LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VIII (PAVASARIO) SESIJOS
RYTINIO plenarinio posėdžio NR. 437
STENOGRAMA
2012 m. gegužės 15 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkė I. DEGUTIENĖ
ir Seimo Pirmininko pavaduotojas A. ČAPLIKAS
PIRMININKĖ (I. DEGUTIENĖ). Labas rytas, gerbiamieji kolegos, gerbiamieji svečiai! Pradedame 2012 m. gegužės 15 d. plenarinį posėdį.
10.02 val.
Romo Kalantos aukos ir jaunimo pasipriešinimo 40-ųjų metinių paminėjimas
Pirmiausia 2012 m. gegužės 15 d. minėjimas, skirtas Romo Kalantos aukos ir jaunimo pasipriešinimo 40-mečiui atminti.
Gerbiamieji, šiais metais minėsime ne vieną istorinę neginkluoto pasipriešinimo sukaktį. Visi puikiai žinome, kad okupantų kariuomenei kraujyje paskandinus partizanų kovas tautos būtinoji gintis įgavo kitas formas. Šiandieną tai vadiname neginkluotu pasipriešinimu. Tautoje liko nenužudytų ir neištremtų vyresnių žmonių, augo naujos kartos ir nuolat atsirasdavo tokių, kurie atmesdami išvedžiojimus apie istorinę būtinybę prisitaikyti, griežtai skyrė baltą nuo juodo, laisvę nuo išdavystės, Lietuvą nuo sovietų imperijos. Šie žmonės skleidė tiesos žodį. Jie skaitė patys ir skolino kitiems laisvėje parašytas knygas, klausėsi laisvajame pasaulyje transliuojamų radijo laidų. Tie žmonės per Vėlines ir kitomis progomis pagerbdavo tautos didvyrius uždegdami žvakutes ant jų kapų. Jie leido ir platino „Lietuvos katalikų bažnyčios kroniką“, vedė Lietuvą į laisvę, tiesą, į Kovo 11-ąją.
Vienas iš jų, kurio asmenybė ir auka išreiškia visos tautos skausmą ir viltis, buvo R. Kalanta. Šiandien minėdami lygiai 40 metų nuo didingų ir tragiškų įvykių jautriau ir atidžiau prisimename šią Lietuvos legendą, prisimename 1972-ųjų gegužę.
Leiskite pradėti minėjimą, skirtą R. Kalantos aukos ir jaunimo pasipriešinimo 40-mečiui atminti.
M. STROLYS (Posėdžių sekretoriato konsultantas). Jos Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidentė.
Giedamas Lietuvos valstybės himnas
PIRMININKĖ. Minėjime dalyvauja Lietuvos Respublikos Prezidentė D. Grybauskaitė, Prezidentas V. Adamkus, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatai, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai, Seimo nariai, Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas A. Kubilius ir kiti Vyriausybės nariai, R. Kalantos artimieji, pasipriešinimo dalyviai ir kovotojai už laisvę, užsienio valstybių diplomatinių atstovybių Lietuvoje vadovai, Kauno miesto savivaldybės atstovai ir R. Kalantos aukos ir jaunimo pasipriešinimo 40-mečiui atminti Kaune minėjimo organizatoriai, jaunimo atstovai, kiti didžiai gerbiami svečiai.
Mielieji, nuo įvykių, kuriuos šiandieną minime, prabėgo 40 metų. Prisiminkime R. Kalantos auką, prisiminkime jaunimo pasipriešinimo dalyvius, kurių jau nebėra su mumis, ir pagerbkime jų atminimą tylos minute.
Tylos minutė
Dėkoju.
Daugelis iš čia esančių gerai prisimena 1972 m. gegužės 14 d., kai išgirdo žinią apie devyniolikmečio iš Vilijampolės R. Kalantos auką. Tai iš tikrųjų buvo žinia, ženklas okupantams, pasauliui, o svarbiausia, mums patiems, Lietuvos žmonėms. Ženklas, kad sovietų imperija sugebėjo Lietuvą okupuoti, bet nepajėgė paversti mankurtais, kad užaugo nauja karta, kuri, praėjus dvidešimčiai metų po laisvės kovų pokario miškuose ir miesteliuose, mąsto kaip jų tėvai ir seneliai, mąsto kaip laisvi žmonės. O kai kurie iš jų turi drąsos taip ne tik mąstyti, bet ir veikti.
Kviečiu mintimis dar kartą sugrįžti į 1972 m. gegužės ir vėlesniųjų metų akimirkas ir apžvelgti istorinėse nuotraukose įamžintus žmones ir įvykius. Dėmesio į ekraną.
Skamba P. Meškėlos atliekama daina „Dar ne vakaras“ ir rodomos skaidrės
Šiose nuotraukose pamatėme ne tik tai, kiek gražaus ir protingo, neabejingo ir atsakingo jaunimo turėjo 1972 metų Lietuva, iš šių nuotraukų matyti, kaip sovietų santvarkai buvo svarbu surasti pasipriešinimo dalyvius, juos nubausti ir įbauginti kitus. Tačiau tai anaiptol nesustabdė kovoti už Lietuvos laisvę pasiryžusių žmonių.
Maloniai kviečiu tarti žodį Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą, pasipriešinimo dalyvį, kaunietį Algirdą Vaclovą Patacką. (Plojimai)
A. V. PATACKAS. Laisvė, liepsna, deguonis… (R. Kalantos aukai atminti.)
Gegužės 14 d., 1972-ieji. Kaune pasklinda gandas, kad miesto sode susidegino jaunuolis. Kodėl – nežinia… Po kurio laiko pradeda aiškėti, kad jo motyvai – panašūs, kaip Jano Palacho, jauno istoriko, prieš trejetą metų susideginusio Prahoje. Tai – laisvė, laisvė bet kuria kaina…
Gegužės 15-oji, rytas. Miesto sode tuščia ir tylu, jokių pėdsakų, nė vieno žmogaus, tarsi nieko nebūtų įvykę. Apmaudi mintis – taip, nieko čia niekada nebus, vaikinas save pražudė veltui, nes mes tokie, va tokie apspangę ir apkurtę duslioje tvankoje… Dar apžiūrėjau knygyno vitriną, bet akys, nors matė, nekliuvo už knygų pavadinimų, ir išvažiavau į Vilnių.
Praėjo lygiai tokių pat beprasmių pora dienų. Ir štai lyg perkūnas iš giedro dangaus – Kaune kažkas vyksta, Kaunas verda… Neprisimenu, kaip ir kuo, bet atsiduriu Laisvės alėjos prieigose, minioje, nebeatpažįstamoje, įelektrintoje, niauriai žvalioje. Kelią užtveria milicininkų grandinė, bet keista – norinčių patekti į Laisvės alėją, arba, kaip kauniečiai sako, į Laisvę, nestabdo, praleidžia. Kodėl neinate – klausiu pirmo pasitaikiusio, tas niūriai burbteli: eik, pats pamatysi… Ryžtuosi ir einu – turiu viską pamatyti ir patirti pats, kaip tie airių žurnalistai, kurie Olsteryje lindo į patį pragarą, nes norėjo liudyti, patirti smurtą, patys būti smurto aukomis, o ne stebėtojais iš pašalės. Laisvė apytuštė, tik iš priekio atžygiuoja kareivių rota. Pirmą kartą teko išvysti sovietų kareivukus su šalmais ir ginklais, visos ekipuotės. Šiaip jie tais, jau nutolusiais nuo pokario, metais nebekėlė atgrasos, greičiau buvo komiški su savo nudryžusia CHB (chlopčiato bumažnaja, nublukusio medvilninio audinio uniforma) ir klyvais kerziniais čebatais. Bet dabar jie atrodė jau kitaip – šalmai slėpė veidų bruožus, o atkišti, paruošti šūviams kalašnikovai nebuvo panašūs į žaislinius. Dar nieko nepadarius ir neištarus – užteko, matyt, atžaraus žvilgsnio, pasijutau užlaužtomis rankomis vedamas į kiemelį prie miesto sodo. Tai buvo egzikucijų vieta – suimtieji išrikiuoti į vieną šerengą visaip buvo provokuojami: patyčiomis, keiksmais, žeminimu, parodyti protestą arba bent jau užuominą, o tada į darbą buvo paleidžiami savo darbo bananai, padaryti iš gabalais supjaustyto kabelio su sunkiu metaliniu įdaru. Tokiu buvo galima ir kaukolę pralaužti. Atsimenu, jų rankenos buvo kruopščiai apvyniotos izoliacija, kad neslystų smūgiuojant. Vienas toks atsirado prieš mane – žvilgsnių žaibai susidūrė kaip geležtės. Smogsiu atgal, kad ir kas būtų – žybtelėjo smegenyse, tai truko gal tik sekundės dalį. Nesmogė, atsitraukė, atitoko…
Dar prisimenu tokį Kauno gatvių Gavrošą, kokių 13 metų paauglį, garbanotą, kaip ir jo prototipas, kuris kažkodėl čiulpė gal užgautą pirštą. Ko čia išsidirbinėji, kas pirštui? Nusideginau… Šito, liepsnos priminimo, užteko – buvo užsimota bananu, bet šalia stovėjęs tvirtas vaikinas užstojo – ko čia daužai vaikus, duok man… Davė – tas susmuko, bet nepargriuvo, atlaikė…
Toliau viskas skendėjo rūke – tvankūs, tamsūs, be galo ilgi KGB pastato koridoriai, prigrūsti areštuotojų. Stojat! Sienų neliesti… Ja tebe, litovskij ubliudok… – ir keiksmai, keiksmai, keiksmai. Prisimenu, kokius trejetą metų negalėjau pakęsti žmonių su uniforminėmis sagomis – jeigu toks atsisėsdavo šalia, pereidavau į kitą vietą…
O viskas klostėsi taip – valdžia darė viską, kad šitai įvyktų. Visų pirma spaudoje pasirodė straipsniai, tiksliau, keletas eilučių, su šlykščiomis užuominomis, kad R. Kalanta yra psichinis ligonis. Jos buvo pasirašytos žinomų psichiatrų, šitaip visiems laikams įrašiusių save į „baudžiamosios psichiatrijos“, šito gryno sovietinio išradimo, istoriją. O laidotuvių dieną vietoj paskelbtos valandos milicija porą valandų anksčiau atėmė iš artimųjų karstą ir, nepaisydama protestų, privertė laidoti nieko neprileisdama prie kapo. Į laidotuves susirinkusi minia, sužinojusi, kad yra apgauta, kad laidotuvės jau įvyko, savaime siūbtelėjo iš Vilijampolės į miesto centrą. Priekyje jos buvo daugiausia jauni žmonės, hipiuojantys, Romo draugai ir bičiuliai, susikibę rankomis. Jau nebe minia, o susilydęs į vieną kūną gyvas tvarinys įžengė į Laisvės alėją. Šaukdami „Laisvę Lietuvai!“, jie vieningomis gretomis tarsi potvynio banga, viską nušluojanti, pasiekė miesto sodą, kur ir įvyko R. Kalantos aukos pašventinimo mitingas. Stukačių darytose nuotraukose matyti jauni, gražūs, įkvėpti veidai, tokie ir likę istorijai – istorijai miesto, vardu Kaunas, kur kiekvienas žmonių susibūrimas – žmonių, staiga pajutusių savo jėgą, pavirtusių iš minios į dvasinį kūną, – tegul tai bus bokso ar kitos varžybos, nieko bendro su politika neturinčios, – visada baigdavosi vienodai ir visada netikėtai – laisvę Lietuvai, laisvę Lietuvai!!!
O paskui buvo naktis, svaigi laisvės naktis. Prasivėrė dangūs, ir laisvės liepsnos liežuviai, nors akimirkai, nors trumpam nudegino mūsų sielas. Taip XX a. 5-ojo ir 6-ojo dešimtmečių karta įprasmino savo buvimą, savo ištikimybę Lietuvos istorijos tradicijai, kai kas 20–30 metų nenumaldoma seka kildavo sukilimai, maištai, sąjūdžiai. Nors dauguma jų baigdavosi pralaimėjimu, bet tas, kas įkvėpdavo laisvės, jos deguonies, jos liepsnos, tas visam gyvenimui žinojo (bet nemokėjo kitiems to nepatyrusiems papasakoti), kas yra laisvė, kas yra liepsna ir kas yra tas deguonis, kuriuo ši liepsna yra gyva.
Dar keletą žodžių šiek tiek kita, bet kartu ir artima tema – apie dabartį, nes kiekvienas istorinis faktas, kiekvienas istorijos prisiminimas tik tada turi prasmę, kai mes jį palyginame su dabartimi ir iš to gauname pamokų. Yra tam tikrų paralelių tarp to, kas dabar vyksta Lietuvoje, ir tarp kalantinių. Tada mes turėjome išorės priešą. Tai buvo okupantas. Dabar mes turime (gal bus labai stipriai pasakyta), bet vis dėlto turime vidaus priešą. Su juo kovoti yra daug sunkiau, jis yra daug klastingesnis. Kova su juo yra daug subtilesnė. Mes netgi neturime tokios patirties. Aš turiu omeny tai, kas vyksta pastaruoju metu. Turbūt svarbiausia yra ne tiek ekonominė krizė, kurią tikriausiai įveiksime ir, galima sakyti, jau galbūt ir įveikėme, bet moralinė krizė. Turiu omenyje Klonio gatvę, turiu omenyje tai, kas ten vyksta. Yra dvi stovyklos, Lietuva yra pasidalinusi. Jeigu reikėtų trumpai įvardyti: vienoje pusėje yra tiesūs, kitoje – įlenkti vienaip ir kitaip žmonės. Nežinau, kodėl taip įvyko, tai yra tam tikra paslaptis. Nenorėčiau pasakoti tų aplinkybių, jūs jas visas puikiai žinote. Tik noriu pasinaudodamas šita tribūna ir šita vieta padaryti keletą tokių įspėjimų.
Visų pirma jaunimui. Nepražiopsokite to, kas ten vyksta. Nepražiopsokite – gali tuščiai praeiti jūsų jaunystė. Jūs turite didelį šansą – tą patį, ką patyrė R. Kalantos laikų jaunimas.
Toliau kitas – inteligentijai. Nestovėkite po medžiu. Po to gailėsitės.
Ir paskutinis – valdžiai, o, tiksliau sakant, teisėsaugai, kuri pastaruoju metu netgi sudarė ar žada sudaryti labai pavojingą ir grėsmingą simbiozę su psichiatrija. Čia, šitose patalpose, aš praleidau 10 metų ir žinau, kad norėdamas ar nenorėdamas, savaime (galbūt dėl to esi nekaltas) atitrūksti nuo to, kas vyksta gatvėje. Gatvė yra kitokia negu tai, kas yra valdžios koridoriuje. Ten bręsta labai labai skaudūs dalykai, kurie gali pasibaigti tuo, kuo baigėsi kalantinės. Tai būtų toks perspėjimas ir, patikėkite, jis yra gana rimtas. Aš esu žmonių įgaliotas jį perduoti.
Išgyvenome 22 metus. Buvo pavasaris, Sąjūdis, buvo vasara, buvo ruduo, po to užėjo žiema, ilga ir užsitęsusi. Dabar vėl pavasaris. Lietuva išgyvens. Ačiū už dėmesį. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju A. Patackui. Minėjimą norėčiau baigti 1972 m. gegužės jaunimo pasipriešinimo dalyvio, anapilin išėjusio Vytauto Kaladės žodžiais, kurie buvo pasakyti to meto sovietiniame teisme: „Tu pats, žmogau, vedamas nuoširdaus pasipiktinimo, gailesčio, darei tą, ką darei. Todėl būk iki galo bet kokiomis aplinkybėmis ištikimas savo jausmams, neišduok jų sakydamas – visi dėjo gėles ir aš dėjau, visi ėjo ir aš ėjau, visi šaukė ir aš šaukiu. Kodėl taip dariau? Nežinau. Žinai puikiai, žinai, ir tau ne vieną kartą tai prikiš ne kas kitas, o tavo sąžinė.“ Neišduoti savo jausmų, neišduoti savo sąžinės, likti ištikimam savo orumui – žmogiškam, tautiniam, krikščioniškam. Tikriausiai tai ir yra giliausi priesakai, pasiekiantys mus iš 1972 m. Priesakai, išgirsti savo širdies ir sąžinės balso – gyventi, nes taip liepė jis, o ne dėl to, kad taip daro visi.
Mielieji, dėkoju visiems dalyvavusiems minėjime, skirtame R. Kalantos aukos ir jaunimo pasipriešinimo 40-mečiui atminti.
Kolegas Seimo narius prašau po 5 minučių susirinkti atgal į salę, pradėsime Seimo rytinį posėdį, o kitus minėjimo dalyvius kviečiu į Kovo 11-osios salę, kur jūs galėsite pasižiūrėti režisierių Raimundo Banionio ir Andriaus Šiušos dokumentinį filmą „Fontano vaikai“. Pabūti drauge ir pasidalyti prisiminimais. Dar kartą ačiū visiems už šį rytmetį.
M. STROLYS. Jos Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidentė.
Pertrauka
10.41 val.
PIRMININKĖ. Gerbiamieji kolegos, dėmesio! Pradedame šiandieninį darbą ir pirmiausia darbotvarkė. Jeigu neturite jokių siūlymų, gal galime bendru sutarimu pritarti šios dienos darbotvarkei? Balsuojame. Gerai. Kas pritariate šios dienos darbotvarkei, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 88 Seimo nariai: už – 83, prieš nėra, susilaikė 5. 2012 m. gegužės 15 d. plenarinių posėdžių darbotvarkė patvirtinta.
Prieš pradedant dirbti pagal darbotvarkę, norėčiau jums perskaityti man adresuotą Z. Vaigausko Vyriausiosios rinkimų komisijos raštą.
„Vykdydami Lietuvos Respublikos referendumo įstatymo 10 straipsnio 3 dalį, kurioje nustatyta (citata): „Akto nuorašas ne vėliau kaip kitą dieną po grupės įregistravimo išduodamas grupei ar jos atstovui ir pasiunčiamas Seimo Pirmininkui. Seimo Pirmininkas artimiausiame Seimo posėdyje praneša Seimui apie piliečių reiškiamą iniciatyvą skelbti referendumą.“… Aš tą pareigą atlieku ir galiu pasakyti, kad 2012 m. gegužės 14 d. aktas iniciatyvinės grupės privalomajam referendumui paskelbti registravimo Vyriausiojoje rinkimų komisijoje… Vyriausiojoje rinkimų komisijoje, vadovaujantis Lietuvos Respublikos referendumo įstatymo 10 straipsnio 1 dalimi, Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo 3 straipsnio 6 dalies 1 punktu, įregistruojama ši 25 Lietuvos Respublikos piliečių, turinčių rinkimų teisę, iniciatyvinė grupė privalomajam referendumui paskelbti. Pavardžių aš jau čia nebeskaitysiu. Tai tiek.
Ir dar vienas, ką mes turime šiandien pasitvirtinti, – balsų skaičiavimo grupė 2012 m. gegužės 15 d. – birželio 15 d.: V. Babilius, L. Dinius, J. Kondrotas, E. Lementauskas, J. Olekas, J. Stanevičius, O. Valiukevičiūtė, E. Vareikis ir P. Žeimys.
Dėl vedimo tvarkos – P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (TTF*). Gerbiamoji Seimo Pirmininke, noriu atkreipti dėmesį, kad čia, Seimo aikštelėje, pilna automobilių su ženklu „Taip“, tai yra miesto mero A. Zuoko. Mūsų atvažiavę žmonės neturi kur pastatyti automobilių. Ar jūs negalite paprašyti, kad A. Zuokas pasistatytų aikštelėje prie savivaldybės savo mašinas, o ne mums čia užkištų aikštelę? Žmonės turi ieškoti, kur automobilius pastatyti, kad galėtų ateiti į Seimą su įvairiausiais reikalais?
PIRMININKĖ. Tai, ką jūs dabar pasakėte, aš manau, girdėjo Seimo kancleris. Turbūt pasiaiškins ir kaip nors sureaguos.
Ž. Šilgalis.
Ž. ŠILGALIS (MSG). Ačiū, Petrai, už reklamą, bet aš ne apie tai. Gerbiamoji Seimo Pirmininke, aš buvau užsiregistravęs paklausti prieš darbotvarkę, bet kažkaip, aš nežinau, ar jūs nepamatėte, ar ta registracija kur nors kitur nuėjo ir jūs taip labai greitai patvirtinote darbotvarkę.
Aš turiu vieną esminį klausimą dėl darbotvarkės. Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo įstatymas jau kelintą kartą išbraukiamas iš darbotvarkės. Aš žinau tą priežastį, kurią įvardino Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas, kad neva komisija neapsvarsčiusi. Aš noriu pasakyti, kad visą tą fondo įstatymo pakeitimą pati komisija dar tuo laiku, 2010 metais, ir pateikė neapsvarsčius gal vienos ar kitos pataisos. Bet ir niekada neapsvarstys, jeigu iš principo tie posėdžiai nevyks. Šią kadenciją vyko tik vienas Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos posėdis. Mes turime ten svarbių klausimų. Arba jūs paraginkite organizuoti tuos posėdžius ir svarstyti tuos klausimus, arba mes tada dirbkime pagal tvarką, nes pati komisija inicijavo šiuos projektus, o pataisas nebūtinai reikia visas apsvarstyti. Tai tokie išbraukimai ir klausimų vilkinimas, na, mane kažkaip stebėtinai nuteikia, juo labiau kad klausimai tikrai svarbūs.
PIRMININKĖ. Gerbiamasis kolega, pirma, mes jau priėmėme sprendimą balsuodami dėl darbotvarkės. Antra, aš ne pati sugalvojau išbraukti ar neišbraukti. Buvo oficialus raštas, ir šiandien Seniūnų sueiga bendru sutarimu tam pritarė. Tai, ką jūs sakote, yra visiškai kita informacija, negu ji yra gauta raštu. (Balsai salėje)
Aš siūlyčiau Jaunimo ir sporto komisijai susitikti su Švietimo, mokslo ir kultūros komitetu ir išsiaiškinti, kur čia yra problema.
10.48 val.
Dabar darbotvarkės 3 klausimas – Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 19 straipsnio papildymo įstatymo projektas. Svarstymo tęsinys. Buvo padaryta pertrauka.
Dabar, gerbiamieji kolegos, priminsiu, yra stenograma, kurią jums perskaitysiu. „Už pasiūlymą leisti diskusijose kalbėti tik frakcijos atstovams balsavo 35, už pasiūlymą kalbėti visiems užsirašiusiems balsavo 40.“ Taigi pritarta antrajam pasiūlymui, todėl tiems, kas buvo užsirašę, o užsirašę 12 asmenų, Seimo narių, pagal tą balsavimą bus suteiktas žodis kiekvienam iš užsirašiusiųjų kalbėti.
Frakcijos vardu V. Mazuronis dalyvauja diskusijoje.
Dėl vedimo tvarkos?
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Taip. Gerbiamoji posėdžio pirmininke, jeigu aš neklystu, gali Sekretoriatas patikrinti, kur buvo už ir prieš, irgi buvo pasirašę, lyg ir buvo kalbėta nekeisti sąrašo. Ar jis yra pakeistas, ar ne?
PIRMININKĖ. Sąrašas yra iš praeito posėdžio.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Gerai. Ačiū.
V. MAZURONIS (TTF). Mielieji kolegos, aš iš karto noriu visus pakviesti ir pritarti pateiktoms pataisoms dėl PVM mažinimo, ypač spaudai. Tą padaryti iš tikrųjų reikia. Manau, kartu mums reikia atvirai pripažinti, kad visiems vienodo PVM tarifo įvedimas, kuris buvo padarytas per naktinę reformą, tai buvo rimta sisteminė klaida, padariusi didžiulių nuostolių ūkio vystymuisi, jeigu norite, ir kultūrai. Manau, mes turime labai aiškiai pasakyti ir sugriauti premjero A. Kubiliaus ir finansų ministrės I. Šimonytės skleidžiamą mitą apie tai, kad mes kam nors darome tariamas PVM lengvatas.
Aš sutinku, kad išimtys yra blogai, kai vienodomis sąlygomis vieniems daromi vienokie mokesčiai, kitiems kitokie. Mes turime suprasti labai paprastą dalyką, kad visoms verslo rūšims šiandien mūsų valstybėje nėra vienodos sąlygos dėl daugelio priežasčių. Tai ir skirtingi mokesčiai mūsų kaimyninėse valstybėse toms pačioms verslo rūšims, su kuriomis mes konkuruojame, ir galų gale, ką gamina, skirtumai yra. Argi galima vienodai traktuoti, sakykime, traktoriaus detales, kurias gaminame ir galime importuoti iš visur, ir poezijos knygą arba laikraščio išleidimą?
Jeigu dėl mūsų, mielieji kolegos, neišmintingo, tiksliau, valdančiosios daugumos neišmintingo užsispyrimo ir realios situacijos nesuvokimo mes šiandien remiame Lenkijos žemdirbius, Lenkijos perdirbėjus ir prekybininkus, pumpuodami milijonus litų jų ekonomikai, o ne savo, aš jau nekalbu apie tai, kad mes patys kur kas daugiau mokame čia, tai jūs man pasakykite, ar tai išmintinga ir ar tai protinga?
Jeigu mes, laikydami PVM tarifus, naikiname iš esmės savo spaudą arba stumiame ją bankroto link, jeigu mes darome ją kokybiškai kur kas prastesnę ir iš esmės atidarome erdvę vadinamajai pigiai masinei kultūrai ir po to piktinamės, kaip yra auklėjami mūsų vaikai, mūsų anūkai, mes visi, patys sudarydami savo sąlygas, ar tai yra išmintinga ir teisinga? Manau, tikrai ne. Man tik gaila, kad valdančiajai daugumai reikėjo net 3,5 metų, kad ji suvoktų tuos labai paprastus dalykus, kad tai nėra lengvatos, tai yra normalios ekonominės politikos vystymasis ir vienų ar kitų verslo rūšių skatinimas, sąlygų sudarymas ir panašiai.
Mielieji kolegos, aš visus kviečiu mūsų frakcijos vardu pritarti PVM tarifų pakeitimams.Ypač kai mes kalbame apie spaudą, tai būtinai reikia padaryti. Aš manau, kad reikia diskutuoti ir ieškoti sprendimų ir dėl visų kitų pasiūlymų. Galbūt tai nebūtina sudėti į vieną krepšelį, kadangi aš bijau, kad tai paskandins visą esmę, bet daryti pirmus žingsnius suvokiant, jog turi būti skirtingas požiūris, turi būti skirtingi PVM, pirmiausia spaudai. Mes tikrai privalome… Kviečiu visus pritarti tiems siūlymams.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu K. Glavecką.
K. GLAVECKAS (LSF). Gerbiamoji Pirmininke, gerbiamieji kolegos, iš patyrimo Seime galiu pasakyti tokį dalyką, kad kiekvieną kartą, kai artėja rinkimai, Seimas visada tradiciškai pasidalija į dvi puses: poziciją ir opoziciją. Tada opozicija pradeda siūlyti visokias lengvatas. Paprastai kuo daugiau, tuo patraukliau atrodo viskas. Ir atvirkščiai – tie, kurie nepritaria toms lengvatoms, tampa lyg ir negeriečiais ir jiems balų per rinkimus nepriklauso.
Tai visas toks tęsimas tos istorijos rodo, kad mes dar neturime pakankamai politinės patirties ir galų gale mes dar neturime bendro tokio sirgimo arba prižiūrėjimo viešųjų finansų, bendros atsakomybės už visą situaciją. Jeigu mes paimsime finansų kalba pinigų prasme, tai viso šio įstatymo pakeitimo kaina yra 1 mlrd. Lt. Žinant tai, kad mes iš viso gauname 9,5 mlrd. Lt, tai praktiškai daugiau negu 10 % visų pajamų. Nors oponentai galėtų sakyti, kad dalis jų sugrįš per visokius kitokius mokesčius, bet iš tikrųjų nesugrįš. Taigi nuostoliai arba finansinės rizikos dėl viešųjų finansų suvaldymo, aišku, išaugtų nepaprastai smarkiai. Įsipareigojimai, kuriuos mes dabar priimtume, jeigu priimtume, visų pirma įsigaliotų tik nuo sausio 1 d., o nuo sausio 1 d., jeigu ateitų kita politinė valdžia, dėl tų dabartiniu metu pasiūlytų lozungų, aš manau, jai nieko kito neliktų, kaip užmiršti tai, ką žadėjo, ir grįžti atgal arba pripažinti daugelį įstatymo punktų negaliojančiais.
Kalbama, pavyzdžiui… Pridėtinės vertės mokestis apskritai yra vienas iš svarbiausių mokesčių ir jo administravimas yra taip pat brangus dalykas. Jeigu mes taikome lengvatas, o mūsų krašte yra labai nemažai lengvatų, nors, palyginti su kitomis Europos Sąjungos šalimis, nedaug, tačiau visas jų administravimas labai brangiai kainuoja. Jeigu mes padidintume tas lengvatas, praktiškai padidintume keliais milijonais ir administravimo išlaidas. Jau ir čia nebūtų tokio efekto.
Dar vienas aspektas, kurio negalime nepaminėti, tai tarpšakinė konkurencija. Jeigu mes vienai prekių grupei duodame PVM lengvatą, o kitoms neduodame, tai automatiškai viena gamintojų grupė turi tam tikras privilegijas prieš kitos gamintojų grupės privilegijas. Kainų srityje, konkurencijos srityje tai yra negerai.
Dėl Lenkijos, kas čia buvo minėta, kad Lenkija iš tikrųjų nuo mūsų nutraukia daug prekių ir daug maisto prekių. Tai problemos esmė yra tokia ir Lenkijos žemesnio tarifo esmė yra ta, kad Lenkija iš esmės sumažino savo kainas ne tiek dėl tarifų, kiek dėl devalvacijos ir dėl aukštesnio darbo našumo žemės ūkyje. Praktiškai Lietuvai norint konkuruoti su Lenkija, pavyzdžiui, dėl atskirų maisto produktų kainų, reikėtų ne PVM mažinti, bet iš tikrųjų kalbėti apie mūsų monetarinės politikos keitimą. Tai ta prasme Lietuva negali… mes negalime susieti lito su zlotu. Tai būtų visiškai neprotinga ir iš tikrųjų jokiu būdu nenaudinga.
Reziumuodamas dėl šio įstatymo projekto noriu pasakyti, kad lengvatos, kurias teikia Prezidentė dėl spaudos, iš tikrųjų sumažintų pajamas 13 mln. Galima būtų kalbėti apie tai, kad tam tikra prasme šiai veiklos sferai parama gal ir būtų galima, iš tikrųjų gal jinai tikrai būtų reikalinga, bet išplėtimas PVM lengvatų visoms kitoms sferoms, ypač maisto produktų, esant dabartinei mūsų ekonominei padėčiai, būtų nepakeliamas ir iš tikrųjų išbalansuotų visus viešuosius finansus, priverstų daugiau skolintis, o iš čia daugybė kitų negatyvių dalykų. Todėl pasisakau prieš visą tokį įstatymą, išskyrus, kaip minėjau, kai kurias pozicijas. Nepritariu. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkui. B. Vėsaitė.
B. VĖSAITĖ (LSDPF). Gerbiamieji kolegos, dėl PVM lengvatos spaudai. Šią lengvatą reikėjo įvesti vakar. Mes jau labai vėluojame, nes iš tikrųjų žiniasklaidai padaryta didžiulė žala, ypač regioninei žiniasklaidai, nes regionuose išeinantys laikraščiai yra viena iš pagrindinių informacijos šaltinių miestelių ir kaimų žmonėms. Be abejo, žiniasklaida jau nukraujavo. Kiek žinau, buvo atleisti žmonės iš darbo, žurnalistams buvo sumažinti atlyginimai. Manau, šią neteisybę reikia ištaisyti, nes tai yra iš tiesų žmogaus teisių pažeidimas ir žmonių apribojimas dėl informacijos. Antras dalykas, dėl PVM lengvatos maisto produktams. Šiandien Lietuvos gyventojai apie 37 % savo pajamų išleidžia maistui ir PVM dydis, ypač 21 %, visų pirma smogia vargingiausiai gyvenantiems gyventojams.
Jūs žinote, praėjusią savaitę man teko būti Suvalkuose. Pravažiuodama užėjau apie 8 val. į prekybos centrą. Spėkite, kas dominavo tarp pirkėjų? Būtent lietuviškai kalbantys žmonės. Aš manau, kad jie važiuoja kooperuodamiesi. Paskui man teko pažiūrėti, ką jie kraunasi į bagažines. Žinokite, bagažinės buvo pilnos. Tai reiškia, kad mūsų žmonės neperka pas mus mėsos, neperka pieno produktų, tokiu būdu bausdami savo gamintojus.
Aišku, prioritetas šiandien yra grąžinti lengvatinį PVM spaudai, bet mes labai rimtai turėtume pagalvoti ir apie PVM šviežiai atšaldytai mėsai. Tai būtų iš tikrųjų ir žmonių gyvenimo palengvinimas, ir apskritai dovana Lietuvos perdirbėjams.
Taigi prioritetas spaudai, bet antras – maisto produktams.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu S. Stomą.
S. STOMA (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, klausimas iš tikrųjų svarbus. Geriau jį išspręsti vėliau negu niekada. Aš ir siūlau vis dėlto įvertinus visa tai, kas įvyko Lietuvoje po mokesčių reformos, pagaliau suprasti, kad lengvatos tai nėra a priori blogis, jeigu jos yra teisingos, jeigu jos yra subtiliai diferencijuotos ir skatina tas sritis, kurias reikia skatinti, o ne suteikia kažkam neteisėtų privilegijų.
Mokesčių lengvatomis naudojasi visas civilizuotas pasaulis. Geri ekonomistai tiesiog apskaičiuoja, kam verta padaryti tam tikrų nuolaidų, kad jie galėtų atsigauti, tarkime, sunkiu momentu, ar galėtų visuomenė skatinti tas sritis, kurios yra atsilikusios arba kurios yra socialiai labai reikšmingos ir socialiai labai orientuotos. Nepasakysiu nieko nauja, visas pasaulis tai suprato. Tikiuosi, kad į kadencijos pabaigą ir prieš rinkimus, gal ir gerai, kad jie netoli, suprasime ir mes.
Iš tikrųjų geriausia paimti spaudos pavyzdį, nes mūsų mokesčių reforma, padaryta 2008 m. pabaigoje, iš tikrųjų turbūt tai sričiai smogė, manau, skaudžiausiai. Ypač tai skaudu, nes tai atsiliepia ne vien tam tikrai verslo grupei. Tai atsiliepia mūsų ir bendrai demokratijos kokybei, ir apskritai kultūros kokybei. Tai yra esminis dalykas. Jeigu mes nesuprantame, kad tai yra sritis, kurią reikia palaikyti, tai, nežinau, ką mes, valstybę valdydami, apskritai suprantame.
Galiu pateikti šiek tiek skaičių, nors čia jau buvo kalbėta, bet patikslinsiu. Kai vietoje 5 % buvo pradėtas taikyti 21 % pridėtinės vertės mokesčio tarifas, aišku, prisidėjo dar ir kiti mokesčiai, reklamos sumažėjo per krizę, Lietuvoje buvo uždaryta apie 20 % visų nacionalinių leidinių kiekio, bankrutavo spaustuvės, dalis užsienio leidėjų pasitraukė. Spaudos pardavimas per tuos metus sumažėjo apie 40 %, tai įspūdingi skaičiai. Žurnalistų skaičius irgi sumažėjo 30–35 %. Darbuotojų atlyginimai sumažėjo 35–40 %. Nacionalinių žurnalų prenumeratos lygis šiandien net 5–6 kartus mažesnis nei Latvijoje ir Estijoje, nekalbant jau apie Vakarų Europą. Ir ką? Į tą laisvėjančią nišą skverbiasi, tarkim, kad ir Rusijos leidiniai, kurių per tuos trejus metus padaugėjo dvigubai. Tai čia visokios teoriškai sukurtos strategijos praktikoje pasirodo visiškai atvirkščiai. Manau, kad mums reikia suprasti, kad PVM lengvatos nėra kažkokiom grupėm reikalingas ir jų reikalaujamas dalykas. Tai – visos visuomenės interesas, tai yra bendrojo gėrio interesas.
Jau čia buvo kalbėta, kodėl lietuviai važiuoja į Lenkija apsipirkti. Be jokios abejonės, yra ir kitų priežasčių, bet viena iš priežasčių yra PVM tarifas, kuris Lietuvoje didesnis nei Lenkijoje 16 %. Labai gerai. Kaip tik šiandien per radiją girdėjau, jau kelios dienos Latvijoje kalbama, kad jų premjeras V. Dombrovskis siūlo mažinti PVM maisto produktams 10 %, tai Latvijoje irgi atpigs maisto produktai ir jie, tarp kitko, iš karto daro susitarimą su mažmenininkais, kad šie įsipareigotų tuo procentu ir sumažinti kainas. Argumentai, kad galbūt kainos nesumažės, kažkas pasiims didesnius pelnus, atkrenta. Reikia tiesiog viską gerai, protingai padaryti ir mes gausime subalansuotą, pasvertą mokesčių sistemą, kuri skatins verslą, o ne slopins kai kurias jos sritis.
Ačiū. Prašau jūsų palaikyti siūlymus dėl PVM lengvatų, tikslingus…
PIRMININKĖ. Laikas, laikas!
S. STOMA (TS-LKDF). …ir tose vietose, kur jie reikalingi. Labai ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkui. Kviečiu J. Juozapaitį.
J. JUOZAPAITIS (LSDPF). Gerbiamoji Pirmininke, gerbiamieji Seimo nariai, beveik prieš ketverius metus buvo sumažintos PVM lengvatos spaudos leidiniams, maisto prekėms ir kitoms paslaugoms. Tai parodė, kiek per tuos metus tikrai, kaip buvo pasakyta S. Stomos, procentų sumažėjo leidinių, žmonės negauna leidinių, ypač rajonuose. Daug daugiau rajonų gyventojų užsisakydavo savo rajoninius laikraščius, kai jie buvo pigesni. Kai PVM padidino iki 21 %, rajoniniai laikraščiai pabrango, sumažėjo tiražai, žmonės mažiau užsisakė, mažiau gali gauti informacijos iš rajoninės spaudos, todėl didelis prašymas rajoninių laikraščių leidėjų ir gyventojų – sumažinti PVM spaudiniams, tiek rajoniniams, tiek ir kitiems. Spauda turi pasiekti kiekvieną rajono gyventojų sluoksnį, kad jie galėtų gauti informacijos, svarstyti, diskutuoti ir aktyviai dalyvauti sprendžiant rajono ir kitus Respublikos klausimus.
Pritariu visiems tiems Seimo nariams, kurie pateikė pasiūlymus dėl šio projekto dėl kitų lengvatų: maisto produktų, vaikiškų prekių, ir taip toliau. Taigi siūlau pritarti šiam įstatymo projektui, ypač, kaip buvo pasakyta, prioritetą suteikti spaudai ir maisto produktams. Ačiū už dėmesį.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu R. Žemaitaitį.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Gerbiamieji kolegos, iš tiesų šiandien svarstome klausimą, kuris reikšmingas ne tik mums, bet reikšmingas Lietuvos ekonomikai bei finansams. Klausimas – ar jis yra teikiamas laiku?
Esu įsitikinęs, kad jeigu būtų pateikta Seimo statuto pataisa, kad likus iki rinkimų ne daugiau kaip pusei metų būtų draudžiami teikti tokie įstatymų projektai, tai būtų, manau, logiška ir teisinga, nes kiekvienas politikas, kiekviena politinė organizacija, norėdama įtikti savo rinkėjui, likus iki rinkimų (…), teikia tokias pataisas kaip Seimo narių mažinimas, kaip lengvatos ir panašūs dalykai.
Taip, šiandien lengvatos yra būtinos ir reikalingos, taip, ko gero, šiandien kiekvienas iš mūsų, kas dalyvauja ekonomikoje, ūkyje, atsakys, kad tos lengvatos turėjo būti padarytos prieš 3–4 metus, gal net ir prieš dvejus metus, kada gretimų valstybių ekonomika sparčiai kilo dėl jiems palankios ekonominės situacijos. Šiandien, manau, yra ta diena, kada mes turėtume pasakyti taip dėl spaudos PVM sumažinimo. Vien todėl pasakyti taip, kad sumažintume įtaką vietinių kunigaikščių, kurie turi įtaką vietinei rajoninei spaudai. Ko gero, kiekvienas vienmandatininkas puikiai žino rajonų kunigaikščius, kurie tiesiog nusiperka laikraščius, tai yra per rajono savivaldybę skelbia viešinimo darbus, kitaip vadinamus viešinimo konkursus, ir rajono laikraščiai atseikėja nei daug, nei mažai – 40, 50, 100 tūkst., o Vilnius savivaldybė, ko gero, jau skyrė ir visą milijoną.
Spauda tampa kaip tam tikras įrankis vietiniam politikui, merui, administracijos vadovui, ir tai yra blogai. Spauda tampa priklausoma ir savotiškai vienose rankose. Tai aš siūlyčiau, kolegos, pritarti spaudos PVM lengvatų sumažinimui. O maistui, ar šalmams, ar automobilinėms kėdutėms – labai gerai pasvarstyti ir pagalvoti, ar tai yra pirmo būtinumo prekės, pirmo būtinumo daiktai ar paslaugos, kurias mes turėtume taikyti. Kolegos, kviečiu pritarti šiai pataisai.
PIRMININKĖ. Dėkui. Kviečiu A. Zuokienę.
A. ZUOKIENĖ (MSG). Gerbiamieji kolegos, priminsiu, jog dar 2008 metais Europos Komisija pasiūlė ir Vadovų Taryba pritarė rekomendacijai mažinti arba taikyti skirtingų dydžių PVM. Ką tuo metu padarė Lietuva? Ji nesigilindama ir neskaičiuodama, nevertindama, kokią kompleksinę įtaką tai turės šalies ūkiui, padidino visus skirtingų dydžių PVM iki 21 %. Nukentėjo spauda ir neteisybė turėtų būti atkurta.
Bet tuo pačiu metu, pažiūrėkime, kas atsitiko su keleivių vežimo reguliariais maršrutais paslauga, kuriai iki 2009 metų buvo taikomas 5 % PVM, o šiuo metu jis – 21 %. Europos direktyva leidžia valstybėms narėms taikyti sumažintą PVM keleivių ir bagažo gabenimui, būtent taip ir elgiasi dauguma šalių. Danijoje, Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, Maltoje šios paslaugos neapmokestinamos išvis. Kipre, Belgijoje, Portugalijoje, Švedijoje, Olandijoje PVM keleivinio transporto paslaugoms – nuo 3 % iki 6 % . Jeigu Lietuvoje PVM keleiviniam transportui būtų sumažintas iki 9 %, kaip aš siūlau, Lietuva atsidurtų tarp tokių šalių kaip Slovėnija, Vokietija, Suomija, Lenkija, Italija, Ispanija. Šiuo metu Lietuva – 25 vietoje. Didesnis PVM visuomeniniam transportui yra tik Vengrijoje ir Rumunijoje. Todėl nereikia stebėtis, kad mūsų šalyje keleivinio transporto dalis gyventojų vartojamų prekių ir paslaugų krepšelyje sudaro daugiau nei 2 % išlaidų, ir pagal šį rodiklį Lietuva taip pat užima 25 vietą. Lietuvoje transportas sudaro 2 % išlaidų krepšelio, Vokietijoje – 0,2 %. Ir Vokietija nėra kažkokia išimtis. Panaši situacija yra daugelyje šalių.
Ar galime įsivaizduoti, kaip atrodytų išlaidų krepšelis, jei jame atsispindėtų tikrosios išlaidos. Juk didžiulę dalį bilietų kainos dengia pati valstybė, nes be nuolaidos parduodama vos 30 % bilietų. Tuo tarpu 50 % bilietų parduodami su 80 % nuolaida, 20 % bilietų – su 50 % nuolaida. Paskaičiuota, jog siekiant kaštų ir paslaugų balanso šiame sektoriuje kainas reikėtų kelti dar 20–30 %. Žinia, Kauno mieste kainos jau padidintos 42 %. Dar labiau pakėlusi kainas Lietuva išsiveržtų į absoliučias lyderes pagal išlaidas visuomeniniam transportui, atitrūkdama nuo bendro Europos Sąjungos vidurkio daugiau nei 5 kartus.
Keleivių vežimas yra visuomenei būtina ir reikalinga paslauga, bet didinant PVM tarifą nebuvo įvertintas šios paslaugos specifiškumas. Be pagrindimo ir skaičiavimo panaikinta lengvata didele našta užgulė patį valstybės biudžetą, savivaldybes ir transporto paslaugas teikiančias kompanijas, išaugo visų įsiskolinimai vieni kitiems, o už suteiktas ir dar neapmokėtas paslaugas jau teko susimokėti PVM. Nelaimėjo niekas, todėl būtina kuo greičiau sugrąžinti PVM keleivių transportui – jeigu ne iki 5 %, tai bent iki 9 %. Toks vienas iš mano siūlymų.
Antrasis siūlymas dėl sumažinto 9 % tarifo automobilinėms kėdutėms. Manau, dauguma dar nežino, kad nuo šių metų lapkričio 1 d. keičiasi Lietuvos kelių eismo taisyklės, kuriose yra naujas reikalavimas vežti kėdutėse vaikus iki 1 m 35 cm ūgio. Tai reiškia, jog faktiškai visi tėvai, turintys vaikų iki 9–10 metų, privalės įsigyti kėdutes.
Noriu priminti, kad PVM – Žalioji knyga, kurią skaitė ir mūsų finansų ministrė. Svarstant šį klausimą dėl automobilinių kėdučių Biudžeto ir finansų komitete, ji nebuvo taip priešiškai kaip paprastai, kai kalbama apie mokesčių lengvatas, nusiteikusi. Tyrimai rodo, jog automobilinės kėdutės padeda išvengti sužalojimų ar net mirties 3 iš 4 į avariją patekusių vaikų. Manau, jog privalome elgtis atsakingai ir ne tik deklaruoti paramą tiems, kas augina vaikus, bet ir ją parodyti.
Trečiasis mano siūlymas – sumažintas PVM sertifikuotiems kokybės produktams. Prieš 5 metus Žemės ūkio ministerija nustatė kokybinius maistingumo kriterijus ir padarė ženklo kokybės aprašą. Liūdna pripažinti, tačiau ši sistema itin sunkiai įsivažiuoja, nes šiuo metu parduotuvėse klesti savireklama, niekieno netikrinamų būdvardžių varžytuvės, absoliučiai tušti reklamos kompanijų kūrėjų, kurie net neragavo produkto ir neskaitė aprašymų, šūkiai: ypatingas, nuostabus, auksinis, nerealus. Nuo epitetų gausos atbukome ir pasiėmę duonos kepalą nematome, jog įsimetėme ne duonos, o duonos skonio kepalą. Todėl nesistebime, kai ant produkto yra parašyta „tikras pienas“ ar „šviežia grietinė“.
Žemės ūkio ministerija sukūrė šį ženklą, todėl dar kartą noriu priminti šį puikų ženklą ir pasakyti, kad šiuo ženklu pažymėti produktai nėra kokie nors labai ypatingi, tačiau…
PIRMININKĖ. Kolege, jums skirtas laikas baigėsi.
A. ZUOKIENĖ (MSG). …šiuo ženklu kol kas yra paženklinti tik 33 bitininkų ir 6 vaisių ir daržovių augintojų produktai. Todėl labai kviečiu palaikyti šį mano siūlymą.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu M. Petrauskienę.
M. PETRAUSKIENĖ (LSDPF). Gerbiamoji posėdžio pirmininke, gerbiamieji kolegos, vos tik prieš savaitę paminėjome Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Ir tą dieną galbūt nejučia prisimeni savo tautos istoriją, kai mūsų pavergtas kraštas kentė dvasinę, moralinę ir tautinę priespaudą, rusų carinės valdžios represijas, kai buvo varžomi kiekvienos tautos brandumą liudijantys ženklai – kalba, knygų leidyba, spauda ir laisvas žodis. Per 40 spaudos draudimo metų lietuviškoji spauda augo, nepaisant persekiojimų ir įvairių bausmių. Tačiau grįžkime į šiandieną.
Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną teko dalyvauti Utenoje, kur buvo susirinkę per pusšimtis to krašto žurnalistų, leidėjų, žiniasklaidos atstovų. Sakyčiau, nebuvo linksma šita šventė. Visų kalbose raudona gija driekėsi mintis, kas gi atsitiko, kad laisvoje ir nepriklausomoje Lietuvoje užsimota prieš spaudą, iškilo reali grėsmė jos išlikimui. Po naktinės mokesčių reformos, padidinus pridėtinės vertės mokestį periodiniams leidiniams iki 21 %, visoje Lietuvoje uždaryta arba bankrutavo 50 redakcijų leidinių, kiti balansuoja ties išlikimo riba. Nukentėjo ne tik laikraščiai, bet ir periodinių leidinių spaustuvės – jos neteko klientų, nes jie pasirinko spausdintis kitose šalyse, kur mažesni mokesčiai. Iš Lietuvos traukiasi užsienio leidėjai, labai sumažėjo žurnalų, laikraščių, ypač rajoninių, tiražai.
Teko kalbėtis su Utenos rajono, kur yra trys laikraščiai, redaktoriais, žurnalistais, redakcijų darbuotojais. Jie gyvena iš tikrųjų labai labai sunkiai, vos nebankrutavo. Vienus išgelbėjo, tokius kaip „Utenos diena“, privataus investuotojo kapitalas. Laikraštis „Utenis“ pradėtas leisti du kartus per savaitę, sumažėjo apimtis. Ties išgyvenimo riba balansuoja Ignalinos „Naujoji vaga“, „Zarasų kraštas“, „Utenos diena“ ir t. t.
Per trejus metus spaudos pardavimas sumažėjo 40 %, išaugo leidinių kainos, prenumeratos. Štai „Utenos diena“ nuo 65 centų pabrango iki 1 Lt 30 centų, t. y. daugiau kaip 2 kartus. Ir visa našta tenka ne kam kitam, o paprastiems žmonėms. Spaudos leidiniai tampa neįperkami šalies gyventojams. Daugelis žmonių juk nesinaudoja internetu, todėl rajoniniai laikraščiai – tai vienas iš šviesos, kultūros spindulių, informacijos šaltinių.
Ir dar viena blogybė atsirado – padaugėjo užsakomosios žiniasklaidos, dėl to kenčia turinys, kokybė. Žiniasklaida priversta parsiduoti, kyla grėsmė jos nepriklausomumui. Taigi daug sunkiau suskaičiuoti praradimus, kurie neturi piniginės išraiškos. Nesusimąstyta apie ilgalaikes mokesčių reformos pasekmes, didesni mokesčiai nepateisino vilčių surinkti daugiau pajamų.
Beje, kai kuriose Europos Sąjungos šalyse PVM tarifas yra nulinis, o vidutiniškai siekia 8–9 %. Puikiai suprantama, kad tai specifinė sritis – spauda, leidyba, ir negalima jos lyginti nei su dešrelių gamyba, nei su kuo kitu. Todėl labai keistai atrodo premjero A. Kubiliaus siūlymas, jog spaudai reikia ne PVM lengvatų, o finansinės paramos, ypač regioninei spaudai, ir tuo turėtų pasirūpinti Spaudos rėmimo fondas. Kaip pasakė „Utenos apskrities žinių“ redaktorė, cituoju: „Kai nuoširdžiai atsakysime į esminį klausimą, kam dirbama: ar valstybės piliečio brandai, ar brandžiam pinigui asmeninėje kišenėje, tuomet kiekvienam misija taps labai aiški ir paprasta.“
Nuo mūsų, gerbiamieji kolegos, apsisprendimo priklausys, kaip bus toliau. Siūlau pritarti pataisai, turime padaryti taip, kad demokratinėje ir laisvoje Lietuvoje žmonėms skaityti laikraštį nebūtų prabanga. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu E. Jurkevičių. Nėra. Tada N. Puteikį. Irgi nėra. Diskusiją baigėme. Dabar kviečiu A. Valinską (Informacinės visuomenės plėtros komitetas) į tribūną, nes yra registruotų pataisų. Nematau A. Valinsko. Kas gali jį pakeisti? Kas yra iš to komiteto? Kas? Antanai, jūs iš kokio komiteto? Irena Šiauliene, gal pavaduosite?
Gerbiamieji kolegos, pirmiausia… Yra A. Valinskas. Dėkoju. Pirmiausia yra registruotas Seimo narės A. Zuokienės siūlymas papildyti įstatymo 19 straipsnio 3 dalį 4 punktu. Agne, prašom pristatyti.
A. ZUOKIENĖ (MSG). Gerbiamieji kolegos, aš jau kalbėjau. Tai būtų siūlymas dėl visuomeninio transporto lengvatos. Manau, kad gana aiškiai pristačiau. Labai ačiū komitetui už pritarimą.
PIRMININKĖ. Gerbiamieji kolegos, ar yra 10 Seimo narių, palaikančių A. Zuokienės siūlymą, kad galėtume pradėti svarstyti?
Yra daugiau kaip 10. Pradedame svarstymą. Komiteto nuomonė ir išvada.
A. VALINSKAS (LiCSF). Komitetas svarstė ir šiam pasiūlymui pritarė.
PIRMININKĖ. Dabar dėl pasiūlymo vienas – už, vienas – prieš. Prieš – R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, mano kalba bus panaši turbūt į visų pataisų autorių, išskyrus kalbant apie spaudą. Susimąstykime dėl prioritetų, kieno sąskaita mes tas lengvatas darome? Ką, jos iš dangaus nukris? Jos turės būti apmokėtos, išmokėtos iš mūsų kišenių, mokesčių mokėtojų kišenių.
Kitas dalykas, kam tie pinigai iš biudžeto keliauja? Pagrindiniai pinigai keliauja trims sritims. Du trečdaliai biudžeto eina socialinei politikai, švietimo ir sveikatos politikai. Kiekvienas atimtas litas iš biudžeto atima 66 ct iš šių sričių. Tai nustatykime prioritetus, kas mums yra svarbiau. Jei biudžetas sukauptų papildomų pajamų, ar mums ne geriau būtų perskirstyti tiems, kuriems labiausiai trūksta šiuo sunkmečiu paramos? Ar mes kitokius prioritetus sau nustatome, ieškome tiems, kurie gali šiek tiek lengviau išgyventi šį sudėtingą laikotarpį? Negalima taip laisvai kam nori dalinti tas lengvatas, manant, kad jos nukrenta iš dangaus. Jos bus apmokėtos, kadangi biudžetas įtemptas, socialinės srities sąskaita. Todėl negalėtume pritarti bet kuriems siūlymams dabar, vidury metų.
PIRMININKĖ. Ž. Šilgalis, palaikantis pataisą.
Ž. ŠILGALIS (MSG). Kolegos, pirmiausia reikia aiškiai pasakyti, kad čia yra tas pats biudžetas, arba tos pačios biudžetinės lėšos. Puikiai žinote, kad autobusų, troleibusų parkai priklauso savivaldybei. Šis pakeltas PVM, koks buvo prieš tai ir koks tapo vėliau, yra 300… su 20 %. Iš tikrųjų labai daug. Natūralu, kad transporto įmonės susiduria su dideliais sunkumais ir jos natūraliai grimzta į skolas. Jos negali sumokėti valstybei kitų mokesčių. Supraskite, kad čia yra ta pati kišenė. Reikia į šiuos procesus žiūrėti plačiau. Iš tikrųjų įstatymo pataisa yra reikalinga ir laiku. Manau, kadangi mes jau dabar svarstome tuos dalykus, turėtume įvertinti visas aplinkybes ir priimti racionalius, teisingus sprendimus. O čia jokios papildomos žalos biudžetui nepadarysime. Tiesiog padėsime tam tikroms įmonėms. O bendrąja prasme tų lėšų biudžete nei padaugės, nei sumažės. Tą reikia labai aiškiai pasakyti. Mes kalbame apie tas pačias biudžetines įmones. Tai ne koks nors privatus sektorius.
PIRMININKĖ. Gerbiamieji kolegos, balsuojame. Kas pritariate Seimo narės A. Zuokienės siūlymui, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 99: už – 51, prieš – 6, susilaikė 42. Pataisai pritarta.
Toliau J. Razmos ir A. Dumčiaus siūlymas. 19 straipsnio 3 dalies redakcija. Prašom. J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, mano siūlymo esmė – gerbti pirminę Prezidentės iniciatyvą, kur buvo numatyta tik PVM lengvata spaudai, tai nesukelia labai didelių pasekmių biudžeto įplaukoms. Netektume jų galbūt keliolika milijonų litų. Teikiant tą pataisą yra atsižvelgiama į sudėtingą situaciją, į kurią yra pakliuvusi spauda pastaruoju laikotarpiu. Ir dėl kai kurių pastarojo meto mūsų mokestinių sprendimų, kurie turėjo savo logiką, taip pat dėl sumažėjusių reklamos užsakymų, dėl pabrangusių platinimo išlaidų per Lietuvos paštą ir t. t. Todėl yra daug argumentų, kad tokia lengvata spaudai būtų pateisinama. Tuo tarpu to pirminio Prezidentės siūlymo aplipdymas kitomis lengvatomis, kurių bendra apimtis metams jau viršytų 1 mlrd. Lt, kaip tik komplikuoja ir tos logiškos lengvatos spaudai priėmimą.
Todėl aš kviesčiau tuos, kurie teikia, jų manymu, kitas jautrias lengvas, šiek tiek atidėti iniciatyvas į šoną, teikti jas asmeniškai, registruojant projektus, o dabar sugrįžti prie pirminio Prezidentės teikto varianto.
PIRMININKĖ. Gerbiamasis kolega, jūs pristatė iš esmės visas savo pataisas, tai gal mes pagal Statutą galime tą balsuoti ir kalbėti apie tai. Atkreipiu visų Seimo narių dėmesį, nes J. Razmos ir A. Dumčiaus yra pataisa dėl 19 straipsnio 3 dalies, dėl 19 straipsnio 3 dalies 5 punkto išbraukimo, dėl 19 straipsnio 3 dalies 6 punkto išbraukimo, 7 punkto išbraukimo, 8 punkto išbraukimo.
Dabar komiteto… Prašom.
J. RAZMA (TS-LKDF). Aš tik atsisakau paskutinės pataisos, kur buvo įrašyta balandžio 1 d. įsigaliojimo data. Kadangi projekto svarstymas užsitęsė, ji tapo nelogiška, jos prašau nematyti tame komplekte.
PIRMININKĖ. Pas mane ji jau kaip ir išbraukta, aš jos ir nepaminėjau. Žodis komiteto pirmininkui.
A. VALINSKAS (LiCSF). Komitetas apsvarstė dar kovo 14 d., nepaisant to, kas teikė įstatymo projektą, vis dėlto prieš įstatymą visi lygūs, ar Seimo narys, ar Prezidentė, ar A. Zuokienė, ar visi kiti, todėl visoms pataisoms, kurias siūlė J. Razma, komitetas nepritarė, nes pritarė būtent toms lengvatoms kartu su PVM lengvata spaudai. Todėl komitetas nepritaria taikyti išimtinai tik šią lengvatą.
PIRMININKĖ. Dabar dėl pataisų, kurias pristatė J. Razma. A. Dumčius, pritariantis pataisoms.
A. DUMČIUS (TS-LKDF). Dėkui, Pirmininke. Aš labai daug negaliu kalbėti, pakartosiu tik tai, ką J. Razma pasakė. Išgryninome, kaip Prezidentė siūlė, tai yra logiškiausias variantas šiam laikotarpiui. Ir apskritai ta lengvata turi būti, aš daugeliui iš prieš tai kalbėjusių pritariu, kad vis tiek mes – knygnešių tauta, vis tiek neturime paniekinti mūsų spaudos leidybos. Pritariu, kaip J. Razma pasakė, Prezidentės siūlymui.
PIRMININKĖ. E. Jurkevičius – prieš.
E. JURKEVIČIUS (TS-LKDF). Dėkui, posėdžio pirmininke. J. Razma teikia lyg ir Prezidentės įstatymą, viskas gerai. Tačiau noriu, kolegos, atkreipti jūsų dėmesį, gal Prezidentė nėra nė karto davusi skelbimo ar neteikusi savo metinės ataskaitos laikraštyje, gal jai spausdina nemokamai. Tačiau aš, kaip Seimo narys, norėjau teikti ataskaitą rinkėjams. Žinote, kiek tai kainuoja? Ten viskas įvardinama – nuo pirmojo puslapio kaina centimetrais ir t. t. Jeigu pažiūrėtume šį PVM sumažinimą, tai gal spauda pradės visiems vienodai teikti tas paslaugas nemokamai ir informuoti rinkėjus apie nuveiktus darbus. Šioje vietoje to nematau ir pasisakau prieš.
PIRMININKĖ. Balsuojame. Kas pritariate J. Razmos iš esmės visiems pasiūlymams viską išbraukti ir palikti tik PVM lengvatą spaudai, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. (Balsai salėje) Gerai. Ne apie transportą šnekame. Skaitykite!
Balsavo 102 Seimo nariai. Už – 73, prieš – 4, susilaikė 25. J. Razmos pasiūlymams pritarta. (Balsai salėje)
Gerbiamieji kolegos, nereikia nervintis, o reikia skaityti. A. Zuokienės siūlymas buvo visiškai kitoks. Nieko bendro neturintis su J. Razmos pataisomis. A. Zuokienės siūlymas buvo papildyti įstatymo 19 straipsnio 3 dalį 4 punktu ir jūs apsisprendėte taip, kaip jūs apsisprendėte. Tai ko jūs dabar? O dabar apsisprendėte kitaip. Tai ir viskas gerai. (Juokas, triukšmas salėje) Kas jums neaišku? A. Zuokienė.
A. ZUOKIENĖ (MSG). Gerbiamoji Pirmininke, manau, kad Seimas apsisprendė dėl dalies klausimų, tai yra dėl pataisos dėl visuomeninio transporto, nes balsavo pritarti, o šios pataisos J. Razma nesiūlė išbraukti. Mano siūlymas ir svarstymas komitete vyko praeitą savaitę, o J. Razma pateikė savo siūlymą dar sausio mėnesį, vadinasi, Seimas apsisprendė, kad visuomeniniam transportui lengvata privalo būti taikoma. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Gerbiamieji kolegos, Agne Zuokiene, Žilvinai Šilgali, atsiverskite dokumentą ir pažiūrėkite. Aš citavau, dėl ko mes balsuojam, dėl kokio J. Razmos siūlymo. 19 straipsnio 3 dalies 3 punkto išbraukimo ir papildymo 4 punktu. Toliau. Dėl 19 straipsnio 3 dalies 5 punkto išbraukimo, 6 punkto, 7 punkto išbraukimo ir 8 punkto išbraukimo. Kur čia kertasi su A. Zuokienės siūlymu? Na, tai viskas parašyta. Viskas, baigiam šitą temą. (Balsai salėje)
Toliau Seimo nario Č. V. Stankevičiaus siūlymas papildyti projektu keičiamo įstatymo 19 straipsnio 6 dalį. Gerbiamasis Stankevičiau, prašom. Gerbiamasis Stankevičiau, prašau pristatyti.
Č. V. STANKEVIČIUS (TS-LKDF). Gerai. Šita pataisa dėl išimties, kuriai netaikoma PVM lengvata, pagal Žurnalistų sąjungos nuoseklius siūlymus siūloma įrašyti „tas visuomenės informavimo priemones, kurios priskirtos neetiškų kategorijai“. Komitetas, kuris svarstant šį įstatymą buvo pagrindinis, tai pataisai pritarė. Kviečiu pritarti ir Seimą.
PIRMININKĖ. Ar yra 10 Seimo narių, palaikančių Č. V. Stankevičiaus siūlymą? (Balsai salėje) Yra daugiau negu 10. J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Dėl vedimo tvarkos.
PIRMININKĖ. Taip, prašom.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamasis pataisos autoriau, aš siūlyčiau šitame etape jums pasiūlymą atsiimti, nes jūsų pasiūlymas buvo dėl punkto, kurio po mano pataisos priėmimo nebeliko. Jis buvo skirtas tuo atveju, jeigu PVM tarifas būtų 6 %. Dabar tokio punkto neliko. Tiesiog jūs, jeigu norite tą problemą spręsti, iki priėmimo jau perregistruokite savo mintį dėl to varianto, kuriam pritarė Seimas pagal mano pataisą. Dabar tas balsavimas būtų keistas, nežinia, dėl ko būtų siūlymas įrašyti etiškus dalykus į punktą, kurio nebeliko.
PIRMININKĖ. Kaip, gerbiamasis Stankevičiau, atsiimat? Tuoj. Įjungė, įjungė.
Č. V. STANKEVIČIUS (TS-LKDF). Kadangi teikdamas pasiūlymą aš nežinojau, kaip įvyks balsavimas, ir J. Razma po prieš tai buvusio balsavimo yra teisus. Iš tikrųjų aš turiu atsiimti, nes neliko to straipsnio.
PIRMININKĖ. Tai jūs, trumpiau tariant, atsiimat, ar ne?
Č. V. STANKEVIČIUS (TS-LKDF). Atsiimu ir tada nereikia balsuoti.
PIRMININKĖ. Gerai. Č. V. Stankevičius atsiima. Dėkui. Dabar dar yra vienas J. Razmos, A. Dumčiaus siūlymas papildyti 19 straipsnio 3 dalį 4 punktu. (Balsai salėje) Gerbiamasis Jurgi! Prašau.
J. RAZMA (TS-LKDF). Tai čia turimas galvoje tas punktas dėl datos?
PIRMININKĖ. Ne. Laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams, išskyrus erotinio ar smurtinio pobūdžio leidinius…
J. RAZMA (TS-LKDF). Aš supratau, kad kompleksiškai balsuojant šitas punktas buvo.
PIRMININKĖ. Gerai. Aš jį citavau. (Balsai salėje) Gerai. Ir tas punktas, kuris buvo J. Razmos įregistruotas – „įsigaliojimas“, tai čia dabar mes apie jį nekalbam, nes balandžio 1 d. seniai praėjo. Ačiū pranešėjui. Daugiau siūlymų nėra. (Balsai salėje)
Gerbiamieji kolegos, kompiuterio laikmena išlikusi tų, kurie buvo užsirašę po svarstymo už ir prieš. S. Stoma – už.
S. STOMA (TS-LKDF). Be jokios abejonės, kad ir gerokai suprastintas, atmetus tiesiog net ir nepadiskutavus dėl kai kurių siūlymų, kartu ir mano dėl knygų, vaikų literatūros diferencijavimo ir tos srities skatinimo, žinoma, dėl to reikia apgailestauti, nes būsiu priverstas vėl įregistruoti ir iki priėmimo galbūt nuostata pasikeis, bet vis tiek tai yra žingsnelis į priekį, spaudai šiek tiek situaciją pagerinom, ir tai jau yra gerai. Esant mūsų dabartinio Seimo situacijai, tai net jau labai gerai. Raginu kolegas, čia tikrai galima vieningai balsuoti už, ir tikiuosi, kad bus pakankamai laiko, pakankamai diskusijų, galbūt pavyks įtikinti kolegas padaryti ir daugiau mokestinių lengvatų, tiksliau, mokestinės diferenciacijos, kad galėtume realiai paveikti situaciją ir tas sritis, kurios šiuo metu yra nustekentos, nusilpusios, ypač, sakykime, knygų leidyba, ir dar daugybėje sričių galėsime šį tą padaryti.
Dėl maisto produktų, matyt, irgi reikės teikti siūlymą, kad būtiniausiems maisto produktams reikės padaryti tiek, kiek bus Latvijoje, jeigu nepadarysim tiek, kiek Lenkijoje. Tai raginu balsuoti už ir dar labai gerai apgalvoti likusias galimybes pagerinti situaciją. Labai ačiū.
PIRMININKĖ. K. Glaveckas – prieš. Atsisakot? E. Jurkevičius – prieš.
E. JURKEVIČIUS (TS-LKDF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Gerbiamieji kolegos, kodėl aš sakau prieš? Labai argumentuotai. Pridėtinės vertės mokestis yra tas mokestis, iš kurio mokamos tiek socialinės pašalpos, tiek nemokamas vaikų maitinimas, tiek darbo biržos išmokos. Gerbiamieji, jeigu mes taip jau mažinam spaudai, tai tada turime siūlyti alternatyvas ir pienui, ir duonai, ir transportui, nes visa tai susiję. Nebent mes žengiame šitą žingsnį be kitų mokesčių mažinimo, PVM mažinimo, ir siūlome vaikams mažiau valgyti, o skaityti knygas, darbo biržoje dalinti pigesnius laikraščius ir t. t. Šioje vietoje matau, kad yra kažkoks nesusipratimas. Man atrodo, pasirinkta ne ta PVM mažinimo eiga.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Gerbiamieji kolegos, balsuojame. Kas pritariate Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 19 straipsnio papildymo įstatymo projektui, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 110 Seimo narių: už – 103, prieš nėra, susilaikė 7. Po svarstymo Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 19 straipsnio papildymo įstatymo projektui pritarta.
Gerbiamieji kolegos, pasinaudodama 138 straipsniu prašau, kad šis projektas būtų pateiktas Vyriausybei ir Vyriausybė iki priėmimo pateiktų išvadą, nes Vyriausybės išvada buvo tiktai dėl pirmojo įstatymo projekto varianto, kur buvo PVM lengvata tiktai laikraščiams. Dabar atsirado dar viena, todėl mums reikia Vyriausybės išvados iki priėmimo. Dėkui.
Dabar… Atsiprašau, V. Andriukaitis.
V. P. ANDRIUKAITIS (LSDPF). Gerbiamoji Seimo Pirmininke, Seime buvo pateikti pasiūlymai dėl PVM lengvatos mėsos ir pieno produktams ir buvo kreiptasi į Vyriausybę išvados. Aš manau, kad Vyriausybė privalėtų pagaliau pateikti tą išvadą, nes jau gana ilgas laiko tarpas, ir gal mes tada galėtume turėti didesnį aiškumą dėl viso pasiūlymų paketo.
PIRMININKĖ. Gerbiamasis premjere, dar kartą mes kreipiamės, nes jau yra vieną kartą kreiptasi dėl PVM lengvatų maisto produktams. Mes negauname Vyriausybės išvados. Prašyčiau tikrai greičiau pateikti Vyriausybės išvadą dėl šio klausimo ir dėl ankstesnio mūsų kreipimosi į Vyriausybę.
11.43 val.
Dirbame toliau. Seimo nutarimo „Dėl Valstybės pažangos strategijos „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“ patvirtinimo“ svarstymo tęsinys. Situacija panaši – diskusija. P. Auštrevičius frakcijos vardu norėjo diskusijose dalyvauti, bet dabar nematyti.
K. Masiulis frakcijos vardu. Prašau į tribūną.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, mes retai svarstome Seime strateginius projektus ir nepelnytai jiems skiriame per mažai dėmesio. Tiesiog, matyt, yra tokia mūsų valdymo tradicija, kad nelabai mes gilinamės į strategijas, nelabai suprantame jų prasmę, nelabai mokame jas kurti ir jos mums atrodo nesvarbios. Štai aš žvalgausi po salę, kaip staiga dingsta Seimo nariai iš salės. Kokia nors PVM lengvata atrodo mums daug svarbesnis dalykas negu dokumentas, kuris galėtų nulemti mūsų ateitį keliems dešimtmečiams į priekį.
Tas pats pasakytina, tiesą sakant, ir apie asmenines gyvenimo strategijas. Nelabai šeimos moka vaikams pasiūlyti, kaip susikurti savo gyvenimo strategijas, mokyklos irgi tokių dalykų nemoko. Jeigu kas domisi, kaip kryptingai ir tikslingai nugyventi savo gyvenimą, tas ir atranda būdų, tačiau nei valstybė, nei šeimos tam vaikų neparengia. Tačiau yra puikiausiai žinoma, kad jei neturi savos strategijos, tai gyvensi pagal uošvės strategiją, o jeigu valstybė neturi savos strategijos, ji gyvena pagal Maximos strategiją arba pagal kokias nors verslo, supermarketų strategijas.
Strategijos yra be galo svarbios ir tikrai į jas neturi būti sudėta tai, kaip čia praėjusiame posėdyje gerbiamasis kolega J. Olekas siūlė – sudėti visus sektorius. Lygiai taip pat nepritarčiau ir tam, ką gerbiamasis kolega R. Smetona kalbėjo, kad tai yra kažkokia utopija. Kai kurie kolegos, kaip J. Ramonas, pasigedo receptų, ką daryti ir panašiai, ir kaimo reikalų dalykų. Strategijos nėra receptas, strategijos yra reikalingos kitiems dalykams. Strategijos nubrėžia tikslus ir gaires, kurias mes turime paversti vėliau veiklos uždaviniais ir juos įgyvendinti kontroliuodami, kaip jie sėkmingai įgyvendinami.
Taigi kokie šitos strategijos privalumai? Aš matau gana esmingus privalumus, nors net ir spaudoje mačiau, kad jie yra neteisingai interpretuojami. Pirmiausia yra teisingi rengėjai. Tai nėra, kaip čia dažnai kai kas kartais pasako, kad tai yra partinė strategija. Tai tikrai nėra partinė strategija. Aš mačiau labai daug klestinčių žmonių įvairiose skirtingose srityse, anaiptol nesusietų su jokiom politinėm jėgom, kurie labai daug vargo ir laiko skyrė šitai strategijai rengti. Kaip reta gera žmonių komanda, arba strateginė rengimo grupė, buvo iš tikro labai kompetentinga. Ji viršpolitinė, todėl šita strategija yra irgi viršpolitinė. Aš nematau tos strategijos jokių vertybinių takoskyrų, kurios galėtų ateiti iš politikos. Iš tikro šita strategija yra vienijanti strategija, tai atsispindi ir strategijos turinyje.
Ką siūlo šita strategija Lietuvai? Ji siūlo, kad Lietuva būtų moderni, veržli, atvira ir turinti nacionalinį tapatumą. Iš tikro XXI amžiuje, kada pasaulis tapo globalus, yra sunku nebūti globaliu ir neatsiverti pasauliui, nes tapsi pasaulio užkampiu, bet lygiai taip pat iškyla didžiulių pavojų, kad atsiverdami pasauliui mes galime prarasti savo nacionalinį tapatumą. Strategijos rengėjai apie tuos iššūkius ir galvoja, ir juos įvardija. Ypatingas dėmesys yra skiriamas žmonėms, nes būtent tik kūrybingi žmonės gali sukurti kūrybingą Lietuvos ateitį, tik atviri žmonės gali pasiūlyti atviros Lietuvos projektą. Be to, lygiai taip pat kalbama apie tai, ko mums dar labai neretai trūksta – atsakingumo. Yra kalbama apie tokį tikslą, kad mūsų visuomenė, ekonomika ir valdymas būtų sumanūs, remtųsi moderniausiomis idėjomis, kad valdymas, ekonomika ir visuomenė taptų pažangos sritimis, kas yra iš tikro be galo svarbu.
Galų gale dėl šitos strategijos galime diskutuoti, tinka ar netinka, bet šitoje strategijoje vis dėlto yra pateikti ir kriterijai, pagal kuriuos šitą strategiją verčiant veiklos programa turėtų būti matuojama veiklos sėkmė arba kiek mes artėjame prie šitos strategijos įgyvendinimo. Tam yra siūloma paimti šešetą indeksų – gyvenimo kokybės indeksą, laimingumo, arba laimės, indeksą ir panašius indeksus – ir pagal šituos indeksus siūloma patekti į Europos Sąjungos valstybių dešimtuką. Uždavinys yra ambicingas, bet jis yra įgyvendinamas turint omeny, kaip šitie indeksai yra formuojami. Galima diskutuoti dėl kai kurių indeksų. Galbūt būtų galima ir diskutuoti, ar jie yra pakankamai gerai skaičiuojami, ar mums tinka tokie kriterijai.
Taigi aš siūlau pritarti šitai strategijai turint omeny, kad apskritai visos strategijos, kad ir kokios jos būtų – įmonės strategija ar žmogaus asmeninio gyvenimo strategija, ar kokios nors organizacijos, ar sektoriaus strategija, – jos negali būti sustabarėjusios ir nėra granito luitas. Strategijos kis vykdymo metu mums susiduriant su tam tikrais sunkumais arba susiduriant su realybe, kuri reikalaus pakoreguoti tas strategijas. Siūlau turint tai omeny patvirtinti šitą strategiją.
PIRMININKĖ. Kviečiu V. Valkiūną frakcijos vardu.
V. VALKIŪNAS (LiCSF). Strategijos skaičiai, „Lietuva 2030“ – strategija dėl pažangos ar regreso, mums reikia susimąstyti: ar bus sunaikinta lietuvybė? kokia bus, jeigu dar bus, Lietuva 2030 metais?
Gerbiamieji Lietuvos Respublikos Seimo nariai, strategijos kūrėjai ir išminčiai! Šis dokumentas – „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“ turėtų būti pagrindinis planavimo dokumentas, su kuriuo turi būti derinami valstybės planai, programos ir kitos viešosios iniciatyvos.
Tenka pripažinti, kad strategijos idėja sukurti valstybės raidos viziją, pasiekti politinį sutarimą ir jo laikytis yra kur kas gražesnė nei pats strategijos tekstas. Programa rengta ne tik valdančiosios koalicijos politikų ar biurokratų rankomis. Norėčiau tikėti, kad jos rengėjai, ypač visuomenininkai, moksleiviai, studentai ir profesoriai, teikę dėl jos pasiūlymus, dirbo atsakingai ir galvodami apie valstybės ateitį. Todėl iš tikro liūdna ir pasidaro pikta, kad Seime ši strategija gali būti iškraipyta ir sudarkyta.
Prisimenu, kaip praeitų metų liepos mėnesį strategija „Lietuva 2030“ buvo svarstoma A. Medalinsko vadovaujamame diskusijų forume. Ten susirinko intelektualai, visuomenininkai, disidentai ir buvę politiniai kaliniai ir, vykstant tikrai įdomiai diskusijai, buvo kritikuojami šio dokumento trūkumai. Susirinkusieji kaip vieną iš pagrindinių trūkumų įvardijo Lietuvos ir lietuviškumo stoką. Buvo liejamos nuoskaudos, kad nors Vyriausybei vadovaujanti Tėvynės sąjunga skelbiasi patriotine valstybine jėga, tačiau jų rengta Lietuvos vystymosi strategija puikiai tiktų be kuriai kitai valstybei, tuo labiau pasitarnauti įkurti globalią ir visiems atvirą valstybę Lietuvoje, nutylint, kad visiems atviroje valstybėje lietuvių bus mažuma. Seimą pasiekusioje strategijoje, atrodo, atsižvelgta į visuomenės pasiūlymus, išryškintas lietuviškumas ir skirtas didesnis dėmesys tautos istorijai.
Kiekviename organizme yra ląstelių, kurios, susidarius tinkamoms sąlygoms, gali tapti vėžinėmis. Tad kas gi dedasi Lietuvos valstybės organizme? Svarstant dokumentą Seimo komitetuose, tik viename iš jų strategija užkliuvo būtent dėl pabrėžiamo lietuviškumo ir tautiškumo. Nesunku atspėti, kad tai Europos reikalų komitetas. Jame buvo priimti P. Auštrevičiaus pataisymai. Anot liberalo, joje neturi likti tokių nuostatų kaip lietuvių tauta didžiuojasi savo praeitimi, senomis laisvę mylinčiomis tautos tradicijomis, brangina savo kraštą, kalbą ir kultūrą, pasaulio lietuviai aktyviai dalyvauja valstybės gyvenime ir prisideda prie jos ūkio ir kultūros klestėjimo. Arba Lietuvos tauta yra gyvų tradicijų visuomenė, ji remiasi stiprybe iš praeities, tausoja ir kuria lietuvių kalbą ir kultūrą, puoselėja kitas tradicines Lietuvos kalbas ir kultūras.
Sakoma, kad visus žmones sukūrė Dievas, tačiau kai kuriuos iš jų modifikavo velnias, ir taip mes kartu šioje žemėje vargstame. Gerus pirmųjų veiksmus ir norus antrieji iškreipia ir sugriauna, kurdami chaosą ir suirutę. Reikia nepasiduoti akinančioms pagundoms, reikia neutralizuoti chaoso agentus, atkurti tvarką ir sukurti prielaidas tikrajai žmogaus evoliucijos prigimčiai. Išbraukus šias be galo svarbias nuostatas, įtrauktas primygtinai prašant visuomenės atstovams, būtų iškreipta reikšminga strategijos dalis.
P. Auštrevičius nebeslėpdamas demonstruoja priešiškumą Lietuvai ir lietuviams. Metų pradžioje jis paskelbė sukūręs Europos federalistų sąjungą Lietuvoje, siekiančią vienos europinės valstybės su bendra Konstitucija ir viršnacionaline valdžia. Iš kur šįkart lauksime nurodymų – iš Briuselio ar iš Berlyno? Gerokai anksčiau tas pats P. Auštrevičius Lietuvai suderėjo įstojimą į Europos Sąjungą. Dėl to yra uždaroma Ignalinos atominė elektrinė, tačiau, kaip dabar matome, neužtikrinant kompensacijos už uždarymą, o tik mistinę paramą. Ar tikrai galime sau leisti prabangą neatidžiai ir neatsakingai žiūrėti į eurobiurokratų siunčiamus dokumentus? Nejaugi dar nepasimokėme iš savo klaidų?
Vis dažniau tenka įsitikinti, jog iš buvimo Europos Sąjungoje Lietuvai yra daugiau žalos nei naudos. Pataikaujant Briuselio biurokratams ir jų marionetėms, nacionalinė valstybė vis dažniau tampa nepatogiu kliuviniu, apsunkinančiu ekonomikos raidą bei įvairiais formalumais ribojančiu laukinį kapitalizmą. Nors oficialioji politika teigia sauganti visas tautas ir valstybes, tačiau dabar tam prieštarauja. Nuolatinis spaudimas tautines mažumas vertinti labiau nei daugumą sudarančią tautą atsisuka antru lazdos galu – prasiveržia riaušėmis ir neramumais. Jei ES nevengia pabarti tokių valstybių kaip Vengrija, kuri imasi vykdyti bent kiek savarankiškesnę politiką, ir Vokietijos, ir Prancūzijos ekonominiam diktatui nepaklūstančių valstybių, iš karto nukreipiamas finansinių rinkų spaudimas, juodinama valstybių reputacija, kyla skolinimosi kaina, kas gali garantuoti, kad tas pats nenutiks Lietuvai? Nejaugi mums gali būti pagrasinta finansinėmis ir teisinėmis priemonėmis, jei pademonstruosime tvirtą tautinį identitetą ir pakovosime už nacionalinius interesus?
Gerbiamieji, reikia suvokti, kad dabar didžiausias grėsmes pasaulio darnai ir progresui kelia ne tik ultradešinieji ar kairieji, kurių taip bijo Europos Sąjunga. Grėsmę tautoms kelia liberalistinės jėgos, nešančios sumaištį ir ekonomines krizes. Aktyviausi Europos globalistų advokatai Lietuvoje, kaip dabar matyti, yra P. Auštrevičiaus bendražygiai, kurie prisidengia liberaliomis idėjomis ir skelbia visų tautų ir visų žmonių lygybę, žmogaus teisių triumfą prieš bendruomenę ir valstybę. Bet juk čia yra mūsų Lietuva, kurioje gyvena mūsų tauta, turinti savo istoriją, papročius ir tradicijas. Nejaugi mes turime nusižeminti prieš svetimuosius savo pačių žemėje, bijoti Nacionalinėje pažangos strategijoje minėti lietuviškumą ir tautos istoriją?
PIRMININKĖ. Kolega, jau laikas!
V. VALKIŪNAS (LiCSF). Deja, matant veiksmus dėl Lietuvos pažangos strategijos, susidaro liūdnas įspūdis, kad Europos reikalų komitetas dirba ne Lietuvai, o Europos Sąjungai.
Gerbiamieji, kviečiu strategijoje „Lietuva 2030“ išlaikyti visuomenės pastangomis į ją įtrauktas nuostatas dėl Lietuvos visuomenės ir tautos, kontroliuoti ir atmesti Europos reikalų komiteto pataisymus. Taip pat raginu jus kur kas atidžiau vertinti šio komiteto veiklą ir sprendimus, svarstant įstatymus Seime. Pagrindinė strategija – visiems dvasios stiprybės ir būti budriems. Ačiū už dėmesį. (Triukšmas salėje)
PIRMININKĖ. Ačiū. Toliau pirmininkauja Seimo Pirmininko pavaduotojas A. Čaplikas.
PIRMININKAS (A. ČAPLIKAS, LiCSF). Dabar turėtų kalbėti frakcijos vardu P. Auštrevičius. Nematau salėje. Frakcijos vardu turėtų kalbėti M. Varaška, irgi nematau salėje. Tada kviečiu B. Vėsaitę.
B. VĖSAITĖ (LSDPF). Gerbiamieji kolegos, matyt, atėjo teisingumas į šį pasaulį, nes Liberalų frakcijos atstovas kalbėjo prieš liberalizmą. Su tuo aš juos ir sveikinu.
Iš tikrųjų kiekviena valstybė turi turėti viziją, kur link jai judėti. Aš manyčiau, kad šitos pastangos, kurias darė darbo grupė, sudaryta iš mokslininkų, visuomenės veikėjų, gal ir tikrai vertintinos, juo labiau kad šitie žmonės dirbo visuomeniniais pagrindais, gaišo savo laiką ir sukūrė tą produktą.
Man pačiai teko vertinti Ekonominio bendradarbiavimo, tai yra OECD, šalių, kurios sudaro turtingųjų pasaulio klubą, strategiją Europos Tarybos parlamentinėje asamblėjoje. Labai džiaugiuosi, kad Ekonomikos komitete man pateikus pataisas dėl laimės ekonomikos, tarkime, integracijos į šitą mūsų strategiją, dėl žaliojo augimo, dėl žaliosios ekonomikos, nes iš tikrųjų tradicinė ekonomika jau išeikvojo savo potencialą, ir būtent ši krizė buvo posūkis į žaliąją energetiką, žaliąją ekonomiką, į žaliąjį augimą, tai labai džiaugiuosi, kad darbo grupė įsiklausė ir įtraukė šias pataisas.
Noriu dar pasakyti, kad, aišku, lietuvybės išlaikymas yra tikrai labai svarbus dalykas vis labiau globalėjant pasauliui ir vykstant mūsų jaunimo emigracijai, ir tampant pasaulio piliečiais. Aišku, gali būti pasaulio piliečiu ir išlaikyti savo tautinę tapatybę. Labai džiaugiuosi, kad darbo grupė įsiklausė ir vis dėlto įtraukė nuostatą, kad ne tik paslaugomis Lietuva būtų garsi šalis, bet ir pramone, kuri pagrįsta inovacijomis ir žaliuoju augimu, nes antraip mes tikrai neturėsime pakankamai darbo vietų su ganėtinai geru užmokesčiu. Aš manyčiau, kad kaip tik šie pataisymai atrado vietą, ir dėl to galima džiaugtis.
Bet žinote, pasaulyje nieko nėra pastoviau kaip pokyčiai. Aš norėčiau savo trumpą kalbą užbaigti tokia remarka. Man neseniai teko skaityti, kad XIX amžiaus pabaigoje, kai Londone ėmė labai daugėti žmonių, ateities strategai buvo labai susirūpinę, kad reikės labai daug arklių jiems vežti ir kur tada Londone reikės dėti arklių mėšlą. Žinote, kai staigiai atsirado vidaus degimo variklis, tai reikėjo labai greitai pakeisti visą strategiją. Aš net neabejoju, kad atsiras naujų technologijų, posūkių į naująją energetiką, ir, tarkime, tie mūsų naivūs strategavimai gali tikrai sulaukti didelių pakitimų. Juo labiau kad mokslininkai intensyviai dirba dėl vandenilio energetikos, iš tikrųjų kiekvienas didesnis miestas turės savo mini atominę jėgainę ir apie tai galima tikrai svajoti.
Mane šiek tiek glumina Valstybės pažangos taryba, sudaroma prie Vyriausybės. Sakykite, ar kiekviena Vyriausybė turės keisti tą Pažangos tarybą? Ir ar ne per dideli įgaliojimai jai yra suteikiami? Štai dėl šių dalykų aš, tiesą sakant, turiu daug abejonių ir galbūt dar mums iki priėmimo reiktų padiskutuoti, kaip ji bus sudaroma ir ar ne per plačios galios jai bus suteikiamos, juo labiau kad jinai madas diktuos Vyriausybei. Aš manyčiau, kad prieš strategijos priėmimą mums dar reiktų pagalvoti šia tematika.
PIRMININKAS. M. Zasčiurinskas. Kol ponas M. Zasčiurinskas eina, aš tik primenu, kad lyg ir praeitą kartą buvome sutarę, kad kalba po vieną atstovą nuo frakcijos. Mes pasitikslinsime pagal protokolą ir, jeigu taip buvo sutarta, galėsime po truputėlį baigti diskusiją.
M. ZASČIURINSKAS (DPF). Gerbiamieji kolegos, šios strategijos su mėšlu aš gal nelyginčiau. Bet pirmiausia noriu pasakyti, kad gerbiamojo premjero ir partijos pirmininko vadovaujama darbo grupė atliko darbą, ir mes turime produktą, kuris vadinasi „2030 strategija“. Atkreipčiau dėmesį į tai, kad ši strategija, kaip parašyta jos tekste, yra ir turi būti privaloma visoms valdžioms ir visiems tautos atstovams, kurie dirbs ir bus čia, šioje salėje. Kartu ten yra pabrėžta, kad tai – strategija, kuri turi būti priimta visų bendru sutarimu. Visiškai nesuprantama (pritariu Birutei) ir keistai atrodo, kad mes, patvirtinę šią strategiją, kartu patvirtinsime dar vieną darinį virš Vyriausybės, – tai Pažangos tarybą. Jai yra suteikti tokie įgaliojimai, kad jinai galės Vyriausybei nurodinėti ir vertinti, ir t. t. Man truputėlį keista ir tam aš nepritariu.
Dar vienas aspektas, strategija yra dvidešimčiai metų. Aš suprantu, kad populiarioje mokykloje galima kalbėti apie strategiją dvidešimčiai mečių, aštuoniolikai metų, bet valstybės masteliu dvidešimčiai metų tikrai yra ne strategija, tuo labiau kad mes visi, gerbiamieji kolegos, puikiai žinome, kad atskirų sričių strateginės kryptys, arba projekcijos, yra sudarytos iki 2060 m. Jeigu lygini atskirų sričių kryptis iki 2060 metų su šia strategija, nė vieno sąlyčio taško ten nerandi.
Šioje strategijoje nėra daugelio dalykų. Pavyzdžiui, nėra net paminėti tokie dalykai, kad pagal projekcijas iš Briuselio ir 2050–2060 metais pagal makroekonominius pagrindinius rodiklius mes ir toliau liksime gerokai atsilikusi šalis nuo Europos Sąjungos vidurkių. Ir kai mes rašome, kad po 20 metų pateksime į dešimtuką, tai žinant šią projekciją reikėtų labai konkrečius žingsnius nurodyti, kaip mes tai padarysime, nes čia yra panašu į pasaką „Eglė žalčių karalienė“.
Yra tokių detalių, kurioms aš iš esmės nepritariu, ir iš vidaus, pavyzdžiui, įrašomas į oficialų dokumentą naujas terminas. Iki šiol ir Konstitucijoje, ir kitur yra terminas „lietuvis“, čia yra įrašomas naujas terminas „pasaulio lietuvis“. Tai kaip suprasti? Tas lietuvis, kuris bus Lietuvoje, jis bus ne lietuvis, jis turi įeiti į „pasaulio lietuvio“ sąvoką? Tada kaip bus su mūsų nacionaliniu tapatumu? Apskritai tokie terminai veda į kosmopolitizmą ir veda į Lietuvos, kaip valstybės, sunaikinimą. Iš kitos pusės, yra labai daug smulkmenų – tokioje strategijoje yra net nurodyta, kad visi privalo mokytis anglų kalbos, ir nurodyta, po kiek valandų per dieną būtina anglų kalbos mokytis.
Kokių strateginių krypčių nėra? Pavyzdžiui, nėra jokių strateginių krypčių dėl migracijos, dėl emigracijos. Milijonas prieš Pirmąjį pasaulinį karą išvyko iš Lietuvos, milijonas – per Antrąjį, milijonas – dabar, po 20 metų, kas liks? Atsakymo šioje strategijoje ir krypties taip pat nėra. Nėra jokių politinių krypčių ar ekonominių krypčių dėl demografinių problemų. Visiškai nenagrinėtas globalizacijos aspektas. Aš suprantu, kad mes atėjome visiems laikams, bet jeigu kalbame apie valstybės klausimus, tai ignoruoti globalizacijos procesus, kurie vyksta ir kur mes esame mažiukas, bet vis dėlto svarbus sraigtelis, manau, yra klaida. Visiškai nenagrinėtos, bent jau mums nepateiktos, nors aš aktyviai domėjausi, ir alternatyvos, kokios buvo nagrinėtos alternatyvos, be tos, kuri yra priimta. Strategijų yra virš dviejų šimtų, dabar štai mes gavome ant savo stalo dar vieną – energetikos strategiją, čia išvis viršūnė, kai pirmiau padaromi darbai, o strategija užmaunama ant šių darbų. Aš galvoju, kad ši strategija negali būti vykdoma, ir vien mūsų kalbos yra…
PIRMININKAS. Laikas!
M. ZASČIURINSKAS (DPF). Baigiu, paskutinį sakinį. Ir vien mūsų kalbos rodo, kad mes suprantame, kad ji bus nevykdoma, todėl į savo kalbą įtraukiame, kai kurie kolegos įtraukė: jeigu reikės, mes ją patikslinsime. Tai gal netikslinkime dvidešimčiai metų, o iš karto paruoškime pagrindines strategines kryptis. Ačiū.
PIRMININKAS. Kviečiu į tribūną P. Auštrevičių, Liberalų sąjūdžio vardu. (Balsai salėje) Ne tos frakcijos, gerbiamieji. (Balsai salėje) Ne tos, ne tos.
P. AUŠTREVIČIUS (LSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Kolegos, išklausykite kalbą ir suprasite, kas iš kokios frakcijos.
2030 m. bus 40 metų Lietuvos dabarties nepriklausomybei. Kokia ji bus tada? Ką jis bus pasiekusi? Kaip ją vertins jos piliečiai ir aplinka? Apie tai mes privalome kalbėti jau dabar, nes be rimtos dabarties nebus geresnės ateities. Iš tikrųjų galbūt geriau žiūrėti iš ateities perspektyvų, o ne vertinti dabartį, kuri galbūt kai kam kai kuriose srityse yra nevisiškai priimtina, politikai nesutinka su vienais ar kitais sprendimais. Bet pažvelkime nuo tos ribos, apie ką kalba ši strategija. Kaip mes galėsime būti pasikeitę, jeigu mes nebrandiname jokių pokyčio idėjų arba potencijos dabar?
Apie ateitį kalbėti ir lengva, ir kartu sunku. Sutinku, tai galima pavadinti savotiškai ir politine spekuliacija. Tačiau politikai, politikų sluoksnis ir privalo kalbėti apie ateitį. Ginčytis dėl dabarties ir nenumatyti ateities sprendimų, kurie gali pakeisti dabartį… aš manau, yra mūsų pašaukimas, todėl neabejoju, kad strategija 2030 m. yra reikalingas dokumentas. Tai nėra dokumentas, prilygstantis Biblijai, kurioje galima rasti visus atsakymus į bet kokius kylančius klausimus ir kurios interpretacijos gali būti priimtinos visiems. Iš tikrųjų šita strategija nepretenduoja paaiškinti visas gyvenimo situacijas, tačiau mes privalome turėti mus uždegantį dokumentą ir dokumentą, kuris bent jau sugeba geriau paaiškinti pokyčių kryptis.
Linkėdami savo valstybei tik gero dėl užtikrinto rytojaus ir reikalingų pokyčių, privalome kelti konkrečius tikslus. Pasakysite, kad strategijoje jų nėra. Aš atvirkščiai sakysiu – jų yra galbūt net per daug, jie yra labai ambicingi, tačiau be ambicingų tikslų eiti į ateitį visada yra pražūtinga. Suprantama, kad ateities tikslai ir jų kriterijai ypač privalo būti praktiškai… ir, be jokios abejonės, išmatuojami. Jeigu kalbame apie gyvenimo kokybę, tai turime kalbėti ne tik apie pajamų lygį, bet ir apie sveikatingumą, teisėtumą, aplinkosaugą ir kitus dalykus. Štai kodėl kartais ir atrodo, kad tie tikslai yra labai abstraktūs ir bendri, tačiau ar mums rūpi vien tiktai materialinė finansinė išraiška?
Taip, iš tikrųjų egzistuoja vienas mitas Lietuvoje, kad tik pinigai gali mus pakeisti. Duokite ir iš kur rasti daugiau pinigų, o visa kita, pokyčiai ateis savaime. Bet tai, kolegos, yra nesąmonė. Turėjome pinigų, bet neturėjome ambicijų. Galbūt turėjome ambicijų, bet ne tokių, kokios buvo reikalingos tuo metu kraštui. Manyti, kad staiga, po keleto metų ar dešimtmečių atsiradus daugiau pinigų, visi reikalai susitvarkys, vargu. Be idėjos, bet plano ir galbūt be investicijų nebus tų pokyčių, kurių mes vienas kitam linkime ir apie kuriuos nuolat kalbame.
Aš tikrai sau ir savo vaikams nuoširdžiai linkiu gyventi sumanioje valstybėje, šalyje, kuri yra sukūrusi sumanią ekonomiką ir kurioje esti sumani visuomenė. Ją išskiria sumanus valdymas. Ir, šalia kitko, joje gyvenantys žmonės yra kūrybingi ir atsakingi. Tai tikrai geras palinkėjimas bet kuriam iš mūsų, ir aš manau, kad geresnio palinkėjimo iš esmės nesugalvosi.
Bet man patinka, kad ši Vyriausybė ėmėsi atsakingo žingsnio pažvelgti į tą geresnę ateitį per kiek labiau struktūrizuotą planą. Ar mes privalome vien tiktai išreikšdami abstrakčias abejones trukdyti tokiam planui atsirasti? Labai abejoju. Tikrai kai kam kliūna, kad Lietuva atsiveria pasauliui. Kolegos, bet Lietuvos ateitis – bebaimė konkurencija pasaulyje, mūsų pranašumų ugdymas ir dalyvavimas žmonijos idėjų mainų procese. Na, ar mes galime ginčytis su faktu, kad daug lietuvių išvažiuoja, kai kas grįžta? Tikiuosi, kad tokių bus daugiau. Tačiau pasaulinė konkurencija yra realybė, su kuria mums reikia skaitytis. Ar mes esame jai pasiruošę? Aš kiek abejoju. Mane patį labai nuvylė paskelbta apklausa, kad net 52 % suaugusiųjų ir 35 % vaikų visiškai neskaito knygų. Ar jiems bus naudinga šita strategija ir tai, ką mes kalbame, bus suvokiama, jei jie nesidomi tuo dalyku?
Kolegos, partijos yra atsakingos už krašto politikos ateities gairių braižymą. Mes privalome įtraukti visuomenę į šitos strategijos vykdymą. Gerai, kad ne Vyriausybės atstovai buvo pagrindiniai šaukliai ir entuziastai, kurie atskiras dalis kuravo. Man labai patinka. Bet, kolegos, aš tikrai atsakingai siūlau šios strategijos įgyvendinimui sukurti politinę priežiūros grupę, kurią sudarytų kuo platesnis politinių partijų atstovų spektras. Ši priežiūros grupė vėlgi, dirbdama išvien su visuomene, su interesų grupėmis, stengtųsi, kad ši strategija būtų įgyvendinama, kad ji neliktų vien tiktai gerų ir gražių frazių rinkinys ir kad 2020 metais įvertindami pirmąjį dešimtmetį mes konstatuotume, kad nieko nepadarėme.
Aš manau, kad tai yra reikalingas dalykas, ir tikiuosi, kad vienas iš mūsų sprendimų ir gali būti susijęs su tuo, kad pritarę strategijai mes sukurtume politinės priežiūros grupę. Ačiū.
PIRMININKAS. Paskutinysis kalba Ministras Pirmininkas A. Kubilius, nes, kaip ir buvo nutarta, kalba po vieną visų frakcijų atstovą. Taip ir įvyko per dvi dienas – kalbėjo visų frakcijų atstovai. Kviečiu į tribūną Ministrą Pirmininką.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, norėčiau gal tik keletą pastabų ir keletą bendrų pastebėjimų pasakyti. Iš tikrųjų diskusija, kaip ir visada Seime, buvo įdomi, kartais emocinga, kartais gal ir ne visai apie tai, ką svarstome, bet ir tai yra gerai.
Visų pirma dėl kai kurių išsakytų priekaištų, kuriuos teko girdėti. Jie, mano manymu, nėra visiškai tikslūs. Aš turiu pasakyti, kad iš tikrųjų pačios strategijos rengimas, nors ir buvo inicijuotas Vyriausybės, tapo kur kas platesniu dalyku. Tai, kad žmonės, iš tikrųjų daug pasiekę, turintys labai intensyvų savo darbų grafiką, sėkmingai dirbantys privačiame versle ar universitetuose, sutiko imtis šio darbo ir būti Pažangos tarybos dalimi, kurti tokią strategiją, manau, yra labai gerai ir labai daug. Todėl tikrai noriu jiems visų pirma nuoširdžiai padėkoti ir atsiprašyti už tai, kad jų darbą mes ne visada sugebame įvertinti.
Kiti priekaištai, kuriuos teko girdėti dėl pačios strategijos. Man kartais atrodė, kad priekaištaujama ne dėl to, kas joje parašyta, o dėl to, ko neparašyta, ir galbūt ne visada gerai suprantant šios strategijos tikslą. Be abejo, būtų galima vardyti ir vardyti, apie ką šioje strategijoje nėra pasakyta, kam lyg ir trūktų dėmesio. Apie žemės ūkį nėra kalbos tiek daug, kiek kas nors norėtų, nėra kalbos apie sveikatos reikalus, nėra kalbos apie kurias nors atskiras gyvenimo sritis, bet tikrai reikia labai aiškiai matyti, kad strategija nėra apie viską.
Strategija tikrai nėra detalus planas, kaip turėtume visus dvidešimt metų spręsti Lietuvos reikalus. Strategija yra skirta išties pagrindinių krypčių ir, aš pasakyčiau, net mūsų mąstymo krypčių apibrėžimui, bandymui susivokti, kas per dvidešimt metų vyks esminio pasaulyje, kokie reiškiniai vyks, kas vyks Europoje, kaip mes tame reiškinių sraute atrodysime ir kur mes turime matyti pagrindinius iššūkius patiems sau, aiškiai matydami tokią perspektyvą.
Iš tikrųjų vienas iš pagrindinių iššūkių (ir ši strategija skiriasi nuo kitų galbūt labiau techninių dokumentų) yra tai, kad kaip vieną iš pagrindinių iššūkių strategijos autoriai mato iššūkį mūsų pačių mąstymui, mūsų pačių savivokai, mūsų pačių mentalitetui. Man atrodo, kad strategijos esmė yra išsakyta kaip tik keliose pastraipose, kurias aš norėčiau pacituoti ir kuriose strategijos autoriai, mano įsitikinu, labai gerai įvardino, ko kiti 20 metų pareikalaus iš mūsų. Aš cituoju, čia iš trečiosios dalies: „XXI amžius – labai sparčios technologijų, klimato ir ekonomikos kaitos amžius, sudėtinga atspėti, kokios technologijos vyraus po 20 metų, kokią įtaką jos darys mūsų gyvenimui, aplinkai, ekonomikai, visuotiniams procesams, kokie verslai klestės ir kokie gebėjimai garantuos mums sėkmę. Akivaizdu viena – sėkmingai vystysis tik šiai kaitai pasirengusios šalys, nebijančios naujovių ir drąsiai priimančios konkurencijos iššūkius. Tam būtina pažinti pasaulį ir jo įvairovę, pasitelkiant šiuolaikines pažinimo priemones – užsienio kalbas ir informacines technologijas. Tik kaitai ir naujovėms atviros šalys bus sėkmingos, pritrauks žmonių ir finansų išteklių.“
Štai tokius strategijos iššūkius matydami ir tokius iššūkius formuluodami mes galime patys sau nubrėžti tam tikras kryptis, tam tikrus pagrindinius kaitos principus, kuriais remdamiesi, kai matome tokius iššūkius, galime visi kartu ieškoti geriausių atsakymų. Visi atsakymai strategijoje tikrai nėra duoti, bet pastanga ieškoti atsakymų, šitaip matant iššūkius, yra labai aiškiai įvardinta, todėl aš visiškai pritariu tam, ką ir kolega P. Auštrevičius įvardijo. Būtų labai svarbu, kad vienaip ar kitaip, priėmus sprendimą Seime dėl strategijos, ji netaptų dar vienu kūriniu, kuris jį patvirtinus padedamas į gilų stalčių. Būtų labai svarbu, kad tą gyvybę, kurios gal ir ne tiek daug, bet kurios atsirado, pačią strategiją kuriant, visuomenės atstovams, visuomenėms lyderiams įsitraukus į strategijos kūrimą, mes ir toliau išlaikytume jau patvirtinus strategiją. Strategija turi likti gyva, ji turi būti svarstoma, ji turi būti nagrinėjama, turi būti ieškoma atsakymo, kaip spręsti vienas ar kitas problemas po trejų ar ketverių metų, todėl Strategijos priežiūros komitetas, sudarytas iš partijų atstovų, iš politikų, iš visuomenės atstovų, būtų iš tikrųjų tinkamas instrumentas tam, kad mes šį darbą, šią pažangos strategiją, kurtą ir sukurtą ne politikų, o visuomenės atstovų, išlaikytume gyvą ir svarbią mūsų tolesniuose darbuose. Ačiū dar kartą visiems, kurie tikrai nuoširdžiai prie šio darbo prisidėjo.
PIRMININKAS. Visiems ačiū. Keistoka, bet neturiu kito būto, kaip tik kviesti į tribūną poną V. Stundį. Yra komitetų ir Seimo narių pasiūlymų dėl pačios strategijos. Bandysime bendru sutarimu rasti pačius protingiausius sprendimus.
Įžanga. Dėl įžangos 1.2 punkto yra gautas Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pasiūlymas, kuriam pagrindinis komitetas iš dalies pritarė. Turbūt galėtume bendru sutarimu pritarti šiam Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pasiūlymui. Prieštaraujančių negirdžiu. Keliaujame toliau. Iš karto galbūt apsispręskime, kad negaištume laiko. Yra pasiūlymai, kuriuos svartyti turėtume tik tada, kai pritartų 10 Seimo narių. Bet tradiciškai visą laiką bus taip, tai galime iš karto nutarti, jog palaikymas 10 Seimo narių yra, svarstome visus pasiūlymus ir balsuodami apsisprendžiame, pritariame jiems ar nepritariame.
Kitas pasiūlymas dėl 1.5 punkto. Seimo nario A. Burbos pasiūlymas dėl „Darnaus vystymo principai bei…“ Komitetas tam pritarė iš dalies. Aš žiūriu… (Balsai salėje) Kaip? (Balsai salėje) Bus. Jeigu reikia, bus.
V. STUNDYS (TS-LKDF). Kol kas ne.
PIRMININKAS. Jeigu reikia, čia pagal jūsų pageidavimus, ką tik pasakysite. Seimas viską gali, virš Seimo tik dangus. Pritarėme. Aš ieškau akimis A. Burbos, aš mačiau, jis pritarė, iš dalies jį, matyt, tenkina toks komiteto sprendimas. Verčiame… Tenkina? Tenkina.
Verčiame toliau. Trečiasis skirsnis, čia strategijos poreikis, paskirtis, į ką turėtų… Užsienio reikalų komiteto pasiūlymas, čia taip labai sudėtinga skaityti, nes orientuotis 6 puslapyje… kuriam komitetas pritarė iš dalies. (Balsai salėje) Svarbiausia, kad Seimo nariai suprastų priimdami strategiją, svarbiausia, kad jūs suprastumėte, o tauta gaus jau parengtą dokumentą, kurį jūs puikiai visi suprantate. Pritarta. Užsienio reikalų komitetas neprieštarauja pritarti iš dalies.
Vizija. Pirmasis Ekonomikos komiteto pasiūlymas, kuriam Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas pritarė iš dalies. Čia siūlo papildyti sąvoka „sumani visuomenė“, apibrėžiant 8 puslapy, ir ją išdėstyti taip, yra atitinkama redakcija. Komitetas tam pritarė iš dalies. Pritarta Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pasiūlymui.
Kitas pasiūlymas vėl dėl „Sumanios ekonomikos“, vėl Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas pritarė iš dalies. Pritariame Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui.
4.6 punktas – Europos reikalų komiteto pasiūlymas, kuriam komitetas pritarė iš dalies. Pritarta.
Dabar penktasis skirsnis „Sumani visuomenė“, 5 dalis. Švietimo ir mokslo ministerija teikia pasiūlymą, kurį Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas pateikė kaip savo ir kuriam pritaria. Pritariame.
Dabar 5.6. Europos reikalų komiteto pasiūlymas dėl „Sumanios visuomenės“, ugdymo kryptį – „Veikli visuomenė“. Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas nepritarė. Ar galėtume bendru sutarimu pritarti Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui, kuris nepritarė Europos reikalų komitetui? Pritarta Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui.
5.7 punktas. Socialinių reikalų ir darbo komiteto pasiūlymas, kuriam Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas pritarė iš dalies. Čia kalbama apie solidarią visuomenę, atitinkamai išdėstoma redakcija. Pritariame šiam pasiūlymui, kuriam iš dalies pritarė Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas.
Kitas Europos reikalų komiteto pasiūlymas, „Sumani visuomenė. Ugdymo kryptis. Solidari visuomenė“ – 10 puslapis. Europos reikalų komitetas pasiūlė, Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas jam nepritarė. Tai pritariame Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto nuomonei.
Seimo nario A. Burbos pasiūlymas dėl „Solidarios visuomenės“, papildyti keliais žodžiais „bei atsakingo vartojimo nuostatos.“ Komitetas pritarė. Pritariame šiai redakcijai.
5.8 punktas. Sveikatos reikalų komiteto pasiūlymas papildyti Lietuvos pažangos strategijos projekto skyrių „Sumani visuomenė“ atskiru poskyriu „Sveika visuomenė“ ir išdėstyti kaip straipsnyje. Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas pasiūlymui pritarė iš dalies. Pritariame Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui.
Europos reikalų komitetas pasiūlė dėl tos „Laimingos visuomenės“. …„Sumani visuomenė“ ugdymo kryptimi „Laiminga visuomenė“, nenoriu skaityti teksto. Komitetas nepritarė Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui. Pritariame Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pozicijai nepritarti Europos reikalų komiteto nuomonei.
5.9.2 punktas. V. Stundžio pasiūlymas, kuriam komitetas pritarė. Pritariame ir mes.
Kaimo reikalų komiteto pasiūlymas. Papildyti Lietuvos pažangos strategijos projekto (11 puslapis) „Solidari visuomenės“ 1 dalies paskutinį sakinį žodžiu „tautinio“ ir išdėstyti atitinkamai apie tautinio paveldo išsaugojimą, kultūros paveldo išsaugojimą. Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas suredagavo, pritariame Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pozicijai pritarti iš dalies.
Socialinių reikalų ir darbo komiteto pasiūlymas dėl tos pačios dalies. Jai komitetas pritarė iš dalies. Pritarėme Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui.
Kitas pasiūlymas, jau 11 puslapis, dėl „Sveikos visuomenės“, Sveikatos reikalų komiteto pasiūlymas, kuriam Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas nepritarė. Bendru sutarimu pritariame Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui nepritarti Sveikatos reikalų komiteto pasiūlymui.
5.9.3. Seimo Ekonomikos komiteto pasiūlymas 12 puslapy dėl „Laimingos visuomenės“. Jam pagrindinis komitetas pritarė iš dalies. Pritarėme pagrindinio Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto nuomonei.
Seimo nario A. Burbos pasiūlymas dėl „Besimokančios visuomenės“. Jam komitetas pritarė iš dalies. Pritariame pagrindinio komiteto nuomonei. Tenkina.
Švietimo ir mokslo ministerijos pasiūlymas, kurio nesvarstytume, nes komitetas tam nepritarė.
6 dalis – „Sumani ekonomika“. Europos reikalų komiteto pasiūlymas, 2 pastraipos 1 sakinys, 13 puslapis. Pasiūlymui pagrindinis komitetas pritarė iš dalies. Pritariame pagrindinio komiteto nuomonei pritarti iš dalies.
6.7 punktas. Pirmasis Ekonomikos komiteto pasiūlymas: „Šalies ekonomika yra integrali (14 puslapis), paremta žaliojo augimo strategija“. Pagrindinis komitetas pritarė iš dalies ir suredagavo naujai šį straipsnį. Pritariame pagrindinio komiteto nuomonei.
Seimo nario A. Burbos pasiūlymas 14 puslapyje „Šalyje dominuoja socialiai atsakingas verslas…“, siūloma redakcija. Komitetas pritarė iš dalies, pritariame ir mes. Taip? Sako, pritarė iš dalies.
6.6. Europos reikalų komiteto pasiūlymas 14 puslapyje. „Šalies ekonomika yra integrali.“ Apie žaliąją, žaliojo augimo. Pagrindinis komitetas tam pritarė iš dalies. Pritariame pagrindiniam komitetui.
6.9.2. Vėl Ekonomikos komiteto pasiūlymas, kuriam Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas pritarė iš dalies. Pritariame pagrindiniam komitetui. Seimo nario A. Burbos pasiūlymas dėl dalies „Sumani ekonomika“. Pagrindinis komitetas pritarė iš dalies. Pritariame ir mes iš dalies.
V. STUNDYS (TS-LKDF). Kertiniams dalykams.
PIRMININKAS. Pritariame. Gerai. Labai sudėtinga. Aš taupydamas laiką nenoriu skaityti tikslių pastraipų, nes tai užims, ko gero, porą valandų, jeigu aš bandysiu perskaityti, kas yra teikiama.
Kitas pasiūlymas – 6.9.3. Seimo Ekonomikos komiteto pasiūlymas dėl strategijos projekto „Ekonominis integralumas“. Pagrindinis komitetas pritarė iš dalies. Pritarta.
7 dalis – „Sumanus valdymas“. Čia pasiūlymų ir negauta. Va, ką reiškia sumanus valdymas!
8 dalis. Ne, čia jau pirmasis priedas. Jau viską pabaigėme, dabar pirmasis priedas „Sumani visuomenė“. Čia nėra pasiūlymų. Nėra, verčiu, nėra pasiūlymų. Nėra. Lentelės. Nėra.
Seimo nario A. Burbos pasiūlymas čia jau prieduose, lentelėje dėl rodiklių, papildyti 2 priedo „Sumanios ekonomikos“ rodiklius: „Išmetamų į atmosferą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis CO2 ekvivalentų mln. tonų BVP vienetui.“ Komiteto nuomonė – pritarti. Pritarta.
Seimo nario V. Stundžio pasiūlymas patikslinti 2 priedo rodiklių duomenis. Komitetas tam pritarė, pritariame ir mes.
Kiti du pasiūlymai, tai Švietimo ir mokslo ministerijos pasiūlymai dėl 2 priedo rodiklių „30–34 metų asmenų, baigusių“ ir atitinkamai nauja redakcija ir „mokymasis visą gyvenimą“ rodiklio. Komitetas pateikė kaip savo siūlymą ir todėl mes galime pritarti, nes ir pagrindinis komitetas tam pritarė. Pritarta ir dėl pasiūlymų dėl 2 priedo.
3 priedas. Siūlymų nėra. 4 priedas. Nėra. Ir dėl 4 priedo „Strategijos įgyvendinimo schema“ yra Seimo nario A. Burbos pasiūlymas lentelėje išorinio rato kitoje nei „Švari ir saugi aplinka“ pusėje įrašyti žodžius „darnus vystymas“. Pagrindinis komitetas tam pritaria.
Dar yra, iš pradžių aš nepaminėjau, Užsienio reikalų komiteto pasiūlymas, kuriam nepritarė pagrindinis komitetas, o mes pritarėme… Čia pačiame nutarime, kur yra 1 punktas, nes kiti buvo nesvarstytini bendro pobūdžio, tačiau, pasirodo, pirmasis pasiūlymas buvo konkretus Užsienio reikalų komiteto pasiūlymas – vietoj žodžio „patvirtinti“ jis siūlo „pritarti“. Jūs nepritarėte ir lieka jūsų pasiūlymas. Pagrindinio komiteto nuomonei pritariame.
Ačiū, pirmininke. Įveikėme. Vienas – už, vienas – prieš. Nuomonė už – E. Vareikis.
E. VAREIKIS (TS-LKDF). Taigi mes apsvarstėme strategiją „Lietuva 2030“. Reikia pasakyti, kad tai yra bene pirmoji Lietuvoje optimistinė strategija. Mes labai dažnai Seime kalbame apie tai, kas bus blogai, kas mūsų laukia, kokie pavojai, kokie nerimai ir panašiai. Aš šioje strategijoje pirmą sykį matau labai gražią svajonę apie Lietuvos ateitį. Tiems, kas kalbėjo prieš, aš priminsiu, kad strategija dažniausiai ir yra svajonė. Tai yra ne veiksmų planas, ne biudžeto paskirstymas, bet yra tai, kokią Lietuvą mes norėtume matyti. Nepaisant, kad galbūt kai kurios svajonės šiandien atrodo ne visai realios, bet svarbu, kad mes pradedame nuo jų ir tada žiūrėsime, kiek ko mes galime padaryti. Strategijoje yra pateikta daug reitingų, daug vertinimų. Aš tuos reitingus, ne tik tuos, bet ir kitus, esu studijavęs. Lietuva šiandien pasaulyje pagal daugelį parametrų yra, sakysime, 40, 50 vietoje iš maždaug 200 valstybių. Tai yra labai nebloga situacija žiūrint globaliai. Žiūrint Europos Sąjungos mastu, mes, aišku, Europos Sąjungoje esame ne pirmieji, esame tarp 20 ir 25 pagal įvairius parametrus. Jeigu mes bent penkiomis vietomis pažengtume į priekį, mums jau būtų visai neblogai. Ir toje strategijoje tokia vizija yra. Tokia yra matoma, ir aš manau, kad ta vizija yra sveikintina. Dar pridurčiau, kad šioje strategijoje bene pirmą kartą pasirodo toks reikšminis žodis, kuris Lietuvai yra svarbus, tai „sumanumas“. Ne jėga, netgi ne protas, ne pinigai, bet sumanumas. Jeigu iš tikrųjų būsime sumanūs, ne taip jau čia bus blogai. Taigi sveikinu, nepaisant įvairių trūkumų, šią strategiją ir siūlau ją remti.
PIRMININKAS. Nuomonė prieš – R. Smetona.
R. SMETONA (TTF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamieji kolegos, aš norėčiau dar kartą padėkoti strategijos kūrėjams už atliktą tikrai didelį svarbų darbą, už įdėtas jų žinias ir svajones apie Lietuvos ateitį. Manau, kad šiame kūrinyje ras daug ką sau naudingo būsimų partinių rinkimų programų rengėjai. Galbūt ši strategija paskatins kurti kitas alternatyvias, gal vienas konkretesnes, kitas gal dar poetiškesnes. Ir tai gerai. Svajokime ir kurkime. Bet aš kviečiu atsižvelgti į Seimo departamento išvadas, nepritarti šio kūrinio įspraudimui į Seimo nutarimo rėmus ir taip įpareigoti visas būsimas Lietuvos Vyriausybes, visus Seimus vadovautis šia, kaip prieš mane kalbėjęs kolega pasakė, svajone. Vadovautis šia svajone ir toliau 18 metų ja vadovaujantis priimti įstatymus ir kitus teisės aktus.
Džiaugdamiesi viena iš daugelio, matyt, galimų Lietuvos ateities vizijų, nepriimkime Seimo nutarimo. Gal pašalinus iš dokumento įpareigojimą su juo derinti visus būsimus sprendimus, gal galima būtų bendru sutarimu parengti ir priimti Seimo rezoliuciją ar pareiškimą. Bet tik ne čia siūlomą Seimo nutarimą, kuriuo taip paprastai vienu žodžiu patvirtiname – patvirtiname strategiją. Kviečiu susilaikyti nuo pritarimo.
PIRMININKAS. Balsuojame. Vienas – už, vienas – prieš. Svarstymas. Vėliau, jeigu nutarsime, priėmimas, tada galėsime po keturis kalbėti. Balsuojame.
Už – 51, prieš – 2, susilaikė 28. Pritarta po svarstymo.
Replika po balsavimo – J. Veselka. Prašom.
J. VESELKA (TTF). Gerbiamieji kolegos, čia žymus politinis elitas daug agitavo už svajones. Ir vis dėlto geresnės svajonės kaip Markso ir Lenino „Dirbsi, kiek norėsi, valgysi, taip pat kiek norėsi“ nėra ir nebus.
PIRMININKAS. Ž. Šilgalis. Prašom.
Ž. ŠILGALIS (MSG). Kolegos, jūs be reikalo čia taip kontroversiškai viską vertinate. Iš esmės nuo to, kad ta strategija bus, tikrai blogiau nebus. Klausimas, ar bus geriau, nes tokių strategijų, įpareigojančių Seime, prisiminkime tą pačią Kūno kultūros ir sporto strategiją, yra priimta. Klausimas, ar jos yra įgyvendinamos. O ar svajonę, ar tikslą visada reikia turėti. Visada turi būti šiek tiek net optimistiškesnis, negu tu galbūt gali pasiekti. Bet bent jau žinai, kur judi. Todėl aš manau, kad žiūrėkime daug paprasčiau. Žmonės atliko darbą. Tvirtinkime ir matysime, kas iš to bus. O ar Vyriausybė tą traktuos kaip privalomą dokumentą, ar ne, čia jau požiūrio klausimas. Kaip ir minėjau, pavyzdžiui, Kūno kultūros ir sporto strategija priimta Seime, bet niekas jos rimtai netraktuoja.
PIRMININKAS. Seimo Pirmininkė teikia skubos tvarką. Ar galima bendru sutarimu pritarti skubos tvarkai? (Balsai salėje) Balsuojame. Nėra sutarimo, balsuojame. Balsuojantys už pritaria, kad šis nutarimo projektas būtų priimtas skubos tvarka, ypatingos skubos tvarka, balsuojantys prieš ir susilaikę, mano, kad kitą posėdį. Balsuojame.
Už – 50, prieš – 14, susilaikė 17. Pritarta ypatingos skubos tvarkai.
Dabar mes palauksime kiek laiko. Keturios nuomonės – už, keturios – prieš. Registruotis galite… (Balsai salėje) Na, deja, keturi – už, keturi – prieš.
Nuomonė už – V. Stundys.
V. STUNDYS (TS-LKDF). Dėkoju. Kviečiu ir raginu kolegas balsuoti už Pažangos strategiją kaip visiškai naujo tipo ir naujo formato dokumentą, jeigu jį lygintume su 2002 m. Valstybės ilgalaikės raidos strategija. Daug išsakomų priekaištų tokiam dokumentui, mano supratimu, nėra pamatuoti arba, tiksliau, galim tokiam dokumentui nuolat turėti priekaištų, ir mes būsime teisūs, kad ko nors galbūt ten nerasime paminėta. Palyginti su 2002 m. Ilgalaike valstybės strategija, kuri buvo grindžiama sektoriniu principu, šita strategija grindžiama kiek kitokiais principais, ypač visuminiu požiūriu, horizontaliuoju lygiu ieškant atraminių raidos tikslų, vertybių, principų ir vizijų. Čia yra pats pamatinis dalykas. Tai viena.
Antra. Juk ir 2002 m. strategija, jeigu neklystu, patvirtinta Seimo nutarimu, ir niekas čia jokių baimių neturėjo. Visos Vyriausybės, kurios per tą laiką iki 2012 m. keitėsi, vykdė tą pačią strategiją. Beje, būtų įdomu įsivertinti ir įvertinti, kaip tos strategijos pamatiniai trys tikslai – žinių ekonomika, konkurencinga ekonomika ir sumani visuomenė – yra pasiekti, kiek yra apskritai pasiekta.
Ir paskutinis dalykas. Šios strategijos pati kilmė, kūrimas yra kiek kitokiu principu taip pat sumontuota. Ji kilo ne kaip šakinių ministerijų bandymai matyti savo sektoriaus raidos sritį, o tai yra visuomenės apačios iniciatyvos pagrindu sukurtas dokumentas, sulaukęs nemenkų svarstymų visoje Lietuvoje. Kviečiu balsuoti.
PIRMININKAS. Nuomonė prieš – M. Varaška.
M. VARAŠKA (MSG). Ačiū, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Gerbiamieji kolegos, pirmiausia tų, kurie palaiko šį teikiamą nutarimo projektą, noriu atvirai paklausti, kokia bus jo reikšmė po Seimo rinkimų kitam Seimui bei Vyriausybei? Kas įgyvendins šią strategiją? Kaip ji derės su kito Seimo ir pirmiausia kito Seimo sudarytos Vyriausybės veiklos programa? Ar Vyriausybė tikrai imsis įgyvendinti šią strategiją ir kokiu teisiniu pagrindu ji tą turėtų daryti? Nutarimo pagrindu? Bet juk tai nėra net konstitucinis įstatymas, nekalbant apie kokį nors įstatymą, kuris dar turėtų savo teisines programines galias.
Mes galime, gerbiamieji kolegos, vardan geresnės Lietuvos ateities ir gerbdami tokios pačios Lietuvos praeitį į nutarimo formą įvilkti bet kokį literatūrinį veikalą ar žanrą. Šiuo atveju niekas Seimo nariams netrukdo, pavyzdžiui, Seimo nutarimu užregistruoti ir patvirtinti „Aukštųjų Šimonių likimo“, „Dievų miško“. Tai lygiai tas pats.
Kolegos, paskaitykite strategiją. Tauta jaučiasi saugi, žmonės prisimena savo istoriją, mano, jog yra patenkinti. Kolegos, tai yra labai gražus kūrinys, tačiau tai nėra teisės aktas. Ir ypač dešinėje sėdintys kolegos teisininkai turėtų pritarti tam, jog teisės akte neturėtų būti poetinio pobūdžio sakinių arba posakių. Aš siūlyčiau pagalvoti, kokia bus tos strategijos, šito poezijos rinkinio, eiga po Seimo rinkimų ir ar verta šiandien Seimo nutarimo lygiu tokius sprendimus priimti.
PIRMININKAS. Nuomonė už – K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš vis dėlto esu labai entuziastingas dėl strategijų ir jų reikšmės. Paimkite tokias įmones kaip „Apple“, IBM ar dar ką nors, kurių biudžetai yra nepalyginami su Lietuvos (mes jiems atrodytume nykštukai), ir jūs atrasite jų valdybas, kurios kuria ir patvirtina kaip dokumentą strategijas. Jas nesunku paimti ir atsiversti, jos yra. Kas daroma paskui? Paskui iš šių strategijų yra padaromi veiklos planai, dažniausiai naudojantis subalansuotu rodikliu. Čia gal kai kam būtų keiksmažodis, bet yra tokie subalansuoti rodikliai, naudojant balanso sistemas. Lygiai taip pat ir čia niekas netrukdo.
Kodėl mes negalėtume atrasti ir galvoti apie tai, kokiais būdais matuosime finansinę sėkmę, kokiais būdais matuosime veiklos procesų sėkmę arba tobulėjimo ar plėtros sėkmę. Čia kai kas yra pasiūlyta, bet tai tik pradžia. Jeigu sumaniai šitą strategiją versime veiklos gairėmis, ji gali būti labai įpareigojančiu dokumentu tiek ministerijoms, tiek galbūt ir savivaldybėms. Klausimas tik, ar mes sugebėsime tai padaryti, ar mes sugebėsime strateginį planavimą paversti strateginiu valdymu? Bet čia kitas dalykas. Tačiau šitas dokumentas yra svarbus, reikalingas ir pritarkime jam.
PIRMININKAS. Nuomonė prieš – V. P. Andriukaitis.
V. P. ANDRIUKAITIS (LSDPF). Gerbiamieji kolegos, išties norėčiau atkreipti dėmesį, kad esu už šios strategijos kaip vystymosi krypčių ir gairių dokumento pripažinimą. Nemanau, kad tai vadinasi Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“. Manau, kad tai yra Lietuvos pažangos krypčių „Lietuva 2030“ dokumentas, krypčių. Todėl manau, kad jis yra rekomendacinio turinio dokumentas.
Štai kodėl aš noriu atkreipti, kolegos, jūsų visų dėmesį, kad šiandien ne apie tą dokumentą mes diskutuojame, diskutuojame apie Seimo nutarimą, kurį dabar turime priimti. Neatsitiktinai Teisės departamentas pareiškė labai aiškiai: teisės sistemos darnos požiūriu neaišku, koks būtų siūlomas Seimo nutarimo santykis su kitais Seimo nutarimais, kurie yra priimti vykdant Seimo priimtus įstatymus ir kuriais yra patvirtintos atitinkamos strategijos, programos ir t. t. Ir po to išvardija daugybę Seimo nutarimų.
Aš dabar nenorėčiau kalbėti K. Masiuliui ir priminti jam, kad jeigu yra „Apple“ ar dar kas nors, tai jie bent savo ankstesnius sprendimus suderina. Seimui K. Masiulis siūlo priimti sprendimą nederinant su jau priimtais kitais Seimo nutarimais, kurie galioja, nieko neatsakant į klausimus, kaip čia yra teisės darnos požiūriu, teisingai Seimas elgiasi ar ne.
Pritariu R. Smetonos pasiūlymui, kad tai turėtų būti Seimo rezoliucija dėl rekomendacinio pobūdžio dokumento, kuris vadinasi „Lietuvos pažangos kryptys „Lietuva 2030“, patvirtinimo ir tų rekomendacijų teikimo kitam Seimui. Kitos sudėties Seimas galės įvairiai atsižvelgti į tas rekomendacijas. Aš nežinau, per ketverius metus gal jau būtų galima išmokti teisinio raštingumo…
PIRMININKAS. Laikas!
V. P. ANDRIUKAITIS (LSDPF). …dirbant čia. Todėl aš tikrai matau, kad toks Seimo nutarimas neatitinka teisės aktų rengimo reikalavimų, todėl aš susilaikysiu šio nutarimo atžvilgiu, bet ne strategijos.
PIRMININKAS. Nuomonė už – Ž. Šilgalis.
Ž. ŠILGALIS (MSG). Kaip suprantu, niekas nesiginčija nei dėl strategijos, nei dėl ten keliamų tikslų, nei valstybės krypčių. Ginčas yra dėl formos – tinkama ar netinkama. Galiu pasakyti, žinote, jeigu tai bus tik šiaip deklaracija, tai visas darbas, kurį įdėjo žmonės, natūralu, galvodami apie valstybės perspektyvą, nueis šuniui ant uodegos, nes tik Seimo nutarimu priimta strategija, vertinant ją kaip įpareigojantį dokumentą, gali turėti kokią nors reikšmę. Ir tai tik tuo atveju, jeigu viena ir kita Vyriausybė turės tinkamą požiūrį į šitą dokumentą. Kitu atveju, aš sakau, gali atsitikti taip, kaip su Kūno kultūros ir sporto strategija. Ne pirma strategija Seimo nutarimu yra tvirtinama. Kažkaip dėl tų kitų teisės aktų prieštaravimo lig šiol kaip ir nebuvo. Klausimas, ar yra noras tai realizuoti, ar nėra noro realizuoti? Aš sutikčiau su M. Varaška, jeigu jis kalbėtų apie Vyriausybės programą ir keltų klausimą, kaip konservatorių Vyriausybės programą, pavyzdžiui, kitoje kadencijoje įgyvendins socdemai ar dar kas nors? Natūralu, kad būtų logiškas klausimas. Šiuo atveju mes kalbame apie strateginius tikslus ir, kaip suprantu, dėl jų mes ginčų kaip ir neturime.
Mano vertinimu, šitas dokumentas, arba priimtas Seimo nutarimas, tikrai nesukurs kažkokių papildomų kliūčių, bet kaip tik gali padėti, jeigu į šitą dokumentą bus rimtai žiūrima. Kai vyriausybės rašys savo būsimos veiklos programas, turės galimybę pasidėti šitą strategiją, Seimo nutarimu patvirtintą, ir vertinti, dėlioti savo programines nuostatas būtent remdamosi strateginiais tikslais, kaip tai daro visos civilizuotos šalys ir visos stambesnės įmonės, kurios jau čia buvo paminėtos. Taigi ir valstybė turėtų eiti panašiu keliu. Todėl aš, kolegos, manau, kad tikrai neverta diskutuoti dėl formos. Kalbėkime apie esmę ir pritarkime tam darbui, kuris yra padarytas.
PIRMININKAS. Laikas! Nuomonė prieš – J. Veselka.
J. VESELKA (TTF). Ypač mane nudžiugino tos strategijos šalininkai. Jie pabrėžė – svajonės. Svajonės yra svajonės. Man patinka levitai, kurie net pasakų neseka vaikams, o pratina vaikus nuo mažų dienų prie pragmatizmo ir praktikos. Taigi ir strategija – jeigu galvos būtų rengusios, mąstančios galvos, iš tikrųjų turėjo įvertinti praeitį, dabartį ir ateitį. Jei pradėtum realiai vertinti praeitį ir ateitį ir kurti ilgalaikę ateities strategiją, pasirodytų priešingai, negu ten yra traktuojama. Jūs žadate sukurti viską iš išmanaus, tuo lyg nurodydami, kad visa praeitis buvo neišmani, kažkokia atsilikusi. Ambicijos didelės, o rezultatai per 20 metų rodo, kad, išskyrus avantiūrizmą su kažkuo kovoti, kažkam demokratiją nešti, patys savim rūpintis… daugiau nėra.
Toliau. Žadate per tą laikotarpį aplenkti bent 10–12 dabartinių Europos Sąjungos valstybių. Pasakykite, per 20 metų kiek aplenkėte? Vienintelė proga afrikiečius priimti. Tada iš tikrųjų Lietuvos šuolis būtų didelis, bet vis tiek nebūtum septintoj vietoj. Todėl, gerbiamieji, esu labai nusivylęs, nes, matau, Respublikoje pragmatizmas, protas nereikalingi, reikalingos svajonės. Pavyzdžiui, iš tikrųjų nežinau, ką daryti – balsuoti už ar ne, nes… Pavyzdžiui, yra toks gamtos reiškinys kaip vėjas. Ar prieš jį balsuosi, ar už jį balsuosi, vėjas pūs taip, kaip jam patinka. Todėl ir šita jūsų visa…
PIRMININKAS. Laikas!
J. VESELKA (TTF). …strategija tik sukelia juoką net vėjui. Todėl aš vis dėlto balsuosiu prieš, nes vėjo paveikti negaliu.
PIRMININKAS. „Tu vėjo paklausk, tau vėjas atsakys, tikrai, mano drauge, atsakys.“
Nuomonė už – R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, pasiklausius kai kurių kalbų, nenorom peršasi mintis, kad mus užvaldė tam tikras pavydo jausmas: tik mes galime gražiai suformuluoti vizijas, strategijas, tiktai mes galime parašyti gudrius žodžius ir t. t. Jeigu žmonės, ne partijų atstovai, parašė, tai jau nieko gudraus ir pragmatiško, ir suvokiamo, ir suprantamo negalėjo parašyti. Toks yra, atrodo, požiūris.
Aš manau, mes turėtume sveikinti šitokį žmonių įsitraukimą, norą svarstyti klausimus, susijusius su jų ateitimi. Kiekviena partija galbūt turėtų kitokį įsivaizdavimą, kaip ten tą strategiją reikėtų kurti, bet čia yra ilgų diskusijų rezultatas, kaip žmonės įsivaizduoja, ką mes turėtume bendrai daryti. Tai yra jų lūkestis ir vizija. Jeigu mes manome, kad jų lūkestis ir vizija yra teisingi, tai neturėtume čia jai prieštarauti. Tai yra pagrindinis dalykas. Mes žmones raginame būti aktyvius. Kai jie parodo savo iniciatyvą, ne, mes tada randame 120 priežasčių, kad to nedarytume. Jeigu mums iš tikrųjų rūpi, kad ta strategija būtų įgyvendinta, viskas mūsų rankose. Mes galime sukurti priežiūros mechanizmus, kuriuos mums tiktai leidžia daryti. Kaip pavyzdį galiu pasakyti susitarimą dėl šeimai palankios aplinkos, kuris buvo pasirašytas partijoje nepriimant kokio nors nutarimo. Komitetas turi priežiūros grupę, kuri nuolat žiūri, kaip mes tuos savo įsipareigojimus įgyvendiname, nuolat kankina Vyriausybę ir Seimą, kodėl mes kažko nepadarėme. Tie patys nevyriausybinių organizacijų atstovai nuolat tai daro. Mes galime daryti. Kodėl mes turėtume juos ignoruoti? Vytenis ieško juridinių formų, kaip nebalsuoti už tai. Aš manau, mes jau turėjome vieną precedentą, kai turėjome patvirtinti vieną…
PIRMININKAS. Laikas!
R. J. DAGYS (TS-LKDF). …koncepciją įstatymu…
PIRMININKAS. Laikas!
R. J. DAGYS (TS-LKDF). …tai patys jūs kreipėtės į Konstitucinį Teismą, kad to nedarytume.
PIRMININKAS. Laikas!
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Aš manau, kad reikia palaikyti iniciatyvą.
PIRMININKAS. Nuomonė prieš – E. Klumbys.
E. KLUMBYS (TTF). Gerbiamieji kolegos, ką gi, mes apsvarstėme pirmą konservatorių pasakėlę iš Seimo pasakų knygelės. Lieka tiktai papildyti Konstituciją, kad Seimas kuria pasakėles, kurias vakarais tautai seka Prezidentas, Seimo Pirmininkė ir premjeras.
Aš visą šitą strategiją vertinu kaip abituriento rašinėlio lygio darbą ir A. Kubiliaus viešųjų ryšių akciją. Aš klausiu jūsų, ar šiandieną nereikia kurti sumanios visuomenės, orientuotis į Skandinavijos valstybes, remtis stiprybe iš praeities? Ar šiandieną negalioja teiginys, kad didžiausia stiprybė – tai pasitikėjimas žmogumi ir kūrybinių jėgų sutelkimas? Kam šitai deklaruoti 2030 metais? Iš esmės, jeigu paimsime, kaip pasikeis šita strategija, jeigu pavadinime vietoje „Lietuva“ įrašysime „Latvija“ ar „Estija“? Čia galioja visiems, o mes turime kalbėti būtent apie Lietuvą.
Mano nuomone, „Strategija 2030“ turi susidėti iš dviejų dalių: pirmoje dalyje konstatuojame pagrindines problemas Lietuva-2012, o antroje dalyje – tų problemų sprendimo būdai, ir tai vadinasi „Lietuva 2030“. Tai bus strategija. O apskritai aš galiu pasakyti, kad visa tai, kas čia yra surašyta, atvirai sakant, yra blūdas.
PIRMININKAS. Balsuojame.
Šio nutarimo priėmimas
Už – 57, prieš – 3, susilaikė 28. Nutarimas priimtas.
Replikos po balsavimo. D. Kuodytė.
D. KUODYTĖ (LSF). Gerbiamieji kolegos, ilgai netrukdysiu jūsų dėmesio. Aš tiesiog jums visiems labai rekomenduočiau paskaityti profesorių V. Daujotytės, V. Mikelėno ir kitų knygelę „Nerimas“. Man atrodo, ten yra labai taikliai įvertintos panašios strategijos, svajonės. Manau, būtų buvę naudinga ją perskaityti prieš priimant šį dokumentą.
PIRMININKAS. Ž. Šilgalis.
Ž. ŠILGALIS (MSG). Aš, kolegos, tiesiog norėčiau atkreipti dėmesį, kad gal negerai mums taip menkinti kitų darbą, nes šiuo atveju ne konservatoriai rašė šitą strategiją. Būkime objektyvūs. Buvo susitikimai, matėte, kurie visuomenės atstovai ir kurie visuomenės lyderiai, atskirų visuomeninių organizacijų žmonės dirbo prie tos strategijos. Taip menkinti tikrai nėra teisinga ir nėra gražu. Kiekvienas mes turime teisę į savo požiūrį ir kiekvienas mes turime teisę padaryti geriau. Pasiūlykite geresnį variantą ir mes su malonumu jį priimsime.
PIRMININKAS. R. Smetona.
R. SMETONA (TTF). Kolegos, diskutuojant apie šią strategiją su kitais Seimo nariais, kai kurie sakė: priimkime šį nutarimą, juk vis tiek niekas po to į jį nežiūrės ir jo nesilaikys.
Kad tokios nuomonės laikėsi ir didžioji dauguma priėmusiųjų, patvirtinusių šį nutarimą, tai yra Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija, liudija skaičius, kiek buvo iš 140 balsavusių čia šiandien, 57 ar kiek. Štai, jeigu būtų galvojama kitaip, gerbiamasis Ministre Pirmininke Andriau Kubiliau, o čia, manau, pirmiausia jūsų kūdikis, jūsų iniciatyva ir noras, kad būtų priimta, jeigu būtų galvojama kitaip, tai jūs būtumėte siekęs būtent bendro sutarimo, ieškojęs tokios dokumento formos, kuri būtų priimtina visiems. Ir tuomet mes galėtume sakyti: taip, šiandien Seimas priėmė gaires, kryptis, patvirtino kelius, kuriais, šios kadencijos Seimo manymu, reikėtų Lietuvai keliauti iki 2030 metų. Dabar akivaizdu – tai yra dėl paukščiuko, jūs jį užsirašysite.
PIRMININKAS. Aš matau daug norinčių replikuoti. Gal sutarkime – tie, kurie stovite, pasakote po žodį ir daugiau neikite prie šoninių mikrofonų.
Grįžtame palaipsniui. M. Varaška. Prašau.
M. VARAŠKA (MSG). Ne, pirmininke, aš jau neturiu ką pasakyti po šitos…
PIRMININKAS. Neturite, jūs šiaip stovit, gerai. P. Auštrevičius.
P. AUŠTREVIČIUS (LSF). Kolegos, labai daug pesimizmo paskleista šioje salėje. Iš tikrųjų iki 2030 metų liko tik 18 metų. Na, duok Dieve, kad Lietuva bent du darbus padarytų iki jų: dar kartą taptų Europos krepšinio čempione ir Garliavos įvykiai būtų išspręsti. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Ministras Pirmininkas A. Kubilius.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš tikrai noriu padėkoti visiems – ir tiems, kurie pritarė, ir tiems, kurie nepritarė ir kritikavo. Aš tikiu, kad E. Klumbys, sutelkęs ir universitetų žmones, ir verslo žmones, pateiks Seimui kitokią strategiją, mes ją taip pat svarstysime. Bet pagal šį dokumentą, ką tik patvirtintą Seimo dokumentą, mes iš tikrųjų galėsime ateinančius 20 metų tikrinti save, ar mes einame tuo keliu, kuriuo mes tikime dabar, 2012 metais, ar mes kur nors kitur nueiname. Aš raginu iš tiesų matyti tą ilgalaikę perspektyvą, ne tik būti sustojus ties šiandiena ir vis pasitikrinti savo darbus, kur mes einame. Taigi ši strategija brėžia kryptį, kuria šis Seimas 2012 m. gegužės 15 d. mano, kad mes turėtume eiti. Ačiū visiems.
PIRMININKAS. E. Klumbys.
E. KLUMBYS (TTF). Gerbiamasis posėdžio pirmininke, kažkodėl nesuveikė mygtukas. Aš būsiu ketvirtas, kuris prieš, kadangi trys… Dėl protokolo.
PIRMININKAS. Gerai.
E. KLUMBYS (TTF). Dar noriu pasakyti, kai čia kalbėjo apie pasitikrinimą, aš manau, kad tie 57 neužmirš pasitikrinti.
PIRMININKAS. V. M. Čigriejienė.
V. M. ČIGRIEJIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, nejaugi taip galima suniekinti mokslininkų nuveiktą darbą, kai na, proto viršūnės kūrė tą strategiją. Aš manau, kad jie nori Lietuvai gero, kaip norime ir mes. Tad būkime objektyvūs ir vertinkime tai, ką turime. Jeigu mes nuvertinsime, tai mes nieko ir neturėsime, ir visada Lietuva bus paskutinė. Aš noriu matyti Lietuvą, kuri turi savo strategiją, kaip ir kiekviena šeima turi, ir matyti Lietuvos ateitį. Gerai padarėte, kad balsavote. Ačiū.
PIRMININKAS. Keisčiausia, kolegos, bus tai, kai Seimas grąžins šį nutarimą Vyriausybei vykdyti, Vyriausybė paves ministerijoms vykdyti, ir valstybės tarnyba labai ramiai įvykdys šitą strategiją bent trečdaliu. Ir pamatysite, kad po 4–8 metų trečdalis šios strategijos tikrai bus įvykdyta ne mūsų kalbų dėka, o valstybės tarnybos dėka. Aš esu beveik tuo tikras.
13.06 val.
Darbotvarkės 1-5a, 1-5b, 1-5c, 1-5d, 1-5e klausimai, pagrindinis įstatymas ir lydimieji. Svarstymo stadija. Dabar čia sutarkime, kad išsakome visų komitetų nuomones dėl visų įstatymų projektų, vėliau darome diskusiją dėl visų įstatymų projektų, o tada jau balsuodami atskirai apsispręsime dėl kiekvieno įstatymo konkrečiai.
Kviečiu į tribūną S. Šedbarą, kuris kalbės apie visus įstatymų projektus. Apylinkių teismų reorganizavimo įstatymo projektas Nr. XIP-1392(2), Apylinkių teismų įsteigimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIP-1393(2), Įstatymo „Dėl Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, Lietuvos apeliacinio teismo, apygardų teismų įsteigimo, apygardų ir apylinkių teismų veiklos teritorijų nustatymo bei Lietuvos Respublikos prokuratūros reformavimo“ 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIP-1394(2), Teismų įstatymo 126 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas Nr. XIP-1395, Nacionalinės teismų administracijos įstatymo 2 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas Nr. XIP-1396.
S. Šedbaras – Teisės ir teisėtvarkos komiteto nuomonė.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Gerbiamasis posėdžio pirmininke, gerbiamieji kolegos, norėčiau atkreipti dėmesį, kad 1-5d ir 1-5e klausimus yra siūloma atmesti. Gal prieš tai pirmuosius tris mes apsvarstykime, tada apsispręsime dėl atmetimo.
PIRMININKAS. Aš siūlyčiau išsakyti komiteto nuomonę dėl visų įstatymų projektų. Aš tam jus pakviečiau į tribūną, o toliau tada jau mes spręsime, kaip daryti.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Gerai. Klausimas čia yra labai paprastas. 2011 m. gruodžio 6 d. Seimas priėmė nutarimą „Dėl apylinkių teismų reorganizavimo“. Tai yra keturi Vilniaus miesto apylinkės teismai reorganizuojami į vieną, taip pat dar yra kai kurių kitų, pavyzdžiui, Šiaulių miesto ir rajono du teismai, kurie viename pastate, bet skirtingi krūviai, skirtingi teismai. Tai štai toks yra modelis, kad padarytume mažąjį ratą, kur viename mieste yra keletas teismų, kad miesto ir rajono teismų sulygintume krūvius, kad žmonėms būtų paprasčiau kreiptis. Tai įgyvendinant Seimo nutarimą…
PIRMININKAS. Gerbiamasis pirmininke, komitetų nuomonę dėl visų įstatymų projektų.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Tai aš paaiškinu, ką tai reiškia.
PIRMININKAS. Seimo nariai žino, ir komitetai jau…
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Gerbiamasis posėdžio pirmininke, leiskite man pasakyti. Yra skirtas laikas pirmininkui padaryti pranešimą, beje, pagal Statutą…
PIRMININKAS. Čia ne pranešimas, komiteto nuomonė dėl visų įstatymų projektų.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Jūs galite atsiversti Statutą, ten yra kitaip parašyta. Ir aš dabar darau šitą pranešimą.
Taigi įgyvendinant Seimo nutarimą dabar yra siūloma Seimui priimti grupę įstatymų, kurie numato reorganizavimo sąlygas, reorganizavimo terminus, visą reorganizavimo mechanizmą. Tai visų pirma yra Apylinkių teismų reorganizavimo įstatymo projektas, kuriam komitetas bendru sutarimu pritarė. Kadangi nuo to priklauso ir teismų skaičius, ir pavadinimas Lietuvos apylinkių teismų, todėl kitas projektas yra Apylinkių teismų įsteigimo įstatymo 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas. Beje, visi šitie projektai buvo svarstyti balandžio 25 dieną. Komitetas taip pat bendru sutarimu šiam projektui pritarė.
Dar vienas įstatymas, kuriame taip pat yra minimi apylinkių teismai, tai yra grynai dėl jų sąrašo skaičiaus ir pavadinimo, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, Apeliacinio teismo ir kitų teismų, 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas, tai yra daugiau susiję su teritorijų aptarnavimu. Taip pat šiam įstatymo projektui komitetas bendru sutarimu pritarė.
1-5d ir 1-5c projektai yra susiję su tuo, kad pirminiame variante buvo siūloma Nacionalinei teismų administracijai sujungti buhalterinės apskaitos tvarkymą, tam nėra pasirengta, nėra atitinkamų lėšų įrengti programoms. Todėl du paskutinius projektus, tai yra Nacionalinės teismų administracijos atitinkamų straipsnių pakeitimo ir Teismų įstatymo vieno straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymų projektus, komitetas siūlo atmesti, nes pati sistema nėra pasirengusi tų žingsnių žengti. Tokia yra komiteto nuomonė.
PIRMININKAS. Ačiū. Audito komiteto nuomonę – L. Graužinienė ar S. Stoma? Matau, abu esate pasiruošę. Tai S. Stoma įrašytas… Prašau.
S. STOMA (TS-LKDF). Ačiū. Ar visus iš karto skaityti, ar po vieną galima?
PIRMININKAS. Apie visus tris galima kalbėti, jeigu sprendimas bendras, kaip mes ir sutarėme. Jeigu nėra prieštaravimo, kaip jums… Trys įstatymų projektai.
S. STOMA (TS-LKDF). Iš esmės jie visi panašūs. Sprendimas buvo toks: iš esmės pritarti iniciatorių pateiktiems (tada reikėtų išvardinti visus pavadinimus) ir siūlyti pagrindiniam komitetui tobulinti atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pateiktas pastabas, kurioms pritarė Audito komitetas, ir Audito komiteto pasiūlymus.
PIRMININKAS. Ačiū. Diskusijoje vėliau, jeigu jūs užsirašėte dalyvauti, išsakysite savo nuomonę.
Dabar Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas – L. Sabutis. 1-5a, 1-5b, 1-5c, trys įstatymų projektai.
L. SABUTIS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas svarstė pateiktą projektą, susijusį su teismų, kaip atitinkamų įstaigų, reforma. Tai buvo 2011 m. birželio 15 d. Komitetas įvertino atsižvelgdamas į visus tuos tris pateiktus projektus ir mano, kad darbas nėra išsamus ir iki galo padarytas. Komitetas pasiuntė pagrindiniam komitetui tokį siūlymą, jog pagrindiniam komitetui reikėtų įvertinti tikslingumą miesto apylinkių teismų reorganizavimo sujungimo būdu, kas yra padaryta. Mes manėme, kad buvo galima išspręsti ir dėl kitų teismų, susijusių su teritoriniu savivaldybių pasiskirstymu Lietuvoje, tačiau šiandien apsiribota tiktai trimis teismais. Jie padaryti apylinkės teismais, o daugelis teismų tebeturi savo rajoninį pavadinimą. Galbūt tai bus ateities dalykas, bet atsižvelgdamas į tai, jog iš tikrųjų mes amžinai susiduriame su ta problema, kad keičiant bent vieną žodelį tai kainuoja, komitetas iš esmės šiandien ypatingų kitų pastabų negalėtų pareikšti, kaip tik prašyti pritarti pagrindinio komiteto siūlymui.
PIRMININKAS. Žmogaus teisių komitetas – M. Varaška.
M. VARAŠKA (MSG). Laba diena, gerbiamieji kolegos, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Žmogaus teisių komitetas, kaip papildomas komitetas, pasisakė dėl vieno įstatymo projekto Nr. XIP-1392. Komitete nagrinėjant šį įstatymo projektą buvo susipažinta tiktai su Teisės departamento išvadomis, iš esmės visoms joms komitetas pritarė. Kitų teisėkūros ar jos iniciatyvos teisės subjektų pasiūlymų ar nuomonių nebuvo gauta. Bendru sutarimu buvo pritarta įstatymo projekto svarstymui pagrindiniame komitete atsižvelgiant į Teisės departamento pastabas. Ačiū jums.
PIRMININKAS. Diskusija. Pirmasis kalba S. Stoma.
S. STOMA (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, būsiu lakoniškas, juo labiau ir žmonių salėje nėra daug. Iš tikrųjų bus daromos šių projektų pataisos ir padarysime žingsniuką į priekį. Administracinė reforma seniai buvo pribrendusi. Bet aš kelis sakinius pasakysiu apskritai ir netgi kreipsiuosi į visų labai įvairių partijų žmones su tokiu pasiūlymu.
Kai kalbate su žmonėmis savo apygardose ar bet kur kitur, teismų ir teisingumo problema iškyla turbūt net aštriau ir aktualiau negu ekonominio gyvenimo, socialinio aprūpinimo problemos. Žmonės jaučia ir kalba, kad ir teismų sistema vis dėlto neatlieka savo funkcijos taip, kaip turėtų atlikti. Gyvename jau 23-ius nepriklausomybės metus, o žmonės vis dejuoja, kad teisingumo Lietuvoje nėra.
Tiesiog kreipiuosi, čia aukštomis frazėmis daugiau nekalbėsiu, bet rinkimai ne taip toli, penki mėnesiai liko, tikrai pasižiūrėkime, kas domisi teisingumo reikalais, atsakingai į šią sritį ir visi, kurie eisime į rinkimus, ir partijos, ir pavieniai žmonės, parenkime savo siūlymus profesionaliai, teisininkų padedami, kaip iš tikrųjų iš pagrindų reformuoti visą teisinę, visą teisingumo sistemą, taip pat ir teismų sistemą, ne tiktai administraciniais perstumdymais, bet teikime esmines pataisas ir dėl pačių procesų, ir dėl daugybės dalykų, apie ką nekalbėsiu, mes apie tai dažnai kalbame.
Tiesiog norėjau pasinaudoti proga ir pasiūlyti šį dalyką. Manau, net nereikia sakyti, visi mes suprantame, tikrai visuomenė mūsų prašo šito, laukia ir, sakyčiau, netgi reikalauja. Ačiū jums.
PIRMININKAS. B. Pauža.
B. PAUŽA (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamieji kolegos, aš matau šio klausimo sprendimą ir matau, kad kai kurių neblogų dalykų čia įdėta. Aš kaip ne teisininkas kalbėsiu, bet remdamasis susitikimais su rinkėjais ir jų pastabomis.
Man atrodo, kad apskritai teismų darbas priklauso ne tiktai nuo teisėjų (mes dažnai matome tiktai juos), bet teismų darbas priklauso ir nuo kitų teismuose dirbančių žmonių. Aš manyčiau, kad ypač bendraujant su visuomene, priimant atitinkamus dokumentus, pareiškimus, atiduodant nutartis ir t. t. teismų sėkmė priklauso nuo to, kaip tai yra vykdoma. Tai atlieka, be abejo, kiti darbuotojai. Aš norėčiau čia paminėti tuos darbuotojus – sekretorius, teisėjų padėjėjus ir t. t.
Aš matau iš šių dokumentų, kuriuos šiandien siūloma apsvarstyti, kad teisėjų pagal Konstituciją mažinimas nenumatomas ir jis neįvyks, kadangi Konstitucija užtikrina jų darbo tęstinumą. Tačiau kitų darbuotojų, be abejo, bus. Siekiama ekonominės naudos. Tai, be abejo, bus pasiekta tiktai per kitų darbuotojų skaičiaus sumažinimą. Bet žiūrėkite, mielieji kolegos, šiandien, sakykime, sekretorius teisme gauna šiek tiek daugiau negu 1 tūkst. į rankas, teisėjo padėjėjas – 1 tūkst. 800 Lt. O jų darbo krūviai yra tikrai labai dideli. Tai jeigu per šią reorganizaciją dar bus ir… Na, sakykime, atlyginimai nebus mažinami, bet turbūt ir didinti niekas nesiūlys, o darbo krūviai šiai žmonių kategorijai, šių darbuotojų kategorijai išaugs.
Štai, matydamas visus pliusus, noriu atkreipti dėmesį, kad vykdant šią reorganizaciją (tiesa, dabar dar nedaug, bet, matyt, ateityje bus liečiama ir daugiau teismų panašiais klausimais) nenukentėtų šie žmonės. Teismų reitingai, man atrodo, gerokai pakiltų, jeigu ši kategorija būtų sustiprinta ir atlyginimais, ir sumažintais darbo krūviais. Ačiū už dėmesį.
PIRMININKAS. Norinčių dalyvauti diskusijoje nėra. Kviečiu į tribūną komiteto pirmininką S. Šedbarą. Pirmasis klausimas, kaip ir sutarėme, imsime kiekvieną įstatymą atskirai, – projektas Nr. XIP-1392. Dėl 1 straipsnio pasiūlymų nėra. 2 straipsnis. Nėra. 3 straipsnis. Nėra. Dėl 3 straipsnio yra du pasiūlymai. Štai čia mums reikėtų apsispręsti, nes yra Seimo nario V. Žiemelio pasiūlymas ir yra Audito komiteto pasiūlymas. Audito komitetas siūlo išbraukti tą straipsnį, o V. Žiemelis siūlo pakeisti datą ir komitetas jo nuomonei nepritaria. Tai galbūt mes galėtume sutarti, kad balsuojame… Aš nežinau, klausiu pono S. Šedbaro. Galbūt galėtume balsuoti dėl Seimo Audito komiteto nuomonės, jis siūlo išbraukti šį straipsnį? Jeigu Seimas apsispręs straipsnio neišbraukti, tada balsuosime dėl V. Žiemelio pasiūlymo. Galbūt taip nuosekliau?
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Na, galbūt, nes čia yra įsigaliojimo data. Jeigu mes išbraukiame visiškai, vadinasi, nuo paskelbimo „Valstybės žiniose“. Bet aš noriu atkreipti dėmesį, kad toliau dėl 1-6a ir dėl 1-6b aš raginčiau Seimo narius iš tiesų pritarti, čia kaip tik yra data perkeliama į sausio 1 dieną. Tai gal iš viso mes išspręstume kompleksiškai? Čia nebebalsuojame, o užbaigiam šitą 1-5 klausimo bloką, pereiname prie 1-6 klausimo. Tada iki priėmimo turbūt Seimo nariai V. Žiemelis ir K. Ramelis įregistruotų ir šiandien apsvarstytų įstatymų datų pakeitimus, o mes visą procesą orientuotume ne į rugsėjo 1 d., o į sausio 1 dieną. Jeigu taip dabar sutartume, tai…
PIRMININKAS. Pirmininke, galiu minutėlę!
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Gerbiamasis posėdžio pirmininke, klausykite, ką sakau. Tai tada…
PIRMININKAS. Aš klausau, ką jūs sakote.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). …tada galbūt V. Žiemelis atsiimtų savo pasiūlymą, mes užbaigtume svarstymą ir pereitume prie kito klausimo. Jeigu taip sutartume.
PIRMININKAS. Kitaip sakant, ramiai! V. Žiemelis atsiima savo pasiūlymą, taip? (Balsai salėje) Žiūrėkite dar kartą…
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Nuo sausio 1 dienos.
PIRMININKAS. Nedžiazuokite, labai ramiai klausykite. Tokiu atveju Seimo Audito komitetas atsiima savo pasiūlymą. (Balsas salėje: „Audito komitetas.“) Taip, tą atsiima. Tada yra svarstomas V. Žiemelio pasiūlymas, kad įsigaliotų nuo 2013 m. sausio 1 d., taip? (Balsai salėje) Toks yra pasiūlymas, jeigu aš gerai suprantu. (Balsai salėje) Pagrindinis komitetas, man yra parašyta, nepritaria. Pirmininke, ne todėl, kad man patiktų, nepatiktų, yra Statutas, yra komiteto sprendimas, aš tiesiog noriu aiškiai žinoti. Yra V. Žiemelio pasiūlymas, kuriam komitetas nepritarė. Tai dabar reikėtų suteikti žodį V. Žiemeliui, žinoti jo valią ir nuomonę, kokia komiteto pozicija. Prašau, Vidmantai Žiemeli.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Ar galite manęs išklausyti dar kartą?
PIRMININKAS. Ponas V. Žiemelis pateiks savo pasiūlymą.
V. ŽIEMELIS (KPF). Ne, ne, išklausykite.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Išklausykite manęs, gerbiamasis posėdžio pirmininke, jūs vadovaukite posėdžiui, o nesivelkite į ginčą su manimi.
Pirminis projektas yra nutarimas. Jeigu mes nepriimame nutarimui 1-6b, kad pakeistume datą, mes negalime keisti lydinčiųjų įstatymų datų. Mes svarstymą turime užbaigti su senomis datomis ir pereiti prie 1-6a, 1-6b. Aš siūlau pastumti nutarimo datą, ir tada iki priėmimo mes šitų įstatymų sutvarkome datas. Mes negalime vežimo prieš arklį pastatyti, todėl siūlau svarstymą užbaigti taip, kaip siūlo komitetas, o tada pakeitę nutarimo datą iki priėmimo sutvarkysime ir šituos įstatymus. Komitetas tam neprieštarauja.
PIRMININKAS. Pirmininke, niekas su jumis nesiginčija.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). O dabar mes negalime įstatymo koreguoti, kol nutarimas nepakeistas.
PIRMININKAS. Gerai. Dar kartą klausiu, pone Žiemeli, atsiimate savo pasiūlymą? Atsiimate. Ačiū. Ponia Graužiniene, atsiimate? Ačiū. Atsiėmėte. Ačiū, pirmininke. Aš tik tą norėjau išgirsti. Viskas, o ne improvizuoti, kaip mes darytume, jeigu darytume, jeigu būtų nutarimas. Yra pasiūlymai. Atsiimta, viskas.
Svarstymas. Nuomonė už – L. Sabutis.
L. SABUTIS (TS-LKDF). Ačiū. Dabar nebekalbėsiu, kada kalbės už visus tris, tada.
PIRMININKAS. Tai už visus tris ir kalbame.
L. SABUTIS (TS-LKDF). Tai kiti dar nesvarstyti.
PIRMININKAS. Gerai, čia pirmasis įstatymo projektas – Apylinkių teismų reorganizavimo įstatymo projektas. Nenorite kalbėti?
L. SABUTIS (TS-LKDF). Ne.
PIRMININKAS. Nuomonės prieš nėra. Ar galime bendru sutarimu pritarti įstatymo projektui? Pritarta. Matot, pirmininke, be mūsų pamąstymų yra protokoluotojai, kurie turi suprasti, ką mes priėmėme, aš į tai norėjau atkreipti dėmesį. (Balsai salėje)
Apylinkių teismų įsteigimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIP-1393. Vėl yra pono V. Žiemelio pasiūlymas, kuriam komitetas nepritarė. Atsiimate? Atsiimate. Daugiau pasiūlymų nėra. Sutarta. Atsiimta. Pritariame komiteto nuomonei.
Kalbėti nėra norinčių? Bendru sutarimu pritariame įstatymo projektui? Pritariame.
1-5c klausimas – projekto registracijos Nr. XIP-1394. Toks pats V. Žiemelio pasiūlymas. Jis atsiima, svarstyti nereikia. Pritarta pagrindinio komiteto nuomonei. Norinčių kalbėti nėra. Pritarta po svarstymo.
1-5d klausimas – Teismų įstatymo 126 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas Nr. XIP-1395. Svarstymas. Komitetas siūlo jį atmesti. Ar galime bendru sutarimu pritarti komiteto nuomonei? Pritarta. Atmesta.
Nacionalinės teismų administracijos įstatymo 2 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas Nr. XIP-1396. Komitetas siūlo atmesti. Bendru sutarimu galime pritarti? Pritarta. Atmesta.
13.26 val.
1-6a klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos“ papildymo“ projektas Nr. XIP-4360. Pranešėjas – V. Žiemelis arba K. Ramelis. Pranešėjas dėl sesijos darbų programos papildymo.
V. ŽIEMELIS (KPF). Ačiū, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Čia kaip tik ir siūlau papildyti darbotvarkę tuo nutarimu, kuriuo bus keičiama teismų reorganizavimo diena, t. y. bus nuo sausio 1 d. Jis yra svarbus, apie tai kalbėjo gerbiamasis S. Šedbaras. Siūlau negaišti laiko ir balsuoti už šio nutarimo įtraukimą į darbotvarkę.
PIRMININKAS. Norinčių klausti nėra. Nuomonės už, nuomonės prieš po pateikimo nėra. Bendru sutarimu pritarta po pateikimo.
Svarstymas. Nėra norinčių dalyvauti diskusijoje. Pritarta po svarstymo.
Priėmimas. Norinčių kalbėti už, prieš nėra. Balsuojame dėl priėmimo. Balsuojame.
Šio nutarimo priėmimas
Už – 59, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Priimta.
13.27 val.
Kviečiu į tribūną K. Ramelį pateikti Seimo nutarimo „Dėl Seimo nutarimo „Dėl apylinkių teismų reorganizavimo“ 3 straipsnio pakeitimo“ projektą Nr. XIP-4359.
K. RAMELIS (MSG). Dėkoju, pirmininke. Iš tikrųjų 2011 m. gruodžio 6 d. Seimas priėmė nutarimą, pagal kurį, atlikus reorganizavimą, pasibaigusios miestų, rajonų, apylinkių teismų teisės ir pareigos pereina veikiantiems apylinkių teismams nuo 2012 m. rugsėjo 1 d. Mums pasitarus su apylinkių teismų pirmininkais, iš praktikos irgi žinau, šita data yra netinkama, nes visa bylų numeracija ir visa registracija prasideda nuo sausio 1 d. Rugsėjo 1 d. pradėjus naujai registruoti ir kitą apskaitą vesti būtų didelė painiava, didelis papildomas krūvis naujiems teismams, todėl dabar siūloma tą datą nukelti, pradėti kartu su finansiniais metais nuo 2012 m. gruodžio 31 d. arba 2013 m. sausio 1 d. Tada būtų padarytos pataisos, kaip ir komiteto pirmininkas sakė, šiandien aptartų įstatymų projektų.
PIRMININKAS. Norinčių klausti nėra. Ačiū. Nuomonė už, nuomonė prieš. Nėra. Galima bendru sutarimu pritarti po pateikimo? Pritarta.
Siūloma svarstyti birželio 7 d. Aš žiūriu, jeigu tai svarbu, gal greičiau būtų galima, nes prieš tai buvę įstatymų projektai jau patenka į priėmimo stadiją? (Balsai salėje) Aš žiūriu į komiteto pirmininką. Kaip pasakysite, gal anksčiau galima? (Balsai salėje) Tai kurią datą nustatome? Po savaitės gal, jeigu spėsite? Nes čia dabar jau tik priėmimas, ir čia paprastas nutarimas. Gegužės 24 d. tinka? Gerai.
13.30 val.
Darbotvarkės 1-7 klausimas – Pelno mokesčio įstatymo 22 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIP-1906. Svarstymas. V. Matuzas – Biudžeto ir finansų komiteto nuomonė.
V. MATUZAS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, Biudžeto ir finansų komitetas, išnagrinėjęs tiek Seimo narių pateiktą įstatymo projektą, tiek Vyriausybės išvadas, šiuo klausimu pateikė savo variantą ir dėl jo balsavo taip, balsavimo rezultatai: už – 6, prieš – 1, susilaikė 3.
PIRMININKAS. Diskusija. V. Gedvilas.
V. GEDVILAS (DPF). Dėkoju posėdžio pirmininkui. Aš pasistengsiu labai trumpai. Kai aš pamačiau Pelno mokesčio įstatyme, kad golfas yra įrašytas į azartinius žaidimus, tiesiog kilo mintis man užregistruoti tokią įstatymo pataisą, kad tiesiog išbrauktume golfą iš azartinių žaidimų. Tą jau bandžiau padaryti praeitoje kadencijoje, bet praeitoje kadencijoje manęs vos Etikos ir procedūrų komisijai neperdavė, kad aš turiu kažkokių viešų, privačių interesų. Tiesiog mano mintis buvo tokia, kad golfas yra tokia pat sporto šaka, kaip ir visos kitos sporto šakos Lietuvoje, kaip krepšinis, kaip lengvoji atletika, pagaliau yra olimpinė sporto šaka. Ir aš džiaugiuosi, kad jūs, tiesiog kritinė masė Seimo narių, supratot, kad tai yra didžiausia nesąmonė ir tiesiog gėda prieš tuos žmones, kurie sportuoja, kurie žaidžia, kurie padaro didelį indėlį į golfo judėjimą, tiesiog tai yra tik privačiom lėšom remiamas dalykas ir jau krūva klubų yra bankrutavusių. Tiesiog jiems sunku yra išsilaikyti ir tas galbūt šioks toks palengvinimas bus. Aišku, aš negalvoju apie tai, kad bus šalia to prirašyta dar ir žvejyba, ir visi kiti dalykai, kurie dabar įtraukti, bet aš nieko prieš nesu ir prieš medžioklę, ir kitus dalykus, aš nieko prieš nesu, aš manau, kad čia tiek medžioklė, tiek žvejyba, nežinau, visur azarto reikia, visur reikia… Todėl aš kviečiu jus visus palaikyti šitą pataisą, ir mes padarysime, pataisysime savo įstatymų bazę, ji taps šiek tiek kokybiškesnė, o nekels juoko. Ačiū.
PIRMININKAS. J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, mūsų frakcija šiandien apsisprendė nepritarti teikiamam projektui, nes manome, kad reikia palikti dabartines išlygas, kad medžioklės užsiėmimai, golfai, jachtos – tai vis dėlto yra tokie prabangos dalykai, todėl jiems leisti būti neapmokestinamiems nebūtų teisinga. Dabar, jeigu mes juos išbraukiame iš tos išimties, vadinasi, šios išlaidos be jokio apmokestinimo gali būti nurašomos kaip reprezentacinės išlaidos. Aš suprantu, yra limitai tos reprezentacijos ir visa kita, bet taip, sakykime, pažiūrėkime į mūsų sprendimą paprasto žmogaus akimis, kai mes labai sunkiai biudžete randame pinigų kokiems nors socialiai jautriems dalykams išspręsti, o čia pasakome – štai tos prabangos išlaidos tegu dabar tampa neapmokestinamos, čia galbūt suaktyvės golfo veikla ar kažkas. Yra tam tikra logika, žinoma, žiūrint iš verslo pozicijų. Bet, šiaip ar taip, pas mus daugiau nusvėrė to teisingumo momentai ir frakcija nepritars teikiamam projektui.
PIRMININKAS. R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš noriu atkreipti mūsų visų dėmesį, kai mes kalbame apie kokias nors lengvatas ir išlaidas, o ir šiandien jau vieną kartą kalbėjau – nėra neapmokamų jokių lengvatų. Nėra. Jeigu duodi kokias nors išlygas kažkam, už jas kažkas turės sumokėti. Dabar mūsų valstybės perskirstymo procentas yra 34 % nuo BVP. Nėra mažesnio perskirstymo procento. Tos valstybės, kurios išlipo į priekį, priekines gretas, kaip švedai, dabar 63 % visų pajamų perskirto. Atsiprašau, ne švedai, o prancūzai, aplenkė švedus. Jie ten gali kalbėti apie įvairias lengvatas, nes tiek yra sumetama į bendrą katilą, kad paskui kažkam reikia tas lengvatas daryti. Mes einame visiškai kitu keliu, mes apsisprendėme ir nuosekliai ne tik viena Vyriausybė, bet visos Vyriausybės laikosi nuostatos, kad mes tik būtiniausius dalykus užkrauname mūsų valstybei. Jeigu mes atsiremiame į tokią doktriną, tai visi šiuo metu ir turime tokį biudžetą, kuris yra, procentiškai žiūrint, labai socialiai orientuotas, 66 % yra sveikatos, švietimo ir socialiniai reikalai. Vienareikšmiškai. Vadinasi, kokias lengvatas tu paimsi, jos vis tiek smogs per šitą sritį, nes reikės jas kažkuo padengti. Tai iš ko tada mes paimsime? Duosime lengvatas čia, tada turėsime apmokestinti darbo pajamas, turėsime apmokestinti vartojimą, kažką turėsime padaryti. Nes tiesiog nėra iš ko finansuoti, ir pensijose skylė, ir visos kitos išmokos ant ribos, ir sveikatos sistema. Tai iš ko mes padengsime? Atvirai ir pasakykime, mes norime palengvinti gyvenimą tiems, kurie turi pakankamai išteklių ir pinigų, kad jie iš tų mūsų pinigų, kuriuos galbūt skirtume kitiems, vystytų šitas sritis. Gal ir reikalingas golfas, kaip žvejys nieko prieš neturiu prieš žvejybą, prieš kitas… Bet vis dėlto aš manau, kad čia jau mūsų kišenės reikalas. Neturėtume savo norų ar savo pomėgių užkrauti mūsų visuomenei. Reikėtų iš principo apsispręsti – kuo mažiau būtiniausių išimčių, nes jas apmokės tie, kurie neturi pinigų.
PIRMININKAS. J. Veselka.
J. VESELKA (TTF). Žinoma, skaitant tokius pasiūlymus taikyti lengvatas už gėrimą žvejojant, medžiojant, žaidžiant golfą, bendras stovyklas rengiant, galvoji, iš kur tokie pasiūlymai atsiranda? Kas juos sugalvoja? (Balsai salėje) Man nesvarbu, kas, bet sugalvoja tie, kurie patikėjo globalizmo ir liberalizmo teorija. Tik turtingas kuria pinigus, moka mokesčius, visi kiti tas pats, kas kirviai, plaktukai, staklės kokios, panaudojai ir numetei po velniais. Ir viskas ramu. Šitie pasiūlymai ir dar aiškinti, kad nejuokinkime pasaulio, kad už golfo pasistumdymą reiktų mokėti. Nusišikt man ant to viso pasaulio! Padarykite Lietuvą kaip Ameriką, tada ir kalbėsite! O dabar – gėda! 280 tūkst. gauna mažiau nei minimalią algą, o tie, kurie nori pamedžioti, pažvejoti veltui, kitų sąskaita, siūlo šitas pataisas ir dar visus kitus, kurie bandys pareikšti kitokią nuomonę… vadinasi, nejuokinkite pasaulio. Taigi, ponai, nejuokinkite pasaulio, gerkite iš savo pinigų, prieš tai sumokėję mokesčius. Siūlau atmesti šitą įstatymą.
PIRMININKAS. Statutas suteikia tokią teisę pareikšti, ponas Juliau, jums pastabą dėl to stipraus žodžio, kurį jūs pavartojote. Bent jau pagyrimas už tai, kad bent jau lietuviškai tai pasakėte. Šiaip jau… Ką aš galiu padaryti, jūs kreipiatės į pirmininką, Seimo nariai yra išrinkti ir laisva valia kalba tai… Bent jau lietuviškai, tai yra gerai. Tą ir pabrėžiau.
Nuomonė už – V. Gedvilas. Pasiūlymų nėra gauta, iš karto sakau, nėra. Todėl ir balsuoti… Palaukite, prieš kalbant dar A. Dumčius dėl vedimo tvarkos.
A. DUMČIUS (TS-LKDF). Aš labai prašyčiau žiūrėti, decibelai viršijami maždaug tris kartus, tikrai ardo smegenų ląsteles. Aš norėčiau, kad, pirmininke, įspėtumėte, kurie labai garsiai kalba. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Aš bijau, kad jeigu aš pradėsiu, jeigu aš nuolat įspėsiu Seimo narius, kaip kalbėti, ką kalbėti ir kada kalbėti, tai jūs mane iš šios tribūnos po 15 min. labai laisvai iškelsite ir pasodinsite šalia. Aš neturiu tokios teisės pasakyti, koks ir kieno balso tembras.
V. Gedvilas – nuomonė už.
V. GEDVILAS (DPF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Aš tikrai pabandysiu kalbėti tyliai. Tiesiog aš buvau iniciatorius tos įstatymo pataisos, kur buvo išbraukiamas golfas iš Pelno mokesčio įstatymo. Tik golfas, apie žvejybą, apie medžioklę, apie buriavimą tikrai nebuvo kalbama. Tai buvo paprasčiausia Vyriausybės išvada ir Vyriausybės teikimu pasiūlyti šitie dalykai padaryti. Čia yra labai paprasti dalykai, galime mes emocijom vadovautis, galime nesivadovauti, aš jokių asmeninių privačių interesų neturiu. Aš mielai žaidžiu golfą ir lengvojoje atletikoje bėgioju, ir krepšinį žaidžiu, ir futbolą, ką normaliai daro kiekvienas sportą mėgstantis žmogus. Tiesiog aš noriu pasakyti, kad golfas yra olimpinė sporto šaka, tada įrašykime į Pelno mokesčio įstatymą atvirkščiai – visas sporto šakas. Krepšinį, futbolą, visas sporto šakas. Jeigu jūs kalbate apie tai, kad golfas yra turtingųjų žaidimas, tai jūs labai klystate. Golfas nėra turtingųjų žaidimas, golfą žaidžia visi pasaulio žmonės, ir turtingas, ir vargšas žaidžia. Tiesiog Švedijoje 700 golfo laukų ir Vyriausybė užmoka už žmonių žaidimą, kad jie augtų sveiki, kad laisvalaikį praleistų turiningai, kad jų sveikatos būklė gerėtų, ir panašūs dalykai. Jeigu mes nesutariame, nereikia įžeidinėti vieniems kitų. Jūs turite savo nuomonę, tai pasilikite prie savo nuomonės, aš turiu savo nuomonę. Aš visą gyvenimą praleidau sporte ir aš žinau, kas pasaulyje dedasi, kokia yra sistema, ir t. t. Aš nesikišu giliai į ekonomiką arba į kitus dalykus. Aš darau tą, ką puikiausiai išmanau, ir aš siūliau. O jeigu jūs nepritarsite, tai nereikia visokių keiksmažodžių ir mokyti visos tautos, kaip reikia gyventi. Nereikia manęs mokyti. Ačiū.
PIRMININKAS. Nuomonė prieš – K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Nežinau, kiek tas golfas yra tautinis žaidimas, ir nesiruošiu spręsti, bet kad už golfo žaidimo malonumus apmokėtų rinkėjai, tai aš nenorėčiau su tuo sutikti. Nes būtent tokiu būdu tai įvyktų, jeigu mes leistume išlaidas už golfo žaidimus nurašyti iš reprezentacinių lėšų. Lygiai taip pat aš nesutinku, kad rinkėjai apmokėtų už jachtas ar medžiokles, kas dabar yra siūloma šiomis įstatymo pataisomis. Gal medžiotojai gali susimokėti, jeigu jie medžioja, golfininkai gali susimokėti, jeigu jie žaidžia golfą, o jachtininkai tegul plaukioja nuosavomis jachtomis.
O dabar būtų taip, kad jachtos būtų prilygintos tarnybiniams automobiliams, už kuriuos turėtų sumokėti įmonių savininkai, jeigu naudotų juos asmeniškai, bet dažniausiai pamirštų. Tai dabar ir jachtos lygiai taip pat būtų prilygintos tokiems pat automobiliams, už kuriuos pamirštų susimokėti, jeigu asmeniškai, o ne reprezentacijai. Paaiškėtų, kad visą laiką naudoja kaip reprezentacinius įrenginius. Tikrai nereikia to įstatymo. Nepritarkime jam.
PIRMININKAS. Balsuojame. Balsuojantys už pritaria šiam pasiūlymui, balsuojantys prieš ir susilaikę nepritaria.
Už – 25, prieš – 16, susilaikė 21. Nepritarta šiam įstatymo projektui.
Dabar mes turime kelis pasirinkimo kelius: grąžinti projektą pagrindiniam komitetui patobulinti, grąžinti iniciatoriams projektą tobulinti ar atmesti projektą.
V. Gedvilas. Prašom.
V. GEDVILAS (DPF). Gerbiamieji kolegos, aš noriu padėkoti tiems, kurie palaikė sporto visuomenę. Čia jūs palaikėte… Ir pats Olimpinio komiteto prezidentas A. Poviliūnas netikėjo, kad tarp azartinių žaidimų yra įrašytas golfas. Dabar ta mūsų diskusija, tas mūsų užaštrintas pokalbis atkreips sporto visuomenės dėmesį į šią problemą ir anksčiau ar vėliau ji bus išspręsta. Patikėkite manimi. Kaip ir su Mokslo ir studijų įstatymu, ir kitais dalykais tiesiog jūs padarėte nesąmonę. Ačiū.
PIRMININKAS. Trys pasirinkimo keliai. Galbūt supaprastinti galėtume taip: grąžinti iniciatoriams tobulinti ir atmesti. Balsuojantys už pasisako, kad grąžintume iniciatoriams tobulinti, o balsuojantys prieš (alternatyvus balsavimas) pasisako, kad šis įstatymo projektas būtų atmestas. Tinka? (Balsai salėje) Palaukite minutėlę, V. Gedvilas. Taip.
V. GEDVILAS (DPF). Galiu paprašyti kolegų tik vieno dalyko: tobulinti galima tik tiek – išbraukti žvejybą, buriavimą ir kitus dalykus, o golfą… palikti žvejybą ir visus kitus, tarp Pelno mokesčio įstatymo yra didelis skirtumas… nes tai yra olimpinė sporto šaka. Mes norime dalyvauti olimpiadoje, mes norime ruošti savo vaikus, mes norime siekti rezultato, mes norime garsinti Lietuvą ir mes esame sau priešai. Mes prirašėme žvejybą. Nebuvo mano iniciatyva žvejybą prirašyti, buriavimą prirašyti ir kitus dalykus. Aš olimpinę sporto šaką įrašiau, kad išbrauktume iš azartinių žaidimų. Tokia nesąmonė…
PIRMININKAS. Balsuodami už balsuojate, kad šis projektas būtų grąžintas iniciatoriams tobulinti. Balsuojantys prieš pasisako už atmetimą. Už – tobulinti, prieš – atmetimas. Alternatyvus balsavimas. Balsuojame.
Už – 47, prieš – 19. Tobuliname. Grąžiname iniciatoriams tobulinti. Turime dar 15 min. (Balsai salėje) Dirbame.
13.47 val.
Tai 2-1a klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo „Dėl Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos“ papildymo“ projektas Nr. XIP-4430. Kviečiu į tribūną L. Graužinienę.
L. GRAUŽINIENĖ (DPF). Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Aš labai trumpai. Siūlau papildyti Seimo darbų programos darbotvarkę ir įtraukti Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimą, Gyventojų turto deklaravimo įstatymą ir Administracinių teisės pažeidimų kodeksą. Detaliau pristatysiu pateikdama projektus, jeigu jūs sutiksite.
PIRMININKAS. Vis dėlto yra norinčių paklausti dėl Seimo nutarimo. A. Anušausko nematau. A. Bilotaitė nori paklausti dėl nutarimo. Prašom.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Gerbiamoji pranešėja, aš tiesiog norėčiau pasiteirauti jūsų nuomonės. Prezidentė 2012 m. balandžio 11 d. priėmė dekretą dėl eilinių Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų. Tai reiškia, kad jau prasidėjo rinkimų kampanija. Ar jūs nemanote, kad finansavimo tvarkos pakeitimai iš tikrųjų yra žaidimo taisyklių keitimas, kai jau prasidėjęs pats žaidimas? Tiesiog jūsų nuomonė šiuo klausimu.
L. GRAUŽINIENĖ (DPF). Labai ačiū. Mes tikrai svarstėme. Iš esmės tai yra palengvinanti priemonė, ir faktiškai mes teiravomės, dar pats procesas nėra prasidėjęs. Manau, jeigu Seimas greitai priimtų šias pataisas, kurios susidarė dėl to, kad kai kurios pataisos, pavyzdžiui, Gyventojų turto deklaravimo įstatymo, buvo priimtos priėmimo stadijoje ir mes nebegalėjome daryti pertraukos ir taisyti pagrindinio įstatymo, tikrai susidarė tam tikrų nesusipratimų… Todėl manytume, kad neturėtų čia būti kokių nors kliūčių dėl to, kad bus priimta.
PIRMININKAS. Paties nutarimo pateikimas. Nuomonę už trumpai – R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, tikrai agituoju priimti šiuos pasiūlymus, nes tų klaidų esame pridarę, persistengę, norėdami būti šventesni už Romos Popiežių, pataikaudami visuomenės opinijai. Dabar matome, kad yra padaryta techninių klaidų. Reikia skubiai taisyti to mūsų populizmo padarinius Seime.
PIRMININKAS. Ar galime bendru sutarimu pritarti Seimo nutarimui dėl įtraukimo minėtų įstatymų projektų į sesijos?.. Gerai, balsuojame po pateikimo. Balsuojame dėl Seimo nutarimo. Papildome Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programą minėtais trimis įstatymų projektais.
Už – 43, prieš nėra, susilaikė 13. Pritarta po pateikimo.
Svarstymas. Norinčių kalbėti nėra. Galima bendru sutarimu pritarti? Pritarta.
Priėmimas. Nuomonių už, prieš nėra. Balsuojame dėl priėmimo. Balsuojame dėl nutarimo priėmimo, kad galėtume pateikti šiuos įstatymo projektus.
Šio nutarimo priėmimas
Už – 45, prieš nėra, susilaikė 14. Nutarimas priimtas.
13.51 val.
Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo 10 ir 11 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 101 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIP-4426, Gyventojų turto deklaravimo įstatymo 2, 5 ir 72 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIP-4427, Administracinių teisės pažeidimų kodekso 20710 ir 20713 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas Nr. XIP-4428 (pateikimas)
Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo 10 ir 11 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 101 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIP-4426, Gyventojų turto deklaravimo įstatymo 2, 5 ir 72 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIP-4427 ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso 20710, 20713 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas Nr. XIP-4428. Pateikimas. Jie tarpusavyje susiję. Kviečiu į tribūną L. Graužinienę. Kalbame ir klausiame dėl visų trijų įstatymų projektų.
L. GRAUŽINIENĖ (DPF). Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Aš pasakysiu tik esmę. Kadangi Vyriausybė priėmė poįstatyminį aktą dėl mažųjų aukų ir mums, pristatydama komitete, Teisingumo ministerija motyvavo, kad įstatyme parašyta taip, kad jie negali sukonkretinti mažų aukų priėmimo tvarkos, todėl manome, kad reikia sutvarkyti ir labai aiškiai parašyti tvarką. Mes iškėlėme mažas aukas į atskirą straipsnį, kad jos nesipintų su kitais apribojimais, ir dėl mažų aukų sukonkretinome labai aiškiai, suprantamai, kad nekiltų jokių interpretacijų.
Toliau, kaip ir minėjau, priėmimo metu priėmus deklaravimo tvarką… Mes turime informacijos ir iš Valstybinės mokesčių inspekcijos, kad kai kam du kartus reikia deklaruoti tas pačias pajamas. Manome, kad nėra tikslinga, ir toms grupėms, kurios nuolat deklaruoja tiek turtą, tiek pajamas, visą laiką reikėtų vienu metu, t. y. gegužės 1 d., ir Mokesčių inspekcijai pakaktų tų duomenų duomenų bazėse. Tiems, kurie nėra deklaravę nei turto, nei pajamų, mes siūlome, kad jie pirmiausia deklaruotų ir tada padarytų aukojimą. Tada viskas normaliai atsistoja į vietas, nes priešingu atveju dega VRK lemputė, kai iždininkai tikslinasi, kad nepriimtina auka. Kai bus deklaruota, tada šitas klausimas išsispręs, Mokesčių inspekcija galės iš karto duoti atsakymą, ar ta auka tinkama, ar ne.
Toliau. Susidarė toks net trigubas apribojimas dėl fizinių asmenų 10 % aukojimo. Jeigu buvo leista pačiam kandidatui sau aukoti leidžiamą sumą – 42 tūkst., tai dėl kitų ribojimų dviejose vietose tiesiog „užsispaudė“. Manom, kad negalima riboti tris kartus dėl tos pačios priežasties. Siūlome patikslinti, kad į 10 % pajamų būtų įskaičiuojamas ir likutis, jeigu žmogus turi, pavyzdžiui, iš pernai metų deklaruotų patikrintų pinigų, nes dabar pagal galiojantį įstatymą tik tų metų pajamos. Tai yra neteisinga, nes žmogus gal pernai, pavyzdžiui, ką nors pardavė ir turi tų pajamų, o tais metais yra jo paprastas atlyginimas. Pavyzdžiui, paimkime mokytoją… Jeigu suskaičiuosite pagal Seimo nario atlyginimą, tai išeitų, kad jūs galite sau paaukoti tik apie 6000. Jeigu paimsime mokytojo atlyginimą, bus dar mažiau – apie 3000. Mes tiesiog patys užkertame kelią žmonėms dalyvauti rinkimuose ir save remti. Tada žmogus bus priverstas ieškoti paramos iš šalies. Manome, kad šitai yra tikslinga taisyti.
PIRMININKAS. Klausia S. Stoma.
S. STOMA (TS-LKDF). Šiaip jau tą, ko aš norėjau paklausti, gerbiamoji Loreta pasakė. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia J. Olekas. Skaito Juozas. Nenorite klausti? Klausia K. Daukšys. Nėra salėje. Klausia A. Anušauskas. Nėra salėje. Klausia D. Bekintienė.
D. BEKINTIENĖ (TS-LKDF). Aš tikrai norėjau paklausti, ypač dėl trečio pasiūlymo. Ar jūs nemanote, kad turtingieji turės daugiau šansų dalyvauti rinkimuose ir bus geriau finansuojami, negu tie žmonės, kurie tokių pajamų neturi, kurie, liaudiškai tariant, iš algos, pagal tai, kas dabar numatyta įstatyme? Įtariu lyg ir nelygybę tarp tų, kurie dalyvaus rinkimuose.
L. GRAUŽINIENĖ (DPF). Ačiū. Gerbiamoji kolege, noriu dar kartą labai aiškiai pasakyti, kad pagal dabar mūsų priimtą ir šiandien galiojantį įstatymą ir yra ta problema, apie kurią jūs kalbate. Jeigu imama 10 % tik metinių pajamų, tai jeigu žmogus bus sukaupęs ir turi šiek tiek savo pajamų, jis faktiškai negalės įskaičiuoti. Kaip ir sakiau, ypač inteligentai, valstybės tarnautojai, paprasti žmonės tiesiog negalės patys dalyvauti. Pagal dabar galiojantį įstatymą save remti galės tik labai turtingi žmonės. Kaip ir minėjau, pagal galiojantį įstatymą net Seimo narys iš savo tikrai gana didelių metinių pajamų galėtų paaukoti apie 6000 Lt. Šioje vietoje, manau, tikrai buvo peržengta tam tikra riba. Nematom nieko bloga, kad iš to likučio, kurį turto deklaracijoje nurodo, jei žmogus turi banke kažkiek pinigų, kad jie būtų pliusuojami prie metinių pajamų ir bendrai skaičiuojami tie 10 %.
Kitas dalykas, ką mes taip pat siūlėme komitete, kad tie žmonės, kurie neturi daug savų pinigų, tačiau nori patys iš savo lėšų dalyvauti politinėje kampanijoje, neidami su ištiesta ranka ir neprašydami papildomos paramos, turėtų galimybę, pavyzdžiui, aš pasakysiu tik vieną pavyzdį, pasiimti vartojimo paskolą kaip fiziniai asmenys, ją įnešti kaip nuosavas lėšas ir bankui vartojimo paskolą atiduoti per 3 mėnesius, per 5 ar dar iš kur nors pasiėmęs 10 tūkst. Čia būtų viskas legalu, viskas teisinga ir t. t. Kartais tie „užveržimai“ duoda priešingą efektą, nes jeigu žmogus turi 20 tūkst., o mes leidžiam jam įnešti tik 10 tūkst., tai jis 10 įneš ir eis prašyti draugo, kad jis įneštų ir kitus 10 tūkst. Mes patys skatinam daryti neteisėtą veiksmą. Manyčiau, kad šito turėtume nedaryti.
PIRMININKAS. R. A. Ručys.
R. A. RUČYS (TTF). Gerbiamoji pranešėja, ačiū jums už pateiktą projektą, dėl kurio mes anksčiau neįsigilinę nubalsavome. Dar kartą noriu padėkoti. Dabar jūs labai aiškiai išaiškinote, bet aš noriu dar pasitikslinti dėl 10 %. Pavyzdžiui, kandidatas per dešimt metų sutaupė, turi pinigų ir gali 10 % įnešti, neviršydamas 43 tūkst., taip suprantu?
L. GRAUŽINIENĖ (DPF). Taip.
R. A. RUČYS (TTF). Ir kitas klausimas man kyla. Koks numatomas kontrolės mechanizmas, kad būtų užkirstas kelias piktnaudžiavimui renkant aukas telefonu? Ar yra koks nors mechanizmas, nes, žinote, Lietuvoje visko būna?
L. GRAUŽINIENĖ (DPF). Labai ačiū už klausimą. Taip, jūs teisingai supratote. Mes manome, kad ta riba, kuri yra nustatyta iš savo lėšų, 42 tūkst., yra pakankama, nes rinkimų komisija suteikia dar didesnį limitą, galimybę beveik visuose rajonuose, bet mes suskaičiavome, kiek gali kainuoti plakatai, lankstinukai, keletas straipsnių spaudoje. Faktiškai tie pinigėliai labai „užsidaro“. Taip pat mes žiūrėjome rinkimų komisijoje, kiek vidutiniškai išnaudojama. Ėmėme tokią vidutinę, o ne tas sumas, kurios didelės. Tai maždaug apie tą sumą ir yra.
Toliau dėl mažų aukų. Dėl mažų aukų mes tikrai labai konkrečiai surašėme, labai ilgai galvojome, tarėmės su specialistais. Pavyzdžiui, jeigu dėl mažų aukų bus daroma akcija telefonu, tai įrašėme, kad tai turi būti daroma tik abonentiniais numeriais, kad nebūtų galima daryti įsigijus korteles. Pavyzdžiui, jeigu kontroliuojančiai institucijai kelia kokių nors abejonių, ji kreipiasi į tą telekomunikacijų bendrovę ir ta telekomunikacijų bendrovė privalo pateikti duomenis. Tada bus galima nustatyti, ar viršyti tie 40 Lt, ar ne. Jeigu mes nepataisytume, tai būtų taip, kad jeigu tuos 40 Lt būtų skatinama aukoti naudojantis telekomunikacijomis, tada bet kuris vienmandatininkas sakytų, kad aš turiu gauti asmens kodus tam, kad pateikčiau Vyriausiajai rinkimų komisijai. Šioje vietoje matom, kad bus pažeistas Duomenų apsaugos įstatymas. Bet tam tikros institucijos turėtų teisę pateikti. Taigi, sudarius sutartį, ji iš karto yra užregistruojama VRK duomenų bazėje, stebinčios institucijos mato, kad toks procesas vyksta ir, vykdydamos stebėseną, jos turi teisę gauti visą informaciją. Jeigu jūs matėte, mes keičiame ir Administracinių teisės pažeidimų kodeksą, įvedame papildomą galimybę pritaikyti sankcijas, jeigu vienoks ar kitoks veiksmas nebūtų vykdomas.
PIRMININKAS. K. Komskis.
K. KOMSKIS (TTF). Gerbiamoji pranešėja, iš tiesų akivaizdžiai matyti, kad mes taisome broką, bet tikrai pritariu visiems pasiūlymams, išskyrus vieną klausimą, kaip jūs sukontroliuosite… ne jūs, atsiprašau, bet mes sukontroliuosime tą paskolos paėmimą? Ar nebus tokių, kad paims, o iš tiesų paėmimas tų lėšų?.. Kaip mes sukontroliuosime, kad tikrai tam bus panaudota, kad tikrai tie pinigai…
L. GRAUŽINIENĖ (DPF). Aš supratau.
K. KOMSKIS (TTF). …bus panaudoti rinkimams?
L. GRAUŽINIENĖ (DPF). Pirmiausia…
K. KOMSKIS (TTF). Ir iš kitur jie nebus gauti?
L. GRAUŽINIENĖ (DPF). Pirmiausia tai bus fizinio… Tai aš neskatinu, aš tik kaip pavyzdį pasakiau, bet tai yra fizinio asmens susitarimas su banku, bet fizinis asmuo įneštų tas lėšas kaip savo lėšas, pasiskolintas iš banko. Šitoje vietoje tikrai nėra jokio nusižengimo. Bankas ir fizinis asmuo pasirašo sutartį ir nurodo, kam skolina tuos pinigus. Tas žmogus visu savo turtu yra įsipareigojęs bankui.
Kas susiję su rinkimų kampanija, labai paprasta ir aišku. Yra limitas, kiek gali įnešti, ir už tuos pagal limitą išleistus pinigus yra iki galo atsiskaitoma. Žmogus įneša kaip fizinis asmuo savo lėšas, ar jos skolintos, ar jos kitos, nes pagal Politinių partijų kampanijų finansavimo įstatymą partijoms nėra draudžiama skolintis iš bankų. Čia yra banko ir fizinio asmens santykiai ir žmogaus lėšų panaudojimas. Jeigu jis tą nurodo bankui, bankas duoda vartojamąją paskolą, jis įneša kaip savo lėšas.
PIRMININKAS. V. Bacevičius.
V. BACEVIČIUS (TS-LKDF). Dėkoju. Aš tikrai neprieštaraučiau kai kurioms jūsų teikiamoms pataisoms, pavyzdžiui, kad nereikia dvigubo deklaravimo. Tą spragą tikrai reikia ištaisyti. Jeigu žmogus vieną kartą deklaravo pajamas, tai tikrai nebūtina papildomai deklaruoti dar kartą tas pačias pajamas, kai jis paaukojo politinei kampanijai. Iš tikrųjų įstatyme buvo tokia nuostata, kai buvo leidžiama priimti anonimines aukas iki 100 Lt, ir, man atrodo, ta tvarka ir būtų pakankama. Šiek tiek man keista arba nesuprantama jūsų logika, kodėl reikia priimti aukas telefonu. Tai yra ta nuostata, dėl kurios aš šiek tiek skeptiškas dėl šio įstatymo projekto. Gal jūs galėtumėte pakomentuoti, ar tai tikrai yra labai būtina priimti pagal tas telefonines linijas?
L. GRAUŽINIENĖ (DPF). Aš noriu priminti, kad mažos aukos įstatyme atsirado tikrai ne mūsų komiteto iniciatyva. Tai buvo Prezidentės teiktame pasiūlyme. Mes tiktai sutvarkome, kad būtų labai aiškiai apibrėžta tvarka, kaip galima, taip pat mes sukonkretiname dėl telekomunikacijų. Aš nesu šalininkė, kad jūs ar partijos naudosis, bet tada, teikiant tokią iniciatyvą, iniciatorių buvo pateiktas toks matymas, kad piliečiai būtų daugiau įtraukti į visuomeninį, politinį gyvenimą ir apsispręsdami dėl vienos ar kitos partijos parėmimo. Tas pats lyg ir, kaip jūs argumentavote dėl 1 %, kai buvo leista, tai ir teikėjai argumentavo, kad įvairiom formom piliečiai galėtų dalyvauti.
Noriu priminti, kad dėl mažų aukų irgi yra apribojimas kituose straipsniuose – negali būti surinkta daugiau aukų, negu leidžia įstatymas. Taigi nemanau, kad čia būtų didelis procesas, bet kadangi iniciatoriai norėjo, kad pilietinę visuomenę įtrauktume į tą procesą, mes tiktai sukonkretinome dabar visą tvarką, kaip tai galėtų judėti.
PIRMININKAS. Ačiū pranešėjai. Kalbame irgi dėl visų įstatymų projektų. Jie yra trys. Nuomonė už – J. Olekas. Nėra salėje. Nuomonė už – R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Aš nenoriu daugiau kartoti. Iš tikrųjų tos pataisos, man atrodo, logiškos. Jeigu kam kyla dėl konkrečios nuostatos abejonių, mes turėsime galimybę ir pataisyti, dar užregistruoti ir pataisas, bet iš principo visas tas pateiktas blokas yra realių, konkrečių problemų blokas, kai dabar matai, kaip ta visa tvarka yra sutvarkyta. Todėl siūlau balsuoti už ir kuo greičiau pataisyti, kad mes nevargtume ir nedidintume savo pašaliniais veiksmais įtarimų visuomenei, kad mes kažką ne taip tvarkome.
PIRMININKAS. Nuomonė prieš… A. Anušausko nėra. A. Bilotaitė.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Dėkoju pirmininkui. Iš tikrųjų aš esu įsitikinusi, kad jau prasidėjo žaidimas, prasidėjo politinė kampanija, ir dabar keisti, ypač dar taip drastiškai, manau, kad nėra laikas. Kai kurie pasiūlymai yra geri, bet daugelis pasiūlymų, reikia pasakyti, skaidrumo nesuteiks, ypač paskola ir tie visokie skambučiai. Aš tiesiog pasisakau prieš todėl, kad tai neužtikrins skaidrumo, ir raginu kolegas pasisakyti prieš.
PIRMININKAS. Nuomonė už – L. Graužinienė. Jau kalbėjote. Ar dar norite? Gerai. Nuomonė už.
L. GRAUŽINIENĖ (DPF). Ačiū. Aš tik noriu patikslinti, kad tai ne mano asmeniškai teikimas. Tai buvo Audito komiteto teikimas. Noriu priminti, ta pati Agnė yra pasirašiusi. Mes manėme, kad tai yra tikrai logiškas pataisymas, ir su buvusiais įstatymų iniciatoriais, kurie prieš tai buvo teikę, mes šiek tiek kalbėjome, ir jie mato irgi, kad reikia pataisyti. Aš nemanau, kad čia yra kažkas naujo. Absoliučiai nieko naujo nėra. Tiesiog sutvarkoma tai, kur padarėme vienokių ar kitokių klaidų, kaip buvo minėta, ir tai, kad dėl kai ko priėmimo stadijoje negalėjome paimti pertraukos kaip komitetas ir pataisyti. Čia nėra jokio neskaidrumo. Visos institucijos pradeda stebėsenas ir viską gali matyti, ir kontroliuoti visapusiškai, net joms pačioms bus lengviau tą padaryti.
PIRMININKAS. Nuomonė už – K. Ramelis.
K. RAMELIS (MSG). Dėkoju. Daugumą minčių pasakė L. Graužinienė. Aš visiškai pritariu. Iš tikrųjų pateiktame projekte jokių neskaidrumų nėra. Būtent viskas patikslinama, kad nebūtų neaiškumų, ir tie pataisymai, kurie siūlomi, yra labai reikalingi, nes iš tikrųjų nesant jų gali būti didelių piktnaudžiavimų. Dėkoju. Kviečiu palaikyti.
PIRMININKAS. Balsuojame. Dėl visų trijų įstatymų projektų kartu. Jie tarpusavyje susiję – pagrindinis įstatymas ir vėliau… be vieno, be tų dviejų, kur yra Administracinių teisės pažeidimų kodeksas, kur yra Gyventojų turto deklaravimo įstatymas, negalės veikti ir pirmasis pagrindinis – Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymas. Jeigu apsispręsime nepritarti, tai nepritarti. Čia negali būti vienas įstatymas priimtas, kitas ne.
Už – 35, prieš nėra, susilaikė 10. Pritarta po pateikimo. Pagrindiniai komitetai: Audito komitetas yra pagrindinis dėl Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo ir dėl Gyventojų turto deklaravimo įstatymo, papildomas komitetas yra Teisės ir teisėtvarkos komitetas. O štai dėl Administracinių teisės pažeidimų dviejų straipsnių pakeitimo įstatymo projekto pagrindinis yra Teisės ir teisėtvarkos komitetas ir papildomų nėra. Siūloma svarstyti birželio 5 d.
Registruojamės. (Balsai salėje) Paprašė. Registruojamės.
Gegužės 15 d. rytinis posėdis baigtas.
* Santrumpų reikšmės: DPF – Darbo partijos frakcja; KPF – Krikščionių partijos frakcija; LiCSF – Liberalų ir centro sąjungos frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; MSG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTF – frakcija „Tvarka ir teisingumas“.