2013 m birželio 13 d.

PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS RINKIMŲ KODEKSO KONCEPCIJOS PATVIRTINIMO NUTARIMO PROJEKTO

Nr. xiip-634

 

 

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

 

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

VI

 

55

Argumentai:

     Rinkimų kodekso koncepcijos 55 punkte aprašytos perleidžiamojo balso sistemos modelis palieka daug neatsakytų klausimų, yra nepakankamai išdiskutuotas ir aiškus.

Siūlome nekeisti šiuo metu egzistuojančios sistemos ir neįvesti vieno perleidžiamojo balso sistemos rinkimuose į Europos Parlamentą.  Vadovaujantis Venecijos Komisijos priimtu Rinkiminių Reikalų Kodeksu aiškiai nurodoma, kad pamatinės rinkimų įstatymo nuostatos, o ypač nuostatos reglamentuojančios rinkimų sistemą, rinkimų komisijų narystę ir rinkimų apygardų ribas, neturėtų būti keičiamos likus metams iki rinkimų, todėl jokie pakeitimai artimiausiems Europos Sąjungos parlamento rinkimams yra negalimi.

     Šis rinkimų sistemos pakeitimas pareikalaus didesnio finansavimo ir didesnių žmogiškųjų išteklių, dėl ypatingai painaus ir sudėtingo balsų skaičiavimo proceso. Patys  rinkimai taps brangesni.

     Svarbu pabrėžti, kad ši rinkimų naujovė, ypač balsų skaičiavimas, labai apsunkins apylinkių rinkimų komisijų darbą, reikalaus daugiau pastangų, laiko, galimi papildomi netikslumai ir pažeidimai įtakojantys rinkimų rezultatus, kas paralyžuos visą rezultatų nustatymo procesą.

     Pasirinkus minėtą rinkimų modelį pasikeistų ir rinkimų biuletenis, kas įneštų daug nereikalingos painiavos, kuri turėtų neigiamos įtakos tiek rinkimų organizatoriams, tiek ir kandidatams, tiek rinkėjams, ypač vyresnio amžiaus, kurie yra įpratę prie dabartinio rinkimų biuletenio ir tvarkos.

      Norint keisti rinkimų sistemą turi būti atlikti paruošiamieji darbai t.y., plati diskusija viešojoje erdvėje, apimanti gilesnį rinkimų sistemos reformos pasekmių įvertinimą.

     ESBO (Tarptautinių stebėtojų organizacija) atstovai pažymėjo, kad esminiai rinkimų sistemos pakeitimai turi būti įgyvendinami  likus ne mažiau nei metams iki rinkimų ir turi būti plačiai aptariami visuomenėje įtraukiant visas suinteresuotas puses. Pabrėžė, kad rinkimų sistema Europos Sąjungoje turėtų būti vienoda.

     Manome, kad tokie esminiai rinkimų sistemos pasikeitimo sprendimai negali būti priimami skubotai, neįvertinus ir nepasvėrus visų neigiamų ir teigiamų pasekmių.

     Šį sistema yra mažai paplitusi tarp pasaulio šalių, todėl sunku ją analizuoti ir lyginti. Šiuo metu vieno perkeliamo balso sistemą naudoja Airija ir Malta.

 

Pasiūlymas:

Išbraukti koncepcijos 55 punktą.

 

VI

 

56

Argumentai:

     Išbraukus Koncepcijos 55 punktą 56 punktas, kuris siūlo, kad kiekvienas rinkėjas turėtų tris balsus, netenka prasmės.  

 

Pasiūlymas:

VI straipsnio 56 punktą išdėstyti taip:

 

56. Kiekvienas rinkėjas turi tris balsus vieną balsą, kurįuos jis gali paduoti už tris pasirinktus kandidatus iš to paties, ar skirtingų kandidatų sąrašų kandidatų sąrašą ar kandidatą. Vienas rinkėjas vienam iš kandidatų gali paduoti vieną balsą. Kiekvienas rinkėjo balsas lygus ir lygiavertis kiekvieno kito rinkėjo balsui. Visi rinkėjai turi lygias teises pareikšti savo valią apie kandidatus įrašytus į bet kurį kandidatų sąrašą.       

 

 

 

 

Teikia:

Seimo nariai:

 

Rita Tamašunienė

Virginija Baltraitienė

Eligijus Masiulis

Petras Auštrevičius

Andrius Mazuronis

Vanda Kravčionok

Valentinas Bukauskas

Rima Baškienė