LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJA

 

Valstybės biudžetinė įstaiga    Šventaragio g. 2,  LT-01510  Vilnius    Tel.: (8 5)  271 7154 / 271 7178

Faks. (8 5)  271 8551   El. p. [email protected]    Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Kodas 188601464    PVM mokėtojo kodas  LT886014610

 

 

Teisingumo ministerijai

 

 

 

2011-01-

 

Nr. 1D-

 

(3)

 

 

DĖL VYRIAUSYBĖS 2011 M. SAUSIO 12 D. POSĖDŽIO 11 KLAUSIMO

 

Vidaus reikalų ministerija, išnagrinėjusi Teisingumo ministerijos 2010 m. gruodžio 29 d. raštu Nr. (1.5.)7R-10997 Lietuvos Respublikos Vyriausybei pateiktą Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. rugsėjo 30 d. nutarimo Nr. 1244 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės teisėkūros taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ projektą (toliau – projektas), teikia šią pastabą.

Projekto 2.28 punkte keičiamų Lietuvos Respublikos Vyriausybės teisėkūros taisyklių (toliau – taisyklės) 40 punkte siūloma nustatyti, kad su visuomene konsultuojamasi vadovaujantis ne ūkio ministro, bet vidaus reikalų ministro patvirtinta metodika. Atkreiptinas dėmesys, kad taisyklių 40 punkte nurodytos metodikos parengimas ir patvirtinimas yra susijęs su Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008–2012 metų programos įgyvendinimo priemonių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. vasario 25 d. nutarimu Nr. 189, 3 lentelės 103 punkte numatytos priemonės – iki 2011 m. I ketvirčio sukurti konsultavimosi su visuomene ir interesų grupėmis sistemą, sudarant sąlygas suinteresuotiems asmenims pateikti pastabas ir pasiūlymus dėl rengiamų norminių teisės aktų projektų ir gauti atsakymą dėl pateiktų pastabų ir pasiūlymų – įgyvendinimu. Kadangi šios priemonės pagrindinės vykdytojos yra Teisingumo ir Ūkio ministerijos, manome, kad pirmiau nurodytos metodikos parengimas ir patvirtinimas priskirtinas šių ministerijų kompetencijai ir veiklos prioritetams. Atsižvelgę į tai, kas išdėstyta, nesutinkame su Ūkio ministerijos 2010 m. lapkričio 5 d. rašto Nr. (4.2-11)-3-6325 2.2 punkte išdėstytu siūlymu pavesti taisyklių 40 punkte nurodytą metodiką tvirtinti vidaus reikalų ministrui ir siūlome pavesti ją tvirtinti teisingumo ministrui.

Kartu pažymime, kad taisyklių 40 punkte nurodytos metodikos tvirtinimo galėtų būti atsisakyta kaip perteklinio, atsižvelgus į jau esamą Viešojo administravimo įstatyme, Lietuvos Respublikos Vyriausybės teisėkūros taisyklėse, Lietuvos Respublikos Vyriausybės darbo reglamente ir kituose teisės aktuose įtvirtintą bei projekte siūlomą teisinį reguliavimą, kuris nustato esminius (pagrindinius) konsultavimosi su visuomene teisinius pagrindus:

- Pareigą tartis dėl administracinio reglamentavimo, konsultavimosi būdus ir viešojo administravimo subjektų galimybę pasirinkti konkretų konsultavimosi būdą, taip pat informacijos apie konsultavimosi būdus, dalyvius ir rezultatus viešą paskelbimą reglamentuoja Viešojo administravimo įstatymo 7 straipsnis. Viešojo administravimo įstatymo 7 straipsnio 1 dalyje nustatyta: „Viešojo administravimo subjektai dėl administracinių sprendimų, susijusių su bendrais teisėtais visuomenės interesais, turi konsultuotis su visuomenės interesams tam tikroje srityje atstovaujančiomis organizacijomis (asociacijų, profesinių sąjungų, kitų nevyriausybinių organizacijų atstovais), o įstatymų numatytais atvejais – ir su gyventojais ar jų grupėmis.“

- Galiojančių taisyklių 3, 4 ir 42.1 punktuose nustatyta, kad viešojo administravimo subjektų parengti teisės aktų projektai ir jų lydimoji medžiaga turi būti skelbiama Lietuvos Respublikos Seimo teisės aktų informacinės sistemos (toliau – TAIS) Projektų registravimo posistemėje ir kad šioje posistemėje pastabas ir pasiūlymus dėl teisės aktų projektų gali teikti visi suinteresuoti asmenys ir visuomenė. Galiojančių taisyklių V skyriuje įtvirtinta, kad teisės aktų projektų rengėjai nustato bei pasirenka konsultavimosi su visuomene terminus ir būdus (suinteresuotų asmenų sueigos, apklausos, viešai skelbiami susirinkimai, atstovų kvietimai, kiti būdai, kaip susipažinti su nuomonėmis).

- Projekto 2.15 punkte siūloma taisykles papildyti 171 punktu ir jame nustatyti, kad „Asociacija ar kita nevyriausybinė organizacija turi teisę ministeriją raštu informuoti, kad yra suinteresuota dalyvauti derinant tam tikrus atitinkamam ministrui pavestų valdymo sričių teisės aktų projektus. Tokiu atveju atitinkami teisės aktų projektai teikiami asociacijai ar kitai nevyriausybinei organizacijai išvadoms gauti ir asociacija ar kita nevyriausybinė organizacija išvadas dėl teisės aktų projektų pateikia šių taisyklių nustatyta tvarka.“ Pagal keičiamų taisyklių 18 punktą (projekto 2.16 punktas) tiek asociacijos, tiek kitos nevyriausybinės organizacijos išvadas dėl teisės aktų projektų teiktų per tuos pačius terminus, kaip ir viešojo administravimo subjektai.

- Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. rugpjūčio 11 d. nutarimo Nr. 728 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės darbo reglamento patvirtinimo“ pakeitimo“ projekto (toliau – Nutarimo projektas) 1.2 punkte keičiamo Vyriausybės darbo reglamento 13 punkte nustatyta, kad teisės akto projektą rengiančios institucijos (projekte – teikiančios institucijos) vadovo sprendimu dėl teisės akto projekto gali būti prašoma nevyriausybinių organizacijų, socialinių partnerių, kitų suinteresuotų asmenų nuomonės (pažymėtina, kad ši nuostata būtų taikoma viešojo administravimo subjektų iniciatyva, kai keičiamų taisyklių 171 punkte nustatyta tvarka asociacijos ar kitos nevyriausybinės organizacijos nebūtų išreiškusios valios dalyvauti teisės aktų projektų derinimo procese). Pagal keičiamo Vyriausybės darbo reglamento 15 ir 18 punktų nuostatas (Nutarimo projekto 1.4 ir 1.6 punktai) asociacijų ar kitų nevyriausybinių organizacijų pateiktos pastabos ir pasiūlymai būtų vertinami bendra tvarka, kilusius nesutarimus sprendžiant pasitarimuose, o pastarųjų rezultatus aptariant Vyriausybei pateikiamose derinimo pažymose. Taigi šios nuostatos įtvirtintų dar platesnes konsultavimosi su visuomene galimybes.

Įvertinus tai, kas išdėstyta, siūlytina taisyklių 40 punktą pripažinti netekusiu galios, kadangi esamas teisinis reguliavimas iš esmės jau įtvirtina konsultavimosi su visuomene mechanizmą, todėl taisyklių 40 punkte nurodytos metodikos reguliavimo dalykas iš esmės dubliuotų tiek esamą, tiek teisės aktų projektuose siūlomą teisinį reguliavimą.

 

 

Vidaus reikalų viceministras

Sigitas Šiupšinskas

 

 

 

D. Cicėnas, tel. 271 8521, el. p. [email protected]