LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Sveikatos reikalų komitetas

 

 

PAGRINDINIO KOMITETO PAPILDOMA IŠVADA (2)

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ALKOHOLIO KONTROLĖS ĮSTATYMO NR. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29 IR 34 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIP-4096(3)

 

 

2017-05-31  Nr. 111-P-16

Vilnius

 

 

 

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: komiteto pirmininkė A. Širinskienė, komiteto pirmininko pavaduotojas R. Žemaitaitis, komiteto nariai D. Kaminskas, D. Kepenis, A. Kirkutis, A. Kubilienė, J. Liesys, A. Matulas, I. Rozova, A. Vinkus.

Komiteto biuras: vedėja J. Bandzienė, patarėjos B. Sesickienė, V. Valainytė, padėjėja S. Šimonienė.

Kviestieji asmenys: Lietuvos Respublikos Prezidentės patarėja A. Mečėjienė, Seimo nariai A. Armonaitė, R. Martinėlis, P. Saudargas, sveikatos apsaugos viceministrės K. Garuolienė, G. Šakalytė, Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos priežiūros departamento direktorius A. Ščeponavičius, Ūkio ministerijos Pramonės ir prekybos departamento Vidaus prekybos politikos skyriaus vyr. specialistė A. Janušauskė, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja G. Belian, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus vedėjas J. Kazlauskas, Seimo kanceliarijos Komisijų sekretoriato patarėja E. Mikalajūnienė, Lietuvos laisvosios rinkos instituto projektų vadovas M. Tininis,  UAB ,,Vento Nuovo“ lobistas Š. Frolenko, iniciatyvinės grupės „Už blaivią“ koordinatorius J. Dapšauskas, Legalaus verslo aljanso prezidentas R. Apulskis.


 

2. Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvados ir kitų ekspertų pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,
2017-05-30

 

3

 

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1.    Teikiamo projekto 3 straipsniu keičiamo įstatymo 161 straipsnio antrajame sakinyje prieš žodį „renginių“ nelieka žodžio „masinių“. Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad projekto lyginamajame variante ši pataisa neatsispindi.

 

Pritarti

Projekto 3 straipsniu keičiamo įstatymo 161 straipsnio antrajame sakinyje prieš žodį „renginių“ įrašyti žodį „masinių“.

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,
2017-05-30

 

4

 

 

 

2.    Teikiamo projekto 4 straipsniu keičiamo 17 straipsnio 4 dalis papildoma nauju penktuoju sakiniu – „Draudžiama fiziniams asmenims išnešti iš viešojo maitinimo vietų jose įsigytus alkoholinius gėrimus pirmadieniais – šeštadieniais iki 10 valandos ir nuo 20 valandos, o sekmadieniais – iki 10 valandos ir nuo 15 valandos iki pirmadienio 10 valandos.“ Ši pataisa diskutuotina dėl šių priežasčių:

Visų pirma, nėra aišku, kaip atitinkamas pasiūlymas dera su keičiamo įstatymo paskirtimi ir tikslu. Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo 1 straipsnio 1 dalimi: „Šio Įstatymo tikslas – mažinti bendrąjį alkoholio suvartojimą, jo prieinamumą, ypač nepilnamečiams, piktnaudžiavimą alkoholiu, jo daromą žalą sveikatai ir ūkiui, nustatyti teisės gaminti, parduoti, įvežti, importuoti ir eksportuoti šiame Įstatyme reglamentuojamus alkoholio produktus suteikimo ūkio subjektams teisinius pagrindus.“ Tačiau pastebėtina, kad projektu siūlomas draudimas tiesiogiai neriboja alkoholinių gėrimų pardavimo ar prieinamumo, be to, tiesiogiai nėra nukreiptas į jo vartojimo mažinimą (nes nupirktą gėrimą vartoti bus leidžiama, tik nebus leidžiama jo išnešti nustatytomis valandomis). Antra vertus, draudimas „išnešti“ teisėtai įsigytą produktą riboja asmens privačios nuosavybės teisę. Atsižvelgiant į tai, kad šio draudimo kaip priemonės pasiekti išsikeltą tikslą pagrįstumas yra diskutuotinas, keltina abejonė ir dėl jo atitikimo proporcingumo principui.

Be to, tikslintini šioje pataisoje nurodyti laiko tarpai. Pavyzdžiui, laiko tarpas iki pirmadienio 10 valandos siūlomoje pataisoje minimas antrą kartą ir yra perteklinis. Atsižvelgiant į tai, projekte atsisakytina pildomo sakinio pabaigos – „<...> iki pirmadienio 10 valandos“. Atitinkama pastaba teiktina ir dėl projekto 5 straipsnio 5 (keičiamas įstatymo 18 straipsnio 3 dalies 11 punktas) ir 6 (keičiamas įstatymo 18 straipsnio 3 dalies 13 punktas) dalių.

 

Pritarti iš dalies

Argumentai: pritarti perteklinių žodžių „iki pirmadienio 10 valandos“ išbraukimui siūlomoje pataisoje ir kitose susijusiose projekto nuostatose (projekto 5 straipsnio 5 (keičiamas įstatymo 18 straipsnio 3 dalies 11 punktas) ir 6 (keičiamas įstatymo 18 straipsnio 3 dalies 13 punktas) dalyse).

Atsižvelgiant į keičiamo įstatymo tikslą, ypatingai – siekį mažinti bendrąjį alkoholio suvartojimą, jo prieinamumą, piktnaudžiavimą alkoholiu, jo daromą žalą sveikatai ir ūkiui, siūlomomis nuostatomis nesiekiama kėsintis į asmens privačios nuosavybės teisę, o, kaip ir nuostatomis, ribojančiomis alkoholinių gėrimų pardavimo laiką, siekiama mažinti alkoholinių gėrimų prieinamumą.

Atkreiptinas dėmesys, kad ši nuostata vertintina kartu su siūloma 18 straipsnio 3 dalies 13 punkto nuostata, pagal kurią nurodytu metu viešojo maitinimo vietose, turinčiose licencijas mažmeninei prekybai alkoholiniais gėrimais, draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais (šis draudimas netaikomas viešojo maitinimo vietose, turinčiose licencijas mažmeninei prekybai alkoholiniais gėrimais, parduodamiems pilstomiems alkoholiniams gėrimams ir tik vartoti vietoje), bei su siūloma keičiamo įstatymo 18 straipsnio 3 dalies 11 punkto nuostata, pagal kurią draudimas prekiauti alkoholiniais gėrimais šiame punkte nurodytu metu taikomas mažmeninės prekybos vietoms. Taigi, šia nuostata siekiama įtvirtinti draudimą fiziniams asmenims, taip pat užtikrinti, kad viešojo maitinimo vietos netaptų įprasta mažmeninės alkoholinių gėrimų prekybos vieta.

 

Pasiūlymas:  išbraukti žodžius „iki pirmadienio 10 valandos“ (atitinkamai ir kitose susijusiose projekto nuostatose (projekto 5 straipsnio 5 (keičiamo įstatymo 18 straipsnio 3 dalies 11 punktas) ir 6 (keičiamo įstatymo 18 straipsnio 3 dalies 13 punktas) dalyse).

 

3.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,
2017-05-30

 

 

 

 

 

3.    Atkreiptinas dėmesys, kad projektu siūlomos alkoholio kontrolės priemonės nėra sistemiškai sureguliuotos, atsižvelgiant į alkoholio prekybos vietą – mugę, masinį renginį ar parodą. Vadovaujantis projekto 5 straipsnio 3 dalimi keičiamo įstatymo 18 straipsnio 3 dalies 3 punktu, Lietuvos Respublikoje prekiauti alkoholiniais gėrimais draudžiama ,,mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų (išskyrus natūralios fermentacijos alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), parodose (išskyrus natūralios fermentacijos alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 13 procentų)“. Pastebėtina, kad šioje nuostatoje paroda atribojama nuo mugių ir masinių renginių, nes ji nėra siejama su patekimo apmokestinimo ar apribojimo sąlygomis, be to, joje yra leidžiama prekiauti didesnės koncentracijos (13 vietoje 7,5 procentų) natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais.

Kita vertus, projekto 5 straipsnio 9 ir 10 dalimis keičiamo įstatymo 18 straipsnio 4 dalies 1 punkte (kuriame įtvirtintas draudimas parduoti pilstomus alkoholinius gėrimus ir šio draudimo išimtys) parodos suvienodinamos su mugėmis ir masiniais renginiais, nes yra susietos su leidimu parduoti mažesnės alkoholio koncentracijos alkoholinius gėrimus (7,5 procento), taip pat su patekimo apmokestinimo ar apribojimo sąlygomis: „<...> pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais ir natūralios fermentacijos sidrui (kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), parduodamiems parodose, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų“.

 

Nepritarti

Argumentai: atkreiptinas dėmesys, kad tiek galiojantis, tiek siūlomas keičiamo įstatymo teisinis reguliavimas, susijęs su alkoholinių gėrimų pardavimo ir vartojimo parodose ir mugėse reglamentavimu, skiriasi pagal parodos ar mugės vietą, t. y., parodose ir mugėse, vykstančiose stacionariuose pastatuose, leidžiama prekiauti visais alkoholiniais gėrimais (18 straipsnio 1 dalies 1 punktas), įskaitant pilstomus alkoholinius gėrimus (18 straipsnio 4 dalies 1 punktas). Kitose vietose vykstančiose parodose ir mugėse alkoholinių gėrimų prekybos ir vartojimo apribojimai yra susiję su tuo, ar alkoholiniai gėrimai parduodami pilstomi (parodose, mugėse ir masiniuose renginiuose (priklausomai nuo to, ar jie yra mokami ir ar pateikimas į juos ribojamas) leidžiama parduoti tik nurodytus natūralios fermentacijos pilstomus alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento (18 straipsnio 4 dalies 1 punktas), ar gamyklinėje taroje (mugėse ir masiniuose renginiuose (priklausomai nuo to, ar jie yra mokami ir ar pateikimas į juos ribojamas)  leidžiama prekiauti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento, o parodose – natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 13 procento).

 

4.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,
2017-05-30

 

5

4

 

 

4.    Teikiamo projekto 5 straipsnio 4 dalimi keičiamas įstatymo 18 straipsnio 3 dalies 9 punktas, nustatantis draudimą prekiauti alkoholiniais gėrimais sporto varžybų metu. Siūlomu pakeitimu daroma minėto draudimo netaikymo („draudimas netaikomas alkoholiniams gėrimams, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento“) išimtis – „jeigu nepriimtas savivaldybės tarybos sprendimas, numatytas šio straipsnio 8 dalyje“. Teigtina, kad atitinkama nuostata yra perteklinė, nes įstatymas turi būti taikomas sistemiškai.

Kita vertus, pastebėtina, kad visame įstatyme nėra apibrėžtos sporto varžybų sąvokos. Ji nėra minima ir įstatymo 18 straipsnio 8 dalyje, į kurią nukreipia projekto 5 straipsnio 4 dalies sąvoka.

 

Pritarti iš dalies

Argumentai: atkreiptinas dėmesys, kad keičiamo įstatymo nuostatos turėtų būti vertinamos sistemiškai, siejant jas su kitų galiojančių Lietuvos Respublikos įstatymų nuostatomis.

Pastebėtina, kad pagal Kūno kultūros ir sporto įstatymą sporto renginiu laikoma kūno kultūros, sporto propagavimo, žmonių ugdymo, jų gebėjimų rodymo priemonė: sporto rungtynės, varžybos, žaidynės, šventė, konferencija, konkursas, vakaras, paroda, susitikimas. Taigi, sporto varžybos – tik viena iš galimų sporto renginių formų. Įstatymo projektu nesiekiama įvesti absoliutaus alkoholinių gėrimų prekybos ir vartojimo draudimo apskritai visų sporto renginių metu, t. y., siūloma drausti alkoholinių gėrimų vartojimą būtent sporto varžybų (dviejų ar daugiau sportininkų, komandų, sporto klubų varžymasis pagal iš anksto paskelbtus nuostatus, laikantis tarptautinės sporto šakos federacijos nustatytų taisyklių, turint tikslą nustatyti nugalėtojus, prizininkus) metu ir tik salėse, kuriose šios varžybos vyksta.

 

Pasiūlymas: pakeisti 5 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4.   Pakeisti 18 straipsnio 3 dalies 9 punktą ir jį išdėstyti taip:

„9) sporto varžybų metu. Šis draudimas netaikomas alkoholiniams gėrimams, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento, jeigu nepriimtas savivaldybės tarybos sprendimas, numatytas šio straipsnio 8 dalyje;“.

 

5.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,
2017-05-30

 

5

12

 

 

5.    Dėl teikiamo projekto 5 straipsnio 12 dalimi keičiamos įstatymo 18 straipsnio 5 dalies kartotina išvadoje dėl įstatymo projekto Reg. Nr. XIIP-4437 pateikta pastaba: sistemiškai nėra pagrįsta, kodėl draudimas įsigyti ir (ar) vartoti alkoholinius gėrimus yra siejamas su 20 metų amžiaus riba, o pardavėjo pareiga paprašyti pirkėjo asmens dokumento siejama su abejone, kad pastarasis nėra sulaukęs 25 metų. Manytina, kad asmens amžiaus riba, siejama su pardavėjo abejone, turėtų sutapti su projekte nustatyto draudimo parduoti alkoholinius gėrimus amžiaus riba (t. y. 20 metų).

 

Nepritarti

Argumentai: įvertinus tai, kad iš išvaizdos labai sudėtinga nustatyti amžiaus skirtumus tarp dvidešimties metų sulaukusių ir nežymiai jaunesnių ar vyresnių asmenų, siūloma nustatyti aukštesnę amžiaus ribą, nuo kurios turi būti tikrinamas pirkėjo amžius. Pastebėtina, kad panaši praktika taikoma Vokietijoje.

 

6.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,
2017-05-30

 

 

 

 

*

6.    Be to, atkreiptinas dėmesys, kad nors teikiamo projekto nuostatomis siekiama uždrausti parduoti alkoholinius gėrimus jaunesniesiems kaip 20 metų asmenims, kai kuriose projektu nekeičiamose įstatymo nuostatose išlieka nepilnamečių terminas. Pabrėžtina, kad keičiamo įstatymo paskirtis (įstatymo 1 straipsnio 1 dalis) tebesiejama su alkoholio prieinamumo mažinimu nepilnamečiams, bet ne asmenims iki 20 metų. Antra vertus, įstatymo 18 straipsnio 3 dalies 12 punkte, kuris teikiamu projektu taip pat nėra keičiamas, nustatyta, kad Lietuvos Respublikoje prekiauti alkoholiniais gėrimais draudžiama švenčių, masinių renginių, parodų, koncertų, teatro spektaklių, cirko ir kitų renginių, skirtų nepilnamečiams, metu.

 

Nepritarti

Argumentai: net ir pakėlus alkoholinių gėrimų pardavimo ir vartojimo amžiaus ribą iki 20 metų, išlieka aktualus įstatymo tikslas apsaugoti nepilnamečius nuo alkoholio daromos žalos. Atsižvelgiant į tai, manytina, kad atsisakyti sąvokos „nepilnamečiai“ netikslinga. Dėl tų pačių priežasčių manytina, kad renginių skirstymas į renginius, skirtus nepilnamečiams, ir renginius, skirtus pilnamečiams, yra aiškus ir visiems priimtinas.

 

7.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,
2017-05-30

 

8

 

 

 

7.    Dėl teikiamo projekto 8 straipsnio, keičiančio įstatymo 29 straipsnį, ir nustatančio alkoholio reklamos draudimą, kartotina išvadoje dėl įstatymo projekto Reg. Nr. XIIP-4437 iškelta abejonė dėl atitinkamos nuostatos proporcingumo.

 

Nepritarti

Argumentai: atkreiptinas dėmesys, kad šio įstatymo projekto nuostatos, susijusios su alkoholio reklamos ribojimu, akivaizdžiai skiriasi nuo įstatymo projekto Nr. XIIP-4437 nuostatų, visiškai uždraudžiančių alkoholio reklamą, t. y., įstatymo projekte Nr. XIIP-4437 buvo siūloma be jokių išimčių nustatyti, kad Lietuvos Respublikoje draudžiama visų formų alkoholio reklama, tuo tarpu šiame įstatymo projekte (siūlomoje keičiamo įstatymo 29 straipsnio 2 dalyje) pateiktos detalios ir išsamios nuostatos, įtvirtinančios, kas nelaikoma alkoholio reklama.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, nėra pagrindo manyti,  kad minimos nuostatos yra neproporcingos.

 

8.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,
2017-05-30

 

8

5

 

 

8.    Teikiamo projekto 8 straipsniu įstatymo 29 straipsnis papildomas nauja 5 dalimi. Šioje dalyje vartojami terminai – „3 dienas“ ir „7 dienas“ – detalizuotini, nurodant, ar šie terminai siejami su kalendorinėmis, ar darbo dienomis.

 

Pritarti

Siūlytina nustatyti terminą darbo dienomis.

 

3. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo narys A. Skardžius,
2017-05-29

 

2

 

 

 

Argumentai: Siūlymas nustatyti alkoholio pardavimo zonas neproporcingas Įstatymo projekto rengėjų deklaruojamam tikslui, nes nesprendžiama piktnaudžiavimo alkoholiu problema, o vietoj to žlugdomas smulkusis verslas, varžomos su alkoholio vartojimu problemų neturinčių asmenų teisės pasirinkti laisvalaikio praleidimo formą.

Įstatymo projektu taip pat siūloma keisti Įstatymą leidžiant prekybą silpnais alkoholiniais gėrimais tik tose mugėse ir tuose masiniuose renginiuose, patekimas į kuriuos yra mokamas ir ribojamas. Priėmus siūlomą ribojimą, daugelis festivalių, miesto švenčių, mugių netektų pagrindinių rėmėjų ir dėl to žlugtų. Manytina, kad viešoji tvarka ir visuomenės saugumas tokiuose renginiuose turi būti užtikrinamas stiprinant alkoholinių gėrimų vartojimo juose kontrolę, didinant policijos pajėgas, tačiau draudimas prekiauti silpnais alkoholiniais gėrimais tokiose mugėse ir renginiuose būtų akivaizdžiai neproporcinga ir perteklinė priemonė.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„1.   Pakeisti 16 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais leidžiama verstis tik turint licenciją verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais. Licencijas ir jų dublikatus išduoda, papildo, rekvizitus patikslina atitinkamos savivaldybės vykdomoji institucija. Licencijos verstis sezonine mažmenine prekyba alumi, alaus mišiniais su nealkoholiniais gėrimais, natūralios fermentacijos sidru, kurio tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento, ir alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 22 procentų, kurortuose ir kitose savivaldybių tarybų nustatytose poilsio bei turizmo teritorijose išduodamos įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams savivaldybių tarybų nustatyto kurortinio, poilsio bei turizmo sezono laikotarpiui. Vienkartinės licencijos verstis mažmenine prekyba natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 13 procentų, parodose, natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, taip pat verstis mažmenine prekyba visais alkoholiniais gėrimais parodose ir mugėse, vykstančiose stacionariuose pastatuose, išduodamos teisę verstis mažmenine prekyba atitinkamų grupių alkoholiniais gėrimais turinčioms įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams ne ilgesniam kaip renginio trukmės laikui. Kitos licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais išduodamos įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams neterminuotam laikui.“

2.   Pakeisti 16 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais leidžiama verstis tik turint licenciją verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais. Licencijas ir jų dublikatus išduoda, papildo, rekvizitus patikslina atitinkamos savivaldybės vykdomoji institucija. Vienkartinės licencijos verstis mažmenine prekyba natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 13 procentų, parodose, natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, taip pat verstis mažmenine prekyba visais alkoholiniais gėrimais parodose ir mugėse, vykstančiose stacionariuose pastatuose, išduodamos teisę verstis mažmenine prekyba atitinkamų grupių alkoholiniais gėrimais turinčioms įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams ne ilgesniam kaip renginio trukmės laikui. Kitos licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais išduodamos įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams neterminuotam laikui.“

 

Nepritarti

Argumentai: Projekte siūloma  įtvirtinti visų rūšių alkoholinių gėrimų prekybos draudimą masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir neribojamas, tačiau aiškiai nustatyti, kad šiuose renginiuose nėra draudžiama įrengti nemokamas zonas, į kurias patekimas yra ribojamas, ir kuriose prekiaujama silpnais alkoholiniais gėrimais (t. y., natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), įtvirtinant organizatorių pareigą užtikrinti, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, o masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas mokamas ir ribojamas, leisti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento.

 

2.

Seimo nariai R. Karbauskis, A. Palionis,
2017-05-29

2

 

 

 

Argumentai: Siekiant aiškiai nustatyti, kad stacionariosiose viešojo maitinimo vietose, turinčiose licencijas verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais, aptarnaujant pirkėjus lauko sąlygomis nėra reikalinga papildoma licencija, siūloma aiškiai reglamentuoti, kad tais atvejais, kai stacionariajai viešojo maitinimo vietai, kuriai yra išduota licencija verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais, priklausanti alkoholinių gėrimų išdavimo klientams ar padavėjams vieta yra įrengta lauke ne didesniu kaip 40 metrų atstumu nuo šios stacionariosios viešojo maitinimo vietos, papildoma licencija verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais nėra reikalinga. Taip pat siūloma suteikti papildomas teises savivaldybių taryboms.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

2 straipsnis. 16 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 16 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

,,3. Mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais leidžiama verstis tik turint licenciją verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais. Licencijas ir jų dublikatus išduoda, papildo, rekvizitus patikslina atitinkamos savivaldybės vykdomoji institucija. Licencijos verstis sezonine mažmenine prekyba alumi, alaus mišiniais su nealkoholiniais gėrimais, natūralios fermentacijos sidru, kurio tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento, ir alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 22 procentų, kurortuose ir kitose savivaldybių tarybų nustatytose poilsio bei turizmo teritorijose išduodamos įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams savivaldybių tarybų nustatyto kurortinio, poilsio bei turizmo sezono laikotarpiui. Vienkartinės licencijos verstis mažmenine prekyba natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 13 procentų, parodose, natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, taip pat verstis mažmenine prekyba visais alkoholiniais gėrimais parodose ir mugėse, vykstančiose stacionariuose pastatuose, išduodamos teisę verstis mažmenine prekyba atitinkamų grupių alkoholiniais gėrimais turinčioms įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams ne ilgesniam kaip renginio trukmės laikui. Kitos licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais išduodamos įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams neterminuotam laikui. Įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams, prekiaujantiems alkoholiniais gėrimais stacionariosiose viešojo maitinimo vietose, jų turima neterminuota mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licencija suteikia teisę aptarnauti pirkėjus lauko sąlygomis ne didesniu kaip 40 metrų atstumu nuo stacionariosios viešojo maitinimo vietos įrengtose aptarnavimo vietose (zonose), išskyrus atvejus, kai savivaldybės taryba nustato mažesnį atstumą arba uždraudžia prekybą alkoholiniais gėrimais lauko sąlygomis.

2. Pakeisti 16 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais leidžiama verstis tik turint licenciją verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais. Licencijas ir jų dublikatus išduoda, papildo, rekvizitus patikslina atitinkamos savivaldybės vykdomoji institucija. Vienkartinės licencijos verstis mažmenine prekyba natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 13 procentų, parodose, natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, taip pat verstis mažmenine prekyba visais alkoholiniais gėrimais parodose ir mugėse, vykstančiose stacionariuose pastatuose, išduodamos teisę verstis mažmenine prekyba atitinkamų grupių alkoholiniais gėrimais turinčioms įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams ne ilgesniam kaip renginio trukmės laikui. Kitos licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais išduodamos įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams neterminuotam laikui. Įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams, prekiaujantiems alkoholiniais gėrimais stacionariosiose viešojo maitinimo vietose, jų turima neterminuota mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licencija suteikia teisę aptarnauti pirkėjus lauko sąlygomis ne didesniu kaip 40 metrų atstumu nuo stacionariosios viešojo maitinimo vietos įrengtose aptarnavimo vietose (zonose), išskyrus atvejus, kai savivaldybės taryba nustato mažesnį atstumą arba uždraudžia prekybą alkoholiniais gėrimais lauko sąlygomis.

 

Pritarti

 

3.

Seimo narė A. Armonaitė,
2017-05-30

2

 

 

 

Argumentai: Siūlome atsisakyti perteklinio reguliavimo priemonių, kurios ribotų alkoholinių gėrimų pardavimą masinių renginių metu. Numatomas reguliavimas yra perteklinis ir neproporcingas, taip pat nuostata dėl amžiaus ribojimo rodo nepasitikėjimą pilnamečiais žmonėmis.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Projekto 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

2 straipsnis. 16 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 16 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais leidžiama verstis tik turint licenciją verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais. Licencijas ir jų dublikatus išduoda, papildo, rekvizitus patikslina atitinkamos savivaldybės vykdomoji institucija. Licencijos verstis sezonine mažmenine prekyba alumi, alaus mišiniais su nealkoholiniais gėrimais, natūralios fermentacijos sidru, kurio tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento, ir alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 22 procentų, kurortuose ir kitose savivaldybių tarybų nustatytose poilsio bei turizmo teritorijose išduodamos įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams savivaldybių tarybų nustatyto kurortinio, poilsio bei turizmo sezono laikotarpiui. Vienkartinės licencijos verstis mažmenine prekyba natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 13 procentų, parodose, natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, taip pat verstis mažmenine prekyba visais alkoholiniais gėrimais parodose ir mugėse, vykstančiose stacionariuose pastatuose, išduodamos teisę verstis mažmenine prekyba atitinkamų grupių alkoholiniais gėrimais turinčioms įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams ne ilgesniam kaip renginio trukmės laikui. Kitos licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais išduodamos įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams neterminuotam laikui.“

2. Pakeisti 16 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais leidžiama verstis tik turint licenciją verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais. Licencijas ir jų dublikatus išduoda, papildo, rekvizitus patikslina atitinkamos savivaldybės vykdomoji institucija. Vienkartinės licencijos verstis mažmenine prekyba natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 13 procentų, parodose, natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, taip pat verstis mažmenine prekyba visais alkoholiniais gėrimais parodose ir mugėse, vykstančiose stacionariuose pastatuose, išduodamos teisę verstis mažmenine prekyba atitinkamų grupių alkoholiniais gėrimais turinčioms įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams ne ilgesniam kaip renginio trukmės laikui. Kitos licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais išduodamos įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams neterminuotam laikui.“

 

Nepritarti

Argumentai: Projekte siūloma  įtvirtinti visų rūšių alkoholinių gėrimų prekybos draudimą masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir neribojamas, tačiau aiškiai nustatyti, kad šiuose renginiuose nėra draudžiama įrengti nemokamas zonas, į kurias patekimas yra ribojamas, ir kuriose prekiaujama silpnais alkoholiniais gėrimais (t. y., natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), įtvirtinant organizatorių pareigą užtikrinti, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, o masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas mokamas ir ribojamas, leisti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento.

 

4.

Seimo narys R. Karbauskis,
2017-05-30

 

4

 

 

 

Argumentai: manytina, kad Alkoholio kontrolės įstatyme įtvirtinamos kitos alkoholio vartojimo mažinimo priemonės šiame etape yra pakankamos siekiant mažinti alkoholio vartojimo mastus Lietuvoje. Dėl to šiame etape tikslinga atsisakyti draudimo alkoholinius gėrimus gabenti viešai matomoje pakuotėje.

 

Pasiūlymas:  Pakeisti Įstatymo projekto 4 straipsniu keičiamo Alkoholio kontrolės įstatymo 17 straipsnio 4 dalį ir išdėstyti ją taip:

„4. Fiziniams asmenims draudžiama Lietuvos Respublikoje įsigyti alkoholinius gėrimus, teisės aktų nustatyta tvarka nepaženklintus specialiais ženklais – banderolėmis. Fiziniams asmenims draudžiama gabenti ir laikyti viešose vietose, išskyrus prekybos alkoholiniais gėrimais vietas, alkoholinius produktus viešai matomoje pakuotėje. Fiziniams asmenims draudžiama vartoti, laikyti ir gabenti alkoholio produktus atidarytoje pakuotėje automobilių salonuose, išskyrus autotransporto priemones, kurių salonas yra stacionariai atskirtas nuo vairuotojo vietos. Fiziniams asmenims, turintiems verslo liudijimą, suteikiantį teisę verstis išvežiojamąja prekyba maisto produktais, ir vykdantiems verslo liudijime numatytą veiklą, draudžiama jų darbo metu specialiai šiai prekybai pritaikytose automobilinėse parduotuvėse laikyti ir gabenti alkoholio produktus, taip pat taksi vairuotojams jų darbo metu draudžiama taksi automobiliuose laikyti ir gabenti alkoholio produktus. Draudžiama fiziniams asmenims išnešti iš viešojo maitinimo vietų jose įsigytus alkoholinius gėrimus pirmadieniais–šeštadieniais iki 10 valandos ir nuo 20 valandos, o sekmadieniais – iki 10 valandos ir nuo 15 valandos iki pirmadienio 10 valandos. Fiziniams asmenims taikomą alkoholio produktų laikymo ir gabenimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.“

 

Pritarti

Pastaba: atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento 2017 m. gegužės 30 d. išvadoje pateiktą 2 pastabą, išbrauktini pertekliniai pasikartojantys žodžiai  „iki pirmadienio 10 valandos“.

 

 

5.

Seimo narys R. Žemaitaitis,
2017-05-30

4

 

 

 

Argumentai: Įstatymo projektu siūloma riboti prekybos alkoholiu laiką iki 20 valandos, tačiau toks ribojimas sukeltų neigiamų pasekmių tiek verslui, tiek gyventojams, bet nepadėtų spręsti piktnaudžiavimo alkoholiu problemų.

Pirmiausia, dėl vakarinio prekybos laiko ribojimo daugiausia nepatogumų patirtų gyventojai, kuriems tektų stovėti žymiai ilgesnėse eilėse parduotuvėse, nes dar labiau padidėtų pirkėjų srautas apsipirkimo piko metu – vakarais, 17-19 valandomis. Nepatogumus patirtų net alkoholio neperkantys asmenys, besilankantys parduotuvėse vakare, kai pirkėjų natūraliai yra daugiausia.

Taip pat reikšmingas vakaro prekybos laiko sutrumpinimas iki 20 valandos neišvengiamai darytų įtaką parduotuvių darbo laikui. Dėl to labiausiai nukentėtų regionuose esančios mažos parduotuvės bei jų darbuotojai. Dėl sumažėjusių darbo valandų skaičiaus darbuotojai arba gautų mažesnius atlyginimus, arba išvis būtų atleisti iš darbo, nes mažoms parduotuvėms neapsimokėtų turėti daugiau darbuotojų esant trumpesniam darbo laikui. Taigi sutrumpėjęs darbo laikas neigiamai paveiktų regionų gyventojų užimtumą.

Antra vertus, nuo alkoholio priklausomi asmenys dažniau alkoholį perka rytais, o ne vakare, todėl tikslinga būtų pavėlinti rytinį alkoholio prekybos laiką siekiant riboti prieinamumą priklausomybių turintiems asmenims.

Todėl siūloma, kad būtų nustatytas subalansuotas prekybos alkoholiu laikas: pirmadieniais–šeštadieniais nuo 11 valandos iki 21 valandos.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 4 straipsnį:

4 straipsnis. 17 straipsnio pakeitimas

„Pakeisti 17 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Fiziniams asmenims draudžiama Lietuvos Respublikoje įsigyti alkoholinius gėrimus, teisės aktų nustatyta tvarka nepaženklintus specialiais ženklais – banderolėmis. Fiziniams asmenims draudžiama gabenti ir laikyti viešose vietose, išskyrus prekybos alkoholiniais gėrimais vietas, alkoholinius produktus viešai matomoje pakuotėje. Fiziniams asmenims draudžiama vartoti, laikyti ir gabenti alkoholio produktus atidarytoje pakuotėje automobilių salonuose, išskyrus autotransporto priemones, kurių salonas yra stacionariai atskirtas nuo vairuotojo vietos. Fiziniams asmenims, turintiems verslo liudijimą, suteikiantį teisę verstis išvežiojamąja prekyba maisto produktais, ir vykdantiems verslo liudijime numatytą veiklą, draudžiama jų darbo metu specialiai šiai prekybai pritaikytose automobilinėse parduotuvėse laikyti ir gabenti alkoholio produktus, taip pat taksi vairuotojams jų darbo metu draudžiama taksi automobiliuose laikyti ir gabenti alkoholio produktus. Draudžiama fiziniams asmenims išnešti iš viešojo maitinimo vietų jose įsigytus alkoholinius gėrimus pirmadieniais–šeštadieniais iki 10 11 valandos ir nuo 20 21 valandos, o sekmadieniais – iki 10  valandos ir nuo 15 valandos iki pirmadienio 10 11 valandos. Fiziniams asmenims taikomą alkoholio produktų laikymo ir gabenimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.“

 

Nepritarti

Argumentai: PSO įvardijo ekonomiškai efektyvias priemones, kurios duoda didžiausią grąžą visuomenės sveikatai už mažiausias investicijas, viena jų – prekybos alkoholiniais gėrimais laiko ribojimas, siekiant sumažinti alkoholinių gėrimų prieinamumą.

Komitete priimtas sprendimas alkoholio prekybos laiką pirmadieniais–šeštadieniais nustatyti nuo 10 val. iki 20 val.

6.

Seimo narys A. Skardžius,
2017-05-29

5

1

 

 

Argumentai: Pasiūlymą grindžiantys argumentai išdėstyti pasiūlymo 1 punkte.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 5 straipsnio 1, 2, 3, 8, 9, 10, 11 dalis ir jas išdėstyti taip:

5 straipsnis. 18 straipsnio pakeitimas

1.  Pakeisti 18 straipsnio 1 dalies 5 punktą ir jį išdėstyti taip:

„5) natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento, – mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų.“

2. Pakeisti 18 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Lietuvos Respublikoje prekiauti leidžiama:

1) alkoholiniais gėrimais – stacionariosiose alkoholinių gėrimų parduotuvėse, stacionariųjų parduotuvių alkoholinių gėrimų skyriuose, stacionariosiose viešojo maitinimo vietose, kaimo gyvenamosiose vietovėse esančių stacionariųjų parduotuvių nespecializuotuose skyriuose, tarptautinio susisiekimo traukiniuose, siaurojo geležinkelio traukiniuose ir laivuose, kuriuose yra atskirai įrengtos viešojo maitinimo vietos, orlaiviuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais, parodose ir mugėse, vykstančiose stacionariuose pastatuose, viešbučių kambariuose įrengtuose minibaruose, taip pat specialiosiose prekybos vietose;

2) gamyklų supilstytais į tarą natūralios fermentacijos sidru, alumi ir alaus mišiniais su nealkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento, – automobilinėse parduotuvėse (iš kurių yra aptarnaujami kaimo gyventojai savivaldybės tarybos nustatyta tvarka);

3) natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 13 procentų, – parodose;

4) natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento, – mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20  metų.“

3. Pakeisti 18 straipsnio 3 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3) mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas,  mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų  (išskyrus natūralios fermentacijos alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), parodose (išskyrus natūralios fermentacijos alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 13 procentų);“ 

8. Papildyti 18 straipsnio 3 dalį 15 punktu:

„15) mugių ir  masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, metu šių renginių vietose, išskyrus mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonas, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20  metų.

9. Pakeisti 18 straipsnio 4 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) pilstomus alkoholinius gėrimus. Šis draudimas netaikomas alkoholiniams gėrimams, parduodamiems stacionariosiose viešojo maitinimo vietose, stacionariuose pastatuose vykstančiose parodose ir mugėse, tarptautinio susisiekimo traukiniuose, siaurojo geležinkelio traukiniuose ir laivuose, kuriuose yra atskirai įrengtos viešojo maitinimo vietos, orlaiviuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais, alkoholiniams gėrimams (kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 22 procentų), parduodamiems nestacionariosiose viešojo maitinimo vietose savivaldybės tarybos nustatyto kurortinio, poilsio ir turizmo sezono laikotarpiu, taip pat pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais ir natūralios fermentacijos sidrui, parduodamiems firminėse alkoholinių gėrimų gamybos įmonių parduotuvėse, pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais ir natūralios fermentacijos sidrui (kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), parduodamiems parodose, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų;“.

10. Pakeisti 18 straipsnio 4 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) pilstomus alkoholinius gėrimus. Šis draudimas netaikomas alkoholiniams gėrimams, parduodamiems stacionariosiose viešojo maitinimo vietose, stacionariuose pastatuose vykstančiose parodose ir mugėse, tarptautinio susisiekimo traukiniuose, siaurojo geležinkelio traukiniuose ir laivuose, kuriuose yra atskirai įrengtos viešojo maitinimo vietos, orlaiviuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais, taip pat pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais ir natūralios fermentacijos sidrui, parduodamiems firminėse alkoholinių gėrimų gamybos įmonių parduotuvėse, pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais ir natūralios fermentacijos sidrui (kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), parduodamiems parodose, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas,  mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų;“.

 

Nepritarti

Argumentai: Projekte siūloma  įtvirtinti visų rūšių alkoholinių gėrimų prekybos draudimą masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir neribojamas, tačiau aiškiai nustatyti, kad šiuose renginiuose nėra draudžiama įrengti nemokamas zonas, į kurias patekimas yra ribojamas, ir kuriose prekiaujama silpnais alkoholiniais gėrimais (t. y., natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), įtvirtinant organizatorių pareigą užtikrinti, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, o masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas mokamas ir ribojamas, leisti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento.

 

7.

Seimo narė A. Armonaitė,
2017-05-30

5

1

 

 

Argumentai: Pasiūlymą grindžiantys argumentai išdėstyti pasiūlyme Nr. 1.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 5 straipsnio 1 dalį.

„1. Pakeisti 18 straipsnio 1 dalies 5 punktą ir jį išdėstyti taip:

„5) natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento, – mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų.“

 

Nepritarti

Argumentai: Projekte siūloma  įtvirtinti visų rūšių alkoholinių gėrimų prekybos draudimą masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir neribojamas, tačiau aiškiai nustatyti, kad šiuose renginiuose nėra draudžiama įrengti nemokamas zonas, į kurias patekimas yra ribojamas, ir kuriose prekiaujama silpnais alkoholiniais gėrimais (t. y., natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), įtvirtinant organizatorių pareigą užtikrinti, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, o masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas mokamas ir ribojamas, leisti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento.

 

8.

Seimo narė A. Armonaitė,
2017-05-30

5

2

4

 

Argumentai: Pasiūlymą grindžiantys argumentai išdėstyti pasiūlyme Nr. 1.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Projekto 5 straipsnio 2 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2. Pakeisti 18 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

4) natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento, – mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų.“

 

Nepritarti

Argumentai: Projekte siūloma  įtvirtinti visų rūšių alkoholinių gėrimų prekybos draudimą masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir neribojamas, tačiau aiškiai nustatyti, kad šiuose renginiuose nėra draudžiama įrengti nemokamas zonas, į kurias patekimas yra ribojamas, ir kuriose prekiaujama silpnais alkoholiniais gėrimais (t. y., natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), įtvirtinant organizatorių pareigą užtikrinti, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, o masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas mokamas ir ribojamas, leisti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento.

 

9.

Seimo narė A. Armonaitė,
2017-05-30

5

3

 

 

Argumentai: Pasiūlymą grindžiantys argumentai išdėstyti pasiūlyme Nr. 1.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Projekto 5 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Pakeisti 18 straipsnio 3 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3) mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas,  mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų (išskyrus natūralios fermentacijos alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), parodose (išskyrus natūralios fermentacijos alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 13 procentų);“ 

 

Nepritarti

Argumentai: Projekte siūloma  įtvirtinti visų rūšių alkoholinių gėrimų prekybos draudimą masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir neribojamas, tačiau aiškiai nustatyti, kad šiuose renginiuose nėra draudžiama įrengti nemokamas zonas, į kurias patekimas yra ribojamas, ir kuriose prekiaujama silpnais alkoholiniais gėrimais (t. y., natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), įtvirtinant organizatorių pareigą užtikrinti, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, o masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas mokamas ir ribojamas, leisti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento.

 

10.

Seimo narys R. Žemaitaitis,
2017-05-30

 

5

5

 

 

Argumentai: Pasiūlymą grindžiantys argumentai išdėstyti pasiūlymo 1 punkte.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 5 straipsnio 5 dalį:

5. Pakeisti 18 straipsnio 3 dalies 11 punktą ir jį išdėstyti taip:

„11) pirmadieniais-šeštadieniais iki 10 11 valandos ir nuo 20 21 valandos, o sekmadieniais – iki 10 valandos ir nuo 15 valandos iki pirmadienio 10 11 valandos mažmeninės prekybos vietose (išskyrus savivaldybių tarybų ribojamus atvejus). Šis draudimas netaikomas alkoholiniams gėrimams, parduodamiems tarptautinio susisiekimo traukiniuose, laivuose, orlaiviuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais, viešbučių kambariuose įrengtuose mini baruose, neapmuitinamose parduotuvėse ir specialiosiose prekybos vietose;”.

 

Nepritarti

Argumentai: PSO įvardijo ekonomiškai efektyvias priemones, kurios duoda didžiausią grąžą visuomenės sveikatai už mažiausias investicijas, viena jų – prekybos alkoholiniais gėrimais laiko ribojimas, siekiant sumažinti alkoholinių gėrimų prieinamumą.

Komitete priimtas sprendimas alkoholio prekybos laiką pirmadieniais–šeštadieniais nustatyti nuo 10 val. iki 20 val.

 

 

Pastaba: atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento 2017 m. gegužės 30 d. išvadoje pateiktą 2 pastabą, keičiamo įstatymo 18 straipsnio 3 dalies 11 punkte išbrauktini pertekliniai pasikartojantys žodžiai  „iki pirmadienio 10 valandos“.

 

11.

Seimo narys R. Žemaitaitis,
2017-05-30

 

5

6

 

 

Argumentai: Pasiūlymą grindžiantys argumentai išdėstyti pasiūlymo 1 punkte.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 5 straipsnio 6 dalį:

„5. Pakeisti 18 straipsnio 3 dalies 13 punktą ir jį išdėstyti taip:

„13) pirmadieniais-šeštadieniais iki 10 11 valandos ir nuo 20 21 valandos, o sekmadieniais – iki 10 valandos ir nuo 15 valandos iki pirmadienio 10 11 valandos viešojo maitinimo vietose, turinčiose licencijas mažmeninei prekybai alkoholiniais gėrimais. Šis draudimas netaikomas viešojo maitinimo vietose, turinčiose licencijas mažmeninei prekybai alkoholiniais gėrimais, parduodamiems pilstomiems alkoholiniams gėrimams ir tik vartoti vietoje.“

 

Nepritarti

Argumentai: PSO įvardijo ekonomiškai efektyvias priemones, kurios duoda didžiausią grąžą visuomenės sveikatai už mažiausias investicijas, viena jų – prekybos alkoholiniais gėrimais laiko ribojimas, siekiant sumažinti alkoholinių gėrimų prieinamumą.

Komitete priimtas sprendimas alkoholio prekybos laiką pirmadieniais–šeštadieniais nustatyti nuo 10 val. iki 20 val.

 

 

Pastaba: atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento 2017 m. gegužės 30 d. išvadoje pateiktą 2 pastabą, keičiamo įstatymo 18 straipsnio 3 dalies 13 punkte išbrauktini pertekliniai pasikartojantys žodžiai  „iki pirmadienio 10 valandos“.

 

12.

Seimo narys N. Puteikis,
2017-05-25

 

5

8

 

 

Argumentai: Draudimu prekiauti alkoholiu masiniuose renginiuose, kuriems skirta savivaldybių, valstybės ar Europos Sąjungos parama, būtų logiškai ir nuosekliai įtvirtinta politinė valia jokia forma neskatinti alkoholio vartojimo.

 

Pasiūlymas: pakeisti Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 16(1), 17, 18, 22, 28, 29 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto 5 straipsniu keičiamo 18 straipsnio 3 dalį, papildant ją 16 punktu ir išdėstant jį taip:

16) masiniuose renginiuose, kuriems skirta savivaldybių, valstybės ar Europos Sąjungos parama.

 

Nepritarti

Argumentai: pagal įstatymo projekto nuostatas savivaldybių tarybos turi teisę riboti ar uždrausti prekybą alkoholiniais gėrimais švenčių, parodų, koncertų, teatro spektaklių, cirko ir kitų masinių renginių metu. Be to, atsižvelgus į Vyriausybės išvadoje pateiktus pasiūlymus, Įstatymo projektu siūloma savivaldybių taryboms, suteikti teisę ne tik riboti laiką, kuriuo leidžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais ar nustatyti, kokiu atstumu nuo ugdymo įstaigų ar maldos namų teritorijų draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais, bet ir nustatyti vietas ir (ar) teritorijas, kuriose draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais, taip pat neišduoti licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais.

Manytina, kad šios, savivaldybių taryboms tam tikras teises suteikiančios nuostatos yra pakankamos, kad savivaldybės galėtų lanksčiai spręsti problemas, susijusias su prekyba alkoholiniais gėrimais tam tikrose vietose ir tam tikru metu, o siūlomos nuostatos būtų perteklinės.

 

13.

Seimo narys A. Palionis,
2017-05-29

5

9

 

 

Argumentai: Vadovaujantis Alkoholio kontrolės įstatymo 18 straipsnio 4 dalies 1 punktu, bendrovė ,,Lietuviškas midus“ negali prekiauti pilstomu silpnu midumi masiniuose renginiuose ir mugėse, nors kitų tai pačiai atitinkamos prekės rinkai priklausančių gaminių gamintojai ir pardavėjai, t. y. alaus, alaus mišinių su nealkoholiniais gėrimais ir natūralios fermentacijos sidro, kurio tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procentų, savo produkcija masiniuose renginiuose ir mugėse prekiauti gali. Atkreiptinas dėmesys, kad toks toje pačioje prekės rinkoje veikiančių ūkio subjektų veiklai keliamų reikalavimų diferencijavimas nepateisinamas jokiu viešąjį interesą atitinkančiu tikslu. Aptartos tam tikriems ūkio subjektams teisės aktais suteikiamos privilegijos (švelnesni reikalavimai) suteikia galimybę padidinti gaminamos produkcijos prieinamumą vartotojams, nededant tam didesnių finansinių ir administracinių resursų. Tai pačiai atitinkamai rinkai priklausantiems ūkio subjektams nevienodų sąlygų (reikalavimų) nustatymas sudaro pakankamą pagrindą konstatuoti, kad vieni ūkio subjektai yra privilegijuojami, o kiti diskriminuojami vieni kitų ūkio subjektų atžvilgiu. Atsižvelgiant į tai, darytina išvada, kad aptartos Alkoholio kontrolės įstatymo normos diskriminuoja atskirus tai pačiai atitinkamos prekės rinkai priklausančius ūkio subjektus, dėl ko atsiranda konkurencijos sąlygų skirtumas atitinkamoje rinkoje konkuruojantiems ūkio subjektams.

 

Pasiūlymas:

„9. Pakeisti 18 straipsnio 4 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) pilstomus alkoholinius gėrimus. Šis draudimas netaikomas alkoholiniams gėrimams, parduodamiems stacionariosiose viešojo maitinimo vietose, stacionariuose pastatuose vykstančiose parodose ir mugėse, tarptautinio susisiekimo traukiniuose, siaurojo geležinkelio traukiniuose ir laivuose, kuriuose yra atskirai įrengtos viešojo maitinimo vietos, orlaiviuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais, alkoholiniams gėrimams (kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 22 procentų), parduodamiems nestacionariosiose viešojo maitinimo vietose savivaldybės tarybos nustatyto kurortinio, poilsio ir turizmo sezono laikotarpiu, taip pat pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais ir natūralios fermentacijos sidrui, parduodamiems firminėse alkoholinių gėrimų gamybos įmonių parduotuvėse, pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais, natūralios fermentacijos silpnam midui ir natūralios fermentacijos sidrui (kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), parduodamiems parodose, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų;“.

 

Pritarti iš dalies

Argumentai: siūlytina patikslinti nuostatą, išbraukiant neapibrėžtą žodį „silpnam“ ir paliekant nuostatą, kad tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento.

 

Pasiūlymas: pakeisti projekto 5 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip:

„9. Pakeisti 18 straipsnio 4 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) pilstomus alkoholinius gėrimus. Šis draudimas netaikomas alkoholiniams gėrimams, parduodamiems stacionariosiose viešojo maitinimo vietose, stacionariuose pastatuose vykstančiose parodose ir mugėse, tarptautinio susisiekimo traukiniuose, siaurojo geležinkelio traukiniuose ir laivuose, kuriuose yra atskirai įrengtos viešojo maitinimo vietos, orlaiviuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais, alkoholiniams gėrimams (kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 22 procentų), parduodamiems nestacionariosiose viešojo maitinimo vietose savivaldybės tarybos nustatyto kurortinio, poilsio ir turizmo sezono laikotarpiu, taip pat pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais ir natūralios fermentacijos sidrui, parduodamiems firminėse alkoholinių gėrimų gamybos įmonių parduotuvėse, pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais, natūralios fermentacijos silpnam midui ir natūralios fermentacijos sidrui (kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), parduodamiems parodose, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų;“.

14.

Seimo nariai R. Karbauskis, A. Palionis,
2017-05-29

5

9

 

N

Argumentai: Siekiant mažinti alkoholinių gėrimų prieinamumą, taip pat siekiant išvengti alkoholio vartojimo nulemtų nelaimingų atsitikimų prie vandens telkinių, siūloma nustatyti, kad Lietuvos Respublikoje draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais paplūdimiuose.

 

Pasiūlymas: Papildyti Įstatymo projekto 5 straipsnį nauja 9 dalimi (atitinkamai pernumeruojant po šios dalies einančias kitas 5 straipsnio dalis), kuria keičiamo įstatymo 18 straipsnio 3 dalis būtų papildoma nauju 16 punktu:

9. Papildyti 18 straipsnio 3 dalį 16 punktu:

16) paplūdimiuose.

 

Pritarti

 

15.

Seimo narė A. Armonaitė,
2017-05-30

5

9

 

 

Argumentai: Pasiūlymą grindžiantys argumentai išdėstyti pasiūlyme Nr. 1.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Projekto 5 straipsnio 9 dalį ir jį išdėstyti taip:

„9. Pakeisti 18 straipsnio 4 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) pilstomus alkoholinius gėrimus. Šis draudimas netaikomas alkoholiniams gėrimams, parduodamiems stacionariosiose viešojo maitinimo vietose, stacionariuose pastatuose vykstančiose parodose ir mugėse, tarptautinio susisiekimo traukiniuose, siaurojo geležinkelio traukiniuose ir laivuose, kuriuose yra atskirai įrengtos viešojo maitinimo vietos, orlaiviuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais, alkoholiniams gėrimams (kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 22 procentų), parduodamiems nestacionariosiose viešojo maitinimo vietose savivaldybės tarybos nustatyto kurortinio, poilsio ir turizmo sezono laikotarpiu, taip pat pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais ir natūralios fermentacijos sidrui, parduodamiems firminėse alkoholinių gėrimų gamybos įmonių parduotuvėse, pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais ir natūralios fermentacijos sidrui (kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), parduodamiems parodose, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų;“

 

Nepritarti

Argumentai: Projekte siūloma  įtvirtinti visų rūšių alkoholinių gėrimų prekybos draudimą masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir neribojamas, tačiau aiškiai nustatyti, kad šiuose renginiuose nėra draudžiama įrengti nemokamas zonas, į kurias patekimas yra ribojamas, ir kuriose prekiaujama silpnais alkoholiniais gėrimais (t. y., natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), įtvirtinant organizatorių pareigą užtikrinti, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, o masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas mokamas ir ribojamas, leisti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento.

 

16.

Seimo narys A. Palionis,
2017-05-29

5

10

 

 

Argumentai: Argumentai išdėstyti prie 1 pasiūlymo.

 

Pasiūlymas:

„10. Pakeisti 18 straipsnio 4 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) pilstomus alkoholinius gėrimus. Šis draudimas netaikomas alkoholiniams gėrimams, parduodamiems stacionariosiose viešojo maitinimo vietose, stacionariuose pastatuose vykstančiose parodose ir mugėse, tarptautinio susisiekimo traukiniuose, siaurojo geležinkelio traukiniuose ir laivuose, kuriuose yra atskirai įrengtos viešojo maitinimo vietos, orlaiviuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais, taip pat pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais, natūralios fermentacijos silpnam midui ir natūralios fermentacijos sidrui, parduodamiems firminėse alkoholinių gėrimų gamybos įmonių parduotuvėse, pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais ir natūralios fermentacijos sidrui (kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), parduodamiems parodose, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas,  mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų;“.

 

Pritarti iš dalies

Argumentai: nuostata tikslintina, atsižvelgiant į išdėstytus argumentus, susijusius su minimų alkoholinių gėrimų pardavimu parodose, mugėse ir masiniuose renginiuose, ir siekiant suderinti siūlomas nuostatas su pasiūlytomis projekto 5 straipsnio 9 dalies pataisomis.

 

Pasiūlymas: pakeisti projekto 5 straipsnio 10 dalį ir ją išdėstyti taip:

„10. Pakeisti 18 straipsnio 4 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) pilstomus alkoholinius gėrimus. Šis draudimas netaikomas alkoholiniams gėrimams, parduodamiems stacionariosiose viešojo maitinimo vietose, stacionariuose pastatuose vykstančiose parodose ir mugėse, tarptautinio susisiekimo traukiniuose, siaurojo geležinkelio traukiniuose ir laivuose, kuriuose yra atskirai įrengtos viešojo maitinimo vietos, orlaiviuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais, taip pat pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais, natūralios fermentacijos silpnam midui ir natūralios fermentacijos sidrui, parduodamiems firminėse alkoholinių gėrimų gamybos įmonių parduotuvėse, pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais, natūralios fermentacijos midui ir natūralios fermentacijos sidrui (kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), parduodamiems parodose, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas,  mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų;“.

 

17.

Seimo narė A. Armonaitė,
2017-05-30

5

10

 

 

Argumentai: Pasiūlymą grindžiantys argumentai išdėstyti pasiūlyme Nr. 1.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Projekto 5 straipsnio 10 dalį ir jį išdėstyti taip:

„10. Pakeisti 18 straipsnio 4 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) pilstomus alkoholinius gėrimus. Šis draudimas netaikomas alkoholiniams gėrimams, parduodamiems stacionariosiose viešojo maitinimo vietose, stacionariuose pastatuose vykstančiose parodose ir mugėse, tarptautinio susisiekimo traukiniuose, siaurojo geležinkelio traukiniuose ir laivuose, kuriuose yra atskirai įrengtos viešojo maitinimo vietos, orlaiviuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais, taip pat pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais ir natūralios fermentacijos sidrui, parduodamiems firminėse alkoholinių gėrimų gamybos įmonių parduotuvėse, pilstomiems alui, alaus mišiniams su nealkoholiniais gėrimais ir natūralios fermentacijos sidrui (kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), parduodamiems parodose, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas,  mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų;“.

 

Nepritarti

Argumentai: Projekte siūloma  įtvirtinti visų rūšių alkoholinių gėrimų prekybos draudimą masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir neribojamas, tačiau aiškiai nustatyti, kad šiuose renginiuose nėra draudžiama įrengti nemokamas zonas, į kurias patekimas yra ribojamas, ir kuriose prekiaujama silpnais alkoholiniais gėrimais (t. y., natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), įtvirtinant organizatorių pareigą užtikrinti, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, o masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas mokamas ir ribojamas, leisti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento.

 

18.

Seimo narys G. Landsbergis,
2017-05-25

 

5

11

 

 

1 pasiūlymas: Pakeisti Projekto 5 straipsnio 11 dalį ir ją išdėstyti taip:

„11.Pakeisti 18 straipsnio 4 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3) alkoholinius gėrimus asmenims, jaunesniems kaip 18 20 metų. Asmenims nuo 18 iki 20 metų draudžiama parduoti alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija viršija 15 procentų.

 

Nepritarti

Argumentai: Įstatymo projekto tikslas – alkoholio prieinamumą ir reklamą ribojančiomis priemonėmis mažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje.

Siekiant mažinti alkoholinių gėrimų paplitimą tarp jaunimo, siūloma nustatyti, kad asmenys iki 20 metų negalės įsigyti, turėti ir vartoti alkoholinių gėrimų. Šis siūlymas įgyvendina Lietuvos sveikatos 2014–2025 metų strategijos 75.5 papunktį (didinti amžiaus cenzą pirkti ir vartoti alkoholinius gėrimus iki 20 metų amžiaus).

Be to, nustačius atskiras amžiaus ribas skirtingiems alkoholiniams gėrimams pagal tūrinę etilo alkoholio koncentraciją, būtų labai sunku tai įgyvendinti, nes kiekvienu atveju reikėtų tikrinti ne tik alkoholinius gėrimus perkančio jauno žmogaus amžių, bet ir perkamo alkoholinio gėrimo stiprumą.

 

19.

Seimo narė A. Armonaitė,
2017-05-25

 

5

11

 

 

Argumentai: Siūlome palikti šiuo metu galiojančią nuostatą dėl alkoholinių gėrimų vartojimo ribojimo, t. y., drausti asmenims iki 18 metų vartoti alkoholinius gėrimus, jų įsigyti ir turėti. Alkoholio kontrolės politika privalo užkardyti galimybę įsigyti alkoholinių gėrimų nepilnamečiams asmenims, tačiau amžiaus didinimas įneša papildomos painiavos, kuri gali baigtis kuriozinėmis situacijomis ir turėtų abejotiną poveikį vartojimo įpročiams. Civilinį veiksnumą Lietuvos Respublikoje asmuo įgyja sulaukęs 18 metų – tai reiškia, kad asmuo savo veiksmais įgyja civilines teises ir pareigas, pavyzdžiui, asmuo įgyja teisę dalyvauti rinkimuose, gali sudaryti santuoką, būti pašauktas tarnauti Lietuvos kariuomenėje. Siūlome visą dėmesį skirti užkertant kelią nepilnamečiams asmenims vartoti, turėti, įsigyti alkoholinių gėrimų, tačiau nekeisti amžiaus ribojimo, tai reiškia, palikti, šiuo metu galiojantį reguliavimą.

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 5 straipsnio 11 dalį.

„11. Pakeisti 18 straipsnio 4 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3) alkoholinius gėrimus asmenims, jaunesniems kaip 20 18 metų;“.

 

Nepritarti

Argumentai: Siekiant mažinti alkoholinių gėrimų paplitimą tarp jaunimo, siūloma nustatyti, kad asmenys iki 20 metų negalės įsigyti, turėti ir vartoti alkoholinių gėrimų. Šis siūlymas įgyvendina Lietuvos sveikatos 2014-2025 metų strategijos 75.5 papunktį (didinti amžiaus cenzą pirkti ir vartoti alkoholinius gėrimus iki 20 metų amžiaus).

 

20.

Seimo narys A. Skardžius,
2017-05-29

 

5

11

 

 

Argumentai: Pasiūlymą grindžiantys argumentai išdėstyti pasiūlymo 1 punkte.

 

Pasiūlymas:

11. Pakeisti 18 straipsnio 4 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3) alkoholinius gėrimus asmenims, jaunesniems kaip 20 18 metų;“.

 

Nepritarti

Argumentai: Siekiant mažinti alkoholinių gėrimų paplitimą tarp jaunimo, siūloma nustatyti, kad asmenys iki 20 metų negalės įsigyti, turėti ir vartoti alkoholinių gėrimų. Šis siūlymas įgyvendina Lietuvos sveikatos 2014-2025 metų strategijos 75.5 papunktį (didinti amžiaus cenzą pirkti ir vartoti alkoholinius gėrimus iki 20 metų amžiaus).

 

21.

Seimo nariai P. Saudargas, V. Kernagis,
2017-05-31

 

5

 

 

 

Argumentai: Alkoholiu piktnaudžiaujantys ir problemų su alkoholio vartojimu turinys asmenys dažniau renkasi stiprų alų, spirituotą vyną, degtinę. Be to, dažnai šie asmenys yra jautrūs alkoholio kainai ir jų pasirinkimą lemia būtent tai. Todėl prekyboje egzistuoja didelė pasiūla alkoholio gėrimų, skirtų išimtinai šiai asmenų grupei: stiprus alus, spirituotas vynas, degtinė vienkartiniuose indeliuose nuplėšiamu dangteliu. Kaip rodo Nielsen 2016 m. atlikti rinkos tyrimai, 41,5 proc. visos alaus rinkos sudaro 6 laipsnių ir stipresnis alus, o kaimiškose vietovėse jis siekia net 57,5 proc. nuo visos alaus rinkos. Nielsen skaičiuoja, kad spirituotas vynas, stiprus alus ir degtinė vienkartiniuose indeliuose nuplėšiamu dangteliu sudaro apie 25 proc. viso Lietuvoje suvartojamo grynojo alkoholio.

Siūloma griežtinti egzistuojančius apribojimus specifinėms produktų grupėms ir (1) uždrausti prekybą alkoholinius gėrimus puoelio tipo pakuotėse su nuplėšiamais dangteliais, (2) sumažinti gėrimų, kurie gali būti išpilstomi į plastikinę tarą, tūrinę etilo alkoholio koncentraciją nuo 7,5 iki 6 procentų.

Priėmus siūlomas pataisas būtų:

a) draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais, kurie pilstomi į  puodelio tipo pakuotes su nuplėšiamais dangteliais;

b) draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija yra didesnė kaip 6 proc., išskyrus atvejus, kai šie gėrimai išpilstyti į ne didesnę negu 0,2 litro tarą arba kai šie gėrimai išpilstyti į stiklinę, keraminę, medinę ar metalinę tarą;

c) leidžiama prekiauti gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija yra mažesnė kaip 6 proc., kai šie gėrimai išpilstomi į ne didesnę negu vieno litro tarą.

 

Pasiūlymas: Pakeisti įstatymo projekto 5 straipsnį, papildant jį 15 dalimi 18 straipsnio 4 dalies 4, 5 punktų pakeitimu ir 6 punkto papildymu, ir išdėstyti taip:

„15. Pakeisti 18 straipsnio 4 dalies 4, 5 punktus ir papildyti 6 punktu ir juos išdėstyti taip:

4) alaus, fermentuotų gėrimų, alkoholinių kokteilių grupėms priklausančius alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija yra didesnė kaip 7,5 6 procento, išpilstytus į didesnę negu 0,5 0,2 litro tarą, išskyrus atvejus, kai šie gėrimai išpilstyti į stiklinę, keraminę, medinę ar metalinę tarą;

5) alaus, fermentuotų gėrimų, alkoholinių kokteilių grupėms priklausančius alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija yra ne didesnė kaip 7,5 6 procento, išpilstytus į didesnę negu vieno litro tarą, išskyrus atvejus, kai šie gėrimai išpilstyti į stiklinę, keraminę, medinę ar metalinę tarą;

6) alkoholinius gėrimus puodelio tipo pakuotėse su nuplėšiamais dangteliais.

 

Nepritarti

Argumentai: Bet koks ta­ros riboji­mas yra su­si­jęs su Eu­ro­pos Sąjungos pre­ky­bos lais­ve.

Pagal Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (toliau – Teismas) praktiką valstybių narių nacionalinės teisės aktai, kurie reglamentuoja prekybą produktais ir nėra tiesiogiai susiję su prekių importu, gali tam tikrais atvejais turėti neigiamą poveikį prekių, importuojamų iš kitų valstybių narių, prekybai (žr. Sprendimą Komisija prieš Prancūziją, byla C-152/78, EU:C:1980:187). Pagrindinis Teismo argumentas – skirtinga nacionalinių gamintojų ir importuotojų našta, atsirandanti dėl to, kad nacionaliniai gamintojai turi įvykdyti tik vieno reguliuotojo (kilmės valstybės) reikalavimus, o importuojamoms prekėms tenka dvigubo reguliavimo (kilmės ir priimančios valstybių) našta ir su ja susijusios papildomos sąnaudos. Tokiais apribojimais, neatitinkančiais Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (toliau − SESV) 34 straipsnio, Teismas pripažino valstybių narių taisykles, susijusias su tam tikro gaminio pavadinimu, forma, dydžiu, svoriu, sudėtimi, įpakavimu ir pan.

 

22.

Seimo narys A. Skardžius,
2017-05-29

 

6

3

 

 

Argumentai: Pasiūlymą grindžiantys argumentai išdėstyti pasiūlymo 1 punkte.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 6 straipsnio 3 dalį.

„3.Pakeisti 22 straipsnio 1 dalies 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

„7) parodose, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20  metų, išskyrus alkoholinius gėrimus, įsigytus parodose, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas arba mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, ir kuriuose savivaldybių tarybų nustatyta tvarka įmonėms, Europos juridiniams asmenims ar jų filialams yra išduotos licencijos prekiauti alkoholiniais gėrimais;“.

 

Nepritarti

Argumentai: Projekte siūloma  įtvirtinti visų rūšių alkoholinių gėrimų prekybos draudimą masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir neribojamas, tačiau aiškiai nustatyti, kad šiuose renginiuose nėra draudžiama įrengti nemokamas zonas, į kurias patekimas yra ribojamas, ir kuriose prekiaujama silpnais alkoholiniais gėrimais (t. y., natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), įtvirtinant organizatorių pareigą užtikrinti, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, o masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas mokamas ir ribojamas, leisti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento.

 

23.

Seimo narė A. Armonaitė,
2017-05-30

6

3

 

 

Argumentai: Pasiūlymą grindžiantys argumentai išdėstyti pasiūlyme Nr. 1.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Projekto 6 straipsnio 3 dalį ir jį išdėstyti taip:

„3.   Pakeisti 22 straipsnio 1 dalies 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

„7) parodose, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas, mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, išskyrus alkoholinius gėrimus, įsigytus parodose, mugėse ir masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra mokamas ir ribojamas arba mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonose, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, ir kuriuose savivaldybių tarybų nustatyta tvarka įmonėms, Europos juridiniams asmenims ar jų filialams yra išduotos licencijos prekiauti alkoholiniais gėrimais;.

 

Nepritarti

Argumentai: Projekte siūloma  įtvirtinti visų rūšių alkoholinių gėrimų prekybos draudimą masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir neribojamas, tačiau aiškiai nustatyti, kad šiuose renginiuose nėra draudžiama įrengti nemokamas zonas, į kurias patekimas yra ribojamas, ir kuriose prekiaujama silpnais alkoholiniais gėrimais (t. y., natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento), įtvirtinant organizatorių pareigą užtikrinti, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 metų, o masiniuose renginiuose, į kuriuos patekimas mokamas ir ribojamas, leisti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 procento.

 

24.

Seimo narys A. Skardžius,
2017-05-29

 

6

4

 

 

Argumentai: Pasiūlymą grindžiantys argumentai išdėstyti pasiūlymo 1 punkte.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 6 straipsnio 4 dalį.

„4.  Papildyti 22 straipsnio 1 dalį 8 punktu:

„8) mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, metu šių renginių vietose, išskyrus mugių ir masinių renginių, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas, zonas, į kurias patekimas yra ribojamas ir kuriose mugės ar renginio organizatorius užtikrina, kad į šias zonas nepatektų asmenys, jaunesni kaip 20 18 metų.“

 

Nepritarti

Argumentai: Siekiant mažinti alkoholinių gėrimų paplitimą tarp jaunimo, siūloma nustatyti, kad asmenys iki 20 metų negalės įsigyti, turėti ir vartoti alkoholinių gėrimų. Šis siūlymas įgyvendina Lietuvos sveikatos 2014-2025 metų strategijos 75.5 papunktį (didinti amžiaus cenzą pirkti ir vartoti alkoholinius gėrimus iki 20 metų amžiaus).

 

25.

Seimo narys G. Landsbergis,
2017-05-25

 

6

5

 

 

2 pasiūlymas: Pakeisti Projekto 6 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Pakeisti 22 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Lietuvos Respublikoje draudžiama asmenims iki  18 20 metų vartoti alkoholinius gėrimus, ar jų turėti. Asmenims nuo 18 iki 20 metų draudžiama vartoti ar turėti alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija viršija 15 procentų. Draudimas turėti alkoholinių gėrimų netaikomas asmenims nuo 18 metų, jeigu alkoholinių gėrimų turėjimas yra tokių asmenų darbo veiklos (pobūdžio) dalis darbo vietoje ir darbo metu.“

 

Nepritarti

Argumentai: Įstatymo projekto tikslas – alkoholio prieinamumą ir reklamą ribojančiomis priemonėmis mažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje.

Siekiant mažinti alkoholinių gėrimų paplitimą tarp jaunimo, siūloma nustatyti, kad asmenys iki 20 metų negalės įsigyti, turėti ir vartoti alkoholinių gėrimų. Šis siūlymas įgyvendina Lietuvos sveikatos 2014–2025 metų strategijos 75.5 papunktį (didinti amžiaus cenzą pirkti ir vartoti alkoholinius gėrimus iki 20 metų amžiaus).

Be to, nustačius atskiras amžiaus ribas skirtingiems alkoholiniams gėrimams pagal tūrinę etilo alkoholio koncentraciją, būtų labai sunku tai įgyvendinti, nes kiekvienu atveju reikėtų tikrinti ne tik alkoholinius gėrimus perkančio jauno žmogaus amžių, bet ir perkamo alkoholinio gėrimo stiprumą.

 

26.

Seimo narė A. Armonaitė,
2017-05-25

 

6

5

 

 

Argumentai: Pasiūlymą grindžiantys argumentai išdėstyti pasiūlyme Nr. 4.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 6 straipsnio 4 dalį.

„4. Pakeisti 22 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Lietuvos Respublikoje draudžiama asmenims iki 20 18 metų vartoti alkoholinius gėrimus ar jų turėti. Draudimas turėti alkoholinių gėrimų netaikomas asmenims nuo 18 metų, jeigu alkoholinių gėrimų turėjimas yra tokių asmenų darbo veiklos (pobūdžio) dalis darbo vietoje ir darbo metu.

 

Nepritarti

Argumentai: Siekiant mažinti alkoholinių gėrimų paplitimą tarp jaunimo, siūloma nustatyti, kad asmenys iki 20 metų negalės įsigyti, turėti ir vartoti alkoholinių gėrimų. Šis siūlymas įgyvendina Lietuvos sveikatos 2014-2025 metų strategijos 75.5 papunktį (didinti amžiaus cenzą pirkti ir vartoti alkoholinius gėrimus iki 20 metų amžiaus).

 

27.

Seimo narys A. Skardžius,
2017-05-29

 

6

5

 

 

Argumentai: Įstatymo projektu siūloma nustatyti pernelyg griežtas priemones siekiant sumažinti alkoholinių gėrimų vartojimą ir prieinamumą. Alkoholio vartojimo ir prieinamumo sumažinimas gali būti pasiekiamas ne vien didinant amžių, kurio sulaukę asmenys galėtų įsigyti alkoholio.

Nustačius, jog alkoholį įsigyti ir vartoti galėtų tik asmenys sulaukę 20 metų, nebūtų ugdomi „protingo“ alkoholio vartojimo įgūdžiai, neturint poreikio vartoti stipriuosius alkoholinius gėrimus.

Pasaulio sveikatos organizacijos 2011 metų duomenimis, daugelyje Europos valstybių narių alkoholinius gėrimus galima įsigyti asmenims, sulaukusiems 16–18 metų. Austrijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Liuksemburge, Olandijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Šveicarijoje silpnuosius gėrimus galima įsigyti ir vartoti nuo 16 metų. Kiek griežtesnis reguliavimas nustatytas tik Švedijos Karalystėje, Norvegijoje ir Suomijoje.

Todėl siūlomo teisinio reguliavimo įtvirtinimas nepagrįstai apribotų asmenų teises, didintų „šešėlinę“ alkoholio ir narkotikų bei psichotropinių medžiagų rinką.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 6 straipsnio 5 dalį.

5. Pakeisti 22 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Lietuvos Respublikoje draudžiama asmenims iki 20 18 metų vartoti alkoholinius gėrimus ar jų turėti. Draudimas turėti alkoholinių gėrimų netaikomas asmenims nuo 18 metų, jeigu alkoholinių gėrimų turėjimas yra tokių asmenų darbo veiklos (pobūdžio) dalis darbo vietoje ir darbo metu.“

 

Nepritarti

Argumentai: Siekiant mažinti alkoholinių gėrimų paplitimą tarp jaunimo, siūloma nustatyti, kad asmenys iki 20 metų negalės įsigyti, turėti ir vartoti alkoholinių gėrimų. Šis siūlymas įgyvendina Lietuvos sveikatos 2014-2025 metų strategijos 75.5 papunktį (didinti amžiaus cenzą pirkti ir vartoti alkoholinius gėrimus iki 20 metų amžiaus).

 

28.

Seimo narys G. Landsbergis,
2017-05-25

 

6

6

 

 

3 pasiūlymas: Pakeisti Projekto 6 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Pakeisti 22 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Licencijas verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais turinčios įmonės, Europos juridiniai asmenys ir jų filialai, vykdantys viešojo maitinimo veiklą, privalo užtikrinti, kad prekybos alkoholiniais gėrimais vietose asmenys iki 18 20 metų nevartotų alkoholinių gėrimų, o asmenys nuo 18 iki 20 metų nevartotų alkoholinių gėrimų, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija viršija 15 procentų.

 

Nepritarti

Argumentai: Įstatymo projekto tikslas – alkoholio prieinamumą ir reklamą ribojančiomis priemonėmis mažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje.

Siekiant mažinti alkoholinių gėrimų paplitimą tarp jaunimo, siūloma nustatyti, kad asmenys iki 20 metų negalės įsigyti, turėti ir vartoti alkoholinių gėrimų. Šis siūlymas įgyvendina Lietuvos sveikatos 2014–2025 metų strategijos 75.5 papunktį (didinti amžiaus cenzą pirkti ir vartoti alkoholinius gėrimus iki 20 metų amžiaus).

Be to, nustačius atskiras amžiaus ribas skirtingiems alkoholiniams gėrimams pagal tūrinę etilo alkoholio koncentraciją, būtų labai sunku tai įgyvendinti, nes kiekvienu atveju reikėtų tikrinti ne tik alkoholinius gėrimus perkančio jauno žmogaus amžių, bet ir perkamo alkoholinio gėrimo stiprumą.

 

29.

Seimo narys A. Skardžius,
2017-05-29

 

6

6

 

 

Argumentai: Pasiūlymą grindžiantys argumentai išdėstyti pasiūlymo 1 punkte.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 6 straipsnio 6 dalį:

„6. Pakeisti 22 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Licencijas verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais turinčios įmonės, Europos juridiniai asmenys ir jų filialai, vykdantys viešojo maitinimo veiklą, privalo užtikrinti, kad prekybos alkoholiniais gėrimais vietose asmenys iki 20 18 metų nevartotų alkoholinių gėrimų.“

 

Nepritarti

Argumentai: Siekiant mažinti alkoholinių gėrimų paplitimą tarp jaunimo, siūloma nustatyti, kad asmenys iki 20 metų negalės įsigyti, turėti ir vartoti alkoholinių gėrimų. Šis siūlymas įgyvendina Lietuvos sveikatos 2014-2025 metų strategijos 75.5 papunktį (didinti amžiaus cenzą pirkti ir vartoti alkoholinius gėrimus iki 20 metų amžiaus).

 

30.

Seimo narys A. Skardžius,
2017-05-29

 

7

 

 

 

Argumentai: Pasiūlymą grindžiantys argumentai išdėstyti pasiūlymo 1 punkte.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 7 straipsnį:

7 straipsnis. 28 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 28 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialams draudžiama alkoholinių gėrimų pardavimo skatinimo veiklai pasitelkti asmenis iki 20 18 metų.“

 

Nepritarti

Argumentai: Siekiant mažinti alkoholinių gėrimų paplitimą tarp jaunimo, siūloma nustatyti, kad asmenys iki 20 metų negalės įsigyti, turėti ir vartoti alkoholinių gėrimų. Šis siūlymas įgyvendina Lietuvos sveikatos 2014-2025 metų strategijos 75.5 papunktį (didinti amžiaus cenzą pirkti ir vartoti alkoholinius gėrimus iki 20 metų amžiaus).

 

31.

Seimo narys A. Skardžius,
2017-05-29

 

8

2

 

 

Argumentai: Siūloma remiamuose sporto, kultūros renginiuose neapriboti galimybės naudoti prekinius ženklus, įskaitant ir juose dalyvaujančių dalyvių aprangą.

 

Pasiūlymas: Pakeisti projekto 8 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Reklama nelaikoma informacija apie alkoholinius gėrimus informaciniuose pranešimuose, kurie skirti tik alkoholio verslo specialistams, taip pat alkoholinius gėrimus gaminančių arba jais prekiaujančių įmonių, Europos juridinių asmenų ar jų filialų registruoti pavadinimai (jeigu alkoholinių gėrimų gamintojo pavadinimas yra sudedamoji šių įmonių, Europos juridinių asmenų ar jų filialų registruoto pavadinimo dalis) ir prekių ženklai, kai šie pavadinimai ir prekių ženklai pateikiami iškabose ant šių įmonių, Europos juridinių asmenų ar jų filialų buveinės ar padalinio pastato ir valdomo transporto. Reklama nelaikomi alkoholinius gėrimus gaminančių arba jais prekiaujančių įmonių, Europos juridinių asmenų ir jų filialų registruoti pavadinimai ar prekių ženklai, kai šie pavadinimai ar prekių ženklai nereguliariai ir netikėtai matomi Lietuvos Respublikos jurisdikcijai priklausančių transliuotojų ir retransliuotojų transliuojamose ar retransliuojamose programose ir kai šių pavadinimų ir prekių ženklų atvaizdai yra šalutiniai, palyginti su transliuojamos ar retransliuojamos programos vaizdais, taip pat Lietuvos Respublikos teisės aktuose ant alkoholinio gėrimo ir (ar) jo pirminės (prekinės) ar antrinės (grupinės) pakuotės nustatyti ženklinimo rekvizitai ir kita ženklinimo informacija; alkoholinių gėrimų eksponavimas (pateikimas parduoti), alkoholinio gėrimo grupė, pogrupis, kategorija, alkoholinio gėrimo kilmės šalis, geografinė nuoroda, regionas, alkoholinių gėrimų gamintojų ar alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių pavadinimai ir registruoti prekių ženklai, alkoholinio gėrimo kaina, kai ši informacija pateikiama mažmeninės prekybos ar viešojo maitinimo vietose, kuriose alkoholiniai gėrimai parduodami vartotojui, ar alkoholinius gėrimus gaminančių ar jais prekiaujančių įmonių interneto svetainėse.; prekiniai ženklai gali būti naudojami remiamuose renginiuose, įskaitant dalyvių aprangą.

 

Nepritarti

Argumentai: Alkoholinių gėrimų reklama skatina jaunus žmones pradėti vartoti alkoholį bei didina jo vartojimą tarp vartojančiųjų. PSO įvardijo ekonomiškai efektyvias priemones, kurios duoda didžiausią grąžą visuomenės sveikatai už mažiausias investicijas, viena jų – alkoholinių gėrimų reklamos draudimas.

Atkreiptinas dėmesys, kad siūlomas reguliavimas dar labiau išplečia šiuo metu galiojanti teisinį reguliavimą, susijusį su alkoholio reklamos ribojimu renginiuose, t. y. neapibrėžtos sąvokos „remiami renginiai“, „dalyviai“, neapibrėžti prekių ženklų „naudojimo“ būdai.

 

32.

Seimo narys R. Žemaitaitis,
2017-05-30

8

2

 

 

Argumentai: Vadovaujantis įstatymo projekto 8 straipsniu keičiamo 29 straipsnio 2 dalimi, informacija, kurią leidžiama pateikti prekybos vietoje yra nepagrįstai apribota:

1) kadangi ne visų gėrimų pavadinimai yra registruoti prekių ženklai, be to, kai kurie gėrimai (kokteiliai) ir negali būti prekės ženklais, prekybos vietoje siūlome leisti nurodyti parduodamo gėrimo pavadinimą (pvz. kokteilis Mojito);

2) restoranuose meniu dažnai pateikiama platesnė informacija apie gėrimus (ypač vynus) – pvz. vynuogių veislė, gamybos metai, gamybos būdas (brandintas, rezervinis ar pan.), vartojimo ypatumui (derinimas su maistu, serviravimo temperatūra), taip pat restoranų darbuotojai paprastai klientams pateikia išsamią informaciją apie konkretų gėrimą – jo gamybos regioną, būdą, istoriją ar pan.,  todėl siūlome praplėsti leidžiamą informaciją ir nustatant, kad gali būti pateikta „informacija apie gėrimą ir jo gamybą, kilmę, vartojimą“;

3) baruose ir restoranuose kaip papuošimai ar serviravimo atributika dažnai naudojami ne tik prekių ženklai, bet ir kiti dizaino elementai (su prekės ženklu susiję užrašai, piešiniai, vaizdai), todėl siūlome nustatyti, kad prekybos vietoje gali būti naudojami su prekės ženklais susiję dizaino elementai.

 

Pasiūlymas: Pakeisti 8  straipsniu keičiamo 29 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Reklama nelaikoma informacija apie alkoholinius gėrimus informaciniuose pranešimuose, kurie skirti tik alkoholio verslo specialistams, taip pat alkoholinius gėrimus gaminančių arba jais prekiaujančių įmonių, Europos juridinių asmenų ar jų filialų registruoti pavadinimai (jeigu alkoholinių gėrimų gamintojo pavadinimas yra sudedamoji šių įmonių, Europos juridinių asmenų ar jų filialų registruoto pavadinimo dalis) ir prekių ženklai, kai šie pavadinimai ir prekių ženklai pateikiami iškabose ant šių įmonių, Europos juridinių asmenų ar jų filialų buveinės ar padalinio pastato ir valdomo transporto. Reklama nelaikomi alkoholinius gėrimus gaminančių arba jais prekiaujančių įmonių, Europos juridinių asmenų ir jų filialų registruoti pavadinimai ar prekių ženklai, kai šie pavadinimai ar prekių ženklai nereguliariai ir netikėtai matomi Lietuvos Respublikos jurisdikcijai priklausančių transliuotojų ir retransliuotojų transliuojamose ar retransliuojamose programose ir kai šių pavadinimų ir prekių ženklų atvaizdai yra šalutiniai, palyginti su transliuojamos ar retransliuojamos programos vaizdais, taip pat Lietuvos Respublikos teisės aktuose ant alkoholinio gėrimo ir (ar) jo pirminės (prekinės) ar antrinės (grupinės) pakuotės nustatyti ženklinimo rekvizitai ir kita ženklinimo informacija; alkoholinių gėrimų eksponavimas (pateikimas parduoti), alkoholinio gėrimo pavadinimas, grupė, pogrupis, kategorija, alkoholinio gėrimo kilmės šalis, geografinė nuoroda, regionas, informacija apie gėrimą ir jo gamybą, kilmę, vartojimą, alkoholinių gėrimų gamintojų ar alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių pavadinimai ir registruoti prekių ženklai, dizaino elementai, alkoholinio gėrimo kaina, kai ši informacija pateikiama mažmeninės prekybos ar viešojo maitinimo vietoje, kurioje alkoholiniai gėrimai parduodami vartotojui, ar alkoholinius gėrimus gaminančių ar jais prekiaujančių įmonių interneto svetainėse.“

 

Nepritarti

Argumentai: Alkoholinių gėrimų reklama skatina jaunus žmones pradėti vartoti alkoholį bei didina jo vartojimą tarp vartojančiųjų. PSO įvardijo ekonomiškai efektyvias priemones, kurios duoda didžiausią grąžą visuomenės sveikatai už mažiausias investicijas, viena jų – alkoholinių gėrimų reklamos draudimas.

Pastebėtina, kad pagal įstatymo projekto nuostatas reklama nelaikomi ant alkoholinio gėrimo ir (ar) jo pakuotės nustatyti ženklinimo rekvizitai ir kita ženklinimo informacija; alkoholinių gėrimų eksponavimas (pateikimas parduoti), alkoholinio gėrimo grupė, pogrupis, kategorija, alkoholinio gėrimo kilmės šalis, geografinė nuoroda, regionas, alkoholinių gėrimų gamintojų ar alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių pavadinimai ir registruoti prekių ženklai, alkoholinio gėrimo kaina, kai ši informacija pateikiama mažmeninės prekybos ar viešojo maitinimo vietose, kuriose alkoholiniai gėrimai parduodami vartotojui, ar alkoholinius gėrimus gaminančių ar jais prekiaujančių įmonių interneto svetainėse.

Be to, 2004 m. sausio 26 d. nutarime Konstitucinis Teismas konstatavo, kad reklama yra ne bet kokia informacija, o tik tokia, kuria siekiama daryti poveikį vartotojų pasirinkimams, t. y. skatinti juos įsigyti ar vartoti tam tikrus alkoholio produktus. Būtent skatinimas įsigyti ar vartoti alkoholio produktus rodo komercinį tokios informacijos tikslą: ja siekiama daryti palankią įtaką įmonių komercinei, ūkinei ir finansinei veiklai. Todėl nei mokslo darbai, nei informaciniai ar kiti leidiniai, kuriuose pateikiami alkoholio produktų savybių, vartojimo, gamybos, paplitimo tyrimo ar statistiniai duomenys, nei meno kūriniai, kuriuose atsispindi alkoholio produktų gamyba ar vartojimas ir panašūs dalykai, savaime nėra alkoholio reklama.

 

33.

Seimo nariai R. Karbauskis, A. Palionis,
2017-05-29

10

1, 2

 

 

Argumentai: Siekiant suteikti ūkio subjektams protingą terminą pasiruošti šio įstatymo įgyvendinimui, siūloma nustatyti, kad šio įstatymo 5 straipsnio 9 dalis, nustatanti draudimą prekiauti alkoholiniais gėrimais paplūdimiuose, įsigalioja nuo 2020 m. sausio 1 d.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 10 straipsnio 1, 2 dalis, nustatant, kad šio įstatymo 5 straipsnio 9 dalis ir atitinkamai pernumeruota 5 straipsnio 10 dalis, įsigalioja nuo 2020 m. sausio 1 d.:

„1.   Šis įstatymas, išskyrus šio įstatymo 1 straipsnį, 2 straipsnio 2 dalį, 3 straipsnį, 5 straipsnio 2, 9 ir 10 11 dalis ir šio straipsnio 4 dalį, įsigalioja 2018 m. sausio 1 d.

2. Šio įstatymo 1 straipsnis, 2 straipsnio 2 dalis, 3 straipsnis ir 5 straipsnio 2, 9 ir 10 11 dalys įsigalioja 2020 m. sausio 1 d.“

 

Pritarti

 

34.

Seimo nariai P. Saudargas, V. Kernagis,
2017-05-31

 

10

 

 

 

Argumentai: Siekiant įstatymo projekto 5 straipsnio 15 dalies įsigaliojimo po notifikavimo procedūros, siūloma nustatyti, kad šio įstatymo 5 straipsnio 15 dalis, ribojanti alkoholinių gėrimų taros dydžius, įsigalioja nuo 2020 m. sausio 1 d.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 10 straipsnio 2 dalį, nustatant, kad šio įstatymo projekto 5 straipsnio 15 dalis, numatanti alkoholinių gėrimų taros dydžių ribojimus, įsigalioja nuo 2020 m. sausio 1 d.:

10 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1.  Šis įstatymas, išskyrus šio įstatymo 1 straipsnį, 2 straipsnio 2 dalį, 3 straipsnį, 5 straipsnio 2 ir 10 dalis ir šio straipsnio 4 dalį, įsigalioja 2018 m. sausio 1 d.

2. Šio įstatymo 1 straipsnis, 2 straipsnio 2 dalis, 3 straipsnis ir 5 straipsnio 2 ir, 10 ir 15 dalys įsigalioja 2020 m. sausio 1 d.

3. Šio įstatymo 8 straipsnis taikomas Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo 18 straipsnio 4 dalies 2, 3, 4, 5 punktų pažeidimams, padarytiems įsigaliojus šiam įstatymui.

4. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija iki 2017 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.“

 

Nepritarti

Argumentai: pasiūlymas neaktualus, nes Komitetas siūlo nepritarti Seimo narių P. Saudargo ir V. Kernagio pasiūlymui, kurio vėlesnį įsigaliojimą nustato šis 10 straipsnio 1 ir 2 dalių pakeitimas.

 

4. Balsavimo rezultatai: už – 7, prieš – 0, susilaikė – 1.

 

 

 

Komiteto pirmininkė                                                                                                                                                                           Agnė Širinskienė

 

 

 

Sveikatos reikalų komiteto biuro vedėja J. Bandzienė

Sveikatos reikalų komiteto biuro patarėja (ES) V. Valainytė