LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS CIVILINIO KODEKSO 3.3 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2013-04-25 Nr. XIIP-472

Vilnius

 

Vertindami projektą dėl jo atitikties Konstitucijai, įstatymams, Europos Sąjungos teisės aktams ir juridinės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

            1. Projekto nuostatos diskutuotinos. Pastebėtina, kad neaiškus siūlomo įtvirtinti tėvystės ir motinystės tarpusavio papildomumo principo turinys, kuo šis principas skiriasi nuo siūlomame keisti Civilinio kodekso straipsnyje jau įtvirtintų šeimos principų, tokių kaip vaikų auklėjimo šeimoje, prioritetinės vaikų teisių ir interesų apsaugos ir gynimo; taip pat neaišku, kaip šis principas turi būti įgyvendinamas. Atkreiptinas dėmesys, kad kiti šeimos principai yra detalizuoti konkrečiose teisės normose, pavyzdžiui, prioritetinės vaikų teisių ir interesų gynybos principas, kuris reiškia, kad spręsdami visus šeimos klausimus, susijusius su vaikais, tiek tėvai, tiek teismas, tiek kiti asmenys privalo pirmiausia atsižvelgti į vaiko interesus ir jais vadovautis, įgyvendintas Civilinio kodekso 3.41, 3.45, 3.57, 3.65, 3.76, 3.142, 3.146-3.148, 3.150 ir kt. straipsniuose [1]. Vaikų auklėjimo šeimoje principas, kuris reiškia, kad labiausia vaiko interesus atitinka jo augimas, gyvenimas kartu su abiem tėvais, t.y. normalioje šeimoje (Konstitucijos 29 str.), įgyvendinamas Civilinio kodekso 3.252, 3.259-3.260 ir kt. straipsniuose.[2]Svarstytina, ar siūloma nuostata nėra perteklinė.

            2. Atsižvelgiant į juridinės technikos taisykles, po įstatymo priėmimo vietos nurodoma skliaustuose keičiamo įstatymo oficialaus paskelbimo šaltiniai.

            3. Projekto 1 straipsnyje vietoj skaičių „1.3.3” įrašyti skaičiai „3.3”.

            4. Projekto 2 straipsnyje išbrauktinas žodelis „nuo”.

 

Teisės departamento direktorius                                                                      Andrius Kabišaitis

 

Daina Petrauskaitė



[1] Lietuvos Respublikos civilinio kodekso komentaras. Trečioji knyga. Šeimos teisė. Vilnius: Justitia, 2002. P.31.

[2] Ten pat. P.32.