Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl teisinio pedagoginio darbo stažo pripažinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ PROJEKTO derinimo pažyma

 

 

Pastabas ar pasiūlymus pateikusio subjekto pavadinimas, rašto data

Pastabos ir pasiūlymai

Žyma apie pastabas ir pasiūlymus, į kuriuos nebuvo atsižvelgta

Teisėjų taryba, 2011-08-02 raštas Nr. 36P-334-(7.1.10), Nacionalinė teismų administracija, 2011-08-02 raštas Nr. 4R-1134-(1.13)

    Aprašo 6 punktas, pagal kurį asmenų, siekiančių tapti teisėjais, teisinio pedagoginio darbo stažą pripažįsta Pretendentų į teisėjus atrankos komisija, neatitinka Teismų įstatymo 532 straipsnyje įtvirtinto reglamentavimo. Remiantis Teismų įstatymo 532 straipsnio 3 dalimi, Nacionalinė teismų administracija nustato, ar pateikti dokumentai patvirtina, kad pretendentas į teisėjus atitinka įstatymo keliamus reikalavimus, tame tarpe ir teisinio pedagoginio stažo reikalavimą. Nacionalinė teismų administracija, nustačiusi, kad pretendentas neatitinka įstatymo keliamų reikalavimų, motyvuotu sprendimu grąžina šiuos dokumentus juos pateikusiam pretendentui į teisėjus. Šis Nacionalinės teismų administracijos sprendimas gali būti skundžiamas teismui Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka (Teismų įstatymo 532 straipsnio 4 dalis). Manome, kad Pretendentų į teisėjus atrankos komisija nebeturėtų vertinti pretendento atitikties formaliems įstatymo keliamiems reikalavimams. Teismų įstatymo 551 straipsnyje, reglamentuojančiame Pretendentų į teisėjus atrankos komisijos veiklą, nenustatyta tvarka ir procedūros, kaip ši komisija turėtų spręsti teisinio pedagoginio stažo pripažinimo klausimą, nenumatytos atitinkamo sprendimo teisinės pasekmės (pvz., ar asmuo, kurio stažą atsisakoma pripažinti, pašalinamas iš atrankos, kokia tokio sprendimo apskundimo tvarka ir pan.), todėl įgyvendinant siūlomą reglamentavimą kiltų ir praktinių problemų. Siūlome nustatyti, kad asmenų, siekiančių tapti teisėjais, teisinio pedagoginio darbo stažą pripažintų Nacionalinės teismų administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta komisija, į jos sudėtį įtraukiant ir universitetų, rengiančių teisės bakalaurus ir (ar) teisės magistrus, atstovus. Jei būtų nuspręsta pritarti šiam siūlymui, iškiltų būtinybė reglamentuoti ir šios komisijos veiklą. 

 

Atsižvelgta iš dalies.

     Projekte atsisakyta nuostatos, kad teisinio pedagoginio darbo stažą pripažįsta Pretendentų į teisėjus atrankos komisija, tačiau projekte numatyta, kad šią funkciją atlieka ne Nacionalinės teismų administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta komisija, o Nacionalinė teismų administracija, tikrindama asmenų, siekiančių tapti teisėjais, pateiktus dokumentus, patvirtinančius, kad šie asmenys atitinka Lietuvos Respublikos teismų įstatyme nustatytus reikalavimus. Parenkant subjektą, kompetentingą pripažinti teisinį pedagoginį darbo stažą,  prioritetas buvo suteiktas tam, kuris minėtą funkciją galėtų atlikti mažiausiomis laiko, finansų ir žmogiškųjų išteklių sąnaudomis. Kartu pastebėtina, kad Nacionalinei teismų administracijai išlieka galimybė prireikus pačiai detalizuoti teisinio pedagoginio darbo stažo pripažinimo procedūrą.

 

 

Teisingumo ministras

 

Remigijus Šimašius