2012-09-17

 

PASIŪLYMAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS TERITORIJŲ PLANAVIMO įstatymo

22 straipsnių pakeitimo

ĮStatymo PROJEKTUI

NR. XIP-4590

 

 

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

22

3

15N

Argumentai:

Pasiūlymai teikiami siekiant mažinti detaliųjų planų rengimo poreikį, atsisakant neracionalaus ir neefektyvaus žemės sklypų detaliųjų planų rengimo privalomumo tais atvejais, kai žemės sklype planuojama tokių inžinerinių statinių statyba, kai iš esmės nekeičiami esami arba nustatyti privalomi teritorijos tvarkymo ir naudojimo režimo reikalavimai, t.y. nekeičiamas teritorijos naudojimo tipas, teritorijos užstatymo tankumas ir intensyvumas, ir tokių statinių statyba yra numatyta pagal specialiuosius planus. Atsižvelgiant į tai, siūlome keisti 22 straipsnio nuostatas.

Įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 4 punkte nustatyta, kad detalieji planai rengiami, kai keičiamas bent vienas iš šių privalomų teritorijų tvarkymo ir naudojimo režimo reikalavimų: teritorijos naudojimo tipas ir leistinas pastatų aukštis, leistinas sklypo užstatymo tankumas, leistinas sklypo užstatymo intensyvumas. To paties straipsnio 3 dalies 2 punktas numato, kad detalieji planai nerengiami, kai statant (rekonstruojant) statinius žemės sklypo tvarkymo ir naudojimo režimas ir nustatyti statybos reglamentai yra nekeičiami.

Taip pat remiantis statybos techninio reglamento STR 1.01.07:2010 „Nesudėtingi statiniai“ nuostatomis inžineriniai statiniai, kurių aukštis yra ne didesnis kaip 15 metrų, priskiriami nesudėtingiems statiniams ir jų statybai nereikalingas leidimas statyti, o statinio projekto rengimas ir rašytiniai pritarimai statinio projektui numatyti tik kai kuriais išimtiniais atvejais, nurodytais statybos techninio reglamento STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“ 6 priede.          

Tačiau Įstatymo nuostatos, nustatančios detaliųjų planų rengimo išimtis, neapima tų atvejų, kai yra planuojama inžinerinių statinių statyba, kuri neturi įtakos esamam ar teritorijų planavimo dokumentuose nustatytam teritorijos tvarkymo ir naudojimui režimui, t.y., kai šių inžinerinių statinių statyba yra galima pagal esamą ar nustatytą žemės sklypo pagrindinę naudojimo paskirtį, būdą ir pobūdį, bei nėra keičiamas leistinas sklypo užstatymo tankumas ir užstatymo intensyvumas (inžineriniai statiniai pagal Teritorijų planavimo įstatymo 2 str. 49 d. ir 50 d. pateiktus užstatymo tankumo ir užstatymo intensyvumo apibrėžimus bet kuriuo atveju įtakos šiems privalomiems teritorijos tvarkymo ir naudojimo režimo reikalavimams neturi, nes nėra priskiriami pastatams), ir šių statinių aukštis yra ne didesnis kaip 15 m, pavyzdžiui, statant įvairios paskirties bokštus ir kitus bokštinius statinius (priešgaisrinius stebėjimo bokštus, vėjo matavimo, apžvalgos ir kitus bokštus, mobiliojo ryšio bokštus, kt.), taip pat tų atvejų, kai minėtų inžinerinių statinių (įvairios paskirties bokštų ir bokštinių statinių), kurie nors ir aukštesni kaip 15 metrų, statyba bei susisiekimo komunikacijų statyba yra pakankamai detaliai numatyta pagal galiojančius specialiuosius planus, ir dėl to nėra būtinybės rengti perteklinio žemės sklypo (teritorijos) detaliojo plano, kuriame iš esmės būtų tik įtvirtintas esamas žemės sklypo (teritorijos) tvarkymo ir naudojimo režimas arba pakartojami tame žemės sklype (teritorijoje) galiojančio kito teritorijų planavimo dokumento sprendiniai.

Pažymėtina, kad vadovaujantis Žemės įstatymo 40 straipsnio 2 dalies 2 punktu, atskiru žemės sklypu neformuojami žemės plotai, kuriuos užima elektros linijų stulpai ir kiti inžinerinės infrastruktūros objektai, kuriems aptarnauti reikalingas ne didesnis kaip 0,01 ha žemės plotas. Šios žemės naudojimo apribojimai nustatomi teisės aktų nustatyta tvarka;

Siekiant Įstatymo nuostatų veiksmingumo ir teisinio reguliavimo adekvatumo bei aiškumo, siūlome Įstatymo 22 straipsnio 3 dalį papildyti nauju 15 punktu.

Pasiūlymai:

1. Papildyti projektą nauju Įstatymo 22 straipsnio 3 dalies 15 punktu ir jį išdėstyti taip:

15) statant nesudėtingus inžinerinius statinius ar statant neypatingus inžinerinius statinius, kuriems aptarnauti reikalingas ne didesnis kaip 0,01 ha žemės plotas, arba statant ypatingus inžinerinius statinius, kuriems aptarnauti reikalingas ne didesnis kaip 0,01 ha žemės plotas ir kurių statyba numatyta pagal specialiuosius planus su nurodytomis statinių koordinatėmis. Minėtais atvejais žemės sklypo teritorijos tvarkymo ir naudojimo režimas nenustatomas ir nekeičiamas“

 

 

Teikia:

 

Seimo nariai                                                                                        Almantas Petkus

Jonas Šimėnas