LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJA

 

Biudžetinė įstaiga, Gedimino pr. 30, LT-01104 Vilnius,

tel. (8 5) 266 2984, faks. (8 5) 262 5940, el. p. [email protected],

atsisk. sąskaita LT267044060000269484 AB SEB bankas, banko kodas 70440.

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188604955

 

2012-09-

Nr.

Į 2012-08-29

Nr. (11.1-53)SD-5815

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai

 

 

Dėl nutarimo projekto

 

 

Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija, pagal kompetenciją išnagrinėjusi Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl Valstybės institucijų atsakingos veiklos ataskaitos gairių patvirtinimo“ projektą (toliau – Projektas), teikia teisinę išvadą.

Teisingumo ministerija, įvertinusi Projekto tikslą, nurodytą Projekto numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo pažymos 2 punkte, bei galimas pasekmes, pastabų ir pasiūlymų neturi.

Įvertinus Projektu bei Projektu tvirtinamomis Valstybės institucijų atsakingos veiklos ataskaitos gairėmis (toliau – Gairės) siūlomas teisinio reguliavimo priemones, teiktini šie pasiūlymai:

1.    Apibrėžiant Gairėmis siūlomus reguliuoti klausimus, Gairių 1 punkte vartojama nuostata „valstybės institucijos, kurios nori prisiimti didesnę atsakomybę“. Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys tiek į šios nuostatos teisinį, tiek į kalbinį aspektus. Pastebėtina, kad Gairėse minimos valstybės institucijos (žr. Gairių 3 punktą) veikia Lietuvos Respublikos Konstitucijos, įstatymų ir jų pagrindu priimtų teisės aktų nustatytose ribose, todėl jos pačios savarankiškai negali nuspręsti prisiimti tam tikros atsakomybės, nenustatytos minėtuose teisės aktuose. Kita vertus, jei Gairėmis siekiama suteikti teisę valstybės institucijoms vykdyti atsakingą veiklą ir apie ją informuoti viešai, siūlytina Gairėse formuluoti atitinkamą konkrečią teisę. Be kita ko, vertinamoje nuostatoje vartojama nuostata „didesnė“ suponuoja dviejų kategorijų (dalykų, klausimų) lyginimą, tačiau Gairėse nenustatoma, lyginant su kokia kita atsakomybe būtų vertinamas valstybės institucijų noras prisiimti didesnę atsakomybę. Pagaliau kaip teisiškai nekorektiška vertintina ir nuostata „nori“, o ir jos įgyvendinimo mechanizmas, t. y. būdas, kuriuo valstybės institucijos išreikštų valią vykdyti atsakingą veiklą ir apie ją informuoti viešai, nėra nustatytas, nors teisines pasekmes ji ir sukelia (žr., pavyzdžiui, Gairių 4, 5 punktus). Atsižvelgiant į aptartus aspektus, siūlytina tikslinti minėtą Gairių 1 punkto nuostatą.

2.    Atkreiptinas dėmesys, kad valstybės institucijos, nurodytos Gairių 3 punkte, neteikia metinio pranešimo, apie kurį kalbama Gairių 9 punkte, todėl siūlytina tikslinti Gairių 9 punktą.

Įvertinus Projekto ir Gairių teisės techniką, teiktini šie pastebėjimai:

1.    Siekiant teisinio apibrėžtumo, siūlytina apibrėžti Gairėse vartojamos nuostatos „atsakinga veikla“ sampratą.

2.    Vienodintinas Gairių 2, 5.2 ir 5.3 punktuose minimos nuostatos „suinteresuotos šalys“ vartojimas su Gairių 5.1 punkte minima nuostata „šalys“. Priešingu atveju apibrėžtinas šių nuostatų santykis.

3.    Pastebėtina, kad valstybės institucijose, minimose Gairių 3 punkte, dirba ne tik darbuotojai pagal darbo sutartis ir gaunantys darbo užmokestį iš valstybės biudžeto ir valstybės pinigų fondų, bet pareigas eina ir valstybės tarnautojai. Atitinkamai siūlytina tikslinti Gaires.

4.    Siekiant Gairių, kaip teisės akto, sistemiškumo, siūlytina apsvarstyti galimybę Gaires suskirstyti į skyrius, vadovaujantis Įstatymų ir kitų teisės aktų rengimo rekomendacijų, patvirtintų teisingumo ministro 1998 m. rugpjūčio 17 d. įsakymu Nr. 104, 22 punkte nustatytais reikalavimais.

5.    Kaip perteklinio atsisakytina Gairių 4.3 punkte vartojamo žodžio „aiškiai“.

 

 

 

 

Teisingumo viceministras                                                                                      Tomas Vaitkevičius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaida Štrafėlė, (8 5) 266 2850, el.p. [email protected]                                                                         Originalas nebus siunčiamas