LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJA
Valstybės biudžetinė įstaiga Šventaragio g. 2, LT-01510 Vilnius Tel.: (8 5) 271 7154 / 271 7178 Faks. (8 5) 271 8551 El. p. [email protected] Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre Kodas 188601464 PVM mokėtojo kodas LT886014610 |
Krašto apsaugos ministerijai
|
|
|
2011-12- Į 2011-11-23 |
Nr. 1D- (3) Nr. 12-01-1741 |
) |
DĖL įsakymo PROJEKTo
Išnagrinėję Jūsų 2011 m. lapkričio 23 d. raštu Nr. 12-01-1741 pateiktą Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ir vidaus reikalų ministrų įsakymo „Dėl Likusių nuo karo sprogmenų išvalymo ir prevencijos programos ir Likusių nuo karo sprogmenų išvalymo ir prevencijos programos įgyvendinimo priemonių plano patvirtinimo“ projektą (toliau – Projektas), teikiame šias pastabas ir pasiūlymus.
1. Pažymime, kad Projekte tvirtinamame Likusių nuo karo sprogmenų išvalymo ir prevencijos programos (toliau – Programa) įgyvendinimo priemonių plane (toliau – Priemonių planas) siūlomų nustatyti priemonių vykdymo perdavimas Vidaus reikalų ministerijai (toliau – VRM) neatitinka Jungtinių Tautų 1980 m. konvencijos dėl tam tikrų įprastinių ginklų, kurie gali būti laikomi pernelyg žalojančiais arba veikia nesirinktinai, naudojimo uždraudimo arba apribojimo Protokolo dėl likusių nuo karo sprogmenų (V protokolas) (toliau – Protokolas) 11 straipsnio nuostatų: „Kiekviena Aukštoji Susitarianti Šalis reikalauja, kad jos ginkluotosios pajėgos ir susijusios institucijos bei departamentai nustatytų atitinkamas instrukcijas ir veiklos tvarką ir jų personalo apmokymas atitiktų atitinkamas šio Protokolo nuostatas.“ Manome, kad Krašto apsaugos ministerija (toliau – KAM) ir toliau turi likti atsakinga institucija už tęstinių priemonių įgyvendinimą, o savivaldybės ir kiti civilinės saugos sistemos subjektai turėtų dalyvauti šioje veikloje kaip remiančios institucijos.
Manome, kad, siekiant tinkamai įgyvendinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. liepos 13 d. nutarimo Nr. 861 (toliau – Nutarimas) 2.2 punkto („užtikrinti, kad Likusių nuo karo sprogmenų išvalymo ir prevencijos programos ir Likusių nuo karo sprogmenų išvalymo ir prevencijos programos įgyvendinimo priemonių plano (toliau – Planas), patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. balandžio 18 d. nutarimu Nr. 446 (toliau – Nutarimas Nr. 446), priemonės būtų tęstinės ir būtų pasiekti numatyti rezultatai“) reikalavimą, netikslinga Priemonių plano 1.1–1.3, 2.2, 2.4 ir 3.1 priemonėse nurodyti kitus jų vykdytojus. Manome, kad šias priemones pagal savo kompetenciją turėtų vykdyti tos pačios Plane nurodytos atsakingos institucijos, vykdančios priemones iki 2012 m. sausio 1 d. Siūlome Priemonių plane nustatyti, kad už:
1) 1.1 priemonės vykdymą atsakingos savivaldybės, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie VRM (toliau – PAGD), Policijos departamentas prie VRM (toliau – PD);
2) 1.2 priemonės vykdymą – KAM, nes analizuoti ir kaupti informaciją apie užterštas likusiais nuo karo sprogmenimis teritorijas turi ta institucija, kuri vykdo išvalymo darbus, nes kitu atveju neįsivaizduojamas išvalymo darbų planavimas. Be to, KAM jau yra sukaupusi daug informacijos šia tema ir net parengusi užterštų likusiais nuo karo sprogmenimis teritorijų žemėlapius (Programos 8.2 punktas);
3) 1.3 priemonės vykdymą – savivaldybės ir PAGD, nes jos rinks minėtą informaciją;
4) 2.2 priemonės vykdymą – KAM, nes planuoti teritorijų sprogmenų neutralizavimo darbus turi ta institucija, kuriai pavesta ir numatoma pavesti vykdyti išvalymo darbus;
5) 2.4 priemonės vykdymą – KAM, PAGD ir savivaldybės;
6) 3.1 priemonės vykdymą – savivaldybės, KAM, PAGD ir PD.
2. Atitinkamų sprogmenų neutralizavimo darbų metinių planų rengimas ir tvirtinimas numatytas Priemonių plano 2.2 priemonėje. Kadangi ši priemonė susijusi su planais, kurie turi būti rengiami ir tvirtinami kiekvienais metais, skiltyje „Įvykdymo terminas“ siūlytina rašyti ne „nuolat“, bet „kasmet“. Analogiška pastaba taikytina ir Priemonių plano 2.5 priemonei.
3. Priemonių plano 2.5 priemonė numato veiklos ataskaitų rengimą. Tačiau nei iš Programos, nei iš Priemonių plano teksto neaišku, koks turėtų būti ataskaitų turinys ir kam jos bus teikiamos, t. y. kuriam subjektui turi būti atsiskaitoma. Todėl siūlytina tikslinti Priemonių plano 2.5 priemonės aprašymą arba papildyti Programą atskirais punktais, skyriumi, kuriame būtų aiškiai reglamentuota metinių ataskaitų rengimas, ataskaitų struktūra, turinys, jų pateikimas ir vertinimas.
4. Priemonių plano 3.2 priemonės aprašymas tikslintinas, sukonkretinant „išvalymo darbus“.
5. Siūlome iš Priemonių plano išbraukti 2.1 ir 2.3 priemones, kuriose numatyti darbai atsižvelgiant į Programos 8.3, 8.4 ir 8.5 punktus jau yra įvykdyti.
6. Siekdami loginio vientisumo, siūlome Priemonių plano 1.2 ir 1.3 priemones sukeisti vietomis.
7. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės norminių aktų rengimo tvarkos įstatymo 6 straipsnio 2 dalimi, Projekte prieš akto pavadinimą, dešinėje lapo pusėje vietoj žodžio „NORMINIS“ turi būti rašomas žodis „Projektas“.
8. Siūlytina Programos 2 punkte po žodžių „(toliau – V protokolas)“ įrašyti žodžius „Lietuvos Respublikos sprogmenų apyvartos kontrolės įstatyme (Žin., 2003, Nr. 17-701)“.
9. Atsižvelgiant į tai, kad Programa skiriama likusiems nuo karo sprogmenims išvalyti, ir į Protokole apibrėžtas sąvokas, siūlome Programos 4 punkte išbraukti žodį „ginklais“.
10. Visame Programos tekste (5, 8.6, 14.5, 15.1.2 punktuose) kartu su sąvoka „sprogmenys“ vartojama sąvoka „sprogstamieji užtaisai“. Tačiau pastarosios sąvokos turinys neapibrėžtas kituose teisės aktuose. Pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos sprogmenų apyvartos kontrolės įstatymo (toliau – Įstatymas) 2 straipsnis apibrėžia „sprogmens“, „sprogstamųjų medžiagų“ ir „sprogstamųjų priemonių“ sąvokas, todėl siūlytina Programos tekste vartoti tik tas sąvokas, kurių turinys išaiškintas Įstatyme ar kituose teisės aktuose, arba sąvokos „sprogstamieji užtaisai“ apibrėžimą įrašyti Programoje.
11. Programos 7 punkto antrasis sakinys prieštarauja Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo 2 straipsnio 14 ir 22 punktų nuostatoms, pagal kurias tiek sprogmenų kenksmingumo pašalinimas, tiek sprogmenų sunaikinimas į gelbėjimo darbų ir neatidėliotinų darbų sąvoką neįeina. Siūlytina minėtą sakinį išbraukti.
12. Kadangi pagal Nutarimo 1 ir 3 punktus Plano priemonės bus vykdomos iki 2012 m. sausio 1 d., manome, kad Programos 8.6 punkte reikėtų pateikti duomenis apie patikrintas ir išvalytas nuo sprogstamųjų užtaisų teritorijas iki 2011 m. pabaigos, o ne iki 2010 m. pabaigos. Atsižvelgiant į argumentus, išdėstytus šioje pastaboje, taip pat atsižvelgiant į tai, kad nuo 2012 m. sausio 1 d. Nutarimas Nr. 446 neteks galios, Programos 8.6 punkte siūlytina vengti nuorodų į minėtu nutarimu patvirtintą priemonių planą.
10. Siūlytina Programos 12 punkte išsamiau reglamentuoti KAM ir VRM Programos finansavimą, nes iš dabartinės minėto punkto formuluotės neaišku, kaip turėtų būti paskirstomos atskirų ministerijų – tiek KAM, tiek ir VRM – lėšos finansuojant Programą ir Priemonių planą.
Atsižvelgiant į Programos 1 punkte nustatytą Programos pavadinimo sutrumpinimą, Programos 12 punkte išbrauktinas žodis „šios“.
11. Programos 14 punkte vietoj žodžių „tam tikrus“ siūlytina rašyti „šiuos“, o žodžius „iš kurių svarbiausi yra šie“ išbraukti.
12. Programos 15.1 ir 15.2 punktus siūlytina išbraukti kaip perteklinius, o jų papunkčius dėstyti nuosekliai kaip 15 punkto papunkčius.
Vidaus reikalų viceministras Mindaugas Ladiga
M. Jašinskas, tel. 271 8465, el. p. [email protected]
A. Tumasonis, tel. 271 8854, el. p. [email protected]