Stenogramą galima rasti |
Seimo posėdžių stenogramų rinkinyje Nr. 23, 2024 |
Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija |
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VII (RUDENS) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 308
STENOGRAMA
2023 m. rugsėjo 28 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkė V. ČMILYTĖ-NIELSEN,
Seimo Pirmininko pavaduotojai A. MAZURONIS ir P. SAUDARGAS
PIRMININKĖ (V. ČMILYTĖ-NIELSEN). Gerbiami kolegos, kviečiu užimti vietas. Pradedame rugsėjo 28 dienos, ketvirtadienio, rytinį Seimo posėdį. (Gongas)
10.02 val.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų Algirdo Vaclovo Patacko 80-ųjų gimimo metinių ir Jono Šimėno 70-ųjų gimimo metinių paminėjimas
Šios dienos posėdį pradėsime Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų A. V. Patacko 80-ųjų gimimo metinių ir J. Šimėno 70-ųjų gimimo metinių paminėjimu. Kartu su mumis, Seimo nariais, šiandieną minėjime dalyvauja Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas, atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas V. Landsbergis, Nepriklausomybės Akto signatarai, signatarų artimieji, garbingi svečiai.
Gerbiami kolegos, kviečiu tylos minute pagerbti signatarų atminimą.
Tylos minutė
Kviečiu Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą A. Saudargą pasidalinti mintimis apie Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą A. V. Patacką. Prašau.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Algirdo Saudargo kalba
A. SAUDARGAS. Gerbiama Seimo Pirmininke, Prezidente Vytautai Landsbergi, aukštasis Seime, prieš penkerius metus turėjau garbės kalbėti minint ankstesnį bičiulio ir bendražygio A. Patacko jubiliejų ir tada mėginau jums pristatyti jo kūrybą. Šiandien išdrįsiu jums pasiūlyti paklausyti paties A. Patacko. Trys epizodai po 2 minutes, įrašas padarytas režisieriaus J. Javaičio. Turbūt 2014 metų pabaiga buvo. Algirdas mirė 2015 metų pavasarį. Apie 2 valandas yra šito įdomaus įrašo. Po 2 minutes. Jis kalba, A. Patackas kalba, iš rūsio, 2 minutes iš pastogės ir 2 minutes iš griovio.
Pirmas epizodas iš KGB rūsio, čia galime praeiti netoliese. Antras yra iš jo sukurtos vizijos – „Pastogės“, už ką jisai ir buvo nusiųstas į tą rūsį. Ir trečias epizodas, kai jį, puikų chemiką, inžinierių, išmetė iš Mokslų akademijos sistemos ir nusiuntė dirbti prie melioracijos griovių. Labai prašau paleisti įrašą.
Rodomas archyvinis vaizdo ir garso įrašas
A. V. PATACKAS. Ruošiausi į kalėjimą, nes jau žinojau – anksčiau ar vėliau, bet tik neaišku, kada. Kiekvieną savaitę pirmadienį lauki tarp 7 ir 8 valandų, ar nepasigirs skambutis į duris, nes jeigu jie darydavo, tai darydavo pirmadienį, kad turėtų visą savaitę prieš akis. Pamatai per akutę – kokie septyni vyriškiai su skrybliais. Jie atsidaro, įeina. Jeigu pirmadienį neįvyko, tai turi daugiau mažiau savaitę, jau gali laisviau, po to vėl pirmadienis ir taip kokių dešimt metų laukimo, žodžiu.
Na, o paskui pati ta operacija, kai nuleido į rūsį. Aš jau buvau pasiruošęs, jau žinojau viską, ką reikia daryti, kaip jausiuosi. Ir tai buvo problemų. Buvau išsigandęs vienu metu. Įvedė į kamerą, nieko nėra, kažkoks suoliukas tokio pločio, priremtas prie sienos, įstriža ta kamera tokia, nieko nėra daugiau, jokio baldo. Galvoju, jeigu čia reikės metus sėdėti tokioje… Pasirodo, tai buvo kratos kamera, nieko baisaus, tiktai daiktus susidėti. Paskui jau nuvedė į normalią kamerą.
Pats tas įvykis vis tiktai buvo šokas, bet kadangi aš jau buvau pasiruošęs, tai man tas šokas buvo žymiai silpnesnis negu tam, kuris nebuvo pasiruošęs. Kiekvienam tokiam virsmui reikia ruoštis. Na, o paskui ten guli, kadangi neaišku – 5, 7, 12 metų. Žinai, kad čia nematysi nei artimųjų, nieko. Guli va taip rankas sudėjęs, Konservatorijoje viršuje groja, viskas girdisi per tuos rūsio langus. Žodžiu, galvojau taip: mygtuką paspaustum, išeitum ir kaip niekur nieko. Tai tokia repeticija, nes buvimas toje kameroje yra kaip gulėjimas karste: rūsys, ta muzika tokia, tas gyvas palaidojimas. Tai buvo labai puiki repeticija.
A. SAUDARGAS. Štai dabar epizodas apie „Pastogę“, dėl kurios jis būtent ir buvo nusiųstas į šitą KGB rūsį.
Rodomas archyvinis vaizdo ir garso įrašas
A. V. PATACKAS. Branduolys buvo trys redaktoriai. Tai buvo G. Vosyliūtė, jau mirusi, J. Prapiestis, irgi pernai mirė, ir aš. Tai buvo „Pastogė“. Apie „Pastogę“ čia gal jau daug rašyta, bet ji buvo tokia… Paliko mums M. Tomonis žūdamas tokį kaip ir savo testamentą, kad mes jį turime… Buvo išėję du numeriai ir paskui mus užspaudė.
Po to mes leidome tokį rinkinį „Ethos“, jau sumėtėme pėdas. KGB labai siusdavo, jeigu tu leidi ką nors periodinio. Tai reiškia – tu leidi ir leisi, o čia mes tarsi užsidarėme ir tada išleidome „Ethos“ rinkinį. Jie vėl iš naujo pradėjo šniukštinėti, kas čia, kur ir kaip. Kartu lygiagrečiai darėme ir O. Milašiaus tuos raštus. Norėjome kažką padaryti, kas turi išliekamąją vertę ir kas yra pakankamai solidu, pakankamai kokybiška, ir įrodyti, kad pogrindžio sąlygomis galima ir tokius darbus daryti. Aš laikau didžiausiu pasiekimu, mes vis dėlto įrodėme, trys tomai guli. Dabar (…) ne pogrindis, nepatiko tas žodis „pastogė“. Ten šalta, bet toli matyti ir geras oras, žodžiu. Bet su „Pastoge“ mums nepavyko. Reikia tai pripažinti. Tiesiog niekas nerašė iš mūsų būrelio. Tik mes taip paskleidėme tą žinią, kad yra toks leidinys, kas norite, galite atnešti, garantuojame, kad iš mūsų niekur neišeis. Autorius nedaug rizikuoja. Jisai nešė, sakysime, kokiai redakcijai, redakcija atmetė, na, ir kaip jis ten nuplaukė, tai autorius nedaug rizikuoja – rizikuoja redaktorius. Mes tą riziką prisiimame. Bet visi bėgo į šoną, visi jauni autoriai. Faktiškai vienas Gintaras, mano brolis, atsiuntė vieną eilėraštuką, pasirašė: Erazmas Roterdamietis. Tai „Pastogę“ reikia laikyti nesėkme, bet ne dėl mūsų kaltės. Mes turėjome viską padarę, buvome prisiėmę tą riziką, bet tiesiog ta oficialioji pusė buvo patrauklesnė ir visi rašė, užtai paskui stalčiuose nelabai ką turėjo.
A. SAUDARGAS. Laisvą valstybę reikia pradėti nuo laisvos kūrybos. Štai ir už tą laisvą kūrybą čekistai kankino pusę metų Algirdą čia, rūsiuose. O režimas išmetė jį iš Mokslų akademijos ir pasiuntė duoną uždirbti melioracijos grioviuose. Štai kokie įspūdžiai Algirdo iš melioracijos griovių.
Rodomas archyvinis vaizdo ir garso įrašas
A. V. PATACKAS. Man teko dešimt metų dirbti, griovius šienauti. Išmetė iš Mokslų akademijos ir taip toliau. Žodžiu, jeigu taip gražiai griovį padarai, melioracijos griovį, eina vagelė, aš pirmąkart gyvenime… turbūt daugiau nebepatirsiu, kad man būdavo gražu. Aš padariau – gražu, vandenėlis teka čia ir taip toliau. Aš gėrėdavausi savo darbu. Ten, aišku, daug prakaito nulieji.
Paskui tokios atgaivos aš nepatyriau nei knygas rašydamas, nei juo labiau Seime dirbdamas. Bet jeigu žmogus, čia yra būtina, jeigu tu viską teisingai darai ir kažką padarai, tau turi būti pačiam gražu. Reikia skirti laiko tam ir nesigėdyti to pasigėrėjimo, ne pasigyrimo, kad čia kokia nors premija ar dar kas nors.
Sakau, labai keista, bet aš puikiai prie griovių tą tokį… Man tikrai būdavo gražu. Čia buvo raistas, priaugę ten galas žino, to vandens nesimatė, čia dabar gražus griovelis. Aišku, kad ten po purvą maliesi su tuo kastuvu, ten non stop 6 valandas su tuo dalgiu, tai čia jau savo ruožtu, bet padarai – ir gražu. Ir Dievui tas pats yra. Jisai žiūrėjo į savo sukurtą pasaulį ir gėrėjosi. Nežinau, gal septintą dieną, gal…
A. SAUDARGAS. Gerbiami Seimo nariai, patikėkite, gerai žinau, kokį purvą tenka braidyti. Aš tą esu išbandęs. Linkiu jums visiems iš kairės ir dešinės, iš opozicijos ir pozicijos, ir Seimo nariams, ir kitiems politikams pamatyti tą išvalytą griovį, pamatyti tą nedidelį čiurlenantį upelį. Juk tai gražu, ar ne? (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju signatarui A. Saudargui ir norėčiau pakviesti į tribūną Seimo narį V. Rakutį. Prašom.
Seimo nario Valdo Rakučio kalba
V. RAKUTIS (TS-LKDF*). Šviesiausias Seime, dėkoju jums už galimybę pristatyti A. V. Patacką, žmogų, jo 80-mečio proga iš šios aukštos tribūnos. Istorikui nėra taip lengva įvertinti žmogų, kurį pažįsti asmeniškai, nes tave veikia tavo paties emocija, žmogaus akys, kurios lieka tavo atmintyje, ir jo kūryba, su ja turėjau galimybę šiek tiek susipažinti.
Kilęs iš labai įdomios giminės, Patackai save tapatino su Potockių gimine, kuri ypač išgarsėjusi buvo XVIII amžiuje savo didžiaisiais didvyriais ir didžiaisiais išdavikais. Viskas buvo viena. Bet ta nepalaužiama dvasia ir nesitaikymas su aplinka, ko gero, yra paveldėta iš ten. Jame yra visko: jame yra kaimo, Mišniūnų kaimo Širvintų apylinkėse, jame yra Kauno priemiesčių dvasios, kuri yra labai ypatinga, jinai yra nepalenkiama, ji yra nesitaikstanti, ji yra nuoširdi, kaimiška ir kartu jau miestietiškai suvokianti save kaip universumo dalį. Knygos formavo šitą žmogų, nes jis gimė ir gyveno iš esmės sovietmečiu, ir baisiuoju sovietmečiu. Jo tėvai sunkiai tvarkėsi su šitais laikais, būdami katalikai, išlaikydami tradicines nuostatas. Jo tėtis buvo jam didžiulis asmeninis autoritetas, turėjo turbūt būti kunigu, bet taip išėjo, kad jam nepasisekė, ir tas žmogus sunkiai derėjo tame sovietmetyje, kasdieniniame pasaulyje, sudarydamas sąlygas savo sūnui eiti panašiu, sakyčiau, Lietuvos žynio keliu. Šitam žmogui būdingas ypatingas žodis – „nekolaboravimas“. Nekolaboruoti šitoje epochoje – tai buvo didžiulis iššūkis, ir nekolaboruoti tiktai formaliai, stojant ar nestojant į kokią nors partiją, bet nekolaboruoti savo viduje. Jo argumentas, kurį ne taip seniai perskaičiau, kad 70 % sovietmečio lietuvių vienaip ar kitaip kolaboravo, privertė ir mane pagalvoti apie save. Gyvoji dvasia – štai tie žodžiai, kurie sako, kas gi turi būti mūsų centras, kas turi būti mūsų pagrindinė idėja. Kas būdinga Algirdui, čia jau kalbant apie mūsų epochą, – tai nepatogus doros imperatyvas. Šita A. Petraitytės frazė mane tiesiog sukrėtė. Tai yra tai, ką mes šiandien turime padaryti kiekvienas ir visi kartu. Labai rekomenduoju kolegoms perskaityti 2016–2017 metais išleistą knygą „Algirdas iš Kauno“. Tikrai praturtėsite ir tapsite stipresni.
Ką gi jis padarė iš esmės? Jis buvo ir politikas, ir mąstytojas, ir poetas. Mano akimis, svarbiausia turbūt mano pranešimo mintis – sujungęs senąją ikikrikščionišką lietuvių kultūrą su krikščioniškąja. Balsu įvardino tai, ką savo vardais ir žodžiais liudijo Lietuvos partizanai. Mes čia svarstome – „Romuvai“ suteikti ar nesuteikti statusą, bet mes turime sujungti šitas dvi kultūras, nes jos sudaro mūsų esmę, mes negalime nė vienos iš tų dalių išimti, nes tai yra viskas mes. Ir jis tą sujungė. Tiems, kas bando kurti Lietuvos ateitį, būtinai reikia perskaityti jo knygą „Litua“, kuri kaip tik ir suformuoja šias pagrindines nuostatas. Jungdamas skirtingus mokslus, intuiciją ir nuojautą, su draugais diskutuodamas svarbiais klausimais, išvystė tokį dalyką kaip etnosofija. Jis kartais labai panašus į mokslą, bet kartais labai panašus į kažkokią naują dvasinę būseną. Pakilo taip aukštai, kad tvirtai ant pozityvizmo pagrindo stovintys žemiškieji mokslininkai jo jau nebematė ir jį išbraukdavo. Sakydavo, jie čia kliedi, tie žmonės. Bet kartais tie kliedesiai supranta daug daugiau negu tiktai faktais pagrįsti mokslai, nes kai kuriems dalykams tiesiog tų faktų neužtenka. Todėl kartais reikia susitaikyti su tuo, kad rasite jo tekstuose, atrodo, visiškai neįmanomų dalykų, galbūt ir neteisingų, bet tuo pačiu metu tokių gilių įžvalgų, kurias mes suprasime galbūt ne šiandien, bet dar po keleto metų.
Taigi, skaitykime knygas, suvokime virsmus, šitas žodis yra esminis jo darbuose, ir būkime nekolaborantais. Už mūsų tūkstantmetė Lietuva – Litua. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju Seimo nariui V. Rakučiui. Į tribūną norėčiau pakviesti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą S. Kropą prisiminti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą J. Šimėną. Prašom.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Stasio Kropo kalba
S. KROPAS. Gerbiama Seimo Pirmininke, gerbiamas Atkuriamojo Seimo Pirmininke, garbūs šio paminėjimo dalyviai, man labai malonu pasinaudoti galimybe pristatyti signataro J. Šimėno asmenybę ir veiklą. Jo politinis darbas, politinė veikla detaliai pristatomi parodoje, daugelis iš jūsų kartu su juo dirbo. Aš labiau akcentuosiu jo darbus.
Pradėsiu nuo to, jog pasakysiu, kad Jonas buvo Papilių patriotas. Parlamentarizmo ir istorinės atminties skyriaus citata parodą pristatant taikliai atspindi esmę. Cituoju: „Gilus ryšys su gimtaisiais Papiliais buvo savotiškas vidinis būsimo signataro J. Šimėno gyvenimo kodas, apibrėžtas krikščionybės tradicijomis, meile gimtinei, lietuviškam žodžiui ir dainoms, etnokultūrai.“ Kitas svarbus Jono bruožas buvo tas, kad jis buvo geologas visa širdimi. Geologiją jis labai mylėjo. Baigęs Viešintų vidurinę mokyklą, Vilniaus 21-ojoje technikos mokykloje įgijo geologinio gręžimo meistro specialybę, o Vilniaus universitete – inžinieriaus hidrologo specialybę. Spėjo nuveikti reikšmingų darbų šioje srityje. Dirbdamas Gargždų naftos žvalgybos ekspedicijoje atliko Baltijos jūros dugno geologinį kartografavimą ir geologinę nuotrauką Lietuvos ekonominėje zonoje. Nors vėliau teko keisti veiklos kryptį, geologija visuomet išliko jo širdyje – palaikė ryšį su šios srities kolegomis, dalyvavo ekspedicijose, buvo Lietuvos geologų sąjungos tarybos narys, jos pirmininkas 2001–2004 metais.
Sąjūdis kardinaliai pakeitė Jono šeimos gyvenimą. Jonas nedvejodamas aktyviai pasinėrė į šio judėjimo veiklą, buvo vienas iš Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Klaipėdos rajono Gargždų iniciatyvinės grupės kūrėjų. Vėliau išrinktas tarybos nariu ir pirmininku tapo Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nariu, signataru.
Aukščiausiojoje Taryboje pasižymėjo aktyvumu. Dalyvavo rengiant aplinkos apsaugos, mokesčių už aplinkos teršimą, mokesčių už gamtos išteklių naudojimą įstatymų projektus, vadovavo Gamtos apsaugos komitetui ir, kas įdomu, inicijavo saugomų teritorijų tinklo Lietuvoje kūrimą įteisinant nacionalinius parkus, regioninius parkus ir gamtos rezervatus. Daugeliui, įskaitant ir mane, Aukščiausiojoje Taryboje neatrodė, kad saugomos teritorijos būtų prioritetinis reikalas, tačiau Jonas buvo atkaklus to propaguotojas. Tik vėliau supratau, kaip svarbu buvo laiku atlikti darbą, nes vėliau, kuomet jau vyko restitucija ir privatizavimas, interesų buvo jau kur kas daugiau ir tai būtų buvę tikrai sunku atlikti.
Kova už Lietuvos nepriklausomybės įtvirtinimą Jonui nesibaigė balsavimu už Aktą dėl Lietuvos nepriklausomybės. Jis save surado ir realizavo kitur – rūpinosi Lietuvos ekonominės, energetinės nepriklausomybės stiprinimu. Tuo metu Lietuvos nedraugų buvo aktyviai skleidžiamas mitas, kad Lietuva neturi resursų, yra visiškai priklausoma nuo importo ir kad jos laukia liūdnos perspektyvos. Jonas dėl to nuoširdžiai išgyveno ir ieškojo būdų, kaip panaudoti vietinius išteklius ir kaip padaryti Lietuvą kuo mažiau priklausomą nuo energijos importo. Jis man sakė: stirtos šiaudų yra tapusios kraštovaizdžio dalimi, bandant atsikratyti, jos dažnai deginamos. Miškuose kirtaviečių ir išvartų atliekos, nenaudojami kelmai, buitinės atliekos, turinčios energetinę vertę, verčiamos sąvartynuose – visa tai galima racionaliai panaudoti ir ženkliai sumažinti energetinį priklausomumą nuo užsienio šalių.
Buvo galimybių studijos, vizitai į parodas, gamyklas, katilines, atsakingas institucijas pažangiausias praktikas taikančiose Europos Sąjungos šalyse, bendravimas su Lietuvos mokslininkais. Jonas tapo atsinaujinančių energijos šaltinių vystymo strategijų vienu iš svarbiausių kūrėjų ir labai aktyviu jų praktiniu įgyvendintoju. Štai keli pavyzdžiai. Pavyzdžiui, bioetanolio bei biodyzelino gamyba ir jų naudojimas vidaus degimo varikliams. Maišant su iškastiniu kuru buvo galima reikšmingai sumažinti importo poveikį. Signataras rengė reikalingus teisės aktus, ieškojo, kam ši idėja būtų įdomi ir kas būtų pajėgus ją įgyvendinti, įsidarbino vienos įmonės, kur ryžosi pertvarkyti gamyklą etanolio gamybai, konsultantu.
Kita sritis – biokuras. Organizavo savo ir kaimynų laukuose esančių šiaudų perdirbimą į granules, pakelių krūmų kirtimą ir smulkinimą biokurui. Švedijoje įsigiję sodinamosios medžiagos, tėviškėje pasodino energetinių augalų plantaciją. Kūrė biokuro gamintojų ir tiekėjų asociaciją LITBIOMĄ ir jai vadovavo, dirbo bendrovės „Bionovus“ Mokslinių tyrimų departamento direktoriaus pavaduotoju, organizavo seminarus, diskusijas skatindamas katilinių rekonstrukciją biokurui naudoti.
Jonas turėjo praktiškai pats išbandyti, dalyvauti tame, ką jis siūlė, ir kiekvieną projektą globojo iki jo įgyvendinimo. Vertinant iš perspektyvos, matosi, kokius svarbius darbus yra nuveikęs Jonas, kurie plačiai nėra žinomi ir adekvačiai nėra įvertinti.
Baigdamas norėčiau paminėti dar vieną aspektą – tai bendruomeninių santykių puoselėjimą. Jonas nuostabiai lengvai sugebėdavo bendrai veiklai suburti įvairius žmones, su akordeonu ir daina buvo susibūrimo ašis, organizuodavo, tarp kitko, nemokamai įvairias šventes ir įvykių paminėjimus. Kai kuri jo veikla turi ir išliekamąją vertę: pavyzdžiui, Švento Kazimiero bažnyčios choras, tėviškėje Papiliuose pastatytas kryžius Lietuvos Respublikos nepriklausomybės 20-mečiui su Motinos Marijos ir švento Kazimiero skulptūromis, įrengta koplytėlė su švento Florijono skulptūra, suremontuotas Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registre esančios Papilių Švento Vincento Ferero koplyčios stogas, išpopuliarinti Šiliniais liaudyje vadinamo Žolynėlio atlaidai Papiliuose, į juos susirenka apylinkių žmonės kasmet. Įvairių sričių bendruomenės atsidėkoja Jonui: Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komitetas apdovanojo Energetikų garbės ženklu, miškininkai įteikė Auksinio ąžuolo lapo medalį, o Anykščių rajono savivaldybė – Šimtmečio anykštėno medalį.
Šių metų Kovo 11-oji buvo paskutinė valstybinė šventė, kurią Jonas sutiko. Kovo 15-ąją signataras paliko šį pasaulį, nesulaukęs savo 70-mečio. Kartu per gyvenimą jis ėjo su žmona Vida ir džiaugsme, ir varge, įveikdami sunkumus ir negandas, su meile palaikydami vienas kitą. Jonas tėviškės meilę įskiepijo ir vaikams – sūnūs Liutauras ir Paulius įsikūrė Papiliuose ir tęsia tėvo darbus. Daugeliui pažinojusių jo šeimą buvo nuostabu turėti puikius draugus, o dabar – neišdildomus prisiminimus apie turiningai ir maloniai kartu praleistą laiką. Ačiū už dėmesį. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju signatarui S. Kropui ir kviečiu į tribūną Seimo narį J. Urbanavičių.
Seimo nario Justino Urbanavičiaus kalba
J. URBANAVIČIUS (TS-LKDF). Mieli iškilmingo renginio dalyviai, gerbiami svečiai, mieli signataro J. Šimėno artimieji, aš džiaugiuosi, kad man, kaip jaunesniosios kartos politikui, likimas dovanojo pažinti ir mokytis iš šio nuostabaus žmogaus – patrioto, politiko, visuomenininko, gamtos mylėtojo. 2008–2012 metais drauge su J. Šimėnu mes dirbome Lietuvos Respublikos Seime, tuo metu gerbiamas Jonas vadovavo Seimo Aplinkos apsaugos komitetui. Tai buvo mano pirmoji ir didelė pažintis su šiuo žmogumi, neišdildomi prisiminimai. Būtent tuo metu žengiau savo, kaip jauno politiko, pirmuosius žingsnius.
Gerbiamo Jono iniciatyva tuomet Lietuvos Respublikos Seime buvo priimta daug svarbių Lietuvai sprendimų. Jis vienas iš pirmųjų inicijavo Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymus, jau tuomet įžvelgė energetinio saugumo svarbą Lietuvai. Visą laiką man sakydavo: Justinai, mes privalome tai atlikti, nes nebūsime ekonomiškai laisvi tol, kol neužtikrinsime energetinio savarankiškumo savo šalyje.
Man, kaip miškininkui, Jonui, kaip gamtininkui, buvo be galo svarbu išsaugoti žaliąjį rūbą – miškus, puikiai veikiančias miškų struktūras. Pamenu, jau tuomet kilo daugybė grėsmių miškų sektoriui. Tik gerbiamo Jono padedami mes sustabdėme įvairias iniciatyvas, galinčias susilpninti miškų sektorių. Nors Jonas ir nebuvo medžiotojas, kaip gamtotvarkininkas, aplinkosaugininkas, jis puikiai suprato gamtos ir medžiotojo santykį, jų reikšmę ir svarbą šiuolaikinei gamtai, vertino ir palaikė.
Jam rūpėjo Lietuvos ateitis, jaunoji karta, tęstinumas. Jis degė meile savo tėviškei, nepraleido nė vieno savaitgalio išvykos į savo gimtinę, kur su sūnumis statė, kūrė ir svajojo.
Jonas iš prigimties buvo keliautojas, įvairių ekspedicijų organizatorius bei dalyvis. Daug man pasakojo apie savo išvykas, keliones, įspūdžius, prisiminimus iš Altajaus ir kitų kraštų. Palapinė, miegmaišis, žibintuvėlis ir gamta. Tai buvo tokios jo kelionės. Sakoma, žmogų kalnuose gali pažinti. Man drauge su P. Saudargu, L. Kasčiūnu teko garbė su Jonu kopti į kalnus. Vykome ir į tolimus Rusijos kraštus – Sibirą, lankėme, tvarkėme tremtinių kapus, pagerbėme amžino įšalo žemėje atgulusius mūsų tėvus ir senelius. Į šitas ir kitas ekspedicijas Joną visuomet lydėjo jo žmona Vida. Jis be galo gerbė ir vertino savo šeimą, savo sūnums skiepijo krikščioniškąsias vertybes. Jau ir baigęs aktyvią politinę karjerą Jonas dažnai man paskambindavo. Išgyveno dėl politinių sprendimų, ypač vertybiniais klausimais. Visuomet norėjo, kad šeima, krikščioniškosios vertybės ir ateityje liktų valstybės pagrindu.
Aš niekada neabejojau Jono tvirtu žodžiu, tvirtu stuburu, kompetencija ir atsakingumu. Tai buvo žodžio žmogus, tvirtas, tiesus, teisingas, gal kartais ir per tiesus. Jis už tai politikoje brangiai mokėjo, bet mes visada žinojome jo tikrą nuomonę ir vertybes. Toks buvo J. Šimėnas – politikas, signataras, draugas, kolega, bendražygis. Ilsėkis, mielas Jonai, ramybėje, tegu būna jums lengva Lietuvos žemelė. Jūs išliksite visuomet mūsų širdyse. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju J. Urbanavičiui.
Kviečiu Signatarų klubo prezidentę B. Valionytę ir Signatarų klubo kanclerę I. Andrukaitienę. Prašau.
Signatarų klubo prezidentės Birutės Valionytės kalba
B. VALIONYTĖ. Laba diena, gerbiama Seimo Pirmininke, Seimo nariai, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai, signatarų A. Patacko ir J. Šimėno giminės ir draugai, pažįstami ir bendražygiai. Šiandien mes minime iš tikrųjų dviejų Lietuvos didžiavyrių – A. Patacko ir J. Šimėno – jubiliejus. Jie abudu išėjo anapilin per anksti, bet tai buvo žmonės, kurie turėjo labai tvirtą stuburą. Labai gerai, kad minime kartu jų jubiliejus šioje salėje. A. Patackas šiandien bus pagerbtas Karininkų ramovėje Kaune, J. Šimėnas turbūt tiktai čia.
Tai buvo žmonės, kurie suprato, kas yra lietuvių kalba, kas yra lietuvių kalbos istorija, kas yra mūsų šaknys, kas yra mūsų tradicijos. Jeigu kas neskaitėte, būtinai paskaitykite A. Patacko „Virsmus“. Suprasite mūsų tautos esmę ir priedermę. Kai šiandien mūsų programose ir mūsų leksikone dingsta žodis „tauta“, tai šiems abiem didžiavyriams tai buvo kertinis žodis, reiškiantis ir turintis prasmę ir gilią sąvoką.
Norėjau apie tai nekalbėti, bet turiu pasakyti. Vakar mes, Signatarų klubo valdyba, apsilankėme Signatarų namuose ir supratome, kad Kovo 11-osios paskelbimas buvo „Fluxus“ renginys. Gerbiami Seimo nariai, nueikite į Signatarų namus dabar ir pasižiūrėkite visą ekspoziciją. Aš tikrai nemanau, kad J. Šimėnas ir A. Patackas tokiai krypčiai pritartų. Aš manau, kad jie visomis išgalėmis bandytų pateikti ir pasakyti vieną elementarų dalyką – niekada negalima kirsti savo šaknų. Nenoriu aš daugiau ilgiau kalbėti šia tema, bet mes vakar (nuoširdžiai pasakysiu) visi patyrėme šoką.
Šiandien su mumis yra J. Šimėno šeima. Jonas užaugino tris sūnus. Šiandien su mumis yra Liutauras ir Paulius. Abudu jaučia tėvo petį, visą gyvenimą jautė. Aš noriu jums pasakyti: neškite tėvo aukštai iškeltą vėliavą, tai yra jūsų priedermė. Čia buvo taip labai švelniai pasakyta Stasio apie žmoną Vidą, tai aš noriu pasakyti, kad Vida laikė ne tris kampus, o visus keturis namie. Aš žinau, Vida, kiek tu padarei, kad Jonas būtų toks, koks jis buvo, tai 70 % tavo parama jam visais klausimais. Kadangi šiandien šeima yra su mumis, Signatarų klubas nori, Vida, tau įteikti „Laisvės vėją“. Tai ne tik Jonui buvo labai brangu, bet ir jums visiems. Ačiū, Vida, kad Jonui padėjai būti Jonu. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju Signatarų klubo prezidentei B. Valionytei. Signataro J. Šimėno artimiesiems, visiems Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarams, kurie stebi šios dienos posėdį, ir visiems dalyvavusiems šiame minėjime. Skelbiu minėjimą baigtą.
Gerbiami kolegos, kviečiu užimti vietas ir skelbiu registraciją.
Užsiregistravo 101 Seimo narys.
Gerbiami kolegos, vakar mūsų miela kolegė R. Tamašunienė šventė labai gražų jubiliejų, norėčiau savo ir viso Seimo vardu ją pasveikinti. (Plojimai)
10.39 val.
Seimo seniūnų sueigos patikslintos 2023 m. rugsėjo 28 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Dėkoju. Pradedame dalykinę posėdžio dalį. Darbotvarkės 1-2 klausimas – darbotvarkės tvirtinimas. V. Ąžuolas prie mikrofono, prašom.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Frakcijos vardu prašome išbraukti 1-3 klausimą dėl Stambulo konvencijos. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą, ar ne? Gerai, dėkui. L. Kasčiūnas.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Gerbiama Seimo Pirmininke. Prašau savo paties įstatymą, darbotvarkės 1-7 klausimą, išbraukti iš darbotvarkės, reikia dar prie jo padirbėti. Ačiū.
PIRMININKĖ. Jūs turite galvoje mūsų darbotvarkės 1-6 klausimą – Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos įstatymo projektą, taip? Dėkoju. Daugiau pasiūlymų nėra. Apsispręskime balsuodami.
Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija siūlo išbraukti iš šios dienos darbotvarkės 1-3 klausimą – Seimo nutarimo dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą projektą Nr. XIVP-2983. Balsuokime. Kas pritariate šiam siūlymui, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Balsavo 105: už – 46, prieš – 53, susilaikė 6. Pasiūlymui nepritarta. Klausimas lieka darbotvarkėje.
Kitas pasiūlymas… Taip, I. Šimonytė. Prašom.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Atsiprašau, užsiplepėjau ir balsavau ne taip, kaip turėjau. Tikrai prieš.
PIRMININKĖ. Dėl protokolo. Gerai. Dėkui.
L. Kasčiūnas prašo išbraukti iš darbotvarkės 1-6 klausimą – Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos įstatymą. Kadangi pats iniciatorius prašo, ar galime bendru sutarimu? Nėra prieštaraujančių. Dėkui.
Ir dėl visos darbotvarkės. Ar reikia balsuoti? Reikia. Balsuojame. Kas pritariate… Atsiprašau, J. Sabatauskas dar dėl darbotvarkės.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Atsiprašau, apsirikau dėl balsavimo, norėjau balsuoti prieš. Prieš tai.
PIRMININKĖ. Gerai, įskaitysime dėl protokolo. Daugiau nematau pasiūlymų. Prašom, P. Saudargas.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Aš irgi pribėgau prie šoninio mikrofono, kadangi užsikalbėjau su gerbiamais signatarais ir ne taip paspaudžiau mygtuką. Aš norėjau balsuoti už praeitame balsavime.
PIRMININKĖ. Viskas gerai. Galutinio rezultato vis tiek tai nekeičia. Balsuojame dėl visos darbotvarkės. Kas pritariate darbotvarkei, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Balsavo 107: už – 82, prieš – 1, susilaikė 24. Darbotvarkei pritarta.
10.42 val.
Seimo nutarimo „Dėl kreipimosi į Lietuvos Respublikos Konstitucinį Teismą su paklausimu, ar Europos Tarybos konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo nuostatos neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai“ projektas Nr. XIVP-2983(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-3 klausimas – Seimo nutarimas dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą. A. Vyšniauskas. Prašom.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Frakcijos vardu norėčiau paprašyti pusvalandžio pertraukos.
PIRMININKĖ. Prašymas yra. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Nematau prieštaraujančių. Pritarta bendru sutarimu.
A. Vinkus. Prašom.
A. VINKUS (LVŽSF). Prašom mano balsą įskaityti už, balsuojant dėl darbotvarkės.
PIRMININKĖ. Dėkoju, dėl protokolo įskaitysime už.
10.43 val.
Trakų rajono, Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono savivaldybių teritorijų ribų keitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3002(2) (svarstymas)
Toliau pagal mūsų darbotvarkę 1-4 klausimas – Trakų rajono, Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono savivaldybių teritorijų ribų keitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3002(2). Svarstymo stadija. Kviečiu Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narį E. Sabutį, kad pristatytų komiteto išvadą dėl šio įstatymo projekto.
Gerbiami kolegos, primenu, kad balsavimo intervalas nuo 11 val. 30 min.
E. SABUTIS (LSDPF). Ačiū, gerbiama Seimo Pirmininke. Gerbiami kolegos, Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas rugsėjo 20 dieną svarstė šitą klausimą ir bendru sutarimu pritarė komiteto patobulintam įstatymo projektui ir komiteto išvadai.
PIRMININKĖ. Dėkoju už pristatytą komiteto išvadą. Diskutuoti dėl šio įstatymo projekto niekas neužsirašė. Dėl motyvų po svarstymo taip pat nėra. Apsispręsime balsuoti numatytu laiku.
10.44 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. rugsėjo 20 d. nutarimo Nr. XI-2226 „Dėl Lietuvos švietimo tarybos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-2888(2) (svarstymas)
Darbotvarkės 1-5 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. rugsėjo 20 d. nutarimo „Dėl Lietuvos švietimo tarybos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-2888(2). Svarstymo stadija. Komiteto pranešėjas – gerbiamas E. Jovaiša.
E. JOVAIŠA (LVŽSF). Gerbiamas Seime, Švietimo ir mokslo komitetas svarstė šį nutarimą, teiktą jo paties, ir tam nutarimui pritarė bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju už pristatytą komiteto išvadą. Diskutuoti nėra užsirašiusių. Dėl motyvų taip pat niekas neužsirašė kalbėti. Ačiū. Taigi, apsispręsime balsuoti numatytu laiku.
10.45 val.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 21 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2440(3) (pateikimas)
Dabar norėčiau pakviesti V. Gapšį, kad pristatytų buvusį 1-7, dabar jau 1-6 klausimą – Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 21 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-2440(3). Pranešėjas – V. Gapšys arba bet kuris kitas iš dar septynių pasirašiusių narių. V. Gapšys yra. Prašom, žodis jums.
V. GAPŠYS (DPF). Gerbiami kolegos, šis projektas yra ilgai diskutuojamas viešojoje erdvėje, todėl šiandien galvojau, ar dar kartą pateikti visus skaičius, ar geriau pasižiūrėti į esmę, kodėl jis šiandien atkeliauja į šią tribūną. Tai nusprendžiau, kad vis dėlto tas dalykas, kad tos šeimos, tie žmonės, tie keli šimtai tūkstančių Lietuvos piliečių, kurie yra paėmę būsto paskolas, šiandien laukia mūsų žingsnių, valdžios atstovų požiūrio į juos ir jų susidariusią situaciją.
Man dažnai yra priekaištaujama, kad kai Darbo partija įregistravo šį projektą, kartu susitarė su opozicinėmis frakcijomis, kad palaikytume bendrai tą klausimą, kad tai yra žmonės, kurie prisiėmė patys savo riziką, kad paskolos yra jų atsakomybė. Taip iš dalies yra, jie teisūs, bet pažiūrėkime visą kontekstą, kuris buvo susidaręs.
Pirma, 30 % euro zonos šalių ten turi nefiksuotas palūkanas, 30 % žmonių, kurie ėmė Europos Sąjungoje paskolas, turi nefiksuotas palūkanas. Lietuvoje tokių faktiškai 100 %. Kodėl taip susidarė, kodėl mūsų valdžia nepažiūrėjo iš anksto į galimybes fiksuoti palūkanas, kaip padarė danai, kaip padarė prancūzai, belgai, vokiečiai ir kitos šalys? Lietuva nesiėmė tos iniciatyvos, todėl atsakomybė krenta ant mūsų pečių.
Sako, kad visi galvojo apie tai, kad turėjo įvertinti savo finansines galimybes, tai galima pasakyti, kad rodikliai, kuriuos turėjo vertinti, – iki 5 % pakilusios palūkanos, ar žmogus galės sumokėti. Mes jau peržengėme tą procentą, jau Lietuvoje paskolos peržengė 5 %, metinės palūkanos. Tai yra didžiuliai skaičiai, kurių žmonės negalėjo įvertinti ir negalėjo užsifiksuoti palūkanų.
Ar dėl to kyla tam tikra valdžios atsakomybė? Aš manau, kad taip. Ar tie žmonės turi teisę, mokėdami mokesčius, dalį gyventojų pajamų mokesčio atgauti? Aš manau, kad taip. Todėl mes teikiame projektą, kuris suteiktų žmogui galimybę dalį savo apmokestinamos sumos susimažinti palūkanų sumokėtu dydžiu, tai yra vieniems metams. 2023-ieji buvo tie piko metai, kai palūkanos iškilo labiausiai, žmonės pajuto tą šoką skaudžiausiai. Mes matome iš statistikos, kad žmonių vartojimo galimybės krenta, todėl mes tikrai galėtume nušauti du zuikius.
Vienas dalykas, mes galėtume dalį pinigų sugrąžinti tiems žmonėms, kurie galėtų užtikrinti vartojimą ir atitinkamai bendrojo vidaus produkto augimą. Tas mums lygiai taip pat svarbu formuojant biudžetą, nustatant kitus dalykus, todėl šis projektas sprendžia ne tik tų žmonių problemas, sprendžia ir visos Lietuvos ekonomikos problemą.
Ar mes būtume vieninteliai? Ne. Pasižiūrėkime į aplinkines šalis. Graikai. Graikų vyriausybė sugebėjo sutarti su bankais ir jie pavasarį užfiksavo 12 mėnesių savo sąskaita palūkanas. Lietuvos Vyriausybė dar tada tylėjo. Pažiūrėkime į italus, kurie įsiveda bankų apmokestinimą, labai panašų, beje, kaip Lietuvoje, ir italai dalį tų pinigų skirs būtent būsto paskoloms kompensuoti. Pasižiūrėkime į lenkus, kai valdžia mums sako, kad nežiūrėkime į lenkus, ten kita situacija ir panašiai, bet lenkai ėmėsi, kad būsto paskolos būtų žmonėms pigesnės, ir vis dėlto lietuviai myli tą Lenkiją ir važiuoja ten nusipirkti pigesnių produktų, žiūri į jų pavyzdį ir su pavydu žiūri. Todėl aš sakau, kad mums reikia tai padaryti.
Kai kalbame apie finansinius šaltinius, visada primenama: o iš ko mes tai apmokėsime? Galiu kalbėti už Darbo partiją tikrai, bet ir kita opozicijos dalis turbūt galės patvirtinti. Kai mes balsavome, kai trūko valdančiajai koalicijai balsų dėl bankų papildomo apmokestinimo, tų balsų atsirado opozicijoje. Todėl mes savo indėlį ir atsakomybės dalį jau prisiėmėme, valstybės biudžetas jau pasipildys tais pinigais iš bankų, nepaisant to, kad dažnai mums rodoma, kad tai nėra tie bankų pinigai, tai nėra iš palūkanų sukauptas pelnas, kuris nukeliaus į valstybės biudžetą. Bet ar tikrai? Jeigu bankai neturėtų pelningumo ir tiktai iš Europos Centriniame Banke laikomų pinigų būtų turėję uždarbį, ar mes būtume drįsę daryti tą apmokestinimą? Ne, greičiausiai nebūtume. Todėl visos tos kišenės buvo prikauptos bankų pinigų, uždirbtų pinigų, pelno, taip, kaip ir reglamentuoja teisės aktai, pinigų… dalį mes jau apmokestinome, todėl mes tiesiog turime ne tik teisę, bet yra tam tikra moralinė pareiga dalį tų pinigų grąžinti žmonėms, kurie dėl išaugusių paskolų jaučia sunkumus. Ar tikrai jaučia? Naujausi dalykai, kuriuos girdžiu ir iš Seimo kolegų, yra tai, kad jau atsiranda žmonių, kurie ima vartojimo paskolą tam, kad sugrąžintų dalį būsto paskolos palūkanų. Ar tai yra sąžininga jų atžvilgiu? Ne. Ar tai gilina problemą? Taip. Todėl šiuo atveju mes neturime daug pasirinkimų, kaip galime dar spręsti šitą klausimą.
Žinoma, kas nors pasakys, kad Lietuvos bankas pateikė pasiūlymą dėl fiksuotų paskolų palūkanų ir kad turėtų būti šalia pasiūlymas dėl nefiksuotų, plaukiojančių, ir fiksuotų, bet tai jau yra pavėluota. Kas dabar fiksuos palūkanas, kai jos yra pasiekusios piką? Tą reikėjo daryti, kai jos buvo neigiamoje zonoje, tada reikėjo skatinti. Apie tai kalbėjome Biudžeto ir finansų komitete, bet veiksmų, deja, Vyriausybė nesiėmė. Tas sprendimas, nors ir Lietuvos banko, yra tam tikra išeitis, bet ji yra tiktai dalinė ir tiktai – į ateitį. O šiandien kito sprendimo mes neturime.
Vyriausybė pasirinko tiesiog laukti ir sakyti, kad Europos Centrinis Bankas pradės mažinti palūkanų normas ir mes galėsime atsikvėpti. Taip, sutinku, ateis ta diena, kai bus mažinamos, tik greičiausiai ne taip greitai, kaip mes tikimės, galbūt tai bus kitų metų vidurys, gal bus antra pusė, galbūt, jeigu infliacija kris, ir šiek tiek anksčiau. Bet išgirskime, ką sako Europos Centrinio Banko valdančiosios tarybos nariai: mes išlaikysime aukštą palūkanų lygį tiek, kiek reikės infliacijai sumažinti. Tai reiškia, kad net jeigu ir sumažins, kad ir, tarkime, 0,25 % palūkanas, jos vis tiek bus aukšto lygio, jos vis tiek bus tokio lygio, koks daro mūsų gyventojų sudėtingą finansinę situaciją. Todėl šiandien su tuo projektu mes žiūrime į tuos žmones, į tuos 100 tūkst. Lietuvos piliečių, kurie sąžiningai moka mokesčius ir turi tam tikras teises reikalauti, kad valdžia ir į juos atkreiptų dėmesį.
Taip, dažnai tai yra didžiųjų miestų gyventojai, kurie neis protestuoti prieš Vyriausybės langus, nes jiems tada šeima labiau rūpi, nes jiems reikia išlaikyti vaikus, jiems galbūt kartais reikia ir pasiskolinti iš tėvų pinigų, kad galėtų sumokėti tas būsto paskolos palūkanas. Todėl dažnas pasirašantis, kai darėme iniciatyvą ir rinkome parašus, buvo vyresnio amžiaus žmogus. Aš pats asmeniškai klausdavau, kodėl tu pasirašai? Todėl pasirašau, kad mano vaikams, mano anūkams tai rūpi ir tai skauda. Todėl netiesa, kad tik tie, kurie turi paskolas, yra susiję su šiuo projektu, su šiuo projektu yra susiję daugiau, manau, negu milijonas Lietuvos gyventojų. Tai ir vaikai, kurie gyvena tose šeimose ir nukenčia, nes tėvai turi išleisti pinigus ne jų mokslui, ne jų švietimui, ne jų būreliams, o būsto paskolai, tai ir seneliai, kurie turi paskolinti savo anūkams, tai ir tėvai, kurie išgyvena dėl savo vaikų finansinės situacijos.
Todėl šiandien žiūrėdamas į jus prašau leisti pradėti šitą projektą svarstyti, suteikti žmonėms galimybę diskutuoti, neužbaigti šito projekto šiandienos posėdyje, o atverti diskusijas. Vyriausybę raginame imtis veiksmų, jeigu nepasiūlo, nesutinka su šita alternatyva, siūlyti kitas, nesėdėti abejingai sudėjus rankas ir nesakyti, kad kančia yra geriausia ir tiesiog laukime, kol sumažės palūkanos. Atsakinga valdžia taip nesielgia.
PIRMININKĖ. Laikas. Jūsų norėtų paklausti Seimo nariai. Pirmasis klausia A. Butkevičius. Ruošiasi V. Semeška.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Dėkoju, Seimo Pirmininke. Gerbiamasis kolega, aš manau, mes turime Lietuvoje tokį istorinį pinigų politikos fenomeną – nuo 2020 metų pinigų kiekis Lietuvoje augo sparčiausiai tarp visų Europos Sąjungos šalių.
Antras dalykas, kad indėliai komerciniuose bankuose irgi augo sparčiausiai tarp visų Europos Sąjungos šalių. Bankų likvidumo perteklius irgi yra pats didžiausias tarp visų Europos Sąjungos šalių. Šių metų I pusmečio „Swedbanko“ pelnas didėjo 4,3 karto, o SEB banko augo 2,2 karto. Matome, kad pinigų kiekis yra didžiulis. Bet yra nesuprantama tai, kad pagal Europos Centrinio Banko skelbiamą duomenų suvestinę paskolų prieinamumas verslui ir žmonėms yra pats sudėtingiausias ir pati didžiausia yra palūkanų norma…
PIRMININKĖ. Laikas!
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). …tarp visų Europos Sąjungos šalių. Ar jūs galite atsakyti, jeigu bus nepritarta šitam įstatymo projektui, gal reikia parengti kokį specialų įstatymą, nes šita valdžia nesugeba spręsti pinigų politikos klausimų?
V. GAPŠYS (DPF). Visiškai sutinku su jumis. Jūs labai tiksliai įvardinote esamą situaciją. Dėl to, matydami šituos dalykus, aš manau, ne tik aš, bet ir jūs spaudėte mygtuką apmokestinti papildomai bankus. Tokiu būdu mes sudarėme valdžiai galimybę gauti papildomų finansinių išteklių ir galimybę spręsti susidarančias socialines problemas. Mes matome, kad bankų palūkanos Lietuvos gyventojams yra didžiausios.
Aš paminėjau Graikijos pavyzdį. Ten buvo nueita kitu keliu: neįvestas papildomas mokestis, bet tiesiog pagrindiniai bankai patys paskelbė, kad fiksuoja, atrodo, kovo mėnesio lygio paskolų palūkanas ir 12 mėnesių savo sąskaita bankai yra pasiruošę žmonėms tas palūkanas užfiksuoti. Tai buvo tuo metu skaičiuojama, kad jiems kainuos virš 200 mln. eurų (manau, kad kainuos daugiau), ir tai būtų palietę apie 500 tūkst. graikų, kurie turi nefiksuotas palūkanas. Lietuva tuo metu išvis nieko nesiūlė. Tada mes buvome pirmieji, kurie pradėjome kelti tuos klausimus kartu su jumis ir Biudžeto ir finansų komitete. Aš manau, kad tikrai, jeigu šitas projektas nebus palaikytas, tai nėra pabaiga. Ta problema turi būti sprendžiama.
PIRMININKĖ. V. Semeškos nėra salėje. Klausia E. Pupinis. Ruošiasi M. Ošmianskienė.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas kolega, iš tikrųjų vėlgi Teisės departamentas surašė tas pačias pastabas. Kodėl jūs į jas nereaguojate? Pradeda atrodyti, kad tai toks politinis, populistinis žingsnis, kuris iš tikrųjų vėl kelia tuos pačius klausimus, tarkime, dėl 2009 metų paimtų paskolų ir po to kitų paskolų. Yra tam tikrų neaiškumų, kuriuos reikėtų paaiškinti. Taip pat dėl tų sumų, kurios anais laikais gal buvo tikrai nemažos, šiuo metu jos gali būti kompensuojamos kur kas… na, ne tokios žymios. Kodėl nepaisote Teisės departamento pasiūlymų?
V. GAPŠYS (DPF). Teisės departamentas gali teikti teisines pastabas, ir iš jų teisinė yra viena, o kita politinė. Todėl šiuo atveju Teisės departamento reikėtų paklausti, ar jis neperžengia kai kur savo kompetencijos ribų.
Dėl teisinės pastabos. Taip, ten yra klausimas dėl to, kad tie asmenys, kurie pasinaudojo lengvata iki 2009 metų, galbūt teoriškai galėtų pasinaudoti dar kartą viena lengvata. Vienas dalykas, tokių žmonių tikrai būtų labai nedaug net ir teoriškai. Aš manau, kad tą problemą būtų galima sudėlioti Biudžeto ir finansų komitete svarstant projektą ir išspręsti, aš netgi turiu tam tikrų pasiūlymų. Tiesiog kadangi tai yra juridiniai dalykai, kuriuos reikėtų tiksliau derinti su kai kuriais teisininkais, tai yra gana lengvai išsprendžiamas klausimas.
Antra pastaba. Teisės departamentas kažkodėl politiškai pagalvojo, kad gražiau būtų pritaikyti taip, kaip taikoma gyvybės draudimui tam tikra riba. Ne, mes politiškai norime, kad būtų taikoma tokia riba, kaip buvo 2009 metais, nes kitu atveju žmonės iš esmės negautų jokios didesnės naudos, ypač jeigu naudojasi irgi tais draudiminiais dalykais, pensijų kaupimais ir panašiai. Todėl šiuo atveju ten jau yra politinė pastaba, kuri peržengė Teisės departamento ribas. Nors mes gerbiame Teisės departamentą, kad galime su jais padiskutuoti, bet jie turėtų vengti politinių diskusijų, turėtų žiūrėti teisinės technikos dalykus.
Teisinės technikos požiūriu projektas, palyginti su kai kuriais net iš Vyriausybės ateinančiais, kaip matote, yra gana gerai surašytas, taiklus, tikslus, teisiškai tvarkingas. Jeigu pasižiūrėsime, tarkime, valstybės tarnybos reforma iš Vyriausybės net keletą kartų neperėjo jūsų valdomo Teisės ir teisėtvarkos komiteto žingsnio, todėl šiuo atveju, jei klaidas reikėtų taisyti, tai reikėtų visiems taisyti. Mes sutinkame, mes esame pasiruošę diskutuoti, bet tikrai projektas yra parengtas ir gerai parengtas, kad būtų galima šiandien po pateikimo jam pritarti.
PIRMININKĖ. Klausia I. Šimonytė. Ruošiasi M. Ošmianskienė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Labai džiaugiuosi, kad jūs keturių sakinių projektą sugebate taip kokybiškai parengti, bet aš turiu vieną tokį klausimą, kurį užduosiu paskui, nes pirmiausia pasisakysiu.
Tai, ką jūs darote, yra gudravimas. Jūs teigiate, kad šitos lėšos bus paimtos iš solidarumo mokesčio, bet solidarumo įmokos įstatymas nenumato tokio lėšų panaudojimo. Taip, jį galima pakeisti, jūs tai bandėte padaryti, kai įstatymas buvo svarstomas, tam nebuvo Seimo pritarta. Jeigu jūs vėl bandysite tai padaryti, tai 2024 metų biudžeto projekte jums teks nubraukti labai konkrečius karinio mobilumo, tai yra „Via Balticos“, tiltų ir visus kitus, ar karinės infrastruktūros projektus, kuriems tos lėšos yra dabar biudžete suplanuotos, kurie pradėti vykdyti ir kurie turėtų būti įvykdyti nustatytu laiku. Tai, ką jūs dabar siūlote, yra šitų lėšų grąžinimas iš savivaldybių biudžeto paprastai – taip, kaip ir bet kokio kito gyventojų pajamų mokesčio.
Man kitas klausimas yra įdomus: kas 2024 metais bus kitaip, kad šita nuostata turėtų galioti tiktai vienerius metus? Ar tada palūkanos, jūsų nuomone, kažkaip ims ir staigiai nukris? Ar seneliams ir tėvams neberūpės kreditai, kuriuos pasiėmę yra jų anūkai ir vaikai, ir taip toliau, ir panašiai? Kodėl jūs siūlote šitą lengvatą vieneriems metams?
V. GAPŠYS (DPF). Pirmiausia todėl, kad jūs nesiūlote jokios pagalbos tiems žmonėms ir paliekate tuos šimtus tūkstančių žmonių tiesiog kentėti, kol tas Europos Centrinis Bankas pakeis savo politiką, pinigų politiką. Šiuo atveju, skirtingai negu kitos Vyriausybės, jūs tos problemos visai nematote. Italai, graikai, lenkai mato. Ta pati Europos Centrinio Banko vadovė pasakė: aš jau matau, kad tai yra sunku. Deja, jūs nematote. Tai jūs, nematydama šitos… Turite suprasti, gerbiama premjere, kad jūs nesate viena Lietuvos Respublikos parlamente, kad ir kaip jums norėtųsi, kad būtumėte viena ir keli konservatoriai ir galėtumėte dėlioti viską, ir priimti visus sprendimus. Aš jums priminsiu, gerbiama premjere, kad jūs net neturėjote reikiamos daugumos be šitos opozicijos bankų apmokestinimo klausimui priimti, todėl šita opozicija jums aiškiai ir sakė, kad mes matome ir kitus panaudojimus.
Šiuo atveju neapsimetinėkite, kad jūs viena galite priimti sprendimus. Biudžetas irgi nėra jūsų vienos, nors jums ir tenka konstitucinė atsakomybė jį atnešti ir pristatyti Seimui. Kai jūs atnešite spalio 10 dieną, mes pasiruošę su jumis kalbėtis, jeigu jūs pradėsite kalbėtis konstruktyviai ir siūlyti sprendimus. Pastaruoju metu mes iš jūsų matome emocijų pliūpsnius, kur jūs kalbate apie tai, kad šiuo atveju mes tą galime, to negalime padaryti. Parlamentas yra visų žmonių atstovybė, visų Lietuvos žmonių atstovybė, ir žmonės mums irgi suteikia tam tikras teises ir pareigas jiems atstovauti. Jeigu jūs nenorite tiems 200 tūkst. žmonių atstovauti, jūsų valia, ponų valia daryti, ką jūs norite, ir Vyriausybei priimti, kokius norite, sprendimus. Bet jeigu jūs ateisite ir į mūsų frakciją, diskutuosite, aš jus irgi kviečiu, aš pasiruošęs būti kiek įmanoma konstruktyvesnis ir jūs puikiai žinote, kad Darbo partijos frakcija visada pasižymėdavo tuo konstruktyvumu, kai jums reikėdavo tų balsų. Galite nesijuokti, o jeigu juoksitės, galite pasižiūrėti balsavimo protokolus. Šiuo atveju, jeigu mes teikiame savo pasiūlymus, tai mes esame pasiruošę juos ir apginti. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Klausia R. Budbergytė.
R. BUDBERGYTĖ (LSDPF). Gerbiamas kolega, aš norėčiau jūsų paklausti. Vis dėlto teikiamas projektas kainuotų 110 mln., kaip jūs patys nurodote, o gal net ir daugiau. Ar negalvojote, kad, teikiant tokį projektą, vis dėlto esant tokiam nepadidėjusiam biudžeto surinkimo pajamų padidėjimui, kai mes visi taip pro pirštus iš tiesų žiūrime, kaip padidinti tą mūsų tokį biudžetą, kuris atsilieka nuo BVP augimo… Ar negalvojote, kad ta nuostata įstatyme, kuri šiuo metu projekte yra numatyta, kad gali žmogaus pasirinkimu, jeigu jis turi paėmęs kelis kreditus, jo pasirinkimu būti, nu, kaip sakoma, jam leistina pasirinkti… Ar nereikėtų numatyti kokio nors ribojimo, kur būtent, ar tai būtų pirmas būstas, ar tai būtų pagal vertę mažiausias koks nors būstas, kad tada susidarytų mažesni kaštai ir apkrovimas biudžetui, kaip jūs vertintumėte tokį šito projekto peržiūrėjimą? Ačiū.
V. GAPŠYS (DPF). Labai taikli pastaba. Iš tikrųjų projektas gali būti patikslintas. Jeigu atsivertų diskusijų langas, aš manau, tų pastabų ir pasiūlymų atsirastų, juos tikrai turime laiko ir galimybių išdiskutuoti. Mes paėmėme formulę tokią, kuri buvo naudojama iki 2009 metų buvusiame projekte, bet laikas teka. Aš sutinku, sakau, girdžiu ir Teisės departamento pastabas. Aš manau, kad Biudžeto ir finansų komitetas ar kiti komitetai, tapę šio projekto turėtojais ir svarstytojais, tikrai rastų būdų tuos patobulinimus atlikti. Bet svarbu principas, kad mes judėtume į priekį ir spręstume šimtų tūkstančių žmonių problemą.
PIRMININKĖ. Klausia R. Žemaitaitis.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Atsiprašau, Seimo Pirmininke. Iš tiesų, gerbiamas Vytautai, galėtumėte šiek tiek replikuoti gerbiamai premjerei. Aš tik tiek galiu konstatuoti pagal Teisės departamento pastabą. Dėl Vyriausybės teikiamų projektų Teisės departamentas virš 70 % pateikė įvairių pastabų. Komitetai priversti juos tobulinti, sudaryti darbo grupes, kad brokuotus įstatymus ištaisytų. Čia tikrai galite drąsiai tą replikuoti, tai yra statistika, nes Vyriausybės projektai ateina labai prastos kokybės.
Kitas dalykas, ką kalbėjo dėl „Via Balticos“ ir panašiai. Pinigai yra numatyti, tai yra trejų metų projektai, tikrai ne iš tų pinigų imama. Vienas dalykas, man kyla klausimas, kadangi jau ne pirmą kartą teikiate tą projektą, iš dalies sutinku su premjerės išsakytomis pastabomis, ar neatrodytų variantas, kad Lietuvoje mokesčių surinkimas ir administravimas yra didžiausia problema, dėl ko per biudžeto kraštus mes nesurenkame tų pinigų ir nutekame? Kokią jūs pasiūlytumėte mokesčių administravimo alternatyvą, kad šita pinigų suma, 100 mln., būtų surinkta?
V. GAPŠYS (DPF). Mes visada esame pasiruošę atviroms diskusijoms. Tikrai tiesiu ranką ir premjerei, nenoriu būti toks, kuris tik ginčijasi, noriu būti tas, kuris ginčijasi konstruktyviai, ir tas idėjas esu pasiruošęs ginti ir apginti. Šiuo atveju kviečiu ir Vyriausybę nebijoti diskusijos ir nebijoti projektų pateikimo, kad atsivertų platesnė diskusija. Kai prasideda baimės, mes nebeieškome sprendimų. Jūsų pasakymas, kad mes nesurenkame mokesčių, nors ir iš tikrųjų atrodo, kad pagal PVM surinkimą mes pradedame gerinti, kartais mes dar turime erdvės. Mes turime erdvės mažindami kontrabandą, mes turime erdvės kitose srityse. Bet sutikite, Remigijau, jūs puikiai žinote kaip teisininkas, kad didžioji dalis šitų iniciatyvų turi atkeliauti iš Vyriausybės. Mes, parlamentas, esame vertintojai šiuo atveju, atliekame savo darbą priimdami įstatymus. Tikrai esame pasiruošę į tuos įstatymus žiūrėti sąžiningai. Kartais matydavome, kad opozicija tampa tokia, kuri tiktai sako, bet nepadeda. Šiuo atveju aš sakau konkrečius pavyzdžius, kaip mes padedame. Tas pats bankų apmokestinimas. Mes ne vieną sykį balsavome ir kitais atvejais, kai matėme, kad tai yra racionalūs sprendimai. Bet racionalius sprendimus geriausia rasti, kai mes diskutuojame. Todėl neužkirskime šiandien galimybės diskusijoms. Tai yra pats svarbiausias dalykas. Žmonės to laukia. Neužkirskime jiems galimybės irgi įsitraukti į tą diskusiją, jiems tai svarbu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Laikas klausti baigėsi. Motyvai. Už kalba A. Bagdonas.
A. BAGDONAS (LSF). Dėkoju, gerbiama Seimo Pirmininke, už suteiktą žodį. Gerbiami kolegos, Europos Centriniam Bankui rekordiškai didinant bazines palūkanų normas smarkiai išaugo palūkanos už būsto paskolas. Tai daliai Lietuvos gyventojų tampa nepakeliama našta. Dėl drastiško palūkanų kėlimo bankai augina savo pelną, jis šiemet, planuojama, sieks beveik 1 mlrd. eurų daugiau nei praėjusiais metais. Pristatyto projekto siekis, kad nuolatiniai Lietuvos gyventojai, mokantys valstybei mokesčius, deklaruodami pajamas už 2023 metus, galėtų iš jų atimti palūkanas už vieną paimtą kreditą. Taip sumažintų išaugusį palūkanų poveikį.
Suprantama, kad būsto paskola yra asmens rizikos prisiėmimas, tačiau tokio rekordiško ECB bazinių palūkanų normų kėlimo turbūt niekas negalėjo prognozuoti. Nepaisant bankų teigimo, kad blogų palūkanų būstui įsigyti kol kas nėra labai daug, tačiau jie nutyli, kad žmonės skolinasi greituosius kreditus, o čia palūkanų normos yra visai kitos. Taip žmonės tiesiog nenori prarasti savo būsto.
Kviečiu pritarti pateiktam įstatymo projektui. Be jokios abejonės, prašyti Vyriausybės išvados, ištaisyti Teisės departamento pateiktas pastabas ir rasti būdą padėti tiems asmenims, kurie turi vienintelį būstą, turi vienintelę paskolą. Svarbiausia padėti tiems asmenims, kurie augina mažamečius vaikus.
Jeigu kalbėtume apie lėšas, ką galbūt premjerė kalbės, tai, aš sakyčiau, galima jų tikrai būtų paimti. Mes esame šildymo kompensacijų labai plačiai išplėtę ratą ir kartais gauna asmenys, kurie gali už šildymą susimokėti. Tačiau žmonės šildymą gali prisisukti ir jo naudoti mažiau, o žmonės, kurie nebegalės susimokėti už savo vienintelį būstą, na, tiesiog turės iš jo išsikraustyti. Tai tikiu Vyriausybės išmintimi. Ačiū.
PIRMININKĖ. Motyvai prieš – premjerė I. Šimonytė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Labai ačiū, kad nors kas nors tiki Vyriausybės išmintimi, nes čia išgirdau daug demagogijos, bet neišgirdau atsakymo į mano konkretų klausimą, kodėl nesiūloma šitos lengvatos taikyti 2024, 2025 ir ateinančiais metais. Išgirdau, kad Vyriausybė kažkokiu būdu vykdo pinigų politiką, nors ją euro zonoje vykdo Europos Centrinis Bankas, bet aš noriu kalbėti ne apie tai.
Aš noriu kalbėti apie tai, kad po praėjusios krizės, 2008–2009 metų, atsitiko labai daug dalykų. Pirmiausia, buvo priimti atsakingo skolinimo nuostatai, kurie prieš suteikiant kreditą žmogui įpareigoja banką patikrinti, ar žmogus galės atlaikyti, ar šeima galės atlaikyti palūkanų normų šoką, ir šitas patikrinimas yra privalomas. Turi būti užtikrinta, kad net palūkanų normoms labai sukilus skolos aptarnavimo išlaidos šeimos biudžete neviršytų tam tikrų nustatytų limitų. Dar daugiau, per tą laiką buvo priimtas Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymas pagal Europos Sąjungos direktyvą, kuris numato, kaip bankai privalo atsižvelgti į konkretaus skolininko finansinę situaciją, į konkretaus skolininko problemas, duoti kredito mokėjimo atostogas ir kitus instrumentus taikyti tam, kad žmogus galėtų išlaikyti būstą ir paskolą. Tai, man atrodo, nežinau, ar kolegos nežino, ar kolegos sąmoningai tą nutyli.
Vis dėlto pagrindinis dalykas yra kitas, ką aš norėčiau paminėti. Skirtingai nuo čia minėtų valstybių, Graikijos, ten dar kitų šalių, Lietuvoje pastaruosius keletą metų, įskaitant ir šiuos metus, pagal visų ekonomistų dabartines prognozes pajamos auga dviženkliais skaičiais. Čia ne 2009 metai, kai palūkanos pašoko dvigubai, o pajamos nukrito 20–30 %, kai išties buvo didelė problema kreditą aptarnauti. Aš suprantu, kad visada nemalonu matyti tas augančias palūkanas, bet pagrindinis atsakymas į tai yra vis dėlto spartus pajamų augimas Lietuvoje.
Na, ir dar kartą aš noriu atkreipti dėmesį į tai, kad šis įstatymas niekaip nenumato galimybės grąžinti šitas palūkanas ar kaip nors jas kompensuoti iš bankų solidarumo įnašo. Tai bus tiesiog savivaldybių ir valstybės biudžeto pajamos, kuriomis bus grąžinamas gyventojų pajamų mokestis, jis bus grąžinamas tokiu būdu, kad didesnes pajamas turintys ir didesnes paskolas turintys gyventojai galės susigrąžinti daugiau gyventojų pajamų mokesčio. Praėjusiame Seime pono S. Jakeliūno pasiūlymu buvo nustatytos kitų įmokų lubos, čia jūs nesiūlote jokių lubų nustatyti, tai yra ir socialiai neteisinga. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nori dėl vedimo tvarkos pasisakyti V. Gapšys. Prašau.
V. GAPŠYS (DPF). Dėkoju. Premjere, iš tikrųjų girdime jūsų teisingą pastabą dėl to, kad reikėtų pakeisti ir kitus įstatymus, jeigu šis būtų priimtas. Tikrai atsižvelgsime taip, kad savivaldybėms nereikėtų nukentėti, kad jų biudžetai nenukentėtų, o įmokos būtų kompensuojamos būtent iš to bankų solidarumo įnašo. Jeigu tik šis projektas žengs toliau žingsnį, mes esame pasiruošę atsižvelgti į jūsų pastabas ir patobulinti taip, kad būtų skaičiuojama sąžiningai ir savivaldybių atžvilgiu.
PIRMININKĖ. Dėkoju.
11.13 val.
Želdynų įstatymo Nr. X-1241 5, 7, 8, 13, 22 ir 24 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3100, Administracinių nusižengimų kodekso 281 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3101 (pateikimas)
Kadangi dar turime šiek tiek laiko, norėčiau pakviesti ministrą S. Gentvilą, kad jis pristatytų rezervinį 1 klausimą – Želdynų įstatymo pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-3100 ir lydimąjį – Administracinių nusižengimų kodekso 281 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-3101.
S. GENTVILAS (LSF). Ačiū. Gerbiamieji, šį įstatymo projektą teikiu kartu su kolegomis A. Gedviliene ir L. Jonausku. Problematika, kurią sprendžia šitas projektas, yra vasarą Vilniuje gana skandalingai nukirstas didelis ąžuolas, taip pat po to sekę ir visuomenės, ir bendruomenių, ir savivaldybių protestai, reikalaujantys aiškesnės tvarkos, kaip yra apsisprendžiama dėl miestų želdynų kirtimo taisyklių ir panašiai. Problematika, kurią keičia šitas įstatymas kartu su lydimuoju Administracinių nusižengimų kodekso projektu, yra išimčių panaikinimas, kada galima kirsti medžius miestuose išimties tvarka, negaunant savivaldybės leidimo: tai yra ir kelių apsaugos zonose, ir infrastruktūros apsaugos zonose, šilumos perdavimo tinklų, magistralinių dujotiekių, naftotiekių apsaugos zonose. Iki šiol kertant ir tvarkant šitose zonose medžius arba želdynus nereikėdavo kreiptis į savivaldybes.
Šiuo įstatymo projektu yra keičiama, kad privalomai yra atsiklausiama savivaldos, kartu naikinama išimtis, kad anksčiau medžiai šitose apsaugos zonose buvo išbraukti ir iš kompensavimo tvarkos. Šiuo atveju pakeitus įstatymą už medžius, kurie yra kertami šiose apsaugos zonose, būtų privaloma mokėti ir atkuriamąją kompensaciją. Kartu šitas Želdynų įstatymas įpareigoja apie savivaldybių teritorijose esančių medžių, kurie yra didesnio negu 12 centimetrų skersmens 1 metro 30 centimetrų aukštyje, kirtimus savivaldą tiesiog informuoti ir savivalda per numatytą terminą informuos atgaline tvarka, ar tai yra saugotini, ar nesaugotini medžiai. Taip pat keičiamas želdynų projektų rengėjų ir nepriklausomų ekspertų atestavimas, informavimas. Tą pradės daryti Aplinkos ministerijos įgaliota institucija, kuri tiek paskelbs viešą registrą, tiek aktyviau prižiūrės tokių želdynų ekspertų veiklą.
Administracinių nusižengimų kodekse keičiamos ir didinamos baudos tiek fiziniams asmenims, tiek juridiniams asmenims, kurie pažeidžia šitas naujas nuostatas, ir numatomos sankcijos leis atgrasyti nuo perteklinio kirtimo. Žinoma, projektas sukelia šiokią tokią administracinę naštą tiek teritorijų tvarkytojams, tiek pačiai savivaldai, bet po šios vasaros įvykių man tapo akivaizdu, kad reikia keisti reglamentavimą ir visuomenė turi teisę žinoti (tiek savivaldybių administracijos, tiek visuomenė) apie želdynų pokyčius.
Tai tiek trumpai. Mielai atsakyčiau į klausimus.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Jūsų norėtų paklausti vienas Seimo narys. Klausia A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, gerbiamoji Pirmininke. Gerbiamasis ministre, matėme pavyzdžių turbūt ne vieną, tas ąžuolas nėra pats paskutinis, kuris buvo nukirstas. Kad ir praėjusią kadenciją mes su jumis dirbdami Aplinkos komitete matėme, kaip Nemenčinės plente buvo iššluotos šimtametės pušys vien tam, kad būtų sudaryta konkurencija, kaip teigė tuometinė Vilniaus savivaldybė, prekybos tinklams visiems įsikurti Nemenčinės plente, aš turiu omenyje dešinėje pusėje dėl „Lidlo“ statybos pušyne. Būtent rengiant pačią teritoriją, įvažiavimus buvo iššluotos šimtametės pušys. Noriu priminti dar, taip pat „Siemenso“ buvusiame sklype, dabar arenos „Avia Solutions Group“ sklype, 10 hektarų miško buvo išmiškinta beveik per 2 mėnesius, tai buvo rekordas tuometinis. Tai, gerbiamas ministre, priėmus šias šešias pataisas, ar kas nors pasikeis?
S. GENTVILAS (LSF). Dėkoju, teisingas jūsų klausimas. Aš, kaip iš Vakarų Lietuvos (ir jums Šilutės kraštas pažįstamas), visada stebiuosi, kodėl Lenkijoje, Mozūrijoje, kaip Rytų Prūsijoje, visi keliai vis dar apsodinti, o Lietuvoje mes buvusioje Mažojoje Lietuvoje visas pakeles, alėjas esame iškirtę.
Konkrečiai šitas įstatymas įpareigoja ir Kelių direkciją mokėti pinigus už kertamus medžius kelio apsaugos juostoje ir jiems gauti leidimus. Iki šiol įstatymas darė išimtį: dėl kelio apsaugos zonoje augančių medžių nereikalaujama kirtimų leidimų ir jie yra atleisti nuo kompensavimo. Kitaip tariant, jeigu yra rajoninis, regioninis kelias, medžiai buvo iškertami nesumokant pinigų už jų atkūrimą. Tai leistų irgi įpareigoti ir direkciją, ir kitus kelininkus, kurie projektuoja, pagalvoti, ar tikrai būtinas tos alėjos arba greta kelio esančio medžio iškirtimas, nes tai būtų įkainota kaštais, kuriuos gautų irgi vietinė savivalda atsodinti ir atkurti. Konkrečiai šiuo įstatymu tai yra sprendžiama, o teisė kirsti ar nekirsti visgi yra palikta savivaldai. Absoliučia dauguma atvejų tai vis tiek būtų leidimas kirsti, jeigu tai yra ne koks nors gamtinio paveldo objektas.
PIRMININKĖ. Dėkoju už atsakymą. Daugiau niekas neužsirašė klausti.
Motyvai. Prieš kalba K. Starkevičius.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Laba diena, gerbiami kolegos. Kodėl aš esu užsirašęs šioje grafoje? Noriu, kad ir teikėjai įsiklausytų į mane. Čia yra parašyta, kad bus mokestis už medžius, kurie auga apsauginėse zonose. Dabar įsiklausykite toliau: apsauginėse zonose, ar tai būtų elektros, ar šilumos trasos, medžiai iš principo negali augti. Jie negalėjo būti pasodinti, vadinasi, jie yra nelegalūs.
Vėlgi aš, kaip Ekonomikos komiteto pirmininkas: ant ko kris šie kaštai? Kaštai kris ant mūsų visų. Ant šilumos, nes kur sudės tuos kaštus, arba energetikos. Kur sudės? Į mūsų sąskaitas.
Kaip ne? Ministre, tiktai… Nebūna nemokamų pietų. Aš suprantu, jeigu tas medis yra ne apsauginėje zonoje, jis negalėjo ten augti apsauginėje zonoje, o dabar jūs apmokestinate, kur apsauginės zonos. Galų gale dėl tų leidimų, kurie buvo, ar planų neteisingų jie ten buvo pasodinti arba savaime užaugo. Jeigu ateina remonto trasos darbai, turi būti sudarytos galimybės ir tie medžiai nemokamai pašalinti, nes visi kaštai guls ant visų mūsų.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Daugiau dėl motyvų niekas neužsirašė. Apsispręsime balsuoti numatytu laiku jau netrukus.
11.22 val.
Mėgėjų žvejybos įstatymo Nr. IX-2389 3, 6, 10 ir 11 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3108 (pateikimas)
Norėčiau pakviesti gerbiamą A. Gedvilienę, kad pristatytų rezervinį 2 klausimą – Mėgėjų žvejybos įstatymo pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-3108. Tai yra pateikimas. Prašau.
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama Pirmininke. Mes kartu su kolegomis S. Gentvilu ir L. Jonausku teikiame šį projektą. Šis projektas atėjo iš pačių žvejų siunčiamų signalų, kad valstybės turtą, tai yra žuvų išteklius, mes tikrai labai pigiai arba pernelyg pigiai išdaliname.
Šiuo projektu mes nesiūlome labai drastiškai kelti mėgėjų žvejų bilietų kainų. Kita vertus, nors skamba – tris kartus ar du kartus, kainos vis tiek lieka gana simbolinės. Pavyzdžiui, žvejo mėgėjo bilietas 2 paroms – 3 eurai, kai iki šiol buvo 1 euras 40 centų, mėnesiui – 15 eurų, metams – 50 eurų.
Taip pat skatiname principą: pagavai – paleisk. Tie, kurie žvejoja lašišas ar šlakius ir paleidžia juos, moka 5 eurus, užuot mokėję 15 eurų.
Taip pat, norėdami patraukti kuo daugiau jaunų žmonių į žvejybą, keičiame amžių, iki kada nemokamas žvejo bilietas. Taigi, bus nebe 16 metų, o 18 metų.
Tokie yra pagrindiniai pakeitimai. O mūsų tikslas – surinkti daugiau lėšų tam, kad būtų kuo daugiau investuojama į mūsų vandens telkinius, žuvinama, taip pat sudaroma galimybė finansuoti ir tą pačią aplinkosaugą bei valčių įleidimo į ežerus ar kitas žvejojimo vietas tiesiog visą infrastruktūrą.
Labai kviečiu palaikyti. Man atrodo, šį įkainį, kuris nekeistas 11 metų ir pagal kainas tas matyti – 1 euras 40 centų, jau tikrai pribrendo laikas keisti. Tikrai, man atrodo, žvejų bendruomenė ne tik kad nepyks, bet labai sveikins ir laukia šių mūsų sprendimų, nes tai demonstruoja mūsų požiūrį į valstybės turtą – žuvis. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Jūsų norėtų paklausti šeši Seimo nariai. Pirmasis klausia R. Žemaitaitis. Ruošiasi A. Skardžius.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Ačiū, gerbiama Seimo Pirmininke. Gerbiama pranešėja, labai džiaugiuosi tokiu projektu. Iš tikrųjų aš praėjusią kadenciją bandžiau įtikinti kolegas, kad mokestis turi būti 50 eurų. Pats esu tas žvejys ir tas, kuris paleidžia daug. Net buvau apskųstas jūsų frakcijos nuprotėjusių kolegų, kad salatį netyčia pagavau, tai ten su policijos tyrimais ir vos ne organai ištyrė, kad tikrai aš jį paleidau. Gerbiama kolege Aiste, žinote, su kuo aš nesutinku, ką jūs ką tik pasakėte, ir jūs prieštaraujate Medžioklės įstatymui iš karto. Mes, medžiotojai, irgi mokame gamtos išteklių mokestį už žvėris ir tie pinigai jokiais būdais neina medžiotojų nameliams, keliams ar dar kam nors, jie išimtinai eina į Saugotinų rūšių rėmimo fondą ir eina apsaugai, tai yra medeliams ir panašiai. Kodėl jūs dabar pasakėte (aš tikrai vis tiek balsuosiu už), bet jūs pasakėte, kad jūs dar panaudosite tuos pinigus slipams įleisti, kateriams įleisti ir panašiai. Nedarykite šito, nes tikrai žvejai to nesupranta, tai yra infrastruktūra, kuri priklauso savivaldybei, yra europiniai pinigai, už kuriuos gali pirkti. To pavyzdys yra Klaipėda, mes šiandien Danės upėje baigiame slipą Liepų gatvės gale.
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Tai labai ačiū ir už palaikymą, ir už pozityvų pasisakymą. Vis tiek paskiau tai per biudžetą sukris į Aplinkos apsaugos rėmimo fondą ir ten, aš tikiu, pagal prioritetus bus paskirstyta, ar daugiau investuoti ir žiūrėti į įžuvinimą, ar į aplinkosaugos stiprinimą, ar į tą pačią infrastruktūrą, apie ją žvejai irgi kalba.
PIRMININKĖ. Klausia A. Skardžius. Ruošiasi L. Nagienė.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, gerbiamoji Pirmininke. Gerbiamoji komiteto pirmininke, aš tai nesidžiaugiu naujais mokesčiais, juolab kad nežinau arba bent jau neišgirdau iš jūsų, kaip jie bus panaudojami, ar Aplinkos apsaugos agentūra kokiems nors projektams numato. Dėl kiekvieno mokesčio, kiekvieno atimto euro iš Lietuvos žmonių mokesčių pavidalu turi būti aiškus tikslinis projektas, kam ir dėl ko reikia atimti, o ne taip, kad užsimanome, štai buvo 15 eurų, seniai didinta, padidiname keturis kartus – na, taip nebūna valstybėje. Aš manau, čia įžvelgiu piktnaudžiavimą parlamentine galia arba norą pasipinigauti, nežinant, kur tuos pinigus reikės padėti. Vien dėl to, kad seniai keltas mokestis buvo, aš nemanau, kad čia pagrindinis motyvas.
PIRMININKĖ. Laikas!
A. SKARDŽIUS (MSNG). Gal jūs paaiškinkite, gerbiamoji pirmininke, kam ir kodėl, ir kaip naudosite šiuos pinigus? Ačiū.
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). A. Skardžiaus simpatijos man visada pasireiškia per kokį nors pagnaibymą. Bet aš ką tik jau gerbiamajam Remigijui atsakiau ir mes pakalbėjome apie tai, kad iš biudžeto į Aplinkos rėmimo fondą ir per ten, aš linkusi pasitikėti mūsų specialistais, mūsų politine valdžia, kad ir kokia ji būtų, paskirstys ten, kur labiausiai reikėtų. Bet bus galimybės ir ežerų pakrantėms, ir įžuvinimui, ir valtims įleisti, ir visam kitam. Man atrodo, kad tai tiesiogiai sugrįš tiems patiems žvejams, kurie ir žvejoja, ir rūpinasi, kad mūsų ežerai ir upės būtų gausios žuvų.
PIRMININKĖ. Klausia L. Nagienė. Ruošiasi V. Semeška.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiama Pirmininke. Gerbiama kolege, iš tikrųjų norisi paklausti, o kiek planuojate gauti lėšų, kiek šiandien yra registruotų žvejų? Aš manau, kad jeigu net ir tie patys vienkartiniai bilietai pabrangs labai stipriai, tai įsivaizduokite, kad kartais tas pomėgis gali ir sumažėti, nes realiai kaina labai ženkliai išauga. Aš sutinku, kad įplauks į Aplinkos rėmimo fondą, lėšos bus kažkur panaudojamos, tai yra įžuvinimui ir kitiems dalykams, bet vis dėlto ar tokiu keliu mes turėtume eiti? Mes galbūt galvotume, kaip išsaugoti gamtą nuo taršos, o ne šiuo atveju didindami mokesčius. Kaip jums atrodo?
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Labai ačiū, Laima, labai geri jūsų klausimai. Iš tikrųjų labai labai stipriai dirbame, kad keltumėme baudas visiems tiems, kurie teršia ežerus, upes ir užsiima bet kokia taršia veikla, ir per taršos leidimus, ir per baudavimo sistemą iš kitos pusės.
Kita vertus, patys žvejai mėgėjai signalizuoja, kad, na, mes sutinkame, kad ežerai ir upės yra valstybės turtas, ir tai, kas juose gyvena, ir turime tuo rūpintis. Dabar mes turime apie 300 tūkst. žvejų mėgėjų ir per bilietus yra surenkama atitinkamai skirtingais metais, bet nuo 1 mln. 400 tūkst. iki 1 mln. 600 tūkst. Dabar, jeigu vienas žvejys sumoka 1 eurą 40 centų už dviejų dienų žvejojimo bilietą, o vieną mailiuką įleisti į ežerą kainuoja 1 eurą 80 centų, tai nėra jokios matematinės logikos. Ir šiuo atveju mes turime skaičiuoti, kiek kainuoja gamta ir kiek kainuoja jos palaikymas. Turime rūpintis, kad vis dėlto jinai būtų ir turtinga, ir palikta ateities kartoms.
Man atrodo, kad entuziastų, kuriems rūpi gamta, kurie nori rūpintis, tikrai neišgąsdins nei tie 3 eurai, nei 50 eurų metinis bilietas. Man atrodo, kad čia tikrai nereikėtų bijoti, tuo labiau kad mes tikrai įvertinome jaunų žmonių galimybes ir praplėtėme tą laiką, amžių, kada bus galima nemokamai žvejoti, iki 18 metų. Vadinasi, nepilnamečiai galės žvejoti nemokamai.
PIRMININKĖ. Klausia V. Semeška. Ruošiasi E. Pupinis.
V. SEMEŠKA (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiama Seimo Pirmininke. Gerbiama pranešėja, infliacija yra akivaizdi, suprantamas kainų kėlimas, tiesa, tris kartus jisai yra šiek tiek stebinantis. Klausimas būtų, kaip reaguoja žvejai mėgėjai, jų draugijos, būreliai ir taip toliau, ar jie pritaria tokiam metinio mokesčio kėlimui iki 50 eurų, ar galbūt kokių nors skeptiškų pasisakymų girdėjote? Būtų įdomu sužinoti jų nuomonę, būtų lengviau apsispręsti. Ačiū.
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Žiūrėkite, turbūt niekada nebus taip, kad visi sutaria, kad mėgėjo bilieto kainą reikia pakelti. Bet aktyvūs žmonės, tie, kurie imasi lyderystės, tie, kurie atstovauja žvejams mėgėjams įvairiose konferencijose ir susitikimuose, su kuriais mes kalbamės ir bendraujame, kalbame apie tai, kaip saugoti žuvis, labai pritaria ir sako, jūs per lėtai keliate kainas bijodami visuomenės kritikos, reikėtų tai daryti greičiau. Ir tai, kad mes snaudėme 11 metų ir nekeitėme tų įkainių, yra mūsų valstybės apsileidimo ir požiūrio į gamtos išteklius tam tikra demonstracija. Tai reikėtų pabaigti, įrodyti, kad tai yra mūsų turtas, mes turime už jį susimokėti ir vėl atgal grąžinti gamtai.
PIRMININKĖ. Klausia E. Pupinis. Ruošiasi A. Strelčiūnas.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama Pirmininke. Iš tiesų turbūt tas didinimas nėra nieko baisaus, bet vis dėlto tai yra gamtos išteklius, visos valstybės žmonių nuosavybė. Kodėl jūs galvojate, kad visi pinigai turi būti grąžinti atgal tiems patiems, kurie naudojasi tais ištekliais? Kodėl jie negali būti panaudojami kitoms reikmėms? Pavyzdžiui, mane stebina valčių nuleidimo procedūros kūrimas. Tai nežinau, ar mes statome medžiotojams bokštelius? Turbūt jie statosi. Tai šiuo atveju ir pati infrastruktūra, aš suprantu, kai gauna kai kas pinigų, pridaro tos infrastruktūros, kiek nori. Ar manote, kad tikrai reikėtų urbanizuoti tas visas pakrantes, užstatyti kažkokiais žiogriais ir panašiai, kai ir šiuo metu be jų naudojasi gana normaliai tie, kurie atsiveža gumines valtis, ir nereikia jokių infrastruktūrų. Nes aš bijau, kad tos infrastruktūros prikursime, tai paskui visos antys kilnosis nuo bangų, važinės su visokiais kad ir elektriniais varikliais, bet tai nieko nepuošia. Ačiū.
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Ačiū, Edmundai, geras pastebėjimas. Tikrai nesinori išgąsdinti. Ne patys žvejai spręs, kur tuos pinigus padėti, bet institucijos, atsakingos už aplinkos apsaugą, žuvinimą, priežiūrą, pakrantes, ežerus ir taip toliau. Tai čia tikrai nebus taip, kad panorėjau kažkur nuleidimo vietos ir jinai atsiras. Bet yra galimybė, tai yra tik pavyzdžiai įvardinti, kas galėtų būti daroma. Bet tai spręs, sakau, atitinkamos institucijos ir vertins, ar to tikrai reikia. Tikrai niekas neplanuoja asfaltuoti ežerų tam, kad būtų patogiau su kokiomis prabangiomis jachtomis nusileisti pažvejoti.
PIRMININKĖ. Ir paskutinis klausia A. Strelčiūnas.
A. STRELČIŪNAS (TS-LKDF). Aš norėjau visgi jūsų paklausti. Jūs sakote, žvejai mėgėjai prašo didinti. Tikrai to nėra ir tuo manipuliuoti nereikėtų. Antra. Mokestis galėtų šiek tiek didėti, bet ne tris kartus, ne 50 eurų. Be to, jūs aiškinate, kad pagauna daug žuvų. Galiu pasakyti taip, kad nustatyta, pavyzdžiui, dabar pagaunamos lydekos ilgis turi būt 50 centimetrų, anksčiau buvo 40. Tai aš galvočiau, kad visgi tas mokestis yra per didelis. Žinoma, jeigu jau būtų patvirtintas, tai reikėtų, kad būtų panaudojamas žuvų ištekliams grąžinti į ežerus.
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Kaip ir minėjau, yra įžuvinimui skirti… tas fondas ir yra įžuvinimui skirtas. Aš nežinau, mes turbūt su skirtingais žvejais bendraujame, bet aš tikrai daug dirbu su žvejais ir jie tikrai kalba apie tai, kad mūsų žvejo mėgėjo bilieto kaina yra per maža. Džiaugiuosi, kad ir iš kitų pusių patvirtinimą girdžiu. Aš kalbu ir apie asociacijas, ir apie būrelius. Aš esu linkusi pasitikėti ir man atrodo, kad jeigu žmonės tikrai turi hobį ir eina žvejoti kelis kartus per savaitę, kelis kartus per mėnesį, 50 eurų tikrai nėra ta suma, kuri galėtų išgąsdinti, juo labiau kad į savo meškerę, savo aprangas ir visą kitą reikalingą atributiką investuojami tikrai didžiuliai pinigai. Tai jau leidimą nusipirkti ir su valstybe pasidalinti ateities investicijomis, man atrodo, neturėtų būti labai didelė problema sąmoningam žvejui.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Jūs atsakėte į visus klausimus. L. Girskienė dėl vedimo tvarkos. Prašau.
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Aš noriu paprašyti, kad jūs perduotumėte pirmininkavimą posėdžiui vicepirmininkui A. Mazuroniui ir nueitumėte susitikti su šeimų atstovais, kurie norėjo su jumis susitikti.
PIRMININKĖ. Dėkoju už pasiūlymą, bet, jums leidus, sprendimą, kiek pirmininkauti, aš priimsiu pati. Labai ačiū.
Taigi motyvai. A. Vinkus už kalba. A. Vinkaus nėra salėje. L. Jonauskas kalba už. Prašom.
L. JONAUSKAS (LSDPF). Labai ačiū. Mokestį reikia kelti ne dėl to, kad seniai jisai yra nekeltas – ar prieš 11 metų, ar panašiai, o dėl to, kad tos lėšos reikalingos žuvų ištekliams atkurti ir įžuvinti, ir aplinkos apsaugos kontrolei stiprinti. Vienareikšmiškai, jeigu bus pritarta šitam įstatymo projektui, tai neabejoju, kad aplinkos apsauga turės daugiau galimybių tinkamai saugoti, būdrauti, atlikti visas kitas savo funkcijas. Tam ir bus būtent šitos lėšos, kurios kitur ir negali būti panaudotos. Jos keliauja į Specialiąją aplinkos apsaugos programą, yra skirtos žuvų ištekliams atkurti ir apsaugai.
Dar kolegai A. Strelčiūnui ir kitiems reikia atsakyti, kad iš tikrųjų įžuvinimui šiandien skiriama per mažai pinigų. Visi pinigai, kurie šiandien būtų surinkti, daugiau pinigų turėtų būti skirta atkurti žuvų ištekliams, kuriuos iš tikrųjų reikia drastiškai didinti, nes tai, kas šiandien vyksta, tiesiog skatina žvejus važiuoti į užsienio šalis, ten palikti savo pinigus ir meškerioti ten, kur yra didelių trofėjinių žuvų.
Į argumentą, kad per brangu, tai atsakysiu labai paprastai: pabranginus leidimas dienai kainuotų lygiai 13 centų. 13 centų tikrai nėra per brangu už galimybę vieną dieną žvejoti, ir dar ne tiktai žvejoti, bet, jeigu moki žvejoti, ir pasiimti sugautą žuvį, kiek tai leidžia žvejybos taisyklės.
Ir trečias argumentas yra – reikia atkurti tą socialinį teisingumą ir nustatyti, kad visi asmenys, tiksliau, vaikai, jaunimas iki 18 metų turėtų nemokamą galimybę žvejoti, nes dabar turi tiktai iki 16 metų. Puikiai žinome, kad nei 16, nei 17 metų asmenys nei dirba, nei turi kokių nors pajamų, todėl geriau iš tikrųjų jiems suteikti tą nemokamą žvejybos teisę ir tegul žmonės, mylintys gamtą, būna prie vandens telkinių, o ne kažkur, neaišku, kur, ir neaišku, ką veikia.
PIRMININKĖ. Laikas.
L. JONAUSKAS (LSDPF). Ačiū.
PIRMININKĖ. Motyvai prieš – J. Jarutis.
J. JARUTIS (LVŽSF). Ačiū, Pirmininke. Gaila, kad taip sudėliojama darbotvarkė, kad iš rezervo patenka į priekį ir tuo metu nesi salėje, neturi galimybės paklausti.
Bet šio įstatymo pasiūlymo esmė yra ne dydis iš tikrųjų. Kas bent susidūręs su viešuoju valdymu ir mes suprantame, kad patekę į biudžetą pinigai ne visada skiriami toms reikmėms, kurios yra numatytos. Čia iš to bendro katilo dažniausiai dalis tiktai yra nusemiama ir atiduodama. Tai vienas dalykas.
Kitas dalykas, kas mane neramina, tai… Suprantu, valstybiniai telkiniai, viskas gerai – čia 3 ar 4 eurai, ne tiek svarbu. Bet man įdomus vertinimas, kada jūs šituo įstatymu nustatote, kokį mokestį nustatyti privačiuose telkiniuose? Tiesiog nesikiškite į privačius dalykus. Jau tebūnie mano klausimas ir mano problema, už kiek aš noriu leisti savo tvenkinyje kažkam žvejoti. Vien dėl to aš negaliu pritarti šiam įstatymo pasiūlymui. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Motyvai išsakyti. Kadangi jau prasidėjo balsavimo laikas, apsispręskime balsuodami dėl rezervinio 2 klausimo – Mėgėjų žvejybos įstatymo pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-3108. Kas pritariate, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Balsavo 118: už – 65, prieš – 18, susilaikė 35. Po pateikimo pritarta.
Kaip pagrindinis siūlomas Aplinkos apsaugos komitetas. Siūloma svarstyti gruodžio 5 dieną. Ar galime bendru sutarimu pritarti? Nematau prieštaraujančių. Dėkoju.
P. Gražulis labai nori pasisakyti.
P. GRAŽULIS (MSNG). Gerbiama Pirmininke, aš vis tiek kreipiuosi į jus. Žmonės buvo susirinkę, jus kvietė susitikti, tačiau jūs atsisakėte. Bet, kiek žinau, jūs eisite į homoseksualų organizuojamą mitingą ir su jais susitiksite. Tai kaip čia, su vienais žmonėmis galite susitikti, su kitais ne? Apie tai, kad reikalinga seksualizacija mokyklose, kalba K. Bartoševičius, sako, kad labai reikalinga ta seksualizacija, ir homoseksualai sako, kad labai reikalinga.
PIRMININKĖ. Petrai Gražuli, prašau nenusišnekėti.
11.41 val.
Seimo nutarimo „Dėl kreipimosi į Lietuvos Respublikos Konstitucinį Teismą su paklausimu, ar Europos Tarybos konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo nuostatos neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai“ projektas Nr. XIVP-2983(2) (priėmimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės klausimas. Pertrauka jau baigėsi. Pereiname į darbotvarkės pradžią. Darbotvarkės 1-3 klausimas – Seimo nutarimo dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą su paklausimu projektas Nr. XIVP-2983. Priėmimo stadija.
Priėmimo stadijoje yra vienas straipsnis. Ar galime jam pritarti bendru sutarimu? Nematau prieštaraujančių.
Ir motyvai. Dėl motyvų užsirašė kalbėti keturi – už, keturi – prieš. Taigi pirmoji už kalbės A. Armonaitė.
A. ARMONAITĖ (LF) Stambulo konvencijos, tiksliau, Europos Tarybos konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje nagrinėjimas yra apaugęs įvairiais mitais, legendomis ir dezinformacija. Visa tai nukreipia mūsų dėmesį nuo esmės ir problemos, kurią mes siekiame išspręsti. Problema yra labai paprasta – smurtas artimoje aplinkoje vis dar yra mūsų kasdienybė. Štai keletas skaičių. Vien per 2 paskutinius vasaros mėnesius policija sulaukė apie 5 tūkst. pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje. Policija 3,5 tūkst. smurtavusių asmenų įteikė orderius laikinai pasišalinti iš namų ir laikytis atokiau nuo savo artimųjų, kuriems kelia grėsmę. Net aštuoni iš dešimties smurtą patyrusių asmenų yra moterys, reikšminga dalis – vaikai.
Klausimas, kolegos, ar tai yra problema? Aš manau, kad tai yra milžiniška problema. Tai yra daug didesnė problema negu kultūriniai karai, negu noras pasirodyti savo rinkėjams, negu noras susireikšminti ir per neapykantą statyti savo elektoratą.
Aš manau, kad šitą konvenciją mes turėjome ratifikuoti seniai. Turėjome būti kartu su Ukraina, turėjome būti kartu su Vakarų sąjungininkėmis, su mūsų vertybių sąjungos narėmis. Tačiau mes to nepadarėme, nes pataikavome mitams ir fobijoms. Kreipkimės į Konstitucinį Teismą ir paklauskime jo nuomonės, kiek konvencija atitinka šitą vertybių sąjungą, kiek konvencija atitinka mūsų Konstituciją. Tai yra juk pagrindinis klausimas, į kurį ir turi atsakyti Konstitucinis Teismas. Užtenka pataikauti tamsai. Balsuosime už.
PIRMININKĖ. Motyvai prieš – A. Širinskienė.
A. ŠIRINSKIENĖ (MSNG). Konstitucinis Teismas minėjo savo gražų 30-mečio jubiliejų, bet, matyt, per tuos 30 metų pirmą kartą Konstitucinį Teismą pasieks kreipimasis, kuomet besikreipiantys asmenys yra įsitikinę, kad nėra prieštaravimo Konstitucijai, bet vis tiek kreipiasi, nes turi tam tikrų politinių, pragmatinių, rinkiminių ar kitokių motyvų. Aš manau, visų pirma, matyt, turėtų kilti pagarbos Konstituciniam Teismui klausimas, ar mes Konstitucinį Teismą įveliame į politinius debatus rinkimų kampanijos metu, ar jį panaudojame kokiems nors politiniams tikslams, ar vis dėlto Konstitucinis Teismas yra skirtas klausimams spręsti tuomet, kai tikrai kyla konstitucinis ginčas. Man yra labai apmaudu, kad dabar turima valdančioji dauguma peržengia tą trapią ribą, nes išties niekas anksčiau iki jų nedrįso į savo politikavimą, į rinkimų kampaniją įvelti Konstitucinio Teismo.
Antra vertus, jeigu mes jau kalbame apie žmogaus teisių apsaugą, Konstituciniame Teisme yra aibė bylų, pradedant galimybių pasais ir baigiant teisėjų atlyginimais, kurias šitas kreipimasis, motyvuotas grynai politiniu noru kažkam įgelti ar kažką pamokyti, aplenks. Jis bus nagrinėjamas be eilės, jis bus nagrinėjamas pirmumo tvarka ir greičiau negu tie kreipimaisi, kur žmonės, tarkime, teisėjai nori apginti savo teises. Tikrai yra labai apmaudu, kad vaidinant žmogaus teisių gynybą yra išnaudojamas Konstitucinio Teismo vardas, ir labai apmaudu, kad užuot tikrai rūpinantis žmonių teisėmis ir laisvėmis…
PIRMININKĖ. Laikas!
A. ŠIRINSKIENĖ (MSNG). …yra rūpinamasi vienos partijos rinkimų kampanija.
PIRMININKĖ. Laikas! M. Danielė – motyvai už.
M. DANIELĖ (LF). Smurto problema Lietuvoje yra milžiniška. Aušrinė jau išvardino skaičius. Aš suprantu, kad jums, sėdintiems šitoje salėje, tai tėra skaičiai. Kol jūs šiandien trypčiojate vietoje, kol pezate nesąmones per savo mikrofonus, kasdien kenčia žmonės. (Plojimai) Aš žinau, ką reiškia būti toje šeimoje, kurioje yra smurto, ir aš žinau, ką reiškia matyti ekranuose jus, kalbančius apie tai, kad smurtas neegzistuoja, viską jau esame padarę, visus apgynę, laukti šitų sprendimų ir jų nesulaukti dešimtmečiais. Aš žinau, ką reiškia žinoti, kad valstybė tavęs negina.
Žinote, kodėl mes šiandien trypčiojame vietoje? Todėl, kad leidome per ilgai sklisti pezalams. Šiandien turime padaryti viską, kad šita pezalų diskusija baigtųsi, mes padėtume dėl jos tašką ir darytume viską kaip valstybė, kad išgyvendintume smurtą kartą ir visiems laikams iš šitos valstybės, iš tų namų, kuriuose tas smurtas veisiasi. Mūsų valia šiandien yra padaryti viską, ką galime.
PIRMININKĖ. Motyvai prieš – R. Žemaitaitis.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Ačiū, gerbiama Seimo Pirmininke. Jeigu taip lengvai, tai esu šokiruotas, kad valdančiosios daugumos atstovė A. Bilotaitę ir E. Dobrowolską išvadino pezalais, kad trypčioja vietoje, kad nieko nesugeba dirbti. Jinai, būdama valdančiojoje daugumoje, šitų dviejų ministrių dėka pati patiria didelį fizinį ir psichologinį smurtą. Aš noriu jums pabrėžti – jūs treji metai esat valdančiojoje daugumoje, dvi jūsų ministrės yra atsakingos už tą sritį ir per trejus metus tos dvi ministrės toliau šeimoje smurtauja, daužo, muša, lupa ir visaip kitaip daro. Jūs atsipeikėkite, ką jūs kalbate, kolegos.
Šiandieną nemaža dalis būtent Stambulo konvencijos yra Administracinių nusižengimų kodekse, yra Baudžiamajame kodekse ir yra kituose lydimuosiuose įstatymuose. Jūsų šiandien kritika yra griežtai nukreipta į premjerės I. Šimonytės Vyriausybę, kas yra protu nesuvokiama, nes būtent I. Šimonytės dėka daugelis teisės aktų ir buvo pakeista šios Vyriausybės, o tai leido apsaugoti šeimą. Tas įstatymas, kuris galioja nuo sausio 1 dienos, būtent šitos Vyriausybės darbas. Jūs galų gale atsipeikėkite, ką jūs šnekate. Ar jums su galvomis čia yra negerai? Jeigu jūs nesugebate dirbti, dėkite pareiškimus, čiuožkite lauk iš to Seimo ir pezėkite toliau kažkur atsisėdę aikštėje. Tikrai nereikia kreiptis į Konstitucinį Teismą.
Ką kolegė Agnė pasakė – prieštaravimo šiandien nėra. Kreiptis vien todėl, kad jūs padarytumėte rinkimų šou ir po 2–3 mėnesių vėl išsilankstytumėte kokius nors lankstinukus… Kolegos, jūs atsipeikėkite, ką jūs čia darote iš to paties Seimo ir iš savo valdančiosios daugumos? Jūs gi patys iš savęs tyčiojatės, ne iš opozicijos. Tikrai valdančioji dauguma šiandien, mes, opozicija, kai kurios frakcijos, gal viena frakcija ir dalyvaus, mes šitame šou tikrai nedalyvausime, nes šiandien yra pakankamai teisės aktų, kurie apsaugo šeimą nuo smurto. Gal nustokime tyčiotis vieni iš kitų.
PIRMININKĖ. V. Semeška – motyvai už.
V. SEMEŠKA (TS-LKDF). Dėkoju, Seimo Pirmininke. Gerbiami kolegos, gal tikrai reikėtų šiek tiek mums nuleisti garą, sumažinti tą įtampą, juk čia nieko tokio ypatingo šiandien neįvyksta ir mes neratifikuojame. Tiesiog pasinaudojame savo teise kreiptis į Konstitucinį Teismą prašydami pateikti išvadą, ar tam tikri konvencijos straipsniai neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Bus atsakyta į klausimus tiek Seimo nariams, tiek visuomenei ir tai galbūt palengvins daug kam apsisprendimą. Net neabejoju, kad nemaža dalis Seimo narių net nėra skaitę ir įsigilinę į tą konvenciją, tai bent jau Konstitucinis Teismas galbūt padės išspręsti, išsklaidyti tam tikras abejones tam tikrų Seimo narių. Taigi ramiai kreipkimės į Konstitucinį Teismą. Konstitucinis Teismas atliks savo pareigas ir tuomet eisime prie sprendimų. Šiandien jokių sprendimų dėl konvencijos ratifikavimo nepriimama. Labai ačiū.
PIRMININKĖ. Motyvai prieš – V. Valkiūnas.
V. VALKIŪNAS (DPF). Ačiū, Pirmininke. Stambulo konvencija – tai LGBT biznis ar Belgijoje, ar Latvijoje, ar Lietuvoje. Tas pats triukšmas, tie patys argumentai, nes matosi, iš kur viskas eina. Gerbiami kolegos, psichologai, psichiatrai į tai turi atsakyti, o ne Konstitucinis Teismas, kiek lyčių, jausmų ir identitetų. Užuojauta Morganai, įstrigusiai vaikystės nuoskaudose. Kaip tik čia po Seimą vaikšto psichologijos profesorius G. Navaitis, jis, aš manau, jums gali, gerbiama Morgana, suteikti konsultacijų, kad jūs iš tų vaikystės skriaudų, nuoskaudų ir frustracijų išeitumėte. Ne į Konstitucinį Teismą reikia kreiptis – į psichiatrus ir psichologus. (Šurmulys salėje)
PIRMININKĖ. E. Gentvilas – motyvai už.
E. GENTVILAS (LSF). Vaikšto Seime ir psichiatras A. Veryga. Valkiūnai, jeigu yra poreikis, kreipkis.
O aš noriu pabrėžti – tai konvencija dėl smurto, smurto artimoje aplinkoje. Mes žengėme didelį žingsnį nuo liepos 1 dienos įteisindami smurto arešto orderį ir manau, kad žengsime ir kitus žingsnius. Demagogija liejasi laisvai. Anksčiau buvo sakoma, kad Stambulo konvencija gali prieštarauti Konstitucijai. Dabar jau siūlo į psichologus, psichiatrus ar kur kreiptis, bet tik ne į Konstitucinį Teismą. Tai, kolegos, patys sau prieštaraujate. Jeigu sakote, kad mes naudojame tą kreipimosi į Konstitucinį Teismą argumentą prieš rinkimus, tai jūs patys, opozicija, ką tik prieš rinkimus kreipėtės į tą patį Konstitucinį Teismą dėl pensijų kaupimo fondų. Aš tai priėmiau kaip normalų jūsų norą išsiaiškinti ir mes laukiame atsakymo dėl jūsų kreipimosi. Lygiai taip pat sulauksime (galbūt jau ir po rinkimų) ir dėl šito šios dienos inicijuoto kreipimosi. Tai nereikia užsiimti demagogija patiems, o paskui kaltinti kitus.
O šiaip tai yra tema, kurią primetė „Šeimų maršas“, ir dabar pataikavimas čia sustojusių žmonių ir kitų „Šeimų maršui“, šita proga eik, Seimo Pirmininke, pakalbėti su šeimų aktyvistais. Aš, kaip šią vasarą atšventęs gražų 40-ies metų santuokos jubiliejų, neinu nei pas vienus, nei pas kitus ir prašau nesiuntinėti manęs, kaip ir aš jūsų nesiuntinėju, nes siuntinėjimo tradicija turbūt Seime nėra labai priimtina.
Tai, kolegos, priimkite kaip neišvengiamybę. Patys sakėte – gali prieštarauti Konstitucijai. Mes ir inicijuojame kreipimąsi ne į psichologus ir psichiatrus, o į Konstitucinį Teismą.
PIRMININKĖ. Motyvai prieš – A. Skardžius
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, gerbiamoji Pirmininke. Na, kartais ir Konstitucinis Teismas aiškina Konstitucijos dvasią. Taip ne kartą teko per ilgus dešimtmečius girdėti dirbant čia, Seime, bet man tai panašu į valdančiųjų sukonstruotą rusišką matriošką. Kreipimasis dėl smurto artimoje aplinkoje, dėl smurto prieš moteris. Tai, beje, sprendžiama kitais teisės aktais ir Lietuva tikrai toliau pažengusi už daugelį galbūt ir net Europos Sąjungos valstybių, bet į tą matriošką supakuota nestandartinis lyčių vaidmuo, socialinė lytis, lyties socialinis aspektas ir visa kita. Tai ką jūs, gerbiamieji, norite apgauti ir kokio atsakymo tikitės iš Konstitucinio Teismo?
Galų gale ir pats Konstitucinio Teismo sprendimas tai nėra ratifikavimas – tai yra tiesiog popsas tautai ir pateisinate savo politinę liniją ir savo, sakykime, tas nuostatas. Aš tikrai nesmerkiu jūsų nuostatų, kalbėkite, ką norite, bet neprimeskite Tautos atstovams čia, parlamente, savo nuostatų, gerbkite ir kitų žmonių nuostatas. Tai mano toks būtų palinkėjimas. Ir nieko aš nesitikiu iš to Konstitucinio Teismo. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Motyvai išsakyti. Apsispręskime balsuodami. Pratęsiu balsavimo laiką ir balsuokime dėl darbotvarkės 1-3 klausimo – Seimo nutarimo projekto Nr. XIVP-2983. Visos replikos bus po balsavimo. Balsuojame. Kas pritariate kreipimuisi į Konstitucinį Teismą, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 88: už – 60, prieš – 17, susilaikė 11. Nutarimas priimtas. (Gongas)
Dabar replikos po balsavimo. P. Gražulis. Po to R. Šarknickas. Po to M. Puidokas.
P. GRAŽULIS (MSNG). Taip, gerbiami Seimo nariai, Morgana mane tikrai papiktino ir šokiravo. Ar šiandien nėra įstatymų? Ar priėmus Stambulo konvenciją bus mažiau smurto artimoje aplinkoje ar tolimoje aplinkoje? Taigi jūs propaguojate narkotikus, jūs propaguojate alkoholio reklamą, tai tie narkotikai ir gimdo aplinkoje, ir artimoje, ir tolimoje, smurtą. Kiekvieną savaitę moksleivis atsiduria reanimacijoje dėl narkotikų vartojimo. Jūs prisiimkite atsakomybę, gerbiama ponia Morgana, su valdančiąja dauguma.
O į Konstitucinį Teismą kreipiasi tik tie, kurie nežino, kiek yra lyčių, ir kas nežino, kokios lyties. Aš žinau, kad esu vyras, ir man nereikia kreiptis į jokį Konstitucinį Teismą. Kai „Respublika“ paklausė, kiek yra lyčių, visa valdančioji dauguma nežino jau šiandien, sutriko, kiek yra lyčių. Jiems dabar reikia kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad jis pasakytų, kiek yra lyčių ir kokios lyties kiekvienas.
PIRMININKĖ. Gerai, supratome. Petrai Gražuli, supratome jūsų pasisakymą. Prašom. R. Šarknickas. Vėliau M. Puidokas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Turbūt lietuvių kalba neatsitiktinai yra šiek tiek darkoma. Ką tik išgirdome iš kolegės Morganos tą žodį, tarpuvartės žodį. Mano palinkėjimas būtų vartoti gražesnius žodžius ir nežeminti Seimo ir pačios lietuvių kalbos. Ačiū.
PIRMININKĖ. M. Puidokas.
M. PUIDOKAS (MSNG). Aš norėjau paklausti gerbiamos Seimo Pirmininkės. Ar dabar jau Seimo diskusijose tampa norma, kai jūs net nepasakote nė žodžio, nepadrausminante valdančiosios daugumos narių, kai jie menkina, įžeidinėja opozicijos narius dėl jų kitokios nuomonės, kitokio požiūrio? Ar tinka ta situacija, kai yra siekiama pateikti tokį melą, kad kreipimasis ne dėl viso Stambulo konvencijos teksto in corpore, bet dėl atskirų jo straipsnių prieštaravimo ar neprieštaravimo Lietuvos Konstitucijai yra teisingas sprendimas, kai akivaizdu, kad visą laiką yra teisiniai dokumentai vertinami kaip visuma in corpore, o ne išimant iš jų atskiras dalis ir ne formuluojant klausimų taip, kai tu žinai iš anksto, kokį atsakymą gausi? Yra toks, kokio jums reikia, kad prieštaravimo nėra, ir Konstitucinis Teismas tiesiog neturėtų kitos išeities, kaip atsakyti taip, nes klausimas yra suformuluotas būtent taip.
PIRMININKĖ. Mindaugai Puidokai, aš jūsų išvedžiojimų dėl Konstitucinio Teismo nesuprantu. O dėl normų Seimo salėje jūs man atsakykite, ar tai yra normos, nes, mano nuomone ir mano vertinimu, būtent kai kurie opozicijos nariai retoriką Seimo salėje nužemino iki labai tolimų žemumų. V. Ąžuolas. Prašom.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Iš tikrųjų, valdantieji, jūs Konstitucinį Teismą pastatėte į tokią situaciją, kuri vadinasi cugcvangas. Tai su tuo ir sveikinu.
PIRMININKĖ. Prašom.
L. KUKURAITIS (DFVL). Dėkoju. Mano balsą įskaitykite prieš dėl protokolo.
PIRMININKĖ. Būtinai įskaitysime. Ačiū. V. Gapšys. Prašom.
V. GAPŠYS (DPF). Dėkoju, Pirmininke. Aš manau, kad valdantieji šį kartą pergudravo patys save, o galbūt ir buvo toks tikslas. Aš asmeniškai susilaikiau, nes nematau prieštaravimo Konstitucijai, todėl nemanau, kad Konstituciniam Teismui čia reikėjo ką nors nagrinėti. Bet dabar Konstitucinis Teismas turės visą procedūrą pereiti, tai užtruks laiko ir greičiausiai šią kadenciją šis klausimas tiesiog nebegrįš į Seimo salę. Su tuo ir sveikinu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Replikos po balsavimo išsakytos.
11.59 val.
Trakų rajono, Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono savivaldybių teritorijų ribų keitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3002(2) (svarstymo tęsinys)
Tęsiame balsavimą. Turime apsispręsti dėl darbotvarkės 1-4 klausimo – Trakų rajono, Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono savivaldybių teritorijų ribų keitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-3002(2). Balsuokime.
Balsavo 114: už – 113, prieš – 1, susilaikiusių nėra. Pritarta po svarstymo.
12.00 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. rugsėjo 20 d. nutarimo Nr. XI-2226 „Dėl Lietuvos švietimo tarybos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-2888(2) (svarstymo tęsinys)
Darbotvarkės 1-5 klausimas – Seimo nutarimo projektas Nr. XIVP-2888. Balsuojame. Balsavo 114: už – 113, prieš nebuvo, susilaikė 1. Po svarstymo pritarta.
12.00 val.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 21 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2440(3) (pateikimo tęsinys)
Kitas darbotvarkės 1-7 klausimas – Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2440. Balsuokime. Balsavo 112: už – 52, prieš – 41, susilaikė 19. Po pateikimo nepritarta. Alternatyvus balsavimas. Kas siūlote, kas norėtumėte grąžinti tobulinti, balsuojate už, kas už atmetimą, balsuojate prieš. Balsuojame.
Balsavo 110: už – 58, prieš – 52. Projektas grąžintas tobulinti.
A. Skardžius – replika po balsavimo.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, Pirmininke. Daug pateikimo stadijoje iečių buvo laužoma dėl atsakingo skolinimosi, kad piliečiai neatsakingai skolinosi, yra nuogąstavimas, na, ir taip toliau. Tačiau žvelgiant į tų asmenų, kurie kalbėjo apie atsakingą skolinimąsi, veiksmus, kai buvo skolinamasi be reikalo, tą konstatavo ir specialioji Seimo komisija, ir buvo konstatuota Valstybės kontrolės, pasiskolintas didžiulis kiekis labai aukštomis palūkanomis ir tai mums kainavo papildomai 2,1 mlrd. eurų… Aš kalbu apie 2009–2012 metų skolinimąsi. Tad pažiūrėkite, gerbiamieji, patys į save, į veiksmus, ką valstybė daro, o ne į pačius piliečius, nes lengviausia juos uiti.
12.03 val.
Želdynų įstatymo Nr. X-1241 5, 7, 8, 13, 22 ir 24 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3100, Administracinių nusižengimų kodekso 281 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3101 (pateikimo tęsinys)
PIRMININKĖ. Tęsiame balsavimą. Turime apsispręsti dėl rezervinio 1 klausimo – Želdynų įstatymo projekto Nr. XIVP-3100 ir lydimojo – Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimo. Kas pritariate, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate kitaip.
O toliau posėdžiui pirmininkaus pavaduotojas P. Saudargas.
PIRMININKAS (P. SAUDARGAS, TS-LKDF). Taigi užsiregistravo 108, balsavo 108: už – 83, prieš niekas nebuvo, susilaikė 25. Taigi po pateikimo yra pritarta.
Dabar apsispręskime dėl komitetų. Tuoj, gerbiamas Petrai, viską matau. Viskas gerai. Jūs ir taip šiandien jau nemažai mums pasakėte minčių.
Siūlomi komitetai: pagrindinis – Aplinkos apsaugos komitetas. Ar galime bendru sutarimu? Jūs ne to, ne dėl to turbūt? Gerbiamas K. Starkevičius per šoninį mikrofoną. Prašom.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Kadangi iškėliau ten problemą, kurią reikia išspręsti, dabar įstatymas neišsprendžia, tai jeigu Ekonomikos komitetas būtų papildomas…
PIRMININKAS. Papildomas.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). …tai mes pabandytume paieškoti būdų. Mes ir su…
PIRMININKAS. Gerai, dėkoju. Tai mes pirmiausia dėl pagrindinio. Niekas neprieštarauja, kad Aplinkos apsaugos – pagrindinis, tada Ekonomikos komitetas – papildomas. Galime bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. Siūloma svarstyti gruodžio 5 dieną. Galime bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta.
Dabar replika per šoninį mikrofoną – gerbiamas P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (MSNG). Replika ir dėl vedimo tvarkos. Gerbiamieji, čia iš manęs visa žiniasklaida juokiasi, kad aš nežinau, kas yra tas oralinis seksas, dar nepaskaičiau, bet švietimo ministras nežino, kokios yra lyties, gal pasiskaitė, gal žino dabar. O gal jisai žino, kas yra oralinis seksas, tai gal papasakos arba pademonstruos gal ministras?
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar, gerbiami kolegos, pasitarkime. Yra vienas pareiškimas, bet pagal laiką jau yra Vyriausybės valanda. Tai kaip darome, gal pareiškimą po Vyriausybės valandos? Ne, jūs norite dabar? Gerai.
12.06 val.
Seimo narių pareiškimai
D. Gaižauskas. Yra pareiškimas, prašom, paskui pereisime prie Vyriausybės valandos. Prašau.
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Tikrai norėjau dabar perskaityti, prieš Vyriausybės valandą, nes jį galbūt išgirs ir mūsų ministrai.
Gerbiami kolegos, išties šitame Seime labai daug kalbame ir kalbėsime apie išorės grėsmes mūsų nacionaliniam saugumui, tačiau beveik neturime diskusijų (kalbu priekaištaudamas daugiau valdantiesiems), beveik neturime diskusijų apie vidines grėsmes mūsų nacionaliniam saugumui. Ir šiandien norėčiau pradėti nuo narkotikų.
Nacionalinio saugumo strategijoje po nepriklausomybės atkūrimo, Lietuvos nacionalinio saugumo strategijoje, narkotikai buvo įrašyti kaip viena pagrindinių grėsmių, tačiau panašu, kad mes bent šiame Seime į tai visiškai nekreipiame dėmesio. Kodėl?
Marijampolėje numirė nepilnametis, perdozavęs narkotikų, dar du atsidūrė ligoninėje. Kai prasidėjo visų aplinkybių kėlimas į viešumą, skambučiai netyla iš visų savivaldybių, ko gero, ir jums, Seimo nariai, ir iš policijos komisariatų, ir įvairių įstaigų, kad faktiškai visos savivaldybės susidūrė su milžinišku iššūkiu. Kalbu būtent apie ligonines, kad masiškai vežami nepilnamečiai ir netgi mažamečiai, apsinuodiję narkotinėmis medžiagomis. Pradėjo lįsti informacija, kad faktiškai mokyklose nepilnamečiai ir mažamečiai patys platina narkotines medžiagas. Aiškėja aplinkybės, kad į cigaretes narkotines medžiagas maišo nepilnamečiai. Ką tai rodo? Kad narkotikų arba tų prekursorių, narkotikų sudėtinių dalių, yra pilna.
Vadinasi, situacija nekontroliuojama visiškai, ir tas Nacionalinio saugumo strategijos punktas, kova su organizuotu nusikalstamumu ir narkotikais, faktiškai užmirštas. Kodėl? Policija (vakar dalyvavau laidoje) praneša, kad Vilniuje, sostinėje, per metus pradėti 128 ikiteisminiai tyrimai. Tik 128 ikiteisminiai tyrimai! Aš sakau, tai turėtų būti per dieną tiek pradėta, nes išties visose savivaldybėse masiškas vartojimas.
O ko tikėtis? Žiūrėkite, priekaištas dabartiniam Seimui. Valdantieji, nuo ko pradėjote jūs savo didžiausias kovas su opozicija? Būtent nuo pasiūlymų dekriminalizuoti visų rūšių narkotikus. Pradžioje pabandėte panaikinti netgi kontrabandos straipsnį, kad narkotikų įvežimas būtų pripažintas nusikaltimu, būtų tik administracinis pažeidimas. Nekalbu apie visus kitus įvykius Seime, kai ateina į tribūną, prisipažįsta, kad vartojo visų rūšių narkotikus, kad, jeigu reikia pavartoti, išvažiuoja į užsienį, komandiruotes ir taip toliau. Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė atėjusi čia aiškino, kad čia mūsų kiekvieno vos ne laisvas pasirinkimas. Premjerė irgi pasisako viešai už narkotikų dekriminalizavimą, bet lengvųjų narkotikų. Tai kur, gerbiamieji, mūsų strateginė kryptis – kova su vidinėmis grėsmėmis?
Europos Sąjunga, Europos Komisija 2021–2025 metams yra patvirtinusi Kovos su narkotikais programą, kur aiškiai įvardina, kad Europos Sąjunga išgyvena krizę ir ateina didžiulė nelaimė, nes faktiškai narkotikai pradeda naikinti mus, Europos Sąjungą, iš vidaus. Olandija pradeda, panaikino tolerancijos principą ir atgaivino baudžiamąjį persekiojimą dėl narkotikų platinimo. Danijoje stabdomos visos programos, pagal kurias buvo bandoma lengvųjų narkotikų prekyba tam tikrose teritorijose, nes nesusitvarko su nusikalstamumu.
Narkomanai, nužudymai, sunkūs nusikaltimai faktiškai plinta kaip maras, tačiau mes kalbame apie narkotikų dekriminalizavimą ir nėra jokios diskusijos, kaip tai stabdyti, pataisymų nėra. Ką mes matome? Priešingai, einame link mažinimo, link naikinimo tos policijos, kuri turėtų kovoti. Tuoj regionuose nebeliks policijos komisariatų. Policininkas ir gyventojas vienas nuo kito atitolsta šimtmečiams, o tai yra didžiausias pavojus ir rizika, nes nebeliko apylinkės inspektorių, nepilnamečių inspektorių, kurie turėdavo teritoriją, žinodavo, kur kas yra, kur kokie narkomanai, kur yra kažkokios socialinės rizikos šeimos, kas praneša informaciją ir taip toliau. Nebeliko jokio ryšio.
Mes dar kalbame apie policijos sumažinimą. O kad jinai sumažėtų maksimaliai, tuoj atneš įstatymą, Statuto pakeitimą, kur bus sunaikintos socialinės garantijos policijos pareigūnams, Valstybės sienos apsaugos tarnybai. Iš esmės visiems iškyla krizė dėl stažo skaičiavimo – vietoje 30 belieka tik 20, laipsnių nebelieka, nebelieka maistpinigių, kelionpinigių – tų socialinių garantijų, kurios dar pritraukdavo pasirinkti šią profesiją, nes policijos pareigūnų ar kitų pareigūnų profesija yra labai pavojinga. Jie nežiūri, ką eina sulaikyti, – ar sergantį tuberkulioze, ar hepatitu, ar AIDS ir taip toliau. Jie privalo sulaikyti ir dirbti dienomis ir naktimis, netgi po darbo, nes jei mato nusikalstamą veiką ir į ją nesikiša, ir nieko nesiima, jiems gali būti pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl pareigų neatlikimo. Dėl to socialinės garantijos būtų paskata pasirinkti šią profesiją. Jinai tuoj bus panaikinta. Policijos pareigūnai, profesinės sąjungos aiškina: tuoj bus didelė krizė. Pusė policijos pareigūnų, kurie jau dabar turi užtarnautą pensinį amžių, sakė: laukiame momento, kada prasidės reorganizacija arba sumažės socialinės garantijos, mes paliksime tarnybą.
Ką skaičiuoja Policijos mokykla? Policijos mokykla pranešė apie prašymus, kad gali pasirinkti policininko profesiją. Žinote, kiek kreipėsi? Tik 241.
PIRMININKAS. Laikas!
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Praeitais metais 130. Mažėja išties būtent tų, kurie turėtų rūpintis mūsų saugumu.
PIRMININKAS. Laikas!
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Gaila, kad neturiu daugiau laiko pasisakyti, bet aš noriu kreiptis į valdančiuosius ir ypač į vidaus reikalų ministrę. Policija dabar turi turėti maksimalų dėmesį iš parlamento ir būtent suaktyvinti kovą su narkotikais. Mes turime žinoti priemones ir taip toliau.
PIRMININKAS. Dėkoju. Bet laikas jau baigėsi.
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Pakartosiu, pradėsiu savo pokalbį kitame pasisakyme, nes išties apie vidines grėsmes mes turime nuolatos kalbėti. Ačiū, gerbiamas pirmininke.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar galėsime pereiti prie Vyriausybės valandos. Tik vienas aspektas – mes tik dėl rezervinio 1.1 klausimo paskyrėme pagrindinį komitetą, o dėl rezervinio 1.2 klausimo taip pat reikia paskirti. Ar galime bendru sutarimu, kad pagrindinis čia turi būti Teisės ir teisėtvarkos komitetas? Dėkoju, pritarta.
12.12 val.
Vyriausybės valanda
Dabar Vyriausybės valanda. Dėkoju ministrams, atėjusiems atsakyti į klausimus. Pirmąjį klausimą užduos gerbiamas A. Vinkus. Prašau.
A. VINKUS (LVŽSF). Klausimas gerbiamam sveikatos apsaugos ministrui ponui A. Dulkiui. Šį sykį, ministre, drįstu jūsų paprašyti apibendrintai informuoti mus apie vykdomą sveikatos apsaugos reformą su dviem prašymais.
Pirmas prašymas. Apibūdinkite, ministre, kaip vyksta reforma visos Lietuvos mastu, koks reformos kelias jau nueitas, ką pavyko pasiekti, ko nepavyko ir panašiai?
Antras prašymas būtų, kiek jūs atsižvelgėte į gyventojus, kurie rašė laiškus ir rašymus, ir prašymus ir turėjo tvirtą poziciją, taip pat į medikų poziciją, kurie prieštaravo reformai, į savivaldybių nuomones, kai jos prieštarauja Sveikatos ministerijos nuomonei, arba kaip sprendžiate tokio pobūdžio nesutarimus?
A. DULKYS. Ačiū už klausimą. Turiu kažkokį protingą laiką, pabandysiu. Matyt, mūsų, jeigu apibendrinčiau, pliusas yra tai, kad mes pasirinkome sveikatos sistemoje reformuoti iš esmės visas jos dalis ir pokyčiai liečia… yra tokie sisteminiai, holistiniai. Daugiausia jie yra pažengę skubiosios pagalbos srityje, slaugos srityje, vaistų srityje. Mažiau yra pažengę ir mažiau mums yra kažkas dar pasisekę ilgalaikės priežiūros srityje. Tarkime, galiu pasakyti tokią… Nežinau, ar čia jau klaida, bet tikrai, startuodami Vyriausybėje, nebuvome numatę ir pavėžėjimo paslaugos. Ačiū merams, kad jie aktyviai dalyvavo diskusijose ir mums padėjo papildyti pokyčius ir tokiais dalykais.
Matau ir pliusų, ir minusų. Didelis reformų skaičius duoda pliusą, kad galime sistemiškai išjudinti dalykus. Minusas, kad yra sudėtinga paskirstyti ribotus išteklius vėliau investicijoms, kad visi gerai galėtų jaustis.
Kaip atsižvelgiu į kritiką, pastabas, pasiūlymus? Kadangi esame pokyčių kelyje, tai yra procesas, jisai visose srityse yra vienodas. Reikia pripažinti, kad ten, kur vyksta tikri pokyčiai, neišvengiami konfliktai, neišvengiamos diskusijos. Aš į jas atsižvelgiu. Nesiruošiu kurti aplinkos, kurioje panaikinčiau galimybę konfliktuoti, panaikinčiau galimybę aštriai kalbėtis, nes tai tiesiog reikštų pokyčių panaikinimą. Nėra pokyčių, nėra diskusijų. Aš pasiruošęs nekonstruktyvius konfliktus keisti į konstruktyvius ir judėti pirmyn. Nežinau, ar man pavyko per laiką.
PIRMININKAS. Dėkoju. Kitą klausimą užduos gerbiamas A. Butkevičius. Prašom.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Mano klausimas susisiekimo ministrui, nes praeitą savaitę Vyriausybės valandoje nedalyvavo. Aš buvau suformulavęs klausimą premjerei, bet atsakymo raštu negavau. Žinote, besilankant Statybininkų asociacijos 30-metyje buvo užduotas klausimas, kokia yra situacija su „Rail Balticos“ tilto projektavimu ir tilto statybos darbais Jonavos rajone. Vėluojantis, neparengtas darbo projektas, nors laimėjusieji konkursą yra pasirengę vykdyti darbus. Ar galite apibūdinti šią situaciją, nes įsipareigojau pateikti atsakymą? Ačiū.
M. SKUODIS. Premjerė perdavė klausimą. Aš pasirašiau, atsakymas jau pateiktas raštu, gal tiesiog nesuvaikščiojo. Galiu informuoti, kad jau polių kasimas prasidėjęs, projektai patvirtinti, dėl kitos dalies, kur yra sankasa, lygiai taip pat statybos leidimai gauti, kitaip sakant, kliūčių toliau būti neturėtų. Tiek, kiek galėjome, mes viską padarėme. Tikrai vyksta ministerijos reguliarūs susitikimai, dabar jau net ir rangovus įtraukiame, kad mes jau iš viršaus matytume, kas vyksta. O atsakyme raštu išdėliota ir detaliau, daugiau informacijos.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausimą užduos gerbiama O. Leiputė.
O. LEIPUTĖ (LSDPF). Dėkoju. Mano klausimas bus švietimo ministrui. Rytoj prasideda, kaip žinome, streikas. Gal galėtumėte trumpai informuoti, kas pavyko ir kas nepavyko derantis tiek su viena, tiek su kita profesine sąjunga? Ar mokyklos jau yra gavusios rekomendacijas, kaip elgtis streiko laikotarpiu? Ar ministerija yra linkusi pritarti, kad būtų mokamas atlyginimas už streiko dienas?
G. JAKŠTAS. Ačiū už klausimą. Derybos vyko su penkiomis profesinėmis sąjungomis. Viena iš penkių pasitraukė iš derybų, su keturiomis iš penkių derybos tęsiasi. Šiandien nuo 13 valandos vėl turėsime derybinį posėdį. Sakyčiau, artėjame susitarimo link. Derybos, aišku, nėra paprastas procesas, bet tikiu, kad tą sutarimą rasime. Viena iš penkių pasitraukė iš derybų ir inicijuoja streiką. Suprantame, kad streikas sutrikdo ugdymo procesą, dėl to nukenčia ir vaikai, tėvai, mokyklų administracijoms tenka didelė našta. Mūsų siekis yra kuo greičiau susitarti ir su streikuojančia profesine sąjunga, bet tas sutarimo siekis, aišku, turi būti abipusis.
Dėl lėšų skyrimo. Valstybė mokykloms skiria lėšas ugdymui. Suprantame, kad streikas nėra ugdymas. Pagal Darbo kodeksą taip pat streikuojantiems nepriklauso darbo užmokestis. Nesame gavę ir jokio kreipimosi iš profesinės sąjungos, kad būtų daroma kaip nors kitaip. Nematyčiau šiuo metu jokių argumentų, kad streiko metu streikuojantiems mokytojams būtų mokamas darbo užmokestis. Rekomendacijas pateikėme.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausimą užduos gerbiamas A. Gedvilas.
A. GEDVILAS (MSNG). Ačiū, posėdžio pirmininke. Pastaruoju metu labai liūdname kontekste nuskambėjo informacija apie paauglio mirtį galimai perdozavus narkotinių medžiagų. Ar nemanote, kad masiškai plintant narkotikams Lietuvos mokyklose, įvertinant ir ankstesnes patirtis, kai didžiojoje dalyje Klaipėdos mokyklų buvo aptikta narkotinių medžiagų pėdsakų, laikas būtų pradėti diegti naujas priemones? Viena tokių galėtų būti moksleivių daiktų tikrinimas, turbūt ir dar daugelis kitų. Kiek dar turėsime paaukoti jaunų žmonių gyvybių, kad vis tiktai būtų reaguojama? Kas ir kada šioje Vyriausybėje prisiims atsakomybę dėl neveikimo ir pasekmių? Gal pagaliau nustosime kalbėti apie narkotikų dekriminalizavimo klausimą ir imsimės veiksmų, kurie vis dėlto apsaugotų jaunus žmones, tarp jų ir moksleivius?
PIRMININKAS. Patikslinkite, kam klausimas.
A. GEDVILAS (MSNG). Kadangi premjerė paprastai nelinkusi atsakinėti į mano klausimus, tai, tikiuosi, čia vidaus reikalų ministrės ar švietimo ministro dėmesiui.
PIRMININKAS. Dėkoju.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Gal kolegos dar mane papildys. Aš kalbėsiu daugiau iš savo, kaip vidaus reikalų ministrės, pozicijų. Pirmiausia, yra imtasi veiksmų ir buvo duotas pavedimas policijai paruošti rekomendacijas, saugumo rekomendacijas mokykloms. Jos yra jau išplatintos visoms mokykloms ir savivaldybėms.
Antras dalykas, šiuo metu darbo grupėje dirbame prie pilotinio, arba bandomojo, projekto. Šiuo metu mes galėsime išsigryninti ir patikrinti konkrečias priemones, kurios veikia ir kurios ne. Yra numatyta, kad tas bandomasis (pilotinis) projektas vyks trijose savivaldybėse ir tai mums leis pasitikrinti tiek kietųjų policijos priemonių, tiek minkštųjų priemonių veiksmingumą. Žinoma, aš pagal savo kompetenciją galiu kalbėti daugiausia apie kietąsias priemones.
Kas yra dar daroma? Yra labai aiškus pavedimas mano, kaip vidaus reikalų ministrės, policijai – skirti maksimalų dėmesį kovojant su organizuotu nusikalstamumu, tai yra stambiu. Tai, aš manau, yra sėkmingai vykdoma, nes tą rodo atimtas didžiulis narkotikų kiekis ir sėkmingos operacijos. Pernai buvo atimta 10 tonų narkotinių medžiagų. Taip pat yra skiriamas didelis dėmesys platinimo tinklams, ikiteisminių tyrimų skaičius didėja, nors čia, girdėjau, buvo pasakyti visai kiti dalykai. Bet noriu pabrėžti, kad tai, ką daro policija, kokių veiksmų imamės, yra būtent reagavimas jau į rezultatą. Čia reikalingas tikrai ir kitų priemonių, minkštųjų priemonių, sutelkimas ir bendras susitarimas, kaip mes veikiame. Taip pat kitą savaitę vykstu į Islandiją, nes Islandija turi tikrai labai geros patirties šioje srityje. Taip pat tikiuosi, kad tai leis parsivežti gerųjų praktikų ir jas įdiegti Lietuvoje.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Aš papildysiu, jeigu galima.
PIRMININKAS. Prašom.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Žinau, kad ponas Aidas nesitikėjo to, bet aš imsiu ir papildysiu. Man atrodo, kad labai daug dėmesio psichotropinių medžiagų vartojimo žalai yra skiriama Gyvenimo įgūdžių programoje, kuri pradėta diegti nuo šių metų ir kuriai jūs kažkodėl atkariai priešinatės.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar klausimą užduos gerbiamas V. Bukauskas. Prašom.
V. BUKAUSKAS (DPF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Aš norėčiau paklausti aplinkos apsaugos ministro. Gerbiamas ministre, į mane kreipėsi Žemaitijos krašto ūkininkai, tai Plungės, Telšių, kurie būtent užsiima avininkystė. Jiems šiuo metu yra iš tiesų bemiegės naktys, tai mato visuomenė ir televizijos reportažuose, kai vilkų šeimynos išvaiko bandas, sudrasko, išplėšo, moko savo jauniklius. Jie teikia atitinkamus prašymus į agentūras dėl kompensacijų, kažkodėl delsiama ir nesulaukia. Tai susiję ir su jumis.
Ir antra dalis klausimo yra, kodėl būtent savivaldybėse tos pačios veislės, rūšies, kilmės avies suplėšymas, sudraskymas yra skirtingai vertinamas? Vėl vyksta ūkininkų diskusijos. Nesusipratimas ar tai būtent yra padarytos žirklės, nėra nustatyta aiški riba arba vieneto įkainis?
PIRMININKAS. Dėkoju, laikas.
V. BUKAUSKAS (DPF). Prašom, ministre, kas yra daroma šiuo klausimu?
S. GENTVILAS (LSF). Ačiū, gerbiamas Valentinai. Plėšrūnai gamtoje yra du – žmogus ir vilkai dažniausiai, dabar atsirado jau ir lūšių. Po populiacijos atsigavimo tai reikia reguliuoti. Dabar vilkų medžioklės kvotą didiname nuo 300 iki 371 artimiausią medžioklės sezoną. Padidinama yra jinai. Dėl probleminių vilkų, kurie nuolat lankosi ūkiuose, galima gauti papildomą licenciją ir kvotą jiems sumedžioti. Ūkininkai gali dėl to kreiptis. Kad tinkamas arbitras būtų šitam klausimui, tai yra savivaldybės tarp ūkininkų ir medžiotojų, o pinigų visada užteko. Kiek buvo prašymų, mes juos visada padengdavome iš Valstybinės aplinkos apsaugos rėmimo programos. Jeigu kažkur vėluojama, aš tikrai pasitikrinsiu. Bet reikia nepamiršti, kad medžiotojai turi reguliuoti, turi teisę pašalinti sudėtingus, probleminius vilkus, kurie lankosi gal konkrečiame ūkyje. Tai pasižiūrėsiu į šį klausimą.
PIRMININKAS. Gerai, dėkoju. Toliau klausimą užduos gerbiamas L. Slušnys.
L. SLUŠNYS (TS-LKDF). Ačiū, jau O. Leiputė apvogė mane klausimu truputėlį, todėl švietimo ministrui truputėlį kitaip suformuluosiu klausimą: gal turite informacijos, kas įsipareigoja apmokėti mokytojams negautas pajamas dėl streiko? Gal tokią informaciją, nes aš suprantu, kad valstybė, ačiū Dievui, nesiruošia to daryti. Ačiū.
G. JAKŠTAS. Ačiū už klausimą. Tokios informacijos tiesiogiai nesu gavęs. Iš spaudos girdėjau, kad pati profesinė sąjunga galvoja apie apmokėjimą. Bet tai yra žinios iš spaudos, neturiu tiesiogiai gavęs informacijos, todėl nenorėčiau retransliuoti, kas yra tiesiog spaudoje pateikiama. Bet, aišku, tai yra pačių mokytojų, kurie pasiryžo streikuoti, finansinė atsakomybė, gali prie to prisidėti streiką organizuojanti profesinė sąjunga.
PIRMININKAS. Dėkoju, klausimą užduos gerbiamas R. Vaitkus.
R. VAITKUS (LSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Klausimas būtų ekonomikos ir inovacijų ministrei. Europos Komisija ne kartą yra pasisakiusi dėl autoritarinės Kinijos ypač didelės įtakos Europai, Europos pramonei ir ekonomikai, ir ypač atsinaujinančių išteklių srityje, tai būtent kas susiję su vėjo turbinų gamyba, jų komponentų gamyba, saulės baterijų gamyba. Dabar faktiškai 70 % pasaulyje pagaminamų elektromobilių baterijų yra gaminama Kinijoje, iki 2030 metų, bent jau taip yra prognozuojama. Taip pat šešios iš dešimties kompanijų, gaminančių vėjo komponentų detales, turbinų detales, būtent yra kinų kompanijos.
Ar… Lietuvoje taip pat yra įmonių, kurios gamina vėjo turbinų būtent išorines korpuso detales. Taip pat turime įmonių, kurios gamina ir saulės komponentų, baterijų elementus. Bet ar yra ieškoma investicijų pritraukti (galbūt labiau klausimas būtų) būtent vėjo turbinų komponentus gaminti Lietuvoje? Manau, mes tikrai turėtume ta linkme eiti, žiūrėti ir galbūt ieškoti…
PIRMININKAS. Dėkoju, laikas!
R. VAITKUS (LSF). …investicijų, kaip pritraukti. Ačiū.
A. ARMONAITĖ (LF). Taip, be jokios abejonės, čia yra kryptis, prie kurios tikriausiai dirba aktyviai kiekviena Europos Sąjungos vyriausybė. Jūs pradėjote savo klausimą šiek tiek nuo prekybinių niuansų globalioje ekonomikoje. Man atrodo, čia viena bus iš temų, ypač prieš Europos Parlamento rinkimus, kaip vis dėlto Europos Komisija proaktyviai spręs šitą klausimą.
Dar tikrai neramina ir Jungtinių Amerikos Valstijų didelis antiinfliacijos… mažinimo akto poveikis konkurencingumui. Mes, kaip Europa, – mums jau čia sunku lenktyniauti subsidijomis su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, o mūsų mažajai Lietuvai diversifikacija savo ekonomikos viduje yra esmė.
Jūs labai konkrečią sritį paminėjote – vėjų turbinų komponentus. Nėra taip, kad nieko nėra. Mūsų inžinerinė pramonė auga, ir auga reikšmingai, todėl turime, nuo ko atsispirti, ir, tiesą sakant, matyčiau ne tik užsienio investuotojus, kurie čia galėtų ateiti dirbti, bet ir Lietuvos kompanijas, kurios galėtų atidaryti gamybos linijas. Beje, paramos, jeigu kalbame apie gamybos startavimą ar pagalbą įmonėms persitvarkyti į labiau našius gamybos procesus, gamybos linijų automatizaciją, yra gana daug. Vien šiemet 1 mlrd. eurų iš Ekonomikos ir inovacijų ministerijos valdomų fondų buvo investuota, yra investuojama šiuo metu į ekonomiką. Dirbame ir tikiuosi, kad pavyks čia diversifikuotis. Bet su Kinijos prekybos politika mes galime tvarkytis tik bendrai Europos Sąjungoje.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausimą užduos gerbiama M. Ošmianskienė. Prašom.
M. OŠMIANSKIENĖ (LF). Dėkoju. Atsakant A. Gedvilui dar norisi kažkaip atkreipti dėmesį, kad Marijampolėje situacija dėl narkotikų iš tiesų parodo, puikiai iliustruoja, kaip veikia baudžiamoji politika šiuo klausimu, kai paaugliai, baimės kaustomi, išsilaksto, užuot ieškoję pagalbos. Bet mano klausimas būtų aplinkos ministrui.
Šiais metais įsigaliojo naujas Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymas, kuris numato prievolę tam tikrai naujai statybai – suprojektuoti ir įrengti priedangas bei slėptuves. Pakeitimai įsigaliojo, tačiau poįstatyminių teisės aktų nebuvo. Vasarį ministerija komentavo, kad techninis normavimas yra rengiamas. Šiandien jau beveik spalis, o situacija vis dar tokia pati, kaip suprantu. Priedangų įrengimo procesas kelia nerimą, nes ištikus kokiai nors ekstremaliajai situacijai jose tilptų viso labo 28 % mūsų gyventojų.
Tai mano klausimas ir būtų: kaip statytojams įgyvendinti šią įstatyminę prievolę ir kiek bus dar vilkinama, kas prisiims atsakomybę, jei čia atbėgs visgi kažkokie žmogeliukai, o žmonėms nebus kur slėptis? Mes sakysime, kad, na, kaip čia, poįstatyminiai vis dar rengiami, ar ne?
S. GENTVILAS (LSF). Dėkoju, labai aktualus ir svarbus klausimas. Bet kolegė A. Bilotaitė irgi patikslina, kad nuo 0 iki 38 % yra sudarytos sąlygos, tiek gyventojų, trečdalis gyventojų, jau šiandien turi. Tai tie darbai, slėptuvių arba priedangų įrengimas, nepadaromi per dieną, šalys rengiasi tam dešimtmečius, institucionalizuoja tai.
Kai įstatymas yra įsigaliojęs, priimtas praeitą gruodį ir įsigaliojo sausį, na, nėra lūkesčių, kad dabar visos naujos statybos jau šiandien, nes projektavimas ir užtrunka ilgai, tai yra turi būti tikrai pasverti kaštai visuomenei, viešiesiems objektams, turi sąmatose atsirasti šitie pinigai. Bet aš tik noriu pasakyti, kad tai yra ilgalaikis procesas ir neišeina to padaryti per minutę.
Tai nėra atsikalbinėjimas. Visgi nuo sausio 1 dienos yra galimybė projektuoti. Kiekvieno projekto atveju yra daroma ekspertizė ir turi būti numatyta priedanga gyventojams, kad būtų patalpa po pastatu priedangai. Bet tai nėra slėptuvė. Slėptuvė yra žymiai ilgesniam laikotarpiui ir žymiai daugiau valandų.
Kas dabar yra daroma? Kauno technologijos universitetas daro studiją dėl statybos techninio reglamento naujai statybai ir jisai bus patvirtintas, tas STR’as, iki Naujųjų metų. Bet nauja statyba yra ne sprendimas, nes mes didžiausią gyventojų tankį turime šiandien gyvenamuosiuose kvartaluose, kurie yra statyti prieš 50 metų. Ten nėra naujos statybos, todėl mes turime sugalvoti schemą, kaip renovacijos metu rūsius mes galėtumėme paversti galimai dviračių saugojimo patalpomis, kokiomis nors bendrojo naudojimo patalpomis, kad gyventojai esamuose pastatuose įsikurtų priedangas ir valstybė tą paremtų. Nes didžioji problema yra esamuose gyvenamuosiuose namuose, ne naujojoje statyboje. Dėl naujos statybos jau yra įpareigojimas įstatymu. Yra galimybė naudoti užsienio normatyvinius dokumentus, ar Suomijos, ar Norvegijos, projektuotojai gali pasirinkti. Bet didysis iššūkis yra esamuose namuose sukurti tokią infrastruktūrą.
Taigi mes kartu su Vidaus reikalų ministerija aktyviai apie tai galvojame ir čia tikrai yra mūsų atsakomybės klausimas, kaip per renovaciją surasti ir pinigų gyventojams, kad paskatintume bendro naudojimo patalpų įrengimą. Tik dar kartą pakartosiu, na, namų darbai yra atliekami dabar, bet apie juos turėjo būti galvojama žymiai anksčiau, nes statybų procesas, projektavimas, statybos, na, yra ne poros mėnesių klausimas, o inertiškas kelerių metų procesas.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausimą užduos gerbiamas A. Dumbrava.
A. DUMBRAVA (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Norėčiau klausimą susisiekimo ministrui. Gerbiamas ministre, tebūnie tas mano, na, užklausimas ministerijai oficialus, ką aš noriu jums pasakyti.
Nuo 2005 metų kelias A6 Kaunas–Daugpilis, na, jis yra mokamas kelias ir tas kelio ruožas, kuris yra Zarasų mieste, nuo šių metų liepos mėnesio, na, stebuklas įvyko ir žmonės gauna baudas. Tie, kurie vieną ar kitą kartą komerciniu transportu važiavo šiuo keliu mieste. Baudos ne 10, ne 15, o 350 eurų už vieną nusižengimą.
Aš, gerbiamas ministre, žinau, kad, na, jūsų galioje yra pakeisti įsakymą. Galbūt kai kuriuose miestuose, žinau, yra priimti sprendimai, pavyzdžiui, Ukmergėje, kiek žinau, po to lyg ir Raseinių rajone, ne Raseinių, Tauragės rajone, kad, na, galima buvo išbraukti miesto atkarpas iš to apmokestinamo kelio dalies. Tai aš labai prašyčiau ministerijos išnagrinėti situaciją būtent dėl Zarasų miesto, kad žmonės tikrai yra labai nuskriausti, šokiruoti. Daugelį metų tas kelias nebuvo mokamas, žmonės negaudavo tų baudų, o dabar tiesiog sutrikę. Galbūt būtų galima tas baudas kažkaip anuliuoti? Labai ačiū.
M. SKUODIS. Čia turbūt svarbu, kad tas sunkiasvoris transportas, kuris tais keliais naudojasi, turėtų susimokėti. Bet aš išgirdau. Aš tiesiog pasidomėsiu ministerijoje. Bet kurie daromi sprendimai tai ne tik ministro – tai Vyriausybės sprendimai. Ten turi būti padaryta savivaldybės analizė ir panašiai. Aš tiesiog pasidomėsiu ir mes jums duosime atsakymą, koks procesas, ar bent jau anksčiau kreiptasi, ar nesikreipta. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Toliau klausimą užduos gerbiama L. Nagienė. Prašau.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Mano klausimas sveikatos ministrui. Pirmiausia noriu paklausti. Kai dabar yra regionai paskirstyti ir regioninės ligoninės yra priskirtos prie didelių miestų, tai Mažeikiai yra priskirti lyg ir prie Šiaulių, taip ir yra patvirtinta, tačiau kartais artimieji pageidauja vis dėlto vežti kai kuriais atvejais į Klaipėdą. Atsimenate, mūsų frakcijoje jūs pasakėte, kad to neturėtų būti, tačiau toliau taip vyksta. Ar yra pasirinkimo laisvė, ar turi griežtai vadovautis ta nuostata, kuriam miestui yra priskirti?
Antras mano klausimas. Kodėl greitosios pagalbos bendrajam telefonui buvo pasirinktas Kaunas, o kodėl ne per Vidaus reikalų ministerijos telefoną, kur ženkliai yra pigiau ir būtų ženkliai pigiau kainavę?
A. DULKYS. Lietuvoje mes nekeitėme to principo per pokyčius. Yra bendrasis principas, kad pacientai renkasi gydymo įstaigą, bet tais atvejais, kai yra teikiama pagalba, jau reikia pasitikėti medikais ir tada kiekvienu atveju, priklausomai nuo būklės, veikia tam tikra sistema arba veikia susitarimai tarp regioninių, universitetinių ligoninių. Kai kuriais klausimais juk turime klasterinę sistemą, kuri irgi turi atitinkamai sklandžiai veikti, bet tikrai nėra gerai, kai pacientų artimieji nepaisydami tų pacientų būklės reiškia asmeninį pageidavimą, kad būtų nuvežti į vieną ar kitą gydymo įstaigą, kas, atvirkščiai, gali sukelti pacientui papildomų problemų ir pakenkti bendrai sėkmei išgelbėti žmogaus gyvybę arba jam pagyti. Aš manau, kad čia tiesiog, matyt, turime pažiūrėti į kiekvieną tą atvejį konkrečiai. Galbūt kažkur neveikė susitarimas ar panašiai. Čia tokia yra, matyt, problema.
Kita dalis. Jūs gal priminkite.
L. NAGIENĖ (DFVL). Dėl greitosios telefono.
A. DULKYS. Mes, steigdami nacionalinę tarnybą, pagrindu rinkomės Kauno greitosios medicinos pagalbos bazę. Labai noriu jums pasakyti, kad specialistai tai analizuoja, žiūri. Aš žinau, kad visą laiką yra tų ginčų dėl tų sistemų. Aš prioritetą skirčiau ten, kur yra ne kaina, o ten, kur yra kokybė. Vadinasi, kad ne taupymas, bet turi būtent kokybiškai veikti sistema, kad visuose mūsų greitosios medicinos pagalbos automobiliuose veiktų viena, aukščiausio lygio, puikiai veikianti sistema. Mes šiuo metu tą tarnybą steigiame Kauno pagalbos centro pagrindu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausimą užduos gerbiamas A. Sysas. Prašau.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Mano klausimas bus Ministrei Pirmininkei. Perskaičiau žinutę, kuri tikrai nudžiugino (nežinau, kuo ji baigsis), kad vakar buvo paskelbtas konkursas į Narkotikų, alkoholio ir tabako kontrolės departamentą. Todėl mano klausimas, kodėl taip vėlai? Praėjo pusantrų metų, kai buvo atstatydintas ar išėjo savo noru buvęs direktorius, buvo laikini vadovai. Kas trukdė paskelbti anksčiau?
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Gal niekas labai netrukdė. Buvo laikina vadovė, irgi negaliu pasakyti, kad labai pavyko išsibandyti žmogų, nes atsitiko kitų problemų. Tikrai negerai, kad institucija buvo be nuolatinio vadovo šitiek laiko. Dėl to apgailestauju, bet konkursą paskelbėme ir tikiuosi, kad dabar, kai Valstybės tarnybos įstatymas yra pakeistas ir vadovams motyvacijos dalyvauti konkursuose yra šiek tiek daugiau, negu kad buvo anksčiau, nes darbo užmokestis už vadovaujamas pareigas vis tiek šiek tiek didesnis, net ne šiek tiek, negu kad šiuo metu galiojantis, manau, kad mes drąsiau galime skelbti konkursus ir tikėtis didesnio gerų kandidatų dalyvavimo.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar klausimą užduos gerbiamas A. Skardžius. Prašom.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Mano klausimas būtų gerbiamam susisiekimo ministrui. Gerbiamas ministre, mano klausimas susijęs su remontuojamu viaduku prie labai svarbių magistralių A4, A16 ties Trakų Voke. Viadukas jau pusmetį išardytas, darbuotojų nė kvapo, kaip matote pagal numerius, keliai yra itin svarbūs – A4 ir A16. Kodėl nevyksta darbai? Ar ten įmonė bankrutavo, ar mes laukiame žiemos, ar mes, kaip tranzitinė valstybė, na, nesirūpiname savo pajamomis, nes jau vietiniams gyventojams, Lietuvos gyventojams, vykstantiems ta kryptimi, tiek į Alytų, tiek į Trakus ir visus kitus toliau esančius miestus, yra problema. Žiemą problemos bus kur kas didesnės. Aš turiu ne vieną paklausimą iš gyventojų, iš rinkėjų, todėl kreipiuosi į jus. Jeigu negalėsite dabar atsakyti, prašome atsakyti raštu. Labai ačiū.
M. SKUODIS. Gal aš bendrai. Aišku, detaliau tai atsakinga Automobilių kelių direkcija gali pakomentuoti. Viadukų ir tiltų paskutiniu metu buvo tokia situacija: ne vienu atveju, ir jūsų minimu, yra nuperkami paprastesni remonto darbai, o išardžius yra pamatoma, kad reikia kapitalinių darbų. Kadangi papildomų darbų kaina viršija aną pirminį viešąjį pirkimą daugiau negu 50 %, ir gerokai daugiau, tiesiog procedūras reikia daryti iš naujo ir atitinkamai koreguoti projektą. Dėl to bent jau dviejose vietose Lietuvoje, ir Kaune viadukas sukant į Marijampolę, ir jūsų minimu atveju į Trakus, yra tokia situacija. Bet tiesiog tada paprašysiu, kad Automobilių kelių direkcija pateiktų detalesnę informaciją dėl konkretaus etapo.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausimą užduos gerbiamas V. Gapšys. Nėra. Tada gerbiamas G. Surplys.
G. SURPLYS (LVŽSF). Dėkoju. Mano klausimas bus susijęs su Kazlų Rūda ir neseniai įvykusia aplinkosaugos avarija. Gerbiamas aplinkos ministre, mačiau jūsų susirašinėjimą socialiniuose tinkluose su Kazlų Rūdos meru ir tiesiog norėčiau paprašyti patikslinti, ar tikrai savivaldybė derino projektą pusantrų metų, kaip jūs teigiate? Tada ar yra grėsmė žmonėms? Nes lyg ir pasigirdo tokių versijų, kad ten žuvys gaišo galbūt dėl užteršto vandens, o ne dėl vandens trūkumo, tai kokia ta situacija, ar nekyla didesnė grėsmė? Taip pat gal žinote, kiek yra dar tvenkinių, kuriuose galėtų įvykti panašių katastrofų?
Ir galbūt žemės ūkio ministras galės papildyti, kodėl Žuvininkystės tarnyba nesutiko pagelbėti, išvežti tų žuvų, nors, kiek žinau, buvo į ją kreiptasi? Ačiū.
S. GENTVILAS (LSF). Ačiū už klausimą. Visada tokiose istorijose reikia paklausti, kas dėl to kaltas. Visų pirma kalta yra įmonė, kurios tai buvo privatus tvenkinys ir jinai buvo tos užtvankos savininkė. Mūsų duomenimis, 2022 m. kovo 16 d., tai yra pernai, Kazlų Rūdos savivaldybė gavo statybų ekspertų išvadą, kad užtvanka yra avarinės būklės. Tai nebuvo jokia naujiena Kazlų Rūdos savivaldybei. Įmonė derinosi avarinės būklės remonto projektą ir susiderino jį šių metų rudenį.
Prieš gero pusantro mėnesio pradėjo sekti vanduo, įlūžo, taip sakant, užtvanka ir pradėjo aplinkosaugininkai duoti ir baudas, ir privalomuosius nurodymus, ir Aplinkos apsaugos agentūra liepė nuleidinėti vandenį ne skubiai, bet po 20 centimetrų, kad žuvys liktų gyvos. Savininkas nedarė šitų veiksmų. Galima institucijas kaltinti, bet visų pirma savininkas yra kaltas. Dabar čia ar pingpongas tarp mero ir aplinkos ministro yra prasmingas? Na, jis neveda niekur.
Dabar klausimas, ar tenai yra kokie nors nuostoliai ir tarša? Jos nėra, tai nėra koks nors užterštas vanduo pagal vertinimus, tai yra tiesiog žala gamtai, kuri bus apskaičiuota ir baudos bus išrašytos. Aišku, niekam nemalonu matyti tą atvejį, bet tai buvo privatus tvenkinys, blogai eksploatuojamas. Savininkas bus nubaustas, buvo baudžiamas ir ligi tol. Čia, man atrodo, reikia įvertinti, kad valstybės institucijos tikrai darė ir gali pagrįsti savo veiksmus, o dabar kartais nepavyksta išgelbėti. Tik kad suprastų ir platesnė visuomenė: kai kuriais atvejais žuvų net neįmanoma perkelti todėl, kad jos transportavimo metu taip ar taip žūsta. Todėl kartais, kai nuleidžiamos užtvankos, tiesiog apsisprendžiama negelbėti žuvų todėl, kad transportavimo metu jos visos žūtų. Yra buvę tokių atvejų. Pavyzdžiui, užpernai Salantų užtvankos nuleidimo metu buvo panašus ažiotažas, kai buvo nuspręsta vis dėlto palikti gyvūniją tame tvenkinyje.
PIRMININKAS. Dėkoju. Toliau klausimą užduoda gerbiama V. Targamadzė. O posėdžiui toliau pirmininkauja gerbiamas A. Mazuronis.
V. TARGAMADZĖ (DFVL). Ačiū. Aš turiu klausimą švietimo, mokslo ir sporto ministrui. Nuo 2024 metų įsigalioja PUPP’as: kas neišlaiko – arba turės likti kartoti kurso, arba siekti profesinio mokymo. Bet mes puikiai žinome, kad 14 savivaldybių net neturi profesinio mokymo filialų. Kitas dalykas, yra labai menka pasiūla profesinio mokymo programoje tiems, kurie neturi pagrindinio išsilavinimo. Tai ir klausimas yra, ar parengtos naujos programos? Ar pagalvota, kur tie vaikai galės mokytis? Nepamirškime, kad yra socialinės, ekonominės, kultūrinės atskirties vaikai, o Lietuvoje mokymasis yra privalomas iki 16 metų. Galimai gali atsitikti taip, kad dalis iš viso nebesimokys po 16 metų. Ačiū.
G. JAKŠTAS. Ačiū už klausimą. Daug turėjome diskusijų, buvo jos jau ir šioje salėje apie tai, kad, jeigu nėra pasiruošta kitam žingsniui, jo ir nereikėtų ir neiti. Pirmiausia, reikėtų jam tinkamai pasiruošti. Todėl, jeigu nėra išlaikomi atitinkami egzaminai, keliauti, įsivaizduojant, kad esu pasiruošęs, nors nesu, tai nėra geras kelias. Tada turime daug diplomuotų, pažiūrėjus, atrodo, didelė dalis įgyja vidurinį išsilavinimą, bet pažiūrėję ir į valstybinius brandos egzaminus matome, kad tas vidurinis išsilavinimas dažnai nesuteikia žinių. Todėl, jeigu nėra išlaikomi atitinkami PUPP’o egzaminai, galima kartoti kursą ir tam bus sudarytos sąlygos. Tačiau nėra taip, kad laukiame tiesiog PUPP’o ir kitose klasėse, kai yra pastebimos ugdymo spragos, yra skiriamos papildomos lėšos kursams, toms spragoms likviduoti. Tai mūsų siekis yra, kad mokiniai mokytųsi nuosekliai, o ne suprastų 12 klasėje, kad visgi neturi atitinkamų žinių.
PIRMININKAS (A. MAZURONIS, DPF). Labai dėkui. Klausia J. Pinskus.
J. PINSKUS (MSNG). Ačiū, posėdžio pirmininke. Mano klausimas bus aplinkos ministrui, tiesiog tai būtų tęsinys galbūt G. Surplio, dėl tos katastrofinės situacijos Kazlų Rūdoje, Pilvės-Vabalkšnės tvenkinyje. Aš norėčiau pratęsti, kad tai nėra pingpongas tarp ministro ir mero, nes jūs praeitą antradienį per Vyriausybės pusvalandį teigėte, aš cituoju: „Pusantrų metų įmonė su Kazlų Rūdos savivaldybe derinosi avarinės būklės užtvankos projektą. Galiausiai užtvanka griuvo ir pradėjo sekti.“ Tai čia yra tiesioginis Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos apkaltinimas. Mano žiniomis, pagal dokumentus, kaip tik jūsų pavaldžiose įmonėse – NŽT ir Aplinkos apsaugos departamente – užtruko derinimas. Tai kaltė yra jūsų, o jūs tiesiog apšmeižėte savivaldybę. Tai gal galima kažkokį atsiprašymą savivaldybei, kad jūs suklaidinote visuomenę? Dabar ir čia ir pasibaigtų pingpongas.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamas Jonai, aš suprantu, kad jūs – Regionų partijos pirmininkas, ką tik šviežiai iškėlęs nepartinį Kazlų Rūdos rajono merą į prezidentus. Dieną po jo paskelbimo sulūžta užtvanka ir dabar aplinkos ministras staiga kaltas dėl vienos iš 1,5 tūkst. užtvankų griuvimo. Aš galiu atsiprašyti, man tai nėra malonus vaizdas matyti kenčiant… situaciją, tai nėra. Aš žinau, kad ir jūsų Širvintose (patys buvote su Širvintų mere atvažiavęs) yra tų užtvankų, kurios gali griūti ir gali nugriūti. Jūsų įstatymo projektas – tai yra pasakymas, kad perduokime savivaldybės nuosavybe esančias užtvankas Žemės ūkio ministerijai, – tai nėra sprendimas. Tai nėra sprendimas, nes tos užtvankos… Iš 1,5 tūkst. užtvankų 1 tūkst. yra valstybės nuosavybė, apie 300 jų yra savivaldybių nuosavybė, 100 turi hidroenergetikai, kurie eksploatuoja. Visi turi rūpintis savo turtu. Šiandien valstybė tikrai nėra sukūrusi pakankamai apsaugos mechanizmų rūpintis kai kuriomis užtvankomis. Iš Europos Sąjungos pinigų mes esame užsitikrinę pinigus užtvankoms griauti, bet ateina, pavyzdžiui, Biržų rajono savivaldybė ir sako: Širvėnos ežero užtvanka, sukurta dar ir tam, kad pilį apsuptų vandeniu, turi būti remontuojama. Tam reikia išteklių konsolidavimo turbūt ir iš valstybės, ir iš savivaldybės. Tie pinigai turi būti ieškomi daugeliui avarinių būklių naikinti. Dabar, man atrodo, reikia paieškoti sisteminio sprendimo, o ne bandyti čia ieškoti kraštinio žmogaus, kuris dabar kaltas dėl privataus juridinio asmens eksploatuojamos užtvankos griovimo. Ačiū.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia D. Kepenis.
D. KEPENIS (LVŽSF). Dėkui. Švietimo ministro norėčiau paklausti. Turbūt visi prisimename, buvo paskelbta, kad 2025 metais mokytojo profesija taps prestižine. Lieka jau dienos suskaičiuotos. Gal galite patvirtinti, kad taip ir bus? Kokiais kriterijais mes matuosime tą mokytojo prestižą? Jeigu nepavyks, tai gal galite pasakyti, iki kada nukelsime tą terminą, kada lietuvių tauta tikrai galės pasidžiaugti, kad, pagal Sokratą, geriausi mūsų atstovai panorės tapti mokytojais? Kaip jums atrodo? Ačiū.
G. JAKŠTAS. Ačiū už klausimą. Šį tikslą iškėlė ne ministerija, jis buvo iškeltas visuomenės, tačiau iškeliant tikslą nebuvo nustatyta, kaip bus pamatuota. Profesijos prestižui matuoti yra ne viena metodologija, bet jos paprastai remiasi keliais dalykais: kokią vertę kuria šita profesija, jos patrauklumas renkantis stojantiesiems, reikalaujamas išsilavinimo lygis, tos profesijos būtinybė, kas būtų, jeigu nebūtų, ir panašiai. Pagal šiuos kriterijus mokytojai, kaip ir medikai, pareigūnai, yra prestižinė profesija. Patys mokytojai savo profesiją laiko prestižine, visuomenė dažniausiai laiko prestižine, tačiau mokytojai galvoja, kad visuomenė nelaiko tos profesijos prestižine. Iš apklausų tai matome.
Ką tai parodo? Mes, galvodami, kad mokytojo profesija yra prestižinė, nesugebame to parodyti patiems mokytojams, kad jie jaustųsi pripažinti ir įvertinti. Čia yra, aišku, mūsų visų atsakomybė. Mano tėtis, mokytojas, kai buvo iškeltas šitas tikslas, pasakė: „Na laba diena, visą gyvenimą dirbu mokytoju ir visą laiką galvojau, kad mano profesija prestižinė, o dabar iki 2025 metų nebebus ji prestižinė.“ Čia yra, aišku, požiūrio klausimas, kas kaip galvoja, kokia yra prestižinė. Matyt, visų galvose vienodos nuomonės niekada neturėsime.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia B. Pietkiewicz.
B. PIETKIEWICZ (MSNG). Ačiū, pirmininke. Mano klausimas būtų kultūros ministrui. Gerbiamas ministre, jūs tikriausiai žinote, apie ką aš noriu paklausti. Mes neseniai kalbėjome apie Valstybinės lietuvių kalbos inspekcijos vadovo pasisakymus ir apie tai, kad jis gavo tik pastabą. Paskutinėmis dienomis vėl mūsų vyriausiasis kalbininkas sužibėjo kalbomis apie čiurkas. Tai tikrai žemina ne tik valstybės tarnybą, bet ir visą Lietuvą. Ar šį kartą ponas A. Valotka bus tinkamai nubaustas, ar mes vėl lauksime jo lapsus linguae atvejų?
S. KAIRYS. Labai ačiū už klausimą. Jis irgi čia taip pasisakė man nebūnant Lietuvoje, kiek sekiau visus įvykius, jam vakar buvo pasiūlyta pagalvoti, ką jis galėtų veikti kitaip, kokias galėtų užimti, nežinau, ką jis pats nori kurti, kur eiti, ką daryti, nes, akivaizdu, mes darbo, jei kalbėtume apie Valstybinę kalbos inspekciją, neatliekame. Patikėkite, aš jau nebenoriu visiems aiškintis ir teisintis, ką pasakė ar parašė A. Valotka, nes tai užima tikrai per daug brangaus laiko. Bet atsakomoji reakcija yra tokia, kad jis jokių problemų nemato, yra įsitikinęs savo šventu teisumu, dirbs, kiek jam Dievas duos ir teisinės aplinkybės leis. Na tai ką? Mes turbūt įkursime atskirą padalinį, kuris kiekvieną tą pasakymą vertins kaip komisija, skirs vėl pastabų. Taip ir važiuosime, kol jau formaliai tas klausimas pribręs iki tokių teisinių aplinkybių. Jis nėra politinio pasitikėjimo pareigūnas, jis yra valstybės tarnautojas, valstybės pareigūnas. Ta teisė šiuo atveju jam galioja. O mes sėkmingai toliau nardysime po biurokratinius procesus dėl jo tokio supratimo.
PIRMININKAS. Labai dėkui, ministre. Klausia R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Gal labiau čia bus pasisakymas. Švietimo ir mokslo ministrui. Praėjusią Vyriausybės valandą jūsų klausiau dėl Alytaus kolegijos prijungimo prie Kauno kolegijos, nors Alytaus kolegija yra padavusi į teismą dėl šito jūsų sprendimo. Minėjote, kad su jais buvote susitikę, bendravote. Man pasiteiravus po jūsų atsakymo, Alytaus kolegijos bendruomenė pasakė, kad jūs su jais susitikote, bendravote po Vyriausybės sprendimo. Tiesiog man yra tikrai nesmagu sužinoti tai, ką pasakėte, tai pasakė ir Alytaus kolegija, kad vis dėlto buvo negražus dalykas atliktas jūsų dėl šito dalyko. Alytaus kolegija vis dėlto turėjo sprendimą jungtis su Klaipėdos universitetu. Tai tiek. Ačiū.
G. JAKŠTAS. Ačiū už klausimą. Galėsiu atsiųsti jums tuomet datas, kada buvo susitikimas ir kada buvo Vyriausybės sprendimas, įsitikinti, kad susitikimas buvo iki Vyriausybės sprendimo.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Paskutinysis teisę klausti turėtų V. Ąžuolas, bet jo posėdžių salėje nematau. Prie Seimo narių pareiškimų jis taip pat užsirašęs. Kadangi salėje jo nėra, tai skelbiame rugsėjo 28 dienos rytinį Seimo plenarinį posėdį baigtą. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; DPF – Darbo partijos frakcija; LF – Laisvės frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.