PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

PAGALBINIO APVAISINIMO ĮSTATYMO Nr. XII-2608 14 IR 15 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO Nr. XIIIP-2017

 

2019 m. balandžio 04 d.

Vilnius

 

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Str.

Str. d.

p.

8

6

 

Argumentai:

Šiandieninis Pagalbinio apvaisinimo įstatyme įtvirtintas kraštutinis konservatyvus reglamentavimas ne tik nesprendžia embrionų donorystės ir nepanaudotų embrionų saugojimo problemos, sukurdamas finansinę naštą patiems donorams ar poroms, tačiau kartu nenumato ir valstybės realaus vaidmens, visų pirma finansinio prisidėjimo, nevaisingumo gydymo, vaisingumo išsaugojimo, pagalbinio apvaisinimo bei lytinių ląstelių donorų ištyrimo, šių ląstelių paėmimo ir saugojimo procese. Pažymėtina, kad daugelis procedūrų ne tik yra brangios, tačiau ir skausmingos. Valstybė nekompensuoja nevaisingumo gydymo iki paties vaiko gimimo, o apsiriboja tik epizodiniu prisidėjimu. Dėl minėtų priežasčių šiandien Lietuvoje realiai nėra nei lytinių ląstelių, nei embrionų donorų, o porų, kurioms reikalingas pagalbinis apvaisinimas, kaip minėta, yra daugiau nei keliasdešimt tūkstančių.

 Pasiūlymu siekiama sukurti racionalesnę embrionų saugojimo ir donorystės sistemą, skatinti nevaisingas poras naudotis pažangiais nevaisingumo gydymo metodais, garantuoti valstybės finansinę pagalbą ir tokiu būdu prisidėti prie Lietuvos demografinės padėties gerinimo.

 

Pasiūlymas:

Papildyti įstatymo projektą 3 straipsniu:

3 Straipsnis. Įstatymo 8 straipsnio pakeitimas:

 Pakeisti įstatymo 8 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

6. Lytinių ląstelių paėmimo, kompensacijos, paruošimo, laikymo, paskirstymo ir naudojimo tvarką nustato sveikatos apsaugos ministras.“

 

 

Teikia:

Seimo nariai

 

Viktorija Čmilytė-Nielsen

Simonas Gentvilas

Eugenijus Gentvilas

Ričardas Juška

Jonas Liesys