AIŠKINAMASIS RAŠTAS

 

 

            Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties (CTBT) sudarymas yra ypatingos svarbos įvykis branduolinių ginklų kontrolės istorijoje. Tarptautinė bendruomenė tokios sutarties sudarymo galimybę aptarinėjo beveik keturiasdešimt metų, ir derybų pasibaigimas bei pusantro šimto valstybių parašų svarba negali būti pervertinta. Sutartis visiškai uždraudžia branduolinių ginklų bandymus ir kitus branduolinius sprogdinimus visoje planetoje. Kiekviena Sutarties Šalis įsipareigoja nevykdyti jokių branduolinio ginklo bandymų ir kitų branduolinių sprogdinimų; uždrausti ir neleisti visų šių branduolinių sprogdinimų jų jurisdikcijai ar kontrolei priklausančiose teritorijose; susilaikyti ir nesuteikti pagrindo, neskatinti ar jokiu kitu būdu nedalyvauti branduolinio ginklo bandymuose ar kituose branduoliniuose sprogdinimuose.

 

            CTBT tekstas buvo rengiamas specialių konferencijų metu Ženevoje nuo 1994 m. sausio iki 1996 m. rugpjūčio. Lietuva, kartu su pagrindinėmis branduolinėmis valstybėmis bei kitomis šalimis, pasirašė CTBT 1996 m. spalio mėnesį, tuo pabrėždama ypatingą dėmesį branduolinės energijos saugai ir masinio naikinimo ginklų kontrolei.

 

            Kaip vykdoma Sutartis, prižiūri CTBT organizacija (CTBTO), įkurta Vienoje. Šios organizacijos išlaidas apmoka Sutarties Šalys pagal Jungtinių Tautų Organizacijos išlaidų pasidalijimo principus. Organizaciją, kurios narėmis yra visos Sutarties Šalys, sudaro trys organai: Sutarties Šalių Konferencija, Vykdomoji taryba ir Techninis sekretoriatas. Sutartyje yra reikalaujama, kad kiekviena Šalis santykiams su CTBTO ir kitomis Šalimis palaikyti, paskirtų nacionalinę organizaciją. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. liepos 21 d. nutarimu Nr. 909 “Dėl atstovavimo palaikant santykius su Visapusiško branduolinių bandymų uždraudimo sutarties organizacija” tokia nacionaline organizacija yra paskirta Valstybinė atominės energijos saugos inspekcija. Taip pat Sutartyje numatoma, kad Šalys turi uždrausti fiziniams ir juridiniams asmenims, priklausantys jų jurisdikcijai ar kontrolei, atlikti pačiai Šaliai uždraustus Sutartį veiksmus.

 

            Norint užtikrinti savalaikį visų Sutarties nuostatų vykdymą yra sukurta speciali tikrinimo tvarka. Sutartimi įkurta Tarptautinė stebėjimo sistema, kuri remiasi globaliu seisminių, hidroakustinių, radionuklidų ir infragarsinių duomenų tinklu. Vadovaujantis Sutartyje nustatytais reikalavimais, gauti duomenys yra saugomi, analizuojami ir paskirstomi Tarptautiniame duomenų centre, CTBTO Techniniame sekretoriate. Be Tarptautinės stebėjimo sistemos, tikrinimo tvarką sudaro inspekcijos konkrečioje vietoje, konsultavimosi ir aiškinimosi nuostatos bei pasitikėjimą stiprinančios priemonės.

 

            Atsižvelgiant į tai, kad daugelyje tarptautinių forumų Lietuva yra deklaravusi savo pasirengimą prisijungti prie šios Sutarties iki 1999 rugsėjo pabaigoje Vienoje vyksiančios pirmosios CTBT ratifikavusių šalių konferencijos, taip pat turint omenyje ypatingą Sutarties svarbą užtikrinant Europos saugumą, manytume, kad Lietuvos Respublikos Seimas turėtų svarstyti ratifikavimo klausimą jau pirmomis rudens sesijos dienomis. Tačiau vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. vasario 13 d. nutarimu Nr.159 “Dėl Europos Sąjungos teisės aktų ir kitų teisės aktų vertimo”, šios Sutarties vertimo autentiškumas turi būti patvirtintas Vertimo, dokumentacijos ir informacijos centro prie Europos komiteto. Kadangi dėl didelės darbo apimties šis patvirtinimas bus atliktas tik rugsėjo pradžioje, siunčiame jums tekstą derintą su atominės energetikos, tarptautinės teisės bei lietuvių kalbos specialistais, o tekstas su autentiško vertimo patvirtinimo žyma bus pateiktas Lietuvos Respublikos Seimui ratifikuoti.

 

 

 

            Viceministras                                                              dr. Povilas Malakauskas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vytis Mackevičius 735636