LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

LIETUVOS RESPUBLIKOSSEIMO NUTARIMO PROJEKTUI „DĖL G.IMBRASIENĖS SKYRIMO VYRIAUSIOSIOS TARNYBINĖS ETIKOS KOMISIJOS NARE“

PROJEKTUI

 

2012-09-04     Nr. XIP-4705

Vilnius

 

Alternatyvių projektų Teisės departamente negauta.

Projektas iš esmės atitinka Konstituciją, galiojančius įstatymus bei juridinės technikos taisykles.

Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad pagal Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos įstatyme (toliau – Įstatymas) nustatytą Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (toliau – VTEK) sudarymo tvarką (6 straipsnis), ją sudaro 5 nariai, iš kurių po vieną VTEK narį Seimui teikia Respublikos Prezidentas, Seimo Pirmininkas, Ministras Pirmininkas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas ir Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas. Seimo Pirmininkas VTEK nariu teikia skirti vieną iš Seimo frakcijų siūlomų kandidatų, Ministras Pirmininkas – vieną iš Vyriausybės siūlomų kandidatų, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas – vieną iš Lietuvos teisininkų draugijos siūlomų kandidatų, Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas – vieną iš šios asociacijos tarybos siūlomų kandidatų. VTEK narys yra valstybės pareigūnas, Seimo skiriamas dirbti nuolatinį darbą VTEK. Šios komisijos nario kadencijos laikas – 5 metai. Tas pats asmuo VTEK nariu gali būti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

VTEK nario atleidimo iš pareigų pagrindus ir procedūrą reglamentuoja Įstatymo 14 ir 15 straipsniai.

Įstatymo 14 straipsnyje nustatyti VTEK nario atleidimo iš pareigų ar jo įgaliojimų pasibaigimo pagrindai: 1) paties prašymu; 2) pasibaigus kadencijai, jei jis neskiriamas pakartotinai; 3) kai jis miršta; 4) kai jis nedirba dėl laikinojo nedarbingumo ilgiau kaip 120 kalendorinių dienų iš eilės arba ilgiau kaip 140 dienų per paskutinius 12 mėnesių, jei įstatymų nenustatyta, kad dėl tam tikros ligos pareigos paliekamos ilgesnį laiką; 5) įsiteisėjus dėl jo apkaltinamajam teismo nuosprendžiui; 6) ne mažiau kaip 1/5 Seimo narių siūlymu. 1 ir 2 punktuose nustatytais atvejais VTEK narys pareigas eina tol, kol į jo vietą paskiriamas naujas VTEK narys.

Įstatymo 15 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad sprendimą dėl VTEK nario (išskyrus VTEK pirmininką) atleidimo iš pareigų šio įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 1–6 punktuose nustatytais pagrindais priima Seimas paprasta posėdyje dalyvaujančių Seimo narių balsų dauguma, jeigu Seimo posėdyje dalyvauja daugiau kaip pusė visų Seimo narių.

Todėl, kartu su teikiamu projektu, kuriuo skiriamas naujas VTEK narys, reikia spręsti atitinkamo VTEK nario atleidimo iš pareigų klausimą vadovaujantis Įstatymo 14 bei 15 straipsniais (VTEK narys Ministro Pirmininko teikimu buvo paskirtas 2007-03-22 (Žin., 2007, Nr.36-1323).

 

 

                                                                    

             

                 

 

L. e. Teisės departamento direktoriaus pareigas                                                Jadvyga Andriuškevičiūtė                                                                                                                                                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A.Ožiūnienė