LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PENSIJŲ KAUPIMO ĮSTATYMO NR. IX-1691

4, 6 STRAIPSNIŲ, V SKYRIAUS PAVADINIMO PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 291 STRAIPSNIU

ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2023-10-11 Nr. XIVP-3122

Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.

1.         Atkreiptinas dėmesys, kad įstatymo projekto 2 straipsniu keičiamo Pensijų kaupimo įstatymo (toliau – keičiamas įstatymas) 6 straipsnio 1 dalies formuluotėje „Nuo 2019 m. sausio 1 d. kas trejus metus pilnamečiai asmenys, kurie įtraukimo į pensijų kaupimą metų sausio 1 dieną yra ne jaunesni kaip 21 metų amžiaus, jaunesni kaip 40 metų amžiaus <...>“ reikėtų atsisakyti teksto „ne jaunesni kaip 21 metų amžiaus“, nes formuluotė nedera su nuostata, pagal kurią nuo 2019 m. sausio 1 d. kas trejus metus į dalyvavimą pensijų kaupime įtraukiami pilnamečiai asmenys, projekto lyginamajame variante toks pakeitimas neatspindėtas.

2.         Projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 6 straipsnio 3 dalyje siūloma nustatyti, kad „VSDF valdyba ne vėliau, kaip iki įtraukimo į pensijų kaupimą metų birželio 1 dienos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka turi gauti patvirtinimą apie pranešimo gavimo faktą“. Svarstytina, ar siekiant teisinio aiškumo, aptariamoje dalyje neturėtų būti nustatyta ne tik pareiga VSDF valdybai iki tam tikro termino gauti patvirtinimą apie pranešimo gavimo faktą, tačiau ir konkreti norma, reglamentuojanti tokio patvirtinimo negavimo pasekmes – pavyzdžiui, kad tokiu atveju asmuo negali būti įtrauktas į pensijų kaupimą.

3.         Projekto 2 straipsniu dėstomo keičiamo įstatymo 6 straipsnio 5 ir 7 dalyse reglamentuojamas asmens atsisakymo dalyvauti pensijų kaupime ir asmens prašymo nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime administravimas. Pastebėtina, jog šių situacijų reglamentavimas ir sąvokų vartojimas yra nenuoseklus, todėl tikslintinas: keičiamo įstatymo 6 straipsnio 5 dalies trečiame sakinyje po žodžio „dalyvavimo“ įrašant žodžius „pensijų kaupime“, po žodžio „dalyvavimą“ – žodžius „pensijų kaupime“, po žodžio „įmokas“ – žodžius „ar nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime“, ketvirtame sakinyje po žodžio „kaupime“ – žodžius „ar nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime“; keičiamo įstatymo 6 straipsnio 7 dalies pirmame sakinyje po žodžių „turi teisę atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime“ – žodžius „ar nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime“,  trečiame sakinyje po žodžio „kaupime“ – žodžius „ar dalyvavimo pensijų kaupime nutraukimo“.

4.         Siekiant teisinio aiškumo ir nuoseklumo siūlytina projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 291 straipsnio 1 dalį performuluoti – pirmame sakinyje nustatant teisę esant tam tikroms sąlygoms gauti vienkartinę išmoką, o antrame sakinyje reglamentuojant, kaip nustatomas vienkartinės išmokos dydis. Be to, siūlytina projekte nurodytos išmokos apibrėžtį tarpusavyje derinti su kartu teikiamame Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 2 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo projekte Nr. XIVP-3123 vartojamomis formuluotėmis.

5.         Atsižvelgus į tai, kad trumpinys „VSDF valdyba“ yra įvestas keičiamame įstatyme, o ne projekte, projekto 5 straipsnio 3 dalyje atsisakytina trumpinio „VSDF valdyba“ vietoj jo įrašant formuluotę „Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos“.

 

 

 

Departamento direktorius                                                                                      Dainius Zebleckis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

J. Andriuškevičiūtė, tel. +370 5 209 6159, el. p. [email protected]

A. Dulevičiūtė-Akimovienė, tel. +370 5 209 6164, el. p. [email protected]

J. Raškauskaitė, tel. +370 5 209 6842, el. p. [email protected]