LIETUVOS RESPUBLIKOS

SEIMO KONTROLIERIŲ  ĮSTATYMO 21 STRAIPSNIO PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

AIŠKINAMASIS RAŠTAS

  

Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstatymas kaip vieną esminių Seimo kontrolierių veiklos principų įtvirtina viešumo principą – Seimo kontrolieriai viešai teikia informaciją visuomenei apie savo veiklą bei pareigūnų piktnaudžiavimą, biurokratizmą ar kitaip pažeidžiamas žmogaus teises ir laisves. Seimo kontrolierių įstaiga faktiškai skelbia savo interneto svetainėje Seimo kontrolierių surašytas pažymas, metines Seimo kontrolierių ataskaitas. Tačiau įstatymo normos įsakmiai neįpareigoja Seimo kontrolierių skelbti šių pažymų. Siūlomas Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstatymo 21 straipsnio pakeitimas nustatytų būdą kaip įgyvendinamas šio įstatymo 4 straipsnio 7 dalyje įtvirtintas viešumo principas.

Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstatymo 21 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto (toliau vadinama – Įstatymo projektas) tikslas – įtvirtinti imperatyvią nuostatą, kad Seimo kontrolierių pažymos yra skelbiamos oficialiame Seimo kontrolierių įstaigos tinklalapyje. Įstatymo projektas padėtų geriau užtikrinti viešumo principą kaip Seimo kontrolieriaus veikloje, taip ir valstybės ar savivaldybės institucijos ar įstaigos, kuriai siunčiama pažyma, veikloje. Informacija apie Seimo kontrolieriaus pažymas leistų supažindinti visuomenę su objektyvia situacija institucijoje, jos veiklos efektyvumu ir kaip joje užtikrinamas esminis konstitucinis valstybės tarnybos principas, kad valstybės institucijos tarnauja žmonėms.

Priėmus Įstatymo projektą, neigiamų pasekmių nenumatoma.

Įstatymo projektas įtakos kriminogeninei situacijai neturės. Įstatymo projektas turės antikorupcinį  poveikį.             

Įstatymo projektas įtakos verslo sąlygoms ir jo plėtrai neturės.

Priėmus Įstatymo projektą, kitų teisės aktų keisti nereikės.

Įstatymo projektas neprieštarauja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatoms ir Europos Sąjungos dokumentams.

Priėmus Įstatymo projektą, nereikės rengti jo įgyvendinamųjų teisės aktų.

Įstatymo projektui įgyvendinti papildomų valstybės biudžeto lėšų nereikės.

Įstatymo projektą parengė Teisingumo ministerija (Administracinės ir baudžiamosios justicijos departamento direktorius Raimundas Jurka, tel. (8 5) 266 2994, Administracinės ir baudžiamosios justicijos departamento Administracinės justicijos skyriaus vedėjas Germanas Politika, tel. (8 5) 266 2907).

Reikšminiai žodžiai pagal EUROVOC žodyną: „interneto tinklavietė“,  „ombudsmenas“, „sprendimo priėmimo viešumas“.

 

 

 

 

 

Teisingumo ministras                                                                                             Remigijus Šimašius