LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBINIŲ ŠALPOS IŠMOKŲ ĮSTATYMO 22 STRAIPSNIO PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

 

a i š k i n a m a s i s   r a š t a s
            
 

1. Projekto rengimą paskatinusios priežastys

Lietuvos Respublikos valstybinių šalpos išmokų įstatymo 22 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas (toliau vadinama – Įstatymo projektas) teikiamas kartu su Lietuvos Respublikos socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo bei socialinio draudimo įmokų tarifo padidinimo laikinuoju įstatymu, kuriuo siekiama Lietuvos ūkį apėmusios ekonominės krizės laikotarpiu stabilizuoti Lietuvos Respublikos valstybės ir Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetų deficito augimą ir subalansuoti pinigų srautus.

    

2. Įstatymo projekto tikslas ir uždaviniai

Įstatymo projekto tikslas – ypatingai finansiškai sunkiu laikotarpiu efektyvinti valstybės biudžeto lėšų panaudojimą, siekiant, kad būtų apsaugotos socialiai jautriausios gyventojų grupės ir užtikrintas savalaikis socialinių išmokų mokėjimas.

 

            3. Kaip šiuo metu yra teisiškai reglamentuojami Įstatymo projekte aptarti klausimai

Vadovaujantis Valstybinių šalpos išmokų įstatymu (Žin., 1994, Nr. 96-1973, 2005, Nr. 71-2556) mirus šalpos, šalpos našlaičių, socialinės pensijos ar šalpos kompensacijos gavėjui jį laidojusiam asmeniui išmokama pensija už mirties mėnesį, jeigu ji dar nebuvo išmokėta, ir dar paskirtos pensijos dydžio išmoka už du mėnesius.

 

4. Įstatymo projekte numatomos naujos teisinio reglamentavimo nuostatos, naujai reglamentuotų klausimų teigiamos savybės ir kokių teigiamų rezultatų laukiama

4.1. Įstatymo projektu siūloma:

Šalpos pensijos, šalpos našlaičių pensijos, šalpos kompensacijos ar socialinės pensijos gavėjo mirties atveju jį laidojusiam asmeniui išmokėti pensiją už mirties mėnesį ir dar vieną pensiją.

            4.2. naujai reglamentuotų klausimų teigiamos savybės ir kokių teigiamų rezultatų laukiama:

Bus sutaupytos valstybės biudžeto lėšos, kas leis užtikrinti savalaikį socialinių išmokų mokėjimą ypač socialiai jautrioms gyventojų grupėms.

 

5. Galimos neigiamos priimto įstatymo pasekmės

Asmenų, laidojančių mirusius šalpos išmokų gavėjus,  nepasitenkinimas.

 

6. Kokią įtaką įstatymai turės kriminogeninei situacijai, korupcijai

Įstatymas nedarys įtakos kriminogeninei situacijai ar korupcijai.

 

7. Kaip įstatymo įgyvendinimas atsilieps verslo sąlygoms ir jo plėtrai

Įstatymo įgyvendinimas neturės įtakos verslo sąlygoms ir jo plėtrai.

 

8. Įstatymo inkorporavimas į teisinę sistemą, kokius galiojančius teisės aktus būtina pakeisti ar panaikinti, priėmus teikiamą projektą

Priėmus Įstatymo projektą atitinkamai reikės keisti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. liepos 13 d. įsakymu Nr. A1-201 patvirtintą Valstybinių šalpos išmokų mokėjimo šių išmokų gavėjams, apgyvendintiems ar slaugomiems globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose, tvarkos aprašą.

 

 

 

 

9. Ar Įstatymo projektas parengtas laikantis Valstybinės kalbos, Įstatymų ir kitų teisės norminių aktų rengimo tvarkos įstatymų reikalavimų ir atitinka bendrinės lietuvių kalbos normas, o projekto sąvokos ir jas įvardijantys terminai įvertinti Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka

Įstatymo projektas parengtas laikantis Valstybinės kalbos, Įstatymų ir kitų teisės norminių aktų rengimo tvarkos įstatymų reikalavimų ir atitinka bendrinės lietuvių kalbos normas. Projekto sąvokos ir jas įvardijantys terminai nėra nauji.

 

10. Ar Įstatymo projektas atitinka Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas bei Europos Sąjungos dokumentus
Įstatymo projektu siūlomos nuostatos neprieštarauja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijai bei Europos Sąjungos dokumentams. 
 
11. Įstatymui įgyvendinti reikalingi įstatymų lydimieji aktai
Įstatymui įgyvendinti lydimieji aktai nereikalingi.
 
12.  Kiek biudžeto lėšų pareikalaus ar leis sutaupyti įstatymų įgyvendinimas
Įstatymo projekto nuostatoms įgyvendinti papildomų lėšų iš valstybės biudžeto nereikės, o bus sutaupyta – 0,8 mln. litų valstybės biudžeto lėšų per metus.
 
13. Įstatymo projekto rengėjas  
Įstatymo projektą parengė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Valstybinių pensijų skyrius. 

 

14. Reikšminiai Įstatymo projekto žodžiai

Šalpos pensija, šalpos našlaičių pensija, šalpos kompensacija, socialinė pensija.

 

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                                                          Donatas Jankauskas