LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

KAIMO REIKALŲ komitetas

PAPILDOMO KOMITETO

I Š V A D O S

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO ĮSTATYMO 2, 4, 6, 7, 8 IR 9 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

IR PAPILDYMO ĮSTATYMO PROJEKTO

 (Nr.XIP-299)

 

2009 m. vasario 11 d. Nr.27(7)

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Edmundas Pupinis – Kaimo reikalų komiteto pirmininkas, Jonas Stanevičius – Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas, Komiteto nariai: Antanas Baura, Jonas Jagminas, Ligitas Kernagis, Petras Luomanas, Bronius Pauža, Jonas Ramonas, Kazys Starkevičius; Romaldas Abugelis - Kaimo reikalų komiteto biuro vedėjas, biuro patarėjai: Simantė Kairienė, Leonardas Michelbertas, Evaldas Zelenka.

            Kviestieji asmenys: Kviestieji asmenys: Jolanta Bandzienė – LRS SRK patarėja, Evelina Galčiūtė – Valstybinės ligonių kasos prie SAM Teisės skyriaus vedėjos pavaduotoja, Aušrys Macijauskas – Žemės ūkio viceministras, Regina Mininienė – ŽŪM Finansų ir biudžeto departamento direktorė, Gediminas Radzevičius – Žemės ūkio ministerijos sekretorius.

 

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

 

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

1.

Teisės departamentas

2009-02-09

 

 

 

1. Keičiamo Įstatymo 6 straipsnio 1 dalį siūloma pakeisti ir joje nustatyti dvejopo pobūdžio taisykles socialinio draudimo stažui nustatyti. Šiuo metu universalioje socialinio draudimo stažo skaičiavimo tvarkoje siūloma nustatyti išlygą, pagal kurią savarankiškai dirbančių asmenų, asmenų, kurie gauna pajamas pagal autorines sutartis, iš sporto veiklos ir atlikėjo veiklos valstybinio socialinio draudimo stažas būtų nustatomas pagal sumokėtas socialinio draudimo įmokas. Taip pat siūloma nustatyti, kad “jei šios įmokos per mėnesį sumokėtos nuo ne mažesnės kaip minimalios mėnesinės algos dydžio sumos, įgyjamas vieno mėnesio socialinio draudimo stažas. Tais atvejais kai įmokos per mėnesį sumokėtos nuo mažesnės kaip minimali mėnesinė alga dydžio suma, socialinio draudimo stažas laikomas proporcingai mažesnis.” Iš projekte pateiktos formuluotės darytina išvada, kad socialinio draudimo stažas neatsiejamas nuo tam tikro įmokų mokėjimo laikotarpio, todėl siūlymas skirtingai apibrėžti ypatingai svarbią valstybinio socialinio draudimo santykių reguliavimo  požiūriu sampratą svarstytinas iš esmės. Svarstant šį siūlymą atkreiptinas dėmesys į tai, kad tas pats asmuo tuo pat metu ar skirtingais laikotarpiais gali turėti pajamų iš darbo, tarnybos ar savarankiškos veiklos, todėl skirtingų socialinio draudimo stažo nustatymo taisyklių įtvirtinimas kelia abejonių.

Šioje dalyje teikiamos nuostatos tikslintinos atsižvelgiant į tai, kad iš pateiktos formuluotės neaišku, ar į minimalios mėnesinės algos dydžio sumą įskaitomos tik pajamos pagal autorines sutartis, iš sporto veiklos ir atlikėjo veiklos, ar ir kitos pajamos, nuo kurių buvo sumokėtos socialinio draudimo įmokos (pvz., darbo užmokestis).

Pritarti

 

2.

 

 

 

 

2. Keičiamo įstatymo 7 straipsnio 3 dalyje siūloma nustatyti, kad “<…> socialinio draudimo įmokos priskaičiuojamos ir privalomai sumokamos nuo pajamų, gautų iš sporto ir (ar) atlikėjo veiklos, ir (ar) pajamų, gautų pagal autorines sutartis, jei nuo šių pajamų turi būti priskaičiuojamas ir sumokamas gyventojų pajamų mokestis. Keičiamo įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 27 punkte siūloma nustatyti pajamas, nuo kurių socialinio draudimo įmokos neskaičiuojamos. Keičiamo įstatymo 7 straipsnio 3 dalies ir 8 straipsnio 1 dalies 27 punkto nuostatas būtina derinti tarpusavyje, o taip pat su Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatomis, apibrėžiančiomis pajamų mokesčio objektą ir neapmokestinamąsias pajamas.

Keičiamo įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 27 punkte siūloma nustatyti tam tikras pajamas, nuo kurių socialinio draudimo įmokos neskaičiuojamos atsižvelgiant į tų pajamų surinkimo būdą, o ne į jų kilmę. Svarstytina, ar toks reguliavimas nepažeidžia tokios pačios kilmės pajamas tiesiogiai gavusių asmenų teisių.

 

 

 

3.

 

 

 

 

3. Reikėtų tikslinti nuorodas į oficialaus įstatymo paskelbimo šaltinius.

Pritarti

 

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: Negauta

 

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: Negauta

 

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: Negauta

 

              6. Komiteto (komisijos) sprendimas ir pasiūlymai: Pritarti iniciatorių pateiktam Lietuvos Respublikos  Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 2, 4, 6, 7, 8 ir 9 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektui, Kaimo reikalų komiteto išvadai bei posėdyje pateiktam Komiteto nario Jono Stanevičiaus pasiūlymui, kad ūkininkai ir jų partneriai, kurių  žemės ūkio valdos ekonominis dydis yra mažesnis arba lygus  kaip 14 europinio dydžio vienetų, ir kurie dirba pagal darbo sutartis kitose darbovietėse ir yra apdrausti socialiniu draudimu,  socialinio draudimo įmokų nemoka arba moka savanoriškai.

                Pasiūlyti pagrindiniam Socialinių reikalų ir darbo komitetui patobulinti teikiamą įstatymo projektą pagal  Seimo kanceliarijos  Teisės departamento išvadoje pateiktas pastabas, kurioms Kaimo reikalų komitetas pritarė bei Komiteto nario Jono Stanevičiaus pasiūlymą.

 

7. Balsavimo rezultatai: bendru sutarimu „už“.  

           

8. Komiteto (komisijos) paskirti pranešėjai:  Edmundas Pupinis  

 

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                         Edmundas Pupinis