LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Žmogaus teisių komitetas

 

PAPILDOMO KOMITETO

I Š V A D O S

 

DĖL BAUSMIŲ VYKDYMO KODEKSO 158 STRAIPSNIO PAPILDYMO IR PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO (XIP-1446)

 

 

2010 m. gegužės 19 d.

 

 

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo (vardas, pavardė, institucija): komiteto pirmininkas Arminas Lydeka, komiteto nariai: Česlovas Juršėnas, Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, Mantas Varaška, Valerijus Simulik, Ona Valiukevičiūtė; komiteto biuro vedėja Jolanta Savickienė; patarėjos: Eglė Gibavičiūtė, Rūta Ragaliauskienė; padėjėja: Jūratė Mikulskienė; kviestieji asmenys: Teisingumo ministerijos vyriausiasis specialistas Rimvydas Laukis.

 

 

 

 

 

 

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

 

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

1.

LR Seimo kanceliarijos

Teisės departamentas

2009-11-27

 

 

 

1. Diskutuotina, ar asmenys, nuteisti už nusikaltimus nepilnamečių seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui (pavyzdžiui, už mažamečio tvirkinimą, už kurį Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 153 straipsnyje numatyta maksimali laisvės atėmimo bausmė yra dveji metai), yra pavojingesni nei asmenys, nuteisti už, pavyzdžiui, nusikaltimus žmogiškumui ar karo nusikaltimus (pavyzdžiui, už genocidą, už kurį BK 99 straipsnyje numatyta maksimali bausmė yra laisvės atėmimas iki gyvos galvos), už nusikaltimus žmogaus gyvybei (pavyzdžiui, už mažamečio nužudymą, už kurį BK 129 straipsnio 2 dalyje numatyta maksimali bausmė yra laisvės atėmimas iki gyvos galvos) ar sveikatai (pavyzdžiui, už sunkų mažamečio sužalojimą ar susargdinimą, už kurį BK 135 straipsnio 2 dalyje numatyta maksimali laisvės atėmimo bausmė yra dvylika metų).

2. Projektu teikiamame naujame Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso (toliau – BVK) 158 straipsnio 2 punkte siūlytina atsisakyti skliausteliuose rašomo žodžio „ar“ (žr. BK XXI skyriaus pavadinimą; taip pat plg. su BVK 158 straipsnio 1 punktu, kuriame atspindėtas BK XVI skyriaus pavadinimas).


 3. Nors projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad „Įstatymo projektui įgyvendinti papildomų lėšų iš valstybės biudžeto nereikės“, manytina, jog į BVK įtraukus papildomą nuteistųjų, kuriems nebus galima taikyti lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų, grupę jų tolesnis laikymas pataisos įstaigose biudžeto lėšų pareikalaus. Tokiu atveju atkreiptinas dėmesys į Lietuvos Respublikos Seimo statuto 135 straipsnio 3 dalies 11 punkto, 138 straipsnio 3 dalies ir 145 straipsnio 1 dalies reikalavimus.[1]

 

Atsižvelgti

 

2.

Europos teisės departamentas

2010-12-08

 

 

 

Išnagrinėję Lietuvos Respublikos Seimo pateiktą Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo  kodekso 158 straipsnio papildymo ir pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIP-1446 pažymime, kad pastabų ir pasiūlymų dėl projekto atitikties Europos Sąjungos teisei neturime.

           

Pritarti

 

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai:-.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: -.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai:-.

6. Komiteto (komisijos) sprendimas ir pasiūlymai:

6.1. Sprendimas: pritarti iniciatorių pateiktam įstatymo projektui XIP-1446.

6.2. Pasiūlymai: -.

7. Balsavimo rezultatai: bendru sutarimu.

            8. Komiteto (komisijos) paskirti pranešėjai: Arminas Lydeka       

 

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                             Arminas Lydeka