LIETUVOS RESPUBLIKOS

TEISMŲ  ĮSTATYMO 39 STRAIPSNIO PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

AIŠKINAMASIS RAŠTAS

  

Administracinių bylų teisenos įstatymo 108 ir 146 straipsniuose įtvirtintas teismo atskirųjų nutarčių institutas. Jeigu teismas, nagrinėdamas administracinę bylą, padaro išvadą, kad pareigūnai, institucijos, įstaigos, įmonės, organizacijos bei asmenys pažeidė įstatymus ar kitus teisės aktus, tai priima atskirąją nutartį, kurioje nurodo padarytus pažeidimus ir nusiunčia ją atitinkamoms viešojo administravimo institucijoms, įmonių, įstaigų, organizacijų vadovams. Apie priimtas priemones dėl atskirosios nutarties teismui institucija turi atsakyti per vieną mėnesį. Atskirųjų nutarčių priėmimas taip pat įtvirtintas Civilinio proceso kodekso 299 ir 332 straipsniuose. Šiuo metu atskirųjų nutarčių efektyvumas yra žemas dėl veiksmingumo užtikrinimo mechanizmo nebuvimo. Įstatymo projekto iniciatorių manymu, vienas esminių tokio mechanizmo elementu yra viešumas. Kartu būtų nuosekliau įgyvendinamas viešumo principas ir viešojo administravimo institucijose, kurių atžvilgiu teismai priims atskirąsias nutartis.

Lietuvos Respublikos teismų įstatymo 39 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto (toliau vadinama – Įstatymo projekto) tikslas – įtvirtinti nuostatą, jog atskirosios nutartys, kartu su teismų baigiamaisiais sprendimais, skelbiami Nacionalinės teismų administracijos interneto tinklalapyje Teisėjų tarybos nustatyta tvarka, kas padėtų užtikrinti viešumo principo įgyvendinimą valstybės tarnyboje ir valstybės institucijų visuomenės kontrolę.

Priėmus Įstatymo projektą, neigiamų pasekmių nenumatoma.

Įstatymo projektas įtakos kriminogeninei situacijai neturės. Įstatymo projektas gali turėti antikorupcinį  poveikį.             

Įstatymo projektas įtakos verslo sąlygoms ir jo plėtrai neturės.

Priėmus Įstatymo projektą, kitų teisės aktų keisti nereikės.

Įstatymo projektas neprieštarauja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatoms ir Europos Sąjungos dokumentams.

Priėmus Įstatymo projektą, nereikės rengti jo įgyvendinamųjų teisės aktų.

Įstatymo projektui įgyvendinti papildomų valstybės biudžeto lėšų nereikės.

Įstatymo projektą parengė Teisingumo ministerija (Administracinės ir baudžiamosios justicijos departamento direktorius Raimundas Jurka, tel. (8 5) 266 2994, Administracinės ir baudžiamosios justicijos departamento Administracinės justicijos skyriaus vedėjas Germanas Politika, tel. (8 5) 266 2907).

Reikšminiai žodžiai pagal EUROVOC žodyną: „teismo nutartis“, „interneto tinklavietė“, „sprendimo priėmimo viešumas“.

 

 

 

 

Teisingumo ministras                                                                                            Remigijus Šimašius