Stenogramą galima rasti |
Seimo posėdžių stenogramų rinkinyje Nr. 10, 2022Seimo posėdžių stenogramų rinkinys Nr. 7, 2022 |
(Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija) |
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
III (RUDENS) SESIJOS
VAKARINIO posėdžio NR. 131
STENOGRAMA
2021 m. gruodžio 23 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininko pavaduotojai
A. MAZURONIS ir V. MITALAS
PIRMININKAS (A. MAZURONIS, DPF*). Labai dėkui. Petrai, gerbiami kolegos, pradedame gruodžio 23 dienos vakarinį Seimo plenarinį posėdį. (Gongas) Registruojamės.
Užsiregistravo 63 Seimo nariai.
14.10 val.
Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 15, 73 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 241 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-1212(2) (svarstymas)
Pirmas vakarinės darbotvarkės 2-1 klausimas – Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 15, 73 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 241 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-1212(2). Svarstymo stadija. Į tribūną kviečiame A. Žukauską, Švietimo ir mokslo komiteto pirmininką, pristatyti komiteto išvadą.
A. ŽUKAUSKAS (LF). Gerbiami Seimo nariai ir narės, Švietimo ir mokslo komitetas šių metų gruodžio 22 dieną svarstė Mokslo ir studijų įstatymo 15, 73 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 241 straipsniu įstatymo projektą. Komiteto sprendimas – pritarti iniciatorių pateiktam ir pagal Teisės departamento pastabas komiteto patobulintam Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimo įstatymo projektui ir komiteto išvadai. Sprendimas priimtas bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kolega. Diskusija. Diskusijoje dalyvauti norinčių Seimo narių nėra. Pasisakymai dėl motyvų po svarstymo. Taip pat niekas nenori kalbėti. Balsavimas dėl įstatymo projekto po svarstymo tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.12 val.
Švietimo įstatymo Nr. I-1489 29 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XIII-2894 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1200(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-2 klausimas – Švietimo įstatymo Nr. I-1489 29 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XIII-2894 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1200(2). Pranešėjas – Švietimo ir mokslo komiteto narys E. Pupinis. (Balsai salėje)
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiami kolegos Seimo nariai, po svarstymo stadijos jokių Seimo narių pasiūlymų nebuvo. Teisės departamento išvada teigiama. Siūlau pritarti.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Diskutuoti iš Seimo narių niekas neužsirašė. Pasisakymai dėl motyvų po svarstymo. Taip pat niekas neužsirašė. (Balsai salėje) Atsiprašau, priėmimas. Motyvai. (Balsai salėje) Priėmimas pastraipsniui. 1 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Nei pataisų, nei pasiūlymų nėra gauta. (Balsai salėje) Supratau. Kadangi įstatymo projektas iš vieno straipsnio, tai jam ir pritariame. Pasisakymai dėl motyvų dėl viso. Priėmimo stadija. Niekas nenori kalbėti? (Balsai salėje) Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.13 val.
Įstatymo „Dėl Susitarimo dėl tarptautinės energetikos programos (pakeisto 2018 m. vasario 17 d.) ratifikavimo“ projektas Nr. XIVP-1210(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-3 klausimas – įstatymo „Dėl Susitarimo dėl tarptautinės energetikos programos ratifikavimo“ projektas Nr. XIVP-1210(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Motyvai dėl viso. Priėmimo stadija. Už – A. Vinkus.
A. VINKUS (LVŽSF). Gerbiami Seimo nariai, turime pagrindą pasidžiaugti, kad įvairios tarptautinės organizacijos vis plačiau pripažįsta Lietuvą lygiaverte partnere. Aiškinamajame rašte pabrėžiama, kad stojimo į šią organizaciją peržiūros procesas užtruko dvejus metus. Tai rodo, kaip atsakingai minėta organizacija vertina ir analizuoja naujos narės teisėtvarkos sistemą.
Valstybės politiką vykdome energetikos srityje, valstybės tikslus bei realią situaciją naftos, gamtinių dujų, elektros, atsinaujinančių išteklių, energetikos, energetikos statistikos, energetikos technologijų, inovacijų ir kitose srityse. Taigi patį sprendimą dėl Lietuvos priėmimo į minėtos organizacijos sudėtį turime vertinti kaip reikšmingą pasiekimą mūsų ekonominiame, politiniame gyvenime. O šiandien mes tęsiame stojimo į Tarptautinę energetikos agentūrą procedūrą ir svarstome Susitarimo dėl tarptautinės energetikos programos ratifikavimo klausimą. Kviečiu pritarti šiam pasiūlymui ir šiam nutarimui.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kolega. Prieš nenori niekas kalbėti. Balsavimas dėl įstatymo projekto – numatytu darbotvarkėje metu.
14.14 val.
Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo Nr. IX-751 36, 47 straipsnių ir 2 priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1180(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-4 klausimas – Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo Nr. IX-751 kai kurių straipsnių ir 2 priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1180(2). Priėmimas. Biudžeto ir finansų komitetas.
Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio pataisų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 3 straipsnio pataisų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 4 straipsnio pataisų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime.
Yra viena Teisės departamento pastaba, jai komitetas nepritarė. Biudžeto ir finansų komiteto pranešėjas – M. Maldeikis. Prašom.
M. MALDEIKIS (TS-LKDF). Aš tiesiog trumpai pristatysiu Teisės departamento nuomonę, kurioje teigiama, kad projektu teikiamas siūlymas prieštarauja Biudžeto sandaros įstatymo 12 straipsniui, nustatančiam, kad mokesčių įstatymai, darantys įtaką atitinkamų biudžetinių metų biudžeto pajamoms, asignavimams ir valstybės skolai, įsigalioja įstatymų nustatyta tvarka, bet priimami ne vėliau kaip tų biudžetinių metų Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymas.
Komiteto nuomonė yra nepritarti šiai pastabai. Komiteto argumentai. Pažymėtina, kad PVM direktyvos pakeitimais nustatoma PVM lengvata Lietuvai yra naudinga, nes ji, kaip ir kitos Europos Sąjungos valstybės narės, gaus paramą COVID-19 pandemijai valdyti. Tai atsvertų galimą neigiamą įtaką, jeigu tam tikra dalis prekių ir paslaugų būtų parduotos ar importuotos Lietuvoje. Pažymėtina, kad PVM direktyvos pakeitimus į nacionalinę teisę reikia perkelti iki 2021 m. gruodžio 31 d., o numatytos PVM lengvatos turi būti taikomos nuo 2021 m. sausio 1 d.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kolega. Ar galime pritarti pagrindinio komiteto nuomonei nepritarti Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabai bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui, pritarta.
Pasisakymai dėl motyvų dėl viso. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto – numatytu darbotvarkėje metu.
14.18 val.
Finansinių priemonių rinkų įstatymo Nr. X-1024 2, 3, 6, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 23, 29, 30, 31, 33, 35, 37, 39, 49, 50, 51, 72, 73, 76, 93, 97, 99, 102, 107, 111, 112, 114 straipsnių, priedo pakeitimo, Įstatymo papildymo 141, 142, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 441, 1071, 1111 straipsniais ir V skyriaus pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1063(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-5.1 klausimas – Finansinių priemonių rinkų įstatymo Nr. X-1024 kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo, įstatymo papildymo kai kuriais straipsniais ir V skyriaus pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1063(2). Priėmimas.
Dėl įstatymo projekto yra gauta bendrų Teisės departamento redakcinių pastabų. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui. Priėmimas pastraipsniui. Žiūriu, įstatymo projektas iš 45 straipsnių, dėl kurių nė dėl vieno nei pataisų, nei pasiūlymų nėra gauta. Ar galime pritarti įstatymo projekto straipsniams nuo 1 iki 45 bendru sutarimu? Dėl jų nei pataisų, nei pasiūlymų nėra gauta. Galime. Labai dėkui, pritarta.
Pasisakymai dėl motyvų. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto – numatytu darbotvarkėje metu.
14.19 val.
Lietuvos banko įstatymo Nr. I-678 11, 42, 43, 431, 432, 433, 437 straipsnių ir 1, 3 priedų pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1064(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-5.2 klausimas – Lietuvos banko įstatymo Nr. I-678 kai kurių straipsnių ir 1, 3 priedų pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1064(2). Priėmimas. Į tribūną kviečiamas Ekonomikos komiteto pranešėjas A. Kupčinskas. Gerbiamas Kupčinskai, suprantu, kad labai svarbiais klausimais su S. Jovaiša kalbate, bet jeigu galėtumėte – prašom į tribūną pristatyti. Priėmimas pastraipsniui.
Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui. Dėl 2 straipsnio gauta Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba. Prašom, Andriau Kupčinskai, pristatyti.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Čia Finansinių priemonių rinkų, taip?
PIRMININKAS. Lietuvos banko įstatymo projektas Nr. XIVP-1064(2).
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Lietuvos banko, matau, gerai. Pritarti.
PIRMININKAS. Teisės departamento pastabai pritarta. Ar galime pritarti 2 straipsniui kartu su pagrindinio Ekonomikos komiteto sprendimu pritarti Teisės departamento pastabai? Galime. Labai dėkui, pritarta. Dėl 3 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 4 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 5 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 6 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 7 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta.
Dėl 8 straipsnio yra gauta Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabų, joms visoms pagrindinis komitetas pritarė. Ar galime 8 straipsniui bendru sutarimu kartu su Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabomis, kurioms pagrindinis komitetas – Ekonomikos komitetas – pritaria, galime pritarti? Labai dėkui. Pritarta.
Dėl 9 straipsnio taip pat gauta Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, jai pag-rindinis komitetas pritaria. Galime pritarti bendru sutarimu 9 straipsniui kartu su Teisės departamento pastaba, kuriai Ekonomikos komitetas kaip pagrindinis pritarė? Pritarta.
Dėl 10 straipsnio taip pat Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba. Jai pagrindinis Ekonomikos komitetas pritarė. Galime bendru sutarimu pritarti 10 straipsniui kartu su Teisės departamento pastaba? Galime. Labai dėkui, pritarta.
Ir dar viena Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, jai pagrindinis komitetas irgi pritarė. Galime pritarti pagrindinio komiteto nuomonei pritarti Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabai? Galime. Labai dėkui. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Dėl viso nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.23 val.
Sutelktinio finansavimo įstatymo Nr. XII-2690 pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1065(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-5.3 klausimas – Sutelktinio finansavimo įstatymo Nr. XII-2690 pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1065(2). Priėmimas.
Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Labai dėkui. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Dėl viso įstatymo projekto nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
Kitas darbotvarkės 2-5.4 klausimas – Bankų įstatymo Nr. IX-2085 9, 10, 73 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1066(2). (Balsai salėje) Buvo 65 ką tik. (Balsai salėje)
Gerai, 2-5.3 klausimas – Sutelktinio finansavimo įstatymo Nr. XII-2690 pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1065(2). Priėmimas pastraipsniui.
Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl viso pasisakymai dėl motyvų. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.24 val.
Bankų įstatymo Nr. IX-2085 9, 10 ir 73 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1066(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-5.4 klausimas – Bankų įstatymo Nr. IX-2085 9, 10, 73 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1066(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui.
Dėl 1 straipsnio gauta Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, jai Ekonomikos komitetas, kaip pagrindinis, pritarė. Ar galime pritarti 1 straipsniui bendru sutarimu kartu su Ekonomikos komiteto pritarta Teisės departamento pastaba? Pritarta. Labai dėkui.
Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 3 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 4 straipsnio taip pat pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Pritarta. Dėkui.
Priėmimas pastraipsniui baigtas. Pasisakymai dėl motyvų dėl viso. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto, darbotvarkės 2-5.4 klausimo, – tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.25 val.
Kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo Nr. IX-1709 5, 35 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1067(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-5.5 klausimas – Kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo Nr. IX-1709 5, 35 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1067(2). Priėmimas.
Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta.
Dėl 3 straipsnio yra gauta Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, jai kaip pagrindinis Ekonomikos komitetas pritarė.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Pritarė bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Ar galime pritarti 3 straipsniui bendru sutarimu kartu su Ekonomikos komiteto pritarta Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba? Galime. Pritarta.
Dėl 4 straipsnio taip pat gauta Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, jai kaip pagrindinis Ekonomikos komitetas irgi pritarė. Ar galime pritarti 4 straipsniui bendru sutarimu kartu su Teisės departamento pastaba? Jai kaip pagrindinis Ekonomikos komitetas pritarė. Galime. Labai dėkui. Pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Dėl viso įstatymo projekto nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto – tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.26 val.
Alternatyviųjų kolektyvinio investavimo subjektų valdytojų įstatymo Nr. XII-1467 10, 24 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1068(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-5.6 klausimas – Alternatyviųjų kolektyvinio investavimo subjektų valdytojų įstatymo Nr. XII-1467 dviejų straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1068(2). Priėmimas.
Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu?
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Komitetas pritarė bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Galime. Dėkui. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Pritarta. Labai dėkui.
Dėl 3 straipsnio yra Teisės departamento pastaba, jai… Andriau, kaip komitetas dėl tos pastabos pasielgė?
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Bendru sutarimu pritarė. Susitelkęs dirba komitetas.
PIRMININKAS. Ar galime pritarti 3 straipsniui bendru sutarimu kartu su Teisės departamento pastaba? Jai kaip pagrindinis Ekonomikos komitetas pritarė bendru sutarimu. Galime. Labai dėkui.
Dėl 4 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui. Pritarta.
Dėl viso įstatymo projekto pasisakymai dėl motyvų. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių.
14.27 val.
Akcinių bendrovių įstatymo Nr. VIII-1835 2, 55, 78 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1069(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-5.7 klausimas – Akcinių bendrovių įstatymo Nr. VIII-1835 trijų straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1069(2). Priėmimas.
Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu?
Dėl 3 straipsnio gauta Teisės departamento pastaba, jai… Andriau, ką jūs su ja padarėte komitete?
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Komitetas šiandien bendru sutarimu pritarė.
PIRMININKAS. Pritarėte bendru sutarimu. Ar galime 3 straipsniui pritarti bendru sutarimu kartu su Teisės departamento pastaba? Jai Ekonomikos komitetas pritarė. Pritarta.
Dėl 4 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 5 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta.
Pasisakymai dėl motyvų dėl viso po priėmimo. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto – tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.28 val.
Finansų įstaigų įstatymo Nr. IX-1068 2, 3, 4, 7, 9, 10, 14, 16, 19, 20, 26 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1070(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-5.8 klausimas – Finansų įstaigų įstatymo Nr. IX-1068 kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1070(2). Priėmimas.
Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio gauta Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba. Andriau, ką jūs su ja?..
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Komitetas irgi suderino, čia formalūs pakeitimai, bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Supratau. Ar galime, kolegos, pritarti 1 straipsniui bendru sutarimu kartu su Seimo Teisės departamento ir Ekonomikos komiteto formuluote dėl 1 straipsnio rasta? Galime. Labai dėkui. Pritarta.
Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Pritarta.
Dėl 3 straipsnio gauta Teisės departamento dar viena pastaba. Andriau.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Taip pat komitetas pritarė bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Pritarė bendru sutarimu. Ar galime pritarti 3 straipsniui bendru sutarimu su Teisės departamento pastaba, jai Ekonomikos komitetas pritarė? Galime, pritarta. Dėl 4 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 5 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 6 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 7, 8, 9, 10, 11, 12 ir 13 straipsnių pataisų, pasiūlymų nėra gauta. Ar galime pritarti visiems mano išvardintiems straipsniams bendru sutarimu? Galime, labai dėkui. Pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Motyvai dėl viso. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.30 val.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 17 straipsnio ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1071(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-5.9 klausimas – Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 17 straipsnio ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1071(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui. Įstatymo projektas iš trijų straipsnių. Nė dėl vieno nei pataisų, nei pasiūlymų nėra gauta. Ar galime pritarti visiems trims straipsniams bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui, pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Motyvai dėl viso. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.30 val.
Įmonių, priklausančių finansų konglomeratui, papildomos priežiūros įstatymo Nr. IX-2387 2, 19 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1072(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-5.10 klausimas – Įmonių, priklausančių finansų konglomeratui, papildomos priežiūros įstatymo Nr. IX-2387 2, 19 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1072(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio yra gauta Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, jai komitetas pritaria.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Taip, pritaria. Patikslina direktyvos datą ir pavadinimą.
PIRMININKAS. Taip. Ar galime pritarti 1 straipsniui bendru sutarimu su Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, kuriai Ekonomikos komitetas pritarė? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 3 straipsnio yra gauta Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, jai pagrindinis Ekonomikos komitetas pritarė.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Taip, pritariame. Čia išdėstoma kitu pavadinimu.
PIRMININKAS. Ar galime pritarti bendru sutarimu 3 straipsniui su Teisės departamento pastaba, kuriai pagrindinis – Ekonomikos – komitetas pritarė? Pritarta. Ir dėl 4 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėkui.
Motyvai dėl viso. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.32 val.
Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo Nr. VIII-275 2, 4, 11, 14, 15, 36 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1073(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-5.11 klausimas – Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo Nr. VIII-275 kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1073(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui. Įstatymo projektas iš septynių straipsnių. Nė dėl vieno straipsnio nei pataisų, nei pasiūlymų nėra gauta. Galime pritarti visiems septyniems straipsniams bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui. Pritarta.
Motyvai dėl viso. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.32 val.
Vertybinių popierių įstatymo Nr. X-1023 2, 4, 12, 15, 22 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1074(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-5.12 klausimas – Vertybinių popierių įstatymo Nr. X-1023 kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1074(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui. Įstatymo projektas vėlgi iš septynių straipsnių. Nė dėl vieno straipsnio nei pataisų, nei pasiūlymų nėra gauta. Ar galime pritarti visiems nuo 1 iki 7 straipsniams bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui, pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Pasisakymai dėl motyvų. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.33 val.
Nacionalinių plėtros įstaigų įstatymo Nr. XIII-1257 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1075(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-5.13 klausimas – Nacionalinių plėtros įstaigų įstatymo Nr. XIII-1257 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1075(2). Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų nėra gauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Motyvai dėl viso priėmimo stadijoje. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas šiek tiek vėliau, darbotvarkėje numatytu laiku.
14.33 val.
Informuotiesiems investuotojams skirtų kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo Nr. XII-376 19 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1076(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-5.14 klausimas – Informuotiesiems investuotojams skirtų kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo Nr. XII-376 19 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1706(2). Priėmimas. Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta, galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Motyvai dėl viso. Nėra norinčių kalbėti kolegų. Balsavimas dėl įstatymo projekto bus darbotvarkėje numatytu metu.
14.34 val.
Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo Nr. I-976 8 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4636(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-6 klausimas – Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo Nr. I-976 8 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4636(3). Pranešėjas – K. Starkevičius. Jo nėra. Gal A. Kupčinskas gali pavaduoti kolegą? Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui.
Dėl 1 straipsnio yra gauta Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Dėl 8 straipsnio 1 dalies.
PIRMININKAS. Taip, taip.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Pritarta.
PIRMININKAS. Komitetas pritarė. Ir dar viena Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba dėl 1 straipsnio 3 dalies.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Šiuo atveju komitetas, matau, nepritarė.
PIRMININKAS. Nepritarė. Ir aš matau tą patį. Gerai, nepritarė, tai nepritarė. Galime 1 straipsniui pritarti bendru sutarimu kartu su Ekonomikos komiteto pozicija vienai Teisės departamento pastabai pritarti, kitai nepritarti? Galime. Labai dėkui. Pritarta. (Balsai salėje) Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų nėra gauta. Andriau, viskas gerai. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų nėra gauta.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Dėl pavojingų cheminių medžiagų laidojimo.
PIRMININKAS. Galime pritarti 2 straipsniui bendru sutarimu? (Balsai salėje) Galime. Pritarta.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Dėl didelį susirūpinimą keliančių…
PIRMININKAS. Dėl viso įstatymo projekto pasisakymai dėl motyvų. Už nenori kalbėti niekas. Prieš – K. Mažeika. Jo salėje nematau. Balsavimas dėl įstatymo projekto bus tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.36 val.
Strateginio valdymo įstatymo Nr. XIII-3096 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1004(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-7.1 klausimas – Strateginio valdymo įstatymo Nr. XIII-3096 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1004(2). Priėmimas. (Balsai salėje) Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pranešėjas K. Masiulis. Priėmimas pastraipsniui.
Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti? Pritarta. Dėl 3 straipsnio pataisų…
K. MASIULIS (TS-LKDF). Yra.
PIRMININKAS. …yra. Čia ne pataisa. Vyriausybės.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Taip, labai paprasta. Pritarta komitete.
PIRMININKAS. Čia ir balsuoti nereikia. Pritariame 3 straipsniui bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 4 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 5 straipsnio, dėl 6 straipsnio, dėl 7 straipsnio, dėl 8 straipsnio, dėl 9 straipsnio…
K. MASIULIS (TS-LKDF). Daugiau jokių pastabų nebuvo nė dėl vieno straipsnio.
PIRMININKAS. …dėl 10 straipsnio, tuoj, minutėlę, iki 26 straipsnio nei pataisų, nei pasiūlymų nėra gauta. Galime pritarti? (Balsai salėje) Galime. Ar galime pritarti naujos redakcijos 1 straipsniui bendru sutarimu? (Balsai salėje) Galime. Labai dėkui. (Balsai salėje) Ir naujos redakcijos 2 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Galime. Pritariame. Labai dėkui.
Pasisakymai dėl motyvų dėl viso įstatymo projekto. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas bus darbotvarkėje numatytu metu.
14.37 val.
Regioninės plėtros įstatymo Nr. VIII-1889 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1005(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-7.2 klausimas – Regioninės plėtros įstatymo Nr. VIII-1889 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1005(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui. Minutėlę! Įstatymo projektas iš…
K. MASIULIS (TS-LKDF). Čia yra gauta Teisės departamento pastaba, jai komitetas pritarė.
PIRMININKAS. Tuoj, palaukite. Nuo 1 iki 29 straipsnio pataisų, pasiūlymų nėra gauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu visiems straipsniams nuo 1 iki 29 straipsnio? Labai dėkui. Pritarta. Dėl 30 straipsnio gauta Seimo kanceliarijos Teisės departamento… (Balsai salėje) 30 straipsniui bendru sutarimu galime pritarti? Pritariame. Naujos redakcijos 1 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Ir naujos redakcijos 2 straipsniui kartu su Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, kuriai pagrindinis komitetas pritarė. Galime. Labai dėkui, pritarta.
Priėmimas pastraipsniui baigtas. Dėl viso įstatymo projekto nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.39 val.
Investicijų įstatymo Nr. VIII-1312 1, 2, 3, 91, 12 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1006(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-7.3 klausimas – Investicijų įstatymo Nr. VIII-1312 kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1006(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui.
Dėl 1 straipsnio pataisų ir pasiūlymų nėra gauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 3 straipsnio pataisų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta.
Dėl 4 straipsnio gautas Seimo nario K. Masiulio pasiūlymas.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Mes ilgai diskutavome ir dėl to… Nediskutuosiu, Petrai, ilgai. Diskutavome komitete ir galų gale radome kompromisinį sprendimą, kad ypatingos svarbos strateginiai objektai būtų priskiriami ir svarstomi Seime, o svarbūs strateginiai objektai liktų Vyriausybės dispozicijoje.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kolega. Kadangi komitetas pritarė jūsų nuomonei, kaip suprantu, galime pritarti bendru sutarimu. Ar reikės balsuoti dėl jūsų pataisos?
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš manau, kad nereikia, nes mes ir opozicija – visi sutarėme vienodai.
PIRMININKAS. Supratau. Tai galime 4 straipsniui pritarti bendru sutarimu kartu su K. Masiulio pataisa, kuriai komitetas pritarė. Labai dėkui, pritarta. Teisės departamento pastaba dėl 4 straipsnio, jai pagrindinis komitetas irgi pritarė. Galime pritarti tam pačiam 4 straipsniui ir su K. Masiulio, ir su Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba? Pritarta. Labai dėkui.
Dėl 5 straipsnio pataisų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 6 straipsnio pataisų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta.
Dėl 7 straipsnio taip pat gauta Seimo nario K. Masiulio pataisa, jai komitetas pritarė. Čia susiję su tuo, kas prieš tai buvo. Mes jau pritarėme. Ar galime 7 straipsniui pritarti bendru sutarimu kartu su Seimo nario K. Masiulio pataisa, kuriai komitetas pritarė? Galime. Labai dėkui, pritarta.
Priėmimas pastraipsniui baigtas. Dėl viso įstatymo projekto nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.42 val.
Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymo Nr. VIII-49 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1011(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-7.4 klausimas – Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymo Nr. VIII-49 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1011(2). Dėl 1 straipsnio pataisų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėkui.
Priėmimas pastraipsniui baigtas. Dėl viso įstatymo projekto nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.43 val.
Viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymo Nr. X-1212 pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3308 1 ir 2 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1126(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-8.1 klausimas – Viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymo Nr. X-1212 pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3308 1 ir 2 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1126(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui.
Įstatymo projektas iš aštuonių straipsnių, nė dėl vieno straipsnio nei pataisų, nei pasiūlymų nėra gauta. Galime pritarti visiems įstatymo projekto straipsniams nuo 1 iki 8 bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui, pritarta.
Priėmimas pastraipsniui baigtas. Dėl viso įstatymo projekto nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.43 val.
Valstybės kontrolės įstatymo Nr. I-907 pakeitimo įstatymo Nr. XIV-135 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1127(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-8.2 klausimas – Valstybės kontrolės įstatymo Nr. I-907 pakeitimo įstatymo Nr. XIV-135 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1127(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui.
Įstatymas iš vieno straipsnio. Ar galime pritarti tam straipsniui bendru sutarimu? Galime, pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Dėl viso įstatymo projekto pasisakymai dėl motyvų. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.44 val.
Biudžeto sandaros įstatymo Nr. I-430 3, 35 ir 38 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3309 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1128(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-8.3 klausimas – Biudžeto sandaros įstatymo Nr. I-430 3, 35 ir 38 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3309 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1128(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui. Įstatymo projektas iš vieno straipsnio. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui, pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas. Dėl viso dėl įstatymo projekto dėl motyvų. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.44 val.
Biudžetinių įstaigų įstatymo Nr. I-1113 III skyriaus pavadinimo, 11, 13 ir 14 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3310 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1129(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-8.4 klausimas – Biudžetinių įstaigų įstatymo Nr. I-1113 III skyriaus pavadinimo ir kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3310 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1129(2). Įstatymo projektas iš vieno straipsnio. Pataisų, pasiūlymų negauta. Ar galime pritarti vienam straipsniui? Galime, labai dėkui. Pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas. Dėl viso įstatymo projekto pasisakyti dėl motyvų niekas nenori.
14.46 val.
Viešųjų įstaigų įstatymo Nr. I-1428 11 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3311 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1130(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-8.5 klausimas – Viešųjų įstaigų įstatymo Nr. I-1428 11 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3311 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1130(2). Priėmimas pastraipsniui. Įstatymo projektas vėl iš vieno straipsnio, dėl jo nei pataisų, nei pasiūlymų nėra gauta. (Balsas salėje) Taip, prašom.
R. BUDBERGYTĖ (LSDPF). Teisės departamentas pasiūlė tarpusavyje suderinti Viešųjų įstaigų įstatymo Nr. XIV-683 ir tai pat kito įstatymo Nr. XIII-3311 nuostatas ir pašalinti šio keičiamo įstatymo techninius 11 straipsnio dalių nesuderinamumus. Audito komitetas bendru sutarimu pritarė abiem šiems dalykams, ateityje bus išspręsta ši pastaba ir tie prieštaravimai bus pašalinti.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama pranešėja. Gerbiami kolegos, ar galime pritarti 1 straipsniui bendru sutarimu kartu su ta pagrindinio komiteto… Teisės departamento pastabomis, ką tik komiteto pranešėja pristatė komiteto nuomonę, bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui, pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas. Dėl viso įstatymo projekto nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.46 val.
Valstybės skolos įstatymo Nr. I-1508 pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3031 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1131(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-8.6 klausimas – Valstybės skolos įstatymo Nr. I-1508 pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3031 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1131(2). Įstatymo projektas iš vieno straipsnio. Ar galime pritarti tam vienam straipsniui bendru sutarimu? Galime, labai dėkui. Pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas. Dėl viso įstatymo projekto nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas kaip ir dėl visų kitų įstatymų projektų tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.47 val.
Vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 4, 12, 16, 20, 27, 29, 57 straipsnių ir trečiojo1 skirsnio pavadinimo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 105 straipsniu įstatymo Nr. XIII-3312 5, 7 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1132(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-8.7 klausimas – Vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 kai kurių straipsnių ir trečiojo1 skirsnio pavadinimo pakeitimo ir įstatymo papildymo 105 straipsniu įstatymo Nr. XIII-3312 5, 7 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1132(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui.
Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio gauta Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, jai komitetas pritarė.
R. BUDBERGYTĖ (LSDPF). Pritarė, taip.
PIRMININKAS. Ar galime pritarti 2 straipsniui bendru sutarimu kartu su Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, kuriai pagrindinis komitetas pritarė? Galime. Labai dėkui, pritarta.
Dėl 3 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta, labai dėkui. Priėmimas pastraipsniui baigtas. Dėl viso įstatymo projekto nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.48 val.
Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo Nr. XII-2604 19, 20 ir 21 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3313 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1133(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-8.8 klausimas – Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo Nr. XII-2604 kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3313 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1133(2). Priėmimas. Įstatymo projektas iš vieno straipsnio. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Dėl viso įstatymo projekto nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas labai tradiciškai kaip ir dėl visų įstatymo projektų – tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.49 val.
Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sandaros įstatymo Nr. IX-547 1, 2, 5, 13, 15 straipsnių, antrojo ir trečiojo skirsnių pavadinimo pakeitimo ir 8 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo Nr. XIII-3314 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1134(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-8.9 klausimas – Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sandaros įstatymo Nr. IX-547 kai kurių straipsnių, antrojo ir trečiojo skirsnių pavadinimo pakeitimo ir 8 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo Nr. XIII-3314 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1134(2). Priėmimas.
Įstatymo projektas iš vieno straipsnio. Pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Labai dėkui, pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Dėl viso įstatymo projekto pasisakymai dėl motyvų. Niekas nenori kalbėti. Balsavimas dėl įstatymo projekto – numatytu darbotvarkėje metu.
14.49 val.
Sveikatos draudimo įstatymo Nr. I-1343 131, 28, 30 ir 35 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3315 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1135(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-8.10 klausimas – Sveikatos draudimo įstatymo Nr. I-1343 kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3315 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1135(2). Priėmimas.
Įstatymo projektas iš vieno straipsnio. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta, labai dėkui. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Dėl viso įstatymo projekto pasisakymai dėl motyvų. Niekas nenori kalbėti. Balsavimas dėl įstatymo projekto – vėliau, darbotvarkėje numatytu metu.
14.50 val.
Įmonių finansinės atskaitomybės įstatymo Nr. IX-575 3, 16, 22 straipsnių, aštuntojo skirsnio pavadinimo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 281 straipsniu įstatymo Nr. XIII-3316 1 ir 6 straipsnių pakeitimo ir 2 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1136(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-8.11 klausimas – Įmonių finansinės atskaitomybės įstatymo Nr. IX-575 3, 16, 22 straipsnių, aštuntojo skirsnio pavadinimo pakeitimo ir įstatymo papildymo 281 straipsniu įstatymo Nr. XIII-3316 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1136(2). Priėmimas pastraipsniui.
Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 3 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Pasisakymai dėl motyvų dėl viso. Niekas nenori kalbėti. Balsavimas dėl įstatymo projekto – darbotvarkėje numatytu metu.
14.51 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. spalio 1 d. nutarimo Nr. XIII-3317 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2002 m. gegužės 30 d. nutarimo Nr. IX-912 „Dėl Rezervinio (stabilizavimo) fondo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-1137(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-8.12 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Seimo 2020 m. spalio 1 d. nutarimo Nr. XIII-3317 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2002 m. gegužės 30 d. nutarimo Nr. IX-912 „Dėl Rezervinio (stabilizavimo) fondo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-1137(2). Priėmimas. Seimo nutarimo projektas iš dviejų straipsnių.
Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėkui, priėmimas pastraipsniui baigtas.
Dėl viso nutarimo projekto niekas nenori kalbėti. Balsavimas dėl nutarimo projekto šiek tiek vėliau, numatytu darbotvarkėje metu.
14.51 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 185 ir 589 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3318 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1138(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-8.13 klausimas – Administracinių nusižengimų kodekso 185 ir 589 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3318 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1138(2). Priėmimas.
Įstatymo projektas vėl tradiciškai iš vieno straipsnio. Pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Labai dėkui. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Dėl viso įstatymo projekto pasisakymai dėl motyvų. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas – darbotvarkėje numatytu metu.
14.52 val.
Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 49, 59, 591, 64, 65, 135, 206, 225, 226, 2261, 2262 straipsnių pakeitimo ir 207 straipsnio pripažinimo netekusiu galios“ Nr. XIII-3319 13 straipsnio pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-1139(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-8.14 klausimas – Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 kai kurių straipsnių pakeitimo ir 207 straipsnio pripažinimo netekusiu galios“ Nr. XIII-3319 13 straipsnio pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-1139(2). Priėmimas.
Vieno straipsnio pakeitimas. Ar galime pritarti bendru sutarimu vienam straipsniui? Pataisų ir pasiūlymų negauta. Labai dėkui, pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Dėl viso įstatymo projekto nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto – numatytu darbotvarkėje metu.
14.53 val.
Viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymo Nr. X-1212 221 ir 321 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1140(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-8.15 – Viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymo Nr. XIII-1212 221 ir 321 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1140(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui.
Įstatymo projektas iš trijų straipsnių. Nė dėl vieno straipsnio nei pataisų, nei pasiūlymų nėra gauta. Galime pritarti visiems straipsniams nuo 1 iki 3 bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui, pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Dėl viso įstatymo projekto niekas nenori kalbėti. Balsavimas dėl įstatymo projekto – numatytu darbotvarkėje metu.
14.53 val.
Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 207 straipsnio pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-1141(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-8.16 klausimas – Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 207 straipsnio pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-1141(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui.
Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų nėra gauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų nėra gauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Pasisakymai dėl motyvų dėl viso. Nenori kalbėti niekas. Balsavimas dėl Statuto projekto pakeitimo tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.54 val.
Vidaus tarnybos statuto 7, 9, 53 ir 72 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1012(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-9 klausimas – Vidaus tarnybos statuto 7, 9, 53 ir 72 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1012(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui. Įstatymo projektas iš keturių straipsnių. Nė dėl vieno iš straipsnių nei pataisų, nei pasiūlymų nėra gauta. Ar galime pritarti visiems straipsniams nuo 1 iki 4 bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui, pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Dėl viso įstatymo projekto nenori kalbėti niekas. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.55 val.
Teisėkūros pagrindų įstatymo Nr. XI-2220 18 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1211(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-10 klausimas – Teisėkūros pagrindų įstatymo Nr. XI-2220 18 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1211(2). Įstatymo projektas iš vieno straipsnio. Pataisų, pasiūlymų nėra gauta. Galime pritarti bendru sutarimu tam straipsniui? Galime. Labai dėkui, pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Pasisakymai dėl motyvų dėl viso. Kai kas naujo – kai kas nori pasisakyti. V. Gapšys pasisakys už.
V. GAPŠYS (DPF). Du svarbūs dalykai. Pirmas dalykas dėl paties Teisėkūros pagrindų įstatymo, kitas ir jums – stabtelti, šiek tiek atsigerti, bent gurkšnį, vandens. Iš tikrųjų teisėkūra šiandien vyksta greitai ir sklandžiai.
O dėl Teisėkūros pagrindų įstatymo norėčiau pasakyti, kad džiaugiuosi, kad pagaliau elektroninis parašas ateina ir į teisėkūrą, gal netgi baigiamoji stadija, galima pasakyti, galės pasirašyti Prezidentas, bet Vyriausybei norėtume pasakyti, kad skaitmenizavimas ir tam tikros paslaugos, ir tokios galimybės kaip balsavimas internetu vis dar nėra pasiekiamos Lietuvos gyventojams. Todėl lyg ir šios sesijos pradžioje Seimo Pirmininkė žadėjo daugiau tokių iniciatyvų ir svarstymų, bet sesija eina į pabaigą, nors ir pratęsta, bet greičiausiai mes jų nesulauksime. Todėl norėtume atkreipti dėmesį, kad ne tik tokios svarbios, smulkios detalės, bet ir kiti su skaitmenizavimu susiję projektai galėtų pasiekti Seimo posėdžių salę.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kolega, už teigiamą pasisakymą. Tačiau vandens atsigerti vis tiek nepavyko suspėti. Prieš nenori kalbėti niekas. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
14.56 val.
Statybos įstatymo Nr. I-1240 ketvirtojo skirsnio pavadinimo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 221 straipsniu įstatymo Nr. XIV-462 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1189(2) (priėmimas)
Kadangi prezidentūros atstovų vis dar nėra posėdžių salėje, pereiname prie kito darbotvarkės 2-12.1 klausimo – Statybos įstatymo Nr. I-1240 ketvirtojo skirsnio pavadinimo pakeitimo ir įstatymo papildymo 221 straipsniu įstatymo Nr. XIV-462 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1189(2). Pranešėjas – L. Kukuraitis. Yra čia viena pataisa dėl 1 straipsnio. Priėmimas pastraipsniui. 1 straipsniui… Taip, iš tribūnos, jeigu… Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti 1 straipsniui bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų taip pat negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 3 straipsnio gautas Seimo nario J. Varkalio pasiūlymas. Prašom, gerbiamas kolega.
L. KUKURAITIS (DFVL). Kiek man žinoma, komitete tas pasiūlymas buvo atsiimtas. Ar čia aš klystu? Ir bendru sutarimu pritarta.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Gerbiami kolegos, kadangi čia tik dėl datos, ar galėtume bendru sutarimu?
L. KUKURAITIS (DFVL). Taip, dėl datos – siūloma Statybų įstatymo įsigaliojimą perkelti iš sausio 1 dienos į balandžio 1 dieną. Komitete buvo pritarta bendru sutarimu, kad įmonės spėtų įgyvendinti.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Kadangi ir komitetas bendru sutarimu pritarė, ir patenkino Seimo nario valią, gal galėtume bendru sutarimu pritarti 3 straipsniui kartu su Seimo nario J. Varkalio pataisa, kuriai komitetas bendru sutarimu pritarė? Galime? Labai dėkui. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Dėl viso įstatymo projekto pasisakymai dėl motyvų. Nenori kalbėti niekas. Balsavimas dėl įstatymo projekto numatytu darbotvarkėje metu.
14.58 val.
Užimtumo įstatymo Nr. XII-2470 IV skyriaus pavadinimo, 55, 56, 57, 60 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 591, 592 straipsniais įstatymo Nr. XIV-463 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1190(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-12.2 klausimas – Užimtumo įstatymo Nr. XII-2470 IV skyriaus pavadinimo ir kelių straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 591, 592 straipsniais įstatymo Nr. XIV-463 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1190(2). Priėmimas.
Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 3 straipsnio pataisų, pasiūlymų taip pat negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 4 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 5 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 6 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 7 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 8 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Ir dėl 9 straipsnio gauta taip pat Seimo nario J. Varkalio pastaba taip pat dėl datos.
L. KUKURAITIS (DFVL). Susijusi su ta pačia data – balandžio 1-ąja. Pritarė bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Kadangi ir komitetas bendru sutarimu pritarė, ir Seimo nario valia irgi patenkinta, gal galime bendru sutarimu pritarti 9 straipsniui kartu su Seimo nario J. Varkalio pataisa, kuriai komitetas bendru sutarimu pritarė? Galime. Labai dėkui. 9 straipsniui pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Dėl viso įstatymo projekto pasisakymai dėl motyvų. Nenori kalbėti niekas. Balsavimas dėl įstatymo projekto – tam numatytu darbotvarkėje metu.
15.00 val.
Administracinių nusižengimų kodekso papildymo 3621 straipsniu ir 589 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XIV-464 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1191(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-12.3 klausimas – Administracinių nusižengimų kodekso papildymo 3621 straipsniu ir 589 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XIV-464 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1191(2). Priėmimas.
Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų nėra gauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 3 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Dėkui, pritarta.
Dėl 4 straipsnio yra Seimo nario J. Varkalio pataisa, dėl jos mes jau apsisprendėme prieš tai buvusiuose projektuose. Čia susiję, kaip suprantu. Ar galime… Ir dar Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, ai, atsiprašau, čia ne dėl 4 straipsnio. Bendru sutarimu 4 straipsniui galime pritarti kartu su Seimo nario J. Varkalio pataisa? Jai komitetas pritarė. Pritarta. Labai dėkui. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Dėl viso įstatymo projekto nėra norinčių kalbėti Seimo narių.
15.01 val.
Mokesčių administravimo įstatymo Nr. IX-2112 401 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XIV-465 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1192(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-12.4 klausimas – Mokesčių administravimo įstatymo Nr. IX-2112 401 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XIV-465 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1192(2). Priėmimas.
Dėl 1 straipsnio yra gauna Seimo nario M. Lingės pataisa.
L. KUKURAITIS (DFVL). Tai taip pat susiję su datos keitimu, todėl reikėjo pakeisti straipsnį. Irgi pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Gerbiamas Mindaugai, ar jūs norėtumėte pristatyti? Ne? Tenkina jus komiteto sprendimas. Galime pritarti 1 straipsniui bendru sutarimu kartu su Seimo nario M. Lingės pasiūlymu? Jam pagrindinis komitetas pritarė. (Balsai salėje) Galime. Labai dėkui. Pritarta. Dėl 2 straipsnio… 2 straipsnio nėra. Vienas straipsnis. Dėkui. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Pasisakymai dėl viso. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto – tam numatytu darbotvarkėje metu.
15.02 val.
Valstybinio socialinio draudimo įstatymo Nr. I-1336 papildymo 151 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-1193(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-12.5 klausimas – Valstybinio socialinio draudimo įstatymo Nr. I-1336 papildymo 151 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-1193(2).
Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio yra gautas Seimo nario M. Lingės pasiūlymas. Prašom. Tuoj.
M. LINGĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Čia jau šiek tiek kitas aspektas, ne klausimas dėl datos. Tiesiog yra siūloma galimybė, kad į rangovų turimas ir naudojamas informacines sistemas būtų galima integruoti „Sodros“ sistemos generuojamą kodą. Integravus būtų galima jį taikyti tiesiog taip, kaip yra numatyta kituose keičiamuose teisės aktuose, kad galėtų patikrinti ir įsitikinti, ar statybvietėse esantys darbuotojai yra legaliai ir jie ten gali dirbti. Tiesiog į vadinamąją statybininko kortelę būtų integruota galimybė integruoti tai, ką dabar siūlo Vyriausybė.
PIRMININKAS. Gerbiamas Linai, jūsų komiteto?..
L. KUKURAITIS (DFVL). Komiteto išvada – pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Gerbiamas Mindaugai, jus tenkina komiteto sprendimas? Tenkina komiteto redakcija, tenkina jus ta formuluotė? Tenkina. Labai dėkui.
Ar 1 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu kartu su Seimo nario M. Lingės ir komiteto redakcija? Iš principo pritarė M. Lingės pasiūlymui savo redakcijoje. Galime pritarti bendru sutarimu 1 straipsniui? Galime. Labai dėkui, pritarta.
Dėl 2 straipsnio yra Seimo nario J. Varkalio pasiūlymas, vėlgi dėl jo apsisprendėme prieš tai, dėl datos, kaip suprantu. Ar galime pritarti 2 straipsniui bendru sutarimu kartu su Seimo nario J. Varkalio pasiūlymu? Jam pagrindinis komitetas pritarė ir mes pritarėme jau prieš tai buvusiuose įstatymų projektuose. Galime. Labai dėkui. Pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Dėl viso įstatymo projekto nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto – tam numatytu darbotvarkėje metu.
Labai dėkui, gerbiamas Linai. Baigėme šį įstatymų projektų bloką.
15.05 val.
Valstybės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1316 8, 11, 14, 16, 17, 18, 19, 21, 27, 29, 30, 47, 49 ir 51 straipsnių pakeitimo ir 37 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1216(4) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-13.1 klausimas – Valstybės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1316 kai kurių straipsnių pakeitimo ir 37 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1216(4). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui. Prašom. Komiteto pranešėjas – komiteto pirmininkas R. Juška. Prašom. Priėmimas pastraipsniui. Dėl straipsnių nuo 1 iki 13 pataisų ir pasiūlymų nėra gauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu visiems nuo 1 iki 13 straipsniams bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui, pritarta.
Dėl 14 straipsnio yra Seimo nario J. Varkalio pasiūlymas. Paties Jono nematau salėje, tai galbūt, Ričardai, jūs.
R. JUŠKA (LSF). Aš pasakysiu. Komitetas bendru sutarimu pritarė Seimo nario J. Varkalio pasiūlymui, tik būtina teisiškai suredaguoti įstatymo projektą. Mes jį suderinome komitete su įstatymo projektu Nr. XIVP-556, išskyrėme į du straipsnius. Pasikeitė straipsnių numeracija, bet pati esmė išliko. Pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Gerbiamas Ričardai, gal jūs žinote, ar pataisų teikėją tenkina tokios formuluotės?
R. JUŠKA (LSF). Taip, tenkina, nes esmė visiškai nepakeista, tiesiog numeracija ir išskyrimas į du straipsnius, kas buvo parašyta siūlyme dėl vieno straipsnio.
PIRMININKAS. Supratau. Gerai. Labai dėkui. D. Griškevičius norėtų pasisakyti už pasiūlymą.
D. GRIŠKEVIČIUS (DFVL). Ne kiekvieną dieną opozicija giria daugumą. Tai šiuo atveju, manau, puiki proga padėkoti, ypač komiteto pirmininkui ir apskritai daugumos atstovams, dirbantiems Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete, kur jie vis dėlto, nepaisant pirmo balsavimo komitete, išgirdo tam tikrus nuogąstavimus, vėliau grįžo ir pritarė tiems pasiūlymams. Tikiu, kad bendras darbas, bendros idėjos tikrai gali suvienyti. Dėkoju šiuo atveju valdančiajai daugumai.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Gerbiami kolegos, kadangi pasisakymai buvo tik už ir pataisos iniciatorių tenkina komiteto sprendimas, ir komiteto sprendimas yra pritarti, tai ar galime pritarti 14 straipsniui bendru sutarimu su J. Varkalio pataisa, kuriai pritarė pagrindinis komitetas? Pagal komiteto redakciją. Galime. Labai dėkui.
Dėl 15 straipsnio taip pat gauta Seimo nario J. Varkalio pataisa. Gerbiamas Ričardai, čia susiję su prieš tai buvusia? Minutėlę.
R. JUŠKA (LSF). Taip, susiję. Tas pasiūlymas, kur sakiau, kad išskiriamas į dvi dalis.
PIRMININKAS. Supratau. Labai dėkui.
R. JUŠKA (LSF). Į du straipsnius.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, ar galime 15 straipsniui pritarti bendru sutarimu su Seimo nario J. Varkalio pataisa, kuriai pritarė pagrindinis komitetas? Galime. Labai dėkui. Pritarta.
Dėl 16 straipsnio pataisų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui, pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas. Dėl viso įstatymo projekto niekas nenori kalbėti. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
15.08 val.
Diplomatinės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1012 17 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1218(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 2-13.2 klausimas – Diplomatinės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1012 17 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1218(2). Priėmimas. Įstatymo projektas iš dviejų straipsnių. Dėl 1 straipsnio pataisų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui. Dėl 2 straipsnio pataisų ir pasiūlymų taip pat nėra gauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui, pritarta. Priėmimas pastraipsniui baigtas. Pasisakymai dėl motyvų dėl viso. Už – A. Vinkus.
A. VINKUS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, svarstome trijų įstatymų pakeitimo paketą. Šiuo paketu teikiamas ir Lietuvos Respublikos diplomatinės tarnybos įstatymo pakeitimas, siekiantis lankstesnio diplomatinio atstovavimo užsienyje, žmogiškųjų išteklių valdymo.
Vyriausybė, tvirtindama ministerijai didžiausią leistiną pareigybių skaičių, kartu tvirtina ir Užsienio reikalų ministerijos ir jai pavaldžių diplomatinių atstovybių, konsulinių įstaigų ir kitų šios srities darbuotojų skaičių. Svarstomo Diplomatinės tarnybos įstatymo pakeitimo projektu siūloma nustatyti, kad diplomatinės atstovybės, konsulinės įstaigos ar specialiosios misijos darbuotojų, kurie nėra valstybės tarnautojai ar kariai ir su kuriais sudaromos terminuotos darbo sutartys, pareigybių skaičių tvirtintų užsienio reikalų ministras. Manau, kad toks siūlymas logiškas, jį palaikau ir kviečiu balsuoti už.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kolega. Prieš niekas nenori kalbėti. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
15.10 val.
Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo Nr. VIII-2032 2, 8, 9 straipsnių, 3 priedo pakeitimo ir 3, 4 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo projektas Nr. XIVP-895(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-14.1 klausimas – Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo Nr. VIII-2032 2, 8, 9 straipsnių ir 3 priedo pakeitimo ir 3, 4 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo projektas Nr. XIVP-895(3). Priėmimas. Į tribūną kviečiame Ekonomikos komiteto pirmininką K. Starkevičių.
Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio yra Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, jai komitetas pritarė.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Taip, komitetas pritarė.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, ar galime 1 straipsniui pritarti bendru sutarimu kartu su kanceliarijos Teisės departamento pastaba, kuriai komitetas pritarė? Labai dėkui.
Dėl 2 straipsnio pataisų, pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. 3 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Galime. 4 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Galime. 5 straipsniui galime? Ne, dėl 5 straipsnio jau yra Seimo nario K. Starkevičiaus pasiūlymas. Jam komitetas pritarė tik iš dalies, čia tikriausiai reikės balsuoti, turime iki balsavimo atidėti. Ar jus, Kazy, tenkina komiteto nuomonė?
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Taip, tenkina, tenkina.
PIRMININKAS. Tada pristatykite ir pataisą, ir komiteto nuomonę. Kaip suprantu, jūs čia vienas už du esate šiuo metu tribūnoje.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Taip. Lėšos paskirstomos toms savivaldybėms, kurių savivaldybių tarybos, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymu, patvirtino savivaldybės infrastruktūros plėtros įmokos tarifus.
O iš tikrųjų po to ši nuostata bus taikoma toms savivaldybėms, kurios gauna dar papildomą finansavimą kaip kurortinės savivaldybės. Tai joms ir bus taikoma. Pirmajai – iš dalies, o bus kita pataisa, kuriai pritarta iš esmės.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas pranešėjau. Ar galime, gerbiami kolegos, 5 straipsniui pritarti? Ar galime pritarti K. Starkevičiaus pasiūlymo komiteto redakcijai, kuriai komitetas pritarė iš dalies, tai yra komiteto redakcijai pagal K. Starkevičiaus pasiūlymą? Galime pritarti. Ar galime pritarti V skyriui bendru sutarimu kartu su Seimo nario K. Starkevičiaus pasiūlymu, pagal jo pasiūlymą suformuluota komiteto pataisa, ir su Seimo kanceliarijos Teisės departamento pataisa, kuriai komitetas irgi pritarė? Dėl 5 straipsnio yra dar dvi Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabos, joms pagrindinis komitetas irgi pritarė. Ar galime pritarti 5 straipsniui bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui. Pritarta.
Dėl 6 straipsnio yra taip pat Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, jai komitetas nepritarė. Gerbiamas Kazy, gal pristatykite ir pataisą, ir komiteto nuomonę.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Komiteto nuomonė – nepritarti. Įstatymo 3 priedo II skyriaus 3 punkto lentelėje pateikiami mokesčio už didžiausią leidžiamos ašies apkrovos viršijimą kiekviena tona… tai yra mokesčio ribinis tarifas siejamas su viršijimu kas 1 toną, nuo 1,6 iki 8, tai yra, žinoma, maksimali viršijimo riba. Tiksliai čia labai sunku nustatyti, todėl pasitikėkime mokslininkais, kurie yra apskaičiavę šį tarifą.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kolega. Gerbiami kolegos, ar galime pritarti 6 straipsniui kartu su komiteto nuomone nepritarti Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvadai bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui.
Dėl 7 straipsnio taip pat yra gauta Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba ir K. Starkevičiaus. Dvi kanceliarijos Teisės departamento pastabos ir Seimo nario K. Starkevičiaus pasiūlymas. Gal pristatykite, gerbiamas pranešėjau, viską.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Projekto 6 straipsniu nesiūloma keisti mokesčio už naudojimąsi keliais apskaičiavimo tvarkos principo, o tik sudaromos galimybės sutartiniais santykiais tarp kelio savininko ir krovinio vežėjo leisti vežti ypač sunkius ir didelių gabaritų krovinius. Čia Teisės departamentas šiek tiek kitaip interpretavo, todėl mes ir siūlome.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kolega. Kaip suprantu, jus tenkina komiteto sprendimas dėl jūsų pasiūlymo? Gerbiami kolegos, ar galime pritarti 7 straipsniui… Ar galime pritarti K. Starkevičiaus pasiūlymui bendru sutarimu, jam komitetas pritarė? Galime. Labai dėkui. Pritarta K. Starkevičiaus pasiūlymui.
Tada ar galime pritarti visam 7 straipsniui bendru sutarimu kartu su dviem Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabomis, vienai iš jų komitetas pritarė iš dalies, kitai pritarė visa apimtimi, ir su K. Starkevičiaus pataisa, kuriai ką tik pritarėme? Galime pritarti bendru sutarimu? Galime, labai dėkui. Pritarta.
Ir dar Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, jai komitetas nepritarė. Ar galime pritarti komiteto nuomonei nepritarti tai Teisės departamento išvadai bendru sutarimu? Galime, labai dėkui. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Motyvai dėl viso. Nėra norinčių… Gerbiama Laima, jūs buvote užsirašiusi. Ar norėtumėte pasisakyti už ar prieš? Motyvai už – L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Tikrai norisi padėkoti Ekonomikos komitetui, tikrai labai svarbus projektas. Tai yra akcentas į tai, kad mūsų savivaldybės, regionai gauna lėšų, atsiranda trimetis planavimas. Tiksliau jau žino ir gali daryti viešuosius pirkimus ir ruoštis kelių priežiūrai, ne tik registracijai, tai iš anksto yra numatyta. Manau, kad labai teisinga pastaba ir pateiktas pasiūlymas, kad būtent kurortiniams miestams irgi atsirastų įmokos tarifas infrastruktūrai. Kviečiu visus pritarti šiam projektui.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Prieš nenori kalbėti niekas. Taip pat už E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiami kolegos, iš tiesų toks įstatymas gal ir galėjo atsirasti kur kas anksčiau, nes iš tikrųjų ne visada buvo prognozuojama savivaldai darbuojantis, kaip tas paskirstymas yra vykdomas. Dabar viskas šauniai atsispindi įstatymo projekte. Aišku, paliekamas ir tam tikras rezervas, tačiau labai svarbu, kad yra tam tikras aiškumas, kaip finansuojamas visas Kelių fondas. Tikrai, manau, ir prie planavimo, ir apskritai prie skaidrumo prisidės. Siūlau pritarti tam įstatymo projektui.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kolega. Prieš nori pasisakyti G. Burokienė.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Negaliu pasakyti, kad esu visiškai prieš, bet kai išlenda, kad 5 mln. dingo iš savivaldybių biudžeto po šio įstatymo priėmimo per naktį, tai tikrai negaliu balsuoti ir už. Labai gaila, kad niekas nepasakė, niekas nematė, kur ir kaip jis. Vis dėlto 5 mln. savivaldai tikrai yra daug. Visa kita projekte yra tikrai neblogai, atsiranda daugiau skaidrumo, bet kaip atsirado tas susitarimas tarp Susisiekimo ministerijos ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, kuri perėmė tuos 5 mln., iki šiol neaišku. Kadangi nėra iki galo skaidru, tai negaliu balsuoti ir už.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Gerbiami kolegos, už dar norėtų pasisakyti K. Starkevičius.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Aš tikrai būčiau nepasisakęs, bet, gerbiamoji Guoda, niekur tie 5 mln. nedingo. Savivaldybių asociacija kalbėjosi su Kelių direkcija, ieškojo optimaliausio varianto, po to ir žiedinės savivaldybės, kaip atsimenu. Mūsų Ekonomikos komiteto tikslas irgi buvo atsižvelgti į tai, galbūt padidinti žiedinių savivaldybių finansavimą. Mes nubalsavome, kad nereikia didinti. Dabar iš tikrųjų gerame kelyje yra visos savivaldybės, įsiveda infrastruktūros mokestį, dabar mes nustatome, jeigu bus gaunamas papildomas finansavimas, kad tas infrastruktūros mokestis būtų tose savivaldybėse. Taigi čia tikrai yra didelis žingsnis į priekį. Raginu visus balsuoti, kai ateis laikas.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiami kolegos. Išklausėme visų pasisakymų dėl motyvų. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
15.20 val.
Kelių įstatymo Nr. I-891 20 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1198(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-14.2 klausimas – Kelių įstatymo Nr. I-891 20 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1198(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui. Prašau, M. Skritulskas. Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio pataisų, pasiūlymų nėra gauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu 1 straipsniui? Labai dėkui, pritarta. Dėl 2 straipsnio yra gautos Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvados. Prašau gal informuoti Seimą, nes čia mes dėl jų balsuoti neturime.
M. SKRITULSKAS (TS-LKDF). Reikėtų pažymėti, kad yra pritarta iš dalies šioms išvadoms. Yra patikslinamos tam tikros sąvokos.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Ar galime pritarti 2 straipsniui kartu su pagrindinio komiteto išvadomis ir sprendimais dėl Seimo kanceliarijos Teisės departamento pasiūlymų? Galime? Labai dėkui. Priėmimas pastraipsniui baigtas.
Pasisakymai dėl motyvų dėl viso. Nėra norinčių kalbėti Seimo narių. Balsavimas dėl įstatymo projekto tam numatytu darbotvarkėje metu.
Gerbiami kolegos, kadangi įvyko kalėdinis stebuklas ir sulaukėme prezidentūros atstovo Seimo salėje, tai turime galimybę grįžti prie darbotvarkėje buvusio klausimo.
Prašau, G. Surplys per šoninį mikrofoną ir tada…
G. SURPLYS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio…
PIRMININKAS. Įjungta.
G. SURPLYS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Nežinau, ar čia girdėti. Jeigu jūs suteiksite galimybę, aš frakcijos vardu norėčiau paprašyti šio svarstymo pertraukos, nes tikrai matome skubą ir tikrai turėtume gerbti Prezidento instituciją. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Gerbiamas kolega, čia yra specialioji norma ir, kaip suprantu, Statute nėra numatyta galimybės… Kokiu Statuto straipsniu remdamasis jūs prašote pertraukos? (Šurmulys, balsai salėje) Tuoj. Prašau, įjungiau. (Balsai salėje) Gerbiamas Surply, kokiu Statuto straipsniu remdamasis jūs prašote pertraukos? (Balsai salėje)
G. SURPLYS (LVŽSF). Aš nepasakysiu, kokiu Statuto straipsniu. Aš galiu jį patikslinti nuėjęs atsisėsti…
PIRMININKAS. Mes tokio straipsnio nerandame. Čia yra specialioji Statuto norma, kur nėra numatytos pertraukos.
P. Gražulis. Prašau.
P. GRAŽULIS (LRF). Aš manau, kad nebūtinai viską gali numatyti Statutas. Mes padarykime pertrauką, ir viskas. Visų aplinkybių, kaip sakoma, Statutas neapibrėš. Frakcijos vardu prašome pertraukos ir balsuojame.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Gerbiamas Petrai, čia specialioji Statuto norma, kur nėra numatytos tokios pertraukos. (Balsai salėje)
15.21 val.
Žvalgybos kontrolierių įstatymo projektas Nr. XIVP-673GR, Žvalgybos įstatymo Nr. VIII-1861 161, 23 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 221 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-674GR, Administracinių nusižengimų kodekso 573 ir 589 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-675GR, Administracinių bylų teisenos įstatymo Nr. VIII-1029 14, 18 ir 112 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-676GR, Seimo kontrolierių įstatymo Nr. VIII-950 11 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-677GR, Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo Nr. VIII-1904 2 straipsnio ir priedėlio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-678GR, Gyventojų turto deklaravimo įstatymo Nr. I-1338 2, 3, 5, 9 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-679GR (pateikimas)
Gerbiami kolegos, grįžtame prie darbotvarkės 1-5.1 klausimo – Žvalgybos kontrolierių įstatymo projektas Nr. XIVP-673. Pranešėjas – Lietuvos Respublikos Prezidento patarėjas D. Urbonas. (Balsai salėje)
D. URBONAS. Labas vakaras, gerbiami Seimo nariai. Leiskite jums pristatyti Respublikos Prezidento veto dėl Lietuvos Respublikos Seimo priimto (paminėsiu taupydamas laiką tik pagrindinį įstatymą) Žvalgybos kontrolierių įstatymo ir jo lydimųjų teisės aktų. Taigi Prezidentas vakar priėmė sprendimą vetuoti šį įstatymą ir lydimuosius teisės aktus ir grąžinti Lietuvos Respublikos Seimui pakartotinai svarstyti priimtą Lietuvos Respublikos žvalgybos kontrolierių įstatymą ir jo lydimuosius teisės aktus.
Projekto tikslas yra sukurti nepriklausomą žvalgybos institucijų priežiūros reguliavimą, kuris garantuotų žvalgybos institucijų veiklos nepriklausomumą, teisėtumą ir atitiktį žmogaus teisių ir laisvių apsaugos reikalavimams. Manytina, kad šio tikslo projektas nepasieks dėl projekte užprogramuotų rizikų, taip pat dėl netinkamai pasirinkto veikimo būdo žmogaus teisių labui.
Respublikos Prezidentas pasisako už žmogaus teisių apsaugos stiprinimą, už žvalgybos institucijų veiklos teisėtumo užtikrinimą, tačiau atkreipia dėmesį, kad tai turime daryti nepažeisdami Konstitucijos ir neišdarkydami galiojančios institucijų sąrangos. Taip pat negalime sau leisti nei politinių, nei kitų interesų tenkinimo tuo aspektu, taip pat informacijos, ypač slaptos informacijos, praradimo ir nacionalinio saugumo sistemos silpninimo rizikos.
Vertinant projekto turinį ir numatomą pokytį tiek žvalgybos, tiek žmogaus teisių apsaugos srityje, kyla pagrįstų abejonių dėl siūlomų pokyčių atitikties Konstitucijai, teisinės valstybės ir atsakingo valdymo principams. Ypatingas Seimo kontrolierių statusas žmogaus teisių ir laisvių apsaugos užtikrinimo srityje yra įtvirtintas Konstitucijos 73 straipsnyje. Vadovaujantis Seimo priimtu Žvalgybos kontrolierių įstatymu, šitie įgaliojimai, konstituciniai įgaliojimai, yra apribojami ir perduodami steigiamam žvalgybos kontrolieriui, ir būtent ta kompetencijos dalis, susijusi su žmogaus teisių ir laisvių apsaugos užtikrinimu žvalgybos institucijų veiklos srityje. Tokie reglamentavimo pokyčiai iš esmės kuria analogišką, papildomą instituciją, tik su skirtingais veiklos reikalavimais.
Paminėtinos kelios akivaizdžiai matomos tokio reglamentavimo rizikos. Pirma. Žmogaus teisių ir laisvių apsaugos užtikrinimo priežiūros funkcijų išskaidymas gali lemti skirtingos ir nenuoseklios žmogaus teisių apsaugos vertinimo praktikos ir standartų formavimąsi. Antra. Kuriamos prielaidos abejoti abiejų institucijų gebėjimais efektyviai atlikti joms pavestas funkcijas žmogaus teisių ir laisvių apsaugos srityje.
Pavyzdžiui, Seimo kontrolierių įstatymo 6 straipsnis. Seimo kontrolieriams keliami teisinio išsilavinimo ir dešimties metų patirties teisinėje srityje reikalavimai, o žvalgybos kontrolieriui tokių reikalavimų jau nebūtų dėl teisinio išsilavinimo. Seimo kontrolierių įstatyme, skirtingai nei Žvalgybos kontrolierių įstatyme, nėra detalizuoti institucijos santykiai su konkrečiais Seimo komitetais. Nenuoseklumas tokiais aspektais gali mažinti pasitikėjimą abiejų institucijų veikla ir priimamais sprendimais. Žvalgybos kontrolierių įstatymo nuostatos, susijusios su santykiais su Seimu, sudaro prielaidas abejoti, ar sudaromos pakankamos, realios šių kontrolierių nepriklausomumo, atliekant jiems pavestas funkcijas, garantijos. Žvalgybos kontrolieriaus įstaigos vadovo skyrimas bei atleidimas tiesiogiai susietas su dviem įstatyme įvardintais Seimo komitetais. Taip sudaromos prielaidos šiems komitetams daryti didesnę, nei įprasta, Seimo veikloje įtaką, atitinkamus… Seimo sprendimų priėmimo eigai. Reglamentuota, kad žvalgybos kontrolierius gali būti atleistas iš vadovo pareigų, nebūtinai atleidimą susiejant su kontrolieriaus įgaliojimų pasibaigimu. Tai sudaro prielaidas, naudojantis neapibrėžtomis atleidimo galimybėmis, daryti įtaką įstaigos vadovui ir per jį visai įstaigos veiklai.
Tokia situacija, atsižvelgiant į žvalgybos kontrolieriams suteikiamą platų įgaliojimų žvalgybos institucijų atžvilgiu mastą, gali kelti abejonių dėl realaus žvalgybos kontrolierių institucijos nepriklausomumo. Nepriklausomumo reikalavimas yra ypač aktualus vertinant žvalgybos kontrolierių funkcijas. Pagal reglamentavimą gali susiklostyti itin aktyvūs šios institucijos ir atskirų Seimo komitetų santykiai. Valdant jautrią informaciją ir naudojantis Žvalgybos kontrolierių įstatyme paliktomis galimybėmis, sudaromos prielaidos daryti įtaką žvalgybos kontrolierių institucijai ir pačioms žvalgybos institucijoms.
Gerbiamieji, Konstitucinis Teismas yra pasakęs, kad parlamentinė demokratija nėra tokia sistema, kurioje parlamentas tiesiogiai organizuoja kitų valstybės institucijų darbą, gali bet kada įsikišti į bet kurios viešąją valdžią įgyvendinančios valstybės institucijos, jų pareigūnų veiklą ar kurioje parlamentas, esant nors menkiausiai dingsčiai, gali kontroliuoti bet kokius tokių institucijų pareigūnų sprendimus. Institucijos, jų pareigūnai savo veikloje turi vadovautis įstatymais, būti nešališki, nepriklausomi, turi būti apsaugoti nuo spaudimo ir nepagrįsto kišimosi į jų veiklą, jeigu savo pareigas jie vykdo veikdami valstybės interesais. Čia cituoju Konstitucinio Teismo 2015 m. gruodžio 30 d. nutarimą.
Parlamentas šiuo metu yra atsakingas už žvalgybos institucijų veiklos parlamentinę priežiūrą, o kuriama Žvalgybos kontrolierių įstaiga būtų atskaitinga Seimui, turinti ypatingą santykį su Seimo komitetais. Taigi vienos valdžios galia nepriklausomų institucijų atžvilgiu neturi sukelti neigiamo poveikio veiklai, ypač šiais neramiais hibridinio karo ir augančio saugumo iššūkių laikais.
Pabaigoje norėčiau atkreipti dėmesį į racionalaus ir pagrįsto valstybės lėšų naudojimo principą. Turime demonstruoti gerą pavyzdį mokesčių mokėtojams, kaip leidžiame į valstybės biudžetą surinktus pinigus. Tik taip galime didinti visuomenės pasitikėjimą Seimu ir valstybe. Įvardinti naujo reglamentavimo trūkumai leidžia daryti išvadą, kad keliami žmogaus teisių apsaugos stiprinimo tikslai nebūtų įgyvendinti, o nuo politinės įtakos neapsaugotos institucijos atsiradimas sukeltų realių grėsmių mūsų nacionaliniam saugumui.
Taigi kviečiu gerbiamus Seimo narius palaikyti Lietuvos Respublikos Prezidento veto – Žvalgybos kontrolierių įstatymą ir lydimuosius teisės aktus laikyti nepriimtais.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas pranešėjau. Jūsų paklausti nori gana daug Seimo narių. Pirmas klausia A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (DPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas pranešėjau, Lietuva yra parlamentinė valstybė ir demokratinėje parlamentinėje valstybėje Seimas, kaip parlamentas, priima kolektyvinius sprendimus. Jūs dabar ginate vieno asmens institucijas, jie disponuoja visa informacija: Seimo Pirmininkas, Ministras Pirmininkas, Prezidentas, ir jūs manote, kad Seimas, kaip tautos atstovybė, negali turėti kontrolieriaus?
Per 20 metų savo politinę veiklą tikrai mačiau ne vieną, mačiau „tulpių paštą“, teko regėti įvairiausias zadanijas, kurios ėjo ne iš vieno Prezidento institucijoms, ir žmogus negalėjo apsiginti. Štai kur yra kolektyvinė parlamento atsakomybė. Kodėl jūs ginate vieno…
PIRMININKAS. Laikas.
A. SKARDŽIUS (DPF). …žmogaus instituciją?
D. URBONAS. Ačiū už klausimą. Norėčiau patikslinimo, ką jūs turite omenyje „vieno žmogaus institucija“?
A. SKARDŽIUS (DPF). Pirmininke, galėčiau patikslinti. Tai yra Prezidentas, Seimo Pirmininkas ir Ministras Pirmininkas. Jis disponuoja šia informacija neturėdamas pareigos net pereiti VSD patikrinimą, ar jis gali dirbti su slapta informacija. Buvo įvairiausių prezidentų, buvo įvairiausių istorijų. Kai kas neteko Prezidento posto, aš tai turiu omenyje. O jūs baidotės kolektyvinės atstovybės.
D. URBONAS. Atsakydamas jums į klausimą, norėčiau pasakyti, kad Lietuvoje turime pakankamai efektyviai veikiančią žvalgybos institucijų kontrolės sistemą. Toje sistemoje kiekviena institucija ir kiekvienas elementas atlieka tam tikrą vaidmenį. Šioje sistemoje mes turime Seimo kontrolierių. Kai jūs sakote, ar Seimas negali turėti savo kontrolieriaus, ar aš turėčiau suprasti, kad Seimas norėtų turėti kontrolierių, kuris būtų visiškai pavaldus, priklausomas nuo Seimo? Pagal ombudsmeno doktriną pasaulyje ombudsmenas, nors ir skiriamas Seimo, veikia visiškai nepriklausomai. Vienas iš jo pagrindinių atributų yra nepriklausomumas nuo bet kurios valdžios ir vertinimas žmogaus teisių aspektu, nepriklausomai nuo jokios kitos valdžios.
Taigi šiuo atveju, manau, žvalgybos kontrolieriaus siūlymu mes kaip tik iškreiptume tą sistemą, nes atsirastų joje ne nepriklausomas, o kur kas labiau nuo politinės įtakos neapsaugotas subjektas kontrolės sistemoje.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kolega. Kitas klausia L. Kasčiūnas. Aš tik primenu, klausti – minutė, atsakyti – dvi.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Gerbiamas pirmininke, labai ačiū. Pirmiausia labai ačiū, patarėjau, kad radote laiko darbotvarkėje, užsukote į Seimą. Tikrai ačiū, vertiname tai.
O dabar pora komentarų dėl klausimo. Jūs minite Seimo kontrolieriaus įstaigą kaip tam tikrą instituciją, kurią neva apribotų šis įstatymo projektas. Bet, žinote, Žmogaus teisių komitete, kai buvo svarstoma nauja kontrolieriaus kandidatūra (E. Leonaitės), jos paklausė, kaip jūs vertinate žvalgybos kontrolieriaus idėją? Ji labai tiksliai pasakė, kad taip, dėl ekspertinių skirtumų, dėl ekspertinių žinių poreikio reikia tokios institucijos. Kitaip tariant, ką aš noriu pasakyti, kad dabartinė Seimo kontrolierė pripažįsta, kad tokios institucijos reikia. Po to jūs kalbate apie tai, kad neva Seimo komitetai darys įtaką. Kaip? Įstatyme parašyta, tik apsvarsčiusi…
PIRMININKAS. Laikas!
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). …kandidatūrą, Seimo Pirmininkė teikia Seimui. Lygiai tas pats, kaip ir bet kurio kito ombudsmeno atveju. Jūs, man atrodo, šiek tiek pritempiate ir bandote grėsmę išpaišyti ten, kur jos tiesiog nėra. Ačiū.
D. URBONAS. Atsakant į jūsų pirmą klausimą dėl specifinių žinių ir panašiai, galbūt galėjo atsakyti į klausimą Seimo kontrolierius, jis turėjo didelės patirties veikdamas Seimo kontrolierių įstaigoje, giliai susipažinęs su problematika ir turėjęs praktikos. Aš suprantu, kad kandidatė į Seimo kontrolierius galbūt nebuvo susipažinusi artimiau ir giliau su tais tyrimais, kuriuos atliko, jau yra atlikęs Seimo kontrolierius toje žymioje „MG Baltic“ byloje. Tikrai paaiškėjo, kad mūsų Seimo kontrolierius gali atlikti tą nepriklausomą, kompetentingą žvalgybos institucijų vertinimą. Tai galime matyti būtent iš tų rezultatų ir atliktų tyrimų. Mano atsakymas būtų toks.
Kalbant apie santykį su Seimo komitetais. Jeigu mes lygintume reglamentavimą, Seimo kontrolieriaus ir žvalgybos kontrolieriaus paskyrimo procedūrą, mes matome, kad Žvalgybos kontrolieriaus įstatyme turime įtvirtintą reikalavimą apsvarstyti kandidatūras. Aš galbūt norėčiau retrospektyviai šiek tiek pažiūrėti į įstatymo atsiradimą, į jo pirmąjį projektą, ir toliau vykusias diskusijas Seimo komitetuose. Taigi mes pirmajame projekte turėjome net akivaizdžiau negu akivaizdžiai įtvirtintą norą, tą tikrą ketinimą turėti labiau priklausomą ir veikiamą žvalgybos kontrolierių, negu yra dabar šiame galutiniame įstatymo projekte, ši sąsaja yra palikta, tik ji palikta kur kas subtiliau, bet ji išlieka, ir tokia tikimybė išlieka taikymo praktikos metu.
Jeigu jūs pažiūrėtumėte į pirmąjį variantą, pirmajame variante Seimo komitetas galėjo duoti tiesioginius pavedimus žvalgybos kontrolieriui atlikti konkrečius tyrimus. Buvo kuriamas nuolatinis atsiskaitymo modelis, nuolat teikiant informaciją apie tai, kas tiriama, kaip tiriama ir panašiai. Vėliau, teikiant pastabas dėl tokio reguliavimo, buvo siūloma įtraukti – Prezidento institucija neva galėtų teikti tokius pavedimus. Buvo sakoma, kad tikrai to daryti nereikia, nes apskritai ydingas pats modelis.
Kalbant apie dalyvavimą skyrimo procedūroje, pradžioje buvo įvardijamas vienas komitetas, vėliau atsirado dar neva ir Žmogaus teisių komitetas, jis galėtų dalyvauti. Bet jų dalyvavimas yra būtinas. Ką tai reiškia? Tai yra įstatymo norma. Taigi žiūrint į skyrimo, atleidimo momentus, vertinant Žvalgybos kontrolieriaus įstatyme esamą ataskaitų svarstymo modelį, akivaizdu, kad yra labai didelė rizika žvalgybos kontrolieriui patirti tą politinę įtaką, nuo kurios šiandien yra apsaugotas Seimo kontrolierius.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas pranešėjau. Tik dar kartelį primenu ne tik Seimo nariams, bet ir jums: klausti – minutė, atsakyti – 2 minutės. Per šoninį mikrofoną L. Kasčiūnas replikuos.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Aš labai trumpai. Norėčiau, kad ir atsakymai būtų konkretūs ir neiškraipytų realybės. Visąlaik ar pirminiame, ar antriniame etape žvalgybos kontrolierius pagal mūsų įstatymą galėjo argumentuotai atsisakyti nagrinėti bet kurį pavedimą, kaip ir dabar jis bus visiškai laisvas spręsti. Kodėl jūs to nepasakote, aš nesuprantu?
PIRMININKAS. Gerbiamas Laurynai, čia ne dėl vedimo tvarkos. Suteikime dar kitiems kolegoms galimybę paklausti. P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (LRF). Gerbiamas pranešėjau, žvalgybos šiandien niekam neatskaitingos, savivaliauja, tai yra akivaizdu. Aš galiu pailiustruoti vienu pavyzdžiu. E. Kusaitės byla. Keturiolikmetė Rusijos saugumo departamento tampoma penkerius metus ir daroma kažkokia teroriste. Galų gale mergaitę išteisina Aukščiausiasis Teismas. Bet kokios jai pasekmės po šių žvalgybų darbo?
Kitas dalykas. Ar jums nekelia juoko, kai žvalgybos sugauna prorusišką šnipą A. Paleckį. Nė viena žvalgyba jo neorganizuos. Štai ten, tarp konservatorių, sėdi, mano giliu įsitikinimu, vieni kagėbistai, bet mūsų žvalgybos tikrai to dalyko niekada netirs. Jeigu patys konservatoriai teikia viršininką žvalgyboms kontroliuoti, tikrai tokiam įstatymui negalima pritarti, aš manau.
PIRMININKAS. Čia kaip ir pasisakymas toks, kaip supratau, ne klausimas. V. Bakas – kitas klausiantis. Nėra salėje. Tada K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš nesuprantu ir norėčiau jūsų paaiškinimo. Yra tokia Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisija, jai pirmininkauju. Mes gauname kartais piliečių skundų. Ką mes galime padaryti – galime parašyti prokuratūrai, prokuratūra atsako, kad mes negalime nei paneigti, nei patvirtinti. Tai visos mūsų galios ir visas mūsų tyrimas. Dabar, įsivaizduoju, jeigu būtų atitinkama institucija, galėtume pavesti ištirti ir įsigilinti. Kaip suprantu, piliečių teisės, jūsų požiūriu, bus labiau apsaugotos, jeigu nebus ištiriama ir išsiaiškinama. Aš manau – priešingai. Čia Prezidentas kažką ne taip samprotauja. Prašau patvirtinti arba paneigti.
D. URBONAS. Aš dar kartelį norėčiau grįžti atsakydamas į jūsų klausimą. Žiūrėdami į Žvalgybos įstatymą turime visą sistemą ir tą kontrolės sistemą mes matome kaip tam tikrą visumą ir kiekvieno elemento tam tikrą dalį visoje visumoje. Nė vienas elementas neuzurpuoja kito. Šioje visoje sistemoje mes matome Valstybės gynimo tarybą, joje matome Prezidentą, Ministrą Pirmininką, Seimo Pirmininką, kuris kreipia žvalgybos institucijoms tam tikras kryptis ir uždavinius, jam padeda Žvalgybos koordinavimo grupė. Toliau turime Vyriausybės kontrolę, turime parlamentinę kontrolę, jos tikrai niekas neeliminuoja – ji privalo būti ir egzistuoja kartu su kitais sistemos elementais, turime Seimo kontrolierių. Tai dėl šito pavyzdžio, kurį jūs paminėjote, tas skundas dėl žmogaus teisių pažeidimo tikrai gali būti nukreipiamas Seimo kontrolieriui. Mes turime šioje sistemoje teismus, kurie sankcionuoja atitinkamų institucijų veiksmus. Taigi galime kelti abejonių, ar mes apskritai nebepasitikime nei mūsų teismų sistema, nei mūsų Seimo kontrolieriais, nei mūsų žvalgybos institucijomis, kad tokių grėsmių akivaizdoje šiandien kalbame apie tokios institucijos steigimą.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas pranešėjau. Klausti, atsakyti skirtas laikas baigėsi. Dabar pasisakymai dėl motyvų. Du – už, du – prieš. Primenu, kai bus formuluojamas klausimas pagal Seimo statutą, Seimas turės apsispręsti, ar svarstyti grąžintą įstatymą iš naujo, ar laikyti įstatymą nepriimtu. Tie, kurie palaiko Prezidento veto, balsuos, kad laikytume įstatymą nepriimtu, tie, kurie už tai, kad atmestume Prezidento veto, balsuos, kad svarstytume grąžintą įstatymą iš naujo. Už – L. Kasčiūnas.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Mielieji, aš noriu trumpai pasakyti, kad dirbome ilgai prie šito įstatymo. Dirbome ne tik Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete, ne tik pasitelkę ekspertus, ne tik pasitelkę užsienio patirtį, mes turėjome seminarus su Suomijos ombudsmenu, su Nyderlandų, su kitų šalių ombudsmenais. Mes ir ten klausdavome klausimo, ar visą laiką buvo tokių baimių. Ir jie atsakydavo – taip, visada kokių nors baimių buvo iš vienų ar kitų institucijų, kad ombudsmenas ką nors iškraipys sistemoje. Šiandien visos tos valstybės yra patenkintos, nes yra skaidriau, demokratiškiau, yra vis daugiau teisinės valstybės principų. Mes paklausėme, žinote, net Nyderlandų atstovo, kam to reikia? Jis sako: o kam reikalingas parlamentas, kam reikalingi teismai? Tai yra demokratijos dalis. Šiandien atmesdami Prezidento veto ir svarstydami įstatymą tokį, koks jis buvo, mes žengtume dar vieną stiprų žingsnį demokratijos link. Mes, kaip politikai, parodome, kad turime valios, turime valios padaryti tai, ką turėjome padaryti dar prieš dešimt metų.
Taigi, mielieji, labai prašau, nepaisant partinių išskaičiavimų ir kitų dalykų, balsuoti kartu, vieningai. Parodykime vienybę, kuri buvo per priėmimą, ir tikrai turėsime visiškai naujos kokybės valstybės kontrolę. Ji padės žvalgyboms, bus ta ugniasienė tarp visuomenės ir žvalgybų, ne kurs problemas, o kaip tik leis bet kokias situacijas mums labai aiškiai ir nepriklausomai paaiškinti. Būtent tokios sistemos link ir siūlau judėti. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Prieš – M. Puidokas.
M. PUIDOKAS (DPF). Šis siūlymas įkurti papildomą žvalgybos kontrolierių instituciją nesustiprina Lietuvos žmogaus teisių apsaugos sistemos. Dabar Lietuvą valdantys konservatoriai nori įgyti galią vadovauti ir Lietuvos saugumui ir taip pakeisti Lietuvos Respublikos Konstitucijos nustatytą galių balansą tarp Prezidento ir Seimo.
Visi suprantame, kad siekis mažinti Prezidento galias saugumo ir užsienio politikos srityse – nuoseklaus konservatorių karo su Prezidentu pasekmė. Visai neseniai Ž. Pavilionis, M. Maldeikis ir kiti dėjo visas pastangas, kad Europos Vadovų Taryboje Lietuvai vietoj Prezidento imtų atstovauti premjerė. Dėl to pritariu Prezidentui G. Nausėdai, kuris teigia, kad apribojant iš Konstitucijos kylančias Seimo kontrolieriaus kompetencijas šia naujai kuriama sistema kuriamos galimos grėsmės valstybės nacionaliniam saugumui. Valstybės interesai neturi tapti politikų Seime įkaitais. Seimo valdantieji nori steigti atskirą Žvalgybos kontrolierių įstaigą ir taip kuria politinės įtakos žvalgybos institucijoms įrankį. Juo bus galima patogiai naudotis siekiant tenkinti atskirų politikų, o ne mūsų valstybės interesus.
Kviečiu palaikyti Prezidento veto ir išsaugoti Lietuvos Respublikos Konstitucijoje aiškiai apibrėžtą galių balansą tarp Prezidento, Seimo ir Vyriausybės.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Už pasisako K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš norėčiau pasakyti, kad pradžioje buvau skeptiškas dėl tokios institucijos. Teko specialiai susitikti ir padiskutuoti su VSD vadovu, kuris nenorėjo jos. Tačiau lygiai taip pat teko diskutuoti su kolegomis, gerbiamu S. Skverneliu, kuris turi didelę patirtį ir papasakojo, kaip netgi teisėsaugos struktūrose buvo įsišakojęs kriminalinis elementas, gaudavo apdovanojimų ir panašiai, ir kaip buvo sunku su tuo kovoti. Ir kiti kolegos, kurie dirbo toje srityje, teisėsaugos srityje, pasakojo apie tai, tvirtino, kad tokia institucija reikalinga.
Jūs galite čia bandyti neigti, kritikuoti, bet manoma, kad tokia institucija reikalinga visose žvalgybose, tarp jų ir kriminalinėje. Mes šiuo atveju žengiame pirmąjį žingsnį. Man truputį keista, kada kolega P. Gražulis kritikuoja. Jis nori daugiau skaidrumo ir kad būtų daugiau kontrolės, bet kritikuoja tokios institucijos įsteigimą. Taigi būtų daugiau skaidrumo, daugiau instrumentų.
Dabar man keista, kad ir gerbiamas M. Puidokas kritikuoja. (Balsas salėje) Ponas M. Puidokas. Gal žodis „gerbiamas“ netinkamas šiuo atveju. Bet jeigu jis nori, kad… Reikėtų suprasti, kad parlamentas yra ne amžinas, konservatoriai čia pasikeis. Šiaip instrumentas yra parlamentinis, o ne konservatorių.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Paskutinis prieš pasisako P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (LRF). Gerbiamas Kęstuti, gerbiamas Laurynai, iš tikro idėja, aš manau, nėra bloga. Jeigu mes pažiūrėsime į mūsų žvalgybos institucijas, dar kartą sakysiu – jos savivaliauja ir jokios atsakomybės neturi pagal jokį įstatymą. Prisimenate, kaip buvęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas ponas V. Bakas prieš rinkimus atskleidė informaciją, kaip buvo sekamas dabartinis Prezidentas rinkimų kampanijos metu ir jo aplinka. Aš manau, kad apie jį tiek surinko informacijos, kad jis neturėjo kitos išeities kaip teikti tą patį VSD vadovą. Jeigu jis būtų neteikęs, būtų, matyt, išmetę kokią nors informaciją ir būtų pradėta dabartinio Prezidento apkalta. Aš taip mąstau. Todėl dar nepasibaigus D. Jauniškio kadencijai jau Prezidentas jį pateikė antrai kadencijai.
Antras dalykas. Jeigu teiktų ne Seimas, arba bent Seimo opozicija, arba bendru sutarimu kandidatą, kurį sutaria teikti opozicija ir valdančioji dauguma, gal toks kompromisas būtų ir neblogas. Dabar sakote – pasikeis Seimas. Seimas ne amžinas. Kadencija ilga. Konservatoriai paskirs dešimčiai metų savo pareigūną, tai, klausykite, visada dangstys konservatorius. Mes matėme Prezidentę D. Grybauskaitę, kokias bylas ji kėlė. Jinai vadovavo ikiteisminiams tyrimams, jinai slopino ikiteisminius tyrimus. Jeigu ne ji, man atrodo, šiandien ne tik liberalams, bet būtų ir Vilniaus dabartiniam merui R. Šimašiui iškelta byla už dėžutes. Ir už dėžutes būtų byla iškelta ir konservatoriams, ir Landsbergiui. Bet čia reguliavo viską konservatoriai. Vadovavo ikiteisminiam tyrimui. Šitoks ombudsmenas, manau, reikalingas tik konservatoriams, kad pridengtų jų nusikaltimus ir, kaip sako, varžytų ikiteisminio tyrimo arba žvalgybos institucijas.
PIRMININKAS. Laikas!
P. GRAŽULIS (LRF). Todėl negaliu pritarti.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, ta džiugia nata ir pereiname sklandžiai prie balsavimo stadijos. Kadangi šį klausimą ką tik išklausėme, tai dėl šio klausimo ir apsispręsime dabar. (Balsai salėje) Dėmesio! Kad nebūtų paskui, kad ne taip supratau ar dar kas nors. Alternatyvus balsavimas. Už, kas balsuoja už, balsuoja už tai, kad svarstytume grąžintą įstatymą iš naujo, kas balsuoja prieš, balsuoja už tai, kad laikytume įstatymą nepriimtu. Už visą bloką, dėl visų 1-5.1, 1-5.2. 1-5.3, 1-5.4, 1-5.5, 1-5.6 ir 1-5.7 klausimų. Aiškus balsavimas? Balsuojame.
Balsavo 119 Seimo narių: už – 88, prieš – 31. Įstatymų projektai grąžinami svarstyti iš naujo. Per šoninį mikrofoną A. Gedvilas.
A. GEDVILAS (DPF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Neveikia mano įrenginys. Įskaitykite mano balsą už.
PIRMININKAS. Labai dėkui. A. Gedvilo balsą įskaitome už.
Gerbiami kolegos, dabar dėl komitetų. Dėl 1-5.1, 1-5.2, 1-5.5 ir 1-5.6 klausimų siūloma skirti kaip pagrindinį ir vienintelį Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą. Galime pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Galime, pritarta. Dėl 1-5.3 ir 1-5.4 klausimų kaip pagrindinis siūlomas Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Pritarta. Dėl komitetų apsisprendėme.
Siūlomas svarstymo ir priėmimo laikas – 17 val. 00 min. Seimas turi apsispręsti, kad tuo metu tiek Teisės ir teisėtvarkos komiteto, tiek Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai turėtų teisę pasišalinti iš plenarinio posėdžio ir apsvarstyti šį klausimą komitetuose. Ar galime tam pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Matau, yra nepritariančių. Balsuojame. Kas už tai, kad Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto bei Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariai galėtų vykstant plenariniam posėdžiui pasišalinti ir priimti komiteto sprendimą dėl klausimų, balsuojate už, kas nepritariate, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 121 Seimo narys: už – 92, prieš – 12, susilaikė 17. Pritarta. Dėl šio klausimų bloko viskas aišku.
15.54 val.
Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 15, 73 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 241 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-1212(2) (svarstymo tęsinys)
Einame toliau prie balsavimų. Darbotvarkės 2-1 klausimas – Mokslo ir studijų įstatymo kelių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1212(2). Po svarstymo. Kas pritariate įstatymo projektui po svarstymo, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Balsavo 120 Seimo narių, visi 120 balsavo už. Įstatymo projektui Nr. XIVP-1212(2) pritarta po svarstymo.
15.55 val.
Švietimo įstatymo Nr. I-1489 29 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XIII-2894 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1200(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-2 klausimas – projektas Nr. XIVP-1200(2). Priėmimas. Kas pritariate įstatymo projektui, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 120 Seimo narių: už – 120. Įstatymas priimtas. (Gongas)
15.55 val.
Įstatymo „Dėl Susitarimo dėl tarptautinės energetikos programos (pakeisto 2018 m. vasario 17 d.) ratifikavimo“ projektas Nr. XIVP-1210(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-3 klausimas – projektas Nr. XIVP-1210(2). Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, balsuojate prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 119 Seimo narių: už – 118, prieš nebalsavo niekas, susilaikė 1. Įstatymas priimtas. (Gongas)
15.56 val.
Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo Nr. IX-751 36, 47 straipsnių ir 2 priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1180(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-4 klausimas – projektas Nr. XIVP-1180(2). Kas pritariate įstatymo projektui priėmimo stadijoje, balsuojate už, kas nepritariate, balsuojate prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 121 Seimo narys: už – 113, prieš nebalsavo niekas, susilaikė 8. Įstatymas priimtas. (Gongas)
15.57 val.
Finansinių priemonių rinkų įstatymo Nr. X-1024 2, 3, 6, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 23, 29, 30, 31, 33, 35, 37, 39, 49, 50, 51, 72, 73, 76, 93, 97, 99, 102, 107, 111, 112, 114 straipsnių, priedo pakeitimo, Įstatymo papildymo 141, 142, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 441, 1071, 1111 straipsniais ir V skyriaus pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1063(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-5.1 klausimas – projektas Nr. XIVP-1063(2). Priėmimas. Kas pritariate įstatymo projektui, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 119 Seimo narių: už – 115, prieš nebalsavo niekas, susilaikė 4. Įstatymas priimtas. (Gongas)
15.58 val.
Lietuvos banko įstatymo Nr. I-678 11, 42, 43, 431, 432, 433, 437 straipsnių ir 1, 3 priedų pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1064(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-5.2 klausimas – projektas Nr. XIVP-1064(2). Kas pritariate įstatymo projektui priėmimo stadijoje, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 119 Seimo narių: už – 118, prieš nebalsavo niekas, susilaikė 1. Įstatymas priimtas. (Gongas)
15.58 val.
Sutelktinio finansavimo įstatymo Nr. XII-2690 pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1065(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-5.3 klausimas – projektas Nr. XIVP-1065(2). Priėmimas. Kas pritariate įstatymo projektui, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 117 Seimo narių – visi 117 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
15.59 val.
Bankų įstatymo Nr. IX-2085 9, 10 ir 73 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1066(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-5.4 klausimas – projektas Nr. XIVP-1066(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 119 Seimo narių ir visi 119 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.00 val.
Kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo Nr. IX-1709 5 ir 35 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1067(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-5.5 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-1067(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, balsuojate prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 119 Seimo narių ir visi 119 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.01 val.
Alternatyviųjų kolektyvinio investavimo subjektų valdytojų įstatymo Nr. XII-1467 10, 24 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1068(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-5.6 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-1068(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 117 Seimo narių ir visi 117 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.02 val.
Akcinių bendrovių įstatymo Nr. VIII-1835 2, 55 ir 78 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1069(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-5.7 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-1069(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 118 Seimo narių ir visi 118 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.02 val.
Finansų įstaigų įstatymo Nr. IX-1068 2, 3, 4, 7, 9, 10, 14, 16, 19, 20, 26 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1070(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-5.8 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-1070(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 116 Seimo narių ir visi 116 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.03 val.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 17 straipsnio ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1071(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-5.9 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-1071(2) Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 118 Seimo narių ir visi 118 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.04 val.
Įmonių, priklausančių finansų konglomeratui, papildomos priežiūros įstatymo Nr. IX-2387 19 straipsnio ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1072(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-5.10 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-1072(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 118 Seimo narių ir visi 118 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.04 val.
Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo Nr. VIII-275 2, 4, 11, 14, 15, 36 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1073(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-5.11 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-1073(2) Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 115 Seimo narių ir visi 115 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.05 val.
Vertybinių popierių įstatymo Nr. X-1023 2, 4, 12, 15, 22 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1074(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-5.12 klausimas – projektas Nr. XIVP-1074(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 119 Seimo narių ir visi 119 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.06 val.
Nacionalinių plėtros įstaigų įstatymo Nr. XIII-1257 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1075(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-5.13 klausimas – projektas Nr. XIVP-1075(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 122 Seimo nariai ir visi 122 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.06 val.
Informuotiesiems investuotojams skirtų kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo Nr. XII-376 19 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1076(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-5.14 klausimas – projektas Nr. XIVP-1076(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 118 Seimo narių ir visi 118 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.07 val.
Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo Nr. I-976 8 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4636(3) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-6 klausimas – projektas Nr. XIIIP-4636(3). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, balsuojate kaip nors kitaip.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 115 Seimo narių: už – 92, prieš – 3, susilaikė 20. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.08 val.
Strateginio valdymo įstatymo Nr. XIII-3096 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1004(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-7.1 klausimas – projektas Nr. XIVP-1004(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate – kaip nors kitaip.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 116 Seimo narių: už – 113, prieš – 1, susilaikė 2. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.09 val.
Regioninės plėtros įstatymo Nr. VIII-1889 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1005(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-7.2 klausimas – projektas Nr. XIVP-1005(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate – kaip nors kitaip.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 120 Seimo narių: už – 118, prieš nėra, susilaikė 2. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.09 val.
Investicijų įstatymo Nr. VIII-1312 1, 2, 3, 91, 12 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1006(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-7.3 klausimas – projektas Nr. XIVP-1006(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 115 Seimo narių ir visi 115 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.10 val.
Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymo Nr. VIII-49 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1011(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-7.4 klausimas – projektas Nr. XIVP-1011(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 118 Seimo narių, visi 118 balsavo už. Įstatymas priimtas (Gongas)
16.11 val.
Viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymo Nr. X-1212 pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3308 1 ir 2 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1126(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-8.1 klausimas – projektas Nr. XIVP-1126(2). Priėmimas.
Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, – kaip nors kitaip.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 110 Seimo narių, visi 110 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.12 val.
Valstybės kontrolės įstatymo Nr. I-907 pakeitimo įstatymo Nr. XIV-135 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1127(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-8.2 klausimas – projektas Nr. XIVP-1127(2). Priėmimas.
Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, – kitaip.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 105 Seimo nariai ir visi 105 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.12 val.
Biudžeto sandaros įstatymo Nr. I-430 3, 35 ir 38 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3309 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1128(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-8.3 klausimas – projektas Nr. XIVP-1128(2). Priėmimas.
Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, balsuojate prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 110 Seimo narių, visi 110 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.13 val.
Biudžetinių įstaigų įstatymo Nr. I-1113 III skyriaus pavadinimo, 11, 13 ir 14 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3310 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1129(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-8.4 klausimas – projektas Nr. XIVP-1129(2). Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 107 Seimo nariai ir visi 107 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.14 val.
Viešųjų įstaigų įstatymo Nr. I-1428 11 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3311 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1130(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-8.5 klausimas – projektas Nr. XIVP-1130(2). Priėmimas.
Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 112 Seimo narių, visi 112 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.15 val.
Valstybės skolos įstatymo Nr. I-1508 pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3031 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1131(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-8.6 klausimas – projektas Nr. XIVP-1131(2) Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 109 Seimo nariai, visi 109 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.15 val.
Vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 4, 12, 16, 20, 27, 29, 57 straipsnių ir trečiojo1 skirsnio pavadinimo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 105 straipsniu įstatymo Nr. XIII-3312 5, 7 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1132(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-8.7 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-1132(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, balsuojate prieš arba susilaikote. (Balsai salėje) Galvoti anksčiau reikėjo, Eugenijau.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 108 Seimo nariai: už – 107, prieš nebalsavo niekas, susilaikė 1. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.16 val.
Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo Nr. XII-2604 19, 20 ir 21 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3313 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1133(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-8.8 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-1133(2) Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 106 Seimo nariai, visi 106 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.17 val.
Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sandaros įstatymo Nr. IX-547 1, 2, 5, 13, 15 straipsnių, antrojo ir trečiojo skirsnių pavadinimo pakeitimo ir 8 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo Nr. XIII-3314 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1134(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-8.9 klausimas – projektas Nr. XIVP-1134(2). Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 107 Seimo nariai, visi 107 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.17 val.
Sveikatos draudimo įstatymo Nr. I-1343 131, 28, 30 ir 35 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3315 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1135(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-8.10 klausimas – projektas Nr. XIVP-1135(2). Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 107 Seimo nariai, visi 107 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.18 val.
Įmonių finansinės atskaitomybės įstatymo Nr. IX-575 3, 16, 22 straipsnių, aštuntojo skirsnio pavadinimo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 281 straipsniu įstatymo Nr. XIII-3316 1 ir 6 straipsnių pakeitimo ir 2 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1136(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-8.11 klausimas – projektas Nr. XIVP-1136(2). Priėmimas. (Balsai salėje) Jurgis neleidžia.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 103 Seimo nariai, visi 103 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.18 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. spalio 1 d. nutarimo Nr. XIII-3317 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2002 m. gegužės 30 d. nutarimo Nr. IX-912 „Dėl Rezervinio (stabilizavimo) fondo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-1137(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-8.12 klausimas – projektas Nr. XIVP-1137(2). Priėmimas.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 97 Seimo nariai. Visi 97 balsavo už. Nutarimas priimtas. (Gongas)
16.19 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 185 ir 589 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-3318 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1138(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-8.13 klausimas – projektas Nr. XIVP-1138(2). Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 103 Seimo nariai: už – 102, prieš – 1, susilaikiusių nėra. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.20 val.
Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 49, 59, 591, 64, 65, 135, 206, 225, 226, 2261, 2262 straipsnių pakeitimo ir 207 straipsnio pripažinimo netekusiu galios“ Nr. XIII-3319 13 straipsnio pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-1139(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-8.14 klausimas – projektas Nr. XIVP-1139(2). Priėmimas. (Balsai salėje)
Šio statuto priėmimas
(Nėra garso) Seimo statutas (projektas Nr. XIVP-1139(2), klausimas 2-8.14) priimtas. (Gongas)
16.21 val.
Viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymo Nr. X-1212 221 ir 321 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1140(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-8.15 klausimas – projektas Nr. XIVP-1140(2). Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 103 Seimo nariai: visi 103 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.22 val.
Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 207 straipsnio pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-1141(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-8.16 klausimas – projektas Nr. XIVP-1141(2). Seimo statuto pataisos. Priėmimas pastraipsniui. Balsuojame dėl 1 straipsnio.
Kas pritariate 1 straipsniui, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote. (Balsai salėje) Statutą reikia pastraipsniui, Petrai. Jau senokai reikėjo žinoti, ne pirmą kadenciją tokia tvarka. Statuto pakeitimas.
Balsavo 106 Seimo nariai: už – 100, prieš nėra, susilaikė 6. 1 straipsniui pritarta.
Balsuojame dėl 2 straipsnio. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Balsavo 102 Seimo nariai: už – 99, prieš nėra, susilaikė 3. 2 straipsniui pritarta.
Dėl viso Statuto projekto. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Šio statuto priėmimas
Balsavo 100 Seimo narių: už – 97, prieš nėra, susilaikė 3. Seimo statuto pakeitimas priimtas. (Gongas)
16.24 val.
Vidaus tarnybos statuto 7, 9, 53 ir 72 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1012(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-9 klausimas – projektas Nr. XIVP-1012(2). Priėmimas
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 101 Seimo narys: už – 90, prieš – 1, susilaikė 10. Įstatymas priimtas. (Gongas)
14.24 val.
Teisėkūros pagrindų įstatymo Nr. XI-2220 18 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1211(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-10 klausimas – projektas Nr. XIVP-1211(2). Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 100 Seimo narių: už – 99, prieš nebalsavo niekas, susilaikė 1. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.25 val.
Statybos įstatymo Nr. I-1240 ketvirtojo skirsnio pavadinimo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 221 straipsniu įstatymo Nr. XIV-462 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1189(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-12.1 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-1189(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, balsuojate kitaip.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 102 Seimo nariai: už – 94, prieš – 1, susilaikė 7. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.26 val.
Užimtumo įstatymo Nr. XII-2470 IV skyriaus pavadinimo, 55, 56, 57, 60 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 591, 592 straipsniais įstatymo Nr. XIV-463 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1190(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-12.2 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-1190(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, balsuojate kitaip.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 98 Seimo nariai: už – 95, prieš nebalsavo niekas, susilaikė 3. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.26 val.
Administracinių nusižengimų kodekso papildymo 3621 straipsniu ir 589 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XIV-464 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1191(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-12.3 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-1191(2). Priėmimas. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, balsuojate kitaip.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 99 Seimo nariai: už – 98, prieš nebalsavo niekas, susilaikė 1. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.27 val.
Mokesčių administravimo įstatymo Nr. IX-2112 401 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XIV-465 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1192(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-12.4 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-1192(2). Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 101 Seimo narys, visi 101 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.28 val.
Valstybinio socialinio draudimo įstatymo Nr. I-1336 papildymo 151 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-1193(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-12.5 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-1193(2). Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 98 Seimo nariai, visi 98 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.28 val.
Valstybės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1316 8, 11, 14, 16, 17, 18, 19, 21, 27, 29, 30, 47, 49 ir 51 straipsnių pakeitimo ir 37 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1216(4) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-13.1 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-1216(4). Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 96 Seimo nariai, visi 96 balsavo už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.29 val.
Diplomatinės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1012 17 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1218(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-13.2 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-1218(2). Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 99 Seimo nariai, už – 98, prieš nebalsavo niekas, susilaikė 1. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.29 val.
Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo Nr. VIII-2032 2, 8, 9 straipsnių, 3 priedo pakeitimo ir 3, 4 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo projektas Nr. XIVP-895(3) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 2-14.1 klausimas – įstatymo projektas Nr. XIVP-895(3). Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 99 Seimo nariai: už – 73, prieš nėra, susilaikė 26. Įstatymas priimtas. (Gongas)
16.30 val.
Kelių įstatymo Nr. I-891 20 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1198(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-14.2 klausimas – projektas Nr. XIVP-1198(2). Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 97 Seimo nariai: už – 78, prieš nėra, susilaikė 19. Įstatymas priimtas. (Gongas)
Ir tai buvo paskutinis įstatymas šioje balsavimo sesijoje. Toliau posėdžiui pirmininkauja Seimo Pirmininko pavaduotojas V. Mitalas.
PIRMININKAS (V. MITALAS, LF). Gerbiami kolegos, ramybės salėje. Aišku, po A. Mazuronio, kaip sakoma, yra dideli batai užpildyti jo greičio, bet mes judame toliau.
16.31 val.
Atliekų tvarkymo įstatymo Nr. VIII-787 2, 112, 12, 28, 30, 301, 302, 351 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 251, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309 straipsniais, septintuoju1 ir septintuoju2 skirsniais įstatymo projektas Nr. XIIIP-4988(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-15 klausimas – Atliekų tvarkymo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas. Pranešėjas K. Adomaitis pristatys Aplinkos apsaugos komiteto išvadą. Priėmimas. Kviečiu į tribūną. Gerbiami kolegos, priėmimas pastraipsniui.
Dėl 1 straipsnio yra gautos penkios Teisės departamento pastabos, komitetas viskam pritarė. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Dėl 2 straipsnio yra gautos dvi Teisės departamento pastabos, joms komitetas pritarė. Galime pritarti 2 straipsniui? Galime. Dėl 3 straipsnio viena pastaba, jai komitetas pritarė. Galime 3 straipsniui pritarti? Galime, pritarta. Dėl 4 straipsnio yra taip pat viena pastaba, jai komitetas pritarė. Galime pritarti? Galime, pritarta. Dėl 5 straipsnio yra dvi Teisės departamento pastabos, atsiprašau, nėra pastabų. Galime pritarti 5 straipsniui? Pritarta. Dėl 6 straipsnio yra dvi pastabos, joms komitetas pritarė. Galime pritarti? Pritarta. Dėl 7 straipsnio yra taip pat kelios Teisės departamento pastabos, joms komitetas pritarė. Galime pritarti? Pritarta. Dėl 8 straipsnio taip pat yra pastabų, joms komitetas pritarė. Galime pritarti? Ačiū, pritarta. 9 straipsniui galime pritarti? Pritarta. 10 straipsniui galime pritarti? Pritarta. 11 straipsniui galime pritarti su pastabomis, kurioms komitetas pritarė? Ačiū, pritarta. 12 straipsniui galime pritarti? Pritarta. Dėl 13 straipsnio taip pat yra pastabų, joms komitetas pritarė. Galime pritarti? Pritarta. 14 straipsniui galime pritarti? Pritarta. 15 straipsniui galime pritarti? Pritarta. Dėl 16 straipsnio yra viena pastaba, jai komitetas pritarė. Galime pritarti? Pritarta. Dėl 17 straipsnio taip pat yra keletas pastabų, joms komitetas pritarė. Galime pritarti? Pritarta. 18 straipsniui galime pritarti? Pritarta.
Dėl 19 straipsnio yra Teisės departamento dvi pastabos, joms komitetas pritarė. Ir Seimo nario A. Gedvilo pasiūlymas, jam komitetas pritarė iš dalies. Ar gerbiamą A. Gedvilą tenkina? Ne, jis norėtų pristatyti. Prašau. Prašau trumpai pristatyti savo pasiūlymo esmę.
A. GEDVILAS (DPF). Ačiū, pirmininke. Teikiu pasiūlymą, kurį priėmę numatytume galimybę peržiūrėti su mechaninio biologinio apdorojimo įrenginių operatoriais sudarytas paslaugų teikimo sutartis. Sutarčių peržiūrėjimo numatymas leistų peržiūrėti MBA operatorių įkainius ir juos sumažinti arba padidinti, atsižvelgiant į komunalinių atliekų deginimo įkainių pokyčius. Pažymėtina, kad tuo atveju galėsime užtikrinti sąžiningą ir teisingą MBA įrenginių operatoriams mokamą kainą.
Be to, komitete siūliau papildyti mano teiktą pasiūlymą dar papildoma formuluote, kuri papildomai sureguliuotų darbą ir kitų MBA operatorių, kurių neapima šis pasiūlymas, kai atliekos tvarkomos jų nedeginant, bet komitetas tam nepritarė. Gaila, kad ministerija, kaip ministras per komiteto posėdį sakė, dirbo net iki 2 valandos nakties, kad rastų sprendimą, tačiau tai, ką jie pateikė, išvada yra absoliučiai netenkinanti ir išsiskirianti su mano pasiūlymu. Tad prašau visų palaikyti pasiūlymą ir balsuoti už.
PIRMININKAS. Dėkoju. Prašau pristatyti komiteto poziciją dėl šio pasiūlymo.
K. ADOMAITIS (LF). Komitetas pritarė iš dalies ministerijos pakoreguotam variantui bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkui. Aš supratau, kad pasiūlymo teikėjo netenkina pritarimas iš dalies.
A. GEDVILAS (DPF). Ne.
PIRMININKAS. Netenkina?
A. GEDVILAS (DPF). Aš galiu…
PIRMININKAS. Žiūrėkite, mes tada apsispręsime, matyt, balsavimo metu.
Dabar dėl šito pasiūlymo ir dėl argumentų turbūt balsavimo metu mes… (Balsai salėje) Dabar norite kalbėti? Gerai. Už pasiūlymą tada kalbės A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (DPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Tas surašytas tekstas, kad gerbiamo kolegos A. Gedvilo pataisai pritarta iš dalies, yra gražia forma surašyta, kad mes nepritariame šiai pataisai. Taip nusprendė komitetas. Ilgai laukėme – turbūt visą dešimtmetį, kada pradės Kainų ir energetikos komisija (dabar ji vadinasi Valstybinė energetikos reguliavimo taryba) reguliuoti atliekas. Čia panašiai kaip ir su pajamų ir turto deklaravimu. Jeigu dalis asmenų nedeklaruoja, tai realiai sistema yra iškraipyta, nes galima perleisti kitiems.
Ką pasiūlė šis projektas? Šis projektas išrankiojo kaip razinas iš batono, sakė, mes nereguliuosime atliekų surinkimo, atliekų vežimo, nereguliuosime MBA, imsime reguliuoti tiktai centrus – RATCʼus, reguliuosime deginimą. Tai palaukite! Mes daugiau negu pusę iš tos ilgos grandinės, kuri turėtų būti visa nuo A iki Z reguliuojama, išimame fragmentiškai tas sritis, kurias neva norime reguliuoti. O galbūt tai yra būdas pakelti degintojams įkainius? Apie tai kalbėsime turbūt ir dėl kito įstatymo ir matysime, kas čia dėliojama. Todėl dabar kalbėti apie tai, kad MBA, tai yra mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiai, kuriems valstybė išleido milijardą litų, kurie būtini žiedinei ekonomikai, mes juos eliminuojame ir paliekame bankrutuoti, nes deginimo įkainis bus 50 eurų, o jiems skirta 32 eurai. Kas padengs tuos 17 eurų?
PIRMININKAS. Dėkui. Prieš pasiūlymą kalbės S. Gentvilas. Prašau.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiami kolegos, iš tikrųjų pasiūlėme kompromisinę redakciją. Komitetas jai pritarė bendru sutarimu. Gaila, kad į salę atėjus persigalvota paties A. Gedvilo, nors pats dar vakar komitete pritarė.
Žiūrint į esmę, tai atliekų tvarkymas yra likęs vienintelė komunalinė monopolinė paslauga, nereguliuojama valstybinio reguliatoriaus. Šiuo atveju visos konkurenciniu būdu atrinktos paslaugos, tokios kaip vežimas, yra nereguliuojamos, tačiau jeigu paslaugos yra daromos per vidaus sandorius, tai jas apima valstybinis reguliatorius. Šiuo atveju A. Gedvilas, pats nežinau, ar suprasdamas, ar nesuprasdamas, siūlo tiek šiauliečiams, tiek telšiškiams, tiek vilniečiams, tiek panevėžiečiams padidinti kainą už privačių operatorių teikiamas paslaugas. Tai yra parašyta tiek argumentacijoje, tiek pasiūlyme. Aš siūlau konkurenciniu būdu ilgalaikėms sutartims, kurios yra koncesija, operavimo sutartimis parengtos, konkurenciniu būdu, viešųjų pirkimų būdu, akcentuoju tai, netaikyti valstybinio reguliavimo, nes tai garantuotų jų sutarčių pakeitimą ir tai būtų iš tikrųjų ne į naudą patiems Šiaulių ar Telšių, ar Vilniaus, ar Panevėžio RATCʼams, kurie turi ilgalaikes sutartis pasirinkę. Man atrodo, tai būtų nebūdinga, todėl komitetas jau antrą kartą ar trečią kartą apsisprendžia beveik iš esmės vienbalsiai atmesti šį siūlymą, todėl ir kviečiu atmesti jį.
PIRMININKAS. Dėkoju. Apsispręsime dėl pasiūlymo balsuoti numatytu laiku, kaip ir dėl viso projekto.
16.41 val.
Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo Nr. VIII-1183 2, 4, 5, 6, 7, 9 straipsnių ir 1, 2, 8 priedų pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1092(2) (priėmimas)
Toliau tada svarstykime darbotvarkės 2-17 klausimą – Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo kai kurių straipsnių ir priedų pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-1092(2). Priėmimo stadija. Priėmimas pastraipsniui.
Dėl 1 straipsnio pasiūlymų negauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Galime. Pritarta. Dėl 2 straipsnio pasiūlymų negauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Pritarta. Dėl 3 straipsnio nėra gauta pasiūlymų. Ar galime pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Pritarta. Dėl 4 straipsnio nėra pasiūlymų. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 5 straipsnio nėra pasiūlymų. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. Dėl 6 straipsnio nėra pastabų, pasiūlymų. Galime pritarti? Pritarta. Dėl 7 straipsnio taip pat nėra. Galime pritarti? Pritarta. Dėl 8 straipsnio yra Teisės departamento pastaba, jai komitetas pritarė. Galime pritarti? Pritarta. Dėl 9 straipsnio yra Teisės departamento dar viena pastaba, dėl jos irgi komitetas apsisprendė teigiamai. (Balsai salėje) Atsiprašau, 9 straipsniui galime pritarti? Pritarta. Ir dėl 10 straipsnio yra Teisės departamento pastaba, jai pritarė komitetas. Galime 10 straipsniui pritarti? Pritarta bendru sutarimu.
Dėl vedimo tvarkos – A. Gedvilas. Prašom.
A. GEDVILAS (DPF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Buvo paminėtas mano vardas. Antrą posėdį iš eilės ministras klaidina visus ir aš noriu tik atkreipti dėmesį, kad tai, ką ministerija pasiūlė savo išvadoje, yra daugiau negu juokinga: kad sutartis gali MBA operatoriai keisti įstatymų nustatyta tvarka. Į tai pavirto mano pasiūlymas.
PIRMININKAS. Dėkui, kolega. Dėl motyvų jau kalbėjome. Ačiū už nuomones.
Dabar dėl darbotvarkės 2-17 klausimo motyvų. Prieš nori kalbėti R. Žemaitaitis, bet nėra, kalbės A. Skardžius. Jeigu nori kalbėti.
A. SKARDŽIUS (DPF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Noriu pasidžiaugti Aplinkos ministerijos ir valdančiųjų dovana visiems atliekų turėtojams. Nuo 10 eurų sąvartyno mokestis brangsta iki 50 eurų. Sveikinu visus, tai yra rimta kalėdinė dovana. Nežinau, kiek degintojai užsilankstys, nes nėra nuoseklaus reguliavimo, o tai privalu. Deginimas yra nesavarankiška funkcija ir ją bandoma paversti pagal jų norą, pagal lobistus, kad tai yra savarankiška funkcija.
Europinių pinigų buvo gauta, nes tai yra atliekų tvarkymo grandinė. Sudegintos atliekos nėra sutvarkytos atliekos. Sąvartyne pašalintos irgi nėra sutvarkytos, tačiau degintojai bando eliminuoti MBA – mechaninio biologinio apdorojimo įrenginius. Jie nori deginti neperėjusias atliekas per šiuos įrenginius, nes jos yra kaloringesnės, klastoja kodus tam, kad jos atvažiuotų kaip kietasis atgautas kuras. Jos turėtų mokėti už tokio kaloringumo atliekas, kurios šiandien patenka į deginimo įrenginius, tačiau niekas valstybėje nekontroliuoja. Čia turbūt yra pati didžiausia problema, kad nėra vieno mechanizmo, nėra vienos sistemos.
Labai pasisakau už kontrolę, už tai, kad VERTʼas kontroliuotų, tačiau ne dvi grandis, o visą grandinę privalo kontroliuoti, priešingu atveju bus pažeidžiamas pagrindinis principas – teršėjas moka. Jis mokės už viską, tik ne už tas atliekas, kurias jis rūšiuoja namuose. Sveikinu su kylančiomis kainomis. Ačiū valdančiajai daugumai.
PIRMININKAS. Ačiū už sveikinimus. Už kalbės S. Gentvilas.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamas Artūrai, nežinau, arba jūs klystate, arba neįsiskaitęs, arba sąmoningai klaidinate gyventojus, turėdamas tokią Seimo nario patirtį, ypač Aplinkos apsaugos komitete. Neatsitiktinai du projektai eina iš eilės. Tai yra jau trejus metus Seime esantis Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos projektas, kad reguliuotume iš esmės vienintelę monopolinę paslaugą, kurią gauna gyventojai, ir tas reguliavimas eina kartu su sąvartynų mokesčio didinimu. Gyventojams aš noriu paneigti, tikrai paneigti, aš nemačiau kito kalkuliavimo, nemačiau Savivaldybių asociacijos, nemačiau RATC’ų atskiro pasiūlymo dėl šio projekto. RATC’ų asociacija, Savivaldybių asociacija neteikia pasiūlymų dėl šio projekto, neteikia skaičiavimų, kurie paneigtų ir pasakytų, kad gyventojams rinkliava didės. Atvirkščiai, mes per kitus metus išplečiame pirminio rūšiavimo sistemą antrinėms žaliavoms surinkti. Kitais metais mes pakeičiame pakuotės mokestį, kad į rinką išleidžiamos pakuotės būtų perdirbamos. Mes išdaliname tūkstančius konteinerių maisto atliekoms surinkti, mes kogeneracinių atliekų jėgainių pelenus panaudosime keliams tiesti. Prašom negąsdinti, kad paimama fragmentuotai, kaip tik čia yra kompleksinė reforma, eina kartu su pakuočių sektoriaus reforma, ji eina kartu, išvien. Prašom negąsdinti. Kaip tik čia yra kai kas, kuo reikėtų didžiuotis, šie projektai iš dalies pateikti ir K. Mažeikos dar praeitoje kadencijoje, mes užtikriname jų tęstinumą.
PIRMININKAS. Dėkoju. Motyvai išsakyti. Gerbiami kolegos, replikos po balsavimo. Nebent jūs norite dėl vedimo tvarkos. (Balsas salėje) Ar dėl vedimo tvarkos? Ar tikrai dėl vedimo tvarkos? Gerai, duosiu žodį, jeigu dėl vedimo tvarkos.
A. SKARDŽIUS (DPF). Gerbiamas pirmininke, nei jūs man galite duoti, nei neduoti žodžio…
PIRMININKAS. Aš galiu neduoti, jeigu dėl…
A. SKARDŽIUS (DPF). …buvo paminėta mano pavardė šiame pasisakyme, todėl…
PIRMININKAS. Replikos po balsavimo, gerbiamas kolega.
A. SKARDŽIUS (DPF). Gerbiamas pirmininke, ne replikos po balsavimo, o dėl vedimo tvarkos. Kadangi kolega mane apkaltino meluojant, aš noriu pasakyti, gerbiamieji kolegos, jeigu kas meluoja, tai tie lobistai, kurie prastūmė šį įstatymą tam, kad didėtų sąvartyno mokestis, deginimo mokestis ir VERTʼas nereguliuotų visos grandinės. Todėl, aš manau, įsitikinsite tuomet, kai gausite sąskaitas. Bet aš iš anksto sveikinu su šia kalėdine dovanėle.
PIRMININKAS. Nebuvo tai dėl vedimo tvarkos.
16.47 val.
Socialinių paslaugų įstatymo Nr. X-493 1, 2, 3, 4, 6, 8, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 26, 29, 34, 38 straipsnių pakeitimo, Įstatymo papildymo 61, 193, 201, 202 straipsniais ir 36, 37 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1095(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-18 klausimas – Socialinių paslaugų įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1095(2). Pranešėja – R. Baškienė.
Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta.
Dėl 2 straipsnio yra gauta Teisės departamento pastaba, jai komitetas pritarė. Galime pritarti bendru sutarimu?
R. BAŠKIENĖ (DFVL). Taip, iš tiesų galime, komitetas įvertino. Kituose pasiūlymuose, beje, taip pat kartosis, tai aš pasakysiu, kokiuose.
PIRMININKAS. Gerai. Galime 2 straipsniui pritarti? Pritarta. Dėl 3 straipsnio pastabų ir pasiūlymų nėra. Pritarta.
Dėl 4 straipsnio yra viena Teisės departamento pastaba. Komitetas taip pat pritarė.
R. BAŠKIENĖ (DFVL). Pritarė. Pakoregavo atitinkamomis formuluotėmis.
PIRMININKAS. Galime pritarti 4 straipsniui? Pritarta. Dėl 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 straipsnių pastabų ir pasiūlymų nebuvo. Galime pritarti jiems bendru sutarimu? Pritarta.
Dėl 18 straipsnio yra dvi Teisės departamento pastabos, rodos. Trys.
R. BAŠKIENĖ (DFVL). Yra ta, kurią jau aptarėme prie 3 straipsnio, ir dar vienas pasiūlymas išbraukti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos žodžius, kad nesidubliuotų, nes yra Socialinių paslaugų priežiūros departamentas ir nebūtina kartoti ministerijos pavadinimo. Mes tam komitete taip pat pritarėme. Visoms Teisės departamento pastaboms yra pritarta.
PIRMININKAS. Dėkui. Galime 18 straipsniui pritarti bendru sutarimu? Pritarta.
Dėl 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 straipsnių pastabų ir pasiūlymų nėra. Galime jiems pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Apsispręsime numatytu laiku.
16.50 val.
Pataisos pareigūnų veiklos įstatymo Nr. XIII-1387 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1029(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-19.1 klausimas – Pataisos pareigūnų veiklos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1029(2). Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui.
Dėl 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 straipsnių pastabų ir pasiūlymų negauta, ar galime jiems pritarti bendru sutarimu? Galime. Pritarta bendru sutarimu. Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Apsispręsime balsavimo laiku.
16.50 val.
Vidaus tarnybos statuto 4, 7, 16, 18, 25, 28, 30, 31, 32 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1030(2) (priėmimas)
2-19.2 klausimas – Vidaus tarnybos statuto kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1030(2). Dėl 1 straipsnio nėra pastabų, pasiūlymų. Galime jam pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Dėl 2 straipsnio yra pastaba, Teisės departamento patikslinimas, jam komitetas pritarė. Ar galime bendru sutarimu pritarti? Galime. Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Ir dėl straipsnių nuo 3 iki 11 nėra pastabų, pasiūlymų. Ar galime jiems pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. Dėl motyvų nematau norinčių kalbėti. Balsuosime numatytu laiku.
2-19.3 klausimas – Probacijos įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1031(2).
16.52 val.
Pataisos pareigūnų veiklos įstatymo Nr. XIII-1387 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1029(2) (priėmimo tęsinys)
Dėl Pareigūnų veiklos įstatymo pataisų, labai atsiprašau, čia yra 1 straipsnis… Atsiprašau, yra naujos redakcijos vienas straipsnis, jam reikia pritarti bendru sutarimu, dėl jo pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Ir yra 2 straipsnis dėl įsigaliojimo, dėl jo taip pat pastabų ir pasiūlymų nėra gauta, galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Pritarta bendru sutarimu.
16.53 val.
Probacijos įstatymo Nr. XI-1860 5, 6, 8, 10, 17, 18, 21, 22, 25, 28, 32, 33 straipsnių pakeitimo ir 9 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1031(2) (priėmimas)
Dabar Probacijos įstatymo priėmimas. Šiame įstatyme yra iš viso 14 straipsnių, nė dėl vieno iš jų negauta pastabų ir pasiūlymų. Ar galime visiems nuo 1 iki 14 straipsniams pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. Dėl motyvų nebuvo norinčių kalbėti. Apsispręsime numatytu laiku.
16.53 val.
Bausmių vykdymo kodekso 18, 47, 48, 159 ir 183 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1032(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-19.4 klausimas – Bausmių vykdymo kodekso kelių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1032(2). Priėmimo stadija. Priėmimas pastraipsniui. Pakeitimo projekte yra šeši straipsniai. Dėl jų pastabų, pasiūlymų negauta. Ar galime pritarti jiems bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Apsispręsime balsuodami kiek vėliau.
16.54 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 589 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1033(2) (priėmimas)
2-19.5 klausimas – Administracinių nusižengimų kodekso 589 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1033(2). Priėmimas pastraipsniui. Yra du straipsniai, nė dėl vieno iš jų negauta pastabų ir pasiūlymų. Ar galima jiems pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. Norinčių kalbėti nėra. Apsispręsime balsuodami vėliau.
16.54 val.
Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo Nr. IX-705 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1034(2) (priėmimas)
2-19.6 klausimas – Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1034(2). Priėmimas pastraipsniui. Įstatymo pakeitimo projektas iš dviejų straipsnių. Nė dėl vieno iš jų pastabų ir pasiūlymų negauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Apsispręsime numatytu laiku.
16.55 val.
Įstatymo „Dėl Europos Sąjungos valstybių narių sprendimų baudžiamosiose bylose tarpusavio pripažinimo ir vykdymo“ Nr. XII-1322 87 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1035(2) (priėmimas)
2-19.7 klausimas – įstatymo „Dėl Europos Sąjungos valstybių narių sprendimų baudžiamosiose bylose tarpusavio pripažinimo ir vykdymo“ vieno straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1035(2). Projektas iš dviejų straipsnių. Nė dėl vieno iš jų pastabų ir pasiūlymų negauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. Kalbėti nėra norinčių, apsispręsime balsuodami.
16.55 val.
Civilinio kodekso 6.2281, 6.2283, 6.2284, 6.2286, 6.2287, 6.2288, 6.22810, 6.22811 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1026(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-20.1 klausimas – Civilio kodekso kelių straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas. Šį projektą sudaro dešimt straipsnių, nė dėl vieno iš jų pastabų ir pasiūlymų negauta. Ar galime jiems pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Apsispręsime balsuodami vėliau.
16.55 val.
Vartotojų teisių apsaugos įstatymo Nr. I-657 2, 40 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1027(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-20.2 klausimas – Vartotojų teisių apsaugos įstatymo dviejų straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas. Jis sudarytas iš keturių straipsnių, nė dėl vieno iš jų pastabų ir pasiūlymų negauta. Ar galime šiems straipsniams pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Apsispręsime balsuodami vėliau.
16.56 val.
Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo Nr. X-1409 2, 5, 6, 7, 13, 14, 16, 20, 21, 23 straipsnių ir priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 121 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-1028(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-20.3 klausimas – Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo ir įstatymo papildymo įstatymo projektas. Šį projektą sudaro 13 straipsnių, nė dėl vieno iš jų negauta pastabų ir pasiūlymų. Ar galime šiems straipsniams pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Apsispręsime kiek vėliau balsuodami.
16.57 val.
Civilinio kodekso 3.210, 3.224, 3.246, 3.250, 3.253, 3.254, 3.2541, 3.257, 3.261, 3.262, 3.264, 3.268, 3.269 ir 3.2761 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4820(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-21.1 klausimas – Civilinio kodekso keliolikos straipsnių pakeitimo įstatymo projektas. Priėmimas. Priėmimas pastraipsniui.
Nuo 1 straipsnio iki 11 straipsnio imtinai nėra jokių pastabų ir pasiūlymų. Ar galime šiems straipsniams pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Dėl 12 straipsnio yra Teisės departamento pastaba, jai komitetas pritarė. Ar galime pritarti bendru sutarimu su Teisės departamento pastaba? Galime, pritariame.
Dėl 13 straipsnio taip pat yra viena Teisės departamento pastaba, jai komitetas pritarė. Ar galime jai pritarti ir visam straipsniui bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Taip pat dėl 14 ir 15 straipsnių pastabų ir pasiūlymų negauta. Galime jiems pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Apsispręsime balsuodami kiek vėliau.
16.58 val.
Civilinio proceso kodekso 494, 4961, 500 ir 501 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4821(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-21.2 klausimas – Civilinio proceso kodekso keturių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas. Priėmimas pastraipsniui.
Nuo 1 straipsnio iki 5 straipsnio, tiek ir yra straipsnių pakeitimo projekte, pastabų, pasiūlymų negauta. Ar galime jiems pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Apsispręsime balsuodami.
16.58 val.
Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo Nr. I-1234 30, 36, 363, 364, 365 ir 42 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4822(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 2-21.3 klausimas – Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas. Priėmimas pastraipsniui.
Yra septyni šio projekto straipsniai, nėra pastabų ir pasiūlymų nė dėl vieno. Ar galime šiems septyniems straipsniams pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Apsispręsime balsuodami vėliau.
Gerbiami kolegos, aš nežinau, ar jūs tikėjote, bet mes balsavimo laiką prieisime maždaug tada, kada parašyta. Todėl kviečiu nusiteikti, kad greitai ir apsispręsime dėl įstatymų projektų.
16.59 val.
Visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-1418 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-953(2) (priėmimas)
Dabar darbotvarkės 2-22 klausimas – Visuomenės informavimo įstatymo 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas. Pranešėjas – V. Kernagis. Jis atvyksta į posėdžių salę ir padės mums įveikti Visuomenės informavimo įstatymo priėmimo stadiją. Ar jis dar toli? Kviečiame V. Kernagį į tribūną. Visuomenės informavimo įstatymo 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto priėmimas. Pastraipsniui.
Dėl 1 straipsnio yra gauta ir Teisės departamento, ir Seimo narių, ir kitų Seimo narių pataisų. Dabar gal iš eilės. Teisės departamento pirmam pasiūlymui komitetas siūlo nepritarti.
V. KERNAGIS (TS-LKDF). Taip. Argumentai yra tokie, kad tiek žmogaus teisių, tiek Europos Sąjungos teisės aktų taikymo praktikoje pasisakoma, kad viešojo asmens sąvoka yra vertinamojo pobūdžio, todėl mes manome, kad vertinimą geriausiai gali atlikti nacionaliniai teismai.
PIRMININKAS. Taip. Ir antrai pastabai pritarta iš dalies. Patikslinančio pobūdžio, taip?
V. KERNAGIS (TS-LKDF). Taip, nes čia yra patikslinama, kad atsiranda papildomai institucijų ir įstaigų. Čia tiesiog buvo įsivėlusi tokia redakcinė klaida.
PIRMININKAS. Taip. Ir tada Seimo narių V. Kernagio, A. Vyšniausko, T. V. Raskevičiaus siūlymas. Jam…
V. KERNAGIS (TS-LKDF). Čia turbūt turėtų pristatyti?
PIRMININKAS. Jį reikėtų pristatyti. A. Vyšniauskas, supratau, pristatys. Prašau, Andriau.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Mes tenorėjome išspręsti tokį techninį klausimą, bet dėl to sprendimo gautas šioks toks konfūzas. Komitetas viską išsprendė ir atmesdamas teisingai padarė. Mes neprašome nė balsuoti, iš esmės atsiimame pasiūlymą. Nereikėtų dėl to balsuoti. Komiteto pozicija teisinga.
PIRMININKAS. Supratau. Toliau dėl to paties straipsnio Teisės departamento pastabos, joms komitetas pritarė. Taip pat Seimo narių pasiūlymas, jam komitetas irgi pritarė. Čia turbūt su tuo yra susijęs tas atsiėmimas, taip? Mes apsisprendžiame dėl to teigiamai. Dar yra viena Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, jai komitetas nepritarė. Gal galėtumėte pakomentuoti?
V. KERNAGIS (TS-LKDF). Čia yra dėl kandidatų buvimo viešaisiais asmenimis laikotarpio. Aš manau, kad buvo dvi kadencijos. Mes komitete priėmėme kompromisinį vienos kadencijos variantą, todėl siūlome nepritarti Teisės departamento išvadai.
PIRMININKAS. Taip pat yra dėl 6 punkto Seimo narių V. Fiodorovo ir I. Kačinskaitės-Urbonienės pasiūlymas. Jį kviesčiau pristatyti ką nors iš teikėjų, bet nė vieno iš jų salėje nėra. Komitetas nepritarė. Tada pakomentuokite motyvus, dėl ko nepritarė.
V. KERNAGIS (TS-LKDF). Čia iš esmės yra tame siūlyme du atskiri siūlymai. Irgi yra trumpinti kandidatų rinkimuose viešojo asmens buvimo laikotarpį iki vienų metų. Kaip jau sakiau, komitetas apsisprendė dėl vienos kadencijos trukmės laikotarpio ir tai buvo kompromisinis variantas, nes prieš tai buvo dviejų kadencijų laikotarpis.
Antras siūlymas buvo išbraukti 10 dalį, kurioje kalbama apie influencerius, tačiau komitetas principingai mano, kad viešuoju… Labai atsiprašau, čia buvo ne vietoje, bet mes tiesiog principingai manome, kad infuenceriai turėtų būti įtraukti į viešųjų asmenų sąrašą, nes tie žmonės formuoja nuomonę, daro įtaką visuomenei, tai jie tikrai turėtų būti viešieji asmenys.
PIRMININKAS. Dėkoju. Esame tokioje situacijoje, kai teikėjų nėra salėje, bet būtų garbinga dėl jų pasiūlymo apsispręsti, jam komitetas nepritarė. Aš tada formuluoju…
Ai, dėl motyvų dar taip pat. Formuluosiu tuoj balsavimą. Dėl motyvų prieš kalbės A. Vyšniauskas. Prašau.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Kolegų pasiūlymas yra suprantamas, tačiau visgi mes manome, kad reikėtų kandidatų tą viešojo asmens statusą palaikyti šiek tiek ilgiau. Jeigu tu kandidatavai Seimo ar kituose rinkimuose, tą kadenciją buvai pasiryžęs būti tuo viešuoju asmeniu kaip politikas, tai galėtum išlikti ir ketverius metus. Tai ypač svarbu žiniasklaidai, nes dauguma informacijos, kuri yra viešumoje, būtent iš tų kandidatų anketų. Tuo labiau kad Vyriausioji rinkimų komisija didžiąją dalį duomenų skelbia viešai neribotą laiką.
O dėl influencerių, tai, ką minėjo kolega, vėl yra tam tikra problema. Šie žmonės, kurie turi didžiulę įtaką viešajai opinijai, pavyzdžiui, dėl skiepų ar dėl kitų dalykų, dažnai bando paslėpti savo nuomonę skelbdami po privačiais duomenimis ir kitais dalykais. Ir vėl žiniasklaida turi problemą, tai šitas pasiūlymas atėjo iš žiniasklaidos atstovų pačiuose klausymuose. Manome, kad jis yra teisingas ir jo nereikėtų išbraukti, reikėtų palikti tą redakciją, kokią komitetas sutvarkė. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Aš matau, kad I. Kačinskaitė-Urbonienė atėjo į salę. Ar jūs, kaip teikėja, prašote balsuoti? Gerbiama Ieva Kačinskaite-Urboniene, ar jūs, kaip teikėja, prašote balsuoti dėl savo siūlymo? Gerai, tai mes apsispręsime balsuodami. Kas palaikote minimą siūlymą, balsuojate už, kas nepalaikote, balsuojate prieš arba susilaikote ir apsispręsime.
Balsavo 78: už – 18, prieš – 21, susilaikė 39. Nepritarta.
Toliau taip pat yra įvairios Teisės departamento pastabos. Nežinau, ar norėtumėte dar ką nors pakomentuoti?
V. KERNAGIS (TS-LKDF). Aš tai nieko nenorėčiau.
PIRMININKAS. Gerai. Tada yra dar vienas pasiūlymas taip pat V. Fiodorovo ir I. Kačinskaitės-Urbonienės, bet jis iš esmės yra tapatus. Ar sutinkate, nes aš matau, kad irgi dėl vienų metų laikotarpio ir dėl visuomenėje žinomo fizinio asmens.
V. KERNAGIS (TS-LKDF). Mes ką tik balsavome.
PIRMININKAS. Iš esmės ką tik apsisprendėme dėl to balsuodami. (Balsai salėje) Prašom pakomentuoti šitą.
V. KERNAGIS (TS-LKDF). Mes ką tik balsavome dėl šito pasiūlymo, nes jis yra visiškai toks pats, tiesiog copy paste nukopijuotas į kitą vietą. Mes jau antrą kartą turbūt dėl to paties nebalsuosime.
PIRMININKAS. Sutinkate, kad tai tapatus pasiūlymas, už kurį ką tik balsavome? Matau, kad nedrąsus sutikimas yra, manau, kad tada nereikia dėl to apsispręsti. Ir dėl Teisės departamento paskutinės pastabos. Komitetas nepritarė. Norėtumėte dar dėl jos pakomentuoti?
V. KERNAGIS (TS-LKDF). Ne, kad nėra ką komentuoti.
PIRMININKAS. Supratau. Komitetas apsisprendė. Gerai, tai dabar mes perėjome visas pastabas. Dėl viso 1 straipsnio, ar norėtumėte… Ar galime bendru sutarimu su tais pakeitimais pritarti 1 straipsniui? Negalime? Reikia balsuoti? Galime gal pritarti? Pritariame. Gerai, pritariame bendru sutarimu. Dėl viso įstatymo projekto galime apsispręsti dabar išklausę motyvus. Už kalbės – A. Petrošius. Prašom.
A. PETROŠIUS (TS-LKDF). Kaip jau esu minėjęs, iš tiesų man gaila, kad mes turime eiti teisės nuostatų detalizavimo linkme. Laikausi pozicijos, kad teisės normos turi būti kuo paprastesnės ir suprantamos visiems. Bet šiuo atveju ta situacija, kuri susiklostė viešumoje, ir ta teisminė praktika, kuri buvo suformuota, verčia mus detalizuoti tą normą, kuri buvo priimta anksčiau, ir paaiškinti tikrąją įstatymų leidėjų valią, ką mes vis dėlto turėjome galvoje kalbėdami apie viešuosius asmenis. Su dideliu liūdesiu turiu kviesti palaikyti šitą pakeitimą, tikėdamasis, kad ateityje tokių dalykų daryti nereikės.
PIRMININKAS. Dėkoju. Prieš kalbės I. Kačinskaitė-Urbonienė.
I. KAČINSKAITĖ-URBONIENĖ (DPF). Ačiū, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Atsiprašau, kad nesuspėjau ateiti pristatyti pataisų, tai gal dėl to dalis kolegų ir nepabalsavo. Bet iš tikrųjų jos buvo reikšmingos. Vienas dalykas, dėl ko Seimas nepritarė, tai yra tai, kad dabar visuomenėje žinomi asmenys taps viešaisiais asmenimis, kitaip tariant, visuomenė turės teisę žinoti apie jų privatų asmeninį gyvenimą, žurnalistai galės jų klausti, jie tarsi turės prievolę atsakyti.
Kitas dalykas apie politikus. Tai rinkimuose dalyvavęs asmuo viešuoju asmeniu bus ne vienus metus, kaip mes siūlėme, o ketverius metus po rinkimų, nors jo karjera, jo gyvenimas gali visiškai kitaip pasisukti. Ar tikrai visuomenei, valstybei yra poreikis ir teisė žinoti apie to asmens asmeninį gyvenimą.
Kai nepritarta toms pataisoms, kad įstatymas būtų bent kiek labiau atliepiantis tikrąją visuomenės teisę žinoti, tokiam įstatymo projektui tikrai negalima pritarti. Todėl aš kviesčiau opozicijos atstovus įsivertinti, galbūt pozicijai šį vakarą trūks balsų prieš Kūčias, ir gal galėtume neskubėti priimti šį įstatymo projektą, o vis dėlto galbūt grįžti ir pagalvoti dėl pataisų, kurios bent kiek padarytų įstatymo projektą adekvatesnį. Tai štai, prieš Kūčias pagalvokime, ar tikrai mes turime teisę žinoti apie kiekvieno žinomesnio visuomenės asmens privatų gyvenimą.
PIRMININKAS. Dėkui. Tikrai pagalvojančių atsirado daugiau. R. Šarknickas kalbės už.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Susikeitėme su Kristijonu. Aš norėjau pasakyti, kad buvo tas Ievos siūlymas, bet Kultūros komitete nesulaukėme, tai galėjo tikrai pasisakyti, juolab kad Kultūros komiteto ir kolegos V. Kernagio buvo gana daug dirbama. Ir priėjome prie kompromiso vietoj dviejų kadencijų padaryti vieną. Tai mes jau padarėme kompromisą.
Kitas dalykas – influenceriai. Jų yra ne vienas ir ne dešimt, o šimtai formuojančių skaitytojo sąmoningumą. Ir ne tik kalbant apie skiepus ar panašius einamuosius gyvenimo dalykus, bet yra kur kas daugiau, yra daugiau tos informacijos – geopolitiniai, kiti einamieji dalykai, buitiniai, prekės ir panašiai. Mes vis tiek turime žinoti. Tai yra jau viešieji asmenys. Jie patys savanoriškai eina į influencerio darbą. Natūralu, kad mes turime žinoti, ir žiniasklaida turi žinoti ne tik apie politikus, bet ir apie influencerius. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkui. Prieš kalbės L. Nagienė. Prašom.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamas Robertai, iš tikrųjų mes nesame prieš, kad mes esame viešieji asmenys, bet mes kalbame apie tai, kiek laiko tas viešasis asmuo bus. Ketverius metus, kaip sako, jeigu aš einu į rinkimus. Ir tikrai, kaip pasakė Ieva, dažnai gyvenime pasisuka taip, kad aš dirbsiu visai kitą darbą kokioje privačioje struktūroje, privačiame versle ar turėsiu savo verslą ir aš tapsiu viešuoju asmeniu, ir kiekvienas galės apie mane kalbėti. Taigi aš siūlyčiau iš tikrųjų pažiūrėti ir dar kartą grįžti prie šito teisės akto ir šiandien tikrai nepalaikyti to, kas yra pateikta. Kviečiu balsuoti prieš.
PIRMININKAS. Už kalbės K. Vilkauskas.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Tikrai čia buvo daug diskutuota dėl šio projekto. Mes, Seimo nariai, irgi buvome pateikę pasiūlymų ir pavyko rasti kompromisą dėl kadencijų. Buvo siūlomos dvi kadencijos, tai vis dėlto pavyko pasiekti, kad būtų tik vieną kadenciją viešasis asmuo, kuris eina į rinkimus. Daug diskutuojant pavyko pasiekti šiek tiek daugiau tų sutarimų. Manau, kad tas viešumas ir skaidrumas tikrai tik padidina paties politiko reikšmę, jo galėjimą dalyvauti ir ruoštis tai politiko karjerai. Siūlau pritarti.
PIRMININKAS. Dėkui. Už taip pat nori kalbėti K. Bartoševičius.
K. BARTOŠEVIČIUS (TS-LKDF). Mieli kolegos, pirmiausia noriu pasakyti, kad dėl šio įstatymo projekto buvo surengti net keli klausymai. Buvo kalbėta su visuomenės atstovais, buvo kalbėta su žurnalistais, rasti daugeliu atvejų kompromisiniai sprendimai ir, jeigu galima pasakyti, įstatymo projektas buvo išdailintas ir ištobulintas. Todėl labai džiaugiuosi sėkmingu išvadų rengėjų darbu.
Dabar, kai matome, kas vyksta Seimo salėje, tai iš tikrųjų net ir opozicijos atstovai iki galo nesusitaria, ar čia jie norėtų palaikyti šitą įstatymo projektą, ar visgi jo nepalaikyti. Suprantu, kad kažkokia baimė vis dėlto tvyro, kad kokia nors informacija apie juos bus atskleista. Noriu nuraminti ir galbūt iš kitos pusės pažiūrėti į šitą aspektą. Žurnalistai, dalyvavę Kultūros komiteto posėdyje, sakė, kad mes lygiai taip pat negalime ir gerų dalykų parašyti apie politikus arba apskritai bet kokius kitus žmones, kurie nėra viešieji asmenys. Dėl to, mielieji kolegos, nereikėtų baimintis ir bandyti užsisklęsti po kažkokiu apsaugos šydu, kad tik niekas apie jus nerašytų ir nieko nekalbėtų. Kitaip tariant, kuo daugiau gerų darbų darysime ir kuo daugiau gerų darbų darysite, tuo geriau apie jus atsilieps ir žiniasklaida. Todėl kviečiu visus jus palaikyti šį įstatymo projektą, nes jis tikrai yra reikalingas, ištobulintas ir padės mums geriau atliepti visuomenės interesą. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Dėkui. Motyvai išsakyti, kadangi jau balsavimo laikas, apsispręsime balsuodami dabar dėl Visuomenės informavimo įstatymo 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-953(2) priėmimo. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 78: už – 72, prieš nebuvo, susilaikė 6. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.16 val.
Žvalgybos kontrolierių įstatymo projektas Nr. XIVP-673GR, Žvalgybos įstatymo Nr. VIII-1861 161, 23 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 221 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-674GR, Administracinių nusižengimų kodekso 573 ir 589 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-675GR, Administracinių bylų teisenos įstatymo Nr. VIII-1029 14, 18 ir 112 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-676GR, Seimo kontrolierių įstatymo Nr. VIII-950 11 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-677GR, Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo Nr. VIII-1904 2 straipsnio ir priedėlio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-678GR, Gyventojų turto deklaravimo įstatymo Nr. I-1338 2, 3, 5, 9 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-679GR (svarstymas)
Dabar dar, kolegos, grįžtame šiek tiek prie Žvalgybos kontrolieriaus įstatymo svarstymo. Aš prašyčiau Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką pristatyti svarstymo komitete rezultatus. Ar pavyko patobulinti įstatymo projektą?
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Labai jums ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininko pavaduotojau. Noriu pasakyti, kad mes buvome susirinkę, apsvarstėme tuos įstatymų projektus, kur mes buvome kaip pagrindinis. Noriu pasakyti rezultatus dėl Lietuvos Respublikos žvalgybos kontrolierių įstatymo projekto: mes priėmėme sprendimą siūlyti Seimui priimti visą įstatymą be pakeitimų. Už tokį pasiūlymą – 7, susilaikė 3.
Už kitą – Žvalgybos įstatymą, jau lydimąjį su tokia pačia formuluote, siūlyti Seimui priimti visą įstatymą be pakeitimų: už – 7, susilaikė 2.
Kitas lydimasis – Seimo kontrolieriaus įstatymas. Irgi siūlyti Seimui priimti visą įstatymą be pakeitimų: už – 7, susilaikė 2.
Ir dar vienas lydimasis – Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymas. Irgi situacija tokia, kad 7 – už, susilaikė 2, tai yra siūlyti Seimui priimti visą įstatymą be pakeitimų.
Ir pats paskutinis lydimasis – Gyventojų turto deklaravimo įstatymas. Irgi 7 – už, 2 susilaikė. Siūlyti Seimui priimti visą įstatymą be pakeitimų. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Labai ačiū. Dabar turėtume pristatyti svarstymo rezultatus Teisės ir teisėtvarkos komitete. Gal gerbiamas pirmininkas S. Šedbaras yra kur nors netoli arba galėtų kas nors iš TTK pristatyti svarstymo rezultatus Teisės ir teisėtvarkos komitete? Galbūt I. Haase galėtų, taip? Mes kviečiame į tribūną. Atrodo, du įstatymų projektai buvo, kur TTK buvo kaip pagrindinis. Prašom.
I. HAASE (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Teisės ir teisėtvarkos komitetas buvo susirinkęs ir visi komitete dalyvaujantys komiteto nariai dėl Administracinių nusižengimų kodekso 573 ir 589 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto balsavo už, kad projektas būtų svarstomas iš naujo. Taip pat visi komiteto nariai balsavo dėl Administracinių bylų teisenos įstatymo 14, 18 ir 112 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto ir visi vienbalsiai balsavo, kad projektas būtų svarstomas iš naujo.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar vyksta bendroji diskusija, joje nori kalbėti P. Gražulis, bet ne tiek nori kalbėti, kad ateitų į salę. Primenu, kad iš karto po svarstymo pradedame priėmimo stadiją visų šių įstatymų projektų ir dar kartelį bus galimybė kalbėti dėl motyvų, jeigu tokia galimybe norite pasinaudoti.
17.19 val.
Žvalgybos kontrolierių įstatymo projektas Nr. XIVP-673GR (priėmimas)
Iš pradžių 2-11.1 klausimas – Žvalgybos kontrolierių įstatymo projektas. Už nori kalbėti L. Kasčiūnas.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Labai ačiū. Atsisakau žodžio. Manau, susitelkę tikrai galime vesti reikalą iki galo. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū už linkėjimus susitelkti. Prieš norinčių kalbėti nematau. Balsuojame dėl 2-11.1 klausimo – Žvalgybos kontrolierių įstatymo projekto Nr. XIVP-673 priėmimo be pataisų.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 93 Seimo nariai: už – 76, prieš – 10, susilaikė 7. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.21 val.
Žvalgybos įstatymo Nr. VIII-1861 161, 23 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 221 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-674GR (priėmimas)
Darbotvarkės 2-11.2 klausimas – Žvalgybos įstatymo dviejų straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-674. Norinčių kalbėti nėra.
Balsuojame dėl projekto Nr. XIVP-674 priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 94 Seimo nariai: už – 77, prieš – 7, susilaikė 10. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.22 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 573 ir 589 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-675GR (priėmimas)
Darbotvarkės 2-11.3 klausimas – Administracinių nusižengimų kodekso dviejų straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-675. Dėl motyvų norinčių kalbėti nėra.
Balsuojame dėl šio įstatymo priėmimo. Kaip ir dėl visų, balsuojame dėl priėmimo be pakeitimų.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 97 Seimo nariai: už – 79, prieš – 6, susilaikė 12. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.23 val.
Administracinių bylų teisenos įstatymo Nr. VIII-1029 14, 18 ir 112 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-676GR (priėmimas)
Darbotvarkės 2-11.4 klausimas – Administracinių bylų teisenos įstatymo trijų straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-676. Matau, nėra norinčių kalbėti. Balsuojame dėl jo priėmimo be pataisų.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 97 Seimo nariai: už – 79, prieš – 5, susilaikė 13. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.24 val.
Seimo kontrolierių įstatymo Nr. VIII-950 11 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-677GR (priėmimas)
Darbotvarkės 2-11.5 klausimas – Seimo kontrolierių įstatymo dviejų straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-677. Balsuojame dėl jo priėmimo be pataisų.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 96: už – 78, prieš – 3, susilaikė 15. Įstatymo projektas priimtas. (Gongas)
17.25 val.
Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo Nr. VIII-1904 2 straipsnio ir priedėlio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-678GR (priėmimas)
Darbotvarkės 2-11.6 klausimas – Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo 2 straipsnio ir priedėlio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-678. Dėl motyvų nėra norinčių kalbėti. Balsuojame dėl priėmimo be pataisymų.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 92: už – 74, prieš – 7, susilaikė 11. Įstatymo projektas priimtas. (Gongas)
17.26 val.
Gyventojų turto deklaravimo įstatymo Nr. I-1338 2, 3, 5, 9 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-679GR (priėmimas)
Darbotvarkės 2-11.7 klausimas – Gyventojų turto deklaravimo įstatymo kelių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-679. Norinčių kalbėti dėl motyvų nematau. Balsuojame dėl šio projekto priėmimo be pataisymų.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 95: už – 75, prieš – 3, susilaikė 17. Įstatymo projektas priimtas. (Gongas)
17.27 val.
Atliekų tvarkymo įstatymo Nr. VIII-787 2, 112, 12, 28, 30, 301, 302, 351 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 251, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309 straipsniais, septintuoju1 ir septintuoju2 skirsniais įstatymo projektas Nr. XIIIP-4988(2) (priėmimo tęsinys)
Turime dar keletą įstatymų projektų, dėl kurių turime apsispręsti. Grįžtame prie darbotvarkės 2-15 klausimo, tai yra Atliekų tvarkymo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo įstatymo projekto. Turime vieną jau apkalbėtą A. Gedvilo siūlymą, jam komitetas pritarė iš dalies, bet Seimo narys nori ir prašo, kad būtų balsuojama dėl jo. Kas palaiko A. Gedvilo siūlymą, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 97: už – 14, prieš – 25, susilaikė 58. Pasiūlymui nepritarta.
Dabar dėl viso įstatymo projekto… Dėl viso 19 straipsnio, ar galime jam pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. Dėl viso projekto dar paskutiniai motyvai. S. Gentvilas atsisako žodžio. A. Skardžius nori kalbėti prieš. Prašom.
A. SKARDŽIUS (DPF). Gerbiamieji, ilgai lauktas įstatymas. Tikrai pasisakau už tai, kad turi būti VERT – Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija turi reguliuoti, bet negali reguliuoti fragmentiškai. Ar jūs įsivaizduojate tokį reguliavimą, kurį nori prastumti atliekų degintojai, kad būtų galima reguliuoti tiktai dalį? Savivaldybių visos funkcijos nebus reguliuojamos, tai yra atliekų surinkimas, atliekų vežimas.
Prisiminkime Vilniaus miestą. Kas įvyko prieš rinkimus? Prieš rinkimus buvo pasakyta – kainos nekils, gyventojai, jūsų atliekų tvarkymas bus už tokią kainą. Tik pasibaigė savivaldybės rinkimai, išrinko merą, iš karto kainos du su puse karto pakilo. Tai nebus reguliuojama. O svarbiausia, kad bus pažeidžiamas pagrindinis principas – teršėjas moka. Teršėjas mokės visus solidarumo mokesčius ir VERT, kaip teisėjas, negalės prispausti savivaldybės visų vežėjų, atliekų lobistų. Bus kailis lupamas – vienas kailis vežėjų, kitas surinkėjų, trečias MBA, VAATC’ai, degintojų. Mes jau kitu įstatymu priimsime, kad sąvartynų mokestis didės. Į sąvartyną nerūšiuotos atliekos nešalinamos, bet tai bus – penkis kartus didėja, taip išeitų, kad degintojai galės palįsti po šita kaina. Neilgai trukus mes pamatysime, kokia tai bus kaina.
Todėl aš pasisakau už sisteminę vientisą atliekų tvarkos priežiūrą ir visas grandis turėtų reguliuoti VERT’as, o teršėjas turi mokėti. Atliekos neturi apaugti visokiais socialiniais fondais, visokiais solidarumo mokesčiais ir taip toliau. Todėl aš manau, kad jis yra tobulintinas ir toks negali būti priimtas. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Motyvai išsakyti. Balsuojame dėl Atliekų tvarkymo įstatymo projekto Nr. XIIIP-4988 priėmimo. Kas už, balsuojate už, kas prieš, – prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 97: už – 72, prieš – 4, susilaikė 21. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.31 val.
Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo Nr. VIII-1183 2, 4, 5, 6, 7, 9 straipsnių ir 1, 2, 8 priedų pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1092(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-17 klausimas – Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo kai kurių straipsnių ir trijų priedų pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1092(2). Priėmimas. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 91: už – 63, prieš – 6, susilaikė 22. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.32 val.
Socialinių paslaugų įstatymo Nr. X-493 1, 2, 3, 4, 6, 8, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 26, 29, 34, 38 straipsnių pakeitimo, Įstatymo papildymo 61, 193, 201, 202 straipsniais ir 36, 37 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1095(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-18 klausimas – Socialinių paslaugų įstatymo keliolikos straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas Nr. XIVP-1095(2). Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 95, visi 95 – už. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.32 val.
Pataisos pareigūnų veiklos įstatymo Nr. XIII-1387 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1029(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-19.1 klausimas – Pataisos pareigūnų veiklos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1029(2). Priėmimas. Balsuojame dėl priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 93: už – 90, prieš – 3. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.33 val.
Vidaus tarnybos statuto 4, 7, 16, 18, 25, 28, 30, 31, 32 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1030(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-19.2 klausimas – Vidaus tarnybos statuto kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1030(2). Priėmimas. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 93: už – 89, prieš – 3, susilaikė 1. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.34 val.
Probacijos įstatymo Nr. XI-1860 5, 6, 8, 10, 17, 18, 21, 22, 25, 28, 32, 33 straipsnių pakeitimo ir 9 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1031(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-19.3 klausimas – Probacijos įstatymo keliolikos straipsnių pakeitimo ir 9 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1031(2). Balsuojame dėl priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 93 Seimo nariai: už – 88, prieš – 2, susilaikė 3. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.35 val.
Bausmių vykdymo kodekso 18, 47, 48, 159 ir 183 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1032(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-19.4 klausimas – Bausmių vykdymo kodekso kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1032(2). Balsuojame dėl priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 93 Seimo nariai: už – 88, prieš – 2, susilaikė 3. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.35 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 589 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1033(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-19.5 klausimas – Administracinių nusižengimų kodekso vieno straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1033(2). Balsuojame dėl priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 95 Seimo nariai: už – 90, prieš – 2, susilaikė 3. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.36 val.
Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo Nr. IX-705 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1034(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-19.6 klausimas – Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo vieno straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1034(2). Balsuojame dėl priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 93 Seimo nariai: už – 86, prieš – 1, susilaikė 6. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.37 val.
Įstatymo „Dėl Europos Sąjungos valstybių narių sprendimų baudžiamosiose bylose tarpusavio pripažinimo ir vykdymo“ Nr. XII-1322 87 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1035(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-19.7 klausimas – įstatymo „Dėl Europos Sąjungos valstybių narių sprendimų baudžiamosiose bylose tarpusavio pripažinimo ir vykdymo“ vieno straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1035(2). Balsuojame dėl priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 93 Seimo nariai: už – 86, prieš – 3, susilaikė 4. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.38 val.
Civilinio kodekso 6.2281, 6.2283, 6.2284, 6.2286, 6.2287, 6.2288, 6.22810, 6.22811 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1026(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-20.1 klausimas – Civilinio kodekso kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1026(2). Balsuojame dėl priėmimo.
Šio kodekso priėmimas
Balsavo 94 Seimo nariai: už – 93, prieš – 1. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.39 val.
Vartotojų teisių apsaugos įstatymo Nr. I-657 2, 40 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1027(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-20.2 klausimas – Vartotojų teisių apsaugos įstatymo dviejų straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1027(2). Balsuojame dėl priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 92 Seimo nariai: už – 92, prieš ir susilaikiusių nėra. Įstatymas priimtas. (Gongas)
17.39 val.
Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo Nr. X-1409 2, 5, 6, 7, 13, 14, 16, 20, 21, 23 straipsnių ir priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 121 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-1028(2) (priėmimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-20.3 klausimas – Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo ir įstatymo papildymo projektas Nr. XIVP-1028(2). Balsuojame dėl priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 88 – visi buvo už. Įstatymas yra priimtas. (Gongas)
17.40 val.
Civilinio kodekso 3.210, 3.224, 3.246, 3.250, 3.253, 3.254, 3.2541, 3.257, 3.261, 3.262, 3.264, 3.268, 3.269 ir 3.2761 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4820(2) (priėmimo tęsinys)
2-21.1 – Civilinio kodekso kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4820(2). Balsuojame dėl priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 90 – visi 90 buvo už. Įstatymas yra priimtas. (Gongas)
17.41 val.
Civilinio proceso kodekso 494, 4961, 500 ir 501 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4821(2) (priėmimo tęsinys)
2-21.2 klausimas – Civilinio proceso kodekso kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4821(2). Kviečiu balsuoti. Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 91 – visi 91 buvo už. Įstatymas yra priimtas. (Gongas)
17.42 val.
Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo Nr. I-1234 30, 36, 363, 364, 365 ir 42 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4822(2) (priėmimo tęsinys)
2-21.3 klausimas – Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4822(2). Priėmimo stadija. Balsuojame dėl priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 89 – visi 89 buvo už. Įstatymas yra priimtas. (Gongas)
Gerbiami kolegos, nors mūsų rogės neišvengiamai atkeliauja į Kalėdų stotį, bet į traukinį dar nelipkime, kol Seimo Pirmininkė nepasakys, neapibendrins šių metų. Šie metai Lietuvoje buvo pažymėti daugybe pokyčių po pokyčių. Kviečiu Seimo Pirmininkę į tribūną.
Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kalba
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke, tikrai gražią frazę buvote pasiruošęs.
Gerbiami kolegos, įprastai dabar baigiantis metams ir baigiantis Seimo sesijai… (Balsai salėje) Dėkui. Ar dabar girdite?
Gerbiami kolegos, įprastai dabar baigiantis metams turėtų baigtis ir Seimo rudens sesija ir aš sakyčiau sesijos pabaigos kalbą, pažymėdama ryškesnius jos akcentus ir pasiekimus. Tačiau šiandien, kaip ir visus šiuos metus, situacija, žinoma, nėra įprasta. Manau, kad ne vienas iš mūsų į šventinį laikotarpį einame neramia širdimi tiek dėl mūsų, tiek dėl mūsų kaimynų situacijos. Ukraina ruošiasi atremti naują Rusijos agresijos bangą. Nežinome, ko laukti iš visiškai nenuspėjamo Baltarusijos režimo, o mūsų slenkstį jau perlipo omikronas.
Taip, Kalėdų išvakarėse tikrai visiems norėtųsi matyti kitokias spalvas, ir šviesesnes, ir ryškesnes, ir daugiau optimizmo suteikiančias. Jų ir bus, jei mes visi, kiekvienas iš mūsų tikėsime tuo, ką darome, tikėsime savo pasirinkimu.
Šiais metais, manau, mes parodėme labai daug ką galintys. Mūsų sprendimai dėl migracijos krizės tapo pavyzdžiu kaimynėms šalims. Esame geriausiai besiskiepijanti Rytų Europos valstybė. Ką tik priimtas biudžetas suteiks naujų galimybių šaliai tiek trumpuoju, tiek ilguoju laikotarpiu. Tai yra tik pora šių metų, besibaigiančių metų, akcentų, parodančių, kad mes gebame būti stiprūs.
Taigi niūresniame tarptautiniame kontekste, manau, turime daug priežasčių optimizmui ir tikėjimui, kad iš esmės mums sekasi gerai ir kad, nepaisant to, kad ir kaip savikritiškai save vertintume, esame pavyzdys ne vienai šaliai. Šio tikėjimo ir noriu palinkėti kiekvienam iš jūsų, kaip ir palinkėti šiltų ir ramių Šventų Kalėdų ir sėkmingų, sveikų Naujųjų metų. Iki susitikimo sausį. Dėkui. (Plojimai)
17.45 val.
Informaciniai pranešimai
PIRMININKAS. Labai ačiū. Tęsiant šventinių pareiškimų nata, Liberalų sąjūdžio frakcija informuoja, jog nuo gruodžio 23 dienos E. Rudelienė buvo išrinkta frakcijos seniūno pavaduotoja vietoj R. Juškos. (Plojimai) Sveikinimai.
17.46 val.
Seimo narių pareiškimai
Ir, be abejo, du Seimo nariai taip pat turi sveikinimus ir pareiškimus. Pirmąjį kviečiu V. Valkiūną.
V. VALKIŪNAS (LRF). Gerbiamieji, ginant Lietuvą ir duotą priesaiką iškyla dilema, kaip elgtis, kai tavo šalis, tauta, bendruomenė pavojuje. Aktyviai ginti ar būti pasyviu stebėtoju?
Aš gyniau ir ginsiu Lietuvą, tautą ir Konstituciją visomis įmanomomis priemonėmis ir pagal aplinkybes nuo tų, kurie per įstatymų pakeitimus kėsinasi pakeisti Lietuvos žmonių gyvenimo struktūrą. Slenka neoliberalų diktatūros perversmas Lietuvoje, reikalinga tvirta patriotinė politinė linija ir nacionalinė platforma. Į politinę polemiką norima įvelti policiją, prokuratūrą, tas organizacijas, kurios turi būti neutralios.
Dėl T. Tomilino provokacijos. Iš jo pusės kenkimas mano asmens reputacijai vyksta jau kuris laikas, ypač kai kalbama apie nelegalius migrantus ir jų teises. T. Tomilino pozicija man yra nepriimtina. Mano nuomone, tūkstančių neteisėtų migrantų įsileidimas į Lietuvą yra pati tikriausia antivalstybinė veikla ir nusikaltimas. Tiek praeitą ketvirtadienį, tiek šį antradienį T. Tomilinas ir toliau mane žemino. Norėdamas išsiaiškinti tokias T. Tomilino elgesio priežastis, susitikau su kolega Seimo salėje. Deja, išsiaiškinti nepavyko. Tenka konstatuoti – daug emocinių skurdžių ir rimtų politikų dykuma, deja.
Deja, ir Seimo Pirmininkė per žiniasklaidos priemones nustato diagnozę sakydama – jie pilnaties žmonės, suprask, psichiniai ligoniai. O tai jau žmogaus žeminimas, įžeidinėjimas susiejant veiksmus ir žmones tiesiogiai ir netiesiogiai. Taip žeminamas ir Seimo autoritetas, nors tuo pačiu metu kalbame apie elgesio kultūrą ir pozityvią elgseną. Kai daug žmonių vienoje vietoje tuo pačiu metu – skirtingų siekių, įsitikinimų ir mentaliteto, organizuojasi skirtingi kultūros ir subkultūros židiniai, kaip ir kumščių naudojimas tarp vyrų pasisveikinant ir atsisveikinant ir oro bučiniai.
Gerbiamieji, nedarykime Lietuvos policine valstybe ir nerodykime blogo pavyzdžio visuomenei dėl nereikšmingų dalykų trukdydami ir nuolat skųsdami. Seimo kompetencija spręsti savo bendruomenės ir savo narių klausimus ir problemas. Turime Seimo kanclerį, Seimo Pirmininką, turime ir atjaučiančių kolegų. Bendraukime, padėkime vienas kitam. Turite problemų ar sunkumų – užeikite į mano kabinetą, kurio numeris Seime 112, spręsime problemas kartu. (Juokas salėje) Ne skambinti reikia 112, bet užeiti. Nesupainiokite.
Gerbiamieji, gerų jums švenčių, sveikatingų ir sėkmingų Naujųjų metų. Prabočykite, jeigu kas buvo ne taip. Ačiū už buvimą kartu. Ačiū tiems, kurie sąžiningai saugo Lietuvą. (Plojimai)
PIRMININKAS. Labai ačiū. Prašau, gerbiamas Robertai Šarknickai. Tikrai nebus lengva, bet tribūna jūsų. Ten, matyt, yra palikta pono Valdemaro kaukė, tai…
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Dėkoju.
PIRMININKAS. …jis gali susigrąžinti. Prašau.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Toliau, toliau. Labas vakaras, gerbiami Lietuvos žiūrovai, stebėtojai, Seimo nariai. Vis dėlto aš norėčiau šį vakarą, šią paskutinę šių metų sesiją, užbaigti J. Marcinkevičiaus eilėmis, nes vis dėlto tos vienybės Lietuvoje jau ilgisi didžioji dalis Lietuvos, taip pat ir čia, Seime, esantys Seimo nariai:
Tai gražiai mane augino
Laukas, pieva, kelias, upė,
Tai gražiai už rankos vedė
Vasaros diena ilga.
Tai gražiai lingavo girios,
Uogų ir gegučių pilnos,
Tai gražiai saulutė leidos,
Atilsėlį nešdama.
Tai gražiai skambėjo žodžiai:
Laukas, pieva, kelias, upė.
Tai gražiai iš jų išaugo
Vienas žodis – LIETUVA!
Linkiu gero vakaro ir gražių ateinančių Šventų Kalėdų. Būkime vieningi! Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Labai ačiū. Gerbiamieji kolegos, tai buvo paskutinis šio vakaro pareiškimas. Aš linkiu visiems linksmų Šventų Kalėdų ir laimingų Naujųjų metų.
Registruojamės, jeigu jūs norėtumėte. (Balsai salėje) Ir tada lygiai taip po registracijos, kuri baigsis jau už 8–9 sekundžių, baigsime Seimo posėdį. Skelbiu jį baigtu. Ačiū. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: DPF – Darbo partijos frakcija; DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; LF – Laisvės frakcija; LRF – Lietuvos regionų frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.