ė

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

TEISĖS DEPARTAMENTO IŠVADA

 

1999 06 08      Nr. P-1810(A)

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo 43 ir 45 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas

 

 

 

 

Projektas alternatyvus Seimo nario R.Petrikio pateiktam projektui reg. Nr. P-1810.

            Vertinant projektą juridinės technikos požiūriu ir pagal jo santykį su galiojančiais įstatymais galima būtų padaryti tokių pastabų ir pasiūlymų:

            1. Projekto 1 straipsnyje siūloma įtvirtinti nuostatą, kad nemoki akcinė bendrovė gali platinti akcijas savo kreditoriams. Galima būtų atkreipti dėmesį, kad Įmonių bankroto įstatymo 7 straipsnio 1 dalyje yra numatyta, kad nemokios įmonės administracijos vadovas privalo per 10 dienų nuo finansinės atskaitomybės už paskutinį ataskaitinį laikotarpį pateikimo mokesčių administratoriui dienos pateikti informaciją apie įmonės būklę Vyriausybės įgaliotai institucijai paskelbti “Valstybės žiniose”. Todėl platinant akcijas savo kreditoriams, būtų pažeidžiamos kitų kreditorių, kurie gali ir nežinoti bendrovės finansinės būklės, teisės.

2. Projekto 2 straipsnio papildymo tekstas diskutuotinas dviem aspektais. Pirma, pagal jo santykį su įstatymo 30 straipsnio 3 dalimi, kurioje įtvirtinta bendrovės nuosavo kapitalo riba, kuri negali būti mažesnė negu ¾ įstatuose nurodyto įstatinio kapitalo. Todėl tuo atveju kai įstatinis kapitalas būtų mažinamas panaikinant bendrovės balanse apskaitytus nuostolius ir būtų peržengta nurodyta bendrovės nuosavo kapitalo riba, tai turi sukelti šiame straipsnyje nurodytas teisines pasekmes: akcijų anuliavimą arba akcijų nominalios vertės mažinimą suma, kuria nuosavas kapitalas tapo mažesnis už įstatinį kapitalą. Tačiau projekte siūloma įtvirtinti nuostatą, kad tame pačiame susirinkime įstatinis kapitalas gali būti padidintas  papildomais įnašais išleidžiant naujas akcijas, kurias galės įsigyti tik bendrovės kreditoriai. Praktiškai galėtų susidaryti tokia situacija, kad valstybės, savivaldybės, socialinio draudimo fondų įsigytos akcijos už įskaitomus bendrovės įsiskolinimus bus anuliuojamos ar sumažinama jų nominali vertė, o kiti kreditoriai įsigis naujai išleidžiamas akcijas. 

            Antra, nesuprantama kokia seka ir kokie duomenys būtų registruojami Įmonių rejestre. Galima būtų atkreipti dėmesį, kad  pvz. duomenų apie įstatinio kapitalo sumažinimą neįregistravimas šio įstatymo nustatyta tvarka ir terminais daro visuotinio akcininkų susirinkimo nutarimą negaliojančiu ir turi būti suinteresuotų asmenų pareiškimu teismine tvarka pripažintas negaliojančiu (23 str. 1 dalies 3 punktas).

Redaguojant šio straipsnio papildymo tekstą vietoje žodžių “galima nutarti didinti” reikėtų įrašyti žodžius “gali būti didinamas”, o vietoje žodžių “kurias įsigis” reikia įrašyti žodžius “kurias gali įsigyti” arba “kurias turi teisę įsigyti”, nes tai yra kreditorių teisę, o ne pareiga.

3. Projekto 4 straipsnio papildymo tekste yra nustatoma bendrovės įstatų pakeitimo registravimo tvarka dėl bendrovės kapitalo sumažinimo, panaikinant bendrovės balanse apskaitytus nuostolius. Iš pateikto teksto galima būtų suprasti, kad šiuo atveju negaliotų bendra šio straipsnio pirmajame sakinyje nustatyta taisyklė, kurioje nustatytas konkretus terminas (ne anksčiau kaip praėjus 6 mėn.)  per kurį įstatų pakeitimai gali būti įregistruoti. Todėl pagal papildymo tekstą lieka neaišku koks terminas galiotų tokiam įregistravimui ir per kiek laiko turėtų būtį pranešta visiems akcininkams ir kreditoriams.  Taip pat galima būtų atkreipti dėmesį, kad nenustačius šių terminų, galėtų būti pažeista kreditorių teisė pareikalauti ir gauti papildomas bendrovės prievolių įvykdymo garantijas, numatytas šio straipsnio 6 dalyje.

            4.  Reikia papildyti įstatymo pakeitimų ir papildymų oficialaus paskelbimo šaltinius įrašant skaičius “1996, Nr.84-2003”.    

 

 

Teisės departamento vyresnioji konsultantė                                                          O.Buišienė

 

Sutinku:

L. e. Teisės departamento direktoriaus pareigas                                                       K. Virketis