PASIŪLYMAI

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS NEĮGALIŲJŲ SOCIALINĖS INTEGRACIJOS ĮSTATYMO NR. I-2044 PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-2014(2)

 

2022-12-13

Vilnius

 

Eil.

Nr.

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

1.

3

1-8

 

Argumentai:

Lietuvoje kiekvienais metais skaičiuojama apie 2000 vaikų, 10 000 darbingo amžiaus žmonių ir 11 000 senjorų, kurie tampa neįgaliaisiais ir kuriems nuo pat negalios atsiradimo momento (gimimo, traumos, ligos) reikalinga ankstyvoji pagalba. Pagal dabartinį projekto variantą visi šie žmonės ir jų artimieji ankstyvosios pagalbos sulauks tik nuo 2027 m. sausio 1 d.  Taigi, per ketverius metus beveik 100 000 neįgalių asmenų ir jų artimųjų nesulauks jokių ankstyvosios pagalbos  paslaugų, nes įstatymo projektą registravęs komitetas šio įstatymo įsigaliojimą ta dalimi, kuri numato ankstyvosios pagalbos paslaugų teikimą nukelti ketveriems metams.

Be to, susiklostytų situacija, kai įstatymu įtvirtinama valstybės ir savivaldybės institucijų pareiga ketverius metus neteikti jokių ankstyvosios pagalbos paslaugų.   Toks ilgas įstatymo įsigaliojimo atidėjimo terminas yra nepagrįstas ir diskriminuojantis negalią turinčius žmones.

Atsižvelgiant į tai, kad Įstatymo projektu nustatoma ankstyvosios pagalbos paslauga šiuo metu nėra įteisinta ir teikiama, tačiau ji labai reikalinga ir laukiama asmenių, turinčių akivaizdžių negalios požymių ir jų šeimos narių, ir į tai, kad Įstatymo projekte siūloma tokias paslaugas pradėti teikti tik nuo 2027 m. sausio 1 d., siūlau numatyti, kad šios paslaugos būtų pradėtos taikyti nuo šio Įstatymo įsigaliojimo momento, tai yra 2024 m. sausio 1 d. ir atitinkamai pakeisti svarstomo įstatymo projekto  nuostatas.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 3 straipsnio 1-8 dalis ir jas išdėstyti taip:

„3 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio  5 4 dalį ir šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymo 27 straipsnio 4 ir 5 dalis, įsigalioja 2024 m. sausio 1 d.

2. Šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymo 27 straipsnio 4 ir 5 dalys įsigalioja 2027 m. sausio 1 d.

2 3. Iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos paskirtų Ginčų komisijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Ginčų komisija) pirmininko ir narių įgaliojimai tęsiasi iki 2024 m. vasario 1 d.

3 4. Skundai, pateikti Ginčų komisijai iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, baigiami nagrinėti iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos galiojusio Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka. Skundai, pateikti Ginčų komisijai įsigaliojus šiam įstatymui, nagrinėjami Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka.

4 5. Vyriausybė, socialinės apsaugos ir darbo ministras ar jo įgaliotos įstaigos vadovas, sveikatos apsaugos ministras ir švietimo, mokslo ir sporto ministras iki 2023 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

5 6. Kituose teisės aktuose vartojama sąvoka „neįgalusis“ tolygi sąvokai „asmuo su negalia“, sąvokos „darbingumo lygis“ ir „specialiųjų poreikių lygis“ – sąvokai „dalyvumo lygis“, sąvoka „specialusis poreikis“ – sąvokai „individualusis pagalbos poreikis“, sąvoka „specialusis nuolatinės slaugos poreikis“ – sąvokai „individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos pirmo ar antro lygio poreikis“, sąvoka „specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis“ – sąvokai „individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos trečio ar ketvirto lygio poreikis“, sąvoka „specialusis lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikis“ – sąvokai „lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikis“, sąvoka „didelių specialiųjų poreikių lygis“ – sąvokai „15 procentų dalyvumo lygis“, sąvoka „vidutinių specialiųjų poreikių lygis“ – sąvokai „40 procentų dalyvumo lygis“, sąvoka „netektas darbingumas“ – sąvokai „netektas dalyvumas“, sąvoka „neįgalumas“ – sąvokai „negalia“.

6 7. Kituose teisės aktuose ir sutartyse Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pavadinimai yra tolygūs pavadinimui Asmenų su negalia teisių apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

7 8. Kituose teisės aktuose nuoroda į Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymą reiškia nuorodą į Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymą.

 

2.

3

9

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į tai, kad Įstatymo projekto nuostatų įgyvendinimas yra labai svarbus neįgaliųjų asmenų, jų šeimos narių bei nevyriausybinėms organizacijoms. Jos turi sukaupusios reikalingą patirtį ir yra pasirengusios tokią pagalbą teikti bendradarbiaudamos su valstybės ir savivaldybių institucijomis. Šiuo metu tokią pagalbą, dažniausiai neatlygintinai teikia nevyriausybinės organizacijos (Lietaus vaikai, Pagava, Viltis ir kitos).

 

Siūlau Įstatymo projekte numatytą galimybę Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai išbandyti ir įvertinti ankstyvosios pagalbos paslaugos teikimo ir organizavimo perspektyvas procesą siūlau įtraukti nevyriausybines organizacijas, o taip pat siūlau numatyti įstatyme, kad ankstyvosios pagalbos paslaugos išbandomos iki įstatymo įsigaliojimo, t. y. iki 2024 m. sausio 1 d., o nuo 2024 sausio 1d. tokios paslaugos turėtų būti teikiamos visa apimtimi .

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 3 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip:

8 9. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, pasitelkdama nevyriausybines organizacijas iki 2025 m. gruodžio 31 d. 2024 m. sausio 1 d.  ankstyvosios pagalbos paslaugą išbando, įvertina šios paslaugos teikimo ir organizavimo perspektyvas ir prireikus kartu su Sveikatos apsaugos ministerija iki 2026 m. liepos 1 d. parengia teisės aktų, susijusių su ankstyvosios pagalbos paslaugos teikimu ir organizavimu, pakeitimus“.

 

 

Teikia

Seimo narys:                                                                                                             Vytautas Bakas