Europos ekonominės erdvės šalių.
EBPO išskyrė keturias šalis – Japoniją, Pietų Korėją, Taivaną ir Lietuvą, pasižymėjusias švietimo sistemos atsparumu. Tai įvertinta trimis aspektais: matematinio raštingumo pasiekimais, teisingumo rodikliu ir mokinių savijauta mokykloje. Pagal 2023 metų tarptautinio skaitymo gebėjimų tyrimo duomenis, rodančius 4 klasės mokinių skaitymo gebėjimus, Lietuva pateko tarp dešimties geriausius rezultatus pasiekusių šalių. Manau, kad tai ypač svarbūs rezultatai, jei įvertintume, kokį spaudimą ir kokią įtampą švietimo sistemai išties kėlė COVID-19 pandemija.
Švietimo srityje Vyriausybė taip pat nuosekliai įgyvendino susitarime dėl Lietuvos švietimo politikos priimtus įsipareigojimus. Dėl darbo užmokesčio didinimo 2024 metų pabaigoje bus pasiektas tikslas, kad mokytojų vidutinis darbo užmokestis sudarytų 130 % šalies vidutinio darbo užmokesčio, o mokslo ir studijų institucijų darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų – 150 % šalies vidutinio darbo užmokesčio. Šiuos įsipareigojimus leis pasiekti iš anksto apgalvota Biudžeto įstatymo nuostata, kuri leidžia patikslinti mokytojų darbo užmokesčiui skirtas lėšas pagal atnaujintas prognozes, kurios bus atnaujintos birželio mėnesį.
Dėl įtraukiojo ugdymo. 2023 metais 15 savivaldybių įsteigtos 103 bendrosios paskirties klasės, kuriose išbandomi skirtingi darbo su klase, kurioje mokosi vaikai, turintys didelių ir labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių, modeliai. 2023 metais įsteigtas Lietuvos įtraukties švietime centras ir aštuoni regioniniai specialiojo ugdymo centrai. Nors švietimo pagalba yra savarankiška savivaldybių funkcija, savivaldybėms valstybės skiriamos lėšos švietimo pagalbai finansuoti nuosekliai auga: 2022 metais buvo skirta 112 mln. eurų, o šiais metais suplanuota jau 160 mln. eurų.
Mokinių ugdymosi pažangos ir rezultatų atotrūkio mažinimas išlieka viena esminių švietimo sistemos veiklos krypčių, todėl siekiant įvykusių pokyčių tvarumo ir tolesnio mokinių pasiekimų gerėjimo 2022–2026 metais įgyvendinama programa „Tūkstantmečio mokyklos“. Šioje programoje dalyvauja 270 mokyklų ir 58 šalies savivaldybės. Ir tai nėra tik pliki skaičiai, už jų slypi įgalinti mokytojai, mokyklų vadovai, visa švietimo bendruomenė. Jie kuria naujas kūrybines mokslo erdves, priemones, padedančias keisti ugdymo formas, metodus ir kokybę.
Regionų politika. Regioninės politikos tikslas – stiprinti ekonominę, socialinę ir teritorinę sanglaudą, remiant ekonomikos augimą, darbo vietų kūrimą, įmonių konkurencingumą, darnų vystymąsi ir aplinkos apsaugą. Kartu darni regionų plėtra labai siejasi su gyventojų poreikius ir lūkesčius atitinkančia gyvenamąja aplinka. Natūralu, kad šie klausimai daugiausia yra savivaldybių galios, todėl galima pasidžiaugti, kad jau pradėta realiai įgyvendinti… pradėtos realiai įgyvendinti regionams skirtos investicijos. Iki 2024 metų gegužės regionų plėtros planuose suplanuotos 73 pažangos priemonės už 826 mln. eurų iš Europos Sąjungos fondų lėšų. Tai sudaro pusę Regionų plėtros programoje numatytų investicijų regionams, kas yra maždaug 1,6 mlrd. eurų. Kita vertus, centrinė valdžia turi svarbią misiją užtikrinti, kad gyventojai gautų tas kokybiškas esmines valstybės paslaugas, kad ir kur jie gyventų.
Mūsų Vyriausybės įgyvendintos pertvarkos, tikiuosi, užtikrins ilgalaikius rezultatus, kurie padės gyventojams regionuose. Greitosios medicininės pagalbos pertvarka, apie kurią jau kalbėjau, leis greičiau mažinti atotrūkį tarp miesto ir kaimo, atvykstant į kritinius žmogaus gyvybei iškvietimus. Gydymo įstaigų tinklo pertvarka perkelia būtiniausias paslaugas arčiau pacientų ir užtikrina sudėtingų kompleksinių paslaugų kokybišką teikimą, laipsniškai pereinama nuo ilgalaikio gydymo stacionaruose prie efektyvesnių ambulatorinių vienos dienos paslaugų. Tam tikslui pasiekti netrukus nacionaliniu mastu pradės veikti pacientų pavėžėjimo paslauga. Švietimo tinklo pertvarka ir „Tūkstantmečio mokyklų“ tinklas padaro pasiekiamas kokybiškas ugdymo paslaugas kiekvienam vaikui.
Kultūra. Kultūra yra mūsų tapatybės ir ilgalaikės ateities vizijos pagrindas. Dalyvavimo kultūroje rodikliai geriausiai atspindi visuomenės sveikatą ir valstybės tikrąją būklę. Čia turime rimtą pagrindą optimizmui ir pasitikėjimui ateitimi. Lietuvos kultūros tarybos tyrimo duomenimis, per dešimtmetį į Lietuvos kultūrinį gyvenimą papildomai įsiliejo apie 300 tūkst. suaugusių žmonių. Apsilankymų muziejuose skaičius yra rekordinių aukštumų – beveik 6 mln. apsilankymų 2023 metais. Plačiai žinoma, kad dalyvavimas kultūroje yra susijęs su pasididžiavimu savo šalimi, pilietiniu, politiniu aktyvumu ir, žiūrint bendriau, laime. 90 % mūsų gyventojų didžiuojasi būdami Lietuvos piliečiai, Lietuvos gyventojai tarp pasaulio laimingiausių tautų užima 19 vietą, o mūsų jaunimas ir pats laimingiausias. Mūsų kultūra vis plačiau žinoma pasaulyje. Pernai tai buvo Kauno modernizmo ir šiaudinių sodų rišimo pripažinimas, jie įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašus, lietuviško kino tarptautiniai pasiekimai jau nebėra vienkartinis reiškinys, o sėkmės istorija.
Paminėsiu ir keletą Vyriausybės sprendimų. Užtikrintas kultūros darbuotojų darbo užmokesčio didėjimas, 2023 metų pabaigoje kultūros darbuotojų vidutinis atlygis pasiekė beveik 85 % Lietuvos vidutinio darbo užmokesčio. Įgyvendinamos ambicingos istorinės atminties programos, pradėta Lietuvos žydų gelbėtojų dienos minėjimo tradicija, Lietuvos laisvės kovų įamžinimo programa, pradėtas įdomus Socialinio recepto bandomasis projektas savivaldybėse, muziejų infrastruktūra pradėta pritaikyti žmonėms su negalia, užtikrinta tęstinė didėjanti kokybiškos kultūros infrastruktūros pasiūla, dešimtys atnaujintų ir visai naujų kultūros erdvių paveldo objektuose ir savivaldybių kultūros infrastruktūros modernizavimas.
Viešasis valdymas. XXI amžiuje valstybės veikla reikalauja naujų technologijų, kadangi gyvename greitai besikeičiančios visuomenės, globalaus pasaulio kontekste, tad moderniai sėkmingai valstybei būtina didinti viešojo sektoriaus profesionalumą, lankstumą, inovacijų ir technologijų diegimą, taip pat sustiprinti atsakomybę už rezultatus, gebėjimą priimti sprendimus ir spręsti sudėtingas situacijas. Pastarojo meto iššūkiai ir krizės atskleidė valstybės tarnybos trūkumus. Ji stokoja profesionalių vadovų ir kokybiškus sprendimus gebančių parengti valstybės tarnautojų. Valstybės tarnyba buvo nugyventa, sumenko jos prestižas. Sparti technologijų plėtra, didėjantis piliečių ir verslo poreikis gauti modernias ir prieinamas viešąsias paslaugas, būtinybė profesionaliai spręsti vis sudėtingėjančius iššūkius ir krizines situacijas, inertiškas viešojo sektoriaus veikimas skatina iš esmės persvarstyti ir tobulinti viešojo sektoriaus ekosistemą – paslaugas, institucijas, procesus ir žmones, todėl buvo parengta ir įgyvendinama valstybės tarnybos pertvarka. Seimui priėmus naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymą, 2024 m. sausio 1 d. įsigaliojo valstybės pažangai valstybės tarnyboje būtini pokyčiai, kuriais siekiama sumažinti darbo apmokėjimo principų ir paties darbo užmokesčio, žmogiškųjų išteklių valdysenos atotrūkį nuo privataus sektoriaus, pritraukti kompetentingų darbuotojų ir vadovų, centralizuotai ir kryptingai ugdyti sektoriaus darbuotojus, kartu, stiprinant ir ateities kompetencijas, įgalinti veikti efektyviau. Šiam pokyčiui įgyvendinti reikės dar bent vienos Vyriausybės kadencijos ir kantrybės, tačiau kryptis yra labai aiškiai nubrėžta.
Kartu turime pripažinti, kad neišvengiamai didėja technologijų vaidmuo valstybės valdyme. COVID, energijos kainų ir nelegalios migracijos krizė viena po kitos parodė, kad Vyriausybei kaip niekada iki šiol reikalingi duomenys ir greita analizė sprendimams priimti. COVID plitimą ir sveikatos sistemos apkrovą gebėjome stebėti naudodami ne metų ketvirčių, o vakar dienos duomenis. Nelegalios migracijos srautus, sienos kirtimus, apgyvendinimo vietų situaciją matėme beveik realiu laiku ir gebėjome priimti labiau pamatuotus sprendimus.
2023 metais Statistikos departamentas buvo pertvarkytas į Valstybės duomenų agentūrą, kurioje konsoliduojami institucijų renkami duomenys, viešasis sektorius turi vis daugiau galimybių giliai išanalizuoti reiškinius, jų sąsajas ir todėl priimti geresnius sprendimus.
Pabaigai šiek tiek apie ekonomiką. Pastaraisiais metais Lietuvos ekonomika demonstravo didžiulį atsparumą. Nepaisant neeilinių iššūkių – pandemijos, Rusijos karo prieš Ukrainą, energijos kainų šoko – pernai Lietuvos realus BVP buvo daugiau nei 8 % didesnis negu prieš pandemiją. 2020 metais išvengę ekonomikos susitraukimo, 2021 metais fiksavome stiprų atsigavimą – ekonomika augo 6,3 %. Vis dėlto atsigavimą sulėtino Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą ir Rusijos energetinis karas prieš Europą. Vyriausybė reagavo greitai: priimtos pagalbos priemonės, orientuotos į dujų ir elektros kainų mažinimą gyventojams ir verslams. Jos padėjo lengviau išgyventi šį laikotarpį ir išvengti ilgalaikių neigiamų pasekmių ekonomikai. Tai atsispindi ir BVP, kuris 2022 metais augo 2,4 %, rodikliuose.
Pernai mūsų ekonomiką toliau lydėjo tam tikri iššūkiai: stebėjome sulėtėjusį pagrindinių prekybos partnerių augimą, Europos Centrinio Banko ženkliai padidintas palūkanų normas, tebesitęsiantį karą Ukrainoje ir neramumus Viduriniuose Rytuose. Tai lėmė nedidelį, 0,3 %, BVP susitraukimą. Galima sakyti, kad ekonomika patyrė labai švelnų nusileidimą, bet jau šiemet matysime atsigavimą, kuris turėtų siekti 1,6 % ir toliau stiprėti iki beveik 3 % ateinančiais metais. Jau žinome, kad šių metų I ketvirtį ūkis augo 0,8 %, palyginus su praėjusiu ketvirčiu, tad atsigavimo prielaidos yra tikrai stiprios. Pernai fiksavome labai spartų 10,6 % investicijų augimą, prie kurio reikšmingai prisidėjo viešosios investicijos daugiausia investuojant Europos Sąjungos lėšas. Mūsų vertinimu, daugiau nei pusė šių investicijų buvo produktyvios, jos didins ekonomikos augimo potencialą ir konkurencingumą ateityje.
Nors ekonomika sulėtėjo, darbo rinka išliko atspari. Joje ženkliai daugėjo darbo vietų, įdarbinti atvykę Ukrainos pabėgėliai, užimtų gyventojų skaičius yra didžiausias per daugiau nei dešimtmetį. Nuo kadencijos pradžios stebime dviženklį darbo užmokesčio augimą. Pernai vidutinis darbo užmokestis augo 12,6 %, šiemet turėtų kiek sulėtėti, bet ir toliau išlikti spartus. Stipriai sulėtėjus metinei infliacijai, kuri balandį sudarė 0,4 %, atlyginimo augimo tempas ženkliai viršys kainų augimą, dėl to smarkiai stiprės žmonių perkamoji galia ir augs vartojimas. Infliacijos šokas jau įveiktas. Vidutinė metinė infliacija, pernai siekusi 8,7 %, šiemet bus, tikimasi, žemiau 2 % ribos.
Svarbu, kad ekonominius iššūkius įveikiame neaukodami viešųjų finansų tvarumo. Tai akivaizdu žvelgiant į pastarųjų kelerių metų biudžeto deficito rodiklį. Tai leido sumažinti valstybės skolos lygį nuo 46 % BVP 2020 metais iki kiek daugiau nei 38 % BVP 2023 metų pabaigoje. Ir toliau sieksime, kad valstybės skola ateityje išliktų žemiau 40 % ribos siekdami užtikrinti, kad valstybė ateityje turėtų pakankamai fiskalinės erdvės reaguoti į dabar negalimus numatyti sukrėtimus.
Pabandžiau pateikti skirtingų sričių, mūsų įsitikinimu, svarbius sprendimus ir tendencijas, kurie darys įtaką mūsų valstybės gyvenimui dar ilgai ateityje. Dėl laiko trūkumo turėjau apsiriboti tik kai kuriais dalykais. Ataskaitoje turite galimybę plačiau susipažinti su detalesne informacija.
Savo pristatymą norėčiau baigti refleksija apie Vyriausybės programą ir Vyriausybės darbą. Turime sutikti, kad dalis dalykų, kuriuos kiekviena Vyriausybė įtraukia į savo programą ir imasi įgyvendinti ištikus krizei, nėra nauji. Jie nėra nauji konceptualūs išradimai, radikaliai keičiantys mūsų pasaulio suvokimą ir gyvenimą. Tad net ir su politiniais oponentais dažnai mes nekonkuruojame siekiais. Visi norime efektyvesnio viešojo sektoriaus, didesnio konkurencingumo ir inovatyvumo ekonomikoje, puikios sveikatos apsaugos, socialinės rūpybos, kokybiško švietimo, klestinčios kultūros ir saugios valstybės, tačiau šių siekių įgyvendinimo būdų priemonėmis galime skirtis labai daug. Modernios vadybos tėvas P. F. Drukeris yra rašęs, kad vadyba yra daryti dalykus teisingai, o lyderystė yra daryti teisingus dalykus. Ačiū už dėmesį.
PIRMININKĖ. Dėkui, premjere. Dabar į tribūną kviečiu finansų ministrę G. Skaistę.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Finansų ministerija parengė 2023 metų valstybės metinių finansinių ataskaitų rinkinį ir 2023 metų valstybės biudžeto vykdymo ataskaitų rinkinį, kurie kartu su 2023 metų valstybės pažangos ataskaita sudaro 2023 metų valstybės metinių ataskaitų rinkinį.
2023 metų valstybės metinių finansinių ataskaitų rinkinys parengtas konsolidavus centrinės valdžios institucijų ir jų kontroliuojamų viešojo sektoriaus subjektų finansines ataskaitas. Iš viso 523 subjektai. Šiame rinkinyje įtraukta informacija apie valstybės 2023 m. gruodžio 31 d. finansinę būklę, jai poveikį turėjusių finansinių ataskaitų straipsnių pasikeitimus, 2023 metų veiklos rezultatus, grynojo turto pokyčius ir pinigų srautus.
Valstybės konsoliduotasis turtas, parodytas finansinės būklės ataskaitoje, buvo 66,2 mlrd. eurų ir buvo 7,3 mlrd. eurų, arba 12 %, didesnis nei 2022 metais. 2023 metų valstybės įsipareigojimai – 32,4 mlrd. eurų ir buvo 1,9 mlrd. eurų, arba 6 %, didesni nei 2022 metais. Valstybės grynojo turto vertė – 25,6 mlrd. eurų ir buvo 4,3 mlrd. eurų, arba 20 %, didesnė nei 2022 metais.
Į valstybės biudžetą iš viso surinkta apie 13,7 mlrd. eurų pajamų, be Europos Sąjungos paramos. Lyginant su 2022 metais, 2023 metais pajamų surinkta 0,9 mlrd. eurų, arba 7,3 %, daugiau. Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos buvo gauta 2,7 mlrd. eurų. Didžiausią valstybės biudžeto pajamų dalį sudarė pridėtinės vertės mokestis – 6 mlrd. eurų, gyventojų pajamų mokestis – 2,8 mlrd. eurų, akcizai – 1,7 mlrd. eurų, pelno mokestis – 1,7 mlrd. eurų. Dėl 2023 metais galiojusių keturių pagrindinių mokesčių lengvatų ir specialiųjų sąlygų biudžetas neteko apie 3,6 mlrd. eurų pajamų – 828 mln. eurų daugiau pajamų negu 2022 metais. Iš jų dėl PVM lengvatų taikymo biudžetas neteko beveik 507 mln. eurų, dėl akcizų lengvatų taikymo – 326, dėl pelno mokesčio – 855 ir dėl gyventojų pajamų mokesčio – 1 mlrd. 923 mln. eurų pajamų. Valstybės biudžeto išlaidos – apie 18 mlrd. eurų, iš jų Europos Sąjungos paramos – 2,4 mlrd. eurų. Valstybės biudžeto išlaidos 2023 metais viršijo gautas pajamas 1 mlrd. 845 mln. eurų, nevertinant Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos įplaukų ir šiomis lėšomis vykdomų programų išlaidų.
Šiuos rinkinius Valstybės kontrolė auditavo ir pateikė išvadą, sąlyginę nuomonę dėl biudžeto vykdymo ataskaitų rinkinio ir sąlyginę nuomonę dėl finansinių ataskaitų rinkinio. Valstybės kontrolės sąlyginę nuomonę dėl valstybės metinių finansinių ataskaitų lėmė atskirų viešojo sektoriaus subjektų apskaitos duomenų netikslumas.
PIRMININKĖ. Dėkui. Dabar kviečiu į tribūną valstybės kontrolierių M. Macijauską. Vėliau pereisime prie klausimų ir reakcijų.
M. MACIJAUSKAS. Laba diena, gerbiama posėdžio pirmininke, gerbiami Seimo nariai, Ministre Pirmininke, gerbiami ministrai. Iš tiesų tai mūsų valstybės atskaitingumo sistemos istorinio lūžio metai. Svarbiausi valstybės ataskaitų rinkiniai jums, Seimo nariai, ir piliečiams teikiami pavasarį, o ne įpusėjus rudeniui. Tad pagaliau turime duomenis, kuriuos ateityje bus galima naudoti priimant sprendimus dėl kitų metų viešųjų finansų. Tam, kad matytumėte per metus pasiektą realią atskirų viešojo sektoriaus sričių situaciją, kartu su finansinių ataskaitų rinkiniais teikiama ir pažangos ataskaita, kuri skirta informuoti apie veiklos tikslų pasiekimą.
Atlikdama valstybės metinių ataskaitų rinkinių auditą, Valstybės kontrolė turėjo vertinti informaciją, pateiktą valstybės pažangos ataskaitoje, ar joje pateikti finansiniai duomenys atitinka audituotus valstybės metinėse finansinėse ataskaitose ir biudžeto vykdymo ataskaitose pateiktus duomenis ir nėra reikšmingai iškraipyti.
Finansinių rodiklių sąsajų su pažangos uždavinių ir veiklos tikslų pasiekimu nevertinome, nes valstybės pažangos ataskaita auditoriams nebuvo pateikta. Nepaisant visų iššūkių parengti ir įvertinti finansinių ataskaitų rinkinius paankstintais terminais, šis valstybės atsiskaitymo pokytis įvyko, belieka pasiekti, kad tiek finansinių ataskaitų rinkiniai, tiek valstybės pažangos ataskaita atspindėtų tikrą ir teisingą vaizdą.
Toliau apie pateiktus ataskaitų rinkinius. Dėl 2023 metų valstybės finansinių ataskaitų rinkinio reiškiame sąlyginę nuomonę, nes šiame rinkinyje dar yra reikšmingų klaidų. Jei būtų visiškai įgyvendintos Valstybės kontrolės teiktos rekomendacijos, sutvarkyti apskaitos procesai ir ištaisytos klaidos Valstybinės mokesčių inspekcijos mokesčių fonde apskaitant valstybės pajamas, o Aplinkos ministerijoje – miško žemę ir medynus, šiame valstybės metinių ataskaitų rinkinyje neturėtume reikšmingumą viršijančių klaidų. Tačiau 2023 metais vis dar 98 % mokesčių pajamų ir su jomis susijusių gautinų ir mokėtinų sumų teisingumo negalėjome patvirtinti dėl audituojamu laikotarpiu išlikusių aplinkybių, susijusių su apskaitai tvarkyti naudojamų informacinių sistemų trūkumais, ir dėl sumų dubliavimo, tai yra atvaizdavimo, tiek gautinuose, tiek grąžintinuose mokesčiuose.
13,59 % rezervų teisingumo negalėjome patvirtinti dėl Aplinkos ministerijos apskaitos informacijos trūkumų registruojant miško žemės ir medynų vertės pokytį. Svarbu ištaisyti materialinių išteklių apskaitos klaidas, nes 2023 metais 46 % jų vertės yra neteisinga dėl Lietuvos geologijos tarnybos neteisingai apskaičiuotos požeminio vandens vertės. Taip pat skirti tinkamą dėmesį muziejinių vertybių apskaitai ir apsaugai. 314,9 mln. eurų muziejinių vertybių duomenų teisingumo patvirtinti negalėjome, nes tikrinti muziejai neturėjo visų turimų vertybių analitinio apskaitos registro, o muziejinės vertybės nebuvo inventorizuotos.
Nerimą kelia kokybės požiūriu svarbūs besikartojantys atvejai, kai viešojo sektoriaus subjektų finansinės apskaitos tvarkymo procesai ir ūkinių operacijų registravimas iš esmės neatitinka Viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymo ir standartų reikalavimų arba neužtikrinimas atsakingas turto ir finansų valdymas. Dėl to 2023 metais keturių viešojo sektoriaus subjektų beveik 76 mln. eurų turto ir atitinkamai finansavimo sumų, įsipareigojimų ir grynojo turto duomenų teisingumo patvirtinti negalėjome. Trijų subjektų – jau antrus metus iš eilės. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkui. Pereisime prie Seimo narių klausimų. Pagal Statutą šioje procedūroje, vadovaujantis atitinkamu Statuto straipsniu, ne pagal užsirašymo eilę, bet pagal priklausomybę frakcijai bus suteikiamas žodis. Pirmasis klausia D. Kepenis.
D. KEPENIS (LVŽSF). Dėkoju. Ačiū už ataskaitą. Tačiau lietuvių kalboje toks yra pasakymas liaudyje: nu, sako, ant durniaus ten kažką padarė. Tai čia buvo pavyzdys iš tos serijos. Kodėl tą sakau? Štai, žiūrėkite, premjerė sako: dabar pakalbėsime – sveikata. Kitas sakinys: greitoji medicinos pagalba – na, nereikia sveikatai greitosios pagalbos, greitoji pagalba reikalinga nelaimės atveju, dėl ligos reikalinga – ir daugiau nieko, absoliučiai. Ir mes kiek sykių šnekėjome, kad skirtingi dalykai yra. Gydomoji medicina yra viena sistema, kur reikalinga greitoji pagalba, ir sveikatos tausojimo ir stiprinimo politika, dėl kurios esame priėmę nutarimą Seime. Nė žodžio apie tai. Apie prevenciją – nė žodžio. O 90 % mūsų būsimų nelaimių sveikatos sistemoje priklauso būtent nuo prevencijos, nuo sveikatos tausojimo. Ir ten atsakingi biurai. Jūsų ministras nebuvo nė viename sveikatos biure per visus ketverius metus, o jūs visą savo programą pastatėte būtent ant sveikatos biurų. Na, tai kur tada toliau, gerbiama premjere?
PIRMININKĖ. Prašom.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Pirmiausia aš norėčiau paneigti tai, ką jūs sakėte, nes aš kalbėjau ne tik apie greitosios medicinos pagalbos reformą, kuri buvo būtent 2023 metų reforma, bet taip pat, pavyzdžiui, apie onkologinių ligų prevenciją. Jūs puikiai žinote, kad Lietuvoje mirštamumas nuo onkologinių ligų yra tikrai per aukštas ir naudojimasis prevencinėmis programomis yra nepakankamas. Čia mes kartu su jumis gal galime ką nors sugalvoti, kad daugiau vyrų ir moterų prevenciškai tikrintųsi pagal tas programas, kurios leidžia išvengti baigčių, kurių mes nenorime. Ir tai yra taip pat prevencija, o ne kažkas kita. Tikrai popierinėje ataskaitoje, kuri yra pateikta, ta prasme, visoje ataskaitoje, tos informacijos yra gerokai daugiau ir įvairesnės. Aš tikrai negaliu tribūnoje kalbėti 2 savaites, kad paminėčiau visus aspektus, tiesiog stengiausi minėti tai, kas arba labai tiesiogiai susiję su 2023 metų įvykiais, reformomis, tuo metu atliktomis, arba tuo, kas yra labai labai didelės problemos, kur tikrai reikia bendromis jėgomis jas spręsti. Prevencija, aš pritariu jums, yra nepakankama ir būtent naudojimasis prevencinėmis vėžio programomis tą labai gerai iliustruoja – visos programos turi mažiau negu pusę tikslinės auditorijos žmonių, tai dirbkime, kad turėtume 90 %.
PIRMININKĖ. Dėkui. Toliau A. Stončaitis, bet jo salėje nematau, tad A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Aš turiu du klausimus. Vieną Vyriausybei. Kontrolierius pažymėjo, kad valstybės pažangos ataskaita nebuvo pateikta. Tai mano klausimas, ar čia buvo sąmoningai taip padaryta, ar pažangos tiek daug, kad nespėjote visko surašyti, ar pažangos labai mažai ir todėl nebuvo ko rašyti? Tai vienas klausimas, kodėl nebuvo pateikta pažangos ataskaita? O valstybės kontrolieriui, ar bus imtasi kokių kitų veiksmų, ar jūs tik fiksuojate, kad nepateikta, ir tuo, taip sakant, viskas baigta, laukiame kitų metų ataskaitos? Ačiū.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū už klausimą, geras klausimas. Čia susiklostė tokia situacija, kuri labai dažna, kai vyksta kažkokie didesni pokyčiai. Turbūt truputėlį pasiklydome tarp trijų pušų reglamentavimo todėl, kad, viena vertus, yra Viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymas, kuris sako, kad yra pateikiama Valstybės kontrolei ataskaita ir finansinės ataskaitos balandžio 20 dieną. Tada yra Strateginio planavimo įstatymas, kuris sako, kad Vyriausybė turi pateikti Seimui ataskaitą iki gegužės 15 dienos, ir dar yra Seimo statutas, kuris pasako, kad kai Vyriausybė pateikia ataskaitą, tai Seimas turi įtraukti ataskaitą į artimiausią posėdį. Kokia situacija susiklostė? Ta gegužės 15 diena Strateginio valdymo įstatyme buvo pasirinkta sąmoningai, kada buvo keičiami įstatymai, čia, sakyčiau, dar per aną kadenciją, kad būtų kuo daugiau statistinių duomenų, nes, kaip žinome, kai Vyriausybė pateikdavo savo ataskaitas, ji operuodavo ne praėjusių metų duomenimis, o dar praėjusių, nes tiesiog nebūdavo statistikos. Realiai ir gegužės 15 diena gal yra truputį per ankstyva, bet, tarkime, labai didelė dalis tos naujesnės statistikos jau kažkur yra ir ją galima naudoti. Valstybės kontrolės kolegos pasakė, kad jie priims iš Vyriausybės tik tokią ataskaitą, kuri yra patvirtinta Vyriausybės nutarimu, skirtingai nuo finansinių ataskaitų, kurioms mes pritariame Vyriausybės protokoliniais sprendimais ir jas Valstybės kontrolė audituoja. Jeigu mes būtume patvirtinę tą ataskaitą balandžio mėnesį, mes būtume atėję į Seimą, Seimas būtų turėjęs po 2 dienų įtraukti į Seimo plenarinį posėdį pateikimą iš viso neturėdamas jokių Valstybės kontrolės išvadų. Tai čia akivaizdu, kad kitam sezonui reikia tuos terminus suderinti, tiesiog apsispręsti – arba Seimo statutą taisyti, kad nebūtų tokios situacijos, arba kažkaip kitaip tuos sprendimus surasti, nes projektas tikrai, mano žiniomis, Valstybės kontrolei buvo pateiktas, bet aš suprantu, kad dėl tarptautinių standartų reikalavimų Valstybės kontrolė laikosi nuostatos, kad gali audituoti tik tai, kas yra galutinai patvirtinta. O tai, kas yra galutinai patvirtinta, yra teiktina Seimui ir tada Seimas svarstys pagal Seimo statutą artimiausiame posėdyje. Tai tą tiesiog reikia sureguliuoti, kad ateityje tokių dalykų nebūtų.
PIRMININKĖ. Dėkui. A. Gedvilas.
A. GEDVILAS (MSNG). Gerbiama premjere, jūs puikiai, kaip visada…
PIRMININKĖ. Atsiprašau, aš tik patikslinsiu. Pagal Statutą atsako į klausimus Ministrė Pirmininkė ir ministrai. Nežinau, kaip čia tokiu atveju, matyt, irgi reikės keisti Statutą ateityje. Prašau, Aidai.
A. GEDVILAS (MSNG). Gerbiama premjere, turiu dar kartą pagirti, iš tikrųjų puiki ataskaita, jeigu vertintume reklaminės agitacijos kontekste. Labai gaila, kad mažai turi ką bendro su šiuo gyvenimu.
Jūs savo ataskaitose visiškai nepaminėjote gimstamumo, tai daryčiau išvadą, kad netolimoje ateityje apskritai visi tie duomenys gali tapti bereikšmiai. Jūsų ataskaitoje nedarbo lygis Lietuvoje minimas 6,8 %, kas yra 0,9 % mažiau negu 2022 metais, kai tuo tarpu Europos Sąjungos vidurkis yra 5,9 % ir turi mažėjimo tendenciją. Lietuvoje realus BVP sumažėjo 0,3 %, tuo tarpu Europos Sąjungoje…
PIRMININKĖ. Laikas!
A. GEDVILAS (MSNG). …jis didėjo. Norėčiau paklausti, ar nemanote, kad šios jūsų ataskaitos realūs duomenys būtų kur kas naudingesni, atneštų daug daugiau naudos, jeigu įvardintume visus pliusus ir minusus bendrame kontekste?
PIRMININKĖ. Laikas!
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Man atrodo, aš ir savo kalboje stengiausi minėti įvairius rodiklius, kurie toli gražu manęs pačios netenkina, pavyzdžiui, kalbant apie prevencines sveikatos programas, bet nėra čia jokios reklaminės akcijos. Jeigu jūs galite įrodyti, kad ataskaitoje yra pateikti skaičiai, kurie neatitinka tikrovės, statistikos duomenų ar kitų duomenų, aš sakyčiau, tada mes galėtume apie tai diskutuoti, bet tokių duomenų nėra, nes mes duomenų netraukiame iš kepurės. Mes naudojamės tais duomenimis, kurie yra pateikiami oficialių statistikos institucijų.
Taip, praėjusiais metais Lietuvos ekonomika patyrė, sakyčiau, mažą smuktelėjimą, bet jeigu jūs įvertinsite, kokio dydžio šokas tai buvo, įvertinus mūsų partnerių ekonominę situaciją, įvertinus Europos Centrinio Banko pasikeitusią piniginę politiką, tai čia nėra jokios naujienos. Kai mes teikėme 2023 metų biudžetą, tai mes, tiesą sakant, tikėjomės gerokai didesnio smukimo, negu jis de facto buvo. Aš sakyčiau, kad kaip tik situacija yra priešinga.
Dėl nedarbo – taip, nedarbas šiek tiek kilstelėjo praėjusiais metais, bet tuo pačiu metu mes turime rekordinį užimtumo augimą ir rekordinį darbo užmokesčio augimą, turbūt didžiausią Europos Sąjungoje jau ne pirmus metus. Kad ir kaip ten žiūrėtumėte, situacija darbo rinkoje, palyginus su iššūkiais, kuriuos mes turime, yra tikrai labai atspari ir mūsų darbo rinka yra labai atspari.
PIRMININKĖ. Dėkui. V. Targamadzė.
V. TARGAMADZĖ (DFVL). Ačiū. Kaip visada ataskaitoje yra tikrai gerų dalykų ir tobulintinų dalykų, bet man, kaip švietimietei, nerimo sukėlė jūsų tvirtas pažadas, kad bus 130 %, be jokios abejonės, mokslininkams ir tyrėjams, dėstytojams turbūt 150 %, ar ne, kas numatyta. Tačiau Valstybės kontrolės ataskaitoje aš matau visai kitus skaičius. Ir pacituosiu. Darbo užmokestis. Metų pabaigoje jis sudarytų 124,9–125 % pagal naujausią 2024 m. kovo 18 d. ekonominės raidos scenarijų prognozuojamo VDU, bet nesiektų 130 %. Aš su ekonomistais ką tik pasikalbėjau, tai irgi nemato, kad būtų 130–150 %. Kaip čia dabar suprasti?
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Man atrodo, toje ataskaitoje yra paminėta, jeigu aš neklystu, kad šitie skaičiai yra pagal tuos asignavimus, kurie yra numatyti biudžete dabar. Bet kas taip pat yra numatyta Biudžeto įstatyme ir ką mes numatėme visiškai sąmoningai, kadangi iki šiol būdavo tokia situacija, kad darbo užmokestis augdavo sparčiau, negu mes prognozuodavome tvirtindami biudžetą, tai tam, kad neišsiskirtų tos žirklės šiems metams, Biudžeto įstatymas numato galimybę tiesiog skirti papildomas lėšas tada, kada birželio mėnesį bus atnaujintos prognozės.
Finansų ministerija birželio mėnesį atnaujins vidutinio darbo užmokesčio prognozę, kuri tikrai bus didesnė, negu dabar yra ta rudeninė prognozė, pagal kurią yra parengtas biudžetas, tai jau dabar akivaizdu, bet kiek ji dar keisis nuo kovo mėnesio, tai palikime Finansų ministerijai padaryti tą darbą. Tada, remdamasi dabartiniu Biudžeto įstatymu ir Biudžeto įstatyme numatyta galimybe, Vyriausybė skirs papildomas lėšas švietimui, taip pat mokslui ir universitetams, kad būtų tas procentas pasiektas nuo rugsėjo 1 dienos. Tai įstatyme yra parašyta. Aš manau, kad Valstybės kontrolė tiesiog konstatavo, kas būtų, jeigu nebūtų tokios nuostatos, tai iš tikrųjų taip ir būtų, bet kadangi bus skirtos papildomos lėšos, tai tikrai tas procentas bus pasiektas šių metų pabaigoje.
PIRMININKĖ. Dėkui. R. Budbergytės salėje lyg ir nėra. Tuomet klausia A. Širinskienė.
A. ŠIRINSKIENĖ (MSNG). Jau kelinti metai iš eilės Valstybės kontrolė ataskaitose pastebi tam tikrus sisteminius, probleminius dalykus, kuriuos apibūdina kaip galimus reikšmingus duomenų iškraipymus. Iš tribūnos ką tik girdėjome apie tai, kad per 98 % mokesčių pajamų teisingumo yra neįmanoma patikrinti. Ir tai kartojasi metai po metų – tai matėme ir pernai, matome ir šiemet. Tai kokių priemonių imsitės, kad iš tikrųjų įgyvendintumėte šitą Valstybės kontrolės pastabą ir tų pranešimų apie galimus reikšmingus duomenų iškraipymus tiesiog neliktų?
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Turbūt esminė pastaba yra dėl mokestinių pajamų administravimo. Tai tam, kad būtų galima ištaisyti informacinės sistemos trūkumus, kurie kartais dubliuoja duomenis, buvo reikalingas daugiau kaip 21 mokesčių administravimo informacinės sistemos pakeitimas. Tie pakeitimai buvo ganėtinai reikšmingi. Dabar iš jų yra atlikta absoliuti dauguma, 2024 metais turėtų būti baigti paskutiniai trys. Tikėtina, kad po to šitos klaidos fiksuojama nebebus.
PIRMININKĖ. Dėkui. L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Į mano klausimą, nežinau, tikriausiai atsakys socialinės apsaugos ir darbo ministrė. Mes giriamės, kad paskyrėme vienišo asmens pensiją tuo truputėlį mažindami atskirtį, kai lieka gyventi vienas žmogus. Tačiau mes padarėme didžiausią klaidą, nuvertindami darbo stažą. Šiandien, iš tikrųjų, be galo daug skundžiasi ir mes žinome, kad mūsų pensijos Europoje yra mažiausios. Ką planuojame ir kaip galvojame daryti vis dėlto ateityje? Šiandien tai yra tikrai neadekvati situacija: žmogus, turintis 30–40 metų darbo stažą, gauna 20–30 eurų mažesnę pensiją, negu tas, kuris turi tik 15 metų darbo stažą, nes tas, kuris turėjo didelį stažą, irgi dirbo už minimaliąją mėnesinę algą, jis neturėjo galimybės, tai yra nekvalifikuotas darbas. Čia ta atskirtis yra be galo didelė. Ką planuojate daryti?
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Ačiū už klausimą. Tai turbūt apie tobulą pensijų sistemos reglamentavimą mes galėtume ilgai teoriškai svarstyti, koks čia tas modelis būtų geriausias. Aš tik priminsiu, kad tiems žmonėms, kurie yra sukaupę daugiau negu 30 metų stažo, pensija indeksuojama labiau, bet tai yra svarbu pažymėti. Nuo 15 iki 30 – taip, ta stažo įtaka yra suvienodinta, bet tai išsprendė ir kitas socialines problemas, kurios iki šiol buvo po šio sprendimo. Tačiau ar negalėtų, tarkime, įtaka būti labiau diferencijuota kiekvienų metų stažo indeksavimo formulei, aš nesakau, kad mes apie tai negalime diskutuoti. Manau, kad galime diskutuoti. Tiesiog būtų labai gerai, kad tie sprendimai būtų stipriai išdiskutuoti tarp mūsų visų parlamentinių partijų politikų, nes pokyčiai pensijų sistemoje yra ypač subtilūs ir turi reikšmingą įtaką pensijų gavėjams. Tai aš nesakau, kad tokia diskusija nebūtų galima, ir turbūt matyčiau jos poreikį, bet daugiau tokios sisteminės ir strateginės diskusijos. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkui. Ir paskutinysis – Z. Balčytis.
Z. BALČYTIS (DFVL). Ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Kadangi krašto apsaugos ministro nėra, tai gal tada užduosiu klausimą premjerei. Krašto apsaugos ministerija jau tampa tokiu turbūt vienu iš pačių didžiausių valstybinių pinigų naudotojų todėl, kad yra labai didelės apimties pirkimai, ir tai yra iš dalies suprantama. Tačiau kai kuriuose objektuose ir dabar yra surandami tam tikri pažeidimai ir todėl aišku, kad neramina ir valstybės kontrolieriaus šiandien išsakytas teiginys, kad 76 mln. negalėjo įskaityti. Tai mano klausimas toksai: ar jau yra nusistovėjusi tam tikra sistema, strategija, kaip yra atrenkami ateities pirkimai? Buvo daug diskusijų dėl bokserių, po to – tankai, dabar yra dronai ir, natūralu, paskui ateis vėl kiti pirkimai. Tai mano klausimas būtų toks: ar yra ta sistema, veikia ir ar ministras yra nusiteikęs, kad ateityje tam tikrų pažeidimų nebūtų?
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Man atrodo, kad tikrai per visą kadenciją stengėmės, kur jau kur, bet krašto apsaugoje siekti maksimalaus skaidrumo todėl, kad biudžeto augimas buvo labai spartus ir labai didelis – dvigubas biudžetas per dvejus metus. Tokiais atvejais visą laiką reikia jau geriau tris kartus patikrinti, negu vieną kartą suklysti. Bet, žinote, čia yra turbūt skirtingi atsakymai, priklausomai nuo to, apie kokią situaciją kalbame. Vis tiek kokie nors strateginiai įsigijimai, tie ilgalaikiai pirkimų planai yra svarstomi iki Valstybės gynimo tarybos. Ten yra žinoma, kokius pajėgumus kokiais terminais mes vystome, ten yra sutariama. Aišku, kai prasideda konkretūs pirkimai, tai, kaip ir su visais pirkimais, atsiranda jau kažkokių niuansų, ir kainos, ir pristatymų. Dėl ginkluotės, jūs puikiai žinote, kad tai yra turbūt vienas iš tokių tankiausiai pasitaikančių dalykų, kai pristatymo terminai nuo pradinių susitarimų labai dažnai smarkiai skiriasi. Mes siekiame, kad tie skirtumai būtų kaip įmanoma mažesni, nes mūsų interesas yra tuos įvykdytus pirkimus turėti kaip įmanoma greičiau. Bet, aš manau, į komitetą jūs, gerbiamas Zigmantai, tikrai galite krašto apsaugos ministrą pasikviesti ir jau tuos konkrečius dalykus jis jums tikrai mielai pristatys. Mano reikalavimas yra labai paprastas – kad būtų skaidru. Biudžetas yra didelis, pinigai yra dideli ir atsakomybė visuomenei yra didžiulė.
PIRMININKĖ. Dėkui. Dėl šio klausimo pagal Statutą pateikimo stadijoje nėra balsuojama, tai nelauksime ir balsavimo lango. Tiesiog pagrindiniu komitetu turime paskirti Biudžeto ir finansų komitetą, kaip papildomus – visus kitus likusius Seimo komitetus. Siūloma svarstymo data – birželio 18 diena.
14.56 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2023 metų Valstybės socialinių fondų metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIVP-3772 (pateikimas)
Toliau einame prie darbotvarkės 2-2 klausimo – Seimo nutarimo „Dėl 2023 metų Valstybės socialinių fondų metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projekto Nr. XIVP-3772. Čia pranešėja pirmiausia socialinių reikalų ir darbo ministrė M. Navickienė, o po to jau Valstybės kontrolė. Prašau. Procedūra analogiška kaip dėl prieš tai buvusio klausimo.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Kuris dabar yra klausimas? Valstybės socialinių fondų.
PIRMININKĖ. Taip, dėl Valstybės socialinių fondų metinių ataskaitų rinkinio.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Labai ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Norėčiau pristatyti 2023 metų (tuoj, atsiprašau, štai jis) Valstybės socialinių fondų metinių ataskaitų rinkinį. Nutarimo projektu, kuriam šių metų gegužės 15 dieną pritarė Vyriausybė, siūloma patvirtinti 2023 metų Valstybės socialinių fondų metinių ataskaitų rinkinį. Jį sudaro Valstybinio socialinio draudimo fondo metinių ataskaitų rinkinys, Garantinio fondo metinių ataskaitų rinkinys ir Ilgalaikio darbo išmokų fondo metinių ataskaitų rinkinys.
Aktualūs 2023 metų „Sodros“ biudžeto vykdymo aspektai yra šie. 2023 metais priskaičiuotos pajamos siekė 7 mlrd. 150 mln. eurų ir, palyginti su 2022 metais, padidėjo 600 mln. eurų, arba 16 %. Fondo biudžeto pajamos sudarė 9,9 % bendrojo vidaus produkto. Palyginimui – 2022 metais sudarė 9,3 %. Didžiausią pajamų dalį – 4 mlrd. 190 mln. eurų, arba 59 %, sudarė draudėjų ir apdraustųjų įmokos, kurios, palyginti su 2022 metais, padidėjo daugiau nei 14 %.
Apdraustųjų visomis socialinio draudimo rūšimis asmenų skaičius buvo 20 tūkst. žmonių didesnis nei 2022 metais. Tai yra iš viso apdraustųjų visomis socialinio draudimo rūšimis buvo 1 mln. 430 tūkst. asmenų. Vidutinės mėnesio pajamos, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos, buvo 1 tūkst. 717 eurų, tai yra 13 % didesnės negu 2022 metais.
Savarankiškai dirbančių asmenų sumokėtų įmokų priskaičiuota 149 mln. eurų, tai yra 23,5 % daugiau nei 2022 metais. Iš valstybės biudžeto buvo skirta 2 mlrd. 742 mln. eurų, iš jų pagrindinei (bendrajai) pensijos daliai kompensuoti – 2 mlrd. 740 mln. eurų. Vienkartinei draudimo išmokai, apdraustajam mirus dėl nelaimingo atsitikimo darbe, – 2 mln. eurų. 2023 metais priskaičiuotos išlaidos siekė 6 mlrd. 313 mln. eurų ir, palyginti su 2022 metais, padidėjo 13 %.
Išlaidos pagal draudimo rūšis pasiskirstė taip. Didžiausią išlaidų dalį – 78 % sudarė pensijos, joms išmokėti 2023 metais buvo skirta 4,9 mlrd. eurų, 2022 metais – 4,3 mlrd. eurų. Vidutinė senatvės pensija, turint būtinąjį stažą, 2023 metų gruodžio mėnesį buvo 574 eurai ir, palyginus su 2022 metais, padidėjo 14,4 %, arba daugiau nei 72 eurais. Ligos išmokoms 2023 metais išleista 436 mln. eurų, arba 7 % visų biudžeto išlaidų, tai yra 14,5 mln. eurų mažiau nei 2022 metais. Motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokoms išleista 438 mln. eurų, arba 6,9 % visų biudžeto išlaidų, tai yra 10 %, arba 40 mln. eurų, daugiau nei 2022 metais. Nedarbo draudimo išmokoms išleista 385 mln. eurų, arba 6 % visų išlaidų, tai yra 35 % daugiau nei 2022 metais. Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų draudimo išlaidos siekė 39 mln. eurų, arba sudarė 0,6 % visų išlaidų. Šiai draudimo rūšiai panaudota 3,4 mln. daugiau nei 2022 metais. Fondo veiklos sąnaudos sudarė 106 mln. eurų, arba 1,7 % visų išlaidų, ir buvo 7 mln. eurų didesnės nei 2022 metais. Administravimo įstaigų sąnaudų priskaičiuota 99 mln. eurų, iš jų 79 mln. eurų sudarė darbo užmokestis. 2023 metais visos socialinio draudimo rūšys buvo subalansuotos, surinktos įmokos viršijo išlaidas.
„Sodros“ biudžeto 2023 metų rezultatas yra teigiamas, pajamos 835 mln. eurų viršijo išlaidas. Rezervinio fondo sąskaitoje 2023 metų pabaigoje buvo 2 mlrd. 714 mln. eurų, tai yra 43 % viso fondo išlaidų sumos, arba 3,8 % bendrojo vidaus produkto. 2022 metų pabaigoje Rezervinį fondą sudarė 1 mlrd. 962 mln. eurų.
Aktualūs 2023 metų Garantinio fondo biudžeto vykdymo aspektai yra šie. Lėšų likutis 2023 metų pradžioje buvo beveik 126 mln. eurų. Įplaukos per 2023 metus sudarė 43,6 mln. eurų, iš jų 39,2 mln. eurų – darbdavių įmokos, 3,7 mln. eurų – pajamos už investuotas laikinai laisvas Garantinio fondo lėšas. Išlaidos – 17,9 mln. eurų, iš jų 17,6 mln. – išmokos bankrutuojančių, bankrutavusių ar likviduotų dėl bankroto įmonių darbuotojams pagal teismo nutartimi ar kreditorių susirinkimo sprendimu patvirtintas darbuotojų reikalavimų sumas, 228 tūkst. eurų – fondo administravimo išlaidos. Išmokas gavo 5,5 tūkst. bankrutuojančių ir bankrutavusių įmonių darbuotojų, išmokos dydis vienam darbuotojui – 3,2 tūkst. eurų. Lėšų likutis 2023 metų pabaigoje – 151,6 mln. eurų.
Aktualūs 2023 metų Ilgalaikio darbo išmokų fondo biudžeto vykdymo aspektai yra šie. Lėšų likutis 2023 metų pradžioje buvo 139 mln. eurų. Įplaukos per 2023 metus sudarė 43,3 mln. eurų, iš jų 3,9 mln. eurų – darbdavių įmokos, 3,8 mln. eurų – pajamos už investuotas laikinai laisvas ilgalaikio darbo išmokų fondų lėšas. Išlaidos sudarė 12,1 mln. eurų, iš jų 11,9 mln. eurų – išmokos darbuotojams, 227,3 tūkst. eurų – fondo administravimo išlaidos. 2023 metų išmokų išmokėta 5,3 tūkst. gavėjų, tai yra 2,7 % daugiau nei 2022 metais. Lėšų likutis 2023 metų pabaigoje – 170 mln. eurų.
Prašyčiau pritarti nutarimo projektui ir patvirtinti 2023 metų valstybės socialinių fondų metinių ataskaitų rinkinį, kurį sudaro Valstybinio socialinio draudimo fondo metinių ataskaitų rinkinys, Garantinio fondo metinių ataskaitų rinkinys ir Ilgalaikio darbo išmokų fondo metinių ataskaitų rinkinys. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkui, ministre. Prisėskite į ložę, o į tribūną kviečiu…
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Dar aš turiu vieną Pensijų anuitetų projektą…
PIRMININKĖ. Taip, bet čia, man atrodo, žmonės, kolegos, užsirašo po kiekvieno. Tai pirma šitą išspręskime. Dabar kviečiu valstybės kontrolierių M. Macijauską. Monika, luktelkite ir po to kolegos užduos klausimus.
M. MACIJAUSKAS. Valstybinio socialinio draudimo fondo konsoliduotosios finansinės ir biudžeto vykdymo ataskaitos sudaromos kaupimo principu, todėl nustatyti sisteminiai apskaitos tvarkymo trūkumai turėjo įtakos auditorijos nuomonei dėl abiejų šių ataskaitų rinkinių. Dėl fondo 2023 metų konsoliduotųjų finansinių ir biudžeto vykdymo ataskaitų rinkinių pareiškėme sąlygines nuomones. Ankstesnio audito metu buvome nustatę, jog fondo apskaitoje neįregistruojama dalis fondo įsipareigojimų ir sąnaudų, susijusių su asmenims paskirtomis ir dėl įvairių priežasčių jų nepasiekusiomis socialinėmis išmokomis. VSDF valdyba įgyvendindama jai teiktą rekomendaciją ėmėsi veiksmų šiam sisteminiam apskaitos tvarkymo trūkumui šalinti, užregistravo pastarųjų trejų metų paskirtas vienkartines išmokas, papildomai kreipėsi į jų gavėjus ir dalį jų išmokėjo. Visgi periodinių ir dalies vienkartinių išmokų dėl didelių administracinių sąnaudų nespėjo įvertinti ir užregistruoti apskaitoje. Dėl šių priežasčių negalime patvirtinti, kokia suma yra sumažintos fondo mokėtinos socialinės išmokos, socialinių išmokų sąnaudos, gautinos sumos ir finansavimo pajamos, o einamųjų metų rezultatas ir grynasis turtas padidinti. Fondo valdyba planuoja pateiktą rekomendaciją įgyvendinti iki 2027 metų pabaigos sukūrus naują programinės įrangos modulį.
Audito metu nustatėme, jog apskaičiuojant nedarbo socialinio draudimo išmokas netiksliai įvertinamos asmenų užsienio šalyse gautos draudžiamosios pajamos ir laikotarpiai, o dėl automatiniu būdu neidentifikuotų duomenų pasikeitimų registruose atsitiktinių klaidų mastas tarp visų šių išmokų gali sudaryti apie 7 mln. eurų. Atsižvelgę į tai, VSDF valdybai rekomendavome nustatyti papildomas vidaus kontrolės darbo procedūras, užtikrinančias teisingą duomenų įvertinimą. Duomenų iškraipymus lėmė ir tai, jog iš asmenų gautinos socialinių išmokų permokos nuvertinamos anksčiau, nei atsiranda jų nuvertėjimo požymių, todėl negalėjome patvirtinti, kiek yra sumažintas jų likutis, padidintos nuvertėjimo sąnaudos ir sumažintas metų rezultatas.
Teigiami Valstybinio socialinio draudimo fondo veiklos rezultatai leidžia kaupti rezervą, palaipsniui artėti prie teisės aktuose nustatyto pasiektino metinių fondo išlaidų dydžio. 2023 metų pabaigoje fondo rezervas sudarė 2,7 mlrd. eurų, iki 2026 metų pabaigos prognozuojamas augimas iki 4,2 mlrd. eurų. Atkreipiame dėmesį, kad šis rezervas valstybinio socialinio draudimo išmokoms finansuoti gali būti naudojamas tik išskirtiniais atvejais, vadovaujantis Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstituciniu įstatymu, nustačius ir paskelbus išskirtines aplinkybės ir kai dėl šių aplinkybių atsiradimo nepakanka fondo biudžeto atitinkamos valstybinio socialinio draudimo rūšies pajamų. Visgi siektinas vienerių metų fondo išlaidų dydžio rezervas iš esmės galėtų tenkinti tik trumpalaikį dėl ekonominių svyravimų susidariusį finansavimo poreikį. Savo, kaip fiskalinės institucijos, išvadose esame pažymėję, jog ateityje dėl visuomenės senėjimo, tikėtina, kils vis daugiau iššūkių siekiant finansuoti didėsiančius įsipareigojimus pensijų išmokoms, todėl priimant sprendimus, kurie veikia pensijų sistemos tvarumą, svarbu į juos atsižvelgti ir numatyti tvarius pajamų šaltinius.
Baigiant, manau, svarbu paminėti „Sodroje“ palaipsniui vykstančius struktūros ir veiklų optimizavimo procesus, kurie padės užtikrinti racionalų išteklių naudojimą ir efektyvią fondo administracijos veiklą. Įgyvendinant Valstybės kontrolės rekomendaciją dėl fondo administravimo įstaigų sujungimo į vieną juridinį asmenį, juridinių asmenų skaičius buvo sumažintas nuo 13 iki 5, nuosekliai centralizuojamos funkcijos, kuriamas atskiras Mokėjimų centras, tapsiantis visų „Sodros“ išmokų mokėjimų centru. VSDF valdyba numato, kad 2028 metais bus sudarytos prielaidos ir parengta tinkama aplinka VSDF administravimo įstaigoms tapti vienu juridiniu asmeniu.
Toliau apie Garantinio fondo 2023 metų tiek biudžeto vykdymo, tiek finansinių ataskaitų rinkinius. Visais reikšmingais atžvilgiais rinkiniai yra teisingi, todėl dėl jų pareiškiame besąlygines nuomones. Fondo administratorius, įgyvendindamas praėjusio audito metu teiktą rekomendaciją, identifikavo ankstesniais laikotarpiais paskirtas ir gavėjų nepasiekusias išmokas ir jas asmenims išmokėjo 2023 metais.
Dėl Ilgalaikio darbo išmokų fondo 2023 metų biudžeto vykdymo ataskaitų rinkinio pareiškėme besąlyginę nuomonę, dėl finansinių ataskaitų rinkinio – sąlyginę. Sąlyginę nuomonę lėmė iškraipymai 2023 metų pradžioje, nustatyti ankstesnio audito metu. Kaip ir Garantinio fondo atveju, šio fondo administratorius, įgyvendindamas rekomendacijas, identifikavo ir asmenims išmokėjo ankstesniais laikotarpiais jų nepasiekusias išmokas. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū už pristatymą. Dabar klausimų ratas. Pirmasis vėl pagal priklausomybę frakcijai klausia D. Kepenis. Kitas bus L. Kukuraitis.
D. KEPENIS (LVŽSF). Ačiū. Noriu padėkoti gerbiamam M. Macijauskui už tikrai dažnai matomą jūsų darbą, rezultatus. Ypač kai kalbame apie „atradimus“ energetikos sistemoje, kurie čia sudrebino mūsų šalį, arba tuos kraupius skaičius, kuriuos jūs pateikėte pasibaigus pandemijai. 3,5 mlrd. eurų absoliučiai ištaškyti be galiojančio reglamento. Tai pasakykite, kaip sekasi taip dirbti, ar tikrai visi ploja, ar būna ir sunkesnių dienų, kad paskui negali užmigti? Atrodo, pasakei tiesą ir paskui negali užmigti. Gerbiamas Mindaugai, kaip tada?
PIRMININKĖ. Vėl esu dviprasmiškoje situacijoje, kaip ar… dėl žodžio suteikimo pagal Statutą. Matyt, teks mums jį pataisyti. Bet aš manau, kad Valstybės kontrolė bus pakviesta ir turės progą komitetuose apsvarstyti. Nežinau, Monika, ar jūs norėtumėte?
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Aš tik galiu prisidėti prie padėkų Valstybės kontrolei už aktyvų darbą ir teikiamas pastabas. Nors ir nesutinku su gerbiamo Dainiaus turiniu, bet vis tiek dėkoju.
PIRMININKĖ. Dėkui. Klausia L. Kukuraitis. Kitas – A. Sysas.
L. KUKURAITIS (DFVL). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Aš iš pradžių pastabą, paskui klausimą. Pastaba būtų apie premjerės pristatymą, kur skaidrė buvo apie socialinę apsaugą, kad suvaldytas skurdo rizikos ir socialinės atskirties augimas. Priminsiu, kad nuo 2017 metų iki 2020 metų skurdo rizika ir socialinė atskirtis mažėjo. Tai galbūt reiktų skaidrę pervadinti, kad suvaldytas skurdo rizikos ir socialinės atskirties mažėjimas, nes per jūsų kadenciją skaičiai atšoko atgal į 2018 metų lygmenį. Tai čia daugiau pastaba.
O dabar klausimas iš to, ką jūs pristatėte. Aišku, labai džiugu, kad „Sodros“ fondai yra tvarūs ir, atrodo, visai neblogos tos perspektyvos, kurias jūs pristatėte vakar spaudos konferencijoje. Bet, kalbant apie pensininkų skurdą, pagal paskutinius duomenis, absoliutus pensininkų skurdas išaugo ir tai turbūt tikrai yra nerimą kelianti situacija – 5,3 %, o 2021 arba 2020 metais…
PIRMININKĖ. Laikas, trumpinkite.
L. KUKURAITIS (DFVL). …buvo 1,9 %. Tai nuo 1,9 % iki 5,3 % yra ženklus pokytis, santykinis skurdas laikosi ties 3,6 %. Kaip šituos fondus galime panaudoti, kad skurdas mažėtų, kad ne tik pieštume gerą ateitį, kaip vakar nupiešėte?
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas Linai, jūs puikiai suprantate, nuo ko priklauso absoliutaus skurdo rodikliai. Absoliutaus skurdo rodikliai priklauso nuo to, kokį mes nustatome minimalių vartojimo poreikių dydį. Ir būtent todėl, kad jisai spurtavo, ir mes tikrai gana ženkliai jį padidinome, nes, aišku, augo ir kainos, augo ir kiti indikatoriai, minimalių vartojimo poreikių dydis augo. Natūralu, augant jam, didėja ir žmonių skaičius. Bet, nepaisant to, aš manau, mes privalome spręsti ir santykinio skurdo problemą pagyvenusių žmonių, ir absoliutaus skurdo problemą. Tiesiog reikia, turint ribotus išteklius, visada rasti tam taikliausias priemones. Pensijų augimas yra viena iš dalių. Aišku, yra žmonių, kurie gauna mažesnes negu vidutines pensijas, ir čia yra kita problema, ko gerbiama Laima klausė, ką daryti su tais, kurie daugiau uždirba. Tai čia tos nuolatinės teisingumo paieškos. Aš įsivaizduoju, kad pokytis, kuris buvo padarytas dėl tos pačios bazinės pensijos nuo 15 iki 30 metų, iš dalies sprendė pačias mažiausias pensijas gaunančių žmonių problemas. Na, o pati didžiausia priežastis, kuri nuo pat nepriklausomybės laikų mums neleidžia išbristi iš to santykinio skurdo panašaus lygio, kad ir kokia Vyriausybė būtų, yra labai žema pensijų bazė, nuo kurios mes atsispyrėme. Dabar tai, kad artėjame prie vidutinio darbo užmokesčio 50 % pakeitimo normos, yra pozityvus signalas, reikia tiesiog nesustoti ir toliau indeksuoti tas pensijas. Lygiai taip pat svarbu yra atkreipti dėmesį į šalpos pensijų problemas, kurios vis dar egzistuoja, na ir įmanomai labiau visoms vyriausybėms turėti prioritetą didinti pensininkų pajamas.
PIRMININKĖ. Dėkui. A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Mano klausimas būtų apie įvertinimą –vėl sąlyginį, nes ir pernai jūsų to paties klausiau. Yra daug smulkių dalykų, kurie nepadaryti. Pateikimų, lyginant su biudžetu, nebuvo tokių, kad reikėjo pateikti pažangos ataskaitą. Čia tik sujungiame visus į vieną vietą. Tų smulkių klaidų visą laiką labai daug ir jų ne mažėja, o daugėja. Mano klausimas: ką reikia padaryti, kad tų klaidų, kurias randa Valstybės kontrolė, būtų mažiau?
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Atsakymas – mokytis visą gyvenimą, atsiprašau, ir bandyti nekartoti tų klaidų, į kurias atkreipė dėmesį Valstybės kontrolė. Bet lygiai taip pat daug kas sprendžiama centralizuojant tam tikrus dalykus ir tuos pačius duomenis ar apskaitos sistemas keičiant. Vis dėlto turbūt vyksta tam tikri procesai, kurie padeda išvengti tų klaidų, tačiau, matyt, yra ir žmogiškųjų faktorių, ir kitų dalykų. Bet aš manyčiau, kad tų klaidų mastas, mažų, smulkių klaidų mastas turi nedidelę įtaką pagrindiniam dalykui – būtent „Sodros“ pajamų stabilumui ir kitiems svarbiems dalykams. Mokysimės tų klaidų turėti vis mažiau ir mažiau. Atsižvelgsime į pastabas, kurias kasmet gauname, ir tikiuosi, kad jau kitais metais, jeigu dar čia stovėsiu toje tribūnoje, jūs man sakysite, kad klaidų radote mažiau.
PIRMININKĖ. Dėkui. A. Butkevičius.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Mano klausimas būtų ir Valstybės kontrolės vadovui, tikriausiai gal ir ministrė papildys, iš viešųjų finansų valdymo. Vis dėlto stebint ir 2022, ir 2023 metus, kai buvo didinamos įvairiausios išlaidos, jos iš dalies buvo padengiamos infliacinėmis pajamomis. Žinome, kuo aukštesnė infliacija, tuo didesnės pajamos. Dabar vis girdžiu, kad ekonominė situacija nėra iš gerėjančių, ir galiu pasakyti: per daug pagyros. Jeigu analizuosime, vien du aspektus norėčiau paliesti. Šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio indeksas, lyginant bruto, neto ir realų. Realus faktiškai dar tik šių metų I ketvirtį pasivijo, bet dar nepasiekė net ikipandeminio laikotarpio. O jeigu analizuosime su vartotojų kainų indeksu realaus darbo užmokesčio indeksą, faktiškai irgi didžiausias kritimas buvo 2022 ir 2023 metais, bet irgi dar nepasiektas 2019 metų rodiklis. Kaip galėtumėte pakomentuoti?
PIRMININKĖ. Ministre, jūs pirma, o po to aš suteiksiu, jeigu sutinka valstybės kontrolierius atsakyti, kad po to aš neįsivelčiau į kokius nors, kad pagal Statutą neprivalu atsakyti kontrolieriui, bet jeigu sutinka… Taip yra Statuto straipsnyje nurodyta, kad atsako tik Vyriausybės nariai. Bet jeigu kontrolierius sutinka, tai pakomentuos. Ir jeigu prisimenate dar čia poros kolegų reakcijas į kitus klausimus, tai irgi. Bet pradėkime dabar nuo ministrės. Prašom.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamas kolega, aš tai siūlyčiau, tuos makroekonominius rodiklius visus mes galime bandyti aptarti ir komitete analizuodami tas ataskaitas, nes tikrai ilgas pokalbis gali būti. Tos tendencijos, mano akimis, yra ir iššūkiai, ir galimybės, jeigu teisingai suprantu, nes daug kas priklauso nuo to, kokius sprendimus mes taikysime suvaldydami vienus ar kitus procesus. Čia lygiai taip pat kaip ir dėl demografinių tendencijų, ar ne? Ar tas spaudimas bus pakeliamas, ar nepakeliamas? Tai ir priklausys nuo to, kaip augs mūsų darbo užmokestis, kaip mūsų verslai automatizuosis, skaitmenizuosis, kurs aukštesnės pridėtinės vertės ekonomiką ir ar mes galėsime tą dirbančių žmonių skaičiaus susitraukimą išnaudoti kaip galimybę, o ne kaip riziką ir grėsmę. Tai čia turbūt ir kiti indikatoriai, kuriuos jūs minite, gali būti mums signalas, kad turi būti mūsų sprendimai priimami atsižvelgiant į tai, kokia yra reali mūsų situacija, bet aš siūlyčiau gal tą diskusiją palikti komitetams, kur galėtume dalykiškiau ir strategiškiau iš paukščio skrydžio padėlioti bendrą vaizdą.
PIRMININKĖ. Gerbiamas Mindaugai, jeigu galėtumėte pakomentuoti.
M. MACIJAUSKAS. Ačiū už klausimą, bet sugrįžtant prie to, ko gerbiamas Seimo narys klausė, Valstybės kontrolė jau daugybę metų mini, kad Vyriausybės prisiimami įsipareigojimai dėl didesnio darbo užmokesčio ar kitų dalykų dažnu atveju nepadengti tvariomis pajamomis. Daugelį metų mes siūlėme, kad turėtų būti peržiūrėta mokestinė sistema ir įvertinti tie visi trūkumai arba numatytos tvarios pajamos. Kaip tik rytoj planuojame pristatyti 2024–2027 metų valdžios sektoriaus finansų vertinimo ataskaitą, kurioje tam tikrus dalykus galėsite ir išgirsti.
PIRMININKĖ. Dėkui. L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiama pirmininke. Gerbiama ministre, iš tikrųjų džiugu, rezervą turime gana didelį ir tikrai nesinorėtų prisiminti 2008 metų, kai mes kritome į duobę prieš tai iššvaistę, išdalinę visą rezervą. Tačiau mane visada jaudina, kad ta individualioji dalis… Aš galvoju, kad mes ir teikėme, kai svarstėme biudžetą, kad reikia didinti individualią dalį bent viena dešimtąja procentine dalimi, tai jūs sakėte, neužteks biudžete pinigų ir pritrūksime. Ar nemanote, kad mes turėtume vis dėlto vėl žiūrėti, nes tai yra ta pakeitimo norma, nes labai svarbu skatinti žmones dirbti ir uždirbti. Ir kitas momentas. Jūs sakote „pakeitimo norma“ – metų pradžioje ta pakeitimo norma ar metų pabaigoje pakeitimo norma? Ačiū.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Labai ačiū už klausimą. Aš viliuosi, kad ir pradžioje, ir pabaigoje metų, bet suprantu jūsų klausimą, žiūrėsime, kaip pavyks, manau, kad pakeitimo normą turėsime pasiekti 2026 metais 50 %. Dėl individualios dalies aš jums atsakysiu kaip į jūsų pirmą klausimą, kai klausėte premjerei pristačius ataskaitą. Manau, kad galime po truputį grįžti prie formulės peržiūros ir prie tos įtakos, kurią galėtų turėti individualiai daliai atskirų žmonių sumokėtos įmokos, ir diskutuoti apie jų svorį, bet ne skubėti registruoti siūlymų, o tiesiog pabandyti apie juos ir su ekspertais, su visais diskutuoti, kad turėtume kuo platesnį sutarimą dėl pokyčių.
PIRMININKĖ. Dėkoju, atsakėte į visus klausimus. Taigi dėl projekto Nr. XIVP-3773, Seimo nutarimo dėl 2023 metų pensijų anuitetų fondo metinių ataskaitų… Oi, atsiprašau, ne tą įvardinau, atsiprašau. Dėl Seimo nutarimo „Dėl 2023 metų Valstybės socialinių fondų metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projekto Nr. XIVP-3772 pateikimo stadijoje nebalsuojame, tačiau paskiriame pagrindiniu komitetu SRDK ir kaip papildomą – Audito komitetą. Siūloma svarstyti birželio 18 dieną.
15.24 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2023 metų Pensijų anuitetų fondo metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIVP-3773 (pateikimas)
Ir darbotvarkės 2-3 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2023 metų Pensijų anuitetų fondo metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIVP-3773. Pranešėja – M. Navickienė. Vėliau pakviesiu Valstybės kontrolę. Prašau.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Labai ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, teikiu Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo projektą „Dėl 2023 metų Pensijų anuitetų fondo metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“. Nutarimo projektu siūlau patvirtinti Pensijų anuitetų fondo 2023 metų ataskaitų rinkinį. Aktualiausi 2023 metų Pensijų anuitetų fondo biudžeto vykdymo aspektai yra šie. Ataskaitų duomenimis, 2023 metais Pensijų anuitetų fondas gavo 13 mln. 28,8 tūkst. eurų pensijų anuitetų įmokų pajamų ir patyrė 14 mln. 197 tūkst. eurų pagrindinės veiklos sąnaudų. Iš jų 12 mln. 47,3 tūkst. eurų – techninių atidėjimų vertės pasikeitimas, 1 mln. 730,8 tūkst. eurų – pensijų anuitetų išmokų sąnaudos, 419,5 tūkst. eurų – valdymo ir administravimo sąnaudos. 2023 metų pabaigoje fondas disponavo 39,8 mln. eurų turtu, 2022 metais – 25,3 mln. eurų. 2023 metais anuitetus įsigijo 877 asmenys, 2022 metais – 965 asmenys. Pensijų anuitetų fondo 2023 metų ataskaitų rinkinio valstybinį auditą atliko Valstybės kontrolė. Labai ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkui. Ir valstybės kontrolierius M. Macijauskas.
M. MACIJAUSKAS. Pensijų anuitetų fondo 2023 metų ataskaitų rinkinys visais reikšmingais atžvilgiais teisingas. Audito nuomonė yra besąlyginė. Svarbu ir tai, audito išvadoje atkreipėme dėmesį, jog svarstomi Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimai, susiję su teisės aktais, kai dalyvavimas tampa itin apsunkintas arba betikslis, nutraukti senatvės pensijų kaupimą įtvirtinimu gali neigiamai paveikti fondo veiklos tvarumą. Svarstyti pateiktas projektas suponuoja tikimybę, jog kaupimą nutrauks apie 20 % aktyvių dalyvių. Tokia įtaka fondo veiklai būtų reikšminga, išaugtų naujų paskolų poreikis administravimo sąnaudoms dengti ir nusikeltų turimų paskolų grąžinimo terminai. Reikėtų peržiūrėti fondo investavimo strategiją į mažiau palankesnę anuitetų didinimui, galimas valstybės biudžeto dotacijos poreikis dėl techninių atidėjinių padengimo turtu. Dėl to priimant įstatymą būtina nepamiršti pensijų kaupimo esmės, jo genezės ir to, jog ši sistema dar tik įpusėjo… savo tikslo link. Tai svarbu šiandieninio lūkesčio jai kontekste. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, pirmininke. Pasižiūrėjau ataskaitą, kokią pateikė Valstybės kontrolė, tai matau, kad anuitetų pelnas yra labai nedidelis – tiktai 433,8 tūkst. ir 2 % padidinome anuitetų išmokas. Ar nemanote, kad galbūt galima investuoti ir žiūrėti į investavimo galimybę kitaip, kad uždirbtų faktiškai anuitetai, nes yra dalis atidėjusių, tik 87 % buvo naujai pasirašę, kiti atidėjo. Tai vienas klausimas.
Kaip jūs galvojate, nes aš matau pajamas ir išlaidas, žiūrint ir administravimo, koks turėtų būti tas administravimo mokestis? Realiai mes jį esame patvirtinę. Matau, kad visą laiką yra lėšų trūkumas. Ką galvojate apie tai? Ačiū.
PIRMININKĖ. Prašau.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Dėl administravimo lėšų, taip, aš pritarčiau, kad tas administravimas visada išeina brangesnis, negu mes esame numatę. Galime grįžti prie šito klausimo, tačiau irgi yra gana jautrus klausimas. Reikėtų išanalizuoti priežastis, tačiau neatmesčiau tokio sprendimo, kad galėtume prie klausimo grįžti.
Dėl investicinės grąžos. Aš visgi keletą skaičių arba apskritai metodikos norėčiau pateikti. Žodžiu, apskritai pensijų fondų rezultatai 2023 metais buvo teigiami – apie 7,44 %. Tai yra svarbus momentas, o pati grąža, visas Anuitetų fondo turto vertės prieaugis priklauso anuitetų gavėjams. Tam tikra investicinė grąža buvo įskaičiuota į pensijų anuitetų dydžius pensijų anuitetų paskyrimo momentu, o kita dalis, esant palankiai situacijai, gali būti papildomai paskirstoma pensijų anuitetų gavėjams pagal pelno paskirstymo metodiką. Jeigu jūs klausiate apie investavimo kokias nors platesnes formas, turbūt galima būtų kelti šitą klausimą, bet čia jau reikėtų tartis ir su ekspertais, ir bandyti padaryti diskusiją, gal net ir komitete. Jeigu jums atrodytų jinai tinkama, tai mes mielai dalyvautume ir galėtume aptarti tokį dalyką.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Į klausimus atsakyta. Dėl projekto Nr. XIVP-3773 irgi pateikimo stadijoje nebalsuojame, bet pagrindiniu komitetu skiriame SRDK. Papildomas – Audito komitetas. Siūloma svarstyti birželio 18 dieną.
Taip pat, matau, replikuoti laukia J. Sejonienė. Perduodu pirmininkavimą Seimo Pirmininko pavaduotojui V. Mitalui. Jis jau toliau išspręs visus klausimus.
PIRMININKAS (V. MITALAS, LF). Prašom.
J. SEJONIENĖ (TS-LKDF). Dėkui, posėdžio pirmininke. Aš tik norėčiau, kad ir negausiai čia mes dirbame popietę, pasveikinti ukrainiečius vaikus, gimnazistus, devintokus iš „Gravitas Schola“. (Plojimai)
15.31 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2023 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas Nr. XIVP-3771 (pateikimas)
PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, dabar darbotvarkės 2-4 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2023 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektas. Kviečiu sveikatos viceministrą A. Pečkauską į tribūną pristatyti jį.
A. PEČKAUSKAS. Gerbiamas posėdžio pirmininke, gerbiami Seimo nariai, leiskite trumpai pristatyti Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos 2023 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo metinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“ projektą. Šiuo projektu siūloma patvirtinti Lietuvos Respublikos 2023 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo metinių ataskaitų rinkinį. Na ir keletas faktų apie jį. 2023 metais iš viso buvo surinkta beveik 3,34 mlrd. eurų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto pajamų. 2023 metų pajamų planas viršytas 9 %. Gauta 289 mln. eurų daugiau įplaukų, nei buvo planuota. Praėjusių metų šio biudžeto išlaidos pagal prisiimtus įsipareigojimus sudarė beveik 3,26 mlrd. eurų ir neviršijo gautinų pajamų. Išlaidų planas, vertinant skirtas biudžeto ir rezervo lėšas, įvykdytas 97 %.
2023 metais didelis dėmesys buvo skiriamas asmens sveikatos paslaugų laukimo eilėms mažinti. Šiuo tikslu po I pusmečio ir metų pabaigoje buvo įvertintos ir, atsižvelgiant į Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto galimybes, papildomais 130 mln. eurų apmokėtos viršsutartinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos. Nuo lapkričio 1 dienos buvo indeksuotos asmens sveikatos priežiūros paslaugų bazinės kainos, siekiant sudaryti sąlygas nuo 2024 metų sausio mėnesio asmens sveikatos priežiūros įstaigoms padidinti darbuotojų darbo užmokestį. Tam, kad nuo 2023 m. lapkričio 1 d. su gydymo įstaigomis būtų atsiskaityta indeksuotomis kainomis, skirta papildoma 28 mln. eurų lėšų suma. Rezultatas: 2023 metais slaugytojų darbo užmokestis už etatą vidutiniškai kilo 14 %, gydytojų – 18 %.
Siekiant sumažinti kompensuojamųjų vaistų įsigijimo išlaidas, tenkančias priemokoms, nuo 2023 m. liepos 1 d. padengiamos paciento priemokos, kai sukaupiamas priemokų krepšelis. Vadinasi, padengiamos paciento priemokos, kai už vaistus su mažiausia priemoka sukaupta priemokų suma sudaro 48 eurus 36 centus, tai yra trys vidutinės paciento metinės priemokos. 2023 metų II pusmetį paciento priemokos buvo padengtos beveik 65 tūkst. asmenų, sukaupusių šį priemokų krepšelį. Suma sudarė beveik 2 mln. eurų.
2023 metais Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rezervą sudarė beveik 689 mln. eurų. 2023 metais rezervo lėšos, 301 mln. eurų, buvo skirta šiems tikslams: 77 mln. eurų – suteiktoms viršsutartinėms asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, 80 mln. eurų – kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių kreditiniam įsiskolinimui mažinti, 60 mln. eurų – stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų skubiosios medicinos pagalbos skyriuose suteiktoms paslaugoms kompensuoti, 84,5 mln. eurų – kitiems tikslams. Čia kalbame apie COVID-19 ligos vakcinacijos ir gydymo programą, apie tarpvalstybinės sveikatos priežiūros apmokėjimą, apie prioritetinių ortopedijos techninių priemonių ir klausos aparatų poklasiui priskiriamų priemonių bazinių kainų balo vertės atkūrimą, bazinių kainų indeksavimą ir kitus poreikius. 2023 metų panaudota rezervo lėšų suma iš viso sudarė 295 mln. eurų. 2023 m. gruodžio 31 d. rezervo likutis sudarė 394 mln. eurų.
2023 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo metinių ataskaitų rinkiniui pritarė ir Privalomojo sveikatos draudimo taryba. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar M. Macijauskas, valstybės kontrolierius, taip pat pristatys Valstybės kontrolės… Prašom.
M. MACIJAUSKAS. 2023 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo konsoliduotųjų biudžeto vykdymo ataskaitų rinkinys visais reikšmingais atžvilgiais teisingas. Dėl jo pareiškėme besąlyginę nuomonę. Konsoliduotųjų finansinių ataskaitų rinkinyje nustatėme reikšmingų duomenų iškraipymų, todėl nuomonė yra sąlyginė.
Dalis apskaitos klaidų, rengiant 2023 metų ataskaitų rinkinį, buvo ištaisyta, tačiau liko aplinkybės, susijusios su informacinėse sistemose fiksuojamų ir apskaitai reikalingų duomenų trūkumais. Dėl to negalėjome patvirtinti 5,4 mln. eurų iš fizinių ir juridinių asmenų už fondui padarytą žalą gautinų sumų ir 9,8 mln. eurų iš užsienio šalių susižinojimo tarnybų gautinų kompensacijų bei su šiomis sumomis susijusių duomenų teisingumo. Valstybinė ligonių kasa atidėjo informacinių sistemų modernizavimo darbus, iki bus priimti sprendimai dėl Valstybinės ligonių kasos ir teritorinių ligonių kasų veiklos optimizavimo.
Valstybės deleguotoms funkcijoms finansuoti 2023 metais PSDF biudžete buvo skirta 204,1 mln. eurų valstybės biudžeto asignavimų. Pritrūkus asignavimų, papildomai šiems tikslams buvo naudojami ir fondo pinigai, tačiau įvertinti visos panaudotų PSDF išteklių apimties nebuvo galimybės, kadangi Valstybinė ligonių kasa atskirai neadministravo skirtų valstybės biudžeto asignavimų.
Kaip ir kalbėdamas apie valstybės metines ataskaitas, turiu paminėti šios srities teigiamus pokyčius. Nuo šių metų situacija iš esmės pasikeis. Įgyvendinant Valstybės kontrolės teiktas rekomendacijas, Sveikatos draudimo įstatyme nustatyta prievolė atskirai administruoti PSDF biudžetui valstybės deleguotoms funkcijoms atlikti skirtus ir panaudotus asignavimus. Numatytas ir šioms funkcijoms finansuoti panaudotų fondo išteklių atkūrimas iš valstybės biudžeto. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Yra galimybė užduoti klausimus. Pirmasis klausia A. Veryga. Prašau.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju. Aš norėčiau paklausti viceministrą. Jūs jau vieną dalį mano klausimo, kurį žadėjau klausti, atsakėte, paaiškindamas apie rezervo panaudojimą. Bet gal jūs man galite konkretesnių duomenų ar skaičių pateikti, kiek visgi yra uždirbama iš rezervo investuojant tuos pinigus, kai ta grąža pasiekia Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą? Kur šios lėšos yra panaudojamos? Kaip suprantu, visgi valstybė juos bando investuoti. Ar yra numatoma bent jau dalį tų investicijų panaudoti ir šiemet? Labai ačiū.
A. PEČKAUSKAS. Labai ačiū už klausimą. Na, toks gana detalus pažiūrėjimas, tai tikrai negaliu atsakyti, kiek konkrečiai. Tikrai galėtume pateikti atsakymą raštu, nes, matyt, reikėtų sutikrinti su ligonių kasomis, kiekgi tų lėšų grąžos sugeneruojama iš investicijų.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausia A. Matulas. Prašau.
A. MATULAS (TS-LKDF). Manau, kad mano klausimas vis tiek yra finansiškai susijęs su apyskaita. Noriu paklausti, viceministre. Ligonių kasos ir pacientų organizacijos nuolat kreipiasi į parlamentą, tikriausiai ir į Vyriausybę, ministeriją dėl priemokų. Parlamentas ne kartą bandė spręsti tas problemas. Štai 2012 m. vasario 29 d. buvo sudaryta darbo grupė, kurios rezultato nėra. 2020 m. birželio 9 d. A. Bilotaitė kreipėsi į Seimo valdybą, kad būtų sudaryta darbo grupė ir sprendžiamos tos problemos, nes žmonės daug skundų rašė. Ligonių kasa ir Valdyba sudarė darbo grupę, kuriai vadovavo A. Bilotaitė. Rezultatų irgi nėra.
2021 m. gegužės 8 d. tą problemą labai kėlė kolega R. Žemaitaitis, kurio jau nėra Seime. Irgi buvo sudaryta darbo grupė ir pavesta jam, kuris labiausiai tas problema kėlė, bet tų rezultatų nėra. Štai Vyriausybė 2022 m. rugsėjo 3 d. savo išvadoje dėl kito įstatymo projekto Nr. XIVP-3249…
PIRMININKAS. Laikas.
A. MATULAS (TS-LKDF). (Baigiu jau, jeigu galima, vieną sekundę.) …padaro išvadą, kad jeigu pasikartoja pažeidimas per dvejus metus, reikia nutraukti sutartį. Kaip jūs manote, kadangi parlamentui nepavyksta tų problemų spręsti, gal Sveikatos ministerija gali imtis iniciatyvos? Ar jums pakanka teisinių instrumentų užkardyti, nes Sveikatos sistemos įstatymo 59 straipsnio 5 dalyje aiškiai pasakyta, kad priemokos negalima imti?
PIRMININKAS. Laikas.
A. PEČKAUSKAS. Labai ačiū, pirmininke, už tokį išplėstinį klausimą. Matyt, atsakymas jo yra užslėptas ir jūsų paskutiniuose sakiniuose. Jeigu jau tiek sudarytų darbo grupių ir Seimo kontekste įstatyme užkoduotą problemą sudėtingai gali spręsti, tai ir ministerijai ši užduotis yra labai sudėtinga. Matyt, vienintelis kelias, kur galime judėti, tai ieškoti bendrų sprendimų. Jeigu kai kurios darbo grupės nebuvo efektyvios, galbūt tiems asmenims dalyvaujant tose darbo grupėse būtų galima ieškoti visas puses tenkinančių sprendimų.
PIRMININKAS. Dėkoju, klausimai atsakyti. Informuoju, kad siūlomi komitetai: pagrindinis – Sveikatos reikalų komitetas, papildomas – Audito komitetas. Svarstymo data yra birželio 18 diena.
15.41 val.
Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo Nr. I-1562 13 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3797 (pateikimas)
Gerbiamieji kolegos, darbotvarkės 2-5 klausimas – Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo projekto pateikimas. Kviečiu taip pat sveikatos apsaugos viceministrą A. Pečkauską į tribūną. Prašau.
A. PEČKAUSKAS. Labai ačiū, posėdžio pirmininke. Leiskite pristatyti Vyriausybės teikiamą Sveikatos apsaugos ministerijos paruoštą Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 13 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą. Šiuo projektu siekiama užtikrinti visų asmenų, patyrusių neturtinę žalą dėl paciento mirties, teisę į šios žalos atlyginimą ir užtikrinti komisijos narių ir ekspertų teisę gauti teisingą apmokėjimą.
Kodėl tas poreikis keisti šį teisės aktą atsirado? Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo sausio 24 dienos nutarime buvo konstatuota, kad Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 13 straipsnis tiek, kiek pagal jį ne visi asmenys, dėl paciento mirties patyrę neturtinę ir (ar) turtinę žalą, turi teisę į tokios žalos atlyginimą šio įstatymo nustatyta tvarka, prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30 straipsnio 2 daliai, konstituciniams teisingumo, teisinės valstybės principams. Konstitucinis Teismas priimdamas sprendimą pažymėjo, kad minėta nuostata pažeidžiamas konstitucinis asmenų lygiateisiškumo principas. Be to, akcentuota, kad būtinumas atlyginti žalą yra konstitucinis principas ir negalima nustatyti jo išimčių, taip pat priminė, jog įtvirtinto žalos atlyginimo modelio tikslas buvo sudaryti vienodas sąlygas visiems neturtinę žalą dėl paciento mirties patyrusiems asmenims gauti neturtinės žalos atlyginimą, tačiau jis nėra užtikrintas.
Ir kas yra matoma? Kad, nors šalia turbūt didelio rato asmenų, kurie gali kreiptis pagal Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą į komisiją… asmenys, tačiau į komisiją negali kreiptis visi kiti, kas nėra išvardinti įstatyme, pavyzdžiui, broliai, seserys, seneliai, anūkai ir kiti. Jiems žalos atlyginimas yra sudėtingesnis, nes jie turi kreiptis į teismą, o teismas, priešingai nei komisija, nustato visas civilinės atsakomybės sąlygas, tai yra neteisėtus veiksmus, kaltę, o žala neatlyginama iš specialiosios žalos sąskaitos. Tai čia turbūt yra pagrindinis.
Na, ir antras. Vis dėlto, įgyvendinant Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo pakeitimo įstatymą, kuriuo nuo 2024 m. sausio 1 d. nustatytas naujas pareiginės algos koeficiento vienetas, atitinkamai ir komisijoje dirbančių asmenų darbo užmokesčio koeficientas turi būti perskaičiuotas. Šiuo projektu siūloma nustatyti, kad teisę tik į neturtinės žalos atlyginimą turi visi asmenys, kuriuos su pacientu siejo ypač artimas ir glaudus ryšys. Dėl ryšio artimumo ir glaudumo spręstų komisija pagal šių asmenų ar jų atstovo pateiktus duomenis, patvirtinančius pacientų ir šių asmenų ypač artimą ir glaudų ryšį, atsižvelgdama į bendravimo intensyvumą, rūpinimosi vienas kitu pobūdį. Na, ir tokie naujo bazinio dydžio koeficientai, kad komisijos narių ir ekspertų atlygio išraiška eurais liktų iš esmės tokia, kokia yra ir šiuo metu.
Kokia bus nauda visuomenei priėmus teisės akto projektą? Bus užtikrinta asmenų konstitucinė teisė gauti neturtinės žalos dėl paciento mirties atlyginimą, taip pat užtikrintas visų tokią žalą patyrusių asmenų lygiateisiškumas, užtikrintos vienodos ir aiškios sąlygos visiems neturtinę žalą dėl paciento mirties patyrusiems asmenims gauti neturtinės žalos atlyginimą. Taip pat užtikrinta komisijos narių ir ekspertų teisė gauti teisingą apmokėjimą ir užtikrintas įstatymo nuostatų suderinamumas su Atlygio už darbą įstatymo nuostatomis.
Dar turbūt reikėtų paminėti tai, kad šiam įstatymo projektui įgyvendinti per metus reikėtų papildomai nuo 250 tūkst. iki galimai 1,5 mln. eurų, bet šie skaičiai yra modeliuoti pagal galimybę, kiek tokių asmenų papildomai galėtų kreiptis į Pacientų žalos nustatymo komisiją.
Kolegos, labai kviesčiau pritarti šiam įstatymo projektui, kurio būtinumas yra padiktuotas Konstitucinio Teismo.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausia A. Veryga.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju. Turbūt būtų sudėtinga ginčytis su Konstituciniu Teismu, bet visgi aš turiu keletą klausimų, porą tokių labai konkrečių. Gal jūs galėtumėte tiesiog čia ir visiems kolegoms pasakyti, kiek lėšų dabar jau yra sukaupęs tas fondas ir kiek procentų jų yra panaudojama? Ar tokiu būdu išplėtus galimų gavėjų sąrašą bus suvaldytas tas biudžetas? Gal galėsite nuraminti? O paklausti aš noriu, ar jūs nemanote, kad gali atsirasti ir tam tikro piktnaudžiavimo bandant sakyti apie tą ypač artimą ir glaudų ryšį? Kas tai galėtų būti? Giminystės ryšius mes suprantame, tai kas čia turima galvoje, kalbant apie tą artimą ir glaudų ryšį? Gal jūs galėtumėte bent keletą konkrečių pavyzdžių įvardinti, apie ką čia kalbama? Ačiū.
A. PEČKAUSKAS. Dėkoju. Dėl pirmojo klausimo, ką mes matome, kad turbūt kiekvienais metais daugėja kreipimųsi į Pacientų žalos komisiją. Natūralu, kad didėja ir sumos, kurios yra, kaip čia, ne priteisiamos, bet paskiriamos pareiškėjams. Matome, kad vidutinė suma, kurią kompensuoja Pacientų žalos komisija, jau siekia apie 11,5 tūkst. eurų. Natūralu ir tikėtina, kad tie skaičiai ir toliau augs. Natūralu, kad ir šitas įstatymas, matyt, prisidės prie tų kreipimųsi augimo, bet jeigu grįžtume į bendrą sumą, šiuo metu sąskaitoje yra 17 mln. Vadinasi, tikrai yra reikšminga lėšų suma. Jūsų nuogąstavimas, kad tų lėšų nepakaks, nėra… mes vertiname kaip šiuo metu nepagrįstą, tikrai turėtų būti pakankamai.
Matyt, lygiagrečiai turime ir kai kurių gydymo įstaigų kreipimąsi. Atkreipiamas dėmesys į įmokų dydžius ir jų adekvatumą. Šiuo metu vykdome tiek vidines tarpinstitucines diskusijas, tiek pradedame kalbėtis su tomis gydymo įstaigomis, kad įvertintume, pasižiūrėtume, kaip iš tikrųjų tie finansai atrodo ir kokią įtaką turės tiek šitas įstatymas, tiek ir apskritai Pacientų žalos komisijos judėjimas ateityje. Klausimas tikrai yra atviras. Apie tai kalbame, dėl to judame.
Kitas jūsų klausimas susijęs su galimais piktnaudžiavimo atvejais. Kaip matėte iš įstatymo projekto, pavedama pačiai komisijai atsižvelgiant būtent į tuos santykius, kurie ir apibūdina ryšio artimumą, rūpinimąsi vienas kitu ir bendravimo intensyvumą, spręsti dėl konkretaus paciento artimumo. Aš, matyt, negalėčiau įvardinti, koks tai galėtų būti asmuo, ar tai galėtų būti teta, pusbrolis ar kiti galbūt net netiesioginiai giminystės ryšiai, gal tai galėtų būti kaimynai. Natūralu, kad yra mechanizmas, kuriuo šį ryšį galime patikrinti, panašu, objektyviomis priemonėmis.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausia A. Matulas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Noriu padėkoti, viceministre, kad išties ministerija greitai sureagavo į Konstitucinio Teismo išvadą ir parengė įstatymo projektą. Kartu noriu pasidžiaugti, kad mes jau daugybę metų turime Pacientų teisių ir žalos atlyginimo įstatymą. Pamenu, priešingai, negu prieš tai aš klausiau, buvo prieš daug metų sudaryta darbo grupė, kuriai aš vadovavau, ir darbo grupė pateikė įstatymo projektą. Atrodo, penkti ar ketvirti Europoje buvome, kurie priėmė šitą įstatymą. Išties šitas įstatymas ir fondas suteikia daugybę galimybių pacientams atlyginti žalą, bet, lyginant su kitomis šalimis, žala išmokama labai nedaug kam. Ką reikėtų daryti? Ką daro ministerija, kad vis dėlto pacientai žinotų savo teises ir dažniau pasinaudotų, nes kartais tos žalos yra neišvengiamos? Sakau, lyginant su kitomis šalimis, mūsų pareiškimų ir žmonių noro vis dėlto gauti tą žalos atlyginimą yra gerokai mažiau. Ką reikia daryti? Ką darote, kad pacientai naudotųsi ta teise?
A. PEČKAUSKAS. Matyt, dar tik paantrinsiu ir atliepsiu, kad tas skaičius tikrai yra augantis. 2020 metais buvo 270 kreipimųsi, o praėjusiais metais jau turėjome virš 300. Bet taip, jūs esate teisus, procentas, kai yra tenkinama, kai yra nustatoma, kad tai yra pagrįstas skundas, nėra toks didelis.
Ką mes darome? Matyt, bendradarbiaujame su gydymo įstaigomis. Pačios gydymo įstaigos, nors ir išlieka kaip pirminiai vartai, į kuriuos kreipiasi pacientai, tikrai labai sėkmingai ir efektyviai nusiunčia pacientus į Pacientų sveikatai padarytos žalos atlyginimo komisiją. Turbūt natūralu, kad bendrajai populiacijai mes šitų žinučių neskleidžiame ir nėra tokio tikslo skatinti kreiptis dėl nepagrįstų skundų taip pat, nes mes supraskime, kad tokia rizika egzistuoja. Tai šiuo metu turbūt efektyviausias mechanizmas yra, kad jeigu pacientas patyrė žalą, kreipiasi į gydymo įstaigą arba tiesiai į Pacientų sveikatai padarytos žalos komisiją ir taip papuola į mūsų aprėptį. Taip nukraunama tiek teismų sistema, tiek kiti mechanizmai.
PIRMININKAS. Dėkoju, viceministre. Daugiau klausimų nėra. Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Balsuosime balsuoti numatytu laiku, kuris, turiu įtarimą, gali būti pusvalandžiu anksčiau, negu buvo numatyta, 16 val. 30 min. Jeigu visiems kolegoms tiktų, mes galime paankstinti balsavimo intervalą ir pasistengti, kad tuo laiku įvyktų visi balsavimai. Tvarka. 16 val. 30 min. Įspėkite savo kolegas.
15.52 val.
Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 10 ir 25 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3452 (pateikimas)
Dabar darbotvarkės 2-7 klausimas – Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo dviejų straipsnių pakeitimo įstatymo projektas. L. Jonauską prašom į tribūną.
L. JONAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Kolegos, noriu paprašyti ištaisyti klaidą, kurią padarėme Seime praeitų metų rudens sesijoje. Aš jaučiuosi padaręs klaidą, jūs galbūt jaučiatės gerai ir toliau erzindami žmones. Bet aš manau, kad suteikiant teisę aplinkosaugai savarankiškai tikrinti automobilius ir naikinti jų techninės apžiūros dokumentus iš tikrųjų jiems yra primestos perteklinės funkcijos. Šiandien aplinkosaugos situacija tikrai nėra pati geriausia, reikia pripažinti. Aišku, aplinkos ministras daug geriau negu mes visi kiti žinome tą situaciją. Bet yra tokia, kad Aplinkos apsaugos departamente nuolat trūksta 60, 50–60 žmonių, tiek yra laisvų etatų. Apskritai pusė visų konkursų neįvyksta, nes nesusirenka žmonės, tai yra neateina į konkursus. Ir taip yra dėl mažo apmokėjimo. Tai reiškia, kad aplinkosauga išgyvena tam tikrą resursų, žmogiškųjų resursų, krizę ir tose vietose, kurios yra pačios pavojingiausios, neturime žmonių, kurie dirbtų, kurie dirbtų kontroliuodami oro, vandens taršą ir taip toliau, kurie kontroliuotų brakonierius. Ir dabar siųsti aplinkosaugos pareigūnus, kad jie tikrintų lengvųjų automobilių, visų automobilių taršą, man atrodo, yra tikrai perteklinis dalykas.
Aš suprantu, kad tos taršos neturi būti, ir nesiūlau taip palikti, kaip yra, tam tikros prevencinės priemonės tikrai turėtų atsirasti. Čia apeliuoju ir į Aplinkos ministeriją, kad žmonės neturėtų būti vaikomi į techninės apžiūros įmones atlikti, kai jiems pasirodo, kad jų automobilis yra techniškai netvarkingas, meta teršalus, beveik už 40 eurų kažkokias patikras. Turėtų būti kokia nors supaprastinta, palengvinta procedūra, galbūt net ir aplinkos apsaugos sistemoje, kur žmonės galėtų atvažiuoti, pasitikrinti ir taip toliau. O dabar yra aibė dalykų, nuo kurių priklauso tie išmetimai.
Iš tikrųjų ne tik tai, kad žmonių erzinimas, nuolatinė baimė, bet ir iki galo neatsakyti klausimai. Aš suprantu, ministras per televiziją sako, kad niekas naktį nestabdys žmonių ir taip toliau. Bet šiandien nėra nė vieno teisės akto, kuris draustų aplinkos apsaugos pareigūnams dirbti kiaurą parą ir užsiimti automobilių stabdymu, nebūtinai tai turėtų būti kažkokie reidai dėl brakonierių ir panašiai.
Šiandien yra tokia situacija, kai jaunam specialistui, kurio ieškoma Vilniuje, Aplinkos apsaugos departamente, yra siūloma 900 eurų į rankas alga, pradedančiajam. Tikrai nėra žmonių, kurie dirbtų, o šiuo atveju paliekama teisė tikrinti visus kitus automobilius, panaikinant, tik atimant teisę savarankiškai kontroliuoti lengvuosius automobilius, iš tikrųjų būtų labai prasminga. Kalbame apie tai, kad sunkiasvorę transporto priemonę tikrai – ir jų varikliai yra didesni, galingesni, ir taip toliau, naudoja daugiau degalų, daugiau išmeta ir kietųjų dalelių, daugiau išmeta ir taršos – būtų prasminga palikti. Tai tą ir siūlome – panaikinti teisę aplinkos apsaugos pareigūnams vieniems savarankiškai stabdyti lengvuosius automobilius ir tikrinti, naikinti techninės apžiūros dokumentus, bet palikti galimybę tą daryti su visais kitais, kurie iš tikrųjų yra daug taršesni. Ačiū.
PIRMININKAS. Yra norinčių paklausti. Pirmasis – S. Gentvilas. Prašau.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamas Linai, nežinau, kas čia klaidą padarė, nes čia buvo visos Vyriausybės pateiktas projektas, priimtas su jūsų balsu, ir aš nemanau, kad tai yra klaida. Vienas iš tokių disonansų jūsų projekte yra tai, kad jūs paliekate kitą instituciją daryti tą, kaip jūs vadinate, žmonių erzinimą – Lietuvos saugaus transporto administraciją.
Pirmas klausimas. Kodėl jūs išbraukiate tik Aplinkos apsaugos departamentą ir kodėl leisite dabar Saugaus transporto administracijai, taip sakant, ir atimti techninę apžiūrą, ir tikrinti?
Antras klausimas – vertybinis. Jūs vis tiek atpažįstamas kaip aplinkosaugos politikas. Ką jūs čia sumanėte daryti? Čia tikrai nėra pagrindinė aplinkosaugininkų funkcija. Kalbėkime apie taršos mažinimo būdus. Jūs nuosekliai balsavote prieš automobilio taršos mokestį, prieš akcizus, prieš šią iniciatyvą. Tai ar čia jūsų kažkoks atsivertimas prieš gaidžiams sugiedant, taip sakant, ar išsižadate, socialdemokratai, aplinkosaugos prieš rinkimus? Ačiū.
L. JONAUSKAS (LSDPF). Labai ačiū. Į pirmą jūsų klausimo dalį, manau, atsakiau pateikdamas šį projektą salėje, pristatydamas jį. Ir dar kartą pakartosiu, jeigu jums trūksta argumentų, kad šiandien jūsų vadovaujama aplinkos apsaugos sistema nėra pajėgi užtikrinti visavertės aplinkosaugos funkcijos visoje Lietuvoje. Aš kalbu ne tik apie automobilių tikrinimą ir taip toliau. Tos primetamos papildomos funkcijos irgi reikalauja darbo užmokesčio. Tą patį sakiau: jeigu trūksta dabar pinigų aplinkosaugininkų atlyginimams, jeigu niekas nenori dirbti toje sistemoje, tai ta kontrolė bus tikrai neįmanoma, tai yra tiesiog žmonių vaikymas.
Kita vertus, tos funkcijos niekas ir nepanaikino. Aplinkosauga kaip galėjo, taip ir gali iki šiol tikrinti, tik nesavarankiškai, tuos lengvuosius automobilius. Todėl mano įsitikinimai aplinkosauginiu požiūriu tikrai yra dori ir manau, kad aplinkosauga tai tikrai gali, jeigu nori.
O atsakydamas į antrą klausimo dalį, aš manau, kad priminsiu ir jums, ir visiems kitiems, kad automobilių taršos mokesčių jūs taip ir neišdrįsote atnešti čia, į Seimo salę, ir nežinau, kodėl taip padarėte, pataisę, sutvarkę ir atsižvelgdami į visas pastabas. Man kartais atrodo, kad net ir šis įstatymas skamba kaip kerštas už tai, kad nebuvo tas netobulas automobilių taršos mokestis čia, Seime, priimtas. Iš tikrųjų yra dalykų, kuriuos reikėtų tvarkyti. Pirmiausia, matyt, reikėtų, jeigu tikslas yra mažinti aplinkos apsaugos… aplinkos taršą, pradėti nuo tokių dalykų, lengvųjų. Ne bausti žmones, kaip mes dabar čia bandome kažkokiais įstatymais, sankcijomis, automobilių techninės apžiūros naikinimu, didelėmis baudomis, išlaipinimu iš automobilių, sudarydami įvairių problemų žmonėms, o suteikti teisę galbūt nemokamai važiuoti visuomeniniu transportu. Kodėl 22 savivaldybės Lietuvoje jau įsiteisino visuomeninį nemokamą transportą pas save, o mes nesugebame pačiose taršiausiose arterijose? Puikiai pats ir pristatydamas taršos mokestį kalbėjote apie tai, kad didmiesčių žmonės gyvena pusę metų trumpiau, bet mes nieko nedarome. Apeliuoju ne tik į jus, ministre – į valdančiąją daugumą, į visą Seimą: nieko nedarome, kad tas visuomeninis transportas Kaune, Klaipėdoje, Vilniuje būtų nemokamas. Tai tikrai nėra tie pinigai, mes vis tiek sveikatos apsaugai išleidžiame kur kas didesnes sumas, paskui gydydami teršalų sukeltą poveikį, bet nesprendžiame tų dalykų iš esmės.
Taip pat ir kitas dalykas. Mes ir per Energetikos ministeriją švaistome krūvas pinigų visokioms perteklinėms priemonėms, tokioms kaip elektromobilių įkrovimo stotelių dotacijos privačiuose namuose. Kolegos, atsipeikėkime! Kiekvienas nuosavame name turime rozetę, kur galima visiškai krauti automobilį, o daugiabučių gyventojai neturi net ir tokios paprastos priemonės – rozetės, kur galėtų krauti elektromobilius. Jeigu norime, kad mūsų aplinka būtų švaresnė, ne tokia tarši, tai turime ne bausti, o skatinti žmones persėsti į elektromobilius, kurti tą infrastruktūrą, kalbėti apie nemokamą viešąjį transportą. Maža čia kalbėti – jau turime priimti sprendimus. Taigi, ministre, jūsų priekaištai yra pro šalį.
PIRMININKAS. Klausia L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Galbūt ne pro šalį, pasakysiu, ne pro šalį. Yra kai kurių dalykų, kur mes galvojame apie sveikatą, kaip būtų, dėl to ir tas tikslas buvo, kad įspraustume į kampą techninės apžiūros centrus, kad jie tikrai labai sąžiningai atliktų tą veiklą. Aš palaikysiu šitą projektą vien dėl to, kad galbūt ten išbraukia lengvuosius automobilius, visas tikrinimas lieka, kaip ir yra numatyta, taršiausių sunkiasvorių automobilių. Tai čia visais atvejais pritariu. Bet kaip jūs galvojate, kaip padaryti ir kokiomis priemonėmis padaryti, ir ką turėtume daryti, kad automobilis, kuris perėjo techninę apžiūrą, tikrai labai atitiktų visus techninius reikalavimus ir parametrus? Čia yra galbūt… Kaip jūs galvojate, kaip dar mes turėtume spręsti tuos klausimus?
L. JONAUSKAS (LSDPF). Gerbiama Laima, manau, kad ne visai iki galo susipažinote su tikslais įstatymo, apie kurį kalbu. Kada mes priėmėme rudenį šitas pataisas, jos nėra kažkaip, nežinau, labiau kontroliuoti, į kampą įsprausti techninės apžiūros įmones, tą patvirtins ir ministras. Jeigu mes kalbėtume apie tai, kad ten yra galbūt korumpuota sistema, nesąžininga ir taip toliau, pirmiausia ir pradėtume dirbti su ta sistema, o ne į kampą spraustume visus žmones, kurie šituo atveju tikrai niekuo dėti. Aišku, yra aibė dalykų, nežinau, net ir įvairių atvejų, kada automobilio būklė gali pasikeisti, vairuotojas gali net nežinoti, kad automobilis yra taršus ir taip toliau. Aš pritariau ir ministrui sakiau prieš trejus metus, kada mūsų frakcijoje pristatė klausimą dėl automobilių taršos mokesčio, kad pirmiausia reikia žiūrėti į tuos nesąžiningus vairuotojus, kurie eksploatuoja automobilius išpjovę katalizatorius, kur tarša kietosiomis dalelėmis yra kur kas pavojingesnė ir žalingesnė sveikatai. Džiaugiuosi, kad kolegos konservatoriai yra pateikę pataisas dėl Administracinių nusižengimų kodekso, siekdami sugriežtinti atsakomybę už tai, kad automobilis yra eksploatuojamas be katalizatoriaus arba ten yra įvairios katalizatorių nuomos paslaugos ir taip toliau. To turi nelikti. Iš tikrųjų mes esame už tai, kad visi gyventume švaresnėje aplinkoje, bet kad gyventume švariau ir sveikiau, aplinkosauga turi dirbti ir atlikti savo pagrindines užduotis, o tuos dalykus, aplinkos taršos iš lengvųjų automobilių kontroliavimą, palikti toms institucijoms, su kuriomis aplinkosauga dirbo ir anksčiau.
PIRMININKAS. Klausia E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Tai sėdžiu ir galvoju, ar L. Jonauskas daugiau gamtosaugininkas, ar daugiau populistas, nes iš tikrųjų jūs didžiąją dalį kadencijos sakote: saugoti, saugoti; artėjant rinkimams jūs apsisukate ir jau pradedate atšaukti, ką anksčiau agituodavote. Šitoje vietoje rinkimai dažnai būna, bet turbūt reikia tam tikrų sprendimų. Apskritai jūs važiuojate transportu, ar ne? Iš tikrųjų, būkime biedni, bet teisingi, ne visos turbūt, bet yra tokių transporto priemonių, kur neįmanoma sėdėti, ir lengvųjų. Jūs ką nors konkrečiau pasiūlėte per šią kadenciją, kaip tokias transporto priemones užkardyti? Jūs kalbate apie viską: apie elektromobilius, apie kitus dalykus, kur iš tikrųjų reikalauja daugiau finansinių… bet nesiimate konkrečių sprendimų. Esate gamtosaugininkas, taip save pristatote.
L. JONAUSKAS (LSDPF). Noriu kreiptis, gerbiamas Edmundai, į jus ir į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją. Noriu prisipažinti, kad esu melavęs iš Seimo tribūnos ir sakęs, kad jūsų klausimai yra geri. Iš tikrųjų… Ir tas klausimas, jeigu norite konkrečių sprendimų, tikrai yra ne man, o jūsų daugumos Vyriausybei, konkrečiai ministrui. Tos visos priemonės, kurių jūs nepraleidote, mūsų teiktų pasiūlymų įvairių per projektus ir taip toliau nemažai neperėjo. Aišku, jūs esate ir pritarę įstatymų pataisoms. Tai, man atrodo, jeigu, gerbiamas Edmundai, jūsų atmintis šlubuoja, tai galite atsidaryti… Seimo puslapyje yra aprašyta visa veikla, pateikti įstatymų projektai tiek asmeniškai, tiek grupei, ir jūs tikrai pamatysite, kad padaryta gamtos ir Lietuvos žmonių labui labai daug. O klausimas tai nevykęs buvo.
PIRMININKAS. Dėkoju. Ir R. Šarknickas. Ne, atsisako. V. Pranckietis dar gali tokį trumpą.
V. PRANCKIETIS (LSF). Nebus trumpo, nes žaviuosi šita priešybių vienybe, pastatyta priešais. Bijau užduoti tikslų klausimą, nes jūs tuoj įvertinsite, kad klausimas netikęs.
L. JONAUSKAS (LSDPF). Pabandykite.
V. PRANCKIETIS (LSF). Pabandysiu, bet pabandysiu paklausti kitaip. Jūs sakėte, aplinkosaugininkai labai mažai uždirba. Ar nemanote, kad gamtosaugininkai, kurie labai gerai uždirba, galėtų padėti tiems aplinkosaugininkams spręsti aplinkosaugines problemas? Ačiū.
L. JONAUSKAS (LSDPF). Nemeluosiu, šį kartą tikrai geras klausimas, Viktorai. Tie, kurie daug uždirba, iš tikrųjų prisideda ne tik savo laiku, bet ir savo resursais, kuru, įvairiomis apsaugos priemonėmis ir taip toliau. Kalbu ne tik apie tokias organizacijas kaip „Lašišos dienoraštis“, kurios investuoja dešimtis tūkstančių eurų į brakonierių stebėjimo ir visas kitas technologijas.
Dar dirbdamas Aplinkos ministerijoje prieš dešimt metų buvau iš tikrųjų sustiprinęs neetatinių aplinkos apsaugos inspektorių institutą, kuriame dirbo virš 700 aktyvių neetatinių inspektorių, kurie už savo darbą negaudavo nieko. Šiuo metu tikrai tų neetatinių galėtų būti daugiau, bet veikia per 300. Jie tikrai negailėdami nei savo jėgų, nei savo resursų dirba mūsų Lietuvos ir gamtos labui. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. 10 minučių klausimams, atsakymams baigėsi.
Dabar dėl motyvų už kalbės A. Skardžius. Prašau.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Turbūt klysti yra žmogiška, bet klaidoje gyventi turbūt neverta. Todėl labai palaikau kolegos siūlymą atšaukti tą, sakykime, nesusipratimą išvaryti aplinkosaugininkus tikrinti ir atiminėti, naikinti techninės apžiūros leidimus. Palaukite, tai gal įsteikime kokį nors techninės apžiūros punktą prie Aplinkos apsaugos agentūros ir ten atlikime technines apžiūras? Tada jie išdavinės leidimus ir tas leidimas turės galiojimo laiką – dvejus metus, ar nustatysime kitą galiojimo laiką? Jeigu dokumentas yra galiojantis, jis yra galiojantis. Turbūt ir patikrų tas dažnis buvo neatsitiktinai parinktas įvertinant galimą, galbūt tikėtiną taršą tuo laikotarpiu tarp patikrų, bet nebauginkime visuomenės.
Aš suprantu, kad šios valdžios noras buvo įvesti tokią tvarką, kad visą laiką būtų ypatinga padėtis, kad jie vieninteliai gelbės valstybę nuo priešų, užsidaryti, apsitverti spygliuota viela ir bauginti savo tautą, neduok Dieve, ateis prie Seimo ir išdaužys langus. Išdaužė langus, na, ir ką? Čia ne pirmas kartas. Tačiau pagal tokius tikrai nelogiškus ir niekuo nepagrįstus metodus nesielgiama. Kad ir patikrinus, radus taršą galų gale sudarytume nemokamai galimybę pasitikrinti savo automobilį nuvažiavus į tam tikrą vietą atsakingam žmogui ir tikrai norinčiam, kad aplinka būtų ne tokia tarši, bet tokios galimybės ten nėra. Varomi kažkokie baubai, neduok Dieve, už kampo susitiksi, tada jau ta kelionė baigta, automobilis nebegali būti eksploatuojamas. Aš siūlau pritarti šiai pataisai, atitaisyti tą klaidą ir nebauginti tautos. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkui. Prieš – S. Gentvilas.
S. GENTVILAS (LSF). Nepretenduoju į literatūrininką ar tautosakininką, bet, man atrodo, yra nemielas lietuviškas posakis: „Būkime biedni, bet teisingi.“ Turėtų būti perfrazuota: „Būkime turtingi ir teisingi.“ Prieikime konstruktyviai prie šito klausimo. Kai socialdemokratų aplinkosaugos politikas deda klausimą ant stalo, kad kontroliuotume mažiau, tai padėkite ant stalo kitą klausimą, kaip kontroliuoti, nes nekontroliuoti irgi yra pasirinkimas.
Linai Jonauskai, jūs pasirenkate nemažinti taršos ir šituo sprendimu jūs truputį, man atrodo, save diskredituojate.
Kalbant iš esmės, klausimas, man atrodo, išsikvėpęs. Buvo Aplinkos komiteto ir Teisės ir teisėtvarkos komiteto jungtinis posėdis. Po jo buvo nuspręsta dėl dviejų dalykų. Vienas, kad techninės apžiūros panaikinimas įvyktų ne per 2 dienas, o per 7 dienas. Paraleliai Saugaus transporto administracijos direktorius paleido ir suderino šitą pakeitimą. Saugaus transporto administracijos direktoriaus įsakymas pakeistas, o paraleliai Teisės ir teisėtvarkos komitetas kitą savaitę, trečiadienį, apsvarstys, kad nustačius pažeidimą pirma būtų įspėjimas, o ne bauda. Tai priimsime per birželį.
Tikrai, gerbiamas Linai, jeigu čia kažkas erzina, tai jūsų gerbiama pirmininkė vis neapsispręsdama eiti imtis lyderystės Lietuvos politikoje, o imasi lyderystės tik užsienio politikoje. Kviečiu šitą išsikvėpusį klausimą baigti ir mandagiai balsuoti prieš.
PIRMININKAS. Taip, replikos būtų po balsavimo, bet aš suprantu, kad buvo labai jau minėtas L. Jonauskas. Prašom trumpai.
L. JONAUSKAS (LSDPF). Ačiū. Aš irgi paprašyčiau gerbiamą aplinkos ministrą labiau domėtis ne užsienio politika, o aplinkosauga. Ir ant tų svarstyklių, kai sakote, socialdemokratai siūlo nekontroliuoti… Aš kaip tik, jeigu jūs dar kartą išgirstumėte ir perskaitytumėte šitas pataisas, siūlau perskirstyti pajėgumus ir skirti ten, kur ta tarša yra didžiausia. Tie oro, upių ir kiti teršėjai iš tikrųjų šiandien yra kur kas daugiau teršiantys negu kartu sudėti visi automobiliai, kurie yra netvarkingi. Tas toks sąmoningas aplinkosaugos nukreipimas nuo tų stambių teršėjų man atrodo labiau nei įtartinas.
16.11 val.
Miškų įstatymo Nr. I-671 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3671 (pateikimas)
PIRMININKAS. Ačiū. Viskas išsakyta. Rytinėje darbotvarkėje dar nebuvo pateiktas darbotvarkės 1-18 klausimas – Miškų įstatymas. Tai aš kviečiu J. Baublį pristatyti Miškų įstatymo 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą. Prašom.
J. BAUBLYS (LSF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, leiskite pristatyti Miškų įstatymo 11 straipsnio pakeitimo projektą. Šiuo metu Varėnos, Kazlų Rūdos, Visagino ir kitos savivaldybės, kurių miškingumas viršija 50 %, miško žemėje miestuose neturi galimybės formuoti negyvenamųjų objektų paskirties teritorijų. Galiojančio Miškų įstatymo nuostatos minėtose savivaldybėse stabdo ekonomikos augimą, investicijų pritraukimą, verslo steigimąsi ir naujų darbo vietų kūrimą.
Ši miškingoms savivaldybėms labai aktuali problema ir paskatino parengti įstatymo projektą, kuriuo siekiama nustatyti, kad savivaldybėms, esančioms ekonomiškai nepalankioje geografinėje padėtyje dėl per didelio teritorijos miškingumo, būtų sudarytos galimybės vienodomis sąlygomis su kitomis savivaldybėmis plėtoti ekonominius procesus ir kurti geresnę socialinę aplinką miestų gyventojams.
Miškų įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 10 punkte siūloma įtvirtinti, kad savivaldybės taryba, išskyrus Neringos savivaldybę, Vyriausybės nustatyta tvarka, suderinusi su visuomene, galėtų inicijuoti miško žemės pavertimą negyvenamųjų objektų paskirties teritorijomis miestuose, kai savivaldybės teritorijos miškingumas yra didesnis kaip 50 % ir kai savivaldybėje yra išvystyta geležinkelių infrastruktūra. Nuo miestų plėtros tiesiogiai priklauso, ar juose gyvenantiems žmonėms bus užtikrinamos darbo vietos. Savivaldybių, kurių miškingumas yra didesnis nei 50 %, miestuose kurti ar plėsti pramonės infrastruktūrą faktiškai neįmanoma, nes didžioji dalis jų teritorijos yra apaugusi miškais. Tokie miestai, jeigu jie neturi kurorto statuso, neišvengiamai pasmerkti mažėti.
Gerbiami kolegos, turime objektyviai vertinti situaciją miškingose Lietuvos savivaldybėse, kurios yra tapusios miškų įkaitėmis. Turime spręsti jau daugelį metų tų savivaldybių gyventojų keliamą problemą. Būtina rasti balansą tarp miškingų savivaldybių miestų gyventojų poreikio kurti infrastruktūrą, geresnę socialinę aplinką ir kitų svarbių Konstitucijos saugomų vertybių.
Teikiama įstatymo pataisa minėtų savivaldybių miestuose sudarytų galimybes pritraukti investicijų, kurti naujas darbo vietas, didinti pajamas į savivaldybių biudžetus, kurti pridėtinę vertę, paskatintų jaunus žmones likti gyventi šiose savivaldybėse, nes atsirastų geriau apmokamų darbo vietų. Pramonės teritorijų įrengimas arti geležinkelių infrastruktūros sumažintų transportavimo kaštus, finansines išlaidas, taršą ir prisidėtų prie klimato kaitos mažinimo. Įstatymo pakeitimas taip pat sudarytų prielaidas tvariai miestų plėtrai, kartu būtų paliekami saugikliai vertingiausiems miškams miestuose išsaugoti ir sudaromos galimybės miško žemę paversti kitomis naudmenomis tik griežtai apibrėžtais išimties atvejais.
Gerbiami kolegos, prašau po pateikimo įstatymo projektui pritarti ir suteikti miškingoms savivaldybėms galimybę plėsti miestus bei kurti darbo vietas. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju, yra norinčių klausti. Pirmasis – K. Mažeika. Jo nematau. E. Pupinis. Prašau.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Na, turbūt reikėtų visoms savivaldybėms turėti tam tikras lygias teises, tačiau pas mus vis dėlto yra toks susiskirstymas. Kai kurios savivaldybės tampa labiau rekreacinės, ten didelės pramonės vystyti galbūt neišeina. Bet norėčiau paklausti, ar iš tikrųjų nėra tokių laisvesnių teritorijų visose savivaldybėse? Buvo, tarkime, tam tikros teritorijos, galbūt jos yra privatizuotos, gal reikia kalbėti su vietiniais verslininkais, ar tokių teritorijų apskritai negalima rasti? Iš tikrųjų, kai kada jos būna labai netvarkingos. Ačiū.
J. BAUBLYS (LSF). Ačiū, kolega, už gerą klausimą. Jeigu būtų tokių teritorijų, tikrai tokio įstatymo neteikčiau. Paskutiniu metu, aš geriausiai žinau apie Varėnos savivaldybę, buvo bandoma formuoti sklypus. Bandė formuoti 2 hektarus 83 arus, suformavo tik 1 hektarą 78 arus. Bandė formuoti 0,88 hektaro, tegalėjo suformuoti 0,48 hektaro. Tai parodo, kad nėra galimybės, norint kažkiek minimaliai didesnį plotą suformuoti, o verslui reikia tam tikrų plotų. Jeigu reikia 2 hektarų, tai neužtenka jiems 0,5 hektaro. Todėl nebūtinai visas sklypas bus suformuotas miško žemėje, tam tikra dalis galbūt arais, galbūt hektarais, bet labai prašau suteikti galimybę savivaldybių taryboms spręsti tuos klausimus, tiems, kurie geriausiai žino, būtent suderinti su Vyriausybe. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia R. Šarknickas. Prašau.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Nors jūsų teikiamas projektas šiek tiek prieštarauja Konstitucijai, bet mano klausimas būtų, ar atsižvelgiate į pavojų (jau ir dabar miškai masiškai kertami), kad šito dalyko imsis visos savivaldybės? Faktiškai Lietuva yra miškinga.
Antras dalykas. Kiek hektarų ar arų (aš nežinau, jūs pateikėte) miškų Varėna, Visaginas, jūsų paminėtos savivaldybės, dėl ekonomikos augimo yra įtraukusios į strateginius planus sunaikinti? Ačiū.
J. BAUBLYS (LSF). Ačiū už klausimą. Jūsų nuogąstavimas, kad tuo naudosis ir bandys teikti tam tikras įstatymo pataisas, yra perdėtas. Kitoms savivaldybėms tiesiog neaktualu. Jūs puikiai žinote Alytaus atvejį. Ten plėskis kiek nori į visas keturias puses – nereikia jokio miško paliesti. O kai, pavyzdžiui, Varėnos savivaldybės 69 % miškingumas, kur jai plėstis? Visagino – 56 %, Švenčionių – 56 %.
O dėl to jūsų nuogąstavimo, kad yra kertami miškai, taip, taip, miškai kertami. Dar yra kur mums pasistengti, kad išsaugotume tuos miškus. Aš kaip pavyzdį galiu pasakyti, ką geriausiai žinau. Varėnos savivaldybėje artimiausiu metu tiesiant 10 kilovoltų elektros perdavimo liniją, o ji bus tiesiama ore, virš žemės, bus iškirsta 79 hektarai miško, užuot tiestų kabelį ir išsaugotų miškus. O kai oro linijomis tiesiama, tada į vieną pusę ir į kitą susidaro po 13 hektarų apsauginės zonos ir tikrai privačių savininkų miškai yra kertami. Tai kitas atvejis toje pačioje Varėnos savivaldybės teritorijoje, kur buvo atvertos kopų dešimtys hektarų, yra vėlgi abejotinas dalykas, ar to reikėjo. Bet tai yra daroma, kai čia prireikė kelių hektarų praplėsti miestui, kad įsikurtų verslininkai, kad kurtų geras, geriau apmokamas darbo vietas, mes to suteikti nenorime. Labai prašau palaikyti šį įstatymo projektą.
PIRMININKAS. Klausia K. Navickas.
K. NAVICKAS (TS-LKDF). Ačiū. Aš gal nebūčiau klausęs, bet jūsų pranešime nuskambėjo, kad išmiškinimo galimybės…
PIRMININKAS. Garsiau, jeigu galima.
K. NAVICKAS (TS-LKDF). …kad nėra galimybės miško žemės pakeisti, konvertuoti. Tokia galimybė yra, tai klausimas, kodėl jūs teikiate, nes, matyt, esmė yra šiuo atveju dėl kompensacijų, dėl įstatomosios vertės miškui atkurti. Gal į tai reikėtų, matyt, orientuotis, o ne į įstatymo konvertavimą?
Ir kita klausimo dalis. Jūs turite Varėnos miestą, jūs kalbate apie Varėnos miestą, bet jūs turite Matuizas savivaldybės teritorijoje ir taip pat yra teritorija link Matuizų, prie pat geležinkelio. Ar jau yra įdarbinta teritorija, kuri buvo pramoninė, kuri buvo laisva?
J. BAUBLYS (LSF). Ačiū, gerbiamas kolega. Tokio įstatymo nėra, kad galima būtų paversti mišką kitomis naudmenomis: pramonei, sandėliavimui, verslo objektams formuoti, formuoti sklypus verslo objektams. Tokio įstatymo nėra – yra galimybė tik gyvenamiesiems namams. Tai yra skirtingi dalykai, o čia formuojant sklypus, išmiškinant, taip, bus mokamas trigubo dydžio mokestis. Tas mokestis eis atkūrimui, miškui atkurti kitose vietose, tai miškingumas didėja, užsodinamas plotas didėja.
Dėl jūsų paminėtų Matuizų, tai jos yra gana nutolusios – 10 kilometrų, daugiau nutolusios. Konkrečiai apie jūsų minimą sklypą aš šiandien negalėčiau atsakyti, bet dauguma nori, kad būtų formuojama netoli Varėnos. Tai liečia ne tik šitą Varėnos savivaldybę – liečia minėtas mano kitas – iš viso septynias savivaldybes, kurioms šitas klausimas aktualus.
PIRMININKAS. Klausia L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamas kolega, mano klausimas konkretus. 50 % miškingumas, ar ne, daugiau negu 50 %, tai kokia gali būti tada iškirsta miško dalis, kaip numatyti? Čia bendrajame plane turėtų atsirasti bendrasis savivaldybės planas. Taip aš įsivaizduoju. Kitas momentas – dėl geležinkelio įtraukėte. O jeigu nebus geležinkelio infrastruktūros, kaip tada tokiu atveju ir kiek tokių savivaldybių turime?
J. BAUBLYS (LSF). Iš viso yra savivaldybių, kaip minėjau, aštuonios, bet mes išbraukiame Neringą, kad tas negaliotų. Vadinasi, tai aktualu, aš manau, visoms aštuonioms savivaldybėms. Kiek dabar būtų išmiškinta, kai nėra įstatymo, niekas ir negalėjo planuoti, projektuoti atitinkamai tų teritorijų, nes tokios galimybės iki šiol nebuvo. Kai bus, atsiras įstatymas, aš manau, kad tai lies hektarus, ne šimtus hektarų, nes verslui nereikia 100 hektarų – verslui reikia 1 hektaro, 10 hektarų, kad įsikurtų. Manau, tikrai palyginus, kiek dabar yra išmiškinama kitoms reikmėms, tai šita suma tikrai yra… tas kiekis tikrai yra nedidelis.
PIRMININKAS. Ir paskutinysis – K. Vilkauskas. Prašau.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiamas kolega, kolega E. Pupinis minėjo, kad savivaldybės eina irgi link rekreacijos, miškų ir galimybės žmonėms suteikimo aplinkui miestus ilsėtis. Tai mano klausimas būtų toks: ar šitame dabar pasipriešinime visame, kai žmonės priešinasi miškų kirtimui ir vietos bendruomenės aktyviai dalyvauja, nebus taip, kad, sakykime, kuriant, padedant verslui, pramonei, neiškils pasipriešinimas žmonių, kurie gyvena ten ir džiaugiasi tais medžiais ir gražia gamta? Galbūt ten galėtų būti tokiu atveju dalis ir visuomenės poreikiams, rekreacinė teritorija, kokios nors poilsinės zonos ir panašiai? Ačiū.
J. BAUBLYS (LSF). Ačiū, gerbiamas kolega, už klausimą. Dėl jūsų paminėto atvejo, ar nebus susipriešinimo su gyventojais, būtent į šitą įstatymo projektą įdėta labai daug saugiklių. Vienas iš saugiklių – projektai turėtų būti suderinti su vietos bendruomene. Tiktai suderinusi savivaldybės taryba priims sprendimą formuoti tuos sklypus.
Neatsakiau gerbiamai L. Nagienei dėl geležinkelių. Kadangi projektą buvo visais įmanomais būdais bandoma susiaurinti dėl to nuogąstavimo, kad kuo mažiau paveiktų tuos miškus, dėl to buvo susiaurinta iki geležinkelių infrastruktūros. Aš manau, kad komitetai atidžiau pažiūrės ir atitinkamai priims tokias formuluotes, kokių reikia. Tai tiek.
PIRMININKAS. Dėkui.
J. BAUBLYS (LSF). Ačiū.
PIRMININKAS. Daugiau laiko klausti nebėra. Yra daug kalbančių už. S. Gentvilas pateiks motyvus.
S. GENTVILAS (LSF). Aš norėčiau paremti šitą projektą ir paraginti balsuoti už jį. Lietuvoje miškingumas yra 33 %, mes Vyriausybės programoje norėjome pasiekti 35 %. Žvelgiant į kaimynines šalis, Latvijoje jau yra 55 %, Latvija net ir vėjo energetiką pradeda miškuose vystyti. Turi būti sveikas procentas naudojamas ir miškams, ir urbanizuotoms teritorijoms. Tikrai Lietuvoje yra išskirtinių savivaldybių, kurios yra labai miškingos. Dzūkija su 69 % miškų yra aprėpusi urbanizuotas teritorijas ir tiesiog nebėra zonų, kur galėtų būti pramoninės, industrinės teritorijos. Tikrai dzūkai ne iš grybų ir uogų gyvena, jiems reikia ir normalaus darbo, normalios XXI amžiaus ekonomikos. Dzūkijoje Varėnos savivaldybė yra beveik 2 tūkst. 200 kv. kilometrų, o miškai užima apie 15–16 tūkst. hektarų, tai čia yra kalbama 10–20 hektarų poreikį, bet įstatyme yra toks imperatyvus draudimas, tikrai neproporcingas draudimas. Čia nekalbama apie dideles teritorijas, todėl tikrai palaikyčiau tokį projektą, tuo labiau kad Teisės ir teisėtvarkos komitete apsispręsta, kad iš principo turi teisę projektas judėti į priekį. Tai kviesčiau palaikyti.
PIRMININKAS. Dėkoju.
16.28 val.
Finansinių ataskaitų audito įstatymo Nr. VIII-1227 2, 10 ir 20 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIV-2547 pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-3784, Kredito unijų įstatymo Nr. I-796 18, 22, 24, 26, 50 ir 51 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3785 (pateikimas)
Dabar darbotvarkės 2-9 klausimas. Kviečiu Z. Balčytį pateikti Finansinių ataskaitų audito įstatymo ir lydimojo Kredito unijų įstatymo pakeitimus. Gerbiamas Zigmantai, kviečiu jus pristatyti jūsų teikiamus du projektus. Darbotvarkės 2-9 klausimas.
Z. BALČYTIS (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Ne tiek išsiplėsiu, kiek čia mano kolegos prieš tai. Prieš kelias savaites Seimui buvo pateiktas Įmonių ir įmonių grupių atskaitomybės įstatymo projektas bei jo lydimųjų įstatymų projektų paketas. Paskirtame pagrindiniame Audito komitete identifikavome, kad projektų paketas nėra visas, todėl teikiame susijusius įstatymų projektus.
Pirma. Atsižvelgiant į Teisės departamento pastabą, yra teikiamas Finansinių ataskaitų audito įstatymo tam tikrų straipsnių pakeitimo ir įstatymo Nr. XIVP-2547 pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas, nes Vyriausybės Seimui pateiktu Finansinių ataskaitų audito įstatymo projektu minėtas įstatymas yra dėstomas nauja redakcija.
Antra. Siekiant teisės aktų suderinamumo, yra teikiamas Kredito unijų įstatymas, numatant, kad kredito unijos, kaip Centrinės kredito unijos narės, metinių finansinių ataskaitų rinkinių auditui yra taikomas Centrinių kredito unijų įstatymas. Nepriėmus Kredito unijų įstatymo projekte siūlomų pakeitimų, susidarytų situacija, kai atskiros kredito unijos, esančios Centrinės kredito unijos narėmis, būtų audituojamos du kartus: tai yra kredito unija audituojama ir kaip Centrinės kredito unijos finansinės grupės narė, ir kaip individuali kredito unija.
Kaip jau minėjau, mano teikti įstatymų projektai yra sudėtinė dalis Seimui pateikto įstatymų projektų paketo, kuris, įgyvendinant Bendrovių tvarumo atskaitomybės direktyvos nuostatas, turi įsigalioti 2024 m. liepos 1 d., todėl prašau pritarti po pateikimo.
PIRMININKAS. Dėkoju. Norinčių jūsų klausti nėra. Ačiū, Zigmantai, už pristatymą. Ir dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Balsuosime tikrai visai netrukus. Aš gal kviesčiau, kolegos, išklausyti visus likusius darbotvarkės klausimus ir tada pradėti balsavimo intervalą. Tokių liko nedaug.
16.30 val.
Augalų apsaugos įstatymo Nr. I-1069 2, 7, 20, 21, 23 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 41, 42, 61, 62, 71, 72, 161, 162 straipsniais įstatymo projektas Nr. XIVP-3248 (svarstymas)
Rezervinis 1 klausimas – tai Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas. V. Pranckietis pristatys Kaimo reikalų komiteto išvadą dėl rezervinio 1 klausimo – dėl Augalų apsaugos įstatymo. Jį jūs pasiūlėte grąžinti iniciatoriams tobulinti.
V. PRANCKIETIS (LSF). Augalų apsaugos įstatymas, ne Aplinkos įstatymas.
PIRMININKAS. Augalų apsaugos.
V. PRANCKIETIS (LSF). Tą įstatymą komitetas svarstė gegužės 15 dieną. Buvo įvairių nuomonių dėl šito projekto. Pasakysiu tik keletą skaičių, kad 150 pastabų bendra suma ir neužkardo nelegalios prekybos – toks esminis trūkumas: nenumato atsakomybės už nepelnytą verslo sustabdymą ir taisyklės yra perkeliamos į įstatymą, o tos taisyklės nebuvo derintos su tais, kam jos galios. Todėl komitetas nusprendė šį įstatymą grąžinti iniciatoriams tobulinti. Už tai balsavo 5 komiteto nariai ir 1 susilaikė. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dėl to nėra norinčių kalbėti. Netrukus apsispręsime balsuodami.
16.32 val.
Kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) įstatymo Nr. I-164 pirmojo skirsnio, 8, 10, 11, 17 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 81, 131 straipsniais įstatymo projektas Nr. XIVP-3466 (svarstymas)
Rezervinis 2 klausimas – Kooperatinių bendrovių įstatymas. Prašom J. Gudauską pristatyti Kaimo reikalų komiteto išvadą šiuo klausimu.
J. GUDAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, Kaimo reikalų komitetas gegužės 15 dieną apsvarstė šį įstatymo projektą. Komiteto sprendimas: Kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) įstatymo Nr. I-164 pirmojo skirsnio, 8, 10, 11, 17 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 81, 131 straipsniais įstatymo projektą Nr. XIVP-3466 grąžinti iniciatoriams tobulinti, atsižvelgiant į papildomo Seimo Ekonomikos komiteto, Seimo kanceliarijos Teisės departamento, Specialiųjų tyrimų tarnybos išvadas, taip pat į Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos ir mokslininkų pateiktas pastabas. Taip pat yra komiteto pasiūlymas iniciatoriams papildomai parengti Žemės ūkio kooperatyvų įstatymo projektą ir parengtus įstatymų projektus suderinti su Konkurencijos taryba. Balsavimo rezultatai: už – 6.
PIRMININKAS. Dėkui. Nėra norinčių pasisakyti dėl šio klausimo. Balsuosime artimiausiu metu. Taip pat reikės balsuoti dėl rezervinio 3 klausimo, tai gal aš jį paliksiu patį paskutinį.
16.33 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Peticijų komisijos 2024 m. gegužės 8 d. išvados Nr. 250-I-9“ projektas Nr. XIVP-3781 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Kviečiu E. Pupinį pristatyti rezervinį 4 klausimą – Peticijų komisijos du projektus. Rezerviniai 4 ir 5 klausimai.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Peticijų komisijos 2024 m. gegužės 8 d. išvados Nr. 250-I-9“ projektas Nr. XIVP-3781. Lietuvos Respublikos Seimo Peticijų komisija šių metų gegužės 8 dienos posėdyje iš esmės išnagrinėjo pareiškėjo peticiją, kurioje pateiktas siūlymas pakeisti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 166 straipsnį įtvirtinant, kad asmens veiksmuose pastebėjus nusikalstamos veiklos, įtvirtintos Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 231 ir 232 straipsniuose, požymių, ikiteisminis tyrimas dėl tos veiklos neatliekamas, o tokią veiklą įvykdžiusiam asmeniui iš karto surašomas nustatytos formos kaltinamasis aktas, perkeliant pareigą aptariamam asmeniui įrodinėti savo išpuolio teisėtumą ir savo nekaltumą.
Peticijų komisija priėmė sprendimą teikti Seimui išvadą netenkinti šio siūlymo, atsižvelgusi į Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Teisės departamento, Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos nuomonę dėl peticijoje pateikto siūlymo. Vertinant pareiškėjo peticijos turinį, darytina išvada, jog siūlomas Baudžiamojo proceso kodekso papildymas galimai prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 31 straipsnyje įtvirtintam nekaltumo prezumpcijos principui. Konstitucijos 31 straipsnio 1 dalis aiškiai numato, kad asmuo laikomas nekaltu, kol jo kaltumas neįrodytas įstatymų nustatyta tvarka ir pripažintas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu. Taip pat pareiškėjo siūlomi pakeitimai, kuriais siūloma išskirti dvi nusikalstamas veiklas, dėl kurių būtų neatliekamas ikiteisminis tyrimas, prieštarauja lygiateisiškumo principui ir nėra laikytini sistemiškai pagrįstais, nes Baudžiamojo proceso kodeksas visoms nusikalstamoms veikloms nustato vienodą ikiteisminio tyrimo bei teisminio nagrinėjimo tvarką. Neatlikus ikiteisminio tyrimo ir nesurinkus visų kaltę pagrindžiančių duomenų, surašytas kaltinamasis aktas ne tik neatitiktų Baudžiamojo proceso kodekso 23 straipsnyje įtvirtintų reikalavimų, bet ir niekaip negalėtų sukurti prielaidų asmenį pripažinti kaltu.
Pažymėtina, kad pareiškėjo siūlymas perkelti nekaltumo įrodinėjimo pareigą kaltinamajam taip pat sukurtų prielaidas pažeisti nekaltumo prezumpcijos principą. Komisijos nuomone, pareiškėjo siūlomas įtvirtinti baudžiamojo proceso teisinis reglamentavimas neatitinka Konstitucinio Teismo oficialiosios konstitucinės doktrinos, yra nesuderinamas su pagrindiniais baudžiamąjį procesą reglamentuojančiais principais, procesinių normų sistema. Todėl prašome į tai atsižvelgti ir pritarti komisijos išvadai atmesti minėtą peticiją.
PIRMININKAS. Dėkoju. Nėra norinčių jūsų paklausti, pasisakyti taip pat
norinčių nėra.
Svarstymo stadija. Nėra. Ir priėmimas. Dėl motyvų nėra. Taip. Čia tik
yra Teisės departamento išvada papildyti 2 straipsniu, jame nustatant,
kad šis nutarimas įsigalioja nuo jo oficialaus paskelbimo.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Yra papildyta.
PIRMININKAS. Papildyta. Tvarka. Galime tam pritarti.
Dėl viso nutarimo nėra norinčių… Tuoj pat ir balsuosime.
16.37 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Peticijų komisijos 2024 m. gegužės 8 d. išvados Nr. 250-I-10“ projektas Nr. XIVP-3782 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Dabar dar rezervinį 5 klausimą pristatykite dėl kitos peticijos.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Peticijų komisijos 2024 m. gegužės 8 d. išvados Nr. 250-I-10“ projektas Nr. XIVP-3782.
Lietuvos Respublikos Seimo Peticijų komisija iš esmės išnagrinėjo pareiškėjo peticiją šių metų gegužės 8 dienos posėdyje ir priėmė sprendimą teikti Seimui išvadą netenkinti šio pasiūlymo pakeisti Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 231 straipsnį ir numatyti, kad šis straipsnis būtų taikomas ir tuo atveju, kai „piliečiui būtų trukdoma rinkti ikiteisminio tyrimo medžiagą“. Peticijų komisija priėmė sprendimą, atsižvelgusi į Lietuvos Respublikos Seimo Teisės departamento išvadą dėl peticijoje pateikto siūlymo.
Atkreiptinas dėmesys, kad Baudžiamojo kodekso 231 straipsnis „Trukdymas teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai“ yra Baudžiamojo kodekso XXXIV skyriuje, kuris reglamentuoja nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus teisingumui. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 109 straipsnyje numatyta, kad teisingumą Lietuvos Respublikoje vykdo tik teismai, tačiau nusikaltimų ir baudžiamųjų nusižengimų teisingumui skyriaus objektas yra platesnis, jis apima teisingumo ir teisinės valstybės interesų apsaugą, tai yra šio skyriaus normos saugo ir kitų teismams vykdant teisingumą dalyvaujančių subjektų (prokurorų, ikiteisminio tyrimo pareigūnų, advokatų, antstolių, bausmių vykdymo institucijų ir kitų teisingumo vykdymo procese dalyvaujančių subjektų) veiklą.
Vadovaujantis Baudžiamojo proceso kodekso 164 straipsnio 1 dalimi, ikiteisminį tyrimą atlieka ikiteisminio tyrimo pareigūnai. Baudžiamojo proceso kodekso 18 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad ikiteisminio tyrimo pareigūnas yra ikiteisminio tyrimo įstaigoje dirbantis asmuo, kuris šios įstaigos ar jos padalinio vadovo ar jų įgaliotų asmenų pavedimu atlieka šio kodekso numatytus ikiteisminio tyrimo veiksmus: siekia nustatyti nusikalstamą veiklą padariusį asmenį ir tokios veiklos aplinkybes.
Atsižvelgiant į tai, kad pareiškėjas nėra ikiteisminio tyrimo pareigūnas ir jo veikla negali būti laikoma „ikiteisminės medžiagos rinkimu“, komisijos nuomone, pareiškėjo peticijoje teikiamas siūlymas papildyti Baudžiamojo kodekso 231 straipsnį nedera nei su Baudžiamojo kodekso 231 straipsnio, nei su Baudžiamojo kodekso XXXIV skyriaus objektu. Prašome į tai atsižvelgti ir pritarti komisijos išvadai atmesti peticiją.
PIRMININKAS. Dėkoju. Jūsų paklausti nėra norinčių, kalbėti – taip pat.
Svarstymas. Diskusijoje nėra norinčių kalbėti. Priėmimas. Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Balsuosime artimiausiu metu. Irgi papildoma tuo pačiu 2 straipsniu, kad įsigalioja tuoj pat.
16.40 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. gruodžio 17 d. nutarimo Nr. XIV-97 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkų ir pirmininkų pavaduotojų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-3794 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Ir Seimo nutarimo dėl Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkų ir pirmininkų pavaduotojų patvirtinimo pakeitimo projektas. Pristatys J. Razma. Prašau.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, R. Žemaitaitis, kuris neseniai pasitraukė iš Seimo, ėjo Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininko pavaduotojo pareigas. Tai mes jį iš komisijos narių išbraukėme, o komisija išsirinko naują pavaduotoją, tai L. Mogenienę. Siūlau ją šiuo Seimo nutarimu patvirtinti minėtos komisijos pirmininko pavaduotoja.
PIRMININKAS. Dėkoju. Jūsų nėra norinčių paklausti. Pritariame po pateikimo. Svarstymo stadijoje nėra norinčių kalbėti, matau, galime pritarti. Ir priėmimas. Iš dviejų straipsnių. Jiems galime pritarti? Nėra norinčių kalbėti, tuoj balsuosime.
16.41 val.
Seimo 2024 m. gegužės 30 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės pateikimas ir tvirtinimas
Rezervinis 7 klausimas – ketvirtadienio Seimo posėdžių darbotvarkės tvirtinimas.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, pirmiausia paminėsiu, kad pagal patvirtintą opozicinių frakcijų darbotvarkių grafiką būtent 30 dienos posėdyje, vakariniame posėdyje numatyta opozicinių Darbo partijos frakcijos ir Mišrios Seimo narių grupės jungtinė darbotvarkė, dėl to aš nieko nekomentuosiu, kaip frakcijos pateiks, tokią darbotvarkę ir turėsime. O rytinio posėdžio pradžioje – Seimo laikinosios tyrimo komisijos išvadų priėmimas. Kaip jau esame skelbę anksčiau, tai bus po Prezidento rinkimų ir niekas negalės kaltinti, kad čia dėl rinkimų tas daroma. Toliau svarbus Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisų projektas, taip pat priėmimas. Keleto projektų svarstymo stadija, siekiame į darbotvarkę įrašyti pirmiausia tuos projektus, kurių įsigaliojimas numatomas nuo liepos 1 dienos. Taip, sakykime, yra atsitikę su Valstybės tarnybos įstatymo pataisomis ir lydimaisiais, kuriuos teikia Vyriausybė, vidaus reikalų ministrė. Tikimės, kad per birželį spėsime apsvarstyti ir būtent nuo liepos 1 dienos galės įsigalioti tas paketas. Numatome, kad svarstysime bent kelis Laikinojo solidarumo įnašo įstatymo pakeitimų projektus, čia dėl vienų yra surinkti 49 Seimo narių parašai, tai turime surašyti kitus, tikimės, kad ir Vyriausybės atitinkamas projektas tuo momentu jau bus įregistruotas.
PIRMININKAS. Dėkoju, jūsų nėra norinčių paklausti. Galime gal pritarti bendru sutarimu? Jau vis tiek pradėsime balsuoti. Gerai, galime pritarti.
16.43 val.
Seimo nutarimo „Dėl atsisakymo suteikti valstybės pripažinimą Lietuvos Jehovos liudytojų religinei bendrijai“ projektas Nr. XIVP-3713(2) (svarstymas)
Dabar rezervinį 3 klausimą dar pakviesiu pristatyti. Dėl jo kaip tik yra siūlymas. Kviečiu T. V. Raskevičių ir balsuosime. Dėl atsisakymo suteikti valstybės pripažinimą Lietuvos Jehovos liudytojų religinei bendrijai. Projekto svarstymas. Kviečiu pristatyti išvadą.
T. V. RASKEVIČIUS (LF). Gerbiami kolegos, Žmogaus teisių komitetas nutarimo projektą svarstė šių metų gegužės 15 dieną. Atsižvelgęs į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas, komitetas patobulintam nutarimo projektui pritarė: balsavo už 3 komiteto nariai, 1 balsavo prieš ir 2 susilaikė. Lemiamas buvo komiteto pirmininko balsas.
PIRMININKAS. Dėkoju, ačiū. Dabar diskusija, dalyvauja J. Razma. Prašau.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, nediskutuoju dėl pagrindinės konstatuojamosios nutarimo dalies – nesuteikti valstybės pripažinimo Jehovos liudytojų religinei bendrijai, bet noriu šiek tiek pakalbėti apie Teisingumo ministerijos pažymą, kai kurias aplinkybes, kurios yra svarbios, jeigu iškils teisinių ginčų dėl mūsų priimto nutarimo. Kaip žinome, pagal Konstituciją ir įstatymus, tam, kad bendrija gautų valstybės pripažinimą, ji turi tenkinti dvi sąlygas: turėti tvirtą ir ilgalaikę atramą visuomenėje ir, antra, jų mokymas bei apeigos turi neprieštarauti įstatymams ir dorai. Teisingumo ministerija išsijuosusi įrodinėja, kad ši religinė bendrija turi tą tvirtą ir ilgalaikę atramą. Tai įrodinėdama net įdomiai ima kvestionuoti tarpukario Lietuvos priimtus teisės aktus, teigdama, kad galima į kai kuriuos iš jų nekreipti dėmesio, nes neva buvo nedemokratinis režimas, ir jeigu Jehovos liudytojų draugijai nepratęsė registracijos, tai čia galima nekreipti dėmesio. Žūtbūt stengiamasi įrodyti, kad tas bendrijos egzistavimas yra pakankamai ilgalaikis, prasidedantis nuo 1934 metų, ir 1938 metais nenutrūko.
Manau, kad čia tikrai yra persistengiama. Tiesiog Teisingumo ministerija turėjo šaltai, be išvedžiojimų parašyti, kad tokiais štai metais registracija buvo nutraukta, ir taškas, ir kaip Seimo nariai nori, tegul vertina, kokiame kontekste tai buvo padaryta.
Taip pat įrodinėja, kad bendrija yra pakankamai gausi, mat turi apie 2 tūkst. narių, ir kad tai irgi yra stiprios atramos visuomenėje išraiška. Atsiprašau, jeigu bendrija neturi net vienos šimtosios, tai yra vienos dešimtosios procento narių, tai kur čia tas gausumas? Surandamas toks keistas palyginimas, kad ši bendrija turi panašiai tiek narių, kiek turi mažiausia tradicinė religinė bendrija. Bet tradicinei religinei bendrijai, kad gautų tą pripažinimą, nereikia įrodinėti narių gausos. Tai yra šimtmečius veikiančios religinės bendrijos, ir kiek jų dabar narių tėra likę, tas klausimas nėra keliamas.
Vėlgi čia nelabai paisoma Konstitucinio Teismo nutarimo, kuris apie atramą yra pasakęs, kad „Atrama turi būti tvirta ir ilgalaikė, tokia, kad dėl jos nekiltų jokių abejonių. Ji negali apsiriboti negausia žmonių grupe ir nedidele visuomenės dalimi, keliais veiklos dešimtmečiais, viena ar keliomis žmonių kartomis.“
Toliau vėlgi yra tokių įdomių išvedžiojimų toje pažymoje, teigiant, kad atsisakymas kelti valstybės vėliavą, kai įstatymai to reikalauja, yra toks mažareikšmis įstatymo nesilaikymas. Tiesiog reikėtų rašyti, kad yra įstatymo nesilaikymas. Čia negali pradėti išvedžioti, kas yra mažareikšmis, kas yra didelę reikšmę turintis.
Toliau lieka tie du punktai dėl kraujo perpylimo draudimo ir atsisakymo ginti tėvynę, kai yra ginkluotas užpuolimas. Kaip suprantu, komitetas tą argumentą dėl kraujo perpylimo draudimo jau linkęs kaip ir paneigti. Komitetas, matyt, pristatys čia savo poziciją. Tada liks tik vienas. Nežinau, ar taip surašius tą pažymą tikrai galės mūsų atstovai apginti Žmogaus Teisių Teisme Seimo nutarimą.
Aš savo pasiūlyme siūlau bent jau paminėti, kad mes, priimdami sprendimą, remiamės tik tomis Teisingumo ministerijos pažymos pozicijomis, kuriomis būtent pagrindžiamas statuso nesuteikimas, o su kita dalimi susipažinome, tačiau nematome pagrindo Seimo lygiu suteikti tai Teisingumo ministerijos pažymai Seimo lygio pripažinimą.
PIRMININKAS. Dėkoju. Diskusija dėl to klausimo baigta. Dabar galima apsispręsti. Yra vienas Seimo nario J. Razmos siūlymas. Kviečiu komiteto pranešėją į tribūną. Kviečiu jį pristatyti. Ar jūs jau laikote, kad pristatėte? Tuoj įjungsime mikrofoną. Prašau.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš jau šiek tiek paminėjau, kad siūlau šiek tiek pataisyti preambulę. Kadangi mes, kaip matote Seimo nutarimo projekte, nesuteikėme valstybės pripažinimo Jehovos liudytojų religinei bendrijai, aš būtent preambulėje ir siūlau paminėti, kokiais argumentais remiantis tas yra padaroma, ir apsiriboti tiktai nuoroda į tą Teisingumo ministerijos dalį, kur būtent tas nepripažinimas yra pagrindžiamas, tai yra kraujo perpylimo draudimas ir atsisakymas ginti savo tėvynę, o nerašyti, kad mes palaiminame visą Teisingumo ministerijos pažymą, nes, kaip minėjau, ten yra surašyti tokie teisiškai, konstituciškai gana pavojingi dalykai dėl tarpukario Lietuvos teisės aktų. Tikrai nesiūlyčiau Seimo lygiu būtent priimti tokio pritarimo tai pažymai.
PIRMININKAS. Taip, dabar, sakykime, ar yra dešimt Seimo narių, kurie remia tokį J. Razmos siūlymą? Laikykime, kad maždaug yra. Kviečiu tada pristatyti komiteto nuomonę.
T. V. RASKEVIČIUS (LF). Komitetas šį Seimo nario pasiūlymą svarstė gegužės 21 dieną, tai yra šios dienos rytą. Apibendrinant komiteto poziciją, tai Seimo narys siūlo religinės bendrijos nepripažinti dar labiau, negu siūloma jos nepripažinti. Vadinasi, yra leidžiamasi į Teisingumo ministerijos išvadoje suformuluotus argumentus, juos bandoma dekonstruoti ir paneigti. Aš galbūt norėčiau atkreipti kolegų dėmesį, kad nutarimo projektas yra parengtas remiantis Teisingumo ministerijos išvada, kurioje yra konstatuojama, kad šios religinės bendrijos mokymas neatitinka įstatymo ir doros. Teisingumo ministerijos specialistai, ekspertai, kompleksiškai vertinę religinės bendrijos veiklą, nekvestionavo nei jos registravimo laikotarpio, nei turimos atramos visuomenėje ir pripažino, kad jie atitinka įstatyme suformuluotus kriterijus. Komiteto nariams pasirodė ydinga, kad pavieniai Seimo nariai, remdamiesi savo įsivaizdavimu, kvestionuoja religinės bendrijos veiklą, todėl, atsižvelgę į šias diskusijas, jie balsavo komitete: nė vienas komiteto narys nepalaikė tokio Seimo nario siūlymo, 3 balsavo prieš ir 3 susilaikė.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar dėl motyvų prieš kalbės A. Valinskas.
A. VALINSKAS (TS-LKDF). Sveiki, gerbiami kolegos. Aš norėčiau kalbėti būtent dėl šio pasiūlymo. Tiesiog priminsiu, kad kai paskutinį kartą Seimas ėmė galynėtis su Teisingumo ministerijos išvadomis būtent dėl šito klausimo, tai Europos Žmogaus Teisių Teisme mes turėjome bylą ir ją pralaimėjome tiesiog triuškinančiai. Iki šiol mes bandome kažkaip tą nutarimą įgyvendinti ir vis tiek nesėkmingai. 128 punkte pats Europos Žmogaus Teisių Teismas pasakė, kad net jisai nesiims kvestionuoti Teisingumo ministerijos išvados, bet, žinoma, čia yra Seimas.
Esmės šitas pasiūlymas kaip ir nekeičia, tačiau paskaitykite jo motyvus. Yra tie patys motyvai dėl neilgaamžiškumo, veiklos netvarumo ir mažumo. Tai yra tie patys argumentai, kuriais remiantis buvo atmestas „Romuvos“ prašymas ir kurie buvo pripažinti diskriminaciniais. Tai Seimas jau yra suteikęs pripažinimą dar mažesnėms religinėms bendrijoms, Seimas jau yra pats sukūręs sau precedentą, kurio jis dabar negali nustoti staiga laikytis, bet šito pasiūlymo argumentai būtent tai ir ragina padaryti. Tai vėlgi esmės šis pasiūlymas nekeičia, bet jis tikrai galės būti panaudotas pačios religinės bendrijos kaip argumentas tolesniuose teisiniuose procesuose, parodant, kokiais pagrindais ji buvo diskriminuojama, nes kad šitie pagrindai yra diskriminaciniai, mes pripažinimą jau turime. Tai, kolegos, kurie norite padėti Jehovos liudytojams savo tolesnių teisinių procesų metu, balsuokite už, o kurie ne ir nori paremti komiteto nuomonę, susilaikykite arba balsuokite prieš. Dėkoju.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar balsuojame dėl J. Razmos siūlymo, kuriam komitetas nepritarė. (Balsai salėje) Kaip? (Balsai salėje) Ne, neužsirašėte jūs ir iš savo vietos negalima kalbėti. Taigi, jeigu norite kažką pasakyti, atsistokite prie šoninio mikrofono arba… Gerai, balsuojame. Neužsirašėte. Balsuojame dėl siūlymų. Prašom. Sustabdykime balsavimą. (Balsai salėje) J. Jarutis – dėl vedimo tvarkos. Balsuojame dėl J. Razmos siūlymo, ne dėl viso.
J. JARUTIS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Aš mačiau, kad ponia V. Aleknaitė-Abramikienė buvo užsirašiusi, tai dėl to ir… O gerbiamo Arūno nebuvo, tai todėl.
PIRMININKAS. Gerai. Dėl J. Razmos siūlymo. (Balsai salėje) Tuoj. Ar yra įmanoma?.. Kviečiu balsuoti dėl J. Razmos siūlymo. Kas pritaria J. Razmos siūlymui, balsuoja už, kas nepritaria, balsuoja prieš arba susilaiko. (Šurmulys salėje) Gerbiamieji kolegos!
Balsavo 91: už – 43, prieš – 12, susilaikė 36. Nėra pritarta.
Gerbiamieji kolegos, apsispręskime… Taip, dar E. Zingeris. Prašau.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Jeigu galima, jūs užbaikite dėl įstatymo. Aš noriu kažką pristatyti. Ačiū. (Juokas salėje)
PIRMININKAS. Dabar dėl viso. Tikrai galima… Taip, matau, V. Aleknaitė-Abramikienė dėl viso. Prašau kalbėti už.
V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš užsirašiau kalbėti už, nes tikėjausi, kad Seimas pasielgs išmintingai. Deja, taip neatsitiko. Jūs suprantate, ką jūs padarėte? Jūs pritarėte išvadai, kurioje sakoma, kad A. Smetonos laikų teisės aktai yra niekinės reikšmės. Jūs pamiršote, kad atkuriant mūsų valstybę buvo remiamasi 1938 metų Konstitucija. Siekiant vieno tikslo, dabar yra pakišama koja valstybei ilgalaikėje perspektyvoje, jeigu tik piktos valios kam nors atsirastų. O jos niekada netrūksta.
Todėl aš siūlau atmesti šitą projektą ir surašyti jį taip, kaip buvo pasiūlyta J. Razmos. O mano kolegos, sėdinčio mano dešinėje, argumentai man primena žmogų, kuris kartą nudegė barščiais ir eidamas pro burokų lauką kiekvieną kartą pučia, kad nenudegtų. Bet barščiai ir burokai nėra tas pats. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Aš suprantu, kad jūsų pasisakymas yra prieš, gerbiama Vilija, taip? Tai dabar už kviečiu pasisakyti T. V. Raskevičių.
T. V. RASKEVIČIUS (LF). Ačiū, dėkoju. Kolegos, aš suprantu, kad bet kuris religinių klausimų svarstymas Seime tam tikriems Seimo nariams sukelia didelį susijaudinimą. Tiesiog įstatyme yra numatyti aiškūs kriterijai, aiški procedūra. Teisingumo ministerija suformulavo priežastis, kodėl siūlo nepripažinti šios religinės bendrijos. Pagal tai yra parengtas ir atitinkamas nutarimo projektas. Labai prašau nepasiduoti gerbiamos V. Aleknaitės gundymams nepriimti jokio sprendimo, nes Lietuva pažeistų teisėtų lūkesčių principą ir šiai religinei bendrijai neduotų jokio atsakymo. Mūsų atsakymas šiandien pagal parengtą nutarimo projektą yra neigiamas. Įstatymas nustato terminus ir sąlygas, kada šis prašymas galės būti persvarstytas. Todėl labai prašau visų laikytis teisės viršenybės principo ir nekurti iš esmės kokių nors debatų ar diskusijų dėl techninio pobūdžio klausimo. Ačiū.
PIRMININKAS. Gerbiamieji, dabar balsuosime. Kas pritaria po svarstymo šiam nutarimui, balsuoja už, kas turi kitą nuomonę, balsuoja prieš arba susilaiko.
Balsavo 90: už – 67, prieš – 6, susilaikė 17. Po svarstymo yra pritarta.
Replika po balsavimo – V. Aleknaitė-Abramikienė.
V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamieji, aš kategoriškai atmetu tai, ką Žmogaus teisių komiteto pirmininkas pasakė dėl religijos. Neturėjau nieko prieš šitą nutarimą. Jis buvo surašytas normaliai. Jeigu ne Teisingumo ministerijos tie aštuonių puslapių išvedžiojimai, dalis jų yra visiškai normalūs, bet dalis rodo nekompetenciją, kad ir kaip gaila, tarptautinės teisės srityje. Jeigu galima ignoruoti A. Smetonos laikų teisės aktus ir pasakyti, kadangi buvo nedemokratiška valdžia, tai galima nekreipti dėmesio, tai ką, mes pjauname šaką, ant kurios patys sėdime? Čia paprasčiausiai buvo J. Razmos mestas gelbėjimosi ratas Seimui, kad jisai neužkliūtų už tokio akmenėlio. Galiu tik apgailestauti, kad Teisingumo ministerija, na, kažkaip šį kartą pasirodė labai neprofesionaliai. Labai labai gaila.
PIRMININKAS. Dabar per šoninį mikrofoną A. Navickas. Prašau.
A. NAVICKAS (TS-LKDF). Aš tiktai kolegei norėčiau pasakyti, kad prieštarauju A. Smetonos nutarimui įkalinti 150 kunigų, kurie buvo įkalinti tuo metu, prieštarauju Ateitininkų organizacijos draudimui ir daugybei sprendimų, kurie buvo drauge priimti, religijos laisvės srityje. Nepainiokite, Vilija, šiuo atveju tikrai kiaušinienės su mėnesiena.
PIRMININKAS. Replika – A. Valinskas.
A. VALINSKAS (TS-LKDF). Dėkoju. Tai aš taip pat repliką dėl to, kas buvo pasakyta. Gal kalbėsiu ne tiek apie daržoves, kopūstus arba bananus, bet priminsiu, kad bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme pralaimėjau ne aš, o Lietuva kaip valstybė ir kad nudegiau ne aš, o Lietuva. Ir dabar mums in corpore kaip Seimui reikia galvoti, kaip šį nudegimą kažkaip užgydyti. Tai pagalvokime.
PIRMININKAS. Ačiū. Šiuo klausimu, manau, replikos baigtos. E. Zingeris pakeis truputį temą. Prašau.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Bičiuliai, mes turime tarp mūsų svečių balkone M. Adamovič, kuri jau ketverius metus kaltinama ir 500 dienų… ir jokios žinios iš jų, socialdemokratų, ten buvo didžiausia… Socialdemokratų partijos vadovo nėra. Aš norėčiau pasveikinti, šalia yra mūsų vicepirmininkas Julius, žodžiu, mes tikrai sveikiname jūsų kovą už nepriklausomybę nuo Rusijos, už Baltarusijos laisvę. Ačiū. (Plojimai) Ačiū.
17.02 val.
Miškų įstatymo Nr. I-671 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3671 (pateikimo tęsinys)
PIRMININKAS. Labai ačiū. Gerbiami kolegos, darbotvarkės 1-18 klausimas, apsispręskime dėl Miškų įstatymo 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto po pateikimo.
Balsavo 94: už – 67, prieš – 2, susilaikė 25. Po pateikimo yra pritarta.
Pagrindiniu komitetu siūlomas Aplinkos apsaugos komitetas, siūloma svarstyti pavasario sesijoje.
A. Valinskas. Prašau.
A. VALINSKAS (TS-LKDF). Dėl protokolo mano balsą prašau įskaityti prieš.
PIRMININKAS. Balsas prieš. Galime pritarti dėl komiteto ir svarstymo? Galime. Ačiū. Pritarta bendru sutarimu.
17.03 val.
Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo Nr. I-1562 13 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3797 (pateikimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-5 klausimas – Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pateikimas. Prašau balsuoti, kas pritariate po pateikimo.
Balsavo 94: visi 94 balsavo už.
Pagrindiniu siūlomas Sveikatos reikalų komitetas, siūloma svarstyti birželio 18 dieną. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
17.03 val.
Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 10 ir 25 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3452 (pateikimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-7 klausimas – Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 10 ir 25 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas.
Balsavo 94: už – 47, prieš – 23, susilaikė 24. Rezultatas lygus. Kviečiu pakartoti dar kartelį balsavimą.
Balsavo 95: už – 43, prieš – 29, susilaikė 23. Yra nepritarta.
Apsispręskime balsuodami alternatyviai, ar tobuliname projektą, tai yra už, ar projektą atmetame, – prieš.
Balsavo 94: už – 48, prieš – 46. Projektas bus tobulinamas.
Replika – J. Jarutis.
J. JARUTIS (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Aš dažnai su kolega Linu nesutinku dėl įvairių pasiūlymų, bet gaila, kad sunku pripažinti klaidas, kurias padarė valdantieji. Iš principo 2 % transporto priemonių galimai gali turėti padidintą taršą. Ar dėl to reikia tokias investicijas daryti ir kelti sumaištį visuomenėje, abejotina. Gaila, kad mes nepriėmėme to sprendimo. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkojame.
17.05 val.
Finansinių ataskaitų audito įstatymo Nr. VIII-1227 2, 10 ir 20 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIV-2547 pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-3784, Kredito unijų įstatymo Nr. I-796 18, 22, 24, 26, 50 ir 51 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3785 (pateikimo tęsinys)
Apsispręskime dėl 2-9 klausimo, tai yra Finansinių ataskaitų audito įstatymo ir Kredito unijų įstatymo projektų paketo, po pateikimo.
Balsavo 95: visi 95 balsavo už. Dėl abiejų projektų kaip pagrindinis siūlomas Audito komitetas ir siūloma svarstyti birželio 11 dieną. Galime tam pritarti? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
17.06 val.
Augalų apsaugos įstatymo Nr. I-1069 2, 7, 20, 21, 23 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 41, 42, 61, 62, 71, 72, 161, 162 straipsniais įstatymo projektas Nr. XIVP-3248 (svarstymo tęsinys)
Rezervinis 1 klausimas – Augalų apsaugos įstatymo pakeitimo projektas. Čia, atkreipiu dėmesį, pagrindinis komitetas siūlo grąžinti iniciatoriams tobulinti. Jeigu balsuojame už, tai pritariame, kad būtų grąžinta, jeigu kitaip balsuojame, tada Seimas svarstys dėl kito komiteto.
Balsavo 89: už – 75, prieš – 6, susilaikė 8. Grąžinta iniciatoriams tobulinti.
17.07 val.
Kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) įstatymo Nr. I-164 pirmojo skirsnio, 8, 10, 11, 17 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 81, 131 straipsniais įstatymo projektas Nr. XIVP-3466 (svarstymo tęsinys)
Taip pat balsuojame dėl rezervinio 2 klausimo – Kooperatyvinių bendrovių įstatymo Nr. XIVP-3466 grąžinimo iniciatoriams tobulinti. Kas pritaria, tas už grąžinimą iniciatoriams tobulinti.
Balsavo 92: už – 81, prieš – 3, susilaikė 8. Grąžinta iniciatoriams tobulinti.
17.07 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Peticijų komisijos 2024 m. gegužės 8 d. išvados Nr. 250-I-9“ projektas Nr. XIVP-3781 (priėmimo tęsinys)
Rezervinis 4 klausimas – nutarimo dėl Seimo Peticijų komisijos išvados priėmimas. Kviečiu balsuoti, kas pritaria Peticijų komisijos išvadai.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 93: už – 88, prieš – 2, susilaikė 3. Nutarimas yra priimtas. (Gongas)
17.08 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Peticijų komisijos 2024 m. gegužės 8 d. išvados Nr. 250-I-10“ projektas Nr. XIVP-3782 (priėmimo tęsinys)
Rezervinis 5 klausimas – kitas nutarimo dėl Seimo Peticijų komisijos išvados projektas. Kviečiu apsispręsti, ar pritariame jam.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 91: už – 84, prieš – 3 susilaikė 4. Nutarimas yra priimtas. (Gongas)
17.08 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. gruodžio 17 d. nutarimo Nr. XIV-97 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkų ir pirmininkų pavaduotojų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-3794 (priėmimo tęsinys)
Ir rezervinis 6 klausimas – nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkų ir pavaduotojų patvirtinimo“ pakeitimo projektas.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 87: už – 86, prieš nebuvo, susilaikė 1. Nutarimas yra priimtas. (Gongas)
Gerbiamieji kolegos, trumpi skelbimai. Gegužės 23–24 dienomis, tai yra šį ketvirtadienį ir penktadienį, Seimo posėdžių salėje posėdžiaus Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos Nuolatinio komiteto nariai, todėl prašome iš savo darbo vietų pasiimti vertingus daiktus ir dokumentus. Tokį skelbimą jums perskaičiau ir Emanuelis dar papildys. Prašau.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Visi Europos Tarybos delegacijos nariai kviečiami dalyvauti visur, ir socialiniuose įvykiuose, turima galvoje, vakarop. Ačiū.
PIRMININKAS. Valio! Labai ačiū jums. Skelbimai baigti.
Seimo posėdį skelbiu baigtą. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; DPF – Darbo partijos frakcija; LF – Laisvės frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.