LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

SOCIALINIŲ REIKALŲ IR DARBO KOMITETAS

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VIETOS SAVIVALDOS ĮSTATYMO NR. I-533 6 STRAIPSNIO PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO Nr. XIVP-2815

 

2023-10-04 Nr. 103-P-35

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Justas Džiugelis – komiteto pirmininkas, Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Rima Baškienė, Algimantas Dumbrava, Vaida Giraitytė-Juškevičienė, Gintautas Kindurys, Linas Kukuraitis, Matas Maldeikis (pavaduojantis Gintarę Skaistę), Rasa Petrauskienė, Algirdas Sysas, Jonas Varkalys; komiteto biuras: Evelina Bulotaitė – biuro vedėja, patarėjos: Diana Jonėnienė, Asta Kazlauskienė, Ieva Kuodienė, padėjėja Renata Liekienė; kviestieji asmenys: Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai: Vilma Augienė – viceministrė, Jurgita Gajauskienė – Socialinių paslaugų grupės vyresnioji patarėja, Jovita Kuzmickienė – Socialinių paslaugų grupės patarėja, Jovita Nedvecka – Socialinių paslaugų grupės patarėja, Vilma Pėčė – Socialinio draudimo grupės patarėja, Violeta Toleikienė – Socialinių paslaugų grupės vadovė; Aistė Adomavičienė – Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo direktorė, Akvilė Antanaitytė – Maltos ordino pagalbos tarnybos atstovė, Jolanta Baltaduonytė – Kauno m. Socialinės paramos skyriaus vedėja, Agnė Naujokaitytė – Maltiečių programų vaikams ir jaunimui vadovė, Ramutė Pilypienė – Šiaulių  m. savivaldybės Socialinės  paramos skyriaus vedėja, Elena Urbonienė – NVO vaikams konfederacijos direktorė, Audronė Vareikytė – Lietuvos savivaldybių asociacijos  patarėja, Henrika Varnienė – Lietuvos negalios organizacijų forumo administracijos direktorė.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,

2023-06-07

 

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, pastabų neturime.

 

Atsižvelgti.

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Lietuvos savivaldybių asociacija, 2023-08-14

2

 

 

III. Dėl Vietos savivaldos įstatymo projekto:

Keičiamas Vietos savivaldos įstatymo 6 str. 12 p. savivaldybėms pridedant naujų socialinių paslaugų (prevencinių ir laikino atokvėpio) kokybės vertinimą. 

Socialinių paslaugų įstatymo Projekto priedo 2 str. 51 p. reglamentuota, kad socialinės priežiūros ir laikino atokvėpio paslaugų kokybę, vadovaudamasi socialinių paslaugų kokybės reikalavimais, tvirtinamais socialinės apsaugos ir darbo ministro, savivaldybės administracija turi vertinti nuo 2029 m. sausio 1 d.

Argumentai: Kol nėra parengtų ir patvirtintų socialinės priežiūros ir laikino atokvėpio socialinių paslaugų kokybės vertinimo kriterijų bei reikalavimų, neturėtų būti Vietos savivaldos įstatyme savivaldybėms reglamentuota funkcija vykdyti minėtų paslaugų kokybės vertinimą. Jau dabar savivaldybės įpareigotos vertinti paprastesnių, t.y. kai kurių bendrųjų socialinių paslaugų kokybę. Praktika rodo, kad vertinimai vyksta skirtingai pagal skirtingus kriterijus ir skirtingą sampratą. Manome, prevencinių, laikino atokvėpio paslaugų kokybės bei veiksmingumo vertinimui turėtų būti parengti ir patvirtinti vienodi kriterijai ir reikalavimai. Todėl siūlome parengti minėtų paslaugų kokybės reikalavimus iki 2024 m. arba minėtų paslaugų kokybės vertinimą vykdyti tik nuo 2029 m., kai bus parengti kokybės reikalavimai, kaip numatyta Socialinių paslaugų įstatymo projekte.  

Siūlome keisti 2 str. įsigaliojimo datą ir šį str. išdėstyti taip:  

2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2023 m. spalio 1 d. 2024 m. sausio 1 d.

2. Savivaldybių institucijos iki 2023 2023 m. gruodžio rugsėjo 30 d. 2028 d. vadovaudamosi socialinių paslaugų kokybės reikalavimais, tvirtinamais socialinės apsaugos ir darbo ministro, priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus,

 

Pritarti iš dalies.

Pritarta Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) pasiūlymui nustatyti vėlesnę įstatymo įsigaliojimo datą, ją numatant nuo 2025 m. sausio 1 d. (žr. Komiteto pasiūlymą). Tokia įsigaliojimo data siūloma todėl, kad socialinių paslaugų kokybės reikalavimus planuojama parengti iki 2024 m. gruodžio 31 d., iki kol jie taps privalomais (t. y. nuo 2029 m. sausio 1 d.), savivaldybės galės pagal juos pasitvirtinti savo kokybės vertinimo tvarkas ir turės instrumentų vertinti tiek prevencinių socialinių paslaugų, tiek laikino atokvėpio kokybę.

Argumentai dėl kitų LSA pastabų. Vietos savivaldos įstatyme jau ir dabar yra numatyta, kad savivaldybės kontroliuoja bendrųjų socialinių paslaugų ir socialinės priežiūros kokybę. Kokybės kontrolę vykdo savivaldybių institucijų nustatyta tvarka.

Pritartina nuomonei, kad kiekviena savivaldybė taiko skirtingus socialinių paslaugų kokybės vertinimo įrankius, metodus, dėl ko vertinimas yra subjektyvus, kas lemia socialinių paslaugų kokybės netolygumus tiek socialinių paslaugų įstaigų, tiek savivaldybių lygmeniu. Dėl šių priežasčių Socialinių paslaugų įstatymo Nr. X-493 pakeitimo įstatymo projekte Nr. XIVP-2812 siūlomos nuostatos, numatančios, kad nuo 2029 m. sausio 1 d. visos socialinės paslaugos turės atitikti ir jų kokybės vertinimas turės būti atliekamas vadovaujantis socialinės apsaugos ir darbo ministro tvirtinamais socialinių paslaugų kokybės reikalavimais. Atitinkamai šiame projekte numatyta, kad savivaldybių administracijos vertina savivaldybės teritorijoje teikiamų prevencinių, bendrųjų socialinių paslaugų, socialinės priežiūros ir laikino atokvėpio paslaugų kokybę, vadovaujantis socialinių paslaugų kokybės reikalavimais, tvirtinamais socialinės apsaugos ir darbo ministro. Iki 2028 m. gruodžio 31 d. siūloma, kad savivaldybių administracijos savivaldybės mero nustatyta tvarka vertintų savivaldybės teritorijoje teikiamų ne tik bendrųjų socialinių paslaugų, socialinės priežiūros, bet ir prevencinių ir laikino atokvėpio paslaugų kokybę.

Prevencines socialines paslaugas reglamentuojančios nuostatos, įtvirtintos Socialinių paslaugų įstatyme, įsigaliojo nuo 2022 m. liepos 1 d. Prevencinėms socialinėms paslaugoms priskiriamos ir tokios socialinės paslaugos kaip pvz., atvirasis darbas su jaunimu, mobilusis darbas su jaunimu. Iki 2022 m. liepos 1 d. šios paslaugos buvo priskiriamos bendrosioms socialinėms paslaugoms ir jų kokybės vertinimą vykdė savivaldybės jų institucijų nustatyta tvarka, t. y. savivaldybių administracijos jau turi šių paslaugų kokybės vertinimo patirties. Analogiška situacija ir su sociokultūrinėmis bei informavimo paslaugomis, kurios šiuo metu priskiriamos bendrosioms socialinėms paslaugoms, o Socialinių paslaugų įstatymo Nr. X-493 pakeitimo įstatymo projektu Nr. XIVP-2812 siūlomos priskirti prevencinėms, jų kokybę pagal dabartinį reglamentavimą jau ir šiuo metu turi vertinti savivaldybės jų institucijų nustatyta tvarka. Taip pat ir dėl laikino atokvėpio paslaugos – laikinas atokvėpis kaip socialinės priežiūros paslauga jau yra reglamentuota Socialinių paslaugų kataloge ir šios paslaugos kokybę savivaldybės turi vertinti ir pagal dabartinį reglamentavimą. Be to, siūloma, kad laikino atokvėpio paslauga būtų akredituojama paslauga, teisę teikti akredituotas socialines paslaugas suteikia savivaldybės, todėl ir akredituojamų socialinių paslaugų, taip pat ir akredituojamo laikino atokvėpio, kokybės vertinimas siūlomas priskirti savivaldybės institucijų kompetencijai.

 

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str.d.

p.

1.

Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas,

2023-06-28

 

 

 

*

Pritarti iniciatorių pateiktam įstatymo projektui Nr. XIVP-2815.

Pritarti iš dalies.

Komitetas, iš esmės pritardamas projektui, siūlo numatyti vėlesnę įstatymo įsigaliojimo datą (žr. Komiteto pasiūlymą).

2.

Neįgaliųjų teisių komisija,

2023-07-05

 

 

 

*

Pritarti iniciatorių pateiktam Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIVP-2815 ir komisijos išvadai.

Pritarti iš dalies.

Komitetas, iš esmės pritardamas projektui, siūlo numatyti vėlesnę įstatymo įsigaliojimo datą (žr. Komiteto pasiūlymą).

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

7.1. Sprendimas: pritarti komiteto patobulintam įstatymo projektui ir komiteto išvadoms.

7.2. Pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Socialinių reikalų ir darbo komitetas,

2023-10-04

2

 

 

 

Argumentai: Siekiant tinkamai pasirengti įstatymų paketą sudarančių įstatymų (įstatymų projektų Nr. XIVP-2812(2) – 2815(2)) įgyvendinimui ir atsižvelgiant į Lietuvos savivaldybių asociacijos pasiūlymą, siūlome numatyti vėlesnę Įstatymo įsigaliojimo datą, t. y. ne 2023 m. spalio 1 d., o 2025 sausio 1 d.

Pasiūlymas: Pakeisti Projekto 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2023 m. spalio 1 d. 2025 m. sausio 1 d.

2. Savivaldybių institucijos iki 2023 m. rugsėjo 30 d. 2024 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.“

Pritarti.

 

8. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

9. Komiteto paskirtas pranešėjas: Algirdas Sysas.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: nepateikta.

PRIDEDAMA. Komiteto siūlomas įstatymo projektas, jo lyginamasis variantas.

 

Komiteto pirmininkas                                                                         (Parašas)                                                          Justas Džiugelis

 

Patarėjos A. Kazlauskienė, D. Aleksejūnienė