Valstybės biudžetinė įstaiga, Gedimino pr. 38 /
Vasario 16-osios g. 2, LT-01104 Vilnius, tel. 8 706 64 845 / 8 706 64 868,
faks. 8 706 64 762, el. p. [email protected], http://www.ukmin.lt.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188621919
Lietuvos Respublikos finansų ministerijai Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijai Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijai Lietuvos Respublikos konkurencijos tarybai |
|
2012-03-13 |
Nr. (37.2-35)3-1379 |
Į |
|
Nr. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS vyriausybės nutarimo projekto teikimo išvadoms gauti |
Teikiame Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl uždarosios akcinės bendrovės Lietuvos tyrimų centro nuostolių padengimo“ projektą (toliau – nutarimo projektas) išvadoms gauti.
Įgyvendinant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. rugsėjo 15 d. nutarimą Nr. 1297‑4 „Dėl pritarimo bendradarbiavimo sutarčiai“, ir vykdant mokslinių tyrimų ir plėtros bendradarbiavimo sutartį (toliau – sutartis), pasirašytą tarp Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos ir IBM Research, įsteigta uždaroji akcinė bendrovė Lietuvos tyrimų centras (toliau – bendrovė). Visos bendrovės akcijos nuosavybės teise priklauso valstybei, kurias patikėjimo teise valdo Švietimo ir mokslo ministerija ir Ūkio ministerija.
Nutarimo projekto tikslas – sudaryti prielaidas tęsti bendrovės veiklą, padengiant jos veikloje susidariusius nuostolius vienintelio akcininko įnašais ir tuo pačiu užtikrinti sutarties įgyvendinimą ir įvykdyti prisiimtus finansinius įsipareigojimus.
Sutarties pagrindu bendrovė pasirašė su IBM aštuonis ketinimų protokolus (Statements of Works), pagal kuriuos bendrovė iš IBM įsigijo mokslinio tyrimo ir eksperimentinės plėtros paslaugas, numatydama tam skirti tik Europos Sąjungos struktūrinės paramos lėšas. Tačiau iki 2012 m. kovo 1 d. šios lėšos dar negautos. Bendrovė kol kas negauna jokių pajamų.
Bendrovės įstatinis kapitalas 2012 m. sausio 1 d. 3,9 mln. litų, dėl visų patiriamų sąnaudų per laikotarpį nuo įsteigimo 2010 m. gruodžio 2 d. iki 2011 m. gruodžio 31 d. bendrovė patyrė beveik 5,5 mln. litų nuostolių, iš jų 2,2 mln. litų dėl banko „Snoras“ bankroto, 2 mln. litų dėl finansinės veiklos, beveik 1,3 mln. litų – dėl tipinės veiklos. Nuosavas kapitalas yra neigiamas, sudaro -1,6 mln. litų, o jo santykis su įstatiniu kapitalu yra mažesnis kaip 1/2. Tokiu būdu bendrovėje susidarė situacija, kai pagal Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo 59 straipsnio 10 ir 11 dalis akcininkas privalo priimti vieną iš sprendimų: padengti nuostolius akcininkų įnašais, jeigu akcininkų įnašų nepakanka – mažinti įstatinį kapitalą, pertvarkyti bendrovę arba ją likviduoti.
Nutarimo projektu siūloma sutikti, kad bendrovėje valstybei atstovaujančios Švietimo ir mokslo ministerija ir Ūkio ministerija iš joms skirtų valstybės biudžeto asignavimų lygiomis dalimis padengtų 1,6 mln. litų bendrovės nuostolių dalį. Likusi bendrovės nuostolių dalis būtų sumažinta, šioms ministerijoms priėmus bendrą sprendimą sumažinti bendrovės įstatinį kapitalą iki 26,7 tūkst. litų.
Bendrovės misija – aktyvinti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (toliau – MTEP) veiklą Lietuvoje, atskleidžiant investicijų į mokslo tyrimus ir technologinę plėtrą privalumus, veiklos šioje rinkoje galimybes, skatinti verslo susidomėjimą mokslo tyrimų ir technologinės plėtros rezultatų komercinimu, t. y. inovatyvių paklausių intelektinės nuosavybės produktų teikimu rinkai. Siekiant šios misijos, ketinama perimti pažangių užsienio mokslo centrų, turinčių didelę taikomųjų mokslinių tyrimų ir komercinimo patirtį, žinias ir perduoti jas Lietuvos mokslo ir studijų tyrėjams. Tuo pačiu būtų sudaromos sąlygos naujų gamybos technologijų kūrimui ir diegimui bei paskatinant privataus verslo subjektus investuoti į komerciškai pritaikomiems inovaciniams gaminiams, paslaugoms ar procesams kurti reikalingus taikomuosius mokslinius tyrimus ir (ar) technologinę plėtrą. Bendrovė ketina skatinti šalies mokslinę ir technologinę pažangą vykdant prioritetinius Lietuvos fundamentinius, taikomuosius tyrimus ar bandomąją taikomąją veiklą ir skleidžiant gautus rezultatus arba perduodant technologijas. Vykdydama šią veiklą, bendrovė nesiekia sau ar akcininkams ekonominės naudos, o įgyvendina valstybės misiją remdama mokslinius tyrimus ir technologijų plėtrą ir kurdama šalyje inovacinės plėtros sistemą ir atitinkamą kultūrą.
Bendrovės veikla ir siektini rezultatai formuojami atsižvelgiant į Aukštųjų technologijų plėtros 2011–2013 metų programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2011 m. sausio 4 d. įsakymu Nr. V-1/4-2, Lietuvos inovacijų 2010–2020 metų strategijos, kuriai pritarta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. vasario 17 d. nutarimu Nr. 163, ir kituose strateginiuose dokumentuose numatomas plėtoti MTEP kryptis. Tikimasi, kad bendrovės veikla prisidės kuriant kūrybingą visuomenę, sudarant sąlygas plėtoti verslumą ir inovacijas mokslo tiriamojoje veikloje. Tokio tipo bendradarbiavimas, kuomet bus sujungtos Lietuvos mokslininkų, intelektinės nuosavybės specialistų žinios ir gebėjimai bei užsienio mokslo centrų žinios ir patirtis, leis pagilinti žinias mokslinių tyrimų valdymo ir organizavimo srityje bei Lietuvos mokslininkams bus sudarytos visos sąlygos perimti pažangiąją patirtį iš užsienio mokslo centrų. Tokiu būdu bus įgytos naujos technologinės žinios ir intelektinės nuosavybės objektų kūrimo, nustatymo ir apsaugojimo įgūdžiai, kurie prisidės plėtojant perspektyvias pasauliniu mastu mokslo kryptis Lietuvoje, ugdant Lietuvos jaunuosius mokslininkus. Be to, atsiradus galimybei pasaulinio lygio mokslinius tyrimus vykdyti Lietuvoje, tikėtina, sumažės ir aukštos kvalifikacijos „protų nutekėjimas“.
Planuojami vykdyti moksliniai tyrimai yra skirti valstybės poreikiams tenkinti, prisideda prie pagrindinės bendrųjų šalies žinių dalies didinimo, valstybinio aukštojo mokslo sektoriaus ir aukštųjų technologijų taikymo plėtros. Vykdomos veiklos metu bus pasiekta mokslinė ir technologinė pažanga, naudinga plėtoti Lietuvoje aukštojo mokslo sektorių, esamas įvairias aukštųjų technologijų kryptis, perspektyvias pasaulio mastu ir turinčias mokslinį potencialą, padidintas bendras šalies mokslininkų ir tyrėjų žinių lygis. Iš technologijų perdavimo veiklos gautos pajamos bus reinvestuojamos į pirminę veiklą – vykdyti prioritetinius Lietuvos fundamentinius, taikomuosius tyrimus ar bandomąją taikomąją veiklą ir skleisti gautus rezultatus arba perduoti technologijas. Dėl paminėtų priežasčių Švietimo ir mokslo ministerijos ir Ūkio ministerijos nuomone, yra tikslinga sudaryti prielaidas tęsti uždarosios akcinės bendrovės Lietuvos tyrimų centro veiklą.
Atsižvelgus į individualų nutarimo projekto pobūdį, numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo pažyma nerengiama ir nesikonsultuojama su visuomene, kaip tai nustatyta Lietuvos Respublikos Vyriausybės teisėkūros taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. rugsėjo 30 d. nutarimu Nr. 1244, atitinkamai 31.5 ir 35.2 punktuose.
Priėmus teikiamą nutarimo projektą, galinčios kilti teigiamos pasekmės – bus sudarytos prielaidos Lietuvai tapti aukštųjų technologijų, leidžiančių kurti didelę pridėtinę vertę, šalimi. Neigiamos pasekmės – panaudota 1,6 mln. litų valstybės biudžeto lėšų.
Nutarimo projektas skelbiamas Lietuvos Respublikos Seimo teisės aktų informacinės sistemos projektų registravimo posistemėje, pastabos ir pasiūlymai gali būti pateikti per 10 darbo dienų.
Nutarimo projektą rengė Ūkio ministerijos Įmonių teisės ir viešųjų pirkimų politikos departamento (direktorė Audronė Railaitė, tel. 8 706 64 741, el. p. [email protected]) Valstybės valdomų įmonių politikos skyriaus (vedėja Laurentina Garbauskienė, tel. 8 706 64 879, el. p. [email protected]) vyriausiasis specialistas Dominikas Pečiulis.
PRIDEDAMA:
1. Nutarimo projektas, 1 lapas.
2. Bendrovės 2011 metų balansas, 2 lapai.
Ūkio viceministras Adomas Ąžuolas Audickas
D. Pečiulis, tel. 8 706 64 659, el. p. [email protected]