PATVIRTINTA

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko

2011 m.                       d.

įsakymu Nr.

 

 

BRANDUOLINĖS SAUGOS REIKALAVIMAI

BSR-1.1.    -2011

 

VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJOS POVEIKIO PRIEMONIŲ TAIKYMO TVARKOS APRAŠAS

 

 

i SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.     Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (toliau vadinama – VATESI) poveikio priemonių taikymo tvarkos aprašas (toliau vadinama – Aprašas) reglamentuoja VATESI privalomų vykdyti nurodymų pašalinti nustatytus branduolinės saugos pažeidimus, sustabdyti darbus VATESI viršininko nustatytais terminais ir (arba) sustabdyti branduolinį reaktorių, sumažinti jo galią, sustabdyti kitų įrenginių eksploatavimą ar darbus (toliau vadinama – privalomas vykdyti nurodymas), numatytų Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo (Žin., 2011, Nr. 91-4316)  6 straipsnio 2 dalyje, skyrimo licencijų ar leidimų turėtojams, administracinių teisės pažeidimų protokolų surašymo ir administracinių nuobaudų, numatytų Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse (Žin., 1985, Nr. 1-1) (toliau vadinama – ATPK), skyrimo fiziniams asmenims ir baudų, numatytų Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 47 straipsnyje (toliau kartu vadinama – poveikio priemonės), skyrimo juridiniams asmenims tvarką.

2.     Privalomi vykdyti nurodymai licencijų ar leidimų turėtojams teikiami atvejais, nurodytais Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 6 straipsnio 2 dalyje. Administracinės nuobaudos fiziniams asmenims skiriamos už pažeidimus, nurodytus ATPK atitinkamuose straipsniuose. Baudos juridiniams asmenims skiriamos už pažeidimus, nurodytus Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 47 straipsnyje (toliau kartu vadinama – saugos pažeidimai).

3.      Šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatyme (Žin., 1996, Nr. 119-2771; 2011, Nr. Nr.91-4314) ir Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatyme.

4.     Taikant poveikio priemones vadovaujamasi Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, VATESI viršininko įsakymais tvirtinamais branduolinės saugos reikalavimais ir branduolinės saugos taisyklėmis, kitais teisės aktais ir šiuo Aprašu.

5.     VATESI valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis (toliau kartu vadinama – VATESI darbuotojai), turinčių teisę taikyti poveikio priemones, funkcijas, teises, pareigas ir atsakomybę šioje srityje nustato Lietuvos Respublikos teisės aktai.

 

ii SKYRIUS

ĮGALIOJIMAI TAIKYTI poveikio priemones

 

6.      Teisę teikti privalomus vykdyti nurodymus licencijų ar leidimų turėtojams turi VATESI viršininkas.

7.      Teisę ATPK nustatytais atvejais ir tvarka surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolus, nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas bei skirti administracines nuobaudas VATESI turi:

7.1. VATESI viršininkas;

7.2. VATESI viršininko pavaduotojai;

7.3. kiti VATESI viršininko įgalioti VATESI darbuotojai. Toks įgaliojimas nustatomas VATESI viršininko įsakymu arba VATESI viršininko tvirtinamuose VATESI darbuotojų pareigybių aprašymuose.

 

III skyrius

veiksmai nustačius saugos pažeidimus

 

8.      VATESI darbuotojas, nustatęs saugos pažeidimą teisės aktų nustatyta tvarka atlikto patikrinimo metu, patikrinimo ataskaitoje pateikia siūlymą dėl poveikio priemonių taikymo procedūros inicijavimo VATESI teisės aktų nustatyta tvarka.

9.      VATESI darbuotojas ne patikrinimo metu (pavyzdžiui, iš visuomenės informavimo priemonių, kitų institucijų pateiktos informacijos, atlikdamas su branduolinės saugos įvertinimu susijusių dokumentų peržiūrą ir įvertinimą ar pan.) nustatęs, kad tam tikra subjekto, kuriems VATESI turi teisę taikyti poveikio priemones, veikla ar neveikimas turi saugos pažeidimo požymių, apie tai tarnybiniu pranešimu informuoja VATESI viršininką.  Tarnybiniame pranešime nurodomos nustatytos saugos pažeidimo požymių turinčios veiklos ar neveikimo aplinkybės, įtariamas saugos pažeidimo padarymu asmuo, kitos žinomos reikšmingos aplinkybės ir pridedami susiję dokumentai (jeigu jų yra).  

10.              VATESI viršininkas, gavęs Aprašo 9 punkte nurodytą tarnybinį pranešimą, rašo rezoliuciją ant šio tarnybinio pranešimo, kurioje nurodo reikiamus atlikti veiksmus (pavyzdžiui, atlikti patikrinimą), jei būtina imtis veiksmų, ir atsakingą VATESI darbuotoją. Jei atliekamas patikrinimas ir jį atlikus nustatomas saugos pažeidimas, vykdomi Aprašo 8 punkte nurodyti veiksmai.

11.              VATESI viršininkui patvirtinus patikrinimo ataskaitą, kuria inicijuojamas poveikio priemonių taikymas už saugos pažeidimą, užfiksuotą patikrinimo metu, laikoma, kad tolesnę poveikio priemonių taikymo procedūrą vykdys patikrinimo ataskaitą pasirašęs VATESI darbuotojas, jei VATESI viršininkas nepaskiria kito atsakingo VATESI darbuotojo.

12.              VATESI viršininkui pačiam sužinojus (gavus informaciją iš teisėsaugos institucijų, kitų valstybės, savivaldybių institucijų ir įstaigų, visuomeninių organizacijų ir panašių subjektų, gavus fizinių ar juridinių asmenų pranešimus, pareiškimus, skundus ir pan.) apie saugos pažeidimo požymių turinčią veiklą ar neveikimą, jis priima sprendimą dėl veiksmų, kurie turi būti atlikti (pavyzdžiui, atlikti patikrinimą), jeigu jų būtina imtis, ir paskiria atsakingą VATESI darbuotoją.

 

IV SKYRIUS

PRIVALOMŲ VYKDYTI NURODYMŲ TEIKIMO TVARKA

 

13.  Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 6 straipsnio 2 dalies 1 ir 3 punktuose nustatytais atvejais, prieš teikiant licencijos ar leidimo turėtojui privalomą vykdyti nurodymą, jam siunčiamas VATESI viršininko raštas (įspėjimas), kuriame nurodoma pažeidimų esmė ir terminas, per kurį nurodyti pažeidimai turi būti ištaisyti. Nustatytu laiku licencijos ar leidimo turėtojui pažeidimų neištaisius, jam teikiamas privalomas vykdyti nurodymas. 

14.  Privalomas vykdyti nurodymas įforminamas atskiru dokumentu, kurio formą tvirtina VATESI viršininkas (1 priedas) ir ne vėliau kaip kitą darbo dieną po pasirašymo siunčiamas pažeidimą padariusiam licencijos ar leidimo turėtojui registruotu paštu. VATESI teisės aktų nustatytais atvejais kartu su privalomu vykdyti nurodymu licencijos ar leidimo turėtojui siunčiamas ir patikrinimo aktas, kuriame užfiksuotas saugos pažeidimas.

15.  Teikiamame privalomame vykdyti nurodyme turi būti nurodoma: asmens, kuriam adresuotas reikalavimas, duomenys; veiksmai, kurie buvo atlikti (patikrinimas, dokumentų peržiūra ir įvertinimas ir t.t.); kas nustatyta (saugos pažeidimo aplinkybės ir motyvuotas jų įvertinimas; teisės akto konkreti nuostata – straipsnis, jo dalis, punktas; privalomo vykdyti nurodymo turinys ir kita reikiama informacija). Privalomą vykdyti nurodymą pasirašo VATESI viršininkas.

16.  Privalomas vykdyti nurodymas pašalinti nustatytus branduolinės saugos pažeidimus, sustabdyti darbus VATESI viršininko nustatytais terminais ir (arba) sustabdyti branduolinį reaktorių, sumažinti jo galią, sustabdyti kitų įrenginių eksploatavimą ar darbus, gali būti teikiamas esant bent vienam iš atvejų, numatytų Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 6 straipsnio 2 dalies 1–6 punktuose.

17.  Sprendimą dėl privalomo vykdyti nurodymo parinkimo ir tam tikro privalomo vykdyti nurodymo masto VATESI viršininkas priima įvertinęs galimas grėsmes, jų poveikį ir mąstą bei riziką žmonėms, jų turtui ir aplinkai, vadovaudamasis teisės aktų reikalavimais bei proporcingumo, teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais.

18.  Reikalavimų formos pildomos kompiuteriu. Pažeidimo esmė turi būti išdėstyta aiškiai ir tiksliai, vadovaujantis saugą reglamentuojančiuose teisės aktuose pateiktomis formuluotėmis ir sąvokomis.

19.  VATESI viršininko nustatytu laiku licencijos ar leidimo turėtojui, kuriam privalomas vykdyti nurodymas buvo skirtas, neįvykdžius privalomo vykdyti nurodymo, taikomos priemonės, nustatytos Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 27 straipsnyje, o fiziniams asmenims, atsakingiems už privalomo vykdyti nurodymo įvykdymą, teisės aktų nustatyta tvarka surašomas administracinio teisės pažeidimo protokolas (toliau vadinama – protokolas) (2 priedas).

 

V SKYRIUS

PROTOKOLO SURAŠYMO TVARKA

 

20.  Protokolas surašomas vadovaujantis ATPK, Dokumentų rengimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2011 m. liepos 4 d. įsakymu Nr. V-117 (Žin., 2011, Nr. 88-4229) ir kitais teisės aktais.

21.  Protokolas yra surašomas dviem egzemplioriais, abu egzemplioriai registruojami vienodu numeriu.

22.  Protokolas gali būti pildomas kompiuteriu. Jeigu protokolas pildomas ranka, protokolo forma pildoma aiškiai, įskaitomai, be trynimų ir braukymų. Taisymai turi būti patvirtinti protokolą surašiusio darbuotojo parašu.

23.  Protokolą sudaro įžanginė, dėstomoji ir baigiamoji dalys.

24.  Protokolo įžanginėje dalyje turi būti nurodoma:

24.1.   protokolo surašymo data, vieta, registracijos numeris;

24.2.   VATESI darbuotojo, surašiusio protokolą, pareigos (nurodant ir struktūrinio padalinio pavadinimą), vardas ir pavardė;

24.3.   žinios apie administracinėn atsakomybėn traukiamą asmenį:

24.3.1.          vardas ir pavardė, asmens kodas, asmens tapatybę liudijančio dokumento pavadinimas, numeris;

24.3.2.          gyvenamoji vieta (gyvenamąja vieta laikoma pagrindinė vieta, kurioje asmuo faktiškai dažniausiai gyvena ir su kuria jis yra labiausiai susijęs);

24.3.3.          darbovietės pavadinimas ir adresas (jei verčiasi individualia veikla – veiklos rūšis, verslo liudijimo ar individualios veiklos vykdymo pažymos serija, numeris, išdavimo data,  vieta,     išdavusi institucija), kitos žinios apie administracinėn atsakomybėn traukiamą asmenį (administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens apibūdinimas (šeimyninė padėtis, išsilavinimas, ar prisipažino padaręs administracinį teisės pažeidimą, ar gailisi ir panašiai).

24.4.   jeigu administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo atsisako suteikti žinias apie save, tai įrašoma protokole.

25.   Protokolo dėstomojoje dalyje turi būti nurodomos nustatyto administracinio teisės pažeidimo aplinkybės:

25.1.         administracinio teisės pažeidimo padarymo vieta, laikas, esmė (kėsinimosi objektas ir jo vertingumas, pažeidimo padarymo būdas, žalos pobūdis ir dydis ir pan.);

25.2.         nurodomos atsakomybę už administracinį teisės pažeidimą lengvinančios aplinkybės, jeigu jos nustatytos, pavyzdžiui:

25.2.1.   kaltininkas nuoširdžiai gailisi, padėjo išaiškinti pažeidimą ir jame dalyvavusius asmenis;

25.2.2.   kaltininkas savo noru atlygino nuostolį ar pašalino padarytą žalą;

25.2.3.   teisės pažeidimas padarytas dėl labai sunkios kaltininko materialinės padėties;

25.2.4.   teisės pažeidimas padarytas dėl psichinės ar fizinės prievartos;

25.2.5.   teisės pažeidimas padarytas pažeidžiant būtinojo reikalingumo sąlygas;

25.2.6.   teisės pažeidimas padarytas peržengiant būtinosios ginties ribas;

25.2.7.   kitos atsakomybę lengvinančios aplinkybės, numatytos ATPK 31 straipsnyje ir kituose įstatymuose;

25.3.         nurodomos atsakomybę už administracinį teisės pažeidimą sunkinančios aplinkybės, jeigu jos nustatytos, pavyzdžiui:

25.3.1.   teisės pažeidimas padarytas grupės asmenų (VATESI darbuotojas, atsižvelgdamas į atskirų asmenų dalyvavimo padarant teisės pažeidimą pobūdį ir laipsnį ar paramą išaiškinant pažeidimo padarymo aplinkybes ir jį padarant dalyvaujančius asmenis, gali jiems nepripažinti šios aplinkybės atsakomybę sunkinančia aplinkybe);

25.3.2.   teisės pažeidimas padarytas dėl chuliganiškų paskatų;

25.3.3.   teisės pažeidimas padarytas pasinaudojant stichine nelaime ar nelaimingu atsitikimu;

25.3.4.   teisės pažeidimas sukėlė sunkias pasekmes ar didelį turtinį nuostolį (kai nuostolis viršija 5 minimalaus gyvenimo lygio (MGL) dydžio sumą);

25.3.5.   pakartotinai per metus padarytas tokios pačios rūšies (numatytą tame pačiame ATPK II skyriaus ypatingosios dalies skirsnyje) teisės pažeidimas, už kurį asmeniui jau buvo paskirta administracinė nuobauda;

25.3.6.   teisės pažeidimas padarytas asmens, kuris pirmiau buvo padaręs nusikaltimą;

25.3.7.   kitos atsakomybę sunkinančios aplinkybės, numatytos ATPK 32 straipsnyje ir kituose įstatymuose.

25.4.         be šio Aprašo 25.1 – 25.3 punktuose nurodytų aplinkybių protokolo dėstomojoje dalyje taip pat turi būti nurodyta:

25.4.1.   teisės akto, kurio nuostatas pažeidė administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo, pavadinimas, straipsnis, jo dalis ir punktas;

25.4.2.   ATPK straipsnis, jo dalis, nustatantis atsakomybę už šį pažeidimą;

25.4.3.   ar administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui anksčiau (per metus) buvo paskirta administracinė nuobauda už tokios pačios rūšies administracinį teisės pažeidimą ir, jeigu taip, nurodyti datą ir ATPK straipsnį bei jo dalį, už kurio pažeidimą buvo taikyta administracinė atsakomybė;

25.4.4.   liudytojų, jeigu jie yra, patvirtinančių teisės pažeidimo faktą ir nukentėjusiųjų, jeigu jie nustatyti, vardai, pavardės, adresai, telefono numeriai, kita svarbi informacija;

25.4.5.   administracinėn atsakomybės traukiamo asmens pasiaiškinimas. Jeigu administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo atsisako pasiaiškinti, apie tai pažymima protokole ir patvirtinama protokolą surašiusio VATESI darbuotojo parašu;

25.4.6.   administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens prašymas nerašyti administracinio nurodymo, jeigu asmuo dėl to kreipėsi į protokolą surašantį VATESI darbuotoją;

25.4.7.   kitos žinios, būtinos bylai išspręsti;

25.4.8.   kita svarbi informacija (pavyzdžiui, informacija apie paimtus daiktus ar dokumentus, kurie yra teisės pažeidimo įrankis ar tiesioginis objektas).

26.   Jeigu yra ATPK 2601 straipsnyje numatyti pagrindai, VATESI darbuotojas, surašantis protokolą, į protokolą įrašo administracinį nurodymą, kuriame turi būti:

26.1.         nurodyta, kokio dydžio baudą siūloma sumokėti administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui;

26.2.         nurodoma, per kiek laiko, į kokią sąskaitą turi būti sumokėta bauda ir šios įmokos kodas;

26.3.         išaiškinimas, kad per aukščiau nurodytą terminą nesumokėjus baudos šis administracinis nurodymas bus laikomas negaliojančiu, o protokolas bus siunčiamas organui (pareigūnui), įgaliotam nagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylą;

26.4.         nurodyti ATPK II skyriaus ypatingosios dalies straipsnio sankcijoje už asmens padarytą administracinį teisės pažeidimą numatytos baudos minimalus ir maksimalus dydžiai, taip pat informacija apie tai, ar už padarytą pažeidimą gali būti taikomas įspėjimas.

27.   Administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui įvykdžius administracinį nurodymą, administracinio teisės pažeidimo bylos teisena baigiama.

28.   Jeigu administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo kreipėsi į protokolą surašantį VATESI darbuotoją prašydamas nerašyti administracinio nurodymo, administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo įrašo į protokolą prašymą nerašyti administracinio nurodymo ir pasirašo. Jeigu asmuo kreipėsi į protokolą surašantį VATESI darbuotoją prašydamas nerašyti administracinio nurodymo ir pasirašė, administracinis nurodymas nesurašomas ir užpildytas protokolas perduodamas VATESI viršininkui šio Aprašo nustatyta tvarka, jeigu administracinio teisės pažeidimo bylą įgaliota nagrinėti VATESI arba ne vėliau kaip per tris dienas nuo jo surašymo momento siunčiamas organui (pareigūnui), įgaliotam nagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylą, jeigu Lietuvos Respublikos įstatymai nenustato kitokio protokolo pasiuntimo termino.

29.   Protokolo baigiamojoje dalyje turi būti:

29.1.          nurodytos administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens teisės ir pareigos, numatytos ATPK 272 straipsnyje, ir tai patvirtinama protokolą surašiusio VATESI darbuotojo parašu;

29.2.         nurodomas administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimo laikas ir vieta, jeigu protokolo surašymo metu tai yra žinoma. Jeigu surašant protokolą nėra žinomas bylos nagrinėjimo laikas, apie tai pažymima protokole ir pranešimas apie bylos nagrinėjimo laiką ir vietą išsiunčiamas administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui į jo oficialiai deklaruotą gyvenamąją vietą arba darbovietę registruotu laišku.

29.3.         išvardijami prie protokolo pridedami dokumentai (atskiruose lapuose surašyti administracinėn atsakomybėn traukimo asmens paaiškinimai ir pastabos dėl protokolo turinio, atsisakymo pasirašyti protokolą motyvai, administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens pateikti dokumentai, kiti dokumentai, reikalingi bylai išspręsti ir kita).

29.4.         Jeigu asmuo nemoka lietuvių kalbos, jis surašant protokolą ir duodant paaiškinimus turi teisę naudotis vertėjo paslaugomis. Jeigu dalyvavo vertėjas, protokole nurodomas jo vardas, pavardė ir vertėjas pasirašo protokole nurodytoje vietoje.

30.   Protokolą pasirašo jį surašęs VATESI darbuotojas, nurodydamas savo pareigas, vardą ir pavardę, datą ir administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo, nurodydamas savo vardą ir pavardę, datą. Savo parašu administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo patvirtina tai, kad jam išaiškintos jo teisės ir pareigos, jis susipažino su administracinio teisės pažeidimo protokolu, gavo vieną protokolo egzempliorių. Taip pat parašu administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo patvirtina, kad jam panešta apie administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimo laiką ir vietą (jeigu protokolo surašymo metu apie tai žinoma).

31.   Jeigu yra liudytojų arba nukentėjusiųjų, protokolą pasirašo ir šie asmenys.

32.   Jeigu administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo atsisako pasirašyti, apie tai pažymima protokole ir patvirtinama VATESI darbuotojo, surašiusio protokolą, parašu.

33.   Administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo gali išdėstyti savo atsisakymo pasirašyti protokolą motyvus, kurie pridedami prie protokolo.

34.   Protokolas surašomas dviem egzemplioriais, vienas egzempliorius nedelsiant įteikiamas administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui.

35.   Užpildytus protokolus registruoja atsakingas Administravimo departamento Informacinių technologijų skyriaus (toliau vadinama AD ITS) atsakingas darbuotojas VATESI dokumentų registre teisės aktų nustatyta tvarka. Protokolai saugomi bylose tuose VATESI padaliniuose, kurių darbuotojas surašę protokolą. Protokolą surašius VATESI viršininkui ar viršininko pavaduotojui, protokolas saugomas byloje pas VATESI vyriausiąjį referentą.

36.   Protokolo registracijos numerį sudaro dokumentų registro identifikavimo žymuo ir dokumento registravimo dokumentų registre eilės numeris.

37.   Abu protokolo egzemplioriai turi būti registruojami AD ITS atsakingo darbuotojo prieš įteikiant antrąjį egzempliorių administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui. Jeigu protokolas surašomas ne VATESI administracinėse patalpose, protokolą surašęs VATESI darbuotojas telefonu susisiekia su AD ITS atsakingu darbuotoju ir praneša surašyto dokumento pavadinimą, savo pareigas, vardą ir pavardę, administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens vardą ir pavardę, o AD ITS atsakingas darbuotojas nurodo protokolui suteiktą registracijos numerį. Taip protokolą užregistravęs VATESI darbuotojas privalo kuo skubiau, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną po protokolo surašymo, pateikti protokolo pirmąjį egzempliorių AD ITS atsakingam darbuotojui ir pasirašyti registre.

38.   Jeigu protokolas surašomas Branduolinės saugos departamento Priežiūros skyriaus (toliau vadinama – BSD PS) darbuotojo BSD PS patalpose, abu protokolo egzemplioriai turi būti registruojami BSD PS atsakingo darbuotojo prieš įteikiant antrąjį egzempliorių administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui. Jeigu protokolas surašomas ne BSD PS patalpose, protokolą surašęs BSD PS darbuotojas telefonu susisiekia su BSD PS atsakingu darbuotoju ir praneša surašyto dokumento pavadinimą, savo pareigas, vardą ir pavardę, administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens vardą ir pavardę, o BSD PS atsakingas darbuotojas nurodo protokolui suteiktą registracijos numerį. Taip protokolą užregistravęs darbuotojas privalo kuo skubiau, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną po protokolo surašymo, pateikti protokolo pirmąjį egzempliorių BSD PS atsakingam darbuotojui ir pasirašyti registre.

39.   Jei dėl objektyvių aplinkybių protokolo užregistruoti nėra galimybės, apie tai pažymima abiejuose protokolo egzemplioriuose ir administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui įteikiamas neregistruotas antrasis protokolo egzempliorius, tačiau protokolą surašęs darbuotojas privalo kuo skubiau, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną po protokolo surašymo, protokolo pirmąjį egzempliorių užregistruoti registre ir pasirašyti.

40.   Jeigu nebuvo galima protokolo surašyti administracinio teisės pažeidimo padarymo vietoje ir, pateikus VATESI darbuotojo, atsakingo už protokolo toje byloje surašymą, parengtą šaukimą, kurį pasirašo VATESI viršininkas arba BSD PS vedėjas (pasirašo šaukimą tuo atveju, kai protokolą surašyti turi teisę BSD PS atsakingas darbuotojas ir protokolas bus surašomas BSD PS patalpose) administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo vengia atvykti į VATESI administracines patalpas arba BSD PS patalpas, atsakingas už protokolo toje byloje surašymą VATESI darbuotojas, vadovaudamasis ATPK 263 straipsniu, parengia ir teikia VATESI viršininkui arba BSD PS vedėjui (jeigu protokolas bus surašomas BSD PS patalpose) pasirašyti pranešimą teritoriniams policijos komisariatams ar kitai kompetentingai įstaigai dėl administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens pristatymo į VATESI administracines patalpas arba BSD PS patalpas administracinio teisės pažeidimo protokolui surašyti. Jeigu administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens buvimo vieta nežinoma, VATESI darbuotojas, atsakingas už protokolo toje byloje surašymą, parengia kreipimąsi į teritorinį policijos komisariatą dėl administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens paieškos paskelbimo, kurį pasirašo atitinkamai VATESI viršininkas arba BSD PS vedėjas.

41.   Kai administracinio teisės pažeidimo bylą turi teisę nagrinėti VATESI darbuotojai, surašius administracinio teisės pažeidimo protokolą vienas jo egzempliorius, liekantis VATESI, perduodamas VATESI viršininkui. VATESI viršininkas gali administracinio teisės pažeidimo bylą nagrinėti pats (esant ATPK nustatytiems atvejams – privalo nagrinėti pats) arba paveda savo rezoliucija bylą nagrinėti tam tikram VATESI padalinio vadovui.

42.   Jeigu administracinio teisės pažeidimo protokolą surašo BSD PS darbuotojas ir administracinio teisės pažeidimo bylą, vadovaujantis ATPK nuostatomis, turi teisę nagrinėti VATESI darbuotojai, BSD PS vedėjas kuo skubiau, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną po protokolo surašymo, faksu išsiunčia VATESI viršininkui surašytą administracinio teisės pažeidimo protokolą. VATESI viršininkas savo rezoliucija nurodo, kuris padalinio vadovas turi nagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylą ir, jeigu nurodomas BSD PS vadovas, protokolas su rezoliucija faksu grąžinamas BSD PS. Administracinio teisės pažeidimo protokolo faksograma su VATESI viršininko rezoliucija saugoma AD ITS sudarytoje byloje.

43.   Struktūrinio padalinio, kuriam pavesta nagrinėti bylą, vadovas nagrinėja bylą pats arba paveda nagrinėti bylą pavaldžiam darbuotojui.

44.   Jeigu administracinio teisės pažeidimo bylą ATPK nustatytais atvejais turi teisę nagrinėti kita institucija, protokolas per 3 darbo dienas nuo surašymo momento turi būti siunčiamas kompetentingai nagrinėti bylą institucijai, jeigu konkrečiu atveju netaikomi kiti ATPK 261 straipsnyje nustatyti protokolo pasiuntimo nagrinėti terminai.

 

VI SKYRIUS

NUTARIMO ADMINISTRACINIO TEISĖS PAŽEIDIMO BYLOJE SURAŠYMO TVARKA

 

45.   Nutarimas administracinio teisės pažeidimo byloje (toliau vadinama – nutarimas) surašomas vadovaujantis ATPK, Dokumentų rengimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2011 m. liepos 4 d. įsakymu Nr. V-117 (Žin., 2011, Nr. 88-4229) ir kitais teisės aktais.

46.   Nutarimas surašomas pagal formą, nurodytą šio Aprašo 3 priede. Naudoti patvirtintą nutarimo formą ir laikytis jo surašymo taisyklių privalo visi VATESI darbuotojai, nagrinėjantys administracinių teisės pažeidimų bylas ir priimantys jose sprendimus.

47.   Nutarimas gali būti pildomas kompiuteriu. Jeigu nutarimas pildomas ranka, nutarimo forma pildoma aiškiai, įskaitomai, be trynimų ir braukymų. Taisymai turi būti patvirtinti nutarimą surašiusio darbuotojo parašu.

48.   Nutarimą sudaro įžanginė, motyvuojamoji, rezoliucinė ir baigiamoji dalys.

49.   Įžanginėje nutarimo dalyje turi būti nurodyta:

51.1.         bylos nagrinėjimo data, nutarimo registracijos numeris, nutarimo surašymo vieta;

51.2.         nutarimą priėmusio VATESI darbuotojo pareigos, vardas ir pavardė;

51.3.         žinios apie asmenį, kurio administracinio teisės pažeidimo byla nagrinėjama:

55.3.1.   vardas ir pavardė, asmens kodas, asmens tapatybė liudijančio dokumento pavadinimas, numeris;

55.3.2.   gyvenamoji vieta (gyvenamąja vieta laikoma pagrindinė vieta, kurioje asmuo faktiškai dažniausiai gyvena ir su kuria jis yra labiausiai susijęs);

55.3.3.   asmens, kurio administracinio teisės pažeidimo byla nagrinėjama, darbovietės pavadinimas ir adresas (jei verčiasi individualia veikla – veiklos rūšis, verslo liudijimo ar individualios veiklos vykdymo pažymos serija, numeris, išdavimo data, vieta, išdavusi institucija), kita svarbi informacija.

55.4.         Protokolo surašymo data ir numeris.

50.   Motyvuojamojoje nutarimo dalyje turi būti išdėstomos bylos nagrinėjimo metu nustatytos aplinkybės (administracinio teisės pažeidimo kėsinimosi objektas, pažeidimo padarymo būdas, laikas, vieta, jei tai svarbu pažeidimo pasekmės, žalos pobūdis, dydis ir panašiai) ir motyvuotas jų įvertinimas (išdėstomi įrodymai ir išvados dėl administracinio teisės pažeidimo bylos tyrimo metu nustatytų faktinių aplinkybių. Jeigu įrodymai yra prieštaringi, turi būti argumentuota, kodėl vienais iš jų remiamasi, o kiti atmetami).

51.   Išdėstomos kitos aplinkybės, turinčios reikšmės bylai teisingai išnagrinėti:

51.1.         asmens, kurio byla nagrinėjama, apibūdinimas (šeimyninė padėtis, išsilavinimas, elgesys iki pažeidimo padarymo (anksčiau padaryti administraciniai teisės pažeidimai ar nusikaltimai), elgesys po pažeidimo padarymo (ar prisipažino padaręs pažeidimą, ar gailisi, koks požiūris į savanorišką žalos atlyginimą) ir panašiai).

51.2.         asmens, kurio byla nagrinėjama, kaltės laipsnis (ar tai tyčinis pažeidimas ar dėl neatsargumo, pažeidimo tikslai ir motyvai).

51.3.         pažeidimą lengvinančios ar sunkinančios aplinkybės, jeigu jos nustatytos.

52.   Žinios apie kitus byloje dalyvaujančius asmenis (vardai ir pavardės, adresai, kita svarbi informacija).

53.   Be administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimo metu nustatytų aplinkybių, nutarimo motyvuojamojoje dalyje turi būti numatyta:

53.1.         teisės akto, kurio nuostatas pažeidė asmuo, pavadinimas, straipsnis, dalis, punktas;

53.2.         už šį teisės pažeidimą atsakomybę nustatantis ATPK straipsnis, dalis, punktas;

53.3.         išdėstomi administracinių nuobaudų parinkimo atsižvelgiant į ATPK 30 ir 302 straipsnių reikalavimus motyvai;

53.4.         jeigu buvo sprendžiamas klausimas dėl ATPK 301 straipsnio pritaikymo ir atsisakyta jį taikyti – nurodomi tokio atsisakymo motyvai;

53.5.         argumentai, kaip spręsti dėl paimtų daiktų ir dokumentų.

54.   Rezoliucinė nutarimo dalis susideda iš dviejų dalių, kuriose nutarimą surašęs darbuotojas išdėsto priimtus sprendimus.

55.   Išnagrinėjęs bylą darbuotojas pirmojoje nutarimo rezoliucinėje dalyje privalo nurodyti:

55.1.         kokiais ATPK straipsniais, jų dalimis ir punktais vadovaudamasis priėmė nutarimą, numatytą šio Aprašo 55.3 punkte;

55.2.         asmens, dėl kurio priimtas nutarimas, vardą ir pavardę;

55.3.         vieną iš priimtų nutarimų:

55.3.1.    skirti administracinę nuobaudą;

55.3.2.    nutraukti bylą;

55.3.3.    motyvuotai perduoti bylos nagrinėjimą kitai įgaliotai nagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylą institucijai.

56.   Jeigu yra priimtas nutarimas skirti administracinę nuobaudą, nutarimo pirmojoje rezoliucinėje dalyje turi būti nurodyta:

56.1.         sprendimas pripažinti asmenį padarius administracinį teisės pažeidimą, numatytą konkrečiame ATPK straipsnyje, jo dalyje ir punkte;

56.2.         administracinės nuobaudos rūšis už kiekvieną pripažintą įrodytu administracinį teisės pažeidimą. Jeigu nutarimu paskirta bauda – nurodomas baudos dydis skaičiais ir žodžiais;

56.3.         jeigu asmuo padarė du ar daugiau administracinių teisės pažeidimų, nutarime turi būti nurodyta už kiekvieną pažeidimą atskirai paskirta administracinė nuobauda ir galutinė administracinė nuobauda, paskirta sankcijos, nustatytos už sunkesnįjį iš padarytųjų administracinių teisės pažeidimų, ribose. Jeigu prie pagrindinės nuobaudos prijungiama viena iš papildomų nuobaudų, kurias nustato ATPK straipsniai dėl atsakomybės už bet kurį padarytą teisės pažeidimą – nurodoma ir papildoma nuobauda.

57.   Jeigu yra priimtas nutarimas nutraukti bylą, nutarimo pirmojoje rezoliucinėje dalyje turi būti nurodytas bylos nutraukimo pagrindas, numatytas ATPK 250 arba 251 straipsnyje.

58.   Jeigu yra priimamas nutarimas motyvuotai perduoti bylos nagrinėjimą kitai įgaliotai nagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylą institucijai, nutarimo pirmojoje rezoliucinėje dalyje turi būti nurodyta:

58.1.         institucijos, kuriai perduodama nagrinėti byla, pavadinimas;

58.2.         bylos perdavimo motyvai.

59.   Jeigu bylą nagrinėjantis VATESI darbuotojas, atsižvelgdamas į aplinkybes, nurodytas ATPK 30 straipsnio 2 dalyje, taip pat į šio kodekso 31 straipsnyje numatytas atsakomybę lengvinančias bei kitas įstatymų nenurodytas lengvinančias aplinkybes, vadovaudamasis teisingumo ir protingumo kriterijais, nusprendžia taikyti ATPK 301 straipsnį ir paskirti mažesnę nuobaudą, nei sankcijoje numatyta minimali, paskirti švelnesnę nuobaudą nei numatyta sankcijoje arba visai neskirti administracinės nuobaudos, yra pildoma antroji nutarimo rezoliucinė dalis, nurodant joje ATPK 301 straipsnio taikymo motyvus ir administracinės nuobaudos rūšį, o jeigu skiriama bauda – nurodant baudos dydį skaičiais ir žodžiais. Šioje nutarimo dalyje turi būti nurodyta, kad būtent ATPK 301 straipsnio pagrindu skiriama atitinkamai mažesnė nei sankcijoje numatyta minimali ar švelnesnė nuobauda arba ji visai neskiriama.

60.   Antra nutarimo rezoliucinė dalis dėl ATPK 301 straipsnio taikymo įsigalioja tik šį sprendimą sankcionavus apylinkės teismo teisėjui, t.y. kai teisėjas nutarimo formoje nurodo savo darbovietę, pareigas, vardą, pavardę, datą ir pasirašo. Teisėjui nesankcionavus nutarimo, antroji nutarimo formos rezoliucinė dalis, kurioje paskirta mažesnė nuobauda nei sankcijoje numatyta minimali, paskirta švelnesnė nuobauda nei nustatyta sankcijoje arba visai nepaskirta administracinė nuobauda neįsigalioja, todėl turi būti vykdoma pirmoji formos rezoliucinė dalis dėl administracinės nuobaudos paskyrimo.

61.   Jeigu nėra juridinio pagrindo taikyti ATPK 301 straipsnio nuostatų, antroji formos rezoliucinė dalis nepildoma. Pirmoji nutarimo rezoliucinė dalis surašoma ir nuobauda paskiriama visais atvejais, vadovaujantis prezumpcija, kad klausimas dėl ATPK 301 straipsnio taikymo iš viso nekeliamas.

62.   Rezoliucinėje nutarimo dalyje turi būti nurodytas sprendimas dėl paimtų daiktų ir dokumentų, jeigu jie buvo paimti.

63.   Nutarimo formos baigiamojoje dalyje nurodomas paskirtos administracinės nuobaudos – baudos – sumokėjimo terminas.

64.   VATESI darbuotojas, priėmęs nutarimą skirti administracinę nuobaudą – baudą, vadovaudamasis ATPK 313 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdamas į patraukto administracinėn atsakomybėn asmens turtinę padėtį ir kitas reikšmingas aplinkybes, asmens rašytiniu prašymu gali paskirtos baudos mokėjimą išdėstyti per laikotarpį iki dvejų metų, atsižvelgdamas į paskirtos baudos dydį. Tokiu atveju VATESI darbuotojas nutarimo formos baigiamojoje dalyje turi nurodyti baudos mokėjimo periodiškumą (pavyzdžiui, kas mėnesį), kiekvieną mokėjimo periodą mokėtinos sumos dydį (pavyzdžiui, vieną trečdalį paskirtos baudos) ir bendrą baudos mokėjimo terminą.

65.   VATESI darbuotojas, skirdamas baudą, atsižvelgdamas į administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens sunkią materialinę padėtį, kitas reikšmingas aplinkybes, šio asmens prašymu gali tuo pačiu nutarimu visą ar dalį baudos pakeisti nemokamais viešaisiais darbais.

66.   Nutarimo formos baigiamojoje dalyje turi būti nurodoma ATPK 292 straipsnyje nustatyta nutarimo apskundimo tvarka ir ATPK 293 straipsnyje numatytas apskundimo terminas.

67.   Nutarimo formos baigiamojoje dalyje nurodoma, į kokią Valstybinės mokesčių inspekcijos surenkamąją sąskaitą banke turi būti sumokama paskirta bauda ir įmokos kodas.

68.   Nutarimo baigiamojoje dalyje VATESI darbuotojas, priėmęs nutarimą, privalo nurodyti savo pareigas, vardą ir pavardę ir pasirašyti.

69.   Jeigu asmuo nemoka lietuvių kalbos, jis bylos nagrinėjimo metu turi teisę naudotis vertėjo paslaugomis. Jeigu vertėjas dalyvavo byloje, Nutarimo baigiamojoje dalyje pasirašo ir jis.

70.   Patvirtintas nutarimo nuorašas pasirašytinai įteikiama pažeidėjui ir kitiems ATPK 288 straipsnyje nurodytiems asmenims. Jeigu pažeidėjas nedalyvauja bylos nagrinėjime, patvirtintas nutarimo nuorašas jam išsiunčiamas registruotu laišku, apie tai pažymint nutarimo formos baigiamojoje dalyje (nurodoma išsiuntimo data ir kvito numeris).

 

VII SKYRIUS

BAUDŲ JURIDINIAM ASMENIUI SKYRIMO, VADOVAUJANTIS LIETUVOS RESPUBLIKOS BRANDUOLINĖS SAUGOS ĮSTATYMO DEŠIMTU SKIRSNIU, TVARKA

 

71.   Jei  Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 47 straipsnyje nurodyto pažeidimo požymių turinti veikla nustatoma patikrinimo metu, baudos juridiniam asmeniui skyrimo procedūra inicijuojama VATESI darbuotojo, kuris atlikto patikrinimo metu nustato pažeidimus, už kuriuos gali būti skiriama bauda, jam surašant šio Aprašo 72 punkte nurodytą pranešimą.   Jei  Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 47 straipsnyje nurodyto pažeidimo požymių turinti veikla nustatoma ne patikrinimo metu (pavyzdžiui, iš visuomenės informavimo priemonių, kitų institucijų pateiktos informacijos,  atliekant su branduolinės saugos įvertinimu susijusių dokumentų peržiūrą ir įvertinimą ar pan.), turi būti vykdoma  Aprašo 9 ir 10 punktuose nurodyta procedūra.

72.   Visais atvejais VATESI darbuotojas, nustatęs galimą pažeidimą, už kurį gali būti skiriama bauda, ir atlikęs patikrinimą, rašo VATESI viršininkui pranešimą, kuriame nurodoma:

72.1.         juridinio asmens, kuriam ketinama skirti baudą, pavadinimas, buveinės adresas;

72.2.         žinomos nustatyto galimo pažeidimo aplinkybės ir pavojingumas;

72.3.         teisės aktas, kurio nuostatas galimai pažeidė juridinis asmuo (konkretus jo straipsnis, dalis ir punktas);

72.4.         VATESI darbuotojo siūlymas inicijuoti baudos skyrimo procedūrą;

72.5.         teisės aktas, nustatantis atsakomybę už šį pažeidimą;

72.6.         kiti suinteresuoti asmenys bei asmenys, kurių dalyvavimas reikalingas klausimui dėl baudos skyrimo tinkamai išnagrinėti.

73.   VATESI darbuotojas prie pranešimo turi pridėti visus reikiamus dokumentus bei kitą medžiagą, reikalingą siekiant tinkamai išnagrinėti bylą.

74.   VATESI viršininkas ne vėliau kaip kitą darbo dieną po tarnybinio pranešimo gavimo dienos įsakymu sudaro komisiją, nagrinėsiančią baudos skyrimo juridiniam asmeniui klausimą (toliau vadinama – komisija) ir sušaukia šios komisijos posėdį (toliau vadinama – posėdis) dėl baudos skyrimo.

75.   VATESI darbuotojas, surašęs pranešimą dėl baudos skyrimo procedūros inicijavimo, nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną po to, kai priimamas sprendimas sušaukti komisijos posėdį, raštu informuoja juridinį asmenį, kuriam ketinama skirti baudą, atsakingą valstybės instituciją, kontroliuojančią priskirtą sritį ir raštu pateikusią informaciją apie galimą pažeidimą (jeigu tokia informacija buvo pateikta) bei kitus asmenis, kurie kviečiami dalyvauti posėdyje. Nurodyti asmenys informuojami apie:

75.1.         posėdžio datą, laiką ir vietą;

75.2.         tai, kad juridinis asmuo, kuriam numatoma skirti baudą, iki posėdžio pradžios gali pateikti turimus įrodymus, susijusius su nustatytu galimu pažeidimu, įrodančius, kad pažeidimas nebuvo padarytas, patvirtinančius lengvinančias aplinkybes, nurodytas Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 48 straipsnio 8 dalyje, ar kitus reikalingus įrodymus (nurodoma tik pranešime juridiniam asmeniui, kuriam numatoma skirti baudą);

75.3.         teisę susipažinti su VATESI surinkta medžiaga, išskyrus medžiagą, kuri yra valstybės, tarnybos ar komercinė paslaptis. Nurodoma, kur ir iki kada galima susipažinti su nurodyta medžiaga;

75.4.         reikalavimai juridinio asmens, kuriam ketinama skirti baudą, atstovams (nurodoma tik pranešime juridiniam asmeniui, kuriam numatoma skirti baudą).

76.   Posėdis vyksta VATESI patalpose arba VATESI viršininko sprendimu kitose tinkamose patalpose.

77.   Komisijos posėdis pradedamas komisijos pirmininkui paskelbiant komisijos sudėtį, kokia byla bus nagrinėjama, kuriam juridiniam asmeniui gali būti skiriama bauda, išaiškina byloje dalyvaujantiems asmenims jų teises ir pareigas. Po to perskaitomas VATESI darbuotojo tarnybinis pranešimas dėl galimo pažeidimo.

78.   Komisiją sudaro nuo 3 iki 5 VATESI darbuotojų. Komisijai pirmininkauja komisijos pirmininkas, skiriamas iš komisijos narių. Posėdžio metu priimti sprendimai dėl nustatytų faktinių aplinkybių ir posėdžio eiga įforminami posėdžio protokole, kurį pildo komisijos sekretorius. Posėdžio protokolą pasirašo Komisijos nariai ir Komisijos sekretorius.

79.   Posėdžio protokole nurodoma:

79.1.         posėdžio data ir vieta;

79.2.         posėdžio komisijos sudėtis;

79.3.         posėdžio dalyvių, posėdžio sekretoriaus ir kitų posėdyje dalyvavusių asmenų vardai ir pavardės;

79.4.         nagrinėjamos bylos turinys;

79.5.         teisės akto, kurio nuostatas galimai pažeidė juridinis asmuo, pavadinimas, straipsnis, jo dalis ar punktas;

79.6.         teisės akto, numatančio atsakomybę už šį pažeidimą, kurio reikalavimus galimai pažeidė juridinis asmuo, pavadinimas, straipsnis, jo dalis ar punktas.

79.7.         posėdyje priimti protokoliniai sprendimai dėl nustatytų faktinių aplinkybių, dalyvavusių asmenų paaiškinimai, prašymai ir šių prašymų svarstymo rezultatai;

79.8.         dokumentai ir daiktiniai įrodymai, ištirti nagrinėjant bylą;

79.9.         informacija apie sprendimo priėmimo terminą, sprendimo pateikimo juridiniam asmeniui, kurio byla nagrinėjama, tvarką ir terminus, bei priimto sprendimo apskundimo tvarką bei terminus;

79.10.     kita reikiama informacija.

80.   Komisija posėdžio metu dėl objektyvių priežasčių turi teisę atidėti posėdį, paskirdama naujo posėdžio laiką. Apie tai pranešama posėdyje dalyvaujantiems asmenims. Jeigu juridinio asmens, kuriam ketinama skirti baudą, ir (ar) kiti kviesti į posėdį (arba kuriuos nuspręsta kviesti į kitą posėdį) asmenys ar jų atstovai nedalyvauja, jiems siunčiamas pranešimas apie kito posėdžio datą, vietą ir laiką.

81.   Komisija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo komisijos posėdžio pabaigos dienos parengia ir pateikia VATESI viršininkui išvadą dėl baudos skyrimo. Komisijos išvadoje nurodomos bylos nagrinėjimo metu nustatytos aplinkybės ir motyvuotas jų įvertinimas, teisės akto, kurio reikalavimus pažeidė juridinis asmuo, straipsnis, dalis, punktas (jeigu siūloma skirti baudą), teisės akto, nustatančio atsakomybę už pažeidimą, kurio reikalavimus pažeidė juridinis asmuo, straipsnis, dalis ir punktas (jeigu siūloma skirti baudą), siūlomas sprendimas dėl baudos juridiniam asmeniui skyrimo ar neskyrimo ir kita reikiama informacija.

82.   Komisija sprendimą priima balsų dauguma. Komisijos balsams pasiskirsčius po lygiai, galutinį sprendimą dėl baudos skyrimo priima komisijos pirmininkas. Komisija priimtą sprendimą pateikia VATESI viršininkui ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo posėdžio pabaigos dienos.  

83.   VATESI viršininkas, išnagrinėjęs komisijos išvadą, įsakymu priima vieną iš šių sprendimų:

83.1.   skirti juridiniam asmeniui baudą;

83.2.   atsisakyti skirti baudą, jei:

83.2.1.  nėra pažeidimo įvykio ir sudėties;

83.2.2.  pripažįstamas netekusiu galios atsakomybę nustatantis teisės aktas ar jo norma arba teisės aktas ar jo norma pakeičiama taip, jog atsakomybė už pažeidimą yra nebenumatoma;

83.2.3.  pasibaigia juridinis asmuo, kuriam skiriama bauda, ir nėra perimamos jo teisės bei pareigos;

83.2.4.  yra kitų esminių aplinkybių, darančių baudos skyrimą negalimą, nurodant motyvus.

83.3.   gražinti baudos skyrimo medžiagą papildyti šio Aprašo 84 punkte nurodytais atvejais.

84.   VATESI viršininkas, nustatęs, kad trūksta įrodymų dėl baudos skyrimo juridiniam asmeniui, ar dėl kitų objektyvių priežasčių, bet kuriuo baudos skyrimo procedūros momentu turi teisę duoti nurodymą atsakingiems VATESI darbuotojams papildyti surinktą medžiagą.

85.   VATESI viršininko įsakyme, jeigu jis priėmė kitokį sprendimą, nei buvo nurodyta komisijos išvadoje (išskyrus sprendimą grąžinti baudos skyrimo medžiagą papildyti), turi būti nurodyti kitokio sprendimo pasirinkimo motyvai ir kita reikiama informacija, pagrindžianti priimtą sprendimą.

86.   Jeigu komisijos išvadoje nurodyta pažeidimo esmė yra įrodyta, tačiau klaidingai nurodytas teisės akto, nustatančio atsakomybę už padarytą pažeidimą, straipsnis, jo dalis ar punktas, VATESI viršininkas, priimdamas sprendimą dėl baudos juridiniam asmeniui skyrimo, turi teisę pakeisti nuorodą į teisės akto, numatančio atsakomybę už padarytą pažeidimą, straipsnį, jo dalį ar punktą.

87.   VATESI viršininko sprendimas turi būti priimtas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo posėdžio dėl baudos skyrimo pabaigos dienos.

88.   VATESI viršininko įsakymas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo atitinkamo sprendimo priėmimo dienos išsiunčiamas juridiniams asmeniui, dėl kurio priimtas sprendimas registruotu laišku.

89.   Skiriant baudą vadovaujamasi Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 48 straipsnio 7–11 punktų nuostatomis.

90.   Juridiniam asmeniui kartu su bauda VATESI viršininko sprendimu gali būti teikiami ir privalomi vykdyti nurodymai, įforminti šio Aprašo nustatyta tvarka.

 

VIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

91.   Asmenys, pažeidę šio Aprašo reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

 

 

 

_______________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.1- 2011 „Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos poveikio priemonių už branduolinės saugos pažeidimus taikymo tvarkos aprašas“

1 priedas

 


(Privalomo vykdyti nurodymo, nustačius branduolinės saugos pažeidimus, forma)

 

 

VALSTYBINĖ ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJA

 

PRIVALOMAS VYKDYTI NURODYMAS

 

20 __ m. _____________ d. Nr. _____

 

__________________________

(surašymo vieta)

 

 

__________________________________________

 (asmens, kuriam adresuotas reikalavimas, duomenys)                             

__________________________________________

__________________________________________

 

                                                                                                                   

Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija atliko šiuos veiksmus________________________________________________________________________               (nurodoma, kokie veiksmai buvo atlikti, pavyzdžiui. inspekcija, dokumentų peržiūra ir įvertinimas ir t.t.) ________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________                                  

________________________________________________________________________________

ir nustatė:_______________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

           Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo _____ str. ___ d. ___ p. reikalauju______________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

                                                                    (privalomo vykdyti nurodymo turinys)

_______________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________.

 

Gavus šį privalomą vykdyti nurodymą ne vėliau kaip per 20  kalendorinių dienų nuo jo gavimo dienos Valstybinei atominės energetikos saugos inspekcijai turi būti pateiktas priemonių planas privalomam vykdyti nurodymui įgyvendinti.

 

Neįvykdžius šio privalomo vykdyti nurodymo nustatytais terminais, Jums bus taikomos teisės aktų numatytos sankcijos.

 

Šis privalomas vykdyti nurodymas gali būti skundžiamas įstatymų nustatyta tvarka. Skundo pateikimas nesustabdo šio Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos pateikto privalomo vykdyti nurodymo vykdymo.

 

 

 

Valstybinės atominės energetikos

saugos inspekcijos viršininkas           __________________               __________________                    

                                                                 (parašas)                               (vardas ir pavardė)       

 

                                                                                    

Reikalavimas išsiųstas registruotu laišku.

 

 

 

_________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.1- 2011 „Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos poveikio priemonių už branduolinės saugos pažeidimus taikymo tvarkos aprašas“

2 priedas

 
 

(Administracinio teisės pažeidimo protokolo forma)

 

 

VALSTYBINĖ ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJA

 

ADMINISTRACINIO TEISĖS PAŽEIDIMO PROTOKOLAS

 

 

20 __ m. _____________ d. Nr. _____

 

__________________________

(surašymo vieta)

 

Aš,_____________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________

(protokolą surašiusio pareigūno pareigos, vardas ir pavardė)

vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau vadinama – ATPK) 259, 2591, 260 straipsniais, surašiau šį protokolą šiam asmeniui:

________________________________________________________________________________

                                 (administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens vardas ir pavardė, ________________________________________________________________________________

asmens kodas, asmens tapatybę liudijančio dokumento pavadinimas, numeris)

gyvenančiam (-i)__________________________________________________________________

                               (administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens gyvenamoji vieta)

________________________________________________________________________________

dirbančiam (-i)____________________________________________________________________

                               (administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens darbovietės ________________________________________________________________________________

pavadinimas, jos adresas)

kitos žinios apie administracinėn atsakomybėn traukiamą asmenį:___________________________

________________________________________________________________________________

Jeigu administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo atsisako suteikti žinias apie save, apie tai pažymėti:________________________________________________________________________

 

Ar administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui anksčiau (per metus) buvo paskirta administracinė nuobauda už tokios pačios rūšies administracinį teisės pažeidimą:_______________

                                                                                                          (Jeigu taip, nurodyti datą ir ________________________________________________________________________________

ATPK straipsnį bei jo dalį, už kurio pažeidimą buvo taikyta administracinė atsakomybė)

 

Administracinio teisės pažeidimo padarymo vieta, laikas, esmė, atsakomybę už administracinį teisės pažeidimą lengvinančios ir sunkinančios aplinkybės:

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ir tuo pažeidė:____________________________________________________________________

                       (Teisės akto, kurio nuostatas pažeidė administracinėn atsakomybėn traukiamas

________________________________________________________________________________

asmuo, pavadinimas, straipsnis, jo dalis, punktas)

Už šį pažeidimą numatyta administracinė atsakomybė ATPK______straipsnio______dalyje.

Pažeidimo faktą patvirtina liudytojai ar nukentėjusieji (jeigu jų yra):_________________________

________________________________________________________________________________

 (liudytojų ir nukentėjusiųjų vardai, pavardės, adresai, telefono numeriai, kita svarbi

________________________________________________________________________________

informacija)

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens paaiškinimas:

________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Jeigu administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo atsisako pasiaiškinti, apie tai pažymima protokole ir patvirtinama protokolą surašiusios pareigūno parašu:

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens prašymas nerašyti administracinio nurodymo:

________________________________________________________________________________

(nurodyti, jeigu, esant ATPK 2601 straipsnyje nurodytiems administracinio nurodymo surašymo

________________________________________________________________________________

pagrindams, administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo kreipiasi į protokolą rašantį

________________________________________________________________________________

pareigūną prašydamas nerašyti administracinio nurodymo)

 

__________________________________             ________________               ______________

Administracinėn atsakomybėn traukiamo                        Parašas                                      Data

asmens vardas ir pavardė

 

ADMINISTRACINIS NURODYMAS

 

Vadovaujantis ATPK 2601 straipsniu, administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui siūloma per 10 (dešimt) darbo dienų nuo administracinio teisės pažeidimo protokolo įteikimo dienos savo noru sumokėti į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, sąskaitos Nr._____________________________, įmokos kodas_______________, ________________________________________dydžio baudą.

(Nurodoma suma skaičiais ir žodžiais)

 

Per nurodytą terminą nesumokėjus baudos šis administracinis nurodymas bus laikomas negaliojančiu, o administracinio teisės pažeidimo protokolas bus siunčiamas organui (pareigūnui), įgaliotam nagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylą.

 

Už administracinį teisės pažeidimą, numatytą ATPK________straipsnio__________dalyje, numatytas minimalus baudos dydis yra_______________, maksimalus baudos dydis yra______________.

 

Už padarytą administracinį teisės pažeidimą įspėjimas gali/negali būti taikomas.

                                                                                     (pabraukti tinkamą)

Administracinis nurodymas yra neskundžiamas. Asmeniui įvykdžius administracinį nurodymą, administracinio teisės pažeidimo bylos teisena baigiama.

 

Kitos žinios, būtinos bylai išspręsti:___________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Kita svarbi informacija_____________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens teisės ir pareigos, numatytos ATPK 272 straipsnyje (išaiškintos pareigūno, surašančio protokolą):

 

Administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo turi teisę susipažinti su bylos medžiaga, duoti paaiškinimus, pateikti įrodymus, pareikšti prašymus; nagrinėjant bylą, naudotis teisine advokato ar kito įgalioto atstovo, turinčio aukštąjį teisinį universitetinį arba jam prilyginamą išsilavinimą, pagalba; kalbėti gimtąja kalba arba ta kalba, kurią jis moka, ir naudotis vertėjo paslaugomis, jeigu nemoka lietuvių kalbos; apskųsti nutarimą byloje. Administracinio teisės pažeidimo byla nagrinėjama dalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui. Nesant šio asmens, byla gali būti išnagrinėta tik tais atvejais, kai yra duomenų, jog jam laiku pranešta apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką, ir jeigu iš jo negautas prašymas atidėti bylos nagrinėjimą. Tuo atveju, kai yra gautas prašymas atidėti bylos nagrinėjimą, ji gali būti išnagrinėta nedalyvaujant asmeniui, jeigu administracinio teisės pažeidimo bylą nagrinėjantis organas (pareigūnas), pripažinęs neatvykimo į bylos nagrinėjimą priežastis nesvarbiomis, atmeta administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens prašymą.

 

Administracinio teisės pažeidimo protokolas surašomas dviem egzemplioriais, vienas protokolo egzempliorius nedelsiant įteikiamas administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui.

 

Administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui jo teisės ir pareigos išaiškintos, vienas protokolo egzempliorius įteiktas:

________________________________________________________________________________

(Pareigūno, surašiusio administracinio teisės pažeidimo protokolą, pareigos vardas ir ________________________________________________________________________________pavardė, parašas, data)

 

Man išaiškintos administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens teisės ir pareigos, su administracinio teisės pažeidimo protokolu susipažinau, vieną protokolo egzempliorių gavau.

________________________________________________________________________________

(Administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens vardas ir pavardė, parašas, data)

 

Apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką yra žinoma/nėra žinoma.

                                                                (tinkamą pabraukti)

 

Apie administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimą 20_____m.__________________d. _____val. _______________________________________________________________________

_____________________________________________________________________man pranešta.

(institucijos, kurioje bus nagrinėjama byla, pavadinimas, adresas, kabineto numeris)

 

Man išaiškintos administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens teisės ir pareigos, su administracinio teisės pažeidimo protokolu susipažinau, vieną protokolo egzempliorių gavau.

________________________________________________________________________________

(Administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens vardas ir pavardė, parašas, data)

 

 

 

Jeigu administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo atsisakė pasirašyti protokolą, apie tai pažymima čia ir patvirtinama protokolą surašiusio pareigūno parašu:________________________

________________________________________________________________________________

(Administracinėn atsakomybėn traukiams asmuo gali išdėstyti savo atsisakymo pasirašyti protokolą motyvus, kurie pridedami prie protokolo)

 

PRIDEDAMA: (administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens paaiškinimai ir pastabos dėl protokolo turinio, atsisakymo pasirašyti protokolą motyvai, administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens pateikti dokumentai, kiti dokumentai, reikalingi bylai išspręsti ir kita).                                           

              _____________________                 _ ________________         ______________________

(Liudytojai, nukentėjusieji)                    (Parašas)                            (Vardas ir pavardė)

 

              _____________________                 _ ________________         ______________________

 (Vertėjas (-a))                                       (Parašas)                            (Vardas ir pavardė)

 

              _____________________                 _ ________________         ______________________

(Pareigūno, surašiusio protokolą,         (Parašas)                            (Vardas ir pavardė)

              pareigos)                                

 

_____________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.1- 2011 „Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos poveikio priemonių už branduolinės saugos pažeidimus taikymo tvarkos aprašas“

3 priedas



 

(Nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje forma)

 

 

VALSTYBINĖ ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJA

 

                                                                         SANKCIONUOJU

                                                                                                     _______________apylinkės teismo

                                                                                                     teisėjas (-a)

                                                                                                      _____________________________

                                                                                                                          (parašas)

                                                                                                      _____________________________

                                                                                                     (vardas ir pavardė)

                                                                                                      20___m._______________  ____ d.

 

 

NUTARIMAS ADMINISTRACINIO TEISĖS PAŽEIDIMO BYLOJE

 

 

20 __ m. _____________ d. Nr. _____

 

__________________________

(surašymo vieta)

 

 

 

Aš,_____________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________

(nutarimą priėmusio darbuotojo pareigos, vardas ir pavardė)

vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau vadinama – ATPK) 235 straipsniu, išnagrinėjęs (-usi)_____________________________________________________

________________________________________________________________________________

                                 (asmens, kurio byla nagrinėjama, vardas ir pavardė, asmens kodas, asmens

________________________________________________________________________________

tapatybę liudijančio dokumento pavadinimas, numeris)

gyvenančio (-ios)__________________________________________________________________

                               (asmens, kurio byla nagrinėjama, gyvenamoji vieta)

________________________________________________________________________________

dirbančio (-ios)___________________________________________________________________

                               (asmens, kurio byla nagrinėjama, darbovietės pavadinimas ir adresas, ________________________________________________________________________________

kita svarbi informacija)

administracinio teisės pažeidimo bylą pagal administracinio teisės pažeidimo protokolą Nr.___________, surašytą 20___m. _________________d.,

 

NUSTAČIAU:

________________________________________________________________________________

(Bylos nagrinėjimo metu nustatytos aplinkybės ir motyvuotas jų įvertinimas; teisės akto, kurio

________________________________________________________________________________

nuostatas pažeidė asmuo, kurio byla nagrinėjama, pavadinimas, straipsnis, jo dalis, punktas; už šį

________________________________________________________________________________

 pažeidimą numatantis atsakomybę ATPK straipsnis, jo dalis, punktas; kitos aplinkybės, turinčios

________________________________________________________________________________

 reikšmės bylai teisingai išnagrinėti)

 

Atsakomybė lengvinančios aplinkybės_________________________________________________

________________________________________________________________________________

Atsakomybę sunkinančios aplinkybės__________________________________________________

________________________________________________________________________________

Žinios apie kitus byloje dalyvaujančius asmenis__________________________________________

________________________________________________________________________________

(Kitų byloje dalyvaujančių asmenų vardai, pavardės, adresai, kita svarbi informacija)

 

Kita informacija:

________________________________________________________________________________(Administracinių nuobaudų parinkimo atsižvelgiant į ATPK 30 ir 302straipsnių

________________________________________________________________________________

reikalavimus motyvai; atsisakymo taikyti ATPK 301straipsnį motyvai; argumentai, kaip spręsti dėl

________________________________________________________________________________

paimtų daiktų ir dokumentų)

 

Atsižvelgdamas (-a) į tai, kad išdėstyta ir vadovaudamasis (-si) ATPK 30 str., 235 str., 287 str. ____

________________________________________________________________________________

(straipsniai, jų dalys ir punktai, kuriais vadovaujantis priimtas nutarimas)

 

NUTARIAU:

________________________________________________________________________________(asmens, dėl kurio priimtas nutarimas, vardas ir pavardė bei vienas iš nutarimų: 1) pripažinti

________________________________________________________________________________

asmenį padarius administracinį teisės pažeidimą, numatytą konkrečiame ATPK straipsnyje, jo

________________________________________________________________________________

dalyje ar punkte ir skirti administracinę nuobaudą (nurodoma administracinės nuobaudos rūšis;

________________________________________________________________________________

jeigu paskirta bauda – baudos dydis skaičiais ir žodžiais); 2) nutraukti bylą (nurodomas ATPK

________________________________________________________________________________

straipsnis, jo dalį ir punktą, kuriuo vadovaujantis byla nutraukiama); 3) motyvuotai perduoti bylos

________________________________________________________________________________

nagrinėjimą kitai įgaliotai nagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylą institucijai (nurodomas ________________________________________________________________________________

tos institucijos pavadinimas ir bylos perdavimo motyvai); priimamas sprendimas dėl paimtų daiktų

________________________________________________________________________________

ir dokumentų)

 

Vadovaudamasis (-i) teisingumo ir protingumo kriterijais bei ATPK 301 straipsniu ir atsižvelgdamas į šias aplinkybes:_____________________________________________________ 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

apylinkės teismui sankcionavus, _____________________________________________________

                                                     (asmens, dėl kurio priimtas nutarimas, vardas ir pavardė bei

________________________________________________________________________________

priimtas sprendimas (priėmus sprendimą skirti baudą – nurodomas baudos dydis skaičiais ir

________________________________________________________________________________

žodžiais)

 

Bauda turi būti sumokėta ne vėliau kaip per keturiasdešimt dienų nuo nutarimo skirti baudą įteikimo pažeidėjui dienos, o apskundus šį nutarimą – ne vėliau kaip per keturiasdešimt dienų nuo pranešimo apie skundo nepatenkinimą dienos arba iki nutarime nurodyto termino pabaigos (jei baudos mokėjimas išdėstytas dalimis) į Valstybinės mokesčių inspekcijos sąskaitą____________________

____________________________________________________________________, įmokos kodas

________________.

 

Nustatytu laiku nesumokėjus baudos, ji išieškoma ATPK 314 straipsnyje nustatyta tvarka.

 

 

Vadovaudamasis (-i) ATPK 313 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdamas į šias aplinkybes__________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

paskirtos baudos mokėjimą išdėstau taip:_______________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Vadovaudamasis (-i) ATPK 313 straipsnio 4 dalimi ir atsižvelgdamas į šias aplinkybes__________

________________________________________________________________________________

(išdėstomas sprendimas visą ar dalį baudos pakeisti nemokamais viešaisiais darbais)

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Šis nutarimas per dvidešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos gali būti apskųstas apylinkės teismui pagal ATPK 281 straipsnyje nustatytas taisykles. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. Skundas paduodamas per nutarimą priėmusį organą (pareigūną). Skundo kopijų turi būti pateikta tiek, kad po vieną būtų galima įteikti visiems ATPK 291 straipsnyje nurodytiems subjektams.

 

__________________________             _______________           __________________________

(Pareigūno, priėmusio                                     Parašas                                Vardas ir pavardė

nutarimą, pareigos)

__________________________             _______________           __________________________

(Vertėjas (-a))                                                   Parašas                                Vardas ir pavardė

 

 

20___m.__________________d. nutarimo nuorašą gavau:

 

_________________________________________________________________________

(Asmens, dėl kurio priimtas nutarimas, vardas ir pavardė, parašas, data)

 

Nutarimo nuorašas 20___m.___________________d. išsiųstas registruotu paštu (kvito Nr.______)

(pildoma tik tuo atveju, kai nutarimo nuorašas siunčiamas paštu)

 

 

 

______________________________