LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

teisės ir teisėtvarkos komitetas

 

PAPILDOMO KOMITETO

I Š V A D O S

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO RINKIMŲ ĮSTATYMO 48 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO
(XIP-452)

 

 

2009 m. balandžio 2 d. Nr. 

Vilnius

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras, Komiteto nariai: Edmundas Jonyla, Laimontas Dinius, Petras Gražulis, Vytautas Gapšys, Česlovas Vytautas Stankevičius, Vidmantas Žiemelis.

Komiteto biuro vedėja Dalia Komparskienė, patarėjai: Virginijus Kanapinskas, Dalia Latvelienė, Irma Leonavičiūtė, Rita Varanauskienė, Loreta Zdanavičienė; Komiteto biuro padėjėja Jurgita Janušauskienė.

Kviestieji asmenys: Vidaus reikalų ministerijos Viešojo administravimo departamento Viešojo administravimo plėtros skyriaus vedėjas Virginijus Vaškelis ir šio skyriaus vyriausiasis specialistas Ramutis Prišmantas.

 

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

 

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,

2009-03-25

 

 

 

 

Teikiamo projekto nuostata, kurioje siūloma įtvirtinti Vyriausybės narių, kandidatuojančių į Seimo narius, teisę būti “atleistiems nuo tarnybinių pareigų”, yra diskutuotina. Lietuvos Respublikos Vyriausybė (toliau - Vyriausybė) yra kolegiali valstybės vykdomosios valdžios institucija. Ją sudaro Ministras Pirmininkas ir ministrai. Vyriausybė vykdo valstybės valdymo funkciją pagal jai nustatytą kompetenciją ir solidariai atsako Seimui už bendrą Vyriausybės veiklą. Vyriausybė valstybės valdymo reikalus sprendžia posėdžiuose visų Vyriausybės narių balsų dauguma priimdama nutarimus. Kol nėra Ministro Pirmininko ar jis negali eiti savo pareigų, Respublikos Prezidentas ne ilgesniam kaip 60 dienų laikui Ministro Pirmininko teikimu paveda vienam iš ministrų jį pavaduoti, o kai tokio teikimo nėra, Respublikos Prezidentas vienam iš ministrų paveda pavaduoti Ministrą Pirmininką. Ministrą laikinai gali pavaduoti tik Ministro Pirmininko paskirtas kitas Vyriausybės narys (Konstitucijos VII skirsnis). Šie ir kiti Vyriausybės ir jos narių teisinio statuso elementai (įgaliojimai, veiklos pagrindai, Vyriausybės narių teisės ir pareigos bei jų įgyvendinimas, veiklos garantijos ir apribojimai, ministro laikinas pavadavimas ir kt.) yra konstituciniai ir, be kita ko, apibrėžiami Vyriausybės įstatyme. Atsižvelgus į tai, kad teikiamo įstatymo projekto paskirtis yra kitokia ir jo normos negali atstoti arba pakeisti Vyriausybės, kaip valstybės valdžios institucijos darbo organizavimo (posėdžio “kvorumas”) ar jos narių “atleidimo nuo tarnybinių pareigų”, “atšaukimo”, atlyginimo mokėjimo ar kitokių teisinio statuso elementų reglamentavimo, projekte siūlomos Vyriausybės narių teisės įgyvendinimas turi būti apibrėžtas Vyriausybės įstatyme. Teikiamame projekte pakaktų apsiriboti nuostata “Kandidatui į Seimo narius, kuris eina Vyriausybės nario pareigas, nemokamų atostogų suteikimo tvarką nustato įstatymas. “

Pritarti

 

 

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: nėra.

 

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: nėra.

 

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: nėra.

 

6. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

6.1. Sprendimas: siūlyti pagrindiniam komitetui tobulinti įstatymo projektą Nr. XIP-452, atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento 2009 m. kovo 25 d. išvadoje pateiktas pastabas ir pasiūlymus.

6.2. Pasiūlymai: nėra.

7. Balsavimo rezultatai: bendru sutarimu už.

8. Komiteto paskirti pranešėjai: Stasys Šedbaras, Julius Sabatauskas.

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                                               Stasys Šedbaras