LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

europos REIKALŲ komitetas

 

PAPILDOMO KOMITETO IŠVADA

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS 2020 METŲ VALSTYBĖS BIUDŽETO IR SAVIVALDYBIŲ BIUDŽETŲ FINANSINIŲ RODIKLIŲ PATVIRTINIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-4014

 

2019 m. lapkričio 6 d. Nr. 100-P-105

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas, Audronius Ažubalis, Linas Balsys, Juozas Bernatonis, Jonas Jarutis, Dainius Kreivys, Michal Mackevič, Kęstutis Masiulis, Rūta Miliūtė, Virgilijus Poderys, Ingrida Šimonytė, Egidijus Vareikis, Juozas Varžgalys, Virginija Vingrienė, Emanuelis Zingeris.

Europos reikalų komiteto biuras: vedėja Rūta Bunevičiūtė, patarėjai Vilma Greckaitė, Agnė Grigienė, Elzė Kolelė, Renata Lygienė, Dovilė Paužaitė-Šliachtovič, padėjėjai Miglė Kadonova, Justas Gaidys.

Kviestieji asmenys: Finansų ministras Vilius Šapoka, Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Valdemaras Razumas, Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė, Ekonomikos ir inovacijų viceministras Marius Skuodis, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Ekonomikos plėtros departamento Ekonomikos politikos skyriaus vedėjas Raimundas Velička, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Strateginio planavimo ir veiklos organizavimo departamento direktorė Inga Steponavičienė, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Inovacijų ir pramonės departamento Inovacijų politikos skyriaus vedėjas Liutauras Valickas, Užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius, Užsienio reikalų ministerijos Finansų departamento direktorė Jolanta Tubaitė, Seimo kanceliarijos Finansų skyriaus vedėjas Marius Žiūkas, Finansų ministerijos Biudžeto departamento direktorė Daiva Kamarauskienė, Finansų ministerijos Finansų politikos departamento Fiskalinės politikos priežiūros skyriaus vedėja Eglė Radzevičienė, Finansų ministerijos Finansų politikos departamento vyresnioji patarėja Audronė Miknevičienė, Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Tarptautinių ir Europos Sąjungos reikalų skyriaus patarėja Indrė Kaminskienė, Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanclerio pavaduotojas Alminas Mačiulis, Lietuvos Respublikos Vyriausybės Strateginio planavimo ir stebėsenos grupės vyresnioji patarėja Goda Aleksaitė, Valstybės kontrolieriaus pavaduotoja Živilė Simonaitytė, Finansų ministerijos Investicijų departamento vyresnioji patarėja Vaida Žukauskaitė, Finansų ministerijos Investicijų departamento Investicijų analizės skyriaus vedėja Gražina Meiduvienė, Lietuvos banko Ekonomikos departamento Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus viršininkė Kotryna Tamoševičienė, Lietuvos banko Ekonomikos departamento Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyriausiasis ekonomistas Vaidotas Tuzikas.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto

nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

1.

Seimo kanceliarijos

Teisės departamentas,

2019-10-21

 

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, atkreipiame dėmesį, kad Seime yra registruotas Lietuvos Respublikos vadovybės apsaugos įstatymo Nr. IX-1183 pakeitimo projektas (reg. Nr. XIIIP-3959) bei jį lydintysis Lietuvos Respublikos biudžeto sandaros įstatymo Nr. I-430 4 straipsnio pakeitimo projektas (reg. Nr. XIIIP-3962), kuriuose numatyta, jog 2020 m. liepos 1 d. Lietuvos Respublikos vadovybės apsaugos tarnyba tampa valstybės biudžeto asignavimų valdytoja. Atsižvelgiant į Biudžeto sandaros įstatymo 18 straipsnio 2 dalį, Lietuvos Respublikos tam tikrų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projekte turi būti nustatoma valstybės biudžeto pajamų paskirstymas pagal asignavimų valdytojus. Atsižvelgiant į tai, atitinkamai turėtų būti tikslinamas Lietuvos Respublikos 2020 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektas.

Pritarti

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

6. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

6.1. Sprendimas: pritarti 2020 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektui                         Nr. XIIIP-4014, kiek tai susiję su projektų, finansuojamų ES lėšomis, bendrafinansavimu.

6.2. Pasiūlymai:

6.2.1. Akcentuojant Europos reikalų komiteto 2018 m. rugsėjo 26 d. sprendimą Nr. 100-S-7 ,,Dėl 2018-2019 metų Tarybos rekomendacijos Lietuvai įgyvendinimo priemonių plano“ ir 2018 m. spalio 26 d. Komiteto išvadą Nr. 100-P-96 ,,Dėl Lietuvos Respublikos 2019 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-2715“, siūlyti pagrindiniam komitetui pakartotinai atkreipti Vyriausybės dėmesį į šiuose Europos reikalų komiteto dokumentuose įvardytą būtinybę teisiškai įtvirtinti aiškią sąsają tarp Europos semestro dokumentų, Vyriausybės prioritetų ir valstybės biudžeto rengimo, leisiančią kryptingiau planuoti šalies struktūrinių reformų įgyvendinimui skiriamas lėšas.

6.2.2. Šiame kontekste atkreipti pagrindinio komiteto dėmesį į Valstybės kontrolės įžvalgas apie tai, kad valstybės lygiu nėra ir nesiekiama nustatyti privalomo Vyriausybės atsiskaitymo Seimui už nustatytų tikslų ir prioritetų pasiekimą, panaudojant valstybės biudžeto lėšas. Valstybės kontrolės teigimu, parlamentinei kontrolei įgyvendinti ir sprendimams priimti Seimas kartu su valstybės biudžeto vykdymo ataskaitomis turėtų gauti ir informaciją apie Vyriausybės veiklos rezultatus, todėl Vyriausybės veiklos tikslai (prioritetai) turėtų būti susieti su atitinkamų metų finansiniais rodikliais (asignavimais) ir tvirtinami įstatymu.

6.2.3. Atsižvelgiant į tai, jog Europos reikalų komitetas nuosekliai vykdo parlamentinę kontrolę ir ne kartą, nagrinėdamas Europos semestro dokumentus, yra priėmęs sprendimus, susijusius su socialinės atskirties problemų sprendimu ir skurdo bei nelygybės mažinimu šalyje, bei siekia glaudaus ir efektyvaus bendradarbiavimo tarp Seimo ir Vyriausybės įgyvendinant ES Tarybos rekomendacijas Lietuvai, siūlyti pagrindiniam komitetui raginti Vyriausybę, atsižvelgiant į tarptautinių ekonominių ir finansų institucijų rekomendacijas, drauge su Seimu ieškoti didesnio BVP perskirstymo per biudžetą galimybių socialinės ir sveikatos apsaugos, švietimo sričių finansavimui padidinti.

6.2.4. Atkreipti pagrindinio komiteto dėmesį į tai, kad Europos reikalų komitetas savo 2019 m. balandžio 17 d. pareiškime ,,Dėl kovos su dezinformacija“ (Nr. Nr. V-2019-2044) yra pakvietęs Vyriausybę formuojant Lietuvos Respublikos 2020 m. valstybės biudžeto projektą numatyti lėšas nuoseklios ir koordinuotos kovos su dezinformacija finansavimui.

6.2.5. Siūlyti pagrindiniam komitetui atsižvelgti į Užsienio reikalų ministerijos Europos reikalų komitetui pateiktą papildomų 3 410 tūkst. eurų asignavimų poreikį vystomajam bendradarbiavimui ir asmenų delegavimui į tarptautines, ES ir užsienio valstybių institucijas, tarptautines misijas.

6.2.6. Siūlyti pagrindiniam komitetui atsižvelgti į Seimo kanceliarijos Europos reikalų komitetui pateiktą papildomų 1 558 tūkst. eurų asignavimų poreikį.

7. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

8. Komiteto paskirti pranešėjai: Gediminas Kirkilas, Dainius Kreivys.

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                                                              Gediminas Kirkilas

 

 

 

 

Komiteto biuro patarėja Renata Lygienė