LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS REFORMOS ĮSTATYMO NR. I-1607 9, 10, 15, 16, 17, 18, 19 IR 20 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

      2022-06-28 Nr. XIVP-1626(2)

                      Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1.    Projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 10 straipsnio 6 dalyje vietoj žodžių „Aplinkos ministerijos“ įrašytini žodžiai „aplinkos ministro“.

2.    Projekto 7 straipsnio 1 dalimi keičiamo įstatymo 19 straipsnio 1 dalyje siūloma nustatyti, kad „Žemės reformai reikalingi žemės reformos žemėtvarkos projektai rengiami ir tvirtinami Vyriausybės nustatyta tvarka pagal aplinkos ministro patvirtintą metodiką“. Atkreiptinas dėmesys, kad su projektu susijusio Žemės įstatymo Nr. I-446 pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-1625(2) (toliau - projektas Nr. XIVP-1625(2)) 1 straipsniu keičiamo Žemės įstatymo 37 straipsnio 10 dalyje siūloma nustatyti, kad „Žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo metodiką tvirtina žemės ūkio ministras“. Siekiant teisinio aiškumo, abiejų projektų nuostatos turėtų būti suderintos tarpusavyje.

Be to, atsižvelgiant į tai, kad projektu yra siūloma nustatyti kitą ministrą, kuris tvirtintų vertinamojoje projekto nuostatoje nurodytą metodiką, o minėtą metodiką naujasis ministras turėtų patvirtinti iki įstatymo įsigaliojimo, svarstytina, ar projekto 9 straipsnį nereikėtų papildyti antra dalimi, kurioje būtų reglamentuojamas įstatymo įgyvendinimas, pasiūlant aplinkos ministrui iki įstatymo įsigaliojimo priimti įstatymą įgyvendinančius teisės aktus. Jeigu būtų pritarta šiai pastabai, reikėtų atitinkamai papildyti projekto 9 straipsnio pavadinimą, o projekto 9 straipsnio 1 dalyje padaryti išlygą dėl projekto 9 straipsnio 2 dalies įsigaliojimo. Kartu atkreipiame dėmesį, kad iš projekto nuostatų nėra aišku, ar iki įstatymo įsigaliojimo pradėti, bet nebaigti rengti ir dar nepatvirtinti žemės reformai reikalingi žemės reformos žemėtvarkos projektai, įsigaliojus šiam įstatymui būtų baigiami rengti ir tvirtinami pagal žemės ūkio ministro, ar pagal aplinkos ministro patvirtintą metodiką. Atsižvelgiant į tai, svarstytina, ar projekto 9 straipsnį nereikėtų papildyti nauja struktūrine dalimi, kurioje būtų reglamentuojamas įstatymo nuostatų taikymas, pašalinant aukščiau nurodytą neaiškumą.

Vadovaujantis aukščiau nurodytais argumentais, pastabos dėl įstatymo įgyvendinimo ir taikymo atitinkamai taikytinos ir projekto 7 straipsnio 2 dalyje dėstomoms keičiamo įstatymo 19 straipsnio 3 dalies nuostatoms.

3.    Projekto 7 straipsnio 2 dalimi keičiamo įstatymo 19 straipsnio 3 dalyje siūloma nustatyti, kadŽemės sklypų, suprojektuotų grąžinti natūra bendrosios nuosavybės teise, padalijimo projektai rengiami piliečių lėšomis aplinkos ministro nustatyta tvarka.“ Atkreiptinas dėmesys, kad su projektu susijusio projekto Nr. XIVP-1625(2) 1 straipsniu keičiamo Žemės įstatymo 37 straipsnio 10 dalyje siūloma nustatyti, kad „žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektų rengimo taisykles tvirtina žemės ūkio ministras kartu su aplinkos ministru“. Pažymėtina, kad pagal projekto Nr. XIVP-1625(2) 1 straipsniu keičiamo Žemės įstatymo 2 straipsnio 17 dalį vienu iš žemės sklypo formavimo ir pertvarkymo būdų yra žemės sklypo padalijimas. Jei teikiamo projekto nuostatose terminas „žemės sklypų padalijimo projektai“ suprantami taip pat, kaip projekto Nr. XIVP-1625(2) nuostatose suprantamas terminas „žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektai“, tai abiejų projektų nuostatas toje apimtyje, kurioje kalbama apie šių projektų rengimo tvarką nustatantį subjektą, reikėtų suderinti tarpusavyje.

 

 

 

Privatinės teisės skyriaus vyresnysis patarėjas,

laikinai atliekantis departamento direktoriaus funkcijas                                                  Dainius Zebleckis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N. Azguridienė, tel. (8 5) 239 6546, el. p. [email protected]

M. Masteikienė, tel. (8 5) 239 6843, el. p. [email protected]

S. Švedas, tel. (8 5) 239 6165, el. p. [email protected]