Projekto

lyginamasis variantas

 

                                                                                                                          

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

CIVILINIO PROCESO KODEKSO 147, 510, 646, 655, 657, 661, 706,

707, 708 ir 713 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2013 m.                        d.   Nr.

Vilnius

 

(Žin., 2002, Nr. 36-1340; 2011, Nr. 85-4126; 2012, Nr. 76-3933)

 

 

1 straipsnis. 147 straipsnio 6 dalies pakeitimas

Pakeisti 147 straipsnio 6 dalį ir išdėstyti ją taip:

„6. Kai taikomos laikinosios apsaugos priemonės susijusios su turtu, išsamūs turto duomenys nutartyje gali būti nenurodomi, jeigu areštuojamas turto registre neregistruojamas kilnojamasis daiktas arba nutarties priėmimo dieną teismui nėra žinoma, kiek ir kokio turto turi atsakovas. Šiais atvejais asmuo, kurio prašymu taikomos laikinosios apsaugos priemonės, dėl atsakovo turto suradimo ir aprašymo turi kreiptis į antstolį. Jeigu į antstolį nesikreipiama ir nepatikslinami areštuoto turto duomenys, laikinosios apsaugos priemonės galioja per keturiolika dienų nuo nutarties dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo priėmimo dienos ir per keturiolika dienų nuo kreipimosi į antstolį dienos antstolis nepatikslina areštuoto turto duomenų, laikinosios apsaugos priemonės nustoja galioti.“

 

2 straipsnis. 510 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 510 straipsnio 2 dalį ir išdėstyti ją taip:

„2. Skundas dėl antstolio veiksmų ar atsisakymo juos atlikti pateikiamas antstoliui per šio Kodekso 512 straipsnyje nustatytą terminą. Jeigu skundą teikiantis asmuo pageidauja, kad nagrinėjant skundą būtų taikomos laikinosios apsaugos priemonės, jis vieną skundo egzempliorių taip pat pateikia apylinkės teismui, kurio veiklos teritorijoje yra antstolio kontoros buveinė. Teismas laikinųjų apsaugos priemonių taikymo klausimą išsprendžia šio Kodekso nustatyta tvarka. Skundą antstolis išnagrinėja per penkias darbo dienas nuo jo gavimo. Jeigu antstolis patenkina skundą, jis priima patvarkymą. Jeigu antstolis patvarkymu atsisako patenkinti skundą arba skundo neišnagrinėja per penkias darbo dienas, skundas kartu su vykdomąja byla persiunčiamas apylinkės teismui, kurio veiklos teritorijoje yra antstolio kontoros buveinė. Praleisto skundo padavimo termino atnaujinimo klausimą sprendžia antstolis. Antstolis, priežastis, dėl kurių buvo praleistas skundo padavimo terminas, pripažinęs svarbiomis, praleistą terminą gali atnaujinti patvarkymu. Antstolio patvarkymas atsisakyti atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą gali būti skundžiamas teismui, kurio veiklos teritorijoje yra antstolio kontoros buveinė, laikantis šio Kodekso 512 straipsnyje nustatytų terminų. Apie visus šŠioje dalyje numatytusi antstolio patvarkymusai šio Kodekso nustatyta tvarka pranešama siunčiami skundą padavusiam asmeniui. Skundai dėl antstolių veiksmų žyminiu mokesčiu neapmokestinami.“

 

3 straipsnis. 646 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 646 straipsnio 3 dalį ir išdėstyti ją taip:

„3. Jeigu nevykdoma teismo patvirtinta taikos sutartis, suinteresuota šalis gali kreiptis į bylą išnagrinėjusį teismą su prašymu išduoti vykdomąjį raštą. Šis prašymas paprastai nagrinėjamas rašytinio proceso tvarka. Teismui pripažinus, kad tai yra būtina, šioje dalyje nurodytas prašymas išduoti vykdomąjį raštą gali būti nagrinėjamas teismo posėdyje, pranešus dalyvaujantiems byloje asmenims, tačiau šių asmenų neatvykimas nekliudo teismui išspręsti vykdomojo rašto išdavimo klausimą. Teismas, ištyręs šalių nurodytas aplinkybes ir pateiktus įrodymus apie taikos sutarties sąlygų vykdymą, dėl neįvykdytos taikos sutarties dalies išduoda vykdomąjį raštą arba atsisako jį išduoti. Spręsdamas vykdomojo rašto išdavimo klausimą, teismas gali pakeisti šalių taikos sutartyje numatytų sąlygų vykdymo tvarką nekeisdamas šalių susitarimo esmės. Teismas, atsisakęs išduoti vykdomąjį raštą dėl taikos sutarties sąlygų vykdymo, išaiškina šalims teisę kreiptis dėl teismo nutarties, kuria patvirtinta taikos sutartis, peržiūrėjimo proceso atnaujinimo tvarka. Dėl teismo nutarties išduoti ar atsisakyti išduoti vykdomąjį raštą gali būti paduotas atskirasis skundas.“

 

4 straipsnis. 655 straipsnio 2 dalies pakeitimas

655 straipsnio 2 dalyje po žodžių „šio Kodekso“ įrašyti žodžius „657 straipsnio 1 dalyje numatytą atvejį, kai raginimas siunčiamas į skolininko darbovietę ir“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„2. Skolininkas įvykdyti sprendimą raginamas vykdomąjį dokumentą pateikus vykdyti pirmą kartą, išskyrus šio Kodekso 657 straipsnio 1 dalyje numatytą atvejį, kai raginimas siunčiamas į skolininko darbovietę, ir 661 straipsnyje numatytus atvejus.“

 

5 straipsnis. 657 straipsnio 1 dalies pakeitimas

657 straipsnio 1 dalį papildyti antruoju sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Raginimas įvykdyti sprendimą skolininkui išsiunčiamas registruotąja pašto siunta su pranešimu apie įteikimą arba įteikiamas skolininkui asmeniškai. Jeigu raginimas įvykdyti sprendimą neįteikiamas šioje dalyje nustatyta tvarka, skolininkui fiziniam asmeniui raginimas registruotąja pašto siunta su pranešimu apie įteikimą išsiunčiamas į skolininko darbovietę.

 

6 straipsnis. 661 straipsnio 1 dalies pripažinimas netekusia galios

                     ir 2 dalies pakeitimas

661 straipsnio 1 dalį pripažinti netekusia galios, pakeisti 2 dalį ir visą straipsnį išdėstyti taip:

„661 straipsnis. Atvejai, kada raginimas įvykdyti sprendimą skolininkui nesiunčiamas

1. Jeigu įstatymuose ar vykdomajame dokumente nurodyti įvykdymo terminai, raginimas įvykdyti sprendimą nesiunčiamas ir antstolis, pasibaigus nurodytam sprendimo įvykdymo terminui, iš karto pradeda priverstinio vykdymo veiksmus.

2. Raginimas nesiunčiamas skubaus vykdymo bylose, bylose dėl periodinių išmokų išieškojimo ir turto konfiskavimo, vykdant hipotekos teisėjo nutartis dėl skolininko turto realizavimo.“

 

7 straipsnis. 706 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 706 straipsnio 1 dalį ir išdėstyti ją taip:

„1. Apie varžytynes antstolis paskelbia specialiame interneto tinklalapyje:.

1) ne vėliau kaip likus vienam mėnesiui iki varžytynių pradžios – jeigu iš varžytynių parduodamas nekilnojamasis turtas ir kitas įstatymų nustatyta tvarka registruotas turtas, taip pat kitas kilnojamasis turtas, kurio vieneto vertė viršija šimtą tūkstančių litų;

2) ne vėliau kaip likus dvidešimt dienų iki varžytynių pradžios – jeigu iš varžytynių parduodamo kilnojamojo turto vertė yra nuo dešimties tūkstančių iki šimto tūkstančių litų;

3) ne vėliau kaip likus dešimt dienų iki varžytynių pradžios – jeigu iš varžytynių parduodamo kilnojamojo turto vertė yra mažesnė negu dešimt tūkstančių litų.

 

8 straipsnis. 707 straipsnio 1 dalies 5 punkto ir 2 dalies pakeitimas

1.    707 straipsnio 1 dalies 5 punkte išbraukti žodžius „pradžios ir“ ir šį punktą išdėstyti taip:

„5) varžytynių pradžios ir pabaigos laikas;“.

2.    707 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžio „gali“ įrašyti žodį „turi“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„2. Prie skelbimo apie varžytynes gali turi būti pridedama turto nuotrauka (nuotraukos).“

 

9 straipsnis. 708 straipsnio pakeitimas

708 straipsnyje vietoj žodžio „pradžios“ įrašyti žodį „pabaigos“ ir šį straipsnį išdėstyti taip:

„708 straipsnis. Teisė apžiūrėti parduodamą iš varžytynių turtą

Iki varžytynių pradžios pabaigos antstolio nustatyta tvarka visi pageidaujantys asmenys gali apžiūrėti parduodamą iš varžytynių turtą.“

 

10 straipsnis. 713 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 713 straipsnį ir išdėstyti jį taip:

713 straipsnis. Bendroji varžytynių tvarka

1. Varžytynes organizuoja antstolis.

2. Varžytynės vyksta elektroniniu būdu specialiame interneto tinklalapyje.

3. Varžytynės vykdomos skelbime apie varžytynes nurodytu laiku. Varžytynių pradžia yra skelbime apie varžytynes nurodytos darbo dienos dešimta valanda nulis minučių nulis sekundžių, o pabaiga – po septynių dienų penkiolikta valanda nulis minučių nulis sekundžių. Jeigu varžytynių pabaigos laikas sueina poilsio ar švenčių dieną, varžytynių pabaiga laikoma pirmosios darbo dienos penkiolikta valanda nulis minučių nulis sekundžių.

4. Varžytynės vyksta didinant kainą už varžytynėse parduodamą turtą. Pirmasis kainos padidėjimas turi sudaryti ne mažiau kaip 5 procentus pradinės turto pardavimo kainos, jeigu parduodamo turto pradinė kaina yra mažesnė negu penkiasdešimt tūkstančių litų, ne mažiau kaip 4 procentus – jeigu parduodamo turto pradinė kaina yra nuo penkiasdešimties tūkstančių litų iki šimto tūkstančių litų, ir ne mažiau kaip 3 procentus – jeigu parduodamo turto pradinė kaina viršija šimtą tūkstančių litų.

5. Varžytynių metu rodoma didžiausia už turtą pasiūlyta kaina. Kaina nurodoma litais be centų.

6. Varžytynių dalyvis gali nurodyti didžiausią savo siūlomą kainą, kuri iki varžytynių pabaigos negali būti žinoma nei varžytynes organizuojančiam antstoliui, nei kitiems varžytynių dalyviams ar tretiesiems asmenims. Tokiu atveju antstolių informacinės sistemos varžytynių posistemyje nurodoma pagal šio straipsnio 4 dalyje nustatytas kainos didinimo taisykles padidinta kaina, kuri išlieka iki to momento, kol kitas varžytynių dalyvis pasiūlo didesnę parduodamo turto kainą. Kitam varžytynių dalyviui pasiūlius didesnę kainą už parduodamą turtą, didžiausią parduodamo turto kainą nurodžiusio dalyvio kaina didinama pagal šio straipsnio 4 dalyje nurodytas taisykles. Didžiausią kainą nurodžiusio varžytynių dalyvio kaina šioje dalyje nustatyta tvarka automatiškai didinama iki to momento, kol kito varžytynių dalyvio pasiūlyta kaina ją viršys.

7. Varžytynių laimėtoju pripažįstamas tas varžytynių dalyvis, kuris pasiūlė didžiausią kainą. Varžytynes laimėjusio varžytynių dalyvio pasiūlyta kaina kartu yra ir turto pardavimo kaina.

8. Pasibaigus varžytynėms, antstolių informacinės sistemos varžytynių posistemyje skelbiama, už kokią kainą turtas parduotas. Varžytynes organizavusiam antstoliui per vieną darbo dieną elektroninių ryšių priemonėmis išsiunčiamas pranešimas, kuriame nurodomi šio Kodekso 710 straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktuose nustatyti varžytynes laimėjusio varžytynių dalyvio duomenys ir į antstolio depozitinę sąskaitą pervedamas varžytynes laimėjusio varžytynių dalyvio sumokėtas varžytynių dalyvio mokestis. Šioje dalyje nustatyta tvarka varžytynes laimėjusiam varžytynių dalyviui išsiunčiamas Sprendimų vykdymo instrukcijoje nustatytos formos pranešimas apie laimėtas varžytynes. Varžytynių nelaimėjusiems varžytynių dalyviams jų sumokėtas varžytynių dalyvio mokestis, atskaičius mokesčius už banko paslaugas, per vieną darbo dieną grąžinamas į šio Kodekso 710 straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodytas banko sąskaitas.

„713 straipsnis. Bendroji varžytynių tvarka

1. Varžytynės vyksta elektroniniu būdu specialiame interneto tinklalapyje.

2. Varžytynių pradžia yra jų paskelbimo momentas. Varžytynių pabaiga:

1) po trisdešimties dienų penkioliktą valandą nulis minučių nulis sekundžių, kai iš varžytynių parduodamas nekilnojamasis turtas ir kitas įstatymų nustatyta tvarka registruotas turtas, taip pat kitas kilnojamasis turtas, kurio vieneto vertė viršija šimtą tūkstančių litų;

2) po dvidešimties dienų penkioliktą valandą nulis minučių nulis sekundžių, kai iš varžytynių parduodamas visas kitas turtas.

3. Jeigu šio straipsnio 2 dalyje nustatytas varžytynių pabaigos laikas sueina poilsio ar švenčių dieną, varžytynių pabaiga laikoma pirmosios darbo dienos penkiolikta valanda nulis minučių nulis sekundžių.

4. Jeigu iki šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatyto varžytynių pabaigos laiko yra gautas bent vienas kainos pasiūlymas, varžytynės pratęsiamos papildomam penkių minučių nulio sekundžių terminui, kurio metu varžytynių dalyviai šiame straipsnyje nustatyta tvarka gali siūlyti kainą už parduodamą turtą. Po kiekvieno šioje dalyje nustatyta tvarka gauto kainos pasiūlymo varžytynės pakartotinai pratęsiamos penkių minučių nulio sekundžių terminui. Varžytynės užbaigiamos, jeigu per penkias minutes nulį sekundžių po paskutinio kainos pasiūlymo negaunamas kitas kainos pasiūlymas.

5. Varžytynės vyksta didinant kainą už varžytynėse parduodamą turtą. Kainą varžytynių dalyvis gali didinti automatiniu arba neautomatiniu būdu.

6. Kainą didinant neautomatiniu būdu, varžytynių dalyvis pasiūlo kainą už parduodamą turtą, tačiau pirmasis kainos padidėjimas turi sudaryti ne mažiau kaip 5 procentus pradinės turto pardavimo kainos, jeigu parduodamo turto pradinė kaina yra mažesnė negu penkiasdešimt tūkstančių litų, ne mažiau kaip 4 procentus – jeigu parduodamo turto pradinė kaina yra nuo penkiasdešimties tūkstančių litų iki šimto tūkstančių litų, ir ne mažiau kaip 3 procentus – jeigu parduodamo turto pradinė kaina viršija šimtą tūkstančių litų. Kiti varžytynių dalyviai už parduodamą turtą gali siūlyti tik didesnę kainą, tačiau kiekvienas kainos padidėjimas turi sudaryti ne mažiau kaip 0,5 procento didžiausios tuo metu už parduodamą turtą pasiūlytos kainos, jeigu ji yra mažesnė negu penkiasdešimt tūkstančių litų, ne mažiau kaip 0,3 procento – jeigu didžiausia tuo metu už parduodamą turtą pasiūlyta kaina yra nuo penkiasdešimties tūkstančių litų iki šimto tūkstančių litų, ir ne mažiau kaip 0,1 procento – jeigu didžiausia tuo metu už parduodamą turtą pasiūlyta kaina viršija šimtą tūkstančių litų. Varžytynių metu rodoma didžiausia tuo metu už parduodamą turtą pasiūlyta kaina. Kaina nurodoma litais be centų.

7. Kainą didinant automatiniu būdu, varžytynių dalyvis nurodo siūlomą pradinę kainą, kuri turi atitikti šio straipsnio 6 dalyje nurodytas pirmojo kainos padidėjimo taisykles, ir didžiausią siūlomą kainą. Didžiausia siūloma kaina negali būti žinoma nei varžytynes organizavusiam antstoliui, nei kitiems varžytynių dalyviams ar tretiesiems asmenims. Šiuo atveju rodoma pradinė siūloma kaina, kuri išlieka iki to momento, kol kitas varžytynių dalyvis pasiūlo didesnę kainą. Kitam varžytynių dalyviui pasiūlius didesnę kainą, automatinį kainos didinimą nustačiusio varžytynių dalyvio siūloma kaina automatiškai padidinama šio straipsnio 6 dalyje nurodytu intervalu, atsižvelgiant į kito varžytynių dalyvio už parduodamą turtą pasiūlytos kainos dydį, kol kito varžytynių dalyvio pasiūlyta kaina viršys automatinį kainos didinimą nustačiusio varžytynių dalyvio nurodytą didžiausią siūlomą kainą.

8. Jeigu varžytynių dalyvis, kainą didinantis neautomatiniu būdu, pasiūlo tokią pat kainą, kurią kitas varžytynių dalyvis, kainą didinantis automatiniu būdu, anksčiau yra nurodęs kaip didžiausią siūlomą kainą, rodoma anksčiau automatinį kainos didinimą nustačiusio varžytynių dalyvio didžiausia siūloma kaina, kuri tampa tuo metu už parduodamą turtą siūloma kaina. Šią kainą kiti varžytynių dalyviai gali didinti neautomatiniu būdu pasiūlydami didesnę kainą arba automatiniu būdu pasiūlydami didesnę didžiausią siūlomą kainą. Šioje dalyje nustatyta tvarka taikoma ir tais atvejais, kai automatiniu būdu kainą didinantis varžytynių dalyvis pasiūlo tokią pat didžiausią siūlomą kainą, kurią kitas varžytynių dalyvis, kainą didinantis automatiniu būdu, anksčiau yra nurodęs kaip didžiausią siūlomą kainą.

9. Iki varžytynių pabaigos bet kuris varžytynių dalyvis gali nustatyti automatinį kainos didinimą arba padidinti ar sumažinti pirmiau nustatytą automatiniu būdu didinamos kainos didžiausią siūlomą kainą. Varžytynių dalyvis, kurio pasiūlyta kaina vykstant varžytynėms yra didžiausia, anksčiau nustatytos automatiniu būdu didinamos kainos didžiausios siūlomos kainos negali sumažinti daugiau, nei tuo metu rodoma šio dalyvio pasiūlyta kaina.

10. Varžytynių laimėtoju pripažįstamas tas varžytynių dalyvis, kuris pasiūlė didžiausią kainą. Varžytynes laimėjusio varžytynių dalyvio pasiūlyta kaina kartu yra ir turto pardavimo kaina.

11. Pasibaigus varžytynėms, antstolių informacinės sistemos varžytynių posistemyje skelbiama, už kokią kainą turtas parduotas. Varžytynes organizavusiam antstoliui per vieną darbo dieną elektroninių ryšių priemonėmis išsiunčiamas pranešimas, kuriame nurodomi šio Kodekso 710 straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktuose nustatyti varžytynes laimėjusio varžytynių dalyvio duomenys, ir į antstolio depozitinę sąskaitą pervedamas varžytynes laimėjusio varžytynių dalyvio sumokėtas varžytynių dalyvio mokestis. Šioje dalyje nustatyta tvarka varžytynes laimėjusiam varžytynių dalyviui išsiunčiamas Sprendimų vykdymo instrukcijoje nustatytos formos pranešimas apie laimėtas varžytynes. Varžytynių nelaimėjusiems varžytynių dalyviams jų sumokėtas varžytynių dalyvio mokestis, atskaičius mokesčius už banko paslaugas, per vieną darbo dieną grąžinamas į šio Kodekso 710 straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodytas banko sąskaitas.

 

11 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir taikymas

1.    Šis įstatymas įsigalioja 2014 m. sausio 1 d.

2.    Šio įstatymo 7, 8, 9 ir 10 straipsniai taikomi varžytynėms, paskelbtoms po šio įstatymo įsigaliojimo.

3.    Teisingumo ministras iki šio įstatymo įsigaliojimo priima šiam įstatymui įgyvendinti reikalingus teisės aktus.

 

 
Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.
 
 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS