LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VIII (PAVASARIO) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 400
STENOGRAMA
2020 m. gegužės 12 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkas V. PRANCKIETIS
ir Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. BAŠKIENĖ
PIRMININKAS (V. PRANCKIETIS). Gerbiami Seimo nariai, gerbiami svečiai, Lietuvos žmonės, pradedame Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. gegužės 12 d. posėdį. (Gongas) Registruojamės.
Užsiregistravo 112 Seimo narių.
Gerbiami kolegos, prieš pradėdamas darbotvarkę, norėčiau informuoti, visiems pasakyti, kad vakar netekome Konstitucijos kūrėjo, iškilaus teisininko, buvusio Seimo nario S. Stačioko. Liūdime ir kviečiu pagerbti tylos minute.
Tylos minutė
Dėkoju. Gyvenimas tęsiasi, ir šią dieną 1923 metais vyko rinkimai į Antrąjį Seimą. Ši diena taip pat yra Tarptautinė slaugytojų diena. Sveikiname slaugytojus ir dėkojame už jų šiandienį darbą. Kadangi gyvenimas tęsiasi, dar reikia paminėti, kad turime ir vieną gražią iškilią datą – R. Juškos jubiliejų. Gėles įteiksime ne internetines. (Plojimai)
10.02 val.
Seniūnų sueigos patikslintos 2020 m. gegužės 12 d. (antradienio) posėdžių darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Darbotvarkės tvirtinimas. J. Razma – dėl darbotvarkės.
J. RAZMA (TS-LKDF*). Frakcijos vardu prašau išbraukti du Seimo nutarimų projektus, kurie kalba apie parlamentinį tyrimą, 2-2 ir 2-3 klausimus. Aš manau, kad dabar pandemijos metu reikia kaip nors visiems susitelkti ir nenaudoti parlamentinės kontrolės svarbių instrumentų primityviai politinei kovai prieš politinius konkurentus, nes būtent tokie yra tie nutarimų projektai, kurių turinys akivaizdžiai nutaikytas į valdančiųjų pagrindinių konkurentų lyderius. Siūlau išbraukti ir atidėti tuos projektus iki kada nors, kai neturėsime ką veikti.
PIRMININKAS. Ačiū. Daugiau pasiūlymų dėl darbotvarkės nematau. Dėl 2-2 klausimo, tai yra dėl projekto Nr. XIIIP-4794 pateikimo tęsinio, buvo paprašyta pertrauka iki kito posėdžio, išbraukti negalime. O dėl 2-3 klausimo teikiu pasiūlymą balsuoti. J. Razma frakcijos vardu pasiūlė 2-3 klausimą, arba Seimo nutarimo projektą Nr. XIIIP-4773, išbraukti iš darbotvarkės. Balsuojame.
Balsavo 113 Seimo narių: už – 47, prieš – 44, susilaikė 22 Seimo nariai. Pasiūlymui nepritarta, lieka darbotvarkėje.
Dėl visos darbotvarkės. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Pritariame bendru sutarimu.
10.05 val.
Vyriausybės 2019 metų veiklos ataskaita
Darbotvarkės 1-2 klausimas – Vyriausybės 2019 metų veiklos ataskaita. Pranešėjas – Ministras Pirmininkas S. Skvernelis.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Gerbiamas Seimo Pirmininke, gerbiami kolegos Seimo nariai, pastaraisiais mėnesiais pagrindinis žodis buvo virusas. Ir šis žodis yra vienintelė ir pagrindinė priežastis, kodėl Vyriausybės darbų ataskaitą šioje tribūnoje jums pristatome mėnesiu vėliau, negu buvo įprasta. Pastarosiomis savaitėmis darėme viską, kad išgelbėtume kuo daugiau mūsų žmonių gyvybių, apsaugotume jų sveikatą ir taip pat ekonominę gerovę. Šiandien atėjome į naują realybę, kuri užgožė svarbius ir didelius 2019 metų darbus. Tačiau ne jų vardijimas, o rezultatai mums šiandien yra svarbūs. Rezultatai, kurie paklojo pagrindą, nuo kurio atsispyrę lengviau įveikėme šiandienius sunkumus. Per praėjusius ketverius metus ši Vyriausybė sukaupė valstybės finansų rezervą, kurį sudaro beveik 1 mlrd. 400 mln. eurų. Dabar šis rezervas skiriamas viruso sukeltoms pasekmėms mažinti. Galiu užtikrintai pasakyti – šis sprendimas leido Lietuvai pasirengti krizei geriausiai nei kada anksčiau per tris dešimtmečius.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, premjeras klausia, ar tęsti, ar ne? Prašyčiau dėmesio.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Lietuvos bendrasis vidaus produktas per paskutinius metus taip pat sparčiai augo ir nuo 2016 metų iki 2019 metų padidėjo 12,5 %, o tai sudaro 9,5 mlrd. eurų. Daugiau skaičių pateiksiu kalbėdamas apie konkrečias sritis. Mūsų Vyriausybė nuo pat savo darbo pradžios nuosekliai didžiausią dėmesį skyrė šešioms struktūrinėms reformoms: švietimo, sveikatos, mokesčių, inovacijų, kovos su šešėline ekonomika ir pensijų. Jos visos prisidėjo prie mūsų žmonių geresnio gyvenimo, didesnių pajamų, skaidraus verslo plėtros ir saugumo stiprinimo.
Dabar norėčiau po kelis sakinius apie kiekvieną iš šių sričių. Skurdas ir socialinė atskirtis yra ne tik asmeninis žmogaus skausmas, bet ir didžiulė rizika valstybės stabilumui bei tvariam augimui. Todėl visus XVII Vyriausybės darbo metus rūpinomės pažeidžiamiausiomis visuomenės grupėmis. Pernai vidutinė senatvės pensija padidėjo trečdaliu – nuo 255 eurų 2016 metais iki 344 eurų 2019 metais. Tikiu, kad ji augs ir toliau ir šiemet pensijų vidurkis pasieks 400 eurų. Be to, padidinta priemokų riba nuo 238 eurų iki 257 eurų mažų pensijų gavėjams.
Vyriausybės ir Seimo kartu padaryti žingsniai leido padidinti ir vadinamąsias šalpos pensijų grindis neįgaliesiems – nuo 99 eurų iki 140 eurų.
Šiemet pamatėme ir minimalios mėnesinės algos didinimo rezultatą. Pernai priimti sprendimai lėmė, kad nuo sausio 1 dienos minimali alga bruto siekė 607 eurus. Tik priminsiu, kad prieš ketverius metus ji buvo perpus mažesnė ir siekė 380 eurų. Tam, kad būčiau visiškai tikslus, minimali alga į rankas per ketverius metus padidėjo beveik 150 eurų.
Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad visi šioje salėje ir kitose valdžios įstaigose sutarėme dėl valstybės investicijų į šeimos gerovę. Tai mums leido padidinti vaiko pinigus iki 60 eurų per mėnesį ir išplėsti gavėjų ratą. Dabar vaiko pinigus gauna pusė milijono Lietuvos vaikų. Papildomos 40 eurų išmokos skirtos neįgaliems vaikams bei gausiose ar nepasiturinčiose šeimose augantiems vaikams. Jas gauna apie 130 tūkst. vaikų. Vaiko pinigams pernai valstybė skyrė beveik 305 mln. eurų. Šiemet ši suma išaugo beveik iki 450 mln.
Kitos labai tikslingai šeimoms stiprinti skirtos priemonės, kurias vykdėme ne tik pernai, bet ir ankstesniais metais, tai bazinių paslaugų šeimoms paketas, parama būstui įsigyti regionuose, Šeimos kortelė, nemokamas mokinių maitinimas. Nemokamas maitinimas jau skirtas ir priešmokyklinukams ir pirmokams. Mokiniams grįžus į mokyklas nuo rugsėjo iš viso nemokamus pietus gaus apie 100 tūkst. vaikų, tai vaikai iš nepasiturinčių šeimų, visi priešmokyklinukai ir pirmokai.
Visos šios priemonės jau turėjo arba dar turės įtakos skurdo lygio mažėjimui Lietuvoje. Statistikos departamento duomenys rodo, kad didelis materialinis nepriteklius mažėjo nuo 13,5 % 2016 metais iki 9,4 % pernai metais. Absoliutaus skurdo lygis mažėjo nuo beveik 16 % 2016 metais iki 11 % 2018 metais, o skurdo rizikos lygis, kuris turi tendenciją didėti augant ekonomikai, o ekonomika nuolat nuosekliai ketverius metus augo, išliko stabilus – beveik 23 %.
Didinti dirbančiųjų pajamas – tai dar vienas mūsų tikslas, kurio nuosekliai siekiame ir toliau sieksime. Nuo 2016 metų vidutinis darbo užmokestis šalyje išaugo 38 % ir praėjusių metų pabaigoje jau siekė 1 tūkst. 318 eurų. Greta to mažėjo ir nedarbo lygis, pernai jis buvo 6,3 %. Jeigu ne pandemija, matyt, ir toliau būtų mažėjęs, juo labiau kad savivaldybėse pradėtas diegti ilgalaikių ir sudėtingomis problemomis pasižyminčių bedarbių integravimo modelis, kuris duoda akivaizdžius rezultatus. Apie tai, kaip ateityje tvarkysimės su nedarbo problema, pasakysiu taip pat kiek vėliau.
2019 metai mūsų istorijai išskirtiniai ir tuo, kad pernai į Lietuvą atvyko daugiau žmonių, negu išvyko. Atvykusių į mūsų šalį žmonių buvo beveik 11 tūkst. daugiau negu emigravusių. Ypač džiugina tai, kad daugiau nei pusė parvažiavusių – grįžtantys iš emigracijos mūsų tautiečiai, pajutę Lietuvos galimybių mastą ir čia sukurtas sąlygas dirbti bei auginti vaikus. Turime daryti viską, kad šis jausmas mūsų žmonių neapleistų ir ateityje.
Darni ir konkurencinga ekonomikos plėtra buvo ir yra šios Vyriausybės veiklos prioritetas. Pagal verslo aplinkos indeksą „Doing Business“ Lietuva pasiekė aukščiausią kada nors turėtą poziciją – 11 vietą tarp 190 šalių. Tarp 27 Europos Sąjungos valstybių narių Lietuva užima ketvirtą vietą. Šių dienų krizės akivaizdoje labai svarbu ir toliau išlaikyti verslui palankias sąlygas, išlikti šalimi, kurioje galima sėkmingai investuoti ne tik Lietuvos, bet ir užsienio investuotojams.
Pernai sparčiai augo pažangių technologijų gamybos ir žinioms imlių paslaugų projektų skaičius. Vien juos įgyvendinant 2019 metais sukurta daugiau nei 5 tūkst. darbo vietų, įsteigta daugiau negu 420 naujų startuolių. Norisi pasidžiaugti, kad pernai mūsų šalyje pagaliau gimė pirmasis „vienaragis“, tai yra pirmasis daugiau nei 1 mlrd. eurų vertinamas startuolis. Tikiuosi, kad tai įkvėps ne vieną mūsų verslininką ir šiuo nelengvu laikotarpiu.
Tarp svarbiausių šios valstybės prioritetų – mažosios energetikos plėtra ir atsakingas energetikos energijos vartojimas. 2019–2020 metais daugiau nei 15 tūkst. Lietuvos gyventojų kreipėsi ir gavo paramą saulės elektrinėms įsirengti ar šildymo katilams pasikeisti, tam valstybė skyrė ir skirs daugiau nei 30 mln. eurų. 2019 metais didžiausia pažanga įvyko prisijungimo prie elektros tinklų srityje, o tai sustiprino Lietuvos pozicijas konkuruojant dėl užsienio investicijų. Ne tik sumažėjo procedūrų skaičius ir sąnaudos, bet ir sutrumpėjo prisijungimo prie elektros tinklų terminas, tą pajuto kiekvienas, kuriam reikėjo šitos paslaugos. Be to, buvo įteisintas naujas paramos modelis atsinaujinančios energijos šaltinius naudosiančioms elektrinėms skatinti. Įvyko pirmas technologiškai neutralus aukcionas, kuriame galėjo dalyvauti visos technologijos: saulės, vėjo, dujų, biodujų, biomasės. Pirmą kartą Lietuvos istorijoje žalią elektrą gaminsiančios elektrinės bus statomos be valstybės paramos.
Realius įgyvendinimo darbus pradėjome dviejuose strateginiuose energetinio saugumo projektuose. Pradėtos Lietuvos ir Lenkijos dujų jungties, vadinamojo GIPLʼo statybos, ir šiandien jau yra atlikta penktadalis statybų. Iki metų pabaigos bus baigti du trečdaliai. Vyriausybė patvirtino 14 Baltijos šalių elektros energetikos sinchronizacijai svarbių projektų sąrašą. Džiugu, kad visų projektų darbai startavo, kai kurių darbai įpusėjo, vienas darbas yra baigtas. Energetikos srityje Vyriausybė priėmė sprendimą dėl suskystintų gamtinių dujų terminalo išlaikymo Lietuvos rankose ilgalaikėje perspektyvoje. Tai pagrindinis kainų konkurencingumą užtikrinantis instrumentas, jau nuo šių metų leidžiantis sutaupyti 26 mln. eurų už infrastruktūrą ir taip mažinti dujų kainas vartotojams.
Gerų rodiklių pasiekėme ir transporto sektoriuje. Jo bendroji pridėtinė vertė siekia daugiau negu 5 mlrd. eurų, o tai beveik 8 % daugiau negu 2018 metais. Be to, didėjo transporto paslaugų eksportas, jis priartėjo prie 7 mlrd. eurų ir tai yra 16 % daugiau nei 2018 metais. Lietuvos oro uostai keleivių srautą išaugino 4 %, krovinių – beveik 7 %. Vilniaus oro uostas pirmą kartą perkopė 5 mln. keleivių ribą.
Tik priminsiu, kad Klaipėdos valstybinis jūrų uostas trečius metus iš eilės yra lyderis tarp Baltijos valstybių uostų. Praėjusiais metais patvirtintas uosto bendrasis planas užtikrins nuoseklų uosto augimą ateityje. Šio sektoriaus augimas leido sustiprinti socialinę transporto atsakomybę, buvo įdarbinta 5 % daugiau darbuotojų, o sektoriaus įmonės pradėjo taikyti papildomas nuolaidas Šeimos kortelių turėtojams. Po to, kai pakoregavome lūkesčius dėl Lietuvos pašto, buvo pradėtos plačios konsultacijos dėl centrinių pastatų įveiklinimo. „Lietuvos geležinkeliai“ parengė veiksmų planą, kaip užtikrinti, kad neįgaliems žmonėms būtų sudarytos galimybės savarankiškai keliauti geležinkelio transportu.
Dar viena sritis, kurios negaliu nepaminėti ir kuri leido mums didinti investicijas gerinant mūsų žmonių gyvenimo sąlygas, – tai ekonomikos šešėlio mažinimas. Kad ir kaip skeptiškai buvo žiūrima į mūsų tikslą, tačiau iš šešėlio ištraukėme planuotus 200 mln. eurų. Pirmą kartą Lietuvoje nuo 2019 metų sausio iki liepos buvo galima sumokėti „pamirštus“ mokesčius be baudų ir delspinigių. Mokesčių administracijos vykdytos akcijos metu į valstybės biudžetą papildomai surinkta apie 42 mln. eurų. Pernai metais Korupcijos suvokimo indekso tyrime Lietuvai buvo skirta 35 vieta 180 šalių sąraše. Mūsų rezultatai pagerėjo pirmą kartą per penkerius metus. Noriu pabrėžti, kad tai nėra pabaiga. Ir toliau tęsiame darbus, didindami skirtingų verslo sektorių skaidrumą.
Prie kovos su šešėliu prisidėjo tokios priemonės kaip sujungtos darbuotojo ir darbdavio socialinio draudimo įmokos, vienkartinis atleidimas nuo sankcijų, sumokant „pamirštus“ mokesčius, taip pat tęstos didžiulės reformos valstybės įmonių sektoriuje. Palyginti su 2017 metais, valstybės valdomų įmonių sumažėjo per pusę, o valstybės viešojo sektoriaus įstaigų – ketvirtadaliu. Efektyvesnis valdymas leido keisti ir valstybės tarnautojų bei pareigūnų darbo užmokestį. Palyginti su 2018 metais, valstybės tarnautojų darbo užmokestis didėjo 23 %. Svarbu pažymėti ir tai, kad gyventojų pasitenkinimas viešojo sektoriaus paslaugomis buvo aukščiausias per pastaruosius dešimt metų.
Visi puikai suprantame, kad be stiprios švietimo sistemos Lietuva negalės būti stipri, auganti, klestinti šalis, todėl pernai įvyko svarbių pokyčių ir šioje srityje. Sparčiai augo mūsų pedagogų atlyginimai. Maždaug 26 % padidėjo mokytojų vidutinis darbo užmokestis, palyginti su 2018 metais. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vidutinis mokytojų atlyginimas į rankas praeitų metų IV ketvirtį siekė 962 eurus. Taip pat, lyginant su 2018 metais, 16 % padidintas dėstytojų, mokslo darbuotojų ir kitų tyrėjų darbo užmokestis. Praeitų metų IV ketvirtį aukštojo mokslo veiklos darbuotojų darbo užmokestis į rankas buvo 1 tūkst. 195 eurai. Dar didesnė parama buvo suteikta doktorantams. Pirmųjų metų doktorantai jau dabar gauna 741 euro stipendiją, nuo antrųjų metų – 858 eurus.
Labai svarbu ir tai, kad didėja studijų prieinamumas. Už studijas nemokančių studentų dalis padidėjo 12 % ir pernai siekė 66 % visų studijuojančiųjų. Jau šiemet tikimės esamo teisinio reglamentavimo priemonėmis įgyvendinti nemokamo bakalauro idėją ir suteikti nemokamas studijas maksimaliai visiems, kurie įgyvendins konkursinio balo reikalavimus. Numatoma, kad nuo rugsėjo nemokamai studijuos daugiau kaip 16,5 tūkst. studentų, tai yra 5 tūkst. daugiau negu 2018 metais. Be to, reikėtų pažymėti ir optimizuoto bendrojo ugdymo, profesinių mokyklų ir universitetų tinklo rezultatus. Bendrojo ugdymo mokyklų, turinčių iki 120 mokinių, skaičius sumažėjo beveik ketvirtadaliu. Buvo įvykdytas šešių profesinių mokyklų sujungimas. Sujungtas Vytauto Didžiojo, Lietuvos edukologijos ir Aleksandro Stulginskio universitetai. Trys valstybiniai mokslinių tyrimų institutai sujungti į Lietuvos socialinių mokslų centrą. Be to, įsteigti trys nacionaliniai pedagogų rengimo centrai, jų veikla vykdoma Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose. Taip pat pernai buvo patvirtinta ir nauja profesinio mokymo finansavimo metodika, sudaranti kokybiško mokymosi prielaidas ir skatinanti pameistrystės plėtrą.
Greta formaliojo švietimo daug įdėta stiprinant žmonių lavinimąsi per kultūrą. Valstybės biudžeto asignavimai Kultūros ministerijai nuolat auga. Pernai buvo 208 mln. eurų, šiemet siekia 214 mln. Spręsdami sudėtingą kultūros darbuotojų atlyginimų klausimą, pernai surėmėme pečius kartu su savivalda, papildomai skyrėme beveik 9 mln. eurų kultūros ir meno darbuotojų darbo užmokesčiui didinti. Šių metų biudžete tikslingai numatyta 14 mln. eurų siekiant kultūros ir meno darbuotojų darbo užmokestį padidinti vidutiniškai 10 %. Visuomenė ir toliau skatinama aktyviai dalyvauti kultūrinėje ir meninėje veikloje. Kultūros pasu pradėjo naudotis visi Lietuvos vaikai. Kiekvieno mėnesio paskutinį sekmadienį galima nemokamai lankytis muziejuose, tęsiamos Lietuvos kultūros sostinės projektai.
2019 metais ir toliau buvo skiriamas didelis dėmesys profesionaliajai kultūrai regionuose. Kultūros rėmimo fondo lėšomis finansuoti beveik pusė tūkstančio projektų pritraukė pusantro milijono lankytojų į profesionaliojo meno renginius ne tik Vilniuje ir Kaune, bet ir kitose Lietuvos vietovėse. Po ne vienų metų diskusijų Seimui pagaliau pateiktas Kultūros politikos pagrindų įstatymo projektas. Nors jis dar neabejotinai toliau bus tobulinamas Seime, tai žingsnis, kurio šis sektorius laukė dešimtmečius. Praėjusiais metais pasaulyje Lietuvos menininkų vardas skambėjo taip dažnai, kad buvo įsteigtos kultūros premijos už gautus svarbiausius tarptautinius apdovanojimus kultūros srityje. Bent pernai tokio pobūdžio premija įteikta tris kartus.
Sveikatos tema yra aktuali šiandien ne tik viruso kontekste, bet ir įprastai veikiant valstybei. Šiandien kaip niekada pamatėme, kokie svarbūs ir nepakeičiami yra mūsų sveikatos priežiūros įstaigų profesionalai. Todėl malonu pabrėžti, kad pernai vidutinis gydytojų darbo užmokestis, palyginti su 2018 metais, didėjo 13 % ir į rankas siekė 1 tūkst. 627 eurus, ir 865 eurus slaugytojams. Šiomis savaitėmis greta nuoširdžios visų padėkos per koronaviruso epidemiją medikams skyrėme visi kartu priedus už darbą ir numatėme spartesnį atlyginimo augimą. Tam skirta apie 130 mln. eurų.
Sveikatos sektoriaus reformų naudą pajuto ir pacientai. Priemokų už vaistus ir medicinos pagalbos priemonių suma pernai sumažėjo 27 % ir tai leido žmonėms sutaupyti apie 15 mln. eurų. Sutrumpėjo eilės pas šeimos gydytoją. Duomenys rodo, kad dabar per septynias dienas pas gydytoją patenka devyni iš dešimties asmenų.
Šalies gerovė be visapusio jos saugumo yra neįmanoma. Stipri auganti ekonomika suteikia galimybių kokybiškai stiprinti ir nacionalinį saugumą. 2018 metais Lietuvai tapus visateise EBPO nare, mes dalyvavome kuriant ir priimant tarptautines taisykles įvairiose šalies raidai svarbiose srityse. Jau 16 metų aktyviai veikiame ir Europos Sąjungos lygiu nuo dalyvavimo priimant Lietuvai svarbius sprendimus iki labai konkretaus finansavimo strateginės svarbos energetikos, transporto sektorių, žemės ūkio.
16 metų esame NATO nariai. Vyksta reguliarios karinės pratybos, aktyviai veikia NATO oro policijos misija, kur šiuo metu mūsų oro erdvę gina 12 Jungtinės karalystės ir Ispanijos karinių naikintuvų. Kryptingai stiprinama strateginė partnerystė su JAV, Vokietija ir Lenkija visose saugumo srityse nuo saugumo, gynybos iki ekonominio ir energetinio bendradarbiavimo. Nepaliekame be dėmesio ir kitos mūsų strateginės partnerės – Jungtinės Karalystės. Ypač džiugu dėl vis tvirtėjančių mūsų partnerystės ryšių su Lenkija priimant kritinės svarbos sprendimus dėl infrastruktūrinių projektų, tai yra tiek sinchronizacija, tiek dujų, tiek transporto objektai.
Išlaikome dėmesį ir mūsų partneriams Rytuose: Ukrainai, Sakartvelui, Moldovai. Be tarptautinio saugumo, svarbus ir vidinis žmonių saugumas. Džiugina faktas, kad toliau auga pasitikėjimas Lietuvos kariuomene, be to, 2019 metais kovinių šaulių būrių skaičius, palyginti su 2018 metais, padidėjo net 37 %. Esu dėkingas visoms politinėms šalies partijoms, kurios sutarė dėl to, kad šalies saugumas yra vienas svarbiausių prioritetų, todėl per mūsų kadenciją, šios Vyriausybės kadenciją, pirmą kartą pasiektas 2 % nuo bendrojo vidaus produkto finansavimas mūsų krašto apsaugai. Priminsiu, kad pernai Krašto apsaugos ministerijos asignavimai sudarė beveik 1 mlrd. eurų, arba 2,03 % nuo BVP. Atsakingai planuojame įsigijimus krašto apsaugos srityje, numatydami aiškius planus ir sistemiškai juos įgyvendindami. Tik tinkamai finansuodami ir nuosekliai planuodami išteklių naudojimą galime padengti 4 mlrd. eurų finansavimo trūkumą, kurį radome Vyriausybės darbo pradžioje. Siekiant didinti viešojo saugumo paslaugų kokybę ir prieinamumą, 2019 metais, palyginti su kadencijos pradžia, policijos pareigūnų, aprūpintų pagal nustatytus standartus, dalis padidėjo nuo 47 iki 77 %, pasieniečių atitinkamai – nuo 54 iki 75 %. 2019 metų apklausų duomenimis, palyginti vėl su 2016 metais, 8 % punktais padaugėjo manančių, kad kriminogeninė situacija šalyje gera, o saugiai savo gyvenamojoje vietovėje besijaučiančių gyventojų dalis padidėjo dar 4 procentiniais punktais.
Gerbiamieji, 2019-ieji išties buvo geri mūsų šaliai. Dėkoju kiekvienam Lietuvos žmogui už jo nuoširdų darbą, įgyvendintas idėjas, drąsą kurti, už rūpinimąsi ne tik savimi, bet ir visa mūsų šalimi. Akivaizdu, kad pandemijos sukelta krizė pristabdė kai kuriuos planus, tačiau tikiu, kad mes, visa Lietuva, turėsime jėgų ir energijos tęsti kovą su globalia krize. Todėl, kalbėdamas apie Vyriausybės artimiausio periodo prioritetus, noriu išskirti šiuos.
Pirma, Vyriausybė ir toliau įgyvendins šešias struktūrines reformas. Mums rūpi mažinti socialinės atskirties ir pajamų nelygybę, tęsti šeimų stiprinimo politiką, gerinti švietimo kokybę ir prieinamumą, kovoti su korupcijos apraiškomis ir šešėliu šalyje. Nuoseklumas čia būtinas, negalima sau leisti sustoti pusiaukelėje, todėl ir toliau didės Vyriausybės programoje numatytų priemonių dalis ir bus kryptingai vykdoma pasirinkta šalies stiprinimo kryptimi.
Antrasis prioritetas – aplinkosaugos ir klimato kaitos problemų sprendimas. Planuojame kryptingai pasirengti 2021–2030 metų atsinaujinančios energetikos ir klimato srities veiksmų plano įgyvendinimui. Nepaisant pasaulį užklupusios COVID-19 pandemijos, klimato kaita vis dar vienas iš svarbiausių Europos Sąjungos prioritetų. Skiriame didžiulį dėmesį mūsų aplinkos kokybei, esame pasiryžę skatinti visuomenės budrumą ir užkardinti Kuršių marių ir kitų vandens telkinių bei oro taršą. Deriname rūpinimąsi klimato kaita su ekonomikos stiprinimo planu skubindami renovacijos, mažiau taršių transporto priemonių ir atsinaujinančių energijos išteklių programas. Vis dėlto svarbiausias artimojo laikotarpio prioritetas – koronaviruso keliamų iššūkių suvaldymas ir ekonomikos gyvybingumo išlaikymas. Todėl paskutinėje savo kalbos dalyje trumpai pristatysiu Vyriausybės patvirtintą COVID-19 valdymo strategiją ir jos įgyvendinimo priemonių planus.
COVID-19 valdymo strategiją vadiname naujos realybės strategija. Kodėl naujos realybės? Visi turime suprasti, kad taip dar gali būti ilgai, o galbūt ir niekada mes negrįšime prie mums anksčiau įprasto gyvenimo. Visi drauge, visa visuomenė, visa valstybė kartu suvaldėme pandemijos pradžią, esame viena iš nedaugelio pasaulio valstybių, laiku užkardžiusi ligos plitimą. Visa šalis, kiekvienas žmogus laiku suvokė ligos grėsmę ir ėmėsi reikiamų priemonių, kad užkirstume kelią galimai katastrofai. Deja, neišvengėme netekčių, bet kartu pamatėme, kokie vieningi, susitelkę ir stiprūs esame kartu. Nuoširdžiai dėkoju kiekvienam Lietuvos žmogui, valstybės, savivaldos, verslo, nevyriausybinio sektoriaus atstovams už šią svarbią visų mūsų pergalę, pergalę, bet tik tarpinę pergalę. Nuo ekstremaliosios situacijos įvedimo pradžios mes labai daug investavome į žmonių sveikatos ir gyvybės išsaugojimą. Vien į reikiamas apsaugos priemones, medicininę įrangą, laboratorinę įrangą investavome daugiau negu 67 mln. eurų. Todėl šiandien esame gerai pasirengę atremti galimą naują viruso ataką. Žinoma, geriausia pasaulio technika yra bevertė, jeigu nėra talentų, kurie geba su ja dirbti. Krizė parodė, kad talentų sveikatos sektoriuje mes tikrai turime.
Rengdami COVID-19 valdymo strategiją, rėmėmės prielaida, kad vaistų ir vakcinos nuo šios ligos nebus dar keletą mėnesių. Rengiant strategiją dalyvavo Lietuvos ir užsienio mokslininkai iš medicinos, matematikos, statistikos, epidemiologijos ir kitų sričių, geriausi viešojo sektoriaus specialistai ir verslo atstovai. Nuoširdžiai dėkoju šiems visiems žmonėms.
Koronaviruso valdymo strategiją sudaro penki principai. Pirmasis – tai didelės rizikos asmenų saugojimo principas, kuris reiškia, kad vyresni nei 60 metų žmonės arba tie, kurie serga sunkiomis lėtinėmis ligomis, turės ir toliau laikytis dabar galiojančių karantino sąlygų, infekcinio saugumo reikalavimų ir vengti nereikalingų kontaktų. Bet noriu pabrėžti, kad tai nereiškia, kad šie asmenys bus atskirti nuo gyvenimo. Darysime viską ir sudarysime sąlygas kiekvienam mūsų bendruomenės nariui gyventi visavertį gyvenimą. Tai labai aiškiai pabrėžiu, nes matyti visuomenėje nuotaikų, kad atsiranda grupė žmonių, kurie jaučiasi galbūt atstumti. Neturime mes jų atstumti, nesiekiame atstumti. Mes siekiame juos maksimaliai išsaugoti, apsaugoti ir sudaryti visas sąlygas, kad jie galėtų gyventi visavertį mums įprastą gyvenimą.
Pirmasis principas taip pat kalba apie dar vieną asmenų grupę – vidutinės rizikos grupę. Tai yra jaunesni žmonės, kurie dažnai kontaktuoja su didelės rizikos asmenimis. Tie žmonės taip pat turės laikytis sustiprintų saugumo taisyklių, kad neužkrėstų tų, kuriems virusas gali būti pražūtingas.
Antrasis strategijos principas – iniciatyvus atvejų lokalizavimas. Nustatę ligos židinius, imsimės jų lokalizavimo. Jau turime patirties valdydami situacijas Ukmergėje, Nemenčinėje, Marijampolėje. Turime būti pasirengę ir nedelsdami imtis priemonių, atsiradus mažiausiam įtarimui apie ligos išplitimą.
Trečiasis principas – operatyviai ir objektyviai informuota visuomenė. Be visuomenės įsitraukimo bet kokios priemonės užkirsti kelią viruso plitimui bus nepakankamai veiksmingos. Todėl visuomenė kaip iki šiol, taip ir toliau bus informuojama operatyviai, objektyviai ir išsamiai.
Ketvirtasis strategijos principas – įrodymais ir faktais grįsti sprendimai. Sieksime užtikrinti centralizuotą su pandemija susijusių duomenų valdymą. Numatoma aiškiai apibrėžti nacionalinio savivaldos lygmens atsakomybes ir bendradarbiavimo principus. Esu tikras, kad dabar sukurtas bendradarbiavimo modelis padės Lietuvai ir ateityje ištikus bet kokiai krizei.
Ir penktasis principas – tarptautinis bendradarbiavimas. Mūsų pastarųjų savaičių bendradarbiavimas su Baltijos šalimis ir Lenkija jau tampa puikiu pavyzdžiu Europos Sąjungai. Tai tęsime ir toliau.
Įgyvendindami COVID-19 valdymo strategiją, numatome keturias prioritetines sritis. Pirmiausia – viruso valdymo kontrolės mechanizmo sukūrimas. Tai reiškia, kad ir toliau vykdysime aktyvų, proaktyvų ir gausų asmenų testavimą.
Antrasis prioritetas – sveikatos sistemos pasirengimo užtikrinimas ir visuomenės sveikatos stiprinimas. Anksčiau turėjome du sveikatos pagalbos sluoksnius – būtinąją ir planinę. Jau kartą šitoje tribūnoje minėjau – naujoje realybėje atsiranda trečiasis sluoksnis – pagalba, susijusi su COVID-19 liga. Privalome išlaikyti ligoninių reikiamo lygio apkrovą ir pajėgumus.
Trečioji kryptis – karantino režimo sąlygų taikymas. Kol kas mums pavyko greitai stabilizuoti situaciją, tačiau jei virusas grįš su didele jėga, vėl gali tekti imtis tų priemonių, kurios buvo panaudotos.
Ir ketvirtoji itin svarbi prioritetinė kryptis – šalies socialinio ir ekonominio sektorių stabilizavimas ir pritaikymas prie naujų sąlygų. Šį principą pristatysiu plačiau, tačiau pirmiausia keli sakiniai apie fiskalinę drausmę.
Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinis įstatymas įpareigoja informuoti Seimą apie fiskalinės drausmės taisyklių laikymąsi praėjusiais metais. Kaip jau minėjau, pastaraisiais metais Vyriausybė vykdė atsakingą fiskalinę politiką. Ketverius metus iš eilės pasiektas valdžios sektoriaus perteklius, nuosekliai kaupti rezervai, mažintas skolos lygis. Ši fiskalinė erdvė naudojama dabar – krizinėmis Lietuvos ekonomikos aplinkybėmis.
2019 metais laikytasi Europos Sąjungos stabilumo ir augimo pakto reikalavimų – nenukrypta nuo vidutinio laikotarpio tikslo – pagrindinio rodiklio, parodančio valstybės finansų atitiktį fiskalinei drausmei. Pernai buvo laikomasi visų konstituciniame įstatyme nustatytų fiskalinės drausmės taisyklių, išskyrus vieną.
Rengiant 2019 metų valstybės biudžetą buvo planuojama, kad struktūrinis valdžios sektoriaus balansas nenukryps nuo vidutinio laikotarpio tikslo ir pagerės, palyginti su 2018 metų struktūrinio valdžios sektoriaus balanso rodikliu.
2019 metais nuo vidutinio laikotarpio tikslo nenukrypta, tačiau 2019 metų struktūrinis balansas nebuvo geresnis nei 2018 metų struktūrinis balansas, tai lėmė 0,4 % BVP padidėjusios, palyginti su planuotomis 2019 metų Valstybės biudžeto įstatyme, valdžios sektoriaus išlaidos. Išlaidos didėjo dėl to, kad reikėjo daugiau lėšų įmokoms į Europos Sąjungos biudžetą, išmokoms pagal Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymą, NATO ir kitiems įsipareigojimams vykdyti.
Žiūrint iš einamųjų metų biudžeto perspektyvos, COVID-19 šalies ekonomikai sukelti padariniai iš esmės keičia situaciją. Proaktyvios ir sparčios šalies finansinės priemonės turi būti ir yra pasitelktos, siekiant stabilizuoti ekonominę situaciją ir pagelbėti šalies ūkiui prisitaikyti prie naujosios realybės.
Dabar apie konkrečias priemones, kurių ėmėmės ir kurių privalome imtis artimiausiu metu, siekdami mūsų valstybę ir jos žmones sugrąžinti į normalų gyvenimo ritmą ir krizę paversti galimybe. Pabrėšiu, kad šiuo atveju privalome veikti dviem greičiais: reaguoti čia ir dabar ir kartu planuoti mūsų šalies perspektyvą po kelerių metų.
Pirmiausia apie tai, ką padarėme nedelsdami. Tai yra vadinamosios greito reagavimo, arba trumpalaikio poveikio, ekonomikos skatinimo priemonės. Priminsiu, kad kovo 16 dieną Vyriausybė patvirtino Ekonomikos skatinimo planą ir jo priemonėms įgyvendinti suplanavo skirti iki 10 % šalies bendrojo vidaus produkto.
Įgyvendinant planą, kurio pagrindinis tikslas – išsaugoti darbo vietas ir gyventojų pajamas, iki šiol išmokėta daugiau kaip 100 mln. eurų, tai yra apie 20 % numatyto finansavimo. Vien per paskutinę savaitę naudos gavėjus pasiekė daugiau kaip 20 mln. eurų. 18 tūkst. darbuotojų… darbdavių, atsiprašau, jau išmokėta 19 mln. eurų suma, skirta prastovoms kompensuoti. Savarankiškai dirbančių asmenų išmokas jau gavo daugiau kaip 60 tūkst. gyventojų, arba 90 % visų, kurie kreipėsi.
Taip pat aktyviai veikia priemonės verslo likvidumui užtikrinti: mokestiniai atidėjimai įmonėms jau viršijo 360 mln. eurų. Įgyvendindami finansines priemones, Žemės ūkio paskolų garantinis fondas ir „Invega“ išmokėjo apie 40 mln. eurų. Papildoma 345 mln. eurų injekcija į infrastruktūros projektus skirtinguose šalies regionuose leis paskatinti darbo vietų išlaikymą statybos ir susijusiuose sektoriuose. Šios lėšos statybos darbams atlikti, programoms ir priemonėms įgyvendinti numatytos skirti tik šiais metais.
Greito poveikio priemonių plane Vyriausybė, siekdama padėti nuo pandemijos nukentėjusioms mažoms įmonėms (mikroįmonėms), pasiūlė taikyti naują ekonomikos skatinimo priemonę – vienkartinę dotaciją, atsižvelgiant į pernai metais sumokėtus mokesčius. Šiai priemonei įgyvendinti planuojama panaudoti iki 100 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Kadangi labiausiai nukentėjusiu nuo COVID-19 sukeltų pasekmių laikomas turizmo sektorius, jo likvidumui palaikyti pasiūlėme beprocentę paskolą.
Baigdamas pristatyti Trumpojo laikotarpio planą, noriu pasakyti, kad Vyriausybė ir toliau stebės šalies ūkio situaciją ir prireikus operatyviai koreguos ekonomikos skatinimo priemonių paketą. Jau šiandien matome pirmuosius ženklus, kad situacija darbo rinkoje stabilizuojasi – devynias dienas iš eilės daugiau įdarbinama nei atleidžiama. Nors nedarbo lygis padidėjęs, praėjusią savaitę atsirado pozityvių tendencijų – registruotų bedarbių skaičius kasdien mažėjo.
Nedarbo ir kitoms socialinėms problemoms spręsti praėjusią savaitę šioje salėje buvo priimtas beprecedentis planas, ypač aktualus darbuotojams, darbdaviams, savarankiškai dirbantiems asmenims, netekusiems darbo, šeimoms, kurių pajamos per karantiną sumažėjo, nepasiturintiems gyventojams, vienišiems asmenims, senjorams ir neįgaliesiems. Priminsiu, kad iš viso šis planas suteiks tiesioginę naudą 1,4 mln. šalies gyventojų.
Atskirai paminėsiu keletą priemonių, pirmiausia subsidijas dirbantiems asmenims. Subsidijos sukuria „pagalvę“ darbdaviams, kad jie neatleistų darbuotojų. Darbo vietoms išlaikyti po karantino skiriama apie 400 mln. eurų.
Pažymėtina, kad pratęstas išmokų mokėjimas po karantino savarankiškai dirbantiems asmenims ir suteikiama nauja darbo paieškos išmoka darbo netekusiems žmonėms. Tam numatyta 265 mln. eurų. Didinama parama nepasiturintiems gyventojams – 33 tūkst. daugiau vaikų gaus vaiko pinigus po 100 eurų. Svarbu ir tai, kad didinamos paskatos dirbti gaunant pašalpas – kitaip tariant, dirbti bus verta, nes nedings pašalpa. Paramai ir didesniems vaiko pinigams numatyta apie 62 mln. eurų.
Neįgaliesiems, našliams, našlaičiams ir senjorams bus išmokėta vienkartinė 200 eurų dydžio išmoka. Ši vienkartinė išmoka yra skiriama labiausiai pažeidžiamoms grupėms.
Mano visos paminėtos priemonės jau veikia arba pradės veikti tuoj pat. Jų rezultatų laukiame artimiausiu metu.
Tačiau turime žvelgti ir toliau. Todėl šiandien trumpai pristatysiu Vyriausybės kuriamą ilgalaikių investicijų skatinimo planą, kuris apims pusantrų metų laikotarpį – nuo 2020 m. liepos 1 d. iki 2021 m. gruodžio 31 d. Pagrindinis ilgalaikio investavimo tikslas – skatinti socialinės ir ekonominės gerovės augimą. Jeigu kalbėtume apie ilgalaikę Lietuvos sėkmę, turime užtikrinti tris pagrindines sąlygas. Pirma, turi būti didinamas Lietuvos ekonomikos pažangumas, siekiama, kad kuo didesnę jos dalį sudarytų inovatyvūs ir aukštą pridėtinę vertę kuriantys verslai.
Antroji sąlyga – subalansuotas vystymasis. Svarbu užtikrinti subalansuotą Lietuvos augimą, panaudojant ne tik Vilniaus, bet ir kitų Lietuvos regionų ekonomikos potencialą.
Trečioji sąlyga – Lietuvos ekonomikos modelio tvarumas. Tvariam augimui reikalingas perėjimas prie klimatui draugiškos ekonomikos.
Šias sąlygas galime įgyvendinti tik išnaudodami globalių ekonomikos pokyčių formuojamas galimybes. Būtent į jas ir atsižvelgsime kurdami šalies ilgalaikio investavimo priemones.
Pirma, tarptautinis verslas sieks mažinti tiekimo grandinių riziką, jas trumpindamas ir įvairindamas. Ši tendencija sukurs galimybę Lietuvai pritraukti naujų investicijų iš įmonių, perkeliančių gamybos pajėgumus iš Azijos į Vidurio ir Rytų Europos regionus. Taip pat tai yra galimybė Lietuvos įmonėms įsilieti į pasaulio vertės grandines.
Antra, Europos Sąjunga sieks susigrąžinti strategiškai svarbią gyvybės mokslų pramonę ir jos gamybos operacijas į Europą. Pandemija atskleidė gyvybės mokslų sektoriaus strateginę svarbą ir taip pat suteikė galimybę Lietuvai pritraukti naujų investicijų iš farmacijos, medicinos prietaisus gaminančių įmonių, perkeliančių gamybos pajėgumus iš Azijos į Europos Sąjungą.
Trečia, maisto tiekimo grandinės bus pertvarkomos, kad greičiau būtų pasiektas galutinis vartotojas, didelį dėmesį skiriant tvarumui. Čia Lietuva gali pritraukti stambias maisto pramonės investicijas, didinti Lietuvos maisto sektoriaus produktyvumą, orientuodamasi į tvarumą maisto kokybės, poveikio aplinkai, atliekų mažinimo ir kitais aspektais.
Ketvirta, Lietuva turi progą spartinti ekonomikos struktūrinį pokytį skaitmeninės ekonomikos link. Dėl pandemijos metu įvestų apribojimų ir poreikio vengti fizinių kontaktų išryškėjo skaitmeninės ekonomikos atsparumas. Tiek verslui, tiek institucijoms, tiek švietimo, medicinos, kultūros ir kitoms įstaigoms, tiek gyventojams iškilo būtinybė pereiti prie skaitmeninių sprendimų, siekiant užtikrinti tolesnę sklandžią veiklą. Atitinkamai Lietuva turi išnaudoti tiek informacijos ir ryšių technologijų sektoriaus įmonių, tiek ir tradicinių verslų investicinį potencialą.
Na, ir penkta, bet ne mažiau svarbi kryptis – klimatui draugiška ekonomika. Europos Komisija įvardijo Europos žaliąjį kursą kaip Europos Sąjungos ekonomikos atsigavimo variklį, kuriam bus skiriamos didelės investicijos, siekiant didinti ekonomikos atsparumą klimato kaitai. Tai galimybė Lietuvai pritraukti investicijų į ateities ekonomiką orientuotą atsinaujinančios energetikos įrenginių ir susijusių komponentų gamybos sektorių.
Visi mano išvardyti globalios ekonomikos pokyčiai padiktavo rengiamo ilgalaikių investicijų skatinimo plano prioritetus. Tai žmogiškasis kapitalas, inovacijos, skaitmeninė ekonomika, klimato kaita ir energetika, ekonominė infrastruktūra.
Šis planas artimiausiu metu bus pristatytas visuomenei, kviečiant diskutuoti ir siūlyti konkrečius veiksmus. Plane numatytoms investicijoms bus konsoliduojami visi šalies valdomi finansavimo šaltiniai – valstybės biudžeto, Europos Sąjungos ir kitų tarptautinių fondų lėšos.
Gerbiamieji, tiek trumpojo laikotarpio priemonės, tiek tolesnės perspektyvos veiksmai bus COVID-19 valdymo strategijos dalis. Artimiausiu metu visa tai bus išsamiai aprašyta strategijos priemonių įgyvendinimo plane, kuriam įgyvendinti reikės nepaprasto visų mūsų susitelkimo ir nuoseklaus bei sąžiningo darbo.
Baigdamas savo kalbą noriu dar kartą padėkoti visiems, kurie mums padėjo šiuos keletą metų stiprinti mūsų šalį, palaikė ir vertino mūsų pastangas gerinti žmonių gyvenimą. Tikiu, kad kartu galime ir toliau įveikti dar ne vieną iššūkį ir, atrodo, neįveikiamas kliūtis.
Dėkoju visai ministrų komandai, viešojo sektoriaus darbuotojams, verslo ir nevyriausybinio sektoriaus partneriams. Jūsų visų dėka į sunkią šiandienos situaciją įžengėme geriau pasiruošę nei bet kada anksčiau. Pirmąjį pandemijos suvaldymo egzaminą įveikėme sėkmingai.
Taip pat noriu padėkoti Seimo nariams, tiek valdančiajai koalicijai, tiek opozicijai, Respublikos Prezidentui už Vyriausybės iniciatyvų palaikymą ir konstruktyvią kritiką. Norėčiau, kad ir toliau gebėtume veikti atsakingai elgdamiesi ir tuščiai nepolitikuodami. Pakartosiu tai, ką sakiau praėjusiais metais. Tikiuosi, kad jūs, kaip ir aš, pasirengę ir toliau savo kasdieniu darbu siekti konkrečių rezultatų, kad mūsų žmonės gyventų oriai ir jaustųsi užtikrinti stiprioje ir sąžiningoje Lietuvoje.
Gerbiami kolegos, tai buvo paskutinė XVII Vyriausybės ataskaita Lietuvos Respublikos Seime. Dar kartą dėkoju visiems už bendradarbiavimą, bendravimą, konstruktyvią kritiką ir galbūt ne visai, bet paprastas pabaigai palinkėjimas. Jeigu manoma, o turbūt yra manančių, kad buvo galima padaryti geriau, greičiau, kokybiškiau, tokia galimybė yra. Ji atsiveria šių metų rudenį visai politinei sistemai ir linkiu, kad šios Vyriausybės geriausias darbo vertintojas būtų Lietuvos žmonės. Koks bus jų sprendimas, tai bus objektyviausias ir geriausias visų mūsų darbo įvertinimas. Dar kartą nuoširdžiai dėkoju visiems jums, kad turėjau unikalią galimybę kaip žmogus, kaip Lietuvos pilietis ketverius metus stovėti šioje garbingoje tribūnoje ir pristatyti veiklos ataskaitą bei veiklos prioritetus. Ačiū visiems. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkojame Ministrui Pirmininkui. Ministrus ir Ministrą Pirmininką kviesime užimti kaip Vyriausybės valandos metu vietas ant pakylos. Cituoju Statuto 207 straipsnio 2 dalį: Vyriausybės ataskaitos pateikimo metu Seimo posėdyje dalyvauja ir visi ministrai, dalis ministrų prisijungia nuotoliniu būdu, ir Seimo nariams pageidaujant jie atsako į klausimus.
Gerbiami kolegos, siūlau klausimams ir atsakymams skirti vieną valandą. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritariame. Dėkoju. Klausime taip kaip Vyriausybės valandos metu – pirmiausia klausia opozicijos lyderis G. Landsbergis, jo du klausimai. Maloniai prašau.
Ruošiasi G. Skaistė.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Jeigu sutiktumėte, aš paklausčiau abu klausimus iš karto, gal galite nesustabdyti laiko, tada šiek tiek sureaguosiu, kas buvo pasakyta premjero.
Gerbiamas premjere, kai jau savi pradeda bruzdėti ir vaikščioti, tai reiškia, kalbą reikia trumpinti, mažas patarimas. Noriu pradėti nuo to, kad šiandien sureagavau į jūsų frakcijos lyderio pasakymą, kad nesate matę mūsų pateikto ekonominio plano, nepaisant to, kad jūs sakėte, kad skaitėte, A. Širinskienė sakė, kad skaitė, bet R. Karbauskis sakė, kad negavo. Tai aš jums leidus perduosiu kaip nors laikydamasis socialinio atstumo ir saugių kitų priemonių, kad vis dėlto jūs turėtumėte, gal ir su kolegomis pasidalintumėte.
Skaitant ataskaitą, aišku, aš suprantu, kad čia toks žanras, kuomet reikia girtis, valdantiesiems reikia girtis, opozicijai reikia kritikuoti, bet vis dėlto kai kurie dalykai primena tai, ką aš pavadinčiau meteorologo gyrimusi geru oru. Pavyko pasiekti, kad šiandien šviečia saulė. Kai kurios priemonės tiesiog yra objektyvios. Ekonomika… (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, klausimui yra skirta viena minutė, nepaisant to, kad tai yra du klausimai, bet klauskite.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Labai ačiū, tuoj bus ir klausimas. Antroji dalis, ko pasigenda opozicija, tai šiek tiek objektyvaus vertinimo ir įsivertinimo. Ši krizė, pandemija, suteikia tam puikias galimybes pasakyti, kas buvo bandyta padaryti, bet ne iki galo pavyko. Premjere, jums leidus, aš šiek tiek padėsiu šioje dalyje. Man rodos, kad nebuvo atkreiptas dėmesys nei jūsų ataskaitoje, nei jūsų pasisakyme nieko apie skaidrumą ir čia buvo didysis iššūkis jūsų Vyriausybės. Tiek ir praeitais metais išėjusi knyga „339 kabinetas“ kalbėjo apie galimai neteisėtas verslo įtakas jums, tiek ir keliukai, J. Narkevičius ir visi kiti dalykai.
Premjere, pasakykite, kas sutrukdė jums ir jūsų Vyriausybei laikytis vakarietiškų skaidrumo standartų?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū už pusantro klausimo, matyt. Dėl ekonomikos skatinimo plano. Išties džiaugsiuosi, jeigu šiandien jį pavyks gauti, nes kaip ir nebuvome gavę. Skaitėme neoficialias versijas, kadangi, kaip ir kiekviena politinė partija, taip ir jūs turite gerų žmonių, kurie tą neoficialų dokumentą paskleidžia plačiai visuomenei. Koks jis galutinai liko, sunku pasakyti, bet, tikiuosi, pavyks gauti ir įvertinti tas geras idėjas. Tikiuosi, kad jų ten bus su realiais siūlymais ir sprendimais, galbūt pavyks ir įgyvendinti.
Apie ataskaitos žanrą. Jūs esate visiškai teisus, tai yra toks žanras, kuris tęsiamas jau ne vieną dešimtmetį. Vyriausybė akcentuoja valdančiosios daugumos ir Vyriausybės darbo rezultatus ir pasiekimus, opozicija visada randa arba ieško silpnų vietų, kur kas nors buvo nepadaryta arba buvo galima geriau padaryti, visą laiką pateikdama geresnių pasiūlymų ir sprendimų vienu ar kitu atveju.
Dėl skaidrumo. Noriu pasidžiaugti, kad ši Vyriausybė turbūt kaip niekada nepatyrė nė vieno korupcinio skandalo, nė vienos bylos nėra iškelta dėl neskaidrių korupcinių veiklų nei ministrų kabinetui, nei iš esmės pavaldžioms įmonėms.
Apie kai kuriuos žanrus. Aš tikrai nenoriu komentuoti literatūrinių kūrinių, kadangi jų yra visokių parašyta, gerbiamas Gabrieliau, galima įvairius autorius cituoti, pavadinimus, bet manau, kad tai ne šios ataskaitos pateikimo žanras. Tiesiog nenorėčiau literatūrinių pasisakymų arba kūrinių interpretuoti, nes, matyt, kiekvienas galime turėti apie literatūrą savo (…). Yra faktai. Visa kita, ką jūs bandote pavaizduoti kaip kokius nors galimus neskaidrius įvykius, – kol kas, atrodo, nelabai tai pavyksta padaryti.
Bet aš esu dėkingas, kad jūs stebite, sekate, esate tikrai geri gerąja prasme sarginiai šunys, taip ir turi būti, tokia yra opozicijos ir misija, ir natūralus darbas. Jeigu rudenį įvyks pokyčių, pasikeisime situacijomis, jeigu ne, tą žanrą tęsime toliau. Dar kartą labai ačiū.
O dėl nuomonių, pasisakymų – mes turėsime diskusiją Seime. Be abejo, kiekviena išsakyta kritika ir galbūt pasiūlymas arba pasakymas, kokį darbą buvo galima geriau padaryti arba koks nepadarytas, tai yra diskusijos klausimas, apie tai mes ir padiskutuosime.
PIRMININKAS. Klausia G. Skaistė. Ruošiasi S. Gentvilas.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Treti jūsų Vyriausybės metai ir turėtų pasirodyti konkretūs rezultatai, apie kuriuos jūs ir kalbate, tačiau klausantis jūsų ataskaitos pristatymo atrodo, kad jums yra malonesnis pats procesas, o ne rezultatų siekimas. Man atrodo, kad valstybėje visų pirma svarbiausia yra švietimas, nes jis daro konkretų pokytį valstybėje ilguoju laikotarpiu. Vis dėlto, žiūrint į švietimo dalį ir pasiektus rezultatus, atrodo daugiau negu liūdnai.
Ikimokyklinio ugdymo prieinamumas liko 91 %, kaip ir buvo, planas yra 95 %, mokymosi visą gyvenimą yra dvigubai mažesnis negu Europos Sąjungos rodiklis, jokių priemonių tam nėra, nuo plano irgi gerokai atsiliekama, mokyklose etatinis apmokėjimas įvestas, tačiau realiai atotrūkis tarp kaimo ir miesto mokyklų auga, universitetų jungimas apskritai tapo kažkokiu baltuoju triukšmu pinigams įsisavinti.
Mano klausimas, kas atsakingas už rezultatus, o ne už procesą ir kodėl švietimas yra…
PIRMININKAS. Laikas.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). …kaip podukra šitai Vyriausybei?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Na, aš nesutikčiau, kad tai yra podukra. Tai yra prioritetas ir tai rodo rezultatai. Ar nuo pačių struktūrinių pokyčių, kalbant apie aukštąjį mokslą, paminėjote, apie profesinį rengimą, profesinio rengimo kokybės iš esmės pakeitimą ir perėjimą prie kitų modelių… ir tų visų skaudulių, kurių buvo susikaupę ir profesiniame ugdyme, ir bendrajame ugdyme, pašalinimas ir išsprendimas, jūsų paminėtas etatinis apmokėjimas – žingsnis, kurį, pripažįstu, reikėjo gana seniai žengti. Aš manau, kad mes turime konkrečius rezultatus. Jeigu jūs manote, kad jie yra nepakankami, visą laiką yra galimybė pasiekti geresnių ir aukštesnių.
PIRMININKAS. Klausia S. Gentvilas. Ruošiasi R. Budbergytė. Kolegos, 62 sekundę mikrofonai bus išjungti.
S. GENTVILAS (LSF). Dėkoju. Visų pirma norėčiau padėkoti premjerui ir ministrų komandai už darbą – paskutinę ataskaitą.
Premjere, klausimas jums. Lietuvos istorijoje esate pirmasis žaliųjų ministras ir turbūt Europoje vienintelis žaliasis premjeras. Viltingai kalbėjote apie popandeminį laikotarpį, kaip investuosime į klimato kaitą, bet Valstybės kontrolė ką tik pasakė – 191 mln. eurų guli neišnaudotų fiksuotų programų fonde, kai valstybė galėtų investuoti. Tai galite paversti legenda. Gal galėtumėte, premjere, įvardinti tris dalykus, kuriais savo Vyriausybėje galėtumėte didžiuotis Europos mastu kaip vienintelis ir pirmasis Lietuvos žaliasis ministras? Dėkui.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū. Manau, kad mes gana daug energetikoje galime…
S. GENTVILAS (LSF). Aš konkrečiai klausiu – tris dalykus. Ačiū.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Aš labai konkrečiai galiu pasakyti apie mūsų alternatyvių elektros gamybos pajėgumų didinimą, tai yra pirmiausia žaliosios energetikos plėtojimą. Turbūt mes esame vieni iš daugiausia pažengusių arba sparčiausiai žengiančių, kalbant apie atsinaujinančios elektros energijos diegimą, apie gaminančių vartotojų atsiradimą. Tai labai svarbu, manau, kalbant apie tą žaliąjį kursą, kur jūs pasakėte. 90 mln., kuriuos jūs paminėjote, yra kartu su struktūrinėmis lėšomis, kurios jau yra įdedamos į šalies ekonomiką ir būtent į energetinio arba žaliojo sektoriaus skatinimą arba atsigavimą. Tai yra nuo vandenvalos problemų sprendimo, nuo daugiabučių renovacijos, nuo svarbių infrastruktūrinių energetikos problemų sprendimo ir daugelis kitų dalykų. Mes tikrai esame toje pačioje kryptyje, kaip ir dauguma Europos Sąjungos valstybių, kalbėdami apie atsinaujinančius energijos gamybos šaltinius ir žaliąją energetiką.
PIRMININKAS. Klausia R. Budbergytė. Ruošiasi A. Armonaitė.
R. BUDBERGYTĖ (LSDPF). Labai ačiū. Buvo įgyvendinta darbo jėgos apmokestinimo reforma, koreguotas gyventojų pajamų mokestis, socialinio draudimo mokestis, dėl to buvo prarastas 1 % bendrojo vidaus produkto pajamų.
Norėčiau paklausti finansų ministro. Ar jūs miegate ramiai, kai šiandien, kai reikia galvoti apie tai, kaip sustabdyti ekonomikos nuosmukį ir neleisti, kad ekonomika kristų ir ateitų krizė į mūsų kiemą, jūs, kaip finansų ministras, ar pripažįstate, kad padarėte klaidą su savo reformomis, kai sakote, kad yra pinigų ir jų bus, bet kalbate tiktai apie skolintus pinigus, iš jų finansuojate visas vienkartines išmokas ir kitas išmokas ieškant darbo, bedarbio, subsidijas? Sakykite, ministre, ar jūs ramiai miegate?
V. ŠAPOKA. Ačiū už klausimą. Miegu labai ramiai. Jeigu šiuo momentu finansų ministras miegotų neramiai, neišsimiegotų, matyt, ir sprendimai būtų labiau emociniai. Tikrai vertiname viską šaltu protu.
Kalbant apie mokestinę pertvarką, visuomet pozicijos ir opozicijos nuomonės dėl įgyvendintų reformų skirsis dėl natūralių priežasčių. Aš tiesiog pateiksiu vertinimą, kurį pateikė tiek Tarptautinis valiutos fondas, tiek Europos Komisija, tiek OECD. Reforma buvo įvertinta labai teigiamai – labai teisingas žingsnis, labai teisinga kryptimi. Manau, kad reikia objektyviai vertinti faktus.
PIRMININKAS. Klausia A. Armonaitė. Ruošiasi T. Tomilinas.
A. ARMONAITĖ (MSNG). Dėkoju, premjere, už ataskaitą. Paminėjote atsakydamas į klausimą opozicijos lyderiui, kad nebuvo ši Vyriausybė įsivėlusi į jokį korupcijos skandalą ir jokių apskritai čia šešėlių nebuvo. Vis dėlto kaip jūs galėtumėte įvertinti tą neaiškiomis aplinkybėmis išsiasfaltavusį kelią prie jūsų namo, ar jūsų draugų valstiečių apygardose investicijos prieš rinkimus. Kaip su tuo? Ar vis dėlto pripažįstate, kad nomenklatūrinių tradicijų šiai Vyriausybei ir šiai valdančiajai daugumai vis dėlto nepavyko išgyvendinti? Dėkoju.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Labai ačiū už klausimą. Aš džiaugiuosi, kad mums pavyko išvengti visų ir nomenklatūrinių tradicijų, ir, svarbiausia, politinės korupcijos pavyzdžių, tam geriausiai, matyt, atstovauja jūsų buvusi partija, jūsų flangas, kuris sukėlė milžinišką politinę krizę, kaip politinė partija pademonstruodama labai tinkamą elgesį praeitoje kadencijoje, užpraeitoje kadencijoje. Aš tiesiog turiu tą faktą konstatuoti, kad tokių dalykų nebuvo. Jeigu jums labai rūpi keliai, tai tiesiog pasidomėkite vieną kartą, neskleiskite neteisybės, melo, nes klausantis jūsų jau atrodo, kad vienas ar kitas kelias yra padaryta autostrada. Jeigu jūs labai rūpinatės Vilniumi, išskirtinai tiktai Vilniumi, bet jums atrodo, kad gyvenimas kituose miestuose, rajonuose turi būti kitoks, tai tenka tik apgailestauti.
O lėšos yra skiriamos pagal vieną bendrą principą: tas, kas dirba konkrečiai ir įgyvendina projektus, tie projektai finansuojami, kas darbą imituoja, bet labai daug investuoja į viešuosius ryšius, deja, rizika yra tokia, kad projektai žlunga vienas po kito. Taigi linkiu, kad jūsų politinė partija, kurios pirmininkė esate, būtų drąsi, gebanti įgyvendinti projektus, ne tik viešojoje erdvėje dalyvauti, o pasižiūrėti… Mes čia galime turbūt taip pat paimti kiekvieną Seimo narį, jis kažkur gyvena. Nemanau, kad prie jūsų gyvenamo namo jūs pati išsiasfaltavote savo gatvę ar sudėjote šaligatvį.
PIRMININKAS. Klausia T. Tomilinas. Ruošiasi V. Kamblevičius.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Gerbiamas premjere, aš šią kalbą tikrai galėčiau palyginti su 2016 metų Vyriausybės darbo pristatymo kalba ir pagal energiją, ir pagal nusiteikimą. Aš atsimenu iš jūsų tos kalbos, 2016 metų, istorinės, tokią frazę, kad ši Vyriausybė tikrai nebus liberali, ir pagal daugelį kriterijų taip ir buvo. Aišku, visko būta, tos liberalios inercijos, aš taip, kaip Aušrinė, tikrai nerodysiu pirštais į kolegas, bet tos liberalios inercijos buvo nemažai ir viena iš priežasčių iš tikrųjų buvo tai, kad mes vis dar gyvename ne tik pagal LVŽS 2016 metų programą, bet ir pagal A. Kubiliaus 2012 metais patvirtintą pažangos „Lietuva 2030“ strategiją. Mano klausimas, ar vis dėlto tam, kad sustabdytume galutinai tą liberalią inerciją šalyje, nereikėtų ir tos strategijos peržiūrėti?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū už klausimą. Išties manau, kad gana stipriai atstovaujamos mūsų visuomenėje ir Seime liberalios partijos, bent tris čia turime, ta niša jau yra užimta ir nereikia pretenduoti į svetimą politinę ideologiją ir nišą.
Dėl strategijų kūrimo, matyt, čia mūsų galbūt yra viena iš didžiausių bėdų valstybėje, kai mes ilgalaikes strategijas priimdami vertiname vieną ar kitą politinę jėgą, kuri tuo metu buvo valdžioje. Tokiu atveju mes kas ketverius metus turėtume strategijas pakeisti. Tiesiog strategija priimta pagal tas situacijas, tas aplinkybes, kokios buvo, jinai yra koreguojama, turi būti koreguojama atsižvelgiant į realijas, atsižvelgiant į tai, kas vyksta mums už lango, ir tikrai nemanyčiau, kad mes turėtume sieti strategiją su vienos ar kitos politinės jėgos buvimu valdžioje, kada jinai buvo priimta. Jeigu mes gebėtume dėl ilgalaikių strategijų sutarti ir rasti bendrą sutarimą, tiek pozicija, tiek opozicija, matyt, valstybei būtų gerokai paprasčiau ir aiškiau, kuria kryptimi mes eisime, bent jau strateginėmis kryptimis, nepriklausomai nuo politinės valdžios, kokia bus suformuota, kokia bus politinė dauguma. Aš siūlyčiau to ir laikytis.
PIRMININKAS. Klausia V. Kamblevičius. Ruošiasi E. Pupinis.
V. KAMBLEVIČIUS (LSDDF). Ačiū, Pirmininke. Klausimą norėjau užduoti gerbiamam premjerui. Aišku, iš jūsų ataskaitos matyti, kad padaryta gili praeitų metų analizė. Metai buvo sėkmingi, tačiau, žiūrint į praeitį, ar buvo galima ką nors dar geriau padaryti, kur buvo kokių klaidų ar dalykų, kuriuos buvo galima pagerinti?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Viską buvo galima padaryti geriau, bet tik yra vienas pastebėjimas: kai tu nueini tam tikrą laiko perspektyvą, matai, kaip tavo priimti sprendimai yra įgyvendinami ir kokius duoda rezultatus, visą laiką yra galimybė pasakyti, kad vienoje ar kitoje vietoje mes galėjome priimti arba nepriimti sprendimų. Taigi aš čia tikrai nenorėčiau išskirti atskirų sričių, tiesiog galiu tik pakartoti, kad tiek aš, tiek visa Vyriausybė darėme nuoširdžiai, užsidegę, su didžiuliu noru, o ar pavyko, ar nepavyko, tikrai ne patys turėtume vertinti. Įvertinsite ir jūs, ir žmonės šių metų rudenį, kai parašys galutinį vertinimą, arba pažymį, už mūsų ketverių metų darbą.
PIRMININKAS. Klausia E. Pupinis, po to – V. Čmilytė-Nielsen.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas premjere, nemažai pasigyrėte dėl švietimo, dėkui Dievui, kad ne per daug. Bet bendrojo lavinimo tinklo optimizavimo problemos… jau jūs nurašote įvykusius savivaldybių rinkimus, o ne ministerijos politikos nepakankamą iniciatyvą šiuo klausimu. Giriatės, kad vyksta profesinių mokyklų tinklo optimizavimas. Deja, dažniausiai jis vyksta tuo metu, kai jau prijungiamoje mokykloje nelieka moksleivių.
Toliau. Profesinių sektorinių centrų potencialas, kur investavome didelius pinigus, taip ir liko neišnaudotas. O šiais metais ministerijos priimti sprendimai, nukreipiant 4 tūkst. absolventų į aukštąsias mokyklas, dar suduos didesnį smūgį profesinėms mokykloms. Toliau. Universitetų sujungimas taip pat užsitęsė. Prijungus ASU prie VDU, taip ir liko neatiduoti pinigai, kurie buvo žadėti sujungimo procesui, o žemės ūkio specialistų nepakankamo rengimo problema tik pagilėjo. Bet ypač skaudu regionuose rinktiems politikams. Frazė iš jūsų ataskaitos, cituoju: „Skirtumas tarp miesto ir kaimo mokinių pasiekimų…
PIRMININKAS. Klauskite.
E. PUPINIS (TS-LKDF). …pas mus toliau didėja.“ Ir jūs tai nurašote socialinei ekonominei… (Garso įrašo negirdėti)
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū už klausimą. Iš tiesų, kalbant apie bendrojo lavinimo mokyklų tinklo pertvarką, apie aukštąjį mokslą, galima elgtis dvejopai: bandyti negirdėti ir nematyti, kad mokyklų steigėjas yra savivaldybės, universitetų – Seimas, bendruomenių nuomonės nėra reikšmingos, ir priimame valinius sprendimus, kaip jūs mėgstate sakyti – buldozeriu, ir viskas bus gerai. Aš manau, kad mes tikrai derinome ir ieškojome kompromiso su steigėjais, su bendruomenėmis. Ieškojome geriausių būdų, kad nebūtų tikslas savitikslis. Jeigu prisimenate aukštojo mokslo reformą, kai buvo siūlymas iš jūsų pusės palikti du universitetus, ir čia reforma padaryta. Mes nuėjome kitu keliu. Taip, jis ilgesnis, sunkesnis, bet matome, kad pačios universitetų bendruomenės yra subrendusios ir linksta prie tų sprendimų, o valiniai sprendimai labai dažnai sukelia tiesiog atmetimo reakciją.
Kalbant apie skirtumą tarp mokyklų, taip, tai yra faktas, aš minėjau, kad steigėjas taip pat turi reaguoti, turi atsižvelgti į bendruomenės nuomonę. Aš manau, kad kasmetiniai moksleivių pasiekimų vertinimai labai aiškiai indikuoja, parodo, kur yra problemų. O pasirinkimo kelias yra įvairus. Galima tiesiog tas mokyklas sunaikinti, galima bandyti išnaudoti jų potencialą ir palikti mokymo įstaigą, mokyklą kuo arčiau tos pačios bendruomenės. Dabar, aš manau, yra unikalios galimybės. Ką parodė pandeminė situacija, mes labai ilgai kalbėjome apie nuotolinį mokymą, apie galimybes išnaudoti kitose mokyklose esančių mokytojų potencialą – atsiranda tokia galimybė.
Ir paskutinis – dėl profesinio mokymo. Jeigu jūs pažiūrėtumėte, kiek buvo programų profesinėse mokyklose, kiek „mirusių dūšių“ įveiklinta, kaip tie pinigai sukosi nepasiekdami tikslų, visa tai yra išspręsta, sutvarkyta, pereinama prie kito profesinio ugdymo modelio. Ir čia yra labai svarbu, kad tas perėjimas vyksta kartu su verslu. Ir mes turime rengti tų profesijų žmones, kurių reikia Lietuvos ūkiui, o ne gaminti diplomus, kurių niekam nereikia. Ir tie patys profesinių mokyklų absolventai po to stojo į antrą, trečią, ketvirtą studijų programą ir toliau buvo finansuojami valstybės lėšomis. Tai to nėra.
PIRMININKAS. Klausia V. Čmilytė-Nielsen, po to – A. Sysas.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN (LSF). Ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke. Mielas premjere, gerbiamas premjere, net svarstant jūsų ataskaitą liberalai sulaukė nepaprastai daug dėmesio. Tai, žinoma, ir malonu, ir įkvepia ateičiai.
Norėčiau jūsų paklausti ne tiek apie jūsų ataskaitą, kiek apie tuos iššūkius ir ateities planus, kuriuos minite, konkrečiai apie švietimo dalį, kuri tikrai yra labai labai svarbi. Švietimo kokybės ir prieinamumo gerinimas yra vienas iš jūsų prioritetų, ir jūs kalbate apie tai, kad Vyriausybė nuosekliai vienodins pedagogų atlyginimus. Ar čia aš perskaitau klaidą, nes visuose nacionaliniuose susitarimuose, tiek jūsų parengtame, tiek ir mūsų, opozicijos, rengtame, buvo kalbama apie pedagogų atlyginimo didinimą. Iš tos pastraipos aš suprantu, kad, atrodytų, problema yra tik netolygumas. Ačiū.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Kalbant apie didinimą, mes nekalbame, mes tiesiog ėmėme ir didinome nuosekliai ketverius metus, ir pokytis yra akivaizdus.
Dabar dėl netolygumo išlyginimo, taip, aš tikiuosi, kad šių metų rugsėjo 1 dieną mes pasieksime, kad tiek mokytojų, tiek priešmokyklinio ugdymo specialistų atlyginimai bus suvienodinti ir pagaliau bus pasiektas tas rezultatas, kurio mes daugelį metų siekėme, nes skirtumai buvo akivaizdūs. Manau, kad rugsėjo 1 diena arba rugsėjo mėnuo parodys, ar mes tai pasiekėme, ar ne. Pagal suplanuotus skaičius ir investicijas į darbo užmokestį šis tikslas turėtų būti pasiektas.
PIRMININKAS. Klausia A. Sysas. Po to – A. Mazuronis.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamas Ministre Pirmininke, kai kolegos ryte manęs paklausė, kokia mano reakcija perskaičius ataskaitą, tikrai galbūt ne iki galo nuosekliai, man pirma mintis, kuri atėjo, tai lietuviška estradinė daina „Rodos, ir vargo nebuvo“. Nes viskas labai gražiai nupaišyta. Todėl nebersiu druskos ant žaizdų, kurios kartais sujaudina jūsų atsakymus. Aš paklausiu dviejų labai trumpų klausimėlių: vieną – europinį, kitą – vietinį.
Europinis – kodėl kartais nesutampa Europos Sąjungos skaičiai, aš kalbu apie pajamų nelygybę, su jūsų ataskaitoje pateikiamais skaičiais?
O vietinis būtų, ar reaguosite kaip Vyriausybės galva, kaip Vyriausybė į tai, kad pernai tik 17 savivaldybių vykdė įstatymą dėl socialinių darbuotojų?..
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Mielas kolega, ačiū už klausimą. Jeigu paimtume jūsų buvusios Vyriausybės veiklos ataskaitas, tai lygiai tą patį galėčiau pacituoti. Visą laiką atrodo, ypač tais atvejais, kai tu būni opozicijoje, kad, rodos, ir vargo nebuvo. Daug vargo buvo, jo yra, matyt, ir bus dar. Dėl to ataskaitos visą laiką išlieka. Tik, kaip jau buvo vienas kolega paminėjęs, tokio žanro, matyt, jos ateityje ir išliks. Nesame pirmi, nesame paskutiniai. Svarbu, kad būtų darbai įvardinti.
Dėl statistinių duomenų jūs, kaip ilgametis komiteto narys, turbūt puikiai žinote, kad duomenys pateikiami iš Europos Komisijos… dažnai naudoja dvejus metus atsiliekančius statistinius duomenis. Ir šioje ataskaitoje įkelta daug kas, kas susiję su socialine sritimi, 2018 metų oficiali ataskaita, bet mes turime duomenis, ką iš tikrųjų realiai padarėme ir kaip keisis kitose ataskaitose. Kitais metais panašiu laiku čia stovėsiantis Ministras Pirmininkas tikrai galės pasididžiuoti socialiniais rodikliais pagal statistinius rezultatus, kurie bus skaičiuojami už 2019 metus, po to dar už 2020 metus.
Kaip ir tiek būtų. Aš tik noriu priminti, kad visa Vyriausybė dalyvauja. Aš tik vienas kalbu ir kalbu, ir kalbu.
PIRMININKAS. Klausia A. Mazuronis, ruošiasi R. Šarknickas.
A. MAZURONIS (MSNG). Labai dėkui. Gerbiamas premjere, tikrai neklausiu jūsų apie jokį keliuką, tuo labiau, jeigu teisingai prisimenu iš Prezidento rinkimų kampanijos, tas keliukas eina pro namą, kuris priklauso V. Mazuroniui, todėl ir interesų konfliktas, matyt, kyla jam, o ne jums.
Bet aš norėjau klustelėti jūsų apie praeitų metų jūsų Vyriausybės turbūt didžiausią iššūkį jums, tai yra ministrų personalijas. Per praeitus metus jūs tikriausiai turėjote dvi su puse tokios sudėtingos situacijos, susijusios su ministrų personalijomis, tai situacija su ponu K. Navicku, situacija su ponu R. Masiuliu. Mano nuomone, man atrodo, kad turite ir tam tikrų įtemptų klausimų ir su finansų ministru, kuris sėdi jums dešinėje, ir tai tikrai nėra tik jo rūkymas posėdžių metu.
Gerbiamas premjere, ar jūs sutinkate su tuo, kad jūsų profesionalų ministrų filosofija nepasiteisino ir kad jeigu jūs turėsite galimybę formuoti Vyriausybę kitą kadenciją, jūs ją formuosite iš ministrų politikų?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū už jūsų šmaikštumą, pirma. Antra – dėl personalijų. Vėlgi – ko kada mes siekiame. Jeigu kalbėtume apie 2016 metų Vyriausybės programos įgyvendinimą ir tuos sprendimus, kuriuos reikėjo padaryti, tokiu principu suformuotas kabinetas tikrai leido pasiekti, kad mes galėtume lengvai priiminėti sprendimus. Kadangi aš turiu pavyzdį ir galimybę palyginti su praeita Vyriausybe, nes buvau ministras, tai pabūsiu irgi šmaikštus. Prisimenu ne vieną Vyriausybės posėdį, kai, Vyriausybei balsuojant arba rengiantis priimti vieną ar kitą nutarimą dėl įstatymų projektų, atsistodavo politinės partijos atstovas, ministras, ir skaitydavo politinės partijos prezidiumo nutarimą, kaip reikia ministrams balsuoti. Tokių „perliukų“ mes išvengėme.
Dabar dėl pliusų ir minusų. Iš tiesų ir vienoje, ir kitoje pusėje galima rasti ir pliusų, ir minusų. Politinės, partinės Vyriausybės suformavimas duoda galbūt vieną labai gerą saugiklį ir dėl tam tikros politinės atskaitomybės partijai, kuri delegavo, kuri taip pat turi savo programą, įgyvendinamus tikslus. Čia, aišku, yra pliusas. Iš to kyla vienas minusas, kurį mes patyrėme, galbūt ir pliusas. Pasirodo, turėjome porą metų koalicinę Vyriausybę su Tėvynės sąjunga, nes bent vienas ministras tikrai buvo jau jų deleguotas, kitas – irgi, matyt, labai artimai prijaučiantis, bet, na, nieko nepadarysi, galbūt tai irgi nebuvo pats blogiausias variantas.
PIRMININKAS. Klausia R. Šarknickas. Ruošiasi J. Razma.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Aš noriu drąsiai pasakyti, kad per visą 30 metų Lietuvos nepriklausomybės laikotarpį esate pats drąsiausias, stipriausias ir praktiškiausias premjeras, neužsiimantis populizmu. (Juokas, plojimai) Taigi, ir aplodismentai jums smagu. Aš noriu palinkėti jums, kad ši ataskaita nebūtų paskutinė.
Mano klausimas būtų toks. Kainų reguliavimas, kurį mes kartu bandėme priimti Seime, nepasisekė opozicijos dėka, kainos pradėjo kilti. Taigi faktas tas, kad turėjome laikinai įvesti kainų reguliavimą. Ką jūs manote šiuo klausimu? Ačiū.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū už gerus žodžius. Tikrai galiu pasakyti, kad šita šios Vyriausybės ataskaita yra paskutinė. Bus kita Vyriausybė, bus kitos ataskaitos.
O dėl kainų reguliavimo, kaip sakoma, po mūšio jau nėra ko kumščiais mojuoti. Mūsų siūlymas, manau, buvo racionalus, kaip išimtis, esant ekstremaliai situacijai. Buvo nuspręsta kitaip, įstatymas vetuotas, veto sulaukė palaikymo Seime. Tiesiog toks buvo politinis pasirinkimas. Kokie bus to rezultatai, matysime vėliau.
PIRMININKAS. Klausia J. Razma. Ruošiasi E. Gentvilas.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamas premjere, jeigu kalbėtume apie praėjusius metus, manau, visi galime pasidžiaugti žmonių pajamų augimu, kurį daugiausia, manau, sąlygojo auganti ekonomika ir tas toks dėkingas laikotarpis. Bet turbūt sutiksite, kad turime galvoti ne tik apie šią dieną, bet ir apie ateitį, vykdyti pribrendusias reformas, kurios duotų pažangą valstybei tolesnėje perspektyvoje. Aš norėčiau paklausti, kokias tris esmines reformas, atliktas ar užbaigtas praėjusiais metais, jūs galėtumėte išskirti?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas kolega. Tuo, kad augo ekonomika, matyt, galime visi pasidžiaugti, bet niekas valstybėje savaime nevyksta. Aišku, suprantu, yra pasakymas, kad ekonomika auga nepaisant priimtų politinių sprendimų, o kai atsiranda problemų, tada jau tos problemos kyla būtent dėl priimtų politinių sprendimų. Aš tikrai galėčiau išskirti visas mano minėtas šešias struktūrines reformas. Jų rezultatai yra tikrai skirtingi. Jeigu mes galėtume pasakyti, kad šimtu procentų jas įgyvendinome, turbūt turėtume ir kitus skaičius, kuriuos šiandien citavau. Taigi aš tikrai nenorėčiau išskirti nė vienos, ar tai būtų šešėlio mažinimas, ar tai būtų mokestinė reforma, įgalinanti ženkliai padidinti dirbančiųjų pajamas, ar tai būtų socialinės atskirties mažinimas, susijęs ir su vaiko pinigais, ir su kitais sprendimais. Man atrodo, kad tie sprendimai, kurie buvo, reikalingi, tikslingi, kryptingi. Tą konstatuoja ir tarptautinės organizacijos. Ar jie pavyko šimtu procentų? Kaip minėjau, kiekvienas palikime vertinimą sau. Tikrai manau, kad mes šimtu procentų savo rezultatų nepasiekėme, bet stengėmės ir norėjome, kad jie būtų pasiekti.
PIRMININKAS. Klausti turėtų E. Gentvilas, tačiau jo nėra. Tai iš tos pačios frakcijos siūlau paklausti J. Baubliui.
J. BAUBLYS (LSF). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Gerbiamas premjere, dėl pandemijos keičiasi žmonių įpročiai – laisvalaikį daug kas renkasi praleisti gamtoje, tačiau ten taip pat ne mažiau tyko pavojų – dėl žiemos nebuvimo dar labiau plinta erkės, plinta jų ligos. Praeitą kartą klausiau aplinkos ministro, kokių imasi priemonių, tačiau jokių priemonių jis neįvardijo. Ar nemanote, kad reikėtų skirti kažkiek lėšų, daugiau būtent galbūt ir jūsų dėmesio šiai ypatingai problemai, nes atėjus vasarai visi rekomenduojame, kad Lietuvos žmonės atostogas taip pat praleistų Lietuvoje, tai aš neįsivaizduoju atostogų be gamtos. Sakykite, ar numatote lėšų ir kokių nors priemonių imtis šiai problemai?..
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū už klausimą. Iš tiesų, matyt, tie pavojai, kurie tyko gamtoje, yra ne pirmi metai ir geresnio varianto ir sprendimo būdo, kaip išvengti erkių platinamų ligų, kaip skiepai nėra. Tokios galimybės pasiskiepyti yra. Tiesa, tai nėra kompensuojama valstybės lėšomis, tiktai atskiriems pareigūnams arba tarnautojams. Siūloma ir toliau tai daryti. Aš manau, kad mūsų sprendimai, kuriuos mes čia kartu Seime priiminėjame nuosekliai ketverius metus, leido didinti žmonių pajamas, galbūt tą dalį pajamų galima skirti tiems, kurie išties galvoja arba nori pasiskiepyti. Kitų specialių priemonių, kad mes turėtume šiandien bandyti kovoti su jūsų minimomis platinamomis ligomis, aš be skiepų ir nematau.
PIRMININKAS. Klausia A. Salamakinas. Ruošiasi A. Butkevičius.
A. SALAMAKINAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke. Klausimas premjerui ir tikrai klausimas iš praeitų metų veiklos. Lietuva, Lietuvos laukai praeitais metais pasipuošė žaliais kryžiais. Kiek jų yra – tūkstančiai ar dešimtys tūkstančių, sunku suskaičiuoti, tačiau toks paradoksas – kada valstiečiai valdžioje, o Lietuva puošiasi žaliais kryžiais, tarsi laidoja žemės ūkį.
Noriu paklausti, kas bus daroma, kad tų kryžių neliktų iki rinkimų ir kokį jums pažymį, galvojate, pastatys žemdirbiai, jeigu tų kryžių tikrai iki rinkimų neliks, nes jūs valdžioje, valstiečiai valdžioje ir valstiečiai stato kryžius?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū už klausimą. Manau, kad pažymį parašys, jeigu rašys, ne statys, o kryžius stato sėkmingai ir Socialdemokratų partijos atstovas, ir kitų partijų atstovai, kurie atstovauja žemdirbių organizacijoms. Nereikėtų čia išskirti. Bet priežasčių tiems kryžiams statyti tikrai aš nemačiau jokių, jokių sprendimų, kurie kenktų šitam sektoriui arba blogintų situaciją, nėra padaryta. Jeigu mes kalbame apie bendrus sprendimus, kas susiję su mokestinėmis prievolėmis, mokestiniais įstatymais, manau, kad to teisingumo atsirado daugiau. Sektorius sugalvojo, pastatė kryžius. Suprantame, kokie motyvai buvo. Jūs patys dabar viską vedate ir suvedate su rinkimų metais, tai galbūt nebūtų rinkimų metų, nebūtų ir tų kryžių. O šiaip kryžiai puošia mūsų šalį ir tegul tiesiog kas pastatė, jeigu jie mano, kad yra toliau reikalingi, tai tikslinga.
Dar dėl kryžių labai nori žemės ūkio ministras pasisakyti, papildyti mano atsakymą.
A. PALIONIS (LSDDF). Ačiū, premjere, kad leidote papildyti. Aš noriu priminti paskutinę akciją, kuri įvyko praėjusį penktadienį, kada buvo beriami pieno miltai, bet ta akcija nebuvo nuteikta prieš Lietuvos Vyriausybę ar prieš Lietuvos Seimo priimtus sprendimus. Ta akcija buvo suvienijanti visus Europos ūkininkus dėl Komisijos vienų ar kitų darbų nedarymo ar greito reagavimo.
Taip pat norėčiau priminti ir kryžių akciją, ir traktorių išvažiavimą į kelius. Tai nebuvo nuteikta prieš Lietuvos priimtus kokius nors sprendimus. O kadangi tai buvo derybinis ir aktyvus derybų periodas dėl naujo finansinio laikotarpio ir ūkininkų išreikšta protesto akcija, aš ne kartą buvau ir viešojoje erdvėje sakęs, kad jie tik palaiko mūsų derybines pozicijas Europos Sąjungoje derantis dėl naujo finansinio laikotarpio, nes lygiai taip pat važiavo ir olandai, važiavo ir vokiečiai, savo teises gindami, dėl naujo finansinio laikotarpio.
Mes nesiekiame kryžių statymo vienu ar kitu sprendimu, priimtu nacionalinėje teisėje. Tai yra kova ir didelė konkurencinė kova tarp ūkių visoje Europos Sąjungoje ir dėl reikalavimų, kurie kiekvienais metais vis griežtėja ūkininkams, o priemonės yra skirtingos, mūsų žemės ūkio atstovai išreiškia savo pozicijas statydami kryžius.
PIRMININKAS. Klausia A. Butkevičius. Ruošiasi D. Kepenis.
A. BUTKEVIČIUS (MSNG). Dėkoju, Seimo Pirmininke. Premjere, sveikinu su Vyriausybės ataskaitos pristatymu. Mano klausimas galbūt būtų šiek tiek ir susisiekimo ministrui, gal ir premjerui.
Vienas projektas man kelia nerimą dar nuo ankstesnių laikų – tai geležinkelio elektrifikavimas. Virš 300 mln. eurų buvo skirta jau 2016 metais, faktiškai mes jau turėjome elektrifikuotą geležinkelį turėti ateinančių metų pabaigoje. Taip pat jau turėjo būti užsakyti elektrovežiai, nauji keleiviniai traukiniai. Šiandien mes esame faktiškai status quo.
Kas yra daroma ir kaip žadama šitą klaidą ištaisyti, nes vis dėlto reikia pripažinti, kad elektrifikavus geležinkelį krovinių pervežimo sąnaudos sumažėja 30 %, nekalbu apie aplinkosauginius objektus?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas kolega, už gerą žodį, jūs kaip niekas kitas suprantate, ką reiškia Vyriausybės ir ataskaita, ir ketverių metų veikla.
Dabar dėl transporto sektoriaus arba geležinkelio. Susisiekimo ministras mane papildys, kiek jis galės pasakyti apie paskutinį atliktą auditą, susijusį su šiuo konkursu. Taip, iš tikrųjų buvo tempiama ir spaudžiama iki pat paskutinės dienos, kol šitam elektrifikavimo konkursui iškilo gana didelė grėsmė, tiesiog buvome įsprausti į pasirinkimo neturėjimo alternatyvą – arba jisai vyksta, arba, jūs puikiai žinote, finansavimo šaltinis išnyksta. Kodėl taip buvo daroma, dabar galima tik spėlioti. Kiekvienas turime savo nuomonę ir aš ją turiu, nenorėčiau čia užsiimti kieno nors kaltinimais.
O dėl elektrifikavimo visiškai sutinku, iš tiesų tai yra ir mūsų transportui labai svarbus dalykas, kalbant apie konkurencingumą ir krovinių pervežimo tarifų pakeitimą. Antras dalykas, nepamirškime, kad yra iššūkis, su tuo labai aiškiai susijęs, – tai aplinkos tarša, kuri taip pat mums yra degantis, kabantis klausimas, nes mes turime mažinti emisiją, ypač iškastinio kuro naudojimą ir tuo sukeliamą šiltnamio efektą. Šitos dvi problemos būtų sprendžiamos.
Kol kas iš tiesų, matyt, mes čia neturime kuo pasigirti, bet galbūt mane, jeigu girdi, susisiekimo ministras galėtų papildyti. Jisai galėtų pasakyti daugiau detalių, jeigu galės.
J. NARKEVIČ (LLRA-KŠSF). Labai ačiū. Labai ačiū už klausimą. Be abejo, jūs, gerbiamas Seimo nary, ir kiti kolegos atsimena, kad vienas iš rimtesnių arba strategiškesnių darbų man pradedant dirbti ir buvo būtent to projekto analizavimas. Paskirtas auditas, dėl kurio, jūs atsimenate, rudenį kilo ažiotažas, spaudimas (šiandien galiu atviriau pasakyti) man asmeniškai, mano šeimai, bet, nepaisant to, aš informavau visuomenę ir, be abejo, Vyriausybę, kitas institucijas, kad pirmas etapas baigus auditą to elektrifikavimo projekto įvyko pažeidžiant tam tikrus teisės aktus ir parenkant netinkamą, ekonomiškai nenaudingą būdą, kai trys ruožai buvo sujungti į vieną ruožą. Vien tas sujungimas lėmė tai, kad konkursas vyko dvejus metus ilgiau, nei planuota.
Kaina viršyta – 100 mln. brangiau, negu buvo numatyta. Tačiau mes kalbėjome, kad antras šio audito etapas, taip pat šio konkurso vertinimas vyksta toliau. Jūs jau gal viešumoje matėte, kad prieš savaitę aš pateikiau audito duomenis, audito medžiagą visoms institucijoms, kad būtų įvertinta. Vakar pasirašiau ir pateikiau audito medžiagą prokuratūrai, nes, mūsų manymu, yra kuo užsiimti ir ką vertinti. Šiandien kaip tik po Vyriausybės valandos aš pabandysiu pristatyti žiniasklaidai šio audito medžiagą, tą, kuri gali būti pristatyta, nes sudėtingumas buvo tas, kad buvo ypač sudėtinga pateikti ir gauti informaciją. Nors mūsų auditoriai pasirašė konfidencialumo sutartį, visos informacijos, kad būtų galima nuodugniai konstatuoti tam tikrus teiginius, nebuvo pateikta. Tačiau ir ta informacija, kuri buvo pateikta… iš tos informacijos darytina išvada, kad yra rimtų pažeidimų ir parengtas ekonomiškai nenaudingas sprendimas. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia D. Kepenis. Ruošiasi L. Kasčiūnas.
D. KEPENIS (LVŽSF). Dėkui. Aš irgi prisidedu prie Vyriausybės sveikinimų už pasiektus labai reikšmingus laimėjimus mūsų šalies socialiniame gyvenime, ypač sveikinu premjerą, įveikusį asmeninius iššūkius, įveikusį sunkią ligą, ryžtingai einantį į priekį ir tapusį tikrai šauniu pavyzdžiu kitiems žmonėms, kaip tai reikia daryti.
Jūs šiandien savo pasisakyme kalbėjote apie įrodymais ir faktais grįstus sprendimus. Aš manau, čia didelis dėmesys skiriamas mokslui. Štai, žiūrėkite, kai tik Lietuvoje įvyksta rezonansiniai atsitikimai, mes sakome, na, čia buvo patarėjai, kažkokios mokslo grupės, kažkokie mokslininkai, bet jie lieka šešėlyje. Pavyzdžiui, kaip Klaipėdos… buvęs jūsų ministras K. Navickas dengėsi tuo, kad mokslininkai patarė kirsti miškus. Kaip jūs žiūrite, ar nebūtų verta įvardinti tuos mokslininkus ir pakviesti juos ryžtingiau atsakyti už savo žodžius? Ačiū.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Aš manau, kad jeigu mes norime turėti keletą vienas nuo kito nepriklausomų šaltinių, kurie teiktų duomenis, savo matymą, vertinimą, tai labai gerai. Bet kokiu atveju vis tiek galutinį sprendimą, jeigu kalbame apie politiką, priima politikai, tik klausimas, kokiais duomenimis jie vadovaujasi. Jeigu mes turime kelis informacijos šaltinius, kurie yra pagrįsti atliktais tyrimais, galbūt europine, pasauline praktika, tai yra dalykai, kurie padeda apsispręsti, priimti galutinį sprendimą. O kiekvienas turime bet kokiu atveju patys įvertinti, kokiais šaltiniais, kokiais duomenimis ir kokiais ekspertais vadovaujamės.
Tie ekspertai yra žinomi, jie nėra slapti, jie savo nuomonę visuomet skelbia. Tik labai gaila, kad mūsų atmintis būna trumpa, nes tie patys ekspertai, praėjus porai mėnesių, pusmečiui arba metams, kalba visiškai priešingai. Tai mes galime matyti net ir šios pandemijos atveju, kaip kito nuomonė… Bet tai galbūt irgi natūralu, nes daugeliu atvejų mes tiesiog neturime jokios praktikos ir normalių tyrimų, kad galėtume labai aiškiais duomenimis pagrįsti vieną ar kitą savo vertinimą.
Aš taip pasakiau, kad tų ekspertų būtų kuo daugiau. Aišku, jie yra vieši, už savo nuomonę atsako. Bet ar vadovautis jų siūlymais, rekomendacijomis, ar ne, čia jau yra politiniai sprendimai.
PIRMININKAS. Klausia L. Kasčiūnas. Ruošiasi K. Glaveckas.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Gerbiamas premjere, iš tikrųjų praeitais metais buvo bent keliolika opozicinių pasiūlymų, kurie, mano požiūriu, būtų praturtinę ir šiandieninę jūsų ataskaitą. Bent prie kelių buvau prisidėjęs ir aš. Pavyzdžiui, toks dalykas kaip vienišų asmenų, pensinio amžiaus asmenų, paramos sistema. Jūs gerai žinote, kad dabar yra tik našlių pensijų sistema. Mes diskutavome daugiau su jūsų ministru, kad reikėtų tokios nediskriminuojančios priemonės, programos, kuri apimtų platesnį ratą vienišų žmonių – ar nesusituokusių, ar išsiskyrusių, ar kitaip likimo smūgių nublokštų žmonių, ir tas, pavyzdžiui, įvedimas būtų kainavęs papildomai 50 mln. per metus, o mūsų dabar vienkartinė išmoka po 200 eurų kainuos apie 200 mln., būtume galėję tuos pinigus galbūt skirti sistemiškiau, sakykime taip, socialiai jautriems žmonėms apsaugoti.
PIRMININKAS. Klauskite.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Kada būtų galima tikėtis šito sprendimo? Ar jūs pasirengęs tai padaryti? Ačiū.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Mes tikrai esame pasirengę diskutuoti, klausytis argumentų ir bet kokiu atveju finansavimas vienos ar kitos programos irgi labai susijęs su mūsų biudžeto galimybėmis. Šiandien kalbėti apie tai, kad tos priemonės, kurios yra vienkartinės, naudojamos daug kam – nuo verslo iki atskirų socialinių grupių, ir yra vienkartinės, ir skirtos šiai krizei arba jos pasekmėms suvaldyti. Aš manau, žiūrint į perspektyvą, šią misiją dar mes turėsime šiemet atlikti – pateikti kitų metų valstybės biudžeto projektą. Galime svarstyti ir girdėti argumentus, bet turime labai aiškiai apsibrėžti dėl aiškių konkrečių ilgalaikių finansavimo šaltinių, nes to daryti kiekvieną kartą iš skolintų pinigų arba sukauptų rezervų, esant normaliai įprastai situacijai, matyt, tikrai nebus galimybių. Jeigu stebite situaciją, kas dabar yra su šios krizės valdymu, mes esame už visus sprendimus, kurie padėtų čia ir dabar suvaldyti situaciją, bet stengiamės nepriimti sprendimų, kurie užprogramuotų ilgalaikes kelerių metų valstybės biudžeto išlaidas. Aš manau, kad mes tikrai galime diskutuoti ir dar kartą grįžti, juo labiau kad tos priemonės, kurios buvo įgyvendintos, kalbant apie socialinę politiką, pagal atskiras tikslines grupes, jau suveikė. Jei dar yra išskiriama viena jautri grupė ar kelios grupės, mes tikrai galime diskutuoti.
PIRMININKAS. Klausia K. Glaveckas. Mikrofonas įsijungs, kai užsidėsite kaukę.
K. GLAVECKAS (LSF). Išmanusis mikrofonas, ačiū Dievui. Klausimas būtų premjero šešėlyje sėdinčiam finansų ministrui. Mes vakar šventėme laisvės nuo mokesčių dieną, bet aš manau, kad ją dabar reikėtų pervadinti laisvės nuo koronaviruso. Pasaulis vis tiek atsigaus nuo tos bjaurybės ir rinkos turės atsistatyti, ir mokėjimai turės atsistatyti, bet, atrodo, viskas bus kiek kitaip ir kitokios kokybės. Klausimas būtų toks.
Sakykite, kaip jūs žiūrite į tai, kad atsirastų skaitmeninis litas? Kaip atsirado libra, kaip atsirado dabartiniu metu skaitmeninis juanis ir kitos pagrindinių šalių kriptovaliutos, kurios užima atsiskaitymų vietą ir tarp jų visas kitas funkcijas, kurias seniau vykdydavo iš dalies centriniai bankai ir kitos finansinės institucijos. Kokia mūsų padėtis?
PIRMININKAS. Klauskite.
K. GLAVECKAS (LSF). Jeigu mes turime stiprų fintechą, tai skaitmeninis litas, susietas su Finansų ministerija…
V. ŠAPOKA. Ačiū už klausimą. Iš tikrųjų šiuo metu yra daug idėjų, kaip paskatinti ekonomikas ir kaip iš dalies pasinaudoti tokiomis priemonėmis kaip vaučeriai, kaip tam tikri skaitmeniniai sprendimai tam, kad tos lėšos būtų išleistos šalies viduje ar bent regione. Žinoma, kad tos idėjos gali veikti, bet jos gali galioti labai trumpą laiką, kadangi išskirtinę emisijos teisę, ar tai būtų skaitmeninė valiuta, ar neskaitmeninė, mūsų jurisdikcijoje turi Europos Centrinis Bankas. Bet laikini sprendimai, kurie leistų pagyvinti vidaus paklausą, aš manau, kad yra galimi, ir, kiek žinau, Ekonomikos ir inovacijų ministerija dirba keliomis kryptimis.
PIRMININKAS. Klausia J. Sabatauskas. Ruošiasi V. Poderys.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Prieš klausdamas savo klausimą, aš norėčiau pabaigti A. Syso klausimą. Jis sakė, kad tik 17 savivaldybių pernai įgyvendino įstatymą dėl socialinės paramos neišnaudotų pinigų skatinimui, tai yra didinimui socialinių darbuotojų… Ką apie tai… Kaip ruošiasi Vyriausybė į tai reaguoti?
O mano klausimas būtų apie tuos planus, kuriuos premjeras išsakė tribūnoje dėl ateities, kaip skatinti Lietuvos ūkį, kad mes neprarastume tiek darbo vietų, tiek daugelio biudžeto pajamų. Tai vienas iš skatinimo būdų yra investuoti į infrastruktūrą ir…
PIRMININKAS. Klausimas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Šiuo atveju klausiu apie kelius. Kaunas–Alytus kelias, kuris jau seniai premjerui žinomas. Ar iš tikrųjų tokie keliai…
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū. Galbūt į pirmą klausimo dalį galės atsakyti L. Kukuraitis, o dėl infrastruktūros skatinimo – taip, sprendimai yra priimti.
Šitie skubūs sprendimai, kuriuos reikėjo priimti, yra skirti darbams, kuriuos jau galima imti ir vykdyti. Yra paskelbti konkursai, turimi rangovai, rangovai pasiruošę dirbti, tos investicijos yra numatytos. Kalbant apie tą kelią, aš galiu tik pritarti ir dar kartą patikinti, kad tai yra labai svarbus ir susisiekimui, ir verslui, ir ekonomikai kelias, tačiau per tuos keletą mėnesių, matyt, ir susisiekimo ministrui sudėtinga atkurti tai, kas beveik trejus metus buvo projektuojama, dėliojama, svarstoma, bet nepriimti sprendimai. Šitas kelias tikrai nėra užmirštas, jis yra labai svarbus mums ekonominiu aspektu. Manau, kad postūmiai bus greitesni, negu buvo numatyta planuose apie 2030 metus šitą kelią sutvarkyti.
J. NARKEVIČ (LLRA-KŠSF). Galima papildyti? Jeigu galima, papildysiu dėl šito kelio Kaunas–Alytus. Iš tiesų tame kelyje intensyvumas yra labai didelis, jeigu neklystu, ketvirtas iš visų kelių, tačiau keista, kad iki šiol jis nėra priskirtas prie autostradinių arba kitų.
Ministerija su Vyriausybe, su gerbiamu premjeru atlieka veiksmus, kad priimtų sprendimą tą kelią priskirti prie magistralinių kelių, ir tai duotų kitą impulsą. Tačiau, aišku, gaila, šitas procesas užtruks, gaila, kad ir dabartiniu metu iš skirtų 150 mln. eurų, kuriuos Vyriausybė skyrė kelių infrastruktūrai gerinti, dabar pateiktos paraiškos, ten yra šešios galimos veiklos ir dangos atstatymas, tai Kelių direkcija nematė prioriteto ten sutvarkyti nors kelio dangą. Kitaip kalbant, šitas klausimas mums žinomas ir stengiamės jį išspręsti.
PIRMININKAS. Ministras L. Kukuraitis.
L. KUKURAITIS. Dėkoju už klausimą. Mes gavome pirmuosius duomenis iš savivaldybių, kaip jos panaudoja paramos nepanaudotas lėšas. Turėtų 20 % skirti socialinių darbuotojų darbo sąlygoms gerinti. Džiugu, kad bent jau dalis savivaldybių 20 % skiria socialinių darbuotojų darbo sąlygoms gerinti, ir tai yra didelis visos bendruomenės pasiekimas.
Tačiau iš tiesų dideli netolygumai vis dar egzistuoja savivaldybėse, ir turėtų būti mūsų bendros pastangos, taip pat ir visų partijų, taip pat ir socialdemokratų, kurie turi daug valdžios savivaldybėse, kad būtų užtikrinamas įstatymų laikymasis. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija faktiškai jau yra suradusi teisinį sprendimą, kaip užtikrinti kiek galima lygesnes algas visoje šalyje, nes, kaip ir sakiau, skirtumai tarp socialinių darbuotojų yra per dideli. Čia be įstatymo pakeitimo neišsiversime, todėl reikės ir jūsų pagalbos Seime. Dar kartą dėkoju už klausimą.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys V. Poderys.
V. PODERYS (MSNG). Gerbiamas premjere, ačiū už pristatymą, ačiū už valstybės gyvenimo pristatymą 2019 metais. Bet ar nesutiktumėte, kad turėtų būti įvesti reikalavimai Vyriausybės ataskaitai, kad šalia veiklos ataskaitos būtų pateikiamas ir finansų rinkinys, kurį tradiciškai mes gauname rudenį? Kitaip sakant, sekant verslo praktika, visų organizacijų ir įstaigų praktika, kad veiklos ir finansų ataskaitos būtų kartu. Tada ataskaita būtų ir išsamesnė, ir prasmingesnė. Ar yra tam kokių nors priežasčių, kurias galėtume išspręsti, matyt, Seime? Dėkui.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū už klausimą. Prisimenu savo pirmą ataskaitą 2017 metais, kai reikėjo atsiskaityti už buvusios Vyriausybės veiklą. Tada šitoje salėje esantys garsūs politikai, kurie dabar mūsų Lietuvą reprezentuoja Europos Parlamente, irgi minėjo – keiskime žanrą. Praėjo beveik ketveri metai. Matyt, ir kitos Vyriausybės Ministras Pirmininkas turės, po rinkimų praėjus keliems mėnesiams, vėl stovėti šitoje tribūnoje ir tuo pačiu užsiimti – pristatyti buvusios Vyriausybės ataskaitą. Tada buvo kalbama, iš tikrųjų Seime reikia priimti sprendimus ir pakeisti šitą tradiciją.
Visiškai sutinku, kad būtų objektyviau teikti ir finansines ataskaitas, kuriose rodiklius mes galėtume, matyt, įvertinti prie veiklos. Ir galbūt Vyriausybė, paprastai nauja Vyriausybė, kuri pradeda dirbti gruodžio mėnesį, jau galėtų beveik už metus tą ataskaitą pateikti kaip savo veiklos rezultatus. Seimo valia galbūt padaryti tiesiog Seimo statuto pataisą ir numatyti, kad Vyriausybė bent jau pirmais metais veiklos ataskaitą turėtų pateikti kitokiu laikotarpiu.
O keičiant mūsų planavimo dokumentus, kas dabar yra daroma, tikrai galėtų būti įvertinta. Manau, būtų labai logiška kalbėti apie visą visumą, o ne tiktai apie dalį vertinimo, dalį pasiektų rezultatų, nevertinant finansinės dalies. Aš visiškai pritariu, bet čia arba mūsų sprendimas, arba kito Seimo sprendimas.
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos. Ačiū premjero komandai. Klausti laikas išseko.
Gerbiami kolegos, skelbiu 15 minučių pertrauką, sanitarinę pertrauką. Būtų gerai.
Dar turime pasakyti, kad ataskaitą svarstys visi Seimo komitetai, o diskusija numatoma gegužės 26 dieną.
15 minučių pertrauka, 13 minučių. 12 valandą pradedame posėdžio tęsinį.
Pertrauka
PIRMININKĖ (R. BAŠKIENĖ, LVŽSF). Gerbiamieji kolegos, paskelbtas pertraukos laikas baigėsi, toliau tęsiame gegužės 12 dienos (antradienio) rytinį plenarinį posėdį.
12.02 val.
Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo Nr. VIII-1212 2, 8, 45, 47 ir 48 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 491 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-4799, Pensijų kaupimo įstatymo Nr. IX-1691 20 ir 21 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4800, Valstybės skolos įstatymo Nr. I-1508 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4801, 2020 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo Nr. XIII-2694 9 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4802, Nacionalinių plėtros įstaigų įstatymo Nr. XIII-1257 papildymo 111 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-4803 (pateikimas)
Darbotvarkės 1-3 klausimas – Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo tam tikrų straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4799. Kviečiu ministrą V. Šapoką pateikti šį įstatymo projektą. Ir iš karto noriu pasitarti su jumis – matau, yra lydimieji Pensijų kaupimo įstatymo, Valstybės skolos, 2020 metų valstybės biudžeto ir Nacionalinių plėtros įstaigų įstatymų projektai. Jūs juos pateiksite kartu kaip lydimuosius? (Balsai salėje) Visas bendras paketas. Todėl ir klausime, gerbiami kolegos, po pateikimo dėl visų šių įstatymų projektų kartu. Prašom, gerbiamas ministre, tribūna jūsų.
M. Majauskas – dėl vedimo tvarkos.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamoji pirmininke. Kadangi ministras pateiks labai svarbų paketą ir visus klausimus kartu…
PIRMININKĖ. Taip.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). …tai vertinga žinoti, bet tai apriboja mūsų galimybę paklausti bent kelių klausimų. Ar galima būtų kaip nors sutarti, kad bent porą kartų būtų galima paklausti, nes skirtingi projektai, nors ir bendras paketas.
PIRMININKĖ. Pasitarkime, gerbiami kolegos, kadangi skirtingi, gal po penkias minutes dėl kiekvieno įstatymo projekto atskirai klausti, ir tada būtų lyg ir racionaliau – jūs visi galėtumėte paklausti. Ar sutariame taip? (Balsai salėje) Pritariame. Gerai.
Prašom, ministre, pateikti visus, o į klausimus atsakysime dėl kiekvieno įstatymo atskirai.
V. ŠAPOKA. Gerbiami kolegos, Vyriausybė teikia ypatingos skubos tvarka svarstyti šiuos įstatymų projektus: Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektą, Pensijų kaupimo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektą, Valstybės skolos įstatymo pakeitimo įstatymo projektą, Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo dviejų straipsnių pakeitimo įstatymo projektą ir Nacionalinių plėtros įstaigų įstatymo papildymo 111 straipsniu įstatymo projektą.
Šių projektų paketas – viena iš Vyriausybės patvirtintų ekonomikos skatinimo ir COVID-19 plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių plano priemonių. Balandžio 1 dieną pasitarime Vyriausybė nusprendė steigti pagalbos verslui fondą, kuris padėtų užtikrinti vidutinių ir didelių įmonių galimybes gauti finansavimą ir leistų verslui greičiau atsigauti po COVID-19 krizės. Fondas investuotų į Lietuvoje veikiančių įmonių, kurios dėl nepalankios situacijos patyrė finansinių sunkumų, keliančių riziką komercinės veiklos tęstinumui, nuosavybės ir skolos vertybinius popierius arba teiktų paskolas tokioms įmonėms. Teikiami įstatymų projektai sukurtų papildomas prielaidas efektyviam tokio fondo veikimui, padėtų pritraukti į fondą daugiau lėšų ir taip prisidėtų prie COVID-19 sukeltos krizės padarinių ekonomikai mažinimo.
Taip, pagal kiekvieną įstatymo projektą atskirai. Kalbant apie Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymą, siūlomi tokie pagrindiniai pakeitimai. Tai yra išplėsti potencialių investavimo objektų ratą pensijų fondams, įtvirtinant galimybę jiems tiesiogiai investuoti ir į nekotiruojamų įmonių vertybinius popierius, akcijas, obligacijas, nekilnojamąjį turtą. Nustatyti maksimalias tokių investicijų ribas iki 10 % grynųjų aktyvų, bet ne daugiau kaip 5 % grynųjų aktyvų į vieną objektą. Įtvirtinti galimybę pensijų fondams investuoti į išvestines finansines priemones ne tik rizikos valdymo tikslais, atitinkamai įtvirtinti priežiūros institucijos teisę nustatyti išvestinių finansinių priemonių naudojimo ir susijusių rizikų vertinimo tvarką.
Valstybės skolos įstatymo ir Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų įstatymo projektais siūlomi šie pagrindiniai pakeitimai. Nustatyti naują valstybės garantijų teikimo tikslą, tai yra sudaryti galimybę Vyriausybei teikti valstybės garantijas dėl ne nuosavybės vertybinių popierių, naudojamų ekstremaliosios situacijos paveiktos ekonomikos skatinimo tikslams įgyvendinti ir verslo finansavimui didinti. Taip pat būtų sudaromos galimybės fondui išleisti skolos vertybinius popierius, kuriuos galėtų įsigyti Lietuvos bankas pagal Europos Centrinio Banko pirkimo programas. Taip fondas gautų papildomą finansavimą. Bendra tokių įsipareigojimų, prisiimtų šiais metais, suma vienu metu negalėtų viršyti 500 mln. eurų.
Taip pat nustatyti naują skolinimosi valstybės vardu tikslą, tai yra sudaryti galimybę Vyriausybei skolintis valstybės vardu perskolinamoms paskoloms, naudojamoms ekstremaliosios situacijos paveiktos ekonomikos skatinimo tikslams įgyvendinti ir verslo finansiniam likvidumui didinti, teikti. Taip pat įtvirtinti, kad garantijų institucija gali teikti garantijas dėl draudimo įmonės pagal laidavimo sutartį arba finansų įstaigos pagal suteiktą finansinę garantiją Lietuvos Respublikoje įsteigtam kelionių organizatoriui sumokėtos draudimo arba garantijos išmokos dalies padengimo. Patikslinti Finansų ministerijai suteiktą teisę skolintis arbitražo ar teismų sprendimams, kuriais priteistos sumos iš Lietuvos valstybės, vykdyti, nes ne visuose teismų ar arbitražo sprendimuose yra tiesiogiai priteisiamos sumos iš Lietuvos valstybės. Kartais sprendimuose nurodomos aplinkybės, kurių pagrindu Lietuvos valstybei kyla pareiga mokėti sumas, siekiant tinkamai įvykdyti teismo ar arbitražo sprendimą.
Nacionalinių plėtros įstaigų įstatymo projektu siūlomi šie esminiai pakeitimai. Nustatyti nacionalinių plėtros įstaigų dalyvavimą komanditinių ūkinių bendrijų veikloje. Jeigu Lietuvos bankas yra KŪB narys komanditorius arba Lietuvos bankui suteikiamos atitinkamos teisės veikti pagal kitų komanditorių pavedimus, NPĮ įstatyme nustatyti įrašymo į NPĮ sąrašus ir priežiūros reikalavimai netaikomi. Tokiu atveju NPĮ veiklos kontrolė vykdoma įgyvendinant KŪB veiklos ir dalyvių sutartyse nustatytas finansines priemones ir suteikiant Lietuvos bankui teises sudaryti narių komanditorių interesams atstovaujantį patariamąjį komitetą bei KŪB steigiamos NPĮ funkcijoms įgyvendinti veiklą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka. Kadangi Lietuvos bankas tokiu atveju veikdamas kaip narys komanditorius arba, suteikus teises, veikdamas kitų komanditorių pavedimu dalyvaus NPĮ vykdant investicinę veiklą, NPĮ priežiūrą ir kontrolę, bus užtikrinama nevykdant NPĮ įstatyme nustatyto įrašymo į NPĮ sąrašą proceso.
Noriu atkreipti dėmesį, kad dėl įstatymų projektų paketo yra gautos Seimo Teisės departamento išvados. Pastabos yra techninio pobūdžio, į jas tikrai bus galima atsižvelgti, svarstant šį įstatymų projektų paketą Seimo komitetuose. Kviečiu palaikyti.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Gerbiami kolegos, taip, kaip ir žadėjome, klausiame dėl Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo. M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Gerbiamas ministre, kelia nerimą šis projektas ir visas paketas. Jei teisingai suprantu, pensiniams fondams bus sudaryta galimybė investuoti į naujai kuriamą valstybinį fondą. Kitais žodžiais, sukauptos pensijos galės būti naudojamos likvidumo paskoloms karantino paveiktam verslui. Skamba kaip receptas didelei nelaimei.
Antras dalykas, pensiniams fondams bus sudaryta galimybė tiesiogiai investuoti į nekilnojamąjį turtą. Puikiai suprantame, kad tokio dydžio ir brandumo NT projektų Lietuvoje yra vos keletas – „Akropolis“ ir dar vienas kitas. Ar nebus čia specialiai sukurta galimybė dideliems nekilnojamojo turto rykliams tiesiog krizės metu išsiparduoti savo rimtus, didelius projektus?
V. ŠAPOKA. Ačiū už klausimą. Tikrai įstatymo projektą derinome su Lietuvos banku. Lietuvos bankas tokių rizikų neįžvelgia, plius pačios sumos yra apribotos, kiek galima investuoti į tas turto klases, bet bet kuriuo atveju komitete bus galima tikrai perklausti ir Lietuvos banko, ar jie matytų čia reikšmingą rizikos padidėjimą.
PIRMININKĖ. Dėkoju.
V. ŠAPOKA. Manau, kad tikrai vertas diskusijos klausimas.
PIRMININKĖ. Klausia V. Poderys, ruošiasi I. Šimonytė.
V. PODERYS (MSNG). Dėkui. Ministre, man atrodo, labai reikalingas įstatymo projektas. Prieš 20 metų dar konstruojant pensijų fondų reformą ir pačius pensijų fondus… pensijų fondus konstruojant prieš 20 metų, viena iš siekiamybių buvo paskatinti Lietuvos kapitalo rinką arba investicijas į Lietuvos įmones. Tai, ką jūs teikiate, aš suprantu, yra apie tai, nes dabar apie trys ketvirtadaliai pensijų fondų lėšų iškeliauja į užsienį ir stimuliuoja svetimas ekonomikas. Šiuo požiūriu aš sveikinu ir, man atrodo, to reikia, bet lieka rizikų suvaldymo klausimas.
Dabar centrinis bankas, prižiūrėdamas pensijų fondus, rūpinasi pensininkų reikalais ir jų apsauga, ir jų grąža, bet pagal šį modelį jis turėtų rūpintis ir ekonomikos, ir įmonių gelbėjimu. Ar šiuo atveju nėra interesų konflikto ir, jeigu yra, kaip jis būtų valdomas? Centrinis bankas turėtų dvi roles: ir įmones gelbėti, ir pensijų fondų lėšas didinti.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ministras.
V. ŠAPOKA. Labai ačiū už tikrai aktualius klausimus. Pradėsiu nuo pačios generalinės. Centrinis bankas turi daug mandatų: tiek prudencinę priežiūrą, tiek contacts of business priežiūrą, tiek makroprudencinę priežiūrą, finansinio stabilumo mandatą, mokėjimo sistemų priežiūros mandatą. Iš tiesų tų interesų konfliktų net ir teorijoje įvardinta yra labai daug. Tam reikalingi… Tuomet, kai visi tie mandatai sutelkti vienoje institucijoje, reikalingos tikrai rimtos vidaus struktūrų organizavimo priemonės, kad būtų užtikrinama, kad tais atvejais, kuomet iškyla interesų konfliktas, tas konfliktas būtų sprendžiamas atsižvelgiant į tų mandatų prioritetus. Šiuo požiūriu tikrai bus galima ir komitete Lietuvos banko atstovų paklausti, ar jie imsis papildomų priemonių, jeigu reikia, kad tie konfliktai būtų suvaldyti.
Kalbant apie ekonomikos skatinimą, tai taip, iš tikrųjų tas tikslas toks, kokį ir įvardinote.
Grįžtant prie turto klasių, tai priešistorę irgi reikėtų prisiminti, kad tuo metu, kai kūrėsi pirmieji fondai, buvo pasirinktas modelis remiantis tuo metu, matyt, geriausiai išplėtota baze, tai yra (…) direktyva. Natūralu, kad tuo metu tie apribojimai, kokie buvo, ar dėl nekilnojamojo turto, ar dėl kitų turto klasių, laikas parodė, kad kai kuriais atvejais tie apribojimai buvo pertekliniai ir nevisiškai atspindintys pensijų fondų, ilgalaikius pensijų fondų dalyvių interesus.
Šiuo požiūriu, aš manau, tie pakeitimai yra reikalingi, nes net ir dabartiniai reikalavimai, kurie yra nustatyti kitoms turto klasėms, pavyzdžiui, rizikos kapitalo, iš tikrųjų visa tai yra, tiesiog šiuo požiūriu tas kuriamas fondas nepatektų į tuos apibrėžimus, kurie čia yra. Todėl tas praplėtimas iš tikrųjų padėtų būtent tam fondui.
O kalbant apie rizikų valdymą, taip, aš manau, kad centrinis bankas turėtų imtis papildomų priemonių.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia I. Šimonytė. Ruošiasi G. Skaistė. Jos nesant, E. Pupinis.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Labai ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Aš šiek tiek pratęsiu savo kolegų klausimus ir paklausiu truputėlį kitokiu kampu.
Dabar jūs siūlote daryti dalykus, apie kuriuos buvo svarstoma prieš 20 metų. Kai kurie dalykai, kaip minėjo kolega Mykolas, nėra vienareikšmiai ir reikia galvoti apie tas rizikas, kurias prisiims šiuo atveju dalyviai, dalyvaujantys pensijų kaupimo sistemoje.
Mano klausimas yra toks. Kodėl šitas sprendimas po 20 metų yra siūlomas ypatingos skubos tvarka? Vis dėlto čia yra apie ką padiskutuoti ir pagrindiniame komitete, galbūt net organizuoti klausymus, kuriuose būtų ne tik Lietuvos bankas, kuris tikrai profesionaliai atlieka savo pareigas ir įsipareigos jas ir toliau taip atlikti, bet taip pat ir pensijų fondų dalyviai, valdytojai, kiti suinteresuoti asmenys? Į tuos klausimus turi būti atsakyta turbūt ne ypatingos skubos tvarka. Toks mano klausimas.
V. ŠAPOKA. Ačiū už klausimą. Situacija įpareigoja, kad sprendimus vis dėlto priimtume greitai. Tikrai manau, kad būtų galima pakviesti. Bet į daugelį iš visos paletės klausimų, kurių kyla, atsakyta pačiame įstatyme, nes, kaip ir atsakydamas kolegai V. Poderiui minėjau, daugelis galimybių pensijų fondams investuoti į kitas turto klases arba į turto klasių platų spektrą jau ir šiuo metu numatytos. Na, kaip pavyzdys, rizikos kapitalas. Tie rėžiai yra gana dideli.
Visos tos problemos, kurios buvo identifikuotos per minėtus 20 metų, jau buvo išspręstos, tačiau neapėmė tokio nišinio atvejo, kuomet tokių investicijų operatorius yra valstybė. Šiuo atveju ne į visas… Dabartinis reguliavimas neapima būtent tokios situacijos.
Kalbant apie rizikos valdymą ir tai, kad kaip priežiūrininkas turėtų rūpintis ir to fondo rizikų suvaldymu, ir ilgalaikiais pensijų fondų dalyvių interesais, manau, tikrai klausimas yra labai svarbus. Kadangi Lietuvos bankas turi daug skirtingų mandatų, tarp kurių kyla natūralus interesų konfliktas, Lietuvos banko bus gera proga paklausti, kaip tos konfliktinės situacijos bus sprendžiamos, taikant jau vidines struktūros priemones. Bet tikrai manau, kad tie keliami klausimai yra labai reikšmingi, pakvietę Lietuvos banką, manau, tuos atsakymus tikrai gausime.
PIRMININKĖ. Dėkoju. E. Pupinis. Prašau.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Ministre, iš tikrųjų klausimas apie investicijas į nekilnojamąjį turtą yra gana įdomus, nes turtas kartais tampa tam tikra našta, ypač šios krizės atveju turbūt ir paslaugų centrai pamatė, kad galbūt kai kada to turto, patalpų ir kitko tiek nereikia, juolab kad žmonės dabar sėkmingai dirba nuotoliniu būdu ir tas turtas kada nors gali būti nereikalingas. Aišku, aš suprantu problemas ir nuomotojų, ir nuomininkų, turbūt valstybė prisidės, išlaikant ir nuomojant tą turtą. Tačiau ar nemanote, kad tai vis dėlto pernelyg didelė rizika ir ar nevertėtų pasižiūrėti, kadangi apie tą turtą kalba daug interesų, kad būtų įvertinta ir antikorupciniu požiūriu, ar čia tikrai nėra sąsajų su tuo, kad vis dėlto vėl gali atsirasti situacija, kai turto likvidumas taps problemiškas? Ačiū.
V. ŠAPOKA. Ačiū už klausimą. Iš tiesų norėčiau atkreipti dėmesį į nekilnojamąjį turtą kaip klasę. Šiuo metu yra visos galimybės investuoti, tačiau ne tiesiogiai, o, pavyzdžiui, per įmones. Ar papildomos rizikos reikšmingai padidėtų, kai atsirastų galimybė tiesiogiai investuoti, šis klausimas tikrai reikalauja diskusijų, ir aš manau, kad komitete bus galima tikrai į tuos klausimus atsakyti.
PIRMININKĖ. Gerbiami kolegos, kaip ir sutarėme, dėl kitų lydimųjų įstatymų projektų suteiksime galimybę taip pat paklausti. Gal dabar pirmiausia ir klausinėkime, kol ministras tribūnoje. Tad penkios minutės skiriamos Pensijų kaupimo įstatymui, taip pat atitinkamai ir kitiems. Prašom registruotis ir klausti. K. Glavecko nematau. R. J. Dagys. Ruošiasi M. Majauskas.
R. J. DAGYS (MSNG). Gerbiamas ministre, čia kolegos klausė, kokias vis dėlto rizikas jūs matytumėte tam ilgalaikiam pensijų sistemos stabilumui. Jeigu mes dabar padarytume tuos palaisvinimus, gali būti, kad mes tokius dabar jau suformuotus gyvenimo ciklo draudimo modelius ir visa kita galėtume išbalansuoti. Tai, aišku, nepadidintų patrauklumo. Ar yra padaryta analizė, kokios galėtų būti tos rizikos, kurias mes turėtume gerai išnagrinėti? Jūs jau šio dalyko privalumus kaip ir pabrėžėte, bet gal būtų galima su tuo susipažinti?
V. ŠAPOKA. Ačiū už klausimą. Iš tiesų, kadangi buvo priimta reforma ir įdiegti gyvenimo ciklo fondai, ypatybė yra ta, kad kai turime skirtingos rizikos fondus, nes pagal skirtingas gyventojų grupes natūralu, jog žmonės gali prisiimti skirtingo lygio riziką, tai papildomų turto klasių turėjimas leidžia kai kuriais atvejais tą riziką sumažinti. Šie visi pasiūlymai su gyvenimo ciklo fondų strategija yra suderinami. Dėl to galiu nuraminti.
Kalbant apie išvestinių finansinių priemonių naudojimą, taip pat yra numatytas dar ir papildomas įpareigojimas centriniam bankui, kad sudėliotų labai aiškią tvarką, kaip tos rizikos turėtų būti valdomos.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia M. Majauskas. Ruošiasi A. Sysas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Gerbiamas ministre, aš grįžtu prie pensinių fondų klausimų. Norėjau paklausti, ar vertinote galimas interesų konfliktų rizikas? Tarkim, įsivaizduokime pavyzdį – vystytojas nori parduoti stambų nekilnojamojo turto objektą, kuris didele dalimi yra jau finansuotas paskola iš banko X. To paties banko X dukterinė bendrovė valdo pensinius fondus. Esant sunkumams parduoti tą NT objektą rinkoje norima kaina, pensijų fondų valdytojai gali turėti netiesioginį spaudimą įsigyti nekilnojamojo turto objektą vystytojo norima kaina į pensinių fondų… Aišku, tai būtų fiduciarinės pareigos kaupiantiesiems pažeidimas, bet jį būtų labai sunku įrodyti. Ar nematėte (vėlgi grįžtu) tokių rizikų ir šiuo atveju galimų interesų konfliktų, kadangi rinka maža, objektų mažai, bankų mažai, tie patys bankai valdo tuos pensinius fondus? Ar nesvarstėte, kad čia gali būti padidėjusi rizika?
V. ŠAPOKA. Ačiū už klausimą. Tikrai tuomet, kai yra instrumentų, ypač pačios finansinės grupės viduje, kaip jau buvęs priežiūrininkas galiu aiškiai pasakyti, tokio pobūdžio rizika, kokią jūs įvardinote, tikrai lengvai būtų ir identifikuojama, ir įrodoma. Šiuo atžvilgiu tikrai nematyčiau problemų, nes ir šiuo metu veikimas geriausiais klientų interesais (ta pareiga yra galiojanti) ir atitinkamai visa priežiūros sistema sukonstruota taip, kad tas situacijas labai lengvai būtų galima identifikuoti. Tiesiog man nekyla abejonių, jog Lietuvos bankas nebūtų pasirengęs užtikrinti tinkamą priežiūrą.
PIRMININKĖ. Klausia A. Sysas. Prašom.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas ministre, kuo toliau klausau, tuo mažiau aiškumo iš viso to, kas vyksta. Tikrai negaliu pritarti skubai, nes tai nėra skubus įstatymas, ir matosi, kad jis gana rimtas. Perskaičius jūsų visus aiškinamuosius ir kitus dokumentus, apie kaštų ir naudos analizę čia vis dėlto nieko neparašyta, kaip gali pasisukti. O mano klausimas, du klausimai, vienas, jūs atsakinėdamas į mano kolegų klausimus vis sakote, ateis banko atstovai ir atsakys. Tai kas šitą įstatymą teikia, bankas ar Finansų ministerija?
Dar klausimėlis. Jūsų įkurtas pagalbos verslui fondas, suprantu, negauna įplaukų ir reikia kokiu nors būdu, taip sakant, injekciją padaryti, tai sugalvojote du zuikius nušauti vienu metu, ar ne taip? Ačiū.
V. ŠAPOKA. Trumpai atsakant – ne, ne taip, nes fondas dar nėra įkurtas. Šiuo metu laukiame atsakymo iš Europos Komisijos, nes tai yra valstybės pagalbos elementas. O kalbant apie skubą, tai, žinoma, Seimo narių prerogatyva dėl šito apsispręsti.
O kalbant apie centrinį banką, na, jeigu kyla klausimų dėl priežiūros, natūralu, kad Lietuvoje priežiūros mandatą turi centrinis bankas ir jis į tuos klausimus turi atsakyti.
PIRMININKĖ. Dėkoju.
V. ŠAPOKA. Aš manau, kad taip būtų objektyvu.
PIRMININKĖ. Dėkoju, komiteto pirmininkas V. Ąžuolas. Prašau.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Gerbiamas ministre, iš tikrųjų ar šiandien jau yra numatyta, kaip bus priimami sprendimai? Kokia tvarka, kokie asmenys ir kaip bus priimama?
Ir antras klausimas. Kaip bus pasidalinamos rizikos? Dalį lėšų valstybė investuos, dalį iš pensijų fondų pritrauks, iš kitų, tai kaip bus tos atsakomybės proporcijos pasidalinamos po to, jeigu bus projektų, kurie bus nepavykę?
V. ŠAPOKA. Ačiū už klausimą. Tikrai svarbus klausimas. Kadangi remiamės tarptautine praktika ir klasikine fondų sudarymo struktūra, tai tikrai tie sprendimai šiuo metu ruošiami. Kai gausime iš Europos Komisijos jau tą teigiamą atsakymą dėl pačios valstybės pagalbos ir tų kriterijų, kokie yra numatyti, tada tas aiškumas bus daug greitesnis, nes reikės įsteigti dvi bendroves – vieną prie „Invegos“, vieną prie Finansų ministerijos, ir galutinė strategija bus sudėliota tiek dėl tos pirminės rizikos prisiėmimo, tiek dėl antrinės rizikos pasidalijimo. Šiuo požiūriu, aš manau, tikrai nenukrypsime nuo klasikinių tokio pobūdžio fondų. Kadangi reputacija ir patikimumas tuo fondu turi būti išlaikytas pačiu aukščiausiu lygiu, tai mano principas yra vienas – tai turi būti klasikinis tokios pagalbos verslui fondas.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Valstybės skolos įstatymas. Norinčių paklausti nėra. Kitas lydimasis – Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių įstatymo projektas Nr. XIIIP-4802. I. Šimonytė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Gerbiamas ministre, mano klausimas yra ne tiek apie šitą konkretų įstatymo projektą, bet apskritai apie požiūrį į biudžetą, kaip pagrindinį valstybės finansinį dokumentą. Tai jau yra antras biudžeto keitimas per pastaruosius du mėnesius. Aš visiškai suprantu, kad pirmas keitimas, tas, kuris buvo daromas kovo viduryje, buvo daromas ypač neapibrėžtomis sąlygomis, bet aš jau tuo metu jūsų klausiau, kada jūs pateiksite Lietuvos Respublikos Seimui patikslintą šių metų biudžetą, atsižvelgdami į tai, kad pajamų planą aiškiai reikia koreguoti, deficitas, kuris yra Seimo patvirtintas, niekada nebus įvykdytas. Išlaidos taip pat, kurios yra dabar Vyriausybės daromos arba priimamos atskirais įstatymais, viršija patvirtintus asignavimų limitus, todėl juos reikia didinti. Tai aš dar kartą grįžtu prie to paties klausimo, kada mes sulauksime patikslinto šių metų valstybės biudžeto?
V. ŠAPOKA. Ačiū už klausimą. Šiuo metu aš tokio poreikio nematyčiau, nes tos išlaidos, kurios yra papildomai skiriamos, yra susijusios su ekstremaliąja situacija. Įstatyme yra numatyta išlyga, kadangi skolinimosi limitas buvo padidintas tam, kad būtų ir padengimai tų pajamų, kurių valstybė nesurenka, ir toms papildomoms išlaidoms, kurios yra būtinos ekstremaliai situacijai suvaldyti. Jei poreikis būtų, kaip ir numatyta dabartiniame įstatymo projekte, jeigu nepakaktų tų numatytų lėšų, yra numatyta diskrecijos teise Vyriausybei pasiskolinti papildomai iki atnaujinto biudžeto pateikimo. Kokių nors kitų prielaidų, kurios paskatintų ateiti su atnaujintu biudžetu, aš šiuo metu nematyčiau.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia M. Majauskas. Ruošiasi A. Sysas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiamas finansų ministre, jūs tikrai ne naujokas, tikrai solidus ir rimtas finansų ministras, ketverius metus vadovavęs Lietuvos iždui ir Lietuvos finansams. Jūs puikiai žinote, kas yra parašyta Valstybės biudžeto rodiklių įstatyme, kur pasakyta, kad valstybės vardu galima skolintis ir išleisti nepažeidžiant valstybės biudžeto deficito reikalavimų. Yra labai aiškiai pasakyta, kad kai yra poreikis ir kai dėl to nepažeidžiamos šio įstatymo 10 ir 19 straipsnių nuostatos, 10 ir 19 straipsniai kalba apie skolą ir deficitą. Prašom pasakyti, ar tikrai jūs tarėtės su teisininkais, su specialistais, kad nereikia grįžti į Seimą ir tvirtinti Valstybės biudžeto rodiklių įstatymo, nes Seimo Teisės departamentas sako, kad tai daryti būtina?
V. ŠAPOKA. Ačiū už klausimą. Iš tikrųjų analizavome iš teisinės pusės šitą situaciją. Mūsų teisininkų komandos nuomone, to daryti nereikėtų. O kadangi buvo pakeisti skolinimosi limitai ir aiškiai yra užfiksuota įstatymo leidėjo valia, kam šitie limitai buvo padidinti, tai šiuo atveju tikrai nematau kokios nors teisinės kolizijos.
PIRMININKĖ. Dėkoju. A. Sysas. Prašom klausti.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas ministre, aš norėčiau susieti savo klausimą su pirmu klausimu, kurį uždavė Mykolas, svarstant pirmąjį įstatymą. Jūs čia keičiate 9 straipsnio 4 punktą, kur įrašote, kam galima naudoti pinigėlius. Ir jūs sakėte, kad ta suma yra nelabai didelė. Ar čia mes kalbame apie tą pačią 500 mln. sumą, kaip aš suprantu, tai pusė milijardo, parašyta įstatyme. Ar čia yra ta suma, kurią leidžiama išnaudoti?
V. ŠAPOKA. Ne. Aš atsakydamas į klausimą turiu omeny, kokie apribojimai yra nustatyti patiems pensijų fondų valdytojams. Yra labai aiškiai apribota, kiek galima į vieną emisiją, kiek galima į vieną emitentą, aš tai turiu omeny.
PIRMININKĖ. E. Pupinis. Spėsite paklausti? Trumpas klausimas.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas ministre, iš tiesų krizei galima suversti viską, net ir tai, kad biudžeto peržiūrėti nereikia, nes neva yra pritarta 5 mlrd. skolinimuisi. Bet pažiūrėkime į priekį. Kalbama apie pajamų mokesčio sumažinimą. Tai negi jūs ir po to galvosite, kad galima nurašyti krizei, ir vėl nepateiksite biudžeto peržiūrėjimo? Ar vis dėlto bus kitaip? Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju.
V. ŠAPOKA. Kiek žinau, nėra jokio gyventojų pajamų mokesčio sumažinimo tarifo projekto, tai man būtų sunku pakomentuoti.
PIRMININKĖ. Aišku. Dėkoju. Ir penktasis – Nacionalinių plėtros įstaigų įstatymo projektas. Klausia vienas žmogus – M. Majauskas. Paklausia ir klausimus baigiame.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama Seimo pirmininke, už suteiktą galimybę paklausti. Gerbiamas ministre, aš grįžtu prie I. Šimonytės kelto klausimo ir mano išdėstytų minčių.
Ministre, aš priminsiu tokią vieną smulkią detalę. Kai prasidėjo karantinas, jūs atėjote į Seimą su prašymu padidinti jums galimybę skolintis valstybės vardu. Biudžeto ir finansų komitete aš pasiūliau išjungti mikrofonus ir rimtai apie tai pasikalbėti, kokios yra galimybės, kokie reikalavimai, kokie poreikiai. Ir mes draugiškai sutarėme, kad mes sudarome jums visas galimybes, bet buvo džentelmeniškas susitarimas ir, aš tikiuosi, jūs jį prisimenate, kad jūs grįšite į Seimą ir tvirtinsime mes čia biudžetą, tvirtinsime visus skaičius ir visus rodiklius. Dabar greičiausiai jūs to nebeprisimenate. Ministre, kaip buvo iš tikrųjų?
V. ŠAPOKA. Man tikrai keista girdėti. Šį pasakymą man net sunku komentuoti. Net ir įstatyme yra numatyta nuostata, kad Vyriausybė privalės grįžti su biudžeto įstatymo pakeitimu, jeigu bus numatytos viršijančios sumos. Ir, man atrodo, ar ne jūs pasiūlėte tokią formuluotę?
PIRMININKĖ. Dėkoju. Visas detales išsiaiškinsime po to. Motyvai. Visas paketas. Taip. Motyvai dėl viso paketo. Balsuosime maždaug be penkiolikos, be dešimt, be penkių, nes čia tik balsavimas.
M. Majauskas – motyvai prieš.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama Seimo pirmininke. Mielieji kolegos, tikrai labai kelia nerimą šis paketas. Kreipiuosi į valdančiuosius. Suprantu, kad reikia priimti sprendimus greitai, bet šiuo atveju ypatinga skuba tikrai nėra pateisinama. Atkreipsiu dėmesį, kad šiuo įstatymų paketu buvo sudaryta galimybė investuoti į S. Skvernelio sukurtą Valstybinį fondą. Kitais žodžiais – sukauptos pensijos galės būti naudojamos likvidumo paskoloms karantino paveiktam verslui. Man tai skamba kaip didelės nelaimės receptas.
Antras dalykas – pensijų fondams bus sudaryta galimybė tiesiogiai investuoti į nekilnojamąjį turtą ir, kaip puikiai žinome, tokių objektų Lietuvoje yra vos keletas, nes pensiniai fondai neinvestuos į mažą kebabinę ar parduotuvę, investuos į didelius projektus. Tai kas čia buvo suinteresuotas? Nes tokių projektų… Išvardinkime, pažiūrėkime: „MG Baltic“ centras, „Akropolis“, dar keletas. Bet ant vienos rankos. Gal ir yra čia pridėtas koks slaptas sąrašas, į ką galės investuoti.
Man iš tikrųjų kyla įtarimų ir nerimo, ar tik nebus čia specialiai sukurta galimybė nekilnojamojo turto rykliams krizės metu tiesiog išsiparduoti savo esminius projektus. Galbūt tas nerimas yra nepagrįstas, galbūt čia viskas gerai, bet tam būtų reikalinga nuosekli diskusija, o ne ypatinga skuba, ne tik Biudžeto ir finansų komitete, bet ir SRDK. Reikėtų padiskutuoti su Lietuvos banko atstovais, su Pensijų fondų dalyvių asociacija. Tikrai reikia visą tą riziką atmesti ir žinoti, kad mes darome teisingą sprendimą. Aš tikrai, gerbiami kolegos, kviečiu susilaikyti. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kadangi buvo keli įstatymai, suteiksiu žodį dar ir K. Masiuliui.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama pirmininke, kad taip liberaliai pasielgėte. Aš norėčiau išreikšti nerimą ir būtų gerai, kad finansų ministras išgirstų tą nerimą dėl balansavimo ties Konstitucijos pažeidimu.
Biudžetas yra labai svarbus įstatymas ir ši Vyriausybė kažkaip įsigudrino nebepaisyti įstatymų ir juos apeiti. Štai aplinkos ministras ima ir savo nutarimais tvirtina medžioklę su lankais, nors Seimas tam priešinosi. Sveikatos ministras A. Veryga. Seimas priima sprendimą įpareigoti kompensuoti įvairius vaistus, kuriuos paskiria gydytojai pacientams, A. Veryga sako: mes to nedarysime, mes darysime kitaip, kaip esame nutarę. Dabar lygiai tas pats dedasi ir dėl biudžeto. Biudžetas yra pagrindinis įstatymas ir jame turėtų atsispindėti visi rodikliai. Jūs dabar milijardus skolinsitės ir kaip greitųjų kreditų skolininkas leisite į dešinę, į kairę. O reikės paskui ištisus dešimtmečius atidavinėti tas skolas, nebegalės augti žmonių gyvenimo lygis ir čia bus jūsų kaltė. Ministre, vis dėlto reikėtų ateiti į Seimą ir pasitvirtinti Seime, o ne pačiam nutarti, kaip čia jūs darysite.
PIRMININKĖ. Dėkoju. P. Gražulis. O po to suteiksiu komiteto pirmininkui…
P. GRAŽULIS (MSNG). Aš noriu pasakyti, gerbiami konservatoriai, vėl praleidžiate progą patylėti. Prisiminkite, jūs krizės sąlygomis kiek skolinotės? Kiek? (Balsai salėje) Beveik 8 mlrd. Po kiek procentų metinės palūkanos buvo? Iki 10 %. Kiek bankams sumokėjo visa visuomenė? Beveik 3 mlrd. per dešimt metų. Ir jūs drįstate kalbėti! Jūs pasižiūrėkite, kokias sąlygas taikėte ir kokias priemones siūlėte krizės sąlygomis, ką dabar daro dabartinė valdančioji dauguma konkrečiai dėl šio įstatymo. Gerbiamieji, aš manau, pats principas yra geras, taip, skubėti gal nereikia. Daugelyje Europos šalių apskritai privatūs fondai 50 %, vienur – 60 %, kitur – 40 %, lėšų privalo investuoti savo valstybėje, o ne išvežti į užsienį. Tai yra būtina. Man atrodo, pats principas nėra blogas, reikia labiau išanalizuoti ir po pateikimo būtinai jam pritarti.
PIRMININKĖ. Dėkoju. V. Ąžuolas – dėl vedimo tvarkos. Prašau.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Kaip Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, norėčiau pasiūlyti, kad nebūtų dėl šio įstatymo taikoma ypatinga skuba, o būtų atsakyta į visus rūpimus klausimus.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Mes dėl to nutarsime po to, kai balsuosime. O dabar, kolegos, įvertinkime ministro užimtumą, turime šiek tiek likusio laiko prieš balsavimus, leiskime pateikti Žemės įstatymą ir Žemės reformos įstatymą. Ministras A. Palionis.
12.41 val.
Žemės įstatymo Nr. I-446 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4770, Žemės reformos įstatymo Nr. I-1607 12 ir 15 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4771 (pateikimas)
Klausimas 2-9.1 – projektai Nr. XIIIP-4770 ir Nr. XIIIP-4771. Pateikimas.
A. PALIONIS (LSDDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Noriu pateikti Žemės įstatymo ir Žemės reformos įstatymo atitinkamų straipsnių projektus. Įstatymais siekiama įtvirtinti galimybę valstybinės žemės sklypus, teisės aktų nustatyta tvarka skirtus individualiems mėgėjų sodų sklypams naudoti, individualiems gyvenamiesiems namams statyti ar asmeniniam ūkiui naudoti, tačiau atitinkamų asmenų neįsigytus, leisti įsigyti pageidaujantiems juos naudoti asmenims. Pasitaiko tokių atvejų, kai žemės sklypai teisės aktų nustatyta tvarka buvo suteikti mėgėjų sodų naudojimui, individualiems gyvenamiesiems namams statyti ir asmeninio ūkio naudojimui, tačiau, turimais duomenimis, jie yra pamiršti, nes žemės sklypų skyrimo dokumentuose nėra nei asmenų gimimo metų, nei asmens kodų, nei informacijos apie jų gyvenamąją vietą ar kontaktinį telefoną. Todėl nėra galimybės įteisinti tokių žemės sklypų, valstybinės žemės patikėtinis neturi galimybės sudaryti pirkimo–pardavimo sutarčių su tokių pamirštų žemės sklypų savininkais.
Pritarus šiems pateiktiems įstatymų projektams, bus nustatyta data, iki kada valstybinės žemės sklypai parduodami be aukciono, jeigu teisės aktų nustatyta tvarka jie suteikti sodininkų bendrijų nariams. Taip pat Žemės įstatyme nustatyta data, iki kada valstybinės žemės sklypai parduodami be aukciono, jeigu teisės aktų nustatyta tvarka jie nėra išnuomoti. Žemės reformos įstatyme nustatome, kad sodininkų bendrijų įsigyti ar parduodami bendrojo naudojimo žemės sklypai Vyriausybės nustatyta tvarka gali būti išperkami valstybės. Taip pat Žemės reformos įstatyme siūlome nustatyti datą, nuo kada valstybinės žemės sklypus, suteiktus asmeniniam ūkiui ir už kuriuos nebuvo įmokėtos įmokos, valstybės vienkartinės išmokos ar pinigai, jie nėra išnuomoti ir juose nėra pastatytų ar statomų statinių, nekeičiant jų naudojimo paskirties, aukciono būdu galės įsigyti kiti asmenys.
PIRMININKĖ. Dėkoju. S. Gentvilas. Nematau salėje. E. Pupinis. Ruošiasi G. Burokienė.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas ministre, iš tiesų dėl sodų dar ne viskas iki galo išspręsta ir infrastruktūriniu požiūriu, ir apskritai kiti reikalai. Problemiškas toks klausimas, nors mes įstatymą ir priėmėme. Ar nemanote, kad vis dėlto reikėtų labai akylai žiūrėti į šias problemas? Vėlgi, ko gero, iš pradžių reikia spręsti apskritai dėl tų sodų, kur yra problemų. Kaip žinome, savivaldybės nelabai nori jų imti, nes infrastruktūra nesutvarkyta. Po to, jau sutvarkius visas problemas, teikti aukcioną. Galbūt tada ir kaina būtų didesnė, ir iš tikrųjų nauda valstybei būtų didesnė, negu dabar problemiškose vietose pardavinėti tuos sklypus. Labai ačiū.
A. PALIONIS (LSDDF). Aš pritariu, kad problemų yra daug, bet norėčiau akcentuoti, ką konkrečiai mes sprendžiame tais įstatymų projektais. Sodų bendrijos ir dabar gali lengvatinėmis sąlygomis išsinuomoti tuos sklypus, kurie yra nenaudojami, arba gali išsipirkti. Iš esmės sodų bendrijos išsiperka tuos sklypus lengvatinėmis sąlygomis, o paskui parduoda iš to turėdamos naudą. Realiai valstybė… Čia ir įstatymo projektas yra skirtas tam, kad valstybė, neatiduodama savo turto – žemės, neleistų pasinaudoti sodų bendrijoms ir parduoti tuos sklypus brangiau. Dabar jos bus pagal šituos įpareigotos… Jeigu jos ir norės, galės išsipirkti tuos sklypus, bet savo nariams parduoti ta pačia kaina, kaip ir įsigijo iš valstybės.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia G. Burokienė. Ruošiasi A. Sysas.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Dėkoju, pirmininke. Norėjau paklausti. Neseniai mes priėmėme pakeistą, sakykim, patobulintą Sodininkų bendrijų įstatymą ir dabar naujas jūsų pataisymas dėl žemės, kaip paveiks sodininkų bendrijas šitas įstatymas?
A. PALIONIS (LSDDF). Galiu pasakyti, kad nekoreliuoja Sodininkų bendrijų įstatymas, Žemės įstatymas ir Žemės reformos įstatymas. Mes kalbame su šitais dviem projektais tik apie tuos sklypus, kurie yra laisvi, jie yra dabar valstybės žemė kažkada suformuotoje sodų bendrijos teritorijoje. Kad sodininkų bendrijos nesinaudotų ir iš to neuždirbinėtų pinigų, nustatome datą, iki kada jos gali nuomotis, gali išsipirkti tą valstybinę žemę, bet parduoti už tą pačią lengvatinę kainą savo sodų bendrijos nariams. O nuo 2023 m. sausio 1 d., kur bus tie laisvi sklypai, tada jau valstybė galės skelbti aukcioną, tai žemę galės įsigyti bet kuris asmuo toje sodų bendrijoje, tą sklypą.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia A. Sysas. Ruošiasi K. Masiulis.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas ministre, po šito siūlymo su sodų bendrijomis ir su jų žeme, ir visu tuo, kas ten vyksta, bus daugiau ar mažiau aiškumo, daugiau painiavos, ar bus sprendžiami klausimai?
A. PALIONIS (LSDDF). Nesupratau klausimo.
A. SYSAS (LSDPF). Paprasčiausiai mes vis grįžtame ir grįžtame prie sodų bendrijų, ko klausė mano kolegos. Iki galo neišspręsta, nepasitenkinimas didelis. Mes, kaip Seimo nariai, turbūt ir jūs gaunate aibę laiškų, paklausimų ir visko. Šitas jūsų siūlymas sukels daugiau aiškumo ar dar daugiau painiavos?
A. PALIONIS (LSDDF). Šitas siūlymas Sodininkų įstatymo neliečia. Šitas siūlymas tiktai yra apsaugoti valstybės interesą, kur yra valstybinė žemė sodininkų bendrijose, kad sodininkų bendrijos iš to neuždirbinėtų. Viskas.
PIRMININKĖ. Dėkoju. K. Masiulis. Prašau, kolega.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Ačiū. Aš nesupratau, kodėl pati valstybė negalėtų imti ir pardavinėti tą žemę tiems, kam reikia, už normalią kainą? Aš dabar matau galimybę, kad bus taip: sodų bendrija nusiperka valstybinę žemę ir perparduoda sodų bendrijos nariui, o tas jau, už kokią kainą nori, ten parduoda. Jūs nekontroliuosite, kaip žmogus perparduoda. Čia gali tiesiog už dviejų dienų jis imti ir perparduoti už normalią kainą. Jūs norite lyg ir apsaugoti valstybės interesą, bet taip ėjimas yra labai paprastas.
A. PALIONIS (LSDDF). Kęstuti, noriu pasakyti, kad šitas procesas vyksta jau ir dabar, ir ne tik su sodų bendrijų nariais. Mes norime, kadangi yra teisėti lūkesčiai tų žmonių, kuriems buvo suformuoti sklypai, mes norime, kad sodų bendrijos paskelbtų viešai šitą informaciją, kad sklypai yra suformuoti tiems žmonėms. Gal jie atsilieps, tie, kuriems yra suformuota, ir duodame laiko iki 2023 m. sausio 1 d. O jeigu ne, tada valstybė perima ir juos parduoda aukciono būdu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Jūs atsakėte į visus klausimus.
Gerbiami kolegos, motyvai po pateikimo dėl Žemės ir Žemės reformos įstatymų. Norinčių kalbėti nėra. Ar galime leisti ministrui pateikti dar ir Ūkininko ūkio įstatymo projektą?
A. PALIONIS (LSDDF). Čia išvis labai trumpas.
PIRMININKĖ. Sutinkame? Sutinkame.
12.49 val.
Ūkininko ūkio įstatymo Nr. VIII-1159 8, 81 straipsnių pakeitimo ir 7 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIIIP-4735 (pateikimas)
A. Palionis – Ūkininko ūkio įstatymo projektas Nr. XIIIP-4735.
A. PALIONIS (LSDDF). Projektas yra susijęs su administracinės naštos mažinimu. Kadangi dabar registruojant ūkininko ūkį dar reikėjo visą laiką į bylą segti ir popierinius dokumentus, o kadangi valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras ir savivaldybių administracijos darbuotojai dabar turi galimybę skaitmenizuoti pateiktus dokumentus, teikėjų prašymus ir prie jų pridedamus dokumentus, juos sukelti į skaitmenizuotą duomenų bazę, todėl siūloma atsisakyti registro nuostatuose nurodyto reikalavimo ūkininkų pateiktus popierinius prašymus saugoti ūkininko ūkio byloje.
PIRMININKĖ. Labai trumpas, aiškus įstatymo projektas. S. Gentvilas. Nematau salėje. E. Pupinis. Prašom klausti.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas ministre, aš noriu pasitikslinti. Iš tikrųjų nemačiau, nežiūrėjau viso teksto, bet vienas dalykas – pateikti popierinį variantą ir nepateikti jo, o kitas dalykas – apskritai nepateikti. Aš norėčiau pasitikslinti. Vis dėlto ar tie patys reikalavimai…
A. PALIONIS (LSDDF). Reikalavimai išlieka tie patys, tik nereikia tų…
E. PUPINIS (TS-LKDF). Išlieka tie patys.
A. PALIONIS (LSDDF). …dokumentų saugoti popierinių variantų.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Supratau, tik dėl dokumentų saugojimo.
A. PALIONIS (LSDDF). Taip.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Dėkoju gerbiamam ministrui. Motyvai po pateikimo dėl Ūkininko ūkio įstatymo. Norinčių kalbėti nėra.
Prašau visų dėmesio. Dabar grįžtame prie darbotvarkės.
12.51 val.
Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo Nr. VIII-1212 2, 8, 45, 47 ir 48 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 491 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-4799, Pensijų kaupimo įstatymo Nr. IX-1691 20 ir 21 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4800, Valstybės skolos įstatymo Nr. I-1508 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4801, 2020 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo Nr. XIII-2694 9 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4802, Nacionalinių plėtros įstaigų įstatymo Nr. XIII-1257 papildymo 111 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-4803 (pateikimo tęsinys)
Buvo pateikti įstatymų projektai, balsuosime dėl jų. Motyvai taip pat buvo išsakyti. Ministras V. Šapoka pateikė Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-4799 ir lydimuosius Pensijų kaupimo, Valstybės skolos, Valstybės biudžeto ir Nacionalinių plėtros įstaigų įstatymų projektus. Gerbiami kolegos, prašom balsuoti po pateikimo.
Balsavo 93 Seimo nariai: už – 65, prieš – 1, susilaikė 27. Po pateikimo pritarta.
Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas V. Ąžuolas siūlė svarstyti šiuos įstatymų projektus paprasta tvarka. Galime pritarti? (Balsai salėje) Pritariame bendru sutarimu. Dėkoju.
Dabar reikia paskirti komitetus. Kaip pagrindinis siūlomas Biudžeto ir finansų komitetas dėl visų šių įstatymų projektų. Pritariame. Dėl papildomų komitetų – R. J. Dagys ir, matau, R. Šalaševičiūtė, Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė. Todėl suteiksiu žodį gerbiamai pirmininkei. Prašau.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Kadangi tai liečia pensininkus ir yra labai jautrus klausimas, buvo išsakyta daug pastabų, prašome kaip papildomą paskirti Socialinių reikalų ir darbo komitetą.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Matyt, R. J. Dagys norėjo pasiūlyti tą patį. Ar galime pritarti bendru sutarimu, kad kaip papildomas būtų Socialinių reikalų ir darbo komitetas? Dėkoju. Tada, gerbiami kolegos, svarstymo datą, be abejo, tenka vėlinti. Ar spėtų komitetai 19 dieną arba… (Balsai salėje) 21 dieną. Pagal visą laiką ir išvadų pateikimą būtų 21 diena. Pritariame? Pritariame bendru sutarimu. Dėkoju.
12.54 val.
Žemės įstatymo Nr. I-446 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4770, Žemės reformos įstatymo Nr. I-1607 12 ir 15 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4771 (pateikimo tęsinys)
Kitas įstatymo projektas, kurį pateikė kaip kompleksinį – Žemės įstatymo ir Žemės reformos įstatymo projektus Nr. XIIIP-4770 ir Nr. XIIIP-4771 – A. Palionis. Balsuojame po pateikimo. Projektas Nr. XIIIP-4770 – darbotvarkės 2-9.1 klausimas. Technika taip greitai nesusigaudo kaip jūs. Dabar balsuojame.
Balsavo 98 Seimo nariai: už – 96, prieš nėra, susilaikė 2. Po pateikimo pritarta.
Kaip pagrindinis siūlomas Kaimo reikalų komitetas. Papildomo nėra numatyta ir niekas nesiūlo papildomo. Siūloma svarstyti birželio 9 dieną. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritariame.
12.55 val.
Ūkininko ūkio įstatymo Nr. VIII-1159 8, 81 straipsnių pakeitimo ir 7 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIIIP-4735 (pateikimo tęsinys)
Ir paskutinis šiandien pateiktas projektas – 2-10 klausimas. Tai Ūkininko ūkio įstatymo projektas Nr. XIIIP-4735. Balsuojame.
Balsavo 100 Seimo narių ir vienbalsiai po pateikimo pritarė Ūkininko ūkio įstatymo projektui. Kaip pagrindinis siūlomas Kaimo reikalų komitetas. Pritariame. Papildomo nėra numatyta. Nėra pasiūlymų? Nėra. Siūloma svarstyti birželio 9 dieną. Galime pritarti? Pritariame bendru sutarimu. Dėkoju.
Gerbiami kolegos, rytinį posėdį baigiame. Norite registruotis? Maloniai prašau. Registruojamės.
Užsiregistravo 94 Seimo nariai. Rytinis posėdis baigtas. (Gongas) Dėkojame.
* Santrumpų reikšmės: LLRA-KŠSF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; LSDDF – Lietuvos socialdemokratų darbo frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.