Projektas XIIIP-2958(2)
LIETUVOS RESPUBLIKOS
MOKSLO IR STUDIJŲ ĮSTATYMO NR. XI-242 82 STRAIPSNIO PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 821 STRAIPSNIU
ĮSTATYMAS
2019 m. d. Nr.
Vilnius
1 straipsnis. 82 straipsnio pakeitimas
Pripažinti netekusia galios 82 straipsnio 2 dalį.
2 straipsnis. Įstatymo papildymas 821 straipsniu
Papildyti Įstatymą 821 straipsniu:
„821 straipsnis. Socialinės stipendijos
1. Aukštųjų mokyklų trumposios, pirmosios, antrosios, trečiosios pakopų, vientisųjų ir profesinių studijų studentams iš valstybės biudžeto lėšų mokamos socialinės stipendijos. Socialinės stipendijos dydis – 3,5 bazinės socialinės išmokos dydžio per mėnesį. Socialinės stipendijos skiriamos studijų semestrui.
· Teikia Seimo nariai: Gintaras Steponavičius Dovilė Šakalienė Edmundas Pupinis 2019-12-17:
Pakeisti projekto 2 straipsnio 1 dalimi keičiamą straipsnio 821 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
„1. Aukštųjų mokyklų trumposios, pirmosios, antrosios, trečiosios
pakopų, vientisųjų ir profesinių studijų studentams iš valstybės biudžeto lėšų
mokamos socialinės stipendijos. Socialinės stipendijos dydis – 3,5 bazinės
socialinės išmokos dydžio 1
minimali vartojimo poreikių dydžio suma per mėnesį. Socialinės stipendijos skiriamos studijų
semestrui.“
Komiteto nuomonė - Pritarti iš dalies.
Komiteto pasiūlymas:
Pakeisti projekto 2 straipsnio 1 dalimi keičiamą straipsnio 821 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
„1. Aukštųjų mokyklų trumposios, pirmosios, antrosios, trečiosios
pakopų, vientisųjų ir profesinių studijų studentams iš valstybės biudžeto lėšų
mokamos socialinės stipendijos. Socialinės stipendijos dydis – 3,5 6,5 bazinės socialinės išmokos dydžio per mėnesį. Socialinės stipendijos
skiriamos studijų semestrui.“
Kadangi šio įstatymo su aukščiau pateiktu pasiūlymu įgyvendinimui reikalingos papildomos valstybės biudžeto lėšos, nutarta kreiptis į Seimo Valdybą su prašymu prašyti Vyriausybės išvados dėl pasiūlymo, kuriam pritarė Komitetas, šio įstatymo projektui.
· Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2020-04-29:
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi, 145 straipsniu ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2020 m. vasario 12 d. sprendimą Nr. SV-S-1566 „Dėl įstatymo projekto išvadų“, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Pritarti Lietuvos Respublikos Seimo narių Gintaro Steponavičiaus, Dovilės Šakalienės ir Edmundo Pupinio 2019 m. gruodžio 17 d. pasiūlymo dėl Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 82 straipsnio pakeitimo ir Įstatymo papildymo 821 straipsniu įstatymo projekto Nr. XIIIP‑2958(2) (toliau – pasiūlymas dėl Įstatymo projekto) tikslui didinti socialines stipendijas, tačiau, atsižvelgiant į pasikeitusią makroekonominę situaciją dėl COVID-19 ir jos įtaką valstybės biudžetui, ir į tai, kad papildomų valstybės biudžeto lėšų poreikis pasiūlymui dėl Įstatymo projekto įgyvendinti sudarytų 4,6 mln. eurų, kurie 2020 metų valstybės biudžete nenumatyti, pasiūlyti Lietuvos Respublikos Seimui pasiūlymo dėl Įstatymo projekto nesvarstyti, nes Vyriausybė, rengdama Lietuvos Respublikos 2021 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą, įvertins finansines galimybes ir prireikus parengs ir pateiks Lietuvos Respublikos Seimui svarstyti atitinkamą Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo pakeitimo įstatymo projektą kartu su Lietuvos Respublikos 2021 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektu.
Komiteto nuomonė - Nepritarti.
Komiteto argumentai:
Komitetas pritarė Seimo narių pasiūlymui ir siūlo šio įstatymo įsigaliojimo datą nustatyti šių metų liepos 1 dieną.
Balsavimo rezultatai:
Nepritarti - 8;
Pritarti - 2.
1) jis yra vienas iš bendrai gyvenančių asmenų arba vienas gyvenantis asmuo, turintys teisę gauti arba gaunantys socialinę pašalpą pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą;
2) turi teisės aktų nustatyta tvarka nustatytą 45 procentų ar mažesnį darbingumo lygį arba sunkų ar vidutinį neįgalumo lygį;
3) yra ne vyresnis kaip 25 metų ir jam iki pilnametystės įstatymų nustatyta tvarka buvo nustatyta globa (rūpyba) arba jo abu tėvai (turėtas vienintelis iš tėvų) yra mirę.
3. Socialinės stipendijos neturi teisės gauti šie studentai:
1) šio įstatymo 80 straipsnio 2 dalyje nurodyti asmenys;
2) išėję akademinių atostogų;
3) aukštosios mokyklos nustatyta tvarka turintys daugiau kaip 3 akademines skolas;
4) studentai, kurie įvykdė studijų programos reikalavimus, tačiau jiems atidėtas baigiamojo darbo gynimas ar baigiamojo egzamino laikymas.
4. Studentui, atitinkančiam daugiau kaip vieną šio straipsnio 2 dalyje nustatytų kriterijų arba vienu metu studijuojančiam pagal kelias studijų programas, skiriama tik viena socialinė stipendija per studijų semestrą.
5. Socialinės stipendijos mokėjimas nutraukiamas:
1) studentui baigus studijas anksčiau, negu numatyta studijų baigimo data, nutraukus studijas ar pašalinus studentą iš aukštosios mokyklos;
2) atsiradus ir (arba) paaiškėjus šio straipsnio 3 dalyje nustatytoms aplinkybėms, dėl kurių studentui negalėjo būti skirta socialinė stipendija;
3) studentui mirus.
6. Socialinių stipendijų skyrimo ir administravimo tvarką nustato Vyriausybė.“
· LR Vyriausybė, 2019-07-31:
1.2. pasiūlyti patikslinti Projekto Nr. XIIIP-2958 2 straipsniu pildomo Mokslo ir studijų įstatymo 821 straipsnio 5 dalį, papildant ją punktu, kuriame būtų nustatytas atvejis, kad socialinės stipendijos mokėjimas nutraukiamas, kai studentas nebeatitinka nė vieno iš šio straipsnio 2 dalyje nustatytų kriterijų;
Komiteto nuomonė - Nepritarti
Komiteto argumentai:
Socialinės stipendijos kaip ir kitų rūšių stipendijų skyrimas (pvz. skatinamosios stipendijos, vardinės stipendijos, studijų stipendijos ir pan.) yra siejamas su asmens studijomis aukštojoje mokykloje (studento statusu), todėl jų mokėjimas susietas su studijų akademiniu laikotarpiu (semestru). Kadangi nurodyti socialiniai kriterijai yra išskirtiniai ir dėl jų asmenys patenka į itin socialiniai jautrių asmenų grupę, formalus jų išnykimas trumpajame periode (iki semestro pabaigos) realus asmens piniginės, sveikatos, socialinės padėties pagerėjimas nebus juntamas. Maksimalus laikus, kurį mokama socialinė stipendija, yra sąlygiškai trumpas – 6 mėnesiai ar mažiau, todėl socialinės stipendijos skyrimas ir mokėjimas iki semestro pabaigos yra socialiai jautrios grupės interesus atitinkanti teisinga priemonė. Asmeniui, atitinkančiam nustatytas sąlygas prašymų priėmimo metu, stipendija skiriama visam studijų semestrui (akademiniam laikotarpiui) o stipendijos mokėjimas nutrūksta, kai studentas dėl tam tikrų priežasčių nestudijuoja, paaiškėjus, kad studentas negalėjo gauti stipendijos, pasibaigus studijoms ar pasibaigus akademiniam laikotarpiui (semestrui).
3 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas
1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2020 m. vasario 1 d.
2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2020 m. sausio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.
· LR Vyriausybė, 2019-07-31:
1.3. atsižvelgiant į tai, kad Projektu Nr. XIIIP-2958 siūlomoms nuostatoms įgyvendinti prireiks papildomų valstybės biudžeto lėšų, kurios 2019 m. valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projekte nenumatytos, ir į tai, kad reikia laiko tinkamai pasirengti įstatymo įgyvendinimui informacinėje sistemoje: funkcijoms sukurti ir duomenų mainams užtikrinti, įgyvendinant papildomus kontrolės ir periodinio duomenų keitimosi su kitomis informacinėmis sistemomis – Socialinės paramos šeimai informacine sistema, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos informacine sistema, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacine sistema, atlikti kitus techninius sprendimus, pasiūlyti Projekto Nr. XIIIP-2958 3 straipsnio 1 dalyje nustatyti kitą įstatymo įsigaliojimo datą – 2020 m. rugsėjo 1 d. (atitinkamai tikslinant ir šio straipsnio 2 dalį).
2. <...>.
Komiteto nuomonė - Pritarti Iš dalies
Komiteto argumentai:
Siūloma ankstesnė data, kadangi 2020 metų biudžete planuojamos lėšos šioms stipendijoms skirti.
· Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas, 2019-09-18:
Iš esmės pritarti pateiktam įstatymo projektui ir siūlyti pagrindiniam – Švietimo ir mokslo – komitetui patobulinti įstatymo projektą pagal LR Vyriausybės išvadą, LR Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvados pastabas ir Komiteto pasiūlymą.
Komiteto nuomonė - Pritarti iš dalies.
Komiteto argumentai:
siūloma vėlesnė įsigaliojimo data, kadangi nebus pilnai pasirengta šio įstatymo įgyvendinimui.
· Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas, 2019-09-18:
Atsižvelgdami į tai, kad įstatymo įsigaliojimo data jau praėjo, ir į LR Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvados 9-12 pastabas, siūlome pakeisti įstatymo projekto 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„3 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas
1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2019
m. rugsėjo 1 dieną 2020 m. sausio 1 d.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2019 rugpjūčio 31 dienos 2019
m. gruodžio 31 d. parengia ir patvirtina priima šio įstatymo
įgyvendinamuosius teisės aktus, reikalingus šio įstatymo nuostatoms
įgyvendinti.“
Komiteto nuomonė - Pritarti iš dalies.
Komiteto argumentai:
siūloma vėlesnė įsigaliojimo data, kadangi nebus pilnai pasirengta šio įstatymo įgyvendinimui.
Komiteto pasiūlymas:
1„Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2019
m. rugsėjo 1 dieną 2020 m. vasario 1 d.
2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2020 m. sausio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus“
· Švietimo ir mokslo komiteto siūlymas:
Siūloma pakeisti įstatymo projekto 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
3 straipsnis Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas
1. „Šis
įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2019 m. vasario
1 dieną 2020 m. kovo 31 d.
2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2020 m. kovo 30 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus“
Komiteto nuomonė - Pritarti.
· Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2020-04-29:
2. Atkreipti Seimo dėmesį, kad Vyriausybė Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. liepos 31 d. nutarimu Nr. 796 „Dėl Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 82 straipsnio pakeitimo ir Įstatymo papildymo 821 straipsniu įstatymo projekto Nr. XIIIP-2958 ir Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 pakeitimo įstatymo Nr. XII-2534 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-2959“ pritarė socialinės stipendijos padidinimui nuo 3,25 bazinės socialinės išmokos (toliau – BSI) (126,75 euro) iki 3,5 BSI (136,50 euro) dydžio nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. ir toks padidinimas atitinka esamas valstybės finansines galimybes.
Komiteto nuomonė - Pritarti iš dalies.
Komiteto pasiūlymas:
Siūloma pakeisti įstatymo projekto 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
3 straipsnis Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas
1. „Šis
įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2019 m. vasario
1 dieną 2020 m. liepos 1 d.
2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2020 m. birželio 30 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus“
Balsavimo rezultatai:
už - bendru sutarimu.
Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.
Respublikos Prezidentas
Teikia
Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša