Projekto

lyginamasis variantas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

CIVILINIO PROCESO KODEKSO 99, 466, 467, 472, 506 IR 507 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

ĮSTATYMAS

 

2012 m.                  d.   Nr.

Vilnius

 

(Žin., 2002, Nr. 36-1340; 2005, Nr. 18-574; 2008, Nr. 50-1844)

 

1 straipsnis. 99 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 99 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos išlaidos valstybei atlyginamos pagal šio Kodekso 96 straipsnyje nustatytas taisykles. Šias išlaidas teismas priteisia savo iniciatyva, gavus valstybės garantuojamą teisinę pagalbą organizuojančios institucijos valstybės garantuojamos teisinės pagalbos išlaidų apskaičiavimą. Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos išlaidų atlyginimo klausimą teismas turi išspręsti savo iniciatyva (ex officio). Dėl valstybės garantuojamos teisinės pagalbos išlaidų apskaičiavimo pateikimo teismas kreipiasi į valstybės garantuojamą teisinę pagalbą organizuojančią instituciją. Jeigu valstybės garantuojamos teisinės pagalbos išlaidų atlyginimo klausimas nebuvo išspręstas teismo sprendimu dėl bylos esmės, valstybės garantuojamą teisinę pagalbą organizuojanti institucija turi teisę kreiptis dėl papildomo sprendimo priėmimo šio Kodekso 277 straipsnyje nustatyta tvarka.

466 straipsnis. Pasirengimas bylai

 

2 straipsnis. 466 straipsnio papildymas 2 ir 3 dalimis

              466 straipsnį papildyti 2 ir 3 dalimis ir visą straipsnį išdėstyti taip:

              466 straipsnis. Pasirengimas bylai

1. Jeigu yra duomenų apie fizinio asmens psichikos sutrikimą, teisėjas, kuriam paskirta parengti bylą nagrinėjimui, asmens psichinei būsenai nustatyti nutartimi paskiria teismo psichiatrijos ekspertizę, jeigu tokia ekspertizė nebuvo atlikta anksčiau, ir išreikalauja būtinus ekspertizei atlikti asmens medicininius dokumentus.

2. Teisėjas praneša fiziniam asmeniui, kurį prašoma pripažinti neveiksniu, kad nagrinėjant bylą dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu, būtinas advokato atstovavimas. Fizinis asmuo, pasirinkęs advokatą, teiksiantį jam teisinę pagalbą, apie tai praneša teisėjui.

              3. Jeigu fizinis asmuo, kurį prašoma pripažinti neveiksniu, pats nepasirenka advokato, teiksiančio jam teisinę pagalbą, teisėjas, kuriam paskirta parengti bylą nagrinėti, praneša valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikimą organizuojančiai institucijai apie tai, kad asmeniui, kurį prašoma pripažinti neveiksniu, būtinas advokatas.“

 

              3 straipsnis. 467 straipsnio papildymas 6 dalimi

              Papildyti 467 straipsnį 6 dalimi:

„6. Teismui nagrinėjant bylą dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu, būtinas advokato atstovavimas asmeniui, kurį prašoma pripažinti neveiksniu.“

 

4 straipsnis. 472 straipsnio 2 dalies pakeitimas

              Pakeisti 472 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

              „2. Jeigu bylos dėl fizinio asmens pripažinimo ribotai veiksniu nagrinėjimo metu nustatomi duomenys apie šio asmens psichikos sutrikimą nustatoma, kad šis asmuo dėl psichikos sutrikimo negali suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti, teismas pareiškėjo prašymu ar savo iniciatyva gali aiškintis ir aplinkybes, ar nėra pagrindo asmenį pripažinti neveiksniu. Tokiu atveju asmeniui teismas gali taikyti šio Kodekso 467 straipsnio 4 dalyje numatytas priemones. Teismas taip pat turi išspręsti šio Kodekso 466 straipsnio 2 ir 3 dalyje nurodytus klausimus.

 

5 straipsnis. 506 straipsnio papildymas ir pakeitimas

1.      Papildyti 506 straipsnį 4 dalimi:

„4. Jeigu, nagrinėjant bylą dėl globos ar rūpybos nustatymo, globėjo paskyrimo neveiksniam asmeniui, teismas pripažįsta, kad būtinas advokato atstovavimas neveiksniam asmeniui ir neveiksnus asmuo pats nepasirenka advokato, teiksiančio jam teisinę pagalbą, teisėjas, kuriam paskirta parengti bylą nagrinėti, praneša valstybės garantuojamą teisinę pagalbą organizuojančiai institucijai apie tai, kad šiam asmeniui būtinas advokatas.“

2.      Buvusią 506 straipsnio 4 dalį laikyti 5 dalimi.

 

6 straipsnis. 507 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 507 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Byla dėl globos ar rūpybos nustatymo ir globėjo ar rūpintojo paskyrimo nagrinėjama žodinio proceso tvarka. Apie bylos nagrinėjimą pranešama globos ir rūpybos institucijai, asmeniui, pripažintam neveiksniu ar ribotai veiksniu, asmeniui, rekomenduojamam skirti globėju ar rūpintoju, kitiems suinteresuotiems bylos baigtimi asmenims. Byla nagrinėjama būtinai dalyvaujant globos ir rūpybos institucijos atstovui, kuris duoda išvadą teisme, ir asmeniui, kurį rekomenduojama skirti globėju ar rūpintoju. Neveiksniu ar ribotai veiksniu pripažintas asmuo turi teisę teismo posėdyje išdėstyti savo nuomonę dėl globėjo ar rūpintojo kandidatūros, jeigu tai galima atsižvelgiant į jo sveikatos būklę. Teismas gali pripažinti būtinu asmens, pripažinto neveiksniu ar ribotai veiksniu, dalyvavimą teismo posėdyje. Teismas, atsižvelgdamas į bylos sudėtingumą, taip pat gali pripažinti, kad neveiksniu pripažintam asmeniui būtinas advokato atstovavimas.

 

7 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja 2013 m. liepos 1 d.

 
 
 
Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS