LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBĖS PARAMOS GINKLUOTO PASIPRIEŠINIMO (REZISTENCIJOS) DALYVIAMS

ĮSTATYMO PROJEKTO

 

AIŠKINAMASIS RAŠTAS

 

            Šio įstatymo projekto pagrindinis tikslas – panaikinti   vienkartinės  pašalpos ginkluoto pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviams – kariams savanoriams, sužalotiems ginkluoto pasipriešinimo kovose ar tapusiems invalidais dėl šių sužalojimų, taip pat tapusiems invalidais dėl sveikatos pakenkimo tardymo ar kalinimo metu, išmokėjimo terminų apribojimą, nustatantį vienkartinės pašalpos išmokėjimą per 2 metus, t. y. iki 1999 m. gruodžio 31 d. 

            Pasipriešinimo 1940-1990 metų okupacijoms dalyvių – karių savanorių (ginkluoto pasipriešinimo) ir laisvės kovų dalyvių (neginkluoto pasipriešinimo) teisinio statuso pripažinimą vykdo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (toliau tekste - Centras). Išvadas dėl kario savanorio ar laisvės kovų dalyvio statuso pripažinimo ar nepripažinimo Centrui teikia 1997 m. lapkričio  11 dienos Vyriausybės nutarimu Nr. 1244 “Dėl Pasipriešinimo dalyvių (rezistentų) teisių komisijos sudėties ir nuostatų patvirtinimo” sudaryta Pasipriešinimo dalyvių (rezistentų) teisių komisija.  Tačiau ji  nepajėgi per du metus išnagrinėti buvusių pasipriešinimo 1940-1990 metų okupacijoms dalyvių prašymus dėl šio statuso pripažinimo ar nepripažinimo: iki 1999 m. rugpjūčio 18 d. Centras gavo 6203 prašymus pripažinti prasipriešinimo dalyvio statusą.  Apsvarstyta buvo 3516 prašymų. Kario savanorio statusas pripažintas 1880  asmenų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis per 1998-1999 metus ginkluoto pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviams – kariams savanoriams, sužalotiems ginkluoto pasipriešinimo kovose ar tapusiems invalidais dėl šių sužalojimų, taip pat tapusiems invalidais dėl sveikatos pakenkimo tardymo ar kalinimo metu, vienkartinė pašalpa išmokėta 120 karių savanorių,  viso jiems išmokėta 1 130 000 Lt.

            Kad pasipriešinimo dalyvių statuso pripažinimo procesas yra gana sudėtingas ir reikalaujantis kruopštaus ir atsakingo  darbo bei tyrinėjimo, taip pat didelių laiko sąnaudų, buvo atsižvelgta 1998 m. spalio 6 d. Seime priimant Valstybės paramos žuvusių pasipriešinimo 1940-1990 metų okupacijoms dalyvių šeimoms įstatymą, kuris vienkartines pašalpas numato išmokėti  iki 2003 m. gruodžio 31 d., t. y., per daug ilgesnį laikotarpį – 5 metus.

            Atsižvelgiant į tai, yra tikslinga Valstybės paramos ginkluoto pasipriešinimo rezistencijos dalyviams įstatyme nenustatyti vienkartinės pašalpos mokėjimo kariams savanoriams, sužalotiems ginkluoto pasipriešinimo kovose ar tapusiems invalidais dėl šių sužalojimų, taip pat tapusiems invalidais dėl sveikatos pakenkimo tardymo ar kalinimo metu, terminų.

             

           

 

Seimo narys                                                                             A. Stasiškis