Projekto

 lyginamasis variantas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

CIVILINIO PROCESO KODEKSO

38, 87, 137, 163, 166, 296, 315, 366, 442, 462, 463, 464, 4641, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 482, 488, 489, 491, 493,  496, 505, 506, 507, 508, 538, 582, 628, 789, 810 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO, XXVIII SKYRIAUS, XXVIII SKYRIAUS ANTROJO IR TREČIOJO SKIRSNIŲ PAVADINIMŲ PAKEITIMO IR KODEKSO PAPILDYMO 4681STRAIPSNIU

ĮSTATYMAS

 

2013 m.                          d. Nr.

Vilnius

 

(Žin., 2002, Nr. 36-1340; 2003, Nr. 39-17-65; 2010, Nr. 126-6457; 2011, Nr. 85-4126; 2012, Nr. 76-3933)

 

 

 

1 straipsnis. 38 straipsnio 2 ir 4 dalių pakeitimas

1. 38 straipsnio 2 dalyje žodžių „veiksnumas apribotas“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“  ir šią dalį išdėstyti taip:

„2. Nepilnamečių nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų, taip pat fizinių asmenų, kurių civilinis veiksnumas apribotas tam tikroje srityje, atstovais pagal įstatymą teisme yra atitinkamai jų tėvai, įtėviai ar rūpintojai. Šioje dalyje nurodytiems nepilnamečiams ir fiziniams asmenims, kurių civilinis veiksnumas apribotas tam tikroje srityje, kurie yra bylos šalys arba tretieji asmenys, turi būti pranešta apie prasidėjusį teismo procesą ir pasiūloma jame dalyvauti.“

2. 38 straipsnio 4 dalyje po žodžio „neveiksniais“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„4. Nepilnamečių iki keturiolikos metų, taip pat fizinių asmenų, pripažintų neveiksniais tam tikroje srityje, teises ir įstatymų saugomus interesus gina teisme jų atstovai pagal įstatymą – atitinkamai jų tėvai, įtėviai, globėjai.“

 

2 straipsnis. 87 straipsnio 1 dalies 5 punkto pakeitimas

87 straipsnio 1 dalies 5 punkte po žodžio „neveiksnus“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šį punktą išdėstyti taip:

 „5) ieškinį palikus nenagrinėtą, kai ieškovas nesilaikė tos kategorijos byloms nustatytos išankstinio ginčų sprendimo ne teisme tvarkos ir galima pasinaudoti šia tvarka, kai ieškinį padavė neveiksnus tam tikroje srityje asmuo, kai šalis neprimokėjo žyminio mokesčio, taip pat palikus pareiškimą nenagrinėtą šio Kodekso 431 straipsnio 3 dalyje numatytu atveju;“.

 

3 straipsnis. 137 straipsnio 1 dalies 7 punkto pakeitimas

Pakeisti 137 straipsnio 1 dalies 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

„7) pareiškimą padavė neveiksnus tam tikroje srityje fizinis asmuo;“.

 

4 straipsnis. 163 straipsnio 2 punkto pakeitimas

Pakeisti 163 straipsnio 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2) kai šalis netenka veiksnumo tam tikroje srityje;“.

 

 5 straipsnis. 166 straipsnio 1 dalies 1 punkto pakeitimas

166 straipsnio 1 dalies 1 punkte po žodžio „neveiksnaus“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šį punktą išdėstyti taip:

„1) šio Kodekso 163 straipsnio 1 ir 2 punktuose numatytais atvejais – iki paaiškės mirusio fizinio asmens ar pasibaigusio juridinio asmens teisių perėmėjas ar aplinkybės, dėl kurių teisių perėmimas neįvyko, arba iki bus paskirtas neveiksnaus tam tikroje srityje fizinio asmens atstovas pagal įstatymą;“.

 

6 straipsnis. 296 straipsnio 2 dalies 2 punkto pakeitimas

296 straipsnio 2 dalies 2 punkte po žodžio „neveiksnus“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šį punktą išdėstyti taip:

„2) jeigu pareiškimą padavė neveiksnus tam tikroje srityje fizinis asmuo;“.

 

7 straipsnis. 315 straipsnio 1 dalies 2 punkto pakeitimas

315 straipsnio 1 dalies 2 punkte po žodžio „neveiksnus“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šį punktą išdėstyti taip:

„2) skundą paduoda neveiksnus tam tikroje srityje asmuo arba asmuo, neturintis teisės jį paduoti;“.

 

8 straipsnis. 366 straipsnio 1 dalies 6 punkto pakeitimas

366 straipsnio 1 dalies 6 punkte po žodžio „neveiksni“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šį punktą išdėstyti taip:

„6) jeigu viena iš šalių proceso metu buvo neveiksni tam tikroje srityje ir nebuvo atstovaujama atstovo pagal įstatymą;“.

 

9 straipsnis. 442 straipsnio 3 punkto pakeitimas

442 straipsnio 3 punkte po žodžio „veiksniu“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šį punktą išdėstyti taip:

„3) dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu arba ribotai veiksniu tam tikroje srityje ir nepilnamečio pripažinimo veiksniu (emancipuotu);“.

 

10 straipsnis. XXVIII skyriaus pavadinimo pakeitimas

Pakeisti XXVIII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

„XXVIII SKYRIUS

BYLOS DĖL FIZINIO ASMENS PRIPAŽINIMO NEVEIKSNIU ARBA RIBOTAI VEIKSNIU TAM TIKROJE SRITYJE IR NEPILNAMEČIO PRIPAŽINIMO VEIKSNIU (EMANCIPUOTU)“

 

11 straipsnis. 462 straipsnio 1 dalies pakeitimas

462 straipsnio 1 dalyje po žodžių „ribotai veiksniu“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Pareiškimas dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje paduodamas asmens, kurį prašoma pripažinti neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, gyvenamosios vietos apylinkės teismui.“

 

12 straipsnis. 463 straipsnio 1, 2, 3 ir 4 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 463 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Pareiškimą dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje gali paduoti:

1) asmens, kurį prašoma pripažinti neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, sutuoktinis;

2) asmens, kurį prašoma pripažinti neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, tėvai, pilnamečiai vaikai;

3) globos (rūpybos) institucija;

4) prokuroras.“

2. Pakeisti 463 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Pareiškimą dėl nepilnamečio fizinio asmens pripažinimo neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje galima paduoti ne anksčiau kaip likus šešiems mėnesiams iki asmens, kuris turėtų būti pripažintas neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, pilnametystės.“

3. Pakeisti 463 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Pareiškimą pripažinti fizinį asmenį neveiksniu tam tikroje srityje padavęs asmuo gali iki bylos nagrinėjimo užbaigimo reikalavimą pakeisti ir prašyti tą asmenį pripažinti ribotai veiksniu tam tikroje srityje, o pradiniame pareiškime prašęs fizinį asmenį pripažinti ribotai veiksniu tam tikroje srityje – prašyti jį pripažinti neveiksniu tam tikroje srityje.“

4. 463 straipsnio 4 dalyje po žodžių „ribotai veiksniu“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šią dalį išdėstyti taip:

 „4. Asmuo, kuris padavė aiškiai nepagrįstą pareiškimą dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, teismo nutartimi gali būti nubaustas nuo penkių šimtų iki dviejų tūkstančių litų bauda. Iš šio asmens taip pat priteisiamos bylinėjimosi išlaidos.“

 

13 straipsnis. 464 straipsnio 1 ir 2 dalių pakeitimas

1. 464 straipsnio 1 dalyje po žodžių „ribotai veiksniu“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Byloje dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje dalyvaujantys asmenys, be pareiškėjo, yra asmuo, kurį prašoma pripažinti neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, taip pat globos (rūpybos) institucija. Teismas kaip dalyvaujančius byloje suinteresuotus asmenis gali įtraukti asmens, kurį prašoma pripažinti neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, artimuosius giminaičius ar kartu gyvenančius jo šeimos narius.“

2. Pakeisti 464 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Jeigu Tik tais atvejais, kai fizinio asmens, kurį prašoma pripažinti neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, dėl sveikatos būklės, patvirtintos eksperto asmens sveikatos priežiūros įstaigos išvada, negalima iškviesti ir apklausti teisme ar įteikti jam teismo dokumentus, teismas bylą nagrinėja byla gali būti nagrinėjama šiam asmeniui nedalyvaujant.“

 

14 straipsnis. 4641 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 4641 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„4641 straipsnis. Registravimas

Teismas ne vėliau kaip kitą darbo dieną po sprendimo pripažinti fizinį asmenį neveiksniu tam tikroje srityje ar panaikinti fizinio asmens neveiksnumą, apriboti fizinio asmens veiksnumą tam tikroje srityje ar panaikinti veiksnumo apribojimą ir šiame skyriuje nustatyta tvarka priimto sprendimo dėl nepilnamečio nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų teisės savarankiškai disponuoti savo pajamomis ir turtu apribojimo ar atėmimo, taip pat sprendimo panaikinti atitinkamą ankstesnį sprendimą įsiteisėjimo privalo sprendimo duomenis pateikti neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registro tvarkymo įstaigai Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registro nuostatų nustatyta tvarka.“

 

15 straipsnis. XXVIII skyriaus antrojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Pakeisti XXVIII skyriaus antrojo skirsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

„Antrasis skirsnis

BYLOS DĖL Fizinio Asmens pripažinimO neveiksniu TAM TIKROJE SRITYJE

 

16 straipsnis. 465 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 465 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„465 straipsnis. Pareiškimo turinys

Pareiškime dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu tam tikroje srityje, be bendrųjų reikalavimų, keliamų procesinių dokumentų turiniui ir formai, turi būti išdėstytos aplinkybės, rodančios fizinio asmens psichikos sutrikimą, dėl kurio tas asmuo negali suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti, taip pat turi būti pateikta gydytojo sveikatos priežiūros įstaigos pažyma, bei kiti įrodymai apie asmens psichinę būseną būklę, socialinio darbuoto išvada apie asmens, kurį prašoma pripažinti neveiksniu tam tikroje srityje, gebėjimą pasirūpinti savimi ir priimti kasdienius sprendimus savarankiškai ar su pagalba konkrečiose srityse. Asmens gebėjimo pasirūpinti savimi ir priimti kasdienius sprendimus nustatymo tvarką nustato socialinės apsaugos ir darbo ministras. Pareiškime turi būti nurodytos sritys, kuriose pareiškėjas siūlo pripažinti asmenį neveiksniu.

 

17 straipsnis. 466 straipsnio 1 dalies pakeitimas ir straipsnio papildymas

Pakeisti 466 straipsnio 1 dalį, papildyti straipsnį 2 ir 3 dalimis ir visą straipsnį išdėstyti taip:

„466 straipsnis. Pasirengimas bylai

1. Jeigu yra duomenų apie fizinio asmens psichikos sutrikimą, teisėjas, kuriam paskirta parengti bylą nagrinėjimui, asmens psichinei būsenai psichikos būklei nustatyti nutartimi paskiria teismo psichiatrijos ekspertizę, jeigu tokia ekspertizė nebuvo atlikta anksčiau, ir išreikalauja būtinus ekspertizei atlikti asmens medicininius dokumentus. Ekspertize siekiama nustatyti, ar yra pagrindas pripažinti asmenį neveiksniu ar jo veiksnumą apriboti tam tikroje srityje. Teismas taip pat kreipiasi į Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registrą dėl duomenų apie asmens, kurį prašoma pripažinti neveiksniu tam tikroje srityje, sudarytus išankstinius nurodymus pateikimo. Tokiu atveju Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registre esantys duomenys apie sudarytą išankstinį nurodymą perduodami teismui Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registro nuostatų nustatyta tvarka.

 2. Teisėjas praneša fiziniam asmeniui, kurį prašoma pripažinti neveiksniu tam tikroje srityje, kad nagrinėjant bylą dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu būtinas advokato atstovavimas, ir nustato terminą, per kurį fizinis asmuo turi pasirinkti advokatą, teiksiantį jam teisinę pagalbą, ir pranešti apie tai teisėjui. Fizinis asmuo, pasirinkęs advokatą, teiksiantį jam teisinę pagalbą, apie tai praneša teisėjui.

3. Jeigu fizinis asmuo, kurį prašoma pripažinti neveiksniu tam tikroje srityje, per teismo nustatytą terminą pats nepasirenka advokato, teiksiančio jam teisinę pagalbą, teisėjas, kuriam paskirta parengti bylą nagrinėti, praneša valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikimą organizuojančiai institucijai apie tai, kad asmeniui, kurį prašoma pripažinti neveiksniu tam tikroje srityje, būtinas advokatas.“

 

18 straipsnis. 467 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 467 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

467 straipsnis. Bylos nagrinėjimas

1. Bylą dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu tam tikroje srityje teismas nagrinėja žodinio nagrinėjimo tvarka, pranešęs byloje dalyvaujantiems asmenims.

2. Jeigu teismas pripažįsta, kad yra būtina apklausti asmenį asmuo, kurį prašoma pripažinti neveiksniu tam tikroje srityje, o šis į teismo posėdį neatvyksta ir nėra šio Kodekso 464 straipsnio 2 dalyje nurodytų aplinkybių, teismas gali nutarti atvesdinti šį asmenį į teismą padedant policijai arba pavesti jį apklausti kitam to asmens buvimo vietos teismui. Asmens apklausa atliekama dalyvaujant gydytojui teismo psichiatrui.

3. Jeigu asmuo, kurį prašoma pripažinti neveiksniu tam tikroje srityje, vengia teismo psichiatrijos ekspertizės, teismas gali priimti nutartį priverstinai nusiųsti asmenį ambulatorinei teismo psichiatrijos ekspertizei atlikti. Šią nutartį vykdo policija. Dėl nutarties gali būti duodamas atskirasis skundas.

4. Tais atvejais, kai ambulatorinio tyrimo metu gautų duomenų teismo psichiatrijos ekspertizės išvadai apie asmens psichinę būseną psichikos būklę pateikti nepakanka, teismas gali priimti nutartį paskirti stacionarinę teismo psichiatrijos ekspertizę ir ne ilgiau kaip šešioms savaitėms pasiųsti asmenį, kurį prašoma pripažinti neveiksniu tam tikroje srityje, į ekspertizės įstaigą stebėti. Prieš priimdamas tokią nutartį teismas turi apklausti byloje dalyvaujančius asmenis. Išimtiniais atvejais teismas motyvuotu ekspertų prašymu gali pratęsti nurodytą terminą iki trijų mėnesių. Dėl teismo nutarties skirti stacionarinę teismo psichiatrijos ekspertizę ir pasiųsti asmenį į ekspertizės įstaigą ar pratęsti asmens laikymo joje terminą gali būti duodamas atskirasis skundas.

5. Nagrinėdamas bylą dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu tam tikroje srityje, teismas asmens, kurį prašoma pripažinti neveiksniu tam tikroje srityje, ar pareiškėjo prašymu ar arba savo iniciatyva gali turi aiškintis ir aplinkybes, ar nėra pagrindo asmens veiksnumą apriboti tam tikroje srityje arba siūlyti jam sudaryti sutartį dėl pagalbos priimant sprendimus teikimo. Jei teismui kyla abejonių dėl asmens pripažinimo neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje tikslingumo, visos abejonės turi būti vertinamos asmens, kurį prašoma pripažinti neveiksniu tam tikroje srityje, naudai ir visais atvejais turi būti taikomos kuo mažiau asmens veiksnumą ribojančios priemonės.

 

19 straipsnis. 468 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 468 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„468 straipsnis. Teismo sprendimas

1. Išnagrinėjęs bylą teismo posėdyje, teismas priima sprendimą pripažinti fizinį asmenį neveiksniu tam tikroje srityje arba pareiškimą atmeta. Priėmęs sprendimą  pripažinti asmenį neveiksniu, teismas sprendime nurodo baigtinį sričių, kuriose asmuo pripažįstamas neveiksniu, sąrašą.

2. Bylos nagrinėjimo metu nustatęs, kad nėra pagrindo fizinį asmenį pripažinti neveiksniu tam tikroje srityje, tačiau yra pagrindas fizinio asmens veiksnumą apriboti tam tikroje srityje, teismas priima sprendimą fizinį asmenį pripažinti ribotai veiksniu tam tikroje srityje. Bylos nagrinėjimo metu nustatęs, kad nėra pagrindo pripažinti asmenį neveiksniu ar apriboti fizinio asmens veiksnumą tam tikroje srityje, tačiau asmeniui reikalinga pagalba priimant sprendimus, teismas pasiūlo asmeniui, kurio veiksnumą prašoma apriboti, sudaryti su asmeniu, kuriuo jis pasitiki, sutartį dėl pagalbos priimant sprendimus ir tai nurodo sprendime. Bylos nagrinėjimo metu nustatęs, kad yra pagrindas pripažinti asmenį neveiksniu tam tikrose srityse, tačiau taip pat yra pagrindas pripažinti asmenį ribotai veiksniu tam tikrose srityse, teismas sprendime nustato baigtinį sričių, kuriose asmuo pripažįstamas neveiksniu, sąrašą ir sričių, kuriose asmens veiksnumas apribojamas, sąrašą.

3. Bylinėjimosi dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu tam tikroje srityje išlaidos, išskyrus atstovavimo išlaidas, padengiamos iš valstybės lėšų. Už teismo paskirtas ekspertizes šiose bylose apmokama Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

4. Teismo sprendimas pripažinti fizinį asmenį neveiksniu yra pagrindas šiam asmeniui nustatyti globą arba paskirti globėją. Globos sprendimu, kuriuo fizinis asmuo pripažįstamas neveiksniu tam tikroje srityje, gali būti išsprendžiami ir globos nustatymo ar globėjo šiam asmeniui paskyrimo klausimai sprendžiami šio Kodekso XXX skyriuje nustatyta tvarka.

5. Teismo sprendimą turi teisę apskųsti dalyvaujantys byloje asmenys, taip pat ir pats neveiksniu tam tikroje srityje pripažintas fizinis asmuo.“

 

20 straipsnis. Kodekso papildymas 4681 straipsniu

Papildyti Kodeksą 4681 straipsniu:

4681 straipsnis. Teismo sprendimo peržiūrėjimas

1. Jei per vienus metus šio Kodekso 463 straipsnio 1 dalyje nurodyti asmenys arba asmuo, pripažintas neveiksniu tam tikroje srityje, nesikreipia dėl teismo priimto sprendimo pripažinti asmenį neveiksniu tam tikroje srityje panaikinimo, sprendimą priėmęs teismas, vadovaudamasis šio skirsnio nuostatomis, savo iniciatyva peržiūri priimtą sprendimą. Peržiūrint teismo sprendimą mutatis mutandis taikomos šiame skyriuje nustatytos taisyklės.

2. Peržiūrėdamas sprendimą, kuriuo asmuo pripažintas neveiksniu tam tikroje srityje, teismas sprendžia, ar yra pagrindas minėtą sprendimą panaikinti arba pakeisti.

3. Teismas gali priimti šiuos sprendimus:

1) palikti galioti peržiūrimą teismo sprendimą;

2) pakeisti peržiūrimą teismo sprendimą, pripažinti asmenį ribotai veiksniu tam tikroje srityje ir nustatyti sričių, kuriose asmuo pripažįstamas ribotai veiksniu, sąrašą;

3) pakeisti peržiūrimą teismo sprendimą ir nustatyti naują sričių, kuriose asmuo pripažįstamas neveiksniu, ir sričių, kuriose asmens veiksnumas apribojamas, sąrašą;

4) panaikinti peržiūrimą teismo sprendimą ir pasiūlyti asmeniui sudaryti sutartį dėl pagalbos priimant sprendimus;

5) panaikinti peržiūrimą teismo sprendimą.

 

21 straipsnis. 469 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 469 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„469 straipsnis. Teismo sprendimo panaikinimas

Jeigu pripažintas neveiksniu tam tikroje srityje fizinis asmuo pasveiksta arba labai pagerėja jo sveikatos būklė ir dėl tokio sveikatos pagerėjimo jis gali visiškai ar iš dalies suprasti savo veiksmų reikšmę ar juos valdyti, bylą išnagrinėjęs pirmosios instancijos teismas pagal asmens globėjo ar kitų šio Kodekso 463 straipsnio 1 dalyje išvardytų asmenų arba paties asmens, kuris pripažintas neveiksniu tam tikroje srityje, pareiškimą, remdamasis teismo psichiatrijos ekspertizės išvada, priima sprendimą panaikinti pirmiau priimtą savo sprendimą ir pripažinti pasveikusįjį veiksniu arba pripažinimą neveiksniu tam tikroje srityje pakeisti į pripažinimą ribotai veiksniu tam tikroje srityje. Pats neveiksniu pripažintas asmuo teisės kreiptis į teismą dėl jo pripažinimo veiksniu ar dėl pripažinimo neveiksniu pakeitimo į pripažinimą ribotai veiksniu neturi. Pripažinęs asmenį neveiksniu tam tikroje srityje, teismas ex officio įvertina, ar asmeniui reikalinga pagalba priimant sprendimus kitose srityse, ir, esant poreikiui, pasiūlo jam sudaryti sutartį dėl pagalbos priimant sprendimus.

 

22 straipsnis. XXVIII skyriaus trečiojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Pakeisti XXVIII skyriaus trečiojo skirsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

„TREČIASIS skirsnis

BYLOS DĖL Fizinio Asmens pripažinimO ribotai veiksniu TAM TIKROJE SRITYJE

 

23 straipsnis. 470 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 470 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„470 straipsnis. Pareiškimo turinys

Be bendrųjų reikalavimų, keliamų procesinių dokumentų turiniui ir formai, pareiškime dėl fizinio asmens pripažinimo ribotai veiksniu tam tikroje srityje turi būti išdėstytos aplinkybės, rodančios, kad asmuo piktnaudžiauja alkoholiniais gėrimais, narkotikais, narkotinėmis ar toksinėmis medžiagomis fizinio asmens psichikos sutrikimą, dėl kurio tas asmuo negali iš dalies suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti, asmens sveikatos priežiūros įstaigos pažyma, socialinio darbuotojo išvada apie asmens, kurį prašoma pripažinti ribotai veiksniu, gebėjimą pasirūpinti savimi ir priimti kasdienius sprendimus savarankiškai ar su pagalba. Pareiškime turi būti nurodytos sritys, kuriose pareiškėjas siūlo pripažinti asmenį ribotai veiksniu.

 

24 straipsnis. 471 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 471 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„471 straipsnis. Pasirengimas bylai

Jeigu yra šio Kodekso 470 straipsnyje numatytų duomenų apie fizinio asmens piktnaudžiavimą alkoholiniais gėrimais, narkotikais, narkotinėmis ar toksinėmis medžiagomis psichikos sutrikimą, turintį įtakos asmens gebėjimui iš dalies suprasti savo veiksmų reikšmę ar juos valdyti, teismas, rengdamas bylą nagrinėti, asmens sveikatos būsenai nustatyti nutartimi paskiria teismo ekspertizę, jeigu tokia ekspertizė nebuvo atlikta anksčiau, ir išreikalauja būtinus ekspertizei atlikti asmens medicininius dokumentus. Ekspertize siekiama nustatyti, ar yra pagrindas pripažinti asmenį ribotai veiksniu tam tikroje srityje arba pripažinti asmenį neveiksniu tam tikroje srityje. Teismas taip pat kreipiasi į Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registrą dėl duomenų apie asmens, kurį prašoma pripažinti ribotai veiksniu tam tikroje srityje, sudarytus išankstinius nurodymus pateikimo. Tokiu atveju Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registre esantys duomenys apie sudarytą išankstinį nurodymą perduodami teismui Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registro nuostatų nustatyta tvarka.“ 

 

25 straipsnis. 472 straipsnio 2 dalies pakeitimas 

Pakeisti 472 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Jeigu bylos dėl fizinio asmens pripažinimo ribotai veiksniu nagrinėjimo metu nustatomi duomenys apie šio asmens psichikos sutrikimą nustatoma, kad šis asmuo dėl psichikos sutrikimo negali suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti, teismas pareiškėjo prašymu ar savo iniciatyva gali turi aiškintis ir aplinkybes, ar nėra pagrindo asmenį pripažinti neveiksniu tam tikroje srityje. Tokiu atveju asmeniui teismas gali taikyti šio Kodekso 467 straipsnio 4 dalyje numatytas priemones. Teismas taip pat turi išspręsti šio Kodekso 466 straipsnio 2 ir 3 dalyje numatytus klausimus. Jei teismui kyla abejonių dėl asmens pripažinimo neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje tikslingumo, visos abejonės turi būti vertinamos asmens, kurį prašoma pripažinti ribotai veiksniu tam tikroje srityje, naudai ir visais atvejais turi būti taikomos kuo mažiau asmens veiksnumą ribojančios priemonės.

 

26 straipsnis. 473 straipsnio pakeitimas 

Pakeisti 473 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

473 straipsnis. Teismo sprendimas

1. Išnagrinėjęs bylą teismo posėdyje, teismas priima sprendimą pripažinti asmenį ribotai veiksniu tam tikroje srityje arba pareiškimą atmeta. Priėmęs sprendimą pripažinti asmenį ribotai veiksniu, teismas sprendime nurodo baigtinį sričių, kuriose asmuo pripažįstamas ribotai veiksniu, sąrašą. Bylos nagrinėjimo metu nustatęs, kad nėra pagrindo pripažinti fizinį asmenį ribotai veiksniu tam tikroje srityje, tačiau asmeniui reikalinga pagalba priimant sprendimus, pasiūlo asmeniui sudaryti sutartį dėl pagalbos priimant sprendimus ir tai nurodo sprendime.

2. Bylos nagrinėjimo metu nustatęs, kad asmuo dėl psichikos sutrikimo negali suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti, teismas priima sprendimą asmenį pripažinti neveiksniu ir nurodo baigtinį sričių, kuriose asmuo pripažįstamas neveiksniu, sąrašą. Bylos nagrinėjimo metu nustatęs, kad yra pagrindas pripažinti asmenį neveiksniu, tačiau taip pat yra pagrindas pripažinti asmenį ribotai veiksniu, teismas sprendime nustato baigtinį sričių, kuriose asmuo pripažįstamas neveiksniu, sąrašą ir sričių, kuriose asmuo pripažįstamas ribotai veiksniu, sąrašą.

3. Bylinėjimosi dėl asmens pripažinimo ribotai veiksniu tam tikroje srityje išlaidos, išskyrus atstovavimo išlaidas, padengiamos iš valstybės lėšų. Už teismo paskirtas ekspertizes šiose bylose apmokama Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

4. Teismo sprendimas sprendimu, kuriuo asmuo pripažįstamas pripažinti asmenį ribotai veiksniu tam tikroje srityje, yra pagrindas šiam asmeniui paskirti rūpintoją. Rūpybos šio Kodekso XXX skyriuje nustatyta tvarka gali būti išsprendžiami ir rūpybos nustatymo ar rūpintojo šiam asmeniui paskyrimo klausimai sprendžiami šio Kodekso XXX skyriuje nustatyta tvarka.

5. Teismo sprendimą turi teisę apskųsti dalyvaujantys byloje asmenys, tarp jų ir pats ribotai veiksniu tam tikroje srityje pripažintas asmuo.

 

27 straipsnis. 474 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 474 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

474 straipsnis. Teismo sprendimo panaikinimas

1. Išnykus aplinkybėms, dėl kurių fizinio asmens veiksnumas tam tikroje srityje buvo apribotas, bylą išnagrinėjęs teismas pagal paties asmens, jo rūpintojo ar kitų šio Kodekso 463 straipsnio 1 dalyje išvardytų asmenų pareiškimą priima sprendimą panaikinti pirmiau priimtą sprendimą ir pripažinti fizinį asmenį veiksniu.

2. Jeigu pripažinto ribotai veiksniu tam tikroje srityje fizinio asmens sveikatos būklė labai pablogėja ir dėl tokio sveikatos būklės pablogėjimo jis negali suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti, bylą išnagrinėjęs teismas pagal asmens rūpintojo ar šio Kodekso 463 straipsnio 1 dalyje išvardytų asmenų pareiškimą, remdamasis teismo psichiatrijos ekspertizės išvada, priima sprendimą panaikinti pirmiau priimtą sprendimą ir fizinio asmens pripažinimą ribotai veiksniu tam tikroje srityje pakeisti į jo pripažinimą neveiksniu tam tikroje srityje. Tokiu atveju mutatis mutandis taip pat taikomos šio Kodekso 473 straipsnio 2 dalies nuostatos.

 

 

28 straipsnis. 482 straipsnio 1 dalies 2 punkto pakeitimas

482 straipsnio 1 dalies 2 punkte po žodžio „neveiksnūs“ įrašyti žodžius „šioje srityje“ ir šį punktą išdėstyti taip:

„2) jeigu yra galimybė, – teismo nutartis, patvirtinanti vaiko tėvų, o jei vaiko tėvai yra nepilnamečiai ar neveiksnūs šioje srityje, – jų tėvų arba globėjų (rūpintojų) sutikimą įvaikinti, išskyrus įstatymų numatytus atvejus;“.

 

29 straipsnis. 488 straipsnio 1 dalies ir 2 dalies 2 punkto pakeitimas

1. Pakeisti 488 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Vaiko tėvai, o jeigu jie yra nepilnamečiai ar neveiksnūs šioje srityje, – jų tėvai arba globėjai (rūpintojai), vaiko globėjas (rūpintojas) rašytinį sutikimą įvaikinti, įformintą pareiškimu, paduoda apylinkės teismui pagal savo gyvenamąją vietą arba pagal vaiko, dėl kurio duodamas sutikimas, gyvenamąją vietą. Vaiko tėvai, kurių veiksnumas šioje srityje yra apribotas, sutikimą įvaikinti paduoda kartu su rūpintojo sutikimu.

2. 488 straipsnio 2 dalies 2 punkte vietoj po žodžio „neveiksnūs“ įrašyti žodžius „šioje srityje“ ir šį punktą išdėstyti taip:

„2) duomenys apie vaiko tėvų amžių ar sveikatos būklę, jeigu jie yra nepilnamečiai ar neveiksnūs šioje srityje;“.

 

30 straipsnis. 489 straipsnio 1 dalies pakeitimas

489 straipsnio 1 dalyje po žodžio „neveiksnių“ ir žodžio „veiksniais“ įrašyti žodžius „šioje srityje“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Tėvai, globėjai (rūpintojai) gali atšaukti savo duotą sutikimą įvaikinti. Jei sutikimas įvaikinti nepilnamečių ar neveiksnių šioje srityje tėvų vaiką buvo duotas jų tėvų ar globėjų (rūpintojų), tai, kai vaiko tėvai tampa pilnamečiais ar veiksniais šioje srityje, sutikimas įvaikinti netenka galios. Pareiškimas dėl sutikimo įvaikinti atšaukimo paduodamas tam teismui, kuris patvirtino sutikimą įvaikinti.“

 

31 straipsnis. 491 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 491 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Šiame skyriuje nustatyta tvarka nagrinėjamos bylos dėl globos (rūpybos) nustatymo nepilnamečiams asmenims bei pilnamečiams asmenims, kurie teismo sprendimu yra pripažinti neveiksniais ar ribotai veiksniais tam tikroje srityje, taip pat bylos dėl rūpybos nustatymo veiksniems asmenims.“

 

32 straipsnis. 493 straipsnio 1 dalies pakeitimas

493 straipsnio 1 dalyje po žodžių „ribotai veiksnus“ įrašyti žodžius „šioje srityje“, po žodžių „šiuo administratoriumi“ įrašyti žodį „gali“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Jei neveiksnus ar ribotai veiksnus šioje srityje asmuo turi nekilnojamųjų ar kilnojamųjų daiktų, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra (įmonė, žemė, pastatas ir kt.), teismas pagal globos ir rūpybos institucijos prašymą ar savo iniciatyva paskiria turto administratorių. Šiuo administratoriumi gali būti skiriamas globėjas (rūpintojas) arba kitas asmuo.“

 

 

33 straipsnis. 496 straipsnio 2 dalies pakeitimas

496 straipsnio 2 dalyje po žodžių „veiksnumas apribotas“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„2. Teismas ne vėliau kaip kitą darbo dieną po sprendimų ir nutarčių dėl globos ir rūpybos nustatymo ir panaikinimo asmenims, kurie teismo tvarka pripažinti neveiksniais arba kurių civilinis veiksnumas apribotas tam tikroje srityje, nepilnamečiams nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų, kuriems atimta ar apribota teisė savarankiškai disponuoti savo pajamomis ir turtu, taip pat nuo sprendimų ir nutarčių dėl globėjo ar rūpintojo šiems asmenims paskyrimo, atleidimo ar nušalinimo nuo pareigų įsiteisėjimo privalo šių sprendimų ir nutarčių duomenis pateikti neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registro tvarkymo įstaigai Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registro nuostatų nustatyta tvarka.“

 

34 straipsnis. 505 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 505 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

505 straipsnis. Teismo pareiga inicijuoti bylos dėl globos ar rūpybos nustatymo, globėjo ar

 rūpintojo paskyrimo neveiksniam ar ribotai veiksniam tam tikroje srityje asmeniui nagrinėjimą

1. Teismas, priėmęs sprendimą pripažinti pilnametį asmenį neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, privalo savo iniciatyva pradėti bylos dėl globos ar rūpybos šiam asmeniui nustatymo, globėjo ar rūpintojo toje srityje paskyrimo nagrinėjimą.

2. Teismas, priėmęs sprendimą pripažinti pilnametį asmenį neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, jeigu šis asmuo yra gydymo, auklėjimo ar globos ir rūpybos institucijoje, privalo savo iniciatyva nustatyti šiam asmeniui globą ar rūpybą toje srityje.

3. Teismas, priėmęs sprendimą pripažinti pilnametį asmenį neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, jeigu šis asmuo nėra gydymo, auklėjimo ar globos ir rūpybos institucijoje, privalo savo iniciatyva nustatyti šiam asmeniui globą ar rūpybą ir paskirti globėją ar rūpintoją toje srityje.“

 

35 straipsnis. 506 straipsnio pavadinimo, 1 dalies, 2 dalies 2, 4 punktų ir 4 dalies pakeitimas

1. 506 straipsnio pavadinime po žodžių „ribotai veiksniam“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir jį išdėstyti taip:

„506 straipsnis. Pasirengimas nagrinėti bylą dėl globos ar rūpybos nustatymo, globėjo ar rūpintojo paskyrimo neveiksniam ar ribotai veiksniam tam tikroje srityje asmeniui“

2. 506 straipsnio 1 dalyje po žodžių „ribotai veiksniu“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Teismas, priėmęs sprendimą pripažinti pilnametį asmenį neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, tą pačią dieną nutartimi paveda globos ir rūpybos institucijai per dešimt dienų pateikti teismui duomenis, būtinus bylai išnagrinėti.“

3. 506 straipsnio 2 dalies 2 punkte po žodžių „ribotai veiksniu“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“  ir šį punktą išdėstyti taip:

„2) jeigu reikia skirti globėją ar rūpintoją, pateikiama globėjo ar rūpintojo kandidatūra; nurodomi duomenys apie jį (vardas, pavardė, asmens kodas, gimimo data ir vieta, darbovietė, šeiminė ir turtinė padėtis, sveikatos būklė, giminystės ryšys ir santykiai su pripažintu neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje asmeniu, moralinės ir kitokios savybės, jo galimybė įgyvendinti globėjo ar rūpintojo pareigas), taip pat kitos turinčios reikšmės aplinkybės; nurodoma neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje pripažinto asmens nuomonė dėl globėjo ar rūpintojo kandidatūros;“.

4. 506 straipsnio 2 dalies 4 punkte po žodžių „ribotai veiksnus“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šį punktą išdėstyti taip:

„4) kai neveiksnus ar ribotai veiksnus tam tikroje srityje asmuo turi nekilnojamųjų ar kilnojamųjų daiktų, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra (įmonė, žemė, pastatas ir kt.), globos ir rūpybos institucijos rašte tai turi būti nurodoma bei rekomenduojama paskirti šio turto administratorių.“

5. 506 straipsnio 4 dalyje po žodžių „ribotai veiksniu“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„4. Pasirengimas nagrinėti bylą turi būti baigtas iki teismo sprendimo, kuriuo asmuo pripažintas neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, įsiteisėjimo.“

 

36 straipsnis. 507 straipsnio pavadinimo, 1 ir 3 dalių pakeitimas

1. 507 straipsnio pavadinime po žodžių „ribotai veiksniam“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir jį išdėstyti taip:

„507 straipsnis. Bylos dėl globos ar rūpybos nustatymo, globėjo ar rūpintojo paskyrimo neveiksniam ar ribotai veiksniam tam tikroje srityje asmeniui nagrinėjimas

2. 507 straipsnio 1 dalyje po žodžių „ribotai veiksniu“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Byla teismo posėdyje nagrinėjama nedelsiant po sprendimo, kuriuo asmuo pripažintas neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, įsiteisėjimo.“

3. Pakeisti 507 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Byla dėl globos ar rūpybos nustatymo ir globėjo ar rūpintojo paskyrimo nagrinėjama žodinio proceso tvarka. Apie bylos nagrinėjimą pranešama globos ir rūpybos institucijai, asmeniui, pripažintam neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, asmeniui, rekomenduojamam skirti globėju ar rūpintoju toje srityje, kitiems suinteresuotiems bylos baigtimi asmenims. Byla nagrinėjama būtinai dalyvaujant asmeniui, pripažintam neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, globos ir rūpybos institucijos atstovui, kuris duoda išvadą teisme, ir asmeniui, kurį rekomenduojama skirti globėju ar rūpintoju. Neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje pripažintas asmuo turi teisę teismo posėdyje išdėstyti savo nuomonę dėl globėjo ar rūpintojo kandidatūros, jeigu tai galima atsižvelgiant į jo sveikatos būklę. Teismas gali pripažinti būtinu asmens, pripažinto neveiksniu ar ribotai veiksniu, dalyvavimą teismo posėdyje. Jeigu neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje pripažinto fizinio asmens dėl sveikatos būklės, patvirtintos asmens sveikatos priežiūros įstaigos išvada, negalima iškviesti ir apklausti teisme, byla gali būti nagrinėjama šiam asmeniui nedalyvaujant. Be to, teismas, atsižvelgdamas į bylos sudėtingumą, gali pripažinti, jog būtina, kad neveiksniu atitinkamoje srityje pripažintam asmeniui atstovautų advokatas.

 

37 straipsnis. 508 straipsnio 1 ir 3 dalių pakeitimas

1. 508 straipsnio 1 dalyje po žodžių „ribotai veiksniam“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Pareiškimas dėl globos ar rūpybos nustatymo, globėjo ar rūpintojo paskyrimo neveiksniam ar ribotai veiksniam tam tikroje srityje asmeniui išsprendžiamas teismo nutartimi.“

2. 508 straipsnio 3 dalyje po žodžių „ribotai veiksnus“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityjeir šią dalį išdėstyti taip:

„3. Jei neveiksnus ar ribotai veiksnus tam tikroje srityje asmuo turi nekilnojamųjų ar kilnojamųjų daiktų, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra, teismas paskiria to turto administratorių.“

 

38 straipsnis. 538 straipsnio 4 dalies pakeitimas

538 straipsnio 4 dalyje po žodžio „neveiksnaus“ įrašyti žodžius „šioje srityje“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„4. Neveiksnaus šioje srityje sutuoktinio interesais prašymą dėl santuokos nutraukimo gali paduoti jo globėjas, prokuroras arba globos ir rūpybos institucija.“

 

39 straipsnis. 582 straipsnio pakeitimas ir papildymas

1. Pakeisti 582 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Byla nagrinėjama rašytinio proceso tvarka, išskyrus atvejus, kai pats teismas, atsižvelgdamas į bylos aplinkybes, nusprendžia bylą nagrinėti žodinio proceso tvarka. Bylos dėl teismo leidimo pratęsti asmens priverstinį hospitalizavimą ir (ar) priverstinį gydymą nagrinėjamos žodinio proceso tvarka. Nagrinėjant bylą žodinio proceso tvarka, teismo posėdžio eiga nefiksuojama.“

2. Papildyti 582 straipsnį nauja 5 dalimi:

5. Teismui nagrinėjant bylą dėl teismo leidimo pratęsti asmens priverstinį hospitalizavimą ir (ar) priverstinį gydymą, būtinas advokato atstovavimas asmeniui, kurio priverstinį hospitalizavimą ir (ar) priverstinį gydymą prašoma pratęsti.

3. Buvusias 582 straipsnio 5, 6, 7 dalis laikyti atitinkamai 6, 7, 8 dalimis.

 

40 straipsnis. 628 straipsnio 1 dalies pakeitimas

628 straipsnio 1 dalyje po žodžio „neveiksniam“ įrašyti žodžius „šioje srityje“ ir šią dalį  išdėstyti taip:

„1. Vykdomoji byla sustabdoma, kol po skolininko (išieškotojo) mirties ar juridinio asmens reorganizavimo (likvidavimo) atsiras jo teisių perėmėjas, neveiksniam šioje srityje asmeniui bus paskirtas globėjas arba išnyks kitos aplinkybės, dėl kurių vykdomoji byla buvo sustabdyta.“

 

41 straipsnis. 789 straipsnio 1 dalies pakeitimas

789 straipsnio 1 dalyje po žodžių „ribotai veiksniu“ įrašyti žodžius „tam tikroje srityje“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Išimtinai tik Lietuvos Respublikos teismai gali nagrinėti bylas dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, paskelbimo mirusiu ar pripažinimo nežinia kur esančiu, jeigu šis asmuo yra Lietuvos Respublikos pilietis arba asmuo be pilietybės, bet jo nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvos Respublikoje.“

 

42 straipsnis. 810 straipsnio 1 dalies 3 punkto pakeitimas

810 straipsnio 1 dalies 3 punkte po žodžių „buvo neveiksni“ įrašyti žodžius „ar jos veiksnumas buvo apribotas tam tikroje srityje“ ir šį punktą išdėstyti taip:

„3) šaliai, kuri nedalyvavo nagrinėjant bylą, nebuvo tinkamai pranešta apie civilinės bylos iškėlimą bei proceso metu nebuvo sudarytos procesinės gynybos galimybės, o tais atvejais, kai ji buvo neveiksni ar jos veiksnumas buvo apribotas tam tikroje srityje, – tinkamo atstovavimo galimybės;“.

 

43 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja 2015 m. sausio 1 d.

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS