LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTERIJA

 

 

 

Aplinkos ministerijai

 

Energetikos ministerijai

 

Finansų ministerijai

 

Teisingumo ministerijai

 

Ūkio ministerijai

 

 

  2011-02-23    Nr. 2-1013(61)

 

Į                  Nr.      

 

 

 

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS NUTARIMO PROJEKTO

 

 


Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija parengė ir teikia išvadoms Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. birželio 18 d. nutarimo Nr. 626 Dėl Giliavandenio uosto Klaipėdoje statybos parengiamųjų darbų įgyvendinimo plano patvirtinimo“ ir jį keitusio nutarimo pripažinimo netekusiais galios“ projektą (toliau – nutarimo projektas).

2008 m. birželio 18 d. Susisiekimo ministerijos teikimu Lietuvos Respublikos Vyriausybė priėmė nutarimą Nr. 626 „Dėl Giliavandenio uosto Klaipėdoje statybos parengiamųjų darbų įgyvendinimo plano patvirtinimo“ (Žin., 2008, Nr. 75-2948).

Giliavandenio uosto Klaipėdoje statybos parengiamųjų darbų įgyvendinimo plane (toliau – planas) buvo numatyta 2008 metais užbaigti Klaipėdos apskrities, o 2010 metų I ketvirtį – Klaipėdos miesto bendruosius planus, numatant juose giliavandenio uosto Klaipėdoje statybos galimybę, taip pat teritorijas inžineriniams tinklams, privažiuojamiesiems geležinkelių ir automobilių keliams statyti ir tiesti, atlikti šių planų strateginį pasekmių aplinkai vertinimą.

Tačiau iki šiol nėra užbaigtas Klaipėdos apskrities bendrasis planas, o Klaipėdos miesto savivaldybės taryba patvirtino miesto bendrąjį planą, kuriame visai neminimas išorinis giliavandenis uostas. Be to, iki galo neužbaigtos šių planų derinimo procedūros, neatliktas jų strateginis pasekmių aplinkai vertinimas.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintame plane buvo įvardytos konkrečios priemonės ir nustatyti jų vykdymo terminai: parengti giliavandenio uosto statybos projektinius pasiūlymus – 2009 m. II ketvirtis; atlikti giliavandenio uosto poveikio aplinkai vertinimą – 2010 m. II ketvirtis; parengti giliavandenio uosto detalųjį planą – 2010 m. IV ketvirtis; parengti giliavandenio uosto statybos techninį projektą – 2011 m. II ketvirtis; organizuoti viešąsias akcijas, siekiant supažindinti Klaipėdos miesto ir kitus Lietuvos gyventojus su giliavandenio uosto paskirtimi, jo statybos būtinumu ir veiklos perspektyva, reikšme miestui ir valstybei, galimu poveikiu aplinkai ir gyventojams.

Dėl to, kad minėti Klaipėdos apskrities ir Klaipėdos miesto bendrieji planai nebuvo parengti laiku, nebuvo numatyta giliavandenio uosto statybos vieta, ilgai užtruko viešųjų pirkimų procedūros Klaipėdos valstybinio jūrų uosto plėtros pastatant išorinį uostą galimybių studijai su poveikio aplinkai vertinimu parengti rangovui parinkti, praktiškai neįvykdytos visos Vyriausybės patvirtintame plane numatytos priemonės. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu patvirtintas planas neatitinka realios tikrovės.

Šiuo metu patikslinti ar pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu patvirtintą planą nėra galimybės, nes nėra žinoma išorinio giliavandenio uosto statybos vieta, neatliktas poveikio aplinkai vertinimas ir nėra teigiamo sprendimo dėl planuojamos ūkinės veiklos vykdymo.

2009 metų pradžioje valstybės įmonė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (toliau – direkcija) kreipėsi į Europos Komisiją su prašymu skirti paramą studijai „Klaipėdos uosto plėtros, statant išorinį giliavandenį uostą, techninis projektas ir poveikio aplinkai vertinimas“. 2009 metų pabaigoje direkcija gavo Europos Komisijos pranešimą, kad prašomai studijai atlikti skiriama 0,5 mln. EUR parama. 2010 metų pradžioje buvo parengta šios studijos atlikimo techninė užduotis ir reikalingi dokumentai konkursui organizuoti. 2010 m. birželio mėnesį buvo paskelbtas tarptautinis konkursas, kurį laimėjo Vokietijos kompanija „Inros Lackner AG“, veikianti pagal jungtinės veiklos sutartį su UAB „Ernst & Young Baltic“ ir „SIA Estonian, Latvian & Lithuanian Environment“. Tačiau konkurso rezultatai buvo apskųsti ir tik po ilgų ginčų ir derybų 2010 m. gruodžio 21 d. direkcija pasirašė sutartį su Vokietijos kompanija „Inros Lackner AG“ ir „SIA Estonian, Latvian & Lithuanian Environment“ dėl Klaipėdos valstybinio jūrų uosto plėtros pastatant išorinį giliavandenį uostą galimybių studijos ir poveikio aplinkai vertinimo atlikimo. Planuojama, kad studija bus atlikta iki 2011 m. gruodžio 1 d. Studijoje bus pasiūlyta ir pagrįsta šio uosto statybos vieta bei pateiktos poveikio aplinkai vertinimo išvados. Tik esant teigiamam sprendimui dėl planuojamos ūkinės veiklos vykdymo bus galima numatyti kitų būtinų priemonių (uosto detalaus plano, uosto techninio projekto, teritorijų inžineriniams tinklams, privažiuojamiesiems geležinkelių ir automobilių keliams statyti ir tiesti rezervavimo ir kt.) parengimo ir vykdymo terminus.

Atsižvelgdama į tai, kas išdėstyta, Susisiekimo ministerija siūlo pripažinti netekusiais galios Vyriausybės nutarimus, reglamentuojančius giliavandenio uosto Klaipėdoje statybos parengiamųjų darbų įgyvendinimą, ir pavesti Susisiekimo ministerijai, įvertinus užsienio kompanijų atliekamos Klaipėdos valstybinio jūrų uosto plėtros pastatant išorinį giliavandenį uostą galimybių studijos su poveikio aplinkai vertinimu išvadas ir siūlymus, parengti ir patvirtinti Klaipėdos uosto plėtros pastatant išorinį giliavandenį uostą parengiamųjų darbų įgyvendinimo planą. Klaipėdos valstybinis jūrų uostas priklauso Susisiekimo ministerijos reguliavimo sričiai, ir toks pavedimas leis Susisiekimo ministerijai ne tik patvirtinti planą, bet ir keičiantis aplinkybėms jį operatyviai tikslinti ar keisti.

Nutarimo projektu atliekami techninio pobūdžio veiksmai ir suformuojamas pavedimas, todėl numatomo poveikio vertinimas neatliekamas.

Nutarimo projektas paskelbtas Lietuvos Respublikos Seimo teisės aktų informacinės sistemos Projektų registravimo posistemyje.

Nutarimo projektą parengė Susisiekimo ministerijos Vandens ir geležinkelių transporto departamentas (departamento direktorius Juozas Darulis, tel. 239 3987, el. p. [email protected]), tiesioginė rengėja – šio departamento Vandens transporto skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Krivickienė (tel. 239 3914, el. p. [email protected]).

 

PRIDEDAMA. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektas, 1 lapas. 


 

 

Susisiekimo viceministras

 

 

 

 

             Arūnas Štaras

D. Krivickienė,  tel. 239 3986, el. p. d.krivickiene@transp.lt