LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS baudžiamojo proceso kodekso

166, 168, 171 ir 176 straipsnių pakeitimo ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2010-05-25  Nr. XIP-2100

Vilnius

 

 

Teisės departamente alternatyvių projektų negauta.

Vertinant projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir juridinės technikos taisyklėms, išsakytinos šios pastabos:

1. Vadovaujantis Seimo statuto 135 straipsnio 4 dalies nuostatomis, projekto lyginamojo varianto tekste projekto 2 straipsniu keičiamos Baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) 168 straipsnio 1 dalies žodis „apie“ neturi būti išryškintas.

2. Projekto 4 straipsniu keičiamo BPK 176 straipsnio 2 dalies pirmojoje pastraipoje nėra aišku, kurių asmens teisių suvaržymas yra turimas mintyje.

3. Pastebėtina, kad projekto 4 straipsniu keičiamo BPK 176 straipsnio 2 dalyje liko nepaminėti neatsargūs nusikaltimai.

4. Pažymėtina, kad sąvoka „prokuroro rezoliucija“ BPK yra vartojama vienintelį kartą – BPK 394 straipsnio 1 dalies 1 punkte, kalbant apie priverčiamųjų medicinos priemonių taikymą.

5. Nėra aišku, kaip praktiškai turėtų būti įgyvendinama projekto 4 straipsniu keičiamo BPK 176 straipsnio 3 dalies nuostata, kad tam tikrų kategorijų bylose „ikiteisminis tyrimas turi būti prioritetinis“, ir kaip ši nuostata derėtų su siūlomoje naujos redakcijos BPK 176 straipsnio 2 dalyje įtvirtintais ikiteisminio tyrimo terminais.

6. Pažymėtina, kad BPK 28 straipsnyje yra įtvirtinta ir visame BPK vartojama ne projekto 4 straipsniu keičiamo BPK 176 straipsnio 3 dalimi siūloma sąvoka „nukentėjęs asmuo“, o „nukentėjusysis“.

Be to, nėra aišku, ar įtariamieji ar nukentėjusieji turi būti nepilnamečiai nusikalstamos veikos padarymo metu, ar baudžiamojo proceso metu.

Taip pat, kadangi buvimas nepilnamečiu nėra nuolatinė būsena, ir ji baudžiamojo proceso metu gali pakisti, nėra aišku, ar ikiteisminis tyrimas nebebus prioritetinis byloje, kurios tyrimo metu nepilnametis įtariamasis ar nukentėjusysis sulaukė aštuoniolikos metų.

Be to, manytina, kad tarp sąvokų „įtariamieji“ ir „nukentėjusieji“ derėtų rašyti ne žodį „ir“, o žodį „ar“, kadangi pagal teikiamą BPK 176 straipsnio 3 dalies redakciją ikiteisminis tyrimas bus prioritetinis tik tose bylose, kuriose visi įtariamieji ir nukentėjusieji yra nepilnamečiai.

 

 

 

 

 

Teisės departamento direktorius                                                                     Andrius Kabišaitis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A. Jatkevičius