LOGOnespalv-maz2

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJA

 


 

Pagal adresatų sąrašą

 


 

  ___________________ Nr. _____________________

Į ___________________ Nr. _____________________


 


 


 


 


 

 

 

DĖL ĮSTATYMŲ PROJEKTŲ DERINIMO


 

Valstybės biudžetinė įstaiga

Duomenys kaupiami ir saugomi

juridinių asmenų registre

Kodas 188675190

Gedimino pr. 19

LT - 01103  Vilnius

Tel.    (8 5)  239 1001

Faks.  (8 5)  239 1212

El. paštas [email protected]

http://www.zum.lt

PVM mokėtojo kodas LT886751917

Atsiskait. sąskaita LT674010042400070079

AB „DnB NORD“ bankas Vilniaus skyrius

________________________________________________________________________________________________


Žemės ūkio ministerija pakartotinai teikia derinti skubos tvarka Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymo pakeitimo įstatymo projektą (toliau – Įstatymo projektas) ir prašo pateikti išvadas.  Projektas teikiamas derinti skubos tvarka, atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. rugpjūčio 25 d. pasitarimo protokole Nr. 54 nustatytas terminas Ministro Pirmininko tarnybai pateikti įstatymo projektą 2010 m. lapkričio 1 d.

Kartu teikiamas Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1073 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas (toliau – ATPK pakeitimo projektas), kuriuo siekiama įgyvendinti 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1107/2009 dėl augalų apsaugos produktų patekimo į rinką ir panaikinančio Tarybos direktyvas 79/117/EEB ir 91/414/EEB (OL 2009 L 309, p. 1) nuostatas, t. y. numatant sankcijas už reklamos reikalavimų, nurodytų reglamento (EB) Nr. 1107/2009 66 straipsnyje, pažeidimą ir nustatyti baudas nuo dviejų iki keturių tūkstančių litų, taip pat siekiant nustatyti griežtesnes, veiksmingas, proporcingas ir atgrasančias sankcijas, taikomas augalų apsaugos priemonių saugojimo, pervežimo, naudojimo ir kenksmingumo šalinimo taisyklių pažeidimą bei būtinas priemones, užtikrinančias minėtų sankcijų įgyvendinimą.

Įgyvendinant  reglamentą (EB) Nr. 1107/2009, Įstatymo projekte numatyta, kad augalų apsaugos produktų registravimas, perregistravimas, registracijos panaikinimas, naudojimo spektro išplėtimas, registracijos kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse ir Europos ekonominės erdvės valstybėse pripažinimas, bus vykdomi reglamento (EB) Nr. 1107/2009 nustatyta  tvarka. Įstatymo projekte nustatyta, kad tiekti rinkai ir naudoti Lietuvos Respublikoje leidžiama tik reglamento (EB) Nr. 1107/2009 nustatyta tvarka registruotus augalų apsaugos produktus, išskyrus nurodyto reglamento 28 straipsnio 2 dalyje ir 53 straipsnyje nustatytas išimtis.

Įstatymo projekte nustatomi leidimo prekiauti augalų apsaugos produktais išdavimo, atsisakymo išduoti leidimą, leidimo galiojimo panaikinimo reikalavimai. Atsižvelgiant į tai, kad augalų apsaugos produktai yra nuodingos ir pavojingos cheminės medžiagos, keliančios grėsmę  žmonių sveikatai ir aplinkai, Įstatymo projekte nustatomas leidimo penkerių metų galiojimo terminas.  Įstatymo projekte numatytos leidimo prekiauti augalų apsaugos produktais išdavimo, atsisakymo išduoti ir galiojimo panaikinimo sąlygos.

Įgyvendinant direktyvą 2009/128/EB, Įstatymo projekte nustatomi augalų apsaugos produktų naudojimo pagrindai, t. y., kad augalų apsaugos produktai turi būti naudojami tausiai, o augalų apsaugos produktų profesionalieji naudotojai turi būti apmokyti (mokymus sudaro pirminis ir papildomas mokymai), turėti augalų apsaugos kursų baigimo pažymėjimą ir naudoti patikrintą purškimo įrangą. Be to, numatyti apribojimo naudoti augalų apsaugos produktus tam tikrose vietose,  draudimo augalų apsaugos produktus purkšti iš oro atvejai ir tokio draudimo išimtys.

Įstatymo projekte nustatyta, kad Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Tarnyba) vykdo fizinių ir  juridinių asmenų veiklos, susijusios su augalų apsaugos produktų įvežimu, vežimu, saugojimu, tiekimu rinkai ir naudojimu, priežiūrą.

Įstatymo projektą pateikus derinti 2010-10-26 raštu Nr. 2D-5725 (11.4) suinteresuotoms institucijoms, buvo gautos pastabos. Išanalizavę gautas pastabas, informuojame, kad ne į visas jas atsižvelgėme. Įstatymo projekte neatsižvelgta į Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos siūlymą (8 pastaba dėl teisės technikos)  augalų apsaugos produktų tausų naudojimą keisti į racionalų augalų apsaugos produktų naudojimą, remiantis tuo,  kad projektu perkeliamos direktyvos 2009/128/EB nuostatos, susijusios su tausiu augalų apsaugos produktų naudojimu ir nustatomos priemonės (necheminių augalų apsaugos priemonių naudojimas), siekiant, kad augalų apsaugos produktai būtų naudojami tausiai. Taip pat neatsižvelgta į Teisingumo ministerijos pastabą dėl reikalavimo, kad augalų apsaugos produktai būtų naudojami vadovaujantis registracijos liudijime nurodytų augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimų. Pažymime, kad registracijos liudijimas – tai augalų apsaugos produkto savininko dokumentas, kuriuo jis įgyja teisę tam tikrą augalų apsaugos produktą tiekti rinkai. Kadangi augalų apsaugos produktų naudotojai, įsigiję augalų apsaugos produktą,  turi jį naudoti  kaip nurodyta etiketėje, todėl manome, kad, naudojant augalų apsaugos produktą, vadovautis registracijos liudijime  pateikta informacija yra perteklinis reikalavimas. Atsižvelgiant į Įstatymų ir kitų teisės aktų  rengimo rekomendacijų, patvirtintų Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 1998 m. rugpjūčio 17 d.  įsakymu Nr. 104 (Žin., 1998, Nr. 87-2416; 2002, Nr. 50-1923), 40.8 punktą ir į tai, kad Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymas dėstomas nauja redakcija ir iš esmės įstatymo projekto lyginamojo varianto parengti neįmanoma, projekto lyginamasis variantas neteikiamas. Atsižvelgiant į tai, kad augalų apsaugos produktų įvežimas, vežimas, tiekimas rinkai ir naudojimas vyksta ne tik darbo metu, o žemės ūkio veikla yra sezoninė, ir siekiant apsaugoti Lietuvos teritoriją nuo nelegalių augalų apsaugos produktų tiekimo rinkai, į Teisingumo ministerijos pastabą, kad tarnybos pareigūnai turi teisę tik darbo metu nekliudomi patekti į patalpas, neatsižvelgta.

Išnagrinėję Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos pateiktas pastabas dėl siūlymo atsisakyti sąvokos „augalų apsaugos produkto fasuotė“ (1–3 pastabos), informuojame, kad augalų apsaugos produkto fasuotė – tai  gaminys, kuris liečiasi su augalų apsaugos produktu (skystu, biriu).  Augalų apsaugos produktų fasuotės yra tiekiamos rinkai  pakuotėse. Fasuotė ir pakuotė turi atitikti teisės aktų nustatytus reikalavimus, o Tarnybos pareigūnai privalo šią atitiktį kontroliuoti. Tai ypač aktualu augalų apsaugos produktams, skirtiems neprofesionaliajam naudojimui. Atsisakius sąvokos „fasuotė“, Tarnybos pareigūnai negalėtų kontroliuoti augalų apsaugos produktų fasuočių dėl atitikimo teisės aktų nustatytų reikalavimų. Taip pat neatsižvelgta į Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos 5–6 pastabas dėl sąvokų „augalų apsaugos produktų profesionalusis naudotojas“ ir „augalų apsaugos produktų neprofesionalusis naudotojas“  tikslinimo. Atsižvelgiant į tai, kad reglamentu (EB) Nr. 1107/2009 be kita ko, nustatomos augalų apsaugos produktų profesionaliųjų ir neprofesionaliųjų naudotojų kategorijos ir augalų apsaugos produktai pagal jų toksiškumą, dozes, naudojimo poveikį skirti naudoti profesionaliesiems ir neprofesionaliesiems naudotojams, tikslinti neprofesionalaus naudotojo sąvoką, įrašant žodžius „miškininkystės specialistas“, yra netikslinga.  Augalų apsaugos produkto profesionaliojo naudotojo sąvoka atitinka Direktyvos 2009/128/EB 3 straipsnio 1 dalies 1 punkte  nurodytą sąvoką, todėl ją tikslinti įrašant žodžius „miškininkystės specialistas“ yra netikslinga, nes ši sąvoka  projekte apima žemės ūkyje ir kituose sektoriuose dirbančius asmenis.

Įstatymo projektas ir ATPK pakeitimo projektas atitinka Lietuvos Respublikos Vyriausybės programą.

Įstatymo projekto ir ATPK pakeitimo projekto teisinio reguliavimo poveikio vertinimai  pateikiami pridedamose poveikio vertinimo pažymose.

Įstatymo projektas ir ATPK pakeitimo projektas bus paskelbti Lietuvos Respublikos Seimo teisės aktų informacinės sistemos Projektų registravimo posistemyje. Visuomenė ir suinteresuotos institucijos galės teikti  pastabas ir pasiūlymus per 5 darbo dienas nuo šių projektų paskelbimo registravimo posistemyje.

Projektus parengė Žemės ūkio ministerijos Žemės ir maisto ūkio departamento (direktorius R. Krasuckis, tel. 239 1130) Augalininkystės skyriaus (vedėjas V. Ašmonas, tel. 239 1368) vyr. specialistė D. Abraitytė, tel. 239 1243, el. p. [email protected].

 

PRIDEDAMA:

1.                   Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas,  11 lapų.

2.                   Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1073 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas, 2 lapai.

3.                   Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1073 straipsnio lyginamasis variantas, 2 lapai.

4.                  Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymo pakeitimo įstatymo projekto aiškinamasis raštas, 5 lapai.

5.                   Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1073 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto aiškinamasis raštas, 4 lapai.

6.                  Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymo pakeitimo įstatymo projekto poveikio vertinimo pažyma, 2 lapai.

7.                   Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1073 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto poveikio vertinimo pažyma, 1 lapas.

8.                   Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymo pakeitimo įstatymo, Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1073 straipsnio pakeitimo įstatymo projektų pateikimo Lietuvos Respublikos Seimui“ projektas, 1 lapas.

9.                   Direktyvos 2009/128/EB ir nacionalinių teisės aktų atitikties lentelė,  36 lapai.

10.               Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 ir nacionalinių teisės aktų atitikties lentelė, 12 lapų.

 

 

 

 

 

 

Viceministras                                                                                                         Aušrys Macijauskas                                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dalia Abraitytė, tel. 239 1243