LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTERIJA

 

Valstybės biudžetinė įstaiga, A. Volano g. 2/7, 01516 Vilnius, tel. (8 5)  219 1225 / 219 1152, faks. (8 5)  261 2077, el. p. [email protected] , http://www.smm.lt. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188603091. Atsisk. sąsk. LT30 7300 0100 0245 7205 AB bankas “Swedbank”, kodas 73000

_______________________________________________________________________________________________

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybei

Kopija:

Teisingumo ministerijai

 

   2011 - 04 - 18  Nr. SR-1660

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS NUTARIMO PATEIKIMO

 

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija (toliau – Švietimo ir mokslo ministerija) teikia tvirtinti:

1.    Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo ,,Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 24 d. nutarimo Nr. 1262 „Dėl integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Saulėtekis“ plėtros programos patvirtinimo“ pakeitimo“ projektą (toliau – „Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projektas).

2.    Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo ,,Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. kovo 21 d. nutarimo Nr. 321 „Dėl integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) kūrimo ir plėtros koncepcijos patvirtinimo“ pakeitimo“ projektą (toliau – Koncepcijos pakeitimo projektas).

               „Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projektas

Esminė „Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projekto keitimo priežastis yra buvusios karinės bazės Vismaliukuose teritorijos įtraukimas į Integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Saulėtekis“ plėtros programą, įrengiant joje „plyno lauko“ inžinerinius tinklus ir susisiekimo komunikacijas, ir Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro Technologijų perdavimo baro plėtrai skiriamų lėšų numatymas.

Pirmasis pasiūlymas buvo išreikštas viešosios įstaigos Šiaurės miestelio technologijų parko 2010 m. rugsėjo 7 d. rašte Nr. 202 „Dėl Vismaliukų investicinės inovacijų zonos (VIZI) ir Saulėtekio slėnio programos“ (pridedama). Vismaliukų investicinės inovacinės zonos teritorijoje, įgyvendinant viešą – privačią partnerystę su šalia esančiais Vilniaus universitetu, Vilniaus Gedimino technikos universitetu, viešąja įstaiga Saulėtekio slėniu ir viešąja įstaiga Visorių informacinių technologijų parku, numatoma sudaryti palankias sąlygas aukštas ir vidutiniškai aukštas technologijas vystančioms įmonėms investuoti į pramoninius mokslinius tyrimus, technologijas, gamybą, gaminių testavimą ir sertifikavimą, pastatus, žmogiškųjų išteklių ruošimą pramonei. Vismaliukų investicinės inovacinės zonos teritorijoje besidominčio Lietuvos ir Europos Sąjungos verslo subjektų pagrindinės kryptys siejamos su Integruotame mokslo, studijų ir verslo centre (slėnyje) „Saulėtekis“ (toliau – „Saulėtekio“ slėnis) sukauptu tarptautinio lygio moksliniu potencialu ir kompetencija šviesos technologijų, lazerių, saulės energetikos, medžiagotyros ir nanotechnologijų, telekomunikacijų, civilinės inžinerijos, elektronikos ir įterptinių sistemų ir kitose srityse. Įmonės galės pasitelkti mokslo potencialą, o mokslo centrai – įmonių teikiamas galimybes komercinti naujausius mokslo pasiekimus. Vismaliukų investicinėje inovacinėje zonoje taip pat galės kurtis Vilniaus universiteto ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto, Šiaurės miestelio technologijų parko, Saulėtekio mokslo ir technologijų parko ir Visorių informacinių technologijų parko „pumpurinės“ įmonės.

Siūlymą numatyti „Saulėtekio“ slėnio programoje investicinės inovacinės zonos sukūrimą buvusios karinės bazės Vismaliukuose teritorijoje 2010 m. rugsėjo 28 d. svarstė Slėnių priežiūros taryba (protokolas pridedamas). Gavus Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos 2010 m. gruodžio 3 d. raštą Nr. (22.3-63)-3-6909 „Dėl Integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Saulėtekis“ programos pakeitimo“ (pridedama) ir 2010 m. gruodžio 23 d. Ketinimų protokolą tarp „Saulėtekio“ slėnio iniciatorių ir Vismaliukų investicinės inovacinės zonos iniciatorių dėl bendrų veiklos krypčių ir bendradarbiavimo būdo (pridedama), 2011 m. sausio 3 d. elektroniniame balsavime šiam pasiūlymui pritarė 9 Tarybos nariai iš 11 (protokolas pridedamas).

„Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projekte taip pat numatytas Programos keitimas, grindžiamas Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro Technologijų perdavimo baro infrastruktūros sukūrimo galimybe, kuri išreikšta valstybinio mokslinių tyrimų instituto Fizinių ir technologijos mokslų centro 2010 m. spalio 14 d. raštu Nr. C-10-440 „Dėl Saulėtekio slėnio programos technologinės plėtros baro“ (pridedama). Ruošiant Programą dar formaliai neegzistavo dabar Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro Technologijų perdavimo baro formavime dalyvaujantys juridiniai asmenys, todėl „Saulėtekio“ slėnio programoje jie nebuvo detalizuoti ir nebuvo aprašyta Technologijų perdavimo baro suformavimo schema. Todėl sklandžiam vieno iš pagrindinių „Saulėtekio“ slėnio programos uždavinių – sudaryti sąlygas atsirasti naujoms žinioms ir technologijoms, jas skleisti, kurti ir diegti naujų aukštųjų technologijų produktus, kurti naujas paslaugas, pritraukti tiesioginių užsienio investicijų į aukštąsias technologijas – įgyvendinimui siūloma pakeisti „Saulėtekio“ slėnio programą.

Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Fizinių ir technologijos mokslų centro vadovybė jau ėmėsi veiksmų Nacionaliniam fizinių ir technologijos mokslų centro Technologijų perdavimo barui ir jam reikalingai aplinkai bei infrastruktūrai organizuoti:

1. Inicijavo viešosios įstaigos „Technologijos centras“ reorganizavimą į viešąją įstaigą „Fizikos instituto Mokslo ir technologijų parkas“;

2. Kartu su teritorijoje, esančioje adresu Savanorių pr. 231, Vilnius, veikiančiomis keliomis lazerinių technologijų įmonėmis, kurios yra suinteresuotos valstybinio mokslinių tyrimų instituto Fizinių ir technologijos mokslų centro technologinės pakraipos moksliniais tyrimais ir jų rezultatų diegimu naujos kartos produktuose, inicijavo klasterio kūrimą. Klasteris kuriamas panaudojant Struktūrinių fondų remiamą priemonę Inoklaster LT+. Klasteryje planuojama pastatyti Mokslo ir studijų centrą.

Kadangi teritorijoje, esančioje adresu Savanorių pr. 231, Vilnius, jau dabar yra įsikūrusios didžiausia Lietuvoje lazerių gamybos įmonė UAB „Ekspla“ ir kelios mažesnės aukštų technologijų įmonės, bus suformuotas Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro Technologijų perdavimo baras. Taip pat pradedamas įgyvendinti verslo įmonių finansuojamas Mokslo ir studijų centro su atviros prieigos laboratorijomis projektas, kurio vertė apie 12 mln.Lt. Todėl šioje teritorijoje yra realios prielaidos atsirasti stambiam lazerinio ir inžinerinio mokslo ir gamybos konglomeratui.

Siūlymui numatyti „Saulėtekio“ slėnio programoje Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro Technologijų perdavimo baro infrastruktūros sukūrimo galimybę 2011 m. sausio 3 d. elektroniniu balsavimu pritarė 8 Tarybos nariai iš 11 (protokolas pridedamas).

Remiantis aukščiau išdėstytais siūlymais, „Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projekte atitinkamai koreguojami 2, 3.1, 3.4, 3.9–3.16.1, 3.16.3 – 3.16.10 ir 3.16.14 punktai.

Įgyvendinant Lietuvos Respublikos apskrities valdymo įstatymo ir jį keitusių įstatymų pripažinimo netekusiais galios įstatymą (Žin., 2009, Nr. 87-3661) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. kovo 10 d. nutarimą Nr. 248 „Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidavimo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. gruodžio 23 d. nutarimo Nr. 1787 „Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidacinių komisijų sudarymo ir veiksmų likviduojant apskričių viršininkų administracijas“ pripažinimo netekusiu galios“ (Žin., 2010, Nr. 31-1434), nuo 2010 m. liepos 1 d. likviduojamos apskričių viršininkų administracijos. Todėl Vilniaus apskrities viršininko administracija išbrauktina iš „Saulėtekio“ slėnio plėtros programos įgyvendinimo dalyvių sąrašo. Atsižvelgiant į tai, teikiamame „Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projekte atitinkamai koreguojamas 1 punktas.

Įgyvendinant Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo (Žin., 2009, Nr. 54-2140) 93 straipsnio 4 dalį ir Valstybės mokslinių tyrimų įstaigų, susijusių su integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) plėtra, tinklo pertvarkos planą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. spalio 1 d. nutarimu Nr. 989 (Žin., 2008, Nr. 117-4453; 2009, Nr. 147-6585), nuo 2010 m. sausio 1 d. pasikeitė kai kurių „Saulėtekio“ slėnio programoje minimų valstybės ir universitetų mokslo institutų pavadinimai ir statusas, todėl būtina juos patikslinti. Atsižvelgiant į tai, teikiamame „Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projekte atitinkamai koreguojami 2, 3.2, 3.5 – 3.8, 3.16.1 ir 3.16.2 punktai.

 Išvadas „Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projektui pateikė Ūkio ministerija, Teisingumo ministerija, Finansų ministerija ir Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba.

Ūkio ministerija 2011 m. vasario 4 d. raštu Nr. (22.3-63)-3-647 informavo, kad iš esmės pritaria Programos pakeitimo projektui, tik pasiūlė patikslinti į „Saulėtekio“ slėnio programą naujai įtrauktų projektų įgyvendinimo laikotarpį. Atsižvelgiant į pasiūlymą, patikslintas „Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projekto 3.16.7, 3.16.9 ir 3.16.14 punktai.

Finansų ministerija 2011 m. kovo 1 d. raštu Nr. ((1.15-0202)-5K-1102217)-6K-1102268 informavo, kad „Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projektui pagal kompetenciją pastabų neturi.

Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba pastabas pateikė 2011 m. kovo 8 d. raštu Nr. (9.8-25) 6V-501. Į pastaboms, į kurias neatsižvelgta, argumentai pateikti derinimo pažymoje (pridedama).

Į Teisingumo ministerijos pastabas, gautas 2011 m. vasario 7 d. raštu Nr. (1.6.)7R-1070 ir Ministerijų atstovų pasitarimo, vykusio 2011 m. kovo 8 d. metu gautas pastabas buvo iš dalies atsižvelgta. Pagal pastabas, į kurias atsižvelgta patikslinti „Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projekto 3.9, 3.10, 3.12, 3.13, 3.16.1 ir 3.16.7 punktai, lyginamojo varianto žymos dėstymas ir atsisakyta Programos “Aplinkos analizės” nuostatų keitimo.

Teisingumo ministerija taip pat ragino laikytis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. kovo 21 d. nutarimo Nr. 321 „Dėl integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) kūrimo ir plėtros koncepcijos patvirtinimo“ 20–21 punktuose nustatytų procedūrų, numatančių Lietuvos ir užsienio ekspertų bei Slėnių plėtros komisijos pasitelkimą vertinant ir aprobuojant integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) plėtros programų (toliau – slėnių programos) projektus.

Atsižvelgdami į aukščiau minėtą Teisingumo ministerijos pastabą, papildomai teikiame tvirtinti Koncepcijos pakeitimo projektą.

Koncepcijos pakeitimo projektas

Nutarimo keitimo priežastis yra siekis patikslinti Integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) kūrimo ir plėtros koncepciją (toliau – Koncepcija), numatant joje Slėnių plėtros komisijos funkcijų perleidimo Slėnių priežiūros tarybai pagrindus ir slėnių programų keitimo procedūras.

Koncepcija buvo rengiama 2006–2007 metais, šiuo metu, jos nuostatų dalis, susijusi su slėnių plėtros vizijų ir programų rengimo, teikimo, vertinimo, aprobavimo ir tvirtinimo procedūromis, yra neaktuali. Situacija mokslo ir technologijų srityje keičiasi labai sparčiai, todėl 2008 m. pabaigoje patvirtintos slėnių programos, jų atitinkamai neatnaujinus, praranda aktualumą ir užkerta kelią slėnių plėtrai bei pačios Koncepcijos tikslų įgyvendinimui. Koncepcijoje nėra numatytos slėnių programų keitimo procedūros, todėl reikėtų vadovautis programų rengimo procedūromis, apimančiomis ekspertinį vertinimą, aprobavimą Slėnių plėtros komisijoje ir teikimą tvirtinti Vyriausybei. Nuoseklus šių procedūrų laikymasis reikalautų daug laiko, žmogiškųjų ir finansinių išteklių, o, atsižvelgiant į tai, kad slėnių programos paprastai keičiamos dėl nežymių korekcijų, minėtieji ištekliai būtų eikvojami neadekvačiai siekiamiems rezultatams ir tuo pačiu metu stabdant slėnių plėtros procesą. Dėl šios priežasties tikslinga pakeisti Koncepciją, numatant joje slėnių programų keitimo procedūras.

Remiantis aukščiau išdėstytu siūlymu, Koncepcija papildoma nauju 27 punktu ir nauju VIII skyriumi. Koncepcijos pakeitimui 2011 m. kovo 31 d. posėdyje pritarė Slėnių priežiūros taryba (protokolas pridedamas).

 

Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projektas ir Koncepcijos pakeitimo projektas prisideda prie Europos Sąjungos formuojamos darnios mokslo ir technologijų politikos tikslų įgyvendinimo, tarptautiniu lygiu padidins aukštųjų ir vidutiniškai aukštųjų technologijų verslo kūrimosi bei plėtros galimybes.

Neigiamų „Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projekto ir Koncepcijos pakeitimo projekto keitimo pasekmių nenumatoma.

„Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projekto ir Koncepcijos pakeitimo projektas atitinka Lietuvos Respublikos Vyriausybės programą, Europos Komisijai nenotifikuotinas,  Europos Sąjungos teisės aktų neperkelia ir neįgyvendina.

Pritarus „Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projektui ir Koncepcijos pakeitimo projektui, priimti naujų, keisti ar pripažinti netekusiais galios galiojančių teisės aktų nereikės.

„Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projektui ir Koncepcijos pakeitimo projektui įgyvendinti papildomų valstybės biudžeto lėšų neprireiks.

„Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projekte bei Koncepcijos pakeitimo projekte neapibrėžiamos sąvokos ir jas įvardijantys terminai.

Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimai  „Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projektui ir Koncepcijos pakeitimo projektui atlikti, pažymos pridedamos.

„Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projektas bei Koncepcijos pakeitimo projektas skelbiami Lietuvos Respublikos Seimo teisės aktų informacinės sistemos Projektų registravimo posistemėje.

„Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo ir Koncepcijos pakeitimo projektus rengė Švietimo ir mokslo ministerijos Studijų, mokslo ir technologijų departamento (direktorius Albertas Žalys, tel. 219 0112, el. paštas [email protected]) Technologijų ir inovacijų skyriaus (vedėja Kristina Babelytė-Labanauskė, tel. 219 0119, el. paštas [email protected]) vyriausiasis specialistas Artūras Malysis, tel. 219 0108, el. paštas [email protected].

 

PRIDEDAMA:

1.    „Saulėtekio“ slėnio programos programos pakeitimo projektas, 11 lapų;

2.    „Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projekto lyginamasis variantas, 14 lapų;

3.    „Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projekto numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo pažyma, 3 lapai;

4.    „Saulėtekio“ slėnio programos pakeitimo projekto derinimo pažyma, 3 lapai;

5.    Viešosios įstaigos Šiaurės miestelio technologijų parko 2010 m. rugsėjo 7 d. raštas Nr. 202 „Dėl Vismaliukų investicinės inovacijų zonos (VIZI) ir „Saulėtekio“ slėnio programos“, 4 lapai;

6.    Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Fizinių ir technologijos mokslų centro 2010 m. spalio 14 d. raštas Nr. C-10-440 „Dėl Saulėtekio slėnio programos technologinės plėtros baro“, 9 lapai;

7.    Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos 2010 m. gruodžio 3 d. raštas Nr. (22.3-63)-3-6909 „Dėl Integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Saulėtekis“ programos pakeitimo, 3 lapai;

8.    2010 m. gruodžio 23 d. Ketinimų protokolas tarp Slėnio iniciatorių ir Vismaliukų investicinės inovacijų zonos iniciatorių dėl bendrų veiklos krypčių ir bendradarbiavimo būdo, 3 lapai;

9.    Slėnių priežiūros tarybos 2010 m. rugsėjo 28 d. posėdžio protokolas TI-3, 2 lapai;

10.     Slėnių priežiūros tarybos 2011 m. sausio 3 d. balsavimo elektroniniu būdu protokolas TI-5, 2 lapai;

11.     Slėnių priežiūros tarybos 2011 m. kovo 31 d. posėdžio protokolas TI-6, 3 lapai;

12.     Koncepcijos pakeitimo projektas, 1 lapas;

13.     Koncepcijos pakeitimo projekto lyginamasis variantas, 1 lapas;

14.     Koncepcijos pakeitimo projekto numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo pažyma, 1 lapas.

 

 

 

 

Ministras

Gintaras Steponavičius

 

 

 

 

 

 

 

Artūras Malysis, (8 5) 2190108, [email protected]