LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

LAISVĖS GYNĖJŲ DIENOS 20-MEČIO
IŠKILMINGO MINĖJIMO „Mūšis UŽ TAUTŲ LAISVĘ“

STENOGRAMA

 

2011 m. sausio 13 d.

 

Pir­mi­nin­kau­ja Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo Pir­mi­nin­kė I. DEGUTIENĖ

 

 


 

PIRMININKĖ. Mie­lie­ji! Prieš dvi­de­šimt me­tų be­gin­kliai at­kur­tos Lie­tu­vos pi­lie­čiai sa­vo dva­sios tvir­ty­be, tie­sos ir lais­vės troš­ki­mu at­rė­mė žiau­rias so­vie­tų ag­re­so­rių ata­kas ir ap­gy­nė Tė­vy­nės lais­vę. Žu­vo 14 Lie­tu­vos did­vy­rių, dau­giau kaip 700 su­žeis­ta, bet Lie­tu­vos lais­vė ne­žu­vo.

Sau­sio 13-osios nak­tį so­vie­tų ka­riš­kiai už­ėmė svar­biau­sius mū­sų pa­sta­tus, bet ne­už­ėmė mū­sų šir­džių. Tai ge­riau­siai įro­dė po Sau­sio 13-osios dar 7 mė­ne­sius vy­kęs pa­sie­nio ka­ras tarp so­vie­tų gin­kluo­tų­jų OMON’o da­li­nių ir Lie­tu­vos sie­nos gy­nė­jų, nu­si­ne­šęs dar aš­tuo­nių Lie­tu­vos vy­rų gy­vy­bes pa­sie­ny­je ir vie­no čia, prie Sei­mo, per rug­pjū­čio pu­čą. Šių vy­rų did­vy­riš­kos au­kos 20-me­tį taip pat pa­mi­nė­si­me šie­met va­sa­rą.

Mie­lie­ji, per 20 me­tų ge­riau su­si­vo­ki, kad Sau­sio 13-oji yra ne tik Lie­tu­vos per­ga­lės die­na. Jei ne­bū­tų Sau­sio 13-osios per­ga­lės, ne­bū­tų ir so­vie­tų im­pe­ri­jos su­by­rė­ji­mo, ir šian­dien Eu­ro­pa ir pa­sau­lis at­ro­dy­tų vi­sai ki­taip.

Lie­tu­va, pa­si­rin­ku­si ne­smur­ti­nį ke­lią, pa­sau­liui pri­mi­nė, kad at­ei­tį rei­kia grįs­ti ne jė­ga ar ne­apy­kan­tos dva­sia, o aukš­čiau­sio­mis žmo­ni­jos ver­ty­bė­mis. Lie­tu­va pa­ro­dė dva­sios ga­lią, prieš ku­rią at­si­trau­kia tan­kai. Lie­tu­va ko­vo­jo už de­mo­kra­tinių ver­ty­bių per­ga­lę vi­so­je Eu­ro­po­je. Tai bu­vo mū­šis už Tau­tų lais­vę.

Pri­si­min­da­mi ne­nu­ga­li­mo ryž­to, pa­si­au­ko­ji­mo ir tvir­tos dva­sios is­to­ri­nes aki­mir­kas, pra­de­da­me Lais­vės gy­nė­jų die­nos 20-me­čio iš­kil­min­gą mi­nė­ji­mą „Mū­šis už Tau­tų lais­vę“.

M. STROLYS (Sei­mo po­sė­džių sek­re­to­ria­to kon­sul­tan­tas). Jos Eks­ce­len­ci­ja Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė.

(Tems­ta švie­sos. Ek­ra­ne ani­muo­tą lo­go­ti­pą kei­čia „gy­va“ žva­kės lieps­na ir laik­ro­džio tik­sė­ji­mas. De­monst­ruo­ja­mi is­to­ri­niai 1991 m. sau­sio 13-osios įvy­kių vaiz­dai su au­ten­tiš­kų įvy­kių gar­su. Pa­si­girs­ta to­li­mas su­tar­ti­nės mo­ty­vas. At­lie­ka­ma su­tar­ti­nė „Do­bi­lio“. Ki­nas bai­gia­mas tri­spal­vės vė­lia­vos kadru. Laik­ro­džio tik­sė­ji­mas. Nu­švin­ta sa­lės švie­sos.)

 

Gie­da­mas Lie­tu­vos vals­ty­bės him­nas

PIRMININKĖ. Bran­gie­ji, pri­si­mi­nė­me, kas vy­ko prieš dvi­de­šimt me­tų.

Pri­si­min­da­mi žu­vu­sių­jų už lais­vę var­dus, pri­si­min­da­mi vi­sus, ku­rie ko­vo­jo, bu­dė­jo, at­li­ko sa­vo pa­rei­gą ir pa­dė­jo gal­vas už Tė­vy­nės lais­vę ir ne­pri­klau­so­my­bę, pa­gerb­ki­me jų at­mi­ni­mą ty­los mi­nu­te.

 

Ty­los mi­nu­tė

 

Ačiū.

Ger­bia­mie­ji, į iš­kil­min­gą Sei­mo mi­nė­ji­mą at­vy­ko: Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė, Pre­zi­den­tas Val­das Adam­kus su žmo­na, Aukš­čiau­sio­sios Ta­ry­bos-At­ku­ria­mo­jo Sei­mo Pir­mi­nin­kas, Eu­ro­pos Par­la­men­to na­rys Vy­tau­tas Land­sber­gis su žmo­na, Mi­nist­ras Pir­mi­nin­kas An­drius Ku­bi­lius, žu­vu­sių­jų ar­ti­mie­ji, nu­ken­tė­ju­sie­ji Sau­sio 13-ąją, Lais­vės gy­nė­jai, Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rai, At­kur­tos ne­pri­klau­so­mos Lie­tu­vos Res­pub­li­kos I Vy­riau­sy­bės na­riai, Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo na­riai, Vy­riau­sy­bės na­riai, Lat­vi­jos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas, Veng­ri­jos, Šve­di­jos par­la­men­tų pir­mi­nin­kai, Če­ki­jos, Es­ti­jos, Suo­mi­jos, Len­ki­jos, Nor­ve­gi­jos par­la­men­tų pir­mi­nin­kų pa­va­duo­to­jai, Gru­zi­jos, ku­rios par­la­men­tas pri­ėmė re­zo­liu­ci­ją, skir­tą 20-osioms Sau­sio 13-osios me­ti­nėms Lie­tu­vo­je at­min­ti, vi­ce­prem­je­ras, gar­bin­gi už­sie­nio sve­čiai, ku­rie tra­giš­ko­mis Lie­tu­vai die­no­mis, ne­pai­sy­da­mi gre­sian­čio pa­vo­jaus, vy­ko į Lie­tu­vą, už­sie­nio vals­ty­bių di­plo­ma­ti­nių at­sto­vy­bių Lie­tu­vo­je va­do­vai, ko­vo­to­jai už lais­vę, žur­na­lis­tai, Lie­tu­vos baž­ny­čių hie­rar­chai bei jų at­sto­vai, tau­ti­nių ben­dri­jų at­sto­vai ir ki­ti di­džiai gar­bin­gi sve­čiai.

Iš­kil­min­gą svei­ki­ni­mą tar­ti kvie­čiu Jos Ek­s­ce­len­ci­ją Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tę D. Gry­­baus­kai­tę. (Plo­ji­mai)

 

Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tės D. Gry­baus­kai­tės kal­ba

 

D. GRYBAUSKAITĖ. Ger­bia­mie­ji Sau­sio 13‑osios įvy­kių da­ly­viai, žu­vu­sių­jų ar­ti­mie­ji, Sei­mo na­riai, gar­būs sve­čiai ir vi­si Lie­tu­vos žmo­nės, kiek­vie­nos vals­ty­bės is­to­ri­jo­je yra die­nų, kai iš­ban­do­ma tau­tos va­lia, jos vie­ny­bė ir ryž­tas, kai spren­džia­mas vi­sų tos ša­lies žmo­nių li­ki­mas.

To­kia die­na mums – Sau­sio 13-oji.

Iš vi­sos Lie­tu­vos su­si­bū­rę žmo­nės – kiek­vie­nas as­me­niš­kai ir vi­si kaip vie­nas – sto­jo gin­ti Tė­vy­nės. Tuo­met aiš­kiai su­vo­kė­me, kad tik lais­vė ga­li iš­sau­go­ti mū­sų Lie­tu­vą. Džiau­gė­mės ki­tų tau­tų pa­lai­ky­mu, jų lais­vės vė­lia­vo­mis, ku­rios plaz­dė­jo ša­lia.

Ne­pri­klau­so­my­bei ap­gin­ti pa­si­tel­kė­me vi­sų žmo­nių ti­kė­ji­mą lais­ve ir tie­sa, jų troš­ki­mą gy­ven­ti oriai, ger­biant pa­ma­ti­nes sa­vo tau­tos ver­ty­bes ir sa­vo is­to­ri­ją.

Lais­vė ne­bu­vo do­va­no­ta, ją rei­kė­jo iš­ko­vo­ti ir ap­gin­ti. Sau­sio 13-oji pa­rei­ka­la­vo au­kų. De­san­ti­nin­kai puo­lė nak­tį, už­da­žę tan­kų ir šar­vuo­čių nu­me­rius, bi­jo­da­mi švie­sos kaip tie­sos. Ne­no­rė­jo bū­ti įvar­dy­ti, nes jau­tė ir ži­no­jo, kad da­ro nu­si­kal­ti­mą. Jie žu­dė be­gin­klius žmo­nes. Ta­čiau jė­ga bu­vo ne jų, o mū­sų pu­sė­je, nes tie­sa pa­da­rė mus stip­rius ir jau ta­da lais­vus.

Did­vy­riš­kai at­lai­ky­ti iš­mė­gi­ni­mai, nu­švies­ti lau­žų ir vil­ties gies­mių, am­žiams liks įra­šy­ti į mū­sų tau­tos at­min­tį.

Pa­gerb­da­mi žu­vu­sių­jų at­mi­ni­mą ti­ki­me, kad kal­tie­ji tik­rai bus nu­baus­ti. Tuo ne­va­lia abe­jo­ti. Lai­kas tar­naus tie­sai ir tei­sin­gu­mui. Nu­si­kal­ti­mams žmo­giš­ku­mui ir tau­tos lais­vei se­na­ties nė­ra.

Są­jū­džio die­nų sie­kis su­kur­ti lais­vą, pa­žan­gią ir tei­sin­gą kiek­vie­nam pi­lie­čiui Lie­tu­vą – tiks­las, į ku­rį eis dar ne vie­na kar­ta.

Pri­si­min­ki­me, pa­jus­ki­me ir at­gai­vin­ki­me tą so­li­da­ru­mo ir bro­ly­bės jaus­mą, kai žiū­rė­jo­me vi­si vie­na kryp­ti­mi, kai svar­biau­sia bu­vo Lie­tu­va, kai pe­tys pe­tin sto­vin­čius ne­pa­žįs­ta­mus žmo­nes gau­bė nuo­šir­du­mas, ti­kė­ji­mas be jo­kių iš­ly­gų sa­vo ša­lies at­ei­ti­mi ir vie­nas ki­tu.

Ši at­min­tis įpa­rei­go­ja mus kur­ti Lie­tu­vą to­kią, už ku­rią ko­vo­jo­me tą nak­tį, tą die­ną – Sau­sio 13-ąją.Te­gul mū­sų ryž­tą ei­ti šiuo ke­liu su­stip­ri­na ir nuo­lat pa­lai­ko Lais­vės gy­nė­jų ide­a­lai. Sau­sio 13-to­ji yra mū­sų vie­ny­bės šal­ti­nis.

Te­gul jis nie­ka­da ne­iš­sen­ka ir mai­ti­na mū­sų šir­dis lais­vės dva­sia!

To lin­kiu vi­siems – vie­ny­bės ir ti­kė­ji­mo! Dė­ko­ju. (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tei. Ger­bia­mie­ji, prieš 20 me­tų kiek­vie­nam iš mū­sų, sto­vė­ju­siam prie Spau­dos rū­mų, Tele­vi­zi­jos bokš­to, Lie­tu­vos ra­di­jo ir te­le­vi­zi­jos pa­sta­to, prie par­la­men­to ar jo vi­du­je, taip pat sau­go­ju­siems ki­tus vals­ty­bi­nės reikš­mės pa­sta­tus Vil­niu­je, Kau­ne, ki­tuo­se mies­tuo­se ir mies­te­liuo­se, bu­vo es­mi­nės mū­sų gy­ve­ni­mo ap­si­spren­di­mo ir pa­si­rin­ki­mo aki­mir­kos. To­kį iš­ban­dy­mą iš­gy­ve­no ir Aukš­čiau­sio­sios Ta­ry­bos-At­ku­ria­mo­jo Sei­mo de­pu­ta­tai, Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rai, Sau­sio 13-osios nak­tį su­si­rin­kę čia, į šią sa­lę. Prieš 20 me­tų Sau­sio 13-osios nak­tį pir­ma­sis at­kur­tos ne­pri­klau­so­mos vals­ty­bės va­do­vas, At­ku­ria­mo­jo Sei­mo Pir­mi­nin­kas V. Land­sber­gis ne kar­tą bel­dė­si į So­vie­tų Są­jun­gos va­do­vo Mi­chai­lo Gor­ba­čio­vo są­ži­nę, rei­ka­la­vo nu­trauk­ti smur­tą. De­ja, M. Gor­ba­čio­vas mie­go­jo.

1991 m. sau­sio 13 d. duo­da­mas in­ter­viu Veng­ri­jos te­le­vi­zi­jai V. Land­sber­gis pa­sa­kė: „Pa­sau­lis pra­de­da su­pras­ti, kad Lie­tu­va ko­vo­ja ne tik dėl sa­vo tei­sių, kad tai yra de­mo­kra­tijos li­ki­mas Ry­tų Eu­ro­po­je, nuo ku­rio ga­li pri­klau­sy­ti ir pa­sau­lio li­ki­mas.“

Ma­lo­niai kvie­čiu tar­ti žo­dį ne­pri­klau­so­mybės gy­nė­ją, pir­mą­jį at­kur­tos ne­pri­klau­so­mos Lie­tu­vos vals­ty­bės va­do­vą, Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Auk­š­čiau­sio­sios Ta­ry­bos-At­ku­ria­mo­jo Sei­mo Pir­mi­nin­ką, Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rą, Eu­ropos Par­la­men­to na­rį pro­fe­so­rių V. Land­sber­gį. (Plo­ji­mai)

 

Aukš­čiau­sio­sios Ta­ry­bos-At­ku­ria­mo­jo Sei­­mo Pir­mi­nin­ko, Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­­na­ta­ro, Eu­ro­pos Par­la­men­to na­rio V. Land­s­ber­gio kal­ba

 

V. LANDSBERGIS. Pi­lie­čiai! Vals­ty­bės va­do­vai ir gar­bin­gi sve­čiai! Pa­žvel­ki­me į tai, kas šian­dien mū­sų min­ty­se ir lū­po­se, su kuo Lie­tu­va su­si­dū­rė prieš 20 me­tų. Pa­žvel­ki­me į tuos da­ly­kus pir­miau­siai Lie­tu­vos ir lie­tu­viš­kuo­ju po­žiū­riu. Tai ir pa­ma­ti­nis do­ro­vi­nis po­žiū­ris, o var­žė­si, kir­to­si kil­nūs ir bjau­rūs, gar­bin­gi ir vi­sai ne­gar­bin­gi, že­mi da­ly­kai. Ma­ty­ki­me vi­są tie­są.

Tą nak­tį Tė­vy­nė tu­rė­jo bū­ti iš­duo­ta.

Ne­sti­go pa­bū­gu­sių ir no­rin­čių gel­bė­tis pa­vie­niui. Bu­vo be­si­vi­lian­čių, kad už­puo­li­kas jų pa­si­gai­lės ir dar pa­skirs iš nau­jo už­ka­riau­tos pro­vin­ci­jos val­dy­to­jais.

Bu­vo tie­siog ne­ken­čian­čių lais­vos Lie­tu­vos, ku­rie jau džiau­gė­si, kad štai grįž­ta sve­ti­mo­ji dik­ta­tū­ra – blo­gio ka­ra­lys­tė, žmo­ni­jos at­ei­tis. Bet bu­vo kur kas dau­giau ne­no­rin­čių, kad blo­gio ka­ra­lys­tė grįž­tų. Jie no­rė­jo bū­ti lais­vi ir ei­ti už lais­vę kar­tu, ne­dve­jo­da­mi ry­žo­si pa­si­prie­šin­ti ir vėl ta­po tau­ta.

Tai 90 pro­cen­tų at­ėju­sių ne­tru­kus bal­suo­ti ple­bis­ci­te, kad Lie­tu­va bū­tų ne­pri­klau­so­ma de­mo­kra­tinė res­pub­li­ka.

O dar prieš tai – Sau­sio 13-ąją – tūks­tan­čiai drą­suo­lių, ku­rie sa­vo šir­dis pa­sta­tė prieš tan­kus. Ir tė­vy­nė tą nak­tį ne­bu­vo iš­duo­ta. Jos pi­lie­čiai, dar ne­tu­rė­ję nau­jų pa­sų, ne­bent kuk­lu­tį gar­bin­gą pi­liečio pa­žy­mė­ji­mą, ne­šė­si pi­lie­ty­bę šir­dy­se. Sve­ti­mie­ji – to­kie sve­ti­mi pa­žiū­ro­mis į gy­ve­ni­mą, į gar­bę – kad vėl mus val­dy­tų? Ne!

Kad val­dy­tų gro­bi­kai? Smur­ti­nin­kai? Ne!

Kad lik­tų Lie­tu­va par­klup­dy­ta ir dar sy­kį pa­že­min­ta? Ne!

Kad vėl gie­do­tų liaup­ses prie­var­tos fa­na­ti­kams, Ry­tų sat­ra­pams? Ne! Ir ne­lie­tu­viai sto­jo gre­ta lie­tu­vių.

Tūks­tan­čių at­sa­ky­mas – ne! – bu­vo vie­nin­te­lis ir di­dy­sis tos nak­ties įvy­kis. Ag­re­si­ja, pa­ra­šiu­ti­nin­kų ir „Al­fos“ ki­le­rių in­va­zi­ja, te­ro­ras ir be­gin­klių žu­dy­nės ne­tu­ri bū­ti va­di­na­ma „įvy­kiais“, ne­bent kas nors ta žo­de­lio dau­gis­kai­ta no­rė­tų ką tik iš­var­dy­tus ka­ro nu­si­kal­ti­mus ir nu­si­kal­ti­mus žmo­niš­ku­mui pri­deng­ti. Ži­no­ma, bu­vo va­lan­dos ir mi­nu­tės įvy­kiai, kiek­vie­na mir­tis bu­vo bai­sus įvy­kis, bet ką jūs no­ri­te slėp­ti, Ry­tų ir Va­ka­rų ly­de­riai, kai kal­ba­te ap­skri­tai apie „įvy­kius“, užuot įvar­di­ję nu­si­kal­ti­mą ir nu­si­kal­tė­lius? Di­dy­sis įvy­kis ver­tas to žo­džio, nes pra­no­ko vie­tos ir lai­ko reikš­mę, bu­vo be­gin­klių žmo­nių ap­si­spren­di­mas mir­ties aki­vaiz­do­je: ne, aš ne­lei­džiu! Mes ne­su­tin­ka­me!

Jų rei­kia kas­dien, to­kių žmo­nių. Su­pras­ki­me, kad blo­gis ne­iš­ny­ko, nei anoks, nei ki­toks, jis ir to­liau ei­na už­ka­riau­ti že­mių tan­kais ir ban­kais, in­for­ma­ci­jos nuo­dais, go­du­mo ir par­si­da­vi­mo epi­de­mi­jo­mis. Jis ei­na už­ka­riau­ti są­mo­nės, pa­verg­ti pro­to, nes po to – vis­kas jau nie­kai. To­dėl brė­žia­mos ne­va nau­jų fron­tų li­ni­jos, bet mums tai iš­mė­gi­ni­mai vis tuo pa­čiu klau­si­mu: ar šiuo­kart ne­bus tė­vy­nė iš­duo­ta? Ar ne­iš­duo­si sa­vęs, blaš­ko­mas Lie­tu­vos žmo­gau? Juk taip leng­va ženg­ti kad ir į abe­jin­gu­mo be­dug­nę: a, man vis tiek. Leng­va mė­gau­tis pa­ta­rė­jų pseu­do­fi­lo­so­fų bal­sais: el­kis, kaip nau­din­ga. Jei el­gie­si tei­sin­gai, lik­si men­kys­tų ir fa­ri­zie­jų „ne­su­pras­tas“, o dar blo­giau – ne­pa­ken­čia­mas. Anie­ji, anų pa­kurs­ty­tie­ji, stik­li­nė­mis aki­mis ga­li at­ėję net už­muš­ti. Taip juk bu­vo. Tad koks mū­sų at­sa­ky­mas šian­dien, ry­toj? Kas mes?

Ta­da mū­sų bro­liai ir se­suo nu­ė­jo mir­ti iš mei­lės. O kiek šian­dien mū­sų šir­dy­se bė­ra mei­lės pa­si­rink­tam žmo­gui ir kiek­vie­nam ar­ti­mui, tė­vams ir at­ei­nan­čiam vai­kui, dan­gaus do­va­no­tai tė­vy­nei, di­džia­jai ir kas­die­nei tie­sai, ku­ri vis te­bė­ra mū­sų mel­džia­ma dva­sios duo­na kas­die­ni­nė? Tie­siai ir skau­džiai pa­sa­kė apaš­ta­las, ne­ly­gi­nant skal­pe­liu žmo­ni­jos li­gą at­vė­rė: jei mei­lės ne­tu­rė­čiau, bū­čiau nie­kas.

Gir­dė­ki­me po 2000 me­tų tą pa­mo­ką, ku­ri yra ir Sau­sio 13-osios pa­mo­ka. Jei ne­bū­tu­me tu­rė­ję mei­lės tė­vy­nei, tie­sai, gre­ta sto­vin­čiam ar­ti­mui, šian­dien bū­tu­me nie­kas.

Tai­gi Lie­tu­va ir Lie­tu­vos vals­ty­bė prieš 20 me­tų.

Tą nak­tį, kai pa­ju­dė­jo tan­kai, tau­tos at­sto­vų pir­mi­nin­kas pa­šau­kė: vi­si ren­ka­mės į Aukš­čiau­sią­­ją Ta­ry­bą! Nė min­ties ne­bu­vo, kad at­sto­vai ga­li ne­at­si­liep­ti, iš­si­laks­ty­ti po kai­mus ar lįs­ti „Drau­gys­tės“ vieš­bu­ty­je po lo­va. Ta­čiau – jei­gu bū­tų taip at­si­ti­kę, jei su­si­rink­tų vos ke­lio­li­ka? Ne­at­si­ti­ko. Su­si­rin­ko di­de­lė dau­gu­ma pa­si­ra­šiu­sių­jų Ko­vo 11-osios Ak­tą pri­si­im­ti tik­rų­jų sig­na­ta­rų at­sa­ko­my­bės. Ir Tė­vy­nė ne­bu­vo iš­duo­ta. Vi­si šio­je po­sė­džių sa­lė­je ga­vo nuo­dė­mių at­lei­di­mą, nes prie bokš­to jau kri­to be­gin­kliai gy­nė­jai. Kas pa­lū­žo iš siau­bo ir pa­si­trau­kė iš vals­ty­bės pos­to, at­ėjo ki­tą die­ną pe­le­nais gal­vą bars­ty­da­mas, šne­kė­da­mas be ry­šio, ir jam bu­vo at­leis­ta. Kas prag­ma­tiš­kai pra­si­slaps­tė per nak­tį ir at­ėjo pa­si­dai­ry­ti vė­liau, pats ži­no ir ne­šio­ja­si sa­vo kal­tę.

O Vy­riau­sy­bė­je pa­ry­čiais at­si­ra­do po­li­ti­nė as­me­ny­bė, agi­tuo­jan­ti su­kil­ti prieš bu­din­tį ir ko­vojan­tį par­la­men­tą. Be jo­kios Kon­sti­tu­ci­jos pa­si­skir­ti vyk­do­mo­sios val­džios gal­vą ir im­tis al­ter­na­ty­vaus va­do­va­vi­mo vals­ty­bei, ben­drau­ti su ag­re­so­riu­mi. Tei­sin­gu­mo mi­nist­ras pa­sa­kė: po­nia, jū­sų vie­ta par­la­men­te. Miš­kų ūkio mi­nist­ras pa­sa­kė: aš ne­dirb­siu su tais, ku­rie žu­do žmo­nes. Nie­kas ten bu­vu­sių ne­pa­lai­kė to­kio vi­di­nio val­džios su­ar­dy­mo idė­jų. Ir Tė­vy­nė ne­bu­vo iš­duo­ta.

Lie­tu­va ne­iš­da­vė tą nak­tį sa­vęs ir ne­iš­da­vė tau­tų so­li­da­ru­mo. Kiek daug ap­link žiū­rė­jo į mus, rė­mė mus ir mel­dė­si, kad tik at­si­lai­ky­tu­me.

Bu­vo sek­ma­die­nis. Jo­nas Pau­lius II Šv. Pet­ro aikš­tė­je Ro­mo­je per­trau­kė pa­mal­das pa­ma­tęs žmo­nių jū­ro­je lie­tu­vius – tur­būt mū­sų tri­spal­ves – ir krei­pė­si į juos tar­da­mas: ken­čiu ir mel­džiuo­si kar­tu su Ju­mis už Jū­sų tė­vy­nę.

Iš Ru­si­jos, iš Len­ki­jos, ki­tų ko­mu­niz­mo iš­kan­kin­tų ša­lių vy­ko par­la­men­ta­rai į Vil­nių. Min­tis bu­vo pa­pras­ta ir skaid­ri – jei ag­re­si­ja tę­sis ir ki­tą nak­tį jau puls par­la­men­tą, su­tik­si­me li­ki­mą kar­tu. So­li­da­ru­mas bu­vo di­dis žo­dis, virs­tąs kū­nu. Aš jau ne­kal­bu apie Lie­tu­vos ir pa­sau­lio žur­na­lis­tus, ku­rie gy­nė Lie­tu­vą ir tei­sin­gu­mą in­for­ma­ci­jos gin­klu pa­čio­je fron­to li­ni­jo­je. Apie gy­dy­to­jus, ku­riems bu­vo aki­vaiz­du, kad vyks­ta ka­ras, ir jie gelbs­ti mirš­tan­čiuo­sius bei su­žeis­tuo­sius fron­to, ka­ro lau­ko są­ly­go­mis.

Ypa­tin­gos reikš­mės bu­vo ta­len­tin­gų, iš­ra­din­gų ry­ši­nin­kų dar­bas. Ne­pa­vy­ko prie­šo už­ma­čios at­im­ti in­for­ma­ci­jos ka­na­lus ir at­kirs­ti Lie­tu­vą nuo pa­sau­lio.

Sau­sio 13-osios mū­šy­je už Tau­tų lais­vę bu­vo ap­gin­ta mū­sų Ko­vo 11-oji kaip at­gi­mu­si Lie­tu­vos vals­ty­bė ir ap­gin­ta vi­suo­ti­nė lais­vės idė­ja. Čia yra ant­ra­sis es­mi­nis as­pek­tas. Neuž­si­tren­kė du­rys ki­tiems be­si­va­duo­jan­tiems iš so­vie­tų ko­mu­nis­tų ir ka­gė­bis­tų dik­ta­tū­ros. Tai bu­vo reikš­min­ga, nes lė­mė ir Eu­ro­pos at­ei­tį. Lie­tu­vai ta­da ka­pi­tu­lia­vus ir žlu­gus, jei taip bū­tų at­si­ti­kę, Eu­ro­pos že­mė­la­pis šian­dien at­ro­dy­tų ki­taip.

Ne­sun­ku įsi­vaiz­duo­ti ar­ba iš nau­jo pri­si­min­ti 1989-ųjų po­li­ti­nę ge­og­ra­fi­ją su di­džiu­le rau­do­na dė­me nuo Ja­po­nų jū­ros iki Bal­ti­jos, dar ir su vė­liau­si­ą­ja Ka­ra­liau­čiaus kraš­to anek­si­ja. Eu­ro­pa iki šiol nė­ra su­vo­ku­si, ko­kį smū­gį Ber­ly­no sie­na ga­vo iš Ry­tų, kai Bal­ti­jos ša­lių at­sto­vų ir ru­sų de­mok­ra­tų pa­stan­go­mis tų me­tų va­sa­rą ir pa­bai­go­je SSRS liau­dies de­pu­ta­tų su­va­žia­vi­mas svars­tė, pa­smer­kė ir de­non­sa­vo Mo­lo­to­vo ir Rib­ben­tro­po pa­si­ra­šy­tą Sta­li­no ir Hit­le­rio pak­tą pra­dė­ti ka­rą ir pa­si­da­ly­ti tau­tas… Jei po me­tų Sau­sio 13-ąją bū­tu­me pa­lū­žę, že­mė­la­piuo­se te­bep­ly­tė­tų tas rau­do­nu­mas, pa­da­ly­tai Eu­ro­pai gal džiau­gian­tis ir šven­čiant kaip už­per­nai ir per­nai, kad štai už dė­mės ri­bų su­si­vie­ni­jo Vo­kie­ti­ja, kad Len­ki­ja ir ki­tos Vi­du­rio Eu­ro­pos ša­lys – ne­be ko­mu­nis­ti­nės, jos net Eu­ro­pos Są­jun­goj, ir ko dau­giau be­rei­kia? Pa­bal­ti­jie­čiai, be­je, ir­gi no­rė­jo, taip; jie tu­rė­jo tei­sių, taip, bet ką pa­da­ry­si… Na, bent jų rau­do­nu­mas bū­tų už­brūkš­niuo­tas tru­pu­tį skir­tin­gai – su di­des­ne au­to­no­mi­ja nuo Ru­si­jos, tad pa­si­džiaug­tų tik­rie­ji eu­ro­pie­čiai, ver­tin­ges­nie­ji, kad ir So­vie­ti­ja iš­sau­go­ta, ir šis tas jo­je vis dėl­to ge­riau.

Štai vaiz­de­lis, ku­rio „pe­rest­roi­ki­nių“ ga­li­my­bių nie­kas ne­bū­tų pa­nei­gęs; ta­čiau Lie­tu­va pa­nei­gė, ne­di­de­lė Lie­tu­va to ne­lei­do! Mes ne­lei­do­me bū­tent lem­tin­gą­ją Sau­sio 13-ąją, kad lai­mė­tų anaip su­pla­nuo­ta pot­sda­mi­nė-gor­ba­čio­vi­nė is­to­ri­jos ver­si­ja ir slink­tis. O jau rug­sė­jo mė­ne­sį kar­tu su Lat­vi­ja ir Es­ti­ja grį­žo­me į lais­vų­jų tau­tų šei­mą Su­vie­ny­tų­jų Na­ci­jų Or­ga­ni­za­ci­jo­je; ta­ria­mo­ji So­vie­tų Są­jun­ga su­ma­žė­jo iki ta­ria­mų dvy­li­kos na­rių, jei ne ma­žiau, nes ir Gru­zi­ja skel­bė ne­pri­klau­so­my­bę. Pro­ce­sas, pra­si­dė­jęs Lie­tu­vo­je, ėjo ne­su­lai­ko­mai. Ga­lų ga­le 1991 me­tų pa­bai­go­je anuo­me­ti­nė de­mo­kra­tinė Ru­si­ja kar­tu su Uk­rai­na ir Bal­ta­ru­si­ja pa­sta­tė taš­ką te­be­si­ga­luo­jan­čiai ko­mu­niz­mo im­pe­ri­jai, pas­ku­ti­nei Eu­ro­po­je, ir net… se­no­sios ca­ri­nės Ru­si­jos am­žių ko­lo­nia­liz­mui. Uk­rai­na bus vals­ty­bė, Bal­ta­ru­si­ja bus vals­ty­bė! Be abe­jo, Lie­tu­vo­je pri­ta­rė­me tam ir svei­ki­no­me, tuoj pa­si­ra­šė­me su ne­pri­klau­so­ma Bal­ta­ru­si­ja drau­gys­tės ir ben­dra­dar­bia­vi­mo su­tar­tį.

Po­ko­lo­ni­ji­niai lai­ko­tar­piai vi­suo­met su­dė­tin­gi, tad ir šis dar at­neš kan­čių ne vien Gru­zi­jai. Kad ir kaip bū­tų, ge­o­po­li­ti­nės per­mai­nos prieš 20 me­tų at­ėjo į Ry­tų Eu­ro­pą su vi­su Kau­ka­zu ir pa­lie­tė Vi­du­ri­nę Azi­ją. Ry­tų Eu­ro­pa nū­nai yra Eu­ro­pos Są­jun­gos pri­pa­žin­ta kai­my­nė, ji įvai­ri ir ieš­ko sa­vo ke­lių, že­mė­la­py už­brūkš­niuo­ta jau ne vi­sai rau­do­nai. Ji ga­li tap­ti de­mo­kra­tinė ir ben­dra­dar­biau­jan­ti. Nors di­džiau­sio­ji Ry­tų Eu­ro­pos vals­ty­bė ofi­cia­liai dar at­me­ta de­mo­kra­tiją – „tai ne mums!“ – nors pre­zi­den­tus ten ren­ka tik vie­nas ar­ba du rin­kė­jai, ši pa­dė­tis ne­si­tęs am­ži­nai. Mes ga­lim! – pa­sa­kys tau­tos. O ne­pa­mirš­tą an­ti­stag­na­ci­nį, tai yra pa­žan­gos, im­pul­są pas­ku­ti­nei be­si­jun­gian­čio kon­ti­nen­to pa­stan­gai bus da­vę Sau­sio 13-osios Lie­tu­va ir Ru­si­jos de­mok­ra­tai.

Ma­lo­nu juos čia šian­dien pa­svei­kin­ti. Svar­bu ties­ti ran­ką ir tiems, ku­rie ka­lė­ji­muo­se vis dar bau­džia­mi už ne­pa­tai­ka­vi­mą dik­ta­to­riams. Lie­tu­vo­je tu­rė­jom tik­rą di­džių­jų de­mo­kra­tinių re­for­mų par­la­men­tą ir lais­vę my­lin­čią Są­jū­džio su­bran­din­tą tau­tą, to­dėl Die­vas pa­dė­jo. Ačiū jums. (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ. Nuo­šir­džiai dė­ko­ju V. Lan­d­sber­giui.

Sau­sio 13-osios nak­tį prie Sei­mo rū­mų bu­vo lai­ko­mos Šven­to­sios Mi­šios. Ku­ni­gas Ro­ber­tas Gri­gas lai­mi­no tūks­tan­čius par­la­men­to gy­nė­jų, su­tei­kė jiems vi­suo­ti­nį nuo­dė­mių iš­ri­ši­mą.

Sau­sio 13-osios vi­du­die­nį su­skam­bo Lie­tu­vos baž­ny­čių var­pai.

Po­pie­žius Jo­nas Pau­lius II vi­du­die­nio mal­do­je su­si­rin­ku­sie­siems Šven­to Pet­ro aikš­tė­je ta­rė: „Aikš­tė­je ma­tau bū­rį lie­tu­vių, no­riu už­tik­rin­ti lie­tu­vių tau­tą, kad drau­ge su ja ken­čiu ir mel­džiuo­si.“

Tais lai­kais vie­nas iš svar­biau­sių tau­tos sti­pry­bės šal­ti­nių bu­vo ti­kė­ji­mas. To­dėl ma­lo­niai pra­šau tar­ti žo­dį Jo Emi­nen­ci­ją Vil­niaus ar­ki­vys­ku­pą met­ro­po­li­tą kar­di­no­lą Aud­rį Juo­zą Bač­kį. (Plo­jimai)

 

Vil­niaus ar­ki­vys­ku­po met­ro­po­li­to kar­di­no­lo A. J. Bač­kio kal­ba

 

A. J. BAČKIS. Ger­bia­mie­ji, at­min­tis duo­ta žmo­gui, kad gy­ven­da­mas pa­gal są­ži­nė­je įra­šy­tus Vieš­pa­ties dės­nius įgy­tų sa­vą­jį ta­pa­tu­mą. Tik at­min­ties dė­ka kaup­da­mas pa­tir­tį ir iš­skleis­da­mas ge­riau­sias kū­ry­bi­nes ga­lias žmo­gus ga­li kur­ti tai­ka, so­li­da­ru­mu ir gar­bin­gu­mu grįs­tą vi­suo­me­nę. Šios die­nos at­min­tis mū­sų gy­ve­ni­muo­se įsi­rė­žia skaus­min­ga ne­tek­ties ir kan­čios pa­tir­ti­mi. Ta­čiau drau­ge Sau­sio 13-oji yra pa­mo­ka, kad blo­gis, ag­re­si­ja, smur­tas ga­li bū­ti įveik­ti tai­kiu bū­du, nors ir pa­rei­ka­lau­ja bran­gios au­kos.

Mū­sų tau­tos is­to­ri­nė at­min­tis liu­di­ja, kad ti­kė­ji­mo dė­ka trem­ty­je, Si­bi­ro šal­ty­je, ka­lė­ji­mų ka­me­ro­se, la­ge­rių ne­lais­vė­je dau­gu­ma mū­sų bro­lių ir se­sių ne­pa­lū­žo, iš­lai­kė sa­vo žmo­giš­ką­jį oru­mą, tau­ti­nį ta­pa­tu­mą ir vil­tį. Tą pa­tį ga­li­me pa­sa­ky­ti ir apie šios die­nos at­mi­ni­mą: ag­re­so­rių tan­kus ir di­de­lę ka­ri­nę ga­ly­bę su­lai­kė be­gin­kliai drą­sūs žmo­nės, ku­rie pa­si­ti­kė­jo Vieš­pa­ties pa­gal­ba ir su ti­kė­ji­mu bei mal­da at­si­lai­kė prieš oku­pan­tus. Žu­vu­sie­ji mū­sų bro­liai ir se­sė pa­tvir­ti­na aukš­tą ne­pri­klau­so­mo gy­ve­ni­mo kai­ną. Pa­tvir­ti­na žmo­gaus lais­vę, ku­rios dė­ka jie pa­si­rin­ko drą­siai ati­duo­ti sa­ve, kad gy­ven­tų ki­ti.

Gar­sus psi­cho­lo­gas pro­fe­so­rius Vik­to­ras Fran­klis, ket­ve­rius me­tus ka­lė­jęs na­cių kon­cen­tra­ci­jos sto­vyk­lo­je, sa­ko, kad sun­kiau­sio­mis ap­lin­ky­bė­mis vie­ni žmo­nės tam­pa kiau­lė­mis, o ki­ti šven­tai­siais. Ko­dėl? Vis­kas pri­klau­so nuo to, kaip žmo­gus su­vo­kia tik­rą­ją gy­ve­ni­mo pras­mę, nes jis vi­suo­met ga­li rink­tis gė­rį. Be­lais­vių sto­vyk­lo­je, kur mir­tis bu­vo kas­die­nė vieš­nia, kur ne­žmo­niš­kos są­ly­gos, pa­že­mi­ni­mai, ba­das ir prie­var­ta, tie, ku­rie ti­kė­jo, mel­dė­si, pa­dė­jo ki­tiems juos drą­sin­da­mi ir glo­bo­da­mi, su­bren­do tvir­tos as­me­ny­bės, ge­ban­čios iš­lik­ti. O tie, ku­rie sten­gė­si pra­si­muš­ti į val­džią, tap­ti ben­dro li­ki­mo bro­lių vir­ši­nin­kais, gel­bė­ti tik sa­vo kai­lį, ta­po žiau­rūs ir ne­gai­les­tin­gi, ta­čiau pyk­tis ir ag­re­si­ja pir­miau­siai su­nai­ki­no juos pa­čius.

Esu tik­ras, kad žu­vu­sie­ji už lais­vę jau džiau­gia­si am­ži­ną­ja lai­me, to­dėl no­rė­čiau kreip­tis į mus, gy­vuo­sius, ku­riems skir­ta šian­dien pa­si­rink­ti, gy­ven­ti ir kur­ti lais­vo­je Tė­vy­nė­je. Tas pa­si­rin­ki­mas tarp gė­rio ir blo­gio, iš­ti­ki­my­bės ir iš­da­vys­tės, pa­gal­bos ar­ti­mui ir egoiz­mo nė­ra toks dra­ma­tiš­kas, toks stai­gus kaip ano­mis sau­sio die­no­mis, ta­čiau rei­ka­lau­ja ne ma­žiau at­vi­ru­mo sa­vo lais­vei ir ją su­tei­ku­siam Kū­rė­jui. Is­to­ri­nė at­min­tis te­pa­de­da mums su­vok­ti, kad gy­ve­ni­mas ku­ria­mas ne gin­klu, pyk­čiu, in­tri­go­mis ir ne­apy­kan­ta, bet mei­le ir gai­les­tin­gu­mu.

Gai­les­tin­gu­mas ne­pa­nei­gia tei­sin­gu­mo. At­virkš­čiai, jį iš­ke­lia aukš­čiau už bet ko­kį tei­sin­gu­mą ir su­tei­kia ryž­to bei vil­ties, kad blo­gis nie­ka­da ne­įveiks mei­lės ir gė­rio. Gai­les­tin­gu­mas mus mo­ko di­de­lės drą­sos ir pa­si­au­ko­ji­mo ne­pa­si­duo­ti blo­giui, at­si­spir­ti pyk­čiui, neuž­si­sklęs­ti ir ne­si­grieb­ti tų pa­čių gin­klų, ku­riais esa­me gąs­di­na­mi. Gai­les­tin­gu­mas mus ska­ti­na pa­si­ti­kė­ti gė­riu, Die­vo įra­šy­tu į kiek­vie­no są­ži­nę, juo gy­ven­ti pa­tiems bei da­ly­tis su ki­tais.

Gai­les­tin­gu­mas ra­gi­na mus smerk­ti blo­gį, ta­čiau ne­pra­ras­ti vil­ties, kad žmo­gus ga­li pa­si­keis­ti ir at­ras­ti sa­vy­je jė­gų, pa­li­kęs vi­sa, kas pik­ta, rink­tis gė­rį. Gai­les­tin­gu­mo rei­kia šei­mo­se, kad kas­die­ni­nės nuos­kau­dos ne­pa­lai­do­tų su­tuok­ti­nių mei­lės; gai­les­tin­gu­mo rei­kia dar­bo­vie­tė­se, kad men­ka vir­ši­nin­kų sa­vi­ver­tė ne­tap­tų pa­val­di­nių nie­ki­ni­mo ir per­se­kio­ji­mo prie­žas­ti­mi; gai­les­tin­gu­mo rei­kia po­li­ti­ko­je, kad as­me­ni­nė ar gru­pi­nė nau­da ne­nu­stelb­tų pa­rei­gos rū­pin­tis vi­sų ir kiek­vie­no žmo­gaus, ypač vargs­tan­čio ir sto­ko­jan­čio, in­te­re­sais.

Gai­les­tin­gu­mas, ku­rį Die­vas pa­liu­di­jo Nu­kry­žiuo­to­jo Kris­taus mei­le, su­tei­kia jė­gų ir drą­sos, įkve­pia au­kos dva­sios, did­vy­riš­ku­mo dva­sios, kai žmo­gus ne­bi­jo pa­au­ko­ti sa­vo gy­ve­ni­mo, idant jis bū­tų vai­sin­gas. „Nė­ra di­des­nės mei­lės, – sa­ko Kris­tus, – kaip gy­vy­bę už drau­gus ati­duo­ti.“ Gy­ve­ni­mo au­ka yra di­džiau­sias da­ly­kas, ku­rį žmo­gus ga­li ati­duo­ti, kad gy­ven­tų ki­ti.

Šian­dien vie­šu­mo­je daž­niau gir­di­me apie nu­si­vy­li­mą ir ne­pa­si­ten­ki­ni­mą esa­ma pa­dė­ti­mi, kal­ba­ma apie ky­lan­čias kai­nas ir ne­di­dė­jan­čius at­ly­gi­ni­mus. Tai pa­grįs­ti rū­pes­čiai. Ta­čiau kas ga­li at­ly­gin­ti mo­ti­nai, ku­ri die­nas ir nak­tis sa­ve ati­duo­da vai­kui; mo­ky­to­jui, ku­ris ne tik sa­vo ži­nias, bet ir ge­ru­mą, mei­lę, są­ži­nin­gu­mą skie­pi­ja sa­vo mo­ki­niams; gy­dy­to­jui ir slau­gy­to­jai, ku­rie ne­gai­li sa­vo lai­ko ir jė­gų, kai rei­kia gel­bė­ti li­go­nius? Kas at­ly­gi­na sa­va­no­riams, ku­rie ei­na pas se­ne­lius, sun­kiai ser­gan­čius, ap­leis­tus ir vie­ni­šus žmo­nes į na­mus, glo­bo­ja be­na­mius vai­kus, pa­de­da nar­ko­ma­nams ir al­ko­ho­li­kams? Kas ga­li at­ly­gin­ti už mei­lę ir gai­les­tin­gu­mą? Vie­nin­te­lis at­sa­ky­mas – tik­ro­ji mei­lė yra be­są­ly­gi­nė ir ne­su­in­te­re­suo­ta ką nors gau­ti. Bū­tent to­kia mei­lė yra tau­tos pa­ma­tai. Kol bus žmo­nių, ku­rie iš­drįs my­lė­ti ir do­va­no­ti sa­ve, tol gy­ve­ni­mas sklei­sis ir jo vai­siais mai­tin­sis at­ei­nan­čios kar­tos.

Die­ve, duok, kad mū­sų tau­to­je su­bręs­tų kuo dau­giau svei­kų vai­sių, dėl ku­rių Lie­tu­va gar­sė­tų do­rais, ge­rais ir gai­les­tin­gais žmo­nė­mis. Žmo­nė­mis, klau­san­čiais Vieš­pa­ties žo­džio, ku­ris, pa­sak Šven­to­jo Raš­to, „iš­spręs gin­čus tarp tau­tų, nu­spręs dau­ge­lio žmo­nių by­las; jie per­kals sa­vo ka­la­vi­jus į ar­klus, o ie­tis – į ge­nek­lį me­džiams ge­nė­ti. Vie­na tau­ta ne­be­kels ka­la­vi­jo prieš ki­tą, ne­be­bus mo­ko­ma­si ka­riau­ti.“ Ačiū. (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju Jo Emi­nen­ci­jai kar­dino­lui.

Mie­lie­ji, šį ry­tą mus pa­sie­kė ži­nia, kad po­pie­žius Be­ne­dik­tas XVI per Va­ti­ka­no vals­ty­bės sek­re­to­rių per­da­vė ži­nią lie­tu­vių tau­tai, mi­nin­čiai Sau­sio 13-osios ag­re­si­jos me­ti­nes.

Kvie­čiu Jo Eks­ce­len­ci­ją nun­ci­jų ar­ki­vys­ku­pą Lui­gį Bo­naz­zį per­skai­ty­ti Šven­to­jo Tė­vo var­du Lie­tu­vai skir­tą ži­nią. (Plo­ji­mai)

 

Nun­ci­jaus L. Bo­naz­zi per­skai­ty­ta po­pie­žiaus Be­ne­dik­to XVI ži­nia Lie­tu­vai

 

L. BONAZZI. Man di­de­lė gar­bė šiam su­si­rin­ki­mui per­teik­ti ži­nią, ku­rią per sa­vo ge­ne­ra­li­nį sek­re­to­rių po­pie­žius Be­ne­dik­tas XVI per­da­vė Lie­tu­vos ar­ki­vys­ku­pui. Skai­ty­siu da­li­mis lie­tu­viš­kai ir da­li­mis ita­lų kal­ba.

„Sau­sio 13-ąją prieš dvi­de­šimt me­tų lie­tu­vių tau­ta ypač ken­tė­jo ir sun­kiai gy­nė ir stip­ri­no sa­vo ne­pri­klau­so­my­bę. At­min­ty­je įsi­tvir­ti­no to­mis dra­ma­tiš­ko­mis is­to­ri­nė­mis aki­mir­ko­mis po­pie­žiaus Jo­no Pau­liaus II kar­di­no­lui Vin­cen­tui Slad­ke­vi­čiui at­siųs­ta ži­nia, kad jis mel­džia­si ir reiš­kia sa­vo so­li­da­ru­mą, kad ra­gi­na kan­triai ir tvir­tai ženg­ti tai­kos ke­liu, abi­pu­se pa­gar­ba ir su­pra­ti­mu grįs­tu dia­lo­gu spren­džiant ki­lu­sias pro­ble­mas bei įtam­pą.

Šian­dien, pra­ėjus dvi­de­šim­čiai me­tų, Šven­ta­sis Tė­vas Be­ne­dik­tas XVI vie­ni­ja­si su šią da­tą mi­nin­čia lie­tu­vių tau­ta ir jos va­do­vais ir dė­ko­ja Die­vui, ku­rio ap­vaiz­da ly­di tik­rų­jų pa­sie­ki­mų ir lais­vės pil­nat­vės ke­ly­je. Jis pui­kiai ži­no, kad sun­kiai įžieb­tą lais­vės lieps­ną iš­sau­go­ti nuo­lat de­gan­čią rei­kia ypa­tin­gų nuo­la­ti­nių pa­stan­gų. To­dėl, rem­da­ma­sis tvir­tus tei­sin­gos ir tai­kin­gos žmo­nių vi­suo­me­nės kū­ry­bos pa­ma­tus su­tei­kian­čia Kris­taus Evan­ge­li­ja, Šven­ta­sis Tė­vas kvie­čia ti­kė­ji­mo ir sie­los jė­ga, at­nau­jin­ta so­li­da­ru­mo ir da­li­ji­mo­si ben­­druo­ju gė­riu dva­sia at­si­liep­ti į da­bar­ties iš­šū­kius, ypač eko­no­mi­nę kri­zę. Jis drą­si­na at­sa­kin­ga Tė­vy­nės mei­le gin­ti lais­vę ir ne­pri­klau­so­my­bę, įsi­pa­rei­go­jant ją rem­ti ir ne­ap­leis­ti, va­do­vau­jan­tis iš tė­vų gau­tu bran­giu pa­li­ki­mu – ka­ta­li­kiš­ka ta­pa­ty­be, ku­ri tu­ri bū­ti iš­sau­go­ta ir iš ku­rios gel­mių rei­kia sem­tis vis nau­jų tur­tų.

Jei vi­si pi­lie­čiai, pra­de­dant nuo pa­šauk­tų­jų at­lik­ti va­do­vau­jan­čias ir ad­mi­nist­ra­ci­nes pa­rei­gas, su­ge­bės ben­drą­ją ge­ro­vę iš­kel­ti aukš­čiau už siau­rus in­te­re­sus rem­da­mi šei­mos ver­ty­bes ir ska­tin­da­mi gims­ta­mu­mą, tai dėl sa­vo tur­tin­go pi­lie­ti­nio, kul­tū­ri­nio ir re­li­gi­nio pa­vel­do Lie­tu­va su­ge­bės įveik­ti vi­sas kliū­tis ir siek­ti nau­jų tiks­lų.

Nuo­šir­džiai ir su mei­le to lin­kė­da­mas, Šven­ta­sis Tė­vas mel­džia­si už jus, pra­šo Gai­les­tin­gu­mo Mo­ti­nos Šven­čiau­sio­sios Mer­ge­lės Ma­ri­jos už­ta­ri­mo ir siun­čia Jū­sų Emi­nen­ci­jai ir ki­tiems ša­lies vys­ku­pams, vals­ty­bės ir re­li­gi­nių ins­ti­tu­ci­jų va­do­vams, vi­sai lie­tu­vių tau­tai ypa­tin­gą Apaš­ta­liš­ką­jį Pa­lai­mi­ni­mą lin­kė­da­mas ra­my­bės ir ge­ro­vės. Per­duo­da­mas sa­vo nuo­šir­džiau­sius svei­ki­ni­mus šios ypa­tin­gos su­kak­ties pro­ga ir lin­kė­da­mas kuo ge­riau­sios klo­ties, reiš­kiu jums iš­skir­ti­nę pa­gar­bą. Jū­sų gar­bin­go­ji Emi­nen­ci­ja, nuo­lan­kiai Vieš­pa­ties kar­di­no­las Tar­ci­sio Ber­to­ne – Vals­ty­bės sek­re­to­rius.“ (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ. Dė­ko­ja­me Jo Šven­te­ny­bei Šven­ta­jam Tė­vui už Lie­tu­vai ir vi­siems lie­tu­viams pa­ro­dy­tą ben­dru­mo žen­klą. Dė­ko­ju Jo Eks­ce­len­ci­jai Nun­ci­jui.

Mie­lie­ji, de­ja, Sau­sio 13-osios ry­tas iš­au­šo ne vi­siems Lais­vės gy­nė­jams, nes nak­tį tan­kais ir au­to­ma­tais gin­kluo­tas prie­šas be gai­les­čio puo­lė, traiš­kė ir šau­dė be­gin­klius žmo­nes. Tą ryt­me­tį ne vi­si vai­kai su­lau­kė grįž­tan­čių tė­vų, ne vi­si tė­vai – sa­vo vai­kų, o se­se­rys – bro­lių. Jo­kie epi­te­tai, jo­kios kal­bos ne­ga­li nu­sa­ky­ti tų Lie­tu­vos pi­lie­čių tra­ge­di­jos ir skaus­mo, bet kar­tu – ir pa­si­di­džia­vi­mo sa­vo ar­ti­mai­siais.

Ma­lo­niai pra­šy­čiau tar­ti žo­dį Lie­tu­vos lai­svės gy­nė­jo, žu­vu­sio prie Te­le­vi­zi­jos bokš­to 1991 m. sau­sio 13-ąją, Ti­to Ma­siu­lio se­se­rį Gied­rę Pri­al­gaus­kie­nę. (Plo­ji­mai)

 

Lie­tu­vos lais­vės gy­nė­jo, žu­vu­sio 1991 m. sau­sio 13 d., T. Ma­siu­lio se­sers G. Pri­al­gaus­kie­nės kal­ba

 

G. PRIALGAUSKIENĖ. Jū­sų Eks­ce­len­ci­ja Pre­zi­den­te, ger­bia­mie­ji Sei­mo na­riai, Lais­vės gy­nė­jai, žu­vu­sių­jų prie Te­le­vi­zi­jos bokš­to, prie Par­la­men­to, pa­sie­ny­je bei Me­di­nin­kuo­se ar­ti­mie­ji, sve­čiai, po­nios ir po­nai! Šian­dien yra šven­tė, žu­vu­sių­jų ar­ti­mie­siems tra­giš­kos per­ga­lės ir skaus­mo aša­ro­mis pa­žy­mė­ta, ta­čiau vi­sai Lie­tu­vai – tik­ra šven­tė. Net ir man, žu­vu­sio prieš 20 me­tų Ti­to Ma­siu­lio se­sei, tai šven­ti­nė, šven­ta die­na, nes be šios die­nos ne­bū­čiau čia, ne­ga­lė­čiau kal­bė­ti jums, nes tie­sos tie­siog ne­bū­tų ga­li­ma sa­ky­ti Lie­tu­vo­je, gal net ir ne­bū­tų Lie­tu­vos. Ta­da, 1991 m. sau­sio 12-ąją, iš Kau­no į Vil­nių iš­va­žia­vo­me de­vy­nie­se, bu­dė­jo­me prie tuo­me­ti­nės Aukš­čiau­sio­sios Ta­ry­bos rū­mų. Aš, bū­da­ma dvy­li­ka­me­tė mer­gai­tė, jau­čiau­si ly­gia­ver­tė pi­lie­tė su tūks­tan­čiais čia su­va­žia­vu­sių Lie­tu­vos žmo­nių. Vi­si kar­tu dai­na­vo­me, vi­si kar­tu mel­dė­mės, vi­si kar­tu skan­da­vo­me „Lie­tu­va!“ Tik iš tų tūks­tan­čių ne vi­siems te­ko grįž­ti na­mo. Tai Lo­re­ta Asa­na­vi­čiū­tė, Vir­gi­ni­jus Drus­kis, Da­rius Ger­bu­ta­vi­čius, Ro­lan­das Jan­kaus­kas, Ri­man­tas Juk­ne­vi­čius, Al­vy­das Ka­na­pins­kas, Al­gi­man­tas Pet­ras Ka­vo­liu­kas, Vi­das Ma­ciu­le­vi­čius, Ti­tas Ma­siu­lis, Al­vy­das Ma­tul­ka, Apo­li­na­ras Juo­zas Po­vi­lai­tis, Ig­nas Ši­mu­lio­nis, Vy­tau­tas Vait­kus, Vy­tau­tas Kon­ce­vi­čius. Jie žu­vo už Lie­tu­vos lais­vę. Dar be­veik tūks­tan­tis su­žeis­tų. Klau­si­mas: ko­dėl jie, ko­dėl mes, Lie­tu­vos žmo­nės, bu­vo­me čia, prie Aukš­čiau­sio­sios Ta­ry­bos rū­mų, prie Te­le­vi­zijos bokš­to ir prie ki­tų bū­ti­nų sau­go­ti ob­jek­tų vi­so­je Lie­tu­vo­je? To­dėl, kad ne­ga­lė­jo­me bū­ti ki­tur, to­dėl, kad tė­vai, se­ne­liai ir vi­sos bu­vu­sios kar­tos gy­ve­no dėl šios die­nos. Dėl lū­žio, po ku­rio tu­rė­jo pra­si­dė­ti tik­ras lais­vas kvė­pa­vi­mas lais­vo­je Lie­tu­vo­je. Juk lais­vės troš­ki­mas nuo am­žių įau­gęs į mū­sų sie­las. Taip, bu­vo pe­ri­odas, kai tu­rė­jo­me mo­ky­tis sve­ti­mos tau­tos is­to­ri­ją kaip sa­vą. Mū­sų, tik­ro­ji Lie­tu­vos is­to­ri­ja, ėjo iš lū­pų į lū­pas, ją per­da­vė se­ne­liai tė­vams, o tė­vai – vai­kams. De­ja, ne vi­si – da­lis bi­jo­jo ir nu­trau­kė tą tie­sos gran­di­nę.

Ma­no bro­liui Ti­tui, se­sėms Ri­mai, Vi­li­jai ir man te­ko lai­mė gim­ti to­kio­je šei­mo­je, ku­rio­je se­ne­lis ne­bi­jo­jo net ir so­viet­me­čiu na­mie tu­rė­ti ne­pa­slėp­tą lie­tu­viš­ką Vy­tį. Tė­tis iš­mo­kė Lie­tu­vos him­no ir pa­sa­ko­jo apie A. Sme­to­nos lai­kus. Ši tie­sa kė­lė ei­ti ir gin­ti tai, kas svar­biau­sia vi­sai tau­tai – lais­vę ir ne­pri­klau­so­my­bę. Pra­si­dė­jus Są­jū­džiui įsi­ti­ki­no­me, kad to­kių šei­mų kaip mū­sų Lie­tu­vo­je yra la­bai daug, jos tu­ri ben­drą sie­kį ir yra vie­nin­gos, to­dėl bu­vo pa­siek­ta Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės at­kū­ri­mo die­na, to­dėl vi­si su­va­žia­vo gin­ti jau­nos vals­ty­bės 1991 m. sau­sį.

Ta­da, prieš 20 me­tų, vi­sus į prie­kį ve­dė ide­a­liz­mas, sie­kis, kad bū­tų ge­riau vi­sai tau­tai. Per­kra­ty­ki­me sa­vo są­ži­nę ir pa­gal­vo­ki­me, ar tik ne pats lai­kas bū­tų pri­si­min­ti, at­nau­jin­ti tuos jaus­mus, ku­rie tvy­ro­jo at­gi­mi­mo lai­ku. Ar su­ge­bė­tu­me šian­die­ną, pa­li­kę sa­vo ma­te­ria­lų­jį tur­tą, vi­suo­me­ni­nę pa­dė­tį, pa­rei­gy­bes, ei­ti gin­ti sa­vo ir vals­ty­bės lais­vės? Ar su­ge­bė­tu­me vėl tap­ti gy­vą­ja dai­nuo­jan­čia ba­ri­ka­da?

Pa­bai­go­je no­riu pra­bil­ti žo­džiais, kaž­ka­da iš­tar­tais mū­sų tau­tos šauk­lių Ber­nar­do Braz­džio­nio ir Vy­tau­to Ker­na­gio:

„Iš su­te­mų, iš prie­blan­dų iš­ei­kit

Už­de­kit nau­ją ug­nį šir­dy­se

Ver­gams pa­li­kit var­go nak­tį klai­kią! –

Šau­kiu aš, jū­sų pro­tė­vių dva­sia.“ Ačiū.
(Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ. La­bai dė­ko­ju jums, Gied­re, už šiuos pa­sa­ky­tus žo­džius, ir gal­būt jū­sų žo­džiai, pa­sa­ky­ti vi­sų žu­vu­sių­jų ar­ti­mų­jų var­du, įeis į kiek­vie­no mū­sų, šian­dien gy­ve­nan­čio Lie­tu­vo­je, šir­dį, pa­sieks šir­dį gi­liai gi­liai. Dė­kui. (Plo­ji­mai)

Ger­bia­mie­ji, 1991 m. sau­sio 13-osios nak­tį Lie­tu­va ne­bu­vo vi­siš­kai vie­na. Nors So­vie­tų Są­jun­gos Pre­zi­den­tas Mi­chai­las Gor­ba­čio­vas tą nak­tį kie­tai mie­go­jo, ne­at­si­liep­da­mas į pa­gal­bos pra­šan­čius skam­bu­čius, ta­čiau pa­gal­bos šauks­mus iš kar­to iš­gir­do Ru­si­jos de­mo­kra­tinės jė­gos. Apie an­trą va­lan­dą nak­ties pro­fe­so­rius Ju­ri­jus Afa­nas­je­vas pa­skam­bi­no į Aukš­čiau­si­ą­ją Ta­ry­bą ir pa­si­tei­ra­vo, kuo Ru­si­jos de­mok­ra­tai ga­lė­tų pa­dė­ti? J. Afa­nas­je­vo ir jo ben­dra­žy­gės Ga­li­nos Sta­ro­voi­to­vos bei ki­tų bi­čiu­lių įkvėp­ti, iš­au­šus ry­tui Mask­vo­je ir Le­ning­ra­de, į gat­ves pro­tes­tuo­da­mi iš­ėjo de­šim­tys tūks­tan­čių ru­sų, skan­duo­da­mi „Ru­si­jos gar­bė – Lie­tu­vos gar­bė!“ J. Afa­nas­je­vo dė­ka dar nak­tį Vy­tau­tui Land­sber­giui pa­skam­bi­no Ru­si­jos Fe­de­ra­ci­jos Aukš­čiau­sio­sios Ta­ry­bos pir­mi­nin­kas Bo­ri­sas Jel­ci­nas, ku­ris, ne­pai­sy­da­mas pu­čis­tų per­spė­ji­mų, tą pa­čią sau­sio 13-ąją at­skri­do į Ta­li­ną ir pa­si­ra­šė Lietuvos–Latvijos–Estijos ir Ru­si­jos so­li­da­ru­mo ir ben­dro krei­pi­mo­si į Jung­ti­nes Tau­tas do­ku­men­tus.

Lie­tu­vos var­du nuo­šir­džiai dė­ko­ju Ru­si­jos de­mo­kra­tinėms jė­goms ir su pa­si­di­džia­vi­mu kvie­čiu kal­bė­ti is­to­ri­ką, pro­fe­so­rių, Ru­si­jos hu­ma­nitari­nio uni­ver­si­te­to įkū­rė­ją Ju­ri­jų Afa­nas­je­vą. (Plo­ji­mai)

 

Is­to­ri­ko, pro­fe­so­riaus, Ru­si­jos hu­ma­ni­ta­ri­nio uni­ver­si­te­to įkū­rė­jo J. Afa­nas­je­vo kal­ba

 

J. AFANASJEV. Di­džiai ger­bia­mas Sei­me! Ger­bia­mi pa­kvies­tie­ji! Man te­ko di­de­lė gar­bė pa­svei­kin­ti jus su Lais­vės gy­nė­jų die­na. Aš ži­nau, kad Ru­si­jo­je yra ne­ma­žai žmo­nių, ku­rie pri­si­jung­tų prie šio ma­no svei­ki­ni­mo, bet aš tai da­rau iš­skir­ti­nai as­me­niš­kai, nes, svei­kin­da­mas jus su šia iš­kil­min­ga įsi­min­ti­na die­na, aš, gal­būt skir­tin­gai nuo kaž­ko, pa­ti­riu sie­lą dras­kan­tį prieš­ta­rin­gą jaus­mą: be­ri­bį džiaugs­mą ir pa­si­di­džia­vi­mą dėl to, kad Lie­tu­va ta­da vėl at­ga­vo ne­pri­klau­so­mos plėt­ros ga­li­my­bę, ir tuo pa­čiu me­tu – de­gi­nan­tį, skaus­min­gą kar­tė­lį, ap­gai­les­ta­vi­mą ir nuos­kau­dą dėl vi­so, kas maž­daug tuo pa­čiu me­tu įvy­ko ir iki šiol te­be­vyks­ta Ru­si­jo­je.

Man te­ko ne tik kar­tu su ju­mis iš­gy­ven­ti tai, kas vy­ko to­mis die­no­mis Lie­tu­vo­je, bet ir kaž­kiek bū­ti tų įvy­kiu da­ly­viu. Tą nak­tį, kai tan­kų re­mia­mi so­vie­tų spe­cia­lio­sios pa­skir­ties da­li­niai štur­ma­vo Vil­niaus te­le­vi­zi­jos cen­trą ir be­gin­klę jo gy­nė­jų mi­nią, man maž­daug tre­čią ar ket­vir­tą va­lan­dą nak­ties pa­skam­bi­mo Vy­tau­tas Land­sber­gis ir, pa­aiš­ki­nęs si­tu­a­ci­ją, pa­sa­kė, kad jis ne­ga­li nie­kam pri­sis­kam­bin­ti, tie­siog nie­kam iš tuo­me­ti­nės mū­sų va­do­vy­bės. Jis pa­pra­šė, kad aš tai pa­da­ry­čiau. Jis, ko ge­ro, dar ta­da ma­nė, kad jie, t. y. mū­sų va­do­vy­bė, ga­lė­jo ne­ži­no­ti, kas vyks­ta. Ta­čiau aš, ne­lauk­da­mas auš­ros, pra­dė­jau skam­bin­ti B. Jel­ci­nui, D. Ja­zo­vui, V. Kriuč­ko­vui, dar kaž­kam. Ir aiš­ku, tuš­čiai.

Bet V. Land­sber­gis ir daug jo ša­li­nin­kų vis­gi ne vi­sai be rei­ka­lo ban­dė ne­ri­mau­da­mi pra­neš­ti Mask­vai apie sa­vo lais­vę. Ir jei­gu ofi­cia­lio­ji Mask­va jų ne­ga­lė­jo iš­girs­ti, nes ji pa­ti ir bu­vo tos lais­vės slo­pin­to­ja, tai lais­vės gy­nė­jų bal­sas iš Lie­tu­vos vis dėl­to pa­sie­kė spon­ta­niš­ką­ją Mask­vą, gat­vių ir aikš­čių Mask­vą. Vie­nas iš gau­siau­sių mi­tin­gų to me­to Mask­vo­je – o į jį su­si­rin­ko apie 400 tūks­tan­čių žmo­nių, jie už­ėmė Ma­nie­žo aikš­tę ir da­lį Gor­kio bei Ochot­nyj riad gat­vių. Ir šis dau­gia­tūks­tan­ti­nis, gal­būt ma­siš­kiau­sias mi­tin­gas per vi­są lai­ką, da­bar tai net­gi sun­ku įsi­vaiz­duo­ti, vy­ko su šū­kiais „Lais­vę Lie­tu­vai“ ir „Ša­lin ran­kas nuo Lie­tu­vos“. Tuo me­tu aš bu­vau vie­nas iš ju­dė­ji­mo „De­mo­kra­tinė Ru­si­ja“ pir­mi­nin­kų ir vie­nos iš Tar­pre­gio­ni­nės de­pu­ta­tų gru­pės pir­mi­nin­kų. Ir vyk­dy­da­mas šias pa­rei­gas aš bu­vau vie­nu iš šio mi­tin­go or­ga­ni­za­to­rių ir pats jį ve­džiau. Aš ma­čiau ir ži­nau – tai bu­vo nuo­šir­dus sie­kis, di­džia­dvasiškas į jį su­si­rin­ku­sių žmo­nių sie­kis, ku­riuos vie­ni­jo vil­tis bū­ti kar­tu „už mū­sų ir jū­sų lais­vę“.

Ta­čiau ne­per­dė­ki­me iš­reikš­tų mi­tin­ge nuo­tai­kų reikš­mės įvy­kių Lie­tu­vo­je po 1990–1991 me­tų rai­dai, bet ga­li bū­ti šios Ru­si­jos gy­ven­to­jų nuo­tai­kos ta­da da­rė įta­ką tam, kad Lie­tu­vo­je ne­bu­vo es­ka­luo­ja­mas ka­ri­nis įsi­ki­ši­mas.

Ta­čiau la­bai grei­tai po šių įvy­kių pa­gal da­bar­ties mas­te­lį – tie­siog per ke­lias die­nas ta spon­ta­niš­ka, lais­vę my­lin­ti gat­vių ir aikš­čių Mask­va stai­ga dau­ge­liui gal­būt vi­siš­kai ne­ti­kė­tai su­bliūš­ko.

O nuo to lai­ko Ru­si­jo­je ir Lie­tu­vo­je is­to­ri­jos di­na­mi­kos vek­to­riai į lais­vę, de­mo­kra­tiją ir ap­skri­tai į eu­ro­piš­ku­mą iš pra­džių iš­ryš­kė­jo, o po to ta­po ly­gūs nu­liui ir ga­lų ga­le su­si­for­ma­vo ne šiaip kaip skir­tin­gos kryp­ties vek­to­riai, bet ir kaip dia­met­ra­liai prie­šin­gi.

At­sa­ky­mas į klau­si­mą, ko­dėl bū­tent taip tai įvy­ko ir ką tai reiš­kia, – net­gi la­bai ne­pa­pras­tas. Nors bū­tent ja­me, ma­no po­žiū­riu, sly­pi at­sa­ky­mas į klau­si­mą apie dvie­jų is­to­ri­jos di­na­mi­kos vek­to­rių prie­šin­gas kryp­tis. Šis klau­si­mas iki šiol mi­to­lo­gi­zuo­tai ne tik di­džio­sios dau­gu­mos Ru­si­jos gy­ven­to­jų, bet ir jų val­dan­čio­sios, ir net­gi jų mąs­tan­čios kla­sės są­mo­nei lie­ka kol kas už su­vo­ki­mo ri­bų. To­kio­je są­mo­nė­je nie­kaip ne­ga­li kon­cen­truo­tis tai, kad Lie­tu­va ir Ru­si­ja – tai dvi skir­tin­gos ša­lys, ir ski­ria­si jos ne ko­kiais nors štri­chais ar de­ta­lė­mis, o gi­liu so­cia­li­niu ir kul­tū­ri­niu pa­grin­du. Kiek­vie­na iš jų tu­ri ne tik vie­no­dai il­ga­am­žes, daug kur be­si­ker­tan­čias, kaž­kuo pa­na­šias, o kar­tais kaž­kuo ir ben­dras, bet kar­tu ir tuo pa­čiu me­tu iš prin­ci­po skir­tin­gas is­to­ri­jas. Jų skir­tu­mai jau la­bai se­niai, bent jau nuo Lie­tu­vos Di­džio­sios Ku­ni­gaikš­tys­tės ir Mos­ko­vi­jos su­si­kū­ri­mo lai­kų, lemia­mi su­dė­tin­gos, kiek­vie­nai sa­vo­tiš­kos kon­fi­gū­ra­ci­jos ir jos evo­liu­ci­jos, su­si­de­dan­čios vie­nu me­tu iš ke­le­to skir­tin­gų Lie­tu­vos ir Ru­si­jos is­to­ri­jos pjū­vių: men­ta­li­te­to, so­cia­li­nio, gam­tos, is­to­ri­nio ir ge­o­po­li­ti­nio. Šių pjū­vių įvai­rių kon­fi­gū­ra­ci­jų sin­te­zė, ku­rią sa­vo ruož­tu su­for­muo­ja kiek­vie­nu at­ve­ju spe­ci­finis men­ta­li­te­tas, ma­sių są­mo­nės nuo­sta­tos, so­cia­li­nio el­ge­sio ti­pai, ver­ty­bi­niai orien­ty­rai, vi­sos įma­no­mos mi­to­lo­ge­mos, su­si­da­ro dve­jo­se ša­ly­se vėl­gi la­bai skir­tin­gai. Įvai­rios šios sin­te­zės kom­bi­na­ci­jos jau pa­kan­ka­mai se­niai pa­čios pra­dė­jo lem­ti ne tik du skir­tin­gus vals­ty­bin­gu­mo ti­pus, bet ir du skir­tin­gus is­to­ri­jos sub­jek­tų ti­pus, ku­rių kiek­vie­nas tu­ri sa­vo spe­ci­fi­nę kul­tū­ros są­mo­nę. Lie­tu­vai rei­kė­jo grįž­ti į Eu­ro­pą, o Ru­si­jai, ka­dan­gi ji ten nie­kuo­met ne­bu­vo, rei­kė­jo ten nu­ei­ti iš nau­jo. Šiais kul­tū­ros ir ci­vi­li­za­ci­jos veiks­niais, ku­rie bu­vo ku­ria­mi su il­ga­lai­ke per­spek­ty­va – la lon­gue durée, skir­tin­gai Ru­si­jo­je ir Lie­tu­vo­je, ma­no nuo­mo­ne, pa­aiš­ki­na­ma ir ta trum­pa­lai­kė kon­junk­tū­ros si­tu­a­ci­ja šio­se ša­ly­se per tą ma­žą lai­ko­tar­pį, t. y. 1990–1991 me­tais. Lie­tu­vo­je tuo me­tu su­si­da­rė kri­tiš­kai bū­ti­nos vi­suo­me­nės da­lies ir po­li­ti­kos eli­to są­jun­ga su jų su­ge­bė­ji­mu ko­mu­ni­kuo­ti tar­pu­savy­je ir pa­siek­ti su­ta­ri­mą dėl tra­di­ci­nių Lie­tu­vai pa­ma­ti­nių Eu­ro­pos de­mo­kra­tijos, tei­sės, mo­ra­lės ver­ty­bių. Iš čia ir tas ne­pa­ju­di­na­mas lais­vės gy­nė­jų tvir­tu­mas, ir Lie­tu­vos kur­so į šias Eu­ro­pos ver­ty­bes ne­kin­ta­mu­mas bei tvir­tu­mas.

Ru­si­jo­je ir il­ga­am­žės struk­tū­ros, ir trum­pa­lai­kė kon­junk­tū­ra for­ma­vo­si iš prin­ci­po ki­taip. 1991 me­tais Ru­si­jo­je ne­bu­vo jo­kios de­mo­kra­tinės re­vo­liu­ci­jos. Ne­bu­vo ir jo­kio per­ėji­mo prie at­vi­ros vi­suo­me­nės su jos eu­ro­pi­nė­mis ver­ty­bė­mis. Ir B. Jel­ci­nas su J. Gai­da­ru ir A. Čiu­bai­su ne­bu­vo jo­kie nei li­be­ra­lai, nei de­mok­ra­tai. Dėl vy­rau­jan­čios is­to­ri­nės tra­di­ci­jos ne­bu­vo is­to­ri­nių at­ei­ties per­spek­ty­vų. Vi­sa­da vy­ra­vo au­to­kra­ti­ja ir pat­valdystė.

O kas gi bu­vo? Su­by­rė­jo So­vie­tų Są­jun­ga ir pats jos žlu­gi­mas vi­so la­bo bu­vo ta kon­kre­ti kon­junk­tū­ros for­ma, trum­pa­lai­kis įvy­kis, ga­lų ga­le žen­klas, ku­ris at­sklei­džia sa­vo reikš­mę – per am­žius kur­ti ir ne­tin­ka­mi at­ei­čiai Ru­si­jos gy­ve­ni­mo san­klo­dos, pa­sau­lio ma­ty­mo ir vieš­pa­ta­vi­mo tu­ri­nys ir bū­dai. Vi­sa tai kar­tu ir bu­vo Ru­si­jos sis­te­ma, o jos tik­ri­nis pa­va­di­ni­mas – ide­ok­ra­ti­nė Ru­si­jos im­pe­ri­ja. 1991 me­tais žlu­gus So­vie­tų Są­jun­gai bu­vo smar­kiai pa­žeis­tas pa­grin­di­nis šios sis­te­mos stu­bu­ras, pa­žeis­tas tas pa­grin­das, ant ku­rio lai­kė­si vi­si šį pa­sta­tą lai­kan­tys su­tvir­ti­ni­mai. O bū­tent – lū­žo ar­cha­jiš­ka, sa­vo es­me vi­du­ram­žiš­ka, es­cha­to­lo­gi­nė idė­ja „taip rei­kia“. Pra­ei­tin nu­ė­jo ir nuo­sek­liai be­si­kei­čian­tys šios idė­jos-pro­jek­to kon­kre­tūs is­to­ri­niai įkū­ni­ji­mai: „iš­gel­bė­ti tik­rą­jį sta­čia­ti­kių ti­kė­ji­mą“, „Mask­va – tre­čio­ji Ro­ma“, „pa­sau­li­nė re­vo­liu­ci­ja“, „ko­mu­niz­mo su­kū­ri­mas“. „Taip rei­kia“ idė­jos-pro­jek­to mir­tis pa­nai­ki­no lai­kan­či­ą­sias sis­te­mos kon­struk­ci­jas, dėl to griu­vo ir de­gra­da­vo vi­sa ši gy­ve­ni­mo san­klo­da, pa­sau­lė­žiū­ra ir vieš­pa­ta­vi­mas. Bet ir is­to­ri­nė šios idė­jos-pro­jek­to mir­tis vi­siš­kai ne­nu­trau­kė re­a­laus pa­čios sis­te­mos gy­va­vi­mo. Vi­sam Ru­si­jos so­ciu­mui su vi­sais im­pe­ri­niais kom­plek­sais ji pa­si­ro­dė la­bai gy­vy­bin­ga ir kei­tė­si per šim­tus me­tų vėl ir vėl vis ki­taip at­si­nau­jin­da­ma.

Žlu­gus ide­ok­ra­ti­nei im­pe­ri­jai Ru­si­jos gy­ven­to­jams pra­si­dė­jo imi­ta­ci­jos epo­cha, si­mu­liak­rų epo­cha. Gy­ven­ti šio­je epo­cho­je ge­riau ne­ta­po. Prie­šin­gai, Ru­si­ja ta­po dar ma­žiau nu­spė­ja­ma, to­dėl ir dar pa­vo­jin­ges­nė. Bet dar pa­vo­jin­ges­ni ir sau, ir jai pa­čiai, ir ap­lin­ki­niams yra da­bar­ti­nių jos val­do­vų ban­dy­mai nu­si­temp­ti į at­ei­tį jau nu­ei­nan­čius nuo is­to­ri­jos sce­nos jos ru­di­men­tus. Au­to­ri­tariz­mas įsi­kū­ni­ja mū­sų aky­se į ne­oto­ta­li­ta­riz­mą. Ne tik ru­siš­kos sis­te­mos, bet ir to, kas dar iš jos li­ko, ne­ga­li­ma nei re­for­muo­ti, nei mo­der­ni­zuo­ti. Rei­kia keis­ti Ru­si­jos gy­ve­ni­mo san­klo­dos pa­ra­dig­mą. Ne­ži­nau, ar tai įma­no­ma, ar at­si­ras jė­gų, su­ge­ban­čių su­si­tvar­ky­ti su di­dė­jan­čia Ru­si­jos so­ciu­mo en­tro­pi­ja. No­rė­tų­si tuo ti­kė­ti. Jei­gu tai įvyks ir to­kios jė­gos at­si­ras, Lie­tu­vos ke­lio į lais­vę pa­tir­tis šioms jė­goms, be abe­jo­nės, bus rei­ka­lin­ga. Ačiū. (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ. Nuo­šir­džiai dė­ko­ju J. Afa­nas­je­vui už tai, kad jis at­vy­ko, iš­sa­kė sa­vo min­tis, nors, kaip ma­to­te, žmo­gus tik­rai ser­ga. Šian­dien vi­ru­sas už­klu­po ir jį. Dar kar­tą, ger­bia­ma­sis Ju­ri­jau, tik­rai nuo­šir­džiai jums dė­ko­ju vi­sų var­du.

Džiu­gu pri­si­min­ti, kad Sau­sio 13-osios so­vie­tų ag­re­si­jai ne­li­ko abe­jin­gas ir Jung­ti­nių Ame­ri­kos Vals­ti­jų Kon­gre­sas bei Se­na­tas. Bu­vo pri­ima­mos re­zo­liu­ci­jos, pa­lai­kan­čios Lie­tu­vą, į Lie­tu­vą at­vy­ko kon­gres­me­nų ir se­na­to­rių de­le­ga­ci­ja. Tarp jų bu­vo ir Jung­ti­nių Ame­ri­kos Vals­ti­jų se­na­to­rius Ri­char­das Jo­sep­has Dur­bi­nas, jau iki Sau­sio 13‑osios tie­sio­giai pa­ju­tęs mū­sų dra­ma­tiš­ką re­a­ly­bę. R. Dur­bi­nas su kon­gres­me­nais Chris­top­he­riu Co­xu, Joh­nu Mil­le­riu ir Bil­lu Sar­pa­liu­mi bu­vo at­vy­kęs į Lie­tu­vą 1990 m. va­sa­rio 24 d. ste­bė­ti rin­ki­mų į Aukš­čiau­si­ą­ją Ta­ry­bą, bet su ko­le­go­mis bu­vo so­vie­tų su­lai­ky­tas ir tik ki­tą die­ną ga­lė­jo su­si­tik­ti su Są­jū­džio va­do­vy­be.

Ma­lo­niai kvie­čiu tar­ti žo­dį Jung­ti­nių Ame­ri­kos Vals­ti­jų se­na­to­rių Ri­char­dą Jo­sep­hą Dur­bi­ną. (Plo­ji­mai)

 

JAV se­na­to­riaus R. J. Dur­bi­no kal­ba

 

R. J. DURBIN. Po­nia Pir­mi­nin­ke De­gu­tie­ne, po­nia Pre­zi­den­te Gry­baus­kai­te, ger­bia­ma­sis Mi­nist­re Pir­mi­nin­ke Ku­bi­liau, Pre­zi­den­te Vy­tau­tai Land­sber­gi (jūs esa­te tas pro­fe­so­rius, ku­ris su­ge­bė­jo ras­ti rei­ka­lin­gą mu­zi­ką, ku­ri įkvėp­tų Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bę), Pre­zi­den­te Adam­kau (žmo­gau, ku­ris tar­na­vo­te Lie­tu­vai ir ma­no ša­liai vie­no­dai), ger­bia­mie­ji par­la­men­to na­riai, ger­bia­ma­sis kar­di­no­le Bač­ki! Aš tu­rė­jau di­de­lės gar­bės su­si­tik­ti su ju­mis. Taip pat no­rė­čiau pa­svei­kin­ti Jung­ti­nių Ame­ri­kos Vals­ti­jų am­ba­sa­do­rę po­nią A. E. Der­sę. Man la­bai ma­lo­nu ma­ty­ti ne vie­ną as­me­nį čia, šio­je sa­lė­je. Ger­bia­mie­ji sve­čiai, ger­bia­mie­ji žu­vu­sių­jų ir nu­ken­tė­ju­sių­jų Sau­sio 13-ąją die­ną ar­ti­mie­ji, la­bai jums ačiū. Tik­rai man di­de­lė gar­bė, kad ma­ne pa­kvie­tė kal­bė­ti prieš jus, jums. Jūs esa­te tas di­dy­sis su­si­rin­ki­mas, ku­ris su­si­rin­ko šią la­bai svar­bią iš­kil­min­gą die­ną.

1990 m. va­sa­rio mė­ne­sį ma­ne pa­kvie­tė par­la­men­to pir­mi­nin­kas, kad ga­lė­čiau ste­bė­ti, kaip vyks­ta is­to­ri­niai rin­ki­mai Lie­tu­vo­je. Bet so­vie­tai ne­no­rė­jo duo­ti man vi­zos. To­dėl aš pri­si­jun­giau prie sa­vo ko­le­gų iš Kon­gre­so, ir mes Ber­ly­ne lau­kė­me kiek­vie­ną die­ną, ei­da­mi iš vie­nos pu­sės į ki­tą per bu­vu­sią Ber­ly­no sie­ną. Mes vis dėl­to da­rė­me vis­ką, kad kaip nors ga­lė­tu­me ste­bė­ti rin­ki­mus. Pa­ga­liau da­vė mums lei­di­mą at­vyk­ti ir ste­bė­ti rin­ki­mus, bet mes at­vy­ko­me, kai vi­sos rin­ki­mų apy­lin­kės jau bu­vo už­da­ry­tos.

Tai­gi iš tik­rų­jų ma­no vi­zi­tas bu­vo la­bai trum­pas, bet nie­ka­da ne­pa­mir­šiu šio vi­zi­to, nie­ka­da ne­pa­mir­šiu to is­to­ri­nio Vil­niaus mies­to, ku­ris bu­vo gy­vas sa­vo žmo­nė­mis, ko­vo­ju­siais už ne­pri­klau­so­my­bę.

Aš taip pat pui­kiai at­si­me­nu, kaip at­ro­dė ši­tas pa­sta­tas. Jis bu­vo ap­krau­tas mai­šais kaip ba­ri­ka­do­mis, žmo­nės sto­vė­jo su žva­kė­mis. Tai šven­tas vaiz­das, ku­rį aš pa­ma­čiau – žmo­nes, sto­vin­čius prie ba­ri­ka­dų.

Iš tik­rų­jų man pa­sa­kė: „Už­ei­ki­te į vi­dų, pa­žiū­rė­ki­te, ką mes jums pa­ro­dy­si­me.“ Ir man pa­ro­dė kaž­ką slap­to. Pa­ro­dė Lie­tu­vos ko­vo­to­jų už lais­vę ar­se­na­lą. Ži­no­te, tai bu­vo ko­kie pen­ki, gal še­ši se­ni šau­tu­vė­liai, na, ne­ži­nau, gal gau­ti iš ko­kio me­džio­to­jo, o gal ko­kio ūki­nin­ko.

Vie­ną anks­ty­vą sek­ma­die­nio ry­tą, ku­rį bū­tų ga­li­ma pa­va­din­ti kru­vi­nuo­ju sek­ma­die­niu, Mask­va at­siun­tė ka­ri­nę ma­ši­ne­ri­ją, ku­ri sie­kė pa­lauž­ti Lie­tu­vos lais­vę. Žmo­nės su­si­rin­ko tam, kad pa­si­prie­šin­tų. Ži­no­ma, Lie­tu­vos gin­klai pa­si­ro­dė stip­res­ni nei Mask­vos, nes žmo­nes ve­dė ti­kė­ji­mas, drą­sa, šei­ma ir dai­na.

Lais­vės lieps­na švie­tė Lie­tu­vos žmo­nėms, pa­si­prie­ši­nu­siems oku­pa­ci­jai. De­gė lau­žai. Švie­sa bu­vo iš­blaš­ky­ta ne tik Lie­tu­vo­je, bet ir Lat­vi­jo­je bei Es­ti­jo­je. Šim­tai žmo­nių bu­vo su­žeis­ta, bet tų žmo­nių, ku­rie žu­vo ar bu­vo su­žeis­ti, au­ka ne at­si­tik­ti­nė. Aš nie­ka­da gy­ve­ni­me ne­pa­mir­šiu to, ką pa­ty­riau.

Aš va­kar va­ka­re bu­vau prie Vil­niaus te­le­vi­zi­jos bokš­to. Iš tik­rų­jų bu­vo šal­ta, iš tik­rų­jų bu­vo vė­juo­ta, iš tik­rų­jų sni­go, ir bu­vo šim­tai žmo­nių, dau­gy­bė žmo­nių. Jie den­gė vi­są kal­ve­lę link Te­le­vi­zi­jos bokš­to. Ste­bė­jau. Aš ste­bė­jau žmo­nes, ste­bė­jau bokš­tą. Bokš­to ne­bu­vo ma­ty­ti, nes la­bai sni­go, ir pa­ga­liau bu­vo dū­mų, nes de­gė lau­žai. Bet aš ste­bė­jau žmo­nes. Aš tik­rai ma­čiau, kad žmo­nės bu­vo su vai­kais, su vai­kais žiū­rė­jo į tai, kas at­si­ti­ko. Jie vi­si bu­vo tam, kad nie­ka­da ne­pa­mirš­tų, kas įvy­ko 1991 m. sau­sio 13 die­ną. Ši­tą vaiz­dą aš tik­rai ve­žuo­si į Jung­ti­nes Vals­ti­jas. Tai yra ne­pa­pras­ta is­to­ri­ja.

Per 20 me­tų Lie­tu­va pa­da­rė ne­įma­no­mus da­ly­kus. Jūs džiau­gia­tės sa­vo lais­ve. Jūs da­bar esa­te de­mo­kra­tija, jūs pa­si­prie­ši­no­te dik­ta­tū­rai. Jūs tu­ri­te įsta­ty­mų vir­še­ny­bę. Lie­tu­va da­bar pir­mi­nin­kau­ja de­mo­kra­tijų ben­dri­jai, Lie­tu­va da­bar pir­mi­nin­kau­ja ESBO, jūs esa­te vi­sa­ver­tė ir vi­sa­tei­sė Eu­ro­pos Są­jun­gos ir Jung­ti­nių Tau­tų na­rė.

Dar dau­giau. Lie­tu­va yra sta­bi­lu­mo ir tai­kos for­pos­tas ne tik čia, bet ir vi­sa­me pa­sau­ly­je. Jūs esa­te Bos­ni­jo­je, Ko­so­ve, Gru­zi­jo­je ir Ira­ke. Aš at­si­me­nu, kai jūs krei­pė­tės į ma­ne kaip į Kon­gre­so na­rį ir sa­kė­te, kad mes no­rė­tu­me, kad iš Lie­tu­vos vi­sam lai­kui bū­tų iš­ves­ta so­vie­tų ka­riuo­me­nė, mes jums pa­dė­jo­me. Jūs pa­sa­kė­te, kad jums rei­kia pa­dė­ti. Jūs pa­sa­kė­te, kad jūs no­ri­te bū­ti NATO na­rė. Ge­rai. Jūs pa­sa­kė­te, kad jūs no­ri­te, kad jo­kia Ru­si­ja ar joks ki­tas ag­re­so­rius nie­ka­da ne­ga­lė­tų jū­sų su­tryp­ti. Ir mes jums pa­dė­jo­me. Aš at­si­me­nu, ko­kia bu­vo jū­sų ka­riuo­me­nė to­mis pir­mo­mis ne­pri­klau­so­my­bės die­no­mis, o da­bar jū­sų ka­riuo­me­nė la­bai iš­au­go.

Lie­tu­va da­bar yra NATO na­rė. Bū­da­mi na­riai tų or­ga­ni­za­ci­jų, jūs pa­da­rė­te daug dau­giau ne­gu di­de­lės ša­lys, nes jūs da­ly­vau­ja­te tik­rai drą­siai ir ryž­tin­gai. Ir tai yra pa­ste­bė­ta ir Jung­ti­nė­se Vals­ti­jo­se, ir vi­sa­me pa­sau­ly­je. Lie­tu­vos ka­riai ko­vo­ja kartu su Ame­ri­kos ka­rei­viais. Mes vi­si esa­me ši­to di­de­lio par­la­men­to, ši­tos di­de­lės jė­gos sau­gu­mo pa­jė­gų da­lis. Ir Go­ro pro­vin­ci­jo­je Af­ga­nis­ta­ne mes taip pat kar­tu.

Aš ži­nau, kiek daug iš­šū­kių ir sun­ku­mų jūs tu­ri­te, bet mes, ypač jūs da­ro­te daug dau­giau ne­gu di­de­lės vals­ty­bės. Tai­gi jū­sų in­dė­lis Go­re yra di­džiu­lis. Aš ma­nau, mes, kaip al­jan­sas, ga­li­me už­tik­rin­ti sta­bi­lu­mą. Jūs esa­te su ki­to­mis NATO tau­to­mis ko­vo­da­mi už lais­vę. Ir jei­gu jūs dar kar­tą kreip­si­tės į mus pa­gal­bos, mes esa­me ir bū­si­me pa­si­ren­gę jums pa­dė­ti. Mes no­ri­me bū­ti tik­ri, kad Bal­ti­jos ne­pri­klau­so­my­bė bū­tų tvir­ta. Mes no­ri­me, kad Sau­sio 13-oji nie­ka­da dau­giau ne­pa­si­kar­to­tų.

Iš tik­rų­jų bai­ki­me tą Mo­lo­to­vą-Ri­ben­tro­pą. At­mes­ki­me tuos da­ly­kus, už­mirš­ki­me tą. Ži­no­te, aš la­bai ge­rai at­si­me­nu. Či­ka­go­je, be­je, ir­gi žie­mą bū­na la­bai šal­ta. Ir aš at­si­me­nu, va­sa­rį bu­vo­me su­si­ti­kę, ir­gi bu­vo šal­ta, ne taip, kaip čia. Mes ir­gi sa­kė­me kal­bas, mes kal­bė­jo­me apie ša­lis, pa­vergtas vals­ty­bės, ku­ri tuo me­tu va­di­no­si So­vie­tų Są­jun­ga. Ir mes bu­vo­me tik­ri, kad pa­da­ry­si­me vi­ską, ką ga­li­me, kad ša­lys ir tau­tos tap­tų lais­vos. Mes pa­dė­jo­me jums at­si­kra­ty­ti so­vie­tų oku­pa­ci­jos jun­go.

Mes re­mia­me Lie­tu­vos tiks­lą, mes no­ri­me, kad Lie­tu­va bū­tų ener­ge­tiš­kai ne­pri­klau­so­ma, kad Lie­tu­va ga­lė­tų tu­rė­ti ir bran­duo­li­nės ener­ge­ti­kos at­ei­tį. Mes dar la­biau su­stip­rin­si­me sa­vo ry­šius, grįs­da­mi juos abi­pu­se nau­da ir pa­si­ti­kė­ji­mu. Mes bū­ti­nai kon­struk­ty­viai ko­vo­si­me su vi­sais prie­šais. Vi­sos ša­lys, di­de­lės ir ma­žos, juk tu­ri tei­sę bū­ti lais­vos. Jung­ti­nės Vals­ti­jos nie­ka­da ne­pa­tei­sins to­kio da­ly­ko, kad di­džio­ji vals­ty­bė ga­lė­tų do­mi­nuo­ti ar­ba lai­ky­ti ki­tą, ma­žes­nę, vals­ty­bę sa­vo še­šė­ly­je. Kiek­vie­na tau­ta tu­ri tei­sę spręs­ti dėl sa­vo li­ki­mo.

Lie­tu­va taip pat šiuos me­tus yra pa­žy­mė­ju­si kaip me­tus, kai ke­ti­na­ma pri­si­min­ti ho­lo­kaus­to au­kas. Aš dė­ko­ju po­nui V. Adam­kui, Lie­tu­vos Pre­zi­den­tei ir ki­tiems Lie­tu­vos va­do­vams už tai, kad ma­to­ma taip pla­čiai.

Aš la­bai no­rė­čiau kreip­tis į tuos, ku­rie su­si­rin­ko čia iš Kau­no, iš Vil­niaus. Jūs kal­bė­jo­te, po­nia, apie tai, kaip jū­sų tė­vas įkvė­pė jus. Ir, ko ge­ro, įkvė­pė net ir to­kiam pa­vo­jin­gam žings­niui, bet jū­sų bro­lis pa­si­au­ko­jo dėl Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bės. To­kių šei­mų yra daug Lie­tu­vo­je. Yra to­kių šei­mų ir žmo­nių, ku­rių pa­var­dės nie­ka­da ne­pa­si­ro­do laik­raš­čių pus­la­piuo­se, bet jie gy­ve­na taip, kad vie­ni dau­giau, ki­ti ma­žiau pri­si­de­da prie Lie­tu­vos ge­ro­vės.

Ži­no­te, ma­no ma­ma gi­mė Jur­bar­ke (o Jur­bar­kas ne­to­li Kau­no) prieš 100 me­tų – 1911 me­tais. Ma­no se­ne­lė su tri­mis vai­kais iš­vy­ko į Jung­ti­nes Vals­ti­jas. Ne­su­pran­tu, kaip ga­lė­jo vie­na mo­te­ris su tri­mis vai­kais pa­tek­ti į Jung­ti­nes Vals­ti­jas. Ma­no ma­mai ta­da bu­vo tik dve­ji. Ma­no ma­ma Ona Kut­kai­tė. Tie­są sa­kant, ne­daug ži­nau apie šios šei­mos ke­lio­nę į Jung­ti­nes Vals­ti­jas. Aš tik ži­nau, pa­sa­ko­ja­ma šei­mo­je, o mū­sų šei­mo­je daž­nai apie tai kal­ba­ma, kad ma­no se­ne­lės ba­ga­že bu­vo ši­ta ma­ža kny­ge­lė – tai 1863 m. at­spaus­din­ta mal­dak­ny­gė. Jūs ži­no­te, tai tas lai­kas, kai Lie­tu­vo­je bu­vo už­draus­ta lie­tu­viš­ka spau­da. Ma­no se­ne­lė bu­vo nuo­sta­bi mo­te­ris. Ji iš­lai­kė tą mal­dak­ny­gę, ji įsi­dė­jo mal­dak­ny­gę į ran­ki­nę, ir štai ji at­si­dū­rė Jung­ti­nė­se Ame­ri­kos Vals­ti­jo­se. Dau­giau kaip šim­tą me­tų sau­go­jo šei­ma šią mal­dak­ny­gę. Lie­tu­vo­je per tą lai­ką bu­vo oku­pa­ci­jos – ir vo­kie­čių oku­pa­ci­ja, ir na­cių oku­pa­ci­ja, ir so­vie­tų oku­pa­ci­ja.

Šian­dien sa­vo ma­mos var­du, šei­mos var­du no­riu pa­sa­ky­ti, kad at­ve­žu šią mal­dak­ny­gę į gim­ti­nę. Len­kiu gal­vą prieš Sau­sio 13-osios au­kas. Di­džiuo­juo­si V. Land­sber­giu, jo drą­sa ir ki­tų žmo­nių drą­sa, kad pa­si­prie­ši­no ti­ro­ni­jos grės­mei. Ir tik ti­kė­ji­mas, ir tik ti­kė­ji­mo lais­vė bei žo­džio lais­vė, taip pat lais­vi ir tei­sin­gi rin­ki­mai lei­džia da­bar mums kal­bė­ti apie lais­vą Lie­tu­vą, apie lais­vą Lie­tu­vą da­bar ir vi­sa­da. Te­gu šei­mos nie­ka­da ne­dūž­ta, te­bū­na pa­šlo­vin­ti tie, ku­rie ko­vo­jo už Lie­tu­vą, bū­ki­me kar­tu, ko­vo­ki­me kar­tu už tas ver­ty­bes, už ku­rias su­dė­jo gal­vas mū­sų mi­ni­mi šian­dien. Te­gy­vuo­ja Lie­tu­va! (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju ger­bia­ma­jam se­na­to­riui už to­kią nuo­šir­džią ir jaut­rią kal­bą. Mie­lie­ji, džiau­gia­mės, kad dau­ge­lis mus prieš dvi­de­šimt me­tų pa­lai­kiu­sių ki­tų vals­ty­bių par­la­men­ti­nių de­le­ga­ci­jų at­sto­vų, žur­na­lis­tų, Lais­vės ko­vo­to­jų yra šian­dien čia, šio­je sa­lė­je.

Ta­čiau ypač iš­skir­ti­nės vie­tos Lie­tu­vos is­to­ri­jo­je nu­si­pel­no Is­lan­di­ja, ku­rios par­la­men­tas dar 1990 m. gruo­džio 24 d. pri­ėmė re­zo­liu­ci­ją, reiš­kian­čią pa­ra­mą Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bei, o 1991 m. va­sa­rio 11 d. Is­lan­di­ja pir­mo­ji iš pa­sau­lio vals­ty­bių iš­drį­so pri­pa­žin­ti at­kur­tą Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bę. Už tai, kad Is­lan­di­ja pir­mo­ji iš­tie­sė Lie­tu­vai ran­ką, kad Is­lan­di­ja griež­tai re­a­ga­vo į žiau­rią so­vie­tų ag­re­si­ją Sau­sio 13-ąją, sa­kom nuo­šir­džiai ačiū bu­vu­siam Is­lan­di­jos už­sie­nio rei­ka­lų mi­nist­rui Jo­nui Bald­vi­nui Han­ni­bals­so­nui, ku­ris tuoj po Sau­sio 13-osios sku­bė­jo į Lie­tu­vą, bu­vo kar­tu su mu­mis. Man la­bai ma­lo­nu į šią is­to­ri­nę tri­bū­ną pa­kvies­ti bu­vu­sį Is­lan­di­jos už­sie­nio rei­ka­lų mi­nist­rą J. B. Han­ni­bals­so­ną. (Plo­ji­mai)

 

Bu­vu­sio Is­lan­di­jos už­sie­nio rei­ka­lų mi­nist­ro J. B. Han­ni­bals­so­no kal­ba

 

J. B. HANNIBALSSON. Po­nia Pir­mi­nin­ke, po­nia Pre­zi­den­te, ger­bia­ma­sis Mi­nist­re Pir­mi­nin­ke, po­ne Vy­tau­tai Land­sber­gi, ger­bia­mie­ji Sei­mo na­riai, Lais­vės gy­nė­jai, Eks­ce­len­ci­jos, po­nai ir po­nios! Daž­nai mes gir­di­me apie di­din­guo­sius šia­me pa­sau­ly­je, kal­ba­me, kaip jie pri­si­de­da prie mū­sų ben­dros Eu­ro­pos. Lais­vė, ly­gy­bė, so­li­da­ru­mas, de­mo­kra­tija, na­cio­na­li­nis pa­si­di­džia­vi­mas, tau­tų ap­si­spren­di­mas, tei­sin­gu­mas, įsta­ty­mo vir­še­ny­bė – tai re­to­ri­ka, ku­ri ne­abe­jo­ti­nai ap­tem­do aiš­ku­mą. La­bai daž­nai žmo­gaus gy­ve­ni­me to­kie da­ly­kai tam­pa ne­be­aiš­kūs, rei­kia ko­vo­ti, kad šie da­ly­kai iš­ryš­kė­tų. Iš tik­rų­jų tai, kas da­bar va­di­na­ma ben­dro­mis žmo­gaus tei­sė­mis, var­gu ar ga­li bū­ti pa­siek­ta be drą­sos. Ide­a­lai, ku­riuos aš pa­mi­nė­jau, yra di­dūs, bet sun­kia pa­sie­kia­mi.

Šian­dien su­si­rin­ko­me tam, kad ga­lė­tu­me pri­si­min­ti, at­ro­do, pa­pras­tus gy­ve­ni­mo fak­tus, kad ga­lė­tu­me pa­gerb­ti tuos drą­sius žmo­nes, ku­rie prieš dvi­de­šimt me­tų pa­au­ko­jo sa­vo gy­ve­ni­mus tam, kad jūs ga­lė­tu­mė­te gy­ven­ti lais­vi. Pri­si­min­ki­me juos. Kai di­die­ji, ga­lin­gie­ji Mask­vo­je nu­ta­rė už­gniauž­ti jū­sų ne­pri­klau­so­mą jau­ną vals­ty­bę ir at­ve­žė čia tan­kus, jūs bu­vo­te drą­sūs, pa­si­prie­ši­no­te sto­vė­da­mi prieš tan­kus be­gin­kliai. Kai tan­kai ėmė rie­dė­ti Te­le­vi­zi­jos bokš­to link, kad ga­lė­tų pa­lauž­ti jū­sų žo­džio lais­vę, Lais­vės gy­nė­jai sto­jo prieš juos. Jie bu­vo gin­kluo­ti tik sa­vo drą­sa ir įsi­ti­ki­ni­mu. Kai tan­kai va­žia­vo to­liau, jūs bu­vo­te tvir­ti, jūs tu­rė­jo­te gy­vy­be pul­suo­jan­čius Lais­vės gy­nė­jų kū­nus. Ir vi­si ne­abe­jo­ti­nai gal­vo­jo tik vie­ną da­ly­ką – jiems ne­duo­si­me ke­lio! Ta­da ir tan­kai ėmė abe­jo­ti, nes jie su­men­ko prieš ne­gin­kluo­tų žmo­nių ga­lią. Tai di­di is­to­ri­jos va­lan­da, tie­sos ir tei­sy­bės va­lan­da, kai tei­sy­bė lai­mi prieš ga­lią.

Tai­gi nie­ka­da ne­pa­mirš­ki­me, kad tie drą­sūs žmo­nės su­mo­kė­jo di­džią kai­ną už jū­sų gy­vy­bes ir lais­vę. Nuo tos die­nos jūs sko­lin­gi jiems, nes tai, ką jūs da­bar da­ro­te, jie ir­gi da­ro, jie sa­vo au­ka lei­džia jums da­ry­ti, ką jūs da­bar ga­li­te da­ry­ti. Jūs bu­vo­te tre­mia­mi, jūs pa­ty­rė­te sa­vo kul­tū­ri­nio pa­vel­do nio­ko­ji­mą ir vis dėl­to ju­my­se ir to­liau li­ko gy­va ug­ne­lė. Tai­gi nie­ka­da ne­leis­ki­te už­ges­ti ug­ne­lei. Jūs ga­li­te pa­da­ry­ti vis­ką, kad ga­lė­tu­mė­te to­liau už­tik­rin­ti sa­vo sun­kiai iš­ko­vo­tą lais­vę, jūs tu­ri­te ją per­duo­ti at­ei­nan­čioms kar­toms. Jūs taip pat tu­ri­te už­tik­rin­ti, kad lais­va Lie­tu­va bus su sil­pnai­siais, su skriau­džia­mai­siais. Ir jūs tu­ri­te at­vi­rai pa­si­sa­ky­ti prieš aro­gan­ci­ją, prieš ga­lią, net jei­gu ki­ti ne­iš­drįs­ta ši­to pa­sa­ky­ti. Ma­te­ria­li­nė ge­ro­vė, ku­rią su­ku­ria jū­sų žmo­nės, tu­ri bū­ti ly­giai pa­da­lin­ta, kad ga­li­my­bės ir tei­sin­gu­mas bū­tų už­tik­rin­tas, ne­pai­sant so­cia­li­nio ar eko­no­mi­nio sta­tu­so. Taip, jūs dar la­biau su­tvir­tin­si­te sa­vo lais­vę ir pas jus įsi­vy­raus tai, kas va­di­na­ma lai­me. Jūs Lie­tu­vo­je tu­ri­te su­kur­ti to­kią vi­suo­me­nę, ku­rio­je bū­tų ga­ran­tuo­ja­ma, kad ir ser­gan­tie­ji, ir se­ni, ir ne­įga­lie­ji bū­tų pri­žiū­rė­ti, kad vi­si da­ly­vau­tų vals­ty­bės gy­ve­ni­me, kad vi­si ga­lė­tų taip pat džiaug­tis ga­li­my­be da­ly­vau­ti ir bū­ti pa­kan­ka­mai reikš­min­gi. Aš ma­nau, tai yra bū­ti­na tam, kad ga­lė­tu­me pa­tei­sin­ti tas au­kas, su­dė­tas Sau­sio 13-ąją.

Ger­bia­mie­ji drau­gai, o da­bar no­rė­čiau tar­ti po­rą pa­dė­kos žo­džių. Kai Pre­zi­den­tas V. Land­sber­gis pa­skam­bi­no už­sie­nio rei­ka­lų mi­nist­rams iš kai­my­ni­nių de­mo­kra­tinių ša­lių prieš 20 me­tų ir pa­kvie­tė at­vyk­ti į Vil­nių, pra­šė, kad mes pa­ro­dy­tu­me sa­vo so­li­da­ru­mą su Lie­tu­va, aš bu­vau lai­min­gas ir ne­abe­jo­da­mas taip ir pa­da­riau. At­si­me­nu, kaip lai­kė­mės vi­si už ran­kų, kaip dai­na­vo­me. At­si­me­nu tą ryž­tą žmo­nių aky­se, tau­tos žmo­nių, ku­rie nie­ka­da ne­pa­si­duos, kad ir kas bū­tų. Tai bu­vo pa­mo­ka, ku­rią iš­mo­kau, ku­rią vi­sa­da pri­si­min­siu ir už ku­rią esu la­bai dė­kin­gas. (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ. Nuo­šir­džiai dė­ko­ju po­nui I. B. Han­ni­bals­so­nui, pa­dė­ju­siam lai­mė­ti Lais­vės ko­vą prieš ga­lin­gą blo­gio im­pe­ri­ją.

Mie­lie­ji, nuo 1991-ųjų sau­sio 13-osios pra­bė­go dvi­de­šimt me­tų. Sau­sio 13-oji ta­po ne­at­ski­ria­ma mū­sų gy­ve­ni­mo da­li­mi. Ne­at­ski­ria­ma pa­sau­lio is­to­ri­jos da­li­mi.

M. STROLYS. Jos Eks­ce­len­ci­ja Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tė. (Plo­ji­mai)

 

Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tė iš­ei­na

 

PIRMININKĖ. Mie­lie­ji, dė­ko­ju, kad šią is­to­ri­nę Lie­tu­vai die­ną pa­bu­vo­me kar­tu, pri­si­mi­nė­me tas skau­džias ir per­ga­lin­gas aki­mir­kas, pa­si­džiau­gė­me di­džiau­sio­mis ver­ty­bė­mis – Lais­ve, De­mo­kra­tija ir Ne­pri­klau­so­ma vals­ty­be.

Skel­biu iš­kil­min­go mi­nė­ji­mo pa­bai­gą ir ma­lo­niai kvie­čiu vi­sus da­ly­vau­ti ki­tuo­se ren­gi­niuo­se. Dar kar­tą la­bai ačiū ir su per­ga­le, bran­gie­ji! (Plo­ji­mai)

 

Skam­ba dai­na „Lais­vė“